«یک» بدعت خطرناک در لایحه بودجه/ مورادی که در بودجه مورد توجه نیست/ سرنوشت بودجه عمرانی و استان‌ها چیست؟

*محمدرضا مهدیاراسماعیلی،   3971029161 ۲۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۸ تکراری یا غیرقابل انتشار
«یک» بدعت خطرناک در لایحه بودجه/ مورادی که در بودجه مورد توجه نیست/ سرنوشت بودجه عمرانی و استان‌ها چیست؟

*نگاه رهبری به بودجه ۹۸

امسال رهبر انقلاب در مورد لایحه بودجه رهنمودهای به دولت داشتند و مشخصا بودجه مورد توجه ایشان قرار گرفته و تاکیداتی در این مورد به دولت شد. در لایحه بودجه اتفاقاتی رخ داد که در مجموع نمی‌دانیم چه میزان از آن ناشی از توجه دولت به رهنمودهای رهبری است.

یکی از ویژگی‌های بودجه ۹۸ نسبت به کل بودجه‌های سنواتی گذشته، این است که همه ردیف‌های کمک‌های بلاعوض در لایحه کم شده است که جای تقدیر و تشکر دارد؛ اگر این ردیف‌ها بر اساس رهنمودهای رهبری کم شده باشد به قول معروف مستوفاست و ارزشمند است؛ البته در لایحه بودجه۹۸ برای نهاد ریاست‌جمهوری به تنهایی فقط ۷۰میلیارد تومان حق کمک بلاعوض دیده شده تا برای به مواردی که می‌خواهند پرداخت شود، یعنی از رئیس جمهور برای برگزاری هیئت‌های مذهبی یا برای کارهای دانش بنیان و تحقیقاتی یا موارد عام المنفعه کمک می‌خواهند دریافت کنند؛ همه این‌ها موارد در لایحه بودجه، ردیف‌های مربوط به خود را دارد؛ مشخصا رئیس جمهور چرا باید جداگانه ۷۰ میلیارد تومان سهم کمک بلاعوض داشته باشد.

اکنون در بخش‌های مختلف مانند فرهنگ، سلامت و امور دیگر ردیف‌های کمک در بودجه وجود دارد و اینکه خود مجلس جداگانه ردیف کمک بلاعوض دارد؛ شورای نگهبان، وزارت فرهنگ و ارشاد و وزارت دادگستری مشخصا ردیف کمک‌های بلاعوض دارند؛ همه این‌ها به شدت کم شده که جای خوشحالی دارد، اما چرا نهاد ریاست جمهوری این مبلغ را دریافت می‌کند؟

*صد میلیارد تومان از قانون‌گذاری کم شد

یکی دیگر از موارد بحث قانون‌گذاری است؛ که در لایحه بودجه از فصل قانون‌گذاری بیشتر از صد میلیارد تومان کم شده و این اقدام خیلی خوب است؛ البته امیدواریم این بخش در مجلس مورد دستکاری قرار نگیرد؛ زیرا بودجه کشور با این شرایط که بخش‌ها با رعایت اصول جلوگیری از اسراف و ریخت و پاش‌های بیخودی دارند، درنظر گرفته می‌شود و در فصل قانون‌گذاری هم باید این موضوع دیده شود.

مسئله بعدی که خیلی نگران کننده است، موضوع بودجه بخش دفاع است؛ همان‌طور که پیش‌تر شنیدیم، بودجه این بخش کاهش پیدا کرده است؛ البته در سال۹۷ بخشی از منابع صندوق توسعه ملی صرف امور دفاعی شده و این عددی که در لایحه بودجه ۹۸ می‌بینیم، کاهش پیدا کرده است. این یک نگرانی مهم در بخش دفاعی ایجاد می‌کند، علی‌الخصوص که سقف بودجه ۹۸ دو بخشی  است و  گفته می‌شود منابعی برای بودجه دیده شده که اگر منابع سطح دوم محقق شود، بودجه وزارت دفاع تامین خواهد شد، این یک حرف بیهوده، باطل و بی‌اعتبار است؛ زیرا  این اعداد نه محقق می‌شود و نه لزوما ردیف‌های معناداری برای وزارت دفاع به صورت قطعی می‌توان دید و نمی‌توان به این موضوع دل خوش کرد.

 

*خصوصی سازی به حاشیه رفته در بودجه، چرا؟

یکی از مشکلات دیگری که در لایحه بودجه وجود دارد( البته در همه بودجه‌های کشور کمابیش بوده، ولی هیچ وقت به آن توجه نشده است) مسئله خصوصی سازی است. در بودجه درآمدهای متنابهی از محل فروش دارایی‌های دولت تحت عنوان خصوصی سازی دیده شده است؛ با توجه به وضعیتی که در بسیاری از مواردی (بنگاه‌ها) که خصوصی سازی شده (خصوصی سازی این‌ها صحیح و با رعایت مصالح ملی انجام نشده)، در بودجه ۹۸ سازمان خصوصی سازی ملزم و موظف شد تا برای تامین بخش منابع درآمدی واگذاری بنگاه‌ها را انجام دهد.

این موضوع اصولا با منطق اقتصادی، عقلانی و مصلحت ملی به شدت در تعارض است؛ زیرا اصولا نگاه درآمدی به خصوصی سازی و هزینه کرد درآمدی  احصا شده از آن صحیح نیست و مرگبار است؛ بخصوص در شرایطی که مواردی مانند هفت تپه، دشت مغان و آلومینیم المهدی، هپکو اراک و... شاهد هستیم که مشکلات جدی دارند و نگاه درآمد باعث شد در واگذاری آن‌ها مصلحت رعایت نشود، در‌حالی‌که منابع حاصل از درآمد خصوصی سازی را در بودجه پیش بینی شده است.

