گردن تحریم ها نیندازید!

ابراهیم رزاقی،   3971025031 ۵ نظر، ۱ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
 گردن تحریم ها نیندازید!

نگاه به خارج برای تامین مایحتاج کشور، آفتی بزرگ در اقتصاد غیر مقاومتی است.چه دلیلی دارد که برای رونق اقتصادی چشم به کشورهای غربی بدوزیم که بدعهدی آن‌ها مدت‌هاست ثابت‌شده است؟

رسیدگی به مسئله «اقتصاد» کشور و «معیشت» مردم به‌تصریح رهبر معظم انقلاب اسلامی «امروز مهم‌ترین کار و اولویت است، چون دشمن روی این متمرکز است؛ معیشت طبقات ضعیف. مشکلاتی که برای طبقات ضعیف در امر معیشت پیش می‌آید، جزو اساسی‌ترین کارهاست» (19 دی 97). برای حل مشکل اقتصاد و وضعیت بغرنج فعلی ضروری است که به چند عامل مهم توجه جدی شود.

یکم: در کشورهای غربی معمول است که برای ایجاد یک شغل پایدار بین 10 تا 20 هزار دلار هزینه شود. اگر معیار کشورهای توسعه‌یافته را که برخی سنگ آن‌ها را به سینه می‌زنند ملاک عمل قرار دهیم، در کشور ما تابه‌حال باید بین ۷۵ تا ۱۵۰ میلیون شغل در چهار دهه گذشته  ایجاد می‌شد ولی متاسفانه با نقطه مطلوب فاصله زیادی است. از سوی دیگر، در طول پنج سال گذشته، اعتبارات هزینه شده برای واردات کالا و خدمات به سقف 300 میلیارد دلار رسیده که بر همین مبنا و با توجه به الگوی ذکرشده برای ایجاد اشتغال ثابت، باید بین 15 تا 30 میلیون شغل ایجاد می‌شد. این در حالی است که طی نیم دهه گذشته، تعداد مشاغل ایجادشده کمتر از تعداد کارخانه‌های تعطیل‌شده و ورشکسته و کارگران بیکار است! افزون بر این، مرکز آمار ایران اعلام کرده است که میزان بیکاری در کشور حدود 3 میلیون نفر است و مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی نیز تعداد بیکاران را 8 میلیون نفر اعلام کرده است. 

ضمن اینکه بر اساس مفاد صریح قانون اساسی، دستگاه‌های اجرایی وظیفه تامین «شغل» و «مسکن» را برای همه اقشار جامعه به عهده دارند. تابه‌حال شنیده‌اید یا دیده‌اید که مسئولین یک نقشه راه «قدم‌به‌قدم»، «دقیق» و «مسئولانه»‌ برای اشتغال جوانان ارائه کنند و در هر ایستگاه توضیح دهند که در چه مرحله‌ای قرار دارند و برنامه بعدی آن‌ها چیست؟! وقتی یکی از مقامات ارشد به بی‌عملی خود در حوزه مسکن می‌بالد و افتخار می‌کند که یک آجر روی پروژه‌های مسکن قرار نداده، به‌طریق‌اولی، انتظار تامین شغل ازاین‌دست مسئولین محلی از اعراب هم ندارد!!

دوم: یکی از لوازم بهبود اوضاع اقتصاد رنجور کشور، جلوگیری از بروز و گسترش مفاسد در برخی از بخش‌های اقتصادی است؛ همان‌گونه که برای سلامت یک بیمار، پرهیز از عواملی که سلامت وی را به خطر می‌اندازد، ضروری است. از باب نمونه، برخی بانک‌ها بستر تخلفات مالی و اقتصادی در سالهای اخیر بوده اند.متاسفانه به ژن‌های خوب، یقه‌سفیدها و رانت‌خواران وام‌های خاص اعطاشده و چون وثیقه لازم برای باز پس دادن مبالغ را به بانک‌ها نسپرده‌اند، عملاً ضمانتی برای پرداخت آن‌ها وجود ندارد.

