درباره انتقاد معاون اول به منتقدان خصوصی سازی؛ آقای جهانگیری! واقعیت را نمی‌توانید تغییر دهید/ به جای متهم کردن منتقدان، شفاف سازی کنید

گروه اقتصادی الف،   3971201209 ۳۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۵ تکراری یا غیرقابل انتشار
آقای جهانگیری! واقعیت را نمی‌توانید تغییر دهید/ به جای متهم کردن منتقدان، شفاف سازی کنید

معاون اول رئیس جمهور باید این موضوع را درک کند که اگر خصوصی سازی منجر به این شود که به شرکت‌های دولتی چوب حراج زده شود، به کارگران حقوق داده نشود، چند ماه بعد نیز کلاً کارخانه ورشکسته شود و کارگران به خیابان بیایند و بحران جدید بوجود آید، این مسئله حتماً ایراد و اشکال دارد و نیاز به بازنگری دارد و تا زمانی که این اتفاق رخ ندهد حتماً باید نسبت به غارت بیت المال اعتراض شود.

اسحاق جهانگیری دو روز قبل در اختتامیه یک همایش درباره خصوصی سازی گفت: امروز هرکس بخواهد درباره اقتصاد ایران صحبت کند، یکی از عیوب آن را دولتی بودن اقتصاد می‌داند، اما نشده است که یک خصوصی سازی در ایران انجام شود و کسی نگوید فساد شده است. (اینجا را بخوانید)

در اینکه معمولاً شرکت‌‌ها و کارخانجات دولتی از کارایی چندانی برخوردار نیستند، زیان‌ده هستند و از انحصاری برخوردارند که آنها را از توسعه و پیشرفت دور می‌سازد، شکی وجود ندارد. مثل شرکت‌های خودروسازی (البته به ظاهر خصوصی شده‌اند) که کلی مدیر و مسئول دارند، بیش از حد گسترش یافته‌اند و علی‌رغم این که محصولات آنها از کیفیت خاصی نیز برخوردار نیستند اما دائماً قیمت شان افزایش می یابد و همه بر این نظر که یکی از علل ناکارآمدی اقتصاد ایران، دولتی بودن آن است، اتفاق نظر دارند که در این مورد معاون اول درست می‌گوید.

اما قسمت دوم سخن جهانگیری بدون شک اشتباه است؛ چرا که هیچ وقت منتقدان درباره عدم خصوصی سازی شرکت‌های دولتی سخنی نگفته اند، بلکه اعتراض منتقدان واگذاری به نحوه فرایند واگذاری این بنگاه‌ها است. بدون شک اگر فرایند شفاف باشد، افراد اهلیت داشته باشند و خصوصی سازی در راستای افزایش بهره‌وری و تولید باشد، هیچ عقل سلیمی مخالف آن نیست.

مسئولان دولتی بخصوص معاون اول مگر از گزارش دیوان محاسبات درباره سازمان خصوصی سازی و واگذاری‌ها مطلع نشدند که همین چند وقت قبل در صحن مجلس گزارش آن قرائت شد. در این گزارش عنوان شده واگذاری شرکت‌هایی همچون پالایش نفت کرمانشاه، نیشکر هفت‌تپه، هپکو اراک و ماشین‌سازی تبریز، ریخته‌گری ماشین‌سازی تبریز و املاک ائل‌گلی به دلیل فقدان اهلیت و تخصص کافی توسط خریدار، باعث بروز ضرر و زیان به بیت‌المال گردیده است. همچنین شرکت پالایش نفت کرمانشاه با کاهش ۷۰ درصدی قیمت واگذار شده است و برخی رانت‌ها و تخلفات در واگذاری‌ها مشهود است.

نمونه دیگری از قیمت‌گذاری‌های جهت‌دار و ابهام‌برانگیز به ماجرای فروش هپکو برمی گردد که صرفاً با پیش پرداخت فقط ۱۰ میلیون تومان انجام شده است. این موضوع را احمد توکلی در نامه ای به وزیر اقتصاد عنوان کرده بود.

