خودروسازی؛ صنعتی که چرخش به نفع خریدار نمی‌چرخد/ چرا شفاف نیستند؟

عماد عزتی،   3971029140 ۱۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۶ تکراری یا غیرقابل انتشار
خودروسازی؛ صنعتی که چرخش به نفع خریدار نمی‌چرخد/ چرا شفاف نیستند؟

خودرسازان پس از افزایش قیمت ارز و افزایش هزینه‌ها به دنبال افزایش قیمت بودند و دولت برسر میزان افزایش قیمت‌ّا اختلاف داشتند، پس از اینکه شورای رقابت را از میدان قیمت گذاری خارج کردند، قرار شد سازمان حمایت از مصرف کننده و تولید کننده با بررسی رشد هزینه‌ها، میزان افزایش قیمت‌های خودروسازان را اعلام کند و در نهایت پاشنه در بر روی نظر خودروسازان چرخید و آنها در هفته گذشته قیمت‌‌های خود را بالا بردند و پراید ۲۲ میلیون تومانی به ۳۰ میلیون تومان رسید و قرار شد برای کاهش قیمت در بازار اقدام کنند. خودروسازانی که تا دیروز از نبود قطعه و... برای عرضه خودرو دلیل می‌آوردند، به یکباره اقدام به فروش فوری کردند.

اما آن‌ها بعد از چند روز دوباره قیمت‌ خودروهای تولید خود را بالا بردند، خودروهایی که در نگاه مردم مونتاژ است و کیفیت لازم را ندارد، مردم امروز به این خودروسازان وطنی اعتراض دارند اما خودروسازان گوش به حرف مردم نمی‌دهند و می‌گویند پراید ارزان‌ترین خودروی دنیا است.

از ابتدای سال‌جاری همزمان با ایجاد نوسان‌های ارزی در اقتصاد کشورمان اولین بازاری که نسبت به این نوسان‌ها واکنش نشان داد، صنعت خودروی ایران بود. صنعتی که هربار نامش به میان می‌آید ناخودآگاه به یاد بدقولی‌ها، کیفیت پایین و بهانه‌های مختلف در راستای افزایش قیمت خواهیم افتاد، نه اینکه منتظر ارایه دستاوردهای نوین و به روزی در راستای تحقق حقوق مصرف‌کنندگانش باشیم.

به راستی مشکل صنعت خودروسازی ایران چیست که از ابتدای شکل‌گرفتنش حتی یک روز خوش هم نداشته و همواره خون به دل مخاطبان (خریدارانش) خود چه در سوی تامین کنندگان قطعات مربوطه و چه در صف خریداران چهار چرخ وطنی کرده است؟

اگر بخواهیم واقعیت مشکلات صنعت خودرویی ایران یا همان جاده‌ مخصوصی‌های خودمانی را بدانیم، بد نیست نیم نگاهی به روند شکل‌گیری زنجیره تامین قطعات و همچنین سیستم فروش این خودروسازان داشته باشیم. زنجیره‌ای که همانند کلافی سردرگم آنقدر به دور خود با شرکت‌های مختلف اقماری پیچیده است که حتی متخصصان دولتی و کارشناسان خبره صنعت خودرویی نیز نمی‌توانند سر رشته را بیابند و با دنبال کردن آن، پی به گره‌های ایجاد شده در میانه راه ببرند تا مشکلاتش را برطرف کنند.

درحالی‌که کلاف در هم پیچیده صنعت خودرویی کشورمان قرار است در انت‌های مسیر کالایی با کیفیت به نام خودرو که با سلامت جامعه و سرنشینانش سروکار دارد، تحویل بازار مصرف دهد، اما ظاهرا در میانه این کلاف سردرگم رازهایی مثل رانت‌های گسترده و لابی‌های قدرتمند دیده می‌شود که گویی هرگز نمی‌توان پی به واقعیت صنعتی به نام خودروسازی در کشورمان برد و نسخه‌ای برای شفایش ارایه کرد.

