اعتیاد اقتصاد ایران به بوی نفت و بازگشت دوباره رشد اقتصادی به زیر صفر/ رکود تورمی تشدید خواهد شد؟

گروه اقتصادی الف،   3971026112 ۲۶ نظر، ۹ در صف انتشار و ۹ تکراری یا غیرقابل انتشار
اعتیاد اقتصاد ایران به بوی نفت و بازگشت دوباره رشد اقتصادی به زیر صفر/ رکود تورمی تشدید خواهد شد؟

لایحه بودجه برای ارائه در صحن مجلس، این روزها در کمیسیون تلفیق در حال بررسی است، اما با توجه به پیش‌بینی‌ها، آیا رکود تورمی در سال آینده عمیق‌تر خواهد شد؟ آیا لایحه بودجه براساس نیازها و شرایط اقتصادی سال ۹۸ تدوین شده است؟ آیا دولت برنامه‌ای دارد تا رشد اقتصادی منفی نشود؟ شواهد ...

رشد اقتصادی و رشد پایدار اشتغال‌زا؛ واژه‌های آشنایی که سال‌هاست در اقتصاد ایران مطرح و درباره آن حرف زده می‌شود. با این حال، دستیابی به رشد مثبت همراه با اشتغال موضوعی است که سال‌های متمادی اقتصاد ایران را به خود مشغول کرده است.

اقتصاد ایران از ناکارآمدی رنج می‌برد و به اعتقاد صاحبنظران برای کارآمد کردن آن باید اصلاح ساختاری در حوزه‌های بانکی، مالیاتی، تامین اجتماعی، ایجاد شفافیت و... رخ دهد و این موارد در کوتاه مدت نمی‌توان انجام داد. 

کارشناسان اقتصادی می‌گویند در کنار موارد بالا تحریم‌های اقتصادی، اقتصاد تک محصولی و نفتی، تصمیمات سلیقه‌ای، افت و خیز نرخ ارز، نامتعادل بودن موازنه واردات و صادرات و... باعث شده تا کشتی اقتصاد ایران نتواند از تلاطم خارج شود و همچنان در شرایط نامناسب قرار داشته باشد.

سال‌ها فروش نفت، دولت‌ها و خرج کردن منابع نفتی در اقتصاد بدون توجه به لزوم فاصله گرفتن اقتصاد ایران از تک محصولی و همچنین بی‌توجهی به ظرفیت‌های داخلی، باعث شده تا تولید و فعالیت‌های اقتصادی در روند مناسبی قرار نگیرد. تولیدکنندگان مرتبا می‌گویند فشارهای اقتصادی ناشی از تغییرات ناگهانی نرخ ارز و تصمیمات خلق الساعه دولت‌ها باعث نابودی و به تعطیلی کشیده شدن بنگاه‌ها و در نتیجه ریزش نیروی کار شده است.

در سال‌های اخیر دولت تدبیر و امید از نرخ رشد مثبت اقتصادی ایران خبر داده و اعلام کرد که سالیانه دستکم بیش از ۶۰۰ هزار فرصت جدید شغلی ایجاد شده است. در عین حال، رشد تعداد بیکاران و جویندگان شغل نشان می‌دهد که یا رشد اقتصادی آنچنان که دولت می‌گوید اتفاق نیفتاده و یا منجر به ایجاد شغل نشده، یعنی رشد بی‌کیفیت و حاصل فروش نفت بوده است.

پیش از این برخی مقامات دولتی از جمله علی ربیعی؛ وزیر سابق تعاون، کار و رفاه اجتماعی در توجیه اینکه چگونه رشد اقتصادی اتفاق افتاده، اما اشتغالی رخ نداده و تعداد بیکاران افزایش یافته است؟ گفته بود که ما با پدیده رشد اقتصادی بدون شغل مواجه‌ایم، یعنی با نوعی از رشد اقتصادی مواجه‌ایم که منجر به ایجاد اشتغال نمی‌شود!

طبق استانداردهای بین المللی، ‌هر یک درصد رشد اقتصادی باید ۱۰۰ تا ۱۱۰ هزار شغل نیز به همراه داشته باشد. به بیان ساده‌تر، اگر رشد اقتصادی ایران در سال به طور متوسط ۲ تا ۳ درصد باشد، نتیجه آن باید دستکم ایجاد ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار فرصت جدید شغلی باشد؛ یعنی خروجی رشد اقتصادی واقعی، خود را در بازار کار کشور نمایان می‌کند.

