قبول کنیم خودروساز کامل نشدیم؛ مونتاژکار خوبی هستیم/ کمک ۱۵ هزار میلیارد تومانی دولت به خودروسازان/ آغز فروش فوری و نقدی سایپا از امروز

گروه اقتصادی الف،   3971023029 ۶۵ نظر، ۴ در صف انتشار و ۹ تکراری یا غیرقابل انتشار
قبول کنیم خودروساز کامل نشدیم؛ مونتاژکار خوبی هستیم/ کمک ۱۵ هزار میلیارد تومانی دولت به خودروسازان/ آغز فروش فوری و نقدی سایپا از امروز

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس می‌گوید: باید قبول کنیم ما هنوز خودروساز کامل نشده ایم و همچنان مونتاژکار خوبی هستیم و رئیس سازمان حمایت از مصرف کننده هم گفت: باید کلیه خودرو‌های پیش فروش شده تا ۳۱ مرداد باید بدون افزایش قیمت عرضه شوند.

عباس تابش، معاون وزیر صنعت و معدن و تجارت و رئیس سازمان حمایت از تولید کننده و مصرف کننده در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شب گذشته گفت: دو خودرو ساز ایران خودرو و سایپا ۳۰۰ هزار خودرو معوق دارند و طبق تصمیمات ستاد تنظیم خودروساز حق ندارد بیش از ۲۰ درصد تولید را به فروش فوری اختصاص دهد و حداقل ۸۰ درصد را برای ایفای تعهداتشان نسبت به معوقات تخصیص دهند. هر خودروساز بین ۹۲۰ تا ۹۳۰ هزار خودرو فروش دارند که ۲۹۰ هزار خودرو باید به معوقات اختصاص داده شود.

حضور هاشم یکه‌زارع مدیر عامل ایران خودرو نیز در این برنامه با بیان اینکه از خرداد ماه سال جاری به بعد هیچ معوقه‌ای نداریم، گفت: تدارک قطعات از طرف قطعه سازان با مشکل روبرو شد و همین باعث کاهش تولید شد؛ ولی با سیاست‌های وزارت صنعت امیدواریم روند تحویل معوقات سریع‌تر انجام شود.

محمدرضا سروش مدیر عامل سایپا هم گفت: بر اساس روال تا اوایل سال جاری تولید شرکت‌ها و روند تولید و تحویل طبق برنامه بود، اما آنچه باعث وقفه در تولید و تاخیر در بازار شد محدودیت‌هایی بود که به تولید شوک وارد کرد و منجر به کاهش تولید و تاخیر در تحویل خودرو‌ها شد.تا اوایل سال جاری روند تولید و تحویل طبق برنامه انجام شده است، اما متاسفانه سازندگان در تامین ارز و تامین قطعه با مشکل مواجه شدند و روند تولید کاهش یافت و روند تحویل با تاخیر صورت گرفت.

وی با بیان اینکه قرارداد‌های شرکت‌های خودروسازان با خریداران بر اساس شرایط مقطع زمانی شکل می‌گیرد و قیمت نهایی بر اساس قیمت روز و زمان تحویل است، گفت: از آنجایی که کشور ما همواره با تغییراتی در قیمت ارز مواجه است، قیمت زمان تحویل قیمت مبنای محاسبه است یعنی زمان ثبت نام با یک مبنای ارز دیگری محاسبه شده و زمان تحویل با ارز دیگری تسویه شده است.

مدیرعامل ایران خودرو با بیان اینکه بیشتر شکایات مشتری‌هایی که خودروی ۲۰۰۸ خریداری کردند روی قیمت مشکلی ندارند و شکایات مربوط به تاخیر است، با اشاره به قیمت پژو ۲۰۷ گفت: این خودرو خودرویی جدید است و نسبت به مبلغی که گرفتیم بعد از آن محاسبه شده و ۱۰۴ میلیون تومان از مشتری گرفته شده است؛ بنابراین خودرویی نبوده است که ما آن را تولید کرده باشیم و بدانیم قیمت چقدر بوده است.

رئیس سازمان حمایت از مصرف کننده گفت: خودرو‌هایی که بالای ۴۵ میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است، شامل قیمت گذاری نمی‌شود و شرکت‌های عرضه کننده این خودرو‌ها باید به مصرف کننده قیمت نهایی را اعلام کنند و آن را در سامانه ۱۲۴.ir سازمان حمایت ثبت کنند و قیمت‌ها باید بر اساس ضوابط هیئت تعیین تثبیت قیمت‌ها باشد.قیمت‌هایی که خودروسازان اعلام کردند باید در سامانه ثبت شود و نیاز به مستندات کارشناسی دارد و تا آخر هفته از آن‌ها خواهش کردیم مستندات قیمت‌گذاری را به ما تحویل دهند.

وی ادامه داد: برای سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان ملاک حقوق مصرف کننده است؛ دوستان به استناد قانون می‌توانستند قیمت‌گذاری کنند، اما در همان هم باید بر اساس ضوابط باید قیمت‌گذاری شود.

مدیر عامل ایران خودرو گفت: سازمان حمایت دو آیین نامه دارد؛ آیین‌نامه قیمت گذاری تولید خودرو‌های داخل و آیین‌نامه قیمت‌گذاری کالای وارداتی؛ وقتی قیمتی را محاسبه می‌کنیم اگر قیمتی که اعلام کنیم زیر قیمت باشد باید در سامانه ۱۲۴ ثبت کنیم و اگر عبور کند سازمان حمایت وارد می‌شود، اما اکنون قیمت‌هایی که ما اعلام کردیم زیر قیمت‌های سازمان است.

رئیس سازمان حمایت از حقوق مصرف کننده تصریح کرد: کلیه خودرو‌های پیش فروش شده تا ۳۱ مرداد باید بدون افزایش قیمت عرضه شوند و خودرو‌های مشمول از اول شهریور تا آخر دی ماه با ۳۰ درصد افزایش نسبت به مصوب تیرماه تحویل خریداران شود. مبلغ مشارکت و جریمه دیرکرد طبق ماده ۴ حمایت از حقوق مصرف کننده باید از ۳۰ درصد کم شود و طبق این اصل قیمت‌ها نسبت به مصوب تیرماه ۲۳ درصد افزایش یافته است. در حوزه خودرو‌های غیر مشمول این خودرو‌ها تا آخر مردادماه بر اساس قیمت قبلی و مندرج در قرارداد باید عرضه شود و ماده ۴ نیز باید برای آن‌ها رعایت شود.

