تعلل اروپا، دوباره سیاست نگاه به شرق و سفر مهم مقامات ایران به چین/ آیا روابط تهران و پکن گسترش می‌یابد؟

گروه جهان الف،   3971201244 ۲۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
تعلل اروپا، دوباره سیاست نگاه به شرق و سفر مهم مقامات ایران به چین/ آیا روابط تهران و پکن گسترش می‌یابد؟

چین برخلاف دوره قبلی تحریم های آمریکا علیه ایران، تا کنون همکاری مناسبی با ایران نداشته و این که پکن تا چه میزان تمایل داشته باشد در مقابل ایالات متحده بر سر قضیه ایران ایستادگی کند جای ابهام است؛ البته گفته می شود چین از این که ایران صرفاً در موقع تنگنا و گرفتاری در پی گسترش تبادلات و ارتباطات اقتصادی است رضایت ندارد و یکی از دلایل آن نگاه به غرب دولت تدبیر و امید است که شرقی‌ها را کنار گذاشته بود.

به گزارش الف، علی لاریجانی در راس هیاتی متشکل از برخی اعضای دولت و روسای کمیسیون های برنامه و بودجه و انرژی روز سه شنبه وارد پکن، پایتخت چین شد. همراه با رئیس مجلس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه، بیژن زنگنه وزیر نفت، فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد و عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی حضور دارند.

ترکیب هیات سفر کننده حاکی از اهمیت مسائل مرتبط با انرژی و مالی برای ایران است. در واقع به نظر می رسد دولت تدبیر و امید که تمام هم و غم خود را روی پیاده سازی گفتمان نگاه به غرب قرار داده بود، بعد از مدت ها و در این مقطع زمانی در پی یک چرخش است.

بدون شک دلیل وقوع این امر نیز به خروج ترامپ از برجام، بازگشت تحریم ها و تعلل اروپایی ها در راه اندازی سازوکاری کارآمد برای انتفاع ایران از توافق هسته ای بدلیل پایبندی به تعهداتش است.

رونمایی از اینس‌تکس، بیانیه اروپایی‌‌ها و حالت طلبکارانه آنها موجب شد، عملاً هر فردی هم که به کشورهای قاره سبز خوشبینی داشت به این جمع بندی برسد نباید توقع و انتظاری در این باره داشته باشد. به عبارتی سفر لاریجانی و هیئت همراه را می توان این گونه تفسیر کرد که ایران پیگیر تحقق باز کردن راه های جدید برای مقابله با تحریم های ثانویه واشنگتن است.

حال باید دید با سفر مقامات ایرانی، روابط ایران و چین چه سرانجامی پیدا خواهد کرد. بخصوص این که در سال های اخیر  اختلافاتی بین طرفین بر سر موضوعاتی مانند میادین آزادگان و یادآوران و توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی بوجود آمده بود.

 نکته دیگری که در این باره حائز اهمیت است به فشارهای دونالد ترامپ به ایران برمی گردد. در حالی که رئیس جمهور آمریکا در پی تحقق اعمال حداکثر فشار به ایران برای رسیدن به نتیجه در کوتاه ترین زمان ممکن است حساسیت ویژه ای به سفر مقامات ایران به پکن خواهد داشت. چین یکی از هشت کشوری است که از معافیت تحریمی آمریکا علیه ایران برخوردار شده است؛ اما کاخ سفید در پی این است از هر طریق ممکن صادرات نفت ایران را به شدت کاهش یابد. از نگاه آمریکایی ها در این صورت می توان ایران را به پای میز مذاکره آورد تا تغییرات لازم در توافق هسته ای داده شود و علاوه بر آن، زمینه بر اعمال محدودیت های جدید در زمینه برنامه موشکی، منطقه و حقوق بشر فراهم شود.

البته به نظر می رسد کشور چین برخلاف دوره قبلی تحریم های آمریکا علیه ایران، تا کنون همکاری مناسبی با ایران نداشته و ارتباطات و تبادلات اقتصادی طرفین محدود شده است. در این باره اگر چه چین بر سر مسائل اقتصادی و تجاری، تایوان و... با آمریکا اختلاف دارد، اما این که پکن تا چه میزان تمایل داشته باشد در مقابل ایالات متحده بر سر قضیه ایران ایستادگی کند جای ابهام است. گفته می شود چین از این که ایران صرفاً در موقع تنگنا و گرفتاری در پی گسترش تبادلات و ارتباطات اقتصادی است رضایت ندارد. لابد از دیدگاه آنها ایران، شریک پایدار و همیشگی نیست و همین مسئله می‌تواند بر اعتماد و گسترش روابط طرفین تاثیرگذار باشد.

