گام‌هایی که برای تولید تانک در ایران برداشته شد+ عکس و فیلم

گروه سیاسی الف،   3971030005 ۱۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار

تلاش جمهوری اسلامی ایران در طول ۴۰ سال گذشته برای خودکفایی و تقویت توان زرهی، تا کنون به تولید ۲ تانک اصلی میدان نبرد به نام های «ذوالفقار» و «کرار» منتهی شده است.

فارس نوشت: چهلمین برگ از دفتر انقلاب اسلامی درحالی ورق می خورد که نهضت پایه گذاری شده توسط امام خمینی(ره) در طول 40 سال گذشته از سوی دشمنان و بدخواهان خود با چالش‌های متعددی در حوزه های مختلف مواجه بوده است.

علیرغم چالش‌هایی چون تحریم، ناامنی‌های داخلی، کودتا، جنگ تحمیلی، حمایت از گروهک‌های تروریستی در داخل و گسترش تروریسم در کشورهای منطقه که مهمترین مصادیق خصومت با انقلاب اسلامی از سوی دشمنان و در راس آن‌ها آمریکا است؛ توانمندی‌های امنیتی و دفاعی جمهوری اسلامی ایران در طول 40 سال گذشته نه تنها دچار تحدید نشد، بلکه با تکیه بر توانمندی‌های علمی، صنعتی، دانشگاهی و تکنیکی داخل کشور توانست پیشرفت های فنی خود در حوزه نظامی را بیش از پیش گسترش داد.

به موازات پیشرفت‌های نرم افزاری انقلاب اسلامی در عرصه دفاع و امنیت، از آنجایی که این حوزه از نخستین روزهای پس از انقلاب دچار تحریم کشورهای خارجی قرار گرفت، رویکرد خودکفایی در عرصه تجهیزات و تسلیحات دفاعی برای عبور از تنگنای تحریم نیز در دستور کار قرار گرفت و نیروهای مسلح به عنوان نخستین دستگاه در کشور نهضت جهاد خودکفایی را آغاز کردند.

صنایع دفاعی کشورمان طی ۴۰ سال گذشته توانستند در عرصه های گوناگون چون زمینی، هوایی، دریایی، موشکی، فضایی، پدافندی زرهی و ... تجهیزات و دستاوردهای قابل ملاحظه‌ای را تولید و به مرحله عملیاتی برسانند.

** ذوالفقار؛ نخستین گام ایران برای تولید تانک

توان زرهی هر ارتشی که اصلی ترین رکن آن تانک های اصلی میدان نبرد هستند، یکی از ارکان و عناصر اصلی نبردهای زمینی در کنار نیروهای پیاده، توپخانه و مکانیزه است و نقش تعیین کننده‌ای در مشخص شدن طرف پیروز در جنگ‌ها دارد.

پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، تانک‌های آمریکایی M-47، M-48، M-60 و تانک انگلیسی چیفتن ستون فقرات زرهی نیروی زمینی ارتش رژیم شاه را تشکیل می‌داد که پس از پیروزی انقلاب و آغاز جنگ تحمیلی به عنوان تانک‌های اصلی، وارد صحنه نبرد با نیروی زمینی ارتش رژیم بعث عراق شدند.

در سال‌های پس از انقلاب، به تدریج تانک‌های روسی T-55، T-62 و T-72 نیز وارد سازمان رزم نیروهای مسلح شد که رفته رفته توانستند نقاط ضعف تانک‌های موجود از گذشته را پوشش دهند، اما برای تقویت توان زرهی و ساخت تانکی مناسب با شرایط اقلیمی کشورمان با قابلیت تانک های روز دنیا، از اوایل دهه ۷۰ شمسی طراحی و ساخت تانکی بومی با نام «ذوالفقار» در دستور کار سازمان جهاد خودکفایی نیروی زمینی ارتش قرار گرفت که در نهایت منتهی به طراحی و ساخت تانک «ذوالفقار-۱» در سال ۱۳۷۵ شد.

گرچه به دلیل مسائل حفاظتی تاکنون مشخصات دقیقی از تانک ذوالفقار منتشر نشده، اما تصاویر منتشر شده از ذوالفقار-1 حاکی از خرق عادتی مهم در تانک‌های ایرانی داشت و آن هم غیر گنبدی بودن برجک و کاهش ارتفاع آن بود.

کاهش ارتفاع تانک ذوالفقار را می‌توان یکی از نقاط قوت آن در میدان رزم برشمرد چراکه با ارتفاع کم، استتار بصری آن بیشتر شده و احتمال هدف قرار گرفتن آن از کنار نیز کاهش می‌یابد.

