پرونده مافیای کنکور، قسمت دوم چرا کنکور حذف نمی‌شود؟

رضا علوی،   3971102020 ۵ نظر، ۲۱ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
چرا کنکور حذف نمی‌شود؟

در این سلسله یادداشت‌ها به مسئله مافیای کنکور می‌پردازیم. قسمت اول با عنوان «مافیای کنکور کجاست؟» در الف منتشر شد. اکنون بخش دوم از نظر شما می‌گذرد:

مافیای کنکور هیچ جا نیست. چون اصلا وجود خارجی ندارد. نام مافیا جنجالی و جالب است. اتهام یا شاید ناسزای به‌ظاهر مهم و موثری است. شاید لقب تلافی‌جویانه‌ای باشد برای نامیدن هر دلال یا کلاهبرداری که ادعای آموزش یا مشاوره دارد.

اما مطرح‌کردن مافیا، فقط و فقط یک عمل بی‌فایده و عمدتا انحرافی است. نه سندی دارد، نه جرمی و نه دادگاهی. پای حریف نامرئی‌ای را وسط می‌کشد که نه می‌توان یقه‌اش را گرفت و نه می‌توان تبرئه‌اش کرد. معلوم نیست کجاست و کدام ناظر و بازرس باید سروَقتش برود. دشمن نامر‌ئی را کجا می‌شود گیر انداخت؟

 اما برای مقام مسئولی که ادعای وجود مافیای مخوف را پیش می‌کشد، یک فایده بزرگ دارد: تمام مخالفان و منتقدان ما مهره‌های این مافیا هستند. هر برنامه‌ریزی‌ای که داریم و عملی نمی‌شود به‌خاطر وجود مافیاست. دشمن نامرئی همه جا هست. ضمنا ما که نمی‌توانیم بر مافیا نظارت کنیم. متولی رسیدگی به مافیایی که جرمش واضح و مشخص نیست کدام نهاد است؟ ما که نیستیم.

اما شاید بپرسید اگر مافیایی در کار نیست پس چرا کنکور حذف نمی‌شود؟ ناچارم سوال را با سوال پاسخ جواب بدهم: چه کسی گفته است که حذف کنکور فعلا ممکن است؟ می‌گویید کنکور به این شکل اصلا مطلوب نیست. قبول! اما، جایگزینِ کارشناسی‌شده‌ای که مشکل را بیشتر نکند کو؟

بعضی از مسئولین آ. پ می‌گویند تقسیم ارزشیابی به امتحانات پایان سال دوره دبیرستان (یا همان متوسطه دوم). اما این کار، بار کنکور را تقسیم نمی‌کند. بلکه فشار را بیشتر می‌کند. اتفاقی بدتر از تصمیمی که چند سال پیش در مورد تاثیر قطعی معدل کتبی دیپلم در کنکور گرفته شد. هیچ دانش‌آموز اهل اضطرابی نبود که معدل بالای دیپلمش از اضطرابش کم کند. چرا؟

چون معدل دیپلم هیچ نقطه امنی برای داوطلب ایجاد نمی‌کرد. هیچ کفِ رتبه‌ای را تضمین نمی‌کرد. از آن سو، داوطلبی که معدل مطلوبی نداشت، تقریبا مطمئن بود که رتبه‌های عالی را نمی‌تواند به‌دست آورد و در سطحی از ناامیدی به درس‌خواندن ادامه می‌داد. جنبه تهدید کار بر جنبه فرصتش غلبه داشت. کنکور دو مرحله‌ای نشده بود که داوطلب بخشی از راه را در مقطع دیپلم طی کرده باشد. انگار فقط چند ماده موثر و‌ مهمش را یک سال زودتر پاسخ داده بودند. به‌‌عبارتی کنکور دو برابر شده بود!

این را بگذارید کنارِ این مساله که تصحیح برگه‌های امتحان‌های نهایی در حوزه‌های مختلف تصحیح، بستگی به روش و منش مصححان دارد و متفاوت است. بعضی از دانش‌آموزان سابق که سال‌های گذشته به نمره‌های نهایی‌شان اعتراض کرده‌اند، به‌خوبی این مساله را به‌خاطر دارند که بعضا چطور نمره‌ای پس از بررسی اعتراض‌ها تغییر می‌کرد. سلیقه‌ای بودن سبک و سطح سوالات بعضی از امتحان‌ها به جای خود.