این موضوع دو مشکل ایجاد می‌کند، یکی اینکه اجاد فشار برای فروش واحد‌ها که به مصلحت نیست؛ دو اینکه این بنگاه‌ها زمانی با ایجاد تورم، کسری بودجه و فشار بر عموم مردم ساخته شده که عمران و آبادانی برای کشور ایجاد شود و با واگذاری نادرست هزینه‌های انجام شده از بین می‌رود که اقدام نادرست و محل تامل است.

 

*اختراع خطرناک در بودجه ۹۸

موضوع دیگر که در لایحه آمده یک اختراع عجیب و واقعا خطرناک است که باید به آن توجه جدی کرد و مجلس می‌بایست آن را در دستور کار قرار داده و حذف کند که حکایت "یک"‌هایی است که در ردیف‌های بودجه آمده است.

وقتی قانون بودجه امسال را بررسی می‌کنیم، برخی ردیف‌ها وجود دارد که اعتبار اختصاص داده شده به آن با عدد «یک» درج شده است. سازمان برنامه و بودجه در این مورد می‌گوید با توجه کمبود منابع درآمدی و نبود ارزیابی از سال آینده، برای برخی ردیف‌ها صرفا عدد «یک» قرار دادیم به این معنی که مستحق دریافت بودجه هستند، اما منوط به اینکه منابع حاصل شود.

سوالی این است که زمانی که منابع حاصل شد و برای این موارد بودجه تخصیص داده شد؛ با چه درصد و نسبتی به آن‌ها داده می‌شود؟ که مشخص نیست؛ مثلا در بخش دفاعی یا موارد دیگر که در جلوی آن عدد یک وجود دارد، در طول سال به صندوق توسعه ملی حواله داده شد و یا موارد از این قبیل که بخشی از منابع را بگیرند؛ که سهم این دستگاه‌ها در منابع مالی چگونه است؟، البته اصلا مشخص نیست.

اشکال بزرگ این موضوع این است که در این موارد کار و اختیار به طور کامل در دست دولت می‌افتد و اگر کسی رقم درشتی را در ردیفی هزینه کند، قابل پیگیری از سمت مجلس و قوه قانون‌گذار نیست. این یکی از خطرات بزرگ لایحه بودجه ۹۸ است که حتی می‌تواند با اصول قانون اساسی هم مغایرت ایجاد کند؛ زیرا در منابع بسیار مهمی بدون هیچ گونه برنامه‌ریزی، به دولت  اختیار داده می‌شود؛ در حالی که دولت هنوز نمی‌داند منابع‌اش برای سال آینده چه میزان است و اجازه ندارد در بودجه سالانه تصویب کند.

این‌گونه نمی‌تواند اقدام کرد که دولت لایحه بودجه یکساله را تنظیم کند و در آن کلی ردیف با عدد یک بیاورد، آن هم با این توضیح که هر زمان پول رسید؛ پرداخت می‌کنیم؛ چقدر؟ به اختیار خودمان؛ این اتفاق مهمی است.

 

*بودجه استان‌ها کجا می‌رود؟

مسئله خیلی مهم دیگری که در تمام این سال‌ها دچار آن بودیم و هیچ کسی به آن توجهی نمی‌کند و امسال هم عدد بسیار بزرگی را در بودجه به خود اختصاص داده است، موضوع جدول۱۰ است؛ یعنی بودجه استان‌ها. سوال از دولت و مجلس این است که چرا ریز بودجه استان‌ها را نداریم؛ چرا پول به صورت کلان به استان داده می‌شود و شورای برنامه ریزی استان با ریاست استاندار و دبیری ریاست سازمان برنامه ‌ریزی استان تصمیم می‌گیرند که این پول کجا و به چه ترتیبی و چه نسبتی و در چه بخش‌‌هایی (اختصاصی و فرعی خودشان که در قانون بودجه نیست) صرف شود.

رقم ۲۶ هزار میلیارد تومان از بودجه کشور به استان‌ها اختصاص دارد و بدون هیچ گونه شفافیتی و اطلاعی در مرکز (دولت) و قوه مقننه؛ حتی در سازمان برنامه و بودجه هم که این عدد تخصیص داده می‌شود، اصلا بودجه هر اداره کل در استان‌ها مشخص نیست؛ جالب اینکه در برخی از این موارد حتی وزارتخانه مربوطه از بودجه اداره کل خود در استان خبر ندارد؛ یعنی اداره کل آموزش و پرورش یک استان بودجه‌ای را از وزارتخانه دریافت می‌کند و یک بودجه جداگانه‌ای هم از استان می‌گیرد.

البته ممکن است اراده کل استان منابعی که از استان دریافت می‌کند، چرب‌تر از منابعی که از مرکز (دولت و وزارتخانه مربوطه) می‌گیرد، باشد و سیاست‌های مرکز را مبنی بر اینکه می‌خواهد اداره کل خود را در استان‌ها به سمتی هدایت کند، مختل نماید؛ این یک مشکل خیلی بزرگ است که ما نسبت به استان‌ها در کشور داریم. حداقل در این موارد شفاف و قابل‌ملاحظه باشد که اطلاعاتی در مورد آن نداریم و می‌تواند بسیار خطرناک و مضر به حال اقتصاد ایران و برنامه ریزی کشور باشد.