 • بیشتر بخوانید:

 توکلی خطاب به دژپسند: حقایق تلخ درباره خصوصی‌سازی تحت مدیریت پوری‌حسینی بسیار است/ نحوه قیمت‌گذاری‌‌ها به تاراج بیشتر شبیه است تا فروش/ شرکتی تنها با پرداخت ۱۰میلیون تومان صاحب هپکو شد

انتشار جزئیات گزارش دیوان محاسبات از تخلفات سازمان خصوصی‌سازی

زدوبند ۲۸۰ میلیون یورویی در شرکت هفت‌تپه

شکایت 13 نماینده برای رسیدگی به تخلفات سازمان خصوصی سازی در واگذاری شش شرکت+ اسامی

قرار بود با خصوصی سازی و واگذاری شرکت‌های دولت اقتصاد ایران کارآمد و بهره‌وری این بنگاه‌های دولتی افزایش یابد، اما امروز و بخصوص در خصوصی سازی چند سال اخیر چه اتفاقی رخ داده و آیا این هدف محقق شد؟؛ آیا اعتراض کارگران هپکو، آذرآب و نیشکر هفت تپه در هیئت دولت مطرح نشده و وقت هیئت وزیران را نگرفت تا این مشکل حل شود؟ اگر خصوصی سازی صحیح انجام شده است، چرا قراردادهای آن منتشر نمی‌شود؟ چه تخلفاتی در واگذاری آلومینیوم المهدی رخ داد؟ و بهتر است آقای جهانگیری قبل از سخنان خود به این سوالات پاسخ می‌داد تا همه چیز شفاف شود نه اینکه برای حمایت از مدیری که متهم است، منتقدان را متهم کند.

 اگر خصوصی سازی باعث شود به شرکت های دولتی چوب حراج زده شود و ملاک و معیاری در واگذاری ها وجود نباشد، به کارگران حقوق داده نشود، چند ماه بعد نیز کلاً کارخانه ورشکسته شود و کارگران به خیابان بیایند و بحران جدید ایجاد شود، این مسئله حتماً دارای ایراد و اشکال دارد. خصوصی سازی با این شیوه حتماً منجر به ایجاد بحران های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و امنیتی خواهد شد و به نابودی تولید هم می انجامد.

مشکل درب های چرخان است که مسئولان یا نزدیکان آنها یا افراد هم جناح و هم خط آنها نیز در فرایند خصوصی سازی و واگذاری شرکت ها در نقش خریدار ظاهر شده اند که بدون شک فساد انگیز است.

مشکل حمایت دولت تدبیر و امید از رئیس فعلی سازمان خصوصی سازی است. در صورتی که عقلانی و منطقی آن است دولت خود در این باره پیشگام باشد و شفاف سازی کند. مگر حکم ممنوع الخروجی پوری حسینی صادر نشده پس چرا دولت با دهن کجی به قانون، اصرار بر حفظ رئیس سازمان خصوصی سازی دارد. در صورتی که تدبیر آن است حداقل تا زمانی که عدم تبرئه پوری حسینی توسط دستگاه قضا صادر نشود، وی کنار گذاشته شود.

بر اساس این واقعیت‌هاست که انتظار می‌رود معاون اول رئیس جمهور نگاه درست و دقیقی به داستان خصوصی سازی داشته باشد تا با رفع ایرادات و اشکالات در آینده بحران هایی مانند اعتراض کارگران نیشکر هفت تپه، هپکو اراک، آلومینیوم المهدی، فولاد خوزستان، ماشین سازی تبریز و ... بوجود نیاید. ای کاش آقای جهانگیری روش و نحوه خصوصی را در برخی کشورهای که این اقدام را انجام دادند بررسی و به جای متهم کردن منتقدان، ایرادات خصوصی سازی و واگذاری‌ها را رفع می‌کردند.

 • بیشتر بخوانید:

خصوصی‌سازی یا مین‌گذاری در اقتصاد و جامعه ایرانی/ دولت نگاه به واگذاری‌‌ها را تغییر دهد؛ آب در هاون نکوبد

بازخوانی نتایج تکان‌دهنده از خصوصی سازی/ وخیم‌ترشدن اوضاع شرکت‌های واگذارشده

فاجعه ای به اسم خصوصی‌سازی/ وقتی بازرس ارزیاب و کارشناس قیمت‌گذاری همگی همان خریدار بوده‌اند!

