فساد آمریکا از این سیستماتیک‌تر؟!

جعفر بلوری،   3971104019 ۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

فساد از این سیستماتیک‌تر که 90 درصد کل ثروت آمریکا در دستان یک دهم درصد این کشور است (سناتور برنی سندرز 22 دی ماه 97) و 50 درصد ثروت کل کره زمین، در دستان 26 نفر؟! (آکسفام)

پنج هفته‌ای می‌شود که دولت ترامپ، به دلیل اختلاف کاخ سفید و نمایندگان دموکرات بر سر تامین بودجه ساخت دیوار مکزیک، تعطیل است. این میزان تعطیلی دولت فدرال در آمریکا، بی‌سابقه است. نه ترامپ و نه بزرگان دموکرات، تا لحظه تنظیم این یادداشت، از خواسته‌های خود کوتاه نیامده‌اند و چیزی حدود 800 هزار کارمند دولتی 34 روز است که، در مرخصی اجباری بدون حقوق به سر می‌برند. حدود 5 روز پیش سی‌ان‌ان گزارشی منتشر کرد که نشان می‌داد، بسیاری از کارمندان بیکار شده دولت آمریکا، برای دریافت غذا و نوشیدنی، در صف‌های طولانی ایستاده‌اند! سی‌ان‌ان چند روز بعد گزارش دیگری منتشر و اعلام کرد که: «بسیاری از این کارمندان، به دنبال استعفا هستند تا شغل دیگری برای خود بیابند... آنهایی هم که کارد به استخوانشان رسیده، به فکر خودکشی افتاده‌اند.»(!)

به تصاویر کارمندانی که در صف دریافت غذا ایستاده‌اند، دقت کردم. ظاهر و پوشش افرادی که در صف غذا ایستاده‌اند، مرتب است، آنها هیچ شباهتی به افراد فقیر و کارتن‌خواب ندارند. لباس‌های مرتب، ظاهر آراسته و...

چطور می‌شود، در بزرگ‌ترین اقتصاد دنیا، کارمندی که خانه، ماشین و زندگی خوبی دارد، در عرض یک ماه فقیر می‌شود؟ آیا آنها چیزی به نام پس‌انداز ندارند؟ یا نه، پای برخی مسائل فرهنگی در میان است؟ در ایران خودمان آیا اگر کارگر یا کارمندی یک ماه حقوق نگیرد، به این وضع می‌افتد؟ در ایران با این همه فشار و تحریم و بیکاری و بی‌تدبیری، اگر کارگر یا کارمندی یک ماه حقوق نگیرد، آیا به دریافت کمک‌های غذایی محتاج می‌شود و 35 روزه به فکر خودکشی می‌افتد؟

برای یافتن پاسخ این سوال‌های جالب و مهم، تحقیق مختصر و کوتاهی انجام دادیم و مثلا، با تنی چند از دانشجویان ایرانی ساکن آمریکا ارتباط گرفتیم، یا در اینترنت و رسانه‌های غربی جست و جو کردیم، حتی نظر برخی کارشناسان ارشد اقتصادی را هم جویا شدیم. نتیجه این تحقیقات بسیار جالب بود... بخوانید:

1- عده‌ای مسائل فرهنگی را پیش کشیدند. مثلا گفتند: «شاید» فرهنگ دریافتِ غذای کمکی در آمریکا طوری است که مردم از ایستادن در صف غذا احساس شرم نمی‌کنند. برخی نیز اعلام کردند، دولت آمریکا، مراکزی را آماده کرده که در چنین شرایطی به مردم غذای کمکی می‌رسانند و کارمندان نیز از وجود این مراکز آگاهند و خیلی راحت از این امتیاز استفاده می‌کنند. لذا حس تحقیر و شرمندگی هم ندارند.

اما این پاسخ دقیق نیست، چون هنوز به این سوال که «چرا با یک ماه حقوق نگرفتن، تحت شرایطی قرار گرفته که به کمک غذایی نیاز پیدا کرده» پاسخ داده نشده است. آنها چه احساس شرم داشته باشند چه نداشته باشند، به این غذای کمکی نیاز پیدا کرده‌اند. ضمن اینکه، طبق گزارش‌های رسانه‌های معتبر آمریکا، تعطیلی دولت و نبود بودجه، به همین مراکز خاص تهیه غذا نیز به شدت لطمه زده است. و اینکه، برخی کلیسا‌ها و مراکز خیریه که ارتباطی با دولت ندارند وارد میدان شده و برای نجات کارمندان گرسنه به صف شده‌اند.

