همه خدعه‌های اروپا

محمد صفری،   3971130021 ۱۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
همه خدعه‌های اروپا

چرا رهبر معظم انقلاب اسلامی اعتقاد دارند اروپایی‌ها خدعه می‌کنند؟ در این نوشتار براساس آنچه از رفتارهای اروپا دیده شده سعی خواهد شد تا به این پرسش پاسخ داده شود و تنها به بازه زمانی پس از خروج آمریکا از برجام می‌پردازیم که با نیرنگ اروپا و آمریکا همراه است.

زمانی که آمریکا از برجام خارج شد، اروپا خود را سینه چاک توافق هسته ای نشان داد، چرایی این رفتار نه تنها شگفت آور بلکه مشکوک بود، آیا می‌شود اروپا راه خود را از آمریکا به خاطر حفظ برجام و تعامل با ایران کج کند؟ 

باید توجه داشت که از زمان امضای توافق هسته ای تاکنون که سه سال می‌گذرد، هم آمریکا و هم اروپا به تعهدات خود پایبند نبوده‌‌اند، تفاوت این دو در این است که آمریکا رسماً برجام را لغو کرد، اما اروپا ظاهراً خود را حافظ برجام نشان می‌دهد، اما در باطن نه تنها هیچ یک از تعهدات خود را اجرا نکرده، بلکه تصمیماتی را نیز علیه ایران اتخاذ کرده است. 

پایبندی ظاهری اروپا و وعده‌هایی که برای اجرای تعهدات در برجام داده است باعث شده تا جمهوری اسلامی ایران همچنان به تعهدات خود پایبند باشد. 

اردیبهشت سال ۹۸ دقیقاً یکسال از خروج آمریکا از توافق هسته ای با ایران و پایبندی اروپا به برجام خواهد گذشت. آیا در این مدت اتفاق مثبتی افتاده است که تصور شود اروپا پایبند برجام است؟ 

این که موگرینی ادعا می‌کند این اروپا و سه کشور بزرگ! اروپایی (انگلیس، فرانسه، آلمان) هستند که برجام را حفظ کرده اند، یکی از همان خدعه و نیرنگ‌هایی است که حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در سخنان دیروزشان به آن اشاره کردند. 

چنین ادعایی از سوی فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در حالی است که تنها حافظ برجام اکنون جمهوری اسلامی ایران است. حتی چین و روسیه نیز برای ماندگاری برجام اقدامی انجام نداده اند و در واقع خود را کنار کشیده اند. 

پیشنهادهای اروپا در قالب «اسی.پی.وی» یا «اینستکس» نیز بخش دیگری از نیرنگ آنها است. 

اروپا برای این که پیشنهاد سخاوتمندانه! خود را با ایران اجرایی کند، شروطی را گذاشته که غیر قابل پذیرش است. اروپا شرط کرده که اگر قرار است اینستکس اجرا شود، ایران باید کنوانسیون‌های سازمان اف.ای.تی.اف را بپذیرد و اجرا کند، در حالی که با وجود توافق هسته‌ای میان ایران و کشورهای عضو گروه ۱+۵، هیچ گشایش بانکی به وجود نیامده است. اروپا ادعا می‌کند که اگر ایران به اف.ای.تی.اف نپیوندد، هیچ بانکی با ایران نمی‌تواند همکاری داشته باشد، هم اکنون چنین وضعیتی حاکم است، چرا که آمریکا تحریم‌های اقتصادی و بانکی علیه ایران را لغو نکرده و حتی تحریم‌های تازه‌ای هم وضع کرده است. 

اروپا دستاورد برجام را برای خود امنیتی می‌داند، چرا که همچنان اعتقاد دارد ایران برای امنیت اروپا خطر آفرین است، اما آیا ایران که توافق هسته ای را پذیرفت و فعالیت‌های هسته‌ای خود را تعطیل کرد، خطر هسته‌ای محسوب می‌شود؟ 
اگر جمهوری اسلامی قصد ساخت سلاح هسته‌ای داشت، هیچگاه تن به مذاکره و توافق نمی‌داد. 

