فشار معیشتی خانوار افزایش یافت، دولت اقدام کند، منتظر نماند/ میزان خط فقر چقدر است؟

گروه اقتصادی الف،   3971102178 ۱۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
فشار معیشتی خانوار افزایش یافت، دولت اقدام کند، منتظر نماند/ میزان خط فقر چقدر است؟

الف/ دولت معتقد است خانوارها با حقوق زیر ۳ میلیون تومان در ماه امکان تامین معیشت و مخارج خود را ندارند؛ به بیان دیگر، خط فقر جدید در شهرها به ۳ میلیون تومان رسیده است، با این حال نرخ تورم وضعیت روشنی ندارد و در برخی اقلام مانند هزینه مسکن تا ۸۰ درصد نیز رشد قیمت داشته است.

به گزارش الف، حداقل دستمزد سال ۹۷ کارگران و مشمولان قانون کار کشور، یک میلیون و ۱۱۴ هزار تومان توسط شورای عالی کار تصویب و در سال جاری به مرحله اجرا گذاشته شد؛ در عین حال، ‌نمایندگان کارگران می‌گویند این رقم با واقعیت های زندگی و معیشت نیروی کار همخوانی ندارد؛ از سویی اگر به این رقم مزایای جانبی شغلی و اضافه کاری و ... را نیز بیافزاییم، بازهم دریافتی میلیون‌ها مشمول قانون کار در ماه به ۲ میلیون تومان نمی‌رسد و از این بابت معیشت اقشار کم درآمد و کارگری جامعه با مخاطراتی مواجه است.

کارشناسان بازار کار می‌گویند، اغلب مشمولان قانون کار در سال جاری یکی از بدترین دوره های معیشتی خود را پشت سر گذاشته‌اند و با وجود ثابت ماندن درآمد، مخارج آنها دستکم به دو برابر و بیشتر از آن رسیده است. هرچند ممکن است درصد اندکی از جامعه به دلیل درآمد بالا از رشد یکباره نرخ ها در ماه‌های گذشته خسارت چندانی ندیده باشند، اما بیشترین فشار رشد قیمت‌ها به معیشت اقشار کم درآمد و کارگری وارد شده است.

اینکه دولت در روزهای گذشته حقوق ۳ میلیون تومان را ملاک ارائه سبد حمایتی کالا دانسته نشان می‌دهد که دولت معتقد است خانوارهای ساکن در شهرها در حال حاضر با حقوق زیر ۳ میلیون تومان در ماه امکان تامین معیشت و مخارج خود را ندارند؛ به بیان دیگر، خط فقر جدید در شهرها به ۳ میلیون تومان رسیده است.

مرکز پژوهش های مجلس به صورت رسمی محاسبات مربوط به خط فقر را برای ۴ دهک از جامعه ارائه کرد که نگاهی به این آمارها تنها در فاصله فصول بهار و تابستان نشان می‌دهد که خط فقر یک خانوار ۴ نفره از ۲ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان به ۲ میلیون و ۷۲۸ هزار تومان افزایش یافته است. به بیان ساده‌تر، طبق آمارهای رسمی کشور تنها در یک دوره ۳ ماهه که درآمد بسیاری از حقوق بگیران رشدی نداشته، اما کف هزینه یک خانوار ۴ نفره ۲۷۸ هزار تومان رشد داشته است.

در حالی که آمار رسمی مرکز پژوهش‌های مجلس خط فقر یک خانوار ۴ نفره را در تابستان امسال حدود ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان برآورد کرد، اما کارشناسان بازار کار می‌گویند رقم واقعی به مراتب بیشتر از ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است، چون در حال حاضر مخارج یک خانوار ۴ نفره در شهر تهران با این میزان درآمد ماهیانه تامین نمی‌شود.

هرچند نمی‌توان به صورت قاطعانه گفت که چند میلیون نفر از حقوق بگیران و شاغلان کشور در حال حاضر زیر خط فقر قرار دارند، اما دستکم این موضوع مشخص است که رشد هزینه‌های ماه‌های اخیر خانوار، ‌باعث شده تا گروه‌های جدیدی از حقوق بگیران نیز در زیر خط فقر قرار بگیرند و رشد حدود ۳۰۰ هزار تومانی مخارج در یک دوره ۳ ماهه، حتما معیشت برخی گروه‌ها را تحت فشار قرار داده است.