برآیند رویه یاد شده این است که ظاهرا قرار نیست هرگز حال صنعت خودرویی کشورمان بهبود یابد؛ چون به قول معروف گرفتن ماهی از آب گل‌آلود ساده‌تر است و هرچه این صنعت بیشتر به دور خود پیچیده باشد و خبری از شفافیت در آن نباشد، امکان سوء استفاده بیشتری برای اهالی جاده مخصوص پایتخت ایجاد خواهد شد.

سوء‌استفاده‌ای که نه‌تنها باعث دلسردی مصرف‌کنندگان از آینده این صنعت شده، بلکه با توجه به انحصاری بودنش به نوعی عاملی در افزایش زیاده‌خواهی مدیران و سیاست‌گذاران آن نیز شده تا رسما به این باور برسیم که قرار نیست چرخ این صنعت در راستای حقوق خریداران بچرخد و تنها قرار است جیب گروهی خاص را پرتر کند.

اما واقعا برای درمان صنعت خودروی ایران چه باید کرد تا بتوانیم از مزایای واقعی آن در اقتصاد کشورمان استفاده کنیم؟ برای رسیدن به پاسخ این سئوال شاید نیازی نیست زیاد به خودمان سخت بگیریم؛ چون تنها یک پاسخ مشخص دارد و باید اراده‌ای جدی برای تحققش داشته باشیم و آن کلمه «شفافیت» است.