سوم: راه برون‌رفت از معضلات کنونی، بستن بودجه بر پایه اقتصاد مقاومتی است. به‌عبارت‌دیگر، تنظیم بودجه‌های مختلف کشور منجر به ظهور پدیده سرمایه‌داری غیر تولیدی در ایران شده و به‌عنوان نمونه، صادرات نفت و محصولات پتروشیمی از مهم‌ترین ارکان حوزه سرمایه‌داری غیر تولیدی است.

علاوه بر این، در بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته میزان تعرفه واردات کالا با هدف حمایت از تولید داخلی بالا تعیین می‌شود تا تولیدکننده ورشکست نشود اما متاسفانه در کشورمان برخی از دستگاه‌های اجرایی حامی واردات هستند و توجهی به شرایط تولیدکننده ندارند تا جایی که ورشکستگی تولیدکنندگان را در چند سال اخیر به‌کرات شاهد بوده‌ایم. به برخی ها که آمریکا قبله آمال آن‌هاست باید گفت که نگاه کنید و ببینید که رئیس‌جمهور این کشور برای حمایت از تولیدات داخلی چه شاخ‌وشانه‌ای برای متحدانش می‌کشد.

ترامپ به قیمت برهم خوردن روابطش با اروپا که قدمتی قابل‌توجه دارد، حاضر نیست که محصولات خارجی، دستاورد کارگران آمریکایی را تحت‌الشعاع قرار دهد؛ لذا با قلدری، بر کالاهای خارجی تعرفه وضع کرده و اجازه نمی‌دهد که کشورهایی نظیر چین، دست برتر را در جنگ تعرفه‌ای داشته باشند.

آقایانی که دم از آمریکا و غرب می‌زنند، خوب است که این راهکارها را هم بررسی و با تعصب از کالاها و تولیدات وطنی جانب‌داری کنند. اگر به این سیاست‌های اقتصادی توجه کنند قطعاً نسخه بسیار پیشرفته و برتر آن را در اقتصاد مقاومتی خواهند یافت ولی افسوس که این‌گونه نیست. کارگر ایرانی احتیاج به پشتیبانی عملی و به دور از شعار دارد نه بسته‌های حمایتی و صدقه‌ای! حمایت از تولیدکننده و کارگر ایرانی همراه با تعصب شهروندان برای تحریم محصولات خارجی و خرید کالاهای ایرانی راهکار پویایی اقتصاد است نه پیروی چشم‌بسته از سیاست‌های نظام لیبرالیسم.

چهارم: نگاه به خارج برای تامین مایحتاج کشور، آفتی بزرگ در اقتصاد غیر مقاومتی است. حجم زیادی از نیازهای غذایی و دیگر ملزومات اساسی را می‌توان در داخل تولید و در صورت تحریم با برقراری روابط تجاری معاف از مالیات با همسایگان، محصولاتی که تولید آن‌ها مقرون‌به‌صرفه نیست را وارد کرد. منطقی است که در نبرد اقتصادی باید متحدانی از جنس کشورهای همسایه و همردیف خود در این معرکه را با خود همراه کنیم. ضمن اینکه چه دلیلی دارد که برای رونق اقتصادی چشم به کشورهای غربی بدوزیم که بدعهدی آن‌ها مدت‌هاست ثابت‌شده است؟ تمام ادله عقلی و اخلاقی و همه جوانب امنیتی و اقتصادی باید مسئولین را به این نتیجه برساند که به‌جای چشمداشت از بیگانگان، باید به تولید داخل و حمایت از اقتصاد داخلی همت کنند. در عوض چانه‌زنی با غرب برای بخشش و تسهیل تحریم‌ها، اگر وقت صرف شده را با تمام قوا بر تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی صرف کرده بودیم، یقیناً در جایگاهی بهتر قرار داشتیم.