 

*سرونشت پروژه‌های عمرانی چیست؟

مسئله آخر در بودجه موضوع پروژه‌های عمرانی استانی است که مشخص نیست، این پروژه‌ها چه هست، چه میزان از آن‌ها نیمه تمام و چه مقدار پیشرفت دارند که این وضعیت اسفبار است. البته عنوان شده در کشورمان ۸۵هزار پروژه عمرانی نیمه تمام داریم که اصولا مشخص نیست، این‌ها چه میزان از منابع‌شان گرفتند و چه قدر باقی مانده است تا با اختصاص آن پروژه به اتمام برسد.

هیچ جایی به صورت یک پارچه برای مدیریت و هدایت منابع عمرانی کشور که به کدام سمت برود، وجود ندارد؛ در واقع موجب می‌شود که نسبت به این منابع ریز متعدد و گسترده که با بعضا با منابع (بودجه) استان‌ها آمیخه شده (منابع پروژه‌ها بخشی از بودجه عمرانی و بخشی هم از بودجه استان‌ها تامین می‌شود) و هیچ نظارتی نمی‌توانیم بر آن‌ها داشته باشیم و اطلاعاتی هم نیست در مورد اینکه وضعیت بودجه‌های عمرانی و پروژه‌ها چگونه است؟

با این عدد (منابع) بسیار ناقابل بودجه عمرانی (معمولا اختصاص پیدا نمی‌کند)، بسیاری از پروژه‌ها سال‌های سال است که مانده‌اند و به نتیجه نمی‌رسند؛ زیرا منابع کافی برای آنها نداریم و نظارت مستمر و متمرکز بر آ‌نها وجود ندارد که با مدیریت اولویت‌داری به اتمام و ثمر برسند.

 

*تورم در سال آینده؛ ۷۰ درصد؟

در نهایت آنچه که در یک نگاه از لایحه بودجه ۹۸ می‌توان مشاهده کرد، این است که در بودجه ۹۷ مجموعه‌ای از حباب‌های بسیار بزرگ غیرعقلانی و غیرمنطقی در بسیاری از ردیف‌ها وجود داشت و با توجه به بودجه با ساختار انقباضی و محدودیت منابع؛ دولت تا جای ممکن سعی کرد این حباب‌ها را درنظر نگیرد و حذف کند و عدد بودجه را نسبت به عملکرد کشور (چیزی که نوشته و تصویب شده تا چیزی که تخصیص داده و استفاده می‌شود) تا جای ممکن نزدیک کند؛ این قسمت، بخش خوب ماجرا است اما منوط بر اینکه نمایندگان مجلس یک طرفه این اعداد را بدون اینکه امیدواری از میزان تحقق آن در سال آینده داشته باشند، زیاد نکنند.

نکته آخر اینکه به نظر می‌رسد  با توجه به ظرفیت‌های بودجه و اعداد کل  (بودجه جاری و هزینه‌های کشور) و عددی که برای قیمت دلار در سال ۹۸ پیش‌بینی شده، دولت به طور تلویحی یک تورم حدود ۷۰-۸۰ درصدی برای سال آینده را پذیرفته است؛ این می‌تواند نشان دهنده استمرار و امتداد وقایع تورمی امسال در سال آینده باشد که متاسفانه خوشحال کننده نیست.

 

*کارشناس مسائل اقتصادی و استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

