یورش تشدید شده غول های خودروسازی جهان به کارگران

گروه اقتصادی الف،   3971104003

اقدامات این شرکت آشکارا با هدف خارج کردن مبالغ بیشتری از ثروت ها از جیب کارگران و خانواده هایشان و سرازیر کردن آنها به جیب بانک های وال استریت و موسسات سرمایه گذاری و سهامداران ابر ثروتمندی که آنها را کنترل می کنند انجام می شود.

به گزارش فارس، در تازه ترین مرحله از یورش تشدید شده غول های خودروسازی جهان به کارگران، شرکت فورد موتور روز سه شنبه اعلام کرد که در قالب بخشی از کاهش فعالیت های خود در سطح قاره اروپا، از «هزاران» شغل خود در این قاره خواهد کاست.

این اعلام به دنبال خبر حدود یک ماه پیش جنرال موتورز صورت می گیرد که اعلام کرد درنظر دارد پنج کارخانه خود را در ایالات متحده و کانادا تعطیل کند و تقریبا 15 هزار شغل را از بین ببرد. این خودروسازی مستقر در دیترویت گفته است که در نظر دارد دو کارخانه دیگر خود را که - هنوز نام آنها اعلام نشده - در خارج از آمریکای شمالی تعطیل کند. دیروز شرکت اتومبیل سازی انگلیسی جگوار گزارش های منتشر شده از دسامبر گذشته را تایید کرد که خبر از تصمیم این شرکت  مبنی بر کاستن از 5 هزار شغل خود عمدتا از میان پست های مهندسی و دفتری در قالب بخشی از یک طرح کاهش هزینه های دو و نیم میلیارد پوندی می دادند. 
فورد  در اعلامیه خود که از شهر کلن آلمان منتشر کرد، گفته که درنظر دارد «سودآوری را در روند تولید خود» حفظ کند و «به بهبود هزینه های ساختاری دست یابد که از طریق کاهش نیروی کار مازاد در تمام بخش ها- دستمزد بگیر و ساعتی- ممکن خواهد شد.»
در این اعلامیه علاوه بر کاستن از تعداد مشاغل به «اقدامات افزایش بهره وری» خود که پیشتر اعلام شده نیز اشاره دارد، از جمله تعطیلی کارخانه «صنایع آکوئیتین فورد» در  بلانک فورت فرانسه در آگوست 2019، که به نابود شدن 800 شغل مستقیم و 3 هزار شغل دیگر به طور غیرمستقیم می انجامد و نیز کاستن از بدنه حقوق بگیران و کارخانه مونتاژ خود در آلمان. این بیانیه می افزاید که این شرکت در حال انجام یک «بازنگری راهبردی» در مورد فورد سولرز است که یک سرمایه گذاری مشترک در روسیه است و نتایج آن بعدتر اعلام می شود.