بانک جهانی در گزارش نیم سال اول چشم انداز اقتصاد جهانی اعلام کرد: رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۹ میلادی به ۳.۶ درصد کاهش خواهد یافت. این پیش بینی در حالی است که اقتصاد ایران در طول دو سه سال اخیر در روند رشد مثبتی قرار گرفته بود، اما پیش بینی کاهش دوباره نرخ رشد اقتصادی، به معنای وارد شدن فشار بیشتر بر بخش تولید، خسارت نوسانات اخیر ارزی و همچنین تشدید فشارهای آمریکا بر اقتصاد ایران و در نتیجه تشدید بیکاری در بازار کار خواهد بود.

با این حال، سید کمال سیدعلی؛ معاون ارزی اسبق بانک مرکزی با تاکید بر اینکه نرخ ارز به عنوان عاملی که می‌تواند قیمت تمام‌ شده کالا و خدمات را کاهش یا افزایش دهد، معتقد است: با رونق تولید، نرخ رشد اقتصادی می‌تواند در ادامه سال بهبود یابد.

وی درباره تاثیر ثبات نرخ ارز در رشد اقتصادی گفت:‌ هیجان‌های بازار ارزی کاهش یافته و تاثیر سفته‌بازی بر روی نرخ ارز کمتر شده است؛ همچنین شرایط تحریمی از گذشته بدتر نیست به این دلیل که مجامع بین‌المللی حمایتی از تشدید تحریم‌ها علیه ایران انجام نداده‌اند و این احتمال که نرخ رشد اقتصادی کشور در ادامه سال روند مطلوب‌تری داشته باشد، قوت گرفته است.

اما پس از پیش بینی اخیر بانک جهانی از نرخ رشد اقتصادی ایران در سال آینده، مرکز پژوهش‌های مجلس نیز در تحلیلی از لایحه بودجه سال ۹۸ و شرایط سال جاری، سناریوهایی را در زمینه عملکرد اقتصاد ارائه کرد و طی آن عنوان شد که نرخ رشد اقتصادی در سال آینده بین منفی ۴.۵ تا منفی ۵.۵ درصد است.

بنابراین پیش‌بینی مرکز پژوهش های مجلس درباره نرخ رشد اقتصادی ایران در سال آینده، حتی از بانک جهانی نیز بدتر است و این احتمال که نرخ رشد اقتصادی منفی تا ۵.۵ درصد نیز با افت مواجه شود، وجود دارد، در عین حال باید امیدوار بود که نیم میلیون شغل از اقتصاد ایران حذف نشود* چون در شرایط فعلی بیکاری بیش از ۳ میلیون نفر، بیکاری دوباره ۵۰۰ هزار شاغل می‌تواند مسائل و بحران‌های فراوانی را در اقتصاد ایران ایجاد کند.

مرکز پژوهش های مجلس در تحلیل اخیر خود، نقش نفت را در اقتصاد ایران و افت و خیز رشد اقتصادی محوری توصیف کرد و عنوان شد که با در نظر گرفتن سناریوها و عملکرد مورد انتظار بخش‌های اقتصادی، پیش بینی می‌شود در سال ۱۳۹۷ رشد اقتصادی ایران در سناریوی اول منفی ۲.۶ و در سناریوی دوم منفی ۵.۵ درصد باشد. این میزان برای رشد بدون نفت به ترتیب ۰.۵ (نیم) درصد و منفی یک درصد برآورد می‌شود.

همچنین با در نظر گرفتن عواملی همچون وضعیت صادرات نفت، بودجه دولت (و در نتیجه تاثیر آن بر بخش ساختمان و خدمات عمومی در طرف عرضه اقتصاد) و واردات و صادرات (و تاثیر آن بر بخش‌های صنعت و بازرگانی) رشد سال ۱۳۹۸ بین منفی ۵.۵ تا منفی ۴.۵ درصد پیش بینی می‌شود.

مرکز آمار ایران نیز به عنوان مرجع رسمی اعلام و انتشار آمارهای مربوط به رشد اقتصادی، نرخ رشد اقتصادی ۶ ماهه نخست سال جاری اقتصاد ایران را با نفت ۰.۴ درصد و بدون نفت ۰.۳ درصد اعلام کرد؛ همچنین این مرکز، نرخ رشد گروه کشاورزی را ۲,۵-، گروه صنعت ۱.۲ - و گروه خدمات را نیز ۲.۳ درصد نسبت به دوره‌ی مشابه سال قبل ارزیابی کرد. رشد منفی بخش صنعت در کنار بخش کشاورزی، حاکی از بحرانی‌تر شدن شرایط تولید و بنگاه‌های فعال در این بخش‌ها است.

