جهانگیری: نشد یکبار خصوصی‌سازی شود و کسی نگوید فساد شده است!

گروه اقتصادی الف،   3971201226 ۲۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۶ تکراری یا غیرقابل انتشار

معاون اول رئیس‌جمهوری گفت: امروز هرکس بخواهد درباره اقتصاد ایران صحبت کند، یکی از عیوب آن را دولتی بودن اقتصاد می داند، اما نشده است که یک خصوصی سازی در ایران انجام شود و کسی نگوید فساد شده است.

جهانگیری: نشد یکبار خصوصی‌سازی شود و کسی نگوید فساد شده است!

به گزارش فارس، اسحاق جهانگیری طی سخنانی در اختتامیه ششمین همایش شورای انجمن های علمی ایران با بیان اینکه در هر کشوری و نیز در ایران وقتی درک مشتری از مسائل بنیادین پیدا کنیم قدرت و شانس حل آن را بیشتر به دست خواهیم آورد، گفت: گاهی می بینیم یک موضوع بنیادی در طول چندین سال باقی می‌ماند و حل آن دشوارتر شده، چرا که درک مشترکی از آن و رسیدن به یک اشتراک در درک آن و راه کارهایش اختلاف نظر وجود داشته است و از این مسائل در کشور ما کم نیست.

وی افزود: شرایط امروز کشور دشوار و خطیر است، در این شرایط باید به درک مشترکی از خود مسئله و اجماع و تفاهم درباره آن مسائل به دست آوریم که به صورت طبیعی در شرایطی که موانع بیشتر می‌شود، سردرگمی و یاس هم بیشتر می‌شود و در این شرایط اگر به این برسیم که جامعه به آن عقلانیت رسیده که به جای سردرگمی و یاس به یک اجماع برسد ستودنی است.

جهانگیری تاکید کرد: در زمانی آمریکا پاکستان را تهدید کرد که اگر فلان شرایط در آنجا باقی بماند، تحریم می شود و آن وقت در همان کشور که گروه های متخاصم و افراطی فراوان است، همه این گروه ها زیر یک سقف جمع شدند و علیه دشمن مشترک به تفاهم رسیدند در حالی که اگر شرایط دیگری بود به روی هم اسلحه می‌کشیدند. این موضوع مهم است که ما هم در شرایط فعلی همه مان زیر یک سقف بنشینیم و برای آینده کشور اجماع کنیم.

معاون اول رییس‌جمهوری با بیان اینکه بالابردن سرمایه اجتماعی، اعتماد همگانی و امید به آینده، از جمله اقدامات مهمی است که در انجام آن باید بکوشیم، اظهار کرد: سرمایه اجتماعی مهمترین سرمایه ای است که می‌تواند برای حل مشکلات پیش روی جامعه بسیار اثرگذار باشد. الان هم نقطه کانونی دشمنان این است که کاری کنند مردم ناامید شوند و شکاف بین حکومت و مردم پیش آید. البته که ممکن است خطاهایی در کار باشد ولی بخش عمده ای از این وضوع ناشی از جنگ روانی دشمنان است.

جهانگیری با تاکید بر اینکه گفت‌وگوی ملی و توجه به آن از نیازهای امروز ماست، اظهار کرد: هیچ کشور و جامعه ای وقتی از خارج مورد فشار قرار می گیرد، مسائل داخلی اش را بیرون نمی ریزد بلکه به این سمت می رود که چگونه این مشکلات داخلی حل شود. بنابراین به اعتقاد من حل مشکلات داخلی در شرایط فعلی از هر کار دیگری مهمتر است.

وی با اشاره به ارتقای سطح استقلال و اقتدار ملی کشور در برابر مسائل جهانی،گفت: در ایام اخیر اجلاس ورشو برگزار می شود و عده ای با کمک اسرائیل و امریکا و عربستان می خواهند ایران را به عنوان کشوری معرفی کنند که همه باید از آن بترسند و ایران هراسی باب شود که البته در دوره ای هم این کار را کرده بودند و شکست خوردند و این بار هم به فضل الهی شکست خوردند و مفتضح شدند، اما باید بدانیم که رویکرد عاقلانه و مدبرانه ما در برابر این اقدامات چه باید باشد.

