طرح «خرید خدمات آموزشی»، ذبح کیفیت برای کاهش هزینه

یحیی کاویان،   3971029120 ۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
طرح «خرید خدمات آموزشی»، ذبح کیفیت برای کاهش هزینه

دولت به منظور کاهش هزینه‏های آموزش و پرورش، در لایحه بودجه ۹۸ طرح «خرید خدمات آموزشی» را پیشنهاد داده که بر اساس آن سالانه ۱۰ درصد دانش آموزان در قالب این طرح آموزش داده خواهند شد. تاکید دولت بر طرح خرید خدمات آموزشی در حالی است که تجربه نشان داده، افت کیفیت آموزش مهم ترین نتیجه اجرای این طرح در ۴ سال اخیر بوده است.

لایحه بودجه 98 کشور در تاریخ 4 دی 1397 توسط رئیس جمهور به مجلس شورای اسلامی ارائه شد. با بررسی بندهای مرتبط با آموزش و پرورش در این لایحه می‌توان گفت که «خرید خدمات آموزشی» از بخش غیردولتی هسته اصلی برنامه دولت برای آموزش و پرورش است به نحوی که در صورت اجرای بندهای پیشنهادی، طی 10 سال تمامی دانش‌آموزان در قالب این طرح، آموزش خواهند دید.

دفاع رئیس جمهور از طرح خرید خدمات آموزشی و مخالفت کمیسیون آموزش مجلس با آن

رئیس جمهور در سخنرانی قبل از ارائه لایحه شخصا از این سیاست دفاع کرد؛ ایشان گفت: «ما برای هر دانش‌آموزی به طور متوسط در سال آینده چهار میلیون تومان از خزانه مردم و بیت‌المال هزینه می‌کنیم در حالی که اگر دولت بخواهد این خدمت را از مردم بخرد و مردم خودشان این کار را انجام دهند، حداکثر یک میلیون تومان می‌شود».

بعد از این سخنان و انتشار لایحه، برخی نمایندگان مجلس و کارشناسان آموزشی به نقد این سیاست پرداختند. در مقابل نیز الهیار ترکمن، معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آ.پ از این سیاست دفاع نمود. نهایتا میرزاده، سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس از حذف تمامی بندهای مرتبط با خرید خدمات در کمیسون آموزش خبر داد.

کاهش هزینه، اصلی ترین توجیه برای طرح خرید خدمات آموزشی

با گذشت سه هفته از موافقت‌ها و مخالفت‌ها، بالاخره وزیر آموزش و پرورش در 24 دیماه از این سیاست دفاع نمود. سید محمد بطحایی با تاکید بر این که خصوصی‌سازی آموزش در دوره آموزش عمومی به هیچ عنوان مد نظر مدیران ارشد کشور نیست، بیان کرد: «نکته‌ای که رئیس جمهور به آن اشاره دارد این است که آیا دولت که وظیفه پرداخت هزینه آموزش را بر عهده دارد نباید به بهره‌وری بیاندیشد، اگر توانستیم روش‌هایی را به کار بگیریم که با حفظ کیفیت، هزینه تمام شده آموزش کاهش یابد، نباید آن را اجرا کنیم؟». وزیر آموزش و پرورش در ادامه عنوان کرد: «تصور کنید در یک روستا برای یک دانش‌آموز یک معلم رسمی فرستاده‌ایم و سالانه 50 تا 60 میلیون تومان از بودجه کشور را برای آن هزینه می‌کنیم، در حالی که اگر از میان نیروهای تحصیل کرده و صاحب صلاحیت همان روستا مثلا یک معلم بازنشسته یا یک سرباز معلم دارای صلاحیت بهره ببریم این رقم به 30 یا 40 میلیون تومان کاهش می‌یابد، آیا این بد است؟»

ابهامات و چالش‌های طرح خرید خدمات آموزشی

دفاع دیرهنگام وزیر از طرح خرید خدمات با چند پرسش اساسی مواجهه است:

الف) افزایش بهره‌وری اگر چه هدف بسیار پسندیده‌ای است اما آیا تا کنون با اجرای خرید خدمات آموزشی محقق شده است؟ با گذشت 4 سال از اجرای این سیاست، انتظار می‌رود وزارت آ.پ قبل از پیگیری توسعه پرشتاب آن، گزارشی تفصیلی از نتایج اجرای آن ارائه نماید. بررسی‌های محدود میدانی حاکی از تنزل کیفیت در مدارس خرید خدمتی است لذا لازم است به منظور شفاف سازی، گزارشی رسمی از نتایج طرح خرید خدمت ارائه شود.