علاوه بر پیش‌بینی‌های مربوط به بانک جهانی، مرکز آمار ایران و مرکز پژوهش‌های مجلس، صندوق بین المللی پول نیز در تازه ترین گزارش خود تحت عنوان چشم انداز اقتصادی منطقه خاورمیانه و آسیای میانه در سال ۲۰۱۸ میلادی پیش بینی کرد که تولید ناخالص داخلی ایران در سال جاری میلادی منفی ۱.۵ درصد خواهد بود و این رقم برای سال آینده میلادی منفی ۳.۶ درصد است؛ همچین صندوق بین المللی پول تورم قیمت مصرف کننده ایران را در سال ۲۰۱۸ میلادی ۲۹.۶ درصد و این رقم برای سال ۲۰۱۹ میلادی ۳۴.۱ درصد خودهد بود.

براساس این گزارش، پس از ارائه لایحه بودجه ۹۸ به مجلس این لایحه این روزها در کمیسیون تلفیق در حال بررسی است و پس از آن برای تصویب به صحن علنی مجلس می‌رود، اما با توجه به پیش‌بینی‌ها، آیا رکود تورمی در سال آینده عمیق‌تر خواهد شد؟ آیا لایحه بودجه‌ای که برای سال آینده تدوین شده، می‌تواند این برای مقابل با چالش‌ها باشد؟ آیا دولت برنامه‌ای دارد تا رشد اقتصادی منفی و اقتصاد ایران کوچک نشود؟؛ شواهد اینگونه نیست و باید منتظر تصمیم مجلس و دولت مردان امید و تدبیر بود.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۷۲۵۲۹۱۱۳:۱۲:۵۶ ۱۳۹۷/۱۰/۲۶
جالبش این است که می گویند این اقدامات امریکا جنگ روانی است و تاثیری ندارد. اگر تاثیر داشت می خواست چکار کند؟!
ناشناس۷۲۵۵۲۸۱۴:۵۸:۴۵ ۱۳۹۷/۱۰/۲۶
عمده مشکلات کشور ناشی از سوء مدیریت دولته و به تحریمها مربوط نیست .
ناشناس۷۲۵۸۶۸۱۹:۰۷:۴۲ ۱۳۹۷/۱۰/۲۶
شما خسته نشدی ...
ناشناس۷۲۵۳۰۹۱۳:۲۰:۲۲ ۱۳۹۷/۱۰/۲۶
مقصر اوضاع نابسامان اقتصادی فعلی آنهایی هستن که به روحانی رای دادند.
ناشناس۷۲۵۴۵۴۱۴:۲۱:۳۰ ۱۳۹۷/۱۰/۲۶
مثلا شماها بودید کشور تحریم نمیشد ؟؟
ناشناس۷۲۶۱۳۶۲۳:۲۹:۲۶ ۱۳۹۷/۱۰/۲۶
یعنی بالخره فهمیدید که روحانی کاری نکرده و پنج سالی سره کاری
ناشناس۷۲۵۵۱۷۱۴:۵۱:۲۳ ۱۳۹۷/۱۰/۲۶
آره داداش ... نه اینکه آخه سایر گزینه ها از نوابغ اقتصادی دنیا بودن و جهان بینی خاصی داشتن! الان روحانی رای آورده عرصه بر نوابغ سخت شده لابد؟؟؟
ناشناس۷۲۶۲۱۲۰۰:۲۶:۳۹ ۱۳۹۷/۱۰/۲۷
دکتر قالیباف بهترین گزینه بود و اگر رئیس جمهور شده بود مشکلات امروز وجود نداشت .
ناشناس۷۲۵۵۶۸۱۵:۲۱:۵۹ ۱۳۹۷/۱۰/۲۶
شما دوران محمود را فراموش نکن دوست عزیز تمام این شرایط رقت انگیز اسفبار امکان نداشته 5 ساله بوجود بیاد
ناشناس۷۲۵۳۲۷۱۳:۲۸:۰۳ ۱۳۹۷/۱۰/۲۶
اقتصاد ایران نفتی چون هیچ تکنولوژی برای تولید نداره ! پراید پژو 30 سال پیش رو تولید میکنه
ناشناس۷۲۵۳۳۶۱۳:۲۹:۴۹ ۱۳۹۷/۱۰/۲۶
با این بودجه ، شاهد فلاکت اقتصادی خواهیم بود !!!!
ناشناس۷۲۵۳۴۱۱۳:۳۱:۱۰ ۱۳۹۷/۱۰/۲۶
مردم باید پراید پژو با تکنولوژی 20 سال پیش بخرن اسمش هم شده تولید ملی !!!
ناشناس۷۲۵۳۴۵۱۳:۳۲:۰۳ ۱۳۹۷/۱۰/۲۶