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۷۸۶۹۵۵۱۳:۰۱:۱۶ ۱۳۹۷/۱۲/۲
ابر آلزایمر !
مصطفی۷۸۷۴۸۰۲۲:۱۷:۳۲ ۱۳۹۷/۱۲/۲
این ها اصلاح طلب هستند کل ایران را به حراج گذاشته اند هسته ای را خواباندند هوا وفضا را خواباندند دلار را 4 برابر کردند در دوران حاکمیتشان بارها در ایران حمله تروریستی شد باز طلبکارند
ناشناس۷۸۷۹۵۵۱۳:۱۸:۵۱ ۱۳۹۷/۱۲/۳
خیلی شبیه پوری حسینی حرف میزنه خود خودشه
ناشناس۷۸۷۸۱۵۱۰:۵۵:۵۳ ۱۳۹۷/۱۲/۳
از حسن اسحاق ملولم
ناشناس۷۸۶۹۵۷۱۳:۰۱:۵۰ ۱۳۹۷/۱۲/۲
جهانگیری خوب می داند این حرف ها را... ولی مشکلش چیز دیگری است... فرافکنی... مردم شریف ایران یادتان هست!
ناشناس۷۸۶۹۵۸۱۳:۰۲:۲۲ ۱۳۹۷/۱۲/۲
اینهمه آدم حسابی توی این مملکت داریم ... معاون برای مردم ایران متاسف ام
ناشناس۷۸۶۹۸۴۱۳:۱۵:۲۵ ۱۳۹۷/۱۲/۲
شرکت های زیان ده دولت کلا باید فروخته شوند . شرکت زیان ده قیمتی ندارد
ناشناس۷۸۷۵۷۲۰۰:۲۸:۳۹ ۱۳۹۷/۱۲/۳
اگر شما ترتیب خرید یک شرکت زیان ده دولتی را با تمام اموال منقول و غیر منقولش خصوصا املاک و مستغلاتش را به قیمت کارشناسی ( سازمان خصوصی سازی ) برای من بدهید 70% سهامش شیرینی برای شما .
ناشناس۷۸۶۹۸۶۱۳:۱۵:۴۸ ۱۳۹۷/۱۲/۲
دولت لیبرالی و رانتی نتیجه اش میشود نابودی کشور
کریم۷۸۷۰۳۵۱۳:۵۰:۲۶ ۱۳۹۷/۱۲/۲
سایت محترم الف لطفا یک سایتی را برای نمره دادن به دولت ....معرفی نمائید.
پیرمرد۷۸۸۰۵۳۱۴:۵۶:۱۰ ۱۳۹۷/۱۲/۳
فقط برای دولت؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس۷۸۷۰۴۹۱۴:۰۱:۰۴ ۱۳۹۷/۱۲/۲
معاون اول مملکت ما رو نیگا توره حضرت عباس !
ناشناس۷۸۷۱۱۳۱۴:۳۶:۲۵ ۱۳۹۷/۱۲/۲
شرکت ها را در بورس بفرشید تا ارزش واقعی انها مشخص شود
محسن۷۸۷۱۱۸۱۴:۳۸:۱۸ ۱۳۹۷/۱۲/۲
در بیانات شما هم پر از تناقض وجود داره، شما وقتی میگی شرکت دولتی «زیان ده و کم بازده هست» یعنی مطلوبیت برای خرید هم نداره و بخش خصوصی عقلش رو از دست نداده که شرکت «از پیش از هم پاشیده» دولتی رو بخره و توانایی احیا این شرکت رو هم داشته باشه. پس یا بایدشرکت رو به هزار نوع چانه زنی (به قول شما رانت!) و زیر قیمت به خریدار فروخت که شاید مدیریت جدید بتونه معجزه ای کنه و شرکت رو احیا کنه. این نوع واگذاری ها اگه مثبت نباشه حداقل منفی هم نیست و بار مالی اضافی رو که سال هاست دولت ها رو به دلیل «زیان ده» بودن شرکت‌های دولتی گرفتار کرده کاهش میده.
ناشناس۷۸۷۵۷۳۰۰:۲۸:۴۷ ۱۳۹۷/۱۲/۳
اقا اصلا متوجه نیستی مثل اینکه... شرکت سود ده المنیوم المهدی را اول تبدیل به زیان ده می کنند [عمدا] بعد به زیر قیمت می فروشند... توکلی صدبار گفته این رو...
