تعطیلی دولت آمریکا دامن کنگره را هم گرفت

گروه جهان الف،   3971021040

تعطیلی دولت آمریکا که با اصرار ترامپ برای تامین بودجه دیوار مرزی وارد روز بیستم شده است، کنگره آمریکا را هم به دلیل اختلاف در این مساله دچار نوعی تعطیلی کرده است و نمایندگان نمی توانند برای تصویب هیچ طرحی به توافق برسند.

به گزارش ایرنا، نگرانی ترامپ از زمانی آغاز شد که پس از انتخابات ششم نوامبر (15 آبان) فهمید اکثریت مجلس نمایندگان را از دست داده و قرار است 'نانسی پلوسی' که مخالف جدی با سیاست های اوست، رئیس این مجلس شود.

او که تلاش کرد خود را خونسرد نشان دهد پس از انتخابات در جمع خبرنگاران حاضر شد و به پلوسی تبریک گفت اما در مواجهه با پرسش خبرنگار سی ان ان درباره مهاجران واکنش بسیار بدی نشان داد و مجوز ورود این خبرنگار به کاخ سفید را هم لغو کرد، هرچند که دادگاه حکم به بازگشت وی داد.

رئیس جمهوری آمریکا در بودجه 2019 خواستار اختصاص 5.7 میلیارد دلار برای ساخت دیوار مرزی با مکزیک شده است اما نمایندگان دمکرات با آن مخالفت کردند چرا که معتقدند ترامپ می خواهد با پول مالیات دهندگان شعارهای انتخاباتی خود را محقق سازد در حالی که مسایل مهم دیگری همچون مساله بیمه درمانی و رفاهی وجود دارد که باید به آنها بپردازد.

ترامپ در دوران فعالیت های انتخاباتی مطرح کرده بود که مکزیک هزینه ساخت این دیوار را خواهد پرداخت اما دولت مکزیک پس از حضور وی در کاخ سفید اعلام کرد دلاری برای این دیوار نخواهد داد.

اگرچه سیاست های مهاجرتی ترامپ خود به صورت جداگانه قابل بحث است که نشان دهنده نژاد پرستی او است و در این بین جداکردن کودکان از والدین و حتی کشته شدن کودکان در بازداشتگاه های مرزی گویای آن است که او نسبت به مهاجران نگاه تحقیر آمیزی دارد؛ با این حال، ترامپ توان دولت را به کار گرفته است تا بتواند این شعار را محقق سازد.

وی ابتدا در تمجید این دیوار گفت که مزایای آن را از سران رژیم صهیونیستی بپرسند که چگونه دیوار توانسته است امنیت آنها را تامین کند و سپس در مواجهه با کاروان مهاجران دستور داد 6 هزار نیروی نظامی در مرزها مستقر شوند.

رئیس جمهوری آمریکا با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال و اینکه در سال 2017 هم موفق شده بود با تعطیلی بخشی از دولت، بودجه مورد نظر خود را به دست آورد، این بار هم طرح تعطیلی دولت را مطرح کرد.

او در اوایل ماه دسامبر چاک شومر رهبر اقلیت های سنا و پلوسی که در آن زمان رهبر اقلیت های مجلس نمایندگان بود را به دفتر خود دعوت کرد و در اقدامی غیر منتظره در حضور خبرنگاران با آنها بحث کرد.

رئیس جمهوری آمریکا که کاملا در نقش رهبر مخالفان و شورشیان عمل می کرد در این نشست تهدید کرد که دولت را تعطیل خواهد کرد و به این کار افتخار می کند مگر اینکه بودجه مرزی تصویب شود. با بی نتیجه ماندن مذاکرات، ترامپ 10 روز مانده به سال 2019 اعلام کرد بخشی از دولت تعطیل شده است از این رو زندگی نزدیک به 800 هزار نفر به صورت مستقیم تحت تاثیر قرار گرفت و در آستانه سال جدید و تعطیلات کریسمس، مردم با نگرانی جدیدی مواجه شدند.