رسیدن به تکنولوژی روز دنیا برای تولید و صادارت به صورت ....داخلی حداقل 1000 سال زمان نیاز دارد . تکنولوژی هر محصولی در کشور خاصی با زحمت تولید شده...
ناشناس۷۲۵۳۶۴۱۳:۴۳:۰۹ ۱۳۹۷/۱۰/۲۶
تا وقتی تکنولوژی روز دنیا رو برای تولید نداشته باشم اقتصاد ما به جای نخواهید رسید . همش شعار
رضامیرزایی۷۲۵۳۸۲۱۳:۵۳:۳۵ ۱۳۹۷/۱۰/۲۶
اقتصاد ضعیف را به گردن نعمت وثروت نفت نینداز .ارزش نفت را از کشورهای واردکننده وصادرکننده بپرس.
ناشناس۷۲۵۴۴۴۱۴:۱۴:۵۲ ۱۳۹۷/۱۰/۲۶
همه کشورهای عربی با نفت به توسعه و شکوفایی رسیدند.
ناشناس۷۲۵۵۳۱۱۴:۵۹:۳۱ ۱۳۹۷/۱۰/۲۶
با این همه جاذبه های توریستی چرا به دنبال صنعت توریسم نمی رویم ؟؟ اصلاح روابط بین المللی با کل دنیا تغییرات فرهنگی زیرساختهای اقامتی و ارتباطی تقریبا هیچ چیز برای گسترش صنعت توریسم نداریم ولی از جایی باید شروع کرد پس ما این .. سالها چکار می کردیم ؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس۷۲۵۷۹۶۱۸:۱۲:۲۷ ۱۳۹۷/۱۰/۲۶
توریسم زیرساخت میخواد و امکانات + آزادی های فردی ، و... هر وقت این شرایط فراهم شد توریست جذب میشه
ناشناس۷۲۵۶۵۵۱۶:۱۴:۰۹ ۱۳۹۷/۱۰/۲۶
اینهمه اختلاس در کشور ما خدا به همسایه های ما رحم کند که رشد اقتصادی اونها پایین نیاد
ناشناس۷۲۵۶۸۷۱۶:۳۱:۳۷ ۱۳۹۷/۱۰/۲۶
ظاهرا همه مقصر هستند بجز تصمیم گیران و مسئولین ....
ناشناس۷۲۵۷۸۴۱۷:۵۹:۳۳ ۱۳۹۷/۱۰/۲۶
ظاهرا مردم مقصر هستند که در انتخابات شرکت کردن و این مسئولین را انتخاب کردند !!!!!!!!!
ناشناس۷۲۵۸۰۰۱۸:۱۷:۳۴ ۱۳۹۷/۱۰/۲۶
ایران یک راه برای نجات داره و اون اینه که سرند لیاقت رو درست اجرا کنند یعنی آدم تحصیل کرده توانا (نه فقط مدرک) در بالا قرار بگیر دیگران به ترتیب توانایی واقعی پایینتر....
ناشناس۷۲۵۸۸۵۱۹:۱۹:۲۵ ۱۳۹۷/۱۰/۲۶
الان هم اونهایی که اون بالا هستند فکر می کنند از همه با سواد تر و لایق تر و مهم تر ... هستند که تایید صلاحیت شده اند ! معیاری برای لیاقت و توانمندی هست ؟؟ چه کسی تعیین می کنه اون معیارها چیه و اون سرند که شما می فرمایی دست کی باشه خوبه ؟؟
رضا۷۲۵۸۹۶۱۹:۴۸:۵۳ ۱۳۹۷/۱۰/۲۶
روزی که یک بشکه نفت نتوانیم بفروشیم در ابتدای مسیر توسعه قرار می گیریم دیگر دولت نقدینگی را افزایش نخواهد داد چون افزایش حقوقی در کار نخواهد بود و کسی در ۵۰ سالگی بازنشست نخواهد شد .نمی توانند شرکت های ورشکسته دولتی را با تزریق پول از بیت المال سرپا نگه دارند پس یا ورشکست می شوند یا اصلاح ،نمی توانند سالی ۹۰۰ هزار میلیارد تومان ثروت ملی را در قالب یارانه دادن تباه کنند و نمی توانند سود بانکی بیشتر از ۲ درصد بدهند همه جیز هم خصوصی می شود و این می شود اصلاح مملکت
ناشناس۷۲۶۱۴۳۲۳:۳۵:۱۱ ۱۳۹۷/۱۰/۲۶
همان اعتیادبه نفت بهتره چون دولتی میاند تولید را درست کنند یک چاه هم مثل مالیات .بیمه و... می کند
ناشناس۷۲۶۲۱۷۰۰:۳۰:۳۶ ۱۳۹۷/۱۰/۲۷
باید جوانان سر کار بیایند.

