بی حجابی اجباری!

گروه اجتماعی الف،   3971022030 ۶۶ نظر، ۲۱ در صف انتشار و ۲۴ تکراری یا غیرقابل انتشار

محمدرضازائری در یادداشتی در روزنامه خراسان نوشت: در سال های طولانی که به اقتضای مطالعات گسترده و مفصل در حوزه حجاب و پوشش، مسیر تحولات صنعت مد را بررسی و مطالعه کرده ام، هیچ سیاست و تدبیری را به تلخی اجبار فراگیر به برهنگی و بی حجابی نیافته ام.یکی از تلخ ترین پدیده های فرهنگی معاصر "بی حجابی اجباری" است که متاسفانه این موضوع حساس به دلیل سیاست های غلط و ناصواب ما برای ترویج حجاب در سال های اخیر مورد توجه قرار نگرفته است. 

اجبار به ترک حجاب و برهنگی گاه با چوب و چماق رضاخانی و گاه با فشار روانی و تبلیغات محمدرضا شاهی در حوزه افکار عمومی سال هاست که ظالمانه روح و روان و جسم و جان دختران و زنان را مورد حمله قرار داده است.

آغاز این موج از سال های پایانی قرن نوزدهم بود که با رویکردی ذاتا اقتصادی از اروپا و آمریکا تا کشورهای دیگر را درنوردید و با گسترش رسانه های جدید سرعت و شتاب بیشتری گرفت.در کتاب "حجاب با حجاب" به این موضوع اشاره ای داشته ام و به تفصیل نوشته ام که گاه بیش از آن که برای حجاب، اجبار باشد، زور و فشار و اجبار و اکراه برای برهنه بودن و بی حجابی در قالب یک دیکتاتوری نرم و ظاهرا جذاب صورت می گیرد.دیکتاتوری مدرن سیلی نمی زند و شکنجه نمی کند اما با هوشمندی و ظرافت چنان به مهندسی افکار عمومی می پردازد که موثرتر از هر فشار و ستم ظاهری بدون جنگ و خون ریزی به اهداف خود دست یابد. این فضای غالب دیکتاتورمآب افکار عمومی با ادعای بسط آزادی های فردی و تظاهر به مقابله با استبداد مذهبی چنان اختیار افراد را سلب و آزادی را تحدید و تهدید می کند که در واقع اختیار و اراده ای برای انتخاب در آنان باقی نمی گذارد! 

مثلا 15-10 سال قبل اگر از کسی که شش برادر و دو خواهر داشت، می پرسیدند اعضای خانواده شما چند نفر هستند جرئت نمی کرد جواب بدهد!زیرا فضای غالب رسانه ای چنان افکار عمومی را مهندسی کرده بود که همه باور کرده بودند تعداد زیاد فرزندان نشانه عقب ماندگی و سطح پایین خانواده است!
در حوزه حجاب نیز دقیقا همین اتفاق می افتد و مجموع نشانه های بصری و پیام های رسانه ای از تبلیغات محیطی شهری تا آگهی های بازرگانی از آغاز کودکی دختران بیگناه را چنان مورد هجوم ذهنی قرار می دهند که در دوره نوجوانی و جوانی نتوانند هدفی جز خودنمایی و فریبندگی برای مردان داشته باشند.    

خوشبختانه وقوع انقلاب اسلامی تا اندازه ای هر چند اندک از این فشار رسانه ای و تبلیغاتی کاست و به همین دلیل در سال های اخیر نشانه ها و شواهدی از یک موج گسترده برای همراه ساختن فضای فرهنگی و اجتماعی ایران با نظام جهانی دیده می شود و همین شواهد می تواند دلیل خشم استکبار غربی از ناکامی اش در تطبیق کامل این سیاست ها در ایران بعد از انقلاب را تا حدودی نشان دهد .