اما راهکار دولت برای جبران افزایش هزینه های خانوار در سال جاری، تنها ارائه سبد کالا به گروه‌هایی از جامعه بوده که در حال حاضر نیز در دست انجام است. شاید بتوان این تحلیل را نیز ارائه کرد که از نظر دولت که حدود ۷ میلیون نفر از کل ۲۴ میلیون مشمول قانون کار را دارای حقوق زیر۳ میلیون تومان در ماه و مشمول دریافت سبد حمایتی دانسته، یعنی اینکه دستکم ۷ میلیون شاغل دارای بیمه مشمول قانون کار در حال حاضر در مرز و یا زیر خط فقر قرار دارند.

اینکه در یک دوره ۲ ساله رقم خط فقر در دهک چهارم درآمدی از ۲ میلیون و ۷۶ هزار تومان در ماه به ۲ میلیون و ۷۲۸ هزار تومان (۶۵۲ هزار تومان رشد) رسیده، نشان می‌دهد که سرعت فشار معیشتی به ویژه برای اقشار کم درآمد بالا بوده و رشدهای سالیانه دستمزدها (در دو سال گذشته تنها ۳۰۲ هزار تومان بوده است)، توان جبران افزایش مخارج را ندارد.

احمد امیرآبادی فراهانی؛ عضو هیات رییسه مجلس اعلام کرد که با وجود اینکه خط فقر در شهرهای کشور ۲ میلیون و ۲۵۵ هزار تومان است، اما این رقم در تهران ۴ میلیون و ۵۹۲ هزار تومان است. به عقیده این نماینده مجلس، بسیاری از خانوارهای کشور در حال حاضر در زیر خط فقر قرار دارند.

حمید حاج اسماعیلی؛ کارشناس ارشد بازار کار در گفتگو با خبرنگار الف، با اشاره به اینکه دستیابی به شاخص‌های واقعی کلان اقتصادی از جمله نرخ تورم، رشد اقتصادی و خط فقر نیازمند داده های دقیق است، گفت: به دلیل تعدد مراکز ارائه اطلاعات آماری و همچنین اختلاف آمارهای مراکزی مانند بانک مرکزی و مرکز آمار ایران، نوعی اختلاف نتایج در آمارگیری‌ها داریم.

وی افزود: دولت در سال‌های اخیر برای دستیابی به امکان تصمیم گیری‌های بهتر تلاش کرد تا به سمت استخراج برخی آمارها مانند تعیین خط فقر که در دوره های قبل تا حدود زیادی متوقف بوده و یا نتایج آن منتشر نمی‌شد، برود. اگر دولت نتواند تعداد افراد واقعی زیر خط فقر و طبقات ضعیف جامعه را شناسایی کند، قطعا خسارت‌های اجتماعی فراوانی را خواهیم داشت.

کارشناس ارشد بازار کار بیان کرد: در حال حاضر، در برخی شهرها مانند تهران می‌توان گفت که درآمد ماهیانه کمتر از ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان امکانپذیر نیست و باید این رقم را خط فقر زندگی در تهران دانست. در عین حال، خود دولت با تعیین رقم ۳ میلیون تومان برای ارائه سبد کالا،‌ به نوعی خط فقر جدید را اعلام کرده است.

وی در این خصوص که با توجه به پیش بینی دولت برای افزایش ۲۰ درصدی دستمزد کارمندان در لایحه بودجه سال ۹۸، چه رقمی برای افزایش مزد کارگران در سال آینده مناسب است؟ گفت: نرخ تورم وضعیت روشنی ندارد و نمی توان ارقام اعلامی را قطعی و واقعی دانست. در برخی اقلام مانند هزینه مسکن، تا ۸۰ درصد نیز رشد قیمت داشتیم و از اینرو نمی‌توان درباره دستمزد سال آینده پیش بینی مناسبی ارائه کرد.

حاج اسماعیلی تاکید کرد: در حال حاضر، حدود ۱۳ میلیون نفر از شاغلان را به نوعی فعالان کارگری تشکیل می‌دهند که معیشت بسیاری از آنها دچار مشکل است و دولت باید علاوه بر سبد کالا، به نوعی در ارائه تسهیلات ارزان قیمت تامین ودیعه مسکن و همچنین افزایش قدرت تامین درمان دفترچه های بیمه اقداماتی را داشته باشد.

