عطوان: کنفرانس ورشو فروپاشی ناتوی عربی را کلید زد

گروه جهان الف،   3971202084 ۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

عطوان نوشت، هر کس، امت اسلامی و تعهد آن به آرمان‌هایش را زیر پا گذاشت و در مسیر عادی سازی با اسرائیل پیش رفت و گمان کرد، اسرائیل دوست و محافظ آنهاست، پشیمان خواهد شد.

به گزارش فارس، «عبدالباری عطوان»، در بخش سخن سردبیر روزنامه فرامنطقه‌ای «رای الیوم»، فعالیت‌های جوامع مدنی و شبکه های اجتماعی در کشورهای عربی در مخالفت با عادی سازی با رژیم صهیونیستی را بر غول‌های رسانه‌ای حکام عرب غالب توصیف کرد.

در عنوان این یادداشت آمده است: ناتوی عربی در اتاق مراقبت‌های ویژه در حال احتضار است، کنفرانس ورشو آغاز فروپاشی ناتوی عربی بود. پنج دلیل برای این قضیه ارائه می‌دهیم که این تحول شتابان را تایید می‌کند.

عطوان گفت: ما به وال استریت ژورنال نیاز نداریم که به ما گزارش دهد که پروژه دولت دونالد ترامپ برای ایجاد یک اتحاد عرب سنی شامل شش کشور خلیج (فارس) و همچنین مصر و اردن در اتاق مراقبت‌های ویژه است، آن هم پس از شکست بزرگ و مفتضحانه کنفرانس ورشو که هفته گذشته  با هدف تقویت عادی سازی اعراب-اسرائیل و تاجگذاری بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر، به عنوان رهبر این اتحاد برگزار شد.

وی افزود: کنفرانس ورشو برای تمام وزرای خارجه کشورهای عربی که در آن شرکت داشتند بازتاب منفی داشت چون مردم کشورهایشان مخالف این عادی سازی هستند و امپراتوری‌های رسانه‌ای آنها موفق به پنهان کردن این واقعیت و تبلیغ برای اقدامات اشتباه آنها نشدند.

به عقیده رای الیوم، شواهد متعددی موید مسائل فوق است:

نخست اینکه، یوسف بن علوی، وزیر خارجه عمان از موضع دولت خود درباره عادی سازی با اسرائیل عقب نشینی کرد و در جریان سفر به مسکو گفت که ملاقات‌های با نتانیاهو به معنای عادی‌سازی نیست و عادی‌سازی تنها پس از تشکیل کشور مستقل فلسطینی صورت خواهد گرفت.

نویسنده نوشت: اما به اعتقاد ما این توجیه هم کافی نیست و باید در راستای پایبندی به طرح صلح عربی و بندهای آن که در اصل عربستان و کشورهای عربی حاشیه خلیج (فارس) بنای آن را گذاشتند همه ملاقات‌های آشکار و محرمانه با مقامات اسرائیلی متوقف شود و علنا اعتراف شود که اسرائیل خطرناک‌ترین دشمن برای امت عربی است.

این روزنامه دومین دلیل را آشفته حالی خالد الیمانی، وزیر امور خارجه (دولت مستعفی) یمن دانست که خوش‌وبش وی با نتانیاهو در جریان کنفرانس ورشو در کانون توجه رسانه‌ها قرار گرفت و حالا او تلاش می‌کند این قضیه را به پروتوکلی که او را در کنار نخست وزیر رژیم صهیونیستی قرار داد، مرتبط کند؛ توجیهاتی که برای یمنی‌ها و عموم عرب‌ها قابل قبول نیست و این مواضع دولت مستعفی یمن زیباترین هدیه را به جنبش انصارالله تقدیم کرد.

سومین دلیل رای الیوم بی آبرویی است که  اکثر وزرای خارجه کشورهای عربی شرکت کننده در این کنفرانس، به ویژه کشورهای حاشیه خلیج فارس (امارات متحده عربی، عربستان سعودی و بحرین) از حضور خود در این نشست احساس کردند، کسانی که در جلسه پشت درهای بسته در ورشو  تهدید ایران را پیش از تهدید اسرائیل  خواندند.

