۳۰ نکته درباره بودجه ۹۸

*احمد امیرآبادی‌فراهانی،   3971024019 ۱۸ نظر، ۳ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
۳۰ نکته درباره بودجه ۹۸

بودجه یعنی پیش‌بینی دخل و خرج یک ‌سال و این پیش‌بینی توسط دولت پیشنهاد و توسط نمایندگان ملت تصویب می‌‌شود، پیش‌بینی بودجه سال۱۳۹۸ دارای نواقصی است که در این مقاله به آن پرداخته شده و امید است مورد توجه نمایندگان محترم ملت قرار گرفته و تا دیر نشده، اصلاح شود.

۱- بند ۱۵ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و قوانین توسعه پنج ساله، بر افزایش ارزش افزوده از طریق تکمیل زنجیره ارزش صنعت نفت و گاز تاکید دارند. در حوزه درآمدی، شرکت نفت از فروش هر بشکه نفت و میعانات گازی ۱۱.۵ درصد سهم می‌برد؛ سهم این شرکت درصورت صادرات نفت و میعانات به‌صورت خام به خارج روی هر بشکه نفت حدود ۹ تا ۱۰ دلار و درصورت فروش به پالایشگاه داخلی، حدود دو دلار است. لذا شرکت ملی نفت با بهانه قراردادهای بیع متقابل ازدیاد برداشت و پرداخت حقوق و دستمزد، تمایل به خام‌فروشی برای جذب اعتبار بیشتر دارد.

۲- براساس بند ۱۸ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و بند ۱۰ سیاست‌های کلی برنامه ششم توسعه ابلاغی مقام معظم رهبری، دولت باید هرساله وابستگی خود را در بودجه به نفت کاهش دهد.

در این راستا طبق قانون برنامه ششم توسعه، وابستگی بودجه به نفت باید به ۲۰ درصد کاهش یابد درحالی که در لایحه بودجه ۹۸ این میزان ۳۵ درصد است. همچنین درآمدهای حاصل از نفت و فرآورده‌های نفتی نسبت به سال قبل، رشد ۴۲ درصدی داشته است که این مساله با توجه به شرایط تحریمی و امکان عدم‌تحقق درآمدهای نفتی و ایجاد نوسانات ارزی، برای کشور بسیار خطرناک است.

۳- براساس بند ۱۶ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، باید صرفه‌جویی در هزینه‌های عمومی کشور دنبال شود. با این حال هزینه‌های دولت در سال ۹۸‌، رشد ۱۶ درصدی داشته و در ساختار هزینه‌های جاری عمده هزینه‌های دولت مربوط به پرداخت حقوق، پرداخت به صندوق‌های رو به ورشکستگی بازنشستگی، سازمان تامین اجتماعی و سازمان بیمه سلامت بوده است.

۴- براساس بند ۹ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی که دولت را ملزم به اصلاح و تقویت نظام مالی می‌کند با این حال با وجود وضعیت رکودی کشور و رشد بالای بیکاری، بودجه عمرانی تنها ۲.۶۴ درصد نسبت به سال قبل رشد داشته و طبق قانون برنامه ششم بودجه عمرانی سال ۹۸، باید مبلغ ۹۳.۷ هزار میلیارد می‌بود، درحالی که این مبلغ ۶۲ ه.‌م درنظر گرفته شده است.

۵- براساس سیاست‌های کلی اصل ۱۱ قانون اساسی، دولت باید به‌جز موارد مشخص‌شده فعالیت‌های خود را به بخش خصوصی واگذار کند؛ با این حال در بودجه ۹۸، واگذاری شرکت‌های دولتی به بخش خصوصی کاهش ۱۱درصدی داشته است.

۶- براساس ماده ۱۰۶ قانون برنامه ششم توسعه، دولت مکلف است به‌منظور افزایش توان دفاعی کشور، حداقل پنج درصد از منابع بودجه عمومی و درآمدهای اختصاصی را به‌عنوان سهم تقویت بنیه نظامی در بودجه سالانه کشور اختصاص دهد؛ با این حال سرجمع بودجه تخصیص‌یافته برای تقویت بنیه نظامی کشور در بودجه ۹۸ به یک درصد نیز نمی‌رسد.

۷- میزان فروش نفت و گاز به داخل شفاف نیست، شفافیت این بخش می‌تواند بخشی از درآمدهای بودجه عمومی دولت را تامین کند.

