آیت‌الله مکارم‌شیرازی: وام‌ قرض الحسنه بانک‌ها رباخواری آشکار و خلاف شرع است

گروه سیاسی الف،   3971103018 ۳۶ نظر، ۴ در صف انتشار و ۱۷ تکراری یا غیرقابل انتشار
آیت‌الله مکارم‌شیرازی: وام‌ قرض الحسنه بانک‌ها رباخواری آشکار و خلاف شرع است

یک مرجع تقلید گفت: وام‌ قرض الحسنه بانک‌ها رباخواری آشکار و خلاف شرع است؛ ما گفتیم 4 درصد بابت کارمزد بگیرید، اما یکبار نه هر سال!

‌به گزارش ایسنا، آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی عصر سه‌شنبه در دیدار با اعضای هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی که در بیت ایشان برگزارشد، با اظهار امیدواری از به ثمر رسیدن ‌تلاش‌های این کمسیون، به انتقاد از نظام بانکی پرداخت و گفت: نظام اقتصادی کشور بسیار پیچیده و معماگونه شده‌ است و مقصر اصلی هم خودمان هستیم نه تحریم‌ها.

وی افزود: وام‌ قرض الحسنه بانک‌ها رباخواری آشکار و خلاف شرع است؛ ما گفتیم 4 درصد بابت کارمزد بگیرید اما یکبار نه هر سال! این زرنگی بانک‌ها زشت و خلاف شرع است و سودی که بانک‌ها به اسم کارمزد پس از آن 4 درصد اولیه می‌گیرند، رباخواری آشکار است و تا به حال هم کسی به این بانک‌ها ایرادی نگرفته‌است.

این مرجع تقلید اظهارکرد: مساله‌ بعدی پدیده‌ خلق پول توسط بانک‌هاست که بسیار خطرناک است؛ مثلا بانکی اگر نقدینگی‌اش 100 میلیون تومان است، به علت الکترونیکی شدن مبادلات و جایگزینی اوراق بهادار و عدم حضور اسکناس فیزیکی، بانک‌ها اقدام به خلق پول کرده و مثلا 200 میلیون تومان سند مالی صادر می‌کنند.

وی ادامه داد: نتیجه آن‌که علت ورشکستگی بسیاری از موسسات مالی نیز همین امر بوده‌ است که خسارت هنگفتی هم به دولت زده‌ است؛ زیرا دولت مجبور می‌شود برای جلوگیری از خشم مال‌باختگان، پول ‌آن‌ها را از منابعی که ندارد بپردازد که مجبور به چاپ اسکناس و خلق مجدد پول بدون پشتوانه ‌می‌شود.

مکارم شیرازی در ادامهم گفت: ما تابه حال نفهمیدیم بانک مرکزی چقدر نفوذ و نظارت بر بانک‌ها دارد و ابزار قانونی و ضامن اجرایی مصوباتش چیست، چون می‌بینیم که بانک‌ها به اجرای دستورات بانک مرکزی در خصوص حداکثر سود بانکی توجهی ندارند.

وی خاطرنشان کرد: بانک مرکزی باید قدرت مجازات بانک‌های خاطی‌ را داشته باشد، اما به گونه‌ای که منجر به تعطیلی و نارضایتی مردم نشود و اعمال قانون در قالب سیستمی جامع باشد.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