جهانگیری یادآور شد: آمریکا به افغانستان حمله کرد و بعد به عراق، اما امروز در هر دو کشور کسانی قدرت را به دست گرفتند که از دوستان ایران هستند. آنان داعش را در منطقه راه انداختند اما کسی که با داعش جنگید دوستان ایران بودند.

معاون اول رئیس‌جمهوری ادامه داد: این وقایع حسادت کسانی را برانگیخته تا اقتدار ایران در منطقه را به چالش بکشد که این شرایط نیازمند یک مواجه عاقلانه از سوی ماست تا از کنار آن عبور کنیم، به خصوص که ما با ملتهای مسلمان منطقه هیچ دشمنی نداریم.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به مشکلات اقتصادی کشور اظهار کرد: امروز هرکس بخواهد درباره اقتصاد ایران صحبت کند یکی از عیوب آن را دولتی بودن اقتصاد می داند اما نشده است که یک خصوصی سازی در ایران انجام شود و کسی نگوید فساد شده است. حتی پیش آمده که یک خصوصی سازی انجام شده و چند سالی هم فلان شرکت دست کسی بوده اما یک انتصابی در انجام شده و باز گفته اند که وای دولت می خواهد آن جا را باز پس بگیرد.

معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه اتکای کشور به نفت سبب می‌شود که دشمنان هرگاه می خواهند فشاری وارد کنند نفتمان را تحریم کنند، اظهار کرد: از سویی بخش خصوصی هم چندان توانمند نیست و نمی تواند بار اصلی اقتصاد کشور را به دوش کشد و توانمندسازی آن باید یکی از کارهای مهم ما باشد. به هرحال دولت هزینه‌های فراوان بر دوش دارد و درآمدهایش محدود است.

جهانگیری در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد: بار اصلی توسعه علمی کشور بر عهده مراکز علمی ماست اما نهادهای واسط هم که نقش کانونی در توسعه کشور دارند همان انجمن های علمی کشور هستند و مهم است همه بپذیریم که در تصمیم سازی و تصمیم گیری باید با این کانون ها هم در ارتباط باشیم.

معاون اول رئیس‌جمهور تصریح کرد: در شرایط دشوار و خطیری قرار گرفتیم که بر کسی پوشیده نیست و ما به عنوان دولت دستمان رابه سوی همه کسانی که می‌توانند کمکی کنند از جمله انجمن های علمی و عناصر آن دراز کرده ایم.

وی در پایان گفت: من از دبیر هیات دولت می‌خواهم که هر موضوعی در دستور کار قرار می‌گیرد و به انجمن علمی مربوط به آن هم فرستاده شود و نظر تخصصی آن انجمن هم گرفته شود تا این انجمن ها هم با علاقه خود به دولت کمک کنند.