به این مسائل باید به سفر محمد بن سلمان به چین نیز اشاره کرد که امروز وارد پکن شد و بدون شک ولیعهد عربستان در تلاش است تا به هر نحو ممکن در چارچوب پازل ترامپ فشار به ایران را افزایش دهد، اما تجربه ثابت کرده چین تمایل چندانی ندارد به اختلافات سیاسی منطقه ورود نماید.

با تمام این مسائل، باید گفت حتماً سفر مقامات ایران به چین می تواند حامل دستاوردهایی مثبت باشد، اگر چنین سیاست هایی ادامه داشته باشد و نوع دیپلماسی و گفتمان حاکم بر دولت از یکجانبه گرایی گذشته و سیاست نگاه به غرب تغییر کند و متوازن تر شود.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۷۸۶۶۸۱۰۹:۵۸:۱۷ ۱۳۹۷/۱۲/۲
ما مجبور هستیم برای مقابله با غرب به سوی شرق برویم
محمد قاسمی۷۸۷۳۰۲۱۸:۰۷:۲۴ ۱۳۹۷/۱۲/۲
۶ سال طلایی رو در نگاه به شرق از دست دادیم سر‌نظریه های آماتوری تیم سیاست خارجی دولت روحانی دولت چین از روحانی بخاطر ناسپاسی اش از چین و عدم انتفاع چین از برجام ناراضی است در استقبال از روحانی توسط معاون شهردار پکن خودش رو نشون داد. حالا باید امتیاز بیشتری به چین بدیم شاید دوزار حمایت نیم بند از ایران داشته باشن
ناشناس۷۸۶۶۸۶۱۰:۰۲:۵۱ ۱۳۹۷/۱۲/۲
دنیا باما نیست اینقدر مسئولین بی لیاقت و ترسویی داریم چین هم مثل روسیه فقط برای چاپیدن میاد چون میدونه کنه مسئولین از موضع ضعف میرن جلو مگه قرارداد نفتی درو نپیچومده کسی هم کاری نمیکنه
ناشناس۷۸۶۷۰۸۱۰:۱۱:۴۶ ۱۳۹۷/۱۲/۲
اقای ظریف بعد از ناامیدی از اروپا ، به چین رفته... این دیپلوماسی نیست
ناشناس۷۸۶۷۱۴۱۰:۱۴:۱۶ ۱۳۹۷/۱۲/۲
دادگاه هلند یک شرکت در این کشور را به اتهام صادرات غیرقانونی قطعات توربین گازی به ایران مبلغ 500 هزار یورو جریمه کرده است. به دولتمردان خود با چه زبانی بگوییم اروپایی‌ها سر کارشان گذاشته‌اند و خیانت اروپایی‌ها از آمریکایی‌ها کمتر نیست.
حسین۷۸۶۷۱۹۱۰:۱۶:۵۷ ۱۳۹۷/۱۲/۲
در انقلابی که قرار بود نه شرقی نه غربی باشد، حالا اصولگرایانش خوشحالند که اصلاح طلبان از نزدیکی به غرب تغییر جهت دهند و به نزدیکی به شرق گرایش پیدا کنند. هنوز همان سیاست قجری که منافع عده‌ای در نزدیکی به انگلیس بود و منافع عده‌ای دیگر در نزدیکی به روسیه. چیزی هم که همیشه نادیده گرفته می‌شد منافع ملی بود.
ناشناس۷۸۶۷۲۱۱۰:۱۷:۲۰ ۱۳۹۷/۱۲/۲
چرخش به شرق درسته به شرطی که به سمت ژاپن یا کره جنوبی باشه ، والا چرخش به چین یا بعبارتی در آغوش چین افتادن بزرگترین اشتباهه !!!! ....
ناشناس۷۸۶۷۲۷۱۰:۱۹:۳۵ ۱۳۹۷/۱۲/۲
نه شرقی نه غربی ! الان شده هم شرقی هم غربی تازه ادعای استقلالمون هم گوش فلک رو کر کرده، شرم آوره..
ناشناس۷۸۷۱۸۰۱۵:۲۴:۱۳ ۱۳۹۷/۱۲/۲
در واقع باید گفت چین و روسیه هم مانند امریکا و اروپا فقط برا چاپیدن میاند ، این واقعیتیه که هیچ کشوری توی دنیا دلش برا کشور دیگه ای نمیسوزه و همه بدنبال منافع خودشون هستندو بقول معروف هیچ گربه ای واسه رضای خدا موش نمیگیره ، ولی بهر حال کشورها بر سر کسب منافع با هم رقابت دارند و ما باید سیاستهامون را بگونه ای تنظیم که از این مسئله درجهت منافع خودمون استفاده کنیم اینکه فقط نگاهمون به یک سمت باشه قطعا توان چانه زنی و امتیاز گیری ما رو پایین خواهد اورد
