در نامه‌ای عنوان شد؛ توکلی خطاب به دژپسند: حقایق تلخ درباره خصوصی‌سازی تحت مدیریت پوری‌حسینی بسیار است/ نحوه قیمت‌گذاری‌‌ها به تاراج بیشتر شبیه است تا فروش/ شرکتی تنها با پرداخت ۱۰میلیون تومان صاحب هپکو شد

گروه اقتصادی الف،   3971125171 ۴۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
توکلی خطاب به دژپسند: حقایق تلخ درباره خصوصی‌سازی تحت مدیریت پوری‌حسینی بسیار است/ نحوه قیمت‌گذاری‌‌ها به تاراج بیشتر شبیه است تا فروش/ شرکتی تنها با پرداخت ۱۰میلیون تومان صاحب هپکو شد

رئیس هیئت مدیره دیده­‌بان شفافیت و عدالت در نامه‌ای به وزیر اقتصاد نوشت: اعتراض به واگذاری‌ها تنها به عدم اهلیت افرادی که بنگاه‌ها را تصاحب می‌کردند، مربوط نبود؛ اعتراض شدیدتر به قیمت‌گذاری بنگاه‌های واگذار شده بوده است که به تاراج بیشتر شبیه است تا فروش.

به گزارش الف، احمد توکلی، رئیس هیئت مدیره سازمان مردم نهاد دیده­‌بان شفافیت و عدالت در خصوص خصوصی سازی و واگذاری شرکت‌های دولتی نامه‌ای به فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی نوشت و عنوان کرد: فرموده بودید که دستور داده‌اید تا رسیدگی به اعتراضات مکرر نمایندگان مردم، کارگران مظلوم و سازمان مردم نهاد دیده‌بان شفافیت و عدالت نسبت به واگذاری‌های سال‌های اخیر، موقتاً امر واگذاری متوقف شود، سپس با روشن شدن آسیب‌ها، حسب مورد، اقدامات قانونی انجام گیرد. ظاهراً نظرتان تغییر یافته، یا دستور شما به زیردستان، نرسیده یا تمکین نمی‌کنند. درهرحال ادامه این روند خسارت‌بار به صلاح دولت و ملت نیست.

وی در این نامه آورده است: اعتراض به واگذاری‌ها تنها به عدم اهلیت افرادی که بنگاه‌ها را تصاحب می‌کردند، مربوط نبود. اعتراض شدیدتر به قیمت‌گذاری بنگاه‌های واگذار شده بوده است که به تاراج بیشتر شبیه است تا فروش. این تاراج تقریباً در همه موارد سال‌های اخیر، با نادیده گرفتن عقل و قانون ممکن می‌شده است؛ مثلاً مقررات قانونی و عقلانی در قیمت‌گذاری، تمامی دارایی‌های ملموس و غیرملموس را لحاظ می‌کند:

متن  کامل این نامه به شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

برادر ارجمند، جناب آقای دکتر دژپسند

وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی

سلام علیکم

پیرو دو نامه قبلی، در تماسی فرموده بودید که دستور داده‌اید تا رسیدگی به اعتراضات مکرر نمایندگان مردم، کارگران مظلوم و سازمان مردم نهاد دیده‌بان شفافیت و عدالت نسبت به واگذاری‌های سال‌های اخیر، موقتاً امر واگذاری متوقف شود، سپس با روشن شدن آسیب‌ها، حسب مورد، اقدامات قانونی انجام گیرد. ظاهراً نظرتان تغییر یافته، یا دستور شما به زیردستان، نرسیده یا تمکین نمی‌کنند. درهرحال ادامه این روند خسارت‌بار به صلاح دولت و ملت نیست. به ویژه آنکه رئیس سازمان از جهت امانت‌داری متهم باشد.

اعتراض به واگذاری‌ها تنها به عدم اهلیت افرادی که بنگاه‌ها را تصاحب می‌کردند، مربوط نبود. اعتراض شدیدتر به قیمت‌گذاری بنگاه‌های واگذار شده بوده است که به تاراج بیشتر شبیه است تا فروش. این تاراج تقریباً در همه موارد سال‌های اخیر، با نادیده گرفتن عقل و قانون ممکن می‌شده است؛ مثلاً مقررات قانونی و عقلانی در قیمت‌گذاری، تمامی دارایی‌های ملموس و غیرملموس را لحاظ می‌کند:

«کارشناس قیمت‌گذاری سهام باید با اتکا به دانش و مهارت خویش عواملی چون نوع تولید، فناوری مورد استفاده، مدیریت، نیروی انسانی کارآمد، بازار داخلی و بین‌المللی محصولات، موقعیت شرکت در مقایسه با رقبای تجاری اعم از داخلی و خارجی، سهم تولیدات شرکت در بازار را در قیمت‌گذاری سهام لحاظ کند.»[1] در هیچ یک از مثال‌های زیر این حکم رعایت نشده است

حالا هم که با اعتراضات گسترده روبرو شده‌اند و به دنبال اعلام جرم دیده‌بان شفافیت و عدالت و اعلام جرم جمعی از نمایندگان ملت، ثروت مردم را از نااهلان متکبر زیاده‌طلب باز پس می‌گیرند، علاوه بر بی‌اعتنایی به حکم فوق‌الذکر، به موضوع بسیار مهم دیگری که کاملاً در قیمت‌گذاری موثر است، اعتنا ندارند؛ و بنگاه‌های پس گرفته شده را با همان قیمت گذشته در معرض فروش گذارده‌اند. موضوع مهم اشاره شده، تغییرات نرخ ارز است.