هدف ایران از توافق هسته ای لغو همه تحریم‌های اقتصادی و بانکی بر اساس گرفتن حق قانونی خود بود، چرا که ایران به ناحق تحریم شده است و اکنون که تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل بر اساس توافق هسته ای باید لغو شده باشد،‌چرا کشورهایی که براساس قطعنامه شورای امنیت به تحریم ایران پیوسته اند دست از تحریم برنمی‌دارند؟ 

روشن است که همه اصرارهای اروپا بر حفاظت از برجام، بدون دستاورد برای ایران، یک هدف را دنبال می‌کند و آن تحمیل خواسته‌های دیگر غرب به جمهوری اسلامی است. 

تحمیل اف.ای.تی.اف، برچیدن توانمندی موشکی ایران که یک ظرفیت دفاعی مقابل تهدیدات دشمنان است، پایان دادن به نقش موثر و مثبت ایران در منطقه غرب آسیا اهدافی است که اروپا و آمریکا برای دستیابی به آنها، برجام را راه انداختند. در واقع توافق هسته‌ای کشور را دچار مشکل کرد، هدف این بود که با معامله بر سر توانمندی صلح آمیز هسته‌ای ایران، تحریم‌های اقتصادی و بانکی برچیده شود، اما توافق هسته‌ای باعث شد تا دشمن با هجوم گسترده، مطالبات خود را شدیدتر پیگیری کند. 

رهبر معظم انقلاب اسلامی‌ در دیدار روز گذشته خطاب به مسئولین فرمودند؛ من به مسئولین نمی‌گویم چه کنند اما باید بنشینند فکر کنند و به گونه ای عمل کنند که فریب آنها را نخورند و به امید آن که حالا کاری بکنیم، خودشان و ملت را دچار مشکل نکنند.» 

نمونه حاضر و بارز موجود، مشکل برجام است که باعث شکل گیری مشکلات دیگر شده است. اگر توافق هسته ای وجود نداشت، آیا این همه چالش و تنش‌های سیاسی از بیرون و از سوی دشمنان به کشور تحمیل می‌شد؟ 

برجام ظرفیت‌های زیادی را از ایران هدر داد اما نتیجه ای را حاصل نشد، غفلت‌هایی در این مدت ۵ سال صورت گرفت که مقصر و باعث آن مذاکرات و توافق هسته ای بود. اکنون نیز اروپا وقت کشی می‌کند، نباید بیشتر از این به طرف مقابل زمان بدهیم. آنها در انتظار ظاهر شدن نتیجه تحریم‌های اقتصادی هستند. 

 

