بازار نوسانی سکه در سال نو

گروه اقتصادی الف،   3971202061 ۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

بازار سکه و ارز بعد از تجربه یک‌ دوره کوتاه آرامش، دوباره وارد کانال نوسان شده است؛ نرخ دلار دیروز در تابلوی صرافی‌ها 13هزارو 500تومان ثبت شد و قیمت هر سکه بهارآزادی به چهار میلیون و 500هزارتومان رسید.

هرچند در روزهای اخیر نرخ سکه و ارز افزایشی بوده، اما کارشناسان و فعالان بازار قوی‌ترین عامل این تغییرات قیمتی را به روزهای پایانی سال و افزایش تقاضا مرتبط می‌دانند و امیدوارند بانک مرکزی با سیاست‌های کنترلی بتواند افزایش نرخ‌ها را مهار کند.

فعالان بازار ارز و سکه در گفت‌وگو با «شرق» در چشم‌انداز بازار یک تصویر مشترک را ترسیم می‌کنند؛ اینکه بازار ارز و سکه در میان‌مدت شش ماهه نوسانی خواهد بود و در این پیش‌بینی دو عامل جهانی و داخلی را تاثیرگذار می‌دانند. کاهش درآمدهای نفتی، ابهام در تمدید مجوزهای فروش نفت و بی‌ثباتی اقتصاد کلان در داخل کشور در کنار روند افزایشی قیمت اونس جهانی شرایطی را پدید آورده که نرخ‌ها رو به افزایش رفته و بازار طلا و سکه را به بازار پرریسک و نوسانی تبدیل می‌کند.

کارشناسان معتقدند، در این وضعیت مهم‌ترین اهرم بانک مرکزی است و باید دید چه سیاستی را برای کنترل قیمت‌ها به کار می‌گیرد.

این نگرانی وجود دارد که با کاهش درآمدهای نفتی، دولت و بانک مرکزی هم برای به‌کارگیری ابزار خاص خود در کنترل نرخ‌ها (تزریق به بازار) دست‌به‌عصا حرکت کند و موجودی خود را به‌جای کنترل قیمت ارز و سکه، برای تامین کالاهای اساسی ذخیره کند.

نقش جنگ اقتصادی آمریکا و چین بر قیمت طلا
دیروز در بازار آزاد قیمت انواع سکه و طلا نسبت به روز قبل افزایش یافت؛ در بازار تهران سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با قیمت چهار میلیون و 521 هزار تومان و طرح قدیم، چهار میلیون و 400 هزار تومان معامله می‌شود. در بازار آزاد هر قطعه نیم‌‌سکه بهار آزادی، دو میلیون و 520 هزار تومان، ربع سکه یک‌میلیون و 590 هزار تومان و هر قطعه سکه گرمی 810 هزار تومان فروخته می‌شود. هر گرم طلای 18عیار هم 432 هزار و 760 تومان ارزش‌گذاری شده، ضمن اینکه هر اونس طلا در بازارهای جهانی با قیمت 1342.2 دلار معامله می‌شود. البته افزایش نرخ سکه در ادامه روند افزایشی است که حدود یک ماه است، شروع شده؛ در ماه بهمن سکه تمام بهار آزادی طرح جدید از سه میلیون و 800هزارتومان، به چهار میلیون و 500هزارتومان رسید و این یعنی افزایش 700هزارتومانی سکه در یک ماه.

حسین عبدی، مدیر سرمایه‌گذاری یکی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری دلایل افزایش قیمت سکه و ارز را در اثرگذاری چندین عامل داخلی و خارجی می‌‌داند و توضیح می‌دهد: همواره در بازار سکه با دو عامل اصلی افزایش یا کاهش نرخ روبه‌رو هستیم. عامل اول نرخ دلار است و عامل دوم هم قیمت جهانی طلاست. در ماه‌های اخیر بر مبنای سیاست کلی فدرال رزرو میزان ذخیره طلای کل در جهان تغییر پیدا کرده است. همچنین حجم طلا در برخی معادن مهم از جمله سه معدن در آفریقای جنوبی کاهش پیدا کرده است. از سوی دیگر، روسیه با این استدلال که ارزش دلار به‌زودی کاهش پیدا می‌کند، تقاضای طلای خود را چند برابر کرده است.

