چرا نرخ دلار بالا رفت؛ آینده قیمت آن چه می‌شود؟/ آقای رییس جمهور، کاهش ارزش پول ملی باعث افزایش قاچاق شد

دکتر محسن زنگنه،   3971201086 ۶۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
چرا نرخ دلار بالا رفت؛ آینده قیمت آن چه می‌شود؟/ آقای رییس جمهور، کاهش ارزش پول ملی باعث افزایش قاچاق شد

دلار طی چند روز گذشته، رقم  ۱۳۰۰۰ تومان را رد کرد. سوال اکثر مردم این است که چرا نرخ دلار بالا رفته و سوال دیگر اینکه آینده قیمت دلار چه می‌شود؟

چند روز قبل ریاست محترم جمهور، علت قاچاق گوشت و یا بنزین را، ارزانی این کالاها نسبت به کشورهای همسایه عنوان نمودند، که البته این مساله نیز با موضوع این یادداشت مرتبط است.

قطعا در دلیل گرانی ارز، افزابش نقدینگی به مرز ۱۸۰۰ هزار میلیارد تومان یا سر رسید سود اوراق مشارکت منتشره توسط دولت و یا کاهش سود روزشمار بانک‌ها و افت شاخص‌های بورس، موثر است و هر کدام سهمی دارند؛ اما به نظر نگارنده، افزایش اخیر ارز، دلایلی مهم‌تر دارد که به آن اشاره می‌شود؛

۱- وقتی پول ملی کشور تضعیف می‌شود‌، قیمت کالاها در داخل، ارزان‌تر از قیمت کالاها در خارج از کشور است (بر حسب دلار). بنابراین واردات کالا کاهش یافته و بالعکس صادرات افزایش می‌یابد. در این زمان به جهت کاهش واردات، تقاضا برای اسکناس دلار و حواله کاهش یافته و از سوی دیگر به جهت افزایش صادرات، ارز (دلار) به بازار تزریق می‌شود. در نتیجه به جهت کاهش تقاضای دلار و افزایش عرضه آن، قیمت دلار کاهش یافته یا حداقل بدون نوسان باقی می‌ماند.

به جهت بالا رفتن قیمت دلار و به دلیل وابستگی اکثر صنایع تولیدی و حتی بخش کشاورزی و دامداری به واردات مواد اولیه و یا کنجاله و غذای دام و...، به تدریج تولید کنندگان و عرضه کنندگان، قیمت کالا و خدمات خود را افزایش می‌دهند. تولید کننده ترجیح می‌دهد به جای عرضه کالا در کشور، کالای خود را صادر نماید و این امر موجب کاهش مقدار کالا در کشور شده و قیمت کالا را با سرعت بیشتری افزایش می‌دهد.

بالا رفتن قیمت کالا در داخل کشور (به فرض ثابت ماندن قیمت دلار)، کم‌کم، واردات را توجیه پذیر می‌سازد؛ یعنی کالایی که قبلا در داخل کشور خیلی ارزان‌تر از خارج بوده است، حالا قیمت آن به قیمت جهانی نزدیک می‌شود و اگر تدابیر لازم صورت نگیرد؛ حتی ممکن است از قیمت جهانی و یا قیمت آن کالا در کشورهای همسایه هم بالاتر رود. در چنین مواردی، مجدد واردات کالا، توجیه پذیر می‌شود و به تدریج واردات افزایش می‌یابد.

با افزایش واردات، تقاضا برای دلار و ارز افزایش یافته؛ چنانچه صادر کنندگان، ارز حاصل از صادرات را به بازار برنگردانند، قیمت دلار به شدت افزایش می‌یابد.

یکی از علل اصلی افزایش قیمت دلار طی روزهای اخیر، گرانی بیش از حداکثر کالاها بخصوص کالاهای اساسی است که واردات را توجیه پذیر نموده و تقاضای ارز (اسکناس یا حواله) را افزایش داده است. چنانچه دولت جلوی تورم (رشد قیمت‌ها) را نگیرد، این تقاضای ارز برای واردات به شدت افزایش یافته و قیمت دلار را ممکن است به قیمت‌هایی بسیار بالاتر از این برساند.

۲- افزایش قیمت گوشت و برخی دیگر از کالاهای اساسی، دولت را به فکر سیاست باز کردن درهای واردات و ارائه مجوز واردات به طور نامحدود نموده است؛ آن هم با دلار ۴۲۰۰ تومان و این یعنی دقیقا همان سیاست ۲۰ فروردین معاون اول رییس جمهور، که باعث ایجاد صف تقاضای دلار گردید.

به طور طبیعی و حسب تجربه ماه‌های قبل، دولت از مدیریت عرضه ارز و اجبار شرکت‌های دولتی زیرمجموعه به بازگرداندن ارز حاصل از صادرات، ناتوان است و این امر باعث عدم توازن بین عرضه و تقاضای ارز می‌شود؛ این هم خود باعث افزایش بیشتر نرخ دلار خواهد شد.

۳- بر خلاف نظر رییس جمهور، ارزانی گوشت موجب قاچاق آن نمی‌شود، بلکه کاهش ارزش پول ملی، باعث اختلاف قیمت گوشت در داخل و خارج از کشور شده است. گوشت به عنوان نماد کالاهای اساسی و نرخ دلار، یک حلقه معیوب را تشکیل داده است.

افزایش قیمت دلار به دلایل بالا باعث افزایش قیمت گوشت شده و افزایش قیمت گوشت موجب افزایش واردات و افزایش تقاضای ارز و در نتیجه افزایش مجدد قیمت دلار خواهد شد و این امر ادامه خواهد یافت.