پنجم: گره زدن تحریم‌ها به مشکلات اقتصادی نه‌تنها کمکی به حل آن نمی‌کند، بلکه دندان طمع دشمن را تیزتر خواهد کرد. جدا کردن بحث تحریم‌ها از مشکلات اقتصادی باعث تقویت امنیت ملی و برعکس، گره زدن این دو موضوع به یکدیگر خطایی راهبردی است. اگر مسئول و یا مقامی از بیان عبارت «جنگ اقتصادی» امتناع می‌کند ازاین‌جهت است که باید لباس رزم بپوشد و مجاهدانه به استقبال خطر برود و چون این کار دشوار است، ضرورت اقتضا می‌کند که در گوشه‌ای بنشیند و همه تقصیرها را به گردن تحریم‌ها بیندازد!

و بالاخره اینکه هرچند فرصت‌ها به‌سختی به دست می‌آیند و به‌آسانی از دست می‌روند اما هنوز جای امید است که مسئولان ذی‌ربط در نگاه  اقتصادی خود تجدیدنظر اساسی کرده و شاهراه طمع دشمن را برای همیشه قطع کنند تا معیشت همراه با عزت را برای مردم تامین نمایند.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

مصلح۷۲۳۰۴۶۰۸:۱۰:۰۶ ۱۳۹۷/۱۰/۲۵
دولت محترم اگر نمی تواند خصوصی سازی را درست انجام دهد لااقل انحصارات دولتی را لغو کند تا فضا برای بخش خصوصی فراهم شود.
ناشناس۷۲۳۵۳۴۱۲:۵۵:۲۳ ۱۳۹۷/۱۰/۲۵
وای بحال ایندولت و اینمجلس نارضایتی....در جامعه موج میزنه
ناشناس۷۲۳۵۴۴۱۳:۰۱:۱۱ ۱۳۹۷/۱۰/۲۵
حتما تقصیر منه دلار گرون شده نه ؟
ناشناس۷۲۳۹۳۸۱۶:۳۶:۴۰ ۱۳۹۷/۱۰/۲۵
اولا . سالهاست که که کشور ایران بالاترین تعرفه گمرکی را دربین همه کشورهای دنیا دارا می باشد . و نتیجه اش شده خودرو پراید و پژو 405 که سی ساله تو اروپا از رده خارج شده . دوما . استاد عزیز . تولید و فروش کالا نیازمند مقدماتی است که متاسفانه گویا جناب عالی از ان بی خبر هستید . اولین شرط تولید . . بقای ان . صادرات محور بودنش است . و برای صادرات یک کالا اولین شرط رابطه تجاری با دیگر دنیاست . و ارتباط حسنه با دیگر کشورها . میشه بفرمایید یک تولید کننده ایرانی به غیر از ایران و یکی دو کشور بغل دستش . کجا را داره کالاشو بفروشه؟
ناشناس۷۲۳۹۸۶۱۶:۵۶:۰۱ ۱۳۹۷/۱۰/۲۵
استاد گردن تحریم و دشمن نندازن چپاول بیت المال رو چجور توجیح کنن

پربحث‌های اخیر

 1. دردسرهای قولنامه، صدای رئیس قوه را هم درآورد

 2. هانی‌زاده: آمریکایی‌ها فهمیدن تهدیدات نظامی علیه ایران کارساز نیست/ عربستان به دنبال ائتلاف ضدایرانی در منطقه است/ ترامپ می‌خواهد معادله قرن را تا ماه آینده عملیاتی کند

 3. ظریف: لقب «تروریست» فقط برازنده ترامپ است/ ایران پایان او را خواهد دید

 4. گفتگوی جذاب عادل فردوسی‌پور با ژاوی بعد از خداحافظی +فیلم  

 5. شلوار ترامپ سوژه رسانه‌ها شد/عکس  

 6. آیت‌الله موحدی کرمانی: بیت‌المال باید به همه برسد نه عده‌ای خاص/ از ثروتمندان مالیات بیشتری گرفته شود