این روزنامه افزود: اما در همین حال برخی از آنها از گرفتن عکس جمعی شرکت کنندگان در کنفرانس امتنع کردند، هیچ کدامشان حاضر به صحبت کردن با مطبوعات نشدند و حتی از خبرنگاران هم فرار می‌کردند، البته  اگر آنها از آنچه انجام می‌دهند شرمنده نیستند، چرا فرار می‌کردند؟.

چهارمین دلیل رای الیوم، تظاهرات صدها هزار نفر از مردم یمن در اعتراض به برگزاری کنفرانس و نشستن وزیر خارجه دولت مستعفی یمن در کنار نتانیاهو است که در آن الیمانی میکروفونش را در اختیار نخست وزیر رژیم اشغالگر قرار می‌دهد تا علیه عرب‌ها و بخصوص فلسطینی‌ها گستاخانه حرفی بزند.

پنجمین دلیل رای الیوم تاکید عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهور مصر در نطق خود در کنفرانس مونیخ بر این موضوع است که حل مساله فلسطین راه دستیابی به ثبات، امنیت و صلح در منطقه است، گویی او به شکل غیرمستقیم از مشارکت وزیر خارجه خود در کنفرانس ورشو معذرت خواهی می‌کند و مخالفت خود را با وزیران خارجه کشورهای عربی خلیج (فارس) اعلام می کند که در ورشو گفتند، تهدید ایران بر مساله مناقشه اعراب و اسرائیل تقدم دارد.

این روزنامه تصریح کرد: واکنش مردمی کشورهای عربی به انحراف حکومت‌هایشان و عبور از مساله اصلی جهان عرب به منظور پاسخ به خواسته‌های آمریکا و اسرائیل و همچنین اوج گیری قدرت محور مقاومت همگی عواملی است که همه معادلات در منطقه را دگرگون کرده و چنین عقب‌نشینی کشورهای عربی از مواضعشان در ورشو را تحمیل کرد.

به عقیده عطوان، شرم‌آور است که همه وزیران خارجه اتحادیه اروپا به استثنای انگلیس که کشورش ماه آتی از این اتحادیه خارج می‌شود کنفرانس ورشو را تحریم کردند، از جمله فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و همچنین همتایان آنها از کشورهای چین، روسیه، ترکیه و هند اما دوازده وزیر خارجه عربی در پاسخ به فرمایش مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا و جرد کوشنر طراح طرح شوم معامله قرن در آن حضور یافتند.

نویسنده افزود: شرم آورتر این است که ماهاتیر محمد، نخست وزیر مالزی، از اجازه دادن به ورزشکاران اسرائیلی برای شرکت در مسابقات ورزشی در خاک این کشور خودداری می‌کند، درحالی که ورزشکاران اسرائیلی تحت حفاظت تیم‌هایی از موساد در رفت و آمد به پایتخت‌های کشورهای عربی حاشیه خلیج (فارس) هستند.

رای الیوم نوشت: جامعه عربی مخالف عادی‌سازی، شروع به تحرکاتی قوی کرده است و محافل شبکه‌های اجتماعی ابتکار عمل خود را برای مقابله با رژیم‌های عادی‌‌کننده به دست گرفته‌اند؛ جنبشی که بر امپراطوری‌های رسانه‌ای که میلیاردها دلار برای توجیه اشتباهات حکام عرب هزینه می‌کنند غالب بوده است.

عطوان گفت: از همه برادرنمان در شرق و غرب جهان عربی و اسلامی که "نه" بزرگی به عادی‌سازی و آنهایی که عادی‌سازی می‌کنند، گفتند، متشکریم بخصوص مردم عربستان و منطقه خلیج (فارس) که جمعیت‌هایی را در این زمینه تشکیل داده‌اند و برخی از آنها به همین دلیل بازداشت شده و هنوز در پشت میله‌های زندان هستند، چون نمی‌خواهند از مواضع شرافتمندانه ملی خود دست بردارند.

در پایان این یادداشت آمده است: هر کسی که این امت و پایبندی آن به آرمان‌هایش را زیر پا گذاشت و در مسیر عادی‌سازی با اسرائیل پیش رفت و گمان کرد که اسرائیل دوستی متحد و محافظ آنهاست، انگشتان دست خود را از سر پشیمانی خواهد گزید؛ این در حالتی است که بهای سنگینی ندهند؛ روزهای آتی همه چیز را روشن می‌کند.

