مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش: مصرف روزانه ۸۷ میلیون لیتر بنزین در کشور

گروه اقتصادی الف،   3971130045 ۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش با اشاره به اینکه با ادامه روند کنونی افزایش مصرف بنزین، به زودی مزیت صادرات بنزین را از دست می‌دهیم، گفت: هنوز تصمیمی در خصوص نرخ دوم بنزین گرفته نشده بنابراین در این شرایط کارت سوخت بی‌معنی است.

مصرف روزانه ۸۷ میلیون لیتر بنزین در کشور

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری دیشب با موضوع پیوستن ایران به جمع کشورهای صادر کننده بنزین با حضور سید سعید محمد فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیاء و علیرضا صادق‌آبادی معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران برگزار شد.

محمد با اشاره به اهمیت پروژه پالایشگاه ستاره خلیج فارس گفت: سالیان قبل همیشه برداشت قطر از میدان مشترک بیشتر بود و یک رویا بود که ما بتوانیم به برداشتی مشابه آنها یا بیشتر از آنها برسیم و اکنون باید سعی کنیم کمبودهای گذشته را جبران کنیم.

وی تصریح کرد: نگهداشت میعانات گازی اکنون برای ما سخت است و اگر برای آن برنامه‌ریزی نمی‌شد، استفاده گاز هم برای ما مشکل شد اما استفاده از میعانات گازی در پالایشگاه ستاره خلیج فارس پیش‌بینی و خطی به طول ۳۸۸ کیلومتر خط لوله احداث شد و این میعانات گازی به بندرعباس انتقال پیدا کرد و با ایجاد خط لوله جدید و ارزش افزوده محصولات مهمتری در اختیار ما قرار گرفت و اهمیت موضوع از این جهت است.

وی ادامه داد: سالیان قبل قرار بود شرکت‌های خارجی این پالایشگاه را اجرا کنند اما بعد از تحریم‌های دوره قبل رها کردند و فقط مراحل طراحی را انجام داده بودند و بعد از آن به قرارگاه اعتماد شد و توانست از سال ۹۰ کار را شروع کرده و در اسفند سال ۹۵ فاز اول و امسال دو فاز را به بهره‌برداری برساند.

فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیاء با بیان اینکه ما توانستیم خلاء شرکت‌های خارجی را پر کنیم، گفت: ما توانستیم از صنعت داخلی استفاده کنیم چراکه آن شرکت‌ها برای تجهیزات این پالایشگاه با کشور‌های اروپایی دیگر قرارداد بسته بودند اما ما با همکاری وزارت نفت از نیرو‌ها و تجهیزات داخلی استفاده کردیم و می‌توانیم بگوییم ۷۰ درصد در تامین کالا، ۶۷ درصد در بخش مهندسی و ۱۰۰ درصد در بخش اجرا بومی‌سازی شده است.

*امسال متوسط مصرف بنزین ۸۷ میلیون لیتر در روز بوده است

معاون وزیر نفت با بیان اینکه در سال ۵۸ ده درصد مصرف خود را وارد می‌کردیم، گفت: تا مهرماه امسال همیشه واردات داشتیم اما بازه آن متغیر بوده است. امسال متوسط مصرف ما ۸۷ میلیون لیتر بوده و متوسط تولید در بهمن ماه به ۱۰۳ میلیون لیتر می‌رسد که فاصله قابل توجهی ایجاد شده و تولید و ذخیره‌سازی ما را در وضعبت مطلوبی قرار داده است.

*پالایشگاه ستاره خلیج فارس توانست امنیت انرژی کشور را تضمین کند

صادق آبادی با بیان اینکه پالایشگاه ستاره خلیج فارس در سال ۸۰۰ میلیون دلار ارزش افزوده ایجاد کرده است، ادامه داد: این پالایشگاه توانسته امنیت انرژی کشور را تضمین کند؛ همیشه در تحریم‌ها با تحریم بنزین تحت فشار بودیم اما اکنون کسی حرفی زده نمی‌‌زند یعنی هم توانسته بنزین کشور تامین کند و هم کمک کرده از میدان مشترک بهره‌برداری حداکثری کنیم.

