قبول کنیم خودروساز کامل نشدیم؛ مونتاژکار خوبی هستیم/ کمک ۱۵ هزار میلیارد تومانی دولت به خودروسازان/ آغز فروش فوری و نقدی سایپا از امروز

گروه اقتصادی الف،   3971023029 ۶۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۹ تکراری یا غیرقابل انتشار
قبول کنیم خودروساز کامل نشدیم؛ مونتاژکار خوبی هستیم/ کمک ۱۵ هزار میلیارد تومانی دولت به خودروسازان/ آغز فروش فوری و نقدی سایپا از امروز

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس می‌گوید: باید قبول کنیم ما هنوز خودروساز کامل نشده ایم و همچنان مونتاژکار خوبی هستیم و رئیس سازمان حمایت از مصرف کننده هم گفت: باید کلیه خودرو‌های پیش فروش شده تا ۳۱ مرداد باید بدون افزایش قیمت عرضه شوند.

عباس تابش، معاون وزیر صنعت و معدن و تجارت و رئیس سازمان حمایت از تولید کننده و مصرف کننده در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شب گذشته گفت: دو خودرو ساز ایران خودرو و سایپا ۳۰۰ هزار خودرو معوق دارند و طبق تصمیمات ستاد تنظیم خودروساز حق ندارد بیش از ۲۰ درصد تولید را به فروش فوری اختصاص دهد و حداقل ۸۰ درصد را برای ایفای تعهداتشان نسبت به معوقات تخصیص دهند. هر خودروساز بین ۹۲۰ تا ۹۳۰ هزار خودرو فروش دارند که ۲۹۰ هزار خودرو باید به معوقات اختصاص داده شود.

حضور هاشم یکه‌زارع مدیر عامل ایران خودرو نیز در این برنامه با بیان اینکه از خرداد ماه سال جاری به بعد هیچ معوقه‌ای نداریم، گفت: تدارک قطعات از طرف قطعه سازان با مشکل روبرو شد و همین باعث کاهش تولید شد؛ ولی با سیاست‌های وزارت صنعت امیدواریم روند تحویل معوقات سریع‌تر انجام شود.

محمدرضا سروش مدیر عامل سایپا هم گفت: بر اساس روال تا اوایل سال جاری تولید شرکت‌ها و روند تولید و تحویل طبق برنامه بود، اما آنچه باعث وقفه در تولید و تاخیر در بازار شد محدودیت‌هایی بود که به تولید شوک وارد کرد و منجر به کاهش تولید و تاخیر در تحویل خودرو‌ها شد.تا اوایل سال جاری روند تولید و تحویل طبق برنامه انجام شده است، اما متاسفانه سازندگان در تامین ارز و تامین قطعه با مشکل مواجه شدند و روند تولید کاهش یافت و روند تحویل با تاخیر صورت گرفت.

وی با بیان اینکه قرارداد‌های شرکت‌های خودروسازان با خریداران بر اساس شرایط مقطع زمانی شکل می‌گیرد و قیمت نهایی بر اساس قیمت روز و زمان تحویل است، گفت: از آنجایی که کشور ما همواره با تغییراتی در قیمت ارز مواجه است، قیمت زمان تحویل قیمت مبنای محاسبه است یعنی زمان ثبت نام با یک مبنای ارز دیگری محاسبه شده و زمان تحویل با ارز دیگری تسویه شده است.

مدیرعامل ایران خودرو با بیان اینکه بیشتر شکایات مشتری‌هایی که خودروی ۲۰۰۸ خریداری کردند روی قیمت مشکلی ندارند و شکایات مربوط به تاخیر است، با اشاره به قیمت پژو ۲۰۷ گفت: این خودرو خودرویی جدید است و نسبت به مبلغی که گرفتیم بعد از آن محاسبه شده و ۱۰۴ میلیون تومان از مشتری گرفته شده است؛ بنابراین خودرویی نبوده است که ما آن را تولید کرده باشیم و بدانیم قیمت چقدر بوده است.

رئیس سازمان حمایت از مصرف کننده گفت: خودرو‌هایی که بالای ۴۵ میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است، شامل قیمت گذاری نمی‌شود و شرکت‌های عرضه کننده این خودرو‌ها باید به مصرف کننده قیمت نهایی را اعلام کنند و آن را در سامانه ۱۲۴.ir سازمان حمایت ثبت کنند و قیمت‌ها باید بر اساس ضوابط هیئت تعیین تثبیت قیمت‌ها باشد.قیمت‌هایی که خودروسازان اعلام کردند باید در سامانه ثبت شود و نیاز به مستندات کارشناسی دارد و تا آخر هفته از آن‌ها خواهش کردیم مستندات قیمت‌گذاری را به ما تحویل دهند.

وی ادامه داد: برای سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان ملاک حقوق مصرف کننده است؛ دوستان به استناد قانون می‌توانستند قیمت‌گذاری کنند، اما در همان هم باید بر اساس ضوابط باید قیمت‌گذاری شود.

مدیر عامل ایران خودرو گفت: سازمان حمایت دو آیین نامه دارد؛ آیین‌نامه قیمت گذاری تولید خودرو‌های داخل و آیین‌نامه قیمت‌گذاری کالای وارداتی؛ وقتی قیمتی را محاسبه می‌کنیم اگر قیمتی که اعلام کنیم زیر قیمت باشد باید در سامانه ۱۲۴ ثبت کنیم و اگر عبور کند سازمان حمایت وارد می‌شود، اما اکنون قیمت‌هایی که ما اعلام کردیم زیر قیمت‌های سازمان است.

رئیس سازمان حمایت از حقوق مصرف کننده تصریح کرد: کلیه خودرو‌های پیش فروش شده تا ۳۱ مرداد باید بدون افزایش قیمت عرضه شوند و خودرو‌های مشمول از اول شهریور تا آخر دی ماه با ۳۰ درصد افزایش نسبت به مصوب تیرماه تحویل خریداران شود. مبلغ مشارکت و جریمه دیرکرد طبق ماده ۴ حمایت از حقوق مصرف کننده باید از ۳۰ درصد کم شود و طبق این اصل قیمت‌ها نسبت به مصوب تیرماه ۲۳ درصد افزایش یافته است. در حوزه خودرو‌های غیر مشمول این خودرو‌ها تا آخر مردادماه بر اساس قیمت قبلی و مندرج در قرارداد باید عرضه شود و ماده ۴ نیز باید برای آن‌ها رعایت شود.

