چرا نرخ دلار بالا رفت؛ آینده قیمت آن چه می‌شود؟/ آقای رییس جمهور، کاهش ارزش پول ملی باعث افزایش قاچاق شد

دکتر محسن زنگنه،   3971201086 ۶۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
چرا نرخ دلار بالا رفت؛ آینده قیمت آن چه می‌شود؟/ آقای رییس جمهور، کاهش ارزش پول ملی باعث افزایش قاچاق شد

دلار طی چند روز گذشته، رقم  ۱۳۰۰۰ تومان را رد کرد. سوال اکثر مردم این است که چرا نرخ دلار بالا رفته و سوال دیگر اینکه آینده قیمت دلار چه می‌شود؟

چند روز قبل ریاست محترم جمهور، علت قاچاق گوشت و یا بنزین را، ارزانی این کالاها نسبت به کشورهای همسایه عنوان نمودند، که البته این مساله نیز با موضوع این یادداشت مرتبط است.

قطعا در دلیل گرانی ارز، افزابش نقدینگی به مرز ۱۸۰۰ هزار میلیارد تومان یا سر رسید سود اوراق مشارکت منتشره توسط دولت و یا کاهش سود روزشمار بانک‌ها و افت شاخص‌های بورس، موثر است و هر کدام سهمی دارند؛ اما به نظر نگارنده، افزایش اخیر ارز، دلایلی مهم‌تر دارد که به آن اشاره می‌شود؛

۱- وقتی پول ملی کشور تضعیف می‌شود‌، قیمت کالاها در داخل، ارزان‌تر از قیمت کالاها در خارج از کشور است (بر حسب دلار). بنابراین واردات کالا کاهش یافته و بالعکس صادرات افزایش می‌یابد. در این زمان به جهت کاهش واردات، تقاضا برای اسکناس دلار و حواله کاهش یافته و از سوی دیگر به جهت افزایش صادرات، ارز (دلار) به بازار تزریق می‌شود. در نتیجه به جهت کاهش تقاضای دلار و افزایش عرضه آن، قیمت دلار کاهش یافته یا حداقل بدون نوسان باقی می‌ماند.

به جهت بالا رفتن قیمت دلار و به دلیل وابستگی اکثر صنایع تولیدی و حتی بخش کشاورزی و دامداری به واردات مواد اولیه و یا کنجاله و غذای دام و...، به تدریج تولید کنندگان و عرضه کنندگان، قیمت کالا و خدمات خود را افزایش می‌دهند. تولید کننده ترجیح می‌دهد به جای عرضه کالا در کشور، کالای خود را صادر نماید و این امر موجب کاهش مقدار کالا در کشور شده و قیمت کالا را با سرعت بیشتری افزایش می‌دهد.

بالا رفتن قیمت کالا در داخل کشور (به فرض ثابت ماندن قیمت دلار)، کم‌کم، واردات را توجیه پذیر می‌سازد؛ یعنی کالایی که قبلا در داخل کشور خیلی ارزان‌تر از خارج بوده است، حالا قیمت آن به قیمت جهانی نزدیک می‌شود و اگر تدابیر لازم صورت نگیرد؛ حتی ممکن است از قیمت جهانی و یا قیمت آن کالا در کشورهای همسایه هم بالاتر رود. در چنین مواردی، مجدد واردات کالا، توجیه پذیر می‌شود و به تدریج واردات افزایش می‌یابد.

با افزایش واردات، تقاضا برای دلار و ارز افزایش یافته؛ چنانچه صادر کنندگان، ارز حاصل از صادرات را به بازار برنگردانند، قیمت دلار به شدت افزایش می‌یابد.

یکی از علل اصلی افزایش قیمت دلار طی روزهای اخیر، گرانی بیش از حداکثر کالاها بخصوص کالاهای اساسی است که واردات را توجیه پذیر نموده و تقاضای ارز (اسکناس یا حواله) را افزایش داده است. چنانچه دولت جلوی تورم (رشد قیمت‌ها) را نگیرد، این تقاضای ارز برای واردات به شدت افزایش یافته و قیمت دلار را ممکن است به قیمت‌هایی بسیار بالاتر از این برساند.

۲- افزایش قیمت گوشت و برخی دیگر از کالاهای اساسی، دولت را به فکر سیاست باز کردن درهای واردات و ارائه مجوز واردات به طور نامحدود نموده است؛ آن هم با دلار ۴۲۰۰ تومان و این یعنی دقیقا همان سیاست ۲۰ فروردین معاون اول رییس جمهور، که باعث ایجاد صف تقاضای دلار گردید.

به طور طبیعی و حسب تجربه ماه‌های قبل، دولت از مدیریت عرضه ارز و اجبار شرکت‌های دولتی زیرمجموعه به بازگرداندن ارز حاصل از صادرات، ناتوان است و این امر باعث عدم توازن بین عرضه و تقاضای ارز می‌شود؛ این هم خود باعث افزایش بیشتر نرخ دلار خواهد شد.

۳- بر خلاف نظر رییس جمهور، ارزانی گوشت موجب قاچاق آن نمی‌شود، بلکه کاهش ارزش پول ملی، باعث اختلاف قیمت گوشت در داخل و خارج از کشور شده است. گوشت به عنوان نماد کالاهای اساسی و نرخ دلار، یک حلقه معیوب را تشکیل داده است.