تمامی معاملاتی که بعد از بحران ارزی، آغاز شده از دی ماه ۱۳۹۶، انجام شده باشد، محتاج ارزیابی مجدد است. کدام کارخانه را سراغ دارید که پس از سه برابر شدن قیمت ارز، ارزش دارایی‌هایش چند برابر نشده باشد. این افزایش ارزش اسمی بنگاه‌ها، محدود به دارایی‌های با منشا ارزی نیست؛ بلکه بقیه دارایی‌ها را نیز در بر می‌گیرد.

مقررات قانونی، سازمان خصوصی‌سازی را ملزم می‌کند «وقوع هرگونه رویداد عمده‌»[2] را در ارزش‌گذاری اموال قابل‌واگذاری لحاظ کند این امر بسیار واضح و تکلیف قانونی مسلم، از چشم سازمان خصوصی‌سازی پنهان مانده یا برای مطامعی چشم خویش را بستند؟ علاوه بر آنکه تمامی ارزیابی‌ها برای قیمت‌گذاری شش ماه بیشتر معتبر نیست.

به چند نمونه تکان‌دهنده توجه فرمایید:

۱- ارزش زمین ائل گلی متعلق به ماشین‌سازی تبریز به مساحت 83500 متر مربع بسیار بیشتر از کل پولی است که به اصطلاح خریدار متعهد به پرداخت آن بود. این ملک با توجه به اصلاحاتی که شامل آن می‌شود، به طور متوسط متر مربعی 13 میلیون تومان ارزش‌گذاری می‌گردد؛ یعنی تنها ارزش این زمین بیشتر از 1000 میلیارد تومان برآورد می‌شود. درحالی که این بنگاه بی‌نظیر که در داخل ایران برند قابل اعتماد صنعت کشور است با سایتی بسیار گسترده و تجهیزاتی ویژه که هر دستگاهی را می‌تواند بسازد، به اضافه زمین‌های ائل گلی کلاً 700 میلیارد تومان ارزش‌گذاری شده بود.

۲- مجتمع آلومینیوم المهدی و هرمزال یک نمونه دیگر است. مپنا خریدار جدید است. واگذاری این مجتمع بزرگ به مپنا، گرچه از حیث اهلیت خریدار پذیرفتنی است؛ ولی چرا به قیمت تاراجی قبلی؟ نباید اثر افزایش قیمت ارز که زلزله 8 ریشتری در تعیین ارزش دارایی‌ها پدید آورده است، دیده شود؟ هرمزال را در قیمت‌گذاری مبنای واگذاری، طرح نیمه تمام تلقی کردند و از جمع ارزش اجزای آن به ارزش کل رسیدند. در حالی که شش سال از افتتاح آن می‌گذشت و در حال تولید بود. بهانه نیز داشتن طرح توسعه بود. هرمزال برند شده بود، از نیروی انسانی ماهر و از مدیران میانی باتجربه نیز برخوردار بود.

در منطقه ویژه و در نزدیکی آب‌های بین‌المللی قرار داشت، تمام جوازهای مختلف دولتی را در اختیار داشت. ولی تمام این مزایا خائنانه و غیرقانونی نادیده گرفته شد. اگر سلامت و قانون در کار بود و نسبت به بیت‌المال حساسیتی وجود داشت باید پیش از واگذاری همان کاری را می‌کردند که به اصطلاح خریدار بلافاصله بعد از تصرف انجام داد: تبدیل طرح! هرمزال به شرکت آلومینیوم هرمز جنوب.

۳- نمونه دیگری از قیمت‌گذاری‌های جهت‌دار ابهام‌برانگیز ماجرای فروش هپکو است. 73/60 درصد این بنگاه کم نظیر در تاریخ ۱۲ اردیبهشت ۹۶ با قیمت تعیین شده سازمان خصوصی‌سازی، به ۳۰۰ میلیارد تومان به شرکت هیدرو اطلس واگذار شد.

پیش پرداخت معامله فقط ۱۰ میلیون تومان بود! بعد از اعتراضات کارگری، مالکیت آن زیر سوال است. اخیراً در تاریخ 7 بهمن ۹۷ سازمان خصوصی‌سازی با افزایش سرمایه از طریق تجدید ارزیابی دارایی‌های هپکو موافقت می‌کند. موسسه حسابرسی آبتین روش آریا بازرس قانونی هپکو که معتمد سازمان بورس و اوراق بهادار نیز هست، تنها ارزش زمین و ساختمان‌های هپکو را، بدون لحاظ کردن بهای ماشین‌آلات مهم، با ارزش و منحصر به فرد آنکه برای سال‌ها قابل خرید از خارج نیست، نیروی انسانی آموزش دیده، بازار تضمینی، فناوری جدید، برند آبرومند و نقش انحصاری که دارد و امتیازات با ارزش دیگر، مبلغ ۲۲۶۸ میلیارد تومان ارزیابی کرد.

اختلاف فاحش این مبلغ با مبلغ فروش از دم قسط یک سال و نیم پیش نحوه قیمت‌گذاری مسئله‌دار سازمان خصوصی‌سازی را نشان می‌دهد. جنابعالی که مسلمانی با سابقه انقلابی هستید چنین ظلمی نسبت به مردم ایران را چگونه تحمل می‌کنید؟

شرکت هیدرو اطلس که شرکت معظم و منحصر به فرد هپکو را تنها با پرداخت ۱۰ میلیون تومان تصاحب کرده و تعهدات خود را نیز ایفا نکرده است، با این افزایش سرمایه ناشی از تجدید ارزیابی دارایی‌ها، قابلیت دریافت تسهیلات بانکی، به مبلغ ۱۰۰۰ میلیارد تومان را خواهد یافت و اگر هیدرو اطلس، این تسهیلات را به چنگ آورد و مانند گذشته، تعهدات حاصل از کسب تسهیلات را ایفا نکند، بانک‌ها وثایق هپکو را تصاحب می‌کنند و باز هم مبالغ هنگفتی از بیت‌المال تباه می‌گردد.