zighar۷۳۰۶۰۴۰۷:۳۷:۴۳ ۱۳۹۷/۱۰/۳۰
بزرگترین مشکل کشور ما اساتید و کارشناسان کم اطلاع یا بی اطلاعی هستند که در مورد هر چیزی افاضه فضل می نمایند نمونه واضح آن این متن به ویژه در حوزه استان هاست که نشان دهنده اوج بی اطلاعی و تفسیر نادرست یک به اصطلاح کارشناس اقتصادی است کسی که معتقد است که همه امور مملکت باید متمرکز و در دستان کسانی در مرکز باشد تا شفافیت ایجاد شود عدم درک تفاوت اعتبارات استانی و تمایز آن با اعتبارات ملی و همچنین مثال کاملا بی ربط موجود در متن نشان می دهد که بهتر است دوستان به جای تحلیل های ضعیف و اشتباه به درس دادن در دانشگاه و تربیت دانشجویان کم کیفیت ادامه دهند تا اظهار نظر در مورد بودجه
ناشناس۷۳۰۸۳۲۱۰:۱۱:۴۰ ۱۳۹۷/۱۰/۳۰
بنده به عنوان یک استاد دانشگاه با دیدگاه و نظر شما کاملا مخالفم. به شدت معتقدم اگر سیاستمداران به ویژه در استان ها به دانشگاهیان احترام می گذاشتند و ان ها را دعوت می کردند بسیاری از مشکلات کشور حل می شد. به خدا این تصور که دانشگاهیان مردم را درک نمی کنند و فقط اطلاعات نظری دارند باطل است. سری به دانشگاه های معتبر بزنید، استادان زحمت کشیدند درس خواندند سال ها کار کردند تعهد دارند. حال اگر در فلان روستا یک نفر با یک واحد درس خود را استاد می نامند بحث دیگری است. از نظر بنده استاد کسی است که از دانشگاه معتبر فارغ التحصل شده در یک دانشگاه معتبر تدریس می کند و تاکنون رقم قابل قبولی کار علمی و اجرایی کرده باشد. دانشجویان از سواد او راضی باشند و مجیز گوی دولت نباشد. با این مشخصه ها اگر کسی را یافتی که حرف مزخرف زد من امروز استعفا می دهم. تصور می کنید کسی از دانشگاه تهران رشته اقتصاد به صورت روزانه از طریق کنکور سراسری بدون سفارش کسی دکتری گرفته باشد، اما سواد نداشته باشد والله اشتباه است. متاسفانه اساتید با سواد محجوبند. در سیستم دولتی نفوذ ندارند و کسی هم از ان ها نظر نمی خواهد. امروز کسانی که هم پست دارند و هم در مدت مسئولیت خود از دانشگاهی دست چندم مدرک غیر معتبر گرفتند ادعای استادی می کنند و با اظهار نظرهای غیر کارشناسی سیستم را خراب می کنند. این افراد زمینه را برای حضور استادان با سواد فراهم نمی کنند چون زیر سوال می روند.
ناشناس۷۳۱۰۸۰۱۲:۱۹:۲۸ ۱۳۹۷/۱۰/۳۰
با اساتید غیر سهمیه ای که مدرک و مطالعات و تحقیقات شان کپی پیست نباشد موافقم .....
zighar۷۳۱۳۷۳۱۴:۵۷:۴۷ ۱۳۹۷/۱۰/۳۰
دوست عزیز دانشگاهی شما احتمالا از وضعیت و روند نزولی دانشگاه ها باید اطلاع بیشتری داشته باشید کیفیت آموزش تقریبا در همه دانشگاه های کشور وضع اسف باری دارد متاسفانه حتی دانشگاه های بزرگ هم اساتید دانشگاه اطلاع زیادی از روند اجرای امور ندارند و نقد آن ها اساسا مبتنی بر واقعیت نیست مسئله داشتن یا نداشتن نفوذ در دولت نیست نگاه های انتزاعی و به دور از واقعیت موجود که در سراسر این متن وجود دارد گواه روشنی بر ادعاهای این جانب است
احسان۷۳۰۹۶۸۱۱:۱۷:۲۰ ۱۳۹۷/۱۰/۳۰
یکی از مشکلات ما هم بحث ذهنیات شخصی است که باید درمان شود چون درمان شدنی است...یعنی اینکه به جای تحلیل نگاه فرد به شخصیت او توهین کنیم چون نمی توانیم جایگاه او را بدست آوریم. می توانستید این مطلب را بدون توهین و تحقیر ایشان بیان نمایید.
ناشناس۷۳۰۶۲۵۰۷:۵۳:۵۵ ۱۳۹۷/۱۰/۳۰
توروم 70-80 درصدی واقعا ؟ فکر کنم توروم محل شما باشه!! ماکه به 400-800 دست و پنجه نرمیکنیم راستی کلیدم گم کردم شما ازش خبر نداری؟
کارمند وزارت کار۷۳۰۶۹۰۰۸:۳۶:۲۸ ۱۳۹۷/۱۰/۳۰
هدف بودجه به لحاظ نیروی انسانی(در عمل) کشاندن کارمندان از شهرهای کوچک به مراکز استانی و سپس به تهران است. کل دریافتی(نه حکم کارگزینی) هر کارشناسی در شهرستان کمتر از یک سوم دریافتی همکارش در ستاد وزارتخانه است اینه که می بینیم هجوم کارمندان برای مهاجرت به تهران روزبه روز بیشتر می شود.
ناشناس۷۳۰۶۹۱۰۸:۳۷:۳۲ ۱۳۹۷/۱۰/۳۰