شفافیتی که برای رسیدن به آن ابتدا باید سایه سنگین دولت از این صنعت دور شود و درپی آن بخش خصوصی واقعی در بازاری غیر انحصاری برآن حاکم باشد و بتوانیم ادعا کنیم چرخ این صنعت در راستای منافع تولید کنندگان و مصرف‌کنندگان همزمان به حرکت در آمده است.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۷۲۹۸۵۷۱۶:۲۳:۱۴ ۱۳۹۷/۱۰/۲۹
همین که دهها سال است که مردم ایران این مثلا صنعت ناراضی هستند و هزاران هزاران بار مقاله و انتقاد در دولتهای مختلف از مدیران دولتی این خودروسازها می شود ولی هیچ تغییر رویه ای داده نمی شود و صدای انها به هیچ جا نمی رسد و در بر روی همان پاشنه چرخها در همان جهت می چرخد نشان می دهد که چرا حال و روز ملت و اقتصاد و سیاست داخلی و خارجی ایران این چنین است.
ناشناس۷۲۹۸۶۶۱۶:۲۸:۳۳ ۱۳۹۷/۱۰/۲۹
اقتصاد ایران و خودرو سازی هم که جزیی از ان است تا تصمیم استراتژیک توقف رشد نقدینگی را نگیرد هیچ دستی توان مقابله و این چرخه باطل اقتصادی را ندارد. برای توقف رشد نقدینگی هم هیچ راهی نیست الا کاهش کسر بودجه و کاهش حیف و میل سرمایه مردم در مثلا بانکهای خصوصی با کاهش نرخ سودهای موهوم. برای کاهش کسری بودجه هم هیچ راهی نیست الا منظبط کردن بودجه و تخصیص بودجه به شرکتها و نهادهای دولتی و غیر دولتی و هنچنین بستن و ادغام بانکهای خصوصی. برای همه اینها هم چاره ای نیست جز داشتن مدیرانی امین و شفاف و دلسوز و البته بسیار شجاع که فقط منافغ ملی را در نظر بگیرند نه منافغ حزبی و خودی و .... که انهم متاسفانه همه می دانیم چه اندازه کمیاب است چون مهم ترین معیار برای ما خودی بودن مدیر است و دانش و تخصص و مدیریت در درجات بعدی اهمیت می یابد اگر اصلا برای بالاییها اهمیتی داشته باشد>
رضا۷۲۹۹۰۳۱۶:۴۹:۳۵ ۱۳۹۷/۱۰/۲۹
مشگل خودرو سازی دخالت دولت در امور ان است،شیوه و مبلغ قیمت گزاری،برنامه توسعه و نحوه هزینه کردن منابع مالی انها تحت نظر مدیران دولتی و سیاسی است پس مشگل عدیده دارند.
ناشناس۷۲۹۹۳۷۱۷:۱۱:۰۰ ۱۳۹۷/۱۰/۲۹
وقتی دیدن رئیس بانک مرکزی جلوی ترخیص خودروهای لوکس رو از گمرک گرفت ، محصولات سایپا رو دوباره گرونترش کردن __________ این نشون میده واردکننده و تولید کننده دستشون تو یه کاسه اس علی برکت الله!!!!!!
سایپا مطمئن۷۲۹۹۵۵۱۷:۳۱:۳۰ ۱۳۹۷/۱۰/۲۹
اگر این خودروساز ها نبودند معلوم نبود چه میشد . الان ملت با 3600 دلار سوار ماشین صفر میشوند . درحالیکه در دنیا با 3600 دلار دوچرخه صفر هم به شماها نمیدهند . ضمن اینکه اگر گران است پس چرا هنوز سایپا اعلام نکرده همه در صف هستند ؟ حتما قیمتش ارزان است که همه از چند روز قبل زنبیل میگذارند
ناشناس۷۲۹۹۹۲۱۸:۰۴:۵۱ ۱۳۹۷/۱۰/۲۹
نه داداش فقط تحریم داخلی جواب میده مثل کاری که خودرو سازا بامردم کردن
ناشناس۷۲۹۹۹۳۱۸:۰۵:۵۳ ۱۳۹۷/۱۰/۲۹
مدیران خودرو سازی ر احضار کنید و احکام برکناری انان ر به انها بدهید
کریم۷۳۰۶۰۱۰۷:۳۵:۲۹ ۱۳۹۷/۱۰/۳۰
هیچ مادری بچه متولد شده خودش رو کنار نمی گذاره
مجید۷۳۰۰۲۴۱۸:۲۳:۳۵ ۱۳۹۷/۱۰/۲۹
بابا ول کنید دیگه این خودرو رو.... خسته نشدید؟ نه دولت عرضه داره یا نمیخاد جلوی اینارو بگیره نه مردم وحدت دارن که ازشون خرید نکنن تا ورشکست بشن. این صنعت خودرو هرگز اصلاح نخواهد شد
بنده خدا. اصل۷۳۰۰۴۳۱۸:۳۵:۰۰ ۱۳۹۷/۱۰/۲۹
کارگران هر دو خودرو سازی بززگ را به سایر کازخانه ها انتقال دهند و هردو خودرو سازی را منحل و به فساد در صنعت خودروسازی پایان دهند.
فیروزکلادشت سر۷۳۰۰۴۵۱۸:۳۵:۲۶ ۱۳۹۷/۱۰/۲۹