وی با بیان اینکه در پالایشگاه پارس جنوبی میعانات گلوگاه نیست، گفت: یعنی می‌توانیم به راحتی گاز را تامین کنیم و اتان مورد نیاز صنایع پتروشیمی را که نقش قابل توجهی در تامین ارز کشور دارند، تامین کنیم و خروج ارز بابت واردات بنزین را نداریم.

معاون وزیر نفت ادامه داد: اگر پالایشگاه ستاره خلیج فارس ایجاد نمی شد، مجبور بودیم میعانات گازی را ذخیره‌سازی کنیم و کشتی‌های بزرگ اجاره کنیم و روی دریا ذخیره‌سازی انجام دهیم و نهایتاً مجبور می‌شدیم تولید گاز را کم کنیم. وقتی تولید گاز در کشور کم می‌شد، مجبور می‌شدیم سوخت مایع به مصرف کننده‌های بزرگ بدهیم. وقتی گاز تولید نمی‌کنید و مجبور می‌شوید سوخت مایع بدهید، ۴۰ سنت از ثروت کشور را می‌دهیم و از لحاظ زیست محیطی کشور را به خطر می‌اندازیم و درآمد صادراتی کشور کاهش پیدا کند.

*اگر پالایشگاه ستاره خلیج فارس نبود، باید روزانه ۱۸ میلیون دلار هزینه واردات بنزین می کردیم

صادق آبادی ادامه داد: در سال ۹۱ تولید بنزین ۵۲ میلیون لیتر در روز بود و امسال متوسط مصرف به ۸۷ میلیون لیتر رسیده است. اگر اقداماتی نظیر پالایشگاه خلیج فارس و بندرعباس صورت نمی‌گرفت، باید روزانه ۳۶ میلیون لیتر بنزین وارد کشور می‌کردیم که هزینه این کار ۱۸ میلیون دلار در روز بود.

وی با اشاره به اینکه در تابستان امسال ۹۷ میلیون لیتر مصرف روزانه بنزین کشور بود، افزود: در ۶ ماهه دوم سال مصرف بنزین کاهش می یابد.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا با اشاره به اینکه بین حاکمیت و جامعه نخبگان نیاز به حلقه واسطی است که ما این نقش را بازی می‌کنیم، خاطرنشان کرد: در حوزه‌هایی که کار تعیین تکلیف و به خارجی‌ها کار واگذار شده، ایرانی سازی صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه تحریم ها مشکلات زیادی را به وجود آورد اما در نهایت برایمان فرصت‌ساز شد، ادامه داد: اگر تامین مالی پروژه‌ها درست انجام شود، سایر کار چیز پیچیده‌ای نیست،

محمد افزود: قرارگاه خاتم در زلزله کرمانشاه ۸ هزار و ۳۵۰ دستگاه کانکس را ظرف ۳۵ روز نصب کرد، در حوزه تونل سازی رکورد هزار و ۳۲۵ متری را در یک ماه زدیم لذا قرارگاه خاتم در هر حوزه‌ای که ورود پیدا کرده، رکورد جدیدی را به ثبت رسانده است.

وی با اشاره به اینکه با هماهنگی وزارت نفت همه بخش‌های واگذار شده، ایرانی‌سازی شده است، گفت: ۳۰ درصد تامین کالا از خارج از کشور صورت گرفته بود که در فاز چهارم این ۳۰ درصد را به صفر خواهیم رساند تا کار صد درصد ایرانی باشد.

محمد با اشاره به اینکه از مهر ماه کار فاز چهارم را شروع کرده‌ایم، گفت: در بخش‌هایی کار تا ۸۰ درصد پیشرفت کرده و در بخش تامین مالی فراخوان داده‌ایم لذا تمام شرکت های ایرانی را که فراخوان داده بودیم، به بررسی موضوع پرداختند و هر کسی که هر بخشی را می‌تواند بسازد، به ما اعلام می‌کند.با مجموعه هواپیماسازی سپاه جلساتی را برگزار کردیم و نقشه راه را در اختیار آنها گذاشتیم.

