زندگی مادر و پسر دزفولی در فرسنگ‌ها زیرخط فقر‌+ تصاویر

گروه اجتماعی الف،   3971021041 ۲۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار

روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان دزفول "شهرک شهید محمد منتطری" مادر و پسری زندگی می‌کنند که فقر و نداری همراه با مریضی و گرفتاری با زندگی آنها عجین شده است.

به گزارش تسنیم، در روستایی از توابع شهرستان دزفول در شهرک منتطری مادر و پسری زندگی کرده که با سختی‌های زندگی دست و پنجه نرم می‌کنند. شاید سختی‌های زندگی، نداری، مریضی و گرفتاری به زبان آوردن آسان بوده اماکافی است از نزدیک نظاره‌گر سختی و مشقت  خانواده‌ی دو نفری "گیلانی چهاربری" باشید که هنوز هم در نزدیک ما افرادی هستند در فقر و نداری زندگی می‌کنند و تنها امیدشان بعد از خدا به حمایت‌های  نهادهای، کمیته امداد امام خمینی(ره) و  بهزیستی خیران دوخته شده است.

این گزارش روایت مادر و پسری  است که در کنار فقر، نداری و محرومیت، گر چه با سیلی صورت خود را سرخ نگه داشته‌اند اما دلخوشی‌شان بعد از خدا به نهادهایی مانند کمیته امداد خمینی (ره)، بهزیستی و خیران است. فقر و نداری که  سبب شده است تنها نان آور خانه ابراهیم شرمنده مادر بشود و نتواند مادر را به بیمارستان ببرد و حداقل امکانات زندگی را برای مادرش مهیا کند.در ادامه گفت و گو خبرنگار تسنیم را با این مادر و پسر ملاحظه می‌کنید.

از نظر مالی فقیر هستند به غیر از فرش رنگ پریده زیر پای‌شان  تقریبا هیچ چیز با ارزشی ندارند این زن با صلابت و صبور از مشکلاتش می‌گوید: در یک اتاق سیمانی که نامش "خانه" است سکونت داریم. نه حمامی داریم نه سرویش بهداشتی.برای رفتن به حمام و سرویس بهداشتی به مرکز اوژانس فوریت پزشکی که نزدیک‌مان است «خدا خیرشان بدهد» در صورت امکان به آنجا رفته و زمانی که امکان نباشد در سرمای سوزناک زمستان در گوشه‌ای از بیرون این اتاق حمام می‌کنیم.

این مادر رنج کشیده با بیان اینکه آب نداریم همسایه‌‌ها برایمان آب تهیه می‌کنند،  می‌گوید: نزدیک به چندین سال است به همراه پسرم در این اتاق زندگی می‌کنیم که  از داشتن برق  محروم بوده و همین یک لامپ را که می‌بینید همسایه‌مان برای ما نصب کرده است. تابستان به دلیل نبود یخچال مردم برایمان یخ می‌آورند تا بتوانیم آب خنک بخوریم.

مادر ادامه می‌دهد: چندین سال است وضعیت ما به همین نحو است و تاکنون برخی از نهادهای حمایتی مانند کمیته امداد و بهزیستی در جریان وضعیت زندگی ما قرار گرفته‌اند اما شاهد اقدامی برای رفع بخش کوچکی از مشکلات‌مان  نبوده‌اند و تنها امیدمان به خدا و مردم است.

این مادر در حین گفتن این کلمات فرش رنگ پریده را که کاملا پاره بود بلند می‌کند و می‌گوید: در سوز سرما این فرش تنها زیر پای ما است. سال‌هاست که مریض هستم ولی به علت فقر و نداری نمی‌توانم درمان کنم.  در این سوز سرما وسیله گرمایشی ندارم که بخواهم  روشن کنم تا گرم‌مان بشود توان خرید را هم ندارم که حداقل  بتوانم لباس گرما برای خودم و ابراهیم بخرم.

در حالی که بغض در گلویش بود با بیان اینکه روزگار بسختی می‌گذرد، گفت:حتی نمی‌توان خانه‌ای  اجاره کنم. با توجه به ساخت و سازی که اطراف این اتاق انجام می‌دهند نگران شده‌ام که در آینده همین یک اتاق را هم از ما بگیرند. ما به سختی قادر هستیم  شکم‌مان را سیر کنیم برخی موقع‌ها مردم برای ما غذا می‌آورند.