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

کریم۷۱۸۳۲۴۰۸:۰۱:۵۴ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
حجاب یل بی حجابی چیزهایی نیستند که بتوان با زور و اجبار آنها را در جامعه پیاده کرد .مطمئنا" هر چیزی که بصورت اجبار درآید نتیجه عکس خواهد داد .متاسفانه مسئولین مملکتی هیچگاه نخواسته اند با این حقیقت کنار آمده و اجازه دهند خود جامعه پوشش خودش را انتخاب کند .بنظر می رسد در دنیای اسلام فقط و فقط کشور ما هست که معنای اسلام واقعی را می داند و بقیه همه در این خصوص نادان و ابله هستند.
ناشناس۷۱۸۵۳۰۱۰:۲۵:۳۴ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
با سفسطه مسائل رو نباید قاطی کرد و نظر داد
ناشناس۷۱۸۷۳۹۱۲:۲۹:۳۱ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
بله با فشار و اجبار نمی توان هیچ کاری را در جامعه پیاده کردبنابر این پیشنهاد می دهم از این به بعد قاتل ها و آدم ربا ها و سارقین مسلحانه را از زندان آزاد کنید و از روش اجبار برای آنان استفاده نکنید اجازه بدهید خودشان تصمیم بگیرند که آدم بکشند یا نه کلا یه چیزیت میشه ها
ناشناس۷۱۹۰۲۶۱۴:۵۲:۱۹ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
سفسطه اینه که امری که برای همه روشنه را شما نمی خواین متوجه بشین درقران صحبتی از حجاب اجباری نیست و فقط به زنان مومن توصیه شده در احادیث و سیره ی پیامبر و ائمه هم اثری از حجاب اجباری نیست در کشورهای اسلامی دیگه و کل دنیا حجاب اجباری نیست ولی در ایران عده ای اصرار دارند حجاب اجباری باشه !!!!!!!!! هیچ منطقی را هم قبول نمی کنند
ناشناس۷۱۸۵۵۰۱۰:۳۹:۴۳ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
با نظر شما موافقم فقط با بخش اینکه مسئولین می خوان مخالفم چون من احساس می کنم هدفشون این نیست فقط....
ناشناس۷۱۸۶۶۹۱۱:۴۷:۵۹ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
فقط به نظر می آید . ولی همه ما می دانیم که حقیقت چیز دیگریست.
ناشناس۷۱۸۷۱۷۱۲:۱۳:۰۸ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
حکم خدا مشخصه اگه کل دنیا قبولش نکنن حالا فهم تو نعوذبالله از خدا بالاتر شده ببین گیر کارت کجاست
یک دوست۷۱۸۸۵۱۱۳:۱۱:۱۹ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
شما حکم خدا رو به ما نشون بده استاد. کجای دین گفته چون بخشی از جامعه با حجاب هستند بقیه هم باید اجباراً باحجاب باشند؟
ناشناس۷۱۸۹۴۴۱۳:۵۵:۳۸ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
حکم خدا امامت حضرت علی بود .چرا خودش 25ساله خونه نشست سکوت کرد؟ هرکجا میخواین حرف تونو بزنید خدارو میارین وسط اما این همه مردم تو فقر و بدبختی هستن خدا چیزی نگفته پیگیر باشین؟
علی۷۱۹۵۹۴۲۳:۰۰:۳۹ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
حکم خدا؟ حکم خدا فقط برای حجاب آمده ؟ برای اختلاس و بی کفایتی حاکم چیزی نیست ؟
ناشناس۷۱۹۴۳۵۲۰:۱۶:۲۷ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
اولا کدامی دنیای اسلام، دنیایی که از اسلام فقط نامش رو یدک می‌کشند. در کشور اسلامی، باید قوانین اسلامی حاکم باشد. وگرنه صرف نام اسلام داشتن، مسخره کردن اسلام است.
ناشناس۷۱۸۴۲۷۰۹:۱۷:۳۶ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
بی حجابی اجباری اشتباهه حجاب اجباری هم اشتباهه اشتباه بزرگ تر گره زدن مسائل سیاسی به موضوعی مثل حجابه چرا که با شکست سیاستها ی یک دولت یا یک گروه جامعه در مورد تمام موضوعاتی که اون گروه در موردشون تاکید مضاعف داشته اند جبهه می گیرند در ضمن در حالی که کشورهای اسلامی دیگه حجاب زنان اجباری نیست اصرار و اجبار و بگیر و ببند .. برای حجاب بزرگترین اشتباهه
ناشناس۷۱۸۷۴۳۱۲:۳۱:۱۲ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
خدا باید بفرماید که حجاب اجباری درسته یا اشتباهه نه تو بد بختی ما ایرانیا اینه که هر کسی به خودش اجازه میده در مسائلی که تخصص نداره نظر بده
ناشناس۷۱۸۹۶۱۱۴:۰۳:۰۷ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
هدف اینها پرت کردن حواس مردم به چیزهای الکی از جمله حجاب
ناشناس۷۱۹۲۴۰۱۷:۲۳:۲۷ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
این که یه کشور مسلمان زیاد داره مهم نیست حکومتش باید اسلامی باشه تا قانون در مورد حجاب وضع کنه مثلا ترکیه که یه کشور مسلمان محسوب میشه اما حکومت لائیک داره و از حکومت لائیک نمیشه توقع داشت قانون حجاب وضع کنه.