محمد۷۳۶۱۷۲۰۸:۲۷:۰۷ ۱۳۹۷/۱۱/۳
تنها وقتی حکومت خیلی شدید پیگیر نظر مراجع هست که مربوط به حجاب باشه.
شاهرخ۷۳۶۴۰۱۱۰:۰۶:۳۷ ۱۳۹۷/۱۱/۳
متاسفانه دلیل دوگانگی مواجهه دستگاههای دولتی با استفتائات مراجع و عدم پیگیری مراجع نسبت به استفتائات خودشون و استفاده ابزاری از استفتائات مراجع و سکوت این بزرگواران نسبت به گفته های خودشون فقط...وگرنه چه کسی هست ندونه حکم شرع لازم الاجرا و پیگیری آن تا حصول نتیجه توسط مراجع حجت و وظیفه ذاتی مراجع می باشد.....!!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ متاسفانه ادامه این وضع موجود بزرگترین آسیبش به ذاته تشیع و ساحت دین و دینداری هست و واقعا جای تاسف داره
پیمان۷۳۶۷۵۱۱۲:۰۶:۵۱ ۱۳۹۷/۱۱/۳
چون فساد اخلاقی و شرم و حیاء مهم تر از پوله.
مسعود۷۳۷۲۴۰۱۵:۴۳:۳۲ ۱۳۹۷/۱۱/۳
عمو جون اطلاعات دینی نداری نظر نده ربا جنگ با خداست
علی۷۳۷۲۶۵۱۵:۵۷:۲۲ ۱۳۹۷/۱۱/۳
ربا خواری و رانت خواری و اختلاس و روابط مافیایی در عرصه های مختلف در کشور باعث نابودی کشور و مردم شده و شما فقط دنبال حجاب هستید چون کم هزینه ترین کار برای امثال شما حجاب است ولی جرات وارد شدن به ریشه های اصلی بدبختی های بزرگ را به شما نداده و نمیدهند و خودتان هم به نوعی درگیر هستید .
ناشناس۷۳۷۱۲۲۱۴:۳۹:۳۷ ۱۳۹۷/۱۱/۳
منظورت دولته؟
ناشناس۷۳۷۲۱۲۱۵:۳۱:۲۰ ۱۳۹۷/۱۱/۳
نمی دانم چگونه است که بانک مرکزی و بانک ها به نظر مراجع وقتی به ضرر منافع اشان است توجه نمی کنند مجلس شورای اسلام دلسوزان یک فکری بکنند
ناشناس۷۳۶۱۹۵۰۸:۳۸:۲۲ ۱۳۹۷/۱۱/۳
بخشی مربوط به منطق اقتصادو ارزش زمانی پول (که خود تابعی از نرخ تورم و نرخ بهره تعیین می شود) است. مثلا همین که 4% را یکبار بگیرند، در وامی که یکساله بازپرداخت می شود و وامی که سه ساله بازپرداخت می شود نباید مساوی باشد، اگر یکبار و مساوی بگیرند در منطق اقتصادی در حق کسی که یکساله گرفته اجحاف می شود.
عبد اللهی۷۳۶۲۰۷۰۸:۴۶:۲۲ ۱۳۹۷/۱۱/۳
حضرت ایت الله مکارم شیرازی برای نمونه بانک تجارت انقدر گستاخ شده که الان مدت 5 سال است تبلیغات جذب قرض الحسنه را کنار گذاشته و بجای ان حسابی انحرافی بنام جاری کارت ایجاد و منابعی را که قبلا تخت عنوان قرض الحسنه جمع می کرد به سمت ایندحساب انخرافی که تعهد پرداخت قرض الحسنع ندارد سوق داده اند سایت محترم الف چون این مسله مهمی است لطفا منتشر تا دفتر مرجع محترم رسیدگی فرمایند
ناشناس۷۳۶۲۱۰۰۸:۴۷:۵۰ ۱۳۹۷/۱۱/۳
جناب آقای مکارم لطفا در باب بدهکاران بانکی، کسانی که هزاران میلیارد پول ملت را گرفتند و سالهاست پس نمی دن. چی میشه؟
ناشناس۷۳۶۶۰۶۱۱:۲۰:۳۵ ۱۳۹۷/۱۱/۳
داداش من اون که 1000 میلیارد وام میگیره که از مردم عادی نیست که بتوانند این جوری باهاش برخورد کنند.این قوانین فقط برای مردم عادی هست. در جلسه دادگاه بانک سرمایه گفته میشه آقا 1000 میلیارد گرفته بدون اینکه یک سیم کارت به نامش باشه.
ناشناس۷۳۷۲۲۶۱۵:۳۷:۳۶ ۱۳۹۷/۱۱/۳
مجلس کم کم برای آنها اقدام می کند در اول سود و جریمه دیرکرواهد بخشید و در ورهله بعد اصل وام رورنگران آنها نباشید.