ای بانوی بی‌پناه در پایان با وجود تمام مشکلات که دارد تنها آرزوی قبل از مرگش را داشتن خانه‌ای مناسب بیان کرد و در حالی که بغض‌های فروخورده چشمانش را سرخ کرده بود گفت:  کاش می‌شد مردم، خیران و مسئولان به دادمان برسند

در آن سوی اتاق پسر پیرزن که اکنون نان‌آور خانه است و نامش کریم است در حالی که بغض گلویش را گرفته خود را این‌گونه معرفی می‌کند: نداری سخت است و خدا هیچ پسری را شرمنده مادرش نکند. بعد از فوت پدرم چندین سال است با این سختی و مشقت زندگی می‌کنیم  چندین سال  تنها سرپناه ما این اتاق سیمانی کهنه است که این روزها به دلیل سرما و بارندگی در گل و لای موجود این شرایط سخت را در زیر این اتاق سپری می‌کنیم. از داشتنن حداقل امکانات زندگی «سرویش بهداشتی و حمام » هم محروم هستیم.

کریم با بیان اینکه اوضاع کاری چندان یار نیست و مادرم همچنان روزهای سختی را سپری می‌کند بیان کرد: نه پول داریم نه کسی را داریم تا استخدام‌مان کند کارگر انبار سیمان هستم که درآمدم روزانه است یک روز هست یک روز نیست. درباره وضعیت زندگی مان  به مسئولان مراجعه کردیم ولی آنها گفتند خودمان نیازمند کمک هستیم. سال‌هاست که مادرم مریض است شرمنده او هستم.

در ادامه رئیس اداره بهزیستی شهرستان دزفول در این باره در گفت و گو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: اداره بهزیستی آمادگی کامل  را دارد در صورتی که تحت حمایت کمیته امداد امام خمینی (ره) و مستمربگیر سازمان تامین اجتماعی نباشند تحت پوشش خود قرار دهد.

فریدون عبدی افزود: هیچ‌گونه گزارشی در این باره داده نشده در صورتی که  تحت حمایت نهادهای قید شده نباشند با مراجعه به مرکز مستمری روستایی ما در شهرک منتظری  یا مراجعه به اداره بهزیستی اقدامات لازم حتما انجام می‌شود. شماره بنده را به این خانواده داده  تا مستقیم با خود در ارتباط و تماس بگیرند. این قول را به شما خواهم داد کمتر یک ماه در صورتی که تحت پوشش نهادهای گفته شده نباشند، تحت حمایت اداره بهزیستی شهرستان دزفول قرار گیرند. 

