نگاه برخی مدیران؛ رشد اقتصاد ایران و بزرگ‌ترین خیانت به اقتصاد مقاومتی

سید امیر سیاح،   3971025068 ۲۲ نظر، ۴ در صف انتشار و ۱۶ تکراری یا غیرقابل انتشار
نگاه برخی مدیران؛ رشد اقتصاد ایران و بزرگ‌ترین خیانت به اقتصاد مقاومتی

یکی از بهترین کارآفرینان ایران که واحد تولیدی‌اش را واقعاً با سرمایه شخصی از مقیاس کوچک تاسیس و به‌تدریج در مسیر حلال و صادقانه رشد کرده، در سال‌های اخیر موفق شده فناوری پیشرفته‌ای را از مسیر تحقیق و توسعه، بومی و حتی محصولات دانش‌بنیانش صادر کند.

این صنعتگر میهن‌دوست اخیراً بعد از سال‌ها دوندگی و تحمل اذیت‌ها، موفق شده برای فروش محصولاتش با یک سازمان دولتی قرار‌داد ببندد.

آن دسته از شرکت‌های دانش‌بنیان که محصول‌شان را معمولاً به سازمان‌ها و نهادهای حکومتی می‌توانند بفروشند، حیات و ممات‌شان به تصمیم و نگرش دولتمردان وابسته است. همین دلیل، نوع و شروط خریدهای دولت، می‌تواند مسیر رشد یا سرکوب این دسته از کارآفرین‌ها و فن‌آفرین‌ها را تعیین کند.

مسیری که این کارآفرین نخبه رفته، مصداق کامل اقتصاد مقاومتی است: یعنی خلق ثروت از مسیر دستیابی به فناوری برتر و تجاری‌سازی و صادرات آن. این مسیری است که همه اجزای حکومت باید با تمام توان در هموار کردنش بکوشند و همه کارآفرینان را به پیمودن آن تشویق و کمک کنند. این همان مسیری است که ایران را ثروتمند، قدرتمند و مرفه می‌کند.

با وجود اهمیت حیاتی تولید و صادرات کالاهای دانش‌بنیان برای ایران، برخلاف تصور و شعارها، آنچه در عمل در حال وقوع است، نه تشویق واحدهای تولیدی دانش‌بنیان، بلکه سرکوب و لگدمال کردن انگیزه‌ها و توانایی‌های آن‌هاست.

کارآفرین مورد اشاره در ابتدای این نوشته، برای نگارنده نقل کرده است که در سال‌ ۹۱ که دور اول تحریم شروع شد، ایشان با همکاری تعدادی متخصص جوان، پس از چند ماه مطالعه و مهندسی معکوس، موفق شده‌اند دانش فنی یک محصول با فناوری پیشرفته خارجی را به‌دست آورند و به لبه دانش جهانی موجود در آن محصول برسند.

آن‌ها بعد از زحمات زیاد، آن محصول را به خط تولید رسانده و حتی برای آن، استانداردهای بین‌المللی دریافت کرده و وارد بازارهای جهانی شده‌اند. اما وقتی خواسته‌اند محصول خود را به سازمان‌ها و نهادهای حکومتی ایران بفروشند، مدیران دستگاه نیازمند این محصول، این شرکت را مجبور کرده‌اند از رقیب خارجی خود، لیسانس دریافت کند.

در واقع مسوولان، فن‌آفرین ایرانی را که با زحمت بسیار توانسته همتای اروپایی و آمریکایی خود را در بازارهای جهانی عقب براند، برای فروش محصولش در کشور خود، ناچارکرده‌اند از شرکت رقیب خارجی‌اش، لیسانس و دانش فنی‌ گدایی کند که خودش آن را با زحمت و تلاش علمی به‌دست آورده است.

این رفتار مسوولان دولتی، قبلاً هم توسط فن‌آفرینان و کارآفرینان دانش‌بنیان دیگر کشور هم گزارش شده و خیانتی غیر‌قابل باور و شرم‌آور است.