ناشناس۷۸۷۱۸۳۱۵:۲۸:۵۶ ۱۳۹۷/۱۲/۲
البته منظور از شعار نه شرقی و نه غربی نداشتن روابط سیاسی و اقتصادی با شرق و غرب نیست نمیشه که خودت رو تو مرزهای خودت محصور کنی بلکه منظور اینه که زیر سلطه شرق و غرب نریم
علی۷۸۷۱۹۵۱۵:۴۰:۱۰ ۱۳۹۷/۱۲/۲
هیچ کشوری نمی تواند ادعا کند که به هیچ کشوری نیاز نداردو دیوار دور خودش میکشد و دنیا عوض شده است و باید زودتر بازنگری میکردیم.. که چین به زبان از ما حمایت میکند ولی عملا از فاز ۱۱ پارس خارج میشود و ۶۵ درصد خرید نفت مآ را کم میکند و از عربستان میخرد . شعار نه شرقی نه غربی شده التماس به شرق و غرب که از ما نفت بخرند و پولش را هم هر وقت خواستند و هر چقدر داشتند و هر کالایی داشتند بدهند !!!؟؟؟ از افراط زیادی دچار تفریط شده ایم و از لبه دیگر بام سقوط کرده ایم .
ناشناس۷۸۶۷۴۴۱۰:۳۴:۳۱ ۱۳۹۷/۱۲/۲
آنچه مسلم است هیچ کشوری حاضر نمی شود در مناقشه ایران و امریکا طرف ما را بگیرد چراکه امکان دارد با تحریم های امریکا روبرو شود. نمی دانم تا کی باید این دور تسلسل را ادامه دهیم ما همه را تست کردیم ، چین و روسیه هند اروپا افریقا امریکای جنوبی و .... ولی همه وقت نیاز پشت به ما کرده اند. آیا بهتر نیست بدون واسط ... مستقیما با امریکا وارد مذاکره شویم و بیشتر از این هزینه ندهیم؟ با این روال واقعا یک چشم انداز مناسب مسئولین به مردم ارائه کنند که مثلا قرار است چه اتفاقی بیافتد تا شرایط کشور بهتر شود
ناشناس۷۸۶۷۴۸۱۰:۳۸:۱۵ ۱۳۹۷/۱۲/۲
... بخش مهمی از اهمیت نفت، ابزار فشاری است که آمریکا نیاز دارد، تا با آن اتحادیه اروپایی و چین را کنترل کند یعنی اگر تهدید قطع جریان نفت واقعی باشد، هم چین و هم اتحادیه اروپا انگیزه کافی برای ایستادن مقابل امریکا خواهند داشت.پس چرا الان نمی‎ایستند؟ چون جسارت دولت فعلی ما کم است.
ناشناس۷۸۶۷۵۰۱۰:۴۱:۲۰ ۱۳۹۷/۱۲/۲
چین همدر مقابل کدخدا کم می اورد.
ناشناس۷۸۷۲۰۷۱۵:۵۲:۵۴ ۱۳۹۷/۱۲/۲
وزیر امور خارجه فرانسه درحساب توئیتری خود در واکنش به شکست کنفرانس امنیتی مونیخ ، از منزوی شدن دولت آمریکا میان متحدانش ابراز حیرت کرد
ناشناس۷۸۶۷۷۳۱۰:۵۶:۵۹ ۱۳۹۷/۱۲/۲
تا زمانی که نگاه به درون کشور خودمون نداشته باشیم ، وضعیت همینه.شرق و غرب به درد ما نمیخورن
ناشناس۷۸۶۹۷۸۱۳:۱۳:۰۳ ۱۳۹۷/۱۲/۲
زمانی این شعارها رو میشه داد که تو تمام زمینه ها مستقل باشیم ظاهرا اطلاع ندارید که کارخانجاتمون به دلیل نبود مواد اولیه تعطیل هستن حتی خود آمریکا هم ‌به کشورهای دیگه وابسته هست طرفداران این شعار انقلابی نشون میدن که باید برن وسط بیابون زندگی کنن و با کشاورزی و دامپروری خودشون رو سیر کنن.اگه بیماری و قصد تفریح و تنوع و تحصیل و پیشرفت و .... داشتن قیدش رو بزنن و در نهایت بگن ما وابسته نیستیم
علی۷۸۷۲۰۲۱۵:۴۴:۵۲ ۱۳۹۷/۱۲/۲