روایت تسنیم از زندگی مادر و پسر دزفولی در فرسنگ‌ها زیرخط فقر‌+ تصاویر

دیدگاه کاربران

عالی محمودی اهواز۷۱۷۶۰۰۱۲:۴۱:۰۷ ۱۳۹۷/۱۰/۲۱
اینجا ایران است دارای 8درصد منابع جهان و اینجا خوزستان است.................
سید۷۱۷۶۷۸۱۳:۲۹:۰۴ ۱۳۹۷/۱۰/۲۱
کمیته امام میگوید اگر تحت نظر سامان تامین اجتماعی نباشد. باید این مسئولین را میگذاشتند مربی لالیگای اسپانیا که چه زیبا پاسکاری میکنند
ناشناس۷۱۷۷۷۶۱۴:۵۳:۰۷ ۱۳۹۷/۱۰/۲۱
چگونه مدیران دولتی می توانند به راحتی این همه اختلاس و چپاول از ثروت این افراد بی پناه بکنند؟ درست است که در این دنیا دست آنها را کاملا باز گذاشته اند اما جواب خدا را چه خواهند داد؟
ناشناس۷۱۷۸۷۳۱۶:۲۵:۵۱ ۱۳۹۷/۱۰/۲۱
فقیر اونهم در ایران مگه میشه مگه داریم
همشهری۷۱۷۸۷۵۱۶:۲۷:۴۴ ۱۳۹۷/۱۰/۲۱
خوب ما که قرار بود از این موارد نداشته باشیم پس چی شد
محمد۷۱۷۹۰۷۱۷:۰۲:۰۸ ۱۳۹۷/۱۰/۲۱
چشم مسولان روشن
ناشناس۷۱۷۹۲۰۱۷:۱۶:۰۷ ۱۳۹۷/۱۰/۲۱
عده ای دیروز در سالن اجلاس سران ، سالگرد استخر را به سوگ نشستند و متوفّی را به عرش اعلا گسیل داشتند!!!! اینجماعت جداشده از فلاکت ، هرگز فقر را به یاد نمیآورند هرگز نمیخواهند به شرمندگی بیاندیشند
ناشناس۷۱۷۹۳۸۱۷:۳۲:۳۵ ۱۳۹۷/۱۰/۲۱
بالاخره تنها نان آور خانه کریم است یا ابراهیم؟هرچند بی غیرتی مسئولان کاملا مشهود است.
ناشناس۷۱۷۹۵۷۱۸:۰۶:۰۶ ۱۳۹۷/۱۰/۲۱
خوشبحال مسولین. کلاهشونو بندازن بالاتر
ناشناس۷۱۷۹۵۹۱۸:۰۹:۳۱ ۱۳۹۷/۱۰/۲۱
امام علی علیه : هیچ کجا ثروت انباشته ای ندیدم مگر در کنار آن حق مظلومی پایمال شده باشد ...ابعاد جدید فساد در خصوصی‌سازی/فروش کارخانه ۱۰هزار میلیاردی به ۷۰میلیارد تومان به یک بی‎سواد گروه اقتصادی الف، ۲۱ دی ۱۳۹۷، ۱۰:۵۵ این در به آن در ...سوال ندارد
محمد۷۱۷۹۶۲۱۸:۱۵:۱۹ ۱۳۹۷/۱۰/۲۱
الله اکبر
ناشناس۷۱۷۹۸۶۱۸:۵۴:۳۵ ۱۳۹۷/۱۰/۲۱
باعث شرمساریست
ناشناس۷۱۸۰۱۸۱۹:۳۳:۵۷ ۱۳۹۷/۱۰/۲۱
"شماره بنده را به این خانواده داده تا مستقیم با خود در ارتباط و تماس بگیرند"!!!!!!!!!! آنقدر برای این مسوول بامسوولیت سخته که یه توک پا تشریف ببرند پیش اون خانواده؟؟؟؟؟؟ افراد نیازمند خودشون با پای خودشون باید بیان خودشونو معرفی کنن یا شما باید شناسایی کنید و حمایت کنید؟؟؟؟؟؟؟
مجید۷۱۸۰۹۴۲۱:۱۸:۰۶ ۱۳۹۷/۱۰/۲۱
باسلام .خواهشمندم شماره کارت این خانواده را ثبت کنید تا مبلغی ناچیز واریز کنم تا در اون دنیا نگویم نمیدانستم و خبر نداشتم .باشد که اجر و ثوابش را شماها هم ببرید که اینگونه مسایل را نشر میدهید .دیگران که میگویند این خبرا نیست مملکت گل و بلبل هست
ستار۷۱۸۰۹۵۲۱:۱۸:۲۱ ۱۳۹۷/۱۰/۲۱
اگردستم رسد برچرخ گردون از او پرسم که این چونست آن چون یکی را داده ای صدگونه نعمت یکی را جو آلوده در خون خدواند ان شاءالله صاحب دنیا را برساند
ناشناس۷۱۸۱۳۷۲۲:۰۴:۲۱ ۱۳۹۷/۱۰/۲۱
ایران چهارمین ذخایر نفت و گاز جهان را دارد ، لیاقت ما این است؟! چرا نمی توانیم مثل همه مردم دنیا یک زندگی عادی داشته باشیم؟! آیا همه مردم دنیا اشتباه می کنند و فقط ما داریم راه درست را می ریم؟ قراره کجا بریم؟!
محمد۷۱۸۱۷۴۲۲:۵۳:۴۳ ۱۳۹۷/۱۰/۲۱
یا خدا ! خودت کمکشون کن.
ناشناس۷۱۸۲۲۱۰۰:۰۰:۰۲ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
سوژه گزارش که واقعا شرم آوره برای مسئولین، اما ادبیات نویسنده گزارش از اون هم شرم آورتر. بچه های دبستانی بهتر از این جمله بندی می کنند. واقعا پر از اشتباه های دستوری بود...
ناشناس۷۱۸۲۴۱۰۰:۲۲:۴۰ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
خوزستان ۵۱ هزار کیلومتر مربع وسعت دارد در حالی که کویت ۱۷ هزار کیلومتر مربع وسعت دارد . میدانهای نفتی خوزستان با داشتن ۴ مخزن بزرگ نفتی با ۲۵۰ میلیارد بشکه نفت درجا ، کویت با داشتن یک میدان نفتی با داشتن ۷۴ میلیارد بشکه نفت درجا حالا خوزستانی چطور زندگی می کند و کویتی چطور زندگی می کند
ناشناس۷۱۸۲۴۹۰۰:۳۱:۲۲ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
خدایا مسئولان در تمام این سالها به بهانه های بسیار گوناگون به ویژه خصوصی سازی و دورزدن تحریمها و تامین کالاهای اساسی و ........ ، چوب حراج به اموال بیت المالی زده اند که این دو هم وطن هم در آنها سهم دارند و هیچ هیچ هیچ نهاد نظارتی هم معترضشان نشده .
ناشناس۷۱۸۲۵۳۰۰:۳۵:۲۵ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
صاحبان پست و مقام طی چند دهه گذشته ، چگونه جواب این همه بی عدالتی و تبعیض و ناکار آمدی و .................. را در بارگاه خداوند متعال خواهند داد .

