برجام سه ساله شد/ خروج آمریکا از توافق و تعلل بی پایان اروپایی‌ها/ احتمال ارائه یک پیشنهاد ضعیف به ایران وجود دارد

گروه سیاسی الف،   3971027180 ۱۸ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
برجام سه ساله شد/ خروج آمریکا از توافق و تعلل بی پایان اروپایی‌ها/ احتمال ارائه یک پیشنهاد ضعیف به ایران وجود دارد

اجرای برجام سه ساله شد، اما با وجود خروج آمریکا و بازگشت تحریم‌ها، کشورهای اروپایی تا کنون نتوانسته اند پیشنهادی را برای ارائه به ایران جهت برخورداری از منافع برجام ارائه دهند و هر روز که می گذرد چشم انداز ارائه یک بسته پیشنهادی کارآمد تیره و تار می شود.

به گزارش الف، با پیروزی حسن روحانی در سال 1392 سکان هدایت مذاکرات هسته ای از شورای عالی امنیت ملی به وزارت خارجه سپرده شد. روحانی با شعار حفظ همزمان انرژی هسته ای و بهبود اوضاع اقتصادی  توانسته بود در انتخابات رقبای خود را شکست دهد.

در 13 مرداد 1392 حسن روحانی در مراسم تحلیف خود گفت:«در تعاملات بین‌المللی، دولت تلاش خواهد کرد تا با ایجاد اعتماد متقابلِ بهتر و بیشتر بین ایران و کشورهای منطقه و جهان، امنیت ملی و پیرامونی خود را گسترش دهد.»

از آن زمان به بعد مسیر پر پیچ و خم مذاکرات هسته ای شروع شد تا در نهایت به امضای برجام منجر شد. اولین دور مذاکرات در 5 مهر سال 1392 در نیویورک برگزار شد. نشست نیویورک، میان ایران و اعضای گروه 1+5 (شامل روسیه، چین، آمریکا، فرانسه، انگلیس و آلمان) صورت گرفت. این مذاکرات در حاشیه شصت و هشتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل برگزار شد که در برای نخستین بار نیز محمدجواد ظریف و جان کری به مدت نیم ساعت دیدار و گفت و گو کردند.

بعد از آن در 23 مهرماه، نشست دوم در ژنو سوئیس برگزار شد که ظریف طرح خود را با عنوان «پایانی بر یک بحران غیرضروری؛ آغازی برای افق‌های جدید» ارائه داد. کاترین اشتون در پایان نشست ژنو، مذاکرات هسته‌ای را واقعی توصیف کرد.

از آن روز به بعد مذاکرات متعددی در ژنو، وین، مسقط، لوزان و ... برگزار شد تا در نهایت توافق جامع هسته ای میان ایران و کشورهای گروه 1+5 در تیرماه 1394 بدست آمد. در 29 تیرماه نیز قطعنامه 2231 شورای امنیت صادر شد که به موجب آن همه قطعنامه های ضدایرانی لغو شد. بر این اساس قطعنامه های 1696، 1737، 1747، 1803، 1835، 1929 یکباره لغو شد.

 بر اساس برجام 26 دی ماه به عنوان روز اجرا شناخته می شد. در واقع روز اجرا روزی بود که آژانس بین المللی انرژی اتمی انجام تعهدات ایران را به صورت کامل گزارش می داد. در این روز محمد جواد ظریف و فدریکا موگرینی در یک بیانیه مشترک، آغاز رسمی توافق هسته ای و رفع تحریم های ایران را اعلام کردند.

با وجود اجرایی شدن برجام و تائید چندین باره انجام تعهدات ایران توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی، اما تهران بارها از کارشکنی های صورت گرفته توسط آمریکا در انجام مبادلات و سرمایه گذاری کشورهای غربی گلایه کرد. البته بعد از توافق هسته ای، بسیاری از شرکت های اروپایی در حوزه انرژی و خودروسازی وارد ایران شدند و قراردادهایی نیز در زمینه خرید هواپیما منعقد شد اما مشخص بود بواسطه تهدیدات آمریکایی ها، شرکت های خارجی تمایل چندان برای ورود جدی به بازار ایران نداشتند و انجام مبادله با ایران را ریسک پذیر می دانستند.

در فروردین سال 1395 ، ولی‌الله سیف، رئیس بانک مرکزی ایران در مصاحبه‌ای با تلویزیون بلومبرگ گفت توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 موسوم به برجام، تا کنون «تقریباً هیچ» دستاورد اقتصادی برای تهران در بر نداشته است.