این کارشناس ارشد بازار کار همچنین از لزوم احیاء‌ مکانیزم بن کالایی برای تامین نیازهای اساسی خانوارهای کارگری با نرخ های مناسب سخن گفت و اضافه کرد:‌ دولت در سال آینده باید علاوه بر نرخ تورم، موضوع خط فقر را نیز در تعیین حداقل مزد کارگران مدنظر قرار دهد.

وی از افزایش یکباره دستمزد ۲۰ درصدی کارمندان در سال آینده ابراز تردید کرد و بیان داشت: حتی اگر حقوق کارگران در سال آینده ۲۵ درصد نیز افزایش یابد، اما بخش خصوصی و تولید توان تامین هزینه‌های خود را نخواهد داشت. بنابراین دولت باید در این زمینه که حمایت‌های غیرنقدی از معیشت خانوار نیز انجام شود، را در دستور کار خود داشته باشد.

در پایان باید گفت این روزها شاهد افزایش قیمت‌ها هستیم و کالاهایی مانند گوشت مرغ و گوسفند افزایش زیادی داشته و هر روز روند رشد قیمیتی خود را ادامه می‌دهند. به نظر می‌رسد دولت بازار را رها کرد و نظارتی بر آن ندارد و این موضوع مورد اعتراض مردم است، در حالی که دولت پیش از این عنوان کرده بود برای کالاهای اساسی دلار ۴۲۰۰ تومانی اختصاص داده اما در بازار شاهد رشد قیمت‌ها حتی بدون ضابطه هستیم. البته به گفته آقای نوبخت در سال آینده ۱۴ میلیارد دلار برای کالاهای اساسی اختصاص یافته است تا مانع فشار بیشتر به مردم شوند اما این موضوع چقدر می‌تواند موفق اجرا شود در حالی کارشناسان پیش بینی افزایش رشد نرخ تورم در سال ۹۸ را مطرح می‌کنند.

 