۸- نرخ تسعیر ارز در بودجه شفاف نیست که همین امر دست دولت برای مداخله احتمالی در بازار ارز (افزایش تعمدی قیمت ارز) برای جبران کسری بودجه را باز می‌گذارد. همچنین به‌دلیل شفاف‌نبودن نرخ تسعیر ارز، میزان درآمدهای ناشی از برداشت از صندوق توسعه ملی (که معمولا هر سال با درخواست دولت از مقام معظم رهبری صورت می‌گیرد) نامشخص است.

۹-  نحوه تسویه‌حساب در تبادل انرژی بین وزارت نفت و وزارت نیرو مشخص نیست که این امر منجر به بروز برخی مفاسد شده است.

۱۰- منابع و مصارف شرکت‌های دولتی، موسسات انتفاعی وابسته به دولت و بانک‌ها با رشد بی‌سابقه ۵۲ درصدی، ۱۲۷۵ ه.‌م پیش‌بینی شده که این میزان به تنهایی ۷۴ درصد از کل بودجه را تشکیل می‌دهد. (در بودجه سال گذشته این سهم ۶۸درصد بوده است.)

۱۱- بودجه تنها سه شرکت مرتبط با بخش نفت و گاز (شرکت نفت، شرکت پالایش و پخش و شرکت گاز) حدود ۹۸۶ ه.‌م یعنی ۵۳ درصد کل بودجه است.

۱۲- در چندین سال گذشته بودجه شرکت‌های دولتی که بخش مهمی از کل بودجه را شامل می‌شود، در مجلس شورای اسلامی بررسی نمی‌شود. (این مساله برای شورای نگهبان نیز قابل‌قبول نبوده چراکه خلاف اصل 52 قانون‌اساسی است) لذا این بخش از بودجه به‌تدریج تبدیل به حیاط ‌خلوت دولت شده است.

۱۳- مجموع بودجه دفاعی و امنیتی کشور ۵۲.۴  ه.‌م است که با کاهش بی‌سابقه ۱۷ درصدی نسبت به سال گذشته روبه‌رو شده است. از ۹ بخش عمده کلان که بالاترین مصرف بودجه را دارند (امور رفاه اجتماعی، آموزش و پرورش، سلامت، دفاعی و امنیتی)، تنها بودجه بخش دفاعی و امنیتی نسبت به سال گذشته کاهش یافته است. با وجود آنکه طبق ادعای مسئولان دولتی، درصورت کسب درآمدهای مازاد در سال آینده بودجه بخش دفاعی و امنیتی تا ۲۰ ه.‌م امکان افزایش دارد، اما تحمیل ریسک عدم‌تحقق درآمدهای نفتی به بخش دفاعی و امنیتی کشور با توجه به تهدیدهای روزافزون علیه کشور توجیه‌پذیر نیست.

۱۴- در نظر نگرفتن ردیف بودجه برای برخی از مصادیق انفال از قبیل اورانیوم، طلا و سایر منابع طبیعی.در نظر نگرفتن ردیف بودجه برای برخی درآمدهای مالیاتی از قبیل مالیات حراج‌های ملی، مالیات مودیان اختصاصی (ازجمله مسکن و اتومبیل مقامات) و... . همچنین عدم‌ محاسبه دقیق مالیات معوق بانک‌ها.

۱۵- عدم محاسبه دقیق درآمدهای دولت ناشی از سرمایه‌گذاری در شرکت‌های دولت و سود سهام دولت در این شرکت‌ها.

۱۶- میانگین صادرات روزانه نفت در سال۹۸، ۱.۵ میلیون بشکه در نظر گرفته شده که در بهترین سناریو فروش ۱.۲ میلیون بشکه پیش‌بینی می‌شود. میزان صادرات نفت، واقع‌بینانه نبوده و تکیه زیادی به خرید نفت توسط اروپا از طریق کانال ویژه مالی شده است.

۱۷- عرضه نفت در بورس انرژی به‌عنوان راهکار مناسب جهت ایجاد اطمینان از درآمدهای نفتی باید بدون نگرانی از تحریم مطرح شود.

۱۸- محدودیت‌هایی برای خام‌فروشی در نظر گرفته شده و وزارت نفت ملزم به تامین خوراک پالایشگاه‌های کوچک داخلی شود.

۱۹- روش کنونی تخصیص یارانه به حامل‌های انرژی به‌ویژه بنزین به‌شدت غیرعادلانه (مصرف بیشتر= یارانه بیشتر) بوده و همچنین افزایش نرخ ارز منجر به تاراج سرمایه‌های ملی از طریق قاچاق سوخت به کشورهای همسایه شده است.