دوستان عزیز این یک سیاستی هست دولت برای کسری بودجه خودش درپیش گرفته است مگر میشود مدیرعامل خودروسازی که توسط وزیر صمت منصوب میشود واین خودروسازان دولتی هم هستند ولی گوش بحرف دولت ووزیرش ندهد؟ پس این خواست دولت هست که تا میتوانیدبه بهانه های واهی مثل قطعه سازان وبیکاری500هزار کارگران خودروسازان قیمت را افزایش دهید دوستان هموطن محض رضای خدا اینقدر شوق واشتیاق به خرید این لگن های تولید داخل ندهید اگر بفکر امنیت وسرمایه خودتان نیستید لااقل یک خرد جمعی بخرج دهید تا این خودروسازان اینقدراز مردم کولی نگیرند شمارا بخدا نخرید نخرید بگذارید بیایند التماس شماها را کنند چرا ما نباید خودروی باکیفیت خارجی با قیمت مناسب سواریم بشیم ؟ یعنی شان ملت ایران از یک افغانی وعراقی هم کمتر هست؟دوستان این سیاست دولت هست ربطی به مدیران عامل خودروسازان ندارد وگرنه اگر قصدشان حمایت ازمردم بود همان لحظه اولیه مدیران را برکنار میکرد وقیمت را کاهش میداد مگر میشود خودرویی بخاطر ضبط درانبار بماند؟ گیربکس وسیلندر وموتور و..... برای تولید هست ومشکلی در ان نیست ولی خودرویی برای یک قطعه مثلا لامپ چراغ عقب و ضبط درانبار بماند تا تکمیل شود متاسفانه وقتی زه دور پراید بعنوان اپشن محسوب شود ووقتی که هنوز مسئولان اندکی برای جان ملت ..ارزش قائل نمیشوند وایربگ نمگذارند چه توقعی ازانها بجز سخنرانی وعده وعیده به امید بهتر شدن دارید ..
ناشناس۷۳۰۰۵۵۱۸:۴۱:۵۵ ۱۳۹۷/۱۰/۲۹
صنعت خودروایران باید تعطیل بشود
ناشناس۷۳۰۱۱۲۱۹:۲۸:۴۵ ۱۳۹۷/۱۰/۲۹
خودرو سازی یک صنعت فشل و ناتوان و به لحاظ مالی ورشکسته هست قیمت خودرو به ده برابر قیمت فعلی هم برسه اینها جز زیان مالی و خسارت به کشور نتیجه ای نخواهند داشت . چرا شفاف نیستنند ؟ پاسخ اینه : جز در شرایط غیر شفاف اختلاس ها و دزدیهای کلان رانتخواری فامیل بازی و... اتفاق نمی افته !!
ناشناس۷۳۰۱۵۲۱۹:۵۸:۴۳ ۱۳۹۷/۱۰/۲۹
از تیترتون خوشم اومد. ایول
ناشناس۷۳۰۱۷۴۲۰:۱۷:۵۴ ۱۳۹۷/۱۰/۲۹
نمیدونم چرا اینقدر به خودرو سازها گیر میدید ۵۰ درصد انحصار خودرو خود خودروسازها هستند که در حال حاضر راه حلی برای اونها نیست ولی ۵۰ درصد دیگه انحصار مشتریان پرو پا قرص و بهتر بگم خود ملت هستیم دیگه این پیش فروشهای عجیب غریب را کی خریده این ۶ میلیون مراجعه به سایت پیش فروش کیا بودند این ۱.۵ میلیون اقدام جهت ثبت نام پیش فروش از کجا اومدند این صفهای پیش فروشی که کمتر از یک ساعت جمع میشه از کجا هستند ملتی که غر میزنید اول اینها را جواب بدید خودرو ساز انحصار خودش را داره ولی خرید که اجباری نیست نخرید یه مدت همه چیز درست میشه
ناشناس۷۳۰۲۳۸۲۰:۵۱:۲۱ ۱۳۹۷/۱۰/۲۹
قبل از اینکه تحریمهای ترامپ اثر خودرا بگذارد این گرانی بیرویه بویژه چند برابری گرانی خودرو مردم را ناراضی ومایوس کرده است واز همه مهمتر سکوت مسئولین وحرف های دوپهلو وزیر صنعت در مورد گرانی خودرو همه را عصبانی کرده تو هر محفلی صحبت از دهن کجی خودروی ها است
مسعود۷۳۰۵۴۳۰۲:۴۴:۳۱ ۱۳۹۷/۱۰/۳۰
واقعا نباید خرید تا مجبور شن قیمت ها رو بیارن پایین ولی متاسفانه چیزی که اینجا گرون میشه ارزشش بیشتر میشه
ناشناس۷۳۱۱۳۴۱۲:۵۲:۱۶ ۱۳۹۷/۱۰/۳۰
هر کمپینی به خاطر ابن الوقت بودن یک عده در ایران محکوم به شکست است
ناشناس۷۳۰۷۸۹۰۹:۴۷:۵۶ ۱۳۹۷/۱۰/۳۰
یکی حرف درستی زد که خوروسازان مردم را تحریم کرد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ چرا جلوی اونها را نمی گیرند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ چرا با مافیای خودروسازها برخورد نمی شود؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ چراچر؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