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۷۳۵۵۴۱۱۷:۵۷:۵۲ ۱۳۹۷/۱۱/۲
دولت خودش مسبب همه این اتفاقاته
ناشناس۷۳۶۱۳۲۰۸:۰۴:۲۹ ۱۳۹۷/۱۱/۳
خودش مسبب هست و اضافه کار و پاداش هم نیست فقط حقوق خالی است اون مزایا مال از ما بهترونه تو هر کارخونه اداره یا نهاد به آدمهای خاص تعلق پیدا میکنه دریافتی همه همون یک میلیونه که ازش بیمه کسر میشه بهتره نه مردم رو نه خودتونو گول بزنید کارد که به استخوان برسه مثل میمون مادر بچه رو مردم میزارن زیر پاهاشون که زنده بمونن بهتره از ریخت و پاش سفرهای خارجی تون بزنید و از بخور بخور کم کنید و به داد مردم برسین
بازنشته۷۳۵۵۴۶۱۸:۰۳:۳۲ ۱۳۹۷/۱۱/۲
در این گرانی و تورم و .. همسان سازی حقوق بازنشتگان فراموش شد . دولت هم خوشحال
ناشناس۷۳۵۶۵۲۱۹:۳۳:۲۸ ۱۳۹۷/۱۱/۲
من فقط می خوام بدونم مسئولین اصلا برای خونه خرید می کنند ؟؟ مثلا برن سوپر محل یا تره بار منطقه ماست و شیر و تخم مرغ و .....بخرند یا اصلا گوشت و برنج می خورن ؟؟ برای یک خانواده چهار نفره که بخوان قورمه سبزی بخورن با برنج کیلویی 18 تومن و گوشت کیلویی شصت تومن فقط سی تومن برنج و گوشت هزینه داره حالا روغن و لوبیا و پیاز و .... را حساب نکنیم صبحانه و شام هم با صرفه جویی بشه بیست تومن ( یعنی نون و هوا بخورن )جمعا 50 هزار تومن خرج غذاست ماهی یک میلیون و پانصد فقط مخارج غذاست با حقوقهای فعلی و بقیه ی هزینه ها .... پس به این نتیجه می رسیم که مردم سنتی ترین غذای ایرانی را حتما نمی تونن تهیه کنند پس مردم چی می خورن ؟؟ حالا هی بیاین تبلیغ کنید بچه بیارین ! بچه به دنیا بیاد توی ایران در حسرت قورمه سبزی و قیمه و آبگوشت بمونه ؟؟!!
ناشناس۷۳۵۶۵۷۱۹:۳۶:۱۱ ۱۳۹۷/۱۱/۲
کل نظام مسوول است اقایان بفکر دو نابعیت ها امریکایی هستند بفکر ملت نیستند
ناشناس۷۳۵۹۲۹۲۳:۳۶:۳۳ ۱۳۹۷/۱۱/۲
عمده مشکلات کشور ناشی از سوء مدیریت دولت است .
ناشناس۷۳۶۲۴۸۰۹:۰۰:۳۹ ۱۳۹۷/۱۱/۳
همون خائنا این بلا رو سرمون آوردن!
ناشناس۷۳۵۶۸۲۲۰:۰۳:۵۵ ۱۳۹۷/۱۱/۲
از ... بپرسید سلطان موز چه نسبتی ...داره که ارز 4200 تومنی گرفته و موز وارد کرده و الان داره کیلویی 13000 میفروشه ؟
ناشناس۷۳۵۸۶۸۲۲:۴۵:۵۸ ۱۳۹۷/۱۱/۲
چقر سلطان داریم وما بی خبریم ....من می ترسم چون اسم کوچک من سلطان علی است من را بگیرند چون زورشان به ان سلطان ها !!!!!نمیرسد .
ناشناس۷۳۶۱۹۲۰۸:۳۷:۳۲ ۱۳۹۷/۱۱/۳
تو رو که حتما می گیرن اگه تو زد و بند و رابطه نباشی داداش !!!
پیمان۷۳۶۰۰۸۰۱:۳۷:۳۱ ۱۳۹۷/۱۱/۳
تا زمانی که فساد جایی وجود داشته باشه رنگ آرامش رو نخواهیم دید.
ناشناس۷۳۶۰۴۴۰۳:۳۳:۴۰ ۱۳۹۷/۱۱/۳
اقا افزایش درامد پزشکان که واقعا قشر اسیب پذیری هستند فراموش نشود
ناشناس۷۳۶۱۹۶۰۸:۳۹:۵۲ ۱۳۹۷/۱۱/۳
3 میلیون تومن پارسال این موقع 750 دلار بود ولی الان 250 دلاره اقا نابود شدیم با این کاهش وحشتناک ارزش پول ملی ، بجای غنی بازی و پرتاب ماهواره به فکر معیشت مردم باشید .............
ناشناس۷۳۶۳۶۱۰۹:۵۳:۵۷ ۱۳۹۷/۱۱/۳
می‌گویند چرا ساحران روزگار موسی مردم را فریب می‌دادند، این حرف ها سحرآمیز نیست؟
نگین۷۳۶۴۱۹۱۰:۱۳:۳۸ ۱۳۹۷/۱۱/۳
نمیدونم والا چی بگیم. سبد کالا که 1 ماه میدن 1 ماه نمیدن. و اینقدر رسانه ای میکنن که سبد دادیم سبد دادیم نفری 100 هزارت .چی میشه. یه برنج شده 120 هزارت. یه روغن شده 44 ت. یک کلیو گوشت شده 70 هزارت. مستمری بهزیستی و کمیته امداد هم نفری خانوار 4 نفر . 70 هزارت افزایش یارانه هم. 108 هزارت واقعا با این مبالغ. یه خانوار 4 نفره چطور زندگی کند. خط فقر یعنی چی ؟ تعریف کنید لطفا ؟ لطفا به فکر باشید. لطفا
اسد۷۳۶۶۰۴۱۱:۲۰:۱۵ ۱۳۹۷/۱۱/۳
بازهم شعار مردم دارند بیچاره تر میشوند
ناشناس۷۳۶۷۰۲۱۱:۵۰:۰۲ ۱۳۹۷/۱۱/۳
دولتمردان عزیز!بخدا ما مردم واقعا شرمنده شما هستیم که با این همه مشغله ای که دارید مجبورید به مشکلات ما هم فکر کنید