2- از آنجایی که در این وجیزه، دو مورد «کارمند ایرانی با کارمند آمریکایی» را مقایسه کرده‌ایم (چرا در آمریکا کارمند با یک ماه حقوق نگرفتن به خاک سیاه می‌نشیند اما در ایران نه؟)‌ اشاره‌ای به وضعیت در ایران بد نیست. در ایران مسائل فرهنگی وجود دارد که باعث می‌شود، کسی که ناگهان بیکار می‌شود، بیشتر دوام بیاورد. مثلا همه شنیده‌ایم که در برخی از کشورهای غربی(مثل همین آمریکا) وقتی فرزندان به سن قانونی می‌رسند، کاملا مستقل می‌شوند و پدر و مادر، مثل سابق، دیگر از آنها حمایت نمی‌کند. اما در ایران، حمایت خانواده از فرزند، سن و سال نمی‌شناسد. چه بسیار افرادی بزرگسالی که به هر دلیلی دچار مشکلات جدی شده‌اند و پدر و مادر تا آنجا که توانسته‌اند، آنها را مثل دوران کودکی، زیر پر و بال خود گرفته‌اند.

3- «پس‌انداز» نیز، موضوع مهم دیگری است که داشتن یا نداشتن آن در چنین شرایطی، به قربانی کمک می‌کند. قطعا اگر آن کارمند آمریکایی که بیکار شده، پس‌انداز داشت، چند ماهی دوام می‌آورد و مجبور به ایستادن در صف غذای موسسات خیریه و کلیسا یا حتی «خودکشی»، نمی‌شد. طبق گزارش سایت market watch (23 دسامبر 2015) 60 درصد مردم آمریکا کمتر از هزار دلار پس‌انداز دارند.(درآمد ماهیانه یک کارمند یا کارگر معمولی در آمریکا به طور میانگین چیزی بین 30۰0 تا 3500 دلار گفته شده است. البته بسته به ایالت نیز این رقم متفاوت می‌شود).21 درصد مردم این کشور هم اصلا پس اندازی ندارند.

علت نداشتن پس انداز این عده نیز قابل توجه است: «زندگی با وام» شاید بیش از هر کشوری، در آمریکا جریان دارد. در این کشور وقتی فرد صاحب شغل می‌شود، چه بسا از سوی آن موسسه یا شرکتی که استخدام شده، صاحب خانه و خودرو هم می‌شود آن هم با اقساط طولانی و پرداخت نقدی حداقلی؛ بنابر این طبیعی است که، بخش قابل توجهی از درآمد ماهیانه این فرد برای مدت طولانی و شاید تا آخر عمر صرف پرداخت اقساط شود. گفته می‌شود آمریکایی‌ها، آدم‌های ولخرجی هستند.(شاید به دلیل اعتمادی که به ثبات اقتصادی کشورشان دارند! شاید هم بنا به دلایل فرهنگی) لذا چیزی برای پس‌انداز باقی نمی‌ماند. در چنین شرایطی، کافی است 30 روز بیکار بمانند.

4- یکی از دانشجویان ایرانی ساکن آمریکا می‌گفت، اینجا سیستم طوری چیده شده که اگر کار نکنی، کلاهت پس معرکه است! اما اگر کار کنی، زندگی آرامی خواهی داشت. در چنین سیستمی، طبیعی است که فرد، به طور جدی و سخت کار کند. باز طبیعی است که نتیجه سخت‌کوشی می‌شود، بهبود شرایط اقتصادی آن کارمند و آن شرکت و در نهایت آن کشور. جمع‌بندی چند پاراگراف بالا این می‌شود که، اگر کار کنی، وضعیت خوب است، وگرنه، کلاهت پس معرکه است. پس سیستمی که در این گونه کشورها چیده شده و کمک شایانی هم به رشد اقتصادی آن کشور می‌کند، مسئله‌ای است که، برای یافتن پاسخ سوال ابتدای یادداشتمان، به آن باید توجه داشت. اما درباره این «سیستم» نکته دیگری وجود دارد که ‌اشاره به آن خالی از لطف نیست.

