«مواجهه با مرگ»؛ براین مگی؛ ترجمه مجتبی عبدالله‌نژاد؛ نشر نو هنگامی که مرگ در می‌زند

آرش محسنی،   3971029096 ۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
هنگامی که مرگ در می‌زند

بی‌خبری جان از بیماری کشنده و مرگ احتمالی‌اش هنگامی که همه‌ی اطرافیان او ماجرا را می‌دانند، معادله را به شکل یک تئاتردرمانی از پیش طراحی‌شده در آورده است. در حقیقت جان در یک فضای شبیه‌سازی‌شده و در نوعی تغافل مصنوعی به سر می‌برد و نوع کنش او به وقایع برای اطرافیانش ارزشی رفتارشناسانه دارد

«مواجهه با مرگ»

نویسنده: براین مگی

مترجم: مجتبی عبدالله‌نژاد

ناشر: نشر نو؛ چاپ دوم ۱۳۹۷

۶۰۰ صفحه، ۶۹۰۰۰ تومان

 

****

 

کتاب را می‌بندم، لیوان چایی نیمه‌گرم را سر می‌کشم و از خودم می‌پرسم: «اگر بدانم چه زمانی خواهم مُرد، با باقی زندگی‌ام چه می‌کنم؟» در فانتزی‌ها و متل‌ها همیشه این سوال را از یک‌دیگر می‌پرسیم و پاسخ‌ها اغلب پاسخ‌هایی غیر واقعی است. دانشمندی پاسخ داده است که شب آخر را به یادگیری زبان چینی مشغول می‌شوم. کسانی می‌خواهند تا جایی که می‌توانند کنار عزیزان‌شان باشند و کسانی می‌خواهند تا زنده‌اند عبادت کنند یا عشق بورزند، اما براین مگی در رمان «مواجهه با مرگ» پاسخی بسیار طولانی به چنین پرسشی می‌دهد. او در این کتاب با حوصله و دقتی که از فیلسوف ساده‌گویی چون او انتظار می‌رود، به رمزگشایی از احساسات آدمی نسبت به بزرگ‌ترین معما و هراس زندگی‌اش می‌پردازد.

جان اسمیت، روزنامه‌نگار ۳۱ساله‌ی نسبتا مشهوری که در لندن زندگی می‌کند، پس از بازگشت از سفر کاری لبنان، متوجه غده‌هایی در گردنش می‌شود. این زنگ هشداری برای او و آغاز مرحله‌ای تازه در زندگی‌اش است. نویسنده از زاویه‌ی دید دانای کل و از بالا، احساسات جان و اطرافیانش و رفتار آن‌ها در موقعیت‌های مختلف را در روایتی کاملا کلاسیک بازگو می‌کند و خواننده را در جریان لحظه به لحظه‌ی اتفاقات زندگی جان و تحول شخصیتش قرار می‌دهد. هنگامی که مادر جان از پزشک می‌خواهد تا این نکته را که پسرش بیماری لاعلاج «هاجکین» گرفته است از او مخفی کند، در حقیقت جان به نمادی از انسان نوعی تبدیل می‌شود که در تمام طول داستان تحت نظارت خواننده است. در واقع نویسنده به چربدستی تمام، خواننده را در مقام خدایی قرار داده که ناظر به تمامی احوالات جان است و رازی را می‌داند که خود جان نمی‌داند؛ در حقیقت بزرگ‌ترین راز زندگی جان که مرگ قریب‌الوقع اوست بر تمامی مناسبات داستان سایه انداخته و باعث شده تا هرچیزی با عینک چنین پیشامدی دیده شود. براین مگی خواننده را در این راز مهم شریک می‌کند و اجازه می‌دهد تا با علم به آن، رفتارها و احساسات جان را زیر نظر بگیرد. این شکل روایت از چند منظر دیگر هم قابل توجه است؛

بی‌خبری جان از بیماری کشنده و مرگ احتمالی‌اش هنگامی که همه‌ی اطرافیان او ماجرا را می‌دانند، معادله را به شکل یک تئاتردرمانی از پیش طراحی‌شده در آورده است. در حقیقت جان در یک فضای شبیه‌سازی‌شده و در نوعی تغافل مصنوعی به سر می‌برد و نوع کنش او به وقایع برای اطرافیانش ارزشی رفتارشناسانه دارد. دوستان و خویشان جان از سر دلسوزی بیماری‌اش را از او مخفی کرده‌اند و این پنهان‌کاری جان را تا حد یک موش آزمایشگاهی تنزل داده است. آن‌ها چشم‌انداز زندگی بدفرجام جان را می‌بینند و از شادی و هیجانی که در زندگی جان موج می‌زند غرق اندوه می‌شوند.