اگرزمانی که احمدی نژاد بودجه 20 صفحه ای ارائه داد همین تحلیلها را میکردید الآن میشد با عینک خوشبینی به این تحلیل نگاه کرد.
ناشناس۷۳۰۷۹۶۰۹:۵۱:۴۵ ۱۳۹۷/۱۰/۳۰
شماها هنوز به فکر احمدی نژادید، بس کنید دیگر
ناشناس۷۳۱۲۱۰۱۳:۴۱:۲۱ ۱۳۹۷/۱۰/۳۰
ما به هم به فکر احمدی نژاد هستیم و هم به فکر مهندس موسوی .
ناشناس۷۳۰۸۲۳۱۰:۰۶:۱۸ ۱۳۹۷/۱۰/۳۰
چی میگی داداش؟ انصافا کجای کاری؟ کی و چه زمانی بودجه 20 صفحه ای ارائه شد؟ + همان زمان هم انتقاد به بودجه ریزی کشور بود، ولی انصافا بودجه عمرانی احمدی نژآد ده برابر حسن بود و بودجه جاری احمدی نژاد یک سوم حسن هم نمی شد. از بس ریخت و پاش در وضع جاری دارند، جایی برای رسیدن به پروژه های عمرانی نیست... عمده روستاها گازرسانی و برق و آب و سالن و آسفالتشان در زمان محمود شد... بخاطر همین در روستاها بسیار محبوب است متاسفانه.
ناشناس۷۳۰۸۷۸۱۰:۳۳:۰۳ ۱۳۹۷/۱۰/۳۰
شما کجای دلتان از دست احمدی نژاد می سوزد که فقط اسم انرا می برید مردوشور ببرد کسانی که به این مملکت خیانت کردنند وحامیشان
ناشناس۷۳۱۲۷۲۱۴:۱۵:۳۰ ۱۳۹۷/۱۰/۳۰
احمدی نژاد و بقیه ندارد . در اختصاص اعتبار به بعضی جاها دولتها گیرنده نیستند .
حسن گورائی۷۳۱۳۶۶۱۴:۵۴:۱۰ ۱۳۹۷/۱۰/۳۰
فکر کنم منظور شما تصمیم گیرنده باشد .
ناشناس۷۳۱۱۳۵۱۲:۵۳:۵۵ ۱۳۹۷/۱۰/۳۰
دل پری داری از محمود انگار حسن همه چیز و گل و بلبل کرده شما فعلم گلابی برجام استفاده کنید
ناشناس۷۳۰۸۶۰۱۰:۲۵:۰۳ ۱۳۹۷/۱۰/۳۰
بودجه شرکت‌های دولتی چی میشه
ناشناس۷۳۰۹۵۸۱۱:۱۲:۲۱ ۱۳۹۷/۱۰/۳۰
الان توی استان ما کلی پروژست و اداره مسکن هیچ کاری نمی کنه یک پل داره می سازه که 2 ساله روز زمین مونده
طلبه دروس خارج فقه۷۳۱۲۲۲۱۳:۴۹:۲۳ ۱۳۹۷/۱۰/۳۰
بودجه عمرانی مهمتر است یا بودجه حوزه ها و موسسات فرهنگی؟ 40 سال برای کار عمرانی کافی نبود؟
ناشناس۷۳۱۶۶۲۱۷:۵۹:۳۴ ۱۳۹۷/۱۰/۳۰
در علم انرژی مبحثی وجود دارد بنام تبدیل انرژی ها به یکدیگر . در این مملکت نیز خیلی از بودجه های فرهنگی در نهایت کاربرد رفاهی پیدا میکنند !
ناشناس۷۳۰۹۶۰۱۱:۱۳:۴۹ ۱۳۹۷/۱۰/۳۰
اقا نویسنده محترم پاسخ بدید چرا بودجه شفاف نیست و نمیگن کی چقدر میگره برای چی اگر قانونی هست دلیلی نداره پنهان کنن
ناشناس۷۳۱۳۸۵۱۵:۰۵:۵۳ ۱۳۹۷/۱۰/۳۰
شما که بخودت زحمت نمیدی اعتبارات و هزینه های لایحه بدجه را جستجو و مطالعه کنی چرا ادعا میکنی بودجه شفاف نیست؟ قول میدم اگر آنرا مطالعه کنی برق از سرت بپره .
ناشناس۷۳۰۹۷۸۱۱:۲۱:۰۹ ۱۳۹۷/۱۰/۳۰
روحانی بگه 70 میلیارد تومن چکار می کنه اخه خیلی پوله باهاش میشه به 1400 تا جوان برای ازدواج نفری 50 میلیون تومن وام بلاعوض داد تا زندگیشون شروع کنن
ناشناس۷۳۰۹۷۹۱۱:۲۱:۴۱ ۱۳۹۷/۱۰/۳۰
بودجه نیست تقسیم غنائم است
مجمع کارمندان مظلوم۷۳۱۰۵۵۱۲:۰۲:۳۵ ۱۳۹۷/۱۰/۳۰
تورم هفتاد درصدی -- حقوق 20 درصدی
ناشناس۷۳۱۰۷۹۱۲:۱۹:۲۶ ۱۳۹۷/۱۰/۳۰
سهم من از بودجه چقدر است
کارشناس اقتصادی۷۳۱۰۸۵۱۲:۲۱:۵۶ ۱۳۹۷/۱۰/۳۰
بودجه ایرادی نداره مشکل از سازمان برنامه است نظام بودجه ریزی ما با بده بستان است و کاری به اقتصاد ندارد بعد مجلس مشکله که به جای اصلاح بودجه آن را بدتر می کند
ناشناس۷۳۱۰۸۸۱۲:۲۳:۵۳ ۱۳۹۷/۱۰/۳۰
رئیس جمهور میگه 900 هزار میلیارد تومان یارانه میدن من که سهم خودموم می خواهم
مهدی1001۷۳۱۴۴۱۱۵:۴۱:۳۱ ۱۳۹۷/۱۰/۳۰
انصافا اونجایی که جلوی ردیفها یک ریال نوشته ن کار نادرستیه. می تونن بودجه اصلی رو بذارن با این قید که در صورت تامین هزینه بشه. اینهم که بودجه استانها ریز و دقیق بشه حرف بسیار خوبیه. در این شرایط هرچی برنامه ریزی بودجه دقیق تر باشه بهتره و واقعا یکی از نقاط ضعف مدیریت کشور همین بودجه نویسیه که هیچوقت دخل و خرجش با هم نمی خونه وهمین مشکلاته که باعث شده دندون طمع امریکاییها گرد بشه.
ناشناس۷۳۱۴۵۱۱۵:۴۷:۲۳ ۱۳۹۷/۱۰/۳۰
سازمان برنامه مظهر بی برنامگی است. بودجه ای که می نویسد بحران کشور را رفع نمی کند. برنامه ششمی که نوشت فقط برای اجرا نشدن بود. دم احمدی نژاد گرم که یکبار این سازمان بی خاصیت رو منحل کرد.