۴- دولت بدنبال آن است تا با تزریق میلیاردها دلار (ارز ۴۲۰۰ تومانی) برای واردات کالاهای اساسی، تورم را کنترل کند، اما بدلیل ضعف مدیریت دولت در کنترل بازار و توزیع صحیح و مبارزه با رانت خواری و احتکار، نه تنها قیمت این فرآورده‌ها کاهش نمی‌یابد، بلکه با تحریک تقاضای بازار ارز، موجب افزایش قیمت ارز و تشدید تورم در کشور خواهد شد.

نتیجه آنکه اگر دولت هر چه سریع‌تر نسبت به حذف رانت‌خواری ارز ۴۲۰۰ تومانی و نیز کنترل مبادی خروجی و مرزها و اصلاح سیستم توزیع و کنترل تورم اقدام نکند و بر سیاست‌های فعلی خود اصرار ورزد، دلار مجدد به کانال‌های بالاتر بازخواهد گشت؛ متاسفانه، شرکت‌های دولتی و خصولتی در افزایش قیمت‌های خود (مانند ایران خوردو و سایپا) و ایجاد تورم و ملتهب کردن بازار پیش‌قدم هستند.

حداقل انتظار این است که دولت با این شرکت ها برخورد جدی کند، در غیر این صورت نمی‌توان خرده بنگاه‌ها را به جرم گرانی، مورد پیگرد قرار داد و جامعه این را نخواهد پذیرفت.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۷۸۵۰۹۰۱۰:۴۰:۳۷ ۱۳۹۷/۱۲/۱
یعنی شما نمی دانید دولت برای جبران کسری بودجه و همچنین تامین عیدی کارکنان دست به گران کردن دلار میکند
ناشناس۷۸۵۵۰۷۱۳:۵۰:۳۵ ۱۳۹۷/۱۲/۱
عزیز کشور تحریمه فروش نفت با مشکل روبرو شده . مردم برای خرید دلار هجوم آوردن چه ربطی به عیدی داره چرا توهم توطئه دارید ؟
ناشناس۷۸۵۷۵۰۱۵:۴۵:۲۰ ۱۳۹۷/۱۲/۱
ایکاش اقای رئیس جمهور به این نکته هم توجه داشتند که ارزونی قیمت گوشت چه رابطه ای با حقوق حداقل کارگران و کارمندان داره! بله در اکثر کشورهای دنیا قیمت گوشت در هر کیلو معادل 10 تا 12 دلار هست ولی نکته مهم هم اینه حداقل دستمزد کارگر برای هر ساعت هم معمولا 15 تا 16 دلار هست یه مقدار منصفانه به واقعیتها و سو تدبیرها نگاه کنیم
ناشناس۷۸۵۷۷۶۱۶:۰۰:۳۴ ۱۳۹۷/۱۲/۱
چرا مردم فقط شب عیدها برای خرید دلار هجوم می آورند ؟!!!
ناشناس۷۸۶۲۰۳۲۰:۵۴:۱۳ ۱۳۹۷/۱۲/۱
چون با دلار یک عده میرن سفر استاد !
ناشناس۷۸۶۰۲۱۱۸:۲۵:۵۵ ۱۳۹۷/۱۲/۱
تا سه برابر شدن فقط ناشی از سیاست غلط این سالهاست .. رشد نقدینگی 20 تا 30 درصد است بقیه اش مربوط به تحریم است.
ناشناس۷۸۶۰۷۱۱۹:۰۷:۲۳ ۱۳۹۷/۱۲/۱
برادر مثل اینکه سیاست وارد هستی ولی در اقتصاد نه، نقدینگی 8 برابر رشد اقتصادی یعنی کاهش 200 درصد ی ارزش پول ملی، همین که دلار 7 تومان را دو هزار برابر کرده. بیشتر از ده تومان هر چه هست مربوط به تحریم است.
ناشناس۷۸۶۱۰۰۱۹:۳۴:۴۹ ۱۳۹۷/۱۲/۱
یعنی می فرمایید بعد تحریم دلار میشه 3700، شاید هم 100 ریال؟ این دیگه آدم بیسواد هم میداند.
ناشناس۷۸۶۱۳۱۱۹:۵۶:۲۱ ۱۳۹۷/۱۲/۱
تکرار گذشته دست در جیب مردم کردن با بی ارزش کردن دارایی مردم و در نهایت بیشترین صدمه برای مستضعفین خواهد بود
ناشناس۷۸۵۱۰۸۱۰:۵۷:۱۶ ۱۳۹۷/۱۲/۱
نفرمایید! روحانی گفت چون اینجا ارزانی هست قاچاق میشود! چرا ناشکرید؟
ناشناس۷۸۵۱۱۱۱۰:۵۹:۱۸ ۱۳۹۷/۱۲/۱
خودتحریمی و رانت بازی داخلی بسیار مخرب تر از فتف و تحریمند
ناشناس۷۸۵۱۲۰۱۱:۰۳:۰۲ ۱۳۹۷/۱۲/۱
... حسن بره مرخصی استحقاقی اجباری ؛ همه مملکت درست میشه
ناشناس۷۸۵۳۰۶۱۲:۴۳:۱۰ ۱۳۹۷/۱۲/۱