 7. جبران خسارت‌های سیل از بودجه ۹۸ امکان‌پذیر نیستن

 8. توضیح دبیر انجمن صنایع لبنی برای بالا رفتن قیمت شیر

 9. ماجرای تیراندازی خیابان جشنواره چه بود؟

 10. توئیت واعظی درباره انتخاب سخنگوی دولت  

 11. دستگیری ۳۰ مرد و زن در کلاس مختلط یوگا

 12. توقف سیاست تک فرزندی در چین پس از ۳۵ سال

 13. فیلم| پرواز اقتدار؛ پرش چتربازان سپاه پاسداران از برج میلاد  

 14. قیمت وام مسکن برای اقشار مختلف

 15. خطیب جمعه اصفهان: اطلاعیه دادستان اصفهان مطابق قانون و فتوای مراجع بود

 16. پیش بینی قیمت مسکن در تابستان ۹۸

 17. گزینه‌های احتمالی برای نخست‌وزیری انگلیس

 18. شرط صدور اعلامیه تامین ارز برای واردکنندگان به بانک‌ها ابلاغ شد

 19. نعمت‌زاده حکم وزیر صنعت در پارس جنوبی را نپذیرفت

 20. بخشایش: با توجه به سابقه آمریکایی‌ها کسی نباید با آنها مذاکره کند

 21. بذرباش: مسئولان بین اشرافی‌گری و خدمت به مردم یکی را انتخاب کنند

 22. روسیه به معاون پیشین وزیر خارجه آمریکا روادید نداد

 23. اعمال شب‌ نوزدهم ماه مبارک رمضان

 24. انتقاد دوباره حیدر العبادی از اوضاع سیاسی و دولت عراق

 25. فرشید اسماعیلی سکوتش را درباره چیپ جنجالی دربی شکست

پربحث‌های دیروز

 1. دردسرهای قولنامه، صدای رئیس قوه را هم درآورد

 2. هانی‌زاده: آمریکایی‌ها فهمیدن تهدیدات نظامی علیه ایران کارساز نیست/ عربستان به دنبال ائتلاف ضدایرانی در منطقه است/ ترامپ می‌خواهد معادله قرن را تا ماه آینده عملیاتی کند

 3. ظریف: لقب «تروریست» فقط برازنده ترامپ است/ ایران پایان او را خواهد دید

 4. گفتگوی جذاب عادل فردوسی‌پور با ژاوی بعد از خداحافظی +فیلم  

 5. شلوار ترامپ سوژه رسانه‌ها شد/عکس  

 6. آیت‌الله موحدی کرمانی: بیت‌المال باید به همه برسد نه عده‌ای خاص/ از ثروتمندان مالیات بیشتری گرفته شود