مدیر عامل ایران خودرو با اشاره به اینکه چرا باید ۱۰ هزار میلیارد تومان پول از جیب مشتری و تولید کننده به جیب دلال ریخته شود گفت: اگر این تصمیم راجع به قیمت خودرو ۵ ماه قبل اتخاذ می‌شد نسبت به الان ۴۰ درصد مشکلات کمتری داشتیم. بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار از اول شهریور تا آخر دی ماه سال جاری قرارداد‌های فروش ایران خودرو با افزایش ۳۰ درصد خواهد بود و هر چه در قرارداد‌های فروش قیمت قطعی ثبت شده باشد خودرو‌ها بدون حتی یک ریال افزایش به مصرف کنندگان تحویل داده می‌شود. قرارداد‌های فروش پژو پارس تا دو ماه دیگر اجرایی می‌شود و در پی آن هستیم تا شرکت‌های قطعه ساز را با شرایط خوب به بخش خصوصی واگذار کنیم.

سروش مدیر عامل خودروسازی سایپا در ادامه با اشاره به اینکه بخش عمده‌ای از محصولات طبق زمانبندی انجام شده تا پایان سال تحویل مشتریان داده می‌شود اظهار کرد: خروج نقدینگی باعث کاهش سرمایه در گردش شرکت‌ها شده است، ما یک شرکت سهامی عام در بورس هستیم، لذا فهرست اموال و دارایی هایمان در کدال بورس مندرج است. بخش عمده‌ای از محصول گروه پراید و تیبا در سال جاری تحویل داده می‌شود و باقیمانده تا اردیبهشت ماه سال آینده پاس می‌شود لذا آنچه باعث وقفه در تولید و عرضه خودرو شد محدودیت‌هایی بود که پیش آمد.

وی با بیان اینکه تامین نشدن ارز و قطعات مورد نیاز سازندگان موجب شد تا شرکت نتواند به تعهداتش عمل کند، از فروش فوری خودرو‌های سایپا از امروز یکشنبه ۲۳ دی خبر داد و ادامه داد: قیمت زمان تحویل مبنای محاسبه در قرارداد‌های ما با مشتریان است لذا بخش عمده تعهداتمان را تا پایان امسال تحویل می‌دهیم و بخش دیگر تا اردیبهشت سال آینده تحویل خواهد شد. سایپا بالغ بر هزار میلیارد تومان املاک مازاد دارد که تا پایان امسال بخشی از آن را به بخش خصوصی واگذار خواهد کرد.

محمد عزیزی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در ادامه برنامه طی گفتگوی زنده تلفنی با اشاره به اینکه در بحث پیش فروش خودرو علارغم اینکه به تحریم عادت کرده بودیم، اما ناشیانه برخورد کردیم عنوان کرد: هزینه‌های جاری خودروسازی و هزینه بنگاه داری در کشور بالا است لذا هزینه‌های بالا و متورم خودروسازی ناچارا در بحث قیمت شکسته می‌شود. باید قبول کنیم ما هنوز خودروساز کامل نشده ایم و همچنان مونتاژکار خوبی هستیم. پیش فروش خودرو کاری عادی برای تامین مالی خودروسازان بوده است.

رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان از کمک ۱۵ هزار میلیارد تومانی دولت به شرکت‌های خودروسازی خبر داد و گفت: از طرف بانک مرکزی تسهیلاتی در دست اقدام است که در حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان قرار است به ایران خودرو و سایپا کمک شود.  این کمک به معنای این است که شرکت‌های خودروسازی باید در کوتاه مدت شیب بسیار مناسبی را نشان دهند و در دراز مدت باید اقداماتی از قبیل: فروش املاک و مستقلات، بهره‌ور کردن شرکت‌ها، کوچک سازی و چابک سازی شرکت‌ها باید انجام شود.