دمکرات ها که دیگر در مجلس نمایندگان در اکثریت بودند، این بار با شدت مقابل تهدید و تصمیم ترامپ ایستادند و شدت این تقابل ها زمانی بیشتر شد که در سوم ژانویه، پلوسی با اکثریت آرا به عنوان رئیس مجلس نمایندگان انتخاب شد. بلافاصله ترامپ یک نشست خبری ترتیب داد و در آن چند نفر مامور مرزی را به همراه آورد تا توضیح دهند که در مرزها چقدر ناامنی است و با این دیوار امنیت ایجاد خواهد شد.

او در توئیت های متعدد هم بر همین مساله تاکید کرد و در گامی رو به جلو تهدید کرد اگر این بحران حل نشود، وضعیت فوق العاده ملی اعلام خواهد کرد.

دمکرات ها طرحی را در مجلس نمایندگان تصویب کردند که اشاره ای به بودجه مرزی نداشت و بودجه موارد دیگر را در بر می گرفت و ترامپ تهدید کرد که هر طرحی که حاوی بودجه ساخت دیوار مرزی نباشد را وتو خواهد کرد.

دمکراتها طرح دیگری را مطرح کردند که دولت ملزم به بازگشایی دولت می شد، این طرح باید در سنای آمریکا هم تصویب شود اما اختلاف ایجاد شده، دامن همه طرح ها را گرفته است به گونه ای که دو روز پیش، جمهوریخواهان سنای آمریکا طرحی با عنوان «تقویت امنیت آمریکا در خاورمیانه» را مطرح کردند.

دمکرات ها به آن رای ندادند، چرا که می گویند تا دولت از تعطیلی خارج نشود به هیچ طرحی رای نخواهند داد. از این رو این طرح با داشتن 56 رای مثبت به دلیل آنکه نیازمند داشتن 60 رای بود، نتوانست به تصویب برسد. این طرح در حمایت از رژیم صهیونیستی بود و کسانی را که به هر دلیلی در خاورمیانه این رژیم را بایکوت کرده بودند، هدف تحریم قرار می داد.

اگرچه در صورت تصویب در سنا، مجلس نمایندگان هم باید به آن رای می داد و معلوم نبود سرنوشت آن چه شود، اما خود سنا نتوانست آن را از تصویب بگذراند.

این اختلاف تداوم یافت تا اینکه در روز پنجشنبه، دمکرات ها به دلیل آنکه فشار افکار عمومی به خاطر تعطیلی دولت رو به افزایش است، طرحی ارائه کردند تا دولت را مجبور کند بخش های تعطیل شده را بازگشایی کند. در اظهاراتی که مردم آمریکا داشته اند هر دو حزب دمکرات و جمهوریخواه در ماجرای تعطیلی دولت مقصر شناخته شده اند و از نظر آنها که برای پرداخت قبض ها و اقساط بانکی با مشکل جدی مواجه شده اند، هر دو طرف بطور یکسان، هدف انتقاد قرار دارند و در این بین رئیس جمهوری آمریکا هم بی نصیب نیست.

با این حال، 'میچ مک کانل' رهبر اکثریت جمهوریخواهان در سنا با طرح جدید دمکرات ها مخالفت کرد و گفت، چطور می شود که طرح حمایت از اسرائیل که هیچ ارتباطی به مسایل داخلی نداشت؛ از سوی دمکرات ها رد شد و حال می خواهند که ما با این طرح موافقت کنیم.

'بن کاردین' سناتور مریلند نیز در پاسخ گفت که این مساله هیچ ارتباطی به دیوار مرزی ندارد و ما فقط خواستار آن هستیم که دولت بازگشایی شود با این حال، رهبر جمهوریخواه زیر بار آن نرفت و گفت که رئیس جمهوری این طرح را وتو خواهد کرد.