 7. جبران خسارت‌های سیل از بودجه ۹۸ امکان‌پذیر نیستن

 8. توضیح دبیر انجمن صنایع لبنی برای بالا رفتن قیمت شیر

 9. ماجرای تیراندازی خیابان جشنواره چه بود؟

 10. توئیت واعظی درباره انتخاب سخنگوی دولت  

 11. دستگیری ۳۰ مرد و زن در کلاس مختلط یوگا

 12. توقف سیاست تک فرزندی در چین پس از ۳۵ سال

 13. فیلم| پرواز اقتدار؛ پرش چتربازان سپاه پاسداران از برج میلاد  

 14. قیمت وام مسکن برای اقشار مختلف

 15. خطیب جمعه اصفهان: اطلاعیه دادستان اصفهان مطابق قانون و فتوای مراجع بود

 16. گزینه‌های احتمالی برای نخست‌وزیری انگلیس

 17. شرط صدور اعلامیه تامین ارز برای واردکنندگان به بانک‌ها ابلاغ شد

 18. نعمت‌زاده حکم وزیر صنعت در پارس جنوبی را نپذیرفت

 19. بخشایش: با توجه به سابقه آمریکایی‌ها کسی نباید با آنها مذاکره کند

 20. بذرباش: مسئولان بین اشرافی‌گری و خدمت به مردم یکی را انتخاب کنند

 21. روسیه به معاون پیشین وزیر خارجه آمریکا روادید نداد

 22. اعمال شب‌ نوزدهم ماه مبارک رمضان

 23. انتقاد دوباره حیدر العبادی از اوضاع سیاسی و دولت عراق

 24. فرشید اسماعیلی سکوتش را درباره چیپ جنجالی دربی شکست

 25. خوش چشم: باید مشخص شود ظریف با چه مجوزی با آمریکایی‌ها دیدار کرده است

پربحث‌های هفته

 1. کشتیم که کشتیم دیه‌شو میدیم! / نظر شما درباره‌ی این فیلم چیست؟!

 2. آیا دوچرخه سواری بانوان جرم است؟

 3. لفاظی تازه ترامپ علیه ایران: هرگز دوباره آمریکا را تهدید نکنید

 4. محکومیت «یاسین رامین» در پرونده شیرخشک‌های آلوده وارداتی به ۱۷ سال حبس

 5. برجام؛ ترامپ و توافق جدید

 6. عابربانک پرسپولیس و وزیر سابق کجا شلاق می‌خورند؟

 7. فرار از جنگ صلح به بار نمی‌‌آورد

 8. واکنش‌ها به درخواست روحانی برای اختیارات ویژه/ تاکتیک دو سر برد رئیس جمهور/ بگوید در چه مواردی محدودیت دارد/ خیری ندیده ایم از این اختیارها

 9. صدای خاموش تجرد قطعی

 10. توضیح نماینده خرمشهر درباره انتشار عکسی افطاری وی در فضای مجازی

 11. محسنی اژه‌ای: از بی‌عفتی فیلم بگیرید و برای ما بفرستید/ روحانی چه اختیار ویژه‌ای می‌خواهد؟/ رضایت اصحاب رسانه از جلسه با رئیسی

 12. تخریب ویلاهای خاص با قاطعیت دستگاه قضا/ از ویلای داماد شمخانی تا دختر وزیر سابق

 13. هشدار شديد دهقان به روسای قوا؛ دستورالعمل چپاول اموال مردم را لغو كنيد

 14. چراغ‌های روشن به هنگام سحر  

 15. پاسخ به چند شبهه پرتکرار در موضوع حجاب

 16. اژه‌ای:‌ دشمن به دنبال رواج بی‌عفتی و بی‌اخلاقی در جامعه است/ چرا فیلم قانون‌گریزی‌ها را برای مقامات قضایی نمی‌فرستید؟

 17. روحانی: قیمت ارز ۱۳ هزار تومان و حتی ۸ هزار تومان نیست / بنگاه‌های دولتی باید واگذار شود

 18. آموزش فریب دادن زنان متاهل در سریال نمایش خانگی!

 19. رفتار عجیب نمایندگان برای تعویق کنکور/ موافقت 81 نفر به رغم فریادی های 150 نماینده

 20. دولت فعّال يا قوّال

 21. صالحی امیری: با هر دولتی به‌جز دولت روحانی، شرایط بدتر می‌شد/ قیمت خودرو در انتظار تصمیم شورای رقابت/ بعد از سرافراز، اصلاح ساختار صدا و سیما منتفی شد

 22. پوتین درباره ایران دقیقا چه گفت؟

 23. شریعتمداری: علیرغم تلاش دولت همچنان مردم در شرایط مطلوبی به سر نمی‌برند

 24. مراسم ازدواج بازیگر زن در زیر آب! + عکس

 25. سفرهای عجیب و غریب اعضای شورای شهر به کشورهای اروپایی/ نظر عباس عبدی درباره خاطرات هاشمی رفسنجانی/ جزئیات ماجرای جنجالی تصادف پورشه با پراید در اصفهان