پربحث‌های هفته

 1. قانون، قاتل رومینا!؟

 2. رای قاطع نمایندگان به ریاست قالیباف/ اعضای هئیت رئیسه مجلس یازدهم مشخص شدند

 3. اقدام عجیب احمدی‌نژاد در محله نارمک!

 4. نامه احمد توکلی به روحانی: برای نجات کشور پیروی از اقتصاد آزاد را کنار بگذارید

 5. گشت و گذاری در آپارتمان‌های شمال شهر تهران با اجاره‌های نجومی

 6. پلیس آمریکا شهروند سیاه‌پوست را خفه کرد/ شهر به آتش کشیده شد

 7. پرسشي تأمل‌برانگیز از مراجع عظام تقليد

 8. آقایان؛ قانون، تابوت عدالت نیست!..

 9. جزئیاتی کامل از مرگ «آسیه پناهی»/ شهرداری: ما به وظیفه قانونی خود عمل کردیم!

 10. شاخ «غول» هم شکستنی است...

 11. پرداخت هدیه به نمایندگان؛ چراغ اول شفافیت روشن می‌شود؟!

 12. چاره نکنیم، ایران پیر می‌شود و قدرتش از بین می‌رود

 13. چند پرسش از وزیر کشور درباره حوادث آبان‌ماه

 14. من رویایی دارم؛ بازگشت روح مارتین لوترکینگ به آمریکا

 15. اعتراضات داخلی آمریکا ادامه جنبش وال استریت است

 16. لطفا فراکسیون‌های قومی و منطقه‌ای را تعطیل کنید

 17. مجلس تراز انقلاب و حق مسکن یازده میلیونی؟!

 18. اعتراض ۳ نماینده مجلس یازدهم به اعتبارنامه تاجگردون

 19. پاسخ به هشت سوال درباره آینده بازار مسکن

 20. درخواست احمد توکلی از رئیسی: مجوزهای اعطایی به نمایندگان ادوار مجلس را بررسی کنید

 21. رهبر انقلاب: در عدالت نمره مطلوب به دست نیاورده‌ایم/ مجلس متعهد به وظایف، نقطه امید مردم و اتکاء مجریان است

 22. تهدید مسلحانه مخالفان تاجگردون/پیشنهادی برای قالیباف/چرا احمدی‌نژاد دیگر برنمی‌گردد/ روحانی در پاستور و اصلاح‌طلبان در بهارستان مردم را عصبانی کردند

 23. موج اعتراض به اعتبارنامه تاجگردون/انتقاد سلیمی‌نمین از پیشنهاد ختم قرآن در مجلس/نماینده‌ای که نقش مهمی در پیروزی قالیباف داشت/ عارف: بسیاری از اقدامات فراکسیون امید نادیده گرفته شد

 24. اعترافات پدر «رومینا» دختر ۱۴ ساله تالشی

 25. توضیح میرسلیم درباره مصاحبه با بی‌بی‌سی

آخرین عناوین