این تانک که نخستین گام ایران در زمینه طراحی و ساخت تانک بود، برای انهدام اهداف خود به یک توپ ۱۲۵ میلیمتری بدون خان مجهز بود که به صورت خودکار بارگزاری می‌شد.

این توپ با نرخ شلیک ۴ تا ۶ گلوله در دقیقه، قابلیت شلیک انواع مهمات شدیدالانفجار، ضد زره و هدایت شونده را دارد که می‌تواند با اهدافی تا فاصله ۴ کیلومتری درگیر شود.

بر روی برجک اولین مدل تانک ذوالفقار، در هر طرف، ۴ قبضه نارنجک انداز دودزا برای استتار تانک در میدان رزم و جلوگیری از انجام قفل لیزری بر روی تانک وجود دارد که به مصون ماندن آن در نبرد با موشک‌های ضدتانک کمک خواهد کرد.

دیگر تسلیحات ذوالفقار نیز یک قبضه تیربار MG3 و دو قبضه مسلسل ۱۲.۷ میلیمتری موسوم به دوشکا» است.

دومین نمونه از تانک ذوالفقار، به عنوان نمونه تکامل یافته سری نخست و بستری توسعه یافته از آن محسوب می‌شد که در نهایت منجر به تولید ذوالفقار-۳ شد.

ذوالفقار-3 از موتوری دیزلی و 12 سیلندر با توان ۱۰۰۰ اسب بخار بهره می‌گیرد که با استفاده از سیستم انتقال قدرت ۶ دنده، سرعت بیش از ۷۰ کیلومتر بر روی جاده و ۴۵ کیلومتر بر روی سطوح و جاده های ناهموار را برای آن فراهم می‌کند.

سیستم هشداردهنده لیزری ساخت صنایع الکترونیک کشورمان نیز از دیگر تجهیزات نصب شده بر روی تانک ذوالفقار است.

این سیستم قابلیت آشکارسازی تابش پرتوهای لیزر را که توسط موشک‌های ضدتانک در افق ۳۶۰ درجه زمین و ۶۰ درجه آسمان استفاده می شود، دارد و خدمه تانک را از خطر احتمالی اصابت توسط موشک ضدتانک آگاه می کند. خدمه نیز پس از آگاهی می‌توانند سامانه پدافندی خود را که شامل پرتاب کننده های نارنجک دودزا است را فعال کنند و باعث شکستن قفل لیزری پرتابگر موشک شوند.

منحصر به فردترین بخش تانک ذوالفقار را البته باید سامانه کنترل آتش آن که EFCS3 نام دارد دانست.

توپچی تانک با استفاده از این سامانه، میدان دیدی با قابلیت بزرگنمایی ۱۰برابر در روز و ۷.۵ برابر در شب را در اختیار خواهد داشت. فاصله سنج سامانه کنترل آتش ذوالفقار از نوع لیزری و ساخت صنایع الکترونیکی ایران است که به نظر می رسد از نوع «ND-YAG» باشد. این فاصله سنج قابلیت فاصله سنجی را از فاصله ۵۰۰متری تا ۱۰ کیلومتر دارد.


اجزاء سامانه کنترل آتش تانک ذوالفقار

علاوه بر فاصله یاب لیزری، سامانه کنترل آتش تانک ذوالفقار مجهز به سنسورهای باد، دما و زوایه توپ نیز هست که قابلیت شلیک دقیق را در حالی که تانک و هدف هر دو در حال حرکت هستند، برای ذوالفقار به وجود می آورد.

همچنین برخورداری از استابیلایزر (پایدارکننده) دو محوره (افقی و عمودی) نیز دقت تیراندازی این تانک را در حالت های مختلف ساکن- ساکن، ساکن – متحرک و در متحرک- متحرک افزایش داده است.


نمونه عملکرد سامانه کنترل آتش تانک ذوالفقار

از دیگر قابلیت‌های سامانه کنترل آتش ذوالفقار-3، سرعت محاسبات کامپیوتر کنترل آتش آن است که پس از دریافت پارامترهای عوامل محیطی و بالستیک گلوله، در مدت زمان یک دهم ثانیه، محاسبات لازم برای شلیک را به توپچی تانک اعلام می کند.

در آخرین نمونه تانک ذوالفقار، بدنه این تانک به صورت کامل با تورهای استتار حرارتی پوشانده شده که هدف از آن کاهش امواج فورسرخ ساطع شده از تانک برای کاهش فاصله کشف در برابر تانک و بالگردهای مهاجم است.