ناشناس۷۳۶۲۱۳۰۸:۴۸:۵۹ ۱۳۹۷/۱۱/۳
جناب مکارم عزیز پس ندادن وام های چند صد میلیارد تومانی تکلیفش چیه. لطفا استفتاء بفرمایید
ناشناس۷۳۶۵۶۶۱۱:۰۸:۱۸ ۱۳۹۷/۱۱/۳
اسم آن هاپولی است
ناشناس۷۳۶۲۳۴۰۸:۵۵:۱۵ ۱۳۹۷/۱۱/۳
دفتر محترم ایت الله مکارم شیرازی لطفا بررسی کنید تعدادی از بانک های خصوصی در چارت و سرفصل های خود اصلا سرفصلی بنام حساب پس انداز قرض الحسنه ندارند در عوض حسابی دارند بنام جاری کارت قرض الحسنه که ماهیت ان با پس انداز قرض الحسنه فرق دارد و هیچگونه تعهدی برای بانک ایجاد نمی کند که وام قرض الحسنه بدهند برای نمونه بانک شهر و کار افرین را به عنوان پایلوت مورد بررسی قرار دهید
بانک۷۳۶۲۴۴۰۸:۵۸:۵۳ ۱۳۹۷/۱۱/۳
متاسفانه بانک مرکزی نمیتونه دخالتی کنه چون بانک ها همه به یک ارگانی وصل هستن که زور بانک مرکزی نمیرسه
ناشناس۷۳۶۲۶۵۰۹:۰۶:۳۷ ۱۳۹۷/۱۱/۳
حالا این خلاف شرعی که میگید حکمش از نظر شرع چیه؟ باید چیکارشون کرد؟ مردم بیچاره که اسیر این بازیها شدن باید چیکار کنن؟
ناشناس۷۳۶۳۱۸۰۹:۲۶:۲۰ ۱۳۹۷/۱۱/۳
متاسفانه در ایران بانک را که یک تشکیلات اقتصادیست با انجمن‌های خیریه اشتباه گرفته اند
ناشناس۷۳۶۵۸۹۱۱:۱۶:۴۰ ۱۳۹۷/۱۱/۳
بی شک این کامنت گذار یک مزدور اسلاحتلبه
محمد۷۳۷۲۲۹۱۵:۳۹:۵۵ ۱۳۹۷/۱۱/۳
برعکس یک اقتصادان فهمیده و منطقی است.
ناشناس۷۳۶۳۳۱۰۹:۳۹:۲۹ ۱۳۹۷/۱۱/۳
بانکداری اسلامی داریم با بهره/کارمزد عمدتا 30درصدی و در غرب 8 درصدی اینجا اسلام فراوان و اونجا مسلمان
ناشناس۷۳۶۳۳۵۰۹:۴۱:۵۹ ۱۳۹۷/۱۱/۳
سالی 4% که جای خوددارد! بانکها،اگرخجالت نکشند،دوست دارند،ماهی 4% بگیرند! واقعا خجالت آوراست،درجمهوری اسلامی وجلوچشم شورای نگهبان، وبعنوان قرض الحسنه،سالی 4% سودبگیرند! اسمش را هم بگذارند،بانکداری اسلامی؟؟!!!!
ناشناس۷۳۶۳۳۶۰۹:۴۲:۴۹ ۱۳۹۷/۱۱/۳
وام قرض الحسنه به شرط سپرده گذاری است ... این شرط واجب است... و لذا قرض الحسنه نیست یکنوع بده بستان است که عملا با توجه به نرخ تورم و کاهش ارزش پول سپرده گذاران زیان میبینند ...... در بسیاری از وام ها بانک ها مقداری از اعتبار را مسدود میکنند و تا قسط آخر نمیدهند درحالیکه اقساط و سود ان را میگیرند اگر آن قرض الحسنه حکم ربا را دارد اینها چه خواهد شد ....
مجتبی مقدسی۷۳۶۳۴۸۰۹:۴۸:۰۶ ۱۳۹۷/۱۱/۳
تمامی وامهای بانکهای به اصطلاح اسلامی کشور ما،رباست.وبنا به فرمایش خدا در قران کریم،ربا جنگ با خداست.عمده دلیل مشکلات همه ماهم ،همین است.
علی۷۳۶۴۵۶۱۰:۳۱:۳۶ ۱۳۹۷/۱۱/۳
حاج آقا خوب است بفرمایید جناب دولت حقوق و تمام حسابهای بانکی را براساس یک چیزی مثل طلا قیمت گذاری کند و موظف باشد مطابق اون پرداخت کند آنموقع نخواهد تواست سر خود خلق پول کند. آقای همتی گفت که 55 هزار میلیارد تومان بانک ها به بانک مرکزی بدهکارند این همان خلق پولهای بی قاعده و خلاف است که موجب میشود بانک برود گرانترین نقاط شهرها زمین و شعبه بزند و یا به اطرافیان خود وام های کلان بدهد و پولهای پر فشار حرام (جسارت نباشد از نظر ما و ای کاش در نظر شما هم چنین باشد ) را روانه بازار ارز و طلا و مسکن و مایحتاج مردم کند و ملت بی نوا را به خاک سیاه بنشاند