اقدامات این شرکت آشکارا با هدف خارج کردن مبالغ بیشتری از ثروت ها از جیب کارگران و خانواده هایشان و سرازیر کردن آنها به جیب بانک های وال استریت و موسسات سرمایه گذاری و سهامداران ابر ثروتمندی که آنها را کنترل می کنند انجام می شود. فورد بیشترین سود خالص را در میان تمام غول های اتومبیل سازی دارد و تنها در سال گذشته 2.3 میلیارد دلار سود به سهامداران خود پرداخته کرده است.
اعلامیه دیروز به وضوح از نقش یکپارچه ای که اتحادیه های تجاری اروپایی– که فورد به درستی با برچسب «شرکای اتحادیه تجاری» خود از آنها یاد می کند – باید در سرکوب مخالفت های کارگران در قبال این تهاجم بازی کنند سخن می گوید. آنچنان که در این اعلامیه آمده «فورد  رایزنی هایی را با شرکای اتحادیه ای خود و دیگر طرف های ذینفع اصلی برای اجرای یک راهبرد تحول جامع آغاز کرده است.»
در جای دیگری از این بیانیه خاطرنشان شده است که این شرکت «امیدوار است بتواند تا جای ممکن از طریق جدایی داوطلبانه کارکنان به کاهش هزینه های نیروی کار دراروپا دست پیدا کند و برای دستیابی به این هدف با شرکای اجتماعی خود – یعنی اتحادیه های اتومبیل سازی - همکاری تنگاتنگی خواهد داشت.»
اتحادیه های اتومبیل سازی  دست در دست خودروسازان برای تحمیل هزاران اخراج در کنار تعطیلی کارخانه ها با آنها کار کرده اند، روندی که از زمان فروپاشی اقتصادی سال 2008  تشدید شده است. رویترز گزارش کرد که وقتی برای اظهارنظر بیشتر در این زمینه با اتحادیه آی جی متال آلمان تماس گرفته، آنها «اعلام کرده اند پیش از آنکه بتوانند اظهارنظری در این باره کنند باید جزئیات بیشتری را در این مورد کسب کنند.»
نگرش اتحادیه ها نسبت به کارگران را می توان در اظهارنظر آگوست گذشته مارتین هنیگ رئیس «اتحادیه شورای کاری فورد کلن» خلاصه کرد که اعلام کرد «این شرکت به کار خود ادامه می دهد و ما پول خوبی از آنها در می آوریم. اما هیچ چیز به سود خلاصه نمی شود. ما باید هزینه ها را نیز به حساب بیاوریم. این باید مهم ترین وظیفه مدیریت باشد.»
هنیگ از تعداد انبوه کارگران بالای 50 سال سن شکایت کرد و گفت: «در چنین سن و سالی کارگران پیشاپیش  گرفتار بیماری هایی می شوند.»
همانطور که فورد کاستن از مشاغل خود را دنبال می کند، اتحادیه ها در سراسر اروپا اصرار خواهند داشت که کارگران درنهایت فداکاری هایی را برای «رقابتی ماندن» بپذیرند. فراتر از همه آنها برای جلوگیری از هر مقاومت متحد شده از سوی کارگران در سطح ملی، با قرار دادن کارگران کشورهای مختلف در برابر یکدیگر و ترویج نگرشی ناسیونالیستی کار خواهند کرد.»

در آمریکا اتحادیه «کارگران متحد خودروسازی» به دنبال جلوگیری از هر مقاومتی دربرابر تعدیل  دسته جمعی کارگران جنرال موتورز بوده است که این شرکت ماه پیش با انداختن تقصیرها بر گردن کارگران شاغل در مکزیک و چین، آن را اعلام کرد. این اتحادیه قبل تر روشن کرده که از تعدیل کارگران در اروپا استقبال می کند. تغییرساختار فورد بخشی از یک اتحاد رو به گسترش این شرکت با فولکس واگن، بزرگ ترین خودروسازی جهان از نظر فروش است. روری گمبل رئیس اتحادیه کارگران متحد خودروسازی به دیترویت فری پرس گفته است که این اتحاد می تواند به ایجاد مشاغل جدید در آمریکا منجر شود و ما باید کاملا از آن حمایت کنیم.»
با این حال خودروسازان یک راهبرد بین المللی را به پیش می برند. در نیم سال گذشته تولید اتومبیل های سبک در سطح جهان برای دو فصل متوالی افت داشته که اولین رکود در سطح این صنعت از سال 2009 محسوب می شود. غول های خودروسازی تصمیم گرفته اند هزینه این بحران را در میانه یک رکود اقتصادی رو به تعمیق بر دوش کارگران بیندازند، موضوعی که افت فروش در چین و اروپا مشخص کننده آن است. فروش اتومبیل در بریتانیا نیز کاهش یافته و در سال گذشته 6 درصد افت داشته است. از جمله راهبردهای این شرکت ها یک چرخش سریع به سمت خودروهای کم مصرف تر است.
سودهای حاصله برای نخبگان شرکتی و مالی، بالاتر از هر زمان دیگری است، ولی موسسات مالی بزرگ حتی خواستار یورش بزرگ تری به کارگران هستند. روز گذشته آدام جونز تحلیلگر سرمایه گذاری مورگان استنلی با انتشار یادداشتی اعلام کرد که «فورد اروپا ممکن است ملزم به کاهش 20 تا 30 درصدی ظرفیت و نیروی کار خود -  یعنی معادل 100 تا 150 هزار شغل- باشد.» دسامبر گذشته جونز  خواستار کاهش تا 25 هزار شغل درفورد اروپا در قالب «تحول» در این صنعت شده بود.
در میان خودروسازان و تمام بخش های طبقه کاری در اروپا و در سطح بین المللی نوعی مبارزه طلبی و عزم جدی برای مبارزه علیه تصمیم طبقه حاکم مبنی بر کاستن از تعداد کارگران و به تهیدستی کشاندن آنها وجود دارد که در تظاهرات گسترده جاری جلیقه زردها در فرانسه و نیز موج فزاینده اعتصابات در سال 2018 مشهود بود. سه شنبه و چهارشنبه صبح کارگران جنرال موتورز در اوشاوای کانادا، بعد از آنکه این شرکت تایید کرد که قصد تعطیل کردن این کارخانه را در پایان سال 2019 دارد، با زمین گذاشتن ابزارها دست به یک اعتصاب نشسته زدند که اتحادیه یونیفور به طور مستقل دعوت کننده آن بود.
اولین گام برای  دست زدن به مقاومت گسترده به رسمیت شناختن نقشی است که اتحادیه های تجاری ایفا می کنند، نقشی که چیزی جز عوامل مزدبگیر – یا «شرکای»- شرکت ها بودن نیست و مدیرانی که دستمزدهای بسیار بالایی می گیرند آنها را اداره می کنند تا اعتصابات را سرکوب و کاهش اجباری نیروی کار را بر کارگران تحمیل کنند. کارگران به سازمان های جدید و مستقلی – از میان خود کارگران و کمیته های کاری – نیاز دارند تا سازماندهی یا راه اندازی مقاومت های گسترده مستقیما در کنترل خودشان قرار داشته باشد.
پاسخ راهبرد جاری طبقه حاکم، خارج کردن اختیار غول های خودروسازی از دست ذینفع های مالی میلیاردری که آنها را در کنترل خود دارند و تبدیل کردن این شرکت ها به  کارآفرینی های دولتی تحت مالکیت جمعی و کنترل دمکراتیک خود کارگران است.
نویسنده: ویل مارو (Will Morrow)  روزنامه نگار
منبع: yon.ir/nvN7a