مدیرعامل ایران خودرو  یکه زارع نیز با بیان اینکه فکر می‌کنم تا آخر اردیبهشت ماه بالانس قیمت کارخانه به وجود بیاید، کل اعضای هیئت مدیره ایران خودرو ۲۳۲ نفر اعلام کرد و گفت: ما باید به قطعه سازان کمک کنیم این کمکی که آقای تابش گفته است ۹۵ درصد آن کمک به قطعه سازان است.خودرو‌هایی که تولید می‌شوند از فولاد، جدن، آلومینیوم، مس، پتروشیمی، مواد لاستیک و پلاستیکی است که این اقلام عمدتا در بازار بورس کالا معامله می‌شود و تحت تاثیر نرخ برابری پول ملی قیمت آن بالا و پایین می‌رود و شما مشاهده کنید رشد قیمت برخی از این اقلام بیشتر از تغییر نرخ ارز بوده است.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۷۱۹۷۶۵۰۷:۳۲:۵۰ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
(قبول کنیم خودروساز کامل نشدیم؛ مونتاژکار خوبی هستیم) این موضوع رو برای ما دارید میگید مگه ما (مردم) مسولیت داشتیم بعد این همه سال تازه این مطلب رو می فرمایید
ناشناس۷۱۹۹۰۳۰۸:۵۹:۳۳ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
خودروسازی ایران از آنجایی که بر پایه مصادره اموال اشخاص بنا شده هرگز روی پسشرفت به خود نخواهد دید، چرا که همواره آه دل برادران خدامی در برابر این مجموعه قرار دارد.
ناشناس۷۲۰۰۲۴۱۰:۱۰:۱۶ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
برادران خیامی صحیح است
ناشناس۷۲۰۱۷۸۱۱:۲۹:۲۴ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
احسنت با مال غصبی نمیشه کار کرد
مردم۷۲۰۴۰۲۱۲:۴۸:۴۰ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
غصب کننده در هر جایگاهی باشد طبق شرع اسلام، زیر دین وبدهکار فردی است که اموالش غصب شده است.
ناشناس۷۲۱۴۳۲۲۳:۳۸:۱۵ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
برادران خیامی. کار آفرینان ارزنده و وطندوست که پروندیمشون.
علی۷۲۰۰۳۵۱۰:۱۹:۱۱ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
اتفاقا مونتاژ کار بدی هستین ، اولا چون اگر بودین اولا کیفیت اتومبیلهای وارداتی اولیه بسیار بسیار بسیار بهتر از این لگنهای چرخدار بودند و اصلا قابل مقایسه نبودند ثانیا اگر مونتاژ کار خوبی بودید الان باید اضافه تولیدشان را به قیمت جهانی تحت کلاس بزند روز به کشورهای به درد بخور صادر می کردید ولی نتوانستید چون کیفیتی ندارند و همه رفوزه هستند ثالثا الان اکثر اتومبیلهای تولیدی شما در هنگام تحویل به مشتری دارای دهها عیب و نقص جدی در بدنه و رنگ و موتور و سیستم برقی است . رابعا بدلیل سوء مدیریت و نبود متخصص غیر سیاسی در کارخانه ها با استخدام بیش از حد افراد سفارشی غیر مرتبط با رشته تحصیلی و دادن حقوقهای بسیار زیاد به آنها قیمت تمام شده تولیدات تان اصلا مقرون به صرفه نبوده لذا با زد وبن با قطعه سازان اجبارا اجناس بسیار بی کیفیت را ارزان خریده و تاوان حقوقهای نجومی نور چشمی ها را میدهید و مشتری باید تاوان آنرا با پول و جانش بپردازد نبود رقیب در بازار و انحصار در بازار به شما مجوز داده تا راحت هرروز تولیدات بدتر را با قیمت بالاتر به مردم قالب کنید .
ناشناس۷۲۰۸۵۰۱۶:۰۹:۴۵ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
مونتاژ کار خوبی بودیم.روزی که محصولات جنرال موتورز و مونتاژ میکردیم
ناشناس۷۲۰۱۰۱۱۰:۵۵:۲۴ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
بر چه اساسی خودروهای پیش فروش شده که تارخشون گذشته باید گرون بشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!
ناشناس۷۲۰۱۷۷۱۱:۲۸:۲۱ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
دهه 50 در هیم کشورمان خودروهای با کیفیتی به نام کادلاک ایران و بیوک ایران و شوروولت نوا مونتاژ می شد با چه کیفیتی ! اون موقع کره جنوبی هنوز تو الفبای خودرو هم نبود !!!!
ناشناس۷۲۰۳۶۱۱۲:۳۸:۱۱ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
دقیقا . ما اون روزی مونتاژکار خوبی بودیم که کیفیت کادیلاک ایرانی و شورولت ایران ، از کیفیت ماشینهای ژاپنی هم بالاتر بود . نه امروز که آشغالترین ماشین چینی رو با کیفیتی پایینتر از خود چین و با نصف امکانات مدل اصلی به خورد مردم میدیم
ناشناس۷۲۰۸۴۴۱۶:۰۵:۲۶ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
در ساخت موشک موفق شدیم بجاش موشک بدین سریعتر هم هست
ناشناس۷۱۹۷۶۶۰۷:۳۲:۵۹ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
با افتخار برای ایرانی ،با پول خون ایرانی ، و در آخر هم مرگ با ماشین ایرانی (بی کیفیت) راه تو را میخواند ، بقیه اش به ما مربوط نیست....
ن.د۷۱۹۷۷۹۰۷:۴۹:۱۲ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
همین! همه چی به خوبی و خوشی تمام شد. قیمت خودرو هم بر اساس دلار روز محاسبه میشه. خودرو ملی، تولید داخل. یکی نیست بگه جمع کنید این ... بازی را. متاسفانه ... شاید خیلی از مسئوولین دلخوش به اشتغال در بخش خودرو باشند اما : مطمینا هیچگاه حساب نکردند که هزینه مازاد سوختی که این خودروها نسبت به خودروهای روز دنیا مصرف می کنند چه هزینه هنگفتی است و چقدر مسائل محیط زیستی ایجاد میکنه. مطمینا هیچگاه حساب نکردن که بعلت ایمنی پایین این خودروها در تصادفات چقدر هزینه بیشتری از نظر درمان پزشکی روی دست کل کشور گذاشته می شود. مطمینا حساب نکردن که بعلت مرگ یک نان آور خانواده یا فلج شدنش چه هزینه ها و گرفتاری ها دیگه ای به بار میاد. مطمینا اگر با در نظر گرفتن این فاکتورها به دنبال بهینه راه می گشتند،ضمنا به جای اینکه به منافع شخصی فکر کنند به منافع ملی فکر می کردند،همین امروز کل این ... بازی را تعطیل و درب همه اینها را تخته می کردند. ای دریغ ....
سید احمد حسینی۷۲۰۴۰۹۱۲:۵۰:۳۰ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
هیچ مسئولی در اندازه ای نیست که بتواند اینها را بفهمد چون همگی سفارش شده هستند والا کدام مسئول عاقلی پراید را تولید میکند
ناشناس۷۱۹۷۹۰۰۷:۵۹:۲۲ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
آقای تابش کاش کمی سواد فنی داشتید- اولا مونتاژ کاری کاری نیست که کسی یا کشوری در جهان نتونه !!! بستن پیچ و مهره و جوشکاری هست- ثانیا تنها چیزی که در مونتاژکاری نیاز هست دقت هست که متاسفانه نداریم و درصد خطا بسیار بالا هست.
ناشناس۷۱۹۷۹۳۰۸:۰۲:۲۴ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