سلام۷۳۶۴۶۰۱۰:۳۲:۰۲ ۱۳۹۷/۱۱/۳
در زمان حکومت قاجار با فتوی میرزای شیرازی در کشور غوغا به پا شد حالا در حکومت اسلامی تمام مراجع هم جمع بشن فتوی بدن باز دولت کار خودش رو میکنه انگار کلا بی خیال شرع و حلال و حرام شدن ..
ناشناس۷۳۶۵۲۹۱۰:۵۶:۳۴ ۱۳۹۷/۱۱/۳
حاج آقا سودی که بانک‌ها به پس‌اندازها می‌دهند چه؟ آن‌ها هم جز ربا چه چیز دیگری می‌توانند باشند. اصولا بانک چه کار می‌کند که در یک ماه ده درصد سودش را به پس‌اندازه کوتاه مدت بدهد؟ بانک پول مردم را قرض ربایی می‌کند و از دیگران ربا می‌گیرد. مگر این طور نیست؟ واقعا این سوال منه.
سروش۷۳۶۷۱۰۱۱:۵۳:۳۰ ۱۳۹۷/۱۱/۳
اساسا ما بانکداری اسلامی نداریم کل بانکداری اسلامی رو از روی یک کتاب به اسم المکاسب شیخ انصاری گرفتند که این کتاب برای رفع نیاز های روزانه افراد و بازاریان می باشد نه برای یک سیستم اقتصادی با این همه زیر مجموعه که تقوای فردی را بتوان در مجموعه بیشماری سیستم و انسان پیاده کرد حالا شما بگو حرام است سیستم کار خودشو می کنه
علي۷۳۶۷۳۶۱۲:۰۲:۲۳ ۱۳۹۷/۱۱/۳
علی برکت الله
علي۷۳۶۷۵۸۱۲:۱۱:۱۸ ۱۳۹۷/۱۱/۳
باز هم پدر آیت الله مکارم بیامرزد که هر از چند وقتی پیامی در این خصوص می دهد. ای کاش مراجع می توانستند با هم بنشینند و صحبت کنند و به یک اجماع بر سر موضوع ربا خواریبرسند.
علي۷۳۶۷۶۲۱۲:۱۲:۱۶ ۱۳۹۷/۱۱/۳
در قرن 21 هنوز نتوانسته اند معنی کلمه ربا را شفاف بیان کنند تا این همه مردم سر در گم نباشند.
قاسمي سالخورده۷۳۷۲۴۷۱۵:۴۶:۵۰ ۱۳۹۷/۱۱/۳
ربا از احکام قطعی اسلامی است و چیزی نیست که در اثر گذشت زمان ماهیت و معنای آن تغییر کند . مقصود از "ربا" ئی که در قرآن، مورد سرزنش شدید و نهی، واقع شده؛ و در فقه اسلامی حرام است؛ همین معنای متعارف است که در میان همه جوامع شناخته شده است؛ و آن اینکه یک نفر به دیگری پولی را به عنوان قرض بدهد به شرط اینکه بدهکار مبلغ زیادتری را بپردازد که در فقه به آن ربای قرضی گفته می شود. معنای دیگر ربا، که در کتاب های فقهی آمده، هر چند در میان مردم خیلی شناخته شده و متداول نیست، این است که: "دو کالا از اجناسی که با وزن یا پیمانه خرید و فروش می شوند که اگر در معامله پایاپای (کالا به کالا) هر دو از یک جنس باشند و یکی از دیگری زیادی داشته باشد، رباست.)
امیر۷۳۷۷۲۹۲۲:۰۴:۲۳ ۱۳۹۷/۱۱/۳
اگر اینطور هست، پس چرا مراجع به اجماع نمی رسند؟
ناشناس۷۳۷۱۵۷۱۵:۰۰:۴۴ ۱۳۹۷/۱۱/۳
در زمان های قدیم چیزی به عنوان تورم وجود تداشته و پول رایج به صورت سکه طلا و نقره بوده اما امروز
ناشناس۷۳۷۱۶۹۱۵:۰۵:۴۲ ۱۳۹۷/۱۱/۳
در اروپا 2.75 الی 4.5 در سال از شما سود میگیرند .توجه کنید در سال..
علی۷۳۷۲۷۲۱۶:۰۲:۳۷ ۱۳۹۷/۱۱/۳
الان در امارات حتی به خارجیها وام میدهند با بهره سالیانه ۳و نیم درصد برای خرید خانه و خود خانه را وثیقه برمیدارند و تا ۷۰ درصد ارزشش را میپردازند خوب حالا بفرمائید اسلام در کجا بصورت عملی و عینی وجود دارد ؟