افزایش قیمت دلار به دلایل بالا باعث افزایش قیمت گوشت شده و افزایش قیمت گوشت موجب افزایش واردات و افزایش تقاضای ارز و در نتیجه افزایش مجدد قیمت دلار خواهد شد و این امر ادامه خواهد یافت.

۴- دولت بدنبال آن است تا با تزریق میلیاردها دلار (ارز ۴۲۰۰ تومانی) برای واردات کالاهای اساسی، تورم را کنترل کند، اما بدلیل ضعف مدیریت دولت در کنترل بازار و توزیع صحیح و مبارزه با رانت خواری و احتکار، نه تنها قیمت این فرآورده‌ها کاهش نمی‌یابد، بلکه با تحریک تقاضای بازار ارز، موجب افزایش قیمت ارز و تشدید تورم در کشور خواهد شد.

نتیجه آنکه اگر دولت هر چه سریع‌تر نسبت به حذف رانت‌خواری ارز ۴۲۰۰ تومانی و نیز کنترل مبادی خروجی و مرزها و اصلاح سیستم توزیع و کنترل تورم اقدام نکند و بر سیاست‌های فعلی خود اصرار ورزد، دلار مجدد به کانال‌های بالاتر بازخواهد گشت؛ متاسفانه، شرکت‌های دولتی و خصولتی در افزایش قیمت‌های خود (مانند ایران خوردو و سایپا) و ایجاد تورم و ملتهب کردن بازار پیش‌قدم هستند.

