گردن تحریم ها نیندازید!

ابراهیم رزاقی،   3971025031 ۵ نظر، ۱ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
 گردن تحریم ها نیندازید!

نگاه به خارج برای تامین مایحتاج کشور، آفتی بزرگ در اقتصاد غیر مقاومتی است.چه دلیلی دارد که برای رونق اقتصادی چشم به کشورهای غربی بدوزیم که بدعهدی آن‌ها مدت‌هاست ثابت‌شده است؟

رسیدگی به مسئله «اقتصاد» کشور و «معیشت» مردم به‌تصریح رهبر معظم انقلاب اسلامی «امروز مهم‌ترین کار و اولویت است، چون دشمن روی این متمرکز است؛ معیشت طبقات ضعیف. مشکلاتی که برای طبقات ضعیف در امر معیشت پیش می‌آید، جزو اساسی‌ترین کارهاست» (19 دی 97). برای حل مشکل اقتصاد و وضعیت بغرنج فعلی ضروری است که به چند عامل مهم توجه جدی شود.

یکم: در کشورهای غربی معمول است که برای ایجاد یک شغل پایدار بین 10 تا 20 هزار دلار هزینه شود. اگر معیار کشورهای توسعه‌یافته را که برخی سنگ آن‌ها را به سینه می‌زنند ملاک عمل قرار دهیم، در کشور ما تابه‌حال باید بین ۷۵ تا ۱۵۰ میلیون شغل در چهار دهه گذشته  ایجاد می‌شد ولی متاسفانه با نقطه مطلوب فاصله زیادی است. از سوی دیگر، در طول پنج سال گذشته، اعتبارات هزینه شده برای واردات کالا و خدمات به سقف 300 میلیارد دلار رسیده که بر همین مبنا و با توجه به الگوی ذکرشده برای ایجاد اشتغال ثابت، باید بین 15 تا 30 میلیون شغل ایجاد می‌شد. این در حالی است که طی نیم دهه گذشته، تعداد مشاغل ایجادشده کمتر از تعداد کارخانه‌های تعطیل‌شده و ورشکسته و کارگران بیکار است! افزون بر این، مرکز آمار ایران اعلام کرده است که میزان بیکاری در کشور حدود 3 میلیون نفر است و مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی نیز تعداد بیکاران را 8 میلیون نفر اعلام کرده است. 

ضمن اینکه بر اساس مفاد صریح قانون اساسی، دستگاه‌های اجرایی وظیفه تامین «شغل» و «مسکن» را برای همه اقشار جامعه به عهده دارند. تابه‌حال شنیده‌اید یا دیده‌اید که مسئولین یک نقشه راه «قدم‌به‌قدم»، «دقیق» و «مسئولانه»‌ برای اشتغال جوانان ارائه کنند و در هر ایستگاه توضیح دهند که در چه مرحله‌ای قرار دارند و برنامه بعدی آن‌ها چیست؟! وقتی یکی از مقامات ارشد به بی‌عملی خود در حوزه مسکن می‌بالد و افتخار می‌کند که یک آجر روی پروژه‌های مسکن قرار نداده، به‌طریق‌اولی، انتظار تامین شغل ازاین‌دست مسئولین محلی از اعراب هم ندارد!!

دوم: یکی از لوازم بهبود اوضاع اقتصاد رنجور کشور، جلوگیری از بروز و گسترش مفاسد در برخی از بخش‌های اقتصادی است؛ همان‌گونه که برای سلامت یک بیمار، پرهیز از عواملی که سلامت وی را به خطر می‌اندازد، ضروری است. از باب نمونه، برخی بانک‌ها بستر تخلفات مالی و اقتصادی در سالهای اخیر بوده اند.متاسفانه به ژن‌های خوب، یقه‌سفیدها و رانت‌خواران وام‌های خاص اعطاشده و چون وثیقه لازم برای باز پس دادن مبالغ را به بانک‌ها نسپرده‌اند، عملاً ضمانتی برای پرداخت آن‌ها وجود ندارد.