حذف کنکور یک شعار زیبا و فریبنده است. شاید بگویید این کنکور چه بلایی است که این همه وقت و سرمایه و اعصاب دانش‌آموزان و خانواده‌ها را می‌بلعد؟ پاسخ این است که تا زمانی که به خانواده‌ها آگاهی کافی داده نشود، فرهنگ‌های نادرست اصلاح نشود و نظارت بر فعالان و مراکز مدعی آموزش ضعیف باشد، هر جایگزینی تبدیل به بلای مشابهی خواهد شد.

همین سال‌های اخیر هم مشکل تنها کنکور سراسری نبوده است. مثلا، تشکیل کلاس‌های آمادگی المپیاد (که مربوط به سال یازدهم است) در مقاطع پایین‌تر و برای دانش‌آموزان بی‌گناه و بی‌خبرِ سال ششم و هفتم بعضی از مدارس غیردولتی چه معنایی دارد؟

 اما در مورد ادعاها و تبلیغات اخیر یعنی‌ آنچه گام‌های بزرگ به‌سوی حذف کنکور می‌نامند؛ تقسیم رشته‌محل‌ها به دو حالت باآزمون و بر اساس سوابق تحصیلی(بدون آزمون)، اراده پولادین و شگفت‌انگیزی نمی‌خواهد.

وقتی که جمعیت دهه‌ هفتادی‌ها کمتر از دهه شصتی‌هاست و ظرفیت دانشگاه‌ها و تعداد رشته‌محل‌ها متناسب با نیاز نسل قبلی (یک وقت فکر نکنید بحث پول در میان بوده) از میانه دهه هشتاد افزایش یافته‌ است، تقدیم صندلی‌های خالی‌مانده به داوطلبانی که رتبه‌های عالی ندارند شاهکار بزرگی نیست.

داوطلبانی که، هم‌سطحانشان سال‌های قبل با تحویل دادن برگه پاسخ‌نامه خالی، رتبه‌ نامرغوبی را به‌دست ‌می‌آوردند که البته بالاخره می‌توانستند با آن قبول شوند. کجا؟ همان جایی که الان تبدیل به انتخاب بدون آزمون شده است (تکمیل‌ ظرفیت‌های سابق بماند؛ که بخش عمده‌ای از آن‌ ظرفیت‌های منتظرِ تکمیل، همان صندلی‌های خالی‌مانده بود). امسال هم در روالی طبیعی، رشته‌محل‌های بدون آزمون افزایش یافتند. رشته‌محل‌های پرطرفدار، همچنان‌ رقابتی‌ هستند.

در سال‌های آینده باید منتظر شنیدن خبر ادعای حذف کنکور کارشناسی ارشد به همین شیوه زیبا باشیم. این جمعیتِ کمتر از صندلی،  بالاخره به ‌آن مقطع هم می‌رسد. همین حالا هم رشته‌محل‌های بسیاری در مقطع کارشناسی ارشد و حتی دکتری، در عهدِ تکمیل‌ظرفیت هستند که قبلا با آن آشنا شده‌ایم.

باید از آقایان آ. پ پرسید که این مافیای مورد ادعا، آیا در سازمان سنجش و وزارت علوم نفوذ دارد که مانع حذف کنکور می‌شود؟ یا در مجلس؟ یا کجا؟ ما پذیرفتیم که دامان آ. پ پاک است. اما انداختن توپ آن هم از نوع تخیلی‌اش در زمین‌ نهادهای دیگر زیادی غیراخلاقی نیست؟

بهتر نیست به‌جای این حرف‌ها دکان دلالان به‌اصطلاح آموزشی و کمک‌آموزشی را ببندیم که در روز روشن مشغول تجارت و بازی با بیم و امیدهای دانش‌آموزان و دانشجویان هستند؟ مافیا توهم محض است. اگر در روز روشنِ خیابان انقلاب، دلال‌ها و دادزن‌های پایان‌نامه‌فروش را می‌بینیم، گفتن از مافیای پایان‌نامه کاری مضحک است.

در همان نقطه اگر سر بچرخانیم، دلالان جزوه‌فروش و کتابسازان ویترین‌دار را هم می‌بینیم که نام ناشر و کتابفروش بر خود گذاشته‌اند و در همان روز روشن مشغولند به کاسبیِ شیک از راه ابتذال هرچه بیشتر دانش و آموزش. حرف از مافیای کنکور مضحک‌تر است.