ب) وزیر محترم هزینه فرستادن یک معلم برای «یک» دانش‌آموز در یک روستا را مبنای استدلال خود قرار داده ‌است. سوال کلیدی آن است که چند درصد کلاس‌های ایران با «یک» دانش‌آموز تشکیل می ‌شود که در لایحه پیشنهادی، رشد سالانه ده درصدی برای دانش‌آموزان تحت پوشش این طرح پیش‌بینی شده است؟ بر خلاف ادعاهای مطرح شده، بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد که چون واگذاری مدارش کم جمعیت برای موسس غیردولتی، صرفه اقتصادی نداشته عمدتا مدارس پرجمعیت به صورت خرید خدمتی واگذار شده‌است.

ج) در دفاع وزیر، هزینه سالانه ارسال یک معلم بین 50 تا 60 میلیون تومان عنوان شده و تصور آن است که باید خرید خدمت، این عدد به 30 تا 40 میلیون کاهش می‌یابد. به نظر می‏ رسد که عدد مربوط به هزینه سالانه ارسال یک معلم، حاصل تقسیم بودجه بر تعداد نیروی انسانی در وزارت آموزش و پرورش است و در طرح خرید خدمت، از طریق کاهش حقوق معلم سعی شده هزینه را کاهش دهند. با این اوصاف، آیا خرید خدمت به معنای استثمار معلمان نیست؟ چرا برای کاهش هزینه‌ها، ساماندهی معلمان مازاد و چابک‌سازی ستادهای استانی و منطقه‌ای مورد توجه قرار نمی‌گیرد؟

د) وزیر آموزش و پرورش، معلمان مشغول به خدمت در این طرح را «نیروهای تحصیل کرده و صاحب صلاحیت روستا نظیر یک معلم بازنشسته یا یک سرباز معلم دارای صلاحیت» عنوان کرده‌ که در این خصوص نیز چندین سوال مطرح است؛ چند درصد معلمان به کار گرفته شده در طرح خرید خدمت، معلمان بازنشسته بوده ‌اند؟ آیا نیروهای تحصیل‌کرده بکارگرفته شده در این طرح، دوره آموزشی لازم را طی کرده‌اند و از «صلاحیت لازم» برخوردارند؟ آیا سرباز معلمان، از صلاحیت و تخصص لازم برخوردارند؟

به استناد پرسش‌های فوق به نظر نمی‌رسد توجیهات وزیر برای دفاع از طرح خرید خدمات، قابل قبول باشد. این مهم نیز ریشه در مشکلات اساسی طرح خرید خدمات آموزشی و غیرقابل دفاع بودن اصل طرح دارد. پیشنهاد اصلی آن است که آموزش و پروش چالش اصلی که این طرح در پی رفع آن است را صادقانه با مردم در میان بگذارد و از خرد جمعی و ظرفیت کارشناسی کشور برای حل منطقی آن چالش بهره‌برداری نماید.