شاخص دلار و نرخ بهره در آمریکا با طلا ارتباط خیلی نزدیکی دارد، در شرایطی که شرحش رفت، چشم‌انداز مثبت نیست و همچنین سرنوشت جنگ اقتصادی آمریکا و چین هم مبهم است. تمامی این وقایع باعث شد قیمت جهانی طلا تا صد دلار افزایش پیدا کند. این کارشناس بازار سکه در ادامه درباره تاثیر عوامل داخلی بر افزایش نرخ‌ها توضیح داد: زمانی که بانک مرکزی با سیاست‌های موثر خود سعی کرد عوامل روانی و فیزیکی را کنترل کند، از سوی این نهاد نظارتی، مقادیری سکه و ارز به بازار تزریق شد و به صورت موقت باعث پایین‌آمدن قیمت طلا و ارز شد. اما امروز ما با عوامل سیاسی و اقتصادی روبه‌رو هستیم که دست بانک مرکزی را نیز بسته است. کاهش درآمدهای نفتی در پی وضع تحریم‌های یک‌جانبه علیه ایران، باعث شد چشم‌انداز اقتصادی بدتر از آنچه هست، به چشم بیاید. اگر رفتار اقتصادی متقاضیان را بررسی کنیم، در وضعیت اقتصادی که چشم‌انداز مبهمی را پیش‌رو می‌گذارد، میل تبدیل دارایی به ارز و سکه افزایش پیدا می‌کند.

البته این موضوع از طرف جبهه خاصی بود که نقدینگی در دست داشتند، بنابراین تقاضا برای دلار بالا رفت. در ادامه تغییرات قیمتی ارز به بازار سکه نیز سرایت کرده و علاوه بر شرایط جهانی، نقش تشدیدکننده قیمت سکه را بازی کرد.

او در پاسخ به این سوال که آینده قیمت سکه چیست؟ توضیح داد: آینده سکه دو بعد کوتاه‌مدت و میان‌مدت دارد.

 در بعد کوتاه‌مدت یکی از عواملی که باعث افزایش نرخ شده، افزایش تقاضای آخر سال است که البته خاص امسال نیست و همیشه این روال بوده است. بانک مرکزی به نظر می‌رسد سیاست‌هایی را به کار گرفته که ما شاهد این خواهیم بود که به‌زودی نرخ‌ها به سمت روند کاهش پیش خواهند رفت. اما با کاهش نرخ دلار بعید می‌دانم قیمت سکه پایین بیاید چراکه قیمت جهانی طلا محرک قوی‌تری است. اکنون قیمت‌ها نیاز به کنترل دارد. در افق شش‌ماهه اثرات و تغییرات زیادی شاهد خواهیم بود؛ چون قیمت جهانی بالا می‌رود و دولت از طرفی ذخایر لازم برای عرضه و کنترل بازار با این ابزار را ندارد.

دولت مجبور به افزایش نرخ سود بانکی می‌شود
احمد امینی، کارشناس بازار طلا، نیز محدودیت‌هایی بر سر راه بانک مرکزی در کنترل قیمت‌ها می‌بیند و توضیح می‌دهد: عمده دلیل افزایش قیمت سکه و ارز، کاهش شدید درآمدهای نفتی دولتی است. حتی صحبت از فروش یک میلیون بشکه است و تمدید معافیت‌های خرید نفتی مبهم است و بخشی از خریداران را با این شرایط از دست خواهیم داد و خریداران نفت ما به کشورهای چین، ترکیه، کره‌جنوبی و هند محدود می‌شود. این نگرانی دولت را در موضع ضعف قرار داده است و بانک مرکزی کنترل بر عرضه و تقاضا را به حداقل رسانده که ذخایر خود را برای تامین کالاهای اساسی کنار بگذارد.

بنابراین مهم‌ترین عامل افزایش نرخ دلار ناشی از کاهش درآمدهای نفتی است. اونس جهانی هم بعد از استراحت چندساله نفسی تازه کرده و سیاست‌های انبساطی در چندین کشور دارد اعمال می‌شود. اونس جهانی مقاومت‌ها در برابر ثبات قیمت را شکسته که در چند سال اخیر بی‌سابقه بوده است و بنابراین در ادامه سال اعداد خیلی بالایی را می‌توان برای اونس جهانی تصور کرد.او ادامه داد: اونس جهانی تا حدی قابل پیش‌بینی است.

چشم‌انداز به سمت رشد نرخ اونس جهانی است اما درباره  سکه بستگی دارد به اینکه دولت چقدر توان دورزدن تحریم‌ها و کنترل نرخ دلار را دارد و البته این موضوع  پیش‌بینی‌ناپذیر است.