پربحث‌های امروز

 1. واکنش کاربران توییتر به سرنگونی پهپاد آمریکایی/ مقابله و برد- برد یعنی این.../ تعریف جدید بی‌بی‌سی از جاسوسی!/ شیرها دندان‌های خود را برای لبخند به نمایش نمی‌گذارند  

 2. تلاش خانواده نجفی برای گرفتن رضایت/ خانواده استاد: فقط قصاص/ نجفی خطاب به مادر میترا: دخترتان امانت بود اما امانتدار خوبی نبودم

 3. بهای دروغ‌ها چیست؟

 4. این جنگ اقتصادی، جنگ اراده‌هاست/ چرا دولت آرایش جنگی ندارد؟

 5. خاص‌ترین و گرانقیمت‌ترین تویوتا لندکروز ایران  

 6. ترامپ: گفت‌وگوی فوق‌العاده‌ای با بن سلمان داشتیم؛ گفتم "اینکه از شما محافظت می‌کنیم، باید پول بدهید"؛ گفت "بله"

 7. کشور وزارت تولید می‌خواهد، نه وزارت واردات

 8. نوبخت: در خصوص نظام بانکی بی‌انصافی صورت گرفته/ موسسه‌های مالی غیرمجاز ۳۶ هزار میلیارد تومان به دولت خسارت زدند

 9. توکلی: روحانی فرافکنی می‌کند؛ عامل نابسامانی اقتصادی داخلی است/ FATF با برخی اصول قانون اساسی مغایرت دارد

 10. ادعای وزیر خارجه انگلیس: خرابکاری در نفت‌کش‌ها مطمئناً کار ایران است

 11. واکنش دادستان کل کشور به ادعایی درباره رسیدگی مجدد به پرونده سعید طوسی

 12. کاش از این موشک‌ها در ۱۲ تیرماه 67 هم داشتیم

 13. جانشین فرمانده سپاه: جنگ آشکار با آمریکا ادامه دارد/ انقلاب اسلامی و آمریکا هرگز نمی‌توانند در کنار هم قرار بگیرند

 14. زنگنه: کاهش فروش نفت ایران مطلقاً دروغ است

 15. مدّاحانِ جنجالی و فقرِ فرهنگی

 16. اجرای طرح «ناظر» برای برخورد با بی‌حجابی

 17. دادستان کشور: «علاءالدین» متواری است/ معلوم نیست به چه شکل از زندان آزاد شده

 18. جرئیات خواندنی از پهپاد آمریکایی که توسط سپاه شکار شد/ خسارتی که به «آبراهام لینکلن» وارد آمد! + تصاویر

 19. حاجی‌دلیگانی: چرا عده‌ای با رفاه عموم مردم مخالف هستند؟/ تعطیلات دو هفته‌ای مجلس کنسل شود

 20. رونمایی از ثروت مسئولان و آقازاده‌­ها

 21. راهبرد اقتدار ایران و بی اعتباری ترامپ

 22. ریابکوف: روسیه و متحدانش تحریم‌های آمریکا علیه ایران را بی‌اثر می‌کنند

 23. کریم باقری: قرار نیست که تا ابد در پرسپولیس بمانم

 24. سعید طوسی، ادعای صادقی را تکذیب کرد

 25. تلگرام در ایران محدودتر می‌شود؟

پربحث‌های دیروز

 1. شما نظر دهید/ سوال و موضوعاتی که انتظار دارید امشب ابراهیم رئیسی به آن پاسخ دهد، چیست؟

 2. جهانگیری و فریب مردم؛ چرا معاون رئیس‌جمهور جامعه را سرکار می‌گذارد؟

 3. بحث شدید روحانی با جهانگیری/ معاون اول قهر کرد/ روحانی خطاب به جهانگیری: شما دنبال سرنگونی دولت هستید+تکذیب ها و تایید ها

 4. فریاد اجاره نشین‌ها را کسی می‌شنود؟

 5. تحریم دوشنبه آمریکا علیه ایران چیست؟

 6. اعضای باند نفوذی در وزارت نفت دستگیر شدند

 7. نظر علی مطهری درباره نحوه پوشش بازیگران در خارج

 8. ترامپ: هرگز حمله به ایران را "لغو" نکردم

 9. مجازات همسایه خائن صادر شد

 10. اصل ۴۲ و ۴۹ قانون اساسی پس از ۴۰ سال اجرایی خواهد شد؟/ طرح اعاده اموال نامشروع و رسیدگی به دارایی مقامات و مسئولان؛ دو بال برای مبارزه با فساد و ایجاد شفافیت

 11. کدام چشم ایرانی «بلندپروازترین پهپاد آمریکایی» را کشف کرد؟ + تصاویر

 12. آیت‌الله رئیسی: حساب‌های قوه قضائیه به ۵ حساب تقلیل یافت/ سالانه گزارش عملکرد این حساب‌ها را می‌دهم/ اگر درباره ماجرای زندان فشافویه، کم‌کاری مسئولی ثابت شود،‌ قطعا او را برکنار می‌کنیم

 13. کنایه داماد روحانی به آشنا و واعظی: «دولت نه واعظی توانمند دارد نه مشاورانی آشنا به سیاست»

 14. تکذیب درگیری لفظی روحانی با جهانگیری و قهر معاون اول/ دلیل انتقاد عجیب و کنایه آمیز داماد رئیس جمهور/ ذوالنوری چگونه به ریاست کمیسیون امنیت رسید؟

 15. ادعای برادر میترا استاد: نجفی با چند زن در ارتباط بود!/ نجفی انکار می‌کرد و می‌گفت هرچه بوده مربوط به گذشته است