5- کتاب «سقلمه» نوشته دکتر ریچارد تیلر راجع به اقتصاد رفتاری است. این کتاب در سال 2017 توانست جایزه نوبل اقتصادی را بگیرد. در بخشی از این کتاب به ترفندهایی سیستمی ‌اشاره شده که در بسیاری از این موسسات و شرکت‌ها به کارفرما، این توانایی را می‌دهد تا با سوءاستفاده از برخی ویژگی‌های شخصیتی افراد، بدون آنکه متوجه شود، از آنها کلاه‌برداری کند. شاید با کمی اغماض، بشود نام آن را به نوعی، فساد سیستماتیک! گذاشت. دقیق شدن به این بخش از کتاب شاید بتواند، لااقل به تکمیل پاسخ سوالمان و فهم بهتر موضوع کمک کند.

در این کتاب می‌خوانیم، برخی موسسات چندملیتی در آمریکا هستند که، با بهره‌برداری از حس تنبلی و کم‌توجهی آدم‌ها، در پوشش حتی قانون، اقدام به سوءاستفاده از مردم می‌کنند. این ترفند‌ها به قدری با ظرافت صورت می‌گیرند که، اگر فرد بعد از مدتی حتی متوجه موضوع بشود هم، به احتمال خیلی زیاد، شکایت نمی‌کند، چون، هیچ‌گاه فرصت آن را پیدا نخواهد کرد!

کتاب پس از توضیح یک مسئله روانشناختی درباره آدم‌ها و اینکه آدمی به طور غریزی به سمت «حفظ وضعیت موجود» و «تنبلی» سوگیری می‌کند می‌نویسد: «افراد (موسسات و شرکت‌ها) از سوگیری وضعیت موجود، به راحتی سوءاستفاده می‌کنند. چند سال پیش، امریکن اکسپرس نامه خوشایندی به سانستین(اسم شخص) نوشت و به او گفت که می‌تواند به صورت رایگان، ‌اشتراک سه ماه پنج مجله را به انتخاب خود دریافت کند. ‌اشتراک رایگان مجلات مثل تخفیف به نظر می‌رسد، حتی اگر این مجلات به ندرت خوانده شوند؛ بنابراین سانستین با خوشحالی مجلات را انتخاب کرد. او متوجه نشد که پس از پایان سه ماه ‌اشتراک رایگان، اگر اقدامی برای لغو ‌اشتراک نکند، همچنان مجلات را دریافت خواهد کرد،اما باید قیمت معمول آنها را بپردازد. حدود 10 سال است که او همچنان مشترک مجانی است که به ندرت آنها را می‌خواند. او کماکان قصد دارد ‌اشتراک خود را لغو کند، اما هیچ وقت فرصت این کار را پیدا نمی‌کند.»

از فساد سیستماتیک، تعاریف متعددی شده است. برداشت من از چکیده و خلاصه تعاریف مختلف از این نوع فساد، این است که، برخی سازمان‌ها و موسسات با آگاهی یا حتی همراهی و کمک حاکمیت، سیستم را طوری می‌چینند که فساد با ظاهری حتی قانونی، انجام شود. به عنوان مثال، قوانینی در سوئیس و آمریکا وجود دارد که، به برخی ثروتمندان، اجازه می‌دهد بخشی از درآمد خود را شفاف نکنند، تا مالیات کمتری بپردازد.(به این نکته توجه داشته باشید که، عدم پرداخت مالیات در این کشورها، جرم بسیار بزرگی است. آن‌قدر بزرگ که ژاپن، کارلوس گوسن، رئیس ‌همزمان نیسان و رنو را که قهرمان ملی این کشور است، به دلیل تخلف کوچک مالیاتی برکنار و محاکمه کرد) آنچه در موسسه چندملیتی امریکن اکسپرس رخ می‌دهد را کنار تعریف نصفه و نیمه‌مان از فساد سیستماتیک و وضعیت کارمندان آمریکایی بگذارید.

همچنین اعتراض‌هایی که هر از چند گاهی در کشورهایی مثل آمریکا و انگلیس در اعتراض به معافیت‌های قانونی برخی ثروتمندان از پرداخت مالیات برگزار می‌شود. قانون به برخی اجازه داده، به دلیل ثروتمند بودن، مالیات کمتری بدهند. مردم آمریکا در چنین فضا و سیستمی کار و زندگی می‌کنند! زندگی در چنین سیستم‌های پیچیده‌ای که، ثروتمند را ثروتمند‌تر و فقیر را فقیر‌تر می‌کند، با تلنگری مثل، تعطیلی یک‌ماهه دولت، قطعا کارمندانِ حقوق‌بگیرِ بدهکار را به چنین روزی می‌اندازد.