سیف که در آمریکا به سر می برد گفته بود ایران سه ماه بعد از اجرای شدن برجام، توان دست‌یابی به 100 میلیارد دلار دارایی ضبط‌شده‌اش در خارج از کشور را نداشته و برای پرداخت صورت‌حساب‌هایش در مبادلات خارجی به دنبال راهی برای استفاده از دلار است. رئیس بانک مرکزی ایران اضافه کرد بانک‌های اروپایی کماکان نگران نقض قوانین آمریکا و مواجه شدن با جریمه‌های سنگین این کشور هستند.

رهبر انقلاب هم در 8 اردیبهشت 1395 در دیدار با کارگران فرمودند: علت آنکه بانک های بزرگ دنیا حاضر به همکاری با ایران نیستند، «ایران هراسی» است که امریکایی‌ها ایجاد کرده و ادامه می دهند. ایشان تاکید کردند: بارها گفته ام که نمی توان به امریکایی‌ها اعتماد کرد و اکنون علت این مسئله در حال روشن شدن است.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به اینکه بر روی کاغذ می نویسند و می گویند «بانکها با ایران معامله کنند» اما در عمل، به گونه دیگری اقدام می شود تا «ایران هراسی» به‌وجود آید، افزودند: امریکایی‌ها می گویند ایران یک کشور حامی تروریسم است و ممکن است به علت حمایت از تروریسم، مورد تحریم قرار گیرد.

همچنین رهبری در در مراسم بیست‌ و هفتمین سالگرد رحلت امام خمینی (رحمه‌الله) در 14/3/1395 با اشاره به مذاکرات با 1+5 و حتی مذاکرات جداگانه با آمریکا در موضوع هسته‌ای فرمودند: با تلاش برادران فعال ما، مذاکرات به نقاط مشترکی رسید اما آمریکا تاکنون در «عمل به تعهدات خود»، بدقولی و بدعهدی کرده و دبّه درآورده است. ایشان افزودند: خیلی‌ها قبل از مذاکرات هسته‌ای نیز این رفتار آمریکا را می‌دانستند و پیش‌بینی می‌کردند اما برخی نمی‌دانستند که حالا باید بدانند.

رهبر انقلاب تاکید کردند: اگر بر فرض محال در هر زمینه‌ای ازجمله حقوق بشر، موشکی، تروریسم، لبنان، فلسطین و هر قضیه‌ی دیگری با آمریکا، بحث و مذاکره کنیم و از اصول و مواضع خود کوتاه هم بیاییم، او کوتاه نمی‌آید و بعد از لبخندها و تبسم‌ها و حرف‌ها، در عمل اهداف خود را دنبال می‌کند.

البته مذاکره کنندگان ایران هم نتوانسته بودند تمام شرط و شروط اعلامی را در زمان توافق برجام رعایت کنند و همین امر موجب شده بود که مصائب بسیاری در این راه بوجود آید. با این وجود با آغاز مراحل مقدماتی انتخابات در آمریکا مشخص شد بسیاری از نامزدها چندان گرایشی به حفظ برجام ندارند. شدیدترین موضع را در این باره دونالد ترامپ داشت. این نامزد جمهوریخواهان برجام را بدترین توافق تاریخ و فاجعه می دانست و گفته بود در صورت پیروزی در انتخابات، کاخ سفید از آن خارج خواهد شد.

با پیروزی ترامپ بر هیلاری کلینتون مشخص بود که سیاست خروج آمریکا از برجام تقویت شده است. این در صورتی بود که هیلاری کلینتون بیشتر در پی حفظ برجام ظاهری با عدم پایبندی به تعهدات واشنگتن و فشار به ایران بود.

دونالد ترامپ اگر چه در ابتدا دستور رفع تحریم های هسته ای مطابق برجام را امضا کرد اما اعلام کرد چنان چه توافق هسته ای تغییر نکند و برنامه موشکی ایران را نیز شامل نشود از دستور لغو تحریم ها خودداری خواهد کرد. در پی این اقدامات، عملاً در 18 اردیبهشت 1397 دونالد ترامپ فرمانی را امضا کرد که بر اساس آن تحریم های تعلیق شده در یک دوره زمانی سه ماهه و 6 ماه برمی گشت.

بعد از سخنان ترامپ، حسن روحانی با اعلام ماندن ایران در توافق هسته ای از آمریکا به عنون موجود مزاحم یاد کرد که با خروج واشنگتن، کشورهای دیگر ضامن برخورداری ایران از مزایای توافق خواهند شد.

اتحادیه اروپا نیز در بیانیه اعلام کرد« برجام یک توافق چند جانبه است و نمی‌توان آن را به طور یک طرفه ترک یا ملغی کرد». در ادامه بیانیه تاکید شده بود« تا زمانی که ایران به تعهداتش در این توافق پایبند بماند، چنانچه تاکنون چنین کرده، اتحادیه اروپا هم به برجام متعهد خواهد ماند».