حداقل انتظار این است که دولت با این شرکت ها برخورد جدی کند، در غیر این صورت نمی‌توان خرده بنگاه‌ها را به جرم گرانی، مورد پیگرد قرار داد و جامعه این را نخواهد پذیرفت.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۷۸۵۰۹۰۱۰:۴۰:۳۷ ۱۳۹۷/۱۲/۱
یعنی شما نمی دانید دولت برای جبران کسری بودجه و همچنین تامین عیدی کارکنان دست به گران کردن دلار میکند
ناشناس۷۸۵۵۰۷۱۳:۵۰:۳۵ ۱۳۹۷/۱۲/۱
عزیز کشور تحریمه فروش نفت با مشکل روبرو شده . مردم برای خرید دلار هجوم آوردن چه ربطی به عیدی داره چرا توهم توطئه دارید ؟
ناشناس۷۸۵۷۵۰۱۵:۴۵:۲۰ ۱۳۹۷/۱۲/۱
ایکاش اقای رئیس جمهور به این نکته هم توجه داشتند که ارزونی قیمت گوشت چه رابطه ای با حقوق حداقل کارگران و کارمندان داره! بله در اکثر کشورهای دنیا قیمت گوشت در هر کیلو معادل 10 تا 12 دلار هست ولی نکته مهم هم اینه حداقل دستمزد کارگر برای هر ساعت هم معمولا 15 تا 16 دلار هست یه مقدار منصفانه به واقعیتها و سو تدبیرها نگاه کنیم
ناشناس۷۸۵۷۷۶۱۶:۰۰:۳۴ ۱۳۹۷/۱۲/۱
چرا مردم فقط شب عیدها برای خرید دلار هجوم می آورند ؟!!!
ناشناس۷۸۶۲۰۳۲۰:۵۴:۱۳ ۱۳۹۷/۱۲/۱
چون با دلار یک عده میرن سفر استاد !
ناشناس۷۸۶۰۲۱۱۸:۲۵:۵۵ ۱۳۹۷/۱۲/۱
تا سه برابر شدن فقط ناشی از سیاست غلط این سالهاست .. رشد نقدینگی 20 تا 30 درصد است بقیه اش مربوط به تحریم است.
ناشناس۷۸۶۰۷۱۱۹:۰۷:۲۳ ۱۳۹۷/۱۲/۱
برادر مثل اینکه سیاست وارد هستی ولی در اقتصاد نه، نقدینگی 8 برابر رشد اقتصادی یعنی کاهش 200 درصد ی ارزش پول ملی، همین که دلار 7 تومان را دو هزار برابر کرده. بیشتر از ده تومان هر چه هست مربوط به تحریم است.
ناشناس۷۸۶۱۰۰۱۹:۳۴:۴۹ ۱۳۹۷/۱۲/۱
یعنی می فرمایید بعد تحریم دلار میشه 3700، شاید هم 100 ریال؟ این دیگه آدم بیسواد هم میداند.
ناشناس۷۸۶۱۳۱۱۹:۵۶:۲۱ ۱۳۹۷/۱۲/۱
تکرار گذشته دست در جیب مردم کردن با بی ارزش کردن دارایی مردم و در نهایت بیشترین صدمه برای مستضعفین خواهد بود
ناشناس۷۸۵۱۰۸۱۰:۵۷:۱۶ ۱۳۹۷/۱۲/۱
نفرمایید! روحانی گفت چون اینجا ارزانی هست قاچاق میشود! چرا ناشکرید؟
ناشناس۷۸۵۱۱۱۱۰:۵۹:۱۸ ۱۳۹۷/۱۲/۱
خودتحریمی و رانت بازی داخلی بسیار مخرب تر از فتف و تحریمند
ناشناس۷۸۵۱۲۰۱۱:۰۳:۰۲ ۱۳۹۷/۱۲/۱
... حسن بره مرخصی استحقاقی اجباری ؛ همه مملکت درست میشه
ناشناس۷۸۵۳۰۶۱۲:۴۳:۱۰ ۱۳۹۷/۱۲/۱
من جای روحانی بودم حقوق ها را 4 برابر میکردم. پول چاپ میکردم و به اقتصاد وارد میکردم. دقیقا مشابه احمدی نژاد
لادن۷۸۵۴۰۰۱۳:۱۷:۱۳ ۱۳۹۷/۱۲/۱
احمدی نژاد پول چاپ نکرد بلکه با سیاستش نفت را به 130دلار رساند و دلارش را میاورد راه کار خانه و مسکن مهر و... میساخت دولت روحانی با چاپ پول و بی کفایتی ها ما را به اینجا رساند
ناشناس۷۸۵۸۸۷۱۷:۰۷:۱۸ ۱۳۹۷/۱۲/۱
احمدی نژاد قیمت نفت را 130 دلار کرد!!!!!!!! شما هم بالای سرتان هاله نور ...؟ واما دلار رو فرمودین می آورد کارخانه می ساخت . نه عزیزم دلارهای دولت ایشان دست بابک زنجانی هاست که هرگز به کشور برنگشته و دکل های گمشده و خاوری های فراری. سرتان را از زیر برف بیرون بیاورید
پیما۷۸۵۴۵۹۱۳:۳۶:۱۴ ۱۳۹۷/۱۲/۱
پس خوب شد که نیستی! آخه مگه همه کارمند دولت هستن که حقوق هاشون رو 4 برابر بشه؟ کارفرما خصوصی مگه میتونه حقوق ها رو 4 برابر کنه؟
ناشناس۷۸۵۶۱۸۱۴:۴۶:۴۳ ۱۳۹۷/۱۲/۱
دولت روحانی در 5 سال گذشته پایه پولی (چاپ پول) رو به شدت افزایش داده و یکی از علل افزایش نرخ ارز و تورم همین است .
ناشناس۷۸۵۱۲۵۱۱:۰۷:۱۸ ۱۳۹۷/۱۲/۱
...بایدبر روی ورود گله های گوسفند نظارت داشت...تا از مفقود شدن آنها و تناقض آماری تعداد آنها نظارت مستقیم داشته باشیم
ناشناس۷۸۵۱۲۸۱۱:۰۸:۴۴ ۱۳۹۷/۱۲/۱
حسن کلید ساز در تله کابین توچال مشغول به کار شود
ناشناس۷۸۵۲۶۲۱۲:۲۱:۴۱ ۱۳۹۷/۱۲/۱
مگر میخواهید تله کابینها سقوط کنند
ناشناس۷۸۵۱۳۰۱۱:۱۰:۱۴ ۱۳۹۷/۱۲/۱
روحانی روی چه حسابی الان داره حقوق میگیره ؟!!!
ناشناس۷۸۵۲۰۰۱۱:۴۳:۱۰ ۱۳۹۷/۱۲/۱