من جای روحانی بودم حقوق ها را 4 برابر میکردم. پول چاپ میکردم و به اقتصاد وارد میکردم. دقیقا مشابه احمدی نژاد
لادن۷۸۵۴۰۰۱۳:۱۷:۱۳ ۱۳۹۷/۱۲/۱
احمدی نژاد پول چاپ نکرد بلکه با سیاستش نفت را به 130دلار رساند و دلارش را میاورد راه کار خانه و مسکن مهر و... میساخت دولت روحانی با چاپ پول و بی کفایتی ها ما را به اینجا رساند
ناشناس۷۸۵۸۸۷۱۷:۰۷:۱۸ ۱۳۹۷/۱۲/۱
احمدی نژاد قیمت نفت را 130 دلار کرد!!!!!!!! شما هم بالای سرتان هاله نور ...؟ واما دلار رو فرمودین می آورد کارخانه می ساخت . نه عزیزم دلارهای دولت ایشان دست بابک زنجانی هاست که هرگز به کشور برنگشته و دکل های گمشده و خاوری های فراری. سرتان را از زیر برف بیرون بیاورید
پیما۷۸۵۴۵۹۱۳:۳۶:۱۴ ۱۳۹۷/۱۲/۱
پس خوب شد که نیستی! آخه مگه همه کارمند دولت هستن که حقوق هاشون رو 4 برابر بشه؟ کارفرما خصوصی مگه میتونه حقوق ها رو 4 برابر کنه؟
ناشناس۷۸۵۶۱۸۱۴:۴۶:۴۳ ۱۳۹۷/۱۲/۱
دولت روحانی در 5 سال گذشته پایه پولی (چاپ پول) رو به شدت افزایش داده و یکی از علل افزایش نرخ ارز و تورم همین است .
ناشناس۷۸۵۱۲۵۱۱:۰۷:۱۸ ۱۳۹۷/۱۲/۱
...بایدبر روی ورود گله های گوسفند نظارت داشت...تا از مفقود شدن آنها و تناقض آماری تعداد آنها نظارت مستقیم داشته باشیم
ناشناس۷۸۵۱۲۸۱۱:۰۸:۴۴ ۱۳۹۷/۱۲/۱
حسن کلید ساز در تله کابین توچال مشغول به کار شود
ناشناس۷۸۵۲۶۲۱۲:۲۱:۴۱ ۱۳۹۷/۱۲/۱
مگر میخواهید تله کابینها سقوط کنند
ناشناس۷۸۵۱۳۰۱۱:۱۰:۱۴ ۱۳۹۷/۱۲/۱
روحانی روی چه حسابی الان داره حقوق میگیره ؟!!!
ناشناس۷۸۵۲۰۰۱۱:۴۳:۱۰ ۱۳۹۷/۱۲/۱
من موندم رئیس سازمان حمایت از مصرف کننده و تولید کننده اصلا چطوری روش میشه سرش رو بالا بگیره!!
ناشناس۷۸۵۱۳۹۱۱:۱۴:۰۱ ۱۳۹۷/۱۲/۱
خوشبینانه بگم دلار در اردیبهشت 98 با پایان معافیت موقت برای 8 کشور از تحریم های نفتی راحت تا 15/000 تومان میره بالا و این یعنی سفره حقیر مردم از این هم کوچکتر میشه!
پژمان۷۸۵۳۰۷۱۲:۴۳:۱۵ ۱۳۹۷/۱۲/۱
دلت خوشه ! 15000 بشه که خیلی خوبه ! با همین فرمون بریم باید منتظر دلار بالای 30 تومن باشیم ! فقط یک راه مونده اونم رفراندوم که ببینیم حرف آقای ظریف که فرمودن مردم خودشون انتخاب کردن اینجوری زندگی کنند راست هست یا نه؟
مصطفی۷۸۵۴۶۱۱۳:۳۷:۴۵ ۱۳۹۷/۱۲/۱
یه خدا نکنه و گوش شیطان کری هم بگو وقتی این مبالغ ترسناک رو بیان میکنی.
ناشناس۷۸۵۹۱۶۱۷:۲۲:۵۰ ۱۳۹۷/۱۲/۱
دلت خوشه برادر اگر این قیمت باشه خوبست بالاتر از ۲۰۰۰۰ خواهد رفت انوقت به فکر ... باید تعامل کرد ماهی را هر وقت از اب بگیری تازه است.
ناشناس۷۸۵۱۶۰۱۱:۲۴:۲۳ ۱۳۹۷/۱۲/۱
فقط مذاکره و دیگر هیچ
ناشناس۷۸۵۲۴۶۱۲:۰۸:۳۸ ۱۳۹۷/۱۲/۱
مذاکره هم آدمشو میخواد که اینا ثابت کردن بلد نیستن
ناشناس۷۸۵۶۲۶۱۴:۵۰:۰۴ ۱۳۹۷/۱۲/۱
ابتدا خسارات برجام نافرجام را تسویه کنید بعد دم از مذاکره مجدد بزنید !
ناشناس۷۸۶۲۵۱۲۱:۴۴:۱۳ ۱۳۹۷/۱۲/۱
پس ونزوئلا میشیم مبارک
ناشناس۷۸۵۶۲۹۱۴:۵۱:۱۱ ۱۳۹۷/۱۲/۱
قبل از برجام دلار 3 هزار تومان و گوشت 25 هزار تومان بود.
کی ما 30۷۸۵۱۶۴۱۱:۲۷:۲۴ ۱۳۹۷/۱۲/۱
هر دقیقه که مذاکره رو به تاخیر بندازیم باید ضرر بدیم
ناشناس۷۸۵۲۵۹۱۲:۲۰:۳۰ ۱۳۹۷/۱۲/۱