** کرار؛ تلفیقی از تانک‌های T-72 و T-90

تانک «کرار» بعنوان پیشرفته ترین تانک ایرانی تاکنون، در اسفندماه سال ۱۳۹۵ با حضور وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح وقت رونمایی و همزمان خط تولید انبوه آن نیز در صنایع زرهی بنی هاشم درود افتتاح شد.

کرار که توسط وزیر دفاع نمادی از اقتدار نامیده شد، در حقیقت یک استاندارد ارتقاء برای تانک های T-72 موجود در کشور است، این تانک ها را بر اساس استانداردی الگو گرفته از تانک T-90 روسی، به روزرسانی می‌کند.

 

 سامانه فاصله‌یاب لیرزی، رایانه بالستیک، قابلیت شلیک به اهداف ثابت و متحرک در شب و روز، قابلیت شلیک موشک و هدایت لیزری بسیار دقیق، امکان شلیک توسط توپچی و فرمانده از دو سایت موازی، دارا بودن سامانه اتوماسیون تیربار برای شلیک از داخل دهلیز جنگی در شرایط مختلف، توانمندی عبور از مناطق ذوعارضه، گودال، رودخانه و حرکت زیر آب، تجهیز به سامانه ناوبری و نمایش آن برای راننده تانک، حفاظت زرهی مقاوم در برابر انواع سلاح‌های ضدزره و مخابرات و مدیریت صحنه نبرد دیجیتال و توانمندی در مقابله با جنگ‌های الکترونیکی از جمله ویژگی های کرار است که به صورت اجمالی می توان بیان کرد.

از جمله ویژگی‌های خاص تانک کرار، الگوی محافظتی آن است که برای بالارفتن سطح حفاظت از تانک در برابر تسلیحات ضد زره، برجک تانک به طور کامل بازطراحی و از الگویی جدید استفاده شده تا قابلیت پوشش کامل برجک توسط زره های واکنش انفجاری (RA) فراهم شود.

علاوه بر پوشش قسمت‌های کناری (شنی)، شاسی تانک و حتی بخشی از توپ با زره‌های واکنش انفجاری، تانک کرار در قسمت انتهایی خود از پوشش محافظ شبکه ای نیز برخوردار است که برای مقابله با گلوله هایی چون گلوله RPG-7 موثر خواهد بود.

تانک کرار از یک قبضه توپ ۱۲۵میلیمتری برخوردار است که قابلیت شلیک انواع مهمات شدید الانفجار، ضد زره و هدایت شونده لیزری را دارد.

نصب مخازن سوخت اضافی در قسمت انتهایی تانک که هر کدام گنجایش ۲۰۰ لیتر سوخت را دارند نیز برد عملیاتی بیشتری را برای کرار به ارمغان می آورد.

یکی از ابتکارات دیگر که در کرار از آن استفاده شده، نصب جایگاه تسلیحاتی کنترل از راه دور مجهز به تیربار 12.7 میلیمتری است که قابلیت هدایت و شلیک از درون دهلیز جنگی را دارد.

سامانه کنترل آتش تماما الکترونیک ساخت صنایع الکترونیک ایران و سامانه ناوبری الکترونیک با نمایشگرهای چندمنظوره که در جایگاه راننده و فرمانده نصب می‌شود نیز از دیگر ویژگی‌های کرار است.

به گفته جانشین وزیر دفاع قرارداد ارتقاء تانک های تی-۷۲ به استاندارد کرار بین صنایع زرهی قمر بنی هاشم درود و نیروهای زمینی ارتش و سپاه منعقد شده است.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

