۱۰ علامت اختلال در غده تیروئید

گروه سلامت الف،   3971104062

تیروئید شما ممکن است کوچک باشد، اما تاثیر بزرگی بر روی کل بدن شما دارد.

 تیروئید یکی از موثرترین اندام‌ها در بدن شما است. این غده پروانه‌ای شکل هورمون‌هایی را تولید می‌کند که متابولیسم را تنظیم می‌کنند. (منظور از تنظیم متابولیسم نحوه تبدیل مواد غذایی به انرژی و استفاده از انرژی توسط سلول هاست) و در نهایت همه سیستم‌ها را در بدن شما در خط و عملکرد درست نگه می‌دارد.

اگر سطوح تیروئید شما غیرفعال هستند – یا بیش فعال هستند و هورمون‌های زیادی آزاد می‌کنند و یا کم کار است و تعداد هورمون‌های خیلی کمی را آزاد می‌کنند – این می‌تواند منجر به بروز برخی از علائم شود. اما مشکلات تیروئیدی به سختی خودشان را نشان می‌دهند، به همین دلیل است که تا ۶۰ درصد مبتلایان به سرطان تیروئید از شرایط خود آگاه نیستند.

نشانه‌های رایج مشکلات تیروئیدی

دکتر Anne Cappola ، پروفسور پزشکی در بخش غدد درون ریز، دیابت، و متابولیسم در دانشکده پزشکی پنسیلوانیا می‌گوید:

تیروئید می‌تواند برای تشخیص چالش برانگیز باشد چرا که هیچ دو نفر دو مجموعه از نشانه‌های یکسانی را ندارند.

شما می‌توانید دو نفری را ببینید که به میزان یکسان به سرطان تیروئید مبتلا هستند، اما علائم آنها کاملاً متفاوت است.

به عبارت دیگر، هیچ نشانه یا علامتی مبنی بر وجود مشکل در غده تیروئید شما وجود ندارد. پس اگر در این مورد نگران هستید، بهتر است با پزشک خود صحبت کنید.

Deena Adimoolam استادیار دانشکده پزشکی Icahn در کوه سینا می‌گوید:

دکتر شما یک آزمایش فیزیکی انجام خواهد داد و غده تیرویید و بدن را برای نشانه‌های مربوط به اختلال عملکرد تیروئید ارزیابی می‌کند. آزمایش خون نیز برای بررسی سطوح هورمون تیرویید می‌تواند انجام شود.

ما در این مطلب به بررسی ۱۰ نشانه هشداردهنده در این مورد می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

وزن شما به شدت تغییر می‌کند

نشانه‌های مشکلات تیروئیدی, علائم اختلال غده تیروئید تغییرات وزن ما همه فراز و نشیب‌های زندگی خودمان را داریم و این عادی است. اما اگر متوجه کاهش وزن و یا افزایش وزن شدید، شده باشید ممکن است بخواهید به پزشک مراجعه کنید.

دکتر کاپولا می‌گوید: ” متابولیسم متداول‌ترین تاثیر شناخته شده هورمون تیروئید است و هورمون بسیار زیاد، می‌تواند آن را افزایش داده و شما وزن کم کنید.”

اما دکتر کاپولا یادآور می‌شود که یک تیروئید بیش فعال می‌تواند بدن شما را در یک وضعیت کاتابولیک قرار داده و منجر به از دست دادن عضلات شود. او توضیح می‌دهد: “یک تصور غلط که وجود دارد این است که این یک روش عالی برای از دست دادن وزن است، اما در این شرایط شما به طور انتخابی چربی را از دست نمی‌دهید.”

همین اتفاق با تیروئید کم کار نیز رخ می‌دهد: با یک تیروئید کم کار متابولیسم شما کاهش می‌یابد و شما می‌توانید وزن خود را افزایش دهید چون بدن شما به انرژی کمتری نیاز دارد. سطوح پایین تیروئید به بدن شما می‌گوید که کالری خود را نگه دارد.

شاهد ریزش موهایتان خواهید بود

نشانه‌های مشکلات تیروئیدی, علائم اختلال غده تیروئیدریزش مودر این شرایط شما فقط شاهد ریختن چند تار مو در در هنگام دوش گرفتن نیستید، بلکه ریزش موهایتان بسیار قابل توجه است.