چقدر ساده اید شما ، آمریکا فقط به دنبال منافع خودش و نفت ایران و فروش سلاح به همسایگان ایران هست و اگر بتواند ایران را تجزیه میکند. مذاکره هیچ فایده ای ندارد حتی اگر هرچه آنها بگویند هم بشود باز اوضاع کشور بدتر خواهد شد. ای کاش مردم و مسئولان به جای باج دادن به دشمن با فساد مقابله میکردند و روی پای خود میایستادند
ناشناس۷۸۶۰۸۳۱۹:۲۳:۵۰ ۱۳۹۷/۱۲/۱
آفرین. گل گفتی.
ناشناس۷۸۵۴۰۴۱۳:۱۸:۰۴ ۱۳۹۷/۱۲/۱
در مورد برجام هم از این حرفها زیاد شنیدیم که حالا نه راه پس داریم نه راه پیش.
ناشناس۷۸۵۴۰۹۱۳:۱۹:۲۳ ۱۳۹۷/۱۲/۱
هر ثانیه که حمایت واقعی از تولید داخلی رو عقب بندازیم باید 10 برابر ضرر بدیم.
ناشناس۷۸۶۲۵۳۲۱:۴۶:۳۶ ۱۳۹۷/۱۲/۱
مثل خودروسازی که خیلی ساله از دنیا عقب ماندیم هی روزگار
ناشناس۷۸۵۶۳۲۱۴:۵۲:۲۳ ۱۳۹۷/۱۲/۱
برجام ثابت کرد که عاقبت مذاکره با شیطان بزرگ پشیمانی و خسران است .
ناشناس۷۸۵۱۶۵۱۱:۲۷:۴۹ ۱۳۹۷/۱۲/۱
شما هزار تا از این تحلیلها هم منتشر کنید راه به جایی نمی برید زیرا رانتیها دولت را در اختیار دارند! آنها کاری علیه خودشان نمیکنند بلکه همه این صحنه ای که مشاهده مکنید خودشان ترتیبش را داده اند.
ناشناس۷۸۵۱۶۹۱۱:۲۹:۴۵ ۱۳۹۷/۱۲/۱
اینکاره نیستن . زیاد خودتو اذیت نکن
ناشناس۷۸۵۱۹۴۱۱:۴۱:۴۵ ۱۳۹۷/۱۲/۱
دلار 20 تومانی سلام آرزوهای جوانان پرپر
استاد دانشگاه۷۸۵۲۱۱۱۱:۴۷:۱۱ ۱۳۹۷/۱۲/۱
طبق نظر نویسنده کتاب هنر تحریمها هدف از تحریم توسط ترامپ از بین بردن ذخیره ارزی ایران است که در نهایت مقاومت ایران شکسته شود . سیاست دولت در حفظ ذخیره ارزی به قیمت گرانی ومبارزه با مفسدین اقتصادی و سایر موارد این نقشه را تا دو سالی که ترامپ در قدرت است خنثی می کند.الان در شرایط جنگ اقتصادی باید به دولت کمک کرد.
ناشناس۷۸۵۴۴۷۱۳:۳۲:۱۵ ۱۳۹۷/۱۲/۱
آخه رئیس جمهور توی راهپیمایی 22 بهمن گفت ..من و دولتم; بینی آمریکا رو به خاک میمالیم. اگر به ما احتیاج داشت خب به جای من و دولتم باید میگفت مردم ایران. فکر کنم اونهایی که دیروز رفتن ماشین ثبت نام کردن اتفاقا به دولت کمک کردن. ما باید به فکر خودمون باشیم و اولین راهش خرید کالای بخش خصوصی ایرانیه.
ناشناس۷۸۵۶۴۴۱۴:۵۴:۵۳ ۱۳۹۷/۱۲/۱
چرا در شرایط جنگ اقتصادی 62 تن طلا و 18 میلیارد دلار توسط بانک مرکزی حراج شد ؟!
ققنوس۷۸۵۲۳۹۱۲:۰۲:۱۵ ۱۳۹۷/۱۲/۱
قیمت دلار و .... بالا رفت چون خیلی از فرشته ها که قبلا اومدن حالا بال دراوردن میخوان پرواز کنن و همه متعلقاتشون هم سوار بر بال انها میخواهند پرواز میکنند!!!!!
ناشناس۷۸۵۲۵۱۱۲:۱۳:۵۹ ۱۳۹۷/۱۲/۱
جیب مدیران باید آرایش جنگی بگیرد و نه جیب مردم
ناشناس۷۸۶۱۰۴۱۹:۳۷:۱۱ ۱۳۹۷/۱۲/۱
کی منفی داده ، مسئولان بودند
ناشناس۷۸۵۲۵۶۱۲:۱۸:۲۸ ۱۳۹۷/۱۲/۱
انتخابی که بر پایه سوت و کف و لیست و بی بی سی باشه نتیجش همینه.
ناشناس۷۸۵۳۱۰۱۲:۴۴:۳۷ ۱۳۹۷/۱۲/۱
انتخابی بر پایه کنسرت و چند تار مو نتیجه اش این میشود که مشکل کنسرت و چند تار مو و چند مشکل کوچولوی دیگر تا حدی حلی میشود ولی مشکلات بزرگ اقتصادی و سیاسی به شدت بزرگتر میشوند
ناشناس۷۸۵۷۰۱۱۵:۱۵:۴۵ ۱۳۹۷/۱۲/۱
تو خوبی ناآگاه
رضا۷۸۵۲۷۲۱۲:۲۸:۱۹ ۱۳۹۷/۱۲/۱