طرح‌های مختلفی در این رابطه ارائه شده است که ازجمله می‌توان به اختصاص ماهانه ۲۴ لیتر بنزین ۱۰۰۰ تومانی به ازای هر نفر به سرپرست خانوار یا اختصاص کارت انرژی حاوی سهمیه گاز، برق، بنزین و... خانواده به سرپرست خانوار اشاره کرد.

۲۰-  بخش زیادی از درآمدهای هدفمندی دراختیار شرکت‌های دولتی است که محل مصرف آن غیرشفاف است. ( از ۱۲۲.۶  ه.‌م درآمد هدفمندی یارانه‌ها، تنها مصارف ۶۲.۶ ه.‌م مشخص شده و ۸۰ ه.‌م دراختیار شرکت‌های دولتی قرار گرفته است.

۲۱- مقایسه هزینه با مصارف هدفمندی یارانه‌ها و شفاف‌شدن محل مصرف ۸۰ ه.‌م ضروری است زیرا غیرمنطقی است که برای پرداخت ۶۲ ه.‌م، ۸۰ ه.‌م هزینه شود. (با ۸۰ ه.‌م می‌توان ۸۶ هزار تومان به مبلغ یارانه هر نفر اضافه کرد.)

۲۲- میان وزارت بهداشت و سازمان برنامه و بودجه درخصوص بودجه طرحی تحول سلامت اختلاف نظر وجود دارد.

طبق ادعای وزارت بهداشت تنها ۳.۸ ه.‌م و بنابر ادعای سازمان برنامه و بودجه 35 ه.م است.

بخش زیادی از بوجه طرح تحول سلامت از جنس بودجه پنهان است که شفاف‌شدن میزان واقعی آن ضروری است.

درشرایط فعلی نمی‌توان بودجه سلامت را افزایش داد، زیرا به ضرر عموم مردم بوده و دردی از نظام سلامت دوا نمی‌کند و همچنین افزایش آن باید از محل مالیات پزشکان ( که حداقل 8 ه.‌م فرار مالیاتی دارند) باشد.

۲۳- با توجه به رقم در نظر گرفته شده برای بودجه عمرانی، سال آینده رکود تشدید خواهد شد و دولت باید بودجه مناسبی برای طرح‌های عمرانی قرار دهد که این بودجه می‌تواند از محل درآمدهای جدید مالیاتی ازجمله از طریق مقابله با فرار مالیاتی و افزایش پایه‌های مالیاتی مالیات‌های سوداگری (زمین، خانه‌های خالی از سکنه، خودرو و...) باشد.

۲۴- در بودجه ۹۸ مبلغ وام ازدواج افزایش پیدا نکرده است. از نظر کارشناسی امکان افزایش وام به ۳۰ میلیون تومان وجود دارد که نیازمند ۳۶ ه.‌م منابع قرض‌الحسنه ( ۱۰ ه.‌م از منابع موجود، ۱۳ ه.‌م بازپرداخت وام‌های قبلی، ۱۸ ه.‌م افزایش سپرده‌های قرض‌الحسنه و ۱۶ ه.‌م سپرده‌های قرض‌الحسنه جاری) است.

دولت ملزم به تغییر مبادی واردات از غرب به شرق و استفاده از ظرفیت کشورهایی مانند روسیه، چین، هند، پاکستان، ترکیه و... شود.

۲۵- روند توسعه بدون ضابطه مناطق آزاد تجاری و افزایش تعداد این مناطق متوقف شود. همچنین با توجه به محصور نبودن منطقه آزاد ارس، درحال افزایش مساحت آن هستند.

۲۶- مدیریت مالیات طبقات جامعه و اجرایی‌کردن طرح مالیات بر درآمد (اخذ مالیات پلکانی) ضروری به‌نظر می‌رسد.

۲۷- با توجه به محدودیت منابع ارزی کشور، تخصیص ارز با نرخ دولتی برای موارد غیرضروری مانند واردات کالاهای لوکس، سفرهای خارجی و... محدود شود.

با توجه به سوءاستفاده‌های صورت‌گرفته از تغییر مالکیت صندوق کارآفرینی امید و خصولتی شدن آن، بازگشت این صندوق به دولت صورت پذیرد.

۲۸- طرح توافق شرکت ملی نفت با صندوق توسعه ملی مبنی‌بر تسویه بدهی شرکت ملی نفت به طرف‌های چینی از محل حساب بانک مرکزی و به پشتوانه دارایی‌های صندوق توسعه ملی که با توجه به مخالفت مقام معظم رهبری با استفاده دولت از سهم صندوق توسعه ملی، قانونی‌بودن آن محل تردید بوده، به‌نوعی دور زدن دستور ایشان است.