منبع: سیاست روز

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۷۸۳۰۷۷۰۹:۱۱:۰۵ ۱۳۹۷/۱۱/۳۰
به جز اشکنه هیچ راه حلی ندارید! نبودن در توافق هسته ای دقیقا چه فایده ای دارد که هی بر فرصت های از دست رفته افسوس میخورید؟ میخواهید با بمبی که نمیخواید بسازید بقیه رو بترسونید؟ اونا بهتر از ما میدونن ما بمب نخواهیم ساخت و نخواهند ترسید برای همین آمریکا به راحتی بیرون اومد از توافق
ناشناس۷۸۳۰۸۵۰۹:۲۰:۰۴ ۱۳۹۷/۱۱/۳۰
"چنین ادعایی از سوی فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در حالی است که تنها حافظ برجام اکنون جمهوری اسلامی ایران است. حتی چین و روسیه نیز برای ماندگاری برجام اقدامی انجام نداده اند و در واقع خود را کنار کشیده اند." این موضوع از دوس قابل نظاره است، از سمت ایران، چاره ای به جز ماندن در برجام وجود ندارد، چرا که زمینه ای برای تلاش بقی نگهداشتن برجام وجود ندارد، اما از سوی اروپا دو گزینه خروج از برجام یا تلاش برای حفظ آن وجود دارد.
salam۷۸۳۰۸۷۰۹:۲۱:۰۴ ۱۳۹۷/۱۱/۳۰
باز حداقل آمریکا رو بازی میکنه و به فرموده آقا شمشیرو از رو بسته و ما هم میدونیم چطوری باهاش رفتار کینم اما اروپا دو دوزه بازه دلیلشم اینه که انگلیس توشون هست
عبدالله۷۸۳۱۳۱۰۹:۴۷:۵۷ ۱۳۹۷/۱۱/۳۰
تحریمها ظاهر شده اند و اقتصاد ...تقریباً ...در واقع برجامی نمانده مگر اینکه بخواهیم بنا به گفته رییس جمهور برجام 2 و 3 ووو را انجام دهیم یعنی بعد از تعطیلی هسته ای موشکها را تحویل دهیم و خون شهدایی را که در راه اقتدارمان در سوریه داده ایم نادیده بگیریم و به خواسته اسرائیل تن دهیم... آیا بهتر نیست به جای این همه تحقیر فکر اساسی کرده و در گام..
علی 671۷۸۳۱۸۳۱۰:۱۵:۲۰ ۱۳۹۷/۱۱/۳۰
با این تفسیر و دیدگاه باید طوری دیگر به مسئله نگاه کنیم که خطر ناک است .اگر دست دولت باشد که نظرش این است که ..,بله قربان گو شویم تا شاید کدخدا گرد پایی توی سرمان بتکاند .شاید .یا هر روز با زجر های بیشتری زندگی کنیم البته فقرا تا شاید ...
کامران۷۸۳۱۸۵۱۰:۱۷:۴۴ ۱۳۹۷/۱۱/۳۰
سلام چرا راه نداریم راه هست اما جراتش توی مسئولین نیست. این مسئولین مرعوب هستند. اگر ایران از برجام خارج بشه قراره چه اتفاقی بیفته؟ آیا از این که هست بدتر میخاد بشه؟ دیگه چیزی مونده که اروپا و امریکا سر ما نیاورده باشن؟ بابا یه ذره واقع بین بودن هم خوبه.
ناشناس۷۸۳۳۵۷۱۱:۲۸:۴۷ ۱۳۹۷/۱۱/۳۰
سلام تا بوده همین بوده اگر قدرتمند باشیم و بتونیم مقابل زورگویی های اروپا و آمریکا مقاومت کنیم، اگر از درون خودکفایی داشته باشیم هیچگاه نخواهند توانست به ما زور بگویند همه تلاش غرب این است که ایران ضعیف شود تا باز هم بتوانند شیره ایران بدوشند
ناشناس۷۸۳۴۹۵۱۲:۳۹:۳۰ ۱۳۹۷/۱۱/۳۰
این حرفها چیست؟ خب برجام بد! اروپا هم بد! چرا از برجام خارج نمی شویم؟ ..
کوروش۷۸۳۵۸۵۱۳:۰۸:۲۶ ۱۳۹۷/۱۱/۳۰
با سلام برجام برای کشور دردسر ساز شده است، باادامه آن با اروپا آن هم خارج از چارچوب توافق هسته ای مشکل تازه ای برای کشور درست نکنند مسئولین عزیز
ناشناس۷۸۳۶۹۰۱۳:۴۹:۱۰ ۱۳۹۷/۱۱/۳۰
آیه ۵۱ و ۵۲ سوره مائده؛ ای کسانی که ایمان آورده اید یهود و نصارا را ولی خود نگیرید آن‌ها اولیای یکدیگرند و کسانی که آنها را به دوستی بگیرند از آنها هستند و خداوند ستمکاران را هدایت نمیکند ولی کسانی که در دل هایشان بیماری هست میبینی که در دوستی با آنان از یکدیگر پیشی می گیرند و می‌گویند میترسیم حادثه ای برای ما اتفاق بیفتد و به کمک آنها نیاز داشته باشیم شاید خداوند حادثه ای پیش بیاورد که آنان از انچه در دل داشتند پشیمان گردند
سلام۷۸۴۱۰۴۱۶:۲۳:۳۴ ۱۳۹۷/۱۱/۳۰
9 ماه وقت کشور هدر رفت مثل بقیه وقتی که ایران برای مذاکره و اجرای برجام هدر داد و از داخل غافل شد
ناشناس۷۸۴۲۲۶۱۷:۴۰:۵۲ ۱۳۹۷/۱۱/۳۰
همه نیرنگها و فریبهایی که از سوی ارواپا علیه ایران میشه از سوی روباه مکار انگلیسه فرانسه و آلمان کاره ای نیستن