پربحث‌های امروز

 1. آقای ظریف این هم بجا نبود

 2. در دیدار رییس جمهور چه گفتیم چه شنیدیم؟/ از اختیاراتی که داریم تا اختیارات ویژه‌ای که می‌خواهیم!

 3. لاریجانی برای دوازدهمین سال متوالی رئیس مجلس شد/ مطهری از نایب رئیسی بازماند!

 4. مداح هتاک به بزرگان اهل سنت به دادسرا احضار شد

 5. بازیگرانی که باید پول‌های مشکوک را پس بدهند + جدول اسامی

 6. بازار مسکن و افزایش شدید قیمت اجاره‌ها؛ وعده‌هایی که محقق نشد/ دولت برنامه‌ای برای مسکن ندارد!

 7. توضیحات وزارت اطلاعات درباره کارتخوان‌های دفتر وزیر نفت

 8. وقتی «دختران انقلاب» فراموش می‌شوند و «دخترکان ضدانقلاب» جای آنها را می‌گیرند!

 9. فریادهای نمایندگان در حمایت از لاریجانی؛ «شیر است!»

 10. خیز فراکسیون‌ها برای کرسی‌های هیئت رئیسه/ رقابت دوباره عارف و لاریجانی

 11. چهارمین جلسه محاکمه داماد وزیر کار/ متهم دلاویز:‌ هادی رضوی فردی تندخو، و عصبی‌مزاج است

 12. قاچاق بنزین از اوپک ایران  

 13. تهیه‌کننده و مدیر و ناظر برنامه موهن شبکه پنج اخراج شدند/ مدیر شبکه توبیخ شد

 14. حقایقی که از اقتصاد ونزوئلا نمی‌دانید!

 15. تا زمانی که سعودی‌ها و اماراتی‌ها دوشیده می‌شوند؛ جنگ چرا؟

 16. اتفاقی عجیب در کشتی آزاد جام ساساری/ گرمکن ورزشی طلای یخکشی را بر باد داد!

 17. ترکیب اعضای هیات رئیسه مجلس؛ ۵ ولایی، ۴ امیدی + جدول

 18. اقدام وحشیانه با دو مرد بی‌خانمان  

 19. ظریف: سخن گفتن کافی نیست، اروپایی‌ها باید اقدام عملی کنند/ توافق هسته‌ای را نقض نکردیم

 20. (تصاویر +16) مردگانی که هرگز دفن نمی‌شوند  

 21. چرا سازمان هواشناسی طوفان تهران را پیش‌بینی نکرده بود؟

 22. مصاحبه ظریف با شبکه سی ان ان  

 23. لاریجانی: امیدواریم بتوانیم مشکلات مردم را برطرف کنیم

 24. مدیر شبکه پنج سیما برکنار شد

 25. چهارمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات محمدهادی رضوی و تعدادی از متهمان بانک سرمایه  

پربحث‌های دیروز

 1. انبارلویی: تعجب می‌کنم آقای ظریف به چه دلیل دوباره مذاکره کرده/برجام را اجرایی نکنند، با آمریکایی‌ها حرفی نداریم

 2. چرا خرمشهر، خرّم‌شهر نشد؟! / چه خوب که ممد نیست...

 3. کشف طلا، دلار و ۳ کارت‌خوان با گردش مالی ده میلیاردی در دفتر زنگنه

 4. اولین زن یهودی در سنای آمریکا و میزبان ظریف کیست؟ + تصاویر

 5. خدمات یک مدرسه غیرانتفاعی لاکچری در تهران/ ۸۵ میلیون تومان برای اردوی سوئد و فرانسه؛ ۵ میلیون هم اردوی شیراز!

 6. زاکانی:‌ کسی که دو رئیس قوه را بیچاره کرده و دچار مشکل و مایه بدنامی قوه قضائیه شده را باید کنار گذاشت

 7. انتقاد رییس سازمان نظام پزشکی از تمسخر پزشکان در رسانه ملی

 8. «کسی که دو رئیس قوه را بیچاره کرده» کیست؟/ انتصاب معاون دفتر وزیر با مدرک راهنمایی/ نقد عطریانفر بر عملکرد اصلاح‌طلبان در سال ۸۸

 9. علمای شيعه، یکی از پاسداران زبان فارسی

 10. نقوی‌حسینی: ظریف باید درباره محتوای دیدار با سناتور آمریکایی توضیح دهد

 11. احمد توکلی: اگرچه آمریکا در منطقه حضور دارد، اما جنگ رخ نمی‌دهد/ باید از فساد جلوگیری شود

 12. چرا مذاکره با آمریکا سم است؟

 13. مراسم افطاری‌ای که هیچ‌گاه از خاطر روحانی پاک نخواهد شد

 14. روحانی: اگر قانون اساسی اجرا شود، دولت اختیارات کافی دارد/ از رنج و مشکلات مردم خبر دارم

 15. راغفر: اگر امروز دلار ۸۰۰۰ تومان شود مردم از ذوق به همین دولت رای می‌دهند!

