حداد عادل: پیروان ادیان در مقابل توطئه های دشمن هشیار باشند

گروه فرهنگی الف،   3971024165

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اظهار اینکه دشمنان به دنبال نفوذ برای خدشه‌دار کردن وحدت بین پیروان ادیان الهی در ایران هستند، خواستار هوشیاری پیروان ادیان برای مقابله با این توطئه‌ها شد.

به گزارش مهر، غلامعلی حدادعادل، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در سخنرانی خود در همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران» گفت: پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، پیروزی همه پیروان ادیان الهی است. پیروزی یک ملتی که برای برپایی حکومت دینی قیام کند و بخواهد حاکمیت خدا را در جهان عملی و محقق کند، برای هر انسان معتقد به خدا و برای پیروان همه ادیان، یک پیروزی است.انقلاب اسلامی از آن جهت که از جوهر دین و اعتقاد به خدا و حاکمیت خدا دفاع می‌کند، به همه ادیان الهی تعلق دارد.

این عضو شورای عالی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در ادامه سخنانش با تاکید بر اینکه هر انسان عاقلی برای اعتقادات خویش دلیل و منطق و برهان دارد، گفت: این مقام حق و منطق و حقیقت و عقل و خرد است که پیروان ادیان سعی می‌کنند استدلال منطقی برای اعتقادات خود بیاورند. و این ساحت منطق در اعتقادات است.

وی افزود: ساخت دیگر در باب ادیان، ساحت واقعیت است. اینکه در طول تاریخ و در جهان با تکثر ادیان مواجه بوده‌ایم، یک واقعیت است. این واقعیت برای پیامبران ادیان هم بوده است و نمی‌توان واقعیت تعدد و تکثر ادیان را منکر شد. ما چه معتقد باشیم و چه نباشیم، نمی‌توانیم وجود ادیان مختلف در جهان را نادیده بگیریم.

حدادعادل در ادامه این بخش از سخنانش اظهار کرد: نگاه به تکثر و تعدد ادیان می‌تواند دو نوع باشد؛ اینکه به فکر پیدا کردن اختلافات در بین ادیان مختلف اسلامی، یهودی، مسیحی و زرتشتی باشیم که این ساحت اختلافات است؛ و یا اینکه نگاه وحدت‌نگر و وحدت‌بین و وحدت‌یاب بین ادیان داشته باشیم که این ساحت، ساحت اشتراک است. اشتراک بین ادیان را نباید فراموش کرد و نباید نگاه ما تنها نگاه اختلافی باشد.

رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و استاد فلسفه دانشگاه تهران در ادامه با اشاره به اشتراکات بین ادیان الهی گفت: نخستین اشتراک، اعتقاد به خداست. اینکه همه به یگانگی خداوند متعال؛ یعنی به حقیقت متعالی، امر متعالی و امر مقدس، اعتقاد داریم. این اعتقاد به ما اعلام می‌کند که طبیعت و آفرینش در نظرم قرار دارد و زندگی معنا دارد. متاسفانه یک گمشده امروز جهان «معنای زندگی» است و این معنا را تنها دین می‌تواند ارایه دهد. وجه دیگر وحدت‌بین در ما پیروان ادیان الهی، اخلاقی بودن است و مهم‌ترین پشتوانه اخلاق، اعتقاد به خداست تا اخلاق را نسبی نکنیم. وجه اشتراک بین ادیان به پایداری اخلاق کمک می‌کند.

وی در فراز دیگری از سخنرانی خود با اشاره به ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی، بیان کرد: زمانیکه امام(ره) هنوز در پاریس به سر می‌بردند، خبرنگاران به دنبال سرنوشت اقلیت‌های دینی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و روی کار آمدن حکومت دینی بودند. امروز و بعد از گذشت ۴۰ سال، همزیستی مسالمت‌آمیز همه پیروان ادیان در ایران قابل اثبات است و این موضوع نه بر اساس تکتیک‌های سیاسی که برگرفته از قرآن و نیز دین اسلام و نیز رفتار پیامبر(ص) و امامان ما به خصوص امیرالمومنین(ع) بوده است.

حدادعادل ادامه داد: امروز در تهران که مرکز جمهوری اسلامی ایران است، بیش از ۸۰ معبد برای پیروان ادیان غیر از اسلام، وجود دارد و به فعالیت خود بر اساس آموزه‌های دینی خود می‌پردازد. از طرفی ما به عنوان مسلمانان معتقد، خودمان را متعهد از دفاع از اقلیت‌های دینی می‌دانیم و اگر کسی بخواهد در ایران تعرضی به پیروان دیگر ادیان کند، فرزندان ما، سربازان ما و خود ما، مداقع حریم آنها خواهیم بود.