ناشناس۷۱۸۴۳۵۰۹:۲۳:۴۲ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
بعضا مسئله حجاب رو جزئی می دونند اما واقعیت اینه که بی حجابی و بدحجابی مثل یک ویروس سیستم ایمنی جامعه رو تهدید و از درون تخریب می کنه. از طرفی هم پمپاژ فرهنگ برهنگی باعث اصرار و لجبازی فیمابین میشه لذا به نظرم باید نماد و المانهای حجاب گسترش و فرهنگ حجاب جلوه ی بیشتری کنه
ناشناس۷۱۹۰۴۵۱۵:۰۴:۲۵ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
اونوقت این ویروس فقط مردهای ایران را مبتلا می کنه ؟؟ چرا در کشورهای دیگه اثری از این ویروس نیست ؟؟
ناشناس۷۱۸۴۸۵۰۹:۵۷:۲۳ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
اختیاری باید باشد
ناشناس۷۱۸۵۹۵۱۰:۵۹:۳۲ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
حداقل به قانون اجتماعی احترام بذاریم بر فرض اینکه شرعیش را قبول نداری.
یشغشده۷۱۸۷۳۳۱۲:۲۶:۳۴ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
قانون اجتماعی که از آن صحبت می کنید به تبعیت از دین تصویب شده است، لذا معقول نیست که که گفت اصل مهم نیست، فر ع مهم است.
فرناز۷۱۸۶۶۳۱۱:۴۴:۳۱ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
نباید گفت اختیاری. بهتره بگیم طبق قانون اساسی رفراندوم برای حجاب اجباری و اختیاری برگزار بشه.
ناشناس۷۱۸۷۴۹۱۲:۳۲:۵۵ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
نظر کاملا غلطیه هر وقت تو این اختیار رو به بچه ات دادی که بره معتاد بشه ما هم اختیار میدم زنها برن فاسد بشن
ناشناس۷۱۸۵۰۶۱۰:۱۴:۰۸ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
حجاب اجباری دقیقا معادل نگاه نکردن اجباری مردان هست. آیا میشه چنین قانونی را اجرا کرد و جلوی نگاه ناپاک برخی مردها را گرفت ولو به شخص با حجاب؟ چنین مسائلی کاملا فرهنگی تربیتی هستند و باید جلوی عقده های جنسی را گرفت و در کنار اون اموزش صحیح از دوران کودکی را فراموش نکرد.
ناشناس۷۱۸۷۵۵۱۲:۳۴:۲۶ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
ربطی نداره شخص آلوده حق نداره ویروسش رو توی اجتماع پخش کنه و باید با زور هم که شده جلوی نشر آلودگیش گرفته بشه
ناشناس۷۱۸۵۱۶۱۰:۱۹:۳۸ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
درهیچ جای قرآن حجاب اجباری نیامده سفارش به حجاب اول به همسران پیامبر وسپس زنان مومن شده بازهم به صورت اجبارنیومده....
ناشناس۷۱۸۶۴۷۱۱:۳۴:۴۶ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
کسانی که منفی داده اند دقیقا بفرمایند در کجای قران حجاب اجباری آمده و مجازات تعیین شده برای عدم رعایت آن در قران و سیره ی نبی چیه ؟؟؟
ناشناس۷۱۸۷۷۴۱۲:۴۱:۴۱ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
مجازاتش تعزیره البته میدونم که اصلا معنای تعزیر رو بلد نیستی چون اصولا کسانی که درباره دین نظر میدن و منفی و مثبت میدن متخصص دین نیستن
ناشناس۷۱۸۹۵۱۱۳:۵۹:۵۲ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
یعنی جنابعالی می فرمایید خدا یه حکمی رو در قرآن فرموده اما گفته اگه خواستید به ان عمل کنید؟! وقتی خدا حکمی میدهد یعنی ما باید به آن عمل کنیم این از واضحات است مگر برای کسی که نخواد اون رو بپذیره
ناشناس۷۱۹۱۲۱۱۵:۵۵:۵۶ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
خدا گفته این کار رو بکن ...اگر نمی کنی یعنی چی ؟...میخوای جریمه بدی ولی حجاب نداشته باشی ؟ زنان بی حجاب جهنمی هستند این را در حدیث معراج به صراحت میشه فهمید.بازم شک دارید ؟
valor۷۱۸۶۶۲۱۱:۴۳:۳۶ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
حکم قرآن دستوریه.
ناشناس۷۱۸۹۶۳۱۴:۰۳:۵۸ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
در خود دین هم اجباری نیست چه برسه به حجاب
ناشناس۷۱۸۶۹۷۱۲:۰۳:۴۷ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
دقیقا اگه اجباری بود خدا نمیگفت به زنان مومن و زن پیامبر بگه و اگه اجباری بود خدا خوش میگفت اینو از امروز اجبار کردیم
ناشناس۷۱۹۰۳۲۱۴:۵۵:۲۳ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
دقیقا و حتما برای عدم رعایت حجاب مجازات تعیین می شد
ناشناس۷۱۹۲۴۶۱۷:۳۰:۲۸ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
این جمله ای که شما نوشتی معنیش همون اجباره احتمالا با این تفسیر شما از قرآن جز چند مورد معدود چیز اجباری توی اسلام نیست.
ناشناس۷۱۹۲۵۱۱۷:۳۲:۲۹ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
