برای حمایت از افشاگران فساد چه باید کرد/ نقاط قوت و ضعف طرح تشویق مطلعین مفاسد اقتصادی

گروه سیاسی الف،   3971130128 ۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
برای حمایت از افشاگران فساد چه باید کرد/ نقاط قوت و ضعف طرح تشویق مطلعین مفاسد اقتصادی

گروه حقوقی اندیشکده شفافیت برای ایران، با انتشار گزارشی ضمن حمایت از تصویب طرح حمایت و تشویق مطلعین مفاسد اداری و اقتصادی در راستای ایجاد بستر حقوقی لازم برای گزارشگری تخلف در کشور، به بررسی نقاط قوت و ضعف این طرح مجلس پرداخت.

به گزارش الف، گروه حقوقی اندیشکده شفافیت برای ایران، با انتشار گزارشی ضمن حمایت از تصویب طرح حمایت و تشویق مطلعین مفاسد اداری و اقتصادی در راستای ایجاد بستر حقوقی لازم برای گزارشگری تخلف در کشور، به بررسی نقاط قوت و ضعف این طرح مجلس پرداخت.

متن کامل گزارش این اندیشکده در ادامه آمده است:

1. مقدمه

طرح «حمایت و تشویق مطلعین مفاسد اداری و اقتصادی» با هدف کشف مصادیق و گلوگاه‌های فساد و اعلام آن به دستگاه‌های و نهادهای رسیدگی‌کننده  و نظارتی و مبتنی بر ماده 17 قانون سلامت اداری با کارویژه حمایت قانونی و تامین امنیت و جبران خسارت اشخاصی که تحت عنوان مخبر یا گزارش‌دهنده، اطلاعات خود را برای پیشگیری، کشف یا اثبات جرم و همچنین شناسایی مرتکب، در اختیار مراجع ذی‌صلاح قرار می‌دهند به رشته تحریر در آمده است.

همانطور که از مقدمه این طرح برمی‌آید، گرچه گزارشگری تخلف یا در اصطلاح سوت زنی در نظام حقوقی کشور ما امری مسبوق به سابقه بوده، اما همواره فقدان یک سازوکار منسجم و نگاه درست و کامل به گزارشگری تخلف موجب عدم کارآمدی و تحقق کامل این ابزار بسیار مهم در پیشگیری و کشف فساد در کشور بوده است. بر همین اساس این طرح با تکمیل نگاه حمایتی به وسیله افزودن نگاه تشویقی و طراحی یک سازوکار اجرایی مستقل تلاش کرده تا این نقیصه قانونی را در نظام حقوقی کشور مورد اصلاح و تامین قرار دهد و از این رو تلاشی بسیار ارزشمند و قابل‌تقدیر به شمار می‌آید.

اما در ادامه در یک بررسی اختصاری نقاط قوت و همچنین نقاط ضعف و چالش‌های احتمالی پیش روی این طرح به‌اختصار مورد تبیین قرار خواهد گرفت.

2.نقاط قوت

در مورد عدم تحقق کامل و صحیح گزارشگری تخلف به‌عنوان یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین ابزارهای پیشگیری و کشف فساد در نظام حقوقی ایران دلایل مختلفی را می‌تواند برشمرد اما آنچه به‌عنوان یکی از مهم‌ترین دلایل این نقصان قابل معرفی است، فقدان نگاه نهادی و عدم طراحی سازوکار منسجم جهت مدیریت، سازماندهی و سیاست‌گذاری در این رابطه است. به این معنا که گزارشگری تخلف تا پیش از این گرچه پیشینه‌ای هر چند فقیر در نظام حقوقی  و اجرایی کشور داشته و از طریق موارد مانند قانون سلامت اداری، سامانه‌های اعلام تخلف وزارت اطلاعات، قوه قضائیه و... در کشور شکل گرفته بود، اما به واسطه فقدان یک بانی مستقل با بسترهای اجرایی مشخص هیچ‌گاه جدی گرفته نشد و عملاً در میان اقشار جامعه نیز نهادینه نشد. می‌توان به این دلایل فقدان نگاه تشویقی و طراحی نظام حمایتی دقیق و قابل لمس را هم افزود. به این معنا که تا پیش از این گزارش تخلف نوعی وظیفه همگانی تلقی می‌شد که کفه ترازوی آن به سمت متهم سنگین بود و گزارش دهنده علاوه بر این‌که از جنبه تشویقی محروم بوده، حتی در مواردی که اثبات صحت اطلاعات به‌طور کامل محقق نمی‌شده، در معرض آفات متعدد و جدی قرار می‌گرفت.