;کلام این سرور گرامی تا 80 درصددرست است اما نه تمام آن چون بلاخره نقطه تعادلی بین عرضه و تقاضای داخلی کالا وجود دارد که آن را نسبت عرضه ارز به حجم نقدینگی تعیین می کند.اینکه باید دلار 4200 تومانی حذف شود صحیح است اما نمی توان با ضرب زور و تعزیرات قیمت کالاهای تولید داخل را کنترل کرد مثلا اشاره ایشان به افزایش نرخ خودرو بی ربط است پس با 3 برابر شدن همه نهاده های تولید باید قیمت خودرو هم 3 برابر و تیراژ تولید آن شدیدا کاهش یابد و اصلاح ساختار با توجه به وضع موجود صورت گیرد.این کار مطلوب عوام مردم نیست اما منطق علم اقتصاد است.اگر با شعارهای عوامی قدرت خرید کاذب ایجاد نکنیم تقاضای کاذب برای کالاها نخواهیم داشت پس تقاضا برای ارز نخواهیم داشت و نرخ تثبیت می شود بعد از ان هم هر نوع بهبود معیشت باید در گرو رشد اقتصادی و خلق ارزش باشد نه علم کردن سبد معیشت و چاپ پول بی پشتوانه در پیامد آن چون رفاهی را که وجود ندارد نمی توان به مردم داد.
حسن۷۸۵۲۷۷۱۲:۳۰:۲۴ ۱۳۹۷/۱۲/۱
به قول وزیر محترم جهاد"خدا رو شکر که هست!". ما ملت خوبی برای این مسئولین نبودیم.من از طرف تمام ملت ایران از مسئولین محترم و در صحنه عذرخواهی میکنم.امیدوارم ما ملت پرتوقع و ناشکر را ببخشید و حلال کنید.
ناشناس۷۸۵۲۸۰۱۲:۳۱:۲۵ ۱۳۹۷/۱۲/۱
بی تدبیری دولت مردان و نا امیدی و بی اعتمادی مردم از مسوولان باعث افزایش نرخ دلار شده
ناشناس۷۸۵۵۱۴۱۳:۵۲:۴۱ ۱۳۹۷/۱۲/۱
کشور دلار چاپ کنه درست میشه !؟
A۷۸۵۶۰۹۱۴:۴۳:۲۲ ۱۳۹۷/۱۲/۱
بخدا اینکاره نیستن . خصوصا تدارکاتچی ها .
ناشناس۷۸۵۷۸۰۱۶:۰۲:۲۷ ۱۳۹۷/۱۲/۱
چه تدارکاتچی هستن که هرکار دلشون خواست انجام دادن؟ از امضای برجام بی ضمانت تا دلارپاشی و...!!!
ناشناس۷۸۵۸۹۷۱۷:۱۴:۲۰ ۱۳۹۷/۱۲/۱
تحریم ها را جدی بگیریم کاری به حرف مسئولان نداشته باشید راه حلی جز رفع کامل تحریم ها وجود ندارد. معجزه در اقتصاد نداریم راه تنفس اقتصاد ما را مسدود کرده اند .
ناشناس۷۸۵۹۰۲۱۷:۱۷:۰۷ ۱۳۹۷/۱۲/۱
اخر این سئوال ندارد کشور تحریم است ارز وارد نمیشود اقتصاد خوابیده ارزش پول ملی افت میکند لاجرم قیمت ارز بالا میرود بالاتر هم خواهد رفت چون بانک مرکزی نمیتواند دلار به بازار تزریق کند. وقتی وضع بحرانی شد مثل اخرهای جنگ زمامداران به فکر چاره خواهند افتاد .
ناشناس۷۸۶۰۹۳۱۹:۳۲:۱۱ ۱۳۹۷/۱۲/۱
بعضی از مسولین دارند عمدا مردم را از انقلاب ونظام بیزار میکنند چرا باید اینهمه بدبختی در مملکتی که 1درصد جمعیت و9درصد منابع جهان را در اختیار دارد وجود داشته باشد واقعا مردم حق دارند ومسولین هیچ توجیهی برای اینهمه اجحاف ندارند
ناشناس۷۸۶۱۲۹۱۹:۵۵:۲۰ ۱۳۹۷/۱۲/۱
یعنی بعد اینهمه سال متوجه نشدی هر سال همین روزها تا پایان سال نرخ ارز به شدت بالا میره و بعد عید شیبش کمتر میشه.
ناشناس۷۸۶۱۷۵۲۰:۴۰:۰۴ ۱۳۹۷/۱۲/۱
دلار هفت تومنی شد سیزده هزارتومن تازه میپرسی چرا رفت بالا.
ناشناس۷۸۶۲۱۸۲۱:۰۷:۱۹ ۱۳۹۷/۱۲/۱
نظر نویسنده کاملا درسته باید سریعا همه چیز سهمیه بندی و کوپنی بشه رانت و فساد مملکت رو برداشته. یکی از بستگان مرغداری داره. دون مرغ میخره 3700 رسید میده که 2200 پول داده. آقا دولت داره پول می ریزه ولی نظارت نداره. ممکنه تعمد داشته باشه.