اتفاقا ...هم باید با شرق کار کنیم و هم غرب دوستی و دشمنی مطلق در دنیای سیاست وجود ندارد واگر کسی چنین ادعایی کند ، یعنی هیچ چیزی از سیاست نمی داند چهارچوب روابط خارجه هر کشور پیشرفته و عاقل و با تجربه ای ، صرفا باید و فقط و تنها بر مبنای منافع ملی باشد ولا غیر .
ناشناس۷۸۶۷۸۸۱۱:۰۸:۳۶ ۱۳۹۷/۱۲/۲
انتخاب از سر اجبار قدرتهای رده دوم جهان موید تعامل با اقتصاد های دیگر جهان است اما وام از روسیه و همکاری با چین در نهایت تکرار ترجیح سیاست بر اقتصاد و ریسک پذیری زیان برخوردها و همسویی ابر قدرتها در دراز مدت است که منجر به ایجاد زیر ساخته‌ای ماندگار نخواهد شد
علی۷۸۶۷۹۲۱۱:۱۰:۴۵ ۱۳۹۷/۱۲/۲
.. واقعا با چه استدلالی اینکارها را نشانه عزت میدانید ؟ چین ۶۵ درصد از خرید نفتش را از ما کم کرده و دقیقا ۵۵ درصد خرید نفتش از عربستان را افزایش داده .همزمان که با زبان از برجام مثلا حمایت میکند!!؟؟ ولی عملا حاضر نیست معاملات سالیانه ۷۰۰ میلیاردی خودش با آمریکا را فدای ۱۶ میلیارد دلار تجارت با ما را به جان بخرد . و این منطقی است همزمان بن سلمان پس از بستن قراردادهای چند ده میلیارد دلاری با پاکستان و هندوستان و استقبال بی نظیر شاهانه از او در راه چین است و قطعا قرار دادهای بزرگی نیز با آنها خواهد داشت مسئولین تو را بخدا دست از لجبازی بردارید....
ناشناس۷۸۶۹۲۰۱۲:۳۵:۴۱ ۱۳۹۷/۱۲/۲
تراز مثبت تجارت چین با امریکا بیش از پانصد میلیارد دلار در سال است یعنی پنج برابر بودجه ایران در سال ۱۳۹۷ .پس طبیعی است که چینی ها امریکایی ها را به ایران ترجیح بدهند .این موضوع که چینی ها از ایران دلخورند چون ایران همیشه در حالت اضطرار سراغ شان می ایند غلط است چون گوینده این سخن روابط بین المللی را با روابط مردم عادی در کوچه و بازار یا روابط خانوادگی در ایران اشتباه گرفته در روابط بین المللی اصل تامین منافع در شرایط حال است نه مرام و معرفت ان گونه که نویسنده می اندیشد. این طرز تفکر در روابط بین کشورها جایی ندارد. اگر منافع ملی تامین شود روابط معنی پیدا می کند وگرنه هیچ. هیچ کشوری عاشق چشم و ابروی کشور دیگر نیست.
ناشناس۷۸۷۰۷۷۱۴:۱۷:۰۴ ۱۳۹۷/۱۲/۲
بعد از 5 سال معطل کدخدا شدن و 9 ماه معطل اروپا شدن حالا دست به دامن چین شدند !
ناشناس۷۸۷۲۴۱۱۶:۴۸:۵۰ ۱۳۹۷/۱۲/۲
ما حتی اگر برنامه موشکی رو هم کنار بگذاریم تحریمها به احتمال زیاد کم نمیشه که هیچ بیشتر هم میشه چون ما ضعیفتر میشیم و غرب بیشتر میتونه روی ما فشار بیاره. راه حل مشکل بهبود رابطه مسئولان با اکثریت مردمه که ناراضی هستند با کارهایی مثل اصلاح قوانین جزایی و آزادی.... اینجوری هم کشور قوی تر میشه و هم تضاد ما با غرب هم خودبخود کمتر میشه و امید غرب به سرنگونی حکومت ایران کمتر میشه و غرب مجبور میشه در مذاکره امتیاز بیشتری بده.
ناشناس۷۸۷۳۴۲۱۸:۴۹:۴۸ ۱۳۹۷/۱۲/۲
چاره کار توقف برنامه برجام و خروج از NPTهست یا مذاکره همه جانبه با آمریکا این خط مشی فعلی ما مرگ تدریجی هست
ناشناس۷۸۷۴۹۷۲۲:۴۱:۴۳ ۱۳۹۷/۱۲/۲
تحریم شدن ایران به نفع چین و روسیه است یه عده نمی خوان بپذیرن