نکته غم‌انگیز ماجرا اینکه برخی مدیران دولتی حاضرند برای خرید محصول خارجی، صد درصد وجه را پیش‌پرداخت کنند و بدون هیچ ضمانت و با تحقیر و منت در این شرایط تحریم، از خارجی‌ها بخرند؛ اما حاضر نیستند همان محصول را با ضمانت و بیمه و خدمات پس از فروش، حتی به‌صورت قسطی از شرکت ایرانی خریداری کنند.

ریشه این رفتار، سفر خارجی یا پورسانت یا دله‌دزدی‌های مرسوم نیست. منت‌کشی مدیران دولتی از شرکت‌های خارجی و در عین حال تحقیر و سرکوفت به شرکت‌های داخلی، ناشی از نوعی بینش است که متاسفانه در بسیاری از مدیران خود‌باخته و غرب‌زده دولتی ما رواج دارد. این طرز تفکر، شرکت ایرانی را هر چقدر هم دانش فنی پیشرفته‌ای داشته  باشد، مجبور می‌کند تحت لیسانس یک چشم آبی یا مو زرد کار کند.

در بینش این مسوولان، فناوری برتر، مخصوص آمریکا و برخی کشورهای پیشرفته اروپایی غربی است و ایرانی هیچ وقت نمی‌تواند حتی به آن مرزهای فناوری نزدیک شود.

در نگاه این مدیران، نقش ایران در پازل اقتصاد جهانی، این است که نفت بفروشد و در کارخانه‌های تاسیس‌شده توسط سرمایه‌گذاران خارجی، کالاهایی تحت لیسانس خارجی‌ها را مونتاژ کند. در این نگرش، سهم ایرانی از زنجیره ارزش جهانی، حقوق کارگری است و سهم بزرگ‌تر را شرکت‌های صاحب فناوری و برند باید بردارند.

چه بسیار شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی که بر اثر استیلای این بینش در همان بدو تولد، جوان‌مرگ شده و چه بسیار نخبگان علمی و فن‌آفرین ایرانی که در مواجهه با این نوع برخورد مدیران دولتی، مایوس و سرخورده از ایران مهاجرت کرده‌اند.