من موندم رئیس سازمان حمایت از مصرف کننده و تولید کننده اصلا چطوری روش میشه سرش رو بالا بگیره!!
ناشناس۷۸۵۱۳۹۱۱:۱۴:۰۱ ۱۳۹۷/۱۲/۱
خوشبینانه بگم دلار در اردیبهشت 98 با پایان معافیت موقت برای 8 کشور از تحریم های نفتی راحت تا 15/000 تومان میره بالا و این یعنی سفره حقیر مردم از این هم کوچکتر میشه!
پژمان۷۸۵۳۰۷۱۲:۴۳:۱۵ ۱۳۹۷/۱۲/۱
دلت خوشه ! 15000 بشه که خیلی خوبه ! با همین فرمون بریم باید منتظر دلار بالای 30 تومن باشیم ! فقط یک راه مونده اونم رفراندوم که ببینیم حرف آقای ظریف که فرمودن مردم خودشون انتخاب کردن اینجوری زندگی کنند راست هست یا نه؟
مصطفی۷۸۵۴۶۱۱۳:۳۷:۴۵ ۱۳۹۷/۱۲/۱
یه خدا نکنه و گوش شیطان کری هم بگو وقتی این مبالغ ترسناک رو بیان میکنی.
ناشناس۷۸۵۹۱۶۱۷:۲۲:۵۰ ۱۳۹۷/۱۲/۱
دلت خوشه برادر اگر این قیمت باشه خوبست بالاتر از ۲۰۰۰۰ خواهد رفت انوقت به فکر ... باید تعامل کرد ماهی را هر وقت از اب بگیری تازه است.
ناشناس۷۸۵۱۶۰۱۱:۲۴:۲۳ ۱۳۹۷/۱۲/۱
فقط مذاکره و دیگر هیچ
ناشناس۷۸۵۲۴۶۱۲:۰۸:۳۸ ۱۳۹۷/۱۲/۱
مذاکره هم آدمشو میخواد که اینا ثابت کردن بلد نیستن
ناشناس۷۸۵۶۲۶۱۴:۵۰:۰۴ ۱۳۹۷/۱۲/۱
ابتدا خسارات برجام نافرجام را تسویه کنید بعد دم از مذاکره مجدد بزنید !
ناشناس۷۸۶۲۵۱۲۱:۴۴:۱۳ ۱۳۹۷/۱۲/۱
پس ونزوئلا میشیم مبارک
ناشناس۷۸۵۶۲۹۱۴:۵۱:۱۱ ۱۳۹۷/۱۲/۱
قبل از برجام دلار 3 هزار تومان و گوشت 25 هزار تومان بود.
کی ما 30۷۸۵۱۶۴۱۱:۲۷:۲۴ ۱۳۹۷/۱۲/۱
هر دقیقه که مذاکره رو به تاخیر بندازیم باید ضرر بدیم
ناشناس۷۸۵۲۵۹۱۲:۲۰:۳۰ ۱۳۹۷/۱۲/۱
چقدر ساده اید شما ، آمریکا فقط به دنبال منافع خودش و نفت ایران و فروش سلاح به همسایگان ایران هست و اگر بتواند ایران را تجزیه میکند. مذاکره هیچ فایده ای ندارد حتی اگر هرچه آنها بگویند هم بشود باز اوضاع کشور بدتر خواهد شد. ای کاش مردم و مسئولان به جای باج دادن به دشمن با فساد مقابله میکردند و روی پای خود میایستادند
ناشناس۷۸۶۰۸۳۱۹:۲۳:۵۰ ۱۳۹۷/۱۲/۱
آفرین. گل گفتی.
ناشناس۷۸۵۴۰۴۱۳:۱۸:۰۴ ۱۳۹۷/۱۲/۱
در مورد برجام هم از این حرفها زیاد شنیدیم که حالا نه راه پس داریم نه راه پیش.
ناشناس۷۸۵۴۰۹۱۳:۱۹:۲۳ ۱۳۹۷/۱۲/۱
هر ثانیه که حمایت واقعی از تولید داخلی رو عقب بندازیم باید 10 برابر ضرر بدیم.
ناشناس۷۸۶۲۵۳۲۱:۴۶:۳۶ ۱۳۹۷/۱۲/۱
مثل خودروسازی که خیلی ساله از دنیا عقب ماندیم هی روزگار
ناشناس۷۸۵۶۳۲۱۴:۵۲:۲۳ ۱۳۹۷/۱۲/۱
برجام ثابت کرد که عاقبت مذاکره با شیطان بزرگ پشیمانی و خسران است .
ناشناس۷۸۵۱۶۵۱۱:۲۷:۴۹ ۱۳۹۷/۱۲/۱
شما هزار تا از این تحلیلها هم منتشر کنید راه به جایی نمی برید زیرا رانتیها دولت را در اختیار دارند! آنها کاری علیه خودشان نمیکنند بلکه همه این صحنه ای که مشاهده مکنید خودشان ترتیبش را داده اند.
ناشناس۷۸۵۱۶۹۱۱:۲۹:۴۵ ۱۳۹۷/۱۲/۱
اینکاره نیستن . زیاد خودتو اذیت نکن
ناشناس۷۸۵۱۹۴۱۱:۴۱:۴۵ ۱۳۹۷/۱۲/۱
دلار 20 تومانی سلام آرزوهای جوانان پرپر
استاد دانشگاه۷۸۵۲۱۱۱۱:۴۷:۱۱ ۱۳۹۷/۱۲/۱
طبق نظر نویسنده کتاب هنر تحریمها هدف از تحریم توسط ترامپ از بین بردن ذخیره ارزی ایران است که در نهایت مقاومت ایران شکسته شود . سیاست دولت در حفظ ذخیره ارزی به قیمت گرانی ومبارزه با مفسدین اقتصادی و سایر موارد این نقشه را تا دو سالی که ترامپ در قدرت است خنثی می کند.الان در شرایط جنگ اقتصادی باید به دولت کمک کرد.
ناشناس۷۸۵۴۴۷۱۳:۳۲:۱۵ ۱۳۹۷/۱۲/۱
آخه رئیس جمهور توی راهپیمایی 22 بهمن گفت ..من و دولتم; بینی آمریکا رو به خاک میمالیم. اگر به ما احتیاج داشت خب به جای من و دولتم باید میگفت مردم ایران. فکر کنم اونهایی که دیروز رفتن ماشین ثبت نام کردن اتفاقا به دولت کمک کردن. ما باید به فکر خودمون باشیم و اولین راهش خرید کالای بخش خصوصی ایرانیه.
ناشناس۷۸۵۶۴۴۱۴:۵۴:۵۳ ۱۳۹۷/۱۲/۱
چرا در شرایط جنگ اقتصادی 62 تن طلا و 18 میلیارد دلار توسط بانک مرکزی حراج شد ؟!
ققنوس۷۸۵۲۳۹۱۲:۰۲:۱۵ ۱۳۹۷/۱۲/۱