صادق آبادی معاون وزیر نفت با اشاره به اینکه افزایش ظرفیت ستاره خلیج فارس را دنبال می‌کنیم افزود: در بلند مدت باید به سمت کاهش نفت کوره برویم، ۱۱ سناریو در مجلس مطرح شده که هیچ یک رای نیاورده است.

*هنوز تصمیمی درباره  نرخ دوم بنزین گرفته نشده است

معاون وزیر نفت با اشاره به اینکه کارت سوخت وقتی معنا پیدا می‌کند که سهمیه بندی باشد و وقتی سهمیه بندی وجود داشته باشد، حتما باید نرخ دوم باشد، اظهار کرد: هنوز تصمیمی در خصوص نرخ دوم بنزین گرفته نشده است بنابراین در این شرایط کارت سوخت بی‌معنی است، کارت سوخت به تنهایی منتهی به کاهش قاچاق نمی‌شود.

محمد با بیان اینکه در فاز‌های قبلی این پالایشگاه ۳۰ درصد تجهیزات از جمله کمپرسور‌های هیدروژنی را وارد کردیم، افزود: ساخت این کمپرسور‌ها که فناوری بسیار پیچیده‌ای دارند، به سازمان هوافضا سپاه برای مهندسی معکوس کمپرسور‌های وارداتی واگذار کرده‌ایم.

وی تصریح کرد: اکنون با راه‌اندازی پالایشگاه ستاره خلیج فارس برداشت کشورمان از منابع پارس جنوبی بیشتر از قطر شده است، در گذشته نگهداشت میعانات گازی استخراج شده از پارس جنوبی مشکل بود اما با احداث ۳۸۸ کیلومتر لوله و انتقال این میعانات به بندر عباس، محدودیت استخراج میعانات گازی از پارس جنوبی رفع شد و اکنون محصولات بسیار با ارزش در پالایشگاه ستاره خلیج فارس تولید می‌شود.

وی با بیان اینکه بهره‌برداری از پالایشگاه ستاره خلیج فارس در زمان بندی مشخص انجام شد، افزود:​ ورود قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء در ساخت این پالایشگاه برای پر کردن خلاء خروج شرکت‌های خارجی به دلیل تحریم کشورمان است.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء افزود: قرارگاه خاتم الانبیاء در فعالیت‌های عمرانی رکورد‌هایی را در کشور از جمله ساخت هزار و ۱۲۵ متر تونل در یک ماه و احداث خط آهن اینچه برون به گرگان را داشته است.

*پالایشگاه ستاره خلیج فارس حدود ۸۰۰ میلیون دلار ارزش افزوده در سال ایجاد می کند

صادق آبادی گفت: تولید و ذخیره سازی بنزین در کشور مطلوب است و پالایشگاه ستاره خلیج فارس حدود ۸۰۰ میلیون دلار ارزش افزوده در سال ایجاد کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه ارتباط خوبی بین صنعت و دانشگاه ایجاد شده است، افزود: افزایش ظرفیت ستاره خلیج فارس و خوراک این پالایشگاه با تعویض بخش کوچکی از تجهیزات آن، برنامه‌های کوتاه مدت وزارت نفت است، لذا تلاش می‌کنیم با رفع گلوگاه‌ها خوراک این پالایشگاه را به بیش از ۵۰۰ هزار بشکه برسانیم.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه نفت کوره پالایشگاه‌های کشور روزانه بین ۶۳ تا ۷۰ میلیون لیتر است، افزود: کاهش این میزان نفت کوره برنامه بلند مدت این وزارتخانه است بنابراین این موضوع نیاز به سرمایه‌گذاری بسیار دارد و می‌توانیم ۲۰ میلیارد دلار برای آن طرح تعریف کنیم.