 16. هنر تغییر محاسبات

 17. کشف ۹۶ بسته ۱۰۰ دلاری از خانه یک روستایی!

 18. دولت حزب اللهي و جوان

 19. خودکشی نافرجام ۲دختر در مشهد  

 20. خانه سبز  

 21. دستیار ویژه وزیر صنعت: ۱۰۰ هزار خودرو به بازار می‌آید

 22. مرعشی: مسیر انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ از ۹۸ می‌گذرد/ اصلاح‌طلبان از ضعف‌های دولت آسیب دیده‌اند

 23. کوتاه کردن دست دلالان از بازار خودرو موجب کاهش قیمت می‌شود

 24. جانشین فرمانده کل سپاه: ناو‌های آمریکایی کاملا تحت کنترل ما هستند

 25. مانتو، شلوار و لباس تولید خیرآباد ورامین با مارک های خارجی در بازار

پربحث‌های هفته

 1. کشتیم که کشتیم دیه‌شو میدیم! / نظر شما درباره‌ی این فیلم چیست؟!

 2. آقای ظریف این هم بجا نبود

 3. صدای خاموش تجرد قطعی

 4. لفاظی تازه ترامپ علیه ایران: هرگز دوباره آمریکا را تهدید نکنید

 5. محکومیت «یاسین رامین» در پرونده شیرخشک‌های آلوده وارداتی به ۱۷ سال حبس

 6. انبارلویی: تعجب می‌کنم آقای ظریف به چه دلیل دوباره مذاکره کرده/برجام را اجرایی نکنند، با آمریکایی‌ها حرفی نداریم

 7. برجام؛ ترامپ و توافق جدید

 8. عابربانک پرسپولیس و وزیر سابق کجا شلاق می‌خورند؟

 9. چرا خرمشهر، خرّم‌شهر نشد؟! / چه خوب که ممد نیست...

 10. کشف طلا، دلار و ۳ کارت‌خوان با گردش مالی ده میلیاردی در دفتر زنگنه

 11. فرار از جنگ صلح به بار نمی‌‌آورد

 12. واکنش‌ها به درخواست روحانی برای اختیارات ویژه/ تاکتیک دو سر برد رئیس جمهور/ بگوید در چه مواردی محدودیت دارد/ خیری ندیده ایم از این اختیارها

 13. توضیح نماینده خرمشهر درباره انتشار عکسی افطاری وی در فضای مجازی

 14. در دیدار رییس جمهور چه گفتیم چه شنیدیم؟/ از اختیاراتی که داریم تا اختیارات ویژه‌ای که می‌خواهیم!

 15. اولین زن یهودی در سنای آمریکا و میزبان ظریف کیست؟ + تصاویر

 16. محسنی اژه‌ای: از بی‌عفتی فیلم بگیرید و برای ما بفرستید/ روحانی چه اختیار ویژه‌ای می‌خواهد؟/ رضایت اصحاب رسانه از جلسه با رئیسی

 17. تخریب ویلاهای خاص با قاطعیت دستگاه قضا/ از ویلای داماد شمخانی تا دختر وزیر سابق

 18. علی شمخانی: ۴۰سال است جنگ اقتصادی را با فرهنگ خرمشهر به پیروزی تبدیل کرده‌ایم

 19. هشدار شديد دهقان به روسای قوا؛ دستورالعمل چپاول اموال مردم را لغو كنيد

 20. چراغ‌های روشن به هنگام سحر  

 21. لاریجانی برای دوازدهمین سال متوالی رئیس مجلس شد/ مطهری از نایب رئیسی بازماند!

 22. خدمات یک مدرسه غیرانتفاعی لاکچری در تهران/ ۸۵ میلیون تومان برای اردوی سوئد و فرانسه؛ ۵ میلیون هم اردوی شیراز!

 23. زاکانی:‌ کسی که دو رئیس قوه را بیچاره کرده و دچار مشکل و مایه بدنامی قوه قضائیه شده را باید کنار گذاشت

 24. ساختمان های کره شمالی‎  

 25. پراید ۱۸.۵ میلیونی در صورت مالی سالیانه شرکت سایپا

پربحث‌های امروز

 1. آقای ظریف این هم بجا نبود

 2. در دیدار رییس جمهور چه گفتیم چه شنیدیم؟/ از اختیاراتی که داریم تا اختیارات ویژه‌ای که می‌خواهیم!

 3. لاریجانی برای دوازدهمین سال متوالی رئیس مجلس شد/ مطهری از نایب رئیسی بازماند!