عناوین مرتبط

پربحث‌های امروز

 1. استخراج بیت‌کوین، قاچاق انرژی الکتریکی است/ نرخ استخراج هر بیت‌کوین در جهان ۷ هزار دلار است

 2. حکیم به آمریکا: آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معنوی میلیون‌ها انسان در سرتاسر جهان است

 3. ترافیک سنگین در آزادراه قزوین-کرج-تهران

 4. آیا خودرو ارزان می‌شود؟/ علت نوسانات قیمت خودرو

 5. استفاده از کارت سوخت چه زمانی عملیاتی می‌شود؟

 6. قوی‌ترین و پیشرفته‌ترین پهپاد‌های نظامی دنیا  

 7. رئیسی: وقتی ایستادگی کنیم دشمن عقب نشینی می‌کند

 8. مراسم تشييع پيكر مطهر ١٥٠ شهيد دوران دفاع مقدس

 9. بازخوانی حادثه ششم تیر ۱۳۶۰؛ از ترور تا تحریم

 10. پرسپولیسی‌ها به قطبی راضی شدند؟

 11. نماینده دموکرات: بولتون و پمپئو می‌خواهند آمریکا را به جنگ با ایران بکشانند

 12. قاچاق قرص متادون با مجوز مرکز ترک اعتیاد!

 13. سکته قلبی چگونه رخ می‌دهد؟

 14. افزایش بودجه مرکز اعمال تحریم‌های آمریکا علیه ایران

 15. ۳ روش طبیعی برای سلامت و تقویت مو

 16. تصویری دردناک از دختران وزنه‌بردار

 17. آقای رئیسی لطفا ما را امیدوار نگه دارید!

 18. عوارض چاقی برای کودکان

 19. رونمایی ارتش یمن از جدیدترین موشک ها و پهپادها

 20. حاجی‌بابایی: دریافت کنندگان حقوق های نجومی، ۱۸ درصد به حقوقشان اضافه شده/ قانون اصلاح شود

 21. ترامپ: در سفر آسیایی با کیم دیدار نمی کنم

 22. فیلم‌های تلویزیون در ایام شهادت

 23. نگاهی به نمایشگاه‌های هنری آخر هفته

 24. کارشناسان مطرح آمریکا: ترامپ شکست را به خود تحمیل می‌کند

 25. موضع نامزدهای دموکرات ریاست جمهوری آمریکا درباره برجام

پربحث‌های دیروز

 1. جزئیات حادثه در زندان فشافویه/ قتل علیرضا شیرمحمدعلی در ۹۰ ثانیه

 2. سفارت بریتانیا در تهران: اوضاع اقتصادی در ایران در حال وخیم شدن است

 3. توکلی: وضعیت خراب است ولی بن‌بستی وجود ندارد/ اشرار یقه‌سفید امروز پست و منصب دارند

 4. درباره برخورد پلیس با دختری در پارک تهرانپارس/ کاهش تنش، وظیفه پلیس آموزش دیده

 5. در حاشیه انتشار عکس گلزار با پوشش نامناسب

 6. درباره #امیر_جعفری

 7. راز بوسه آن روز سردار سلیمانی

 8. سکانس جنجالی در رسانه ملی درباره مصونیت اطرافیان مسئولین  

 9. ترامپ: برای مذاکره با ایران خیلی مشتاقیم/ بسیاری از دوستانم ایرانی هستند/ آن‌ها مردمان خارق‌العاده‌ای هستند

 10. اعتراف وزیر خزانه داری آمریکا به استفاده از FATF برای جلوگیری از دور زدن تحریم‌ها

 11. ترامپ: امیدوارم جنگی با ایران اتفاق نیفتد

 12. ربیعی: صداوسیما درباره "گاندو" همه‌چیز را پخش کند/ روحانی درباره اتفاق تهرانپارس با وزیر کشور صحبت کرده است

 13. یک ورزشکار دیگر به ایران بازنگشت

 14. عوارض «مالْچ‌ْپاشی» بر محیط‌ زیست خوزستان  

 15. نشست شورای امنیت؛ فرانسه: پایان برجام عقب‌گردی خطرناک خواهد بود/ انگلیس: به ایران توصیه می‌کنیم از محدودیت‌های برجام فراتر نرود