متعاقب خروج آمریکا، مذاکرات و رایزنی تهران و اتحادیه اروپا برای تضمین برخورداری ایران از منافع برجام کلید زده شد. رهبر انقلاب چند شرط برای انجام توافق جدید با اروپا بیان کردند از جمله اینکه آمریکا قطعنامه‌ی ۲۲۳۱ را نقض کرده است؛ اروپا باید یک قطعنامه علیه نقض آمریکا صادر کند، اروپا باید متعهد شود که بحث موشکی و منطقه‌ای جمهوری اسلامی را مطرح نخواهد کرد، اروپا باید با هر گونه تحریم جمهوری اسلامی مقابله کند، فروش کامل نفت ایران را تضمین کند، بانک‌های اروپایی باید تجارت با جمهوری اسلامی را تضمین کنند و ...

اما همزمان با رایزنی اروپا و ایران، دور اول تحریم های آمریکا علیه ایران اجرایی شد. در این مرحله مبادلات با دلار و ریال و خرید و فروش فلزات گرانبها ممنوع شد و صنایع خودروسازی ایران نیز هدف تحریم قرار گرفت. در آبان ماه نیز تحریم نفتی ایران دوباره برقرار شد.

اما با وجود بازگشت تحریم ها، کشورهای اروپایی تا کنون نتوانسته اند پیشنهادی را برای ارائه به ایران جهت برخورداری از منافع برجام ارائه دهند و هر روز که می گذرد چشم انداز ارائه یک بسته پیشنهادی کارآمد تیره و تار می شود.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۷۲۷۷۶۵۰۸:۴۴:۳۸ ۱۳۹۷/۱۰/۲۸
علی برکت الله
ناشناس۷۲۷۸۶۷۱۰:۱۸:۲۳ ۱۳۹۷/۱۰/۲۸
مسیر برجام از انجا منحرف شد که دیگر رفع تحریم هدف نبود ، بلکه خودِ برجام هدف شد...
ناشناس۷۲۷۸۸۵۱۰:۲۹:۳۹ ۱۳۹۷/۱۰/۲۸
نظامی ها وظیفه خود رو انجام دادن و سوریه رو حفظ کردن...الان که دستگاه دیپلماسی باید شرایط حضور بخش خصوصی در بازسازی سوریه رو فراهم کنه ، کل دغدغه اش شده حفظ جنازه برجام برای مقاصد جناحی خودش.. خود وزیر حمل و نقل سوریه در مصاحبه با المیادین گفت که تعلل دولت ایران برای ما هم تعجب اوره..در حالی که ما به کشورهای عربِ پشیمان گفته ایم که دوستانِ شرایط سخت ، در اولویت اند.
ناشناس۷۲۷۹۰۷۱۰:۴۸:۲۹ ۱۳۹۷/۱۰/۲۸
ضعف دولت در مقابل اروپایی ها تاسف بار است این از وضع بازار داخل که هیچ کنترلی نیست اینم از دیپلماسی شون
ناشناس۷۲۸۱۵۷۱۴:۲۰:۱۵ ۱۳۹۷/۱۰/۲۸
برجام فقط یک هدف داشت: برچیدن برنامه هسته‌ای ایران و بس! همون سال اول کاملا به هدفش رسید، دیگه کسی براش تره هم خورد نمیکنه چه آمریکا، چه اروپا، و چه روسیه و چین، به غیر دولت روحانی که چسبیده به میت برجام و ولش نمیکنه!!
ناشناس۷۲۷۷۷۸۰۸:۵۷:۵۰ ۱۳۹۷/۱۰/۲۸
بزک نمیر بهار میاد کمبوزه و خیار میاد داستان برجام و اروپا
ناشناس۷۲۷۷۹۰۰۹:۱۸:۰۶ ۱۳۹۷/۱۰/۲۸
قراره تا 1400 مسامحه کنند هر دو طرف، بلکه ترامپ رای نیاره. آنوقت مجددا به ظاهر برجام بچسبند تا آخر الزمان.
ناشناس۷۲۸۰۰۹۱۲:۰۹:۴۸ ۱۳۹۷/۱۰/۲۸
قرار بود اگر انها خارج شدند ما هم خارج شویم و به توان داخلی اتکا کنیم... پس چه شد؟ اینهم شعار بود؟
ناشناس۷۲۷۸۷۲۱۰:۱۹:۳۴ ۱۳۹۷/۱۰/۲۸
برای برجامی های وطنی ، نحوه اجرای برجام هیچ اهمیتی ندارد ، فقط کاغذ برجام مهم است برای کاسبی در داخل..
حقیقت تلخ است۷۲۷۸۸۹۱۰:۳۸:۰۶ ۱۳۹۷/۱۰/۲۸
وقتی کل اتحادیه اروپا هیچ کاری در برابر آمریکا ویا از ترس او نمیتواند بکند ...... این ناتوانی گویای یک حقیقت انکارناپذیر است : آمریکا کدخدای جهان است چه بپذیریم و چه نپذیریم.
ت۷۲۷۹۱۷۱۰:۵۸:۰۳ ۱۳۹۷/۱۰/۲۸
جوونیمون تلف شد. چرا ما باید اینقدر بدبختی بکشیم
ناشناس۷۲۸۰۵۰۱۲:۴۳:۲۷ ۱۳۹۷/۱۰/۲۸
آن سه ننگی که به پیشانی ایران زده اند / ترکمنچای و گلستان و سپس برجام است
ناشناس۷۲۸۰۶۳۱۲:۵۳:۳۸ ۱۳۹۷/۱۰/۲۸
راحت ترین کار اینه که در جای گرم و نرم بشینیم و همش انتقاد کنیم و امر و نهی کنیم ، لطفا پاسخ بدید که بجز برجام چه راهی وجود داشت؟! واقعیت اینست که برجام فقط یه فرصت برای فرار بود که قدرش را ندانستید .
ناشناس۷۲۸۰۹۹۱۳:۲۲:۳۸ ۱۳۹۷/۱۰/۲۸
"برجام فتح الفتوح بود ..."
ناشناس۷۲۸۱۷۶۱۴:۴۷:۱۷ ۱۳۹۷/۱۰/۲۸
چرا واقعیت را از مردم پنهان می کنید و نمی گویید علت واقعی تاخیر اروپا چیست؟ چرا نمی گویید تا ایران مراودات مالی خود را شفاف نکند اروپا کانال مالی را باز نخواهد کرد و خیلی ها هم در ایران از این شفافیت مالی می ترسند و ...
ناشناس۷۲۸۲۵۳۱۶:۳۶:۳۹ ۱۳۹۷/۱۰/۲۸
جایگزین برحام چه بود؟
امیر۷۲۸۲۷۷۱۷:۱۹:۴۵ ۱۳۹۷/۱۰/۲۸
متنی پر از یاس و نا امیدی و نوشته های یک طرفه مه فقط از تند رو های مخالف دولت بر می اید. بارها در متن به صورت کاملا جهت دار به مشکلات اشاره شده که این نشانه تلاش نویسنده در سیاه نمایی است. برای شما متاسفم که آرزوی شکست ایران را دارید.
ناشناس۷۲۸۳۳۳۱۸:۲۹:۳۱ ۱۳۹۷/۱۰/۲۸
اینهمه سکوت ایران در قبال اروپا چه معنایی دارد اگر سکوت لازم بود باید در برابر امریکا بود نه اروپا