سه سوال مهم قبل از رسیدکی به حقوق مصرف کننده وجود داشت که مجری اصلا بهش نبرداخت سوال اول اینکه اقایان یک میلیارد دلار بابت بلت فرم سمند هزینه کردن ،یعنی معادل کل قیمت شرکت کیا موتور که کره خریدش ،حالا اکر این خودرو ،خودروی ملی است و به قول خود اقایان تماما در ایران تولید میشه بس نیازی به ارز نداشته سوال دوم مکر نه اینست که اکثر قطعات خودرو در ایران تولید میشده بس جرا به یکباره با مشکل کمبود قطعه برای خودرو های زیر ۴۵میلیون مواجه میشن و نیاز ارزی بیدا میکنن ،دلیلش دروغه تولید قطعه در ایران بوده سوال سوم این دو شرکت برای کشور ،جز برای یه قشر خاص جه نفعی برای مملکت داشته ،ایا جز ناراحتی برای مردم ،دولت ،الودکی هوا ،مصرف سوخت بالا ،استهلاک بالا ،کیفیت بایین و...... فایده ای هم داشته من بعنوان یک ایرانی خجالت میکشم تو دنیا بکم این اشغالها تولید ماست و.....
ناشناس۷۱۹۸۰۱۰۸:۰۵:۵۷ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
تا وقتی فروش نداشته باشن و محصولاتشون انبار کنن هیچ چیز درست نخواهد شد ؛ خودرو ساز های ایرانی به فکر مردم نیستن و مشتری مداری معنی براشون نداره
جانباز 70 درصد۷۱۹۸۱۷۰۸:۲۰:۲۶ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
قبول کنیم کارخانه ادم کشی راه انداخته اییم وسایل قتاله درست می کنیم نه نقاله !!! آمار تلفات سالیانه بسیار بیشتر از آمار شهدایمان در طول انقلاب و جنگ تحمیلی می باشد . کاشکی مهندسین موشک ساز مان به خودرو سازی بهینه روی می آوردند ... راه اقتصاد باز است
رضا۷۱۹۸۲۵۰۸:۲۸:۴۰ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
کسی که این حرف را می زند یعنی الف و ب صنعت خودروسازی را هم نمی داند.تمامی خودروسازان بزرگ دنیا چیزی جز مجموعه ای از قرارداد های خرید با قطعه سازان و سالن های محدود مونتاژ در کنار برند نیستند.حتی تویوتا در برخی مواقع سالن مونتاژ هم ندارد قطعات وارد کشتی می شوند و تا رسیدن به مقصد مونتاژ و سرهم می شوند پس تنها کاری که خود تویوتا انجام می دهد مونتاژ کردن قطعات دریافتی است.
ناشناس۷۲۰۱۱۵۱۰:۵۹:۲۵ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
یعنی طراحی هم هیچی دیگه مهندسi!!!!!
ناشناس۷۲۰۵۰۰۱۳:۲۷:۱۹ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
طراحی را هم اغلب به شرکتهای فرانسوی و ایتالیایی میدهند
یک نفر۷۲۰۲۱۹۱۱:۴۷:۵۹ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
دوست عزیز به نظر میاد شما کلن اصولن صحبت این نماینده رو متوجه نشدید. بدیهیه کهاکثریت خودروسازان جهان قطعه سازی رو برونسپاری میکنن. بحث اینه که تویوتای مورد اشاره شما سالانه کلی سرمایه و دانش صرف بهبود و نوآوری در محصول میکنه و در ایران ته ته هنر خودروساز ایرانی اینه که بدنه 207 رو بذاره روی 206 و موتور زانتیا رو بذاره روی پارس. منظور این نماینده این بود که این دو شرکت پرادعای نق نقو در واقع خودروساز نیستن. خونه پرش یه مونتاژکارن که بعنوان مثال طرح و پلتفرم 405 رو از شرکت پژو خریدن و ته هنرنماییشون در طول 25 سال گذشته تغییر جلو داشبورد ماشین بوده. یا اتاق 406 خریدن موتور 405 رو انداختن توش.
ناشناس۷۱۹۸۳۶۰۸:۳۵:۲۴ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
خلایق هرچه لایق
ناشناس۷۱۹۸۴۳۰۸:۳۸:۰۸ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
مونتاژ کاری هم تعریف خودش را دارد.این چیزی که ما میبینیم همان مافیا است.یک روز مدعی تولید داخل است روزی صادر کننده نمونه .امروز هم اشتغال زایی آنهم رقم های دروغین ۵۰۰ هزار نفر و......
ناشناس۷۱۹۸۴۴۰۸:۳۸:۱۸ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
مونتاژکار خوبی هم نیستیم. همین ماشینا مونتاژ شده وارد بشه هم ارزون تره هم با کیفیت تر
حمید۷۱۹۸۵۴۰۸:۴۲:۴۰ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
بعد بیش از ۵۰ سال داشتن صنعت خودرو تازه اعتراف کردین مونتاژ کارین !!!اگر صداقت داریید که ندارید،چرا روش ۵۰ ساله رو با وجود این که جواب نمیده ، ادامه میدید!!!
محمد۷۱۹۸۵۷۰۸:۴۴:۴۳ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
تا زمانی که دو اتفاق در کشور نیافتد خودرو داخلی و تولیدات داخلی دارای کیفیت و قیمت رقابتی نخواهند بود. 1- برداشتن موانع تولید که دولت ها جلوی هر تولید کننده ای می گذارند دارایی، شهرداری ، محیط زیست ، تامین اجتماعی، بهداشت و ... این موارد تولید را فلج می کند. واسطه گری بسیار سود بالاتری از تولید دارد. 2- خصوصی سازی شرکت ها. دولت بجز صنایع نظامی و امنیتی نباید شرکت و کارخانه ای در اختیار داشته باشد. منظور از دولت بانک ها، بنیادها، سازمانها و موسسه خصولتی هم هستند.
ناشناس۷۱۹۸۸۷۰۸:۵۵:۳۰ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
تا زمانی که ما ملت ایران به آن آگاهی وبینش نرسیم باز هم گول این خودروسازان برای پیش فروش می خوریم .من یک سال پیش با 25 میلیون خودروی ساندرو ثبت نام کردم در آن زمان قیمت 46 میلیون بود و طبق قراردا زمان تحویل 54 میلیون . ولی متاسفانه الان قیمت 103 میلیون. یعنی ارزش پول من صفر و....
ناشناس۷۱۹۹۰۴۰۸:۵۹:۳۸ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
مونتاژکار خوبی هم نیستید. تنها پر حرف های خوبی هستید
ناشناس۷۱۹۹۱۲۰۹:۰۵:۳۰ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
بزرگترین ظلم را این خودرو سازان به ملت ایران کردند .......
ناشناس۷۲۰۸۰۸۱۵:۵۰:۲۳ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
بزرگترین ظلم رو خود ملت به خودشون انجام میدن با خرید از این دو خودرو ساز
حرف حساب۷۱۹۹۳۳۰۹:۲۰:۴۳ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
خونخوار نه خودرو ساز یا مونتاژ
یا حق۷۱۹۹۳۴۰۹:۲۱:۳۷ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
تا زمانیکه رقابت منصفانه در صنعت خودرو وجود نداشته باشد و انحصار درصنعت خودرو سازی کشور به بهانه اشتغال وجود داشته باشد مردم ایران هم باید پول اضافه برای ماشینهای بی کیفیت و هم جانشان را در جاده های کشورتقدیم این خودرو سازان بی مسئولیت وطنی کنند.
ناشناس۷۱۹۹۴۲۰۹:۲۶:۴۴ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
کدوم صنعتمون کامله؟
ناشناس۷۲۰۰۳۳۱۰:۱۸:۱۰ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
مغلطه
ناشناس۷۱۹۹۵۲۰۹:۳۱:۱۱ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
طبق مصوبه سال ۹۱ دولت، خودروسازان حق افزایش قیمت برای پیش فروش هایی که مهلت تحویل آنها گذشته ندارد. دولت روحانی بدون تغییر قانون قبلی حق افزایش قیمت برای پیشفروش های تا دی ماه را ندارد.
ناشناس۷۱۹۹۵۳۰۹:۳۱:۳۵ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
از جیب ملت 15 هزار میلیارد تومان به صنعت ورشکسته لگن سازی کمک شد از جیب ملت ، قیمت خودرو 30 درصد گران شد از جان ملت برای عده ای نون دونی درست شد بیچاره ملت بدبخت این مردم بی پناه
ئیلان۷۱۹۹۶۵۰۹:۳۷:۲۰ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
