«مواجهه با مرگ»؛ براین مگی؛ ترجمه مجتبی عبدالله‌نژاد؛ نشر نو هنگامی که مرگ در می‌زند

آرش محسنی،   3971029096 ۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
هنگامی که مرگ در می‌زند

بی‌خبری جان از بیماری کشنده و مرگ احتمالی‌اش هنگامی که همه‌ی اطرافیان او ماجرا را می‌دانند، معادله را به شکل یک تئاتردرمانی از پیش طراحی‌شده در آورده است. در حقیقت جان در یک فضای شبیه‌سازی‌شده و در نوعی تغافل مصنوعی به سر می‌برد و نوع کنش او به وقایع برای اطرافیانش ارزشی رفتارشناسانه دارد

«مواجهه با مرگ»

نویسنده: براین مگی

مترجم: مجتبی عبدالله‌نژاد

ناشر: نشر نو؛ چاپ دوم ۱۳۹۷

۶۰۰ صفحه، ۶۹۰۰۰ تومان

 

****

 

کتاب را می‌بندم، لیوان چایی نیمه‌گرم را سر می‌کشم و از خودم می‌پرسم: «اگر بدانم چه زمانی خواهم مُرد، با باقی زندگی‌ام چه می‌کنم؟» در فانتزی‌ها و متل‌ها همیشه این سوال را از یک‌دیگر می‌پرسیم و پاسخ‌ها اغلب پاسخ‌هایی غیر واقعی است. دانشمندی پاسخ داده است که شب آخر را به یادگیری زبان چینی مشغول می‌شوم. کسانی می‌خواهند تا جایی که می‌توانند کنار عزیزان‌شان باشند و کسانی می‌خواهند تا زنده‌اند عبادت کنند یا عشق بورزند، اما براین مگی در رمان «مواجهه با مرگ» پاسخی بسیار طولانی به چنین پرسشی می‌دهد. او در این کتاب با حوصله و دقتی که از فیلسوف ساده‌گویی چون او انتظار می‌رود، به رمزگشایی از احساسات آدمی نسبت به بزرگ‌ترین معما و هراس زندگی‌اش می‌پردازد.

جان اسمیت، روزنامه‌نگار ۳۱ساله‌ی نسبتا مشهوری که در لندن زندگی می‌کند، پس از بازگشت از سفر کاری لبنان، متوجه غده‌هایی در گردنش می‌شود. این زنگ هشداری برای او و آغاز مرحله‌ای تازه در زندگی‌اش است. نویسنده از زاویه‌ی دید دانای کل و از بالا، احساسات جان و اطرافیانش و رفتار آن‌ها در موقعیت‌های مختلف را در روایتی کاملا کلاسیک بازگو می‌کند و خواننده را در جریان لحظه به لحظه‌ی اتفاقات زندگی جان و تحول شخصیتش قرار می‌دهد. هنگامی که مادر جان از پزشک می‌خواهد تا این نکته را که پسرش بیماری لاعلاج «هاجکین» گرفته است از او مخفی کند، در حقیقت جان به نمادی از انسان نوعی تبدیل می‌شود که در تمام طول داستان تحت نظارت خواننده است. در واقع نویسنده به چربدستی تمام، خواننده را در مقام خدایی قرار داده که ناظر به تمامی احوالات جان است و رازی را می‌داند که خود جان نمی‌داند؛ در حقیقت بزرگ‌ترین راز زندگی جان که مرگ قریب‌الوقع اوست بر تمامی مناسبات داستان سایه انداخته و باعث شده تا هرچیزی با عینک چنین پیشامدی دیده شود. براین مگی خواننده را در این راز مهم شریک می‌کند و اجازه می‌دهد تا با علم به آن، رفتارها و احساسات جان را زیر نظر بگیرد. این شکل روایت از چند منظر دیگر هم قابل توجه است؛

بی‌خبری جان از بیماری کشنده و مرگ احتمالی‌اش هنگامی که همه‌ی اطرافیان او ماجرا را می‌دانند، معادله را به شکل یک تئاتردرمانی از پیش طراحی‌شده در آورده است. در حقیقت جان در یک فضای شبیه‌سازی‌شده و در نوعی تغافل مصنوعی به سر می‌برد و نوع کنش او به وقایع برای اطرافیانش ارزشی رفتارشناسانه دارد. دوستان و خویشان جان از سر دلسوزی بیماری‌اش را از او مخفی کرده‌اند و این پنهان‌کاری جان را تا حد یک موش آزمایشگاهی تنزل داده است. آن‌ها چشم‌انداز زندگی بدفرجام جان را می‌بینند و از شادی و هیجانی که در زندگی جان موج می‌زند غرق اندوه می‌شوند.