پربحث‌های امروز

 1. واکنش کاربران توییتر به سرنگونی پهپاد آمریکایی/ مقابله و برد- برد یعنی این.../ تعریف جدید بی‌بی‌سی از جاسوسی!/ شیرها دندان‌های خود را برای لبخند به نمایش نمی‌گذارند  

 2. تلاش خانواده نجفی برای گرفتن رضایت/ خانواده استاد: فقط قصاص/ نجفی خطاب به مادر میترا: دخترتان امانت بود اما امانتدار خوبی نبودم

 3. بهای دروغ‌ها چیست؟

 4. این جنگ اقتصادی، جنگ اراده‌هاست/ چرا دولت آرایش جنگی ندارد؟

 5. خاص‌ترین و گرانقیمت‌ترین تویوتا لندکروز ایران  

 6. ترامپ: گفت‌وگوی فوق‌العاده‌ای با بن سلمان داشتیم؛ گفتم "اینکه از شما محافظت می‌کنیم، باید پول بدهید"؛ گفت "بله"

 7. کشور وزارت تولید می‌خواهد، نه وزارت واردات

 8. نوبخت: در خصوص نظام بانکی بی‌انصافی صورت گرفته/ موسسه‌های مالی غیرمجاز ۳۶ هزار میلیارد تومان به دولت خسارت زدند

 9. توکلی: روحانی فرافکنی می‌کند؛ عامل نابسامانی اقتصادی داخلی است/ FATF با برخی اصول قانون اساسی مغایرت دارد