 جناب آقای دکتر دژپسند!

حقایق تلخ درباره خصوصی‌سازی سال‌های اخیر تحت مدیریت آقای پوری حسینی بسیار است. همین چند نمونه برای متوقف کردن تاراج منابع متعلق به مردم کافی به نظر می‌رسد. پرونده هپکو هم اکنون در دادگاه ویژه در حال رسیدگی است دفاع از حق مردم اقتضاء دارد بقیه واگذاری‌های مشکوک را نیز به همان دادگاه‌ها ارجاع بفرمایید و افزایش سرمایه هپکو را با تجدید ارزیابی دارایی‌ها تا تعیین تکلیف دادگاه متوقف کنید و دست پوری حسینی را از بیت‌المال کوتاه بفرمایید. چون تمام آن فعل‌وانفعالات فاسد به سرعت در حال اجراست، سرعت عمل جنابعالی ضروری به نظر می‌رسد.

احمد توکلی

رئیس هیئت مدیره سازمان مردم نهاد دیده‌­بان شفافیت و عدالت

۱۳۹۷/۱۱/۲۱


[1]. آیین‌نامه اجرایی «شیوه‌های قیمت‌گذاری بنگاه‌ها و نحوه اعمال شیوه‌های مذکور در همین چارچوب» موضوع جزء (3) بند (الف) ماده (40) مصوب شماره 63/2/196514/210678 مورخ 1387/12/20 شورای عالی اجرای سیاست‌های کلی اصل (44) قانون اساسی، تبصره (1) جزء (6) بند (ج)
[2] . همان، جزء (1) بند (ه)