اما این طرح را از این بابت که نگارندگان با اتخاذ رویکرد نهادی نسبت به گزارشگری تخلف و طراحی یک سازوکار اجرایی منسجم و نیز تعبیه نگاه تشویقی در کنار تدقیق و برنامه ریزی اجرایی برای نگاه حمایتی توانسته‌اند تا حد بسیار قابل قبولی بستر تحقق واقعی گزارشگری تخلف را فراهم آورند. با این توضیح که در این طرح تلاش شده تا با به‌کارگیری موارد ذیل بستر اجرایی گزارشگری تخلف محقق شود؛

-ایجاد شورایی برای سیاست‌گذاری و نظارت بر فرایند کلی تحقق گزارشگری تخلف
-طراحی دبیرخانه به‌عنوان بدنه اجرایی و پیگیری‌کننده
-کمک گرفتن از پتانسیل قضایی جهت رسیدگی به تخلفات
-پیش‌بینی یک سامانه جامع

علاوه بر این همانطور که بیان شد در این طرح ضمن تدقیق اقدامات حمایتی و طراحی اجرایی آن در ماده 5 تلاش شده تا در ماده 6 اقدامات تشویقی مطلوبی برای گزارش دهندگان تخلف طراحی شود که این موضوع می‌تواند کفه منفعت گزارشگری تخلف را برای افراد سنگین نموده و ریسک مخاطرات احتمالی آن را کاسته و در نتیجه تمایل افراد را به همکاری  در این نهاد بیافزاید.

از ظرافت‌های قابل تقدیر دیگر این طرح می‌توان به نگاه عملیاتی و تفصیلی آن در تعیین مقادیر عددی و... اشاره نمود. به این معنا که در این طرح مراجع رسیدگی‌کننده موظف به تقویم عددی تخلفات بوده و به‌دقت در یک طبقه‌بندی مشخص نسبت به آورده ای که از قبل کشف فساد به بیت‌المال برمی‌گردد تصمیم‌گیری شده است. به‌طور مثال بخشی از آن در ماده 6 با طراحی یک بازه منعطف جهت تشویق گزارشگران اختصاص‌یافته و بخشی دیگر از آن‌هم در ماده 10 جهت مسائل اجرایی تحقق مفاد طرح تخصیص‌یافته که ضمن نمایش نگاه جزئی و دقیق نگارندگان، انگیزه قانون‌گذار در تدوین یک طرح قابل‌اجرا را به نمایش می‌گذارد.

علاوه بر این یکی از تدابیر داهیانه طراحان در قسمت اخیر ماده چهار ذکر شده است که در آن از ایجاد نهاده های بسیط و گسترش ساختار اداری ممنوعیت به‌عمل‌آمده است. این موضوع نیز می‌تواند از مفاسد احتمالی پیشگیری کرده و نیز عدم تحمیل هزینه‌های گزاف به دولت را در پی دارد.

همچنین یکی از نقاط قوت این طرح توجه به محرمانگی ماهیت گزارشگران تخلف در راستای حمایت از آنان و جلوگیری از تهدیدهای احتمالی بوده و البته در ارتقاء این نگاه، نه تنها این محرمانگی به اطلاعات گزارش های واصله تسری داده نشده بلکه بر اساس تبصره ۲ ماده ۶ دولت، موظف است لیست مفاسد شناسایی‎شده را برای استحضار عموم در سامانه منتشر نماید.