پربحث‌های امروز

 1. رئیس انجمن خودروسازان: قیمت تمام شده پراید ۳۹ میلیون‌تومان است

 2. آقای روحانی، حالا وقت تعویض طلایی است

 3. قالیباف در پیامی به جوانان: اگر به میدان انتخابات نیایید، در برهمان پاشنه خواهد چرخید/ نباید منتظر دستور از بالا به پایین باشیم

 4. ادعای بن‌سلمان: دست عربستان برای صلح با ایران گشوده است/ از برجام حمایت کردیم

 5. نشریه آلمانی دی ولت‌ آلمان :جنگ با ایران، دیوانگی خواهد بود/ ترامپ فردی لاف زن است

 6. راز یک شعف

 7. درخواست بانک‌های خارجی برای پیوستن به جایگزین روسی سوئیفت

 8. شکست آرژانتین پس از ۴۰ سال توسط تیم کی‌روش

 9. قتل نوعروس به همراه مادر و خواهرش

 10. اهداف«گروه بی» از تنش آفرینی در بزرگترین آبراهه جهان

 11. آیا باید از شهرداری تهران متشکر بود؟

 12. وجود ۹۱ میلیارد دلار خانه بی‌استفاده در ایران!/ وعده دولت محقق می‌شود؟

 13. خشونت جنسی در فضای آموزشی  

 14. بیت‌المال در خدمت بازنشستگان!/ بازنشسته‌ها دل نمی‌کَنند

 15. شخصیت نجفی از نگاه عباس عبدی/ او ۳ اشتباه کرد

 16. پوتین: موفقیت در سوریه به لطف ایران، ترکیه و روسیه به دست آمده/ روابط اقتصادی روسیه و ایران در حال توسعه است

 17. طرح اعزام ۸ هزار ایرانی تحصیل‌کرده بیکار به خارج کشور در سال ۹۸

 18. ایران 3 – روسیه صفر؛ تسخیر صدر با شکار خرس‌ها/ هت تریک در سرزمین دورناها

 19. اولتیماتوم یک هفته‌ای مجلس به دولت برای اعمال افزایش حقوق‌ها

 20. موافقت ۵۰ درصدی پایتخت‌نشینان با لغو طرح زوج و فرد

 21. جزئیات جسله بازار متشکل ارزی با رئیس بانک مرکزی

 22. شعار انتخاباتی قالیباف/ علی مطهری و فریب مردم/ روایت باهنر از افطاری با حضور احمدی نژاد و ناطق نوری

 23. سیداحمد خمینی به عیادت علی پروین رفت/ عکس  

 24. درخواست تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد با 18 محور

 25. از ۱۰ هزار میلیارد تخلف بانک سرمایه چه خبر؟

پربحث‌های دیروز

 1. شناسايي ضاربان بانوي آمر به معروف در رشت  

 2. روزی که ژاپنی‌ها به ایرانی‌ها حسرت زیادی خوردند!

 3. آمريكا ديگر چيز چنداني در چنته ندارد كه تاكنون نشان نداده باشد

 4. حضور بانوان در تماشای مسابقات والیبال ایران و کانادا  

 5. باز هم نتیجه معکوس/ هدف آمریکا از آتش‌سوزی نفتکش‌ها چیست؟

 6. توکلی: دلار ۴۲۰۰تومانی من‌دَرآوردی بود/ دولت چاره‌ای جز توزیع کالابرگ الکترونیکی ندارد/ قدرت خرید حقوق یک میلیون و ۳۵۰هزار تومانی کارگر در سال۹۷ حدود ۶۵۰هزار تومان شد

 7. درباره معادله دروغینی به اسم «یا جنگ یا مذاکره»

 8. پرستو گلستانی: با هیچ آقایی نباید خندید، چون بی‌ظرفیت و بی‌جنبه هستند  

 9. تهیه‌کننده شهرزاد، گوشت هم وارد می‌کرد!/ پای هادی رضوی چطور به واردات گوشت باز شد؟

 10. ترامپ: رئیس‌جمهور نشوم، بازار چنان سقوطی می‌کند که کسی ندیده است!

 11. تاثیر سفر شینزو آبه بر بازار ارز و بورس

 12. علی لاریجانی در نقش هاشمی رفسنجانی/ اصلاح‌طلبان، پرستو و توهم توطئه/ رئیسی و تلاش برای استفاده از فضای مجازی

 13. کدام طرف پشت هدف گرفتن نفتکش‌ها ایستاده است؟

 14. ذوالنور: نباید مشکلات کشور را به گردن نظام انداخت/ مردم تحت‌فشار شدید اقتصادی هستند/ برخی از مسئولان توجهی به مشکلات ‌ندارند

 15. سعید معروف مصدوم شد

 16. حسین شریعتمداری: موسای ما عصا انداخت

 17. در این تصویر چند قایق وجود دارد؟  

 18. فراخوان رئیس قوه قضاییه در رابطه با فضای مجازی

 19. پورابراهیمی: تحریم‌ها بی‌خاصیت شده/ آمریکا توانایی یک روز جنگ با ایران را ندارد

 20. عباس عبدی: سناريوی پرستو توهین به شعور نجفی است

 21. هرجا مسئولان زندگی‌ می‌کنند، آسمان آبی‌تر، آب گواراتر، درختان سبزتر

 22. حضور پهپاد جاسوسی آمریکا قبل از وقوع حادثه نفتکش‌ها

 23. نامه عذرخواهی فدراسیون والیبال به خاطر رفتارهای کوبیاک  

 24. لاریجانی: مکانیزم اینستکس روی کاغذ مانده است

 25. ناگفته‌هایی از درگیری مسئولان وقت دانشگاه آزاد با خانواده «هادوی»  

پربحث‌های هفته

 1. موج حمایت از راننده قانونمدار اسنپ چگونه به‌راه افتاد؟ + عکس

 2. تولد فرزند رامبد جوان در کانادا با دلار ۱۰ هزار تومانی چقدر می‌شود؟

 3. وزیر نیرو: چینی‌ها با یک وعده غذا هم سیرند؛ ما زیاد می‌خوریم و می‌پوشیم!