 10. ادعای وزیر خارجه انگلیس: خرابکاری در نفت‌کش‌ها مطمئناً کار ایران است

 11. واکنش دادستان کل کشور به ادعایی درباره رسیدگی مجدد به پرونده سعید طوسی

 12. کاش از این موشک‌ها در ۱۲ تیرماه 67 هم داشتیم

 13. جانشین فرمانده سپاه: جنگ آشکار با آمریکا ادامه دارد/ انقلاب اسلامی و آمریکا هرگز نمی‌توانند در کنار هم قرار بگیرند

 14. زنگنه: کاهش فروش نفت ایران مطلقاً دروغ است

 15. مدّاحانِ جنجالی و فقرِ فرهنگی

 16. اجرای طرح «ناظر» برای برخورد با بی‌حجابی

 17. دادستان کشور: «علاءالدین» متواری است/ معلوم نیست به چه شکل از زندان آزاد شده

 18. جرئیات خواندنی از پهپاد آمریکایی که توسط سپاه شکار شد/ خسارتی که به «آبراهام لینکلن» وارد آمد! + تصاویر

 19. حاجی‌دلیگانی: چرا عده‌ای با رفاه عموم مردم مخالف هستند؟/ تعطیلات دو هفته‌ای مجلس کنسل شود

 20. رونمایی از ثروت مسئولان و آقازاده‌­ها

 21. راهبرد اقتدار ایران و بی اعتباری ترامپ

 22. ریابکوف: روسیه و متحدانش تحریم‌های آمریکا علیه ایران را بی‌اثر می‌کنند

 23. کریم باقری: قرار نیست که تا ابد در پرسپولیس بمانم

 24. سعید طوسی، ادعای صادقی را تکذیب کرد

 25. تلگرام در ایران محدودتر می‌شود؟

پربحث‌های دیروز

 1. شما نظر دهید/ سوال و موضوعاتی که انتظار دارید امشب ابراهیم رئیسی به آن پاسخ دهد، چیست؟

 2. جهانگیری و فریب مردم؛ چرا معاون رئیس‌جمهور جامعه را سرکار می‌گذارد؟

 3. بحث شدید روحانی با جهانگیری/ معاون اول قهر کرد/ روحانی خطاب به جهانگیری: شما دنبال سرنگونی دولت هستید+تکذیب ها و تایید ها

 4. فریاد اجاره نشین‌ها را کسی می‌شنود؟

 5. تحریم دوشنبه آمریکا علیه ایران چیست؟

 6. اعضای باند نفوذی در وزارت نفت دستگیر شدند

 7. نظر علی مطهری درباره نحوه پوشش بازیگران در خارج

 8. ترامپ: هرگز حمله به ایران را "لغو" نکردم

 9. مجازات همسایه خائن صادر شد

 10. اصل ۴۲ و ۴۹ قانون اساسی پس از ۴۰ سال اجرایی خواهد شد؟/ طرح اعاده اموال نامشروع و رسیدگی به دارایی مقامات و مسئولان؛ دو بال برای مبارزه با فساد و ایجاد شفافیت

 11. کدام چشم ایرانی «بلندپروازترین پهپاد آمریکایی» را کشف کرد؟ + تصاویر

 12. آیت‌الله رئیسی: حساب‌های قوه قضائیه به ۵ حساب تقلیل یافت/ سالانه گزارش عملکرد این حساب‌ها را می‌دهم/ اگر درباره ماجرای زندان فشافویه، کم‌کاری مسئولی ثابت شود،‌ قطعا او را برکنار می‌کنیم

 13. کنایه داماد روحانی به آشنا و واعظی: «دولت نه واعظی توانمند دارد نه مشاورانی آشنا به سیاست»

 14. تکذیب درگیری لفظی روحانی با جهانگیری و قهر معاون اول/ دلیل انتقاد عجیب و کنایه آمیز داماد رئیس جمهور/ ذوالنوری چگونه به ریاست کمیسیون امنیت رسید؟

 15. ادعای برادر میترا استاد: نجفی با چند زن در ارتباط بود!/ نجفی انکار می‌کرد و می‌گفت هرچه بوده مربوط به گذشته است

 16. رفتار عجیب تماشاگران بازی ایران و فرانسه

 17. سردرگمی استراتژیک ترامپ

 18. رئیسی: با چادر به سرکردن متهمان خانم مخالفم  

 19. ماجرای سانسور و حذف برخی واژگان از سریال "گاندو"/ تصویر پردازی از سوءاستفاده برخی وابستگان به مسئولان

 20. ترامپ: بولتون می‌خواهد با تمام دنیا بجنگد/من دنبال جنگ نیستم

 21. حاشیه مراسم ختم "میترا استاد"