 16. رفتار عجیب تماشاگران بازی ایران و فرانسه

 17. سردرگمی استراتژیک ترامپ

 18. رئیسی: با چادر به سرکردن متهمان خانم مخالفم  

 19. ماجرای سانسور و حذف برخی واژگان از سریال "گاندو"/ تصویر پردازی از سوءاستفاده برخی وابستگان به مسئولان

 20. ترامپ: بولتون می‌خواهد با تمام دنیا بجنگد/من دنبال جنگ نیستم

 21. حاشیه مراسم ختم "میترا استاد"

 22. موسوی خطاب به ترامپ: مگر تحریمی مانده که آمریکا علیه ایران نکرده باشد

 23. معاون رئیس جمهوری آمریکا: ترامپ آماده مذاکره بدون پیش شرط با ایران است

 24. انتقاد یک مرجع تقلید از کوتاهی برخی مسئولان در مسئله حجاب

 25. تفریح تابستانی در رودخانه قم  

پربحث‌های هفته

 1. ترامپ: حمله به ۳ سایت ایران در دستورکار بود/ ۱۰ دقیقه پیش از حمله آن را متوقف کردم

 2. شما نظر دهید/ سوال و موضوعاتی که انتظار دارید امشب ابراهیم رئیسی به آن پاسخ دهد، چیست؟

 3. موشک فوق افسانه‌ای ایران در سرنگونی پهپاد آمریکایی

 4. جهانگیری و فریب مردم؛ چرا معاون رئیس‌جمهور جامعه را سرکار می‌گذارد؟

 5. سرنگونی پهپاد جاسوسی «گلوبال هاوک» در هرمزگان/ پرواز RQ-۴ از پایگاه آمریکایی در جنوب خلیج فارس/ سنتکام با صدور بیانیه‌ای رسما تایید کرد+واکنش ترامپ

 6. هزينه‌هاي يك دروغ!

 7. روایت واقعی از گودال جنجالی رآکتور اراک

 8. سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکا در سواحل هرمزگان

 9. مدیر مالی وزارت نفت در حین خروج از کشور دستگیر شد

 10. می‌شود برجام را با روسیه و چین ادامه داد؟

 11. فیلمی از لحظه انهدام پهپاد امریکایی توسط سامانه سوم خرداد  

 12. بحث شدید روحانی با جهانگیری/ معاون اول قهر کرد/ روحانی خطاب به جهانگیری: شما دنبال سرنگونی دولت هستید+تکذیب ها و تایید ها

 13. پیام سرنگونی پهپاد آمریکایی توسط ایران

 14. آیا به افراد مشهور و سلبریتی‌ها بدهکاریم؟

 15. ترامپ: آماده مذاکره بدون پیش شرط با ایران هستم

 16. نگاهی به مرگ محمد مرسی

 17. شبهات امنیتی قانون اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی و مردان خارجی

 18. فریاد اجاره نشین‌ها را کسی می‌شنود؟

 19. واکنش زنگنه به سعید جلیلی/ در حضور سران قوا مناظره کنیم

 20. قوه قضائیه درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی شفاف سازی کند+ اطلاعیه سازمان زندان‌ها

 21. دادستان کل کشور: هر کسی نمی‌تواند بگوید هر جور دلم می‌خواهد می‌پوشم/ پشت فرمان و داخل اتومبیل را حریم خصوصی نمی‌دانیم

 22. روسیه: ایران به اس 400 نیاز خواهد داشت

 23. پهباد ۲۰۰ میلیون دلاری آمریکا شکار شد  

 24. مجلسی این‌چنینم آرزوست

 25. مشخصات و تصاویر پهپاد جاسوسی آمریکا که سپاه سرنگون کرد+ عکس

پربحث‌های امروز

 1. این جنگ اقتصادی، جنگ اراده‌هاست/ چرا دولت آرایش جنگی ندارد؟

 2. کشور وزارت تولید می‌خواهد، نه وزارت واردات

 3. نوبخت: در خصوص نظام بانکی بی‌انصافی صورت گرفته/ موسسه‌های مالی غیرمجاز ۳۶ هزار میلیارد تومان به دولت خسارت زدند

 4. زنگنه: کاهش فروش نفت ایران مطلقاً دروغ است

 5. آخرین قیمت سکه در بازار: ۴میلیون و ۷۰۵هزار تومان + قیمت دلار

 6. فروش فوری ۴ محصول ایران خودرو از فردا + جدول

 7. هزینه وام مسکن ۱.۵ میلیون ارزان‌ شد

 8. کلاهبرداری ارزی ۳۰۰ میلیاردی یک صراف

 9. برق «مراکز تولید ارز دیجیتال» در تبریز قطع شد

 10. افزایش صادرات چای هند به ایران

 11. اعلام فهرست نجومی بگیران صندوق بازنشستگی کشوری/ حقوق ۳۸میلیون تومانی یک مدیر + جدول

 12. پرداخت هزینه ناكارآمدی شركت‌های دولتی از جیب ملت/ می‌خواهند سهم بیشتری از كیك منابع نفتی را به خود اختصاص دهند