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۷۷۵۲۵۹۱۷:۴۹:۳۰ ۱۳۹۷/۱۱/۲۵
خدایی آدم قلبش درد میاد،بیای راهپیمایی و حمایت کنی از اونطرف نبود شفافیت و دسته بندی کردن به خودی و غیر خودی اینطور پایه های اقتصاد نظام رو مثل موریانه از بین برده باشد.نمیدانم چه بگویم!!! ...
mostaf.kamali95@yahoo.com۷۷۵۲۷۶۱۸:۰۶:۰۲ ۱۳۹۷/۱۱/۲۵
جناب دکتر لطفا راجع به افزایش سرمایه بانک های زیان ده که می خواهند از محل تجدید ارزیابی اموال و تسعیر نرخ ارز زیان های خودشان را در واقع بصورت صوری مخفی کنند نیز تذکر دهید افزایش سرمایه اگر از اورده نقدی باشد میتواند قدرت تسهیلات دهی بانک ها را بالا ببرد و الا از بقیه موارد در واقع مخفی کاریی است که حاصل دستکاری نرخ ارز توسط دولت بوده
علیمراد خیامی۷۷۵۴۱۰۲۱:۰۰:۳۸ ۱۳۹۷/۱۱/۲۵
اصلا دولت برای اینکه مسله ای را که برای موسسات پیش امد برای بانک های زیان ده پیش نیاید اقدام به دستکاری نرخ ارز کرد و زیان بانک ها و موسسات را روی سر مردم سرشکن نمود تا هم کسریهای خود و هم زیان بانک ها را بتواند پوشش دهد تا از بحرانی بزرگ جلوگیری نماید در اصل تمام کاسه و کوزه ها را روی سر مردم شکستند
ناشناس۷۷۵۴۵۰۲۱:۳۷:۳۶ ۱۳۹۷/۱۱/۲۵
مسئولان در برطرف کردن مشکلات کشور جدی نیستند. چرا؟
پدرام۷۷۵۴۸۰۲۲:۱۶:۱۶ ۱۳۹۷/۱۱/۲۵
دولت تاراج و گرانی
ناشناس۷۷۸۱۳۳۱۸:۲۳:۲۴ ۱۳۹۷/۱۱/۲۷
گفتار درمانی های حسن هم دیگه جواب نمی دهد
راه۷۷۵۶۰۱۰۱:۱۴:۳۲ ۱۳۹۷/۱۱/۲۶
خیلی بعیده کسی .....بتونه پوری حسینی را به پای محاکمه بکشونه!! .. فقط به قدرت الهی و تلاش و سماجت سازمان دیده بان شفافیت و عدالت برای افشا و رسوا کردن خیانتکاران امیدواریم
ناشناس۷۷۵۶۹۹۰۸:۲۳:۰۰ ۱۳۹۷/۱۱/۲۶
باطن فروش های کلنگی از ثمن بخس و این حرف ها گذشته ظاهرا خیلی از واگذاری چیزی در حد مفت بوده تمام معاملات خلاف سازمان خصوصی سازی که ناشی از همدستی بوده باید باطل اعلام سود و با تخلف کنندگان بشدت برخورد شود
نادر۷۷۷۱۸۸۱۲:۱۲:۳۵ ۱۳۹۷/۱۱/۲۷
جناب آقای توکلی لطفاً روی واگذاری شرکت بازرگانی پتروشیمی نیز تمرکز بیشتری بفرمائید.
شهروند۷۷۵۲۷۷۱۸:۰۶:۴۴ ۱۳۹۷/۱۱/۲۵
اقای توکلی تنهاچیزی که درپیش خدا ارزش دارد دفاع از حق است ان شالله خداوند شمارادربرابراین قوم همه جور ویژه خوار حفظ کند
ناشناس۷۷۵۳۹۱۲۰:۳۴:۵۲ ۱۳۹۷/۱۱/۲۵
فکر میکنید کسی که تا این حد فساد میکند به فکر ما مردم است؟چرا باید سازوکار به شکلی باشد که ما که الان به نان شب محتاجیم و مسئولان هم کاملا واقف هستند باز هم همچین فجایعی به بار بیاید؟ آیا کسی که تا این حد ... ذره ای هم به پیشرفت ایران اعتقاد دارد؟ درد ما همین است،الان دیگر خودی ها هم به مردم رحم نمی کنند.این بساط را با قانون درخور و شایسته حل کنید.همه کشورها چه مسیری رفته اند شما هم اندکی در انتخاب آنها تفکر کنید و انجام بدید.نه اینکه.... همه ما هم در پیشگاه مردم هم در پیشگاه خداوند مورد بازخواست قرار خواهیم گرفت.
محمود احمدی نجات۷۷۵۴۲۵۲۱:۱۴:۰۹ ۱۳۹۷/۱۱/۲۵
با توجه به جهش سنگین قیمت دلار و گران شدن اموال و کالا ها وقت ان رسیده که بدهکاران کلان بانکی معوقات خود باز پس دهند ثروت معوقه داران بانکی با پول های در اختیارشان که به اموال تبدیل شده بوده چندین برابر شده است لذا الان بهترین موقع برای وصول مطالبات بانک ها می باشد باید تمام ارکان کشور برای اینکار بسیج شوند تا معوقات کلان بانکی به چرخه تولید باز گردد
ناشناس۷۷۵۴۴۶۲۱:۳۲:۲۶ ۱۳۹۷/۱۱/۲۵
اگر در تخلفات صورت گرفته حتی یکریال سو استفاده شخصی توسط مسولان خصوصی سازی صورت گرفته باشد انان باید همچون سلطان سکه محاکمه و به سزای اعمالشان برسند
ناشناس۷۷۵۲۸۱۱۸:۱۳:۲۸ ۱۳۹۷/۱۱/۲۵
... همه ما را این دولت سرکار گذاشته و مسخره کرده است... آدم می خواهد از دست بیکفایتی.. اینها دق کند
رضامیرزایی۷۷۵۲۸۳۱۸:۱۶:۴۵ ۱۳۹۷/۱۱/۲۵
با مغولان داخلی برخورد نمایید.
ناشناس۷۷۵۴۹۲۲۲:۲۵:۱۶ ۱۳۹۷/۱۱/۲۵
صد رحمت به مغولان اینها اصلا سیرایی ندارند صد رحمت به مغولان و تاتاران
ناشناس۷۷۵۳۰۷۱۸:۵۲:۰۴ ۱۳۹۷/۱۱/۲۵
به نام خصوصی سازی و به کام غارتگران بیت المال! بیچاره مردم
ناشناس۷۷۵۳۱۶۱۹:۰۳:۳۱ ۱۳۹۷/۱۱/۲۵
دکتر توکلی بزرگوار ضمن عرض ادب و احترام.... فکر میکنم تنها با نامه دادن هیچ مشکلی حل نمیشود..... در این چند سالی که اخبار الف را بررسی میکنم فهمیدم چیزی به نام .. ضمانت اجرایی .. وجود ندارد. فقط مشکلات و خطاها به آرامی به مسئولین تذکر داده میشود!......
حرف حق۷۷۵۳۲۱۱۹:۱۴:۳۵ ۱۳۹۷/۱۱/۲۵
جناب توکلی این مطالبی که می نویسید بسیار ارزشمند است اما فایده ای ندارد اختلاس دزدی زیاد شده و زمانی که اشکار می شود هیچ ثمری نداره و نهایتا با وثیقه طرف ازاد میشه و مورد و موارد به تاریخ سپرده می شد
شهروند۷۷۵۴۲۴۲۱:۱۳:۵۸ ۱۳۹۷/۱۱/۲۵
روشن کردن یک شمع در دل تاریکی هم ارزش داره!!!
ناشناس۷۷۹۰۲۸۱۰:۱۰:۰۵ ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