پربحث‌های امروز

 1. آقای ظریف این هم بجا نبود

 2. در دیدار رییس جمهور چه گفتیم چه شنیدیم؟/ از اختیاراتی که داریم تا اختیارات ویژه‌ای که می‌خواهیم!

 3. لاریجانی برای دوازدهمین سال متوالی رئیس مجلس شد/ مطهری از نایب رئیسی بازماند!

 4. مداح هتاک به بزرگان اهل سنت به دادسرا احضار شد

 5. بازیگرانی که باید پول‌های مشکوک را پس بدهند + جدول اسامی

 6. بازار مسکن و افزایش شدید قیمت اجاره‌ها؛ وعده‌هایی که محقق نشد/ دولت برنامه‌ای برای مسکن ندارد!

 7. توضیحات وزارت اطلاعات درباره کارتخوان‌های دفتر وزیر نفت

 8. وقتی «دختران انقلاب» فراموش می‌شوند و «دخترکان ضدانقلاب» جای آنها را می‌گیرند!

 9. فریادهای نمایندگان در حمایت از لاریجانی؛ «شیر است!»

 10. خیز فراکسیون‌ها برای کرسی‌های هیئت رئیسه/ رقابت دوباره عارف و لاریجانی

 11. چهارمین جلسه محاکمه داماد وزیر کار/ متهم دلاویز:‌ هادی رضوی فردی تندخو، و عصبی‌مزاج است

 12. قاچاق بنزین از اوپک ایران  

 13. تهیه‌کننده و مدیر و ناظر برنامه موهن شبکه پنج اخراج شدند/ مدیر شبکه توبیخ شد

 14. حقایقی که از اقتصاد ونزوئلا نمی‌دانید!

 15. تا زمانی که سعودی‌ها و اماراتی‌ها دوشیده می‌شوند؛ جنگ چرا؟

 16. اتفاقی عجیب در کشتی آزاد جام ساساری/ گرمکن ورزشی طلای یخکشی را بر باد داد!

 17. ترکیب اعضای هیات رئیسه مجلس؛ ۵ ولایی، ۴ امیدی + جدول

 18. ژست‌های «هادی رضوی» در دادگاه  

 19. اقدام وحشیانه با دو مرد بی‌خانمان  

 20. ظریف: سخن گفتن کافی نیست، اروپایی‌ها باید اقدام عملی کنند/ توافق هسته‌ای را نقض نکردیم

 21. (تصاویر +16) مردگانی که هرگز دفن نمی‌شوند  

 22. چرا سازمان هواشناسی طوفان تهران را پیش‌بینی نکرده بود؟

 23. مصاحبه ظریف با شبکه سی ان ان  

 24. لاریجانی: امیدواریم بتوانیم مشکلات مردم را برطرف کنیم

 25. مدیر شبکه پنج سیما برکنار شد

پربحث‌های دیروز

 1. چرا خرمشهر، خرّم‌شهر نشد؟! / چه خوب که ممد نیست...

 2. انبارلویی: تعجب می‌کنم آقای ظریف به چه دلیل دوباره مذاکره کرده/برجام را اجرایی نکنند، با آمریکایی‌ها حرفی نداریم

 3. کشف طلا، دلار و ۳ کارت‌خوان با گردش مالی ده میلیاردی در دفتر زنگنه

 4. اولین زن یهودی در سنای آمریکا و میزبان ظریف کیست؟ + تصاویر

 5. خدمات یک مدرسه غیرانتفاعی لاکچری در تهران/ ۸۵ میلیون تومان برای اردوی سوئد و فرانسه؛ ۵ میلیون هم اردوی شیراز!