11111۷۳۰۶۴۷۰۸:۱۱:۱۷ ۱۳۹۷/۱۰/۳۰
چه فرقی کرده تانک امریکایی وانگلسی رفت و تانک روسی اومد کجاش تولیده ماهیچوقت تولید کننده نبودیم هرچی هست مونتاژه
ناشناس۷۳۱۱۴۲۱۳:۰۳:۳۱ ۱۳۹۷/۱۰/۳۰
سلام بنظر میرسه کلا تولید داخل داره میشه. اگر بخشیش هم تولید داخل باشه با توجه به بروز و قدرتمند بودنش خیلی ارزشمنده.
ناشناس۷۳۰۶۹۷۰۸:۴۱:۳۶ ۱۳۹۷/۱۰/۳۰
ما تو تولید پرایدش مانده ایم .
ناشناس۷۳۰۷۲۰۰۸:۵۲:۳۲ ۱۳۹۷/۱۰/۳۰
بااین توان پس کنترل صنایع اتومبیل که پیچیدگی خاصی ندارند را دردست بگیرید که تلفات همه روزه آنها کمتراز میادین جنگ نیست !
تبریزی۷۳۱۵۱۳۱۶:۳۷:۳۴ ۱۳۹۷/۱۰/۳۰
با این طرز رانندگی وحشیانه، ایرانی ها (بلانسبت یه عده قلیل) باید به جای ماشین تو خیابون ها از این تانک ها برونن. پیشنهاد می کنم تو ایران تانک جایگزین اتوموبیل بشه.
مجتبي۷۳۰۸۴۵۱۰:۱۶:۴۸ ۱۳۹۷/۱۰/۳۰
تانک فلاق رو جا انداخیتن
ناشناس۷۳۰۸۹۴۱۰:۳۸:۲۷ ۱۳۹۷/۱۰/۳۰
اون مخزن سوخته اضافی که اون بالا بستن واقعا طراحیش بی نظیره ، قشنگ تو تیر رسه و با یه شلیک میره هوا
ناشناس۷۳۰۹۶۹۱۱:۱۸:۴۴ ۱۳۹۷/۱۰/۳۰
ماشاله
ناشناس۷۳۱۲۰۲۱۳:۳۶:۳۵ ۱۳۹۷/۱۰/۳۰
موتور دیزل 12 سیلند با 1000 اسب قدرت؟ طراحی کجاست؟ داخلیه؟ اگه چنین توانی در داخل برای طراحی و تولید وجود داره چرا یک خودروی خوب و به روز با ایمنی و استاندارد مناسب تولید نمیکنید؟ چرا مردم رو اینقدر ابله فرض کردین؟ ما میتونیم تولید کنیم و اینهمه گرفتاری داریم و اینقدر از دنیا عقبیم؟
دکترم.ج.۷۳۱۲۰۵۱۳:۳۷:۳۹ ۱۳۹۷/۱۰/۳۰
در دفاع مقدس من که سرباز بودم یادم هست که از نظر تانک کاملا در مضیقه بودیم. آفرین بر دستان توانای متخصصان کشورمان. امید که با پیشرفت در همه زمینه ها ایران اولین ابرقدرت اقتصادی و نظامی و صنعتی شود. بمبافکنهای راهبردی بسیار مهم هستند، فراموش نشوند
ناشناس۷۳۱۲۰۶۱۳:۳۷:۵۵ ۱۳۹۷/۱۰/۳۰
صنعت ورشکسته شده ، بیچارمون کردید
ناشناس۷۳۱۴۶۸۱۵:۵۹:۵۰ ۱۳۹۷/۱۰/۳۰
قایل مقایسه با تانک الخالد پاکستان و التای ترکیه اصلا نیستند برجک تی نود روی شاسی تی ۷۲!!! با چند شلیک کل شاسی میپیچه واقعا اوج مهندسی بوده این طرح
ناشناس۷۳۱۷۳۸۱۸:۵۳:۰۸ ۱۳۹۷/۱۰/۳۰
باز لاشخورهای برانداز دستاوردی دیدن و رم کردن
ناشناس۷۳۱۸۸۲۲۰:۲۳:۲۶ ۱۳۹۷/۱۰/۳۰
معلومه برای مخزن سوخت اضافی خیلی فکر کردن کجا بزارن که قشنگ بشه،
ناشناس۷۳۲۰۲۹۲۲:۴۵:۲۵ ۱۳۹۷/۱۰/۳۰
تانک نمیسازین تانک روسی رو ارتقاء دادین. یاد سمند افتادم که میگفتن خودرو ملی بعد گندش در اومد چند تا پیچش واسه ساخت داخله

پربحث‌های امروز

 1. نقش‌های منطقه‌ای ترامپ علیه ایران

 2. عوارض« مالْچ‌ْپاشی» بر محیط‌زیست خوزستان  

 3. کارمندان صاحب خانه می‌شوند؟

 4. تظاهرات مردم هند در محکومیت سیاست‌های خصمانه آمریکا علیه ایران

 5. در حاشیه انتشار عکس گلزار با پوشش نامناسب

 6. ایران از اوپک می‌رود؟

 7. حمله پهپادی انصارالله به دو فرودگاه أبها و جازان عربستان

 8. وزیر دفاع آتی آمریکا کیست و انتصابش چه معنایی برای ایران دارد؟

 9. ارزش ۳۰۰ میلیارد دلاری ارزهای رمزپایه در دنیا / ماینرهای بیت‌کوین فرصتند یا قاچاقچی؟