پربحث‌های اخیر

 1. جبران خسارت‌های سیل از بودجه ۹۸ امکان‌پذیر نیستن

 2. توضیح دبیر انجمن صنایع لبنی برای بالا رفتن قیمت شیر

 3. قیمت وام مسکن برای اقشار مختلف

 4. پیش بینی قیمت مسکن در تابستان ۹۸

 5. شرط صدور اعلامیه تامین ارز برای واردکنندگان به بانک‌ها ابلاغ شد

 6. نعمت‌زاده حکم وزیر صنعت در پارس جنوبی را نپذیرفت

 7. کدام واحدهای اجاره‌ای مشمول مالیات می‌شوند؟

 8. افزایش ذخیره نفت ایران در ساحل و بر روی آب

 9. فیس‌بوک از ارز دیجیتالی خود به زودی رونمایی می‌کند

 10. خریداران چینی از خیر نفت آمریکا گذشتند

 11. امام جمعه فردیس: وام های متعددی به اقوام نمایندگان مجلس داده می شود

 12. واردات غذای سگ و گربه ممنوع شد

 13. خیز طلا برای افزایش دوباره قیمت

 14. قاضی‌زاده هاشمی: دولت قصد افزایش قیمت بنزین را داشت اما مجلس جلویش را گرفت

 15. ایمن‌ترین خودروهای شاسی‌بلند کدامند؟

 16. کاهش ۳۰ درصدی هزینه قبوض برق برای کم‌مصرف‌ها

 17. شروط جدید صادرات محصولات کشاورزی/صادرات فقط با کارت بازرگانی 

 18. نفت ایران، برگ برنده چین در مقابله با آمریکا

 19. افزایش نرخ کرایه تاکسی در ۶۰ خط پایتخت بین ۵ تا ۱۰ درصد

 20. همتی: ارز نیمایی حذف نمی‌شود/ فعالیت بازار متشکل ارزی در مرحله پایلوت قرار دارد

 21. پیش‌بینی ۲۰۰ هزار میلیارد تومان برای تأمین کالای ضروری مردم در مجلس

 22. پیشرفت چشمگیر وزارت ارتباطات در گسترش شبکه ملی اطلاعات طی ۲ سال اخیر/ متولیان لایه‌های خدمات و محتوای شبکه ملی اطلاعات ضرورت مساله را باور نکرده‌اند

 23. ‌قطار تهران _آنکارا راه اندازی می‌شود

 24. سبحانی‌فر: طرح ساماندهی بازار خودرو در بلند مدت در مدیریت بازار موثر خواهد بود

پربحث‌های دیروز

 1. جبران خسارت‌های سیل از بودجه ۹۸ امکان‌پذیر نیستن

 2. توضیح دبیر انجمن صنایع لبنی برای بالا رفتن قیمت شیر

 3. قیمت وام مسکن برای اقشار مختلف

 4. شرط صدور اعلامیه تامین ارز برای واردکنندگان به بانک‌ها ابلاغ شد

 5. نعمت‌زاده حکم وزیر صنعت در پارس جنوبی را نپذیرفت

 6. کدام واحدهای اجاره‌ای مشمول مالیات می‌شوند؟

 7. افزایش ذخیره نفت ایران در ساحل و بر روی آب

 8. فیس‌بوک از ارز دیجیتالی خود به زودی رونمایی می‌کند

 9. خریداران چینی از خیر نفت آمریکا گذشتند

 10. امام جمعه فردیس: وام های متعددی به اقوام نمایندگان مجلس داده می شود

 11. واردات غذای سگ و گربه ممنوع شد

 12. خیز طلا برای افزایش دوباره قیمت

 13. قاضی‌زاده هاشمی: دولت قصد افزایش قیمت بنزین را داشت اما مجلس جلویش را گرفت

 14. ایمن‌ترین خودروهای شاسی‌بلند کدامند؟

 15. کاهش ۳۰ درصدی هزینه قبوض برق برای کم‌مصرف‌ها

 16. شروط جدید صادرات محصولات کشاورزی/صادرات فقط با کارت بازرگانی 

 17. نفت ایران، برگ برنده چین در مقابله با آمریکا

 18. افزایش نرخ کرایه تاکسی در ۶۰ خط پایتخت بین ۵ تا ۱۰ درصد

 19. همتی: ارز نیمایی حذف نمی‌شود/ فعالیت بازار متشکل ارزی در مرحله پایلوت قرار دارد