وقتی میگید سازمان حمایت از مصرف کننده آدم خندش میگیره واقعا مردم را چی فرض کردین بعدشم چرا دروغ میگین اصلا ایرانخودرو از مرداد به قبل دیگه ماشین بدهکار مردم نیست که میگن با قیمت قبلی میدهیم خواهش میکنم از صدا وسیما اینو به گوش مسولین برسانید تا مرادماه قبلا تسویه شده اند... کلک میزنند
علیرضا۷۱۹۹۶۷۰۹:۳۷:۵۴ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
مونتاژ کار خوبی هم نیستین.توهم خودروساز بودن زدین.اون چیزی که به مردم قالب میکنین خودرو نیست،یه چیز دیگست.
ئیلان۷۱۹۹۷۶۰۹:۴۱:۵۹ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
این همه تاخیر بخاطر چی باید من‌مشتری تاوان پس بدهم چرا همون برج شش ندادید حالا که گرون شده دعوتنامه اومده این چه سیاست کثیفیه ....خدایا به داد مون برس از دست این ظالمان
ح-ف۷۱۹۹۷۸۰۹:۴۲:۵۰ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
مونتاژکار خوبی هم نیستیم
ناشناس۷۱۹۹۹۳۰۹:۵۳:۰۶ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
هر گاه با برداشتن تعرفه های نجومی با خودروسازی جهان رقابت کردید هرچه بگویید درست است به همین سادگی و راحتی
ناشناس۷۲۰۰۲۱۱۰:۰۹:۱۱ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
35 سال در صنعت قطعه سازی هستم از همان ابتدا که مدیریت دولتی شکل گرفت ارجاع کار به قطعه ساز تو ام با حق و حساب بود هیچ اطمینانی نبود که قرار داد بعدی تکرار شود و یکنفر دیگر کار را نگیرد . در نتیجه بهبود کیفیت محصول و سرمایه گذاری روی تجهیزات قربانی نگرانی از تمدید قرار داد شدند . بخش عمده کمبود کیفیت قطعات ساخت داخل ناشی از ماشین آلات کهنه و خارج از رده قطعه سازان ما میباشد .
محمدی۷۲۰۰۶۰۱۰:۳۱:۳۴ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
چهل سال در صعنت خودروسازی با پول ملت درجا زدید و با حمایت دولت پول ملت به جیب عده ای سهام دار خاص سرازیر شد.
ناشناس۷۲۰۰۹۲۱۰:۵۰:۱۱ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
خودروسازان دستشون با بقیه مقامات توی یه سفره هست.
مجیدی۷۲۰۲۰۵۱۱:۴۳:۰۶ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
من در 97/12/2 ماشین جهت تحویل در شهریور 97 ثبت نام کردم قاعدتا دعوت نامه می بایست از تیر ماه برای من ارسال می شد که انجام نشده است و ایران خودرو عمدا تحویل ماشین رو به تاخیر انداخته است حال چرا با افزایش 30 درصدی باید ماشین رو تحویل بگیرم تفاوت ارزش ارزی وجوه من در حال حاضر بیش از 50 میلیون تومن هست این خسارت رو کی جبران می کند جناب توکلی راهنمایی بفرمایید کجا باید شکایت کنیم تا اعاده حق تضییع شده خویش باشیم واقعا مکدر و ناراحت هستیم .
ناشناس۷۲۰۳۰۰۱۲:۱۷:۵۱ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
طرح تحول سلامت طبق گفته وزیر بهداشت سابق ۱۷هزار میلیارد هزینه داشت ،اون همه داستان درست شد،حالا براحتی به خودروسازها ۱۵هزار اختصاص میدن؟
ناشناس۷۲۰۳۳۶۱۲:۳۱:۱۸ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
مونتاژ کار خوبی هم نیستیم...
ناشناس۷۲۰۴۱۳۱۲:۵۱:۵۴ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
سران ایران خودرو و سایپا رادر قفس شیر بیندازید تا تکه تکه شوند والسلام
ناشناس۷۲۰۴۷۶۱۳:۱۷:۴۳ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
خودرو که چه عرض کنم شما لگن ساز هستید
ناشناس۷۲۰۵۸۴۱۴:۰۳:۵۱ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
"سایپا بالغ بر هزار میلیارد تومان املاک مازاد دارد که تا پایان امسال بخشی از آن را به بخش خصوصی واگذار خواهد کرد." چه نوع املاکی؟ مگر خودش بخش خصوصی نیست؟
ناشناس۷۲۰۷۰۱۱۴:۵۳:۵۸ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
چرا دولت برای مسخره بازی خودروسازان بودجه دارد ولی برای حقوق کارمندان وسرانه مدارس بیمار است
حسن۷۲۰۷۴۵۱۵:۱۴:۵۸ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
بابا چرا این حرفا رو میزنی؟ مردم که هر چی تولید میکنید رو دارن پیش خرید میکنن.چرا ذهن مردم رو مخدوش میکنید؟؟؟؟ شما تابوت هم درست کنی مردم با کمال میل جهت حمایت از تولید ملی میخرن.
حميد۷۲۰۷۶۳۱۵:۲۵:۱۹ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
کسی که این مقاله رو نوشته نه صنعت خوردوسازی رو میشناسه نه از این محصولات استفاده کرده و نه از دغدغه های مردم آگاهی داره
vahidd۷۲۰۷۷۳۱۵:۲۹:۳۴ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
از دست مردم که کاری برنمیاد خدا انشالله جواب این ظلمی که دولت روحانی با خودرو سازهاش به مردم کرد به بدترین شکل تلافی کنه که خداوند بزرگترین انتقام گیرندگان است
ناشناس۷۲۰۷۹۷۱۵:۴۲:۵۶ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
به جای هدر رفت عظیم پول و مهمتر از همه "کشته شدن سالانه بیست هزار هموطن"، بهترین کار واگذاری دو لگن ساز عمده به شرکت‌های خودروساز به معنای واقعی و معتبر جهان و استفاده مردم کشورمان از بهترین خودروهای روز دنیا همانند مردم افغانستان، عراق و ترکیه است.
سید۷۲۰۸۱۱۱۵:۵۱:۰۰ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
فقط خوب دروغ می گویید بزرگوار
ناشناس۷۲۰۸۲۹۱۵:۵۸:۵۱ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
شما حتی مونتاژ کار هم نیستید..
ناشناس۷۲۰۸۹۰۱۶:۳۵:۴۳ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
این دو خودروساز کثیف ترین حقه تاریخ را زدند جلو تحویل را گرفتند بازار سیاه ایجاد کردند قیمت را که به 2برابر رساندند فروش ر ا شروع کردند متاسفانه حمایت ازمصرف کننده هم کشک چون .............میرسه ضمنا همان اتومبیلهاییکه میگویند نداریم به فراوانی در بازار یافت میشود از جگر شان دربیاد .
ناشناس۷۲۰۹۱۴۱۶:۴۷:۰۰ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
دولت ۱۵ هزار میلیارد به خودشونیا کمک کرد .مبارکشون باشه !!!انشا.. با این پول برومد کانادا!!!!
ناشناس۷۲۱۰۵۷۱۸:۲۲:۱۴ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
فقط باید مردم متحد شوند و این لگنهای تولید داخلی را نخرن
ناشناس۷۲۱۲۷۰۲۱:۱۴:۱۰ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
"کمک ۱۵ هزار میلیارد تومانی دولت به خودروسازان" به چه حق به اجازه کییی؟ من دارم مالیات میدم تو زندگیم از خودم ماشین نداشتم به چه حقی این پول به اینها داده میشه !!! چرا این پول نباید صرف چیزی به شه که همه منفعتشو ببرند؟؟؟ این خودروسازی صنعت نیست هیچی نیست با استانداردهای روز اصلا ماشین حساب نمیشوند!
ناشناس۷۲۱۴۳۳۲۳:۴۱:۳۱ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
قطعا مونتاژ کار هم درمعنای واقعی نیستیم. لگن سازی بیشتر بهمون میخوره.
ناشناس۷۲۱۴۳۹۲۳:۴۷:۵۹ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
صنعت خودروسازی ایران دقیقا از میزان فرمان پذیری ما از استعمارگران و امپریالیسم و سرمایه داری جهانی نشان دارد.