پربحث‌های امروز

 1. واکنش کاربران توییتر به سرنگونی پهپاد آمریکایی/ مقابله و برد- برد یعنی این.../ تعریف جدید بی‌بی‌سی از جاسوسی!/ شیرها دندان‌های خود را برای لبخند به نمایش نمی‌گذارند  

 2. تلاش خانواده نجفی برای گرفتن رضایت/ خانواده استاد: فقط قصاص/ نجفی خطاب به مادر میترا: دخترتان امانت بود اما امانتدار خوبی نبودم

 3. بهای دروغ‌ها چیست؟

 4. این جنگ اقتصادی، جنگ اراده‌هاست/ چرا دولت آرایش جنگی ندارد؟

 5. خاص‌ترین و گرانقیمت‌ترین تویوتا لندکروز ایران  

 6. ترامپ: گفت‌وگوی فوق‌العاده‌ای با بن سلمان داشتیم؛ گفتم "اینکه از شما محافظت می‌کنیم، باید پول بدهید"؛ گفت "بله"

 7. کشور وزارت تولید می‌خواهد، نه وزارت واردات

 8. توکلی: روحانی فرافکنی می‌کند؛ عامل نابسامانی اقتصادی داخلی است/ FATF با برخی اصول قانون اساسی مغایرت دارد

 9. نوبخت: در خصوص نظام بانکی بی‌انصافی صورت گرفته/ موسسه‌های مالی غیرمجاز ۳۶ هزار میلیارد تومان به دولت خسارت زدند

 10. ادعای وزیر خارجه انگلیس: خرابکاری در نفت‌کش‌ها مطمئناً کار ایران است

 11. احتمالا اینستکس امروز تحریم می‌شود

 12. کاش از این موشک‌ها در ۱۲ تیرماه 67 هم داشتیم

 13. ریابکوف: روسیه و متحدانش تحریم‌های آمریکا علیه ایران را بی‌اثر می‌کنند

 14. واکنش دادستان کل کشور به ادعایی درباره رسیدگی مجدد به پرونده سعید طوسی

 15. جانشین فرمانده سپاه: جنگ آشکار با آمریکا ادامه دارد/ انقلاب اسلامی و آمریکا هرگز نمی‌توانند در کنار هم قرار بگیرند

 16. زنگنه: کاهش فروش نفت ایران مطلقاً دروغ است

 17. مدّاحانِ جنجالی و فقرِ فرهنگی

 18. اعلام فهرست نجومی بگیران صندوق بازنشستگی کشوری/ حقوق ۳۸میلیون تومانی یک مدیر + جدول

 19. اجرای طرح «ناظر» برای برخورد با بی‌حجابی

 20. دادستان کشور: «علاءالدین» متواری است/ معلوم نیست به چه شکل از زندان آزاد شده

 21. جرئیات خواندنی از پهپاد آمریکایی که توسط سپاه شکار شد/ خسارتی که به «آبراهام لینکلن» وارد آمد! + تصاویر

 22. مشاور روحانی: آمریکا اگر چیزی بیش از برجام می‌خواهد، باید چیزهایی بیش از برجام بدهد  

 23. آرمان قهر جهانگیری را تأیید کرد

 24. حاجی‌دلیگانی: چرا عده‌ای با رفاه عموم مردم مخالف هستند؟/ تعطیلات دو هفته‌ای مجلس کنسل شود

 25. رونمایی از ثروت مسئولان و آقازاده‌­ها

پربحث‌های دیروز

 1. شما نظر دهید/ سوال و موضوعاتی که انتظار دارید امشب ابراهیم رئیسی به آن پاسخ دهد، چیست؟

 2. جهانگیری و فریب مردم؛ چرا معاون رئیس‌جمهور جامعه را سرکار می‌گذارد؟

 3. بحث شدید روحانی با جهانگیری/ معاون اول قهر کرد/ روحانی خطاب به جهانگیری: شما دنبال سرنگونی دولت هستید+تکذیب ها و تایید ها

 4. فریاد اجاره نشین‌ها را کسی می‌شنود؟

 5. تحریم دوشنبه آمریکا علیه ایران چیست؟

 6. اعضای باند نفوذی در وزارت نفت دستگیر شدند

 7. نظر علی مطهری درباره نحوه پوشش بازیگران در خارج

 8. ترامپ: هرگز حمله به ایران را "لغو" نکردم

 9. مجازات همسایه خائن صادر شد

 10. اصل ۴۲ و ۴۹ قانون اساسی پس از ۴۰ سال اجرایی خواهد شد؟/ طرح اعاده اموال نامشروع و رسیدگی به دارایی مقامات و مسئولان؛ دو بال برای مبارزه با فساد و ایجاد شفافیت