تا وقتی این بینش و رفتار بر مدیران و سیاست‌گذاران ارشد جمهوری اسلامی نفوذ موثر دارد، اقتصاد مقاومتی و پیشرفت و موفقیت ایران، محال است؛ اما روزی که دست این خیانت‌کاران از مناصب اجرایی و تصمیم‌ساز کوتاه شود، فن‌آفرینان و کارآفرینان ایرانی می‌توانند در بسیاری از حوزه‌های کاری به لبه فناوری جهانی دست یابند و محصولات دانش‌بنیان خود را در بازارهای جهانی عرضه و ثروت و رفاه را نصیب کشور کنند.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۷۲۳۲۸۲۱۰:۳۰:۰۴ ۱۳۹۷/۱۰/۲۵
من با افتخار تمام کالای با کیفیت خارجی رو با قیمت بالاتر از کالای ایرانی میخرم و سالهای متمادی ازش استفاده میکنم
ناشناس۷۲۳۴۹۰۱۲:۲۵:۱۴ ۱۳۹۷/۱۰/۲۵
مردم باید پراید پژو با تکنولوژی 20 سال پیش بخرن اسمش هم شده تولید ملی !!!
ناشناس۷۲۳۶۸۰۱۴:۱۲:۳۳ ۱۳۹۷/۱۰/۲۵
هشتاد در صد قطعاتش چینیه. ای کاش فقط تکنولوژی بیست سال پیش اروپا بود اما ساخت ایران بود
ناشناس۷۲۳۶۰۶۱۳:۳۹:۰۷ ۱۳۹۷/۱۰/۲۵
همه خائنین به ایران روحیه شما رو دارند و به خیانتشون افتخار هم میکنند.
ناشناس۷۲۳۸۴۶۱۵:۵۳:۳۲ ۱۳۹۷/۱۰/۲۵
تو فکر کنم کارخونه داری هستی که جنس بنجل تولید و به بازار روانه میکنه نه ؟
ناشناس۷۲۴۴۱۰۲۲:۲۲:۱۴ ۱۳۹۷/۱۰/۲۵
من کارخونه دار نیستم ولی خدا رو شکر که بر خلاف امثال تو روی وطنم غیرت و تعصب دارم.
ناشناس۷۲۳۳۰۰۱۰:۳۸:۵۴ ۱۳۹۷/۱۰/۲۵
اینقدر مطالب کلی بی سرو ته ننویسید، هرکسی میتواند این ادعاها را داشته باشد ولی آیا درست است؟ وظیفه یک خبرگزاری معتبر این است که کمی کنکاش کند که مطلب صحیح است یا خیر
یوسف۷۲۳۳۵۹۱۱:۰۸:۲۵ ۱۳۹۷/۱۰/۲۵
یک دوست دارم که رشته اش مهندسی معدنه ولی الان 7 سال تو کار ساخت قطعات برقیه رفتم کارگاهش یک قطعه نشونم داد گفت اینو از روی یکی از قطعات شرکت زیمنس آلمان با مهندسی معکوس ساختیم (یک تیم 2 نفره بودند) ولی میگفت با اینگه من این قطعه رو گارانتی میکنم ولی کسی ازم نمی خره و باید با کلی منت اینو از آلمانی ها بخرن و درآخر گفت قیمت من یک سوم نمونه آلمانیه اونجا واقعا اشکم در اومد
ناشناس۷۲۳۴۱۳۱۱:۳۶:۰۷ ۱۳۹۷/۱۰/۲۵
کدام اقتصاد مقاومتی . جدول (1-7 یا 7-1) اعتبارات هزینه ای بودجه از صفحات 201 به بعد را نگاه کنید . آیا بجای در اولویت قرار دادن عمران و تکمیل بزرگراه ها ، وقتی در بودجه سالیانه بیش از یکهزار میلیارد تومان به بخش هایی خاص اختصاص داده میشود، چگونه اقتصاد مقاومتی حاصل خواهد شد؟
یک بازنشسته۷۲۳۵۳۱۱۲:۵۴:۱۶ ۱۳۹۷/۱۰/۲۵
کسانیکه این اعتبارات را از بودجه سالیانه میگیرند، سال اول با ده میلیون شروع کرده اند که امروز سر جمع همه آنها به بیش از 1100 میلیارد تومان رسیده . ناگفته نماند آنها در قبال ارتزاق از بیت المال، به همان اندازه نیز عزت خود را از دست داده اند و یکدفعه هم نمیشود آنرا قطع کرد زیرا عوارض دارد . شفاف سازی بودجه و فشار افکار عمومی باعث خواهد شد........، با برنامه ریزی بتوانند در آینده نزدیک جایگاه اولیه و مردم پسند قبلی را پیدا کنند. انشاءالله.
