ظریف: ترامپ از غافلگیری خوشش می‌آید و ما همینطور با وی رفتار خواهیم کرد/ اینستکس تنها پیش شرطی برای اجرای وعده‌های اروپاست

گروه جهان الف،   3971203102 ۱۳ نظر، ۶ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
ظریف: ترامپ از غافلگیری خوشش می‌آید و ما همینطور با وی رفتار خواهیم کرد/ اینستکس تنها پیش شرطی برای اجرای وعده‌های اروپاست

وزیر امور خارجه کشورمان در مصاحبه با یک روزنامه سوئیسی ضمن حمایت از سیاست های ایران در سوریه، سیستم مالی اینستکس را به عنوان تنها پیش شرط برای عمل به وعده های زیاد اروپا در برجام و کافی ندانست.

به گزارش الف، "محمد جواد ظریف"، وزیر امور خارجه کشورمان در مصاحبه ای با روزنامه سوئیسی "تاگس آنسایگر"، درباره انتظاراتش از اتحادیه اروپا برای حفظ برجام گفت: وقتی که آمریکا از توافق اتمی با ایران خارج شد دیگر کشورها یک سری تعهدات را دادند که شامل دوازده نکته بود. مکانیسم مالی جدید اتحادیه اروپا موسوم به اینستکس شامل این تعهدات نمی شود بلکه تنها پیش شرطی برای اجرای وعده های داده شده است. در توافق هسته ای نرمال شدن روابط اقتصادی پیش بینی شده است. یک سیستم مبتنی بر تبادلات تجاری مانند اینستکس به منزله عادی سازی روابط اقتصادی نبوده بلکه عکس آن است.

ظریف در ادامه این مصاحبه تاکید کرد که ما آماده ایم با این شرایط زندگی کنیم چرا که از شرکای خود در اروپا درخواست زیادی نمی خواهیم داشته باشیم. اما اینستکس اولا هنوز عملی نشده است و ثانیا اجرایی شدن آن هنوز حدود 9 ماه زمان می برد و سوم اینکه پول باید در آن وجود داشته باشد و تنها زمانی پول در آن وجود دارد که تجارتی وجود داشته باشد، معاملات نفتی و یا سرمایه گذاری در ایران. این چیزی است که ضرورت دارد.

انتقاد از سر خم کردم اروپا در برابر تحریم های آمریکا

وی در ادامه در پاسخ به این پرسش که صادرات نفت ایران از 2.5 میلیون بشکه در روز به بیش از یک میلیون کاهش یافته و آیا این در دراز مدت کافی است گفت: خیر، این کافی نیست و کم تر از میزانی است که  ما در دوران تحریم های سازمان ملل متحد و قبل از توافق اتمی می فروختیم. اما حالا ایالات متحده با همه قدرت فشار ایجاد می کند و همه در برابر این فشارها سر خم می کنند. شرکت های اروپایی ایران را ترک می کنند. تنها ایراد کلمات زیبا در دراز مدت کافی نیست.

پایبندی ما به برجام  به اراده و خواست مردم ما بستگی دارد

ظریف در ادامه در پاسخ به این پرسش که کشور شما تا چه مدت در این شرایط در برجام باقی می ماند گفت: این به اراده و خواست مردم ما بستگی دارد. یک اقلیت بسیار قدرتمندی در کشور ما مخالف برجام بودند. اما اگر مردم بیشتر عصبانی شوند این گروه ممکن است به زودی اکثریت شوند. بر اساس یک نظر سنجی هنوز 51 درصد شهروندان از ماندن ما در برجام حمایت می کنند. اما ما نمی توانیم بر خلاف خواست ملت عمل کنیم.

وی در ادامه درباره باور بسیاری از ایرانی ها که دولت را مسئول این شرایط می دانند که 40 سال سوء مدیریت داشته است گفت: سال گذشته ما علی رغم چهل سال سوء مدیریت رشد هشت درصدی داشتیم. چرا ما حالا در سراشیبی قرار گرفته ایم؟ به خاطر تحریم ها. در غیر این صورت چیزی تغییر نکرده است. سوء مدیریت و مسائل ساختاری اقتصاد در ایران چیز جدیدی نیست.