صادق آبادی خاطرنشان کرد: اگر روند کنونی افزایش مصرف بنزین ادامه یابد که سالی حدود ۸ درصد است، به زودی مزیت صادرات بنزین را از دست می‌دهیم.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۷۸۳۲۸۸۱۱:۰۵:۳۵ ۱۳۹۷/۱۱/۳۰
این بنزین بنزین که می کنید همین بنزین اشغال و الوده ساز هواست یا بنزین با اکتان بالاست؟کدوم؟
ناشناس۷۸۳۳۵۶۱۱:۲۸:۴۲ ۱۳۹۷/۱۱/۳۰
چند عامل باعث افزایش سوخت شده اول وجود ناکافی وسائل حمل و نقل عمومی دوم عدم تفریح که باعث بیهوده کشتن با خودرو شده
ناشناس۷۸۳۳۶۱۱۱:۳۱:۳۶ ۱۳۹۷/۱۱/۳۰
چرا همیشه به سمت ملت غش می کنید. اتومبیل آشغال تولید می کنید با 10 برابر قیمت به مردم قالب می کنید. این اتومبیل ها 2 برابر متوسط مصرف استاندارد بنزین می سوزونن. اونقدر قیمت خودرو رو بالا بردین که ماشین های فسیل هم ارزش دارند و از رده خارج نمی شند. هیچ قدمی هم برای واردات خودروهای برقی و هیبریدی نمی کنید. راحتترین کار هم که راه اندازی مجدد کارت سوخت و کنترل نحوه مصرف هست را هم عملیاتی نمی کنید. پول به مردم رو هم با ریال می دین و همه امکانات دوستی رو با دلار 13 تومن حساب می کنید. عجب مرد هنرمندی!!!!!!!!!!!!!
ناشناس۷۸۳۳۷۸۱۱:۴۲:۱۶ ۱۳۹۷/۱۱/۳۰
تولید 107 میلیون مصرف 87 میلیون پس بنزین باید ارزان بشه چون مازاد داریم
ناشناس۷۸۳۴۳۸۱۲:۱۱:۲۰ ۱۳۹۷/۱۱/۳۰
35 تا40 درصد این مصرف مربوط به تولید خودروها و موتورسیکلت های پرمصرف و بی کیفیت است که با ایجاد بازار انحصاری مردم را مجبور به خریدشان میکند . بخشی هم قاچاق است که بعید به نظر میرسد کار مردم عادی باشد . بخشی هم اگر وسایل نقلیه مناسب و مطابق شان مردم باشد ، میباشد . که همه موارد فوق توسط دولت به مردم تحمیل میشود و جبرانش را باید مردم تحمل کنند . ما مردم در خیلی زمینه ها جریمه ناکارآمدی دستگاههای.. را پرداخت میکنیم حالا تا کی خدا میداند .
ناشناس۷۸۳۴۹۲۱۲:۳۸:۲۷ ۱۳۹۷/۱۱/۳۰
لابد مصرف بالای لگن سازهای داخلی هم تقصیر مردمه ؟؟!!
ناشناس۷۸۳۷۲۶۱۴:۰۶:۰۷ ۱۳۹۷/۱۱/۳۰
به نظر من بکنید لیتری پنجاه هزار تومن بخندیم

پربحث‌های اخیر

 1. شوخی تلخ سخنگو با روابط خارجی کشور

 2. آیا اشتباهات «معمولی» هم به «ستون پنجم نفوذی» ربط دارد؟

 3. تناقض‌های کرونائی دولت تدبیر و امید

 4. افزایش دو برابری همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری

 5. موافقت رهبر انقلاب با برداشت یک میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی

 6. مردگان، دارای شروط چهار گانه برای دریافت کمک بلاعوض دولت

 7. روحانی: ۲۳ میلیون خانوار اعتبار یک میلیون تومانی دریافت می‌کنند/ این رقم به تدریج از یارانه ماهانه آن‌‌‌‌‌ها کسر می‌شود

 8. واکنش سفیر چین به توئیت تازه جهانپور

 9. تشکیل جلسات مجلس و کمیسیون ها بر خلاف دستورات پزشکی است

 10. توضیحات کارگردان سریال پایتخت درباره سوتی‌ها، جایگزین خشایار الوند و کنایه‌های سیاسی

 11. سازمان قضایی نیروهای مسلح: پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی چند بازداشتی دارد/ برای این افراد پرونده قضایی تشکیل شده