سوم: راه برون‌رفت از معضلات کنونی، بستن بودجه بر پایه اقتصاد مقاومتی است. به‌عبارت‌دیگر، تنظیم بودجه‌های مختلف کشور منجر به ظهور پدیده سرمایه‌داری غیر تولیدی در ایران شده و به‌عنوان نمونه، صادرات نفت و محصولات پتروشیمی از مهم‌ترین ارکان حوزه سرمایه‌داری غیر تولیدی است.

علاوه بر این، در بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته میزان تعرفه واردات کالا با هدف حمایت از تولید داخلی بالا تعیین می‌شود تا تولیدکننده ورشکست نشود اما متاسفانه در کشورمان برخی از دستگاه‌های اجرایی حامی واردات هستند و توجهی به شرایط تولیدکننده ندارند تا جایی که ورشکستگی تولیدکنندگان را در چند سال اخیر به‌کرات شاهد بوده‌ایم. به برخی ها که آمریکا قبله آمال آن‌هاست باید گفت که نگاه کنید و ببینید که رئیس‌جمهور این کشور برای حمایت از تولیدات داخلی چه شاخ‌وشانه‌ای برای متحدانش می‌کشد.

ترامپ به قیمت برهم خوردن روابطش با اروپا که قدمتی قابل‌توجه دارد، حاضر نیست که محصولات خارجی، دستاورد کارگران آمریکایی را تحت‌الشعاع قرار دهد؛ لذا با قلدری، بر کالاهای خارجی تعرفه وضع کرده و اجازه نمی‌دهد که کشورهایی نظیر چین، دست برتر را در جنگ تعرفه‌ای داشته باشند.

آقایانی که دم از آمریکا و غرب می‌زنند، خوب است که این راهکارها را هم بررسی و با تعصب از کالاها و تولیدات وطنی جانب‌داری کنند. اگر به این سیاست‌های اقتصادی توجه کنند قطعاً نسخه بسیار پیشرفته و برتر آن را در اقتصاد مقاومتی خواهند یافت ولی افسوس که این‌گونه نیست. کارگر ایرانی احتیاج به پشتیبانی عملی و به دور از شعار دارد نه بسته‌های حمایتی و صدقه‌ای! حمایت از تولیدکننده و کارگر ایرانی همراه با تعصب شهروندان برای تحریم محصولات خارجی و خرید کالاهای ایرانی راهکار پویایی اقتصاد است نه پیروی چشم‌بسته از سیاست‌های نظام لیبرالیسم.

چهارم: نگاه به خارج برای تامین مایحتاج کشور، آفتی بزرگ در اقتصاد غیر مقاومتی است. حجم زیادی از نیازهای غذایی و دیگر ملزومات اساسی را می‌توان در داخل تولید و در صورت تحریم با برقراری روابط تجاری معاف از مالیات با همسایگان، محصولاتی که تولید آن‌ها مقرون‌به‌صرفه نیست را وارد کرد. منطقی است که در نبرد اقتصادی باید متحدانی از جنس کشورهای همسایه و همردیف خود در این معرکه را با خود همراه کنیم. ضمن اینکه چه دلیلی دارد که برای رونق اقتصادی چشم به کشورهای غربی بدوزیم که بدعهدی آن‌ها مدت‌هاست ثابت‌شده است؟ تمام ادله عقلی و اخلاقی و همه جوانب امنیتی و اقتصادی باید مسئولین را به این نتیجه برساند که به‌جای چشمداشت از بیگانگان، باید به تولید داخل و حمایت از اقتصاد داخلی همت کنند. در عوض چانه‌زنی با غرب برای بخشش و تسهیل تحریم‌ها، اگر وقت صرف شده را با تمام قوا بر تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی صرف کرده بودیم، یقیناً در جایگاهی بهتر قرار داشتیم.

پنجم: گره زدن تحریم‌ها به مشکلات اقتصادی نه‌تنها کمکی به حل آن نمی‌کند، بلکه دندان طمع دشمن را تیزتر خواهد کرد. جدا کردن بحث تحریم‌ها از مشکلات اقتصادی باعث تقویت امنیت ملی و برعکس، گره زدن این دو موضوع به یکدیگر خطایی راهبردی است. اگر مسئول و یا مقامی از بیان عبارت «جنگ اقتصادی» امتناع می‌کند ازاین‌جهت است که باید لباس رزم بپوشد و مجاهدانه به استقبال خطر برود و چون این کار دشوار است، ضرورت اقتضا می‌کند که در گوشه‌ای بنشیند و همه تقصیرها را به گردن تحریم‌ها بیندازد!