پربحث‌های اخیر

 1. تحريم صداوسيما به دليل گاندو؛ دولت كوتاه آمد يا تغيير تاكتيك داد؟

 2. پرسش‌های خود را از رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور با «الف» در میان بگذارید

 3. فرمانده نیروی انتظامی: خودرو حریم خصوصی نیست و کشف حجاب در آن جرم است

 4. حذف یارانه‌ها آغاز شد؟

 5. توقیف یک کشتی ‌خارجی حامل سوخت قاچاق توسط سپاه پاسداران

 6. شایعه پناهنده شدن سعید معروف به آمریکا

 7. واکنش سازمان ملل به محدودیت دیپلمات‌های ایرانی در نیویورک

 8. اصلاح ساختار بودجه بدون اصلاح اقتصاد کشور معنا ندارد

 9. توقف شوک در بازار ارز

 10. فرمانده کل سپاه: در صورت خطای محاسباتی دشمنان، راهبرد دفاعی ما به راهبرد تهاجمی تغییر می کند

 11. حقایقی از ماجرای ناپدید شدن غول نفتی ملکه در تنگه هرمز!

 12. پاسخ پزشکی قانونی به ادعای وکیل نجفی

 13. تازه ترین قیمت انواع خودرو داخلی در بازار

 14. تجمع اعتراضی مقابل سفارت نیجریه در حمایت از شیخ زکزاکی  

 15. ظریف در امریکا : با محدودیتها مشکلی ندارم  

 16. واکنش آمریکا به توقیف کشتی قاچاقچیان سوخت توسط ایران

 17. قاتل «کلاهی» به حبس ابد محکوم شد/ دادگاه هلند ادعای این کشور علیه ایران را رد کرد

 18. ترامپ به فیفا: حق ندارید یک دلار هم به ایران بدهید

 19. روحانی خطاب به مکرون: از دست رفتن فرصت‌ها ایران را مجبور به اجرای گام سوم می‌کند

 20. ترامپ دوباره رییس جمهور می‌شود! نه؟

 21. روزنامه اصولگرا: با بدحجاب‌ها، دوستانه برخورد کنید

 22. یادگار مخروبه قاجاریه در بازار تهران  

 23. ریابکوف: ایجاد محدودیت برای دیپلمات‌های ایران توسط آمریکا، آزار سیاسی است

 24. ترامپ: «رند پال» مسئول مذاکره با ایران نیست/محدودیت ایران باید صد ساله باشد

 25. هیأتی از حماس احتمالا هفته آینده به تهران می‌آید

پربحث‌های دیروز

 1. تحريم صداوسيما به دليل گاندو؛ دولت كوتاه آمد يا تغيير تاكتيك داد؟

 2. ضرب شستی به گستاخی‌های تاریخی انگلیس

 3. غلامی: قطع بودجه صداوسیما به خاطر یک سریال رفتاری قجری است

 4. پرسش‌های خود را از رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور با «الف» در میان بگذارید

 5. توانا بود هرکه با ما بود!