پربحث‌های امروز

 1. واکنش کاربران توییتر به سرنگونی پهپاد آمریکایی/ مقابله و برد- برد یعنی این.../ تعریف جدید بی‌بی‌سی از جاسوسی!/ شیرها دندان‌های خود را برای لبخند به نمایش نمی‌گذارند  

 2. تلاش خانواده نجفی برای گرفتن رضایت/ خانواده استاد: فقط قصاص/ نجفی خطاب به مادر میترا: دخترتان امانت بود اما امانتدار خوبی نبودم

 3. بهای دروغ‌ها چیست؟

 4. این جنگ اقتصادی، جنگ اراده‌هاست/ چرا دولت آرایش جنگی ندارد؟

 5. خاص‌ترین و گرانقیمت‌ترین تویوتا لندکروز ایران  

 6. ترامپ: گفت‌وگوی فوق‌العاده‌ای با بن سلمان داشتیم؛ گفتم "اینکه از شما محافظت می‌کنیم، باید پول بدهید"؛ گفت "بله"

 7. کشور وزارت تولید می‌خواهد، نه وزارت واردات

 8. توکلی: روحانی فرافکنی می‌کند؛ عامل نابسامانی اقتصادی داخلی است/ FATF با برخی اصول قانون اساسی مغایرت دارد

 9. نوبخت: در خصوص نظام بانکی بی‌انصافی صورت گرفته/ موسسه‌های مالی غیرمجاز ۳۶ هزار میلیارد تومان به دولت خسارت زدند

 10. دادستان کشور: «علاءالدین» متواری است/ معلوم نیست به چه شکل از زندان آزاد شده

 11. ادعای وزیر خارجه انگلیس: خرابکاری در نفت‌کش‌ها مطمئناً کار ایران است

 12. احتمالا اینستکس امروز تحریم می‌شود

 13. کاش از این موشک‌ها در ۱۲ تیرماه 67 هم داشتیم

 14. ریابکوف: روسیه و متحدانش تحریم‌های آمریکا علیه ایران را بی‌اثر می‌کنند

 15. واکنش دادستان کل کشور به ادعایی درباره رسیدگی مجدد به پرونده سعید طوسی

 16. جانشین فرمانده سپاه: جنگ آشکار با آمریکا ادامه دارد/ انقلاب اسلامی و آمریکا هرگز نمی‌توانند در کنار هم قرار بگیرند

 17. زنگنه: کاهش فروش نفت ایران مطلقاً دروغ است

 18. مدّاحانِ جنجالی و فقرِ فرهنگی

 19. اعلام فهرست نجومی بگیران صندوق بازنشستگی کشوری/ حقوق ۳۸میلیون تومانی یک مدیر + جدول

 20. اجرای طرح «ناظر» برای برخورد با بی‌حجابی

 21. پشت‌پرده اصرار به جدایی جهانگیری از روحانی

 22. جرئیات خواندنی از پهپاد آمریکایی که توسط سپاه شکار شد/ خسارتی که به «آبراهام لینکلن» وارد آمد! + تصاویر

 23. مشاور روحانی: آمریکا اگر چیزی بیش از برجام می‌خواهد، باید چیزهایی بیش از برجام بدهد  

 24. آرمان قهر جهانگیری را تأیید کرد

 25. حاجی‌دلیگانی: چرا عده‌ای با رفاه عموم مردم مخالف هستند؟/ تعطیلات دو هفته‌ای مجلس کنسل شود

پربحث‌های دیروز

 1. شما نظر دهید/ سوال و موضوعاتی که انتظار دارید امشب ابراهیم رئیسی به آن پاسخ دهد، چیست؟

 2. جهانگیری و فریب مردم؛ چرا معاون رئیس‌جمهور جامعه را سرکار می‌گذارد؟

 3. بحث شدید روحانی با جهانگیری/ معاون اول قهر کرد/ روحانی خطاب به جهانگیری: شما دنبال سرنگونی دولت هستید+تکذیب ها و تایید ها