 10. تولید رایانه 35 دلاری که در کف دست جا می شود

 11. رئیس و کارکنان قوه‌قضاییه با رهبر انقلاب دیدار می‌کنند

 12. دیدار «برهم صالح» با «ترزا می» در لندن

 13. ۱۰۰هزار دینار عراق سهم هر زائر اربعین

 14. دست وزارت دفاع و سپاه را می‌بوسم

 15. کمبود ۱۲ هزار کلاس درس در تهران

 16. کسانی که به سازش گرایش دارند بدانند  

 17. نخست‌وزیر ژاپن: سفر به ایران برای صلح و امنیت بود/ حمله به ۲ نفتکش را تهدیدی جدی می‌دانیم

 18. آقای مکرون! شما «مجرم» هستید نه «دلسوز»

 19. افزایش قیمت نفت به مرز ۶۶ دلار

 20. نمایش تبلیغاتی انگلیس علیه ایران با حضور شهردار لندن

 21. رضایی: لوایح مرتبط با FATF در مجمع تشخیص در حال بررسی است

 22. قهوه موجب کاهش خطر ابتلا به ام‌اس می‌شود

 23. تصادف اتوبوس و کامیون در محور دامغان

 24. ترامپ: برای مذاکره با ایران خیلی مشتاقیم/ بسیاری از دوستانم ایرانی هستند/ آن‌ها مردمان خارق‌العاده‌ای هستند

 25. طرح ترافیک جدید پنجشنبه‌ها هم اجرا می‌شود

پربحث‌های دیروز

 1. برخورد با ماموری که با دختر جوان در تهرانپارس درگیر شد

 2. بازداشت و عزل دو مامور متخلف در ماجرای درگیری با دختری در تهرانپارس + جزئیات ماجرا

 3. یک مقام عالی‌رتبه در وزارت خارجه به الف خبر داد: اگر ظریف تحریم شود، دیگر ویزا نخواهد گرفت/ ظریف در خارج از کشور حتی یک حساب بانکی و یک وجب ملک ندارند

 4. دنیای امروز دنیای موشک‌هاست

 5. عربده‌کشی توئیتری ترامپ علیه ایران

 6. نباید در زندگی خصوصی مردم مداخله کرد/ کاخ سفید دچار معلولیت ذهنی شده/ دست سپاه را می‌بوسم/ قرارداد می‌بستیم، ایراد می‌گرفتند و وقتی قرارداد به هم می‌خورد باز غُر می‌زدند!

 7. برای مقابله با هوسرانی مردها چه باید کرد

 8. بولتون: ایران از حد تعیین شده غنی‌سازی عبور کند تمام گزینه‌ها روی میز خواهد بود

 9. جزئیات تحریم‌های جدید آمریکا/اقدمات «عجیب و غریب» ترامپ برای شکستن مقاومت ایران

 10. نمایندگانی که خواستار مسکوت ماندن طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان شدند + اسامی

 11. برخورد با مأموران ناجا در ماجرای تهرانپارس در پی دریافت گزارش جدید متوقف شد

 12. روسیه چطور پول نفت ایران را می‌دهد؟

 13. ترامپ: ایرانی‌ها باید با ما صحبت کنند/نیازی به جنگ نداریم

 14. جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی  

 15. رئیس قوه‌قضاییه با مترو به محل کار خود رفت/ عکس  

 16. ماجرای پارک پلیس در منطقه تهرانپارس/ درگیری دولت و مجلس درباره حقوق کارمندان/ پیش‌بینی عباس عبدی از انتخابات مجلس

 17. سه اتفاق دور از انتظار که آمریکا را عقب راند

 18. پروژه نفوذ در شهرداری تهران/ ماجرای لیست 170 نفره ای که نجفی قرار بود استخدام کند

 19. چه کسی مخالف حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی است؛ سود ۴۰۰درصدی آن به جیب چه افرادی می‌رود؟/ سه اشکال اساسی توزیع ارز ترجیحی/ چرا دولت کوپن الکترونیکی را اجرا نمی‌کند؟

 20. پرش شیطان از روی نوزادان  

 21. لیست اموال خود را اعلام کنید اما ما را مسخره نکنید!