 22. موسوی خطاب به ترامپ: مگر تحریمی مانده که آمریکا علیه ایران نکرده باشد

 23. معاون رئیس جمهوری آمریکا: ترامپ آماده مذاکره بدون پیش شرط با ایران است

 24. انتقاد یک مرجع تقلید از کوتاهی برخی مسئولان در مسئله حجاب

 25. تفریح تابستانی در رودخانه قم  

پربحث‌های هفته

 1. ترامپ: حمله به ۳ سایت ایران در دستورکار بود/ ۱۰ دقیقه پیش از حمله آن را متوقف کردم

 2. شما نظر دهید/ سوال و موضوعاتی که انتظار دارید امشب ابراهیم رئیسی به آن پاسخ دهد، چیست؟

 3. موشک فوق افسانه‌ای ایران در سرنگونی پهپاد آمریکایی

 4. جهانگیری و فریب مردم؛ چرا معاون رئیس‌جمهور جامعه را سرکار می‌گذارد؟

 5. سرنگونی پهپاد جاسوسی «گلوبال هاوک» در هرمزگان/ پرواز RQ-۴ از پایگاه آمریکایی در جنوب خلیج فارس/ سنتکام با صدور بیانیه‌ای رسما تایید کرد+واکنش ترامپ

 6. هزينه‌هاي يك دروغ!

 7. روایت واقعی از گودال جنجالی رآکتور اراک

 8. سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکا در سواحل هرمزگان

 9. مدیر مالی وزارت نفت در حین خروج از کشور دستگیر شد

 10. می‌شود برجام را با روسیه و چین ادامه داد؟

 11. فیلمی از لحظه انهدام پهپاد امریکایی توسط سامانه سوم خرداد  

 12. بحث شدید روحانی با جهانگیری/ معاون اول قهر کرد/ روحانی خطاب به جهانگیری: شما دنبال سرنگونی دولت هستید+تکذیب ها و تایید ها

 13. پیام سرنگونی پهپاد آمریکایی توسط ایران

 14. آیا به افراد مشهور و سلبریتی‌ها بدهکاریم؟

 15. ترامپ: آماده مذاکره بدون پیش شرط با ایران هستم

 16. نگاهی به مرگ محمد مرسی

 17. شبهات امنیتی قانون اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی و مردان خارجی

 18. فریاد اجاره نشین‌ها را کسی می‌شنود؟

 19. واکنش زنگنه به سعید جلیلی/ در حضور سران قوا مناظره کنیم

 20. قوه قضائیه درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی شفاف سازی کند+ اطلاعیه سازمان زندان‌ها

 21. دادستان کل کشور: هر کسی نمی‌تواند بگوید هر جور دلم می‌خواهد می‌پوشم/ پشت فرمان و داخل اتومبیل را حریم خصوصی نمی‌دانیم

 22. روسیه: ایران به اس 400 نیاز خواهد داشت

 23. پهباد ۲۰۰ میلیون دلاری آمریکا شکار شد  

 24. مجلسی این‌چنینم آرزوست

 25. مشخصات و تصاویر پهپاد جاسوسی آمریکا که سپاه سرنگون کرد+ عکس

پربحث‌های امروز

 1. واکنش کاربران توییتر به سرنگونی پهپاد آمریکایی/ مقابله و برد- برد یعنی این.../ تعریف جدید بی‌بی‌سی از جاسوسی!/ شیرها دندان‌های خود را برای لبخند به نمایش نمی‌گذارند  

 2. توکلی: روحانی فرافکنی می‌کند؛ عامل نابسامانی اقتصادی داخلی است/ FATF با برخی اصول قانون اساسی مغایرت دارد

 3. واکنش دادستان کل کشور به ادعایی درباره رسیدگی مجدد به پرونده سعید طوسی

 4. جانشین فرمانده سپاه: جنگ آشکار با آمریکا ادامه دارد/ انقلاب اسلامی و آمریکا هرگز نمی‌توانند در کنار هم قرار بگیرند

 5. جرئیات خواندنی از پهپاد آمریکایی که توسط سپاه شکار شد/ خسارتی که به «آبراهام لینکلن» وارد آمد! + تصاویر

 6. حاجی‌دلیگانی: چرا عده‌ای با رفاه عموم مردم مخالف هستند؟/ تعطیلات دو هفته‌ای مجلس کنسل شود