تعلیقی که بی‌خبری جان از نوع بیماری‌اش به وجود می‌آورد، تعلیق‌های بسیاری را در دل خود دارد. تعلیق بزرگ هنگامی ساخته می‌شود که مادر جان، پزشک و دیگران با هم قرار می‌گذارند تا بیماری جان را از خودش مخفی نگاه دارند. بی‌خبرگذاشتن جان و نوع رفتارهای او در وضعیت‌های مختلف، تعلیق بزرگی است که پنهان‌کاری‌های دیگران، پیشرفت بیماری، ازدواج جان و آیوا و باقی ماجراها زیر مجموعه‌ی آن قرار می‌گیرند. مجموعه‌ی این تعلیق‌ها که در بافت کشدار و مفصل ماجراها به آهستگی بازگشایی می‌شود، با دو اتفاق مهم به پایان می‌رسد؛ یکی آگاهی جان نسبت به بیماری‌اش و دوم مرگ دردناک او. براین مگی از همان آغاز با معرفی جان به عنوان روزنامه‌نگاری که متوجه توده‌هایی در گردنش شده، هشدار پایان تلخ داستان را به خواننده داده است اما این برملا کردن پایان ماجرا چیزی از پیکره‌ی اصلی رمان را به خواننده لو نمی‌دهد. در حقیقت نویسنده به عمد داستانی بسیار ساده و پیرنگی بسیار قابل فهم برای رمانش انتخاب کرده تا ذهن خواننده را به مباحث فلسفی عمیق آن پیرامون زندگی، عشق، مرگ و رستگاری معطوف کند.

کتاب مواجهه مرگ در ۶۷ فصل، رمان بسیار مفصلی است که مباحث فلسفی بسیار عمیقی را با خواننده در میان می‌گذارد. براین مگی با حوصله‌ی بسیار خواننده را به جهان استدلال‌های مهمش درباره‌ی زندگی، عشق، مرگ، دین و جاودانگی می‌برد و چون از همان آغاز او را در مقام دانای کل قرار داده است، به هیچ رو نمی‌گذارد لحن روایتش آموزگارانه یا پیامبرگونه به نظر برسد. به عکس، او با صمیمیت و به صراحت از زبان شخصیت‌هایش از مرگ و تاثیراتش بر زندگی آدمی می‌گوید به گونه‌ای که انگار خود خواننده نیز در مقام یکی از شخصیت‌هایش در حال مناظره با اوست.

مواجهه با مرگ آخرین کتابی است که زنده‌یاد عبدالله‌نژاد به فارسی ترجمه کرده است. او چندی پیش از مرگ نابهنگام و ناباورانه‌اش درباره‌ی ترجمه‌ی این کتاب نوشت:

«در تمام مدتی که این کتاب را ترجمه می‌کردم، به مرگ فکر می‌کردم. شبح مرگ بالای سرم ایستاده بود. خیال می‌کردم لابد قهرمان داستان که بمیرد، من هم می‌میرم. نمردم. ولی شبح مرگ هنوز بالای سرم ایستاده. رهایم نمی‌کند.» و او به راستی شبح مرگ را بر فراز سرش دیده بود. شبحی که در کوتاه‌زمانی یکی از مترجمان و ادیبان فرزانه‌ی روزگار  ما را از ادبیات فارسی ستاند و نگذاشت تا پرتوهای دانش و فرزانگی‌اش هم‌چنان به ما برسد. نثر مجتبی عبدالله‌نژاد در این کتاب انعکاسی از فارسی روان و زیبای خود اوست. او برای نزدیکی بیش‌تر خواننده به مت،ن تمامی ضرب‌المثل‌های کتاب را معادل‌سازی کرده، شعرها را فارسی و در پاره‌ای موارد منظوم کرده و بسیار از فرهنگ ایرانی برای مشابه‌سازی فضاها و انعکاس لحن گفتگوها سود برده است.

از مرحوم عبدالله‌نژاد ترجمه‌ی رمان دیگری به نام «هندرسون شاه باران» نوشته‌ی سال بلو در نشر نو منتشر شده است. از دیگر آثار او می‌توان به «گفتگو با مسعود سعد سلمان»، «عرفان و فیزیک جدید»، «شب بی‌پایان»، «آیینه سراسر ترک برداشت» و «شاهد خاموش» اشاره کرد.