پلوسی رئیس مجلس نمایندگان هم اظهار کرد، هنگامی که دمکراتها اکثریت را به دست آوردند، وعده دادیم که به ایده های خوب از هرکجا و هر کسی که باشد، گوش دهیم. به همین دلیل ما به طرح جمهوریخواهان برای بازگشایی دولت که پیش از این سنا تصویب کرده بود رای مثبت دادیم اما آنها هنوز از پاسخ مثبت به آن خودداری می کنند.

این اختلاف ها در گفته مک کانل به خوبی توضیح داده می شود که گفت، ما یک تعطیلی نداریم، در حال حاضر با دو تعطیلی روبرو هستیم.

وی در توضیح این اظهار نظر که به خوبی گویای گره خوردن ارکان تصمیم گیری در واشنگتن است، اظهار کرد: یک تعطیلی مربوط به بخش هایی از دولت است که آن را به بودجه دیوار مرزی گره زده اند و تعطیلی دیگر، کنگره است که نمی توانند هیچ طرحی را به تصویب برساند همچنان که دمکرات ها با طرح حمایت از اسرائیل مخالفت کردند.

اگرچه سناتورهای دمکرات با این نظر مخالفت کردند و گفتند که سنا برقرار است و ما در حال گفت وگو درباره حل این بحران هستیم اما به نظر می رسد که تعطیلی در آمریکا علاوه بر تعطیلی فیزیکی به تعطیلی روحی و روانی بین دو حزب حاکم تبدیل شده و تا انتخابات 2020 ادامه دارد و تشدید خواهد شد.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

پربحث‌های امروز

 1. بازداشت خبرنگار پرس‌تی‌وی در آمریکا

 2. سروش: سهم سایپا از فروش هر پراید ۲۰۰۰ دلار است/ پراید تولیدی امروز با پراید قبلی متفاوت است

 3. فیلمی از لحظه جدا شدن ماهواره پیام از ماهواره بر سیمرغ  

 4. حسین محب اهری درگذشت

 5. جدال اصلاح طلبان و دولت اعتدال/ خبری از حال و روز مردم دارند؟

 6. واکنش عباس عبدی به مناظره جنجالی زاکانی و تاجزاده

 7. نگرانیم اما امیدواریم

 8. در ماه های آینده چه توطئه هایی در پیش است؟

 9. اعتیاد اقتصاد ایران به بوی نفت و بازگشت دوباره رشد اقتصادی به زیر صفر/ رکود تورمی تشدید خواهد شد؟

 10. پیام متفاوت و مهم از پرتاب «پیام»

 11. تصویری عجیب از رونالدو در عربستان!  

 12. یک سوم از کارمندان سازمان ملل می‌گویند آزار جنسی دیده‌اند

 13. نماینده مجلس: مافیای گوشت اجازه ارزانی نمی ‎دهد

 14. چرا برخی جوانان به کلی قید ازدواج را می‌زنند؟

 15. پدر و پسری که از ایران فرار کردند

 16. یوزهای ایرانی به دنبال انتقام از تیم رفیق برانکو/ عراق باز هم گربه سیاه ایران می‌شود؟

 17. روایتی از اختلافات اصلاح‌طلبان بر سر گشایش‌ها برای سران فتنه/ قوچانی _ شریعتمداری پیوندتان مبارک!/ موسوی و کروبی دو ماه است که می‌توانند بیرون بروند

 18. واکنش وزیر صنعت به اعتراض برخی خریداران خودرو

 19. فلاحت‌پیشه: نداشتن رایزن اقتصادی در سوریه جای گریه دارد

 20. مصوبه کمیسیون تلفیق درباره معافیت زائران اربعین از پرداخت عوارض

 21. پمپئو پرتاب ماهواره پیام را تهدیدی برای خاورمیانه خواند

 22. واکنش یک نماینده به پیشنهاد حذف پتروشیمی کرمان

 23. فرماندار شوش: اخراج کارکنان شرکت حریر خوزستان صحت ندارد

 24. تشییع پیکر جانباختگان حادثه سقوط هواپیمای بوئینگ ۷۰۷  

 25. دادستان کل: وزرا درباره مصرف ارزهای دولتی در جای غیرمربوط مسئول هستند

پربحث‌های دیروز

 1. همسر شهید حججی ازدواج کرد؟

 2. موشک ماهواره‌بر حامل «پیام» نشد!