ناشناس۷۲۳۵۵۴۱۳:۰۶:۱۶ ۱۳۹۷/۱۰/۲۵
بنده قبلا دیده بودم . اقتصاد مقاومتی با این ریخت و پاش ها هرگز میسر نخواهد بود . یک قلم از پروژه های عمرانی و یا ملی و بزرگراهی ناتمام با درصد کمی از این مبالغ به سال نکشیده تکمیل میشود . به کجا میرویم ما ؟
ناشناس۷۲۳۵۵۵۱۳:۰۶:۳۵ ۱۳۹۷/۱۰/۲۵
در کشور های توسعه یافته بهداشت و اموزش عمومی و به هزینه دولت است و اقتصاد در دست بخش خصوصی در ایران بهداشت و آموزش را خصوصی کرده اند واقتصاد در دست دولت است
ناشناس۷۲۳۵۶۲۱۳:۰۹:۳۰ ۱۳۹۷/۱۰/۲۵
مملکت با این بریز و بپاش به سامان نمیرسد .
ناشناس۷۲۳۴۱۸۱۱:۳۹:۴۸ ۱۳۹۷/۱۰/۲۵
اقتصاد مقاومتی تلاش همگانی نیاز دارد و هر سازمان، نهاد و یا موسسه ای باید در قبال بودجه ای که میگیرد پاسخگوی ماحصل آن باشد .
ناشناس۷۲۳۴۳۱۱۱:۴۴:۵۱ ۱۳۹۷/۱۰/۲۵
آقای توکلی اقتصاد مقاومتی که با شعار حاصل نمیشود . چرا بجای تکمیل بعضی پروژه ها که سالهاست بر زمین مانده، در بودجه سالیانه بیش از 1000 میلیارد تومان به بخش هایی اختصاص داده میشود که پیش از این از وجوهات شرعی تامین میشدند ؟ آیا میدانید با این مبالغ در سال چه پروژه های ملی عظیمی میشود تکمیل و به بهره برداری رساند؟
ناشناس۷۲۳۴۵۵۱۲:۰۲:۱۶ ۱۳۹۷/۱۰/۲۵
از نویسنده محترم تمنا دارم قبل از صرف وقت و عمر خود به اینگونه نگارشات ، یک نگاهی به بودجه مملکت در تخصیص اعتبارات و هزینه ها (صفحات 201 تا 204) نیز بیندازند .
ناشناس۷۲۳۴۷۹۱۲:۱۸:۴۸ ۱۳۹۷/۱۰/۲۵
آقای سید امیر سیاح یادداشت ها و مطالب شما بسیار تند است و به جای نقد منصفانه، بیش تر افراد را تخریب می کنید. مسلمان باید منصف باشد.
ناشناس۷۲۳۴۸۱۱۲:۲۱:۲۸ ۱۳۹۷/۱۰/۲۵
زیاد به این شرکت های به اصطلاح دانش بنیان اعتماد نکنید. بعضی هایشان کلاهبردار هستند.
ناشناس۷۲۳۴۸۷۱۲:۲۳:۵۴ ۱۳۹۷/۱۰/۲۵
تا وقتی تکنولوژی روز دنیا رو برای تولید نداشته باشم اقتصاد ما به جای نخواهید رسید . همش شعار
ناشناس۷۲۳۴۹۳۱۲:۲۶:۵۶ ۱۳۹۷/۱۰/۲۵
رسیدن به تکنولوژی روز دنیا برای تولید و صادارت به صورت مقاومتی و داخلی حداقل 1000 سال زمان نیاز دارد . تکنولوژی هر محصولی در کشور خاصی با زحمت تولید شده...
ناشناس۷۲۴۰۱۳۱۷:۰۷:۱۸ ۱۳۹۷/۱۰/۲۵
اولین جایی که اقتصاد مملکت رو نشونه گرفته متولیاش یعنی وزارت اقتصاد مخصوصا صمت هست ........که جز فلج کردن تولید کاری نمیکنن
پیمان۷۲۴۶۲۲۰۵:۰۹:۵۶ ۱۳۹۷/۱۰/۲۶
چرا دقیقا از همون زمانی که تصمیم به حمایت از تولید داخلی گرفته شد یهو دلار دوباره منفجر شد و وضعیت اقتصادی مردم به این روز افتاد؟ پس کی از مردم حمایت کنه؟