وی تاکید کرد: این رفتار البته دو سویه بوده است. مهربانی‌ها همیشه از سوی دو طرف اعمال می‌شده است. اگر جمهوری اسلامی با پیروان ادیان دیگر مهربانی کرد، فرزندان رشید پیرو ادیان الهی هم از این سرزمین با اهدای خون خود و با فدا کردن جان خود دفاع کردند.

حدادعادل در پایان سخنانش با اظهار اینکه دشمنان به دنبال نفوذ برای خدشه‌دار کردن وحدت بین پیروان ادیان الهی در ایران هستند، خواستار هوشیاری پیروان ادیان برای مقابله با این توطئه‌ها شد.

همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران» به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، پیش از ظهر امروز (دوشنبه ۲۴ دی‌ماه) با قرائت «قرآن کریم» توسط کرمانی، «انجیل» توسط شِما سارگن، «تورات» توسط شایان‌مهر و «اوستا» توسط موبد اردشیر مانکچیان و با حضور نمایندگان ادیان الهی در حسینیه الزهرا(س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

عناوین مرتبط

پربحث‌های هفته

 1. بیانیه ستاد کل نیروهای مسلح: بر اثر بروز خطای انسانی و به صورت غیر عمد، هواپیمای اوکراینی مورد اصابت قرار گرفت

 2. سردار حاجی‌زاده: وقتی از حادثه هواپیمای اوکراینی مطمئن شدم آرزوی مرگ کردم/ همه مسئولیت این کار را می‌پذیریم/بارها اعلام کرده بودیم که فضای کشور باید از پروازها پاک شود

 3. چند نکته درباره پذیرش مسئولیت سقوط هواپیمای اوکراینی

 4. نمک‌پاشی بر زخم مردم و سوءاستفاده از داغ ملی/ بیانیه احمد توکلی در مورد حوادث اخیر در کشور

 5. محسن تنابنده: پس از «پایتخت ۶» دیگر با تلویزیون کار نخواهم کرد!

 6. لطفا در زمین ترامپ بازی نکنید

 7. تظاهرات دانشجویان و گسست های اجتماعی و سیاسی

 8. نامه ۲۴ اقتصاددان به رئیس‌جمهور: با این ۱۰راهکار، بدون کمک خارجی اقتصادایران را نجات دهید

 9. سفیر انگلیس مقابل دانشگاه امیرکبیر دستگیر شد+واکنش انگلیس

 10. سرلشکر سلامی: هیچ وقت این‌قدر شرمنده نبوده‌ام؛ هیچ وقت/ آرزویی جز تکه‌تکه شدن پای امنیت و رفاه مردم نداریم

 11. دستور رهبر انقلاب به ستادکل نیروهای مسلح در پی سقوط هواپیمای مسافربری/ عارف خواستار برخورد با مقصران و پنهان کاران حادثه شد/ توکلی: حقیقت همان ابتدا باید به مردم اعلام می‌شد

 12. واکنش‌ها به اعلام نتایج بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس/ چهره های شاخص اصلاح طلب و اصولگرایی که تایید یا رد شدند

 13. چرا ترامپ توییت فارسی منتشر می‌کند؟

 14. تجمعات محدود با شعارهای تند سیاسی

 15. زنده‌ باد شجاعت پذيرش اشتباه

 16. آلمان، فرانسه و انگلیس مکانیسم ماشه برجام را فعال کردند

 17. انتقاد توکلی از اقدام عجیب وزارت نفت برای تاسیس مجتمع اداری عظیم

 18. واکنش کدخدایی به انتقاد روحانی از ردصلاحیت‌ها/ نظر علی مطهری درباره تجمعات روزهای اخیر/ آمریکا می‌خواهد سقوط هواپیما را بهانه تحریم جدید قرار دهد؟

 19. مجری «به خانه برمی‌گردیم» با تلویزیون قطع همکاری کرد

 20. از منشور سازمان ملل تا تار سیبیل نداشته جان کری!

 21. نقش آمریکا در سقوط هواپیمای اوکراینی

 22. تصاویر جدید از ویرانه‌های عین الاسد

 23. لزوم برگزاری تشییع و یادبود ملی برای شهدای سقوط هواپیما/پنهانکاری درباره سقوط هواپیما به روایت عباس عبدی/ نادران: نمایندگانی که به‌دلیل فساد مالی ردصلاحیت شده‌اند به دادگاه معرفی شوند

 24. منتشرکننده تصاویر اصابت موشک به هواپیمای مسافربری شناسایی شد

 25. نخست‌وزیر کانادا: ایران باید پاسخگو باشد

آخرین عناوین