و بالاخره اینکه هرچند فرصت‌ها به‌سختی به دست می‌آیند و به‌آسانی از دست می‌روند اما هنوز جای امید است که مسئولان ذی‌ربط در نگاه  اقتصادی خود تجدیدنظر اساسی کرده و شاهراه طمع دشمن را برای همیشه قطع کنند تا معیشت همراه با عزت را برای مردم تامین نمایند.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

مصلح۷۲۳۰۴۶۰۸:۱۰:۰۶ ۱۳۹۷/۱۰/۲۵
دولت محترم اگر نمی تواند خصوصی سازی را درست انجام دهد لااقل انحصارات دولتی را لغو کند تا فضا برای بخش خصوصی فراهم شود.
ناشناس۷۲۳۵۳۴۱۲:۵۵:۲۳ ۱۳۹۷/۱۰/۲۵
وای بحال ایندولت و اینمجلس نارضایتی....در جامعه موج میزنه
ناشناس۷۲۳۵۴۴۱۳:۰۱:۱۱ ۱۳۹۷/۱۰/۲۵
حتما تقصیر منه دلار گرون شده نه ؟
ناشناس۷۲۳۹۳۸۱۶:۳۶:۴۰ ۱۳۹۷/۱۰/۲۵
اولا . سالهاست که که کشور ایران بالاترین تعرفه گمرکی را دربین همه کشورهای دنیا دارا می باشد . و نتیجه اش شده خودرو پراید و پژو 405 که سی ساله تو اروپا از رده خارج شده . دوما . استاد عزیز . تولید و فروش کالا نیازمند مقدماتی است که متاسفانه گویا جناب عالی از ان بی خبر هستید . اولین شرط تولید . . بقای ان . صادرات محور بودنش است . و برای صادرات یک کالا اولین شرط رابطه تجاری با دیگر دنیاست . و ارتباط حسنه با دیگر کشورها . میشه بفرمایید یک تولید کننده ایرانی به غیر از ایران و یکی دو کشور بغل دستش . کجا را داره کالاشو بفروشه؟
ناشناس۷۲۳۹۸۶۱۶:۵۶:۰۱ ۱۳۹۷/۱۰/۲۵
استاد گردن تحریم و دشمن نندازن چپاول بیت المال رو چجور توجیح کنن

پربحث‌های امروز

 1. پراید و سمند و ... مثقالی چند؟!

 2. دیده‌بان شفافیت و عدالت خطاب به سران قوا: دست شورای رقابت را برای مهار خودروسازان انحصارگر و طماع باز کنید

 3. روحانی: هر کشوری که دور خودش دیوار بکشد نابود می‌شود/ اگر دانشجو آزاد نباشد امکان پیشرفت وجود ندارد

 4. جهانگیری: شرایط کشور خطیر و دشوار است

 5. لحظه‌ی خبر دادن شهادت پدر به دخترش توسط مدیر مدرسه  

 6. آستان قدس رضوی و بنگاه‌های اقتصادی نیروهای مسلح مکلف به پرداخت مالیات شدند

 7. پراید ۵۱ میلیون تومان شد + جدول قیمت خودروها

 8. رئیس کمیسیون صنایع مجلس: سه ماه است گوشت نخریده‌ام/ آخرین باری که خریدم ۶۴ هزار تومان بود

 9. اینفوگرافی/ وضعیت کنونی متولدین دهه ۶۰  

 10. قیمت امروز انواع گوشت، مرغ و ماهی در بازار

 11. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: دولت با یک مصوبه بازار را ملتهب کرد

 12. این فرمول وارونه نشود!

 13. عملیات تاخت آبخاکی تکاوران نداجا در سواحل مکران  

 14. سعید قاسمی: فتنه 98 در حوزه اقتصادی و معیشتی است

 15. اردشیر زاهدی: ایران با تروریست‌ها جنگید نه آمریکایی‌ها/ بولتون از ایران و ایرانی متنفر است

 16. پیشنهاد علی مطهری برای افزایش قیمت بنزین

 17. بهانه‌تراشی‌های وزیر نفت تمامی ندارد/ زنگنه: نمی‌گذارند!