یک مطالعه انجام شده در سال ۲۰۱۴ از ژورنال Dermatology نشان می‌دهد که آلوپسی آرئاتا (Alopeci areata) (یک بیماری شایع که با شروع ناگهانی ریزش مو در یک ناحیه کاملاً مشخص و معمولاً گرد تشخیص داده می‌شود) به مشکلات تیروئیدی مربوط می‌شود.

از بین ۷۸ بیمار در این تحقیق، ۲۴ درصد عملکرد تیروئید غیر طبیعی داشتند که به طور قابل توجهی بالاتر از میزان اختلال تیرویید در جمعیت عمومی است.

دکتر Cappola می‌گوید: ” تغییرات در وضعیت هورمون تیروئید حتی می‌تواند فولیکول‌های موی شما را تحت تاثیر قرار دهد.”

بیش از حد بودن و یا کم بودن هورمون تیروئید باعث می‌شود که فولیکول‌های موی شما از بین بروند و باعث ریزش مو شوند. اما این دائمی نیست. دکتر Cappola می‌گوید: ” زمانی که اوضاع عادی شود، دوباره موها رشد خواهند کرد.”
همچنین بخوانید: چگونه تیروئید را کنترل کنیم؟

حرکت روده شما تغییر می‌کند

نشانه‌های مشکلات تیروئیدی, علائم اختلال غده تیروئیدمشکلات گوارشیاگر شما بیشتر از معمول به حمام می روید، ممکن است فکر کنید که این مسمومیت غذایی است یا اینکه که به اندازه کافی سبزیجات نخورده‌اید. در حالی که احتمالاً شما به طور خودکار مشکلات روده خود را به تیروئید ربط نداده‌اید، این هورمون‌های تاثیر گذار ممکن است در اینجا نیز نقش بازی کنند، یا سرعت خود را کم کنند و یا به طرف دستگاه گوارش شما حرکت کنند.

دکتر Adimoolam می‌گوید: ” کم کاری تیروئید ممکن است باعث یبوست شود در حالی که پرکاری این هورمون می‌تواند منجر به اسهال شود. “

تپش قلب دارید

نشانه‌های مشکلات تیروئیدی, علائم اختلال غده تیروئید تپش قلب بله، قلب شما نیز دارای گیرنده‌های تیروئید است. پرکاری تیروئید سرعت سیستم‌های شما از جمله قلب تان را افزایش می‌دهد.

دکتر Adimoolam می‌گوید: “هنگامی که شما پرکاری تیروئید دارید، این شرایط قلب شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد و ممکن است علائم تپش قلب یا ضربان قلب سریع را تجربه کنید.

دکتر Cappola می‌گوید ممکن است احساس وحشت زده و عصبی داشته باشید.

فشار خون شما خارج از محدوده است

نشانه‌های مشکلات تیروئیدی, علائم اختلال غده تیروئید فشار خون به طور مشابه، هورمون‌های تیروئید نیز می‌توانند در فشار خون شما به ایفای نقش بپردازند. پرکاری تیروئید بالا رفتن فشار خون را به دنبال داشته و کم کاری تیروئید به پایین آمدن فشار خون منجر می‌شود.

شما احساس مستعد افسردگی و یا نگرانی دارید

دکتر کاپولا می‌گوید: “کم کاری تیروئید می‌تواند با افسردگی ارتباط داشته باشد.”

نشانه‌های مشکلات تیروئیدی, علائم اختلال غده تیروئید احساس افسردگی از آن جایی که کم کاری هورمون تیروئید کمی باعث کندی سیستم بدن شما می‌شود، می‌تواند علائم افسردگی را به همراه داشته باشد.

یک مطالعه از روانپزشکی BMC نشان می‌دهد که اتوایمونیتی تیروئید به اضطراب یا اختلال خلق مرتبط است. پزشک‌ها دقیقاً مطمئن نیستند که چرا این اتفاق می‌افتد، اما به نظر می‌رسد که مطالعات نشان می‌دهند که هورمون‌های تیروئید می‌توانند میزان سروتونین را تحت تاثیر قرار دهند. در طرف دیگر، یک تیروئید پرکار و سیستم‌هایی که می‌توانند از بین بروند، منجر به علائم اضطراب می‌شوند.

شما کاملاً خسته هستید

نشانه‌های مشکلات تیروئیدی, علائم اختلال غده تیروئیدخستگی همه ما خسته می شویم، اما وقتی تیروئید شما درست کار نکند و خیلی هورمون‌های کمی ترشح می‌کند، می‌توانید احساس کنید که به یک چرت زدن کوتاه نیاز دارید. علت آن این است که هورمون تیرویید بر تعادل انرژی در کل بدن شما تاثیر می‌گذارد.

مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۲ در ژورنال Endocrinology منتشر شد نشان داد که افراد مبتلا به hypothyroidism (ملقب به تیروئید کم کار) سطوح بالاتری از خستگی جسمی و ذهنی، سطوح انگیزشی پایین‌تر، و کاهش فعالیت را تجربه کرده‌اند.

شما در حال از دست دادن استخوان هستید

نشانه‌های مشکلات تیروئیدی, علائم اختلال غده تیروئید پوکی استخوان در حالی که با گذشت زمان و افزایش سن از دست رفتن تراکم استخوانی را تجربه می‌کنیم، اما یک تیروئید پرکار می‌تواند این روند را تسریع بخشد. از آنجایی که تیروئید بیش از حد بدن شما را به یک وضعیت کاتابولیک می‌اندازد، در حالت انقباض، می‌تواند استخوان‌های شما را تضعیف کند و خطر ابتلاء به پوکی استخوان را افزایش دهد.

شما مه مغزی دارید

نشانه‌های مشکلات تیروئیدی, علائم اختلال غده تیروئید مه مغزی همه ما این موارد را تجربه کرده‌ایم، زمان‌های که حرفی تا سر زبانمان می‌آید ولی هرچی فکر می‌کنیم نمی‌توانیم آن را به یاد بیاوریم. در حالی که برخی از این فراموشی‌ها ممکن است به سن مرتبط باشد، اما مشخص می‌شود که مغز شما از تاثیر تیروئید مصون نیست. زمانی که سطوح هورمون تیروئید پایین است، می‌تواند بر توانایی شما برای تمرکز و به یاد آوردن چیزها تاثیر بگذارد.
 

پریودهای شما نامنظم هستند

نشانه‌های مشکلات تیروئیدی, علائم اختلال غده تیروئید پریودهای نامنظم تیروئید بر فعالیت هورمون‌های دیگر بدن، از جمله هورمون‌های جنسی نیز تاثیر می‌گذارد. این می‌تواند منجر به دوره‌های قاعدگی نامنظم و همچنین دوره‌های سنگین یا سبک شود. در برخی موارد، زنان ممکن است دوره‌های قاعدگی خود را از دست بدهند یا با ناباروری مبارزه کنند.

منبع: مجله سلامت

عناوین مرتبط

پربحث‌های امروز

 1. رئیس انجمن خودروسازان: قیمت تمام شده پراید ۳۹ میلیون‌تومان است

 2. آقای روحانی، حالا وقت تعویض طلایی است

 3. قالیباف در پیامی به جوانان: اگر به میدان انتخابات نیایید، در برهمان پاشنه خواهد چرخید/ نباید منتظر دستور از بالا به پایین باشیم

 4. ادعای بن‌سلمان: دست عربستان برای صلح با ایران گشوده است/ از برجام حمایت کردیم

 5. راز یک شعف

 6. درخواست بانک‌های خارجی برای پیوستن به جایگزین روسی سوئیفت

 7. نشریه آلمانی دی ولت‌ آلمان :جنگ با ایران، دیوانگی خواهد بود/ ترامپ فردی لاف زن است

 8. شکست آرژانتین پس از ۴۰ سال توسط تیم کی‌روش

 9. قتل نوعروس به همراه مادر و خواهرش

 10. اهداف«گروه بی» از تنش آفرینی در بزرگترین آبراهه جهان

 11. آیا باید از شهرداری تهران متشکر بود؟

 12. وجود ۹۱ میلیارد دلار خانه بی‌استفاده در ایران!/ وعده دولت محقق می‌شود؟

 13. خشونت جنسی در فضای آموزشی  

 14. بیت‌المال در خدمت بازنشستگان!/ بازنشسته‌ها دل نمی‌کَنند

 15. طرح اعزام ۸ هزار ایرانی تحصیل‌کرده بیکار به خارج کشور در سال ۹۸

 16. جزئیات جسله بازار متشکل ارزی با رئیس بانک مرکزی

 17. درخواست تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد با 18 محور

 18. از ۱۰ هزار میلیارد تخلف بانک سرمایه چه خبر؟

 19. آیا احتمال حمله به نفت‌کش‌های ایران هم می‌ر ود؟

 20. عملیات روانی، آخرین گزینه آمریکا/ بانک جهانی: آثار تحریم بر اقتصاد ایران در سال ۲۰۲۰ به پایان می‌رسد