 6. زاکانی:‌ کسی که دو رئیس قوه را بیچاره کرده و دچار مشکل و مایه بدنامی قوه قضائیه شده را باید کنار گذاشت

 7. انتقاد رییس سازمان نظام پزشکی از تمسخر پزشکان در رسانه ملی

 8. «کسی که دو رئیس قوه را بیچاره کرده» کیست؟/ انتصاب معاون دفتر وزیر با مدرک راهنمایی/ نقد عطریانفر بر عملکرد اصلاح‌طلبان در سال ۸۸

 9. علمای شيعه، یکی از پاسداران زبان فارسی

 10. نقوی‌حسینی: ظریف باید درباره محتوای دیدار با سناتور آمریکایی توضیح دهد

 11. احمد توکلی: اگرچه آمریکا در منطقه حضور دارد، اما جنگ رخ نمی‌دهد/ باید از فساد جلوگیری شود

 12. چرا مذاکره با آمریکا سم است؟

 13. مراسم افطاری‌ای که هیچ‌گاه از خاطر روحانی پاک نخواهد شد

 14. روحانی: اگر قانون اساسی اجرا شود، دولت اختیارات کافی دارد/ از رنج و مشکلات مردم خبر دارم

 15. راغفر: اگر امروز دلار ۸۰۰۰ تومان شود مردم از ذوق به همین دولت رای می‌دهند!

 16. هنر تغییر محاسبات

 17. کشف ۹۶ بسته ۱۰۰ دلاری از خانه یک روستایی!

 18. دولت حزب اللهي و جوان

 19. خودکشی نافرجام ۲دختر در مشهد  

 20. خانه سبز  

 21. دستیار ویژه وزیر صنعت: ۱۰۰ هزار خودرو به بازار می‌آید

 22. مرعشی: مسیر انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ از ۹۸ می‌گذرد/ اصلاح‌طلبان از ضعف‌های دولت آسیب دیده‌اند

 23. کوتاه کردن دست دلالان از بازار خودرو موجب کاهش قیمت می‌شود

 24. جانشین فرمانده کل سپاه: ناو‌های آمریکایی کاملا تحت کنترل ما هستند

 25. مانتو، شلوار و لباس تولید خیرآباد ورامین با مارک های خارجی در بازار

پربحث‌های هفته

 1. کشتیم که کشتیم دیه‌شو میدیم! / نظر شما درباره‌ی این فیلم چیست؟!

 2. آقای ظریف این هم بجا نبود

 3. صدای خاموش تجرد قطعی

 4. لفاظی تازه ترامپ علیه ایران: هرگز دوباره آمریکا را تهدید نکنید

 5. محکومیت «یاسین رامین» در پرونده شیرخشک‌های آلوده وارداتی به ۱۷ سال حبس

 6. چرا خرمشهر، خرّم‌شهر نشد؟! / چه خوب که ممد نیست...

 7. انبارلویی: تعجب می‌کنم آقای ظریف به چه دلیل دوباره مذاکره کرده/برجام را اجرایی نکنند، با آمریکایی‌ها حرفی نداریم

 8. برجام؛ ترامپ و توافق جدید

 9. عابربانک پرسپولیس و وزیر سابق کجا شلاق می‌خورند؟

 10. کشف طلا، دلار و ۳ کارت‌خوان با گردش مالی ده میلیاردی در دفتر زنگنه

 11. فرار از جنگ صلح به بار نمی‌‌آورد

 12. واکنش‌ها به درخواست روحانی برای اختیارات ویژه/ تاکتیک دو سر برد رئیس جمهور/ بگوید در چه مواردی محدودیت دارد/ خیری ندیده ایم از این اختیارها

 13. توضیح نماینده خرمشهر درباره انتشار عکسی افطاری وی در فضای مجازی

 14. در دیدار رییس جمهور چه گفتیم چه شنیدیم؟/ از اختیاراتی که داریم تا اختیارات ویژه‌ای که می‌خواهیم!