 18. قیمت خودروهای خارجی در بازار  

 19. روحانی: اگر بناست علم و دانش پیشرفت بکند پایه اصلی‌اش آزادی و محیط مناسب است.  

 20. همه چیز درباره تغییرات و طرح جدید زوج و فرد

 21. پزشکیان: عده‌ای با ارزهای دولتی ثروتمند می‌شوند/ باید قدرت خرید اقشار کم‌درآمد جامعه افزایش یابد

 22. رقم دستمزد کارگران به تاریکی شب نخورد!

 23. با ادامه افزایش قیمت، سکه به ۴ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان رسید/ دلار ۱۲۵۰۰ تومان

 24. نماینده مجلس: مردم طاقت افزایش قیمت بنزین را ندارند

 25. فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء: تحریم مشکل حادی برای کشور ایجاد نمی‌کند

پربحث‌های دیروز

 1. چرا ترامپ به سرنگونی مادورو اصرار دارد؟

 2. رئیس دانشگاه خوارزمی: مسئولان شیر نفت را ببندند؛ چرا بفروشیم؟/ به جوانان بها دهیم، مشکلات را حل خواهند کرد/ قطعا نظام آموزشی کشور باید اصلاح شود

 3. حقوق کارگران ایرانی جزو کمترین حقوق کارگران دنیاست

 4. بیشترین لطمه را کدام دولت به آرمان‌های انقلاب زد؟/ بانی اوضاع نابسامان اقتصادی هر دو قوه‌ هستند/ فمینیست‌ها حتی به بارداری زنان هم معترضند/ مجوزی به خودروسازان برای تعیین قیمت دل‌بخواهی

 5. حقوق ۱۲ میلیونی معاونین شهردار تهران

 6. خوان گوایدو نخستین حکم "ریاست جمهوری‌اش" را امضا کرد

 7. صالحی: برنامه موشکی قابل مذاکره نیست/ آماده مذاکره با ریاض هستیم

 8. ظریف: ترامپ از غافلگیری خوشش می‌آید و ما همینطور با وی رفتار خواهیم کرد/ اینستکس تنها پیش شرطی برای اجرای وعده‌های اروپاست

 9. پژوهشکده وزارت اقتصاد: تورم حداکثر ۲۷.۸ و رشد اقتصادی منفی ۲.۵ درصد برای سال جاری

 10. فرصت 48 ساعته دانشجویان برای تشریح ابعاد حضور بازرسان هسته‌ای در کاشان

 11. احتمال تولید لادا در ایران

 12. دلیل دهان‌کجی بازار به پیش‌فروش خودرو

 13. رحیم‌پور ازغدی: غرب‌زده‌ها می‌گویند ایرادی ندارد دختر دبستانی رابطه جنسی داشته باشد!

 14. هدیه سردار سلیمانی به شطرنج‌باز نوجوان  

 15. آیت الله نعیم آبادی: بانک‌ها رمق مردم را گرفته‌اند

 16. FATF تعلیق ایران از لیست سیاه را 4 ماه دیگر تمدید کرد

 17. تاثیر FATFبر نرخ ارز/اکشن‌پلن دسترسی‌های ضدتحریمی را ازبین می‌برد

 18. ساماندهی و احیای درختان چنار خیابان ولیعصر  

 19. مرغ ۲ هزار تومان ارزان شد

 20. ۱۰ خبر پربازدید هفته/ از طرح استیضاح رئیس جمهور و فریب‌های بزرگ برای غارت‌های بزرگ تا افزایش نرخ دلار و نمره ۲۰ روحانی به کابینه/ ظریف پاسخ علی کریمی را داد+ تصاویر و فیلم‌های منتخب

 21. یدالله ثمره درگذشت

 22. اثر منفی تلاطم بازار خودرو بر سکون قیمت مسکن

 23. آیت‌الله جنتی: آمریکا و رژیم صهونیستی روبه افول هستند/با وجود فشارهای اقتصادی زیر بار ذلت نمی‌رویم

 24. مراسم سالگرد درگذشت مرحوم محمد توکلی  

 25. سخنگوی ارتش پاکستان: اسلام آباد به حمله هند واکنش نشان خواهد داد/ کشورهای منطقه با پاکستان شوخی نکنند

پربحث‌های هفته

 1. طرح عدم کفایت و استیضاح روحانی کلید خورد + جزئیات

 2. ازدواج موقت؛ چشم‌ها را باید شست...