*پژوهشگر حوزه آموزش

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

رضامیرزایی۷۲۹۶۰۱۱۴:۴۲:۰۲ ۱۳۹۷/۱۰/۲۹
کدام مقاله علمی اثبات نموده است ،کاهش هزینه در کوتاه مدت که مشکل بودجه برای مسئولان است وبه دانش آموز لطمه می زند،بعنوان هدف مطلوب حساب شده ومنطقی ودورنگر ویک معیارتعریف شود. تعریف مدرسه مصوب 1379 شوارایعالی آموزش وپرورش مدرسه: مهمترین نهاد اجتماعی تربیتی اموزشی و اصلی ترین رکن تعلیم وتربیت بمنظور تربیت صحیح دانش آموزان درتمامی ابعاد.بخشنامه های تکراری وانجام کارهای تعمیراتی وخدماتی واجرایی دست وپاگیر که باعث عدم درک دانش آموزان شده است را از مدارس حذف کنید.
ناشناس۷۲۹۸۲۹۱۶:۰۷:۵۷ ۱۳۹۷/۱۰/۲۹
ازماست که برماست
ناشناس۷۳۰۱۸۴۲۰:۱۹:۲۵ ۱۳۹۷/۱۰/۲۹
اگرواقعاطبق قانون اساسی آموزش وپرورش ازپیش دبستانی تادیپلم رایگان است،پس اینهمه هزینه که کمرمردم راشکسته بابت چی اخذمیشه؟
معلم۷۳۰۲۶۴۲۱:۰۸:۰۳ ۱۳۹۷/۱۰/۲۹
باید به چند نکته توجه کرد ، اول انکه آموزش پرورش رایگان حق همه است ، دوم اینکه ساختار اقتصاد آموزش و پرورش بیمار است ، سوم آنکه ساماندهی مناسب برای مدیریت هزینه ها در آموزش و پرورش وجود ندارد ، چهارم اینکه نیروی خرید خدمت هیچگاه کیفیت نیروی موظف را نخواهد داشت . در مجموع هر تصمیمی باید در نظر گرفتن جمیع جهات باشد .
ناشناس۷۳۰۳۱۸۲۱:۵۴:۱۸ ۱۳۹۷/۱۰/۲۹
من نه معلمم و نه دو فرزندم در مدرسه دولتی تحصیل می کنند(اصل آموزش پایه رایگان در قانون اساسی به اندازه بسیاری از اصول آن به گونه ای تفسیر و اجرا می شود که من مجبورم با خوشحالی هزینه فرزندانم در مدرسه غیرانتفاعی را بپردازم) اما باید قبول کنیم که مسئولان بی کفایت و ضعیف همیشه ضعیف ترین راه حل ها را پیدا می کنند. کم کردن از حقوق معلم و استثمار کسانی که مجبورند به حداقل درآمد معلمی در شرایط بیکاری تن دهند. آقایان اگر عرضه داشتند از ریخت و پاش ها و هزینه های گزاف بی فایده مستقیم (شرکت های دولتی نفتی، مخابراتی و دارایی) و غیرمستقیم (فرایندهای زائد و بهره وری پایین) که بودجه را می بلعند و به یک رویه جاافتاده تبدیل شده اند کم می کردند و به مهمترین نیاز مملکت که آموزش است می پرداختند. دولت بهتر است حتی از ریخت و پاش های کلانی که در حوزه سلامت داشته و پل مفت بادآورده نجومی برای پزشکان آورده کم می کرد و خرج آینده مملکت می نمود. اما چه سود وقتی مدیران کوتاه قد به دیوار کوتاه می رسند...
بهروز۷۳۰۵۸۳۰۷:۱۳:۱۰ ۱۳۹۷/۱۰/۳۰
شما مثل اینکه طرفدار کنکوریها!!!!؟
ناشناس۷۳۰۶۵۲۰۸:۱۴:۰۰ ۱۳۹۷/۱۰/۳۰
راندمان در مدارس دولتی پایین است. باید فکری به حال این وضعیت کرد.
ایرانی۷۳۰۶۹۴۰۸:۳۸:۵۶ ۱۳۹۷/۱۰/۳۰
قبلا هم با همین حرفا نون رو گرون کردن تا کیفیتشو بهتر کنن.ایا کیفیت نون بهتر شد؟
ناشناس۷۳۱۰۴۶۱۲:۰۰:۲۸ ۱۳۹۷/۱۰/۳۰
این که مغایر اصول قانون اساسی است.

پربحث‌های امروز

 1. هزينه‌هاي يك دروغ!

 2. سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکا در سواحل هرمزگان

 3. روایت واقعی از گودال جنجالی رآکتور اراک

 4. اجماع نظر بر سر تخلف در افزایش حقوق کارمندان

 5. اقدام به موقع وزارت نفت در شناسایی وجوه ارزی راکد نزد یکی از صرافی‌ها

 6. دستور ترامپ به مشاورانش برای عقب‌نشینی از اظهارات تند علیه ایران

 7. موگرینی: برجام عنصر اصلی حفظ امنیت و ثبات در منطقه است

 8. بورس نفت با کاهش قیمت نفت تحریمی، رونق می‌گیرد/ بعضی‌­ها از بورس انتظار معجزه دارند