زمانی که نرخ دلار مرز 12 هزار تومان را رد کرد، ما شاهد هجوم قابل توجه سرمایه‌گذاران بودیم و افراد به سمت تبدیل دارایی‌ها به ارز و سکه رفتند و این بالارفتن قیمت‌ها به بازار کالاهایی مثل خودرو،  قیمت سهام و ملک سرایت کرد. پیش‌بینی می‌شود با توجه به هیجان ایجادشده کنترل ارز بسیار بعید است. این کنترل نیاز دارد حجم قابل توجهی ارز به بازار تزریق شود و می‌دانیم که این اکنون جزء سیاست‌های بانک مرکزی نیست.

بنابراین ممکن است دولت مجبور شود سال بعد مقداری سود بانکی را افزایش دهد تا بازار پول را جذاب کند و سرعت پول را کاهش دهد. هرچند راهکار خوبی نیست اما اگر دولت ببیند نمی‌تواند ارز و سکه به بازار تزریق کند، مجبور می‌شود به این اقدام دست بزند و در دوره‌های قبل هم این اتفاق می‌افتاد.

اما همه این موارد بستگی دارد به اینکه تمدید مجوزهای فروش نفت چطور پیش خواهد رفت. اگر میزان فروش نفت ایران بالای یک میلیون بشکه روزانه باشد، می‌توانیم امیدوار باشیم نرخ‌های سکه و ارز هم در حالت کنترلی پیش برود.

عناوین مرتبط

پربحث‌های امروز

 1. آقای ظریف این هم بجا نبود

 2. لاریجانی برای دوازدهمین سال متوالی رئیس مجلس شد/ مطهری از نایب رئیسی بازماند!

 3. خیز فراکسیون‌ها برای کرسی‌های هیئت رئیسه/ رقابت دوباره عارف و لاریجانی

 4. بازیگرانی که باید پول‌های مشکوک را پس بدهند + جدول اسامی

 5. حقایقی که از اقتصاد ونزوئلا نمی‌دانید!

 6. قاچاق بنزین از اوپک ایران  

 7. تا زمانی که سعودی‌ها و اماراتی‌ها دوشیده می‌شوند؛ جنگ چرا؟

 8. ارزان‌ترین وگران‌ترین قیمت بنزین در جهان + جدول

 9. تهیه‌کننده و مدیر و ناظر برنامه موهن شبکه پنج اخراج شدند/ مدیر شبکه توبیخ شد

 10. اتفاقی عجیب در کشتی آزاد جام ساساری/ گرمکن ورزشی طلای یخکشی را بر باد داد!

 11. چرا بولتون حتی دونالد ترامپ را نگران کرده است؟

 12. لاریجانی: امیدواریم بتوانیم مشکلات مردم را برطرف کنیم

 13. جزئیات طرح اصلاح قانون سربازی اعلام شد

 14. کتک‌کاری دوباره در فوتبال بانوان/ پای مردان هم به درگیری باز شد!

 15. رکود سنگین در انتظار بازار مسکن

 16. چگونه از تهدید تحریم نفت فرصت بسازیم؟   

 17. جلسه ویژه کمیسیون عمران برای ساماندهی بازار مسکن با حضور اسلامی

 18. ‌استاندارد خودروهای داخلی در سراشیبی پرپیچ و خم کیفیت؛ وقتی کیفیت فدای مصلحت می‌شود

 19. واردات 332 قلم تجهیزات پزشکی ممنوع است

 20. جزییات تازه از ۲۶۴ فقره ثبت سفارش جعلی خودرو/ دستور تعیین ارزش فوری خودروهای وارده با ثبت سفارش فاقد اعتبار+ سند

 21. سلفی ترامپ و نخست‌وزیر ژاپن در زمین گلف  

 22. آخرین آمار چک‌های برگشتی

 23. قیمت امروز ارزهای دولتی اعلام شد

 24. هر کس باد بکارد طوفان درو می‌کند

 25. پنجمین جلسه دادگاه علیرضا زیباحالت منفرد آغاز شد

پربحث‌های دیروز

 1. انبارلویی: تعجب می‌کنم آقای ظریف به چه دلیل دوباره مذاکره کرده/برجام را اجرایی نکنند، با آمریکایی‌ها حرفی نداریم

 2. کشف طلا، دلار و ۳ کارت‌خوان با گردش مالی ده میلیاردی در دفتر زنگنه

 3. چرا خرمشهر، خرّم‌شهر نشد؟! / چه خوب که ممد نیست...