خبرنگار این روزنامه سوئیسی در ادامه این پرسش را مطرح کرد که معافیت های ایالت متحده برای خرید نفت ایران در ماه می منقضی می شود و اگر این معافیت ها تمدید نشود آیا این به منزله پایان برجام است گفت: من اعتقاد ندارم که این معافیت ها به خاطر رعایت حال ایران و توافق هسته ای در نظر گرفته شده است، بلکه به دلیل ارزیابی های آمریکا از بازار نفت بوده است. آمریکا به نگرانی های اروپا هیچ توجهی نمی کند و آن ها خروج از تواقق هسته ای را اعلام می کنند. جامعه بین المللی باید در این باره تصمیم بگیرد که آیا این به نفع آن ها است که اجازه دهند آمریکا به روند دیکته کردن های غیر قانونی خود ادامه دهد. اروپایی ها باید از خود این سوال را بپرسند اگر آن ها اجازه  ادامه این رویکرد را به آمریکا بدهند چه کاری انجام خواهند داد اگر واشنگتن پایان مبادلات تجاری با چین را درخواست کند.

اروپا در حال حاضر هیچ نفتی از ما نمی خرد

وی در ادامه تاکید کرد که همچنان صادرات نفت ما وجود دارد و البته اگر زمانی همه مشتریان ما تصمیم بگیرند که در برابر فشارهای آمریکا  سرخم کنند ما از ابزار دیگری استفاده می کنیم.

ظریف در پاسخ به این پرسش که کدام ابزار گفت: من این را نخواهم گفت. ترامپ از غافلگیری خوشش می آید و به همین دلیل ما با او این گونه رفتار می کنیم.

ظریف در ادامه گفت: در حال حاضر تمام تجارت های نفتی ما خارج از اروپا انجام می شود. اروپا در حال حاضر هیچ نفتی از ما نمی خرد و تحریم ها را با احتیاط اجرا می کند.

ظریف در ادامه درباره ثبات ایران با توجه به تحریم ها گفت: ایران بسیار پایدار است چرا که ما به نیروهای خارجی تکیه نمی کنیم. ثبات و پایداری ما از داخل است. اما انسان ها رنج می کشند. به ندرت کارشناسی انتظار داشت که مردم زیادی در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب به خیابان ها بیایند، اما آن ها در این جشن ها حمایت خود را نشان دادند.

اکثر مردم ما از سیاست های دولت در سوریه راضی اند

وی همچنین گفت: بخشی از مردم ما هستند که از سیاست خارجی ما ناراضی اند و آن ها می توانند این نارضایتی را در خیابان ها و یا مقاله روزنامه ها بیان کنند. اما یک نظر سنجی که ما آن را انجام نداده ایم بلکه دانشگاه مریلند انجام داده است نشان می دهد که اکثر قریب به اتفاق مردم ما اعتقاد دارند که سیاست دولت در سوریه و در منطقه برای امنیت ما امری غیر قابل اجتناب است.

ظریف در ادامه در پاسخ به خبرنگار این روزنامه سوئیسی که پرسیده بود توجیه رسمی حضور ایران در سوریه مبارزه با تروریسم و دعوت و خواست دولت سوریه است و این در حالی است که مبارزه با تروریسم در این کشور رو به پایان است گفت: این توجیه رسمی ما برای حضور در سوریه نبوده بلکه تنها دلیل آن است. مبارزه با تروریسم در سوریه به پایان نرسیده است. بخش های زیادی از شهر ادلب همچنان تحت اشغال جبهه النصره است و در اطراف دیر الزور هم همچنان تروریست هایی وجود دارند و حتی در عراق هم این گونه است. تروریست ها یک چهر ه متفاوت به خود گرفته اند و به خانه رفته اند و منتظرند تا در فرصت مناسب دوباره به صحنه بیایند. ما باید محتاط باشیم. اگر دیگر به ما نیازی نباشد این پایان حضور ما خواهد بود.

ظریف در ادامه درباره نتایج نشست اخیر سوچی و اینکه آیا یک اقدام نظامی در ادلب غیر قابل اجتناب است گفت: ما در این مسیر حرکت می کنیم. ما هرگز خواهان یک اقدام نظامی نیستیم بلکه به سختی در این راستا کار می کنیم که از آن اجتناب کنیم چرا که می دانیم هر اقدام نظامی در این مطقه یک فاجعه است. اما رویکردهای دیگر شکست خورده است و بخش های زیادی از ادلب امروز توسط جبهه النصره کنترل می شود.