دیدگاه کاربران

ناشناس۷۸۶۱۹۷۲۰:۵۲:۱۷ ۱۳۹۷/۱۲/۱
وقتی قانون راسلیقه ای با بند و تبصره دور میزنید 1000 سال هم بگذرد نتیجه باز همین است
ناشناس۷۸۶۳۸۴۲۳:۵۸:۵۸ ۱۳۹۷/۱۲/۱
بله ...اصلا مگر می شود انتظار صحبت یا انتقاد از فساد را داشت ...اینهمه اعداد و ارقام وحشتناک تاراج شرکت‌های خصوصی شده که اموال ملی است برای شما اگر مفهوم ندارد ..جای اشتباهی هستید و لازم است جایتان را به فرد دیگری بدهید که قدرت تحلیل داشته و سر از این ارقام در می آورد نه فقط سخنرانی ...
ناشناس۷۸۶۴۰۱۰۰:۱۳:۲۴ ۱۳۹۷/۱۲/۲
پوری حسینی را تایید میکنه
حسین۷۸۶۶۶۰۰۹:۳۹:۳۸ ۱۳۹۷/۱۲/۲
رو که رو نیست ،
ناشناس۷۸۶۱۹۸۲۰:۵۲:۳۳ ۱۳۹۷/۱۲/۱
شما درست خصوصی سازی کن همه استقبال هم می کنن
ناشناس۷۸۶۴۸۲۰۴:۱۱:۵۳ ۱۳۹۷/۱۲/۲
باید اعتراف کنیم که دولت دوم احمدینژاد هم هرچه تذکر داد که راه حل کمک به دولت است بسیاری از ما و همین اقایون که الان به درستی التماس میکنند گوش ندادیم. گذشته ها گذشت و این دفعه به نظرم باید پشت دولت باشیم
ناشناس۷۸۶۲۰۰۲۰:۵۳:۲۶ ۱۳۹۷/۱۲/۱
من یک سوال از این آقا دارم آیا تحریم اکنون از دولت قبل شدید تر است یا چیزی دیگه هست اگر نیست حالا سر جای اول هستیم پس چرا !!!؟؟؟واقعا چرا
ناشناس۷۸۶۲۱۱۲۱:۰۰:۴۰ ۱۳۹۷/۱۲/۱
آخه برادر شما که خصوصی سازی نکردید، کار شما خودمانی سازی است.
ناشناس۷۸۶۲۸۵۲۲:۰۸:۴۲ ۱۳۹۷/۱۲/۱
دقیقا . مسئولین رده بالای دولتی ، یک شرکت خصولتی میسازن و زن و بچه شون رو عضو هیات مدیره میکنن و بعد یک مجموعه عظیم دولتی رو با یک هزارم قیمت میفروشن به خودشون !!!
ناشناس۷۸۶۲۶۹۲۱:۵۹:۳۷ ۱۳۹۷/۱۲/۱
نشد یکبار خصوصی‌سازی کنید و فسادی در آن نباشد!
مهدی1001۷۸۶۳۰۶۲۲:۳۸:۰۶ ۱۳۹۷/۱۲/۱
واقعا بعضیا لیاقت زحمات شما رو ندارن آقای جهانگیری. دستتو عسل می کنی تو دهنشون...
رضا۷۸۶۳۵۹۲۳:۳۲:۴۸ ۱۳۹۷/۱۲/۱
کار رو با حساب وکتاب وشفاف جلو ببرید هیچ فسادی در کار نخواهد بود. به عنوان نمونه هر کارخانه و بنگاهی را که می خواهید واگذار کنید فقط ماشین آلات وابنیه(اعیان)را قیمت گذاری وبفروشید.زمین (عرصه)به صورت اجاره ۹۹ ساله و در تملک دولت باشد.بدین نحو جلوی بسیاری از فساد ها و بیکاری کارگر گرفته می شه و کسی که این کاره هست وارد عرصه خرید میشه
ناشناس۷۸۶۳۷۷۲۳:۵۱:۴۶ ۱۳۹۷/۱۲/۱
میگم از دلارت چه خبر
ناشناس۷۸۶۳۹۶۰۰:۰۸:۲۳ ۱۳۹۷/۱۲/۲
خدایا این مسئولین رفاه زده را از ما بگیر
ناشناس۷۸۶۴۲۸۰۰:۴۲:۳۳ ۱۳۹۷/۱۲/۲
آنکه حساب پاک است از محاسبه چه باک است،!!!!!!!!
محمد۷۸۶۵۰۲۰۶:۵۲:۰۳ ۱۳۹۷/۱۲/۲
بابا این مردم نمی دونن فلک وفامیل هم جزو مردمن واول صف. مثل رشت الکتریک. وهفت تپه بابا شما باشین چه کارمیکنین.
ناشناس۷۸۶۵۱۰۰۷:۱۷:۴۵ ۱۳۹۷/۱۲/۲
" یک خصوصی سازی در ایران انجام شود و کسی نگوید فساد شده است" . خواهشا شما یک مثال بزن که در آن فساد نبوده.
ناشناس۷۸۶۵۱۴۰۷:۲۴:۲۲ ۱۳۹۷/۱۲/۲
خوب لابد شده . وگرنه چرا اوضاع مملکت اینطوره ؟ شما زمانی که میتوانی از عملکرد دولت دفاع کنی که یک نکته مثبت در آن وجود داشته باشد .
حميد۷۸۶۵۲۲۰۷:۳۸:۳۵ ۱۳۹۷/۱۲/۲
من جای شما بودم بعد از قضیه دلار 4200 تومانی دیگه جایی آفتابی نمی شدم.
الف ر۷۸۶۶۶۴۰۹:۴۳:۵۳ ۱۳۹۷/۱۲/۲
آقای معاون محترم هر جا که نشد شما دفاع کنید تا حالا شده یکجا را واگذار کردند با قیمت واقعی بوده؟؟من ده ها شرکت را میدونم با قیمت بسیار نازل فروختن همین شاخص بورس بزرگترین شاخص این ادعاست شرکتی را در شهرم باقیمت 65 میلیون تومان آنهم 10تا 15 ساله قسطی آنهم از محل درآمد شرکت الانه قیمتش 120 میلیارد نمیدهند
ناشناس۷۸۶۸۲۶۱۱:۳۰:۴۹ ۱۳۹۷/۱۲/۲
خزر به روسیه ، چابهار به هند ، کیش و دریای عمان به. چین ، خوب این دیگه کجاش استقلال داشتن هستش. ؟ شدیم مثل زمان قاجار و اوایل صفویه که جزیره هرمز دست پرتغالی ها بود. امتیاز صنعت و واردات