 9. سود ساخت و ساز مسکن چند درصد است؟

 10. زیباترین تصاویر ثبت شده از آسمان در سال ۲۰۱۹  

 11. اولین تصاویر منتشر شده از مدل جدید پژو ۲۰۰۸

 12. مشخصات و تصاویر پهپاد جاسوسی آمریکا که سپاه سرنگون کرد+ عکس

 13. کدام کشور مسئول اصلی ایجاد ناامنی در خلیج فارس است؟

 14. انتقاد نماینده مجلس از استخدام افراد خاص در وزارت نفت

 15. درباه زلزله ۷.۳ سال ۱۳۶۹ منجیل

 16. شمخانی: مرز هوایی ما خط قرمز است/ به متجاوز همواره پاسخ سخت داده و خواهیم داد

 17. چگونه آسم ناشی از استرس را کنترل کنیم؟

 18. آبتی زیر آفتاب گرم   

 19. سی ان ان: اتحادیه اروپا به دنبال تحریم ایران نیست

 20. پشت‌پرده چادرنشینی در کرمان!   

 21. نمایندگان آمریکا اختیارات جنگی ترامپ را کاهش دادند

 22. برخورد پیامبر اسلام با قاتل حضرت حمزه‌ (ع)/ آیا توبه وحشی پذیرفته می‌شود؟

 23. تاثیر مصرف ماست‌های پروبیوتیک در درمان دیابت

 24. پنتاگون: آمریکا خواهان هیچ تنش نظامی با ایران نیست

 25. تاثیر گیاهخواری بر کاهش خطر بیماری های قلبی

پربحث‌های دیروز

 1. می‌شود برجام را با روسیه و چین ادامه داد؟

 2. مدیر مالی وزارت نفت در حین خروج از کشور دستگیر شد

 3. شبهات امنیتی قانون اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی و مردان خارجی

 4. حاشیه‌های مناظره زاکانی و تاجزاده/فردی که قرار بود جانشین زنگنه شود/چرا دادگاه محمدرضا خاتمی به صورت کامل از تلویزیون پخش نمی شود؟

 5. جدیدترین صحنه‌سازی آمریکا علیه ایران در حادثه نفتکش‌ها

 6. نفس مستاجران به شماره افتاد/ آیا دست دولت برای تنظیم بازار اجاره بسته است؟

 7. ناگفته‌های مداح مشهور از نوحه جنجالی‌اش/ خانمی در کانادا آغازگر این ماجرا بود

 8. پاسخ الف به جوابیه علی مطهری با ارجاع به مشروح مذاکرات مجلس/ ادعای غلط خود را اصلاح کنید+ سند

 9. نوبخت: اگر نمایندگان مجلس فرمول بهتری برای افزایش حقوق کارمندان ارائه کنند اجرا می کنیم

 10. قراردادهای مالی خانگی را ثبت کنید تا جرائم کمتر شود

 11. آیت‌الله علوی گرگانی خطاب به ناجا: نگذارید نعمت حجاب از دست برود

 12. تاج: لیگ برتر را برگزار نمی‎‌کنیم

 13. آلمان به پیروی از آمریکا ایران را در حادثه دریای عمان متهم کرد

 14. ترامپ: ببینیم درباره ایران چه پیش می‌آید

 15. چرا عقب‌نشینی؟ چرخش موضع بن‌سلمان مقابل ایران؛ از ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹

 16. تهدید نماینده آمل در صورت واردات برنج در فصل برداشت/با وزرا بی حساب و کتاب نمی مانیم

 17. ابهام جدید در ماجرای افزایش حقوق ۹۸/ تایید مصوبه دولت از طرف هیئت تطبیق قوانین مجلس

 18. دادستان: مردم از قوه قضائیه انتظار اجرای عدالت دارند/ از ماه آینده شاهد تحولات بزرگی در فضای مجازی خواهیم بود

 19. سازمان امور مالیاتی: فقط خریداران سکه از بانک مرکزی مالیات می‌دهند

 20. لوازم خانگی ایرانی جایگزین کره‌ای‌ها می‌شود

 21. اعترافات دختر هنجارشکن/ نیم لیتر مشروب خورده بودم!  

 22. سخنان مادر و وکیل علیرضا شیرمحمدعلی درباره مرگ این زندانی

 23. اسلامی خبر داد: طرح دولت برای خانه‌دار کردن کارمندان جوان

 24. افزایش چراغ خاموش قیمت فرآوده‌های لبنی/ تولیدکنندگان باز گران کردند

 25. «همسرکُشی» و «آقازاده‌ها» حال مردم را بد می‌کنند یا امر به معروف؟

پربحث‌های هفته

 1. شناسايي ضاربان بانوي آمر به معروف در رشت  

 2. روزی که ژاپنی‌ها به ایرانی‌ها حسرت زیادی خوردند!