پربحث‌های امروز

 1. مجلسی این‌چنینم آرزوست

 2. جایگاه «پرستو» در فقه اسلامی چیست؟

 3. جهانگیری: دولت برای مقاومت در برابر فشارها برنامه دارد

 4. علی علیزاده: اگر نابغه‌ای همچون امام خمینی نبود انقلاب اسلامی یکساله نمی‌شد

 5. مسکن در یک قدمی دلار قرار گرفت

 6. کاهش تعهدات برجامی از سوی ایران، ادامه تحریم آمریکا و انفعال اروپا/ سرانجام برجام چه خواهد شد؟

 7. توقیف اکران «ماهمه باهم هستیم» در کرمان

 8. سردار سلیمانی: شما آمریکایی‌ها ریاض و عربستان را زیر آتش قرار دادید+ فیلم

 9. مکرون: تا 8 جولای فرصت داریم تا برای حفظ توافق هسته‌ای مذاکره کنیم

 10. همسان‌سازی حقوق کارکنان قراردادی و پیمانی در دستور کار دولت قرار دارد

 11. روحانی: طرف مقابل ما یک عده سیاستمدار کم‌تجربه هستند/ باید در برابر بدخواهان‌ ایستادگی کنیم

 12. تصاویر خشن ترین ورزش جهان  

 13. ادامه «دورهمی» با مهران مدیری منتفی شد

 14. قانونگرایی ساده‌انگارانه؟!

 15. تعدادی از بازنشستگان مقابل مجلس تجمع کردند

 16. آلمان: همه باید اثبات کنند که خواستار جنگ نیستند

 17. شمخانی: با پدیده‌ای جهانی به اسم ترامپیسم مواجهیم که سلیقه‌ای و شخصی است

 18. اصابت موشک به پادگان نیروهای آمریکایی در بغداد

 19. جلیلی: از بین بردن فشار اقتصادی آمریکا با مقاومت حاصل می‌شود

 20. پشت‌پرده واردات ۲ماهه کره به اندازه ۱ سال/ واردکنندگان چگونه از حذف ارز ۴۲۰۰ خبر داشتند؟

 21. یارانه نقدی هر ایرانی با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی چقدر می‌شود؟

 22. آیت‌الله مکارم‌شیرازی: مذاکره مجدد با آمریکا‌ ‌منطقی و عقلانی نیست/در برابر تحریم‌ها باید مقاومت کرد‌

 23. ترامپ حادثه دریای عمان را «بسیار جزئی» خواند/ دنبال اقدام نظامی علیه ایران نیستیم

 24. محسنی اژه‌ای خبر داد: صدور حکم انفصال از خدمت برای ۶۰ قاضی/ محاکمه ۸۲۵ مفسد اقتصادی/ دیدار رئیسی با سفرای خارجی

 25. اگر خلافی دارید؛ سریعتر پرداخت کنید

پربحث‌های دیروز

 1. آیا به افراد مشهور و سلبریتی‌ها بدهکاریم؟

 2. قوه قضائیه درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی شفاف سازی کند+ اطلاعیه سازمان زندان‌ها

 3. محمد مُرسی رئیس جمهور برکنارشده مصر فوت کرد

 4. خانه‌های خالی بلای بازار مسکن/ قانونی که اجرا نمی‌شود!