ما به دعو ت دولت سوریه در این کشور حضور داریم

وی درباره برخی درگیری ها در سوریه بین نیروهای رژیم صهیونیستی و ایران نیز گفت: ماجراجویی هایی از طرف اسرائیل وجود دارد و این ماجراجویی همیشه خطرناک است. ما به دعوت دولت سوریه در این کشور هستیم. اسرائیل حریم هوایی سوریه و لبنان و همچنین قوانین بین الملی را نقض می کند. اگر در این باره دلیلی برای نگرانی وجود داشته باشد از رفتار اسرائیل است.

وی امکان جنگ با اسرائیل در سایه این درگیری ها را رد نکرده و گفت: ما از کارکنان خود حفاظت می کنیم.

ظریف در پاسخ به این پرسش که آیا وضعیت موجود در بلندی های جولان قابل قبول است گفت: خیر، اما این یک مسئله داخلی در سوریه است و مربوط به ما نیست. ما نمی توانیم به دوستان خود بگوییم که چه سیاست خارجی را دنبال کنند. ما نمی توانیم درباره مسائل احتمالی صحبت کنیم بدون اینکه دولت سوریه درباره آن تصمیم گرفته باشد و حضور ما در سوریه برای مبارزه با تروریسم است و تمام.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۷۸۸۱۳۳۱۶:۱۵:۳۰ ۱۳۹۷/۱۲/۳
ظریف جان کمتر اغراق کن،این سازو کار هیچی نیست،هیچییییییییی
ناشناس۷۸۸۲۲۳۱۷:۳۹:۵۷ ۱۳۹۷/۱۲/۳
ظریف جان بازم سادگی کردی پیش شرط گذاشتن برای عمل به قرار دو طرفه ای که ایران همه توافقاتی رو انجام داده خیلی مسخره است تا کی می خوان این وزیر خارجه مون ....؟؟؟
ناشناس۷۸۸۲۲۵۱۷:۴۰:۴۹ ۱۳۹۷/۱۲/۳
هرچه قدر اروپایی ها زرنگند این غربگراها برعکس کلاه میره سرشون
ناشناس۷۸۸۲۳۰۱۷:۴۶:۰۷ ۱۳۹۷/۱۲/۳
ظریف - 0 - تمام
رضا۷۸۸۲۳۵۱۷:۴۸:۱۳ ۱۳۹۷/۱۲/۳
خودکار پرتاب نکن یه ذره هم کمتر ..
کارگر 1/800۷۸۸۲۳۸۱۷:۵۰:۱۷ ۱۳۹۷/۱۲/۳
اگه حقوق منم با ظریف یکی بود ؛ مثل اون صحبت میکردم
ناشناس۷۸۸۲۵۸۱۸:۱۰:۴۲ ۱۳۹۷/۱۲/۳
یک اقلیت بسیار قدرتمندی در کشور ما مخالف برجام بودند. اما اگر مردم بیشتر عصبانی شوند این گروه ممکن است به زودی اکثریت شوند... اگر تمام کسانی که که به آقای روحانی رای دادن رو موافق ماندن در برجام و موافقان آقای رئیسی رو مخالف بدونیم فکر نکنم ۱۶ میلیون نفر اقلیت باشند...آقای ظریف. حالا جالب اینجاست که اون اقلیت درست میگفتن و بازم شما طلبکاری... عصبانی هم به کاسبان تحریم و بیسواد و کم عقل اضافه شد.
ناشناس۷۸۸۲۸۱۱۸:۲۹:۳۸ ۱۳۹۷/۱۲/۳
جناب ظریف غافلگیری شما در این حد است که مثلا یکهو ساعت 3 نصف شب بیای توئیتر بدی همه رو غافلگیر کنی....2000 هزار تا ساتریفیوژ اضافه کنید ببینید چطوری به غلط کردن میوفتن
ملت۷۸۸۲۹۳۱۸:۵۴:۲۲ ۱۳۹۷/۱۲/۳
ظاهرا شما مشکلات مردم را درک نکردید بخدا قسم مشکل داریم دست از لحاجت با دنیا بر دارید شما و اقازادگان شما در رفاه هستید و وضعیت یک بازنشسته با حداقل حقوق را درک نمی کنید
ناشناس۷۸۸۳۲۷۱۹:۲۹:۵۲ ۱۳۹۷/۱۲/۳
این قدر تو رسانه های خارجی ملت خودت رو به اکثریت و اقلیت تقسیم نکن آقای ظریف! مسائل خانوادگی هستش.
ناشناس۷۸۸۳۲۹۱۹:۴۰:۲۷ ۱۳۹۷/۱۲/۳
ظریف با ظرافت از طرف مردم ایران ....میگه
ناشناس۷۸۸۳۶۳۲۰:۳۵:۰۳ ۱۳۹۷/۱۲/۳
از اینستکس و اونستکس آبی برای ملت گرم نمیشه ! بفکر نان باشید که خربزه آب است .
ناشناس۷۸۸۳۶۵۲۰:۳۶:۳۸ ۱۳۹۷/۱۲/۳
به قول گفته خود آقای روحانی 80 درصد مشکلات کشور ناشی از سوء مدیریت دولت هاست و فقط 20 درصد مربوط به تحریم هاست .