تعلیقی که بی‌خبری جان از نوع بیماری‌اش به وجود می‌آورد، تعلیق‌های بسیاری را در دل خود دارد. تعلیق بزرگ هنگامی ساخته می‌شود که مادر جان، پزشک و دیگران با هم قرار می‌گذارند تا بیماری جان را از خودش مخفی نگاه دارند. بی‌خبرگذاشتن جان و نوع رفتارهای او در وضعیت‌های مختلف، تعلیق بزرگی است که پنهان‌کاری‌های دیگران، پیشرفت بیماری، ازدواج جان و آیوا و باقی ماجراها زیر مجموعه‌ی آن قرار می‌گیرند. مجموعه‌ی این تعلیق‌ها که در بافت کشدار و مفصل ماجراها به آهستگی بازگشایی می‌شود، با دو اتفاق مهم به پایان می‌رسد؛ یکی آگاهی جان نسبت به بیماری‌اش و دوم مرگ دردناک او. براین مگی از همان آغاز با معرفی جان به عنوان روزنامه‌نگاری که متوجه توده‌هایی در گردنش شده، هشدار پایان تلخ داستان را به خواننده داده است اما این برملا کردن پایان ماجرا چیزی از پیکره‌ی اصلی رمان را به خواننده لو نمی‌دهد. در حقیقت نویسنده به عمد داستانی بسیار ساده و پیرنگی بسیار قابل فهم برای رمانش انتخاب کرده تا ذهن خواننده را به مباحث فلسفی عمیق آن پیرامون زندگی، عشق، مرگ و رستگاری معطوف کند.

کتاب مواجهه مرگ در ۶۷ فصل، رمان بسیار مفصلی است که مباحث فلسفی بسیار عمیقی را با خواننده در میان می‌گذارد. براین مگی با حوصله‌ی بسیار خواننده را به جهان استدلال‌های مهمش درباره‌ی زندگی، عشق، مرگ، دین و جاودانگی می‌برد و چون از همان آغاز او را در مقام دانای کل قرار داده است، به هیچ رو نمی‌گذارد لحن روایتش آموزگارانه یا پیامبرگونه به نظر برسد. به عکس، او با صمیمیت و به صراحت از زبان شخصیت‌هایش از مرگ و تاثیراتش بر زندگی آدمی می‌گوید به گونه‌ای که انگار خود خواننده نیز در مقام یکی از شخصیت‌هایش در حال مناظره با اوست.

مواجهه با مرگ آخرین کتابی است که زنده‌یاد عبدالله‌نژاد به فارسی ترجمه کرده است. او چندی پیش از مرگ نابهنگام و ناباورانه‌اش درباره‌ی ترجمه‌ی این کتاب نوشت:

«در تمام مدتی که این کتاب را ترجمه می‌کردم، به مرگ فکر می‌کردم. شبح مرگ بالای سرم ایستاده بود. خیال می‌کردم لابد قهرمان داستان که بمیرد، من هم می‌میرم. نمردم. ولی شبح مرگ هنوز بالای سرم ایستاده. رهایم نمی‌کند.» و او به راستی شبح مرگ را بر فراز سرش دیده بود. شبحی که در کوتاه‌زمانی یکی از مترجمان و ادیبان فرزانه‌ی روزگار  ما را از ادبیات فارسی ستاند و نگذاشت تا پرتوهای دانش و فرزانگی‌اش هم‌چنان به ما برسد. نثر مجتبی عبدالله‌نژاد در این کتاب انعکاسی از فارسی روان و زیبای خود اوست. او برای نزدیکی بیش‌تر خواننده به مت،ن تمامی ضرب‌المثل‌های کتاب را معادل‌سازی کرده، شعرها را فارسی و در پاره‌ای موارد منظوم کرده و بسیار از فرهنگ ایرانی برای مشابه‌سازی فضاها و انعکاس لحن گفتگوها سود برده است.

از مرحوم عبدالله‌نژاد ترجمه‌ی رمان دیگری به نام «هندرسون شاه باران» نوشته‌ی سال بلو در نشر نو منتشر شده است. از دیگر آثار او می‌توان به «گفتگو با مسعود سعد سلمان»، «عرفان و فیزیک جدید»، «شب بی‌پایان»، «آیینه سراسر ترک برداشت» و «شاهد خاموش» اشاره کرد.