پربحث‌های دیروز

 1. ايران و چين و بوقچی های آن ور آبی !

 2. یک نماینده مجلس فیش حقوقی‌اش را منتشر کرد + عکس

 3. صادرکنندگانی که زور دولت هم به آنها نمی رسد !

 4. شکایت دیده‌بان شفافیت و عدالت از تاجگردون به شعبه ۷ ارجاع شد

 5. رهبر انقلاب: نباید به وزرا توهین و یا تهمتی زده شود/ دولت‌ها باید تا روز آخر وظایف خود را انجام دهند/ موضوع مسکن از مسائل اصلی کشور است

 6. وقتی اقوام ایرانی از نمایندگانشان جلوترند...

 7. پاسخ ظریف به ادعای فروش کیش/ حمایت کارگزاران از بهزاد نبوی مقابل عبدالله نوری/ادعای روزنامه اصلاح‌طلب درباره قاليباف/یار کمکی روحانی کجاست؟

 8. چرا فرزندانمان نماز نمی‌خوانند؟!

 9. توئیت سعید جلیلی درباره برخی مدیران دائمی کشور

 10. دولت و مردم در بازی مار و پله کرونا / به خانه امن می‌رسیم؟

 11. ضرغامی: آملی لاریجانی نمی‎تواند بگوید فساد طبری به من ربطی ندارد/ احمدی‌نژاد از نظر محبوبیت جزء دو سه نفر اول کشور است/ دوران خلع لباس یک روحانی به خاطر اندیشه‌اش گذشته

 12. جهانگیری؛ پاس گل در انتخابات، سکوت در مشکلات

 13. رشد ۴۵۰ درصدی قیمت مسکن و انتقاد روحانی از روحانی

 14. تاجگردون بعد از جدایی از مجلس کجا رفت؟

پربحث‌های هفته

 1. یک درس مهم ظریف در سیاست خارجی

 2. آيا چين واقعا جزيره كيش را خريده است؟!

 3. چرا خودروسازی ایران از ترکیه عقب افتاد؟

 4. ايران و چين و بوقچی های آن ور آبی !

 5. مجلس به تهدیدهای تاجگردون چه پاسخی می‌دهد؟

 6. مدیریت ناکارآمد کرونا در ایران/ اقدامات محدودکننده برمی‌گردند؟

 7. یک نماینده مجلس فیش حقوقی‌اش را منتشر کرد + عکس

 8. اعتبارنامه تاجگردون رد شد

 9. رمزگشایی از پشت پرده مانتوهای جلوباز

 10. واکنش کاربران توییتر به رد اعتبارنامه تاجگردون؛ مجلس از اولین آزمون بزرگ خود سربلند بیرون آمد/ حالا نوبت تلاش مضاعف برای حل مشکلات است

 11. مردم اندونزی حیوانات را در آتشفشان ریختند

 12. ترس از سوال !

 13. تاجگردون کیفش را از مجلس برداشت و رفت

 14. چرا برای بی بی سی فارسی، تاجگردون متفاوت از طبری است!؟

 15. پرواز عمودی خلبان ایرانی با بمب افکن F ۴

 16. چگونه جمهوری اسلامی را از چشم مردم بيندازيم !