ببخشید پس خدا پیامبر رو برای چی فرستاده!!؟؟ خدا که خودش مستقیم با ما حرف نمیزنه هرچی بخواد بگه به پیامبر میگه که به ما بگه
ناشناس۷۱۸۷۶۳۱۲:۳۶:۰۳ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
توی سراسر قرآن نهی از منکر اومده نهی از منکر یعنی جلو گیری از گناه دیگران اول با زبان بعدش هم با غیر زبان!!!
ناشناس۷۱۹۴۳۷۲۰:۱۸:۳۹ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
صرفا جهت اطلاع، احکام اسلام، علاوه بر قرآن از سنت هم هست.
ناشناس۷۱۸۵۲۰۱۰:۲۱:۴۸ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
احسنت به این اشاره ای که شد . این نشانه عمقی نگاه کردن به آسیب شناسی تربیتی دختران امروزه . امروزه تا اسم حجاب میاد افراد کوته فکر فقط به اجباری بودن یا نبودنش فکر میکنن و هیچ نگاه عمیقی به تربیت دختران که در آینده چگونه عزت نفس داشته باشن نمیشه . سطحی نگری مطلقه اگه به مسئله حجاب فقط درباره اجباری بودن یا نبودنش فکر کنیم . ممنونم که از این زاویه هم به حجاب پرداختین و این مقاله رو گذاشتین.
ناشناس۷۱۸۵۴۷۱۰:۳۸:۳۱ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
اگر بی حجابی اجباری واقعیت داشته باشد طبیعتا نتیجه ای از حجاب اجباریست، وقتی در یک امری از یک سمت اجبار اتفاق بیافتد، بدیهی است که از سمت مخالف هم میتواند به نوعی اجبار اتفاق بیافتد. اگر حجاب به امری اختیاری که واقیت آن هست بدل شود، آنگاه بی حجابی یا باحجابی هیچ یک اجباری نخواهند بود و اجبار در هر دوسمت موضوع منتفی بلامحل خواهد بود.
ناشناس۷۱۸۷۶۷۱۲:۳۹:۱۵ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
اجبار از یک طرف موجب اجبار از طرف دیگر نمیشه همیشه اجبار اهرم حکومت ها برای رسیدن به اهدافشونه اگر یک حکومت کثیف سر کار باشه برهنگی رو اجبار میکنه و اگر یک حکومت صالح سر کار باشه حجاب و تدین رو اجبار میکنه قبل از نظر دادن یک کم فکر کنیم
ناشناس۷۱۸۶۰۰۱۱:۰۱:۵۱ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
حجاب فرهنگسازی میخواد.عوامل بدحجابی: سبک زندگی غربی. احترام خیلی از مردها به زنان بدحجاب. عدم انگیزه برای ازدواج. بدحجابی الگوها و سلبریتیها و صدتا دیگه
ناشناس۷۱۸۶۱۱۱۱:۰۶:۳۸ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
یکی از دلایل عدم اقبال جوانان به حجاب برخوردهای غیر اصولی و بی ادبانه و امر و نهی های توهین آمیز بعضی افراده .... البته بسیاری از مردان هم به حجاب اجباری اعتراض دارند و این فقط مطالبه ی زنان نیست
ناشناس۷۱۸۸۰۴۱۲:۵۰:۵۸ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
تمام مطلب رو به بهترین وجه ممکن بیان کردی مردان هوسباز از حجاب اجباری ناراحتن ناراحتن که نمی تونن توی خیابان راحت از خواهر و مادر دیگران لذت ببرن
ناشناس۷۱۸۶۲۱۱۱:۱۴:۳۶ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
نه حجاب اجباری نه بی حجابی اجباری هر انسانی میتواند بفهمد با توجه به سلیقه شخصی و عرف جامعه چه پوششی داشته باشد
ناشناس۷۱۸۷۸۱۱۲:۴۳:۵۱ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
هر آدمکشی هم می تواند بفهمد آدمکشی بد است یا خوب و شما حق نداری جلوی آدمکشی رو بگیری از این به بعد باید آدمکشی اختیاری باشه
ناشناس۷۱۸۶۲۹۱۱:۱۸:۲۸ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
میگن حجاب اجباری نباید باشه ولی نمیگن بی حجابی در فرانسه و دانمارک برای تحصیل و کار اجباریه نمیگن توی دانمارک و اگر اشتباه نکنم سوئد ذبح اسلامی ممنوعه چرا از این اجباری ها حرفی زده نمیشه؟
ناشناس۷۱۸۷۳۷۱۲:۲۹:۰۴ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
کی گفته بی حجابی در فرانسه برای تحصیل و کار اجباریه ؟؟ برقع غیر قانونیه در تمام کشورهای اروپایی زنها با حجاب هم تحصیل می کنند و کار می کنند اصلا فرزندان مسئولین چطور از فرانسه فارغ التحصیل می شن ؟؟ بی حجاب ؟؟
یک نفر۷۱۹۰۹۶۱۵:۳۹:۵۲ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
دوست عزیز اول برو مطالعه کن بعد اسم کشورها رو ردیف کن. جهت اطلاعت توی همون دانمارک یک مسجدی هست که امام جماعتش زنه. بحث ممنوعیت مربوط به سازمانها و نهادهای دولتی فرانسه هست و ممنوعیت هم منحصر به حجاب نیست. بلکه ممنوعیت شامل استفاده از نمادهای مذهبی در نهادهای دولتیه و شامل حجاب هم میشه. قضیه ممنوعیت ذبح شرعی هم (که مساله مشترک مسلمانان و یهودیانه) در بلژیک وجود داره و دلیلش هم اینه که در روش ذبح شرعی سنتی حیوانات آزار میبینن و در نتیجه به دلیل جنبه آزار به حیوان ممنوعه. بازم ربطی به اسلام نداره