قیمت دلار و .... بالا رفت چون خیلی از فرشته ها که قبلا اومدن حالا بال دراوردن میخوان پرواز کنن و همه متعلقاتشون هم سوار بر بال انها میخواهند پرواز میکنند!!!!!
ناشناس۷۸۵۲۵۱۱۲:۱۳:۵۹ ۱۳۹۷/۱۲/۱
جیب مدیران باید آرایش جنگی بگیرد و نه جیب مردم
ناشناس۷۸۶۱۰۴۱۹:۳۷:۱۱ ۱۳۹۷/۱۲/۱
کی منفی داده ، مسئولان بودند
ناشناس۷۸۵۲۵۶۱۲:۱۸:۲۸ ۱۳۹۷/۱۲/۱
انتخابی که بر پایه سوت و کف و لیست و بی بی سی باشه نتیجش همینه.
ناشناس۷۸۵۳۱۰۱۲:۴۴:۳۷ ۱۳۹۷/۱۲/۱
انتخابی بر پایه کنسرت و چند تار مو نتیجه اش این میشود که مشکل کنسرت و چند تار مو و چند مشکل کوچولوی دیگر تا حدی حلی میشود ولی مشکلات بزرگ اقتصادی و سیاسی به شدت بزرگتر میشوند
ناشناس۷۸۵۷۰۱۱۵:۱۵:۴۵ ۱۳۹۷/۱۲/۱
تو خوبی ناآگاه
رضا۷۸۵۲۷۲۱۲:۲۸:۱۹ ۱۳۹۷/۱۲/۱
;کلام این سرور گرامی تا 80 درصددرست است اما نه تمام آن چون بلاخره نقطه تعادلی بین عرضه و تقاضای داخلی کالا وجود دارد که آن را نسبت عرضه ارز به حجم نقدینگی تعیین می کند.اینکه باید دلار 4200 تومانی حذف شود صحیح است اما نمی توان با ضرب زور و تعزیرات قیمت کالاهای تولید داخل را کنترل کرد مثلا اشاره ایشان به افزایش نرخ خودرو بی ربط است پس با 3 برابر شدن همه نهاده های تولید باید قیمت خودرو هم 3 برابر و تیراژ تولید آن شدیدا کاهش یابد و اصلاح ساختار با توجه به وضع موجود صورت گیرد.این کار مطلوب عوام مردم نیست اما منطق علم اقتصاد است.اگر با شعارهای عوامی قدرت خرید کاذب ایجاد نکنیم تقاضای کاذب برای کالاها نخواهیم داشت پس تقاضا برای ارز نخواهیم داشت و نرخ تثبیت می شود بعد از ان هم هر نوع بهبود معیشت باید در گرو رشد اقتصادی و خلق ارزش باشد نه علم کردن سبد معیشت و چاپ پول بی پشتوانه در پیامد آن چون رفاهی را که وجود ندارد نمی توان به مردم داد.
حسن۷۸۵۲۷۷۱۲:۳۰:۲۴ ۱۳۹۷/۱۲/۱
به قول وزیر محترم جهاد"خدا رو شکر که هست!". ما ملت خوبی برای این مسئولین نبودیم.من از طرف تمام ملت ایران از مسئولین محترم و در صحنه عذرخواهی میکنم.امیدوارم ما ملت پرتوقع و ناشکر را ببخشید و حلال کنید.
ناشناس۷۸۵۲۸۰۱۲:۳۱:۲۵ ۱۳۹۷/۱۲/۱
بی تدبیری دولت مردان و نا امیدی و بی اعتمادی مردم از مسوولان باعث افزایش نرخ دلار شده
ناشناس۷۸۵۵۱۴۱۳:۵۲:۴۱ ۱۳۹۷/۱۲/۱
کشور دلار چاپ کنه درست میشه !؟
A۷۸۵۶۰۹۱۴:۴۳:۲۲ ۱۳۹۷/۱۲/۱
بخدا اینکاره نیستن . خصوصا تدارکاتچی ها .
ناشناس۷۸۵۷۸۰۱۶:۰۲:۲۷ ۱۳۹۷/۱۲/۱
چه تدارکاتچی هستن که هرکار دلشون خواست انجام دادن؟ از امضای برجام بی ضمانت تا دلارپاشی و...!!!
ناشناس۷۸۵۸۹۷۱۷:۱۴:۲۰ ۱۳۹۷/۱۲/۱
تحریم ها را جدی بگیریم کاری به حرف مسئولان نداشته باشید راه حلی جز رفع کامل تحریم ها وجود ندارد. معجزه در اقتصاد نداریم راه تنفس اقتصاد ما را مسدود کرده اند .
ناشناس۷۸۵۹۰۲۱۷:۱۷:۰۷ ۱۳۹۷/۱۲/۱
اخر این سئوال ندارد کشور تحریم است ارز وارد نمیشود اقتصاد خوابیده ارزش پول ملی افت میکند لاجرم قیمت ارز بالا میرود بالاتر هم خواهد رفت چون بانک مرکزی نمیتواند دلار به بازار تزریق کند. وقتی وضع بحرانی شد مثل اخرهای جنگ زمامداران به فکر چاره خواهند افتاد .
ناشناس۷۸۶۰۹۳۱۹:۳۲:۱۱ ۱۳۹۷/۱۲/۱
بعضی از مسولین دارند عمدا مردم را از انقلاب ونظام بیزار میکنند چرا باید اینهمه بدبختی در مملکتی که 1درصد جمعیت و9درصد منابع جهان را در اختیار دارد وجود داشته باشد واقعا مردم حق دارند ومسولین هیچ توجیهی برای اینهمه اجحاف ندارند
ناشناس۷۸۶۱۲۹۱۹:۵۵:۲۰ ۱۳۹۷/۱۲/۱
یعنی بعد اینهمه سال متوجه نشدی هر سال همین روزها تا پایان سال نرخ ارز به شدت بالا میره و بعد عید شیبش کمتر میشه.
ناشناس۷۸۶۱۷۵۲۰:۴۰:۰۴ ۱۳۹۷/۱۲/۱
دلار هفت تومنی شد سیزده هزارتومن تازه میپرسی چرا رفت بالا.
ناشناس۷۸۶۲۱۸۲۱:۰۷:۱۹ ۱۳۹۷/۱۲/۱
نظر نویسنده کاملا درسته باید سریعا همه چیز سهمیه بندی و کوپنی بشه رانت و فساد مملکت رو برداشته. یکی از بستگان مرغداری داره. دون مرغ میخره 3700 رسید میده که 2200 پول داده. آقا دولت داره پول می ریزه ولی نظارت نداره. ممکنه تعمد داشته باشه.