مدیر عامل ایران خودرو با اشاره به اینکه چرا باید ۱۰ هزار میلیارد تومان پول از جیب مشتری و تولید کننده به جیب دلال ریخته شود گفت: اگر این تصمیم راجع به قیمت خودرو ۵ ماه قبل اتخاذ می‌شد نسبت به الان ۴۰ درصد مشکلات کمتری داشتیم. بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار از اول شهریور تا آخر دی ماه سال جاری قرارداد‌های فروش ایران خودرو با افزایش ۳۰ درصد خواهد بود و هر چه در قرارداد‌های فروش قیمت قطعی ثبت شده باشد خودرو‌ها بدون حتی یک ریال افزایش به مصرف کنندگان تحویل داده می‌شود. قرارداد‌های فروش پژو پارس تا دو ماه دیگر اجرایی می‌شود و در پی آن هستیم تا شرکت‌های قطعه ساز را با شرایط خوب به بخش خصوصی واگذار کنیم.

سروش مدیر عامل خودروسازی سایپا در ادامه با اشاره به اینکه بخش عمده‌ای از محصولات طبق زمانبندی انجام شده تا پایان سال تحویل مشتریان داده می‌شود اظهار کرد: خروج نقدینگی باعث کاهش سرمایه در گردش شرکت‌ها شده است، ما یک شرکت سهامی عام در بورس هستیم، لذا فهرست اموال و دارایی هایمان در کدال بورس مندرج است. بخش عمده‌ای از محصول گروه پراید و تیبا در سال جاری تحویل داده می‌شود و باقیمانده تا اردیبهشت ماه سال آینده پاس می‌شود لذا آنچه باعث وقفه در تولید و عرضه خودرو شد محدودیت‌هایی بود که پیش آمد.

وی با بیان اینکه تامین نشدن ارز و قطعات مورد نیاز سازندگان موجب شد تا شرکت نتواند به تعهداتش عمل کند، از فروش فوری خودرو‌های سایپا از امروز یکشنبه ۲۳ دی خبر داد و ادامه داد: قیمت زمان تحویل مبنای محاسبه در قرارداد‌های ما با مشتریان است لذا بخش عمده تعهداتمان را تا پایان امسال تحویل می‌دهیم و بخش دیگر تا اردیبهشت سال آینده تحویل خواهد شد. سایپا بالغ بر هزار میلیارد تومان املاک مازاد دارد که تا پایان امسال بخشی از آن را به بخش خصوصی واگذار خواهد کرد.

محمد عزیزی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در ادامه برنامه طی گفتگوی زنده تلفنی با اشاره به اینکه در بحث پیش فروش خودرو علارغم اینکه به تحریم عادت کرده بودیم، اما ناشیانه برخورد کردیم عنوان کرد: هزینه‌های جاری خودروسازی و هزینه بنگاه داری در کشور بالا است لذا هزینه‌های بالا و متورم خودروسازی ناچارا در بحث قیمت شکسته می‌شود. باید قبول کنیم ما هنوز خودروساز کامل نشده ایم و همچنان مونتاژکار خوبی هستیم. پیش فروش خودرو کاری عادی برای تامین مالی خودروسازان بوده است.

رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان از کمک ۱۵ هزار میلیارد تومانی دولت به شرکت‌های خودروسازی خبر داد و گفت: از طرف بانک مرکزی تسهیلاتی در دست اقدام است که در حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان قرار است به ایران خودرو و سایپا کمک شود.  این کمک به معنای این است که شرکت‌های خودروسازی باید در کوتاه مدت شیب بسیار مناسبی را نشان دهند و در دراز مدت باید اقداماتی از قبیل: فروش املاک و مستقلات، بهره‌ور کردن شرکت‌ها، کوچک سازی و چابک سازی شرکت‌ها باید انجام شود.