فساد از این سیستماتیک‌تر که 90 درصد کل ثروت آمریکا در دستان یک دهم درصد این کشور است (سناتور برنی سندرز 22 دی ماه 97) و 50 درصد ثروت کل کره زمین، در دستان 26 نفر؟! (آکسفام)

منبع: کیهان

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۷۳۸۱۳۲۰۸:۳۳:۰۲ ۱۳۹۷/۱۱/۴
در ایران اگر کسی یکسال حقوق نگیره اتفاقی نمی افته براش چون پس انداز داره !!!!!نویسنده به خوبی این را مطرح کرد !
ناشناس۷۳۸۱۳۸۰۸:۳۹:۴۸ ۱۳۹۷/۱۱/۴
کمال تشکر از اینکه اثبات شد که سیستم اقتصادی غرب مثل حقوق بشرش تقلبیست ! اصلا ما خوبیم که همه چیزمان علی رغم مشکلات بسیار اما واقعی هست !
ناشناس۷۳۸۳۰۹۱۰:۰۶:۵۴ ۱۳۹۷/۱۱/۴
تبعات لیبرالسم اقتصادی و دخالت کم دولت در بازار ختم به اختلاف طبقاتی شدید میشه. سوسیالیسم اقتصادی و دخالت دست مرئی دولت هم درکشورهای توسعه نیافته با رانت ختم به فساد اقتصادی میشه چه باید کرد؟!
ناشناس۷۳۸۳۱۳۱۰:۰۹:۳۴ ۱۳۹۷/۱۱/۴
بله شما درست میفرمایید ...

پربحث‌های امروز

 1. هزينه‌هاي يك دروغ!

 2. سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکا در سواحل هرمزگان

 3. روایت واقعی از گودال جنجالی رآکتور اراک

 4. اجماع نظر بر سر تخلف در افزایش حقوق کارمندان

 5. اقدام به موقع وزارت نفت در شناسایی وجوه ارزی راکد نزد یکی از صرافی‌ها

 6. دستور ترامپ به مشاورانش برای عقب‌نشینی از اظهارات تند علیه ایران

 7. موگرینی: برجام عنصر اصلی حفظ امنیت و ثبات در منطقه است

 8. بورس نفت با کاهش قیمت نفت تحریمی، رونق می‌گیرد/ بعضی‌­ها از بورس انتظار معجزه دارند

 9. سود ساخت و ساز مسکن چند درصد است؟

 10. زیباترین تصاویر ثبت شده از آسمان در سال ۲۰۱۹  

 11. شمشیر‌ زن عصر جدید: نمی‌دانم پشت صحنه چه بود که من حذف شدم

 12. سابقه‌دار بودن زن هنجارشکن خیابان گلسار

 13. زباله‌گردی خرس قطبی برای یافتن غذا  

 14. «گلوبال‌هاوک»؛ غول ۲۰۰ میلیون دلاری که سپاه آن را ساقط کرد

 15. اولین تصاویر منتشر شده از مدل جدید پژو ۲۰۰۸

 16. نقاشی زیر آب  

 17. لاریجانی: در اتاق دربسته نمی توان درباره حقوق مردم تصمیم گیری کرد

 18. مشخصات و تصاویر پهپاد جاسوسی آمریکا که سپاه سرنگون کرد+ عکس

 19. کدام کشور مسئول اصلی ایجاد ناامنی در خلیج فارس است؟

 20. انتقاد نماینده مجلس از استخدام افراد خاص در وزارت نفت

 21. درباه زلزله ۷.۳ سال ۱۳۶۹ منجیل

 22. شمخانی: مرز هوایی ما خط قرمز است/ به متجاوز همواره پاسخ سخت داده و خواهیم داد

 23. چگونه آسم ناشی از استرس را کنترل کنیم؟

 24. آبتی زیر آفتاب گرم   

 25. سی ان ان: اتحادیه اروپا به دنبال تحریم ایران نیست

پربحث‌های دیروز

 1. می‌شود برجام را با روسیه و چین ادامه داد؟

 2. مدیر مالی وزارت نفت در حین خروج از کشور دستگیر شد

 3. شبهات امنیتی قانون اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی و مردان خارجی