پربحث‌های اخیر

 1. کشف طلا، دلار و ۳ کارت‌خوان با گردش مالی ده میلیاردی در دفتر زنگنه

 2. چرا خرمشهر، خرّم‌شهر نشد؟! / چه خوب که ممد نیست...

 3. خدمات یک مدرسه غیرانتفاعی لاکچری در تهران/ ۸۵ میلیون تومان برای اردوی سوئد و فرانسه؛ ۵ میلیون هم اردوی شیراز!

 4. زاکانی:‌ کسی که دو رئیس قوه را بیچاره کرده و دچار مشکل و مایه بدنامی قوه قضائیه شده را باید کنار گذاشت

 5. اولین زن یهودی در سنای آمریکا و میزبان ظریف کیست؟ + تصاویر

 6. علمای شيعه، یکی از پاسداران زبان فارسی

 7. نقوی‌حسینی: ظریف باید درباره محتوای دیدار با سناتور آمریکایی توضیح دهد

 8. چرا مذاکره با آمریکا سم است؟

 9. مراسم افطاری‌ای که هیچ‌گاه از خاطر روحانی پاک نخواهد شد

 10. هنر تغییر محاسبات

 11. «کسی که دو رئیس قوه را بیچاره کرده» کیست؟/ انتصاب معاون دفتر وزیر با مدرک راهنمایی/ نقد عطریانفر بر عملکرد اصلاح‌طلبان در سال ۸۸

 12. راغفر: اگر امروز دلار ۸۰۰۰ تومان شود مردم از ذوق به همین دولت رای می‌دهند!

 13. کشف ۹۶ بسته ۱۰۰ دلاری از خانه یک روستایی!

 14. دولت حزب اللهي و جوان

 15. مرعشی: مسیر انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ از ۹۸ می‌گذرد/ اصلاح‌طلبان از ضعف‌های دولت آسیب دیده‌اند

 16. کوتاه کردن دست دلالان از بازار خودرو موجب کاهش قیمت می‌شود

 17. جانشین فرمانده کل سپاه: ناو‌های آمریکایی کاملا تحت کنترل ما هستند

 18. مانتو، شلوار و لباس تولید خیرآباد ورامین با مارک های خارجی در بازار

 19. رئیس سازمان حمایت: مسئول قیمت گذاری خودرو ما هستیم/ ما به قیمت ۶۰ میلیونی پراید رضایت ندادیم

 20. اسامی نامزدهای ۳فراکسیون سیاسی مجلس برای انتخابات هیئت رئیسه/جدول

 21. طوفان در تهران  

 22. اعتراض شدید به اکران یک فیلم غیراخلاقی در جشنواره کن

 23. ۵۱ میلیون خانوار آمریکایی هزینه غذا و اجاره ندارند

 24. دلیل کسر مبالغ میلیونی از حقوق اردیبهشت فرهنگیان

 25. به بهانه‌ی بیلبورد سازمان فنی‌حرفه‌ای در فرودگاه یزد

پربحث‌های دیروز

 1. انبارلویی: تعجب می‌کنم آقای ظریف به چه دلیل دوباره مذاکره کرده/برجام را اجرایی نکنند، با آمریکایی‌ها حرفی نداریم

 2. کشف طلا، دلار و ۳ کارت‌خوان با گردش مالی ده میلیاردی در دفتر زنگنه

 3. چرا خرمشهر، خرّم‌شهر نشد؟! / چه خوب که ممد نیست...

 4. خدمات یک مدرسه غیرانتفاعی لاکچری در تهران/ ۸۵ میلیون تومان برای اردوی سوئد و فرانسه؛ ۵ میلیون هم اردوی شیراز!

 5. زاکانی:‌ کسی که دو رئیس قوه را بیچاره کرده و دچار مشکل و مایه بدنامی قوه قضائیه شده را باید کنار گذاشت

 6. انتقاد رییس سازمان نظام پزشکی از تمسخر پزشکان در رسانه ملی

 7. اولین زن یهودی در سنای آمریکا و میزبان ظریف کیست؟ + تصاویر

 8. علمای شيعه، یکی از پاسداران زبان فارسی

 9. نقوی‌حسینی: ظریف باید درباره محتوای دیدار با سناتور آمریکایی توضیح دهد

 10. چرا مذاکره با آمریکا سم است؟

 11. مراسم افطاری‌ای که هیچ‌گاه از خاطر روحانی پاک نخواهد شد

 12. هنر تغییر محاسبات

 13. «کسی که دو رئیس قوه را بیچاره کرده» کیست؟/ انتصاب معاون دفتر وزیر با مدرک راهنمایی/ نقد عطریانفر بر عملکرد اصلاح‌طلبان در سال ۸۸

 14. راغفر: اگر امروز دلار ۸۰۰۰ تومان شود مردم از ذوق به همین دولت رای می‌دهند!

 15. کشف ۹۶ بسته ۱۰۰ دلاری از خانه یک روستایی!