منتظر باش با شمع شهر رو روشن کنی البته 2300 سال بعد احتمالا!!!
ناشناس۷۷۵۳۵۵۱۹:۴۶:۰۲ ۱۳۹۷/۱۱/۲۵
درود بر دکتر توکلی عزیز
ناشناس۷۷۵۳۷۳۲۰:۰۵:۰۳ ۱۳۹۷/۱۱/۲۵
پور حسینی آسوده بخور که مجلس خواب است
ناشناس۷۷۵۴۸۱۲۲:۱۷:۱۸ ۱۳۹۷/۱۱/۲۵
گل وگفتی
بوشناس۷۷۷۳۱۹۱۳:۰۴:۱۹ ۱۳۹۷/۱۱/۲۷
مجلس و دولت در خواب است . اما و انشاالله که ملت با بیداری ، هوشیاری و بصیرت خواب زده هارا چنان بیدار کند ...
حسین۷۷۵۳۸۱۲۰:۲۵:۴۲ ۱۳۹۷/۱۱/۲۵
مسوولان چشمشان رابسته اند و خود را بخواب زده اند ویا ....
علی۷۷۵۴۱۱۲۱:۰۱:۰۶ ۱۳۹۷/۱۱/۲۵
کاملا واضح است اقتصاد به حال خود رها شده و راهزنان سرمایه های ایران را تاراج میکنند . اینقدر ...یعنی یک نفر نیست تو دهن دزدها بزنه . آخه خسته شدیم از این سستی و رخوت مدیران نظارتی
ناشناس۷۷۵۴۲۳۲۱:۱۳:۲۶ ۱۳۹۷/۱۱/۲۵
خصوصی سازی باید متوقف شده و شرکتها به دولت باز گردند.
احمد زاده۷۷۵۴۶۶۲۱:۵۵:۳۲ ۱۳۹۷/۱۱/۲۵
باسلام ادب خدمت مدیران سایت الف و درود بر دکتر توکلی عزیز در سیستم بانک های دولتی شاهد هستیم که روسای ادارات کل بانک ها را جدیدا از بیرون بانک می اوردند که این رویه در هیچ دولتی در گذشته حتی دولت اقای احمدی نژاد هم سابقه نداشته لذا پیشنهاد می گردد دکتر توکلی بنا به دلایل زیر نامه ای به اقای دژ پسند بزنند که از این رویه غلط جلوگیری شود (از اختیارات اقای دژپسند می باشد .) ۱-کار بانک تخصصی است و امدن افراد خارج از بانک موجب ایجاد زمینه فساد می گردد. ۲-در موسسات پولی و بانکی در رده های مدیر کلی و پایین تر باید از بدنه بانک انتخاب گردد افراد با سفارش می ایند و اختیار هم دارند نتیجه ان می شود اختلاس های سنگین که در موسسات پولی شاهد ان هستیم ۳-اوردن افراد در حد هیات مدیره بانک ها خارج از بانک قبلا هم مرسوم بوده ولی اوردن مدیر کل از بیرون بانک موجب بی انگیزگی پرسنل ان بانک می گردد. ۴-اگر این اتفاق نیفتاد با انتخاب هر مدیر کلی در ساختار بانک شاهد اختلاس هایی در اینده خواهیم بود که از بیت المال برده می شود. از مدیر مسئول محترم سایت الف تحت عنوان مسولیت اجتماعی این سایت انتظار می رود روی این موضوع بیشتر کار شود. باتشکر
ناشناس۷۷۵۴۹۴۲۲:۲۵:۵۷ ۱۳۹۷/۱۱/۲۵
این نحوه خصوصی سازی یعنی غارت بیت المال مردم ایران به خدا قسم هیچ مسولی که این چیزها را خبر داشته باشد وشب بی خیال بخوابد مسلمان نیست به وا...بعضی از بچه های مدرسه دغدغه جوراب دارند شما تیلیاردی میبخشید به ویژه خواران
ناشناس۷۷۵۴۹۹۲۲:۳۰:۵۳ ۱۳۹۷/۱۱/۲۵
جناب توکلی ماکهه صدایمان بجای نمی رسد مگر شمارد مورد جایگاه هایسوخت که به تاراج رفته دولتی شرکت نفت اطلا.رسانی کنید
رضا۷۷۵۵۵۶۲۳:۵۴:۳۹ ۱۳۹۷/۱۱/۲۵
افساد فی الارض
علی۷۷۵۶۲۱۰۲:۲۲:۳۰ ۱۳۹۷/۱۱/۲۶
از وقتی که اسم دزدی شد اختلاس و قبح ش ریخت روز به روز آمارش بیشتر شد نمیدانم کدام از خدا بی خبری اسم دزدی رو گذاشت اختلاس .... دزدی ان هم از حق الناس کثیف ترین روش ثروت اندوزی است که متاسفانه بعضی از مسولان با خیال راحت از اینکه انگ دزد نمیگیرن در حال سبقت گرفتن از هم برای دزدی هستن.... اگر کوچکترین ارزشی برای زحماتی که برای این انقلاب و این کشور کشیده شده قایل باشید باید تک تک انها را سخت محاکمه کنیم ...اگر هم سکوت کنیم ما هم در دزدی انها شریکیم ...
هموطن۷۷۵۷۰۳۰۸:۲۹:۳۵ ۱۳۹۷/۱۱/۲۶
وقتی هیچ انتصاب مدیریتی درستی دیده نمی شود ، به چه چیزی امید داشته باشیم ؟ چرا اقای شریعتمداری که در صنعت نمره صفر گرفته، باید بیاید و تامین اجتماعی کشور را هم به نابودی بکشاند؟ ... اقای توکلی زمان برای اشتباه کردن نداریم شفاف تر و شجاع تر باشید لطفا این پوری حسینی متخلف حالا کجاست و چرا مجازات نمی شود ؟
ناشناس۷۷۵۷۳۸۰۹:۳۴:۵۵ ۱۳۹۷/۱۱/۲۶
اولا عزمی.. در این مورد وجود ندارد ثانیا شرکتهای زیادی که اکثرا ... تصاحب کرده اند غیر قابل برگشت است مثل ...آلومینیوم المهدی تراکتور سازی فولاد مس...
طبس استان یزد۷۷۵۸۲۵۱۱:۲۰:۳۳ ۱۳۹۷/۱۱/۲۶
دورود بر مرد حق طلب . جناب آقای توکلی
حبیب۷۷۶۰۷۵۱۵:۲۳:۲۸ ۱۳۹۷/۱۱/۲۶
ازافزایش سرمایه هپکو سهامدار اصلی سود می برد اگر صلاحیت ندارد قبل از افزایش سرمایه کل سهام اورا را به فرابورس با سقف خرید عرضه کنیدومبلغ پرداخت شده توسط اورا با قیمت روز برگردانید خداوند عدالت پیشگان را دوست دارد
ناشناس۷۷۶۱۱۶۱۵:۵۲:۴۴ ۱۳۹۷/۱۱/۲۶
.. معیارهای گزینش را به جای اینکه بر مسایل عقیدتی که مثل آب خوردن با مکانیزم ریا قابل تقلب است بنا کنند، لازم است که بر معیار تخصص و صداقت صرف بنا کنند. برای تخطی از صداقت و برای خطاهای تخصصی بایستی مجازات سنگین در نظر گرفته شود. دیگر ثابت شده که تکیه بر مفهوم ..ریاپذیر «تعهد» جز فساد حاصلی برای مدیریت کشور نداشته است.
ناشناس۷۷۶۳۶۳۲۰:۴۵:۰۹ ۱۳۹۷/۱۱/۲۶
سلطان خصوصی سازی :جناب پوری حسینی
شاهرخ۷۷۸۸۶۰۰۸:۴۶:۰۶ ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
خیانت و سکوت هم حدی داره!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