3.نقاط ضعف و چالش‌ها

اما فارغ از نکات مذکور که جنبه‌های مثبت و نقاط قوت طرح را نشان می‌دهد، هر طرح قانونی در وهله اول می‌تواند با چالش‌هایی هم روبرو باشد که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره خواهد شد.

3-1. دامنه گزارشگران تخلف

گرچه نگارندگان طرح در ماده 2 تلاش کرده‌اند تا با اتخاذ یک نگاه گسترده تمامی نهادهای دولت به معنای عام کلمه یعنی حاکمیت و کارکنان آن را مشمول امکان گزارشگری تخلف قرار دهند و در تکمیل این گستره در بند (ه) ماده 1 تشکل‌ها و سازمان‌ها مردم‌نهاد و رسانه‌ها را هم به این جمع افزوده‌اند اما همچنان راه گذشته نظام حقوقی کشور را ادامه داده و از ظرفیت بزرگ مردم غافل شده است و یا حداقل به آن التفات مصرحی نداشته است. البته ممکن است در پاسخ به این اشکال، به تمهید ظرفیت سازمان‌های مردم‌نهاد اشاره شود و این ظرفیت را بستر عملیات مردم معرفی نمایند، اما باید گفت که با توجه به سوابق موجود ایجاد فرهنگ گزارشگری تخلف و راه‌اندازی این ظرفیت در عموم مردم نیاز به‌تصریح و تبیین اجرایی دارد. به این معنا که مطلوب بود نگارندگان ذیل مواد مرتبط با معرفی دامنه گزارشگران، یا بستری برای گزارشگری مستقیم مردم طراحی می‌نمود و یا اینکه سمن‌ها و رسانه‌ها را موظف به ایجاد بستری جهت دریافت گزارش‌های مردمی می‌نمود تا این نهادها به‌عنوان یک واسط و پالایه تصفیه گر، گزارش‌های مشخص و سالم را به واسطه یک الزام قانونی پیگیری و نسبت به آن اقدام نمایند.

3-2. تعریف گزارش‌های موثق

در بند ح ماده ۱ که تعریف گزارش موثق آورده شده اشاره‌ای به پارامترها و معیارهای گزارش موثق نشده و صرفاً تشخیص را بر عهده دبیر «شورای حمایت و تشویق مطلعین و شهود مفاسد اداری و اقتصادی» نموده است. بر همین اساس مشخص نیست که در فرایند رسیدگی به گزارش‌های واصله کدام‌یک از آن‌ها پیگیری خواهد شد و عبارت « تا حدی مورد وثوق تشخیص داده شده» می‌تواند کلیت فرایند گزارشگری تخلف را در هاله‌ای از ابهام فروبرده و طرح را در معرض تفسیرپذیری و تفوق سلیقه شخصی قرار دهد. ضمن اینکه در این طرح امکان اجرایی و یا فرایندی برای پیگیری گزارش‌ها نیز پیش‌بینی نشده است.

3-3. مبنای حمایت از گزارشگران تخلف

در ماده ۸ باید طراحان به‌جای گنجاندن شرط «ارائه اطلاعات صحیح» در جهت مشمول قرار گرفتن مطلعین، از عبارت «عدم سوءنیت» مخبران و مطلعان استفاده می‌شد؛ چرا که ممکن است با وجود حسن نیت ولی با توجه به فراخور قضیه اطلاعاتی در اختیار دبیرخانه شورا قرار گیرد که در نهایت کاشف به عمل آید اطلاعات مربوطه به طور دقیق صحیح نبوده و بنابراین حداقل افراد مطلع و مخبر از حمایت‌های سلبی نظیر عدم اخراج و عدم تهدید برخوردار گردند. تنها در صورت وجود سوء نیت و قصد مخبران برای انحراف تحقیقات می‌توان گفت که نه تنها از حمایت‌های پیش‌بینی شده در قانون منتفع نمی‌شوند؛ بلکه باید ضمانت اجرایی نیز برای تنبیه آنان در نظر گرفت.