پربحث‌های اخیر

 1. تحريم صداوسيما به دليل گاندو؛ دولت كوتاه آمد يا تغيير تاكتيك داد؟

 2. پرسش‌های خود را از رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور با «الف» در میان بگذارید

 3. فرمانده نیروی انتظامی: خودرو حریم خصوصی نیست و کشف حجاب در آن جرم است

 4. حذف یارانه‌ها آغاز شد؟

 5. توقیف یک کشتی ‌خارجی حامل سوخت قاچاق توسط سپاه پاسداران

 6. شایعه پناهنده شدن سعید معروف به آمریکا

 7. واکنش سازمان ملل به محدودیت دیپلمات‌های ایرانی در نیویورک

 8. اصلاح ساختار بودجه بدون اصلاح اقتصاد کشور معنا ندارد

 9. توقف شوک در بازار ارز

 10. فرمانده کل سپاه: در صورت خطای محاسباتی دشمنان، راهبرد دفاعی ما به راهبرد تهاجمی تغییر می کند

 11. حقایقی از ماجرای ناپدید شدن غول نفتی ملکه در تنگه هرمز!

 12. پاسخ پزشکی قانونی به ادعای وکیل نجفی

 13. تازه ترین قیمت انواع خودرو داخلی در بازار

 14. تجمع اعتراضی مقابل سفارت نیجریه در حمایت از شیخ زکزاکی  

 15. ظریف در امریکا : با محدودیتها مشکلی ندارم  

 16. واکنش آمریکا به توقیف کشتی قاچاقچیان سوخت توسط ایران

 17. قاتل «کلاهی» به حبس ابد محکوم شد/ دادگاه هلند ادعای این کشور علیه ایران را رد کرد

 18. ترامپ به فیفا: حق ندارید یک دلار هم به ایران بدهید

 19. روحانی خطاب به مکرون: از دست رفتن فرصت‌ها ایران را مجبور به اجرای گام سوم می‌کند

 20. ترامپ دوباره رییس جمهور می‌شود! نه؟

 21. روزنامه اصولگرا: با بدحجاب‌ها، دوستانه برخورد کنید

 22. یادگار مخروبه قاجاریه در بازار تهران  

 23. ریابکوف: ایجاد محدودیت برای دیپلمات‌های ایران توسط آمریکا، آزار سیاسی است

 24. ترامپ: «رند پال» مسئول مذاکره با ایران نیست/محدودیت ایران باید صد ساله باشد

 25. هیأتی از حماس احتمالا هفته آینده به تهران می‌آید

پربحث‌های دیروز

 1. تحريم صداوسيما به دليل گاندو؛ دولت كوتاه آمد يا تغيير تاكتيك داد؟

 2. ضرب شستی به گستاخی‌های تاریخی انگلیس

 3. غلامی: قطع بودجه صداوسیما به خاطر یک سریال رفتاری قجری است

 4. پرسش‌های خود را از رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور با «الف» در میان بگذارید

 5. توانا بود هرکه با ما بود!

 6. رئیس دیوان محاسبات اعلام کرد: وقوع جرم در واگذاری ماشین سازی/ ۹۷ درصد مدیران پاک دست هستند

 7. فرمانده نیروی انتظامی: خودرو حریم خصوصی نیست و کشف حجاب در آن جرم است

 8. تصویب طرحی در آمریکا برای مصادره دارایی‌های ایران

 9. حذف یارانه‌ها آغاز شد؟

 10. توقیف یک کشتی ‌خارجی حامل سوخت قاچاق توسط سپاه پاسداران

 11. حمله دوباره ترامپ و هوادارانش به ایلهان عمر

 12. هم‌نشینی عقرب و دانش‌آموز در مدرسه

 13. دلیل تحریم های خارجی و داخلی صدا و سیما چیست؟/ دیکتاتوری با حرکت انقلاب اسلامی تعارض دارد