 6. رئیس دیوان محاسبات اعلام کرد: وقوع جرم در واگذاری ماشین سازی/ ۹۷ درصد مدیران پاک دست هستند

 7. فرمانده نیروی انتظامی: خودرو حریم خصوصی نیست و کشف حجاب در آن جرم است

 8. تصویب طرحی در آمریکا برای مصادره دارایی‌های ایران

 9. حذف یارانه‌ها آغاز شد؟

 10. توقیف یک کشتی ‌خارجی حامل سوخت قاچاق توسط سپاه پاسداران

 11. حمله دوباره ترامپ و هوادارانش به ایلهان عمر

 12. هم‌نشینی عقرب و دانش‌آموز در مدرسه

 13. دلیل تحریم های خارجی و داخلی صدا و سیما چیست؟/ دیکتاتوری با حرکت انقلاب اسلامی تعارض دارد

 14. شایعه پناهنده شدن سعید معروف به آمریکا

 15. واکنش سازمان ملل به محدودیت دیپلمات‌های ایرانی در نیویورک

 16. اصلاح ساختار بودجه بدون اصلاح اقتصاد کشور معنا ندارد

 17. توقف شوک در بازار ارز

 18. فرمانده کل سپاه: در صورت خطای محاسباتی دشمنان، راهبرد دفاعی ما به راهبرد تهاجمی تغییر می کند

 19. حقایقی از ماجرای ناپدید شدن غول نفتی ملکه در تنگه هرمز!

 20. پاسخ پزشکی قانونی به ادعای وکیل نجفی

 21. تازه ترین قیمت انواع خودرو داخلی در بازار

 22. تجمع اعتراضی مقابل سفارت نیجریه در حمایت از شیخ زکزاکی  

 23. ظریف در امریکا : با محدودیتها مشکلی ندارم  

 24. واکنش آمریکا به توقیف کشتی قاچاقچیان سوخت توسط ایران

 25. قاتل «کلاهی» به حبس ابد محکوم شد/ دادگاه هلند ادعای این کشور علیه ایران را رد کرد

پربحث‌های هفته

 1. روحانی بودجه صداوسیما را قطع کرد

 2. تلخنامه «برجام» به افسانهٔ اعتمادپذیری غرب پایان داد

 3. اگر قدرت در دستان نخبگان اصولگرا باشد، بازهم گاندو ساخته خواهد شد؟

 4. تحريم صداوسيما به دليل گاندو؛ دولت كوتاه آمد يا تغيير تاكتيك داد؟

 5. نامه احمد توکلی به رئیس قوه قضائیه درباره اقدام خلاف عرف دادستان تهران + جزئیات

 6. آقای مطهری! شفاف سخن بگویید و فرافکنی نکنید

 7. جنگنده کوثر، نتیجه‌ تحریم‌های جهانی علیه ایران+ تصاویر

 8. جنگنده قاهر ۳۱۳، یک پنهانکار از نوع ایرانی+ تصاویر

 9. ضرب شستی به گستاخی‌های تاریخی انگلیس

 10. واقعیت‌های دهشتناک جنگ با ایران از نگاه نشریه کنگره آمریکا/ هرگونه جنگ احتمالی برای منافع آمریکا ویرانگر خواهد بود

 11. تصاویری از ویلاهای لاکچری قلعه باستی هیلز  

 12. اینکه می‌گویند مسئله حجاب در قرآن نیامده، غلط است/با هنجارشکنان عفاف و حجاب چگونه برخورد کنیم؟

 13. غلامی: قطع بودجه صداوسیما به خاطر یک سریال رفتاری قجری است

 14. پاسخ مدیر روزنامه جوان به ادعاهای محمدرضا خاتمی

 15. پرسش‌های خود را از رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور با «الف» در میان بگذارید

 16. نجفی: اتهام قتل عمد را قبول ندارم/ نفهمیدم چه شد خشمگین شده و اسلحه را برداشتم/ من لفظ پرستو را به کار نبردم

 17. توانا بود هرکه با ما بود!