 16. نوبخت: مصوبه مجلس را برای افزایش حقوق کارمندان اجرا کردیم

 17. بالاترین مدال افتخار ارتش آمریکا بر گردن سرباز سابق جنگ عراق  

 18. جزئیات ۵ برنامه دولت برای بازار مسکن/ امتیاز ویژه دولت به کارمندان در طرح «تام‌کاد»

 19. واکنش کاربران توییتر به تحریم ظریف؛ چیز عجیبی نیست/ دیدی نمی‌شود؟/ آقای ترامپ در تهران فقط نظامیان با تو سخن می‌گویند/ ادعای مذاکره آمریکا، نمایشی است  

 20. عملیات جمع آوری پل گیشا  

 21. چهره دستوری مقام فرانسوی مقابل نماینده عربستان  

 22. ۱۸ تیر ماه پایان مهلت ایران به اروپا

 23. وزیر دفاع آتی آمریکا کیست و انتصابش چه معنایی برای ایران دارد؟

 24. ماکرون: با آمریکا به دنبال عقد توافقی دقیق‌تر با ایران هستیم

 25. همتی: صادرات نفت در حال افزایش است/ تحریم‌ها تاثیری بر بازار ارز نداشت

پربحث‌های هفته

 1. برخورد با ماموری که با دختر جوان در تهرانپارس درگیر شد

 2. ترامپ: حمله به ۳ سایت ایران در دستورکار بود/ ۱۰ دقیقه پیش از حمله آن را متوقف کردم

 3. شما نظر دهید/ سوال و موضوعاتی که انتظار دارید امشب ابراهیم رئیسی به آن پاسخ دهد، چیست؟

 4. موشک فوق افسانه‌ای ایران در سرنگونی پهپاد آمریکایی

 5. بازداشت و عزل دو مامور متخلف در ماجرای درگیری با دختری در تهرانپارس + جزئیات ماجرا

 6. جهانگیری و فریب مردم؛ چرا معاون رئیس‌جمهور جامعه را سرکار می‌گذارد؟

 7. سرنگونی پهپاد جاسوسی «گلوبال هاوک» در هرمزگان/ پرواز RQ-۴ از پایگاه آمریکایی در جنوب خلیج فارس/ سنتکام با صدور بیانیه‌ای رسما تایید کرد+واکنش ترامپ

 8. تلاش خانواده نجفی برای گرفتن رضایت/ خانواده استاد: فقط قصاص/ نجفی خطاب به مادر میترا: دخترتان امانت بود اما امانتدار خوبی نبودم

 9. روایت واقعی از گودال جنجالی رآکتور اراک

 10. هزينه‌هاي يك دروغ!

 11. یک مقام عالی‌رتبه در وزارت خارجه به الف خبر داد: اگر ظریف تحریم شود، دیگر ویزا نخواهد گرفت/ ظریف در خارج از کشور حتی یک حساب بانکی و یک وجب ملک ندارند

 12. دنیای امروز دنیای موشک‌هاست

 13. سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکا در سواحل هرمزگان

 14. فیلمی از لحظه انهدام پهپاد امریکایی توسط سامانه سوم خرداد  

 15. بحث شدید روحانی با جهانگیری/ معاون اول قهر کرد/ روحانی خطاب به جهانگیری: شما دنبال سرنگونی دولت هستید+تکذیب ها و تایید ها

 16. پیام سرنگونی پهپاد آمریکایی توسط ایران

 17. ترامپ: آماده مذاکره بدون پیش شرط با ایران هستم

 18. واکنش کاربران توییتر به سرنگونی پهپاد آمریکایی/ مقابله و برد- برد یعنی این.../ تعریف جدید بی‌بی‌سی از جاسوسی!/ شیرها دندان‌های خود را برای لبخند به نمایش نمی‌گذارند  

 19. توکلی: روحانی فرافکنی می‌کند؛ عامل نابسامانی اقتصادی داخلی است/ FATF با برخی اصول قانون اساسی مغایرت دارد

 20. فریاد اجاره نشین‌ها را کسی می‌شنود؟

 21. برای مقابله با هوسرانی مردها چه باید کرد

 22. واکنش زنگنه به سعید جلیلی/ در حضور سران قوا مناظره کنیم

 23. دادستان کل کشور: هر کسی نمی‌تواند بگوید هر جور دلم می‌خواهد می‌پوشم/ پشت فرمان و داخل اتومبیل را حریم خصوصی نمی‌دانیم