علیرضا۷۱۹۳۲۷۱۸:۵۴:۰۶ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
اقا ذبح اسلامی رو اونا کاری ندارن ، یه قانون کلی دارن اونم اینه که حیوون باید کمترین زجر رو در موقع کشته شدن بکشه و تو مکان عمومی نباشه چون جلوه زیبایی نداره که کاملا قانون درستی هستش
ناشناس۷۱۹۳۴۲۱۹:۱۲:۲۹ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
درسته حق با شماست شما میتونی با حجاب هر کشوری دوست داشتی بری قانون اون کشور مگه بی حجابی نیست؟ ایا شهروند اون کشورها میتونن بدونه حجاب وارد ایران بشن؟
عزیز۷۱۹۵۱۱۲۱:۴۴:۴۳ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
در فرانسه و کشورهای دیگر خیلی مسائل دیگر هم هست، دوست داری در مورد انها هم باهم صحبت کنیم یا فقط همین موضوع را دنبال می کنی؟
ناشناس۷۱۸۶۷۴۱۱:۴۹:۵۰ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
حجاب باید انتخابی باشه
ناشناس۷۱۸۷۸۵۱۲:۴۵:۰۰ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
حجاب باید اجباری باشه
ناشناس۷۱۸۷۰۰۱۲:۰۴:۵۷ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
حجاب یکی از با ارزش ترین هدیه ای است که اسلام به زن مسلمان داده است. خوب حالا یکی این هدیه رو دوست نداره شما بهش بزور بدید. چه اتفاقی میوفته؟ من در کشور آلمان هیچ زن مالزیایی رو ندیدم که بی حجاب باشه و هیچ زن ایرانی رو هم ندیدم که حجاب داشته باشه... این نتیجه حجاب اجباریه . . .
ناشناس۷۱۸۷۹۴۱۲:۴۷:۵۶ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
حجاب هدیه به زن نیست هدیه به جامعه است که زن با بدحجابی ویروسش رو توی اجتماع پخش نکنه بنابراین کسی آگه خواست این هدیه رو از جامعه بگیره باید با زور جلوش وایستاد
ناشناس۷۱۹۳۸۶۱۹:۳۶:۲۳ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
من که تا حالا اینجوری قانع نشده بودم.
ناشناس۷۱۹۳۹۸۱۹:۴۱:۱۳ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
خیر. حجاب نتیجه ایمانه و بی حجابی نتیجه ضعف در ایمان هست. حجاب از نظر اسلام اجباریه و ترک آن حرام هست. قانون حکومت اسلامی هم هست و همه به آن باید احترام بگذارند حتی اقلیتهای دینی.
ناشناس۷۱۸۸۶۰۱۳:۱۵:۰۱ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
حجاب دکانی است برای ترویج خرافات
ناشناس۷۱۸۹۵۹۱۴:۰۲:۵۸ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
ی لباس مناسب برا خانوم های با حجاب و شیک پوش در بازار نیست.قیمت چادر چندین برابر ی مانتو جلو باز هست و ..... البته بخشی از این موارد به علت کاهش تولید این محصولات و افزایش تولید دسته محصولات مقابل هست.ولی این اختلاف برام جای سواله.
ناشناس۷۱۹۰۸۰۱۵:۲۷:۴۱ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
هیچ چیز اجباری خوب نیست: نه اجبار به داشتن حجاب و نه اجبار به ترک آن.
ناشناس۷۱۹۷۳۰۰۵:۱۰:۰۴ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
درسته هیچ چیز اجباری خوب نیست اگر بچه ات خواست خودکشی کنه حق نداری جلوش رو بگیری چون هیچ چیز اجباری خوب نیست
علیرضا۷۱۹۳۲۴۱۸:۵۱:۴۴ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
اقا الکی بحث نکنید زمین و زمون میدونه اجبار تو هیچ چیزی درست نیست و نتیجه عکس میده ، باید فرهنگ سازی اسلامی درستی از ابتدا انجام میدادیم ، که متاسفانه نشد و دیگه هم نمیشه چون از ابتدا با زور و اجبار همه چیرو خواستیم به خورد ملت بدیم
علی۷۱۹۳۴۰۱۹:۱۱:۰۹ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
الف جان گوشت گوسفند شده کیلویی ۱۰۰ هزار و مرغ ۱۴ هزار تومن. حجاب و این حرفا رو ولش کن. مردم بدبخت دارن گشنگی میکشن، چه با حجاب چه بی حجاب.
ناشناس۷۱۹۴۹۶۲۱:۲۴:۰۰ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
اصل دین به اجبار نیست چطور فرعش به اجبار؟!
ناشناس۷۱۹۵۷۴۲۲:۴۴:۳۶ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
آیا بستن کمربند هم چون اجباریه، باید باهاش لجاجت و مخالفت کنیم؟ یا مثلا بگیم که بذاریم هر کی طبق سلیقه و نظر خودش ، انتخاب کنه که کمربند ببنده یا نبنده؟
ناشناس۷۱۹۶۱۴۲۳:۲۶:۰۵ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
مسئله حجاب یا بی حجابی نیست مسئله ان است که عده ای ظاهر را حاکم بر معنی کرده اند که در نتیجه آن اخلاق در این حفظ ظواهر گم شده است وراه به نجات خود در جامعه نمیبرد و هر روز مرگ بیشتر خود را و بی تفاوتی مردم به خود را شاهد است