 4. خدمات یک مدرسه غیرانتفاعی لاکچری در تهران/ ۸۵ میلیون تومان برای اردوی سوئد و فرانسه؛ ۵ میلیون هم اردوی شیراز!

 5. زاکانی:‌ کسی که دو رئیس قوه را بیچاره کرده و دچار مشکل و مایه بدنامی قوه قضائیه شده را باید کنار گذاشت

 6. انتقاد رییس سازمان نظام پزشکی از تمسخر پزشکان در رسانه ملی

 7. اولین زن یهودی در سنای آمریکا و میزبان ظریف کیست؟ + تصاویر

 8. «کسی که دو رئیس قوه را بیچاره کرده» کیست؟/ انتصاب معاون دفتر وزیر با مدرک راهنمایی/ نقد عطریانفر بر عملکرد اصلاح‌طلبان در سال ۸۸

 9. علمای شيعه، یکی از پاسداران زبان فارسی

 10. نقوی‌حسینی: ظریف باید درباره محتوای دیدار با سناتور آمریکایی توضیح دهد

 11. چرا مذاکره با آمریکا سم است؟

 12. مراسم افطاری‌ای که هیچ‌گاه از خاطر روحانی پاک نخواهد شد

 13. هنر تغییر محاسبات

 14. راغفر: اگر امروز دلار ۸۰۰۰ تومان شود مردم از ذوق به همین دولت رای می‌دهند!

 15. کشف ۹۶ بسته ۱۰۰ دلاری از خانه یک روستایی!

 16. احمد توکلی: اگرچه آمریکا در منطقه حضور دارد، اما جنگ رخ نمی‌دهد/ باید از فساد جلوگیری شود

 17. دولت حزب اللهي و جوان

 18. خانه سبز  

 19. دستیار ویژه وزیر صنعت: ۱۰۰ هزار خودرو به بازار می‌آید

 20. مرعشی: مسیر انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ از ۹۸ می‌گذرد/ اصلاح‌طلبان از ضعف‌های دولت آسیب دیده‌اند

 21. کوتاه کردن دست دلالان از بازار خودرو موجب کاهش قیمت می‌شود

 22. جانشین فرمانده کل سپاه: ناو‌های آمریکایی کاملا تحت کنترل ما هستند

 23. مانتو، شلوار و لباس تولید خیرآباد ورامین با مارک های خارجی در بازار

 24. رئیس سازمان حمایت: مسئول قیمت گذاری خودرو ما هستیم/ ما به قیمت ۶۰ میلیونی پراید رضایت ندادیم

 25. اسامی نامزدهای ۳فراکسیون سیاسی مجلس برای انتخابات هیئت رئیسه/جدول

پربحث‌های هفته

 1. کشتیم که کشتیم دیه‌شو میدیم! / نظر شما درباره‌ی این فیلم چیست؟!

 2. لفاظی تازه ترامپ علیه ایران: هرگز دوباره آمریکا را تهدید نکنید

 3. محکومیت «یاسین رامین» در پرونده شیرخشک‌های آلوده وارداتی به ۱۷ سال حبس

 4. انبارلویی: تعجب می‌کنم آقای ظریف به چه دلیل دوباره مذاکره کرده/برجام را اجرایی نکنند، با آمریکایی‌ها حرفی نداریم

 5. برجام؛ ترامپ و توافق جدید

 6. عابربانک پرسپولیس و وزیر سابق کجا شلاق می‌خورند؟

 7. کشف طلا، دلار و ۳ کارت‌خوان با گردش مالی ده میلیاردی در دفتر زنگنه

 8. فرار از جنگ صلح به بار نمی‌‌آورد

 9. چرا خرمشهر، خرّم‌شهر نشد؟! / چه خوب که ممد نیست...