 22. سخنی با رئیس جدید قوه قضائیه

 23. عارف و سلحشوری در حال تماشای فیلم جنجالی  

 24. راضیه شیرمحمدی مدال آور پارالمپیک لندن درگذشت  

 25. روحانی در تماس تلفنی ماکرون: آمریکا به تجاوز‌گری ادامه دهد نیروهای مسلح ایران با آنها برخورد قاطع خواهند کرد

پربحث‌های هفته

 1. ترامپ: حمله به ۳ سایت ایران در دستورکار بود/ ۱۰ دقیقه پیش از حمله آن را متوقف کردم

 2. شما نظر دهید/ سوال و موضوعاتی که انتظار دارید امشب ابراهیم رئیسی به آن پاسخ دهد، چیست؟

 3. موشک فوق افسانه‌ای ایران در سرنگونی پهپاد آمریکایی

 4. برخورد با ماموری که با دختر جوان در تهرانپارس درگیر شد

 5. بازداشت و عزل دو مامور متخلف در ماجرای درگیری با دختری در تهرانپارس + جزئیات ماجرا

 6. جهانگیری و فریب مردم؛ چرا معاون رئیس‌جمهور جامعه را سرکار می‌گذارد؟

 7. سرنگونی پهپاد جاسوسی «گلوبال هاوک» در هرمزگان/ پرواز RQ-۴ از پایگاه آمریکایی در جنوب خلیج فارس/ سنتکام با صدور بیانیه‌ای رسما تایید کرد+واکنش ترامپ

 8. تلاش خانواده نجفی برای گرفتن رضایت/ خانواده استاد: فقط قصاص/ نجفی خطاب به مادر میترا: دخترتان امانت بود اما امانتدار خوبی نبودم

 9. هزينه‌هاي يك دروغ!

 10. روایت واقعی از گودال جنجالی رآکتور اراک

 11. سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکا در سواحل هرمزگان

 12. مدیر مالی وزارت نفت در حین خروج از کشور دستگیر شد

 13. می‌شود برجام را با روسیه و چین ادامه داد؟

 14. فیلمی از لحظه انهدام پهپاد امریکایی توسط سامانه سوم خرداد  

 15. یک مقام عالی‌رتبه در وزارت خارجه به الف خبر داد: اگر ظریف تحریم شود، دیگر ویزا نخواهد گرفت/ ظریف در خارج از کشور حتی یک حساب بانکی و یک وجب ملک ندارند

 16. بحث شدید روحانی با جهانگیری/ معاون اول قهر کرد/ روحانی خطاب به جهانگیری: شما دنبال سرنگونی دولت هستید+تکذیب ها و تایید ها

 17. پیام سرنگونی پهپاد آمریکایی توسط ایران

 18. دنیای امروز دنیای موشک‌هاست

 19. ترامپ: آماده مذاکره بدون پیش شرط با ایران هستم

 20. واکنش کاربران توییتر به سرنگونی پهپاد آمریکایی/ مقابله و برد- برد یعنی این.../ تعریف جدید بی‌بی‌سی از جاسوسی!/ شیرها دندان‌های خود را برای لبخند به نمایش نمی‌گذارند  

 21. توکلی: روحانی فرافکنی می‌کند؛ عامل نابسامانی اقتصادی داخلی است/ FATF با برخی اصول قانون اساسی مغایرت دارد

 22. شبهات امنیتی قانون اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی و مردان خارجی

 23. فریاد اجاره نشین‌ها را کسی می‌شنود؟

 24. واکنش زنگنه به سعید جلیلی/ در حضور سران قوا مناظره کنیم

 25. دادستان کل کشور: هر کسی نمی‌تواند بگوید هر جور دلم می‌خواهد می‌پوشم/ پشت فرمان و داخل اتومبیل را حریم خصوصی نمی‌دانیم

پربحث‌های اخیر

 1. یک مقام عالی‌رتبه در وزارت خارجه به الف خبر داد: اگر ظریف تحریم شود، دیگر ویزا نخواهد گرفت/ ظریف در خارج از کشور حتی یک حساب بانکی و یک وجب ملک ندارند

 2. نمایندگانی که خواستار مسکوت ماندن طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان شدند + اسامی

 3. ماجرای پارک پلیس در منطقه تهرانپارس/ درگیری دولت و مجلس درباره حقوق کارمندان/ پیش‌بینی عباس عبدی از انتخابات مجلس

 4. پروژه نفوذ در شهرداری تهران/ ماجرای لیست 170 نفره ای که نجفی قرار بود استخدام کند

 5. روحانی در تماس تلفنی ماکرون: آمریکا به تجاوز‌گری ادامه دهد نیروهای مسلح ایران با آنها برخورد قاطع خواهند کرد