3-4. ساختار شورای حمایت و تشویق مطلعین و شهود مفاسد اداری و اقتصادی

علاوه بر موارد مذکور یکی دیگر از چالش‌های جدی طرح را باید ماده ۳ آن دانست که به مانند همیشه و به تاسی از تجربیات ناموفق گذشته اقدام به تشکیل شورایی با ماهیت کاملاً حاکمیتی برای مبارزه با فساد کرده است. «شورای حمایت و تشویق مخبران و شهود اداری و اقتصادی» دارای ۷ عضو بوده که این افراد نماینده حاکمیت محسوب شده و هیچ فردی از بخش خصوصی و جامعه مدنی همانند سمن‌های مبارزه با فساد در آن جایی ندارد. درگذشته نیز شوراهای مشابه برای حمایت از مبارزه با فساد تشکیل شده که نه تنها توفیقی در این امر نداشته‌اند؛ بلکه روز به روز شاهد انباشت فساد در کشور و عدم کارآمدی این شوراها بوده‌ایم که کشور را در آستانه فساد سیستماتیک قرار داده است. به نظر می‌رسد تا زمانی که رویکرد حاکمیت نسبت به جامعه مدنی تغییر نکرده و از نگاه امنیتی به این تشکل‌ها خارج نشده و خواستار مشارکت آنان در فرآیند مبارزه با فساد نباشد، توفیقی در مبارزه با فساد نخواهیم داشت. لذا پیشنهاد می‌شود علاوه بر موارد مذکور اعضایی از سمن‌های مبارزه با فساد و همچنین رسانه‌ها در این شورا حضور یابند.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۷۸۳۷۱۷۱۴:۰۲:۴۷ ۱۳۹۷/۱۱/۳۰
هرچه بگندد نمکش می زنند، وای به روزی که بگندد نمک!
mostafa.kamali95@yahoo.com۷۸۳۸۰۹۱۴:۳۴:۱۷ ۱۳۹۷/۱۱/۳۰
چیزی که ما به ان سخت نیازمندیم قوانین بسیار سختگیرانه برخوردی با مفسدین بدون هیچ خط قرمزو پارتی بازی می باشد قوانین باید بطرزی باشد که اگر تخیل فسادی حتی در ذهن کسی نقش بست فوری وحشت از مجازات دو برابرش نقش بندد
ناشناس۷۸۳۸۳۴۱۴:۴۱:۴۷ ۱۳۹۷/۱۱/۳۰
پیشگیری مقدم بر درمان است اب رفته سخت باز گردد به جوی و یا اصلا برنمی گردد و یا شاید یک مختصری از ان تازه با صرف هزینه های زیاد و وقت زیاد
ناشناس۷۸۳۸۴۴۱۴:۴۵:۲۷ ۱۳۹۷/۱۱/۳۰
الان صدها فساد بسیار بسیار کلان که مربوطه به 10 سال گذشته است و طی این سال ها رخ داده از چتد سال گذشته معلوم گشته ولی رسیدگی لازم نشده پس کشف فساد زیاد کار مهمی نیست بلکه جلوگیری از بروز فساد مهم است تازه در فساد هایی هم که رسیدگی شود افراد اصلی فساد در سایه هستند و مشخص نمی گزدند
ناشناس۷۸۴۲۶۲۱۸:۱۹:۳۵ ۱۳۹۷/۱۱/۳۰
جواب نمیده کار از کار گذشته
ناشناس۷۸۴۴۴۶۲۰:۲۶:۰۰ ۱۳۹۷/۱۱/۳۰
جناب آقای حاج بابایی نماینده محترم مجلس با سلام و احترام، از دفاع جنابعالی از تحصیل رایگان و اجرای قانون اساسی و همچنین ارائه دلیل ترویج مدارس خصوصی بسیار سپاس گذاریم . اگر همه نماینده اینطور مردمی و شفاف بودند ایران شکوفا می شد برای مثال گروه شفافیت بیاید و مجوز این مدارس خصوصی را لغو کند
ناشناس۷۸۴۴۵۸۲۰:۳۹:۰۸ ۱۳۹۷/۱۱/۳۰
آن 40% که مالیات نمی دهند در کره ی مریخ تجارت می کنند که باید حتما" افرادی آنها را افشاء کنند ؟
ناشناس۷۸۴۴۶۴۲۰:۴۳:۵۶ ۱۳۹۷/۱۱/۳۰
خلاصه « بازی با کلمات و دیگر هیچ ... »
الف ر۷۸۴۵۲۹۲۱:۳۶:۴۹ ۱۳۹۷/۱۱/۳۰
بایستی یک سازمان بازرسی توانمند و بااراده داشته باشیم