 4. فریاد اجاره نشین‌ها را کسی می‌شنود؟

 5. تحریم دوشنبه آمریکا علیه ایران چیست؟

 6. اعضای باند نفوذی در وزارت نفت دستگیر شدند

 7. نظر علی مطهری درباره نحوه پوشش بازیگران در خارج

 8. ترامپ: هرگز حمله به ایران را "لغو" نکردم

 9. مجازات همسایه خائن صادر شد

 10. اصل ۴۲ و ۴۹ قانون اساسی پس از ۴۰ سال اجرایی خواهد شد؟/ طرح اعاده اموال نامشروع و رسیدگی به دارایی مقامات و مسئولان؛ دو بال برای مبارزه با فساد و ایجاد شفافیت

 11. کدام چشم ایرانی «بلندپروازترین پهپاد آمریکایی» را کشف کرد؟ + تصاویر

 12. آیت‌الله رئیسی: حساب‌های قوه قضائیه به ۵ حساب تقلیل یافت/ سالانه گزارش عملکرد این حساب‌ها را می‌دهم/ اگر درباره ماجرای زندان فشافویه، کم‌کاری مسئولی ثابت شود،‌ قطعا او را برکنار می‌کنیم

 13. کنایه داماد روحانی به آشنا و واعظی: «دولت نه واعظی توانمند دارد نه مشاورانی آشنا به سیاست»

 14. تکذیب درگیری لفظی روحانی با جهانگیری و قهر معاون اول/ دلیل انتقاد عجیب و کنایه آمیز داماد رئیس جمهور/ ذوالنوری چگونه به ریاست کمیسیون امنیت رسید؟

 15. ادعای برادر میترا استاد: نجفی با چند زن در ارتباط بود!/ نجفی انکار می‌کرد و می‌گفت هرچه بوده مربوط به گذشته است

 16. رفتار عجیب تماشاگران بازی ایران و فرانسه

 17. سردرگمی استراتژیک ترامپ

 18. رئیسی: با چادر به سرکردن متهمان خانم مخالفم  

 19. ماجرای سانسور و حذف برخی واژگان از سریال "گاندو"/ تصویر پردازی از سوءاستفاده برخی وابستگان به مسئولان

 20. ترامپ: بولتون می‌خواهد با تمام دنیا بجنگد/من دنبال جنگ نیستم

 21. حاشیه مراسم ختم "میترا استاد"

 22. موسوی خطاب به ترامپ: مگر تحریمی مانده که آمریکا علیه ایران نکرده باشد

 23. معاون رئیس جمهوری آمریکا: ترامپ آماده مذاکره بدون پیش شرط با ایران است

 24. انتقاد یک مرجع تقلید از کوتاهی برخی مسئولان در مسئله حجاب

 25. تفریح تابستانی در رودخانه قم  

پربحث‌های هفته

 1. ترامپ: حمله به ۳ سایت ایران در دستورکار بود/ ۱۰ دقیقه پیش از حمله آن را متوقف کردم

 2. شما نظر دهید/ سوال و موضوعاتی که انتظار دارید امشب ابراهیم رئیسی به آن پاسخ دهد، چیست؟

 3. موشک فوق افسانه‌ای ایران در سرنگونی پهپاد آمریکایی

 4. جهانگیری و فریب مردم؛ چرا معاون رئیس‌جمهور جامعه را سرکار می‌گذارد؟

 5. سرنگونی پهپاد جاسوسی «گلوبال هاوک» در هرمزگان/ پرواز RQ-۴ از پایگاه آمریکایی در جنوب خلیج فارس/ سنتکام با صدور بیانیه‌ای رسما تایید کرد+واکنش ترامپ

 6. هزينه‌هاي يك دروغ!

 7. روایت واقعی از گودال جنجالی رآکتور اراک

 8. سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکا در سواحل هرمزگان

 9. مدیر مالی وزارت نفت در حین خروج از کشور دستگیر شد

 10. می‌شود برجام را با روسیه و چین ادامه داد؟

 11. فیلمی از لحظه انهدام پهپاد امریکایی توسط سامانه سوم خرداد  

 12. بحث شدید روحانی با جهانگیری/ معاون اول قهر کرد/ روحانی خطاب به جهانگیری: شما دنبال سرنگونی دولت هستید+تکذیب ها و تایید ها