مدیرعامل ایران خودرو  یکه زارع نیز با بیان اینکه فکر می‌کنم تا آخر اردیبهشت ماه بالانس قیمت کارخانه به وجود بیاید، کل اعضای هیئت مدیره ایران خودرو ۲۳۲ نفر اعلام کرد و گفت: ما باید به قطعه سازان کمک کنیم این کمکی که آقای تابش گفته است ۹۵ درصد آن کمک به قطعه سازان است.خودرو‌هایی که تولید می‌شوند از فولاد، جدن، آلومینیوم، مس، پتروشیمی، مواد لاستیک و پلاستیکی است که این اقلام عمدتا در بازار بورس کالا معامله می‌شود و تحت تاثیر نرخ برابری پول ملی قیمت آن بالا و پایین می‌رود و شما مشاهده کنید رشد قیمت برخی از این اقلام بیشتر از تغییر نرخ ارز بوده است.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۷۱۹۷۶۵۰۷:۳۲:۵۰ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
(قبول کنیم خودروساز کامل نشدیم؛ مونتاژکار خوبی هستیم) این موضوع رو برای ما دارید میگید مگه ما (مردم) مسولیت داشتیم بعد این همه سال تازه این مطلب رو می فرمایید
ناشناس۷۱۹۹۰۳۰۸:۵۹:۳۳ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
خودروسازی ایران از آنجایی که بر پایه مصادره اموال اشخاص بنا شده هرگز روی پسشرفت به خود نخواهد دید، چرا که همواره آه دل برادران خدامی در برابر این مجموعه قرار دارد.
ناشناس۷۲۰۰۲۴۱۰:۱۰:۱۶ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
برادران خیامی صحیح است
ناشناس۷۲۰۱۷۸۱۱:۲۹:۲۴ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
احسنت با مال غصبی نمیشه کار کرد
مردم۷۲۰۴۰۲۱۲:۴۸:۴۰ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
غصب کننده در هر جایگاهی باشد طبق شرع اسلام، زیر دین وبدهکار فردی است که اموالش غصب شده است.
ناشناس۷۲۱۴۳۲۲۳:۳۸:۱۵ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
برادران خیامی. کار آفرینان ارزنده و وطندوست که پروندیمشون.
علی۷۲۰۰۳۵۱۰:۱۹:۱۱ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
اتفاقا مونتاژ کار بدی هستین ، اولا چون اگر بودین اولا کیفیت اتومبیلهای وارداتی اولیه بسیار بسیار بسیار بهتر از این لگنهای چرخدار بودند و اصلا قابل مقایسه نبودند ثانیا اگر مونتاژ کار خوبی بودید الان باید اضافه تولیدشان را به قیمت جهانی تحت کلاس بزند روز به کشورهای به درد بخور صادر می کردید ولی نتوانستید چون کیفیتی ندارند و همه رفوزه هستند ثالثا الان اکثر اتومبیلهای تولیدی شما در هنگام تحویل به مشتری دارای دهها عیب و نقص جدی در بدنه و رنگ و موتور و سیستم برقی است . رابعا بدلیل سوء مدیریت و نبود متخصص غیر سیاسی در کارخانه ها با استخدام بیش از حد افراد سفارشی غیر مرتبط با رشته تحصیلی و دادن حقوقهای بسیار زیاد به آنها قیمت تمام شده تولیدات تان اصلا مقرون به صرفه نبوده لذا با زد وبن با قطعه سازان اجبارا اجناس بسیار بی کیفیت را ارزان خریده و تاوان حقوقهای نجومی نور چشمی ها را میدهید و مشتری باید تاوان آنرا با پول و جانش بپردازد نبود رقیب در بازار و انحصار در بازار به شما مجوز داده تا راحت هرروز تولیدات بدتر را با قیمت بالاتر به مردم قالب کنید .
ناشناس۷۲۰۸۵۰۱۶:۰۹:۴۵ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
مونتاژ کار خوبی بودیم.روزی که محصولات جنرال موتورز و مونتاژ میکردیم
ناشناس۷۲۰۱۰۱۱۰:۵۵:۲۴ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
بر چه اساسی خودروهای پیش فروش شده که تارخشون گذشته باید گرون بشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!
ناشناس۷۲۰۱۷۷۱۱:۲۸:۲۱ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
دهه 50 در هیم کشورمان خودروهای با کیفیتی به نام کادلاک ایران و بیوک ایران و شوروولت نوا مونتاژ می شد با چه کیفیتی ! اون موقع کره جنوبی هنوز تو الفبای خودرو هم نبود !!!!
ناشناس۷۲۰۳۶۱۱۲:۳۸:۱۱ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
دقیقا . ما اون روزی مونتاژکار خوبی بودیم که کیفیت کادیلاک ایرانی و شورولت ایران ، از کیفیت ماشینهای ژاپنی هم بالاتر بود . نه امروز که آشغالترین ماشین چینی رو با کیفیتی پایینتر از خود چین و با نصف امکانات مدل اصلی به خورد مردم میدیم
ناشناس۷۲۰۸۴۴۱۶:۰۵:۲۶ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
در ساخت موشک موفق شدیم بجاش موشک بدین سریعتر هم هست
ناشناس۷۱۹۷۶۶۰۷:۳۲:۵۹ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
با افتخار برای ایرانی ،با پول خون ایرانی ، و در آخر هم مرگ با ماشین ایرانی (بی کیفیت) راه تو را میخواند ، بقیه اش به ما مربوط نیست....
ن.د۷۱۹۷۷۹۰۷:۴۹:۱۲ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
همین! همه چی به خوبی و خوشی تمام شد. قیمت خودرو هم بر اساس دلار روز محاسبه میشه. خودرو ملی، تولید داخل. یکی نیست بگه جمع کنید این ... بازی را. متاسفانه ... شاید خیلی از مسئوولین دلخوش به اشتغال در بخش خودرو باشند اما : مطمینا هیچگاه حساب نکردند که هزینه مازاد سوختی که این خودروها نسبت به خودروهای روز دنیا مصرف می کنند چه هزینه هنگفتی است و چقدر مسائل محیط زیستی ایجاد میکنه. مطمینا هیچگاه حساب نکردن که بعلت ایمنی پایین این خودروها در تصادفات چقدر هزینه بیشتری از نظر درمان پزشکی روی دست کل کشور گذاشته می شود. مطمینا حساب نکردن که بعلت مرگ یک نان آور خانواده یا فلج شدنش چه هزینه ها و گرفتاری ها دیگه ای به بار میاد. مطمینا اگر با در نظر گرفتن این فاکتورها به دنبال بهینه راه می گشتند،ضمنا به جای اینکه به منافع شخصی فکر کنند به منافع ملی فکر می کردند،همین امروز کل این ... بازی را تعطیل و درب همه اینها را تخته می کردند. ای دریغ ....
سید احمد حسینی۷۲۰۴۰۹۱۲:۵۰:۳۰ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
هیچ مسئولی در اندازه ای نیست که بتواند اینها را بفهمد چون همگی سفارش شده هستند والا کدام مسئول عاقلی پراید را تولید میکند
ناشناس۷۱۹۷۹۰۰۷:۵۹:۲۲ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
آقای تابش کاش کمی سواد فنی داشتید- اولا مونتاژ کاری کاری نیست که کسی یا کشوری در جهان نتونه !!! بستن پیچ و مهره و جوشکاری هست- ثانیا تنها چیزی که در مونتاژکاری نیاز هست دقت هست که متاسفانه نداریم و درصد خطا بسیار بالا هست.
ناشناس۷۱۹۷۹۳۰۸:۰۲:۲۴ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