۲۹- مطرح شدن طرحی در دولت برای فروش ۱۵میلیارد اوراق قرضه ارزی به امید بازپرداخت آن با توجه به رفع تحریم‌ها و افزایش درآمد ارزی در هفت سال آینده؛ که ممکن است با توجه به عدم رفع تحریم، کاهش درآمدهای ارزی و نوسانات ارزی، کشور را در بازپرداخت بدهی‌ها با مشکل مواجه کند.

۳۰- توجه به موضوع افزایش جمعیت از طریق ارائه برخی مشوق‌ها و نیز رفع محدودیت‌های قانونی مانند ارائه خدمات بیمه‌ای و... در بودجه ضروری به نظر می‌رسد.

همه این موارد و توضیحاتی که بیان شد، نشان می‌دهد که تا چه حدی بازنگری در بودجه سال آینده ضروری است و ‌باید نمایندگان محترم به آن واقف بوده و در این مسیر قدم بردارند.

 

 

*عضو کمیسیون تلفیق بودجه 98 مجلس

منبع: فرهیختگان

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۷۲۱۵۹۴۰۷:۳۹:۴۲ ۱۳۹۷/۱۰/۲۴
به عنوان دبیر آ پ که تقریباً با وضعیت بودجه آموزش و پرورش کشور ها آشنایی دارم. معمولا 5 درصد تولید ناخالص به آموزش و پرورش اختصاص می دهند که در این بودجه فقط یک درصد است، عجیب است که شما نه تنها به این موضوع اشاره نکرده اید بلکه به طور ضمنی به زیاد شدن بودجه آ پ اشاره کرد ید؟؟؟؟؟؟ به عنوان مثال کشور های فنلاند سوئد نروژ دانمارک از 6 تا 8 درصد تولید ناخالص داخلی را به آموزش و پرورش می دهند.
ناشناس۷۲۱۵۹۹۰۷:۵۴:۳۶ ۱۳۹۷/۱۰/۲۴
الان آشنا پیداش میشه یه فرافکنی میکنه ذهن ها منحرف میکنه
ناشناس۷۲۱۶۲۲۰۸:۲۵:۰۸ ۱۳۹۷/۱۰/۲۴
حنای آشنا و نوبخت و فریدون و حسن و واعظی دیگه رنگی نداره
ناشناس۷۲۱۶۰۲۰۷:۵۷:۴۷ ۱۳۹۷/۱۰/۲۴
کار از اقتصاد مقاومتی گذشته اقتصاد ؛ اقتصاد جنگی است
رامتین۷۲۱۶۰۶۰۸:۰۳:۴۸ ۱۳۹۷/۱۰/۲۴
از بودجه ای که نوبخت و دوستاش بنویسن انتظار بیشتری نیست
ناشناس۷۲۱۶۲۰۰۸:۲۲:۳۹ ۱۳۹۷/۱۰/۲۴
نوبخت فقط به درد این میخوره که بشینه 48 ساعت صحبت کنه !
ناشناس۷۲۱۷۱۶۱۰:۰۰:۰۳ ۱۳۹۷/۱۰/۲۴
البته با چاشنی لبخند خنک ژکوند
تبریزی۷۲۲۳۹۷۱۶:۵۸:۱۵ ۱۳۹۷/۱۰/۲۴
با لبخندی اعصاب خردکن و لحنی که گویی با بچه اول ابتدایی حرف می زنه.
ناشناس۷۲۱۶۰۷۰۸:۰۶:۰۹ ۱۳۹۷/۱۰/۲۴
محمود عقلش رسید که درب سازمان برنامه و بودجه رو بست
ناشناس۷۲۱۶۳۰۰۸:۳۴:۰۰ ۱۳۹۷/۱۰/۲۴
حسن به استاداش محمود اقتدا کند
کارشناس ارشد امور مالی۷۲۱۶۱۰۰۸:۱۲:۰۶ ۱۳۹۷/۱۰/۲۴
به نظر بنده اگه کل پولا رو بریزن وسط و هر وزارتخونه و سازمانی هر چی دلش خواست از بودجه برداره ؛ بهتر از اینه که ... بخواد برامون بودجه بنویسه به نظر بنده در روش اول با کسری بودجه کمتری در وسط سال مواجه میشیم
ناشناس۷۲۱۶۱۱۰۸:۱۳:۴۵ ۱۳۹۷/۱۰/۲۴
در ازای این همه فشار و فلاکت اقتصادی ، چی قراره گیرمون بیاد ؟
ناشناس۷۲۱۶۹۶۰۹:۴۲:۲۷ ۱۳۹۷/۱۰/۲۴
تقریبا هیچ
ناشناس۷۲۱۷۵۵۱۰:۲۴:۵۷ ۱۳۹۷/۱۰/۲۴
چه ساده ای "ما "که قرار نیست چیزی گیرمون بیاد
ناشناس۷۲۱۶۱۳۰۸:۱۵:۳۳ ۱۳۹۷/۱۰/۲۴
همانگونه که دولت سخنگو نداره رئیس برنامه و بودجه هم نباید داشته باشه
ناشناس۷۲۱۶۱۶۰۸:۱۸:۳۳ ۱۳۹۷/۱۰/۲۴
سال دیگه کلا تعطیلیم
ناشناس۷۲۱۶۳۴۰۸:۳۷:۰۹ ۱۳۹۷/۱۰/۲۴
رئیس سازمان برنامه و بودجه نوبخت است !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! متاسف ام و دیگر هیچ !
ناشناس۷۲۱۷۱۳۰۹:۵۸:۰۳ ۱۳۹۷/۱۰/۲۴
تفاوت مردم و مسولین اینجا مشخص میشه که ما به نون شبمون فکر میکنیم و اونا به افق چشم انداز و برنامه ششم الهم اشفع...