پربحث‌های امروز

 1. تبانی در خرید ۶ هزار خودرو و چند صد کیلو طلا وظیفه نمایندگی است؟/ علت دفاع از نمایندگان بازداشت شده چیست؟

 2. ممنوعیت حضور خانواده مسئولین در خارج با ۲ طرح مجزا در مجلس

 3. به لگد استراماچونی احترام نگذارید

 4. یک پیشنهاد عملی برای واقعی کردن قیمت بنزین

 5. الیزه: پیشنهاد ماکرون به ترامپ، فروش نفت ایران در ازای عدم غنی‌سازی

 6. خودروهای سلطنتی محمدرضا پهلوی  

 7. آیا براستی مشکلات موجود ناشی از ضعف ساختاری است؟

 8. اولین تصویر از مزدک میرزایی در لندن  

 9. توضیحات لاریجانی درباره دو نماینده بازداشتی و درخواست از رئیسی

 10. حضور بانوان در ورزشگاه برای بازی‌های ملی قطعی شد

 11. ورود قوه قضائیه به تخلف خودروسازان کارساز خواهد بود؟/ احتمال بازگشت قیمت‌گذاری خودرو به شورای رقابت

 12. ایرانی‌ها سالی ۴ میلیون اضافه درآمد دارند!

 13. تعطیلات کشور را ساماندهی کنید

 14. آنچه سلبریتی‌های اقتصاددان درباره نرخ سود منفی اروپا به ما نمی‌گویند

 15. پاسخ احمد عراقچی به چند پرسش الف/ فروش ارز فردایی، سیاست دولت و اقدامی موفق بوده است/ پس از دستگیری من ارز تا ۲۰ هزار تومان صعود کرد

 16. بازداشت عوامل پروژه‌های کشف حجاب علینژاد + فیلم

 17. حرکت عجیب نخست وزیر بریتانیا هنگام دیدار با رئیس جمهور فرانسه  

 18. حضور «فریدون احمدی» و «محمد عزیزی» در جلسه علنی مجلس

 19. وزیر اطلاعات: نقطه اوج تحریم‌ها پشت سر گذاشته شد/ ترامپ دچار تشویش فکری است

 20. واژگونی کامیون در کارگاه ساختمانی  

 21. حسام الدین آشنا: حصر ایران خواهد شکست

 22. بیماری اعتیاد کاملا قابل درمان است

 23. ترامپ از توافق تجاری ۷ میلیارد دلاری با ژاپن خبر داد

 24. جدیت استراماچونی و گفت‌وگوی غفوری با بازیکنان

 25. دولت با تشکیل مرکز ملی مالکیت فکری موافقت کرد

پربحث‌های دیروز

 1. شوی پوپولیستی دولت در برکناری مدیرعامل ایران خودرو/ مشکل خودروسازی با تغییر چند مدیر حل نمی‌شود

 2. دو نماینده بازداشت شده آزاد شدند

 3. پیشنهاد تشکیل سازمان طب ایرانی- اسلامی

 4. نمایندگان مجلس خواستار تحریم مقامات آمریکایی شدند

 5. تخمه‌خوردن حین رانندگی دلیل تصادف است نه پراید

 6. خواندن ترانه‌های قبل از انقلاب توسط مهران مدیری آزاد شده؟

 7. وزیر صنعت خبر داد: ورود بسیج به کنترل بازار / قیمت خودرو کاهش یافته

 8. برنده عصرجدید مردم ایران بودند

 9. تصویری از جیسون رضائیان در لس‌آنجلس  

 10. سپاه پاسداران روز گذشته آزمایش موشکی انجام داد

 11. نمره ۱۵ محسن هاشمی به شورای شهر/ نمی‌توانیم به بخشی از انتقادات پاسخ قانع کننده بدهیم

 12. تلاش برخی اصلاح‌طلبان برای حذف عارف/واکنش به بازداشت دو نماینده مجلس/ موسویان: قبل از مذاکره باید بمب اتمی می‌ساختیم

 13. وضعیت ساخت صحن حضرت زهرا (س) در حرم امام علی (ع)  

 14. جهانگیری: راهکار مبارزه با فساد شفافیت، نظارت عمومی و آزادی رسانه‌ها است

 15. فرمانده ناجا: با اجرای طرح ناظر، کشف حجاب در خودرو کاهش پیدا کرد

 16. انتقاد کیهان به حضور فرزانه کابلی در کنسرت سالار عقیلی + فیلم

 17. «رشوه نفتی» دولت‌ها و نظام مالیاتی به فعالیت‌های سوداگرانه/ نظام بانکی، بهشت پولشویی

 18. فاتحه خوانی روحانی بر سر مزار هاشمی رفسنجانی  

 19. روحانی: انتقاد از دولت با جایزه و تشویق همراه بوده است/ امام خمینی(ره) راه خدمت به مردم را به ما نشان داد

 20. ظریف: پیشنهاد مکرون مسیر درست است/ اروپا اجرای تعهدات خود را آغاز کند کاهش تعهدات برجامی را متوقف می‌کنیم

 21. افزایش نرخ عوارض آزادراه تهران - پردیس

 22. تصاویر جدید از کشتی تایتانیک  

 23. وزیر اقتصاد: نقدینگی ۲۰۰۰ هزار میلیارد تومان شد/سهم نفت در اقتصاد ما زیاد نیست

 24. مانعی بزرگ در تغییر نگاه مسوولان به تولید

 25. سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس: حذف چهار صفر از پول ملی ثمره‌ای در حوزه اقتصادی ندارد

پربحث‌های هفته

 1. موج عدالت‌خواهی مردم، ایران را متحول می‌کند، اگر ...