 11. کدام چشم ایرانی «بلندپروازترین پهپاد آمریکایی» را کشف کرد؟ + تصاویر

 12. آیت‌الله رئیسی: حساب‌های قوه قضائیه به ۵ حساب تقلیل یافت/ سالانه گزارش عملکرد این حساب‌ها را می‌دهم/ اگر درباره ماجرای زندان فشافویه، کم‌کاری مسئولی ثابت شود،‌ قطعا او را برکنار می‌کنیم

 13. کنایه داماد روحانی به آشنا و واعظی: «دولت نه واعظی توانمند دارد نه مشاورانی آشنا به سیاست»

 14. تکذیب درگیری لفظی روحانی با جهانگیری و قهر معاون اول/ دلیل انتقاد عجیب و کنایه آمیز داماد رئیس جمهور/ ذوالنوری چگونه به ریاست کمیسیون امنیت رسید؟

 15. ادعای برادر میترا استاد: نجفی با چند زن در ارتباط بود!/ نجفی انکار می‌کرد و می‌گفت هرچه بوده مربوط به گذشته است

 16. رفتار عجیب تماشاگران بازی ایران و فرانسه

 17. سردرگمی استراتژیک ترامپ

 18. رئیسی: با چادر به سرکردن متهمان خانم مخالفم  

 19. ماجرای سانسور و حذف برخی واژگان از سریال "گاندو"/ تصویر پردازی از سوءاستفاده برخی وابستگان به مسئولان

 20. ترامپ: بولتون می‌خواهد با تمام دنیا بجنگد/من دنبال جنگ نیستم

 21. حاشیه مراسم ختم "میترا استاد"

 22. موسوی خطاب به ترامپ: مگر تحریمی مانده که آمریکا علیه ایران نکرده باشد

 23. معاون رئیس جمهوری آمریکا: ترامپ آماده مذاکره بدون پیش شرط با ایران است

 24. انتقاد یک مرجع تقلید از کوتاهی برخی مسئولان در مسئله حجاب

 25. تفریح تابستانی در رودخانه قم  

پربحث‌های هفته

 1. ترامپ: حمله به ۳ سایت ایران در دستورکار بود/ ۱۰ دقیقه پیش از حمله آن را متوقف کردم

 2. شما نظر دهید/ سوال و موضوعاتی که انتظار دارید امشب ابراهیم رئیسی به آن پاسخ دهد، چیست؟

 3. موشک فوق افسانه‌ای ایران در سرنگونی پهپاد آمریکایی

 4. جهانگیری و فریب مردم؛ چرا معاون رئیس‌جمهور جامعه را سرکار می‌گذارد؟

 5. سرنگونی پهپاد جاسوسی «گلوبال هاوک» در هرمزگان/ پرواز RQ-۴ از پایگاه آمریکایی در جنوب خلیج فارس/ سنتکام با صدور بیانیه‌ای رسما تایید کرد+واکنش ترامپ

 6. هزينه‌هاي يك دروغ!

 7. روایت واقعی از گودال جنجالی رآکتور اراک

 8. سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکا در سواحل هرمزگان

 9. مدیر مالی وزارت نفت در حین خروج از کشور دستگیر شد

 10. می‌شود برجام را با روسیه و چین ادامه داد؟

 11. فیلمی از لحظه انهدام پهپاد امریکایی توسط سامانه سوم خرداد  

 12. بحث شدید روحانی با جهانگیری/ معاون اول قهر کرد/ روحانی خطاب به جهانگیری: شما دنبال سرنگونی دولت هستید+تکذیب ها و تایید ها

 13. پیام سرنگونی پهپاد آمریکایی توسط ایران

 14. آیا به افراد مشهور و سلبریتی‌ها بدهکاریم؟

 15. ترامپ: آماده مذاکره بدون پیش شرط با ایران هستم

 16. نگاهی به مرگ محمد مرسی

 17. شبهات امنیتی قانون اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی و مردان خارجی