پربحث‌های امروز

 1. اصلی‌ترین علت چاق شدن را بدانید

 2. فلاحت‌پیشه: ایران طرح «بازگشت در مقابل بازگشت» را مطرح کند

 3. تسخیرکنندگان شهرک "باستی هیلز" را اعلام کنید

 4. ایران در سید یک انتخابی جام‌جهانی ۲۰۲۲ قرار گرفت

 5. احتمال لغو عوارض ورود به محدوده زوج و فرد تهران

 6. شهادت فجیع کودک فلسطینی به دست شهرک‌نشین صهیونیست + عکس

 7. سازمان صهیونیستی به دنبال توقیف دارایی‌های ایران در «اینستکس»

 8. چگونه با اسناد غیررسمی از پرداخت بدهی به بانک فرار کنیم؟!

 9. جنگنده قاهر ۳۱۳، یک پنهانکار از نوع ایرانی+ تصاویر

 10. اردوغان از استقرار سامانه اس- 400 در سال آینده خبر داد

 11. منافع ملی را به زلف پیرمرد 74 ساله اسپانیایی گره نزنید

 12. فقط یک پنحم از کاربران توئیتری، ترامپ را دنبال می‌کنند

 13. اظهارات اسلام‌ستیزانه «بوریس جانسون»

 14. تشکیل وزارت بازرگانی تأثیری بر رفع مشکلات معیشتی مردم ندارد

 15. لاوروف با دیپلمات‌های اروپایی درباره برجام رایزنی کرد

 16. اقدام عجیب بانک‌ها در درج کد رهگیری چک‌های برگشتی به صورت دستی

 17. عوارض تشعشعات خورشیدی چیست؟+ چند توصیه

 18. "کاغذ دیر برسد" برخی کتب‌ درسی مهر به دست دانش‌آموزان نمی‌رسد

 19. تقابل گیتی‌پسند و مس سونگون با تیم‌های ۶ امتیازی

 20. ایران نهمین مصرف‌کننده انرژی در دنیاست

 21. جانسون: از اقدام نظامی آمریکا علیه ایران حمایت نمی‌کنم

 22. ظریف: بازار ایران به روی شرکت‌های آمریکایی باز است

 23. اسپر رسماً برای ریاست پنتاگون معرفی شد

 24. آیا رویکرد نظامی آمریکا در منطقه تغییر کرده است؟

 25. راننده پراید مردم را در چشمه اعلای دماوند زیر گرفت+ تصاویر

پربحث‌های دیروز

 1. جنگنده کوثر، نتیجه‌ تحریم‌های جهانی علیه ایران+ تصاویر

 2. وقتی «مداحی» به «شغل نان و آبدار» تبدیل می‌شود + تصاویر

 3. قناری نیست گنجشک رنگ شده است!

 4. زنان مجرد شادتر هستند یا زنان متاهل؟

 5. اعاده اموال نامشروع مسئولان باعث تقویت نظام سیاسی می شود

 6. تردیدافکنی‌های رسانه‌ای در اجماع سیاسی علیه آمریکا

 7. رویه عجیب برخی محاکم قضایی در برخورد با بدهکاران ظاهرا ورشکسته

 8. ظریف: بالاخره نفتمان را خواهیم فروخت اما شرافتمان را هرگز!

 9. رویترز خبر داد: صدور ویزا برای ظریف با دستور پمپئو

 10. حمله با چاقو به زن جوان در مقابل چشمان شوهرش/ متهمان در اینستاگرام اقدام به قدرت‌نمایی می‌کردند!