 20. پیش‌بینی ۲۰۰ هزار میلیارد تومان برای تأمین کالای ضروری مردم در مجلس

 21. پیشرفت چشمگیر وزارت ارتباطات در گسترش شبکه ملی اطلاعات طی ۲ سال اخیر/ متولیان لایه‌های خدمات و محتوای شبکه ملی اطلاعات ضرورت مساله را باور نکرده‌اند

 22. ‌قطار تهران _آنکارا راه اندازی می‌شود

 23. سبحانی‌فر: طرح ساماندهی بازار خودرو در بلند مدت در مدیریت بازار موثر خواهد بود

 24. تکذیب اظهارات متهم نفتی در دادگاه

 25. کوچک ترین اشتباه آمریکا نفت را به ۲۰۰ دلار می رساند

پربحث‌های هفته

 1. هشدار شديد دهقان به روسای قوا؛ دستورالعمل چپاول اموال مردم را لغو كنيد

 2. روحانی: قیمت ارز ۱۳ هزار تومان و حتی ۸ هزار تومان نیست / بنگاه‌های دولتی باید واگذار شود

 3. شریعتمداری: علیرغم تلاش دولت همچنان مردم در شرایط مطلوبی به سر نمی‌برند

 4. ارز ۴۲۰۰ تومانی را حذف کنید، یارانه نقدی بدهید

 5. گرانی و بازار مسکن/ وام‌هایی که دیگر کارایی ندارد!

 6. ارز ۴۲۰۰ تومانی را تمام کنید!

 7. افزایش شدید اجاره بها به نحو عجیبی آغاز شده است

 8. رونق تولید از مسیر فناوری اطلاعات

 9. رئیس کل بانک مرکزی : مردم دربازار ارز سرمایه گذاری نکنند/ کاهش۲هزارتومانی دلار

 10. ادامه کاهش قیمت‌ خودرو در بازار + جدول

 11. دریافت ۸میلیون دلار ارز دولتی توسط یک خیریه/ تحقیق و تفحص از ارز ۴۲۰۰تومانی

 12. بازار مسکن یا تونل وحشت؟!

 13. خجسته: ما توانستیم «ریگی» را از هواپیما به زمین بیاوریم چگونه نمی‌توانیم اخلالگران بازار را دستگیر کنیم

 14. وزیر راه: با افزایش تولید مسکن، قیمت آن را کاهش می‌دهیم

 15. احتمال تغییر ساعت کاری ادارات

 16. واردات خودروی هیبریدی همچنان ممنوع است

 17. شورای رقابت دوباره قیمت‌گذار خودرو شد

 18. قرار جلب پوری حسینی به دادرسی صادر شد

 19. باز هم گرانی خودرو، باز هم سکوت سازمان حمایت/ انفعال در برابر خودروسازان تا کی ادامه دارد!؟

 20. کاهش ۹ میلیونی قیمت پراید در بازار

 21. واکنش خودروسازان به مصوبه مجلس؛ شورای رقابت را نمی‌پذیریم

 22. همتی به ادعای نامه‌نگاری هادی رضوی با بانک مرکزی پاسخ داد

 23. توضیحات وزیر اقتصاد درباره ۳۰ میلیارد ارز صادراتی که به کشور بازنگشت

 24. عادل آذر: تخلفات سازمان خصوصی‌سازی احراز شده و قطعی است

 25. یک راه مناسب رونق تولید

آخرین عناوین