 6. رئیس و کارکنان قوه‌قضاییه با رهبر انقلاب دیدار می‌کنند

 7. دست وزارت دفاع و سپاه را می‌بوسم

 8. رضایی: لوایح مرتبط با FATF در مجمع تشخیص در حال بررسی است

 9. یک نماینده مجلس درگذشت

 10. فرمانده هوافضای سپاه: آمریکا و هیچ کشور دیگری جسارت تجاوز به خاک ایران را ندارد

 11. نماینده مجلس: وزارت اطلاعات دست‌های آلوده‌‌ در تخصیص ارز ۴۲۰۰ را شناسایی کند

 12. واکنش «ذوالنور» به تحریم «ظریف»

 13. ۱۸ تیر ماه پایان مهلت ایران به اروپا

 14. آخرین عناوین روزنامه‌های سیاسی

 15. دادستان کل کشور: احیای حقوق عامه از وظایف دستگاه قضا/مردم مطالبه گری کنند

 16. نشست کمیسیون امنیت مجلس با سردار حاجی‌زاده

 17. دستگیری 5 نفر از عاملان انفجار شی صوتی در زاهدان

 18. سخنگوی دولت: امضای تحریم رهبری توهین به یک ملت است

 19. امکان انتقال مجمع عمومی سازمان ملل به ژنو در صورت تحریم ظریف

 20. دانشکده پهپاد نیروی هوایی ارتش افتتاح شد

 21. واکنش وزارت اطلاعات به نفوذ در نفت:‌ محتوای پرونده‌های امنیتی در اختیار مراجع قضایی قرار می‌گیرد

 22. روانچی: ایران قطعا به هر حمله آمریکا جواب خواهد داد

 23. رئیس جمهور پس از ۴ ماه در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی حضور یافت  

 24. شمخانی: گام دوم کاهش تعهدات از ۱۶تیر آغاز می‌شود

 25. مادر شیرمحمدعلی‌: چرا پسرم باید سلاخی شود؟/ دست‌های پشت پرده را می‌خواهم

پربحث‌های دیروز

 1. یک مقام عالی‌رتبه در وزارت خارجه به الف خبر داد: اگر ظریف تحریم شود، دیگر ویزا نخواهد گرفت/ ظریف در خارج از کشور حتی یک حساب بانکی و یک وجب ملک ندارند

 2. دنیای امروز دنیای موشک‌هاست

 3. نباید در زندگی خصوصی مردم مداخله کرد/ کاخ سفید دچار معلولیت ذهنی شده/ دست سپاه را می‌بوسم/ قرارداد می‌بستیم، ایراد می‌گرفتند و وقتی قرارداد به هم می‌خورد باز غُر می‌زدند!

 4. جزئیات تحریم‌های جدید آمریکا/اقدمات «عجیب و غریب» ترامپ برای شکستن مقاومت ایران

 5. نمایندگانی که خواستار مسکوت ماندن طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان شدند + اسامی

 6. ماجرای پارک پلیس در منطقه تهرانپارس/ درگیری دولت و مجلس درباره حقوق کارمندان/ پیش‌بینی عباس عبدی از انتخابات مجلس

 7. پروژه نفوذ در شهرداری تهران/ ماجرای لیست 170 نفره ای که نجفی قرار بود استخدام کند

 8. لیست اموال خود را اعلام کنید اما ما را مسخره نکنید!

 9. روحانی در تماس تلفنی ماکرون: آمریکا به تجاوز‌گری ادامه دهد نیروهای مسلح ایران با آنها برخورد قاطع خواهند کرد

 10. درگیری لفظی شدید «لاریجانی» با «حاجی دلیگانی» در صحن مجلس

 11. روحانی: پرونده الکترونیک سلامت یکی از قول‌های دولت است/ امروز شاهد تحقق یکی از آرزوهای دیرینه‌ام هستم

 12. سوال از وزیر کشور در پی برخورد پلیس با یک دختر

 13. واکنش سخنگوی وزارت خارجه به تحریم رهبر انقلاب و ظریف از سوی آمریکا

 14. دادستان کل کشور: احیای حقوق عامه از وظایف دستگاه قضا/مردم مطالبه گری کنند

 15. نشست کمیسیون امنیت مجلس با سردار حاجی‌زاده

 16. دستگیری 5 نفر از عاملان انفجار شی صوتی در زاهدان

 17. سخنگوی دولت: امضای تحریم رهبری توهین به یک ملت است

 18. امکان انتقال مجمع عمومی سازمان ملل به ژنو در صورت تحریم ظریف

 19. دانشکده پهپاد نیروی هوایی ارتش افتتاح شد

 20. واکنش وزارت اطلاعات به نفوذ در نفت:‌ محتوای پرونده‌های امنیتی در اختیار مراجع قضایی قرار می‌گیرد