 4. حاشیه‌های مناظره زاکانی و تاجزاده/فردی که قرار بود جانشین زنگنه شود/چرا دادگاه محمدرضا خاتمی به صورت کامل از تلویزیون پخش نمی شود؟

 5. جدیدترین صحنه‌سازی آمریکا علیه ایران در حادثه نفتکش‌ها

 6. نفس مستاجران به شماره افتاد/ آیا دست دولت برای تنظیم بازار اجاره بسته است؟

 7. ناگفته‌های مداح مشهور از نوحه جنجالی‌اش/ خانمی در کانادا آغازگر این ماجرا بود

 8. پاسخ الف به جوابیه علی مطهری با ارجاع به مشروح مذاکرات مجلس/ ادعای غلط خود را اصلاح کنید+ سند

 9. نوبخت: اگر نمایندگان مجلس فرمول بهتری برای افزایش حقوق کارمندان ارائه کنند اجرا می کنیم

 10. قراردادهای مالی خانگی را ثبت کنید تا جرائم کمتر شود

 11. آیت‌الله علوی گرگانی خطاب به ناجا: نگذارید نعمت حجاب از دست برود

 12. تاج: لیگ برتر را برگزار نمی‎‌کنیم

 13. آلمان به پیروی از آمریکا ایران را در حادثه دریای عمان متهم کرد

 14. ترامپ: ببینیم درباره ایران چه پیش می‌آید

 15. چرا عقب‌نشینی؟ چرخش موضع بن‌سلمان مقابل ایران؛ از ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹

 16. تهدید نماینده آمل در صورت واردات برنج در فصل برداشت/با وزرا بی حساب و کتاب نمی مانیم

 17. ابهام جدید در ماجرای افزایش حقوق ۹۸/ تایید مصوبه دولت از طرف هیئت تطبیق قوانین مجلس

 18. دادستان: مردم از قوه قضائیه انتظار اجرای عدالت دارند/ از ماه آینده شاهد تحولات بزرگی در فضای مجازی خواهیم بود

 19. سازمان امور مالیاتی: فقط خریداران سکه از بانک مرکزی مالیات می‌دهند

 20. لوازم خانگی ایرانی جایگزین کره‌ای‌ها می‌شود

 21. اعترافات دختر هنجارشکن/ نیم لیتر مشروب خورده بودم!  

 22. سخنان مادر و وکیل علیرضا شیرمحمدعلی درباره مرگ این زندانی

 23. اسلامی خبر داد: طرح دولت برای خانه‌دار کردن کارمندان جوان

 24. افزایش چراغ خاموش قیمت فرآوده‌های لبنی/ تولیدکنندگان باز گران کردند

 25. «همسرکُشی» و «آقازاده‌ها» حال مردم را بد می‌کنند یا امر به معروف؟

پربحث‌های هفته

 1. شناسايي ضاربان بانوي آمر به معروف در رشت  

 2. روزی که ژاپنی‌ها به ایرانی‌ها حسرت زیادی خوردند!

 3. رئیس انجمن خودروسازان: قیمت تمام شده پراید ۳۹ میلیون‌تومان است

 4. می‌شود برجام را با روسیه و چین ادامه داد؟

 5. آمريكا ديگر چيز چنداني در چنته ندارد كه تاكنون نشان نداده باشد

 6. آقای روحانی، حالا وقت تعویض طلایی است

 7. آیا به افراد مشهور و سلبریتی‌ها بدهکاریم؟

 8. رهبر انقلاب: ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم و با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد/ ترامپ بعد از بازگشت از ژاپن، پتروشیمی ایران را تحریم کرد آیا این پیام صداقت است؟

 9. مدیر مالی وزارت نفت در حین خروج از کشور دستگیر شد

 10. قالیباف در پیامی به جوانان: اگر به میدان انتخابات نیایید، در برهمان پاشنه خواهد چرخید/ نباید منتظر دستور از بالا به پایین باشیم

 11. مسافر جنجالی اسنپ : با میل خودم توییت عذرخواهی را زدم

 12. شبهات امنیتی قانون اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی و مردان خارجی

 13. قوه قضائیه درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی شفاف سازی کند+ اطلاعیه سازمان زندان‌ها