براین مگی متولد ۱۹۳۰، نویسنده، فیلسوف و سیاستمدار انگلیسی را با درس‌گفتارها و آثار فلسفی‌اش می‌شناسند. سابقه‌ی آشنایی خوانندگان ایرانی با او به کتاب‌های «مردان اندیشه: پدیدآورندگان فلسفه‌ی معاصر» و «فلاسفه‌ی بزرگ: آشنایی با فلسفه‌ی غرب» هردو به ترجمه‌ی عزت‌الله فولادوند برمی‌گردد. مگی به خاطر نوشتن کتاب‌های همه‌فهم در حوزه‌ی فلسفه مشهور است. «سرگذشت فلسفه»، «داستان فلسفه»، «فلسفه‌ی شوپنهاور» و «فلسفه‌ی نوین بریتانیا» از دیگر کتاب‌های ترجمه‌شده‌ی او به زبان فارسی است.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۷۲۹۴۰۷۱۳:۳۶:۴۱ ۱۳۹۷/۱۰/۲۹
قابل توجه قانونگذاران نیمه محترم : اگر کسی برای انجام قتل عمد از چاقو یا اسلحه استفاده کند حکمش اعدام است ولی اگر همین شخص بجای چاقو یا اسلحه از سگ برای این کار استفاده کند فقط به دیه متهم میشود
ناشناس۷۳۸۴۰۵۱۰:۴۸:۵۲ ۱۳۹۷/۱۱/۴
حتما رمان خواندنی است. از اینکه این کتاب را معرفی کرده اید سپاسگزارم و تبریک میگویم به جناب محسنی به خاطر شیوه معرفی کتاب و قلم خوبشان..

پربحث‌های امروز

 1. تبانی در خرید ۶ هزار خودرو و چند صد کیلو طلا وظیفه نمایندگی است؟/ علت دفاع از نمایندگان بازداشت شده چیست؟

 2. ممنوعیت حضور خانواده مسئولین در خارج با ۲ طرح مجزا در مجلس

 3. به لگد استراماچونی احترام نگذارید

 4. یک پیشنهاد عملی برای واقعی کردن قیمت بنزین

 5. الیزه: پیشنهاد ماکرون به ترامپ، فروش نفت ایران در ازای عدم غنی‌سازی

 6. خودروهای سلطنتی محمدرضا پهلوی  

 7. آیا براستی مشکلات موجود ناشی از ضعف ساختاری است؟

 8. اولین تصویر از مزدک میرزایی در لندن  

 9. توضیحات لاریجانی درباره دو نماینده بازداشتی و درخواست از رئیسی

 10. حضور بانوان در ورزشگاه برای بازی‌های ملی قطعی شد

 11. ورود قوه قضائیه به تخلف خودروسازان کارساز خواهد بود؟/ احتمال بازگشت قیمت‌گذاری خودرو به شورای رقابت

 12. ایرانی‌ها سالی ۴ میلیون اضافه درآمد دارند!

 13. تعطیلات کشور را ساماندهی کنید

 14. آنچه سلبریتی‌های اقتصاددان درباره نرخ سود منفی اروپا به ما نمی‌گویند

 15. پاسخ احمد عراقچی به چند پرسش الف/ فروش ارز فردایی، سیاست دولت و اقدامی موفق بوده است/ پس از دستگیری من ارز تا ۲۰ هزار تومان صعود کرد

 16. بازداشت عوامل پروژه‌های کشف حجاب علینژاد + فیلم

 17. حرکت عجیب نخست وزیر بریتانیا هنگام دیدار با رئیس جمهور فرانسه  

 18. حضور «فریدون احمدی» و «محمد عزیزی» در جلسه علنی مجلس

 19. وزیر اطلاعات: نقطه اوج تحریم‌ها پشت سر گذاشته شد/ ترامپ دچار تشویش فکری است

 20. واژگونی کامیون در کارگاه ساختمانی  

 21. بازگشت منچسترسیتی به صف مدعیان لیگ برتر

 22. پهپاد ناشناس 2 خودروی حشدشعبی را هدف قرار داد

 23. آخرین «دورهمی» با داریوش اسدزاده

 24. نصرالله: حضور گسترده شما اولین واکنش به تجاوز شب گذشته اسرائیل است

 25. رویترز: ترامپ مخالفتی با دعوت ظریف به جی ۷ نداشته است

پربحث‌های دیروز

 1. شوی پوپولیستی دولت در برکناری مدیرعامل ایران خودرو/ مشکل خودروسازی با تغییر چند مدیر حل نمی‌شود

 2. دو نماینده بازداشت شده آزاد شدند

 3. پیشنهاد تشکیل سازمان طب ایرانی- اسلامی

 4. نمایندگان مجلس خواستار تحریم مقامات آمریکایی شدند

 5. تخمه‌خوردن حین رانندگی دلیل تصادف است نه پراید

 6. خواندن ترانه‌های قبل از انقلاب توسط مهران مدیری آزاد شده؟

 7. وزیر صنعت خبر داد: ورود بسیج به کنترل بازار / قیمت خودرو کاهش یافته

 8. برنده عصرجدید مردم ایران بودند

 9. تصویری از جیسون رضائیان در لس‌آنجلس  

 10. سپاه پاسداران روز گذشته آزمایش موشکی انجام داد

 11. نمره ۱۵ محسن هاشمی به شورای شهر/ نمی‌توانیم به بخشی از انتقادات پاسخ قانع کننده بدهیم