 24. روسیه: ایران به اس 400 نیاز خواهد داشت

 25. مجادله روحانی و جهانگیری بر سر چه بود؟/ جنجال تازه درباره پرونده سعید طوسی/ پشت پرده سانسور سریال گاندو

پربحث‌های اخیر

 1. ترامپ: امیدوارم جنگی با ایران اتفاق نیفتد

 2. نشست شورای امنیت؛ فرانسه: پایان برجام عقب‌گردی خطرناک خواهد بود/ انگلیس: به ایران توصیه می‌کنیم از محدودیت‌های برجام فراتر نرود

 3. ماکرون: با آمریکا به دنبال عقد توافقی دقیق‌تر با ایران هستیم

 4. پمپئو: آمریکا هر کاری می‌توانست برای تنش‌زدائی با ایران انجام داد!

 5. تصاویر دلخراش از مرگ پدر مهاجر و کودک دوساله‌اش در مرز آمریکا

 6. حکیم به آمریکا: آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معنوی میلیون‌ها انسان در سرتاسر جهان است

 7. بحرین: خواهان صلح با اسرائیل هستیم

 8. جزئیاتی کامل از انهدام پهپاد آمریکایی در خلیج فارس  

 9. انگلیس: به ایران توصیه می‌کنیم از محدودیت‌ها برجام فراتر نرود

 10. واکنش «حزب الله عراق» به حملات سایبری ادعای آمریکا

 11. روسیه فروش موشک‌های کالیبر را ممنوع کرد

 12. تخت روانچی: ایران به تنهایی بار حفظ برجام را به دوش نخواهد کشید

 13. چرا کشورهای عربی گرفتار معامله قرن شدند؟

 14. نماینده دموکرات: بولتون و پمپئو می‌خواهند آمریکا را به جنگ با ایران بکشانند

 15. افزایش بودجه مرکز اعمال تحریم‌های آمریکا علیه ایران

 16. رونمایی ارتش یمن از جدیدترین موشک ها و پهپادها

 17. ترامپ: در سفر آسیایی با کیم دیدار نمی کنم

 18. کارشناسان مطرح آمریکا: ترامپ شکست را به خود تحمیل می‌کند

 19. موضع نامزدهای دموکرات ریاست جمهوری آمریکا درباره برجام

 20. زمان راه اندازی خط اعتباری اینستکس بین ایران و اروپا

 21. انگلیس خواستار کاهش تنش میان ایران و آمریکا شد

 22. شمارش معکوس برای راه‌اندازی کانال مالی مشترک ایران و اروپا

 23. پایان کنفرانس بحرین با سخنان جنجالی داماد ترامپ

 24. چرا کشورهای عربی گرفتار معامله قرن شدند؟

 25. پیشبرد طرح افزایش بودجه اتاق جنگ اقتصادی آمریکا با ایران/ افزایش ۱۰ میلیون دلاری بودجه خزانه‌داری آمریکا برای حمایت تحریم‌های

پربحث‌های دیروز

 1. سفارت بریتانیا در تهران: اوضاع اقتصادی در ایران در حال وخیم شدن است

 2. ترامپ: برای مذاکره با ایران خیلی مشتاقیم/ بسیاری از دوستانم ایرانی هستند/ آن‌ها مردمان خارق‌العاده‌ای هستند

 3. اعتراف وزیر خزانه داری آمریکا به استفاده از FATF برای جلوگیری از دور زدن تحریم‌ها

 4. ترامپ: امیدوارم جنگی با ایران اتفاق نیفتد

 5. نشست شورای امنیت؛ فرانسه: پایان برجام عقب‌گردی خطرناک خواهد بود/ انگلیس: به ایران توصیه می‌کنیم از محدودیت‌های برجام فراتر نرود

 6. بالاترین مدال افتخار ارتش آمریکا بر گردن سرباز سابق جنگ عراق  

 7. وزیر دفاع آتی آمریکا کیست و انتصابش چه معنایی برای ایران دارد؟

 8. ماکرون: با آمریکا به دنبال عقد توافقی دقیق‌تر با ایران هستیم

 9. آقای مکرون! شما «مجرم» هستید نه «دلسوز»

 10. نقش‌های منطقه‌ای ترامپ علیه ایران

 11. دیپلمات روسیه: ایران تنها نخواهد ماند

 12. وعده دوباره موگرینی برای راه‌اندازی اینستکس

 13. تظاهرات مردم هند در محکومیت سیاست‌های خصمانه آمریکا علیه ایران

 14. پمپئو: آمریکا هر کاری می‌توانست برای تنش‌زدائی با ایران انجام داد!