 11. زنگنه: شبانه روز به دنبال دور زدن و مقابله با تحریم‌ها هستیم

 12. هر دم از این باغ بری می‌رسد/ فخرفروشی یک مسئول با چک ۶.۵ میلیاردی  

 13. چرا سالگرد برجام را جشن نمی‌گیریم!؟  

 14. نماینده اصفهان: نمی‌خواستند بنده را ترور کنند/ محافظم اسلحه کشیده و ناخواسته به خود شلیک کرده است!

 15. موگرینی: می‌خواهیم تمهیداتی را اجرا کنیم که ایران با پایبندی کامل به برجام بازگردد

 16. انتقاد تند احسان علیخانی از دولت   

 17. صدای نوجوان خواننده، تماشاگران را به وجد آورد  

 18. واکنش عضو تیم سابق مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان به صحبت‌های ظریف  

 19. سرنوشت برجام چه شد؟چرا مردم و مسئولین سرخورده شده‌اند؟

 20. عربستان به دنبال تکرار سناریوی قتل خاشقچی

 21. جزئیاتی از طرح فرانسه برای کاهش تنش میان ایران و آمریکا

 22. همسر ظریف در قفس شیر  

 23. توضیحات الیاس قالیباف درباره عکس پدرش و هادی رضوی  

 24. توزیع بزرگ‌ترین کیک جهان اسلام در کنار دریاچه شهدای خلیج‌ فارس  

 25. روز ملی فرانسه با تظاهرات ضد دولتی و آتش همراه شد  

پربحث‌های هفته

 1. تلخنامه «برجام» به افسانهٔ اعتمادپذیری غرب پایان داد

 2. اگر قدرت در دستان نخبگان اصولگرا باشد، بازهم گاندو ساخته خواهد شد؟

 3. صدای مستاجران به آسمان رسید، اما در زمین کسی نمی‌شنود

 4. نامه احمد توکلی به رئیس قوه قضائیه درباره اقدام خلاف عرف دادستان تهران + جزئیات

 5. آقای مطهری! شفاف سخن بگویید و فرافکنی نکنید

 6. بازیگر «قلاده‌های طلا» و «گاندو»: مدعیان "زنده باد مخالف سیاسی" به من فحش ناموس دادند/ دنبال حذفم هستند و تهدیدم می‌کنند

 7. پول انتقال یک جاسوس که به نام برجام تمام شد!  

 8. جنگنده کوثر، نتیجه‌ تحریم‌های جهانی علیه ایران+ تصاویر

 9. سرانجام تبانی انگلیس و آمریکا در تنگه جبل الطارق/ ایران تلافی می کند؟

 10. زمان پاسخگویی نئولیبرال های وطنی فرارسیده است

 11. مستند «جیسون رضاییان» پخش می شود/ پاسخی به همه اتهامات

 12. چه کسانی و چرا به گاندو حمله می‌کنند

 13. تصاویری از ویلاهای لاکچری قلعه باستی هیلز  

 14. اینکه می‌گویند مسئله حجاب در قرآن نیامده، غلط است/با هنجارشکنان عفاف و حجاب چگونه برخورد کنیم؟

 15. سند رسمی دارید؟ داشته باشید؛ هنوز مالکیت شما قطعی نیست !

 16. دولت نگاه «ناموسی» به برجام دارد

 17. برجام فعلا مُرده، آمریکا دست و پای خود را بسته است

 18. پاسخ مدیر روزنامه جوان به ادعاهای محمدرضا خاتمی

 19. متروهای کهنه و گرمای وحشتناک قطارها در ایتالیا/ در کشور برندها خبری از برند پوش‌ها نیست! + تصاویر

 20. فرمانده انتظامی تهران در سال ۷۸، سکوت ۲۰ساله‌اش درباره حوادث کوی دانشگاه را شکست

 21. بی مهری دولت به رسانه ملی

 22. روحانی: مردم مقاوم ایران مقابل تحریم‌ها ایستادگی کرده‌اند/ ناکارآمدی دولت در خدمت به مردم سخنی نارواست

 23. وقتی «مداحی» به «شغل نان و آبدار» تبدیل می‌شود + تصاویر

 24. قناری نیست گنجشک رنگ شده است!