پربحث‌های امروز

 1. صدای خاموش تجرد قطعی

 2. ظریف: ما پای میز مذاکره هستیم؛ آمریکا میز مذاکره را ترک کرده

 3. مرگ غم انگیز مادر و پسر در شب چهلم

 4. کیهان به اروپا: 365 روز گذشته چه غلطی کردید که 120 روز دیگر مهلت می‌خواهید؟!

 5. بی‌توجهی به پیام‌های تصویری که می‌فرستیم

 6. سلیمی‌نمین: احمدی‌نژادی‌ها درمانده شده‌اند

 7. روزنامه دولت: ریزش قیمت خودرو آغاز شده است

 8. دستگیری 2 زورگیر که گوش طعمه‌هایشان را می‌بریدند

 9. گزینه‌های روحانی برای سخنگویی دولت

 10. ماجراهای تاسف بار و دردناک زن 48 ساله: شوهرم می خواهد طلاقم دهد

 11. اگر حسین هدایتی پرسپولیس را خریده بود، الان این تیم چه وضعی داشت؟

 12. نسخه عضو جبهه پایداری برای خروج از برجام

 13. راهکار مجلس برای مدیریت بازار مسکن

 14. ادعای وزیر دفاع موقت آمریکا درباره جنگ با ایران

 15. پمپئو هم از تندروی بولتون نگران شد

 16. دلیل سفر غیرمنتظره دیپلمات‌ها به ایران

 17. هشدار درباره دریافت پیام‌هایی که شماره حساب دارند

 18. پاکستان یک موشک بالستیک جدید آزمایش کرد

 19. نیمی از سرطان‌ها قابل پیشگیری است

 20. حاشیه های افطاری رئیس جمهور با فعالان اقتصادی

 21. انتقاد تند همسر ناصر حجازی از مجری شبکه سه

 22. چرا نباید یارانه نقدی داد؟

 23. برادرکشی به سبک جان تری و فرانک لمپارد

 24. روزنامه اصلاح طلب: حکم شهردار برای استاندار معزول بی اعتبار کردن دولت بود

 25. ارتباط ساعت خواب با چاقی در کودکان

پربحث‌های دیروز

 1. برجام؛ ترامپ و توافق جدید

 2. عابربانک پرسپولیس و وزیر سابق کجا شلاق می‌خورند؟

 3. واکنش‌ها به درخواست روحانی برای اختیارات ویژه/ تاکتیک دو سر برد رئیس جمهور/ بگوید در چه مواردی محدودیت دارد/ خیری ندیده ایم از این اختیارها

 4. توضیح نماینده خرمشهر درباره انتشار عکسی افطاری وی در فضای مجازی

 5. محسنی اژه‌ای: از بی‌عفتی فیلم بگیرید و برای ما بفرستید/ روحانی چه اختیار ویژه‌ای می‌خواهد؟/ رضایت اصحاب رسانه از جلسه با رئیسی

 6. چراغ‌های روشن به هنگام سحر  

 7. اژه‌ای:‌ دشمن به دنبال رواج بی‌عفتی و بی‌اخلاقی در جامعه است/ چرا فیلم قانون‌گریزی‌ها را برای مقامات قضایی نمی‌فرستید؟