عناوین مرتبط

پربحث‌های امروز

 1. آقای ظریف این هم بجا نبود

 2. لاریجانی برای دوازدهمین سال متوالی رئیس مجلس شد/ مطهری از نایب رئیسی بازماند!

 3. بازیگرانی که باید پول‌های مشکوک را پس بدهند + جدول اسامی

 4. خیز فراکسیون‌ها برای کرسی‌های هیئت رئیسه/ رقابت دوباره عارف و لاریجانی

 5. تهیه‌کننده و مدیر و ناظر برنامه موهن شبکه پنج اخراج شدند/ مدیر شبکه توبیخ شد

 6. تا زمانی که سعودی‌ها و اماراتی‌ها دوشیده می‌شوند؛ جنگ چرا؟

 7. اتفاقی عجیب در کشتی آزاد جام ساساری/ گرمکن ورزشی طلای یخکشی را بر باد داد!

 8. حقایقی که از اقتصاد ونزوئلا نمی‌دانید!

 9. لاریجانی: امیدواریم بتوانیم مشکلات مردم را برطرف کنیم

 10. قاچاق بنزین از اوپک ایران  

 11. ارزان‌ترین وگران‌ترین قیمت بنزین در جهان + جدول

 12. چرا بولتون حتی دونالد ترامپ را نگران کرده است؟

 13. برنی سندرز: نمی‌گذارم ترامپ و بولتون با ایران بجنگند

 14. جزئیات طرح اصلاح قانون سربازی اعلام شد

 15. کتک‌کاری دوباره در فوتبال بانوان/ پای مردان هم به درگیری باز شد!

 16. رکود سنگین در انتظار بازار مسکن

 17. نرخ اجاره مسکن در تهران  

 18. چگونه از تهدید تحریم نفت فرصت بسازیم؟   

 19. جلسه ویژه کمیسیون عمران برای ساماندهی بازار مسکن با حضور اسلامی

 20. ‌استاندارد خودروهای داخلی در سراشیبی پرپیچ و خم کیفیت؛ وقتی کیفیت فدای مصلحت می‌شود

 21. واردات 332 قلم تجهیزات پزشکی ممنوع است

 22. جزییات تازه از ۲۶۴ فقره ثبت سفارش جعلی خودرو/ دستور تعیین ارزش فوری خودروهای وارده با ثبت سفارش فاقد اعتبار+ سند

 23. زیر شهر تهران خالی است  

 24. ترکیب اعضای هیات رئیسه مجلس؛ ۵ ولایی، ۴ امیدی + جدول

 25. شهردار تهران تذکر گرفت

پربحث‌های دیروز

 1. انبارلویی: تعجب می‌کنم آقای ظریف به چه دلیل دوباره مذاکره کرده/برجام را اجرایی نکنند، با آمریکایی‌ها حرفی نداریم

 2. کشف طلا، دلار و ۳ کارت‌خوان با گردش مالی ده میلیاردی در دفتر زنگنه

 3. چرا خرمشهر، خرّم‌شهر نشد؟! / چه خوب که ممد نیست...