 3. توکلی: سه قوه با تبانی برخورد با حقوق‌های نجومی را بر زمین گذاشتند

 4. فرشته نجات تنها سرنشین زنده مانده حادثه بوئینگ ۷۰۷

 5. عسگراولادی: بعد از ۶۴سال، دو ماه است صادراتم را متوقف کردم

 6. نامه مهم تیم توسعه دهنده ماهواره پیام امیرکبیر به رییس جمهور

 7. عارف: اگر مصمم باشیم تحریم‌ها اثری نخواهد داشت

 8. واکنش روزنامه شرق به افشاگری موسوی خویینی‌ها درباره هاشمی رفسنجانی؛ شما هم رادیکال بودید!

 9. نگاه برخی مدیران؛ رشد اقتصاد ایران و بزرگ‌ترین خیانت به اقتصاد مقاومتی

 10. افزایش ۳ برابری بودجه نهاد ریاست جمهوری

 11. تکلیف ما و اروپای در حال گذار

 12. وام های غیرقانونی بانک سرمایه به حسین هدایتی، مدلل، هادی رضوی، گروه جهانبانی و ...

 13. سفرهای ظریف و تغییر نگاه در دستگاه دیپلماسی/ همزیستی با همسایگان؛ خوب یا بد؟

 14. رئیس کل بانک مرکزی با ترخیص خودروهای وارداتی مخالفت کرد

 15. از خلع لباس تا خلع اعتماد

 16. رحمانی: مردم از نوسان قیمت‌ها ناراضی هستند/ همه ما باید نظرات سازمان حمایت را بپذیریم

 17. چه کسی رئیس مجلس آینده می‌شود؟/ واکنش اصلاح‌طلبان به موسوی خوئینی‌ها/ دفاع حسین مرعشی از مجلس دوم

 18. سایپا: پراید ارزان ترین خودرو جهان است

 19. دادستان تهران: ۳ متهم گرانی کاغذ از کشور فرار کردند

 20. سرنوشت محموله گوشت هواپیمای سانحه دیده

 21. امام جمعه لواسان: آیا حکم کمیسیون ماد‌‌ه ۱۰۰ شهرد‌‌اری‌ برای ویلا سازی مشروعیت دارد؟

 22. ترکان: وضعیت نهاد ریاست جمهوری «جهانگیری» را کلافه کرده است

 23. موتورسیکلت یک میلیارد تومانی توقیف شد   

 24. ائتلاف شوم عربستان و امارات برای شکست قطر

 25. آیت‌الله جوادی‌ آملی: به یک مدیریت کارآمد نیازمندیم

پربحث‌های هفته

 1. همسر شهید حججی ازدواج کرد؟

 2. درباره زائری‌ها و آقامیری‌ها

 3. درباره صحبت های بازیکن مشهور راجع به افغانستانی ها

 4. ناامیدی از اروپا برای حفظ برجام و تجویز دوباره مذاکره با آمریکا

 5. موشک ماهواره‌بر حامل «پیام» نشد!

 6. قیمت های جدید انواع محصولات ایران خودرو اعلام شد/ رشد ۱۰ میلیون تومانی قیمت ها+ جدول

 7. تشویق دختران به رقص، شگرد عجیب خوانندگان نوپا

 8. سقوط هواپیما حوالی صفادشت تهران/بوئینگ ۷۰۷ باری ارتش در فرودگاه فتح دچار سانحه شد/هواپیما 16 سرنشین داشت/15 کشته و یک مصدوم تا این لحظه/ اسامی کامل جانباختگان+تصاویر  

 9. بی حجابی اجباری!