 25. مراقب نفوذی ها باشیم

پربحث‌های اخیر

 1. اعاده اموال نامشروع مسئولان باعث تقویت نظام سیاسی می شود

 2. جنگنده قاهر ۳۱۳، یک پنهانکار از نوع ایرانی+ تصاویر

 3. پروژه نفوذ در ایران بسیار پررنگ تر از گذشته دنبال مي شود

 4. آیت‌الله جنتی: اصلاح قانون انتخابات در اولویت کاری مجلس باشد

 5. بهترین پاسخ به تحریمها

 6. کدخدایی:‌ قانون، شورای نگهبان را از اعلام عمومی دلایل رد صلاحیت‌ها منع کرده است

 7. پدر توپخانه ايران دار فانی را وداع گفت

 8. استانداری تهران شهردار رباط کریم را عزل کرد/ شهردار: اقدام استانداری غیرقانونی است

 9. از برجام چه بدست آورده‌ایم و چه از دست داده‌ایم؟  

 10. مهدی چمران: جمنا و شورای ائتلاف مکمل هم هستند

 11. نظر عارف درباره اعتراض به رای دادگاه خاتمی/ جزئیات دیدار سردار سلیمانی و پوتین/ ماجرای نجفی، داعش و اصلاح‌طلبان

 12. تحریم مالی صداوسیما به خاطر گاندوا

 13. فریدون وردی نژاد معاون سیاسی دفتر رئیس جمهور شد

 14. شعار انتخابات مجلس ۹۸ تعیین شد

 15. ارجاع طرح ممنوعیت ازدواج دختران زیر ۱۶سال به کمیسیون قضایی

 16. ماجرای جلسه ۲ ساعته سردار سلیمانی با پوتین/ حاج قاسم به رئیس جمهور روسیه چه گفت؟

 17. لایحه تعیین تکلیف تابعیت فرزندان زنان ایرانی اصلاح شد

 18. روحانی خطاب به مردم: بیایید کنار هم باشیم  

 19. موسوی: تا زمانی که طرف مقابل متعهد باشند ما نیز به همان میزان متعهد می‌مانیم

 20. عضو جدید فقهای شورای نگهبان کیست؟

 21. ابتکار: به چادر روی سرم افتخار می‌کنم/ در بحث حجاب باید ایجابی کار کنیم

 22. جلسه غیرعلنی مجلس درباره هدفمندی یارانه‌ها

پربحث‌های دیروز

 1. جنگنده کوثر، نتیجه‌ تحریم‌های جهانی علیه ایران+ تصاویر

 2. قناری نیست گنجشک رنگ شده است!

 3. اعاده اموال نامشروع مسئولان باعث تقویت نظام سیاسی می شود

 4. تردیدافکنی‌های رسانه‌ای در اجماع سیاسی علیه آمریکا

 5. نماینده اصفهان: نمی‌خواستند بنده را ترور کنند/ محافظم اسلحه کشیده و ناخواسته به خود شلیک کرده است!

 6. سرنوشت برجام چه شد؟چرا مردم و مسئولین سرخورده شده‌اند؟

 7. توضیحات الیاس قالیباف درباره عکس پدرش و هادی رضوی  

 8. دغدغه آیت‌الله جنتی حفظ نظام است

 9. انتصاب سه عضو فقهای شورای نگهبان از سوی رهبر انقلاب

 10. آیت‌الله جنتی: اصلاح قانون انتخابات در اولویت کاری مجلس باشد

 11. بهترین پاسخ به تحریمها

 12. کدخدایی:‌ قانون، شورای نگهبان را از اعلام عمومی دلایل رد صلاحیت‌ها منع کرده است

 13. پدر توپخانه ايران دار فانی را وداع گفت

 14. استانداری تهران شهردار رباط کریم را عزل کرد/ شهردار: اقدام استانداری غیرقانونی است