پربحث‌های اخیر

 1. کشف طلا، دلار و ۳ کارت‌خوان با گردش مالی ده میلیاردی در دفتر زنگنه

 2. اولین زن یهودی در سنای آمریکا و میزبان ظریف کیست؟ + تصاویر

 3. «کسی که دو رئیس قوه را بیچاره کرده» کیست؟/ انتصاب معاون دفتر وزیر با مدرک راهنمایی/ نقد عطریانفر بر عملکرد اصلاح‌طلبان در سال ۸۸

 4. راغفر: اگر امروز دلار ۸۰۰۰ تومان شود مردم از ذوق به همین دولت رای می‌دهند!

 5. دولت حزب اللهي و جوان

 6. جانشین فرمانده کل سپاه: ناو‌های آمریکایی کاملا تحت کنترل ما هستند

 7. مانتو، شلوار و لباس تولید خیرآباد ورامین با مارک های خارجی در بازار

 8. رئیس سازمان حمایت: مسئول قیمت گذاری خودرو ما هستیم/ ما به قیمت ۶۰ میلیونی پراید رضایت ندادیم

 9. اسامی نامزدهای ۳فراکسیون سیاسی مجلس برای انتخابات هیئت رئیسه/جدول

 10. طوفان در تهران  

 11. اعتراض شدید به اکران یک فیلم غیراخلاقی در جشنواره کن

 12. ۵۱ میلیون خانوار آمریکایی هزینه غذا و اجاره ندارند

 13. دلیل کسر مبالغ میلیونی از حقوق اردیبهشت فرهنگیان

 14. به بهانه‌ی بیلبورد سازمان فنی‌حرفه‌ای در فرودگاه یزد

 15. دستیار ویژه وزیر صنعت: ۱۰۰ هزار خودرو به بازار می‌آید

 16. دلایل محروم نشدن قطعی بیرانوند اعلام شد

 17. ساخت ۱۶ بند برای مقابله با سیل در شهرستان قلعه گنج

 18. چند نفر از دهه شصتی‌ها بیکارند؟ + جدول

 19. نماینده مجلس خطاب به روحانی: دست از لجبازی بردارید/ شما بیشترین قانون شکنی را داشته‌اید!

 20. جلسه شورایعالی انقلاب فرهنگی به ریاست لاریجانی برگزار می شود

 21. گلزار داورها، بازی پرسپولیس و سپاهان را قضاوت می‌کند

 22. فروش فوری پژو ۲۰۷ و پژو ۲۰۶ توسط ایران خودرو/ جزییات شرایط

 23. قطع همکاری برخی شرکت‌ها با هوآوی بخاطر ترس از آمریکا

 24. اسکوتر ۱۲ میلیون تومانی ب ام‌و رونمایی شد  

 25. نصرالله: پیروزی سال ۲۰۰۰ نبود ترامپ جنوب لبنان را هم به اسرائیل می‌داد

پربحث‌های دیروز

 1. انبارلویی: تعجب می‌کنم آقای ظریف به چه دلیل دوباره مذاکره کرده/برجام را اجرایی نکنند، با آمریکایی‌ها حرفی نداریم

 2. کشف طلا، دلار و ۳ کارت‌خوان با گردش مالی ده میلیاردی در دفتر زنگنه

 3. چرا خرمشهر، خرّم‌شهر نشد؟! / چه خوب که ممد نیست...