ادعای وجود مافیا از جانب مسئولین آ. پ، چیزی نیست غیر از فرافکنی و ساختن غول مخفی و مخوفی که همه جا مهره دارد و پنهانی همه کار می‌کند. چهره واقعی‌اش مشخص نیست و هر تیر غیبی لابد از طرف او آمده. هر جایی که شبه‌موفقیتی کسب کردیم، شاخ این غول را شکسته‌ایم. هر جا هم که سنگ‌ انداختند یا خواستند با ما مخالفت یا وزیرمان را استیضاح کنند، حتما دست این مافیا در کار است.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۷۳۶۶۰۱۱۱:۱۹:۰۳ ۱۳۹۷/۱۱/۳
یکی از دلایل حذف نشدن کنکور "توزیع درآمد ناعادلانه" هست بین بخش خصوصی و بخش دولتی، بین پزشک و دندانپزشک با کارگر و کارمند و معلم. منظور این نیست که همه به یک اندازه حقوق بگیرند منظور اینه که یک تعادلی باید وجود داشته باشه بین درآمد پزشک و مثلا معلم.یا یک کارگر هم به اندازه کارمند معمولی دولت حقوق بگیره یا کارمند معمولی هم به اندازه قانون کار حقوق بگیره.
ناشناس۷۳۶۶۲۳۱۱:۲۹:۲۰ ۱۳۹۷/۱۱/۳
چون رشته محل های پر طرفدار متاقضی زیاد دارد...و چاره ای جز ازمون نیست...مثل برق شریف..پزشکی تهران ، دندان پزشکی بهشتی ، امیر کبیر و امثالهم..
ناشناس۷۳۶۶۳۷۱۱:۳۴:۰۶ ۱۳۹۷/۱۱/۳
اگر کنکور حذف بشه بجای اونهایی که شانسی قبول میشن افراد باسوادی که واقعا ممتازن خصوصا بچه های مدارس تیزهوشان میرن دانشگاهها بعضیها سرعت انتقالشون کمه یا تست زنی بلد نیستن ولی کاملا مخن با کنکور به اینها ظلم میشه خصوصا بچه شهریها که رفتن کلاسهای تست زنی وبقیه از این کلاسها محروم بودن
ناشناس۷۳۶۶۶۹۱۱:۴۲:۴۰ ۱۳۹۷/۱۱/۳
الان ما بکنکور دکتر احمدی نژاد و دکتر روحانی داریم وای به حال بدون کنکور
حسین۷۳۶۷۰۹۱۱:۵۳:۰۰ ۱۳۹۷/۱۱/۳
چرا باید حذف بشه؟ چه راهکار دیگه ای هست الان من ارشد مهندسی صنایع دارم از دانشگاه شریف، تنها امیدم همین کنکوره که دوباره شرکت کنم و پزشکی بخونم

پربحث‌های امروز

 1. حقایقی خواندنی از شب‌قدر/ آیا این شب در کل کره زمین واحد و مشترک است؟

 2. نکاتی مهم درباره داوری در قانون حمایت خانواده که باید بدانید

 3. خرمشهر چگونه آزاد شد؟

 4. روایت نبرد خرمشهر؛ از سقوط تا آزادی

 5. آمریکا بنیانگذار ویکی‌لیکس را به ۱۷ اتهام جدید متهم کرد

 6. پاسخ سخنگوی دفتر نمایندگی ایران به خبر دیدار ظریف با سناتور آمریکایی

 7. آمریکا: پیام محرمانه به ایران ارسال نکردیم

 8. جهاد اسلامی: آماده مقابله با حملات رژیم صهیونیستی هستیم

 9. ویلموتس دست پر به ایران می‌آید؟

 10. ظریف: منطقه شرایط بسیار دشواری را می‌گذراند

 11. پیگیری نامگذاری خیابانی به نام «ناصر حجازی»

 12. تکذیب اظهارات متهم نفتی در دادگاه

 13. صدور بیش از ۴۵ میلیون کارت ملی هوشمند

 14. کوچک ترین اشتباه آمریکا نفت را به ۲۰۰ دلار می رساند

 15. ژاوی: تصور نمی‌کردم در ایران از فوتبال خداحافظی کنم/ برای مربیگری انگیزه زیادی دارم/ تیمم را با فلسفه کرایوف و گواردیولا بنا می‌کنم+ فیلم