 12. توصيه رئيس دستگاه قضا به دولت برای‌ مديريت روزهای‌ كرونايی‌/احتمال در پيش‌بودن بحرانی‌ جدی‌تر در اردیبهشت و خرداد/هزينه بی‌فايده صدا‌و‌سيما برای «سروش»

 13. عضو شورای شهر تهران: انجام تست کرونا الزامی نیست/ پیشنهاد اجباری شدن استفاده از ماسک

 14. به خیر آمریکایی‌ها امیدی نداریم٬ شر ننرسانند/ اینستکس مقدمه‌ای است که اروپایی‌‌‌ها به تعهداتشان عمل کنند

 15. میانگین حقوق بازنشستگان ۴ میلیونی شد

پربحث‌های دیروز

 1. دستور ویژه رئیس سازمان صداوسیما برای بررسی حواشی قسمت آخر «پایتخت۶»

 2. دارویی که توزیع هر چه زودترش درمان بسیاری از شایعه‌هاست!..

 3. زائری: این نقی دیگر «معمولی» نیست/ نظارت‌های صداوسیما حداقلی و ظاهری است/ رواج حجم بالایی از «دروغ» در میان خانواده

 4. تهران در وضعیت قرمز کرونایی/ادامه جنجال حواشی پایتخت ۶/استقبال مطهری از عفو و آزادی زندانیان/ بعد از یک ماه ژست نمایندگی گرفته اند!

 5. روحانی خطاب به وزیر بهداشت: تمامی فعالیت‌های اقتصادی از ۲۰ فروردین باید با پروتکل آغاز شود

 6. با کرونا چه کردیم؟ چه باید بکنیم؟

 7. جهانپور: مردم عادی هم از ماسک استفاده کنند/ وضعیت تهران قرمز است/ تعطیلی کامل کشور امکان پذیر نیست

 8. روحانی: فعالیت اقتصادی در تهران از ۳۰ فروردین آغاز شود/ تصمیمات مهم درباره نحوه فعالیت ادارات، مدارس و اماکن مقدسه

 9. شهردار تهران: نمی‌توان حمل و نقل عمومی را تعطیل کرد/ تابع تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا هسیتم

 10. صحبت‌های تامل برانگیز نوام چامسکی درباره آینده جهان

 11. ۹ پیشنهاد عملیاتی برای جهش تولید

 12. انگشتر حاج قاسم در اختیار شرکت کننده عصرجدید

 13. ۳ دستورالعمل اقتصادی برای دولت‌ها در بحبوحه شیوع ویروس کرونا

 14. یک فرمانده حزب‌الله در لبنان ترور شد + عکس

 15. پیش بینی قیمت نفت در سال ۹۹

 16. ولایتی: «فاووپیراویر» با رعایت موازین قانونی در اختیار بیمارستان مسیح دانشوری قرار گرفت

 17. آمریکا با درخواست وام ایران از صندوق بین‌المللی پول موافقت می‌کند؟

پربحث‌های هفته

 1. آقای رئیس‌جمهور، اندکی سنجیده تر!..

 2. آقای مطهری، «دست الهی مجلس را تعطیل کرد»؟!

 3. شوخی تلخ سخنگو با روابط خارجی کشور

 4. کرونا اثبات کرد خدا فقط "رخنه پوش" نیست

 5. نمایندگان خواستار همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران کارگران شدند

 6. خوش بود گر محک کرونا آید به میان سلبریتی ها

 7. دستور ویژه رئیس سازمان صداوسیما برای بررسی حواشی قسمت آخر «پایتخت۶»

 8. چرا مردم بايد قرباني منافع فعالان ارز شوند؟! 

 9. دارویی که توزیع هر چه زودترش درمان بسیاری از شایعه‌هاست!..

 10. خیر‌خواهان خوب _ خیر‌خواهان بد/چه کسی دچار سندرم توهم توطئه است؟

 11. زمان خلاصی از شر كرونا/ طرح سه فوریتی تعطیلی کامل کشور/قرنطینه در تهران شکسته شد!

