بیماران در چه شرایطی می‌توانند پرونده درمانی‌شان را از بیمارستان درخواست کنند؟

گروه سلامت الف،   3971116131

طبق آیین‌نامه اخلاق حرفه‌ای سازمان نظام پزشکی، در صورت درخواست بیمار برای دریافت رونوشت اطلاعات ثبت شده در پرونده سلامتی‌اش در بیمارستان، مطب و ... به مجوز خاصی نیاز نیست و رونوشت پرونده باید به بیمار یا نماینده قانونی وی تحویل داده شود.

به گزارش ایسنا، در فصل هفتم آئین نامه اخلاق حرفه‌ای سازمان نظام پزشکی با عنوان احترام به حق انتخاب دریافت کنندگان خدمات سلامت و در ماده ۶۰ آن گفته شده که لازم است در ارائه خدمات سلامت به باورها، اعتقادات فردی و مذهبی بیماران احترام گذاشته شود. در ماده ۶۱ این آئین نامه نیز تاکید شده که همه اطلاعات مربوط به بیماری که دانستن آنها برای تصمیم‌گیری بیمار در زمینه چگونگی ادامه روند تشخیصی و درمانی و دیگر تصمیم‌گیری‌های زندگی لازم است، باید بر اساس سطح سواد و وضعیت بیمار به نحوی که برای بیمار قابل درک باشد، در اختیار وی و یا تصمیم‌گیران جایگزین بیمار قرار داده شود.

در ماده ۶۲ آئین نامه اخلاق پزشکی آمده است در مواردی که ارائه اطلاعات مرتبط با بیماری در بردارنده خبری ناگوار درباره سلامت بیمار باشد، لازم است روند دادن اطلاعات به بیمار با استفاده از روش‌های استاندارد "دادن خبر بد" باشد. در هر حال محدود کردن حق بیمار بر آگاهی از همه اطلاعات مربوط به سلامت خود موجه نیست.

طبق ماده ۶۳ این آئین نامه شاغل حرف پزشکی و وابسته باید در حد توان خود بیماران را در راستای کسب اطلاع از ضوابط و هزینه‌های قابل پیش بینی در روند تشخیص و درمان راهنمایی کنند. همچنین طبق ماده ۶۴ ضروری است که در کنار انجام مداخلات تشخیصی و درمانی، آموزش لازم در زمینه نحوه ادامه درمان، چگونگی مصرف داروها، پیگیری بیماری، زمان مراجعات بعدی، عوارض مصرف دارو، مواردی که بیمار باید به پزشک یا اورژانس بیمارستان مراجعه کند، اصلاح سبک زندگی و… در اختیار بیمار قرار گیرد.

در ماده ۶۵ این آئین نامه اعلام شده که لازم است در صورت درخواست، رونوشت اطلاعات درخواستی از سوی بیمار که در پرونده سلامتش ثبت شده است، در هر جایی از جمله بیمارستان، مطب، درمانگاه و… به بیمار یا نماینده قانونی وی تحویل داده شود. برای اجابت این درخواست به مجوز هیچ مرجعی اعم از قضائی یا غیرقضایی نیازی نیست.

طبق ماده ۶۶ همه گزینه‌های تشخیصی و درمانی که از نظر علمی و فنی برای بیماران درست و قابل قبول به شمار می‌آیند، باید با یاد کردن نقاط ضعف، نقاط قوت، منافع و عوارض احتمالی به بیماران معرفی شوند. شاغلان حرف پزشکی و وابسته موظفند ضمن پاسخ دادن به سوالات بیماران، تلاش کنند با بیمار به یک تصمیم مشارکتی دست یابند.

پربحث‌های هفته

 1. با فتح کجا جنگ برای ما تمام می‌شود؟

 2. خانه‌های خالی در محاصره مالیاتی / سامانه ملی املاک را دریابید!

 3. ماجرای یک قاضی که علیه خودش حکم صادر کرد

 4. وقوع انفجار مهیب در بندر بیروت لبنان با صدها کشته و هزاران زخمی + فیلم | پیام همدردی کشورهای مسلمان با لبنان

 5. نمایندگانی که خانه سازمانی ۳۸۰ متری مجلس را از آنِ خود کردند!

 6. خداحافظی دکتر احمد توکلی از صاحب‌ ‌امتیازی الف

 7. ترامپ بازنده انتخابات رياست جمهوری می‌شود؟

 8. شايعات مربوط به آذری جهرمی به روایت روزنامه اصلاح‌طلب/ مانور تجمل در خاطرات آیت‌الله هاشمی/ احمدی‌نژاد، مهره سوخته عرصه سیاست/وزارت اطلاعات: فساد بشدت امنیت ملی را تهدید می‌کند

 9. درخواست قالیباف برای تعویق کنکور/توکلی: مردم اشکنه هم نمی‌توانند بخورند/رویای ریاست جمهوری؛ از جهانگیری و لاریجانی تا سیدحسن خمینی

 10. چرا کره جنوبی پول‌های ایران را پس نمی‌دهد؟

 11. رئیس‌جمهور دستکم موافقان سیاسی خود را تحمل کند!

 12. پشت پرده تجمع طالبان در تهران/احتمال خط خوردن لاریجانی و ناطق نوری از فهرست اصلاح‌طلبان/وضعیت وخیم بیماران کرونایی در پایتخت/تابلویی از تصویر رهبری که به قالیباف هدیه داده شد

 13. آیا تعویق کنکور سراسری امکان‌پذیر است؟

 14. تحریف در روایت تاریخی مشروطه

 15. چرا آمریکا "تیک‌تاک" را فیلتر می‌کند؟

 16. تصویری کمتر دیده شده از رهبر انقلاب

 17. ترس و تردیدهای برگزاری کنکور در کرونا رنگ باخت اما ...

 18. روحانی: هدف دشمنان ایجاد هیجان‌زدگی و بی‌برنامه‌گی در مدیریت کشور است

 19. پایانی بر یک مجادله درباره عزاداری محرم امسال

 20. روحانی: با وجود جنگ اقتصادی، دولت کشور را مدیریت کرده/ از تعطیل شدن تولید و تشدید بیکاری جلوگیری کرده‌ایم

 21. توکلی: برخی دولتمردان مشکل معیشتی ندارند/ کوپن بدتر از نابودی پول ملی نیست

 22. جهانگیری: مخالف کالابرگ هستیم

 23. واقفین دماوند و جنگل‌های هیرکانی چه کسانی هستند؟

 24. تازه‌ترین قیمت خودروها در بازار / پراید ۹۳ میلیون تومان شد!

 25. آبروریزی جدید پسر ترامپ

ابر آروان

آخرین عناوین