 14. مجلسی این‌چنینم آرزوست

 15. نگاهی به مرگ محمد مرسی

 16. دیدار رهبری و نخست‌وزیر ژاپن؛ ۶ درخواست و ۶ پاسخ

 17. تجمع دانشجویان مقابل سفارت انگلیس   

 18. چگونگی عملکرد پلیس راهور در مواجهه با کشف حجاب در خودرو

 19. شعار انتخاباتی قالیباف/ علی مطهری و فریب مردم/ روایت باهنر از افطاری با حضور احمدی نژاد و ناطق نوری

 20. تصویری دیده نشده از بشار اسد  

 21. نشریه آلمانی دی ولت‌ آلمان :جنگ با ایران، دیوانگی خواهد بود/ ترامپ فردی لاف زن است

 22. اقدام جالب شهردار ارومیه/ لهستانی ها شهروند افتخاری شدند!+ عکس

 23. حضور بانوان در تماشای مسابقات والیبال ایران و کانادا  

 24. اعتراف صادقانه وزیر صنعت؛ حتی در پراید و سمند هم کامل خودکفا نیستیم

 25. محمد مُرسی رئیس جمهور برکنارشده مصر فوت کرد

پربحث‌های اخیر

 1. جدیدترین صحنه‌سازی آمریکا علیه ایران در حادثه نفتکش‌ها

 2. آیت‌الله علوی گرگانی خطاب به ناجا: نگذارید نعمت حجاب از دست برود

 3. چین: روابط تجاری معمول ما با ایران نباید مخدوش شود

 4. مشاور رئیس جمهور فرانسه راهی تهران شد

 5. امیر موسوی: مصمم هستیم جدیت خود را برای به زیر کشیدن استکبار نشان دهیم

 6. دستور ترامپ به مشاورانش برای عقب‌نشینی از اظهارات تند علیه ایران

 7. موگرینی: برجام عنصر اصلی حفظ امنیت و ثبات در منطقه است

 8. واکنش روسیه به ایراد اتهام علیه اتباعش در حادثه هواپیمای مالزی

 9. ممانعت دولت مصر از برگزاری مراسم عزاداری برای مرسی

 10. مشاور موگرینی: تلاش می‌کنیم پیش از ۲ هفته آینده نشستی را با ایران برگزار کنیم

 11. رژیم صهونیستی: در جنگ بعد، خدا باید به فریادمان برسد

 12. امیرعبداللهیان: مرگ مشکوک مرسی متأثر کننده و درخور توجه است

 13. مصر درخواست سازمان ملل برای انجام تحقیقات مستقل درباره مرگ مرسی را محکوم کرد

 14. کدام کشور مسئول اصلی ایجاد ناامنی در خلیج فارس است؟

 15. سی ان ان: اتحادیه اروپا به دنبال تحریم ایران نیست

 16. نمایندگان آمریکا اختیارات جنگی ترامپ را کاهش دادند

 17. پنتاگون: آمریکا خواهان هیچ تنش نظامی با ایران نیست

 18. هدف آمریکا از افزایش حضور نظامی در خلیج فارس

 19. نامزد انتخابات آمریکا: به برجام برمی‌گردم

 20. نشریه آمریکایی: ایران به کابوس سیاست خارجی ترامپ بدل شده است

 21. پمپئو: به دنبال جنگ نیستیم

 22. سناتور آمریکایی: بن سلمان قاتل خاشقچی است

 23. سارکوزی به اتهام فساد مالی محاکمه می‌شود

 24. غرق شدن ۲ کودک ۱۰ ساله در گنبدکاووس/ عملیات احیا نتیجه نداد

 25. سوییس خواستار توقف حکم اعدام دو جوان شیعه بحرینی شد

پربحث‌های دیروز

 1. جدیدترین صحنه‌سازی آمریکا علیه ایران در حادثه نفتکش‌ها

 2. آیت‌الله علوی گرگانی خطاب به ناجا: نگذارید نعمت حجاب از دست برود

 3. آلمان به پیروی از آمریکا ایران را در حادثه دریای عمان متهم کرد

 4. ترامپ: ببینیم درباره ایران چه پیش می‌آید

 5. چرا عقب‌نشینی؟ چرخش موضع بن‌سلمان مقابل ایران؛ از ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹

 6. ترامپ: می‌دانم حملات ۱۱ سپتامبر کار چه کسی بود/حضور نظامی در خاورمیانه وحشتناک بود