 4. خدمات یک مدرسه غیرانتفاعی لاکچری در تهران/ ۸۵ میلیون تومان برای اردوی سوئد و فرانسه؛ ۵ میلیون هم اردوی شیراز!

 5. زاکانی:‌ کسی که دو رئیس قوه را بیچاره کرده و دچار مشکل و مایه بدنامی قوه قضائیه شده را باید کنار گذاشت

 6. انتقاد رییس سازمان نظام پزشکی از تمسخر پزشکان در رسانه ملی

 7. اولین زن یهودی در سنای آمریکا و میزبان ظریف کیست؟ + تصاویر

 8. «کسی که دو رئیس قوه را بیچاره کرده» کیست؟/ انتصاب معاون دفتر وزیر با مدرک راهنمایی/ نقد عطریانفر بر عملکرد اصلاح‌طلبان در سال ۸۸

 9. علمای شيعه، یکی از پاسداران زبان فارسی

 10. نقوی‌حسینی: ظریف باید درباره محتوای دیدار با سناتور آمریکایی توضیح دهد

 11. چرا مذاکره با آمریکا سم است؟

 12. مراسم افطاری‌ای که هیچ‌گاه از خاطر روحانی پاک نخواهد شد

 13. هنر تغییر محاسبات

 14. روحانی: اگر قانون اساسی اجرا شود، دولت اختیارات کافی دارد/ از رنج و مشکلات مردم خبر دارم

 15. راغفر: اگر امروز دلار ۸۰۰۰ تومان شود مردم از ذوق به همین دولت رای می‌دهند!

 16. کشف ۹۶ بسته ۱۰۰ دلاری از خانه یک روستایی!

 17. احمد توکلی: اگرچه آمریکا در منطقه حضور دارد، اما جنگ رخ نمی‌دهد/ باید از فساد جلوگیری شود

 18. دولت حزب اللهي و جوان

 19. خودکشی نافرجام ۲دختر در مشهد  

 20. خانه سبز  

 21. دستیار ویژه وزیر صنعت: ۱۰۰ هزار خودرو به بازار می‌آید

 22. مرعشی: مسیر انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ از ۹۸ می‌گذرد/ اصلاح‌طلبان از ضعف‌های دولت آسیب دیده‌اند

 23. کوتاه کردن دست دلالان از بازار خودرو موجب کاهش قیمت می‌شود

 24. جانشین فرمانده کل سپاه: ناو‌های آمریکایی کاملا تحت کنترل ما هستند

 25. مانتو، شلوار و لباس تولید خیرآباد ورامین با مارک های خارجی در بازار

پربحث‌های هفته

 1. کشتیم که کشتیم دیه‌شو میدیم! / نظر شما درباره‌ی این فیلم چیست؟!

 2. لفاظی تازه ترامپ علیه ایران: هرگز دوباره آمریکا را تهدید نکنید

 3. محکومیت «یاسین رامین» در پرونده شیرخشک‌های آلوده وارداتی به ۱۷ سال حبس

 4. انبارلویی: تعجب می‌کنم آقای ظریف به چه دلیل دوباره مذاکره کرده/برجام را اجرایی نکنند، با آمریکایی‌ها حرفی نداریم

 5. برجام؛ ترامپ و توافق جدید

 6. عابربانک پرسپولیس و وزیر سابق کجا شلاق می‌خورند؟

 7. کشف طلا، دلار و ۳ کارت‌خوان با گردش مالی ده میلیاردی در دفتر زنگنه

 8. فرار از جنگ صلح به بار نمی‌‌آورد

 9. چرا خرمشهر، خرّم‌شهر نشد؟! / چه خوب که ممد نیست...