 14. شایعه پناهنده شدن سعید معروف به آمریکا

 15. واکنش سازمان ملل به محدودیت دیپلمات‌های ایرانی در نیویورک

 16. اصلاح ساختار بودجه بدون اصلاح اقتصاد کشور معنا ندارد

 17. توقف شوک در بازار ارز

 18. فرمانده کل سپاه: در صورت خطای محاسباتی دشمنان، راهبرد دفاعی ما به راهبرد تهاجمی تغییر می کند

 19. حقایقی از ماجرای ناپدید شدن غول نفتی ملکه در تنگه هرمز!

 20. پاسخ پزشکی قانونی به ادعای وکیل نجفی

 21. تازه ترین قیمت انواع خودرو داخلی در بازار

 22. تجمع اعتراضی مقابل سفارت نیجریه در حمایت از شیخ زکزاکی  

 23. ظریف در امریکا : با محدودیتها مشکلی ندارم  

 24. واکنش آمریکا به توقیف کشتی قاچاقچیان سوخت توسط ایران

 25. قاتل «کلاهی» به حبس ابد محکوم شد/ دادگاه هلند ادعای این کشور علیه ایران را رد کرد

پربحث‌های هفته

 1. روحانی بودجه صداوسیما را قطع کرد

 2. تلخنامه «برجام» به افسانهٔ اعتمادپذیری غرب پایان داد

 3. اگر قدرت در دستان نخبگان اصولگرا باشد، بازهم گاندو ساخته خواهد شد؟

 4. تحريم صداوسيما به دليل گاندو؛ دولت كوتاه آمد يا تغيير تاكتيك داد؟

 5. نامه احمد توکلی به رئیس قوه قضائیه درباره اقدام خلاف عرف دادستان تهران + جزئیات

 6. آقای مطهری! شفاف سخن بگویید و فرافکنی نکنید

 7. جنگنده کوثر، نتیجه‌ تحریم‌های جهانی علیه ایران+ تصاویر

 8. جنگنده قاهر ۳۱۳، یک پنهانکار از نوع ایرانی+ تصاویر

 9. ضرب شستی به گستاخی‌های تاریخی انگلیس

 10. واقعیت‌های دهشتناک جنگ با ایران از نگاه نشریه کنگره آمریکا/ هرگونه جنگ احتمالی برای منافع آمریکا ویرانگر خواهد بود

 11. تصاویری از ویلاهای لاکچری قلعه باستی هیلز  

 12. اینکه می‌گویند مسئله حجاب در قرآن نیامده، غلط است/با هنجارشکنان عفاف و حجاب چگونه برخورد کنیم؟

 13. غلامی: قطع بودجه صداوسیما به خاطر یک سریال رفتاری قجری است

 14. پاسخ مدیر روزنامه جوان به ادعاهای محمدرضا خاتمی

 15. پرسش‌های خود را از رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور با «الف» در میان بگذارید

 16. نجفی: اتهام قتل عمد را قبول ندارم/ نفهمیدم چه شد خشمگین شده و اسلحه را برداشتم/ من لفظ پرستو را به کار نبردم

 17. توانا بود هرکه با ما بود!

 18. رئیس دیوان محاسبات اعلام کرد: وقوع جرم در واگذاری ماشین سازی/ ۹۷ درصد مدیران پاک دست هستند

 19. بی مهری دولت به رسانه ملی

 20. جهانگیری: هنر دیپلماسی ما آن بود که به توافقی بزرگ دست یافتیم تا دولت بعدی آمریکا بگوید که کلاه بر سرشان رفته است

 21. تسخیرکنندگان شهرک "باستی هیلز" را اعلام کنید

 22. روحانی: مردم مقاوم ایران مقابل تحریم‌ها ایستادگی کرده‌اند/ ناکارآمدی دولت در خدمت به مردم سخنی نارواست

 23. بودجه صدا و سیما قطع شد/ حمایت سعید جلیلی از وزیر دولت/ عباس عبدی: چرا خبر خودکشی نجفی منتشر نشد؟

 24. تردیدافکنی‌های رسانه‌ای در اجماع سیاسی علیه آمریکا

 25. وقتی «مداحی» به «شغل نان و آبدار» تبدیل می‌شود + تصاویر

پربحث‌های اخیر

 1. واکنش سازمان ملل به محدودیت دیپلمات‌های ایرانی در نیویورک

 2. حقایقی از ماجرای ناپدید شدن غول نفتی ملکه در تنگه هرمز!