پربحث‌های اخیر

 1. کشف طلا، دلار و ۳ کارت‌خوان با گردش مالی ده میلیاردی در دفتر زنگنه

 2. چرا خرمشهر، خرّم‌شهر نشد؟! / چه خوب که ممد نیست...

 3. خدمات یک مدرسه غیرانتفاعی لاکچری در تهران/ ۸۵ میلیون تومان برای اردوی سوئد و فرانسه؛ ۵ میلیون هم اردوی شیراز!

 4. زاکانی:‌ کسی که دو رئیس قوه را بیچاره کرده و دچار مشکل و مایه بدنامی قوه قضائیه شده را باید کنار گذاشت

 5. اولین زن یهودی در سنای آمریکا و میزبان ظریف کیست؟ + تصاویر

 6. علمای شيعه، یکی از پاسداران زبان فارسی

 7. نقوی‌حسینی: ظریف باید درباره محتوای دیدار با سناتور آمریکایی توضیح دهد

 8. چرا مذاکره با آمریکا سم است؟

 9. مراسم افطاری‌ای که هیچ‌گاه از خاطر روحانی پاک نخواهد شد

 10. هنر تغییر محاسبات

 11. «کسی که دو رئیس قوه را بیچاره کرده» کیست؟/ انتصاب معاون دفتر وزیر با مدرک راهنمایی/ نقد عطریانفر بر عملکرد اصلاح‌طلبان در سال ۸۸

 12. راغفر: اگر امروز دلار ۸۰۰۰ تومان شود مردم از ذوق به همین دولت رای می‌دهند!

 13. کشف ۹۶ بسته ۱۰۰ دلاری از خانه یک روستایی!

 14. دولت حزب اللهي و جوان

 15. مرعشی: مسیر انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ از ۹۸ می‌گذرد/ اصلاح‌طلبان از ضعف‌های دولت آسیب دیده‌اند

 16. کوتاه کردن دست دلالان از بازار خودرو موجب کاهش قیمت می‌شود

 17. جانشین فرمانده کل سپاه: ناو‌های آمریکایی کاملا تحت کنترل ما هستند

 18. مانتو، شلوار و لباس تولید خیرآباد ورامین با مارک های خارجی در بازار

 19. رئیس سازمان حمایت: مسئول قیمت گذاری خودرو ما هستیم/ ما به قیمت ۶۰ میلیونی پراید رضایت ندادیم

 20. اسامی نامزدهای ۳فراکسیون سیاسی مجلس برای انتخابات هیئت رئیسه/جدول

 21. طوفان در تهران  

 22. اعتراض شدید به اکران یک فیلم غیراخلاقی در جشنواره کن

 23. ۵۱ میلیون خانوار آمریکایی هزینه غذا و اجاره ندارند

 24. دلیل کسر مبالغ میلیونی از حقوق اردیبهشت فرهنگیان

 25. به بهانه‌ی بیلبورد سازمان فنی‌حرفه‌ای در فرودگاه یزد

پربحث‌های دیروز

 1. انبارلویی: تعجب می‌کنم آقای ظریف به چه دلیل دوباره مذاکره کرده/برجام را اجرایی نکنند، با آمریکایی‌ها حرفی نداریم

 2. کشف طلا، دلار و ۳ کارت‌خوان با گردش مالی ده میلیاردی در دفتر زنگنه

 3. چرا خرمشهر، خرّم‌شهر نشد؟! / چه خوب که ممد نیست...

 4. خدمات یک مدرسه غیرانتفاعی لاکچری در تهران/ ۸۵ میلیون تومان برای اردوی سوئد و فرانسه؛ ۵ میلیون هم اردوی شیراز!

 5. زاکانی:‌ کسی که دو رئیس قوه را بیچاره کرده و دچار مشکل و مایه بدنامی قوه قضائیه شده را باید کنار گذاشت

 6. انتقاد رییس سازمان نظام پزشکی از تمسخر پزشکان در رسانه ملی

 7. اولین زن یهودی در سنای آمریکا و میزبان ظریف کیست؟ + تصاویر

 8. علمای شيعه، یکی از پاسداران زبان فارسی

 9. نقوی‌حسینی: ظریف باید درباره محتوای دیدار با سناتور آمریکایی توضیح دهد

 10. چرا مذاکره با آمریکا سم است؟

 11. مراسم افطاری‌ای که هیچ‌گاه از خاطر روحانی پاک نخواهد شد

 12. هنر تغییر محاسبات

 13. «کسی که دو رئیس قوه را بیچاره کرده» کیست؟/ انتصاب معاون دفتر وزیر با مدرک راهنمایی/ نقد عطریانفر بر عملکرد اصلاح‌طلبان در سال ۸۸

 14. راغفر: اگر امروز دلار ۸۰۰۰ تومان شود مردم از ذوق به همین دولت رای می‌دهند!

 15. کشف ۹۶ بسته ۱۰۰ دلاری از خانه یک روستایی!

 16. دولت حزب اللهي و جوان

 17. مرعشی: مسیر انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ از ۹۸ می‌گذرد/ اصلاح‌طلبان از ضعف‌های دولت آسیب دیده‌اند

 18. کوتاه کردن دست دلالان از بازار خودرو موجب کاهش قیمت می‌شود

 19. جانشین فرمانده کل سپاه: ناو‌های آمریکایی کاملا تحت کنترل ما هستند

 20. مانتو، شلوار و لباس تولید خیرآباد ورامین با مارک های خارجی در بازار

 21. رئیس سازمان حمایت: مسئول قیمت گذاری خودرو ما هستیم/ ما به قیمت ۶۰ میلیونی پراید رضایت ندادیم

 22. اسامی نامزدهای ۳فراکسیون سیاسی مجلس برای انتخابات هیئت رئیسه/جدول

 23. طوفان در تهران  

 24. اعتراض شدید به اکران یک فیلم غیراخلاقی در جشنواره کن

 25. ۵۱ میلیون خانوار آمریکایی هزینه غذا و اجاره ندارند

پربحث‌های هفته

 1. کشتیم که کشتیم دیه‌شو میدیم! / نظر شما درباره‌ی این فیلم چیست؟!