 3. رئیس انجمن خودروسازان: قیمت تمام شده پراید ۳۹ میلیون‌تومان است

 4. می‌شود برجام را با روسیه و چین ادامه داد؟

 5. آمريكا ديگر چيز چنداني در چنته ندارد كه تاكنون نشان نداده باشد

 6. آقای روحانی، حالا وقت تعویض طلایی است

 7. آیا به افراد مشهور و سلبریتی‌ها بدهکاریم؟

 8. رهبر انقلاب: ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم و با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد/ ترامپ بعد از بازگشت از ژاپن، پتروشیمی ایران را تحریم کرد آیا این پیام صداقت است؟

 9. مدیر مالی وزارت نفت در حین خروج از کشور دستگیر شد

 10. قالیباف در پیامی به جوانان: اگر به میدان انتخابات نیایید، در برهمان پاشنه خواهد چرخید/ نباید منتظر دستور از بالا به پایین باشیم

 11. مسافر جنجالی اسنپ : با میل خودم توییت عذرخواهی را زدم

 12. شبهات امنیتی قانون اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی و مردان خارجی

 13. قوه قضائیه درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی شفاف سازی کند+ اطلاعیه سازمان زندان‌ها

 14. مجلسی این‌چنینم آرزوست

 15. نگاهی به مرگ محمد مرسی

 16. دیدار رهبری و نخست‌وزیر ژاپن؛ ۶ درخواست و ۶ پاسخ

 17. تجمع دانشجویان مقابل سفارت انگلیس   

 18. چگونگی عملکرد پلیس راهور در مواجهه با کشف حجاب در خودرو

 19. شعار انتخاباتی قالیباف/ علی مطهری و فریب مردم/ روایت باهنر از افطاری با حضور احمدی نژاد و ناطق نوری

 20. تصویری دیده نشده از بشار اسد  

 21. نشریه آلمانی دی ولت‌ آلمان :جنگ با ایران، دیوانگی خواهد بود/ ترامپ فردی لاف زن است

 22. اقدام جالب شهردار ارومیه/ لهستانی ها شهروند افتخاری شدند!+ عکس

 23. حضور بانوان در تماشای مسابقات والیبال ایران و کانادا  

 24. اعتراف صادقانه وزیر صنعت؛ حتی در پراید و سمند هم کامل خودکفا نیستیم

 25. محمد مُرسی رئیس جمهور برکنارشده مصر فوت کرد

پربحث‌های دیروز

 1. ناگفته‌های مداح مشهور از نوحه جنجالی‌اش/ خانمی در کانادا آغازگر این ماجرا بود

 2. دادستان: مردم از قوه قضائیه انتظار اجرای عدالت دارند/ از ماه آینده شاهد تحولات بزرگی در فضای مجازی خواهیم بود

 3. اعترافات دختر هنجارشکن/ نیم لیتر مشروب خورده بودم!  

 4. سخنان مادر و وکیل علیرضا شیرمحمدعلی درباره مرگ این زندانی

 5. آیت‌الله رئیسی: همه دستگاه‌ها در کشور ماموریت پیشگیری از وقوع جرم را برعهده دارند

 6. دستگیری ۱۷ نفر در ارتباط با ناهنجاری اجتماعی در لفور

 7. کارشناس اجتماعی: از هر 10 طلاق، 6 مورد متأثر از فضای مجازی است

 8. صادرات ۱۰۰ میلیون دلاری داروی بیماری‌های خاص به ۲۰ کشور اروپایی

 9. حمایت دادستان تهران از اقدامات پلیس در مبارزه با مفاسد اخلاقی

 10. هشدار سیل در تهران و چند استان دیگر

 11. رئیسی اعلام کرد: اختصاص شعبه ویژه برای گزارش‌های خاص کمیسیون اصل ۹۰/ آغاز بررسی پرونده خودروسازان

 12. اجرای طرح ناظر ۲ و ۳ پلیس در تهران / تولید کننده البسه نامناسب زیر ذره بین ناجا

 13. سرپرست سازمان غذا و دارو: بحران دارویی نداریم / کیفیت بالای داروی ایرانی را اطلاع‌رسانی کنید

 14. ۴ نفر از شهرداران شیراز مقصران حادثه سیل شناخته شدند؛ گزارش شورای شهر فاقد اعتبار قضایی است

 15. بیت‌کوین در ایران چقدر هزینه دارد!