 2. ارتباط ازدواج و حجاب جوانان

 3. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 4. بازداشت دو نماینده مجلس به خاطر اخلال در بازار خودرو

 5. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 6. تبانی در خرید ۶ هزار خودرو و چند صد کیلو طلا وظیفه نمایندگی است؟/ علت دفاع از نمایندگان بازداشت شده چیست؟

 7. عراقچی: مداخله در بازار ارز با دستور رئیس‌جمهور انجام شد/ دولت وقوع بحران ارزی را باور نمی‌کرد/ تایید صلاحیت سالار آقاخانی توسط وزارت اطلاعات

 8. یکه زارع مدیرعامل ایران‌خودرو بازداشت شد

 9. چند پرسش ساده از آقای احمد عراقچی

 10. ممنوعیت حضور خانواده مسئولین در خارج با ۲ طرح مجزا در مجلس

 11. موضع‌گیری سخنگوی دولت و پرسش‌های بی جواب در پرونده مازیار ابراهیمی

 12. صدور گواهینامه رانندگی موتور برای زنان از نگاه یک حقوقدان

 13. به لگد استراماچونی احترام نگذارید

 14. یک پیشنهاد عملی برای واقعی کردن قیمت بنزین

 15. ایران خودرو بر سر دوراهی فروپاشی یا تولید ناب

 16. شوی پوپولیستی دولت در برکناری مدیرعامل ایران خودرو/ مشکل خودروسازی با تغییر چند مدیر حل نمی‌شود

 17. واکنش‌ها به نامه‌ای که باید سربسته می‌ماند

 18. حساسیت عجیب پزشکان به دستگاه کارتخوان/علت این حجم از مقاومت چیست؟

 19. تصویر دیده نشده از دیوار کشی رئیسی  

 20. اینستاگرام چطور باعث "احمق‌پروری" در جامعه شده است؟

 21. واکنش احمد توکلی به اختلافات «آملی‌لاریجانی» و «یزدی»

 22. الیزه: پیشنهاد ماکرون به ترامپ، فروش نفت ایران در ازای عدم غنی‌سازی

 23. تکذیب استعفای جواد لاریجانی/ واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی/ تحلیل عباس عبدی از موضع‌گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 24. انتقاد تند نخبه جوان از وضع کشور در حضور رهبر انقلاب  

 25. بازداشت پوری حسینی و شکست اختصاصی‌سازی اقتصاد

پربحث‌های امروز

 1. تبانی در خرید ۶ هزار خودرو و چند صد کیلو طلا وظیفه نمایندگی است؟/ علت دفاع از نمایندگان بازداشت شده چیست؟

 2. ورود قوه قضائیه به تخلف خودروسازان کارساز خواهد بود؟/ احتمال بازگشت قیمت‌گذاری خودرو به شورای رقابت

 3. ایرانی‌ها سالی ۴ میلیون اضافه درآمد دارند!

 4. آنچه سلبریتی‌های اقتصاددان درباره نرخ سود منفی اروپا به ما نمی‌گویند

 5. پاسخ احمد عراقچی به چند پرسش الف/ فروش ارز فردایی، سیاست دولت و اقدامی موفق بوده است/ پس از دستگیری من ارز تا ۲۰ هزار تومان صعود کرد

 6. مرکز پژوهش‌های مجلس هشدار داد؛ عملیات بازار باز ابزار تأمین کسری بودجه

 7. نشان‌های شرکت های خودروسازی جهان چه می‌گویند؟  

 8. مسکن از مرداد پارسال تا امروز چقدر گران شد؟

 9. چرا بازار طلا و سکه آرام گرفت؟

 10. مصرف برق در تابستان امسال چقدر رشد کرد؟

 11. وزیر بهداشت: تامین اجتماعی ۸هزار و ۵۰۰میلیارد تومان به وزارت بهداشت بدهی دارد

 12. انگلیس: اقتصاد جهان نیازمند جایگزینی برای دلار است

 13. آخرین وضعیت قیمت خودرو در بازار

 14. دستورالعمل نحوه انجام معاملات در فرابورس اصلاح شد

 15. نرخ فقر در سال 96 در کل کشور 16 درصد بوده است

 16. پرچم و بیرق گران شد

 17. محسن رضایی: اقتصاد اسلامی و مردمی می‌خواهیم/ جوانان گمنامی داریم که می‌توانند اقتصاد را شکوفا کنند

 18. وزیر نیرو: ‌تابستان امسال ‌بدون خاموشی سپری شد

 19. معاون مسکن وزیر راه برکنار شد

 20. ریسک‌های عملیات بازار باز برای بانک مرکزی

 21. هر ایرانی چند کارت بانکی دارد؟

 22. آغاز فروش اینترنتی ۵ محصول سایپا از ۴ شهریور

 23. انواع عدسی زایس در بازار و ویژگی های آنها

 24. سکه ۴ میلیون و ۱۴۶ هزار تومان شد

 25. ماجرای کارت سوخت به کل کشور رسید

پربحث‌های دیروز

 1. شوی پوپولیستی دولت در برکناری مدیرعامل ایران خودرو/ مشکل خودروسازی با تغییر چند مدیر حل نمی‌شود