ناشناس۷۸۷۱۳۷۱۴:۴۸:۰۶ ۱۳۹۷/۱۲/۲
حراج کردن کارخانجات و شرکت های دولتی با نام خصوصی سازی تضییع بیت المال و حرام است .
ناشناس۷۸۷۱۷۰۱۵:۱۵:۱۷ ۱۳۹۷/۱۲/۲
همه مدیران فاسد رو باید ریخت تو دریاچه نمک , خلاص
ناشناس۷۸۷۹۲۸۱۲:۴۸:۲۶ ۱۳۹۷/۱۲/۳
داداش من ، شما اول آب پیدا کرده و بعد داخل دریاچه خشک آب نمک درست کنید تا اگر توانستیم مدیران فاسد را از نواحی مختلف دنیا جمع کردیم آنوقت
ناشناس۷۸۷۱۹۱۱۵:۳۶:۲۴ ۱۳۹۷/۱۲/۲
از عقل دلار 4200 تومانی جهانگیری که کشور را به مخاطره و بدبختی کشاند چیزی بهتر از این سراغ دارید . در شگفتم که ...چرا این ..ها مدیریتی که کمترین دانشی از مدیریت ندارند هنوز سر کار هستند و برای ریاست جمهوری دوره بعد ساعت شماری می کنند و رای هم می آورند .
ناشناس۷۸۷۲۵۰۱۶:۵۴:۴۲ ۱۳۹۷/۱۲/۲
خیلی فشار روشه. مردم عزیز یادتان هست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
عادل۷۸۷۲۷۸۱۷:۳۳:۴۵ ۱۳۹۷/۱۲/۲
الف جان! خسته نباشی. کارت درسته. امیدوارم این نظر رو منتشر کنی: خوب است مراجع قضایی ارتباط احتمالی واگذاری های مساله دار سازمان خصوصی سازی ....رو هم بررسی کنند...
ناشناس۷۸۷۳۵۰۱۸:۵۸:۰۶ ۱۳۹۷/۱۲/۲
آقای معاون اول چوب حراج به قیمت دلار زد ودلار را با قیمت ۴۲۰۰تومانی به عده ای دلال سپرد حالا هم ازاین فرمایشات میکنه متاسفانه
ناشناس۷۸۷۴۳۰۲۰:۴۱:۱۵ ۱۳۹۷/۱۲/۲
آقای جهانگیری هر زمان خواستید از فساد بگید در ابتدا تبعات و اثرات دلار 4200 جهانگیری را برآورد کنید احتمالا همه کاراتون اینجوریه
ناشناس۷۸۷۴۸۳۲۲:۲۳:۳۳ ۱۳۹۷/۱۲/۲
رد صحبت های این آقا را دنبال کنی قشنگ به پورحسینی میرسی
ناشناس۷۸۷۵۷۰۰۰:۲۲:۴۳ ۱۳۹۷/۱۲/۳
در کشور قحط الرجال است
دهه شصتی۷۸۷۶۳۷۰۶:۵۱:۴۳ ۱۳۹۷/۱۲/۳
شما که نمیتونین بازار ارز ،سکه ،خودرو،میوه،گوشت گوسفند،گوشت مرغ،هزار تا چیز دیگه رو کنترل کنید پس دارید چیکار میکنید ؟
ناشناس۷۸۷۷۲۳۰۹:۳۲:۳۲ ۱۳۹۷/۱۲/۳
حالم از این شبه مسلمانها به هم می خورد !
علی 671۷۸۷۸۴۷۱۱:۲۵:۵۷ ۱۳۹۷/۱۲/۳
حرف جهانگیری رطب خورده است .خرابکاری دلار 4200را چگونه می خواهد با فرافکنی از خود دور کند .استیفا هدیه بزرگی است به این ملت مظلوم
ناشناس۷۸۸۲۴۵۱۷:۵۴:۱۸ ۱۳۹۷/۱۲/۳
خدا خیلی به مردم رحم کرد مکنونات قلبی بعضی ها قبل از سال 1400مشخص شد.
ناشناس۷۸۸۶۸۸۰۹:۱۹:۲۴ ۱۳۹۷/۱۲/۴
روحانی روفوزه شد
ناشناس۷۸۸۷۱۷۰۹:۳۴:۴۲ ۱۳۹۷/۱۲/۴
به وابستگانش در راس شرکتهای حراج شده به قیمت یک بیستم و گرفتن وام به ارزش چند برابر و خرابکاری بعدی توجه کنید.