 7. رونمایی از ثروت مسئولان و آقازاده‌­ها

 8. سعید طوسی، ادعای صادقی را تکذیب کرد

 9. محمود صادقی: رئیسی دستور رسیدگی مجدد به پرونده سعید طوسی را صادر کرده است

 10. پناهیان: جریانی مشکوک موجب امنیت بی‌حجاب‌ها شده است

 11. معاون روحانی: دولت به انتخابات مجلس ورود نمی‌کند

 12. امیرعبداللهیان: آل‌خلیفه تاوان خیانت به فلسطین را خواهد داد

 13. نماینده مجلس خطاب به رئیس‌جمهور: از مردم برای حل مشکلات کشور کمک بخواهید

 14. مشاور روحانی: آمریکا اگر چیزی بیش از برجام می‌خواهد، باید چیزهایی بیش از برجام بدهد  

 15. فلاحت‌پیشه: ایران و آمریکا نیاز به میانجی ندارند

 16. آرمان قهر جهانگیری را تأیید کرد

 17. پرونده حادثه هواپیمای یاسوج به کجا رسید؟

 18. ظریف: ایران پرچمدار مبارزه با مواد مخدر است

 19. لاریجانی: استیضاح «حجتی» پیگیری می‌شود

 20. رئیس کمیته هسته‌ای مجلس مشخص شد

 21. موسوی: گام دوم کاهش تعهدات برجامی را محکم‌تر بر می‌داریم/ نازنین زاغری تبعه ایران بوده و جرم‌شان هم امنیتی است

 22. کوهکن نماینده مجلس: بعد از چهل سال کار کردن، در یک روستا زمین خریده‌ام/ یک زمین ۷۰۰ متری دارم/ لاکچری بودن یک ویلا تعریف دارد

 23. اولویت‌بندی برای اعاده امول نامشروع

 24. ظریف: با تمام قدرت در برابر تهدیدهای دشمن ایستاده‌ایم

 25. فرمانده نیروی دریایی ارتش: RQ-۴ پیشرفته ترین پهپاد گشت و شناسایی آمریکا بود

پربحث‌های دیروز

 1. شما نظر دهید/ سوال و موضوعاتی که انتظار دارید امشب ابراهیم رئیسی به آن پاسخ دهد، چیست؟

 2. جهانگیری و فریب مردم؛ چرا معاون رئیس‌جمهور جامعه را سرکار می‌گذارد؟

 3. بحث شدید روحانی با جهانگیری/ معاون اول قهر کرد/ روحانی خطاب به جهانگیری: شما دنبال سرنگونی دولت هستید+تکذیب ها و تایید ها

 4. اعضای باند نفوذی در وزارت نفت دستگیر شدند

 5. اصل ۴۲ و ۴۹ قانون اساسی پس از ۴۰ سال اجرایی خواهد شد؟/ طرح اعاده اموال نامشروع و رسیدگی به دارایی مقامات و مسئولان؛ دو بال برای مبارزه با فساد و ایجاد شفافیت

 6. کدام چشم ایرانی «بلندپروازترین پهپاد آمریکایی» را کشف کرد؟ + تصاویر

 7. آیت‌الله رئیسی: حساب‌های قوه قضائیه به ۵ حساب تقلیل یافت/ سالانه گزارش عملکرد این حساب‌ها را می‌دهم/ اگر درباره ماجرای زندان فشافویه، کم‌کاری مسئولی ثابت شود،‌ قطعا او را برکنار می‌کنیم

 8. کنایه داماد روحانی به آشنا و واعظی: «دولت نه واعظی توانمند دارد نه مشاورانی آشنا به سیاست»

 9. تکذیب درگیری لفظی روحانی با جهانگیری و قهر معاون اول/ دلیل انتقاد عجیب و کنایه آمیز داماد رئیس جمهور/ ذوالنوری چگونه به ریاست کمیسیون امنیت رسید؟

 10. سردرگمی استراتژیک ترامپ

 11. مرز منافع ملی بعد از سرنگونی پهپاد آمریکایی/ بررسی مواضع واقع‌گرا - منفعل و کسانی که سکوت کردند

 12. رحیم‌پور ازغدی: برای آقای روحانی دعا میکنم/ قرار شد از جلسه آینده، سران سه قوه در جلسات شورای انقلاب فرهنگی شرکت کنند

 13. پزشکیان: سپاه مشت محکمی به دهان یاوه‌گویی‌های آمریکا زد/ طنین شعار «مرگ بر آمریکا» در مجلس

 14. جلسه نمایندگان اصولگرا برای ریاست کمیسیون امنیت/ 14 رای برای ذوالنوری/ دود سفید کواکبیان از کمیسیون

 15. ظریف: مذاکرات درباره پیمان‌های پولی با کشورهای مختلف در حال انجام است

 16. آیت‌الله رئیسی: رویکرد دستگاه قضا را در جهت حفظ حقوق عامه تغییر می‌دهیم

 17. ذوالنوری رئیس کمیسیون امنیت ملی شد/ نقوی حسینی سخنگو

 18. نطق نماینده مجلس: برخی جوری در زمین اداره این سرزمین ریشه کرده‌اند که قطع نمی‌شوند/ بسیاری از مدیران پیر ما تشنگان قدرت هستند