 15. از برجام چه بدست آورده‌ایم و چه از دست داده‌ایم؟  

 16. مهدی چمران: جمنا و شورای ائتلاف مکمل هم هستند

 17. نظر عارف درباره اعتراض به رای دادگاه خاتمی/ جزئیات دیدار سردار سلیمانی و پوتین/ ماجرای نجفی، داعش و اصلاح‌طلبان

 18. تحریم مالی صداوسیما به خاطر گاندوا

 19. فریدون وردی نژاد معاون سیاسی دفتر رئیس جمهور شد

 20. شعار انتخابات مجلس ۹۸ تعیین شد

 21. ارجاع طرح ممنوعیت ازدواج دختران زیر ۱۶سال به کمیسیون قضایی

 22. ماجرای جلسه ۲ ساعته سردار سلیمانی با پوتین/ حاج قاسم به رئیس جمهور روسیه چه گفت؟

 23. لایحه تعیین تکلیف تابعیت فرزندان زنان ایرانی اصلاح شد

 24. روحانی خطاب به مردم: بیایید کنار هم باشیم  

 25. موسوی: تا زمانی که طرف مقابل متعهد باشند ما نیز به همان میزان متعهد می‌مانیم

پربحث‌های هفته

 1. تلخنامه «برجام» به افسانهٔ اعتمادپذیری غرب پایان داد

 2. آقای مطهری! شفاف سخن بگویید و فرافکنی نکنید

 3. جنگنده کوثر، نتیجه‌ تحریم‌های جهانی علیه ایران+ تصاویر

 4. سرانجام تبانی انگلیس و آمریکا در تنگه جبل الطارق/ ایران تلافی می کند؟

 5. چه کسانی و چرا به گاندو حمله می‌کنند

 6. دولت نگاه «ناموسی» به برجام دارد

 7. پاسخ مدیر روزنامه جوان به ادعاهای محمدرضا خاتمی

 8. فرمانده انتظامی تهران در سال ۷۸، سکوت ۲۰ساله‌اش درباره حوادث کوی دانشگاه را شکست

 9. بی مهری دولت به رسانه ملی

 10. روحانی: مردم مقاوم ایران مقابل تحریم‌ها ایستادگی کرده‌اند/ ناکارآمدی دولت در خدمت به مردم سخنی نارواست

 11. قناری نیست گنجشک رنگ شده است!

 12. مراقب نفوذی ها باشیم

 13. ادامه جنجال‌های گاندو/ پرداخت رشوه به رئیس دفتر یکی از روسای ادوار مجلس/ آیت‌الله جنتی: شورای نگهبان به صف‌بندی‌های سیاسی وارد نمی‌شود

 14. ادعایی درباره گزینه‌های قالیباف برای انتخابات ریاست جمهوری/ جنجال آپارتمان گرفتن نمایندگان از وزرا/ چهره‌ای که در گاندو از ظریف نشان داده می شود

 15. توضیحات دادسرای عمومی و انقلاب تهران درباره نامه توکلی به رئیسی

 16. اعاده اموال نامشروع مسئولان باعث تقویت نظام سیاسی می شود

 17. تردیدافکنی‌های رسانه‌ای در اجماع سیاسی علیه آمریکا

 18. انگیزه سفیدنمایی درباره جاسوسان سوخته چیست؟

 19. تئوریسین گاف/ مگر گاندو چه گفت که آشنا را به‌هم ریخت؟

 20. واعظی‌ خبر داد: احتمال شکایت دولت از سریال گاندو / اروپایی‌ها به دنبال خروج از برجام نیستند

 21. ۴ سال پس از امضای برجام؛ نگاهی به ۱۰ خطای راهبردی در مذاکرات هسته‌ای

 22. پسر شاه مخلوع، تیر آخر بن سلمان برای ایجاد تنش در ایران

 23. آیا مصر و پاکستانِ هم‌پیمان امریکا امروز از ایران توسعه یافته‌ترند؟

 24. علم‌ا‌لهد‌ی: چرا آقایان در مقابل ‌جولان زنان بدحجاب ‌عکس‌العملی نشان نمی‌دهند؟ / اتومبیل ‌حریم خصوصی نیست

 25. جلادهای هشتگ ساز+ عکس

آخرین عناوین