 4. مداح هتاک به بزرگان اهل سنت به دادسرا احضار شد

 5. وقتی «دختران انقلاب» فراموش می‌شوند و «دخترکان ضدانقلاب» جای آنها را می‌گیرند!

 6. فریادهای نمایندگان در حمایت از لاریجانی؛ «شیر است!»

 7. خیز فراکسیون‌ها برای کرسی‌های هیئت رئیسه/ رقابت دوباره عارف و لاریجانی

 8. ترکیب اعضای هیات رئیسه مجلس؛ ۵ ولایی، ۴ امیدی + جدول

 9. ظریف: سخن گفتن کافی نیست، اروپایی‌ها باید اقدام عملی کنند/ توافق هسته‌ای را نقض نکردیم

 10. لاریجانی: امیدواریم بتوانیم مشکلات مردم را برطرف کنیم

 11. ظریف : پیشنهاد امضای تعهدنامه عدم تجاوز به کشورهای حاشیه خلیج فارس را دادیم

 12. دستور لاریجانی برای پیگیری موضوع مدارس لاکچری

 13. تشکر رئیس مجلس از علی مطهری

 14. نحوه ارزیابی شرایط کشور و زندگی مردم توسط روحانی/تحلیلی درباره مجرمان مؤمن‌نما/ /چرا علی مطهری از هئیت رئیسه حذف شد؟

 15. هاشمی: هیچ کس نمی تواند رای شورا در تشخیص باغات را زیر سوال ببرد

 16. نماینده مجلس: پتروشیمی‌ها تبدیل به کیف پول برای آقازاده‌ها شده‌اند

 17. ظریف با عمار حکیم دیدار کرد

 18. موسوی: هیچ گفت‌وگویی بین ایران و آمریکا وجود ندارد

 19. کنایه کرباسچی به عارف: به همت شما مطهری حذف شد

 20. مخالفت دولت با طرح افزایش نمایندگان مجلس

 21. تذکرات نمایندگان به مسئولان کشور

 22. خنده لاریجانی بعد از شمارش آرا  

 23. طرح مرکز پژوهش‌ها برای رفاه کارت

 24. موسوی‌لارگانی: نجومی‌بگیران روز به روز بیشتر حقوق می‌گیرند

 25. سردار فدوی: آمریکایی‌ها در ضعیف‌ترین دوران حضور خود در منطقه هستند

پربحث‌های دیروز

 1. انبارلویی: تعجب می‌کنم آقای ظریف به چه دلیل دوباره مذاکره کرده/برجام را اجرایی نکنند، با آمریکایی‌ها حرفی نداریم

 2. چرا خرمشهر، خرّم‌شهر نشد؟! / چه خوب که ممد نیست...

 3. اولین زن یهودی در سنای آمریکا و میزبان ظریف کیست؟ + تصاویر

 4. زاکانی:‌ کسی که دو رئیس قوه را بیچاره کرده و دچار مشکل و مایه بدنامی قوه قضائیه شده را باید کنار گذاشت

 5. «کسی که دو رئیس قوه را بیچاره کرده» کیست؟/ انتصاب معاون دفتر وزیر با مدرک راهنمایی/ نقد عطریانفر بر عملکرد اصلاح‌طلبان در سال ۸۸

 6. نقوی‌حسینی: ظریف باید درباره محتوای دیدار با سناتور آمریکایی توضیح دهد

 7. احمد توکلی: اگرچه آمریکا در منطقه حضور دارد، اما جنگ رخ نمی‌دهد/ باید از فساد جلوگیری شود

 8. چرا مذاکره با آمریکا سم است؟

 9. روحانی: اگر قانون اساسی اجرا شود، دولت اختیارات کافی دارد/ از رنج و مشکلات مردم خبر دارم

 10. هنر تغییر محاسبات

 11. دولت حزب اللهي و جوان

 12. مرعشی: مسیر انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ از ۹۸ می‌گذرد/ اصلاح‌طلبان از ضعف‌های دولت آسیب دیده‌اند

 13. جانشین فرمانده کل سپاه: ناو‌های آمریکایی کاملا تحت کنترل ما هستند

 14. مانتو، شلوار و لباس تولید خیرآباد ورامین با مارک های خارجی در بازار

 15. اسامی نامزدهای ۳فراکسیون سیاسی مجلس برای انتخابات هیئت رئیسه/جدول

 16. نماینده مجلس خطاب به روحانی: دست از لجبازی بردارید/ شما بیشترین قانون شکنی را داشته‌اید!