 10. واکنش‌ها به درخواست روحانی برای اختیارات ویژه/ تاکتیک دو سر برد رئیس جمهور/ بگوید در چه مواردی محدودیت دارد/ خیری ندیده ایم از این اختیارها

 11. آقای ظریف این هم بجا نبود

 12. صدای خاموش تجرد قطعی

 13. توضیح نماینده خرمشهر درباره انتشار عکسی افطاری وی در فضای مجازی

 14. محسنی اژه‌ای: از بی‌عفتی فیلم بگیرید و برای ما بفرستید/ روحانی چه اختیار ویژه‌ای می‌خواهد؟/ رضایت اصحاب رسانه از جلسه با رئیسی

 15. تخریب ویلاهای خاص با قاطعیت دستگاه قضا/ از ویلای داماد شمخانی تا دختر وزیر سابق

 16. علی شمخانی: ۴۰سال است جنگ اقتصادی را با فرهنگ خرمشهر به پیروزی تبدیل کرده‌ایم

 17. هشدار شديد دهقان به روسای قوا؛ دستورالعمل چپاول اموال مردم را لغو كنيد

 18. چراغ‌های روشن به هنگام سحر  

 19. خدمات یک مدرسه غیرانتفاعی لاکچری در تهران/ ۸۵ میلیون تومان برای اردوی سوئد و فرانسه؛ ۵ میلیون هم اردوی شیراز!

 20. زاکانی:‌ کسی که دو رئیس قوه را بیچاره کرده و دچار مشکل و مایه بدنامی قوه قضائیه شده را باید کنار گذاشت

 21. ساختمان های کره شمالی‎  

 22. پراید ۱۸.۵ میلیونی در صورت مالی سالیانه شرکت سایپا

 23. اژه‌ای:‌ دشمن به دنبال رواج بی‌عفتی و بی‌اخلاقی در جامعه است/ چرا فیلم قانون‌گریزی‌ها را برای مقامات قضایی نمی‌فرستید؟

 24. روحانی: قیمت ارز ۱۳ هزار تومان و حتی ۸ هزار تومان نیست / بنگاه‌های دولتی باید واگذار شود

 25. آموزش فریب دادن زنان متاهل در سریال نمایش خانگی!

پربحث‌های اخیر

 1. دستیار ویژه وزیر صنعت: ۱۰۰ هزار خودرو به بازار می‌آید

 2. فروش فوری پژو ۲۰۷ و پژو ۲۰۶ توسط ایران خودرو/ جزییات شرایط

 3. اعتراض شدید به اکران یک فیلم غیراخلاقی در جشنواره کن

 4. ارزان‌ترین وگران‌ترین قیمت بنزین در جهان + جدول

 5. رکود سنگین در انتظار بازار مسکن

 6. نرخ اجاره مسکن در تهران  

 7. جلسه ویژه کمیسیون عمران برای ساماندهی بازار مسکن با حضور اسلامی

 8. ‌استاندارد خودروهای داخلی در سراشیبی پرپیچ و خم کیفیت؛ وقتی کیفیت فدای مصلحت می‌شود

 9. جزییات تازه از ۲۶۴ فقره ثبت سفارش جعلی خودرو/ دستور تعیین ارزش فوری خودروهای وارده با ثبت سفارش فاقد اعتبار+ سند

 10. آخرین آمار چک‌های برگشتی

 11. قیمت امروز ارزهای دولتی اعلام شد

 12. آخرین قیمت تلفن همراه در بازار + جدول

 13. آخرین عناوین روزنامه‌های اقتصادی

 14. پیشنهاد یک اقتصاددان برای عبور از بحران اقتصادی

 15. بودجه کاهش فقر به ۸ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان افزایش داد

 16. ۸۲ میلیارد جریمه یک شرکت پتروشیمی وصول شد

 17. گواهی سپرده طلای آب شده عرضه می‌شود

 18. شکر را بیشتر از 3500 تومان نخرید!

 19. آموزش و پرورش: 400 هزار تومان پس از اعمال افزایش حقوق فرهنگیان کسر شد

 20. جنبش ضدآیفونی چینی ها آغاز شد/ نگرانی اپل از کاهش سود

پربحث‌های دیروز

 1. کشف طلا، دلار و ۳ کارت‌خوان با گردش مالی ده میلیاردی در دفتر زنگنه

 2. مراسم افطاری‌ای که هیچ‌گاه از خاطر روحانی پاک نخواهد شد

 3. راغفر: اگر امروز دلار ۸۰۰۰ تومان شود مردم از ذوق به همین دولت رای می‌دهند!