 8. رفتار عجیب نمایندگان برای تعویق کنکور/ موافقت 81 نفر به رغم فریادی های 150 نماینده

 9. روحانی: قیمت ارز ۱۳ هزار تومان و حتی ۸ هزار تومان نیست / بنگاه‌های دولتی باید واگذار شود

 10. ارز ۴۲۰۰ تومانی را حذف کنید، یارانه نقدی بدهید

 11. فیلم | بیرانوند به این دلیل تا اطلاع ثانوی محروم شد!  

 12. مادر تهرانی به زندگی خود و پسرش پایان داد

 13. ادامه کاهش قیمت‌ خودرو در بازار + جدول

 14. رئیس قوه قضائیه: در رسیدگی به پرونده‌های مفاسد اقتصادی تفاوتی بین دانه درشت‌ها و ریز‌ها نیست

 15. خطر محرومیت از میزبانی و پاداش‌های فیفا در انتظار فوتبال ایران/ "با این شرایط فقط باید جام رمضان را برگزار کنیم!"

 16. مطالباتی فراتر از اینستکس

 17. ظریف: آمریکا باید جنگ اقتصادی علیه ایران را متوقف کند

 18. همتی به ادعای نامه‌نگاری هادی رضوی با بانک مرکزی پاسخ داد

 19. مهم‌ترین انگیزه‌ "شریعتمداری" برای وزیر رفاه شدن

 20. وزیر علوم: آمریکا برای اساتید ایرانی تله گذاشته است

 21. رهبر انقلاب: مشکلات نظام پارلمانی از نظام ریاستی بیشتر است/ گاهی اشتباه کارگزاران در جامعه شکاف بزرگ ایجاد می‌کند/الزامات و راههای ورود نسل جوان حزب‌اللهی به مدیریت کشور

 22. پهلوی چگونه بحرین را واگذار کرد؟

 23. تاکيد روسیه، آلمان و فرانسه بر حفظ برجام و همکاری‌های اقتصادی

 24. ورود گردشگران به ابیانه بدون راهنمای محلی ممنوع شد + عکس

 25. عربستان و اجماع سازی شکست‌ خورده علیه ایران

پربحث‌های هفته

 1. کشتیم که کشتیم دیه‌شو میدیم! / نظر شما درباره‌ی این فیلم چیست؟!

 2. آیا دوچرخه سواری بانوان جرم است؟

 3. حضور دو بازیگر مشهور در افطاری احمدی‌نژاد  

 4. لفاظی تازه ترامپ علیه ایران: هرگز دوباره آمریکا را تهدید نکنید

 5. محکومیت «یاسین رامین» در پرونده شیرخشک‌های آلوده وارداتی به ۱۷ سال حبس

 6. برجام؛ ترامپ و توافق جدید

 7. عابربانک پرسپولیس و وزیر سابق کجا شلاق می‌خورند؟

 8. فرار از جنگ صلح به بار نمی‌‌آورد

 9. افشاگری دختری که همراه مهدی قائدی در ارابه مرگ بود/ خانم «ل» سکوت خود را شکست!

 10. صدای خاموش تجرد قطعی

 11. واکنش‌ها به درخواست روحانی برای اختیارات ویژه/ تاکتیک دو سر برد رئیس جمهور/ بگوید در چه مواردی محدودیت دارد/ خیری ندیده ایم از این اختیارها

 12. توضیح نماینده خرمشهر درباره انتشار عکسی افطاری وی در فضای مجازی

 13. محسنی اژه‌ای: از بی‌عفتی فیلم بگیرید و برای ما بفرستید/ روحانی چه اختیار ویژه‌ای می‌خواهد؟/ رضایت اصحاب رسانه از جلسه با رئیسی

 14. تخریب ویلاهای خاص با قاطعیت دستگاه قضا/ از ویلای داماد شمخانی تا دختر وزیر سابق

 15. اوباما همزمان لبخند می‌زد و تحریم می‌کرد/ روحانی و جهانگیری چه وعده‌های به ملت دادند؛ جوابگو باشند/ اصلاح‌طلبان بعد از رای آوردن بجای پاسخگویی می‌گویند اختیار نداشتیم