پربحث‌های امروز

 1. فلاحت‌پیشه: ایران طرح «بازگشت در مقابل بازگشت» را مطرح کند

 2. تسخیرکنندگان شهرک "باستی هیلز" را اعلام کنید

 3. ایران در سید یک انتخابی جام‌جهانی ۲۰۲۲ قرار گرفت

 4. احتمال لغو عوارض ورود به محدوده زوج و فرد تهران

 5. شهادت فجیع کودک فلسطینی به دست شهرک‌نشین صهیونیست + عکس

 6. سازمان صهیونیستی به دنبال توقیف دارایی‌های ایران در «اینستکس»

 7. چگونه با اسناد غیررسمی از پرداخت بدهی به بانک فرار کنیم؟!

 8. جنگنده قاهر ۳۱۳، یک پنهانکار از نوع ایرانی+ تصاویر

 9. اردوغان از استقرار سامانه اس- 400 در سال آینده خبر داد

 10. منافع ملی را به زلف پیرمرد 74 ساله اسپانیایی گره نزنید

 11. فقط یک پنحم از کاربران توئیتری، ترامپ را دنبال می‌کنند

 12. اظهارات اسلام‌ستیزانه «بوریس جانسون»

 13. تشکیل وزارت بازرگانی تأثیری بر رفع مشکلات معیشتی مردم ندارد

 14. لاوروف با دیپلمات‌های اروپایی درباره برجام رایزنی کرد

 15. اقدام عجیب بانک‌ها در درج کد رهگیری چک‌های برگشتی به صورت دستی

 16. عوارض تشعشعات خورشیدی چیست؟+ چند توصیه

 17. "کاغذ دیر برسد" برخی کتب‌ درسی مهر به دست دانش‌آموزان نمی‌رسد

 18. تقابل گیتی‌پسند و مس سونگون با تیم‌های ۶ امتیازی

 19. ایران نهمین مصرف‌کننده انرژی در دنیاست

 20. جانسون: از اقدام نظامی آمریکا علیه ایران حمایت نمی‌کنم

 21. ظریف: بازار ایران به روی شرکت‌های آمریکایی باز است

 22. اسپر رسماً برای ریاست پنتاگون معرفی شد

 23. آیا رویکرد نظامی آمریکا در منطقه تغییر کرده است؟

 24. راننده پراید مردم را در چشمه اعلای دماوند زیر گرفت+ تصاویر

 25. برخی مدیران مجلس بالاتر از حداکثر قانونی حقوق می‌گیرند

پربحث‌های دیروز

 1. جنگنده کوثر، نتیجه‌ تحریم‌های جهانی علیه ایران+ تصاویر

 2. وقتی «مداحی» به «شغل نان و آبدار» تبدیل می‌شود + تصاویر

 3. قناری نیست گنجشک رنگ شده است!

 4. زنان مجرد شادتر هستند یا زنان متاهل؟

 5. اعاده اموال نامشروع مسئولان باعث تقویت نظام سیاسی می شود

 6. تردیدافکنی‌های رسانه‌ای در اجماع سیاسی علیه آمریکا

 7. رویه عجیب برخی محاکم قضایی در برخورد با بدهکاران ظاهرا ورشکسته

 8. ظریف: بالاخره نفتمان را خواهیم فروخت اما شرافتمان را هرگز!

 9. رویترز خبر داد: صدور ویزا برای ظریف با دستور پمپئو

 10. حمله با چاقو به زن جوان در مقابل چشمان شوهرش/ متهمان در اینستاگرام اقدام به قدرت‌نمایی می‌کردند!

 11. زنگنه: شبانه روز به دنبال دور زدن و مقابله با تحریم‌ها هستیم

 12. هر دم از این باغ بری می‌رسد/ فخرفروشی یک مسئول با چک ۶.۵ میلیاردی  

 13. چرا سالگرد برجام را جشن نمی‌گیریم!؟  

 14. نماینده اصفهان: نمی‌خواستند بنده را ترور کنند/ محافظم اسلحه کشیده و ناخواسته به خود شلیک کرده است!