سه سوال مهم قبل از رسیدکی به حقوق مصرف کننده وجود داشت که مجری اصلا بهش نبرداخت سوال اول اینکه اقایان یک میلیارد دلار بابت بلت فرم سمند هزینه کردن ،یعنی معادل کل قیمت شرکت کیا موتور که کره خریدش ،حالا اکر این خودرو ،خودروی ملی است و به قول خود اقایان تماما در ایران تولید میشه بس نیازی به ارز نداشته سوال دوم مکر نه اینست که اکثر قطعات خودرو در ایران تولید میشده بس جرا به یکباره با مشکل کمبود قطعه برای خودرو های زیر ۴۵میلیون مواجه میشن و نیاز ارزی بیدا میکنن ،دلیلش دروغه تولید قطعه در ایران بوده سوال سوم این دو شرکت برای کشور ،جز برای یه قشر خاص جه نفعی برای مملکت داشته ،ایا جز ناراحتی برای مردم ،دولت ،الودکی هوا ،مصرف سوخت بالا ،استهلاک بالا ،کیفیت بایین و...... فایده ای هم داشته من بعنوان یک ایرانی خجالت میکشم تو دنیا بکم این اشغالها تولید ماست و.....
ناشناس۷۱۹۸۰۱۰۸:۰۵:۵۷ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
تا وقتی فروش نداشته باشن و محصولاتشون انبار کنن هیچ چیز درست نخواهد شد ؛ خودرو ساز های ایرانی به فکر مردم نیستن و مشتری مداری معنی براشون نداره
جانباز 70 درصد۷۱۹۸۱۷۰۸:۲۰:۲۶ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
قبول کنیم کارخانه ادم کشی راه انداخته اییم وسایل قتاله درست می کنیم نه نقاله !!! آمار تلفات سالیانه بسیار بیشتر از آمار شهدایمان در طول انقلاب و جنگ تحمیلی می باشد . کاشکی مهندسین موشک ساز مان به خودرو سازی بهینه روی می آوردند ... راه اقتصاد باز است
رضا۷۱۹۸۲۵۰۸:۲۸:۴۰ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
کسی که این حرف را می زند یعنی الف و ب صنعت خودروسازی را هم نمی داند.تمامی خودروسازان بزرگ دنیا چیزی جز مجموعه ای از قرارداد های خرید با قطعه سازان و سالن های محدود مونتاژ در کنار برند نیستند.حتی تویوتا در برخی مواقع سالن مونتاژ هم ندارد قطعات وارد کشتی می شوند و تا رسیدن به مقصد مونتاژ و سرهم می شوند پس تنها کاری که خود تویوتا انجام می دهد مونتاژ کردن قطعات دریافتی است.
ناشناس۷۲۰۱۱۵۱۰:۵۹:۲۵ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
یعنی طراحی هم هیچی دیگه مهندسi!!!!!
ناشناس۷۲۰۵۰۰۱۳:۲۷:۱۹ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
طراحی را هم اغلب به شرکتهای فرانسوی و ایتالیایی میدهند
یک نفر۷۲۰۲۱۹۱۱:۴۷:۵۹ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
دوست عزیز به نظر میاد شما کلن اصولن صحبت این نماینده رو متوجه نشدید. بدیهیه کهاکثریت خودروسازان جهان قطعه سازی رو برونسپاری میکنن. بحث اینه که تویوتای مورد اشاره شما سالانه کلی سرمایه و دانش صرف بهبود و نوآوری در محصول میکنه و در ایران ته ته هنر خودروساز ایرانی اینه که بدنه 207 رو بذاره روی 206 و موتور زانتیا رو بذاره روی پارس. منظور این نماینده این بود که این دو شرکت پرادعای نق نقو در واقع خودروساز نیستن. خونه پرش یه مونتاژکارن که بعنوان مثال طرح و پلتفرم 405 رو از شرکت پژو خریدن و ته هنرنماییشون در طول 25 سال گذشته تغییر جلو داشبورد ماشین بوده. یا اتاق 406 خریدن موتور 405 رو انداختن توش.
ناشناس۷۱۹۸۳۶۰۸:۳۵:۲۴ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
خلایق هرچه لایق
ناشناس۷۱۹۸۴۳۰۸:۳۸:۰۸ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
مونتاژ کاری هم تعریف خودش را دارد.این چیزی که ما میبینیم همان مافیا است.یک روز مدعی تولید داخل است روزی صادر کننده نمونه .امروز هم اشتغال زایی آنهم رقم های دروغین ۵۰۰ هزار نفر و......
ناشناس۷۱۹۸۴۴۰۸:۳۸:۱۸ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
مونتاژکار خوبی هم نیستیم. همین ماشینا مونتاژ شده وارد بشه هم ارزون تره هم با کیفیت تر
حمید۷۱۹۸۵۴۰۸:۴۲:۴۰ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
بعد بیش از ۵۰ سال داشتن صنعت خودرو تازه اعتراف کردین مونتاژ کارین !!!اگر صداقت داریید که ندارید،چرا روش ۵۰ ساله رو با وجود این که جواب نمیده ، ادامه میدید!!!
محمد۷۱۹۸۵۷۰۸:۴۴:۴۳ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
تا زمانی که دو اتفاق در کشور نیافتد خودرو داخلی و تولیدات داخلی دارای کیفیت و قیمت رقابتی نخواهند بود. 1- برداشتن موانع تولید که دولت ها جلوی هر تولید کننده ای می گذارند دارایی، شهرداری ، محیط زیست ، تامین اجتماعی، بهداشت و ... این موارد تولید را فلج می کند. واسطه گری بسیار سود بالاتری از تولید دارد. 2- خصوصی سازی شرکت ها. دولت بجز صنایع نظامی و امنیتی نباید شرکت و کارخانه ای در اختیار داشته باشد. منظور از دولت بانک ها، بنیادها، سازمانها و موسسه خصولتی هم هستند.
ناشناس۷۱۹۸۸۷۰۸:۵۵:۳۰ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
تا زمانی که ما ملت ایران به آن آگاهی وبینش نرسیم باز هم گول این خودروسازان برای پیش فروش می خوریم .من یک سال پیش با 25 میلیون خودروی ساندرو ثبت نام کردم در آن زمان قیمت 46 میلیون بود و طبق قراردا زمان تحویل 54 میلیون . ولی متاسفانه الان قیمت 103 میلیون. یعنی ارزش پول من صفر و....
ناشناس۷۱۹۹۰۴۰۸:۵۹:۳۸ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
مونتاژکار خوبی هم نیستید. تنها پر حرف های خوبی هستید
ناشناس۷۱۹۹۱۲۰۹:۰۵:۳۰ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
بزرگترین ظلم را این خودرو سازان به ملت ایران کردند .......
ناشناس۷۲۰۸۰۸۱۵:۵۰:۲۳ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
بزرگترین ظلم رو خود ملت به خودشون انجام میدن با خرید از این دو خودرو ساز
حرف حساب۷۱۹۹۳۳۰۹:۲۰:۴۳ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
خونخوار نه خودرو ساز یا مونتاژ
یا حق۷۱۹۹۳۴۰۹:۲۱:۳۷ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
تا زمانیکه رقابت منصفانه در صنعت خودرو وجود نداشته باشد و انحصار درصنعت خودرو سازی کشور به بهانه اشتغال وجود داشته باشد مردم ایران هم باید پول اضافه برای ماشینهای بی کیفیت و هم جانشان را در جاده های کشورتقدیم این خودرو سازان بی مسئولیت وطنی کنند.
ناشناس۷۱۹۹۴۲۰۹:۲۶:۴۴ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
کدوم صنعتمون کامله؟
ناشناس۷۲۰۰۳۳۱۰:۱۸:۱۰ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
مغلطه
ناشناس۷۱۹۹۵۲۰۹:۳۱:۱۱ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
طبق مصوبه سال ۹۱ دولت، خودروسازان حق افزایش قیمت برای پیش فروش هایی که مهلت تحویل آنها گذشته ندارد. دولت روحانی بدون تغییر قانون قبلی حق افزایش قیمت برای پیشفروش های تا دی ماه را ندارد.
ناشناس۷۱۹۹۵۳۰۹:۳۱:۳۵ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
از جیب ملت 15 هزار میلیارد تومان به صنعت ورشکسته لگن سازی کمک شد از جیب ملت ، قیمت خودرو 30 درصد گران شد از جان ملت برای عده ای نون دونی درست شد بیچاره ملت بدبخت این مردم بی پناه
ئیلان۷۱۹۹۶۵۰۹:۳۷:۲۰ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