 4. دستیار ویژه وزیر صنعت: ۱۰۰ هزار خودرو به بازار می‌آید

 5. کوتاه کردن دست دلالان از بازار خودرو موجب کاهش قیمت می‌شود

 6. رئیس سازمان حمایت: مسئول قیمت گذاری خودرو ما هستیم/ ما به قیمت ۶۰ میلیونی پراید رضایت ندادیم

 7. فروش فوری پژو ۲۰۷ و پژو ۲۰۶ توسط ایران خودرو/ جزییات شرایط

 8. اعتراض شدید به اکران یک فیلم غیراخلاقی در جشنواره کن

 9. دلیل کسر مبالغ میلیونی از حقوق اردیبهشت فرهنگیان

 10. پیش بینی قیمت مسکن در تابستان ۹۸

 11. ساخت ۱۶ بند برای مقابله با سیل در شهرستان قلعه گنج

 12. چند نفر از دهه شصتی‌ها بیکارند؟ + جدول

 13. کیفیت خودروهای داخلی در فروردین اعلام شد + جدول

 14. معاون وزیر کشاورزی: مردم کالای گران نخرند!

 15. بودجه کاهش فقر به ۸ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان افزایش داد

 16. ۸۲ میلیارد جریمه یک شرکت پتروشیمی وصول شد

 17. گواهی سپرده طلای آب شده عرضه می‌شود

 18. شکر را بیشتر از 3500 تومان نخرید!

 19. آموزش و پرورش: 400 هزار تومان پس از اعمال افزایش حقوق فرهنگیان کسر شد

 20. جنبش ضدآیفونی چینی ها آغاز شد/ نگرانی اپل از کاهش سود

 21. اعمال تعرفه‌های جدید برق برای تهرانی‌ها

 22. شاخص کل بورس تهران کاهش یافت + جدول

 23. افزایش دوباره قیمت سکه در بازار + آخرین قیمت دلار

 24. قیمت امروز خرید دلار در بانک‌ها

 25. دستورالعمل پرداخت مالیات پزشکان ابلاغ شد

پربحث‌های هفته

 1. کشف طلا، دلار و ۳ کارت‌خوان با گردش مالی ده میلیاردی در دفتر زنگنه

 2. هشدار شديد دهقان به روسای قوا؛ دستورالعمل چپاول اموال مردم را لغو كنيد

 3. پراید ۱۸.۵ میلیونی در صورت مالی سالیانه شرکت سایپا

 4. روحانی: قیمت ارز ۱۳ هزار تومان و حتی ۸ هزار تومان نیست / بنگاه‌های دولتی باید واگذار شود

 5. شریعتمداری: علیرغم تلاش دولت همچنان مردم در شرایط مطلوبی به سر نمی‌برند

 6. ارز ۴۲۰۰ تومانی را حذف کنید، یارانه نقدی بدهید

 7. گرانی و بازار مسکن/ وام‌هایی که دیگر کارایی ندارد!

 8. اختیارات و تصمیمات اقتصادی که معطل اجراست

 9. ارز ۴۲۰۰ تومانی را تمام کنید!

 10. افزایش شدید اجاره بها به نحو عجیبی آغاز شده است

 11. رونق تولید از مسیر فناوری اطلاعات

 12. مراسم افطاری‌ای که هیچ‌گاه از خاطر روحانی پاک نخواهد شد

 13. رئیس کل بانک مرکزی : مردم دربازار ارز سرمایه گذاری نکنند/ کاهش۲هزارتومانی دلار

 14. ادامه کاهش قیمت‌ خودرو در بازار + جدول

 15. دریافت ۸میلیون دلار ارز دولتی توسط یک خیریه/ تحقیق و تفحص از ارز ۴۲۰۰تومانی

 16. بازار مسکن یا تونل وحشت؟!

 17. چه کسانی خودرو را گران کردند؟

 18. خجسته: ما توانستیم «ریگی» را از هواپیما به زمین بیاوریم چگونه نمی‌توانیم اخلالگران بازار را دستگیر کنیم

 19. وزیر راه: با افزایش تولید مسکن، قیمت آن را کاهش می‌دهیم

 20. احتمال تغییر ساعت کاری ادارات

 21. راغفر: اگر امروز دلار ۸۰۰۰ تومان شود مردم از ذوق به همین دولت رای می‌دهند!

 22. واردات خودروی هیبریدی همچنان ممنوع است

 23. شورای رقابت دوباره قیمت‌گذار خودرو شد

 24. قرار جلب پوری حسینی به دادرسی صادر شد

 25. باز هم گرانی خودرو، باز هم سکوت سازمان حمایت/ انفعال در برابر خودروسازان تا کی ادامه دارد!؟

آخرین عناوین