 16. دولت حزب اللهي و جوان

 17. مرعشی: مسیر انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ از ۹۸ می‌گذرد/ اصلاح‌طلبان از ضعف‌های دولت آسیب دیده‌اند

 18. کوتاه کردن دست دلالان از بازار خودرو موجب کاهش قیمت می‌شود

 19. جانشین فرمانده کل سپاه: ناو‌های آمریکایی کاملا تحت کنترل ما هستند

 20. مانتو، شلوار و لباس تولید خیرآباد ورامین با مارک های خارجی در بازار

 21. رئیس سازمان حمایت: مسئول قیمت گذاری خودرو ما هستیم/ ما به قیمت ۶۰ میلیونی پراید رضایت ندادیم

 22. اسامی نامزدهای ۳فراکسیون سیاسی مجلس برای انتخابات هیئت رئیسه/جدول

 23. طوفان در تهران  

 24. اعتراض شدید به اکران یک فیلم غیراخلاقی در جشنواره کن

 25. ۵۱ میلیون خانوار آمریکایی هزینه غذا و اجاره ندارند

پربحث‌های هفته

 1. کشتیم که کشتیم دیه‌شو میدیم! / نظر شما درباره‌ی این فیلم چیست؟!

 2. لفاظی تازه ترامپ علیه ایران: هرگز دوباره آمریکا را تهدید نکنید

 3. محکومیت «یاسین رامین» در پرونده شیرخشک‌های آلوده وارداتی به ۱۷ سال حبس

 4. انبارلویی: تعجب می‌کنم آقای ظریف به چه دلیل دوباره مذاکره کرده/برجام را اجرایی نکنند، با آمریکایی‌ها حرفی نداریم

 5. برجام؛ ترامپ و توافق جدید

 6. عابربانک پرسپولیس و وزیر سابق کجا شلاق می‌خورند؟

 7. کشف طلا، دلار و ۳ کارت‌خوان با گردش مالی ده میلیاردی در دفتر زنگنه

 8. فرار از جنگ صلح به بار نمی‌‌آورد

 9. چرا خرمشهر، خرّم‌شهر نشد؟! / چه خوب که ممد نیست...

 10. واکنش‌ها به درخواست روحانی برای اختیارات ویژه/ تاکتیک دو سر برد رئیس جمهور/ بگوید در چه مواردی محدودیت دارد/ خیری ندیده ایم از این اختیارها

 11. صدای خاموش تجرد قطعی

 12. توضیح نماینده خرمشهر درباره انتشار عکسی افطاری وی در فضای مجازی

 13. محسنی اژه‌ای: از بی‌عفتی فیلم بگیرید و برای ما بفرستید/ روحانی چه اختیار ویژه‌ای می‌خواهد؟/ رضایت اصحاب رسانه از جلسه با رئیسی

 14. تخریب ویلاهای خاص با قاطعیت دستگاه قضا/ از ویلای داماد شمخانی تا دختر وزیر سابق

 15. علی شمخانی: ۴۰سال است جنگ اقتصادی را با فرهنگ خرمشهر به پیروزی تبدیل کرده‌ایم

 16. هشدار شديد دهقان به روسای قوا؛ دستورالعمل چپاول اموال مردم را لغو كنيد

 17. چراغ‌های روشن به هنگام سحر  

 18. خدمات یک مدرسه غیرانتفاعی لاکچری در تهران/ ۸۵ میلیون تومان برای اردوی سوئد و فرانسه؛ ۵ میلیون هم اردوی شیراز!

 19. زاکانی:‌ کسی که دو رئیس قوه را بیچاره کرده و دچار مشکل و مایه بدنامی قوه قضائیه شده را باید کنار گذاشت

 20. ساختمان های کره شمالی‎  

 21. پراید ۱۸.۵ میلیونی در صورت مالی سالیانه شرکت سایپا

 22. اژه‌ای:‌ دشمن به دنبال رواج بی‌عفتی و بی‌اخلاقی در جامعه است/ چرا فیلم قانون‌گریزی‌ها را برای مقامات قضایی نمی‌فرستید؟

 23. روحانی: قیمت ارز ۱۳ هزار تومان و حتی ۸ هزار تومان نیست / بنگاه‌های دولتی باید واگذار شود

 24. آموزش فریب دادن زنان متاهل در سریال نمایش خانگی!