 2. وزیر صنعت خبر داد: ورود بسیج به کنترل بازار / قیمت خودرو کاهش یافته

 3. «رشوه نفتی» دولت‌ها و نظام مالیاتی به فعالیت‌های سوداگرانه/ نظام بانکی، بهشت پولشویی

 4. افزایش نرخ عوارض آزادراه تهران - پردیس

 5. وزیر اقتصاد: نقدینگی ۲۰۰۰ هزار میلیارد تومان شد/سهم نفت در اقتصاد ما زیاد نیست

 6. مانعی بزرگ در تغییر نگاه مسوولان به تولید

 7. سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس: حذف چهار صفر از پول ملی ثمره‌ای در حوزه اقتصادی ندارد

 8. دبیر انجمن قطعه‌سازان: توان تولید خودرو شاسی بلند را هم داریم اما...

 9. همتی: بر نرخ ارز کنترل داریم/ آمریکا را در رسیدن به اهدافش ناکام گذاشتیم

 10. مقامات ۷ کشور دنیا چقدر حقوق می‌گیرند؟

 11. تنوع قیمت اقلام خوراکی از درب کارخانه تا فروشگاه‌ها + دوربین مخفی

 12. تورم ۴۲ درصد شد

 13. نوبخت: بودجه ۹۹ با بودجه سال‌های قبل متفاوت است

 14. حناچی: مخالف برخورد چکشی با دست‌فروشان هستم

 15. کاهش قیمت روزانه مرغ تازه در بازار

 16. استیضاح "رحمانی" در مجلس کلید خورد

 17. آخرین قیمت انواع سکه/ دلار ۱۱۶۵۰ تومان شد + جدول

 18. احداث ۱۰ سد بزرگ در کشور

 19. ثبت‌نام طرح ملی مسکن آغاز شد

 20. حذف صفر از پول ملی چقدر زمان می‌بر‌د؟

 21. نفتکش آدریان دریا به سمت ترکیه تغییر مسیر داد

 22. حضور مشروط هلند در ائتلاف دریایی آمریکا در خلیج فارس

 23. اعلام جرم دادستانی ایلام علیه رئیس سازمان خصوصی سازی کشور

 24. آغاز پرداخت پاداش بازنشستگان با اولویت فرهنگیان

 25. دلالان دلار را چند می‌خرند؟

پربحث‌های هفته

 1. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 2. بازداشت دو نماینده مجلس به خاطر اخلال در بازار خودرو

 3. تبانی در خرید ۶ هزار خودرو و چند صد کیلو طلا وظیفه نمایندگی است؟/ علت دفاع از نمایندگان بازداشت شده چیست؟

 4. عراقچی: مداخله در بازار ارز با دستور رئیس‌جمهور انجام شد/ دولت وقوع بحران ارزی را باور نمی‌کرد/ تایید صلاحیت سالار آقاخانی توسط وزارت اطلاعات

 5. یکه زارع مدیرعامل ایران‌خودرو بازداشت شد

 6. چند پرسش ساده از آقای احمد عراقچی

 7. ایران خودرو بر سر دوراهی فروپاشی یا تولید ناب

 8. شوی پوپولیستی دولت در برکناری مدیرعامل ایران خودرو/ مشکل خودروسازی با تغییر چند مدیر حل نمی‌شود

 9. حساسیت عجیب پزشکان به دستگاه کارتخوان/علت این حجم از مقاومت چیست؟

 10. بازداشت پوری حسینی و شکست اختصاصی‌سازی اقتصاد

 11. استفاده از کارتخوان توسط پزشکان یک قانون است و باید اجرایی شود

 12. یکه زارع چرا برکنار شد؟

 13. وزیر صنعت خبر داد: ورود بسیج به کنترل بازار / قیمت خودرو کاهش یافته

 14. ربیعی: کنترل بازار ارز خواست شورای‌عالی امنیت ملی و دستور رییس جمهوری بود

 15. با این قوانین، چند نفر حاضرند مسئولیت بپذیرند؟

 16. پول‌های بزرگ کثیف چگونه در اقتصاد کشور جابجا می‌شوند؟

 17. حذف صفر از پول ملی علاج تورم نیست/ دولت با ارائه لایحه حذف ۴ صفر وقت مجلس را نگیرد

 18. پارسایی: خودروسازها ناکارآمدی خود را در زمین تولید ملی می‌اندازند/ توضیح درباره هزینه طراحی صندوق ۲۰۶

 19. چراغ جادوی ۶۸ هزار میلیاردی وزارت نفت/ صندوق‌های نفت حیاط خلوت بازنشسته‌هاست؟

 20. به منظور صیانت از بیت‌المال؛ وزیر نفت بخشنامه تقویت پایش داخلی مالی را ابلاغ کرد

 21. ورود قوه قضائیه به تخلف خودروسازان کارساز خواهد بود؟/ احتمال بازگشت قیمت‌گذاری خودرو به شورای رقابت

 22. دستور رئیس جمهور برای انتشار حقوق مدیران

 23. ایرانی‌ها سالی ۴ میلیون اضافه درآمد دارند!

 24. «رشوه نفتی» دولت‌ها و نظام مالیاتی به فعالیت‌های سوداگرانه/ نظام بانکی، بهشت پولشویی

 25. افزایش نرخ عوارض آزادراه تهران - پردیس

آخرین عناوین