 10. واکنش‌ها به درخواست روحانی برای اختیارات ویژه/ تاکتیک دو سر برد رئیس جمهور/ بگوید در چه مواردی محدودیت دارد/ خیری ندیده ایم از این اختیارها

 11. صدای خاموش تجرد قطعی

 12. توضیح نماینده خرمشهر درباره انتشار عکسی افطاری وی در فضای مجازی

 13. محسنی اژه‌ای: از بی‌عفتی فیلم بگیرید و برای ما بفرستید/ روحانی چه اختیار ویژه‌ای می‌خواهد؟/ رضایت اصحاب رسانه از جلسه با رئیسی

 14. تخریب ویلاهای خاص با قاطعیت دستگاه قضا/ از ویلای داماد شمخانی تا دختر وزیر سابق

 15. آقای ظریف این هم بجا نبود

 16. علی شمخانی: ۴۰سال است جنگ اقتصادی را با فرهنگ خرمشهر به پیروزی تبدیل کرده‌ایم

 17. هشدار شديد دهقان به روسای قوا؛ دستورالعمل چپاول اموال مردم را لغو كنيد

 18. چراغ‌های روشن به هنگام سحر  

 19. خدمات یک مدرسه غیرانتفاعی لاکچری در تهران/ ۸۵ میلیون تومان برای اردوی سوئد و فرانسه؛ ۵ میلیون هم اردوی شیراز!

 20. زاکانی:‌ کسی که دو رئیس قوه را بیچاره کرده و دچار مشکل و مایه بدنامی قوه قضائیه شده را باید کنار گذاشت

 21. ساختمان های کره شمالی‎  

 22. پراید ۱۸.۵ میلیونی در صورت مالی سالیانه شرکت سایپا

 23. اژه‌ای:‌ دشمن به دنبال رواج بی‌عفتی و بی‌اخلاقی در جامعه است/ چرا فیلم قانون‌گریزی‌ها را برای مقامات قضایی نمی‌فرستید؟

 24. روحانی: قیمت ارز ۱۳ هزار تومان و حتی ۸ هزار تومان نیست / بنگاه‌های دولتی باید واگذار شود

 25. آموزش فریب دادن زنان متاهل در سریال نمایش خانگی!

پربحث‌های اخیر

 1. دستیار ویژه وزیر صنعت: ۱۰۰ هزار خودرو به بازار می‌آید

 2. فروش فوری پژو ۲۰۷ و پژو ۲۰۶ توسط ایران خودرو/ جزییات شرایط

 3. اعتراض شدید به اکران یک فیلم غیراخلاقی در جشنواره کن

 4. ارزان‌ترین وگران‌ترین قیمت بنزین در جهان + جدول

 5. ساخت ۱۶ بند برای مقابله با سیل در شهرستان قلعه گنج

 6. رکود سنگین در انتظار بازار مسکن

 7. جلسه ویژه کمیسیون عمران برای ساماندهی بازار مسکن با حضور اسلامی

 8. ‌استاندارد خودروهای داخلی در سراشیبی پرپیچ و خم کیفیت؛ وقتی کیفیت فدای مصلحت می‌شود

 9. جزییات تازه از ۲۶۴ فقره ثبت سفارش جعلی خودرو/ دستور تعیین ارزش فوری خودروهای وارده با ثبت سفارش فاقد اعتبار+ سند

 10. آخرین آمار چک‌های برگشتی

 11. قیمت امروز ارزهای دولتی اعلام شد

 12. آخرین قیمت تلفن همراه در بازار + جدول

 13. نرخ اجاره مسکن در تهران  

 14. آخرین عناوین روزنامه‌های اقتصادی

 15. پیشنهاد یک اقتصاددان برای عبور از بحران اقتصادی

 16. بودجه کاهش فقر به ۸ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان افزایش داد

 17. ۸۲ میلیارد جریمه یک شرکت پتروشیمی وصول شد

 18. گواهی سپرده طلای آب شده عرضه می‌شود

 19. شکر را بیشتر از 3500 تومان نخرید!

 20. آموزش و پرورش: 400 هزار تومان پس از اعمال افزایش حقوق فرهنگیان کسر شد

 21. جنبش ضدآیفونی چینی ها آغاز شد/ نگرانی اپل از کاهش سود

پربحث‌های دیروز

 1. کشف طلا، دلار و ۳ کارت‌خوان با گردش مالی ده میلیاردی در دفتر زنگنه

 2. مراسم افطاری‌ای که هیچ‌گاه از خاطر روحانی پاک نخواهد شد

 3. راغفر: اگر امروز دلار ۸۰۰۰ تومان شود مردم از ذوق به همین دولت رای می‌دهند!