 21. سکه در بازار امروز به ۴میلیون و ۷۳۰هزار تومان رسید + آخرین قیمت ارز

 22. تاج‌زاده و باز هم توجیه مذاکره با آمریکا

 23. واکنش فرمانده ناجا به رفتارهای اخیر با آمران به معروف

 24. ترامپ، شهردار لندن را "فاجعه" خواند

 25. ورودی سفارت ایران در لندن توسط چند معترض مسدود شد + عکس

پربحث‌های دیروز

 1. شناسايي ضاربان بانوي آمر به معروف در رشت  

 2. روزی که ژاپنی‌ها به ایرانی‌ها حسرت زیادی خوردند!

 3. آمريكا ديگر چيز چنداني در چنته ندارد كه تاكنون نشان نداده باشد

 4. حضور بانوان در تماشای مسابقات والیبال ایران و کانادا  

 5. باز هم نتیجه معکوس/ هدف آمریکا از آتش‌سوزی نفتکش‌ها چیست؟

 6. درباره معادله دروغینی به اسم «یا جنگ یا مذاکره»

 7. توکلی: دلار ۴۲۰۰تومانی من‌دَرآوردی بود/ دولت چاره‌ای جز توزیع کالابرگ الکترونیکی ندارد/ قدرت خرید حقوق یک میلیون و ۳۵۰هزار تومانی کارگر در سال۹۷ حدود ۶۵۰هزار تومان شد

 8. پرستو گلستانی: با هیچ آقایی نباید خندید، چون بی‌ظرفیت و بی‌جنبه هستند  

 9. تهیه‌کننده شهرزاد، گوشت هم وارد می‌کرد!/ پای هادی رضوی چطور به واردات گوشت باز شد؟

 10. ترامپ: رئیس‌جمهور نشوم، بازار چنان سقوطی می‌کند که کسی ندیده است!

 11. تاثیر سفر شینزو آبه بر بازار ارز و بورس

 12. علی لاریجانی در نقش هاشمی رفسنجانی/ اصلاح‌طلبان، پرستو و توهم توطئه/ رئیسی و تلاش برای استفاده از فضای مجازی

 13. ذوالنور: نباید مشکلات کشور را به گردن نظام انداخت/ مردم تحت‌فشار شدید اقتصادی هستند/ برخی از مسئولان توجهی به مشکلات ‌ندارند

 14. حسین شریعتمداری: موسای ما عصا انداخت

 15. فراخوان رئیس قوه قضاییه در رابطه با فضای مجازی

 16. پورابراهیمی: تحریم‌ها بی‌خاصیت شده/ آمریکا توانایی یک روز جنگ با ایران را ندارد

 17. عباس عبدی: سناريوی پرستو توهین به شعور نجفی است

 18. کدام طرف پشت هدف گرفتن نفتکش‌ها ایستاده است؟

 19. هرجا مسئولان زندگی‌ می‌کنند، آسمان آبی‌تر، آب گواراتر، درختان سبزتر

 20. حضور پهپاد جاسوسی آمریکا قبل از وقوع حادثه نفتکش‌ها

 21. نامه عذرخواهی فدراسیون والیبال به خاطر رفتارهای کوبیاک  

 22. لاریجانی: مکانیزم اینستکس روی کاغذ مانده است

 23. ناگفته‌هایی از درگیری مسئولان وقت دانشگاه آزاد با خانواده «هادوی»  

 24. مشاور محمود احمدی‌نژاد خودکشی کرده؟

 25. تصویری از حضور غیرمنتظره حسن روحانی در حرم امام رضا (ع)  

پربحث‌های هفته

 1. موج حمایت از راننده قانونمدار اسنپ چگونه به‌راه افتاد؟ + عکس

 2. تولد فرزند رامبد جوان در کانادا با دلار ۱۰ هزار تومانی چقدر می‌شود؟

 3. وزیر نیرو: چینی‌ها با یک وعده غذا هم سیرند؛ ما زیاد می‌خوریم و می‌پوشیم!

 4. طبق دستور قرآن مثل سایر مسلمان، مهریه را زمان عقد بگیرید و جوانان را نجات دهید

 5. less for less چیست و چرا ظریف عصبانی شد؟

 6. بررسی ابعاد حقوقی تذکر راننده اسنپ و اقدام مسافر در هتک حیثیت راننده/ خودرو حریم شخصی و خصوصی نیست

 7. به آبه امیدی نیست

 8. شناسايي ضاربان بانوي آمر به معروف در رشت  

 9. روزی که ژاپنی‌ها به ایرانی‌ها حسرت زیادی خوردند!