 15. اولین زن یهودی در سنای آمریکا و میزبان ظریف کیست؟ + تصاویر

 16. محسنی اژه‌ای: از بی‌عفتی فیلم بگیرید و برای ما بفرستید/ روحانی چه اختیار ویژه‌ای می‌خواهد؟/ رضایت اصحاب رسانه از جلسه با رئیسی

 17. تخریب ویلاهای خاص با قاطعیت دستگاه قضا/ از ویلای داماد شمخانی تا دختر وزیر سابق

 18. علی شمخانی: ۴۰سال است جنگ اقتصادی را با فرهنگ خرمشهر به پیروزی تبدیل کرده‌ایم

 19. هشدار شديد دهقان به روسای قوا؛ دستورالعمل چپاول اموال مردم را لغو كنيد

 20. چراغ‌های روشن به هنگام سحر  

 21. لاریجانی برای دوازدهمین سال متوالی رئیس مجلس شد/ مطهری از نایب رئیسی بازماند!

 22. خدمات یک مدرسه غیرانتفاعی لاکچری در تهران/ ۸۵ میلیون تومان برای اردوی سوئد و فرانسه؛ ۵ میلیون هم اردوی شیراز!

 23. زاکانی:‌ کسی که دو رئیس قوه را بیچاره کرده و دچار مشکل و مایه بدنامی قوه قضائیه شده را باید کنار گذاشت

 24. ساختمان های کره شمالی‎  

 25. پراید ۱۸.۵ میلیونی در صورت مالی سالیانه شرکت سایپا

پربحث‌های امروز

 1. بازار مسکن و افزایش شدید قیمت اجاره‌ها؛ وعده‌هایی که محقق نشد/ دولت برنامه‌ای برای مسکن ندارد!

 2. توضیحات وزارت اطلاعات درباره کارتخوان‌های دفتر وزیر نفت

 3. دلار در کانال ۱۳ هزار تومان

 4. ارزان‌ترین وگران‌ترین قیمت بنزین در جهان + جدول

 5. رکود سنگین در انتظار بازار مسکن

 6. نرخ اجاره مسکن در تهران  

 7. جلسه ویژه کمیسیون عمران برای ساماندهی بازار مسکن با حضور اسلامی

 8. ‌استاندارد خودروهای داخلی در سراشیبی پرپیچ و خم کیفیت؛ وقتی کیفیت فدای مصلحت می‌شود

 9. جزییات تازه از ۲۶۴ فقره ثبت سفارش جعلی خودرو/ دستور تعیین ارزش فوری خودروهای وارده با ثبت سفارش فاقد اعتبار+ سند

 10. وزیر کشور: مرزهای افغانستان تنها به قاچاق سوخت و مواد مخدر اختصاص نداشته باشد

 11. شمارش معکوس برای جنگ تجاری جدید

 12. حاجی بابایی: اصلاح حقوق دانشجو معلمان ابلاغ شد

 13. مهلت ۱۱ روزه متقاضیان شرکت در انتخابات مجلس برای استعفا

 14. مالیات بر عواید سرمایه مشکلات مسکن را رفع می‌کند

 15. تصویب آئین نامه اجرایی قانون بودجه ۹۸ با رویکرد ایجاد و تثبیت اشتغال

 16. چرا خودرو ارزان شد؟

 17. اگر پول نفت را به مردم بدهند، نفری چقدر می‌رسد؟

 18. جهش بورس در پی رشد فروش شرکت‌ها

 19. آشنایی با مقاصد محبوب گردشگران

 20. کاهش ۱۰۵ تومانی نرخ دلار/ سکه ۴ میلیون و ۸۱۵ هزار تومان + جدول

 21. برای دریافت رمز دوم پویا، اطلاعات کارت خود را در اختیار دیگران قرار ندهید

 22. هزاران میلیارد ریال سرمایه‌گذاری سالانه برای تولید محتوای غنی در شرکت‌های خدمات ارزش افزوده

 23. واردات ۷۷ هزار دلاری مانکن خیاطی!

 24. خودروی حمل گوشت وارداتی واژگون شد!

 25. قیمت سکه کاهش یافت / دلار: ۱۳۸۵۰ تومان

پربحث‌های دیروز

 1. کشف طلا، دلار و ۳ کارت‌خوان با گردش مالی ده میلیاردی در دفتر زنگنه

 2. مراسم افطاری‌ای که هیچ‌گاه از خاطر روحانی پاک نخواهد شد

 3. راغفر: اگر امروز دلار ۸۰۰۰ تومان شود مردم از ذوق به همین دولت رای می‌دهند!