 16. راز‌هایی درباره ویروس ایدز که کمتر شنیده‌اید

 17. ۲ گزینه جدید استقلال روی میز مدیران

 18. ثبت نام ۷۵درصدی لیسانسه ها برای طرح کارورزی

 19. مسیر دولت در اصلاح ساختار بودجه شفاف نیست/ ۵ اشکال اساسی در نظام بودجه‌ریزی ایران

 20. ترامپ: نیازی به اعزام نیرو به خاورمیانه نیست

 21. فتح‌الفتوح امروز در «رونق توليد» است/ دولت از بی‌خيالی خارج شود

 22. قرارداد تراکتور با لیکنز فسخ شد

 23. سخنگوی شورای عالی امنیت ملی: به هیچ وجه مذاکره‌ با آمریکا در کار نخواهد بود

 24. دانش‌آموزان شین‌آبادی لیزردرمانی می‌شوند

 25. برخورد شدید خودرو پلیس با قطار  

پربحث‌های دیروز

 1. صدای خاموش تجرد قطعی

 2. ظریف: ما پای میز مذاکره هستیم؛ آمریکا میز مذاکره را ترک کرده

 3. مرگ غم انگیز مادر و پسر در شب چهلم

 4. کیهان به اروپا: 365 روز گذشته چه غلطی کردید که 120 روز دیگر مهلت می‌خواهید؟!

 5. بی‌توجهی به پیام‌های تصویری که می‌فرستیم

 6. سلیمی‌نمین: احمدی‌نژادی‌ها درمانده شده‌اند

 7. روزنامه دولت: ریزش قیمت خودرو آغاز شده است

 8. دستگیری 2 زورگیر که گوش طعمه‌هایشان را می‌بریدند

 9. گزینه‌های روحانی برای سخنگویی دولت

 10. ماجراهای تاسف بار و دردناک زن 48 ساله: شوهرم می خواهد طلاقم دهد

 11. اگر حسین هدایتی پرسپولیس را خریده بود، الان این تیم چه وضعی داشت؟

 12. نسخه عضو جبهه پایداری برای خروج از برجام

 13. راهکار مجلس برای مدیریت بازار مسکن

 14. ادعای وزیر دفاع موقت آمریکا درباره جنگ با ایران

 15. پمپئو هم از تندروی بولتون نگران شد

 16. بیانیه جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی به مناسبت سالروز فتح خرمشهر

 17. بشار رسن برای ماندن چه‌قدر می‌خواهد؟

 18. دستگیری سارق خیر نما

 19. پیشنهاد سه ساله باشگاه استقلال به سرمربی ایتالیایی سابق اینترمیلان

 20. واشنگتن: درباره وقوع حمله شیمیایی در سوریه به جمع‌بندی نرسیده‌ایم

 21. واکنش جواد زرینچه به سرمربی‌گری مجیدی در استقلال

 22. تردد ماشین‌های سنگین در شب‌های لیلالی قدر ممنوع شد

 23. استقبال «برنی سندرز» از ایده استیضاح ترامپ

 24. سقوط مرگبار ۴ کارگر در چاه

 25. کاهش نرخ رشد اقتصادی عربستان در سال جاری

پربحث‌های هفته

 1. کشتیم که کشتیم دیه‌شو میدیم! / نظر شما درباره‌ی این فیلم چیست؟!

 2. آیا دوچرخه سواری بانوان جرم است؟

 3. لفاظی تازه ترامپ علیه ایران: هرگز دوباره آمریکا را تهدید نکنید

 4. محکومیت «یاسین رامین» در پرونده شیرخشک‌های آلوده وارداتی به ۱۷ سال حبس

 5. برجام؛ ترامپ و توافق جدید

 6. عابربانک پرسپولیس و وزیر سابق کجا شلاق می‌خورند؟

 7. فرار از جنگ صلح به بار نمی‌‌آورد

 8. واکنش‌ها به درخواست روحانی برای اختیارات ویژه/ تاکتیک دو سر برد رئیس جمهور/ بگوید در چه مواردی محدودیت دارد/ خیری ندیده ایم از این اختیارها

 9. صدای خاموش تجرد قطعی

 10. توضیح نماینده خرمشهر درباره انتشار عکسی افطاری وی در فضای مجازی

 11. محسنی اژه‌ای: از بی‌عفتی فیلم بگیرید و برای ما بفرستید/ روحانی چه اختیار ویژه‌ای می‌خواهد؟/ رضایت اصحاب رسانه از جلسه با رئیسی

 12. تخریب ویلاهای خاص با قاطعیت دستگاه قضا/ از ویلای داماد شمخانی تا دختر وزیر سابق