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

پربحث‌های امروز

 1. بازداشت خبرنگار پرس‌تی‌وی در آمریکا

 2. سروش: سهم سایپا از فروش هر پراید ۲۰۰۰ دلار است/ پراید تولیدی امروز با پراید قبلی متفاوت است

 3. حسین محب اهری درگذشت

 4. فیلمی از لحظه جدا شدن ماهواره پیام از ماهواره بر سیمرغ  

 5. در ماه های آینده چه توطئه هایی در پیش است؟

 6. جدال اصلاح طلبان و دولت اعتدال/ خبری از حال و روز مردم دارند؟

 7. واکنش عباس عبدی به مناظره جنجالی زاکانی و تاجزاده

 8. نگرانیم اما امیدواریم

 9. تصویری عجیب از رونالدو در عربستان!  

 10. اعتیاد اقتصاد ایران به بوی نفت و بازگشت دوباره رشد اقتصادی به زیر صفر/ رکود تورمی تشدید خواهد شد؟

 11. پیام متفاوت و مهم از پرتاب «پیام»

 12. یک سوم از کارمندان سازمان ملل می‌گویند آزار جنسی دیده‌اند

 13. نماینده مجلس: مافیای گوشت اجازه ارزانی نمی ‎دهد

 14. چرا برخی جوانان به کلی قید ازدواج را می‌زنند؟

 15. پدر و پسری که از ایران فرار کردند

 16. یوزهای ایرانی به دنبال انتقام از تیم رفیق برانکو/ عراق باز هم گربه سیاه ایران می‌شود؟

 17. روایتی از اختلافات اصلاح‌طلبان بر سر گشایش‌ها برای سران فتنه/ قوچانی _ شریعتمداری پیوندتان مبارک!/ موسوی و کروبی دو ماه است که می‌توانند بیرون بروند

 18. واکنش وزیر صنعت به اعتراض برخی خریداران خودرو

 19. فلاحت‌پیشه: نداشتن رایزن اقتصادی در سوریه جای گریه دارد

 20. مصوبه کمیسیون تلفیق درباره معافیت زائران اربعین از پرداخت عوارض

 21. پمپئو پرتاب ماهواره پیام را تهدیدی برای خاورمیانه خواند

 22. واکنش یک نماینده به پیشنهاد حذف پتروشیمی کرمان

 23. فرماندار شوش: اخراج کارکنان شرکت حریر خوزستان صحت ندارد

 24. تشییع پیکر جانباختگان حادثه سقوط هواپیمای بوئینگ ۷۰۷  

 25. دادستان کل: وزرا درباره مصرف ارزهای دولتی در جای غیرمربوط مسئول هستند

پربحث‌های دیروز

 1. همسر شهید حججی ازدواج کرد؟

 2. موشک ماهواره‌بر حامل «پیام» نشد!

 3. توکلی: سه قوه با تبانی برخورد با حقوق‌های نجومی را بر زمین گذاشتند

 4. فرشته نجات تنها سرنشین زنده مانده حادثه بوئینگ ۷۰۷

 5. عسگراولادی: بعد از ۶۴سال، دو ماه است صادراتم را متوقف کردم

 6. نامه مهم تیم توسعه دهنده ماهواره پیام امیرکبیر به رییس جمهور

 7. عارف: اگر مصمم باشیم تحریم‌ها اثری نخواهد داشت

 8. واکنش روزنامه شرق به افشاگری موسوی خویینی‌ها درباره هاشمی رفسنجانی؛ شما هم رادیکال بودید!

 9. نگاه برخی مدیران؛ رشد اقتصاد ایران و بزرگ‌ترین خیانت به اقتصاد مقاومتی

 10. افزایش ۳ برابری بودجه نهاد ریاست جمهوری

 11. تکلیف ما و اروپای در حال گذار

 12. وام های غیرقانونی بانک سرمایه به حسین هدایتی، مدلل، هادی رضوی، گروه جهانبانی و ...

 13. سفرهای ظریف و تغییر نگاه در دستگاه دیپلماسی/ همزیستی با همسایگان؛ خوب یا بد؟

 14. رئیس کل بانک مرکزی با ترخیص خودروهای وارداتی مخالفت کرد

 15. از خلع لباس تا خلع اعتماد

 16. رحمانی: مردم از نوسان قیمت‌ها ناراضی هستند/ همه ما باید نظرات سازمان حمایت را بپذیریم

 17. چه کسی رئیس مجلس آینده می‌شود؟/ واکنش اصلاح‌طلبان به موسوی خوئینی‌ها/ دفاع حسین مرعشی از مجلس دوم

 18. سایپا: پراید ارزان ترین خودرو جهان است

 19. دادستان تهران: ۳ متهم گرانی کاغذ از کشور فرار کردند

 20. سرنوشت محموله گوشت هواپیمای سانحه دیده

 21. امام جمعه لواسان: آیا حکم کمیسیون ماد‌‌ه ۱۰۰ شهرد‌‌اری‌ برای ویلا سازی مشروعیت دارد؟

 22. ترکان: وضعیت نهاد ریاست جمهوری «جهانگیری» را کلافه کرده است

 23. موتورسیکلت یک میلیارد تومانی توقیف شد   

 24. ائتلاف شوم عربستان و امارات برای شکست قطر

 25. آیت‌الله جوادی‌ آملی: به یک مدیریت کارآمد نیازمندیم

پربحث‌های هفته

 1. همسر شهید حججی ازدواج کرد؟

 2. درباره زائری‌ها و آقامیری‌ها

 3. درباره صحبت های بازیکن مشهور راجع به افغانستانی ها

 4. ناامیدی از اروپا برای حفظ برجام و تجویز دوباره مذاکره با آمریکا

 5. موشک ماهواره‌بر حامل «پیام» نشد!