 4. خدمات یک مدرسه غیرانتفاعی لاکچری در تهران/ ۸۵ میلیون تومان برای اردوی سوئد و فرانسه؛ ۵ میلیون هم اردوی شیراز!

 5. زاکانی:‌ کسی که دو رئیس قوه را بیچاره کرده و دچار مشکل و مایه بدنامی قوه قضائیه شده را باید کنار گذاشت

 6. انتقاد رییس سازمان نظام پزشکی از تمسخر پزشکان در رسانه ملی

 7. اولین زن یهودی در سنای آمریکا و میزبان ظریف کیست؟ + تصاویر

 8. علمای شيعه، یکی از پاسداران زبان فارسی

 9. نقوی‌حسینی: ظریف باید درباره محتوای دیدار با سناتور آمریکایی توضیح دهد

 10. چرا مذاکره با آمریکا سم است؟

 11. مراسم افطاری‌ای که هیچ‌گاه از خاطر روحانی پاک نخواهد شد

 12. هنر تغییر محاسبات

 13. «کسی که دو رئیس قوه را بیچاره کرده» کیست؟/ انتصاب معاون دفتر وزیر با مدرک راهنمایی/ نقد عطریانفر بر عملکرد اصلاح‌طلبان در سال ۸۸

 14. راغفر: اگر امروز دلار ۸۰۰۰ تومان شود مردم از ذوق به همین دولت رای می‌دهند!

 15. کشف ۹۶ بسته ۱۰۰ دلاری از خانه یک روستایی!

 16. دولت حزب اللهي و جوان

 17. مرعشی: مسیر انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ از ۹۸ می‌گذرد/ اصلاح‌طلبان از ضعف‌های دولت آسیب دیده‌اند

 18. کوتاه کردن دست دلالان از بازار خودرو موجب کاهش قیمت می‌شود

 19. جانشین فرمانده کل سپاه: ناو‌های آمریکایی کاملا تحت کنترل ما هستند

 20. مانتو، شلوار و لباس تولید خیرآباد ورامین با مارک های خارجی در بازار

 21. رئیس سازمان حمایت: مسئول قیمت گذاری خودرو ما هستیم/ ما به قیمت ۶۰ میلیونی پراید رضایت ندادیم

 22. اسامی نامزدهای ۳فراکسیون سیاسی مجلس برای انتخابات هیئت رئیسه/جدول

 23. طوفان در تهران  

 24. اعتراض شدید به اکران یک فیلم غیراخلاقی در جشنواره کن

 25. ۵۱ میلیون خانوار آمریکایی هزینه غذا و اجاره ندارند

پربحث‌های هفته

 1. کشتیم که کشتیم دیه‌شو میدیم! / نظر شما درباره‌ی این فیلم چیست؟!

 2. لفاظی تازه ترامپ علیه ایران: هرگز دوباره آمریکا را تهدید نکنید

 3. محکومیت «یاسین رامین» در پرونده شیرخشک‌های آلوده وارداتی به ۱۷ سال حبس

 4. انبارلویی: تعجب می‌کنم آقای ظریف به چه دلیل دوباره مذاکره کرده/برجام را اجرایی نکنند، با آمریکایی‌ها حرفی نداریم

 5. برجام؛ ترامپ و توافق جدید

 6. عابربانک پرسپولیس و وزیر سابق کجا شلاق می‌خورند؟

 7. کشف طلا، دلار و ۳ کارت‌خوان با گردش مالی ده میلیاردی در دفتر زنگنه

 8. فرار از جنگ صلح به بار نمی‌‌آورد

 9. چرا خرمشهر، خرّم‌شهر نشد؟! / چه خوب که ممد نیست...

 10. واکنش‌ها به درخواست روحانی برای اختیارات ویژه/ تاکتیک دو سر برد رئیس جمهور/ بگوید در چه مواردی محدودیت دارد/ خیری ندیده ایم از این اختیارها

 11. صدای خاموش تجرد قطعی

 12. توضیح نماینده خرمشهر درباره انتشار عکسی افطاری وی در فضای مجازی

 13. محسنی اژه‌ای: از بی‌عفتی فیلم بگیرید و برای ما بفرستید/ روحانی چه اختیار ویژه‌ای می‌خواهد؟/ رضایت اصحاب رسانه از جلسه با رئیسی

 14. تخریب ویلاهای خاص با قاطعیت دستگاه قضا/ از ویلای داماد شمخانی تا دختر وزیر سابق

 15. علی شمخانی: ۴۰سال است جنگ اقتصادی را با فرهنگ خرمشهر به پیروزی تبدیل کرده‌ایم

 16. هشدار شديد دهقان به روسای قوا؛ دستورالعمل چپاول اموال مردم را لغو كنيد

 17. چراغ‌های روشن به هنگام سحر  

 18. خدمات یک مدرسه غیرانتفاعی لاکچری در تهران/ ۸۵ میلیون تومان برای اردوی سوئد و فرانسه؛ ۵ میلیون هم اردوی شیراز!