 13. اوباما همزمان لبخند می‌زد و تحریم می‌کرد/ روحانی و جهانگیری چه وعده‌های به ملت دادند؛ جوابگو باشند/ اصلاح‌طلبان بعد از رای آوردن بجای پاسخگویی می‌گویند اختیار نداشتیم

 14. هشدار شديد دهقان به روسای قوا؛ دستورالعمل چپاول اموال مردم را لغو كنيد

 15. چراغ‌های روشن به هنگام سحر  

 16. پاسخ به چند شبهه پرتکرار در موضوع حجاب

 17. اژه‌ای:‌ دشمن به دنبال رواج بی‌عفتی و بی‌اخلاقی در جامعه است/ چرا فیلم قانون‌گریزی‌ها را برای مقامات قضایی نمی‌فرستید؟

 18. روحانی: قیمت ارز ۱۳ هزار تومان و حتی ۸ هزار تومان نیست / بنگاه‌های دولتی باید واگذار شود

 19. آموزش فریب دادن زنان متاهل در سریال نمایش خانگی!

 20. رفتار عجیب نمایندگان برای تعویق کنکور/ موافقت 81 نفر به رغم فریادی های 150 نماینده

 21. دولت فعّال يا قوّال

 22. آدرس را اشتباه نرویم!

 23. صالحی امیری: با هر دولتی به‌جز دولت روحانی، شرایط بدتر می‌شد/ قیمت خودرو در انتظار تصمیم شورای رقابت/ بعد از سرافراز، اصلاح ساختار صدا و سیما منتفی شد

 24. پوتین درباره ایران دقیقا چه گفت؟

 25. شریعتمداری: علیرغم تلاش دولت همچنان مردم در شرایط مطلوبی به سر نمی‌برند

پربحث‌های هفته

 1. آموزش فریب دادن زنان متاهل در سریال نمایش خانگی!

 2. مراسم ازدواج بازیگر زن در زیر آب! + عکس

 3. رهبر انقلاب: راجع به زبان فارسی نگرانم؛ نگذارید فرسوده و ویران شود/ از صداوسیما گله‌مندم؛ بجای زبان معیار گاهی تعابیر غلط و فرنگی را ترویج می‌کنند

 4. سلبریتی‌ها اولین کسانی هستند که در جنگ به دشمن پناهنده می‌شوند

 5. تبلیغات دوش و کفش و قابلمه/ صدای« آشنا» درآمد

 6. تجملات لاکچری‌پسند ازدواج؛ از خواستگاری خانم بازیگر در زیر آب تا پرواز عروس هنگام عقد

 7. ورود گردشگران به ابیانه بدون راهنمای محلی ممنوع شد + عکس

 8. واکنش کاربران به پست اینستاگرامی مهناز افشار

 9. رضا رویگری: احمدی‌نژاد عیادتم آمد، افطاری‌اش رفتم

 10. دادسرای تهران و بابل بر سر پرونده مهناز افشار به اختلاف برخوردند!

 11. توضیحات وزیر آموزش و پرورش درباره تحصیل دانش‌آموزان افغان در مدارس

 12. کاهش سفر ایرانی‌ها به ترکیه

 13. بغض رهبر انقلاب پس از پایان یک شعر؛ به شهدای مظلوم فاطمیون پرداخته شود

 14. تغییر مجری برنامه تلویزیونی پس از تذکر رئیس رسانه ملی

 15. راه‌اندازی سامانه ثبت شکایات اولیاء از مدارس

 16. شأن اجرای معارفی اجازه نمی‌دهد مجری هر برنامه‌ای بشوم!

 17. مورد عجیب «کلاه قرمزی۹۸»

 18. تصویربرداری فوق لیسانسه‌ها هشت ماه طول می کشد/ اضافه شدن بازیگر جدید به پروژه

 19. معتمدآریا نمی‌تواند عضو هیأت مدیره خانه سینما باشد

 20. پنج توصیه زیبا از امام علی علیه‌السلام

 21. حقایقی خواندنی از شب‌قدر/ آیا این شب در کل کره زمین واحد و مشترک است؟

 22. خرمشهر چگونه آزاد شد؟

 23. روایت نبرد خرمشهر؛ از سقوط تا آزادی

 24. احساس شرم کارگردان اتریشی از سیاست‌های خصمانه علیه ایران

 25. این شعرخوانی‌ها و بهانه‌های ما برای گریستن!

آخرین عناوین