 21. روانچی: ایران قطعا به هر حمله آمریکا جواب خواهد داد

 22. رئیس جمهور پس از ۴ ماه در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی حضور یافت  

 23. شمخانی: گام دوم کاهش تعهدات از ۱۶تیر آغاز می‌شود

 24. مادر شیرمحمدعلی‌: چرا پسرم باید سلاخی شود؟/ دست‌های پشت پرده را می‌خواهم

 25. کدخدایی: نظارت مردم بر انتخابات از افتخارات نظام است

پربحث‌های هفته

 1. شما نظر دهید/ سوال و موضوعاتی که انتظار دارید امشب ابراهیم رئیسی به آن پاسخ دهد، چیست؟

 2. جهانگیری و فریب مردم؛ چرا معاون رئیس‌جمهور جامعه را سرکار می‌گذارد؟

 3. سرنگونی پهپاد جاسوسی «گلوبال هاوک» در هرمزگان/ پرواز RQ-۴ از پایگاه آمریکایی در جنوب خلیج فارس/ سنتکام با صدور بیانیه‌ای رسما تایید کرد+واکنش ترامپ

 4. هزينه‌هاي يك دروغ!

 5. روایت واقعی از گودال جنجالی رآکتور اراک

 6. سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکا در سواحل هرمزگان

 7. می‌شود برجام را با روسیه و چین ادامه داد؟

 8. یک مقام عالی‌رتبه در وزارت خارجه به الف خبر داد: اگر ظریف تحریم شود، دیگر ویزا نخواهد گرفت/ ظریف در خارج از کشور حتی یک حساب بانکی و یک وجب ملک ندارند

 9. بحث شدید روحانی با جهانگیری/ معاون اول قهر کرد/ روحانی خطاب به جهانگیری: شما دنبال سرنگونی دولت هستید+تکذیب ها و تایید ها

 10. دنیای امروز دنیای موشک‌هاست

 11. واکنش کاربران توییتر به سرنگونی پهپاد آمریکایی/ مقابله و برد- برد یعنی این.../ تعریف جدید بی‌بی‌سی از جاسوسی!/ شیرها دندان‌های خود را برای لبخند به نمایش نمی‌گذارند  

 12. توکلی: روحانی فرافکنی می‌کند؛ عامل نابسامانی اقتصادی داخلی است/ FATF با برخی اصول قانون اساسی مغایرت دارد

 13. واکنش زنگنه به سعید جلیلی/ در حضور سران قوا مناظره کنیم

 14. مجادله روحانی و جهانگیری بر سر چه بود؟/ جنجال تازه درباره پرونده سعید طوسی/ پشت پرده سانسور سریال گاندو

 15. مشخصات و تصاویر پهپاد جاسوسی آمریکا که سپاه سرنگون کرد+ عکس

 16. مواضع انتخاباتی آیت‌الله مصباح در دیدار با اعضای حزب پایداری

 17. نباید در زندگی خصوصی مردم مداخله کرد/ کاخ سفید دچار معلولیت ذهنی شده/ دست سپاه را می‌بوسم/ قرارداد می‌بستیم، ایراد می‌گرفتند و وقتی قرارداد به هم می‌خورد باز غُر می‌زدند!

 18. حاجی‌زاده: هواپیمای جاسوسی دیگری را که ۳۵ سرنشین داشت، ‌منهدم نکردیم

 19. حاشیه‌های مناظره زاکانی و تاجزاده/فردی که قرار بود جانشین زنگنه شود/چرا دادگاه محمدرضا خاتمی به صورت کامل از تلویزیون پخش نمی شود؟

 20. چرا FATF منتظر می‌ماند؟

 21. اعضای باند نفوذی در وزارت نفت دستگیر شدند

 22. اصل ۴۲ و ۴۹ قانون اساسی پس از ۴۰ سال اجرایی خواهد شد؟/ طرح اعاده اموال نامشروع و رسیدگی به دارایی مقامات و مسئولان؛ دو بال برای مبارزه با فساد و ایجاد شفافیت

 23. پاسخ جلیلی به زنگنه: چرا باید وزیر نفت از پاسخ به آمریکا برآشفته شود؟!

 24. جزئیات تحریم‌های جدید آمریکا/اقدمات «عجیب و غریب» ترامپ برای شکستن مقاومت ایران

 25. کدام چشم ایرانی «بلندپروازترین پهپاد آمریکایی» را کشف کرد؟ + تصاویر

آخرین عناوین