براین مگی متولد ۱۹۳۰، نویسنده، فیلسوف و سیاستمدار انگلیسی را با درس‌گفتارها و آثار فلسفی‌اش می‌شناسند. سابقه‌ی آشنایی خوانندگان ایرانی با او به کتاب‌های «مردان اندیشه: پدیدآورندگان فلسفه‌ی معاصر» و «فلاسفه‌ی بزرگ: آشنایی با فلسفه‌ی غرب» هردو به ترجمه‌ی عزت‌الله فولادوند برمی‌گردد. مگی به خاطر نوشتن کتاب‌های همه‌فهم در حوزه‌ی فلسفه مشهور است. «سرگذشت فلسفه»، «داستان فلسفه»، «فلسفه‌ی شوپنهاور» و «فلسفه‌ی نوین بریتانیا» از دیگر کتاب‌های ترجمه‌شده‌ی او به زبان فارسی است.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۷۲۹۴۰۷۱۳:۳۶:۴۱ ۱۳۹۷/۱۰/۲۹
قابل توجه قانونگذاران نیمه محترم : اگر کسی برای انجام قتل عمد از چاقو یا اسلحه استفاده کند حکمش اعدام است ولی اگر همین شخص بجای چاقو یا اسلحه از سگ برای این کار استفاده کند فقط به دیه متهم میشود
ناشناس۷۳۸۴۰۵۱۰:۴۸:۵۲ ۱۳۹۷/۱۱/۴
حتما رمان خواندنی است. از اینکه این کتاب را معرفی کرده اید سپاسگزارم و تبریک میگویم به جناب محسنی به خاطر شیوه معرفی کتاب و قلم خوبشان..

پربحث‌های امروز

 1. حقایقی خواندنی از شب‌قدر/ آیا این شب در کل کره زمین واحد و مشترک است؟

 2. نکاتی مهم درباره داوری در قانون حمایت خانواده که باید بدانید

 3. خرمشهر چگونه آزاد شد؟

 4. روایت نبرد خرمشهر؛ از سقوط تا آزادی

 5. آمریکا بنیانگذار ویکی‌لیکس را به ۱۷ اتهام جدید متهم کرد

 6. پاسخ سخنگوی دفتر نمایندگی ایران به خبر دیدار ظریف با سناتور آمریکایی

 7. آمریکا: پیام محرمانه به ایران ارسال نکردیم

 8. جهاد اسلامی: آماده مقابله با حملات رژیم صهیونیستی هستیم

 9. ویلموتس دست پر به ایران می‌آید؟

 10. ظریف: منطقه شرایط بسیار دشواری را می‌گذراند

 11. پیگیری نامگذاری خیابانی به نام «ناصر حجازی»

 12. تکذیب اظهارات متهم نفتی در دادگاه

 13. صدور بیش از ۴۵ میلیون کارت ملی هوشمند

 14. کوچک ترین اشتباه آمریکا نفت را به ۲۰۰ دلار می رساند

 15. ژاوی: تصور نمی‌کردم در ایران از فوتبال خداحافظی کنم/ برای مربیگری انگیزه زیادی دارم/ تیمم را با فلسفه کرایوف و گواردیولا بنا می‌کنم+ فیلم

 16. راز‌هایی درباره ویروس ایدز که کمتر شنیده‌اید

 17. ۲ گزینه جدید استقلال روی میز مدیران

 18. ثبت نام ۷۵درصدی لیسانسه ها برای طرح کارورزی

 19. مسیر دولت در اصلاح ساختار بودجه شفاف نیست/ ۵ اشکال اساسی در نظام بودجه‌ریزی ایران

 20. ترامپ: نیازی به اعزام نیرو به خاورمیانه نیست

 21. فتح‌الفتوح امروز در «رونق توليد» است/ دولت از بی‌خيالی خارج شود

 22. قرارداد تراکتور با لیکنز فسخ شد

 23. سخنگوی شورای عالی امنیت ملی: به هیچ وجه مذاکره‌ با آمریکا در کار نخواهد بود

 24. دانش‌آموزان شین‌آبادی لیزردرمانی می‌شوند

 25. برخورد شدید خودرو پلیس با قطار  

پربحث‌های دیروز

 1. صدای خاموش تجرد قطعی

 2. ظریف: ما پای میز مذاکره هستیم؛ آمریکا میز مذاکره را ترک کرده

 3. مرگ غم انگیز مادر و پسر در شب چهلم

 4. کیهان به اروپا: 365 روز گذشته چه غلطی کردید که 120 روز دیگر مهلت می‌خواهید؟!