 18. فریاد اجاره نشین‌ها را کسی می‌شنود؟

 19. واکنش زنگنه به سعید جلیلی/ در حضور سران قوا مناظره کنیم

 20. قوه قضائیه درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی شفاف سازی کند+ اطلاعیه سازمان زندان‌ها

 21. دادستان کل کشور: هر کسی نمی‌تواند بگوید هر جور دلم می‌خواهد می‌پوشم/ پشت فرمان و داخل اتومبیل را حریم خصوصی نمی‌دانیم

 22. روسیه: ایران به اس 400 نیاز خواهد داشت

 23. پهباد ۲۰۰ میلیون دلاری آمریکا شکار شد  

 24. مجلسی این‌چنینم آرزوست

 25. مشخصات و تصاویر پهپاد جاسوسی آمریکا که سپاه سرنگون کرد+ عکس

پربحث‌های امروز

 1. این جنگ اقتصادی، جنگ اراده‌هاست/ چرا دولت آرایش جنگی ندارد؟

 2. کشور وزارت تولید می‌خواهد، نه وزارت واردات

 3. نوبخت: در خصوص نظام بانکی بی‌انصافی صورت گرفته/ موسسه‌های مالی غیرمجاز ۳۶ هزار میلیارد تومان به دولت خسارت زدند

 4. زنگنه: کاهش فروش نفت ایران مطلقاً دروغ است

 5. اعلام فهرست نجومی بگیران صندوق بازنشستگی کشوری/ حقوق ۳۸میلیون تومانی یک مدیر + جدول

 6. خبر جدید درباره واردات خودروهای هیبریدی

 7. ظرفیت پالایش کشور در خردادماه به 2 میلیون و 150 هزار بشکه در روز رسید

 8. آخرین قیمت سکه در بازار: ۴میلیون و ۷۰۵هزار تومان + قیمت دلار

 9. فروش فوری ۴ محصول ایران خودرو از فردا + جدول

 10. هزینه وام مسکن ۱.۵ میلیون ارزان‌ شد

 11. کلاهبرداری ارزی ۳۰۰ میلیاردی یک صراف

 12. برق «مراکز تولید ارز دیجیتال» در تبریز قطع شد

 13. افزایش صادرات چای هند به ایران

 14. پرداخت هزینه ناكارآمدی شركت‌های دولتی از جیب ملت/ می‌خواهند سهم بیشتری از كیك منابع نفتی را به خود اختصاص دهند

 15. قطار تهران-وان کلید خورد + اعلام قیمت‌ها

 16. گران‎ترین آپارتمان‌های فروخته شده در خرداد ماه  

 17. شاخص بورس تهران باز هم رکورد زد

 18. قیمت امروز خرید دلار در بانک‌ها

 19. وزیر نیرو: یکی از عوامل نابسامانی اقتصاد، آب و توهم ارزانی آن است

 20. جزئیاتی از دپو خودرو در بندر خرمشهر

 21. ٣٠٠٠ میلیارد تومان در راه مناطق سیل‌زده

 22. سناریوهای ارز ۴۲۰۰ تومانی که ناکام ماند

 23. قیمت امروز نفت در بازار جهانی

 24. زمان استفاده از کارت سوختِ شخصی اعلام شد

 25. آخرین قیمت آپارتمان در منطقه ۵ تهران  

پربحث‌های دیروز

 1. فریاد اجاره نشین‌ها را کسی می‌شنود؟

 2. اعضای باند نفوذی در وزارت نفت دستگیر شدند

 3. ارز ۴۲۰۰ تومانی به سفره مردم نمی‌رسد

 4. افزایش قیمت لبنیات غیرقانونی است

 5. همتی: هر لحظه که بتوانیم نرخ دلار را پایین می‌آوریم  

 6. زمین به مسکن رسید

 7. عرضه ۶۰ هزار خودرو در کمتر از ۲ ماه آینده

 8. جزئیات دستگیری یک نفوذی در وزارت نفت

 9. خریداران سکه به دیوان عدالت اداری شکایت کردند

 10. بازار خودرو آرام است/ قیمت پژو ۲۰۶ تیپ ۲ به ۸۵ میلیون تومان رسید

 11. آخرین قیمت دلار در صرافی‌ها

 12. شرط خاص مالیات ستانی از سکه‌های پیش فروشی/ معیارِ "قیمتِ روزِ تحویل" جایگزین قیمت روز شد