 19. زاکانی:‌ کسی که دو رئیس قوه را بیچاره کرده و دچار مشکل و مایه بدنامی قوه قضائیه شده را باید کنار گذاشت

 20. ساختمان های کره شمالی‎  

 21. پراید ۱۸.۵ میلیونی در صورت مالی سالیانه شرکت سایپا

 22. اژه‌ای:‌ دشمن به دنبال رواج بی‌عفتی و بی‌اخلاقی در جامعه است/ چرا فیلم قانون‌گریزی‌ها را برای مقامات قضایی نمی‌فرستید؟

 23. روحانی: قیمت ارز ۱۳ هزار تومان و حتی ۸ هزار تومان نیست / بنگاه‌های دولتی باید واگذار شود

 24. آموزش فریب دادن زنان متاهل در سریال نمایش خانگی!

 25. انتقاد رییس سازمان نظام پزشکی از تمسخر پزشکان در رسانه ملی

پربحث‌های اخیر

 1. کشف طلا، دلار و ۳ کارت‌خوان با گردش مالی ده میلیاردی در دفتر زنگنه

 2. راغفر: اگر امروز دلار ۸۰۰۰ تومان شود مردم از ذوق به همین دولت رای می‌دهند!

 3. رئیس سازمان حمایت: مسئول قیمت گذاری خودرو ما هستیم/ ما به قیمت ۶۰ میلیونی پراید رضایت ندادیم

 4. اعتراض شدید به اکران یک فیلم غیراخلاقی در جشنواره کن

 5. دلیل کسر مبالغ میلیونی از حقوق اردیبهشت فرهنگیان

 6. دستیار ویژه وزیر صنعت: ۱۰۰ هزار خودرو به بازار می‌آید

 7. ساخت ۱۶ بند برای مقابله با سیل در شهرستان قلعه گنج

 8. چند نفر از دهه شصتی‌ها بیکارند؟ + جدول

 9. فروش فوری پژو ۲۰۷ و پژو ۲۰۶ توسط ایران خودرو/ جزییات شرایط

 10. کیفیت خودروهای داخلی در فروردین اعلام شد + جدول

 11. پیشنهاد یک اقتصاددان برای عبور از بحران اقتصادی

 12. جلسه ویژه کمیسیون عمران برای ساماندهی بازار مسکن با حضور اسلامی

 13. ‌استاندارد خودروهای داخلی در سراشیبی پرپیچ و خم کیفیت؛ وقتی کیفیت فدای مصلحت می‌شود

 14. جزییات تازه از ۲۶۴ فقره ثبت سفارش جعلی خودرو/ دستور تعیین ارزش فوری خودروهای وارده با ثبت سفارش فاقد اعتبار+ سند

 15. بودجه کاهش فقر به ۸ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان افزایش داد

 16. ۸۲ میلیارد جریمه یک شرکت پتروشیمی وصول شد

 17. گواهی سپرده طلای آب شده عرضه می‌شود

 18. شکر را بیشتر از 3500 تومان نخرید!

 19. آموزش و پرورش: 400 هزار تومان پس از اعمال افزایش حقوق فرهنگیان کسر شد

 20. جنبش ضدآیفونی چینی ها آغاز شد/ نگرانی اپل از کاهش سود

 21. اعمال تعرفه‌های جدید برق برای تهرانی‌ها

 22. شاخص کل بورس تهران کاهش یافت + جدول

 23. افزایش دوباره قیمت سکه در بازار + آخرین قیمت دلار

 24. قیمت امروز خرید دلار در بانک‌ها

پربحث‌های دیروز

 1. کشف طلا، دلار و ۳ کارت‌خوان با گردش مالی ده میلیاردی در دفتر زنگنه

 2. مراسم افطاری‌ای که هیچ‌گاه از خاطر روحانی پاک نخواهد شد

 3. راغفر: اگر امروز دلار ۸۰۰۰ تومان شود مردم از ذوق به همین دولت رای می‌دهند!