 17. جوابیه سید میعاد صالحی بر بیانیه دیوان محاسبات

 18. جزئیات طرح ساخت ۶میلیون مسکن؛ تامین ۶۰درصد هزینه با وام ارزان و زمین رایگان

 19. صادرکنندگانی که زور دولت هم به آنها نمی رسد !

 20. شهردار تهران: ۹ میلیون دلار ضرر کردیم

 21. نمکی: دلم نمی‌خواست با چنین تاوان سنگینی حرف‌هایم را جدی بگیرند

 22. اینستاگرام پست ضرغامی را حذف کرد / اینبار وحشت از نام دختر سردار سلیمانی

 23. ۱۵ استان در وضعیت قرمز یا هشدار کرونا/روایت جدید از همکاری ۲۵ ساله ایران و چین/تابوشکنی احمدی‌نژاد/ روحانی استیضاح می‌شود؟

 24. ظریف: ترامپ فرقی با دولت‌های قبلی آمریکا ندارد/بزرگترین دستاوردم برجام بود

 25. دولت روحانی رکورددار جهش ارز در تمام دولت‌ها است/ چرخ اقتصاد از کار افتاده/ نتیجه سیاست دلار ۴۲۰۰ تومانی چه بود؟

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. چرا خودروسازی ایران از ترکیه عقب افتاد؟

 2. جوابیه سید میعاد صالحی بر بیانیه دیوان محاسبات

 3. جزئیات طرح ساخت ۶میلیون مسکن؛ تامین ۶۰درصد هزینه با وام ارزان و زمین رایگان

 4. صادرکنندگانی که زور دولت هم به آنها نمی رسد !

 5. دولت روحانی رکورددار جهش ارز در تمام دولت‌ها است/ چرخ اقتصاد از کار افتاده/ نتیجه سیاست دلار ۴۲۰۰ تومانی چه بود؟

 6. سرپرست وزارت صمت: گرانی خودرو به خاطر شکاف عرضه و تقاضا بود/ شکاف با پیش فروش کم شد

 7. روحانی: ۲۰ میلیارد یورو کالا صادر شده، اما ارز آن بازنگشته است/ناچاریم تصمیم‌های حادی بگیریم

 8. پورابراهیمی: اجازه نمی‌دهیم یک نفر هم تسویه ارزی را انجام ندهد

 9. خاندوزی: طرح مالیات بر خانه‌های خالی افزایش قیمت مسکن را متوقف می‌کند/ تعداد خانه‌ها از جمعیت کشور بیشتر است!

 10. خودروی K۱۳۲ ایران خودرو را بهتر بشناسید

 11. نوبخت: دولت برای جبران کسری بودجه، دو روش در پیش گرفته‌ است

 12. ارائه طرحی برای کاهش محسوس قیمت ماشین/ دارندگان چند خودرو ملزم به پرداخت مالیات می‌شوند

 13. وزیر راه: حداکثر سقف قرارداد‌ اجاره در تهران ۲۵ درصد تعیین شد/ هیجانات کاذب‌ بازار مسکن را آرام می‌کنیم

 14. خاندوزی: بار مالیات بر خانه‌های خالی به مستاجران منتقل نمی‌شود/ برای کنترل قیمت مسکن، افزایش عرضه نباید فراموش شود

 15. رشد ۴۵۰ درصدی قیمت مسکن و انتقاد روحانی از روحانی

 16. بازار اجاره مسکن در بدترین شرایط طی نیم قرن اخیر

 17. بالاترین تورم متعلق به کدام کشورها است؟

 18. قیمت خودرو در بازار آزاد مشخص شد/ جدول

 19. روحانی: تحویل مسکن به افراد ثبت نام کننده در طرح مسکن یکم اولویت دولت است

 20. جدول/ قیمت طلا، سکه و دلار امروز

 21. حالا نوبت گرانی گوشی همراه است!

 22. حقوق فروردین‌ماه کارگران هفت‌تپه واریز شد

 23. غوغای روحانی؛ سکه ۷۰۰ درصد، دلار ۴۷۲ درصد، مسکن ۳۱۶ درصد

 24. استقبال بازار خودرو از دلار ۲۲ هزار تومانی

 25. دارندگان سهام عدالت تاکنون چقدر سود کردند؟

آخرین عناوین