 13. پیام سرنگونی پهپاد آمریکایی توسط ایران

 14. آیا به افراد مشهور و سلبریتی‌ها بدهکاریم؟

 15. ترامپ: آماده مذاکره بدون پیش شرط با ایران هستم

 16. نگاهی به مرگ محمد مرسی

 17. شبهات امنیتی قانون اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی و مردان خارجی

 18. فریاد اجاره نشین‌ها را کسی می‌شنود؟

 19. واکنش زنگنه به سعید جلیلی/ در حضور سران قوا مناظره کنیم

 20. قوه قضائیه درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی شفاف سازی کند+ اطلاعیه سازمان زندان‌ها

 21. دادستان کل کشور: هر کسی نمی‌تواند بگوید هر جور دلم می‌خواهد می‌پوشم/ پشت فرمان و داخل اتومبیل را حریم خصوصی نمی‌دانیم

 22. روسیه: ایران به اس 400 نیاز خواهد داشت

 23. پهباد ۲۰۰ میلیون دلاری آمریکا شکار شد  

 24. مجلسی این‌چنینم آرزوست

 25. مشخصات و تصاویر پهپاد جاسوسی آمریکا که سپاه سرنگون کرد+ عکس

پربحث‌های امروز

 1. این جنگ اقتصادی، جنگ اراده‌هاست/ چرا دولت آرایش جنگی ندارد؟

 2. کشور وزارت تولید می‌خواهد، نه وزارت واردات

 3. نوبخت: در خصوص نظام بانکی بی‌انصافی صورت گرفته/ موسسه‌های مالی غیرمجاز ۳۶ هزار میلیارد تومان به دولت خسارت زدند

 4. زنگنه: کاهش فروش نفت ایران مطلقاً دروغ است

 5. اعلام فهرست نجومی بگیران صندوق بازنشستگی کشوری/ حقوق ۳۸میلیون تومانی یک مدیر + جدول

 6. خبر جدید درباره واردات خودروهای هیبریدی

 7. ظرفیت پالایش کشور در خردادماه به 2 میلیون و 150 هزار بشکه در روز رسید

 8. آخرین قیمت سکه در بازار: ۴میلیون و ۷۰۵هزار تومان + قیمت دلار

 9. فروش فوری ۴ محصول ایران خودرو از فردا + جدول

 10. هزینه وام مسکن ۱.۵ میلیون ارزان‌ شد

 11. کلاهبرداری ارزی ۳۰۰ میلیاردی یک صراف

 12. برق «مراکز تولید ارز دیجیتال» در تبریز قطع شد

 13. افزایش صادرات چای هند به ایران

 14. پرداخت هزینه ناكارآمدی شركت‌های دولتی از جیب ملت/ می‌خواهند سهم بیشتری از كیك منابع نفتی را به خود اختصاص دهند

 15. قطار تهران-وان کلید خورد + اعلام قیمت‌ها

 16. گران‎ترین آپارتمان‌های فروخته شده در خرداد ماه  

 17. شاخص بورس تهران باز هم رکورد زد

 18. قیمت امروز خرید دلار در بانک‌ها

 19. وزیر نیرو: یکی از عوامل نابسامانی اقتصاد، آب و توهم ارزانی آن است

 20. جزئیاتی از دپو خودرو در بندر خرمشهر

 21. ٣٠٠٠ میلیارد تومان در راه مناطق سیل‌زده

 22. سناریوهای ارز ۴۲۰۰ تومانی که ناکام ماند

 23. قیمت امروز نفت در بازار جهانی

 24. زمان استفاده از کارت سوختِ شخصی اعلام شد

 25. آخرین قیمت آپارتمان در منطقه ۵ تهران  

پربحث‌های دیروز

 1. فریاد اجاره نشین‌ها را کسی می‌شنود؟

 2. اعضای باند نفوذی در وزارت نفت دستگیر شدند

 3. ارز ۴۲۰۰ تومانی به سفره مردم نمی‌رسد

 4. افزایش قیمت لبنیات غیرقانونی است

 5. همتی: هر لحظه که بتوانیم نرخ دلار را پایین می‌آوریم  

 6. زمین به مسکن رسید

 7. عرضه ۶۰ هزار خودرو در کمتر از ۲ ماه آینده

 8. جزئیات دستگیری یک نفوذی در وزارت نفت

 9. خریداران سکه به دیوان عدالت اداری شکایت کردند

 10. بازار خودرو آرام است/ قیمت پژو ۲۰۶ تیپ ۲ به ۸۵ میلیون تومان رسید

 11. آخرین قیمت دلار در صرافی‌ها

 12. شرط خاص مالیات ستانی از سکه‌های پیش فروشی/ معیارِ "قیمتِ روزِ تحویل" جایگزین قیمت روز شد