 4. دستیار ویژه وزیر صنعت: ۱۰۰ هزار خودرو به بازار می‌آید

 5. کوتاه کردن دست دلالان از بازار خودرو موجب کاهش قیمت می‌شود

 6. رئیس سازمان حمایت: مسئول قیمت گذاری خودرو ما هستیم/ ما به قیمت ۶۰ میلیونی پراید رضایت ندادیم

 7. فروش فوری پژو ۲۰۷ و پژو ۲۰۶ توسط ایران خودرو/ جزییات شرایط

 8. اعتراض شدید به اکران یک فیلم غیراخلاقی در جشنواره کن

 9. دلیل کسر مبالغ میلیونی از حقوق اردیبهشت فرهنگیان

 10. پیش بینی قیمت مسکن در تابستان ۹۸

 11. ساخت ۱۶ بند برای مقابله با سیل در شهرستان قلعه گنج

 12. چند نفر از دهه شصتی‌ها بیکارند؟ + جدول

 13. کیفیت خودروهای داخلی در فروردین اعلام شد + جدول

 14. معاون وزیر کشاورزی: مردم کالای گران نخرند!

 15. بودجه کاهش فقر به ۸ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان افزایش داد

 16. ۸۲ میلیارد جریمه یک شرکت پتروشیمی وصول شد

 17. گواهی سپرده طلای آب شده عرضه می‌شود

 18. شکر را بیشتر از 3500 تومان نخرید!

 19. آموزش و پرورش: 400 هزار تومان پس از اعمال افزایش حقوق فرهنگیان کسر شد

 20. جنبش ضدآیفونی چینی ها آغاز شد/ نگرانی اپل از کاهش سود

 21. اعمال تعرفه‌های جدید برق برای تهرانی‌ها

 22. شاخص کل بورس تهران کاهش یافت + جدول

 23. افزایش دوباره قیمت سکه در بازار + آخرین قیمت دلار

 24. قیمت امروز خرید دلار در بانک‌ها

 25. دستورالعمل پرداخت مالیات پزشکان ابلاغ شد

پربحث‌های هفته

 1. کشف طلا، دلار و ۳ کارت‌خوان با گردش مالی ده میلیاردی در دفتر زنگنه

 2. هشدار شديد دهقان به روسای قوا؛ دستورالعمل چپاول اموال مردم را لغو كنيد

 3. پراید ۱۸.۵ میلیونی در صورت مالی سالیانه شرکت سایپا

 4. روحانی: قیمت ارز ۱۳ هزار تومان و حتی ۸ هزار تومان نیست / بنگاه‌های دولتی باید واگذار شود

 5. شریعتمداری: علیرغم تلاش دولت همچنان مردم در شرایط مطلوبی به سر نمی‌برند

 6. ارز ۴۲۰۰ تومانی را حذف کنید، یارانه نقدی بدهید

 7. گرانی و بازار مسکن/ وام‌هایی که دیگر کارایی ندارد!

 8. اختیارات و تصمیمات اقتصادی که معطل اجراست

 9. ارز ۴۲۰۰ تومانی را تمام کنید!

 10. افزایش شدید اجاره بها به نحو عجیبی آغاز شده است

 11. رونق تولید از مسیر فناوری اطلاعات

 12. مراسم افطاری‌ای که هیچ‌گاه از خاطر روحانی پاک نخواهد شد

 13. رئیس کل بانک مرکزی : مردم دربازار ارز سرمایه گذاری نکنند/ کاهش۲هزارتومانی دلار

 14. ادامه کاهش قیمت‌ خودرو در بازار + جدول

 15. دریافت ۸میلیون دلار ارز دولتی توسط یک خیریه/ تحقیق و تفحص از ارز ۴۲۰۰تومانی

 16. بازار مسکن یا تونل وحشت؟!

 17. چه کسانی خودرو را گران کردند؟

 18. خجسته: ما توانستیم «ریگی» را از هواپیما به زمین بیاوریم چگونه نمی‌توانیم اخلالگران بازار را دستگیر کنیم

 19. وزیر راه: با افزایش تولید مسکن، قیمت آن را کاهش می‌دهیم

 20. احتمال تغییر ساعت کاری ادارات

 21. راغفر: اگر امروز دلار ۸۰۰۰ تومان شود مردم از ذوق به همین دولت رای می‌دهند!

 22. واردات خودروی هیبریدی همچنان ممنوع است

 23. شورای رقابت دوباره قیمت‌گذار خودرو شد

 24. قرار جلب پوری حسینی به دادرسی صادر شد

 25. باز هم گرانی خودرو، باز هم سکوت سازمان حمایت/ انفعال در برابر خودروسازان تا کی ادامه دارد!؟

آخرین عناوین