وقتی میگید سازمان حمایت از مصرف کننده آدم خندش میگیره واقعا مردم را چی فرض کردین بعدشم چرا دروغ میگین اصلا ایرانخودرو از مرداد به قبل دیگه ماشین بدهکار مردم نیست که میگن با قیمت قبلی میدهیم خواهش میکنم از صدا وسیما اینو به گوش مسولین برسانید تا مرادماه قبلا تسویه شده اند... کلک میزنند
علیرضا۷۱۹۹۶۷۰۹:۳۷:۵۴ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
مونتاژ کار خوبی هم نیستین.توهم خودروساز بودن زدین.اون چیزی که به مردم قالب میکنین خودرو نیست،یه چیز دیگست.
ئیلان۷۱۹۹۷۶۰۹:۴۱:۵۹ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
این همه تاخیر بخاطر چی باید من‌مشتری تاوان پس بدهم چرا همون برج شش ندادید حالا که گرون شده دعوتنامه اومده این چه سیاست کثیفیه ....خدایا به داد مون برس از دست این ظالمان
ح-ف۷۱۹۹۷۸۰۹:۴۲:۵۰ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
مونتاژکار خوبی هم نیستیم
ناشناس۷۱۹۹۹۳۰۹:۵۳:۰۶ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
هر گاه با برداشتن تعرفه های نجومی با خودروسازی جهان رقابت کردید هرچه بگویید درست است به همین سادگی و راحتی
ناشناس۷۲۰۰۲۱۱۰:۰۹:۱۱ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
35 سال در صنعت قطعه سازی هستم از همان ابتدا که مدیریت دولتی شکل گرفت ارجاع کار به قطعه ساز تو ام با حق و حساب بود هیچ اطمینانی نبود که قرار داد بعدی تکرار شود و یکنفر دیگر کار را نگیرد . در نتیجه بهبود کیفیت محصول و سرمایه گذاری روی تجهیزات قربانی نگرانی از تمدید قرار داد شدند . بخش عمده کمبود کیفیت قطعات ساخت داخل ناشی از ماشین آلات کهنه و خارج از رده قطعه سازان ما میباشد .
محمدی۷۲۰۰۶۰۱۰:۳۱:۳۴ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
چهل سال در صعنت خودروسازی با پول ملت درجا زدید و با حمایت دولت پول ملت به جیب عده ای سهام دار خاص سرازیر شد.
ناشناس۷۲۰۰۹۲۱۰:۵۰:۱۱ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
خودروسازان دستشون با بقیه مقامات توی یه سفره هست.
مجیدی۷۲۰۲۰۵۱۱:۴۳:۰۶ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
من در 97/12/2 ماشین جهت تحویل در شهریور 97 ثبت نام کردم قاعدتا دعوت نامه می بایست از تیر ماه برای من ارسال می شد که انجام نشده است و ایران خودرو عمدا تحویل ماشین رو به تاخیر انداخته است حال چرا با افزایش 30 درصدی باید ماشین رو تحویل بگیرم تفاوت ارزش ارزی وجوه من در حال حاضر بیش از 50 میلیون تومن هست این خسارت رو کی جبران می کند جناب توکلی راهنمایی بفرمایید کجا باید شکایت کنیم تا اعاده حق تضییع شده خویش باشیم واقعا مکدر و ناراحت هستیم .
ناشناس۷۲۰۳۰۰۱۲:۱۷:۵۱ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
طرح تحول سلامت طبق گفته وزیر بهداشت سابق ۱۷هزار میلیارد هزینه داشت ،اون همه داستان درست شد،حالا براحتی به خودروسازها ۱۵هزار اختصاص میدن؟
ناشناس۷۲۰۳۳۶۱۲:۳۱:۱۸ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
مونتاژ کار خوبی هم نیستیم...
ناشناس۷۲۰۴۱۳۱۲:۵۱:۵۴ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
سران ایران خودرو و سایپا رادر قفس شیر بیندازید تا تکه تکه شوند والسلام
ناشناس۷۲۰۴۷۶۱۳:۱۷:۴۳ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
خودرو که چه عرض کنم شما لگن ساز هستید
ناشناس۷۲۰۵۸۴۱۴:۰۳:۵۱ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
"سایپا بالغ بر هزار میلیارد تومان املاک مازاد دارد که تا پایان امسال بخشی از آن را به بخش خصوصی واگذار خواهد کرد." چه نوع املاکی؟ مگر خودش بخش خصوصی نیست؟
ناشناس۷۲۰۷۰۱۱۴:۵۳:۵۸ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
چرا دولت برای مسخره بازی خودروسازان بودجه دارد ولی برای حقوق کارمندان وسرانه مدارس بیمار است
حسن۷۲۰۷۴۵۱۵:۱۴:۵۸ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
بابا چرا این حرفا رو میزنی؟ مردم که هر چی تولید میکنید رو دارن پیش خرید میکنن.چرا ذهن مردم رو مخدوش میکنید؟؟؟؟ شما تابوت هم درست کنی مردم با کمال میل جهت حمایت از تولید ملی میخرن.
حميد۷۲۰۷۶۳۱۵:۲۵:۱۹ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
کسی که این مقاله رو نوشته نه صنعت خوردوسازی رو میشناسه نه از این محصولات استفاده کرده و نه از دغدغه های مردم آگاهی داره
vahidd۷۲۰۷۷۳۱۵:۲۹:۳۴ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
از دست مردم که کاری برنمیاد خدا انشالله جواب این ظلمی که دولت روحانی با خودرو سازهاش به مردم کرد به بدترین شکل تلافی کنه که خداوند بزرگترین انتقام گیرندگان است
ناشناس۷۲۰۷۹۷۱۵:۴۲:۵۶ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
به جای هدر رفت عظیم پول و مهمتر از همه "کشته شدن سالانه بیست هزار هموطن"، بهترین کار واگذاری دو لگن ساز عمده به شرکت‌های خودروساز به معنای واقعی و معتبر جهان و استفاده مردم کشورمان از بهترین خودروهای روز دنیا همانند مردم افغانستان، عراق و ترکیه است.
سید۷۲۰۸۱۱۱۵:۵۱:۰۰ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
فقط خوب دروغ می گویید بزرگوار
ناشناس۷۲۰۸۲۹۱۵:۵۸:۵۱ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
شما حتی مونتاژ کار هم نیستید..
ناشناس۷۲۰۸۹۰۱۶:۳۵:۴۳ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
این دو خودروساز کثیف ترین حقه تاریخ را زدند جلو تحویل را گرفتند بازار سیاه ایجاد کردند قیمت را که به 2برابر رساندند فروش ر ا شروع کردند متاسفانه حمایت ازمصرف کننده هم کشک چون .............میرسه ضمنا همان اتومبیلهاییکه میگویند نداریم به فراوانی در بازار یافت میشود از جگر شان دربیاد .
ناشناس۷۲۰۹۱۴۱۶:۴۷:۰۰ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
دولت ۱۵ هزار میلیارد به خودشونیا کمک کرد .مبارکشون باشه !!!انشا.. با این پول برومد کانادا!!!!
ناشناس۷۲۱۰۵۷۱۸:۲۲:۱۴ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
فقط باید مردم متحد شوند و این لگنهای تولید داخلی را نخرن
ناشناس۷۲۱۲۷۰۲۱:۱۴:۱۰ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
"کمک ۱۵ هزار میلیارد تومانی دولت به خودروسازان" به چه حق به اجازه کییی؟ من دارم مالیات میدم تو زندگیم از خودم ماشین نداشتم به چه حقی این پول به اینها داده میشه !!! چرا این پول نباید صرف چیزی به شه که همه منفعتشو ببرند؟؟؟ این خودروسازی صنعت نیست هیچی نیست با استانداردهای روز اصلا ماشین حساب نمیشوند!
ناشناس۷۲۱۴۳۳۲۳:۴۱:۳۱ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
قطعا مونتاژ کار هم درمعنای واقعی نیستیم. لگن سازی بیشتر بهمون میخوره.
ناشناس۷۲۱۴۳۹۲۳:۴۷:۵۹ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
صنعت خودروسازی ایران دقیقا از میزان فرمان پذیری ما از استعمارگران و امپریالیسم و سرمایه داری جهانی نشان دارد.