 25. انتقاد رییس سازمان نظام پزشکی از تمسخر پزشکان در رسانه ملی

پربحث‌های اخیر

 1. کشف طلا، دلار و ۳ کارت‌خوان با گردش مالی ده میلیاردی در دفتر زنگنه

 2. مراسم افطاری‌ای که هیچ‌گاه از خاطر روحانی پاک نخواهد شد

 3. راغفر: اگر امروز دلار ۸۰۰۰ تومان شود مردم از ذوق به همین دولت رای می‌دهند!

 4. کوتاه کردن دست دلالان از بازار خودرو موجب کاهش قیمت می‌شود

 5. رئیس سازمان حمایت: مسئول قیمت گذاری خودرو ما هستیم/ ما به قیمت ۶۰ میلیونی پراید رضایت ندادیم

 6. اعتراض شدید به اکران یک فیلم غیراخلاقی در جشنواره کن

 7. دلیل کسر مبالغ میلیونی از حقوق اردیبهشت فرهنگیان

 8. دستیار ویژه وزیر صنعت: ۱۰۰ هزار خودرو به بازار می‌آید

 9. ساخت ۱۶ بند برای مقابله با سیل در شهرستان قلعه گنج

 10. چند نفر از دهه شصتی‌ها بیکارند؟ + جدول

 11. فروش فوری پژو ۲۰۷ و پژو ۲۰۶ توسط ایران خودرو/ جزییات شرایط

 12. کیفیت خودروهای داخلی در فروردین اعلام شد + جدول

 13. معاون وزیر کشاورزی: مردم کالای گران نخرند!

 14. جزییات تازه از ۲۶۴ فقره ثبت سفارش جعلی خودرو/ دستور تعیین ارزش فوری خودروهای وارده با ثبت سفارش فاقد اعتبار+ سند

 15. بودجه کاهش فقر به ۸ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان افزایش داد

 16. ۸۲ میلیارد جریمه یک شرکت پتروشیمی وصول شد

 17. گواهی سپرده طلای آب شده عرضه می‌شود

 18. شکر را بیشتر از 3500 تومان نخرید!

 19. آموزش و پرورش: 400 هزار تومان پس از اعمال افزایش حقوق فرهنگیان کسر شد

 20. جنبش ضدآیفونی چینی ها آغاز شد/ نگرانی اپل از کاهش سود

 21. اعمال تعرفه‌های جدید برق برای تهرانی‌ها

 22. شاخص کل بورس تهران کاهش یافت + جدول

 23. افزایش دوباره قیمت سکه در بازار + آخرین قیمت دلار

 24. قیمت امروز خرید دلار در بانک‌ها

 25. دستورالعمل پرداخت مالیات پزشکان ابلاغ شد

پربحث‌های دیروز

 1. کشف طلا، دلار و ۳ کارت‌خوان با گردش مالی ده میلیاردی در دفتر زنگنه

 2. مراسم افطاری‌ای که هیچ‌گاه از خاطر روحانی پاک نخواهد شد

 3. راغفر: اگر امروز دلار ۸۰۰۰ تومان شود مردم از ذوق به همین دولت رای می‌دهند!

 4. کوتاه کردن دست دلالان از بازار خودرو موجب کاهش قیمت می‌شود

 5. رئیس سازمان حمایت: مسئول قیمت گذاری خودرو ما هستیم/ ما به قیمت ۶۰ میلیونی پراید رضایت ندادیم

 6. اعتراض شدید به اکران یک فیلم غیراخلاقی در جشنواره کن

 7. دلیل کسر مبالغ میلیونی از حقوق اردیبهشت فرهنگیان

 8. پیش بینی قیمت مسکن در تابستان ۹۸

 9. دستیار ویژه وزیر صنعت: ۱۰۰ هزار خودرو به بازار می‌آید

 10. ساخت ۱۶ بند برای مقابله با سیل در شهرستان قلعه گنج

 11. چند نفر از دهه شصتی‌ها بیکارند؟ + جدول

 12. فروش فوری پژو ۲۰۷ و پژو ۲۰۶ توسط ایران خودرو/ جزییات شرایط

 13. کیفیت خودروهای داخلی در فروردین اعلام شد + جدول

 14. معاون وزیر کشاورزی: مردم کالای گران نخرند!