 5. بی‌توجهی به پیام‌های تصویری که می‌فرستیم

 6. سلیمی‌نمین: احمدی‌نژادی‌ها درمانده شده‌اند

 7. روزنامه دولت: ریزش قیمت خودرو آغاز شده است

 8. دستگیری 2 زورگیر که گوش طعمه‌هایشان را می‌بریدند

 9. گزینه‌های روحانی برای سخنگویی دولت

 10. ماجراهای تاسف بار و دردناک زن 48 ساله: شوهرم می خواهد طلاقم دهد

 11. اگر حسین هدایتی پرسپولیس را خریده بود، الان این تیم چه وضعی داشت؟

 12. نسخه عضو جبهه پایداری برای خروج از برجام

 13. راهکار مجلس برای مدیریت بازار مسکن

 14. ادعای وزیر دفاع موقت آمریکا درباره جنگ با ایران

 15. پمپئو هم از تندروی بولتون نگران شد

 16. بیانیه جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی به مناسبت سالروز فتح خرمشهر

 17. بشار رسن برای ماندن چه‌قدر می‌خواهد؟

 18. دستگیری سارق خیر نما

 19. پیشنهاد سه ساله باشگاه استقلال به سرمربی ایتالیایی سابق اینترمیلان

 20. واشنگتن: درباره وقوع حمله شیمیایی در سوریه به جمع‌بندی نرسیده‌ایم

 21. واکنش جواد زرینچه به سرمربی‌گری مجیدی در استقلال

 22. تردد ماشین‌های سنگین در شب‌های لیلالی قدر ممنوع شد

 23. استقبال «برنی سندرز» از ایده استیضاح ترامپ

 24. سقوط مرگبار ۴ کارگر در چاه

 25. کاهش نرخ رشد اقتصادی عربستان در سال جاری

پربحث‌های هفته

 1. کشتیم که کشتیم دیه‌شو میدیم! / نظر شما درباره‌ی این فیلم چیست؟!

 2. آیا دوچرخه سواری بانوان جرم است؟

 3. لفاظی تازه ترامپ علیه ایران: هرگز دوباره آمریکا را تهدید نکنید

 4. محکومیت «یاسین رامین» در پرونده شیرخشک‌های آلوده وارداتی به ۱۷ سال حبس

 5. برجام؛ ترامپ و توافق جدید

 6. عابربانک پرسپولیس و وزیر سابق کجا شلاق می‌خورند؟

 7. فرار از جنگ صلح به بار نمی‌‌آورد

 8. واکنش‌ها به درخواست روحانی برای اختیارات ویژه/ تاکتیک دو سر برد رئیس جمهور/ بگوید در چه مواردی محدودیت دارد/ خیری ندیده ایم از این اختیارها

 9. صدای خاموش تجرد قطعی

 10. توضیح نماینده خرمشهر درباره انتشار عکسی افطاری وی در فضای مجازی

 11. محسنی اژه‌ای: از بی‌عفتی فیلم بگیرید و برای ما بفرستید/ روحانی چه اختیار ویژه‌ای می‌خواهد؟/ رضایت اصحاب رسانه از جلسه با رئیسی

 12. تخریب ویلاهای خاص با قاطعیت دستگاه قضا/ از ویلای داماد شمخانی تا دختر وزیر سابق

 13. اوباما همزمان لبخند می‌زد و تحریم می‌کرد/ روحانی و جهانگیری چه وعده‌های به ملت دادند؛ جوابگو باشند/ اصلاح‌طلبان بعد از رای آوردن بجای پاسخگویی می‌گویند اختیار نداشتیم

 14. هشدار شديد دهقان به روسای قوا؛ دستورالعمل چپاول اموال مردم را لغو كنيد

 15. چراغ‌های روشن به هنگام سحر  

 16. پاسخ به چند شبهه پرتکرار در موضوع حجاب

 17. اژه‌ای:‌ دشمن به دنبال رواج بی‌عفتی و بی‌اخلاقی در جامعه است/ چرا فیلم قانون‌گریزی‌ها را برای مقامات قضایی نمی‌فرستید؟

 18. روحانی: قیمت ارز ۱۳ هزار تومان و حتی ۸ هزار تومان نیست / بنگاه‌های دولتی باید واگذار شود

 19. آموزش فریب دادن زنان متاهل در سریال نمایش خانگی!

 20. رفتار عجیب نمایندگان برای تعویق کنکور/ موافقت 81 نفر به رغم فریادی های 150 نماینده

 21. دولت فعّال يا قوّال

 22. آدرس را اشتباه نرویم!

 23. صالحی امیری: با هر دولتی به‌جز دولت روحانی، شرایط بدتر می‌شد/ قیمت خودرو در انتظار تصمیم شورای رقابت/ بعد از سرافراز، اصلاح ساختار صدا و سیما منتفی شد

 24. پوتین درباره ایران دقیقا چه گفت؟

 25. شریعتمداری: علیرغم تلاش دولت همچنان مردم در شرایط مطلوبی به سر نمی‌برند

آخرین عناوین