 6. قیمت های جدید انواع محصولات ایران خودرو اعلام شد/ رشد ۱۰ میلیون تومانی قیمت ها+ جدول

 7. تشویق دختران به رقص، شگرد عجیب خوانندگان نوپا

 8. سقوط هواپیما حوالی صفادشت تهران/بوئینگ ۷۰۷ باری ارتش در فرودگاه فتح دچار سانحه شد/هواپیما 16 سرنشین داشت/15 کشته و یک مصدوم تا این لحظه/ اسامی کامل جانباختگان+تصاویر  

 9. بی حجابی اجباری!

 10. قبول کنیم خودروساز کامل نشدیم؛ مونتاژکار خوبی هستیم/ کمک ۱۵ هزار میلیارد تومانی دولت به خودروسازان/ آغز فروش فوری و نقدی سایپا از امروز

 11. مدیرعامل ایران خودرو: اگر قیمت خودرو زودتر گران می‎شد، به تعهدات عمل می‎کردیم

 12. وعده حجاریان برای اغتشاش از جنوب تا شمال تهران

 13. آیا ایراد از مسلمانی ما است؟

 14. پولی شدن تونلها / طرحی که شهردار تهران از آن بی‌خبر است !

 15. آیا مرحوم هاشمی ترور شد؟

 16. با این شرایط، عقل نمی گوید: ازدواج کن

 17. ابعاد جدید فساد در خصوصی‌سازی/فروش کارخانه ۱۰هزار میلیاردی به ۷۰میلیارد تومان به یک بی‎سواد

 18. تومان همتای دلار می‌شود!

 19. بازداشت خبرنگار پرس‌تی‌وی در آمریکا

 20. توکلی: سه قوه با تبانی برخورد با حقوق‌های نجومی را بر زمین گذاشتند

 21. فرشته نجات تنها سرنشین زنده مانده حادثه بوئینگ ۷۰۷

 22. اصلاح‌طلبان برای انتخابات ۹۸ چه خواهند کرد؟/ روحانی و بهره‌برداری سیاسی از هاشمی/ CFT به مجمع می‌رود

 23. نامه عجیب استاندار اصفهان به رئیس جمهور

 24. عسگراولادی: بعد از ۶۴سال، دو ماه است صادراتم را متوقف کردم

 25. واکنش پزشکیان به حاشیه‌های پیش آمده برای یکی از نمایندگان مجلس/ اتهام نماینده ملکان آشکار شود، غیرقابل گذشت است

پربحث‌های اخیر

 1. چرا برخی جوانان به کلی قید ازدواج را می‌زنند؟

 2. دادستان کل: وزرا درباره مصرف ارزهای دولتی در جای غیرمربوط مسئول هستند

 3. محسنی اژه ای: رییس بعدی قوه قضاییه هنوز بطور قطعی مشخص نشده است/قطعا جزو گزینه‌ها نیستم

 4. ۴ کارمند وزارت صنعت بین متهمان واردات خودروی خارجی/تعقیب ۳۰ مدیر در پرونده بانک سرمایه

 5. با عاملان تنبیه دانش‌آموز قزوینی برخورد می‌شود

 6. سردار مقیمی: برخی از مردم خانه خود را با بانک مرکزی اشتباه گرفته‌اند

 7. آزادراه‌هایی که تا پایان سال الکترونیکی عوارض می‌گیرند

 8. مصرف گل بین دانش‌آموزان بیشتر شده است

 9. قائم مقام رئیس دانشگاه آزاد در امور آموزش عالی منصوب شد

 10. تشییع پیکر شهدای حادثه هواپیمای بوئینگ ۷۰۷ نیروی هوایی ارتش

 11. سرپرست وزارت بهداشت: از تغییر ترسی ندارم

 12. ارسال برنامه پنج ساله سوم تهران به فرمانداری در صورت تصویب در جلسه امروز

 13. آخر هفته برفی در تهران

 14. آخرین وضعیت بارش‌های ایران/رشد بارش‌های زمستانی+جدول  

 15. "پولی شدن معابر" صحت ندارد/ آرامش مردم شرط پلیس در اجرای طرح‌هاست

 16. بودجه وزارت بهداشت ۸۸ هزار میلیارد تومان است/ مخالفت با افزایش اعتبارات بیمه سلامت

 17. نام‌نویسی متفاضیان سفر به عتبات در اسفندماه از ۲۹ دی‌ماه آغاز می‌شود

 18. تغییر آرایش مغزی نوجوانان با مصرف مواد مخدر

 19. درخواست سردار کمالی از نمایندگان مجلس

 20. شرایط پذیرش دانشجو براساس سوابق تحصیلی اعلام شد

 21. درخواست جالب بازیگر سینما از سارق خودرویش

پربحث‌های دیروز

 1. همسر شهید حججی ازدواج کرد؟

 2. وام های غیرقانونی بانک سرمایه به حسین هدایتی، مدلل، هادی رضوی، گروه جهانبانی و ...