 5. معجزه افزایش ۴۰ میلیاردی ذخایر ارزی بدون فروش نفت

 6. ماکرون: ایران در قبال برجام صبور و مسئول باشد

 7. جوابیه علی مطهری به الف/ پیگیری قتل شیرمحمدعلی در قوه قضاییه/ انتقاد از سفر خانوادگی معاون وزیر به آمریکا در پوشش سفر کاری

 8. واکنش دولت آلمان به اظهارات سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران

 9. جزئیات تغییر ساعت کاری ادارات

 10. شمارش معکوس برای تصمیم مهم ارزی سران قوا

 11. تصویری دیده نشده از بشار اسد  

 12. سخنگوی قوه قضاییه خبر داد: دستور رئیسی برای بررسی قصور احتمالی در مورد قتل اخیر در زندان تهران بزرگ

 13. چگونگی عملکرد پلیس راهور در مواجهه با کشف حجاب در خودرو

 14. درخواست از مردم برای مدیریت مصرف برق/افزایش۱۰۰۰مگاواتی مصرف

 15. انگلیس: همه گزینه‌ها را در برابر ایران بررسی می‌کنیم

 16. نمایندگان مجلس از وضعیت مسکن خود در تهران می گویند/ نمایندگان توان اجاره منزل را ندارند

 17. اطلاعیه سازمان زندان‌ها درباره جزئیات قتل شیرمحمدعلی در زندان فشافویه

 18. اردوغان: رحمت خداوند بر برادر شهید ما محمد مرسی باد

 19. واکنش سرخپوشان به خبر جدایی برانکو از پرسپولیس

 20. موگرینی: هدف ما حفظ برجام است/ملاک ارزیابی ما گزارشهای آژانس است

 21. چرا در کوچه‌ها و پارک‌ها درخت میوه نمی‌کاریم؟   

 22. واکنش‌های بین‌المللی به عبور قریب‌الوقوع ایران از سقف 300 کیلویی اورانیوم

 23. ترامپ، چین را به روسیه و ایران نزدیک می‌کند؟

 24. حاشیه های یک پرواز با هفت ساعت و 45 دقیقه تاخیر/از مریض بدحال و انتقال به بیمارستان تا عدم پرداخت خسارت به مسافران

 25. ترامپ به دور جدید غنی‌سازی اورانیوم در ایران واکنش نشان داد/عکس

پربحث‌های هفته

 1. less for less چیست و چرا ظریف عصبانی شد؟

 2. بررسی ابعاد حقوقی تذکر راننده اسنپ و اقدام مسافر در هتک حیثیت راننده/ خودرو حریم شخصی و خصوصی نیست

 3. شناسايي ضاربان بانوي آمر به معروف در رشت  

 4. روزی که ژاپنی‌ها به ایرانی‌ها حسرت زیادی خوردند!

 5. ادعای وطن‌دوستی رامبد با سفر به کانادا برای تولد فرزند!

 6. رئیس انجمن خودروسازان: قیمت تمام شده پراید ۳۹ میلیون‌تومان است

 7. پرستو یا آشیانه!؟

 8. واکنش کاربران توییتر به اظهارات جنجالی وزیر نیرو درباره مردم ایران و چین/ از فیش حقوقی مدیران تا مبارزه با فساد مسئولان نالایق به سبک چینی‌ها

 9. آمريكا ديگر چيز چنداني در چنته ندارد كه تاكنون نشان نداده باشد

 10. آقای روحانی، حالا وقت تعویض طلایی است

 11. روحانی: فشار آمریکا علیه ملت ایران، تخلیه خواهد شد/ ملت نسبت به یکسال گذشته آرامش بیشتری دارد/ بدخواهان را مجبور می‌کنیم اشتباه خود را بپذیرند

 12. رهبر انقلاب: ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم و با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد/ ترامپ بعد از بازگشت از ژاپن، پتروشیمی ایران را تحریم کرد آیا این پیام صداقت است؟

 13. آلمان: سقوط برجام به منزله بازگشت همه تحریم‎ها است

 14. قالیباف در پیامی به جوانان: اگر به میدان انتخابات نیایید، در برهمان پاشنه خواهد چرخید/ نباید منتظر دستور از بالا به پایین باشیم

 15. مسافر جنجالی اسنپ : با میل خودم توییت عذرخواهی را زدم

 16. آیا به افراد مشهور و سلبریتی‌ها بدهکاریم؟

 17. قوه قضائیه درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی شفاف سازی کند+ اطلاعیه سازمان زندان‌ها

 18. سفر نوبخت به آمریکا برای دیدار با فرزندانش، انتخابات کمیسیون بهداشت را به تعویق انداخت/ پیام آقای نماینده از آن‌سوی دنیا

 19. مجلسی این‌چنینم آرزوست

 20. چرا برخی فکر می‌کنند زبان دیپلماتیک یعنی انفعال ؟ / آقای ظریف مچکریم!

 21. آگهی هم‌خانه خانم مجرد!  

 22. دیدار رهبری و نخست‌وزیر ژاپن؛ ۶ درخواست و ۶ پاسخ

 23. تجمع دانشجویان مقابل سفارت انگلیس   

 24. شعار انتخاباتی قالیباف/ علی مطهری و فریب مردم/ روایت باهنر از افطاری با حضور احمدی نژاد و ناطق نوری

 25. آقای نخست‌وزیر! چطور به جنایتکار جنگی اعتماد می‌کنید؟

پربحث‌های اخیر

 1. مسکن در یک قدمی دلار قرار گرفت

 2. همسان‌سازی حقوق کارکنان قراردادی و پیمانی در دستور کار دولت قرار دارد

 3. دسترسی سریع به منابع مالی با اصلاح نظام یارانه‌ها در کنار تامین حداقل معیشت مردم

 4. پشت‌پرده واردات ۲ماهه کره به اندازه ۱ سال/ واردکنندگان چگونه از حذف ارز ۴۲۰۰ خبر داشتند؟

 5. یارانه نقدی هر ایرانی با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی چقدر می‌شود؟

 6. زنگنه مطرح کرد: وضع فعلی بازار نفت به نفع هیچکس نیست/ موافقت مشروط ایران با تغییر زمان برگزاری نشست اوپک

 7. ۱۰ نماینده مجلس عملکرد وزیر نفت را بررسی کردند

 8. جایگزینی برای صادرات نفت عراق از طریق خلیج فارس وجود ندارد

 9. صنعت پوشاک کشور مشکل تامین مواد اولیه دارد/ ۹۰ درصد دکمه‌های لباس وارداتی است

 10. ‌انبار هزاران خودرو در پارکینگ‌های ‌ایران‌خودرو و سایپا؛ وزیر صنعت تذکر گرفت

 11. قیمت ارز در صرافی ملی/ دلار ۱۰۰ تومان کم شد

 12. حدود ۲۳ میلیون نفر درگیر تنش آبی هستند

 13. پرداخت ارز دولتی برای واردات به ضرر مصرف‌کننده است/ کمک به محرومان با یارانه نقدی