 3. خوارج عمانی در کنفرانس ورشو

 4. سخنان جالب ذوالنوری برای طرح عدم کفایت سیاسی رئیس جمهور/ مراجعه به نمایندگان شیعه، سنی، مسیحی، کلیمی، زرتشی، مستقل، اصولگرا، ولایی و امیدی برای امضاء

 5. هرج‌ومرج در بازار خودرو و افزایش شوکه کننده قیمت‌ها/ چرا ترمز افزایش نرخ خودرو کشیده نمی‌شود؟/ عزیزی: آشفتگی بازار به علت سوء مدیریت خودروسازان است

 6. وقتی روحانی در آشفته بازار اقتصادی به دولت نمره ۲۰ می‌دهد + فیلم

 7. روحانی نمره دولت را 19.5 می‌داند اما ارقام چیز دیگری می‌گویند/ کارنامه دولت به روایت اسناد

 8. گردآورنده کتاب «فتنه تغلب» که روایت‌هایی از فتنه ۸۸ است، میهمان ویژه الف می‌شود/ سوالات خود را درباره این کتاب از او بپرسید

 9. اسامی 16 نماینده امضاء کننده طرح استیضاح و عدم کفایت رئیس جمهور

 10. برای این عکس شما تیتر بزنید   

 11. شلیک هوایی، درگیری و کنده شدن درب ون گشت ارشاد در تهران

 12. توکلی: مجمع تشخیص به دنبال کاهش فشار بر مردم است/ FATF، استقلال داخلی را از بین می برد

 13. چرا نرخ دلار بالا رفت؛ آینده قیمت آن چه می‌شود؟/ آقای رییس جمهور، کاهش ارزش پول ملی باعث افزایش قاچاق شد

 14. چرا ترامپ به سرنگونی مادورو اصرار دارد؟

 15. مردم چه نمره‌ای به دولت می‌دهند؟

 16. پراید ما یا پرادو رفیق ها و غرور بیجا

 17. آقای کریمی! برای اظهارنظر سیاسی هم آوایی با سالومه خانم «من و تو» کافی نیست  

 18. افتخار نتانیاهو به تاریخ‌سازی و ایستادن در کنار سران کشورهای عربی/ آیا جنگی علیه ایران در راه است؟

 19. «رئیسی» به جای «آملی‌لاریجانی» سکان‌دار قوه قضائیه می‌شود

 20. تازه‌ترین قیمت خودرو/ افزایش ۱۰ میلیونی سمند؛ پراید ۱۱۱ به ۴۵ میلیون تومان رسید

 21. واکنش کاربران توییتر به سخنان رئیس جمهور در مورد قیمت‌ها/ آقای روحانی در حس مشکلات، همراه مردم باشید/ قصه پر غصه گوشت و کلید گمشده تدبیر

 22. رئیس دانشگاه خوارزمی: مسئولان شیر نفت را ببندند؛ چرا بفروشیم؟/ به جوانان بها دهیم، مشکلات را حل خواهند کرد/ قطعا نظام آموزشی کشور باید اصلاح شود

 23. پراید و سمند و ... مثقالی چند؟!

 24. فریب‌های بزرگ برای غارت‌های بزرگ/ اصل ماجرا چیست؟

 25. امام جمعه اهواز چرا به انگلیس سفر کرد؟  

پربحث‌های امروز

 1. پراید و سمند و ... مثقالی چند؟!