 15. موگرینی: می‌خواهیم تمهیداتی را اجرا کنیم که ایران با پایبندی کامل به برجام بازگردد

 16. انتقاد تند احسان علیخانی از دولت   

 17. صدای نوجوان خواننده، تماشاگران را به وجد آورد  

 18. واکنش عضو تیم سابق مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان به صحبت‌های ظریف  

 19. سرنوشت برجام چه شد؟چرا مردم و مسئولین سرخورده شده‌اند؟

 20. عربستان به دنبال تکرار سناریوی قتل خاشقچی

 21. جزئیاتی از طرح فرانسه برای کاهش تنش میان ایران و آمریکا

 22. همسر ظریف در قفس شیر  

 23. توضیحات الیاس قالیباف درباره عکس پدرش و هادی رضوی  

 24. توزیع بزرگ‌ترین کیک جهان اسلام در کنار دریاچه شهدای خلیج‌ فارس  

 25. روز ملی فرانسه با تظاهرات ضد دولتی و آتش همراه شد  

پربحث‌های هفته

 1. تلخنامه «برجام» به افسانهٔ اعتمادپذیری غرب پایان داد

 2. اگر قدرت در دستان نخبگان اصولگرا باشد، بازهم گاندو ساخته خواهد شد؟

 3. صدای مستاجران به آسمان رسید، اما در زمین کسی نمی‌شنود

 4. نامه احمد توکلی به رئیس قوه قضائیه درباره اقدام خلاف عرف دادستان تهران + جزئیات

 5. آقای مطهری! شفاف سخن بگویید و فرافکنی نکنید

 6. بازیگر «قلاده‌های طلا» و «گاندو»: مدعیان "زنده باد مخالف سیاسی" به من فحش ناموس دادند/ دنبال حذفم هستند و تهدیدم می‌کنند

 7. پول انتقال یک جاسوس که به نام برجام تمام شد!  

 8. جنگنده کوثر، نتیجه‌ تحریم‌های جهانی علیه ایران+ تصاویر

 9. سرانجام تبانی انگلیس و آمریکا در تنگه جبل الطارق/ ایران تلافی می کند؟

 10. زمان پاسخگویی نئولیبرال های وطنی فرارسیده است

 11. مستند «جیسون رضاییان» پخش می شود/ پاسخی به همه اتهامات

 12. چه کسانی و چرا به گاندو حمله می‌کنند

 13. تصاویری از ویلاهای لاکچری قلعه باستی هیلز  

 14. اینکه می‌گویند مسئله حجاب در قرآن نیامده، غلط است/با هنجارشکنان عفاف و حجاب چگونه برخورد کنیم؟

 15. سند رسمی دارید؟ داشته باشید؛ هنوز مالکیت شما قطعی نیست !

 16. دولت نگاه «ناموسی» به برجام دارد

 17. برجام فعلا مُرده، آمریکا دست و پای خود را بسته است

 18. پاسخ مدیر روزنامه جوان به ادعاهای محمدرضا خاتمی

 19. متروهای کهنه و گرمای وحشتناک قطارها در ایتالیا/ در کشور برندها خبری از برند پوش‌ها نیست! + تصاویر

 20. فرمانده انتظامی تهران در سال ۷۸، سکوت ۲۰ساله‌اش درباره حوادث کوی دانشگاه را شکست

 21. بی مهری دولت به رسانه ملی

 22. روحانی: مردم مقاوم ایران مقابل تحریم‌ها ایستادگی کرده‌اند/ ناکارآمدی دولت در خدمت به مردم سخنی نارواست

 23. وقتی «مداحی» به «شغل نان و آبدار» تبدیل می‌شود + تصاویر

 24. قناری نیست گنجشک رنگ شده است!

 25. مراقب نفوذی ها باشیم

پربحث‌های دیروز

 1. رویه عجیب برخی محاکم قضایی در برخورد با بدهکاران ظاهرا ورشکسته

 2. زنگنه: شبانه روز به دنبال دور زدن و مقابله با تحریم‌ها هستیم

 3. جهانگیری: ۱۴۴ هزار شغل پایدار در مناطق روستایی و عشایری ایجاد شد

 4. ستاری: صنعت خودرو از مونتاژکاری عبور کرده

 5. کاهش ۶۸ هزار تومانی نرخ سکه در بازار + آخرین قیمت‌ها

 6. پورابراهیمی: اقدام انگلیس بی‌پاسخ نخواهد ماند/ برای اداره کشور در حوزه اقتصادی نگرانی وجود ندارد