 12. تلاش برخی اصلاح‌طلبان برای حذف عارف/واکنش به بازداشت دو نماینده مجلس/ موسویان: قبل از مذاکره باید بمب اتمی می‌ساختیم

 13. وضعیت ساخت صحن حضرت زهرا (س) در حرم امام علی (ع)  

 14. جهانگیری: راهکار مبارزه با فساد شفافیت، نظارت عمومی و آزادی رسانه‌ها است

 15. فرمانده ناجا: با اجرای طرح ناظر، کشف حجاب در خودرو کاهش پیدا کرد

 16. انتقاد کیهان به حضور فرزانه کابلی در کنسرت سالار عقیلی + فیلم

 17. «رشوه نفتی» دولت‌ها و نظام مالیاتی به فعالیت‌های سوداگرانه/ نظام بانکی، بهشت پولشویی

 18. فاتحه خوانی روحانی بر سر مزار هاشمی رفسنجانی  

 19. روحانی: انتقاد از دولت با جایزه و تشویق همراه بوده است/ امام خمینی(ره) راه خدمت به مردم را به ما نشان داد

 20. ظریف: پیشنهاد مکرون مسیر درست است/ اروپا اجرای تعهدات خود را آغاز کند کاهش تعهدات برجامی را متوقف می‌کنیم

 21. افزایش نرخ عوارض آزادراه تهران - پردیس

 22. تصاویر جدید از کشتی تایتانیک  

 23. وزیر اقتصاد: نقدینگی ۲۰۰۰ هزار میلیارد تومان شد/سهم نفت در اقتصاد ما زیاد نیست

 24. مانعی بزرگ در تغییر نگاه مسوولان به تولید

 25. سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس: حذف چهار صفر از پول ملی ثمره‌ای در حوزه اقتصادی ندارد

پربحث‌های هفته

 1. موج عدالت‌خواهی مردم، ایران را متحول می‌کند، اگر ...

 2. ارتباط ازدواج و حجاب جوانان

 3. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 4. بازداشت دو نماینده مجلس به خاطر اخلال در بازار خودرو

 5. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 6. تبانی در خرید ۶ هزار خودرو و چند صد کیلو طلا وظیفه نمایندگی است؟/ علت دفاع از نمایندگان بازداشت شده چیست؟

 7. عراقچی: مداخله در بازار ارز با دستور رئیس‌جمهور انجام شد/ دولت وقوع بحران ارزی را باور نمی‌کرد/ تایید صلاحیت سالار آقاخانی توسط وزارت اطلاعات

 8. یکه زارع مدیرعامل ایران‌خودرو بازداشت شد

 9. چند پرسش ساده از آقای احمد عراقچی

 10. ممنوعیت حضور خانواده مسئولین در خارج با ۲ طرح مجزا در مجلس

 11. موضع‌گیری سخنگوی دولت و پرسش‌های بی جواب در پرونده مازیار ابراهیمی

 12. صدور گواهینامه رانندگی موتور برای زنان از نگاه یک حقوقدان

 13. به لگد استراماچونی احترام نگذارید

 14. یک پیشنهاد عملی برای واقعی کردن قیمت بنزین

 15. ایران خودرو بر سر دوراهی فروپاشی یا تولید ناب

 16. شوی پوپولیستی دولت در برکناری مدیرعامل ایران خودرو/ مشکل خودروسازی با تغییر چند مدیر حل نمی‌شود

 17. واکنش‌ها به نامه‌ای که باید سربسته می‌ماند

 18. حساسیت عجیب پزشکان به دستگاه کارتخوان/علت این حجم از مقاومت چیست؟

 19. تصویر دیده نشده از دیوار کشی رئیسی  

 20. اینستاگرام چطور باعث "احمق‌پروری" در جامعه شده است؟

 21. واکنش احمد توکلی به اختلافات «آملی‌لاریجانی» و «یزدی»

 22. الیزه: پیشنهاد ماکرون به ترامپ، فروش نفت ایران در ازای عدم غنی‌سازی

 23. تکذیب استعفای جواد لاریجانی/ واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی/ تحلیل عباس عبدی از موضع‌گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 24. انتقاد تند نخبه جوان از وضع کشور در حضور رهبر انقلاب  

 25. بازداشت پوری حسینی و شکست اختصاصی‌سازی اقتصاد

آخرین عناوین