 17. جلسه شورایعالی انقلاب فرهنگی به ریاست لاریجانی برگزار می شود

 18. واکنش نوبخت به انتخاب علی ربیعی به عنوان سخنگوی دولت  

 19. نامه فراکسیون اهل سنت رهبر انقلاب درباره مداحی پخش شده از شبکه پنج

 20. خاموشی: باقدرت و عزت از آمریکا عبور خواهیم کرد

 21. رئیس جدید مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران معرفی شد

 22. آخرین وضعیت طرح عدم کفایت سیاسی و استیضاح رئیس جمهور

 23. برگزاری مراسم سوگواری حضرت امیرالمؤمنین در حضور رهبر انقلاب

 24. گزینه‌های فراکسیون امید برای انتخابات هیئت‌رئیسه نهایی شد

 25. چرا حاجی‌بابایی کاندید ریاست مجلس نشد؟

پربحث‌های هفته

 1. آقای ظریف این هم بجا نبود

 2. محکومیت «یاسین رامین» در پرونده شیرخشک‌های آلوده وارداتی به ۱۷ سال حبس

 3. انبارلویی: تعجب می‌کنم آقای ظریف به چه دلیل دوباره مذاکره کرده/برجام را اجرایی نکنند، با آمریکایی‌ها حرفی نداریم

 4. برجام؛ ترامپ و توافق جدید

 5. چرا خرمشهر، خرّم‌شهر نشد؟! / چه خوب که ممد نیست...

 6. فرار از جنگ صلح به بار نمی‌‌آورد

 7. واکنش‌ها به درخواست روحانی برای اختیارات ویژه/ تاکتیک دو سر برد رئیس جمهور/ بگوید در چه مواردی محدودیت دارد/ خیری ندیده ایم از این اختیارها

 8. توضیح نماینده خرمشهر درباره انتشار عکسی افطاری وی در فضای مجازی

 9. در دیدار رییس جمهور چه گفتیم چه شنیدیم؟/ از اختیاراتی که داریم تا اختیارات ویژه‌ای که می‌خواهیم!

 10. اولین زن یهودی در سنای آمریکا و میزبان ظریف کیست؟ + تصاویر

 11. محسنی اژه‌ای: از بی‌عفتی فیلم بگیرید و برای ما بفرستید/ روحانی چه اختیار ویژه‌ای می‌خواهد؟/ رضایت اصحاب رسانه از جلسه با رئیسی

 12. تخریب ویلاهای خاص با قاطعیت دستگاه قضا/ از ویلای داماد شمخانی تا دختر وزیر سابق

 13. علی شمخانی: ۴۰سال است جنگ اقتصادی را با فرهنگ خرمشهر به پیروزی تبدیل کرده‌ایم

 14. هشدار شديد دهقان به روسای قوا؛ دستورالعمل چپاول اموال مردم را لغو كنيد

 15. لاریجانی برای دوازدهمین سال متوالی رئیس مجلس شد/ مطهری از نایب رئیسی بازماند!

 16. زاکانی:‌ کسی که دو رئیس قوه را بیچاره کرده و دچار مشکل و مایه بدنامی قوه قضائیه شده را باید کنار گذاشت

 17. اژه‌ای:‌ دشمن به دنبال رواج بی‌عفتی و بی‌اخلاقی در جامعه است/ چرا فیلم قانون‌گریزی‌ها را برای مقامات قضایی نمی‌فرستید؟

 18. رفتار عجیب نمایندگان برای تعویق کنکور/ موافقت 81 نفر به رغم فریادی های 150 نماینده

 19. صالحی امیری: با هر دولتی به‌جز دولت روحانی، شرایط بدتر می‌شد/ قیمت خودرو در انتظار تصمیم شورای رقابت/ بعد از سرافراز، اصلاح ساختار صدا و سیما منتفی شد

 20. مداح هتاک به بزرگان اهل سنت به دادسرا احضار شد

 21. سفرهای عجیب و غریب اعضای شورای شهر به کشورهای اروپایی/ نظر عباس عبدی درباره خاطرات هاشمی رفسنجانی/ جزئیات ماجرای جنجالی تصادف پورشه با پراید در اصفهان

 22. دوچرخه‌سواری برای بانوان به موجب قانون منع نشده/ محکومیت حسین هدایتی به حبس و شلاق/ پرونده سیف به دادگاه ارسال شد

 23. «کسی که دو رئیس قوه را بیچاره کرده» کیست؟/ انتصاب معاون دفتر وزیر با مدرک راهنمایی/ نقد عطریانفر بر عملکرد اصلاح‌طلبان در سال ۸۸

 24. خوش چشم: باید مشخص شود ظریف با چه مجوزی با آمریکایی‌ها دیدار کرده است

 25. حکم حسین هدایتی اعلام شد

آخرین عناوین