 7. قیمت دلار به ١٢١٠٠ تومان رسید

 8. امروز؛ برق مشترکان پرمصرف اداری تهران قطع می‌شود

 9. خط تولید پژو ۳۰۱ افتتاح شد

 10. کشف مزرعه ارز دیجیتال در کاشان

 11. حضور «همراه اول» با شعار «تحقق رویای دیجیتال» در الکامپ ۹۸

 12. تذکر به رئیس‌جمهور درباره تأخیر 5 ماهه در پرداخت حقوق کارکنان معلول

 13. سهم گردشگری در اقتصاد کشور بیش از 8 میلیارد دلار است

 14. آخرین تغییرات قیمت نفت

 15. برق ۱۵ سازمان دولتی و بانک قطع شد

 16. لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مدیریت سوخت مصرف شده تصویب شد

 17. برق ۱۵سازمان پرمصرف در تهران قطع شد

 18. کشتی ایرانی توقیف شده در کویت آزاد شد

 19. کشف ۹ مزرعه تولید ارز دیجیتال در پاکدشت

 20. حباب سکه ۲۲۰ هزار تومان شد

 21. اعلام جزئیات تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات

 22. قیمت جهانی طلا کاهش یافت

 23. کاهش واردات نفت کره جنوبی از ایران

 24. رشد ۸۸ درصدی ارزش معاملات بورس انرژی در بهار

 25. قیمت روز ارزهای دولتی اعلام شد

پربحث‌های هفته

 1. صدای مستاجران به آسمان رسید، اما در زمین کسی نمی‌شنود

 2. زمان پاسخگویی نئولیبرال های وطنی فرارسیده است

 3. لاریجانی؛ از دلال آدرس دقیقی وجود ندارد تا بتوان مالیات دریافت کرد

 4. رویه عجیب برخی محاکم قضایی در برخورد با بدهکاران ظاهرا ورشکسته

 5. وزیر اقتصاد: اخذ مالیات از سکه قانونی است

 6. به جای اَبَر تورم شاهد اَبَر رکود در اقتصاد ایران خواهیم بود

 7. زنگنه: هیچ خط قرمزی در مبارزه با فساد نداریم/ نفت، جواهرفروشی نظام است/ باید کاری کنیم حرام‌خوارها بترسند

 8. سه سناریو برای افزایش قیمت نان/ احتمال افزایش ۲۵درصدی

 9. زمان واریز یارانه تیر 98

 10. زنگنه: شبانه روز به دنبال دور زدن و مقابله با تحریم‌ها هستیم

 11. اعلام ۱۰ اقتصاد بزرگ دنیا + رتبه ایران

 12. مدل مشارکتی برای تولید مسکن ؛ آبی از این طرح برای مستاجران گرم نمی شود!

 13. سبحانی: نو سرمایه‌داران مذهبی و سلاطین سفته‌بازی باید مالیات بدهند

 14. دام اقتصاد دولتی در شرایط تحریم

 15. وزیر راه: دولت به صاحبخانه‌های منصف امتیاز می‌دهد

 16. ۴۴ سال طول می‌کشد تا حقوق‌بگیران خانه‌دار شوند/ فرد ۲۰ساله در ۶۶سالگی صاحب خانه می‌شود!

 17. شکست بازار مسکن در شمال پایتخت + قیمت

 18. رد پای ۳۰ کارشناس دادگستری در پرونده بانک سرمایه  

 19. وزیر اقتصاد: اخذ مالیات از خریداران سکه قانونی است

 20. امیر حاتمی مطرح کرد؛ آمادگی وزارت دفاع برای کمک به خودروسازی

 21. وزارت بازرگانی مشکلات مردم را نه یک هفته ای بلکه پس از سال‌ها هم برطرف نمی‌کند

 22. بالاترین ثروت سرانه متعلق به کدام کشورها است؟

 23. پیشنهاد آپارتمان از طرف یک وزارت‌خانه برای مجری ثریا  

 24. همتی: بازار ارز از ثبات برخوردار است/ نرخ نیما به بازار آزاد نزدیک شد

 25. ترانزیت ۱۸ هزار راس گوسفند زنده ترکیه از مسیر ایران به مقصد کشور قطر

آخرین عناوین