 18. رئیس دیوان محاسبات اعلام کرد: وقوع جرم در واگذاری ماشین سازی/ ۹۷ درصد مدیران پاک دست هستند

 19. بی مهری دولت به رسانه ملی

 20. جهانگیری: هنر دیپلماسی ما آن بود که به توافقی بزرگ دست یافتیم تا دولت بعدی آمریکا بگوید که کلاه بر سرشان رفته است

 21. تسخیرکنندگان شهرک "باستی هیلز" را اعلام کنید

 22. روحانی: مردم مقاوم ایران مقابل تحریم‌ها ایستادگی کرده‌اند/ ناکارآمدی دولت در خدمت به مردم سخنی نارواست

 23. بودجه صدا و سیما قطع شد/ حمایت سعید جلیلی از وزیر دولت/ عباس عبدی: چرا خبر خودکشی نجفی منتشر نشد؟

 24. تردیدافکنی‌های رسانه‌ای در اجماع سیاسی علیه آمریکا

 25. وقتی «مداحی» به «شغل نان و آبدار» تبدیل می‌شود + تصاویر

پربحث‌های اخیر

 1. واکنش سازمان ملل به محدودیت دیپلمات‌های ایرانی در نیویورک

 2. حقایقی از ماجرای ناپدید شدن غول نفتی ملکه در تنگه هرمز!

 3. واکنش آمریکا به توقیف کشتی قاچاقچیان سوخت توسط ایران

 4. قاتل «کلاهی» به حبس ابد محکوم شد/ دادگاه هلند ادعای این کشور علیه ایران را رد کرد

 5. ترامپ به فیفا: حق ندارید یک دلار هم به ایران بدهید

 6. روحانی خطاب به مکرون: از دست رفتن فرصت‌ها ایران را مجبور به اجرای گام سوم می‌کند

 7. ترامپ دوباره رییس جمهور می‌شود! نه؟

 8. ریابکوف: ایجاد محدودیت برای دیپلمات‌های ایران توسط آمریکا، آزار سیاسی است

 9. ترامپ: «رند پال» مسئول مذاکره با ایران نیست/محدودیت ایران باید صد ساله باشد

 10. هیأتی از حماس احتمالا هفته آینده به تهران می‌آید

 11. چه کسی همسر حاکم دبی را فراری داد؟

 12. توهم پمپئو درباره موشک‌های ایران

 13. وزیر خارجه انگلیس: زبان ترامپ توهین آمیز است

 14. لندن، انگلیسی بودن کشتی توقیف‌شده در خلیج فارس را تکذیب کرد

 15. سیاستمدار صهیونیست از توقیف کشتی قاچاقچی‌ها خشمگین شد

 16. آرژانتین حزب‌الله را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد

 17. ناوگان دریایی آمریکا به توقیف نفتکش درخلیج فارس واکنش نشان داد

 18. آلمان: اینستکس تنها یکی از ابزارهای حفظ برجام است

 19. روسیه: اینستکس صادرات نفت ایران را نیز در بر بگیرد

 20. اجرای فرایند استیضاح ترامپ رد شد

 21. نظر ظریف درباره احتمال پیروزی ترامپ در انتخابات

 22. توضیح پنتاگون درباره سرنگونی یک پهپاد در تنگه هرمز

 23. واکنش یک‌کلمه‌ای ظریف به ادعای سرنگونی پهپاد ایرانی

 24. وزیر دفاع ترکیه: اخراج ما از پروژه اف 35، به ناتو آسیب خواهد زد

 25. ادعای گاردین درباره پیشنهاد «قابل توجه» ظریف به آمریکا

پربحث‌های دیروز

 1. تصویب طرحی در آمریکا برای مصادره دارایی‌های ایران

 2. حمله دوباره ترامپ و هوادارانش به ایلهان عمر

 3. واکنش سازمان ملل به محدودیت دیپلمات‌های ایرانی در نیویورک

 4. حقایقی از ماجرای ناپدید شدن غول نفتی ملکه در تنگه هرمز!

 5. واکنش آمریکا به توقیف کشتی قاچاقچیان سوخت توسط ایران

 6. قاتل «کلاهی» به حبس ابد محکوم شد/ دادگاه هلند ادعای این کشور علیه ایران را رد کرد

 7. ترامپ به فیفا: حق ندارید یک دلار هم به ایران بدهید

 8. روحانی خطاب به مکرون: از دست رفتن فرصت‌ها ایران را مجبور به اجرای گام سوم می‌کند