 16. هشدار شديد دهقان به روسای قوا؛ دستورالعمل چپاول اموال مردم را لغو كنيد

 17. کشف اسکلت ۲۰۰۰ ساله شاهزاده ایرانی  

 18. چراغ‌های روشن به هنگام سحر  

 19. پاسخ به چند شبهه پرتکرار در موضوع حجاب

 20. اظهارات عجیب استاندار خوزستان درباره کمک رسانی در سیل  

 21. بخشی از حقوق‌بگیران از مصوبات حقوق سال ۹۸ مستثنی شدند+سند

 22. اژه‌ای:‌ دشمن به دنبال رواج بی‌عفتی و بی‌اخلاقی در جامعه است/ چرا فیلم قانون‌گریزی‌ها را برای مقامات قضایی نمی‌فرستید؟

 23. آموزش فریب دادن زنان متاهل در سریال نمایش خانگی!

 24. نسخه‌ای برای درمان اقتصاد

 25. رفتار عجیب نمایندگان برای تعویق کنکور/ موافقت 81 نفر به رغم فریادی های 150 نماینده

پربحث‌های اخیر

 1. ادعای وزیر دفاع موقت آمریکا درباره جنگ با ایران

 2. پمپئو هم از تندروی بولتون نگران شد

 3. پاکستان یک موشک بالستیک جدید آزمایش کرد

 4. اظهارات مضحک سفیر آمریکا در اسرائیل

 5. پلیس بد سیاست خارجی آمریکا

 6. پمپئو ادعاهای ضد ایرانی خود را تکرار کرد

 7. ترزا می احتمالا فردا استعفای خود را اعلام می‌کند

 8. آمریکا نظامیان خود را در عراق افزایش می‌دهد

 9. دلیل کناره گیری وزیر مهاجرت هلند

 10. ترامپ: دموکرات‌ها آمریکا را متلاشی می‌کنند

 11. سناریوی تکراری غرب برای فرار از شکست در سوریه

 12. چرا ترامپ مودب شده است؟

 13. چین، آمریکا را تهدید کرد

 14. نماینده آمریکایی: استیضاح ترامپ غیرقابل اجتناب است

 15. کره‌شمالی: تشنه مذاکره با آمریکا و برداشته شدن تحریم‌ها نیستیم

 16. سناتور وارن: بحران اخیر با ایران نتیجه مستقیم اقدامات ترامپ است

 17. خشم صهیونیست‌ها از دیدار نماینده سازمان ملل با معاون نصرالله

 18. درخواست آلمان از ترکیه درباره خرید سامانه اس-۴۰۰

 19. ترامپ اختیار آغاز جنگ را نخواهد داشت

 20. بازرس تسلیحاتی سابق سازمان ملل : آمریکا دنبال جنگ با ایران نیست

 21. نظر چامسکی درباره شخصیت ترامپ و چرایی فشار آمریکا علیه ایران

 22. رایزنی نخست وزیر عراق با امیر کویت

 23. توضیحات یوسف بن علوی درباره سفر اخیرش به تهران

 24. سفارت آمریکا در بغداد: عراق می‌تواند از ایران انرژی خریداری کند

 25. ترامپ: گزارش مولر تلاش‌ها برای سرنگونی من را ناکام گذاشت

پربحث‌های دیروز

 1. تاکيد روسیه، آلمان و فرانسه بر حفظ برجام و همکاری‌های اقتصادی

 2. عربستان و اجماع سازی شکست‌ خورده علیه ایران

 3. شاناهان: حضور نیروهای آمریکایی در منطقه برای جنگ با ایران نیست

 4. پامپئو: ایران هیچ‌کدام از خواسته‌های دوازده‌گانه ما را اجرا نکرده است/ اتهام‌زنی در ارتباط با حادثه فجیره