 2. دیده‌بان شفافیت و عدالت خطاب به سران قوا: دست شورای رقابت را برای مهار خودروسازان انحصارگر و طماع باز کنید

 3. آستان قدس رضوی و بنگاه‌های اقتصادی نیروهای مسلح مکلف به پرداخت مالیات شدند

 4. پراید ۵۱ میلیون تومان شد + جدول قیمت خودروها

 5. قیمت امروز انواع گوشت، مرغ و ماهی در بازار

 6. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: دولت با یک مصوبه بازار را ملتهب کرد

 7. سعید قاسمی: فتنه 98 در حوزه اقتصادی و معیشتی است

 8. پیشنهاد علی مطهری برای افزایش قیمت بنزین

 9. بهانه‌تراشی‌های وزیر نفت تمامی ندارد/ زنگنه: نمی‌گذارند!

 10. قیمت خودروهای خارجی در بازار  

 11. پزشکیان: عده‌ای با ارزهای دولتی ثروتمند می‌شوند/ باید قدرت خرید اقشار کم‌درآمد جامعه افزایش یابد

 12. رقم دستمزد کارگران به تاریکی شب نخورد!

 13. با ادامه افزایش قیمت، سکه به ۴ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان رسید/ دلار ۱۲۵۰۰ تومان

 14. نماینده مجلس: مردم طاقت افزایش قیمت بنزین را ندارند

 15. فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء: تحریم مشکل حادی برای کشور ایجاد نمی‌کند

 16. فشارهای اقتصادی به شرط نبود فساد قابل تحمل است

 17. فروش فوری سایپا امروز متوقف شد

 18. حداقل حقوق کارگری ۲ میلیون تومان باشد

 19. آقای وزیر چرا به قیمت خودرو نظارت نمی‌کنید؟

 20. نیازمند سامانه پایش هوشمند بودجه/ انحراف از بودجه و گریز از قانون در شیوه فعلی بودجه نویسی وجود دارد

 21. وام مسکن هست ولی کم است + جدول

 22. قیمت ارز در صرافی‌ها؛ دلار ۱۲۵۰۰ تومان شد

 23. وعده معاون وزیر کار به کارگران درباره میزان دستمزد

 24. آخرین قیمت تلفن همراه در بازار + جدول

 25. قیمت دام زنده ۵ هزارتومان کاهش یافت

پربحث‌های دیروز

 1. رئیس دانشگاه خوارزمی: مسئولان شیر نفت را ببندند؛ چرا بفروشیم؟/ به جوانان بها دهیم، مشکلات را حل خواهند کرد/ قطعا نظام آموزشی کشور باید اصلاح شود

 2. حقوق کارگران ایرانی جزو کمترین حقوق کارگران دنیاست

 3. پژوهشکده وزارت اقتصاد: تورم حداکثر ۲۷.۸ و رشد اقتصادی منفی ۲.۵ درصد برای سال جاری

 4. احتمال تولید لادا در ایران

 5. دلیل دهان‌کجی بازار به پیش‌فروش خودرو

 6. آیت الله نعیم آبادی: بانک‌ها رمق مردم را گرفته‌اند

 7. تاثیر FATFبر نرخ ارز/اکشن‌پلن دسترسی‌های ضدتحریمی را ازبین می‌برد

 8. مرغ ۲ هزار تومان ارزان شد

 9. اثر منفی تلاطم بازار خودرو بر سکون قیمت مسکن

 10. علم الهدی: مرز مملکت دست کیست که گوسفند قاچاق می‌کنند؟

 11. نوبخت: بسته های حمایتی ۲۰۰ هزار تومانی بین ۱۶ میلیون خانوار توزیع شد

 12. ممنوعیت معامله طلا وجواهر در فضای مجازی/طلای دست دوم و قسطی نخرید

 13. چرا تخفیف بیمه شخص ثالث حذف شد؟

 14. توضیحات نوبخت درباره تعیین تکلیف مابه‌التفاوت نرخ ارز در سال ۹۸

 15. وزیر راه: افزایش سقف وام مسکن کمکی به خانه‌دار شدن نمی‌کند/دهک‌های درآمد مناسب ۳ ساله می‌توانند مسکن بخرند