 15. تصاویر دلخراش از مرگ پدر مهاجر و کودک دوساله‌اش در مرز آمریکا

 16. نمایش تبلیغاتی انگلیس علیه ایران با حضور شهردار لندن

 17. نخست‌وزیر ژاپن: سفر به ایران برای صلح و امنیت بود/ حمله به ۲ نفتکش را تهدیدی جدی می‌دانیم

 18. وزیر خارجه امارات: درباره نفتکش‌ها نمی‌توانیم کشوری را متهم کنیم

 19. فرار زن حاکم دبی به آلمان

 20. بحرین: خواهان صلح با اسرائیل هستیم

 21. جزئیاتی کامل از انهدام پهپاد آمریکایی در خلیج فارس  

 22. انگلیس: به ایران توصیه می‌کنیم از محدودیت‌ها برجام فراتر نرود

 23. ترامپ: دلار بیش از حد گران است!

 24. واکنش «حزب الله عراق» به حملات سایبری ادعای آمریکا

 25. روسیه فروش موشک‌های کالیبر را ممنوع کرد

پربحث‌های هفته

 1. ترامپ: حمله به ۳ سایت ایران در دستورکار بود/ ۱۰ دقیقه پیش از حمله آن را متوقف کردم

 2. موشک فوق افسانه‌ای ایران در سرنگونی پهپاد آمریکایی

 3. فیلمی از لحظه انهدام پهپاد امریکایی توسط سامانه سوم خرداد  

 4. پیام سرنگونی پهپاد آمریکایی توسط ایران

 5. ترامپ: آماده مذاکره بدون پیش شرط با ایران هستم

 6. روسیه: ایران به اس 400 نیاز خواهد داشت

 7. سفارت بریتانیا در تهران: اوضاع اقتصادی در ایران در حال وخیم شدن است

 8. اعتراف بزرگ و غرورآور مجری الجزیره  

 9. چطور ترامپ از حمله به ایران منصرف شد؟

 10. آمریکا تحریم‌های تازه‌ای علیه ایران اعمال کرد/ تحریم بی نتیجه علیه فرماندهان سپاه

 11. واکنش جدید ترامپ به ساقط شدن پهپاد آمریکایی: احتمالا یک نفر اشتباه کرده است

 12. عربده‌کشی توئیتری ترامپ علیه ایران

 13. ترامپ: از اینکه ایران هواپیمای سرنشین‌دار آمریکایی را سرنگون نکرد قدردانی می‌کنیم

 14. بازتاب سرنگونی پهپاد آمریکایی در رسانه‌های عربی؛ رأی الیوم: پنتاگون در شوک فرو برده شد/ الجزیره: آمریکا جرات زدن ایران را ندارد + تصاویر

 15. ادعای پیام ترامپ ازطریق عمان به ایران: یا مذاکره یا جنگ

 16. بولتون: ایران از حد تعیین شده غنی‌سازی عبور کند تمام گزینه‌ها روی میز خواهد بود

 17. تحریم دوشنبه آمریکا علیه ایران چیست؟

 18. ترامپ: احتیاجی نداریم در تنگه هرمز باشیم/ درخواست آمریکا از ایران

 19. ایران پرواز هواپیماهای مسافربری آمریکا بر فراز آسمان خود را ممنوع کرد

 20. واکنش روسیه به سرنگونی پهپاد آمریکایی

 21. ترامپ: هرگز حمله به ایران را "لغو" نکردم

 22. درخواست عربستان از انگلیس: به ایران حمله کنید

 23. جزئیاتی از تصمیم ترامپ درباره حمله به ایران و صحبت‌های رد و بدل شده با ژنرال آمریکایی

 24. ترامپ: برای مذاکره با ایران خیلی مشتاقیم/ بسیاری از دوستانم ایرانی هستند/ آن‌ها مردمان خارق‌العاده‌ای هستند

 25. توازن بین المللی جدیدی که دیپلماسی ایرانی محقق کرد

آخرین عناوین