پربحث‌های اخیر

 1. الف منتشر کرد: طرح مجلس برای بنزین؛ اختصاص سهمیه به هر ایرانی ۲۴ لیتر در ماه/ قیمت بنزین خارج از سهمیه برمبنای ۹۰ درصد فوب خلیج فارس

 2. محمد هاشمی: نتیجه عملکرد دولت روحانی کاهش ارزش پول ملی شد

 3. افت بهای سکه و ارز + جدول

 4. موسوی خوئینی‌ها از هاشمی انتقاد کرد تا روحانی را هدف بگیرد/ انتقاد از افزایش 3 برابری بودجه نهاد ریاست جمهوری/ یکی از مشاوران دولت تحت تعقیب قرار گرفت

 5. خوب شد ابرقدرت نیستیم آقای خیابانی!

 6. صالحی: توان تولید انبوه IR۸ را داریم/ همه امور هسته ای را طراحی می کنیم

 7. روحانی اهل فناوری؛ مخترعی که امام جماعت است   

 8. شریعتمداری نامه وزیران به رهبر انقلاب برای لوایح FATF را تایید کرد

 9. بازیگر سینما و تلویزیون: همیشه گفته‌ام رهبری را دوست دارم/ انقلاب اسلامی هویت محکمی به ایران در دنیا داد

 10. فشار معیشتی خانوار افزایش یافت، دولت اقدام کند، منتظر نماند/ میزان خط فقر چقدر است؟

 11. حمله به مامور اورژانس با بیل + عکس

 12. پمپئو: ما در راستای تشکیل ائتلاف ضد ایران حرکت می کنیم!

 13. «حمیرا ریگی» سفیر ایران در برونئی شد

 14. واعظی: اگر بتوانیم منسجم عمل کنیم قطعاً از شرایط کنونی به سلامت عبور خواهیم کرد

 15. میرسلیم: در قانون اساسی تعیین سرنوشت مردم برعهده مردم است

 16. قیمت خودروهای داخلی در بازار

 17. دادستان کشور: آمریکا فقط ادعای حمایت از حقوق بشر را دارد

 18. کارکنان دولت سال آینده چقدر حقوق می‌گیرند؟

 19. جان کری: «دونالد ترامپ» باید استعفاء دهد

 20. قطر به مرحله یک چهارم نهایی صعود کرد/ حذف دردناک عراقی ها با بازیکنان سرخابی

 21. سعدی شیرازی قرنها قبل به جلب سرمایه خارجی توجه کرد

 22. بازگشت به آغوش مادر پس از 30 سال   

 23. محسن مسلمان به تیم فوتبال سپاهان پیوست+عکس  

 24. سفیر سوئیس در تهران به وزارت خارجه احضار شد

 25. قابلیت جدید واتس‌اپ؛ فوروارد پیام ممنوع!

پربحث‌های دیروز

 1. نظر شما در مورد فرار مالیاتی پزشکان و عدم نصب کارخوان در مطب‌ها چیست؟

 2. به جای کوکب خانم و پترس فداکار و چوپان دروغگو، بیرانوند را قصه کتابهای درسی کنید

 3. الف منتشر کرد: طرح مجلس برای بنزین؛ اختصاص سهمیه به هر ایرانی ۲۴ لیتر در ماه/ قیمت بنزین خارج از سهمیه برمبنای ۹۰ درصد فوب خلیج فارس

 4. آقای روحانی! اینجا که واتیکان نیست!

 5. جهانگیری: ما برای برون رفت از مشکلات برنامه داریم/ نظام اسلامی را از رانت و فساد پاک می‌کنیم

 6. سوختن سیم‌کارت در صورت استفاده از فیلترشکن!  

 7. آقای رئیس‌جمهور! سلطان موز چه نسبتی با شما دارد

 8. ظریف: به شما اطمینان می‌دهم آمریکا نمی‌تواند از برجام خارج شود!   