 4. کوتاه کردن دست دلالان از بازار خودرو موجب کاهش قیمت می‌شود

 5. رئیس سازمان حمایت: مسئول قیمت گذاری خودرو ما هستیم/ ما به قیمت ۶۰ میلیونی پراید رضایت ندادیم

 6. اعتراض شدید به اکران یک فیلم غیراخلاقی در جشنواره کن

 7. دلیل کسر مبالغ میلیونی از حقوق اردیبهشت فرهنگیان

 8. پیش بینی قیمت مسکن در تابستان ۹۸

 9. دستیار ویژه وزیر صنعت: ۱۰۰ هزار خودرو به بازار می‌آید

 10. ساخت ۱۶ بند برای مقابله با سیل در شهرستان قلعه گنج

 11. چند نفر از دهه شصتی‌ها بیکارند؟ + جدول

 12. فروش فوری پژو ۲۰۷ و پژو ۲۰۶ توسط ایران خودرو/ جزییات شرایط

 13. کیفیت خودروهای داخلی در فروردین اعلام شد + جدول

 14. معاون وزیر کشاورزی: مردم کالای گران نخرند!

 15. بودجه کاهش فقر به ۸ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان افزایش داد

 16. ۸۲ میلیارد جریمه یک شرکت پتروشیمی وصول شد

 17. گواهی سپرده طلای آب شده عرضه می‌شود

 18. شکر را بیشتر از 3500 تومان نخرید!

 19. آموزش و پرورش: 400 هزار تومان پس از اعمال افزایش حقوق فرهنگیان کسر شد

 20. جنبش ضدآیفونی چینی ها آغاز شد/ نگرانی اپل از کاهش سود

 21. اعمال تعرفه‌های جدید برق برای تهرانی‌ها

 22. شاخص کل بورس تهران کاهش یافت + جدول

 23. افزایش دوباره قیمت سکه در بازار + آخرین قیمت دلار

 24. قیمت امروز خرید دلار در بانک‌ها

 25. دستورالعمل پرداخت مالیات پزشکان ابلاغ شد

پربحث‌های هفته

 1. کشف طلا، دلار و ۳ کارت‌خوان با گردش مالی ده میلیاردی در دفتر زنگنه

 2. هشدار شديد دهقان به روسای قوا؛ دستورالعمل چپاول اموال مردم را لغو كنيد

 3. پراید ۱۸.۵ میلیونی در صورت مالی سالیانه شرکت سایپا

 4. روحانی: قیمت ارز ۱۳ هزار تومان و حتی ۸ هزار تومان نیست / بنگاه‌های دولتی باید واگذار شود

 5. شریعتمداری: علیرغم تلاش دولت همچنان مردم در شرایط مطلوبی به سر نمی‌برند

 6. ارز ۴۲۰۰ تومانی را حذف کنید، یارانه نقدی بدهید

 7. گرانی و بازار مسکن/ وام‌هایی که دیگر کارایی ندارد!

 8. اختیارات و تصمیمات اقتصادی که معطل اجراست

 9. ارز ۴۲۰۰ تومانی را تمام کنید!

 10. افزایش شدید اجاره بها به نحو عجیبی آغاز شده است

 11. رونق تولید از مسیر فناوری اطلاعات

 12. مراسم افطاری‌ای که هیچ‌گاه از خاطر روحانی پاک نخواهد شد

 13. رئیس کل بانک مرکزی : مردم دربازار ارز سرمایه گذاری نکنند/ کاهش۲هزارتومانی دلار

 14. ادامه کاهش قیمت‌ خودرو در بازار + جدول

 15. دریافت ۸میلیون دلار ارز دولتی توسط یک خیریه/ تحقیق و تفحص از ارز ۴۲۰۰تومانی

 16. بازار مسکن یا تونل وحشت؟!

 17. چه کسانی خودرو را گران کردند؟

 18. خجسته: ما توانستیم «ریگی» را از هواپیما به زمین بیاوریم چگونه نمی‌توانیم اخلالگران بازار را دستگیر کنیم

 19. وزیر راه: با افزایش تولید مسکن، قیمت آن را کاهش می‌دهیم

 20. احتمال تغییر ساعت کاری ادارات

 21. راغفر: اگر امروز دلار ۸۰۰۰ تومان شود مردم از ذوق به همین دولت رای می‌دهند!

 22. واردات خودروی هیبریدی همچنان ممنوع است

 23. شورای رقابت دوباره قیمت‌گذار خودرو شد

 24. قرار جلب پوری حسینی به دادرسی صادر شد

 25. باز هم گرانی خودرو، باز هم سکوت سازمان حمایت/ انفعال در برابر خودروسازان تا کی ادامه دارد!؟

آخرین عناوین