 10. برنامه واقعی ترامپ در ماه‌های آینده برای ایران چیست؟

 11. ادعای وطن‌دوستی رامبد با سفر به کانادا برای تولد فرزند!

 12. پرستو یا آشیانه!؟

 13. راننده اسنپ جنجالی تعطیلات نوروز کجا بود؟!  

 14. مسافر هنجارشکن یا راننده متخلف

 15. واکنش کاربران توییتر به اظهارات جنجالی وزیر نیرو درباره مردم ایران و چین/ از فیش حقوقی مدیران تا مبارزه با فساد مسئولان نالایق به سبک چینی‌ها

 16. ادعا‌های برادر میترا استاد علیه نجفی: او سابقه عقد موقت با زنان دیگر هم داشته/ خواهرم با پی بردن به خیانت‌ها با او درگیری داشت/ میترا را به مرگ تهدید کرده بود

 17. آمريكا ديگر چيز چنداني در چنته ندارد كه تاكنون نشان نداده باشد

 18. رئیس انجمن خودروسازان: قیمت تمام شده پراید ۳۹ میلیون‌تومان است

 19. روحانی: فشار آمریکا علیه ملت ایران، تخلیه خواهد شد/ ملت نسبت به یکسال گذشته آرامش بیشتری دارد/ بدخواهان را مجبور می‌کنیم اشتباه خود را بپذیرند

 20. رهبر انقلاب: ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم و با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد/ ترامپ بعد از بازگشت از ژاپن، پتروشیمی ایران را تحریم کرد آیا این پیام صداقت است؟

 21. آلمان: سقوط برجام به منزله بازگشت همه تحریم‎ها است

 22. مقامات بلندپایه از اروپا تا شرق آسیا در تهران چه می‌خواهند؟

 23. مسافر جنجالی اسنپ : با میل خودم توییت عذرخواهی را زدم

 24. ورشکستگی بیمه‌ها و افزایش هزینه‌های مردم تبعات افزایش تعرفه‌های خدمات درمانی

 25. سفر نوبخت به آمریکا برای دیدار با فرزندانش، انتخابات کمیسیون بهداشت را به تعویق انداخت/ پیام آقای نماینده از آن‌سوی دنیا

پربحث‌های هفته

 1. وزیر بهداشت: نیازی به واردات داروی مشابه داخلی نیست

 2. مصرفِ کم میوه‌ و سبزی عامل مرگ میلیون‌ها نفر

 3. مصرف این ۶ تغذیه در صبحانه ممنوع است

 4. دندان‌ عقل را بکشید

 5. راز فارسی نبودن و ناخوانا بودن نسخه‌های اکثر پزشکان ایرانی

 6. از زعفران و قیمت آن در نقاط مختلف دنیا چه می دانید؟

 7. علت و درمان درد پشت چشم‌ها

 8. عوارض کشنده «بی‌خوابی» که باید بدانید

 9. ۱۰ راهکار برای پیشگیری از سرطان سینه

 10. اصلاح سبک زندگی، کلید غلبه بر کبد چرب

 11. ۲ بیماری رایج با بهترین درمان های خانگی که باید بشناسید

 12. مرگ ۶۰ هزار نفر در سال به دلیل مصرف دخانیات

 13. فشارخون؛ عامل یک پنجم مرگ و میرهای دنیا

 14. "میگرن" شایع‌ترین علت سردرد در کودکان

 15. ادامه سریال بی‌احترامی به بیماران تالاسمی!

 16. ۷ درمان طبیعی برای خشکی پوست

 17. از فواید قلقلک برای انسان چه می‌دانید؟

 18. سیر تا پیاز خونریزی بینی +راهکار درمان

 19. ماده‌ای عجیب که جوش صورت را از بین می‌برد

 20. بدترین نان کدام نان است؟

 21. نمک؛ عامل اصلی افزایش فشار خون

 22. قرص ویتامین D خطر بروز سرطان را کاهش می‌دهد

 23. اهدای خون قدرت شما را کاهش می‌دهد؟

 24. خواص درمانی گوجه سبز

 25. هندوانه از فواید تا عوارض

آخرین عناوین