 9. بیرانوند مغلوب دروازه‌بان عربستان شد + عکس

 10. عضو هیات نظارت بر رفتار نمایندگان: اصالت صوت منتشر شده علیه «سلمان خدادادی» در حال پیگیری است

 11. چرا گوشت گوسفندی حکم طلا را پیدا کرده؟

 12. جنگ یمن چه تاثیری بر آینده جهان خواهد داشت

 13. افزایش 60 هزار تومانی حق مسکن کارگران/مذاکرات مزد 98 از هفته آینده آغاز می شود

 14. کاهش ۳۰ درصدی قیمت ساخت مسکن در سال آینده

 15. ۳عامل موثر در موشک پرانی‌های نتانیاهو

 16. پوری‌حسینی: ممنوع‌الخروجی برای من مجازات نیست

 17. زمان حال را غنیمت بشمار  

 18. پیش‌بینی رییس اتحادیه از اوضاع بازار مسکن در سال آینده

 19. محمد هاشمی: نتیجه عملکرد دولت روحانی کاهش ارزش پول ملی شد

 20. احمد توکلی: رهبری نظری درباره پالرمو و CFT به مجمع اعلام نکرده‌اند/ ظریف نتوانست مجمع را درباره لایحه پالرمو قانع کند

 21. هایکو ماس تحریم هواپیمایی ماهان را برای امنیت آلمان ضروری خواند

 22. افت بهای سکه و ارز + جدول

 23. موسوی خوئینی‌ها از هاشمی انتقاد کرد تا روحانی را هدف بگیرد/ انتقاد از افزایش 3 برابری بودجه نهاد ریاست جمهوری/ یکی از مشاوران دولت تحت تعقیب قرار گرفت

 24. خوب شد ابرقدرت نیستیم آقای خیابانی!

 25. چرا کرباسچی دیروز چند ساعت بازداشت و سپس آزاد شد؟

پربحث‌های هفته

 1. نظر شما در مورد فرار مالیاتی پزشکان و عدم نصب کارخوان در مطب‌ها چیست؟

 2. غیرت برای زنان کجا رفته؟

 3. تشدید اختلافات ایران و اروپا، احتمال تحریم‌های جدید و فروپاشی برجام

 4. اروپا به ایران: نمی‌توانیم برنامه موشکی‌تان را تحمل کنیم/ لغزش اروپا به سمت ترامپ

 5. بازداشت خبرنگار پرس‌تی‌وی در آمریکا

 6. تاج و داورزنی کنارخواننده معروف لس آنجلسی   

 7. اسماعیل بخشی دستگیر شد

 8. توزیع دو کیلو گوشت یخ‌زده با کارت ملی!/ برای گرفتن گوشت منجمد، منجمد شوید!

 9. جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور ظریف و احمدی‌نژاد  

 10. کدامیک به برجام محتاج ترند، ایران یا اروپا؟

 11. روحانی از احمدی‌نژاد هم پایین‌تر است

 12. روحانی: ما نمی‌توانیم با خواست عمومی مردم مبارزه کنیم، این نه قانونی است و نه شرعی/ اولین کسی که رادیو را ممنوع کرد پهلوی اول بود/ روزانه اگر فیلترشکن آمد چه خواهیم کرد؟

 13. چرا پراید ۲۱ میلیون تومانی یک هفته‌ای ۳۶ میلیون تومان شد؟

 14. به جای کوکب خانم و پترس فداکار و چوپان دروغگو، بیرانوند را قصه کتابهای درسی کنید

 15. فقط ۳۰ ثانیه تا موفقیت

 16. ویدئو/ آقای مترجم کار دست کی‌روش و خیابانی داد  

 17. فیلم اعترافات اسماعیل بخشی و همدستانش   

 18. جدال اصلاح طلبان و دولت اعتدال/ خبری از حال و روز مردم دارند؟

 19. الف منتشر کرد: طرح مجلس برای بنزین؛ اختصاص سهمیه به هر ایرانی ۲۴ لیتر در ماه/ قیمت بنزین خارج از سهمیه برمبنای ۹۰ درصد فوب خلیج فارس

 20. آذری جهرمی: هزینه ساخت ماهواره پیام ۱.۲ میلیون یورو بود

 21. آقای روحانی! اینجا که واتیکان نیست!

 22. یارانه نقدی ۳۳۰ هزار میلیارد تومان را بلعید!

 23. امام جمعه اسالم؛ تلگرام را رفع فیلتر کنید

 24. کور هستید؛ برجام را هنوز اجرا می‌کنیم؛ دم از مذاکره می‌زنید/ نه سانتریفوژ می‌چرخد و نه چرخ زندگی مردم/ خودروی که تماما در ایران تولیدمی‌شود، نیازی به ارز ندارد!/معنی موفقیت را نفهمیدیم

 25. جهانگیری: ما برای برون رفت از مشکلات برنامه داریم/ نظام اسلامی را از رانت و فساد پاک می‌کنیم

پربحث‌های اخیر

 1. الف منتشر کرد: طرح مجلس برای بنزین؛ اختصاص سهمیه به هر ایرانی ۲۴ لیتر در ماه/ قیمت بنزین خارج از سهمیه برمبنای ۹۰ درصد فوب خلیج فارس

 2. افت بهای سکه و ارز + جدول

 3. فشار معیشتی خانوار افزایش یافت، دولت اقدام کند، منتظر نماند/ میزان خط فقر چقدر است؟

 4. قیمت خودروهای داخلی در بازار

 5. کارکنان دولت سال آینده چقدر حقوق می‌گیرند؟

 6. سعدی شیرازی قرنها قبل به جلب سرمایه خارجی توجه کرد

 7. راهکار جبران کسری ۶۳.۵ هزار میلیارد تومانی بودجه

 8. پیش بینی اتاق بازرگانی تهران از اقتصاد ایران در سال ۹۸

 9. قیمت بلیت هواپیما برای تعطیلات ۲۲ بهمن میلیونی شد+ عکس

 10. اضافه کار و رفاهیات کارمندان در سال ۹۸ چقدر پیش‌بینی شد + جدول

 11. گودرزی: متخلفان پرونده‌های ارزی "جریمه ارزی" می‌شوند

 12. اولتیماتوم تعزیرات به گرانفروشان

 13. قیمت انواع تلویزیون سایز بزرگ دربازار تهران؟ +جدول

 14. احتمال رکود اقتصادی در سال ۹۸

 15. رئیس کل بانک مرکزی: بر نوسانات بازار ارز غلبه کردیم/وضعیت ذخایر ارزی کشور مطلوب است/برنامه‌ریزی‌های انتقال مالی را بدون توجه به SPV تدارک دیده‌ایم

 16. قرارداد ۹ طرح نگهداشت و افزایش تولید نفت امضا شد

 17. تقسیط پلکانی دیون معوق کارفرمایان به سازمان تامین اجتماعی

 18. پرداخت 880 هزار فقره وام قرض‌الحسنه ازدواج در کشور

 19. درخواست شورای پول و اعتبار از صادرکنندگان/ برگرداندن ارز صادراتی

 20. بانک انصار تندیس نقره‌ای نخستین جایزه ملی حسابرسی را کسب کرد

 21. معمار نژاد: تمامی بانک‌ها باید بهینه سازی شعب خود را در دستور کار قرار دهند/ بانک ملی عصای نظام اقتصادی کشور است