 4. طبق دستور قرآن مثل سایر مسلمان، مهریه را زمان عقد بگیرید و جوانان را نجات دهید

 5. less for less چیست و چرا ظریف عصبانی شد؟

 6. بررسی ابعاد حقوقی تذکر راننده اسنپ و اقدام مسافر در هتک حیثیت راننده/ خودرو حریم شخصی و خصوصی نیست

 7. به آبه امیدی نیست

 8. شناسايي ضاربان بانوي آمر به معروف در رشت  

 9. روزی که ژاپنی‌ها به ایرانی‌ها حسرت زیادی خوردند!

 10. برنامه واقعی ترامپ در ماه‌های آینده برای ایران چیست؟

 11. ادعای وطن‌دوستی رامبد با سفر به کانادا برای تولد فرزند!

 12. پرستو یا آشیانه!؟

 13. راننده اسنپ جنجالی تعطیلات نوروز کجا بود؟!  

 14. مسافر هنجارشکن یا راننده متخلف

 15. واکنش کاربران توییتر به اظهارات جنجالی وزیر نیرو درباره مردم ایران و چین/ از فیش حقوقی مدیران تا مبارزه با فساد مسئولان نالایق به سبک چینی‌ها

 16. ادعا‌های برادر میترا استاد علیه نجفی: او سابقه عقد موقت با زنان دیگر هم داشته/ خواهرم با پی بردن به خیانت‌ها با او درگیری داشت/ میترا را به مرگ تهدید کرده بود

 17. آمريكا ديگر چيز چنداني در چنته ندارد كه تاكنون نشان نداده باشد

 18. رئیس انجمن خودروسازان: قیمت تمام شده پراید ۳۹ میلیون‌تومان است

 19. روحانی: فشار آمریکا علیه ملت ایران، تخلیه خواهد شد/ ملت نسبت به یکسال گذشته آرامش بیشتری دارد/ بدخواهان را مجبور می‌کنیم اشتباه خود را بپذیرند

 20. رهبر انقلاب: ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم و با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد/ ترامپ بعد از بازگشت از ژاپن، پتروشیمی ایران را تحریم کرد آیا این پیام صداقت است؟

 21. آلمان: سقوط برجام به منزله بازگشت همه تحریم‎ها است

 22. مقامات بلندپایه از اروپا تا شرق آسیا در تهران چه می‌خواهند؟

 23. مسافر جنجالی اسنپ : با میل خودم توییت عذرخواهی را زدم

 24. آقای روحانی، حالا وقت تعویض طلایی است

 25. قالیباف در پیامی به جوانان: اگر به میدان انتخابات نیایید، در برهمان پاشنه خواهد چرخید/ نباید منتظر دستور از بالا به پایین باشیم

پربحث‌های امروز

 1. رئیس انجمن خودروسازان: قیمت تمام شده پراید ۳۹ میلیون‌تومان است

 2. درخواست بانک‌های خارجی برای پیوستن به جایگزین روسی سوئیفت

 3. وجود ۹۱ میلیارد دلار خانه بی‌استفاده در ایران!/ وعده دولت محقق می‌شود؟

 4. طرح اعزام ۸ هزار ایرانی تحصیل‌کرده بیکار به خارج کشور در سال ۹۸

 5. جزئیات جسله بازار متشکل ارزی با رئیس بانک مرکزی

 6. ۷۸میلیون نفر یارانه نقدی می‌گیرند

 7. سکه در بازار امروز به ۴میلیون و ۷۳۰هزار تومان رسید + آخرین قیمت ارز

 8. روایت ۳ نماینده از جلسه غیرعلنی مجلس با حضور وزیر صمت درباره بازار خودرو

 9. آخرین خبرها درباره حمایت مالی از مستاجرها

 10. چرا خودرو گران شد؟

 11. دلایل افزایش قیمت روغن نباتی اعلام شد

 12. آخرین قیمت خرید دلار در بانک‌ها

 13. ارسال ۲۰ پرونده تخلف در عرضه‌ کاغذ به تعزیرات

 14. حفظ اشتغال موجود با واگذاری کارخانه‌ها به کارگران

 15. معاون سازمان برنامه و بودجه: برای عبور از سال سخت ۹۸ برنامه داریم

 16. تامین کالاهای اساسی با وزارت جهاد کشاورزی است

 17. تصویب سه موافقت‌نامه همکاری امنیت در دریای خزر/ تأکید رئیس جمهور بر توسعه گردشگری در کشور

 18. یارانه سود تسهیلات مسکن مهر پرداخت می‌شود

 19. ماینرها برق تبریز را به هم زدند/ ارز دیجیتال از شورای شهر تا مدیریت بحران

 20. وزارت نفت: در تبصره 1 قانون بودجه 98 هیچ بحثی درباره تهاتر نفت نشده است

 21. ابوترابی مدعی شد: انتقاد روحانی به زنگنه در جلسه هیات دولت/ جایگزین وزیر نفت انتخاب شده است

 22. زمان تقسیط مالیات بنگاه‌های تولیدی از ۳ به ۵ سال افزایش یافت

 23. ۳۰۰ نفر از مسئولان بخش دولتی و خصوصی روسیه در ایران هستند

 24. افزایش قیمت مسکن چه تبعاتی را به دنبال دارد؟

 25. وعده‌های وزیر صنعت برای کنترل قیمت‌ها

پربحث‌های دیروز

 1. توکلی: دلار ۴۲۰۰تومانی من‌دَرآوردی بود/ دولت چاره‌ای جز توزیع کالابرگ الکترونیکی ندارد/ قدرت خرید حقوق یک میلیون و ۳۵۰هزار تومانی کارگر در سال۹۷ حدود ۶۵۰هزار تومان شد

 2. تهیه‌کننده شهرزاد، گوشت هم وارد می‌کرد!/ پای هادی رضوی چطور به واردات گوشت باز شد؟