 15. بودجه کاهش فقر به ۸ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان افزایش داد

 16. ۸۲ میلیارد جریمه یک شرکت پتروشیمی وصول شد

 17. گواهی سپرده طلای آب شده عرضه می‌شود

 18. شکر را بیشتر از 3500 تومان نخرید!

 19. آموزش و پرورش: 400 هزار تومان پس از اعمال افزایش حقوق فرهنگیان کسر شد

 20. جنبش ضدآیفونی چینی ها آغاز شد/ نگرانی اپل از کاهش سود

 21. اعمال تعرفه‌های جدید برق برای تهرانی‌ها

 22. شاخص کل بورس تهران کاهش یافت + جدول

 23. افزایش دوباره قیمت سکه در بازار + آخرین قیمت دلار

 24. قیمت امروز خرید دلار در بانک‌ها

 25. دستورالعمل پرداخت مالیات پزشکان ابلاغ شد

پربحث‌های هفته

 1. کشف طلا، دلار و ۳ کارت‌خوان با گردش مالی ده میلیاردی در دفتر زنگنه

 2. هشدار شديد دهقان به روسای قوا؛ دستورالعمل چپاول اموال مردم را لغو كنيد

 3. پراید ۱۸.۵ میلیونی در صورت مالی سالیانه شرکت سایپا

 4. روحانی: قیمت ارز ۱۳ هزار تومان و حتی ۸ هزار تومان نیست / بنگاه‌های دولتی باید واگذار شود

 5. شریعتمداری: علیرغم تلاش دولت همچنان مردم در شرایط مطلوبی به سر نمی‌برند

 6. ارز ۴۲۰۰ تومانی را حذف کنید، یارانه نقدی بدهید

 7. گرانی و بازار مسکن/ وام‌هایی که دیگر کارایی ندارد!

 8. اختیارات و تصمیمات اقتصادی که معطل اجراست

 9. ارز ۴۲۰۰ تومانی را تمام کنید!

 10. افزایش شدید اجاره بها به نحو عجیبی آغاز شده است

 11. رونق تولید از مسیر فناوری اطلاعات

 12. مراسم افطاری‌ای که هیچ‌گاه از خاطر روحانی پاک نخواهد شد

 13. رئیس کل بانک مرکزی : مردم دربازار ارز سرمایه گذاری نکنند/ کاهش۲هزارتومانی دلار

 14. ادامه کاهش قیمت‌ خودرو در بازار + جدول

 15. دریافت ۸میلیون دلار ارز دولتی توسط یک خیریه/ تحقیق و تفحص از ارز ۴۲۰۰تومانی

 16. بازار مسکن یا تونل وحشت؟!

 17. چه کسانی خودرو را گران کردند؟

 18. خجسته: ما توانستیم «ریگی» را از هواپیما به زمین بیاوریم چگونه نمی‌توانیم اخلالگران بازار را دستگیر کنیم

 19. وزیر راه: با افزایش تولید مسکن، قیمت آن را کاهش می‌دهیم

 20. احتمال تغییر ساعت کاری ادارات

 21. راغفر: اگر امروز دلار ۸۰۰۰ تومان شود مردم از ذوق به همین دولت رای می‌دهند!

 22. واردات خودروی هیبریدی همچنان ممنوع است

 23. شورای رقابت دوباره قیمت‌گذار خودرو شد

 24. قرار جلب پوری حسینی به دادرسی صادر شد

 25. باز هم گرانی خودرو، باز هم سکوت سازمان حمایت/ انفعال در برابر خودروسازان تا کی ادامه دارد!؟

آخرین عناوین