 13. جزییات تازه از بازارمتشکل ارزی/ارز نیما و بازار متشکل یکی می شوند

 14. اعتبار39 هزار میلیارد ریالی برای جبران خسارات سیل تصویب شد

 15. بیت‌کوین دهمین ارز پرارزش جهان شد

 16. قیمت هر سیخ جگر چقدر گران شد؟

 17. ریخته‌گران چگونه به بانک سرمایه نفوذ و پول‌ها را خارج کرد؟

 18. دستور بودجه ای جهانگیری به دستگاه‌های اجرایی

 19. ذخیره‌ نفت خام جهان به ۲۴ میلیون بشکه رسید

 20. فراخوان اجباری ۶۰ هزار خودروی مرسدس بنز

 21. اصلاحات را از ساختارها آغاز کنیم

 22. افزایش ۲۰۰ تا ۳۰۰ درصدی قیمت خودرو منطقی است؟!

 23. سیب‌زمینی ارزان نشد

 24. شهرهای پرمصرف برق شناسایی شدند + نقشه

 25. آخرین قیمت سکه و دلار در بازار

پربحث‌های هفته

 1. مدیر مالی وزارت نفت در حین خروج از کشور دستگیر شد

 2. فریاد اجاره نشین‌ها را کسی می‌شنود؟

 3. نفس مستاجران به شماره افتاد/ آیا دست دولت برای تنظیم بازار اجاره بسته است؟

 4. جزئیات تغییر ساعت کاری ادارات

 5. مسکو: اینستکس اجرایی نشود منافع ایران در بخش نفتی و بانکی را تضمین می‌کنیم

 6. اعضای باند نفوذی در وزارت نفت دستگیر شدند

 7. شمارش معکوس برای تصمیم مهم ارزی سران قوا

 8. خانه‌های خالی بلای بازار مسکن/ قانونی که اجرا نمی‌شود!

 9. معجزه افزایش ۴۰ میلیاردی ذخایر ارزی بدون فروش نفت

 10. رحمانی خبر داد: واگذاری دو خودروساز بزرگ تا سال ۹۹

 11. چرا بايد ثروت کنترل شود؟

 12. کیش و مات تحریم‌های نفتی در انتظار تصمیم نمایندگان مجلس/ توسعه پتروپالایشگاه‌ها پادزهر تحریم‌ها

 13. این جنگ اقتصادی، جنگ اراده‌هاست/ چرا دولت آرایش جنگی ندارد؟

 14. اجماع نظر بر سر تخلف در افزایش حقوق کارمندان

 15. نوبخت: اگر نمایندگان مجلس فرمول بهتری برای افزایش حقوق کارمندان ارائه کنند اجرا می کنیم

 16. دم خروس ماجرای نفتکش‌ها

 17. مسکن در یک قدمی دلار قرار گرفت

 18. تهدید نماینده آمل در صورت واردات برنج در فصل برداشت/با وزرا بی حساب و کتاب نمی مانیم

 19. ابهام جدید در ماجرای افزایش حقوق ۹۸/ تایید مصوبه دولت از طرف هیئت تطبیق قوانین مجلس

 20. درخواست از مردم برای مدیریت مصرف برق/افزایش۱۰۰۰مگاواتی مصرف

 21. خبر همتی از تصمیم دولت برای تامین کسری بودجه

 22. مرندی: ۴۶ درصد مردم ایران در سال ۵۶ زیر خط فقر بودند

 23. تورم خرداد ۳۷.۶ درصد شد

 24. اقدام به موقع وزارت نفت در شناسایی وجوه ارزی راکد نزد یکی از صرافی‌ها

 25. به جای کره‌ای‌ها، از تولیدکننده ایرانی حمایت کنید

آخرین عناوین