 3. واکنش آمریکا به توقیف کشتی قاچاقچیان سوخت توسط ایران

 4. قاتل «کلاهی» به حبس ابد محکوم شد/ دادگاه هلند ادعای این کشور علیه ایران را رد کرد

 5. ترامپ به فیفا: حق ندارید یک دلار هم به ایران بدهید

 6. روحانی خطاب به مکرون: از دست رفتن فرصت‌ها ایران را مجبور به اجرای گام سوم می‌کند

 7. ترامپ دوباره رییس جمهور می‌شود! نه؟

 8. ریابکوف: ایجاد محدودیت برای دیپلمات‌های ایران توسط آمریکا، آزار سیاسی است

 9. ترامپ: «رند پال» مسئول مذاکره با ایران نیست/محدودیت ایران باید صد ساله باشد

 10. هیأتی از حماس احتمالا هفته آینده به تهران می‌آید

 11. چه کسی همسر حاکم دبی را فراری داد؟

 12. توهم پمپئو درباره موشک‌های ایران

 13. وزیر خارجه انگلیس: زبان ترامپ توهین آمیز است

 14. لندن، انگلیسی بودن کشتی توقیف‌شده در خلیج فارس را تکذیب کرد

 15. سیاستمدار صهیونیست از توقیف کشتی قاچاقچی‌ها خشمگین شد

 16. آرژانتین حزب‌الله را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد

 17. ناوگان دریایی آمریکا به توقیف نفتکش درخلیج فارس واکنش نشان داد

 18. آلمان: اینستکس تنها یکی از ابزارهای حفظ برجام است

 19. روسیه: اینستکس صادرات نفت ایران را نیز در بر بگیرد

 20. اجرای فرایند استیضاح ترامپ رد شد

 21. نظر ظریف درباره احتمال پیروزی ترامپ در انتخابات

 22. توضیح پنتاگون درباره سرنگونی یک پهپاد در تنگه هرمز

 23. واکنش یک‌کلمه‌ای ظریف به ادعای سرنگونی پهپاد ایرانی

 24. وزیر دفاع ترکیه: اخراج ما از پروژه اف 35، به ناتو آسیب خواهد زد

 25. ادعای گاردین درباره پیشنهاد «قابل توجه» ظریف به آمریکا

پربحث‌های دیروز

 1. تصویب طرحی در آمریکا برای مصادره دارایی‌های ایران

 2. حمله دوباره ترامپ و هوادارانش به ایلهان عمر

 3. واکنش سازمان ملل به محدودیت دیپلمات‌های ایرانی در نیویورک

 4. حقایقی از ماجرای ناپدید شدن غول نفتی ملکه در تنگه هرمز!

 5. واکنش آمریکا به توقیف کشتی قاچاقچیان سوخت توسط ایران

 6. قاتل «کلاهی» به حبس ابد محکوم شد/ دادگاه هلند ادعای این کشور علیه ایران را رد کرد

 7. ترامپ به فیفا: حق ندارید یک دلار هم به ایران بدهید

 8. روحانی خطاب به مکرون: از دست رفتن فرصت‌ها ایران را مجبور به اجرای گام سوم می‌کند