 12. سی ان ان: ترامپِ دروغ گو و مسئولیت ناپذیر، حریف کرونا نمی شود

 13. آیا اشتباهات «معمولی» هم به «ستون پنجم نفوذی» ربط دارد؟

 14. اژدهای رسانه‌ها و پادشاه فیلترشکن‌ها: کرونا ! ...

 15. پشت پرده مخالفت برخی مسئولین وزارت بهداشت با توزیع داروی موثر در درمان کرونا

 16. زائری: این نقی دیگر «معمولی» نیست/ نظارت‌های صداوسیما حداقلی و ظاهری است/ رواج حجم بالایی از «دروغ» در میان خانواده

 17. طلاب ایرانی، پرستار سالمندان آمریکایی و اروپایی

 18. فارین پالیسی: کمک های کرونایی روسیه و چین، خیرخواهانه نیست

 19. روحانی مدعی طب اسلامی بازداشت شد + عکس

 20. گرامیداشت روز جمهوری اسلامی، آن هم وسط بحران کرونا !؟

 21. تهران در وضعیت قرمز کرونایی/ادامه جنجال حواشی پایتخت ۶/استقبال مطهری از عفو و آزادی زندانیان/ بعد از یک ماه ژست نمایندگی گرفته اند!

 22. ضدعفونی‌کردن قم توسط حشدالشعبی

 23. تناقض‌های کرونائی دولت تدبیر و امید

 24. تهران را در برابر کرونا بی دفاع نکنیم!...

 25. عادت‌هایی که نباید از نقی، ارسطو و بهتاش یاد بگیریم

پربحث‌های هفته

 1. چرا مردم بايد قرباني منافع فعالان ارز شوند؟! 

 2. نامه ۱۹۱ منتخب مجلس یازدهم به رهبر انقلاب با موضوع تحقق شعار سال

 3. لطفا برای جهش تولید دنبال "راهکار" نروید، فقط موانع را بردارید !

 4. نامه ۵۰ اقتصاددان به روحانی برای مدیریت تبعات اقتصادی کرونا

 5. وزیر کار؛ حقوق بازنشستگان ۱۵ تا ۷۷ درصد افزایش می‌یابد

 6. تداوم جدی روند مدیریت علمی و بدون هیجان بازار ارز

 7. آمادگی بانک مرکزی برای اجرای گسترده عملیات بازار باز

 8. روحانی: ۴میلیون تُن کالا وارد کشور خواهد شد/ کرونا ممکن است تا پایان سال باشد

 9. کاهش قیمت جهانی مواد غذایی رکورد زد

 10. احساس شرمندگی نوبخت به خاطر عدم تعیین دستمزد کارگران

 11. کمک مالی ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومانی برای ۳ میلیون نفر

 12. نامه مردم مغان به آیت الله رییسی برای ابطال یک واگذاری ناعادلانه

 13. افزایش دو برابری همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری

 14. ۹ پیشنهاد عملیاتی برای جهش تولید

 15. موافقت رهبر انقلاب با برداشت یک میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی

 16. قیمت آپارتمان‌های لوکس در مناطق گران تهران

 17. جزئیات تازه از افزایش حقوق بازنشستگان در سال ۹۹

 18. روحانی: ۲۳ میلیون خانوار اعتبار یک میلیون تومانی دریافت می‌کنند/ این رقم به تدریج از یارانه ماهانه آن‌‌‌‌‌ها کسر می‌شود

 19. کرونا بهانه جدید اخراج کارگران

 20. کرونا و مشکل اجاره‌نشین‌ها/ مستأجرانی که نمی‌توانند خانه پیدا کنند

 21. جهش قیمت مسکن بعد از افزایش قیمت بنزین

 22. تداوم برداشت‌ غیرمجاز از حساب‌ها/بانکها حرف رئیس‌کل رانمی‌خوانند؟

 23. سکه ۶ میلیون و ۳۶۰ هزار تومان شد

 24. پیش بینی بازار مسکن در سال جاری

 25. پیش بینی قیمت نفت در سال ۹۹

آخرین عناوین