 9. ترامپ دوباره رییس جمهور می‌شود! نه؟

 10. ریابکوف: ایجاد محدودیت برای دیپلمات‌های ایران توسط آمریکا، آزار سیاسی است

 11. انتقاد اندیشکده آمریکایی از تهدیدهای خصمانه آمریکا علیه ایران

 12. ترامپ: «رند پال» مسئول مذاکره با ایران نیست/محدودیت ایران باید صد ساله باشد

 13. هیأتی از حماس احتمالا هفته آینده به تهران می‌آید

 14. چه کسی همسر حاکم دبی را فراری داد؟

 15. توهم پمپئو درباره موشک‌های ایران

 16. وزیر خارجه انگلیس: زبان ترامپ توهین آمیز است

 17. لندن، انگلیسی بودن کشتی توقیف‌شده در خلیج فارس را تکذیب کرد

 18. سیاستمدار صهیونیست از توقیف کشتی قاچاقچی‌ها خشمگین شد

 19. آرژانتین حزب‌الله را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد

 20. ناوگان دریایی آمریکا به توقیف نفتکش درخلیج فارس واکنش نشان داد

 21. آلمان: اینستکس تنها یکی از ابزارهای حفظ برجام است

 22. روسیه: اینستکس صادرات نفت ایران را نیز در بر بگیرد

 23. اجرای فرایند استیضاح ترامپ رد شد

 24. نظر ظریف درباره احتمال پیروزی ترامپ در انتخابات

 25. ادعای گاردین درباره پیشنهاد «قابل توجه» ظریف به آمریکا

پربحث‌های هفته

 1. واقعیت‌های دهشتناک جنگ با ایران از نگاه نشریه کنگره آمریکا/ هرگونه جنگ احتمالی برای منافع آمریکا ویرانگر خواهد بود

 2. انصارالله، شکست عربستان در یمن و عقب نشینی ارزی امارات در مقابل ایران

 3. ظریف: بالاخره نفتمان را خواهیم فروخت اما شرافتمان را هرگز!

 4. جزئیاتی از طرح فرانسه برای کاهش تنش میان ایران و آمریکا

 5. سیدحسن نصرالله: ترامپ پس از دریافت نامه تهدیدآمیز ایران، حمله را متوقف کرد

 6. ایران، لیبی و عراق نیست آقای ترامپ/ راهبرد تکراری آمریکا در برابر ایران

 7. رویترز خبر داد: صدور ویزا برای ظریف با دستور پمپئو

 8. روحانی: تنهایی آمریکا در خروج از برجام /سوداگران دلار را برای کالای اساسی گرفتند اما بد عمل کردند

 9. اعتراف ژنرال آمریکایی به قدرت ایران در منطقه

 10. تصویب طرحی در آمریکا برای مصادره دارایی‌های ایران

 11. هانت: اگر اطمینان یابیم نفتکش ایرانی به سوریه نمی‌رود آزادی آن را تسهیل می‌کنیم

 12. حمله دوباره ترامپ و هوادارانش به ایلهان عمر

 13. محدودیت تردد دیپلمات‌های ایرانی و خانواده‌هایشان در نیویورک

 14. فرانسه، انگلیس و آلمان در حمایت از برجام بیانیه صادر کردند

 15. بازتاب پخش «گاندو» در رسانه‌های خارجی/ دست و پا زدن صهیونیست‌ها برای تبرئه جیسون رضائیان

 16. نتانیاهو: ایران امنیت اسرائیل را به چالش کشیده است

 17. موگرینی: می‌خواهیم تمهیداتی را اجرا کنیم که ایران با پایبندی کامل به برجام بازگردد

 18. البرادعی: سیاست غربی ها در برجام مثل رفتار یک گاو در چینی فروشی است !

 19. افشاگری روزنامه گاردین درباره ارتباط "حلقه نزدیک" ترامپ با منافقین

 20. لندن: تنش‌ با ایران بسیار خطرناک است/نه انگلیس و نه همپیمانانش خواستار جنگ نیستند

 21. شاخ و شانه آمریکا برای چین : از ایران نفت بخرید تحریم می شوید

 22. وزیر فرانسوی به علت خوردن نهار گران قیمت مجبور به استعفا شد  

 23. موگرینی: کشورهای اروپایی فعلاً مکانیسم ماشه را فعال نمی‌کنند

 24. بی‌بی‌سی مدعی اعزام خبرنگار به ایران شد

 25. عربستان به دنبال تکرار سناریوی قتل خاشقچی

آخرین عناوین