 7. چین: روابط تجاری معمول ما با ایران نباید مخدوش شود

 8. مشاور رئیس جمهور فرانسه راهی تهران شد

 9. ترامپ شعار انتخاباتی خود را تغییر داد

 10. امیر موسوی: مصمم هستیم جدیت خود را برای به زیر کشیدن استکبار نشان دهیم

 11. پامپئو: دائما به ایران پیام می‌فرستیم

 12. واکنش روسیه به ایراد اتهام علیه اتباعش در حادثه هواپیمای مالزی

 13. ممانعت دولت مصر از برگزاری مراسم عزاداری برای مرسی

 14. مشاور موگرینی: تلاش می‌کنیم پیش از ۲ هفته آینده نشستی را با ایران برگزار کنیم

 15. رژیم صهونیستی: در جنگ بعد، خدا باید به فریادمان برسد

 16. امیرعبداللهیان: مرگ مشکوک مرسی متأثر کننده و درخور توجه است

 17. مصر درخواست سازمان ملل برای انجام تحقیقات مستقل درباره مرگ مرسی را محکوم کرد

 18. روایت سی‌ان‌ان از توان نظامی ایران در مقابله با آمریکا

 19. ترامپ از اردوغان انتقام ‌می‌گیرد

 20. شهادت مرد ۶۰ ساله فلسطینی به دلیل ضرب و شتم یگان «مستعربین»+ فیلم

 21. پیام رئیس رژیم صهیونیستی برای حزب‌الله

 22. سناتور آمریکایی: بن سلمان قاتل خاشقچی است

 23. سارکوزی به اتهام فساد مالی محاکمه می‌شود

 24. غرق شدن ۲ کودک ۱۰ ساله در گنبدکاووس/ عملیات احیا نتیجه نداد

 25. سوییس خواستار توقف حکم اعدام دو جوان شیعه بحرینی شد

پربحث‌های هفته

 1. نگاهی به مرگ محمد مرسی

 2. نشریه آلمانی دی ولت‌ آلمان :جنگ با ایران، دیوانگی خواهد بود/ ترامپ فردی لاف زن است

 3. محمد مُرسی رئیس جمهور برکنارشده مصر فوت کرد

 4. باز هم نتیجه معکوس/ هدف آمریکا از آتش‌سوزی نفتکش‌ها چیست؟

 5. مرکل: عدم پایبندی به برجام برای ایران پیامدهائی را دارد

 6. افشاگری درباره عامل انفجار نفتکش‌ها +تصاویر

 7. ادعای بن‌سلمان: دست عربستان برای صلح با ایران گشوده است/ از برجام حمایت کردیم

 8. جدیدترین صحنه‌سازی آمریکا علیه ایران در حادثه نفتکش‌ها

 9. ماکرون: ایران در قبال برجام صبور و مسئول باشد

 10. کاهش تعهدات برجامی از سوی ایران، ادامه تحریم آمریکا و انفعال اروپا/ سرانجام برجام چه خواهد شد؟

 11. واکنش دولت آلمان به اظهارات سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران

 12. ترامپ: رئیس‌جمهور نشوم، بازار چنان سقوطی می‌کند که کسی ندیده است!

 13. آیت‌الله علوی گرگانی خطاب به ناجا: نگذارید نعمت حجاب از دست برود

 14. کدام طرف پشت هدف گرفتن نفتکش‌ها ایستاده است؟

 15. درخواست بانک‌های خارجی برای پیوستن به جایگزین روسی سوئیفت

 16. ادعای رویترز مبنی بر اصابت اژدر به نفتکش نروژی

 17. آلمان به پیروی از آمریکا ایران را در حادثه دریای عمان متهم کرد

 18. ترامپ: ببینیم درباره ایران چه پیش می‌آید

 19. واکنش آمریکا به دیدار نخست‌وزیر ژاپن و رئیس‌جمهور ایران

 20. انگلیس: همه گزینه‌ها را در برابر ایران بررسی می‌کنیم

 21. مرگ زودهنگام نقشه «یا جنگ، یا مذاکره»

 22. خبرهایی درباره حمله به دو نفت‌کش در دریای عمان

 23. چرا عقب‌نشینی؟ چرخش موضع بن‌سلمان مقابل ایران؛ از ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹

 24. اردوغان: رحمت خداوند بر برادر شهید ما محمد مرسی باد

 25. واکنش سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به تصمیم برجامی ایران

آخرین عناوین