 2. لفاظی تازه ترامپ علیه ایران: هرگز دوباره آمریکا را تهدید نکنید

 3. محکومیت «یاسین رامین» در پرونده شیرخشک‌های آلوده وارداتی به ۱۷ سال حبس

 4. انبارلویی: تعجب می‌کنم آقای ظریف به چه دلیل دوباره مذاکره کرده/برجام را اجرایی نکنند، با آمریکایی‌ها حرفی نداریم

 5. برجام؛ ترامپ و توافق جدید

 6. عابربانک پرسپولیس و وزیر سابق کجا شلاق می‌خورند؟

 7. کشف طلا، دلار و ۳ کارت‌خوان با گردش مالی ده میلیاردی در دفتر زنگنه

 8. فرار از جنگ صلح به بار نمی‌‌آورد

 9. چرا خرمشهر، خرّم‌شهر نشد؟! / چه خوب که ممد نیست...

 10. واکنش‌ها به درخواست روحانی برای اختیارات ویژه/ تاکتیک دو سر برد رئیس جمهور/ بگوید در چه مواردی محدودیت دارد/ خیری ندیده ایم از این اختیارها

 11. صدای خاموش تجرد قطعی

 12. توضیح نماینده خرمشهر درباره انتشار عکسی افطاری وی در فضای مجازی

 13. محسنی اژه‌ای: از بی‌عفتی فیلم بگیرید و برای ما بفرستید/ روحانی چه اختیار ویژه‌ای می‌خواهد؟/ رضایت اصحاب رسانه از جلسه با رئیسی

 14. تخریب ویلاهای خاص با قاطعیت دستگاه قضا/ از ویلای داماد شمخانی تا دختر وزیر سابق

 15. علی شمخانی: ۴۰سال است جنگ اقتصادی را با فرهنگ خرمشهر به پیروزی تبدیل کرده‌ایم

 16. هشدار شديد دهقان به روسای قوا؛ دستورالعمل چپاول اموال مردم را لغو كنيد

 17. چراغ‌های روشن به هنگام سحر  

 18. خدمات یک مدرسه غیرانتفاعی لاکچری در تهران/ ۸۵ میلیون تومان برای اردوی سوئد و فرانسه؛ ۵ میلیون هم اردوی شیراز!

 19. زاکانی:‌ کسی که دو رئیس قوه را بیچاره کرده و دچار مشکل و مایه بدنامی قوه قضائیه شده را باید کنار گذاشت

 20. ساختمان های کره شمالی‎  

 21. پراید ۱۸.۵ میلیونی در صورت مالی سالیانه شرکت سایپا

 22. اژه‌ای:‌ دشمن به دنبال رواج بی‌عفتی و بی‌اخلاقی در جامعه است/ چرا فیلم قانون‌گریزی‌ها را برای مقامات قضایی نمی‌فرستید؟

 23. روحانی: قیمت ارز ۱۳ هزار تومان و حتی ۸ هزار تومان نیست / بنگاه‌های دولتی باید واگذار شود

 24. آموزش فریب دادن زنان متاهل در سریال نمایش خانگی!

 25. انتقاد رییس سازمان نظام پزشکی از تمسخر پزشکان در رسانه ملی

پربحث‌های اخیر

 1. کشف طلا، دلار و ۳ کارت‌خوان با گردش مالی ده میلیاردی در دفتر زنگنه

 2. مراسم افطاری‌ای که هیچ‌گاه از خاطر روحانی پاک نخواهد شد

 3. راغفر: اگر امروز دلار ۸۰۰۰ تومان شود مردم از ذوق به همین دولت رای می‌دهند!

 4. کوتاه کردن دست دلالان از بازار خودرو موجب کاهش قیمت می‌شود

 5. رئیس سازمان حمایت: مسئول قیمت گذاری خودرو ما هستیم/ ما به قیمت ۶۰ میلیونی پراید رضایت ندادیم

 6. اعتراض شدید به اکران یک فیلم غیراخلاقی در جشنواره کن

 7. دلیل کسر مبالغ میلیونی از حقوق اردیبهشت فرهنگیان

 8. دستیار ویژه وزیر صنعت: ۱۰۰ هزار خودرو به بازار می‌آید

 9. ساخت ۱۶ بند برای مقابله با سیل در شهرستان قلعه گنج

 10. چند نفر از دهه شصتی‌ها بیکارند؟ + جدول

 11. فروش فوری پژو ۲۰۷ و پژو ۲۰۶ توسط ایران خودرو/ جزییات شرایط

 12. کیفیت خودروهای داخلی در فروردین اعلام شد + جدول

 13. معاون وزیر کشاورزی: مردم کالای گران نخرند!

 14. جزییات تازه از ۲۶۴ فقره ثبت سفارش جعلی خودرو/ دستور تعیین ارزش فوری خودروهای وارده با ثبت سفارش فاقد اعتبار+ سند

 15. بودجه کاهش فقر به ۸ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان افزایش داد

 16. ۸۲ میلیارد جریمه یک شرکت پتروشیمی وصول شد

 17. گواهی سپرده طلای آب شده عرضه می‌شود

 18. شکر را بیشتر از 3500 تومان نخرید!