 13. جزییات تازه از بازارمتشکل ارزی/ارز نیما و بازار متشکل یکی می شوند

 14. اعتبار39 هزار میلیارد ریالی برای جبران خسارات سیل تصویب شد

 15. بیت‌کوین دهمین ارز پرارزش جهان شد

 16. قیمت هر سیخ جگر چقدر گران شد؟

 17. ریخته‌گران چگونه به بانک سرمایه نفوذ و پول‌ها را خارج کرد؟

 18. دستور بودجه ای جهانگیری به دستگاه‌های اجرایی

 19. ذخیره‌ نفت خام جهان به ۲۴ میلیون بشکه رسید

 20. فراخوان اجباری ۶۰ هزار خودروی مرسدس بنز

 21. اصلاحات را از ساختارها آغاز کنیم

 22. افزایش ۲۰۰ تا ۳۰۰ درصدی قیمت خودرو منطقی است؟!

 23. سیب‌زمینی ارزان نشد

 24. شهرهای پرمصرف برق شناسایی شدند + نقشه

 25. آخرین قیمت سکه و دلار در بازار

پربحث‌های هفته

 1. مدیر مالی وزارت نفت در حین خروج از کشور دستگیر شد

 2. فریاد اجاره نشین‌ها را کسی می‌شنود؟

 3. نفس مستاجران به شماره افتاد/ آیا دست دولت برای تنظیم بازار اجاره بسته است؟

 4. جزئیات تغییر ساعت کاری ادارات

 5. مسکو: اینستکس اجرایی نشود منافع ایران در بخش نفتی و بانکی را تضمین می‌کنیم

 6. اعضای باند نفوذی در وزارت نفت دستگیر شدند

 7. شمارش معکوس برای تصمیم مهم ارزی سران قوا

 8. خانه‌های خالی بلای بازار مسکن/ قانونی که اجرا نمی‌شود!

 9. معجزه افزایش ۴۰ میلیاردی ذخایر ارزی بدون فروش نفت

 10. رحمانی خبر داد: واگذاری دو خودروساز بزرگ تا سال ۹۹

 11. چرا بايد ثروت کنترل شود؟

 12. کیش و مات تحریم‌های نفتی در انتظار تصمیم نمایندگان مجلس/ توسعه پتروپالایشگاه‌ها پادزهر تحریم‌ها

 13. این جنگ اقتصادی، جنگ اراده‌هاست/ چرا دولت آرایش جنگی ندارد؟

 14. اجماع نظر بر سر تخلف در افزایش حقوق کارمندان

 15. نوبخت: اگر نمایندگان مجلس فرمول بهتری برای افزایش حقوق کارمندان ارائه کنند اجرا می کنیم

 16. دم خروس ماجرای نفتکش‌ها

 17. مسکن در یک قدمی دلار قرار گرفت

 18. تهدید نماینده آمل در صورت واردات برنج در فصل برداشت/با وزرا بی حساب و کتاب نمی مانیم

 19. ابهام جدید در ماجرای افزایش حقوق ۹۸/ تایید مصوبه دولت از طرف هیئت تطبیق قوانین مجلس

 20. درخواست از مردم برای مدیریت مصرف برق/افزایش۱۰۰۰مگاواتی مصرف

 21. خبر همتی از تصمیم دولت برای تامین کسری بودجه

 22. مرندی: ۴۶ درصد مردم ایران در سال ۵۶ زیر خط فقر بودند

 23. تورم خرداد ۳۷.۶ درصد شد

 24. اقدام به موقع وزارت نفت در شناسایی وجوه ارزی راکد نزد یکی از صرافی‌ها

 25. به جای کره‌ای‌ها، از تولیدکننده ایرانی حمایت کنید

آخرین عناوین