 13. قطار تهران-وان کلید خورد + اعلام قیمت‌ها

 14. گران‎ترین آپارتمان‌های فروخته شده در خرداد ماه  

 15. شاخص بورس تهران باز هم رکورد زد

 16. قیمت امروز خرید دلار در بانک‌ها

 17. وزیر نیرو: یکی از عوامل نابسامانی اقتصاد، آب و توهم ارزانی آن است

 18. جزئیاتی از دپو خودرو در بندر خرمشهر

 19. ٣٠٠٠ میلیارد تومان در راه مناطق سیل‌زده

 20. سناریوهای ارز ۴۲۰۰ تومانی که ناکام ماند

 21. قیمت امروز نفت در بازار جهانی

 22. زمان استفاده از کارت سوختِ شخصی اعلام شد

 23. آخرین قیمت آپارتمان در منطقه ۵ تهران  

 24. نقدینگی چگونه ۶۸۳۷ برابر شد؟

 25. آخرین عناوین روزنامه‌های اقتصادی

پربحث‌های دیروز

 1. فریاد اجاره نشین‌ها را کسی می‌شنود؟

 2. اعضای باند نفوذی در وزارت نفت دستگیر شدند

 3. ارز ۴۲۰۰ تومانی به سفره مردم نمی‌رسد

 4. افزایش قیمت لبنیات غیرقانونی است

 5. همتی: هر لحظه که بتوانیم نرخ دلار را پایین می‌آوریم  

 6. زمین به مسکن رسید

 7. عرضه ۶۰ هزار خودرو در کمتر از ۲ ماه آینده

 8. جزئیات دستگیری یک نفوذی در وزارت نفت

 9. خریداران سکه به دیوان عدالت اداری شکایت کردند

 10. بازار خودرو آرام است/ قیمت پژو ۲۰۶ تیپ ۲ به ۸۵ میلیون تومان رسید

 11. آخرین قیمت دلار در صرافی‌ها

 12. شرط خاص مالیات ستانی از سکه‌های پیش فروشی/ معیارِ "قیمتِ روزِ تحویل" جایگزین قیمت روز شد

 13. جزییات تازه از بازارمتشکل ارزی/ارز نیما و بازار متشکل یکی می شوند

 14. اعتبار39 هزار میلیارد ریالی برای جبران خسارات سیل تصویب شد

 15. بیت‌کوین دهمین ارز پرارزش جهان شد

 16. قیمت هر سیخ جگر چقدر گران شد؟

 17. ریخته‌گران چگونه به بانک سرمایه نفوذ و پول‌ها را خارج کرد؟

 18. دستور بودجه ای جهانگیری به دستگاه‌های اجرایی

 19. ذخیره‌ نفت خام جهان به ۲۴ میلیون بشکه رسید

 20. فراخوان اجباری ۶۰ هزار خودروی مرسدس بنز

 21. اصلاحات را از ساختارها آغاز کنیم

 22. افزایش ۲۰۰ تا ۳۰۰ درصدی قیمت خودرو منطقی است؟!

 23. سیب‌زمینی ارزان نشد

 24. شهرهای پرمصرف برق شناسایی شدند + نقشه

 25. آخرین قیمت سکه و دلار در بازار

پربحث‌های هفته

 1. مدیر مالی وزارت نفت در حین خروج از کشور دستگیر شد

 2. فریاد اجاره نشین‌ها را کسی می‌شنود؟

 3. نفس مستاجران به شماره افتاد/ آیا دست دولت برای تنظیم بازار اجاره بسته است؟

 4. جزئیات تغییر ساعت کاری ادارات

 5. مسکو: اینستکس اجرایی نشود منافع ایران در بخش نفتی و بانکی را تضمین می‌کنیم

 6. اعضای باند نفوذی در وزارت نفت دستگیر شدند

 7. شمارش معکوس برای تصمیم مهم ارزی سران قوا

 8. خانه‌های خالی بلای بازار مسکن/ قانونی که اجرا نمی‌شود!

 9. معجزه افزایش ۴۰ میلیاردی ذخایر ارزی بدون فروش نفت

 10. رحمانی خبر داد: واگذاری دو خودروساز بزرگ تا سال ۹۹

 11. چرا بايد ثروت کنترل شود؟

 12. کیش و مات تحریم‌های نفتی در انتظار تصمیم نمایندگان مجلس/ توسعه پتروپالایشگاه‌ها پادزهر تحریم‌ها

 13. اجماع نظر بر سر تخلف در افزایش حقوق کارمندان

 14. این جنگ اقتصادی، جنگ اراده‌هاست/ چرا دولت آرایش جنگی ندارد؟

 15. نوبخت: اگر نمایندگان مجلس فرمول بهتری برای افزایش حقوق کارمندان ارائه کنند اجرا می کنیم

 16. دم خروس ماجرای نفتکش‌ها

 17. مسکن در یک قدمی دلار قرار گرفت

 18. تهدید نماینده آمل در صورت واردات برنج در فصل برداشت/با وزرا بی حساب و کتاب نمی مانیم

 19. ابهام جدید در ماجرای افزایش حقوق ۹۸/ تایید مصوبه دولت از طرف هیئت تطبیق قوانین مجلس

 20. درخواست از مردم برای مدیریت مصرف برق/افزایش۱۰۰۰مگاواتی مصرف

 21. خبر همتی از تصمیم دولت برای تامین کسری بودجه

 22. مرندی: ۴۶ درصد مردم ایران در سال ۵۶ زیر خط فقر بودند

 23. تورم خرداد ۳۷.۶ درصد شد

 24. اقدام به موقع وزارت نفت در شناسایی وجوه ارزی راکد نزد یکی از صرافی‌ها

 25. به جای کره‌ای‌ها، از تولیدکننده ایرانی حمایت کنید

آخرین عناوین