 22. رحمانی:افزایش ۱۸ درصدی تولید فولاد در ۸ماهه امسال/ ایران دهمین کشور صادر کننده فولاد است

 23. آمریکا فعالیت دکل‌های حفاری خود را افزایش داد

 24. نامه محمد دهقان به رئیس گمرک در مورد قاچاق سازمان یافته کالاهای قاچاق ممنوعه+ عکس

 25. مدیر عامل بانک رفاه تاکید کرد: مسئولیت نظام بانکی در قبال سعادت جامعه و تعهدات اجتماعی

پربحث‌های دیروز

 1. الف منتشر کرد: طرح مجلس برای بنزین؛ اختصاص سهمیه به هر ایرانی ۲۴ لیتر در ماه/ قیمت بنزین خارج از سهمیه برمبنای ۹۰ درصد فوب خلیج فارس

 2. چرا گوشت گوسفندی حکم طلا را پیدا کرده؟

 3. افزایش 60 هزار تومانی حق مسکن کارگران/مذاکرات مزد 98 از هفته آینده آغاز می شود

 4. کاهش ۳۰ درصدی قیمت ساخت مسکن در سال آینده

 5. پوری‌حسینی: ممنوع‌الخروجی برای من مجازات نیست

 6. پیش‌بینی رییس اتحادیه از اوضاع بازار مسکن در سال آینده

 7. افت بهای سکه و ارز + جدول

 8. بنز CLA۴۵ فول ۲۰۱۶ را بشناسید

 9. چرا پزشکان مثل دیگران مالیات نمی دهند؟

 10. فشار معیشتی خانوار افزایش یافت، دولت اقدام کند، منتظر نماند/ میزان خط فقر چقدر است؟

 11. افزایش ۶۰ هزار تومانی حق مسکن کارگران

 12. قابل توجه کارگرانی که سبد کالا نگرفتند

 13. قیمت خودروهای داخلی در بازار

 14. کارکنان دولت سال آینده چقدر حقوق می‌گیرند؟

 15. سعدی شیرازی قرنها قبل به جلب سرمایه خارجی توجه کرد

 16. راهکار جبران کسری ۶۳.۵ هزار میلیارد تومانی بودجه

 17. پیش بینی اتاق بازرگانی تهران از اقتصاد ایران در سال ۹۸

 18. رشد قیمت سکه در بازار + نرخ ارز

 19. تصدی‌گری دولت در صنعت خودرو خاتمه می‌یابد

 20. فاجعه ای به اسم خصوصی‌سازی/ وقتی بازرس ارزیاب و کارشناس قیمت‌گذاری همگی همان خریدار بوده‌اند!

 21. ساماندهی تراکنش‌های بانکی تیری بر پیکر سوداگران

 22. اولتیماتوم تعزیرات به گرانفروشان

 23. قیمت انواع تلویزیون سایز بزرگ دربازار تهران؟ +جدول

 24. احتمال رکود اقتصادی در سال ۹۸

 25. رئیس کل بانک مرکزی: بر نوسانات بازار ارز غلبه کردیم/وضعیت ذخایر ارزی کشور مطلوب است/برنامه‌ریزی‌های انتقال مالی را بدون توجه به SPV تدارک دیده‌ایم

پربحث‌های هفته

 1. توزیع دو کیلو گوشت یخ‌زده با کارت ملی!/ برای گرفتن گوشت منجمد، منجمد شوید!

 2. چرا پراید ۲۱ میلیون تومانی یک هفته‌ای ۳۶ میلیون تومان شد؟

 3. الف منتشر کرد: طرح مجلس برای بنزین؛ اختصاص سهمیه به هر ایرانی ۲۴ لیتر در ماه/ قیمت بنزین خارج از سهمیه برمبنای ۹۰ درصد فوب خلیج فارس

 4. آذری جهرمی: هزینه ساخت ماهواره پیام ۱.۲ میلیون یورو بود

 5. یارانه نقدی ۳۳۰ هزار میلیارد تومان را بلعید!

 6. سروش: سهم سایپا از فروش هر پراید ۲۰۰۰ دلار است/ پراید تولیدی امروز با پراید قبلی متفاوت است

 7. «یک» بدعت خطرناک در لایحه بودجه/ مورادی که در بودجه مورد توجه نیست/ سرنوشت بودجه عمرانی و استان‌ها چیست؟

 8. فرمان قیمت در بازار خودرو و چند ابهام

 9. اعتیاد اقتصاد ایران به بوی نفت و بازگشت دوباره رشد اقتصادی به زیر صفر/ رکود تورمی تشدید خواهد شد؟

 10. قیمت محصولات سایپا دوباره افزایش یافت

 11. نوبخت: درآمد برخی خانواده ها از محل یارانه هاست/به پرداخت یارانه ها افتخار می کنم

 12. مردم در تنگنا هستند

 13. واکنش سازمان بازرسی به افزایش ناگهانی قیمت محصولات سایپا و ایران‌خودرو: اگر مجوزی نداشته باشند، اقدام می‌کنیم!

 14. بی‌قانونی سایپا در افزایش قیمت محصولات/ تخلف قیمت هر محصول چقدر است؟+ جدول

 15. نوبخت: در حوزه صادرات نفتی مشکل داریم

 16. مدیرعامل سایپا تغییر کرد

 17. خودروسازی؛ صنعتی که چرخش به نفع خریدار نمی‌چرخد/ چرا شفاف نیستند؟

 18. چرا گوشت گوسفندی حکم طلا را پیدا کرده؟

 19. افزایش 60 هزار تومانی حق مسکن کارگران/مذاکرات مزد 98 از هفته آینده آغاز می شود

 20. کاهش ۳۰ درصدی قیمت ساخت مسکن در سال آینده

 21. همتی اعلام کرد: آغاز واردات نفت از ایران توسط ژاپن از امروز/ بازار ارز و صرافی‌ها خلوت است؛ بانک مرکزی جور تقاضای ارز را هم می‌کشد

 22. واکنش رحمانی به تغییر مدیرعامل سایپا/ اگر پراید صرفه ندارد محصول دیگری تولید کنند

 23. جزئیات طرح نمایندگان برای اختصاص سهمیه بنزین به ازای هر ایرانی

 24. مهم‌ترین مصوبه مالیاتی کمیسیون تلفیق با لابی پزشکان حذف می‌شود؟

 25. پورابراهیمی: خودروسازان در ظاهر خصوصی سازی شده‌اند / وزیر صنعت هم پاسخگو نیست

آخرین عناوین