 16. حناچی: هر دو هفته یک پروژه افتتاح می کنیم

 17. مشخص نیست "سلبریتی‌ها" کمک‌های مردمی برای زلزله‌زدگان را کجا هزینه کرده‌اند

 18. آماری از مردان و زنان سیگاری کشور

 19. زباله‌گردها ماهیانه چقدر درآمد دارند؟

 20. آنچه باید درباره طرح ترافیکی جدید تهران بدانید  

 21. ورود دادستانی به موضوع نشتی داروی متادن در خیابان‌های شهر

 22. ایجاد محدودیت ترافیکی در راهها/کندوان عصرجمعه یکطرفه می شود

 23. گذراندن دوره پیش دبستانی ضروری است؟/

 24. زندگی با کیفیت با یادگیری مهارت‌های تازه

 25. رشد ۶۰ درصدی اجرای احکام پرونده‌های تعزیرات

پربحث‌های هفته

 1. مسافر جنجالی اسنپ : با میل خودم توییت عذرخواهی را زدم

 2. چگونگی عملکرد پلیس راهور در مواجهه با کشف حجاب در خودرو

 3. ناگفته‌های مداح مشهور از نوحه جنجالی‌اش/ خانمی در کانادا آغازگر این ماجرا بود

 4. پرستو گلستانی: با هیچ آقایی نباید خندید، چون بی‌ظرفیت و بی‌جنبه هستند  

 5. دفاع تهیه‌کننده «ماجرای نیمروز» از سفر رامبد جوان و همسرش

 6. سخنگوی قوه قضاییه خبر داد: دستور رئیسی برای بررسی قصور احتمالی در مورد قتل اخیر در زندان تهران بزرگ

 7. اطلاعیه سازمان زندان‌ها درباره جزئیات قتل شیرمحمدعلی در زندان فشافویه

 8. فراخوان رئیس قوه قضاییه در رابطه با فضای مجازی

 9. ۵۰ میلیون وجه رایج مملکت در یک تصویر   

 10. آیا باید از شهرداری تهران متشکر بود؟

 11. جزئیات تردد در محدوده زوج یا فرد+ قیمت‌ها

 12. دادستان: مردم از قوه قضائیه انتظار اجرای عدالت دارند/ از ماه آینده شاهد تحولات بزرگی در فضای مجازی خواهیم بود

 13. اعترافات دختر هنجارشکن/ نیم لیتر مشروب خورده بودم!  

 14. سخنان مادر و وکیل علیرضا شیرمحمدعلی درباره مرگ این زندانی

 15. محسنی اژه‌ای خبر داد: صدور حکم انفصال از خدمت برای ۶۰ قاضی/ محاکمه ۸۲۵ مفسد اقتصادی/ دیدار رئیسی با سفرای خارجی

 16. حاشیه های یک پرواز با هفت ساعت و 45 دقیقه تاخیر/از مریض بدحال و انتقال به بیمارستان تا عدم پرداخت خسارت به مسافران

 17. سامانه سجام امنیت مفسدان اقتصادی را برهم زده است

 18. واریز ارقام نجومی از سوی متهمان بانک سرمایه به حساب زنان خانه‌دار

 19. موافقت ۵۰ درصدی پایتخت‌نشینان با لغو طرح زوج و فرد

 20. آیت‌الله رئیسی: همه دستگاه‌ها در کشور ماموریت پیشگیری از وقوع جرم را برعهده دارند

 21. واگذاری ۳۰۰۰ ملک شهرداری به افراد غیر/ شهرداری جدیتی برای پس گرفتن املاک ندارد

 22. پورمحمدی: قبرستان باید در شهر باشد تا یاد مرگ را حفظ کنیم

 23. عصبانیت مدیر روابط عمومی صداوسیما از انتشار خبر حذف علی‌فروغی

 24. از ۱۰ هزار میلیارد تخلف بانک سرمایه چه خبر؟

 25. حکم ممنوع‌التصویری رامبد جوان ابلاغ شد؟

آخرین عناوین