 3. دادستان تهران: ۳ متهم گرانی کاغذ از کشور فرار کردند

 4. سرنوشت محموله گوشت هواپیمای سانحه دیده

 5. ۲۵ شهر برگزیده مسافران جهان در سال ۲۰۱۸

 6. دادستان کل کشور: تحقیقات کارشناسان دادستانی درباره ادعای «بخشی» پایان یافت

 7. درآمد شهرداری از «عوارض تونل‌ها» چقدر است؟

 8. سرنوشت تولیدکننده اسنک پف کرده با خوراک دام به کجا رسید؟

 9. سفارش ساخت و ساز غیرمجاز نورچشمی‌ها در لواسان

 10. باران حریف آلودگی هوای تهران نشد

 11. آذری جهرمی: فیلترینگ را شرکت‌های ارائه کننده اینترنت بر اساس حکم قضائی باید انجام دهند

 12. شرایط پذیرش دانشجو براساس سوابق تحصیلی اعلام شد

 13. درخواست جالب بازیگر سینما از سارق خودرویش

 14. معاون دادستان کل کشور خواستار نظارت بر عملکرد آموزشگاه‌های کنکور شد

 15. انتقاد از پولی شدن داروهای رایگان تالاسمی

 16. ماجرای سربازان شاد وطن و روایتشان از کلیپ جنجالی/ سردار کمالی ما را نجات داد

 17. بیشترین طلاسازان ایران کجا زندگی می‌کنند؟

 18. هشدار کولاک برف/ پیش بینی برف و باران ۳ روزه در ۲۸ استان

 19. آمار بالای مصرف مخدر گل در میان دانشجویان

 20. جان آدم به قیمت ۶۰ هزار تومان!

 21. شوخی توئیتری‌ها با خبر خوب جهرمی

 22. محل گسل‌های شهر تهران تعیین شد

 23. جزئیات جدید از نشت نفت در مزارع جنوب تهران

 24. واکنش جالب یک آمریکایی به پیشنهاد نیویورک تایمز برای سفر به ایران

 25. کاهش 10 درجه ای دما در کشور/ گرمترین و سردترین نقاط کشور

پربحث‌های هفته

 1. همسر شهید حججی ازدواج کرد؟

 2. تشویق دختران به رقص، شگرد عجیب خوانندگان نوپا

 3. بی حجابی اجباری!

 4. پولی شدن تونلها / طرحی که شهردار تهران از آن بی‌خبر است !

 5. نقدی بر تامین نیروی انسانی بخش سلامت

 6. واکنش کاربران به لایو اینستاگرامی سیرجان

 7. تعیین ظرفیت برای آزمون وکالت، مانع اشتغال جوانان تحصیلکرده شده است

 8. زندگی مادر و پسر دزفولی در فرسنگ‌ها زیرخط فقر‌+ تصاویر

 9. وام های غیرقانونی بانک سرمایه به حسین هدایتی، مدلل، هادی رضوی، گروه جهانبانی و ...

 10. نماینده‌ای‌ که‌ مقبره پدرش امامزاده‌ شد:کجای این موضوع ایراد دارد،نمی‌دانم!

 11. دادستان کل: ادعای اسماعیل بخشی درباره شکنجه دروغ بوده است

 12. دادستان تهران: ۳ متهم گرانی کاغذ از کشور فرار کردند

 13. سرنوشت محموله گوشت هواپیمای سانحه دیده

 14. «مهریه»؛ اهرم فشار زنان برای مصالحه و معامله ؟

 15. کشورهایی که معابر و تونل‌های خود را پولی کردند

 16. چرا ازدواج کودکان در برخی مناطق ایران مرسوم است؟

 17. محسن هاشمی: شهرداری موظف به اخذ عوارض تردد خودروها در تونل‌های شهری است

 18. آخرین وضعیت کنکور در گفتگوی الف با دبیر کارگروه آموزش دیده‌بان شفافیت و عدالت

 19. وزیر دولت احمدی‌نژاد و رئیس سابق هیات مدیره بانک سرمایه سه‌شنبه محاکمه می‌شوند

 20. چه حکمی در انتظار پسر ۱۳ ساله متهم به قتل است؟

 21. توضیحات پورسیدآقایی درباره پولی شدن استفاده از تونل‌های تهران

 22. واکنش سردار کمالی به یک کلیپ شاد

 23. پرجمعیت ترین و کم‌جمعیت‌ترین محلات تهران اعلام شد

 24. ۲۵ شهر برگزیده مسافران جهان در سال ۲۰۱۸

 25. اطلاعات کلی در مورد عوارض خروج

آخرین عناوین