 4. دستیار ویژه وزیر صنعت: ۱۰۰ هزار خودرو به بازار می‌آید

 5. کوتاه کردن دست دلالان از بازار خودرو موجب کاهش قیمت می‌شود

 6. رئیس سازمان حمایت: مسئول قیمت گذاری خودرو ما هستیم/ ما به قیمت ۶۰ میلیونی پراید رضایت ندادیم

 7. فروش فوری پژو ۲۰۷ و پژو ۲۰۶ توسط ایران خودرو/ جزییات شرایط

 8. اعتراض شدید به اکران یک فیلم غیراخلاقی در جشنواره کن

 9. دلیل کسر مبالغ میلیونی از حقوق اردیبهشت فرهنگیان

 10. پیش بینی قیمت مسکن در تابستان ۹۸

 11. ساخت ۱۶ بند برای مقابله با سیل در شهرستان قلعه گنج

 12. چند نفر از دهه شصتی‌ها بیکارند؟ + جدول

 13. کیفیت خودروهای داخلی در فروردین اعلام شد + جدول

 14. معاون وزیر کشاورزی: مردم کالای گران نخرند!

 15. بودجه کاهش فقر به ۸ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان افزایش داد

 16. ۸۲ میلیارد جریمه یک شرکت پتروشیمی وصول شد

 17. گواهی سپرده طلای آب شده عرضه می‌شود

 18. شکر را بیشتر از 3500 تومان نخرید!

 19. آموزش و پرورش: 400 هزار تومان پس از اعمال افزایش حقوق فرهنگیان کسر شد

 20. جنبش ضدآیفونی چینی ها آغاز شد/ نگرانی اپل از کاهش سود

 21. اعمال تعرفه‌های جدید برق برای تهرانی‌ها

 22. شاخص کل بورس تهران کاهش یافت + جدول

 23. افزایش دوباره قیمت سکه در بازار + آخرین قیمت دلار

 24. قیمت امروز خرید دلار در بانک‌ها

 25. دستورالعمل پرداخت مالیات پزشکان ابلاغ شد

پربحث‌های هفته

 1. کشف طلا، دلار و ۳ کارت‌خوان با گردش مالی ده میلیاردی در دفتر زنگنه

 2. هشدار شديد دهقان به روسای قوا؛ دستورالعمل چپاول اموال مردم را لغو كنيد

 3. پراید ۱۸.۵ میلیونی در صورت مالی سالیانه شرکت سایپا

 4. روحانی: قیمت ارز ۱۳ هزار تومان و حتی ۸ هزار تومان نیست / بنگاه‌های دولتی باید واگذار شود

 5. شریعتمداری: علیرغم تلاش دولت همچنان مردم در شرایط مطلوبی به سر نمی‌برند

 6. بازار مسکن و افزایش شدید قیمت اجاره‌ها؛ وعده‌هایی که محقق نشد/ دولت برنامه‌ای برای مسکن ندارد!

 7. ارز ۴۲۰۰ تومانی را حذف کنید، یارانه نقدی بدهید

 8. گرانی و بازار مسکن/ وام‌هایی که دیگر کارایی ندارد!

 9. اختیارات و تصمیمات اقتصادی که معطل اجراست

 10. ارز ۴۲۰۰ تومانی را تمام کنید!

 11. افزایش شدید اجاره بها به نحو عجیبی آغاز شده است

 12. رونق تولید از مسیر فناوری اطلاعات

 13. مراسم افطاری‌ای که هیچ‌گاه از خاطر روحانی پاک نخواهد شد

 14. رئیس کل بانک مرکزی : مردم دربازار ارز سرمایه گذاری نکنند/ کاهش۲هزارتومانی دلار

 15. توضیحات وزارت اطلاعات درباره کارتخوان‌های دفتر وزیر نفت

 16. ادامه کاهش قیمت‌ خودرو در بازار + جدول

 17. دریافت ۸میلیون دلار ارز دولتی توسط یک خیریه/ تحقیق و تفحص از ارز ۴۲۰۰تومانی

 18. بازار مسکن یا تونل وحشت؟!

 19. راغفر: اگر امروز دلار ۸۰۰۰ تومان شود مردم از ذوق به همین دولت رای می‌دهند!

 20. چه کسانی خودرو را گران کردند؟

 21. خجسته: ما توانستیم «ریگی» را از هواپیما به زمین بیاوریم چگونه نمی‌توانیم اخلالگران بازار را دستگیر کنیم

 22. وزیر راه: با افزایش تولید مسکن، قیمت آن را کاهش می‌دهیم

 23. احتمال تغییر ساعت کاری ادارات

 24. واردات خودروی هیبریدی همچنان ممنوع است

 25. شورای رقابت دوباره قیمت‌گذار خودرو شد

آخرین عناوین