 14. صدور ۵۰ هزار مجوز استخدام در وزارتخانه های آموزش و پرورش و بهداشت و درمان

 15. رئیس اتاق بازرگانی ایران: تولیدمان کوچک شده است/ پولدار بی درد نیستیم

 16. سال گذشته 533 هزار میلیارد تومان یارانه سوخت پرداخت شد

 17. مذاکرات زنگنه و وزیر نفت روسیه بدون توافق بر سر تاریخ اجلاس اوپک پایان یافت

 18. چرا وزیر دادگستری اجرای حکم پرونده ۳۶ هزار کولرگازی‌های قاچاق را متوقف کرد؟

 19. آخرین عناوین روزنامه‌های اقتصادی

 20. پورابراهیمی: قیمت دلار با کاهش اثرات روانی واقعی می‌شود

 21. ۱۰۰ میلیون هکتار از اراضی کشور در معرض بیابانی شدن

 22. نیروگاه امیرکبیر وارد مدار شبکه سراسری برق شد

 23. بازگشت امیدواری به بورس

پربحث‌های دیروز

 1. خانه‌های خالی بلای بازار مسکن/ قانونی که اجرا نمی‌شود!

 2. معجزه افزایش ۴۰ میلیاردی ذخایر ارزی بدون فروش نفت

 3. جزئیات تغییر ساعت کاری ادارات

 4. شمارش معکوس برای تصمیم مهم ارزی سران قوا

 5. درخواست از مردم برای مدیریت مصرف برق/افزایش۱۰۰۰مگاواتی مصرف

 6. در جلسه رییس بانک مرکزی با فعالان اقتصادی تبریز چه گذشت ؟

 7. وزیر ارتباطات در مجلس: ۲۷ هزار و ۸۶ روستا به اینترنت متصل هستند

 8. واکنش آذری جهرمی به دریافت کارت زرد از مجلس+ عکس

 9. جزئیات رشد اقتصادی فصل زمستان 97/ رشد صنعت منفی 12.2 درصد شد

 10. بانک مرکزی مسبب ورود ۲۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی به صنعت خودرو/ خودورهای تولید داخل در شان ملت ایران نیست

 11. پیش از واگذاری ۶۰۰بنگاه دولتی به تخلفات سازمان خصوصی سازی رسیدگی کنید/ چرا اشتباهات را تکرار می‌کنیم؟

 12. به جای کره‌ای‌ها، از تولیدکننده ایرانی حمایت کنید

 13. درآمدسازی هنگفت از دیرکرد

 14. نیروگاه امیرکبیر وارد مدار شبکه سراسری برق شد

 15. بازگشت امیدواری به بورس

 16. واکنش سخنگوی وزارت خارجه به سخنان اخیر بن سلمان

 17. سلیمی: جلوی پیش‌فروش بدون تاریخ خودرو گرفته شود

 18. ورود سازمان بازرسی کل کشور به بانک های خصوصی

 19. انتقاد از توسعه فروشگاه‌های زنجیره‌ای در شهرهای کوچک

 20. سه فقره شکایت زنگنه از نماینده مجلس/ خادمی: اسناد و مدارک تخلفات زنگنه را منتشر می‌کنم

 21. احتمال نتیجه‌دهی معکوس با مالیات‌ستانی از سکه‌های پیش‌فروش‌شده

 22. هشدار به مشتریان ارج

 23. قیمت طلا و ارز در بازار امروز

 24. فرهاد نیلی به‌عنوان نماینده ایران در بانک جهانی چه دستاوردی داشته است؟

 25. طرح ادغام خودروسازان از «بذرپاش» تا «ویسه»

پربحث‌های هفته

 1. رئیس انجمن خودروسازان: قیمت تمام شده پراید ۳۹ میلیون‌تومان است

 2. اعتراف صادقانه وزیر صنعت؛ حتی در پراید و سمند هم کامل خودکفا نیستیم

 3. خبر خوب وزیر اقتصاد برای مردم ایران

 4. توکلی: دلار ۴۲۰۰تومانی من‌دَرآوردی بود/ دولت چاره‌ای جز توزیع کالابرگ الکترونیکی ندارد/ قدرت خرید حقوق یک میلیون و ۳۵۰هزار تومانی کارگر در سال۹۷ حدود ۶۵۰هزار تومان شد

 5. خبرخوش درباره افزایش حقوق کارمندان

 6. خانه‌های خالی بلای بازار مسکن/ قانونی که اجرا نمی‌شود!

 7. معجزه افزایش ۴۰ میلیاردی ذخایر ارزی بدون فروش نفت

 8. خبر حمله به دو نفتکش قیمت نفت را بیش از 2.5 دلار بالا برد

 9. تهیه‌کننده شهرزاد، گوشت هم وارد می‌کرد!/ پای هادی رضوی چطور به واردات گوشت باز شد؟

 10. جزئیات تغییر ساعت کاری ادارات

 11. تاثیر سفر شینزو آبه بر بازار ارز و بورس

 12. شمارش معکوس برای تصمیم مهم ارزی سران قوا

 13. پاسخ دندان شکن پکن به آمریکا: بدون توجه به شرایط به توسعه روابط خود با ایران ادامه می‌دهیم

 14. درخواست بانک‌های خارجی برای پیوستن به جایگزین روسی سوئیفت

 15. ماجرای حقوق ۹۸ و تبعیض ناروا علیه حداقل بگیران/ پشت‎پرده حمایت از نجومی بگیران چیست؟+سند

 16. ادعای عجیب وزیر کشور درباره ارزانی کالاهای اساسی از کجا آمد؟!

 17. درخواست از مردم برای مدیریت مصرف برق/افزایش۱۰۰۰مگاواتی مصرف

 18. نرخ جدید شیرخام و لبنیات ابلاغ شد

 19. مسکن در یک قدمی دلار قرار گرفت

 20. پورابراهیمی: تحریم‌ها بی‌خاصیت شده/ آمریکا توانایی یک روز جنگ با ایران را ندارد

 21. خبر خوش برای بی‌خانمان‎ها/ کاهش ۳۰ درصدی قیمت مسکن در راه است

 22. وزیر صنعت: مجلس در صورت لزوم ازخودروسازان تحقیق و تفحص کند

 23. وجود ۹۱ میلیارد دلار خانه بی‌استفاده در ایران!/ وعده دولت محقق می‌شود؟

 24. نوبخت: طی امسال و سال آینده وابستگی بودجه به درآمدهای نفتی به ۱۰ درصد کاهش می‌یابد

 25. برنامه فوری یا فهرست آرزوها/ چرا باید جامعیت را فدای فوریت کنیم؟

آخرین عناوین