 9. ترامپ دوباره رییس جمهور می‌شود! نه؟

 10. ریابکوف: ایجاد محدودیت برای دیپلمات‌های ایران توسط آمریکا، آزار سیاسی است

 11. انتقاد اندیشکده آمریکایی از تهدیدهای خصمانه آمریکا علیه ایران

 12. ترامپ: «رند پال» مسئول مذاکره با ایران نیست/محدودیت ایران باید صد ساله باشد

 13. هیأتی از حماس احتمالا هفته آینده به تهران می‌آید

 14. چه کسی همسر حاکم دبی را فراری داد؟

 15. توهم پمپئو درباره موشک‌های ایران

 16. وزیر خارجه انگلیس: زبان ترامپ توهین آمیز است

 17. لندن، انگلیسی بودن کشتی توقیف‌شده در خلیج فارس را تکذیب کرد

 18. سیاستمدار صهیونیست از توقیف کشتی قاچاقچی‌ها خشمگین شد

 19. آرژانتین حزب‌الله را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد

 20. ناوگان دریایی آمریکا به توقیف نفتکش درخلیج فارس واکنش نشان داد

 21. آلمان: اینستکس تنها یکی از ابزارهای حفظ برجام است

 22. روسیه: اینستکس صادرات نفت ایران را نیز در بر بگیرد

 23. اجرای فرایند استیضاح ترامپ رد شد

 24. نظر ظریف درباره احتمال پیروزی ترامپ در انتخابات

 25. ادعای گاردین درباره پیشنهاد «قابل توجه» ظریف به آمریکا

پربحث‌های هفته

 1. واقعیت‌های دهشتناک جنگ با ایران از نگاه نشریه کنگره آمریکا/ هرگونه جنگ احتمالی برای منافع آمریکا ویرانگر خواهد بود

 2. انصارالله، شکست عربستان در یمن و عقب نشینی ارزی امارات در مقابل ایران

 3. ظریف: بالاخره نفتمان را خواهیم فروخت اما شرافتمان را هرگز!

 4. جزئیاتی از طرح فرانسه برای کاهش تنش میان ایران و آمریکا

 5. سیدحسن نصرالله: ترامپ پس از دریافت نامه تهدیدآمیز ایران، حمله را متوقف کرد

 6. ایران، لیبی و عراق نیست آقای ترامپ/ راهبرد تکراری آمریکا در برابر ایران

 7. رویترز خبر داد: صدور ویزا برای ظریف با دستور پمپئو

 8. روحانی: تنهایی آمریکا در خروج از برجام /سوداگران دلار را برای کالای اساسی گرفتند اما بد عمل کردند

 9. اعتراف ژنرال آمریکایی به قدرت ایران در منطقه

 10. تصویب طرحی در آمریکا برای مصادره دارایی‌های ایران

 11. هانت: اگر اطمینان یابیم نفتکش ایرانی به سوریه نمی‌رود آزادی آن را تسهیل می‌کنیم

 12. حمله دوباره ترامپ و هوادارانش به ایلهان عمر

 13. محدودیت تردد دیپلمات‌های ایرانی و خانواده‌هایشان در نیویورک

 14. فرانسه، انگلیس و آلمان در حمایت از برجام بیانیه صادر کردند

 15. بازتاب پخش «گاندو» در رسانه‌های خارجی/ دست و پا زدن صهیونیست‌ها برای تبرئه جیسون رضائیان

 16. نتانیاهو: ایران امنیت اسرائیل را به چالش کشیده است

 17. موگرینی: می‌خواهیم تمهیداتی را اجرا کنیم که ایران با پایبندی کامل به برجام بازگردد

 18. البرادعی: سیاست غربی ها در برجام مثل رفتار یک گاو در چینی فروشی است !

 19. افشاگری روزنامه گاردین درباره ارتباط "حلقه نزدیک" ترامپ با منافقین

 20. لندن: تنش‌ با ایران بسیار خطرناک است/نه انگلیس و نه همپیمانانش خواستار جنگ نیستند

 21. شاخ و شانه آمریکا برای چین : از ایران نفت بخرید تحریم می شوید

 22. وزیر فرانسوی به علت خوردن نهار گران قیمت مجبور به استعفا شد  

 23. موگرینی: کشورهای اروپایی فعلاً مکانیسم ماشه را فعال نمی‌کنند

 24. بی‌بی‌سی مدعی اعزام خبرنگار به ایران شد

 25. عربستان به دنبال تکرار سناریوی قتل خاشقچی

آخرین عناوین