 19. شهروندان می‌توانند اطلاعات اموال نامشروع مسئولان را به دادستان کشور اعلام کنند

 20. کواکبیان: از ولایتی که چندین شغل دارند می‌خواهم کارها را به جوانترها واگذار کند

 21. ربیعی: قهر «جهانگیری» شایعه است/ نشست دولت به ریاست جهانگیری برگزار شد

 22. واکنش حسام‌الدین آشنا به شایعه قهر جهانگیری از دولت

 23. روایت آیت‌الله رئیسی از دیدارش با رهبر انقلاب که منجر به پذیرش ریاست قوه قضاییه شد   

 24. روایت فلاحت‌پیشه از شکست در انتخابات ریاست‌ کمیسیون‌امنیت

 25. پالیزدار: اسحاق جهانگیری هم‌اکنون در جلسه هیات دولت حضور دارد

پربحث‌های هفته

 1. شما نظر دهید/ سوال و موضوعاتی که انتظار دارید امشب ابراهیم رئیسی به آن پاسخ دهد، چیست؟

 2. جهانگیری و فریب مردم؛ چرا معاون رئیس‌جمهور جامعه را سرکار می‌گذارد؟

 3. سرنگونی پهپاد جاسوسی «گلوبال هاوک» در هرمزگان/ پرواز RQ-۴ از پایگاه آمریکایی در جنوب خلیج فارس/ سنتکام با صدور بیانیه‌ای رسما تایید کرد+واکنش ترامپ

 4. هزينه‌هاي يك دروغ!

 5. روایت واقعی از گودال جنجالی رآکتور اراک

 6. سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکا در سواحل هرمزگان

 7. می‌شود برجام را با روسیه و چین ادامه داد؟

 8. بحث شدید روحانی با جهانگیری/ معاون اول قهر کرد/ روحانی خطاب به جهانگیری: شما دنبال سرنگونی دولت هستید+تکذیب ها و تایید ها

 9. واکنش زنگنه به سعید جلیلی/ در حضور سران قوا مناظره کنیم

 10. قوه قضائیه درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی شفاف سازی کند+ اطلاعیه سازمان زندان‌ها

 11. مجلسی این‌چنینم آرزوست

 12. مشخصات و تصاویر پهپاد جاسوسی آمریکا که سپاه سرنگون کرد+ عکس

 13. واکنش کاربران توییتر به سرنگونی پهپاد آمریکایی/ مقابله و برد- برد یعنی این.../ تعریف جدید بی‌بی‌سی از جاسوسی!/ شیرها دندان‌های خود را برای لبخند به نمایش نمی‌گذارند  

 14. مواضع انتخاباتی آیت‌الله مصباح در دیدار با اعضای حزب پایداری

 15. حاجی‌زاده: هواپیمای جاسوسی دیگری را که ۳۵ سرنشین داشت، ‌منهدم نکردیم

 16. حاشیه‌های مناظره زاکانی و تاجزاده/فردی که قرار بود جانشین زنگنه شود/چرا دادگاه محمدرضا خاتمی به صورت کامل از تلویزیون پخش نمی شود؟

 17. چرا FATF منتظر می‌ماند؟

 18. اعضای باند نفوذی در وزارت نفت دستگیر شدند

 19. جایگاه «پرستو» در فقه اسلامی چیست؟

 20. جهانگیری: دولت برای مقاومت در برابر فشارها برنامه دارد

 21. سردار سلیمانی: شما آمریکایی‌ها ریاض و عربستان را زیر آتش قرار دادید+ فیلم

 22. علی علیزاده: اگر نابغه‌ای همچون امام خمینی نبود انقلاب اسلامی یکساله نمی‌شد

 23. جوابیه علی مطهری به الف/ پیگیری قتل شیرمحمدعلی در قوه قضاییه/ انتقاد از سفر خانوادگی معاون وزیر به آمریکا در پوشش سفر کاری

 24. اصل ۴۲ و ۴۹ قانون اساسی پس از ۴۰ سال اجرایی خواهد شد؟/ طرح اعاده اموال نامشروع و رسیدگی به دارایی مقامات و مسئولان؛ دو بال برای مبارزه با فساد و ایجاد شفافیت

 25. پاسخ جلیلی به زنگنه: چرا باید وزیر نفت از پاسخ به آمریکا برآشفته شود؟!

آخرین عناوین