 5. روسیه: آمریکا مسبب تشدید وخامت اوضاع درباره برجام و ایران است

 6. کره‌شمالی جو بایدن را "بی‌شعور" خواند

 7. آلمان: برای حل اختلافات با ایران تلاش می‌کنیم

 8. کابینه سعودی: هر اقدامی را برای جلوگیری از جنگ انجام می‌دهیم

 9. خشم صهیونیست‌ها از دیدار نماینده سازمان ملل با معاون نصرالله

 10. درخواست آلمان از ترکیه درباره خرید سامانه اس-۴۰۰

 11. ترامپ اختیار آغاز جنگ را نخواهد داشت

 12. بازرس تسلیحاتی سابق سازمان ملل : آمریکا دنبال جنگ با ایران نیست

 13. نظر چامسکی درباره شخصیت ترامپ و چرایی فشار آمریکا علیه ایران

 14. رایزنی نخست وزیر عراق با امیر کویت

 15. توضیحات یوسف بن علوی درباره سفر اخیرش به تهران

 16. سفارت آمریکا در بغداد: عراق می‌تواند از ایران انرژی خریداری کند

 17. ترامپ: گزارش مولر تلاش‌ها برای سرنگونی من را ناکام گذاشت

 18. آلمان پناهجویان اخراجی را به افغانستان بازگرداند

 19. نشست استماع کیفرخواست نتانیاهو ۳ ماه به تأخیر افتاد

 20. سنای آمریکا ممنوعیت اقدام نظامی علیه ایران را بررسی می‌کند

 21. اولتیماتوم مشاور ترامپ به فلسطینی‌ها درباره نشست «منامه»

 22. فرانسه هم درباره حملات ادعایی شیمیایی به سوریه هشدار داد

 23. لقب پیونگ‌یانگ به «جو بایدن»؛ شخصی احمق با بهره هوشی پایین

 24. عربستان سعودی نیز در نشست ضد فلسطینی منامه شرکت می‌کند

 25. یک سناتور دیگر ادعای ترامپ علیه جان کری و ایران را تکرار کرد

پربحث‌های هفته

 1. لفاظی تازه ترامپ علیه ایران: هرگز دوباره آمریکا را تهدید نکنید

 2. پوتین درباره ایران دقیقا چه گفت؟

 3. ترامپ: کسی نیستم که با ایران وارد جنگ شوم/ جنگ به اقتصاد ضربه می‌زند

 4. ترامپ: تصمیم نهایی درباره ایران را خودم خواهم گرفت

 5. ایران در برابر سیاست‌های جنگ‌طلبانه آمریکا منفعلانه رفتار نمی‌کند

 6. ژاپن «خویشتنداری» ایران را خواستار شد

 7. پاسخ اسپانیا به فراخوان ناو جنگی این کشور از همراهی با ناو امریکایی

 8. اخبار ضدونقیض درباره وضعیت همسر بشار اسد

 9. خطوط وساطت آمریکا با ایران...

 10. ترامپ: اگر ایران آماده مذاکره نیست، تماس نگیرد

 11. همراهی دوباره انگلیس با دروغ‌پردازی‎های آمریکا علیه ایران

 12. فرانسه: هیچ ضرب‌الاجلی را برای اجرای برجام نمی‌پذیریم

 13. عضو فعال تیم ب جا زد

 14. ادعای ترامپ: ایران هر وقت آماده باشد با ما تماس خواهد گرفت

 15. چرا ترامپ از سناریوی جنگ طلبان علیه ایران عقب نشینی کرد؟

 16. چند سال دیگر باقی مانده؟!

 17. «سهامداران جنگ» و حادثه بغداد

 18. نامزد خاشقچی در آغوش نانسی پلوسی  

 19. واشنگتن پست: ترامپ از مشاوران ارشدی که آمریکا را به سوی تقابل با ایران می برند ناامید شده است

 20. قنادباشی: کشورهای مرتجع عربی دنبال ایجاد صف‌بندی جدیدی علیه ایران هستند/ ایران هیچ‌گاه به دنبال جنگ نبوده و نیست/ پشت چهره برخی مقامات عربی ترس و نگرانی وجود دارد

 21. ادامه مواضع ضدونقیض ترامپ همزمان با درخواست مکرر برای مذاکره با ایران

 22. ظریف: تنها راه حفظ برجام عادی‌سازی روابط اقتصادی ایران است

 23. عقب‌نشینی ترامپ از لفاظی علیه ایران

 24. تاکيد روسیه، آلمان و فرانسه بر حفظ برجام و همکاری‌های اقتصادی

 25. عربستان و اجماع سازی شکست‌ خورده علیه ایران

آخرین عناوین