 16. کواکبیان: تقویت پول ملی، راه مقابله با قاچاق سوخت است

 17. ویدئو / از دستمزد سال آینده کارگران چه خبر؟  

 18. حق مسکن پول اجاره یک اتاق هم نیست

 19. الحاق ۳ فروند هواپیما به ناوگان ایران ایر تا پایان سال

 20. ابراهیمی: به جای واردات دام زنده با هواپیما به مردم کارت اعتباری بدهید

 21. آغاز پرداخت مرحله دوم وام اشتغالزایی

 22. تزریق ۸.۶ میلیارد یورو ارز به سامانه نیما/۱.۴ میلیارد دلار بدون مشتری ماند+ نمودار

 23. واکنش بانک مرکزی ایران به تمدید تعلیق اقدام تقابلی

 24. قیمت نفت باز هم افزایش یافت

 25. ایروانی: هیچ نسبتی با ایروانی ندارم!

پربحث‌های هفته

 1. هرج‌ومرج در بازار خودرو و افزایش شوکه کننده قیمت‌ها/ چرا ترمز افزایش نرخ خودرو کشیده نمی‌شود؟/ عزیزی: آشفتگی بازار به علت سوء مدیریت خودروسازان است

 2. روحانی نمره دولت را 19.5 می‌داند اما ارقام چیز دیگری می‌گویند/ کارنامه دولت به روایت اسناد

 3. چرا نرخ دلار بالا رفت؛ آینده قیمت آن چه می‌شود؟/ آقای رییس جمهور، کاهش ارزش پول ملی باعث افزایش قاچاق شد

 4. تازه‌ترین قیمت خودرو/ افزایش ۱۰ میلیونی سمند؛ پراید ۱۱۱ به ۴۵ میلیون تومان رسید

 5. رئیس دانشگاه خوارزمی: مسئولان شیر نفت را ببندند؛ چرا بفروشیم؟/ به جوانان بها دهیم، مشکلات را حل خواهند کرد/ قطعا نظام آموزشی کشور باید اصلاح شود

 6. پراید و سمند و ... مثقالی چند؟!

 7. فریب‌های بزرگ برای غارت‌های بزرگ/ اصل ماجرا چیست؟

 8. حقوق کارگران ایرانی جزو کمترین حقوق کارگران دنیاست

 9. خودروهای فروش فوری بر مبنای نرخ روز بازار قیمت‌گذاری شد!

 10. جزئیات فروش فوری ایران‌خودرو از فردا/ تحویل همه خودروها تا پایان سال

 11. پراید ۴۷ میلیون تومان شد + جدول آخرین قیمت خودروها

 12. آقای جهانگیری! واقعیت را نمی‌توانید تغییر دهید/ به جای متهم کردن منتقدان، شفاف سازی کنید

 13. وعده دوباره ارزانی خودرو از زبان وزیر صنعت/ رحمانی: اکثر قیمت‌ها مورد تایید نیست

 14. تکمیل ظرفیت پیش‌فروش فوری پراید در ۴۵ دقیقه!  

 15. نوبخت: تصویب نشدن FATF واردات و مبادلات ارزی کشور را سخت‌تر می‌کند

 16. آیا جهانگیری آلزایمر گرفته است؟  

 17. واکنش عسگراولادی به جوابیه بانک مرکزی: دلار ۴۲۰۰ بزرگ‌ترین فساد بود/ بانک مرکزی بی‌شفاف‌ترین است

 18. رئیس دفتر رئیس‌جمهور: ‌با تحریم، بلکه مقاوم‌تر خواهیم شد

 19. چرا نرخ دلار بالا رفت؟/ رئیس کل بانک مرکزی پاسخ داد

 20. رئیس اتاق مشترک ایران و چین: صادرات کشور قفل شد

 21. فرمانده نیروی دریایی سپاه: باورم شد مافیایی پشت ماجرای کشتی‌های چینی وجود دارد

 22. دیده‌بان شفافیت و عدالت خطاب به سران قوا: دست شورای رقابت را برای مهار خودروسازان انحصارگر و طماع باز کنید

 23. شاگرد تنبل صنعت ایران پراید است یا موشک؟

 24. جهانگیری: نشد یکبار خصوصی‌سازی شود و کسی نگوید فساد شده است!

 25. قیمت امروز خودروها در بازار؛ پژو ۲۰۶ صندوق‌دار ۱۰۰ میلیون تومان شد + جدول

آخرین عناوین