 19. آموزش و پرورش: 400 هزار تومان پس از اعمال افزایش حقوق فرهنگیان کسر شد

 20. جنبش ضدآیفونی چینی ها آغاز شد/ نگرانی اپل از کاهش سود

 21. اعمال تعرفه‌های جدید برق برای تهرانی‌ها

 22. شاخص کل بورس تهران کاهش یافت + جدول

 23. افزایش دوباره قیمت سکه در بازار + آخرین قیمت دلار

 24. قیمت امروز خرید دلار در بانک‌ها

 25. دستورالعمل پرداخت مالیات پزشکان ابلاغ شد

پربحث‌های دیروز

 1. کشف طلا، دلار و ۳ کارت‌خوان با گردش مالی ده میلیاردی در دفتر زنگنه

 2. مراسم افطاری‌ای که هیچ‌گاه از خاطر روحانی پاک نخواهد شد

 3. راغفر: اگر امروز دلار ۸۰۰۰ تومان شود مردم از ذوق به همین دولت رای می‌دهند!

 4. کوتاه کردن دست دلالان از بازار خودرو موجب کاهش قیمت می‌شود

 5. رئیس سازمان حمایت: مسئول قیمت گذاری خودرو ما هستیم/ ما به قیمت ۶۰ میلیونی پراید رضایت ندادیم

 6. اعتراض شدید به اکران یک فیلم غیراخلاقی در جشنواره کن

 7. دلیل کسر مبالغ میلیونی از حقوق اردیبهشت فرهنگیان

 8. پیش بینی قیمت مسکن در تابستان ۹۸

 9. دستیار ویژه وزیر صنعت: ۱۰۰ هزار خودرو به بازار می‌آید

 10. ساخت ۱۶ بند برای مقابله با سیل در شهرستان قلعه گنج

 11. چند نفر از دهه شصتی‌ها بیکارند؟ + جدول

 12. فروش فوری پژو ۲۰۷ و پژو ۲۰۶ توسط ایران خودرو/ جزییات شرایط

 13. کیفیت خودروهای داخلی در فروردین اعلام شد + جدول

 14. معاون وزیر کشاورزی: مردم کالای گران نخرند!

 15. بودجه کاهش فقر به ۸ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان افزایش داد

 16. ۸۲ میلیارد جریمه یک شرکت پتروشیمی وصول شد

 17. گواهی سپرده طلای آب شده عرضه می‌شود

 18. شکر را بیشتر از 3500 تومان نخرید!

 19. آموزش و پرورش: 400 هزار تومان پس از اعمال افزایش حقوق فرهنگیان کسر شد

 20. جنبش ضدآیفونی چینی ها آغاز شد/ نگرانی اپل از کاهش سود

 21. اعمال تعرفه‌های جدید برق برای تهرانی‌ها

 22. شاخص کل بورس تهران کاهش یافت + جدول

 23. افزایش دوباره قیمت سکه در بازار + آخرین قیمت دلار

 24. قیمت امروز خرید دلار در بانک‌ها

 25. دستورالعمل پرداخت مالیات پزشکان ابلاغ شد

پربحث‌های هفته

 1. کشف طلا، دلار و ۳ کارت‌خوان با گردش مالی ده میلیاردی در دفتر زنگنه

 2. هشدار شديد دهقان به روسای قوا؛ دستورالعمل چپاول اموال مردم را لغو كنيد

 3. پراید ۱۸.۵ میلیونی در صورت مالی سالیانه شرکت سایپا

 4. روحانی: قیمت ارز ۱۳ هزار تومان و حتی ۸ هزار تومان نیست / بنگاه‌های دولتی باید واگذار شود

 5. شریعتمداری: علیرغم تلاش دولت همچنان مردم در شرایط مطلوبی به سر نمی‌برند

 6. ارز ۴۲۰۰ تومانی را حذف کنید، یارانه نقدی بدهید

 7. گرانی و بازار مسکن/ وام‌هایی که دیگر کارایی ندارد!

 8. اختیارات و تصمیمات اقتصادی که معطل اجراست

 9. ارز ۴۲۰۰ تومانی را تمام کنید!

 10. افزایش شدید اجاره بها به نحو عجیبی آغاز شده است

 11. رونق تولید از مسیر فناوری اطلاعات

 12. مراسم افطاری‌ای که هیچ‌گاه از خاطر روحانی پاک نخواهد شد

 13. رئیس کل بانک مرکزی : مردم دربازار ارز سرمایه گذاری نکنند/ کاهش۲هزارتومانی دلار

 14. ادامه کاهش قیمت‌ خودرو در بازار + جدول

 15. دریافت ۸میلیون دلار ارز دولتی توسط یک خیریه/ تحقیق و تفحص از ارز ۴۲۰۰تومانی

 16. بازار مسکن یا تونل وحشت؟!

 17. چه کسانی خودرو را گران کردند؟

 18. خجسته: ما توانستیم «ریگی» را از هواپیما به زمین بیاوریم چگونه نمی‌توانیم اخلالگران بازار را دستگیر کنیم

 19. وزیر راه: با افزایش تولید مسکن، قیمت آن را کاهش می‌دهیم

 20. احتمال تغییر ساعت کاری ادارات

 21. راغفر: اگر امروز دلار ۸۰۰۰ تومان شود مردم از ذوق به همین دولت رای می‌دهند!

 22. واردات خودروی هیبریدی همچنان ممنوع است

 23. شورای رقابت دوباره قیمت‌گذار خودرو شد

 24. قرار جلب پوری حسینی به دادرسی صادر شد

 25. باز هم گرانی خودرو، باز هم سکوت سازمان حمایت/ انفعال در برابر خودروسازان تا کی ادامه دارد!؟

آخرین عناوین