 3. تاثیر سفر شینزو آبه بر بازار ارز و بورس

 4. پورابراهیمی: تحریم‌ها بی‌خاصیت شده/ آمریکا توانایی یک روز جنگ با ایران را ندارد

 5. گرانی ۵۱۱ درصدی پیاز! /جدول  

 6. تهیه طرح استیضاح حجتی با ۲۰ محور و ۵۳امضا+ اسامی امضا کنندگان و متن کامل محورها

 7. تاخیر چند ساعته پروازها در فرودگاه مهرآباد/ سرگردانی و اعتراض ۳۰۰ مسافر و عدم پاسخگویی مسئولین+ عکس

 8. قیمت آپارتمان‌های نوساز در تهران  

 9. ایران خودرو روزی چند خودرو تحویل مردم می‌دهد؟

 10. ابلاغیه دولت درباره مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم

 11. جزئیات بسته ارزی و بودجه‌ای وزارت اقتصاد برای "رونق تولید"

 12. هر ایرانی در ۹ سال اخیر چقدر یارانه گرفت؟

 13. کاهش قیمت خودرو روزانه شده است

 14. آخرین قیمت خودروهای پرفروش بازار  

 15. کشور در آستانه خودکفایی شکر/آمادگی برای مقابله با موج دوم ملخ‌ها

 16. ثبت نام ۳۶ تیم دانشگاهی در سومین لیگ ستارگان بورس/ قوانین بازار پایه شرعی است/ افزایش۵۰ درصدی شرکت کنندگان

 17. بورس در بالاترین رکورد تاریخ

 18. دلالی سکه شغل رسمی شد!

 19. افزایش ۴۷ درصدی هزینه تولید کشاورزی + جدول

 20. ماجرای قیمت‌گذاری خودرو در شورای رقابت به کجا رسید؟

 21. تازه‌ترین قیمت سکه و ارز در بازار امروز

 22. رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی: قانون‌شکنی ابتدا از دولت شروع شده/ ۹میلیارد دلار از منابع ارزی کشور چه شد؟

 23. خبرهایی از تغییر اندروید بر روی گوشی‌های داخلی

 24. افزایش ساعات کاری ادارات مالیاتی

 25. تصمیم‌گیری درباره بازار متشکل ارزی با حضور همتی

پربحث‌های هفته

 1. وزیر نیرو: چینی‌ها با یک وعده غذا هم سیرند؛ ما زیاد می‌خوریم و می‌پوشیم!

 2. رئیس انجمن خودروسازان: قیمت تمام شده پراید ۳۹ میلیون‌تومان است

 3. ورشکستگی بیمه‌ها و افزایش هزینه‌های مردم تبعات افزایش تعرفه‌های خدمات درمانی

 4. اعتراف صادقانه وزیر صنعت؛ حتی در پراید و سمند هم کامل خودکفا نیستیم

 5. خبر خوب وزیر اقتصاد برای مردم ایران

 6. توکلی: دلار ۴۲۰۰تومانی من‌دَرآوردی بود/ دولت چاره‌ای جز توزیع کالابرگ الکترونیکی ندارد/ قدرت خرید حقوق یک میلیون و ۳۵۰هزار تومانی کارگر در سال۹۷ حدود ۶۵۰هزار تومان شد

 7. خبرخوش درباره افزایش حقوق کارمندان

 8. جهانگیری: می‌توانیم کارهای ماندگاری برای کشور انجام دهیم/ وزیر نفت در خط مقدم مقابله با جنگ اقتصادی دشمن است

 9. خبر حمله به دو نفتکش قیمت نفت را بیش از 2.5 دلار بالا برد

 10. اقتصاد گره خورده ایران به بازی زمان آمریکایی‌ها و «آبه»

 11. تهیه‌کننده شهرزاد، گوشت هم وارد می‌کرد!/ پای هادی رضوی چطور به واردات گوشت باز شد؟

 12. تاثیر سفر شینزو آبه بر بازار ارز و بورس

 13. پاسخ دندان شکن پکن به آمریکا: بدون توجه به شرایط به توسعه روابط خود با ایران ادامه می‌دهیم

 14. درخواست بانک‌های خارجی برای پیوستن به جایگزین روسی سوئیفت

 15. ماجرای حقوق ۹۸ و تبعیض ناروا علیه حداقل بگیران/ پشت‎پرده حمایت از نجومی بگیران چیست؟+سند

 16. ادعای عجیب وزیر کشور درباره ارزانی کالاهای اساسی از کجا آمد؟!

 17. نرخ جدید شیرخام و لبنیات ابلاغ شد

 18. پورابراهیمی: تحریم‌ها بی‌خاصیت شده/ آمریکا توانایی یک روز جنگ با ایران را ندارد

 19. نسخه واقع بینانه برای آرمان اقتصاد بدون نفت

 20. خبر خوش برای بی‌خانمان‎ها/ کاهش ۳۰ درصدی قیمت مسکن در راه است

 21. وجود ۹۱ میلیارد دلار خانه بی‌استفاده در ایران!/ وعده دولت محقق می‌شود؟

 22. نوبخت: طی امسال و سال آینده وابستگی بودجه به درآمدهای نفتی به ۱۰ درصد کاهش می‌یابد

 23. برنامه فوری یا فهرست آرزوها/ چرا باید جامعیت را فدای فوریت کنیم؟

 24. کاهش یک تا ۲ میلیون تومانی قیمت خودرو در بازار + عکس

 25. طرح اعزام ۸ هزار ایرانی تحصیل‌کرده بیکار به خارج کشور در سال ۹۸

آخرین عناوین