 10. قبول کنیم خودروساز کامل نشدیم؛ مونتاژکار خوبی هستیم/ کمک ۱۵ هزار میلیارد تومانی دولت به خودروسازان/ آغز فروش فوری و نقدی سایپا از امروز

 11. مدیرعامل ایران خودرو: اگر قیمت خودرو زودتر گران می‎شد، به تعهدات عمل می‎کردیم

 12. وعده حجاریان برای اغتشاش از جنوب تا شمال تهران

 13. آیا ایراد از مسلمانی ما است؟

 14. پولی شدن تونلها / طرحی که شهردار تهران از آن بی‌خبر است !

 15. آیا مرحوم هاشمی ترور شد؟

 16. با این شرایط، عقل نمی گوید: ازدواج کن

 17. ابعاد جدید فساد در خصوصی‌سازی/فروش کارخانه ۱۰هزار میلیاردی به ۷۰میلیارد تومان به یک بی‎سواد

 18. تومان همتای دلار می‌شود!

 19. بازداشت خبرنگار پرس‌تی‌وی در آمریکا

 20. توکلی: سه قوه با تبانی برخورد با حقوق‌های نجومی را بر زمین گذاشتند

 21. فرشته نجات تنها سرنشین زنده مانده حادثه بوئینگ ۷۰۷

 22. اصلاح‌طلبان برای انتخابات ۹۸ چه خواهند کرد؟/ روحانی و بهره‌برداری سیاسی از هاشمی/ CFT به مجمع می‌رود

 23. نامه عجیب استاندار اصفهان به رئیس جمهور

 24. عسگراولادی: بعد از ۶۴سال، دو ماه است صادراتم را متوقف کردم

 25. واکنش پزشکیان به حاشیه‌های پیش آمده برای یکی از نمایندگان مجلس/ اتهام نماینده ملکان آشکار شود، غیرقابل گذشت است

پربحث‌های اخیر

 1. روسیه: مذاکره درباره برنامه موشکی ایران تحت فشار آمریکا نشدنی است

 2. آمادگی افغانستان برای تامین نیاز کارخانجات ایران

 3. رفتار زیبای پلیس آمریکا با یک گوزن!  

 4. یک سوم از کارمندان سازمان ملل می‌گویند آزار جنسی دیده‌اند

 5. فلاحت‌پیشه: نداشتن رایزن اقتصادی در سوریه جای گریه دارد

 6. پمپئو پرتاب ماهواره پیام را تهدیدی برای خاورمیانه خواند

 7. لیبرمن: در انتخابات پیروز شوم به غزه حمله میکنم

 8. مافیای منافقین در آلبانی؛ از عملیات تروریستی مجازی تا دلارهای سعودی‌ و حمایت یانکی‌ها

 9. تشدید موضع ضدایرانی آمریکا بر اساس نوسان قیمت نفت

 10. اردوغان: ترکیه برای مبارزه با تروریست‌ها نیاز به اجازه کسی ندارد

 11. رئیس ستاد مشترک ژاپن: اتفاق ناگوار در خلیج فارس می‌تواند مشکل بزرگی برای توکیو باشد

 12. دموکرات‌ها دعوت ترامپ برای مذاکره درباره تعطیلی دولت را نپذیرفتند

 13. ریاست گروه ۱+۷۷ در سال ۲۰۱۹ به فلسطینی‌ها واگذار شد

 14. ریابکوف: توسعه برنامه موشکی ایران برای تقویت امنیت این کشور است

 15. ترور یک عضو مطرح حزب بارزانی در کرکوک

 16. آماده شدن اتحادیه اروپا برای خروج بدون توافق انگلیس

 17. دمشق اظهارات اردوغان درباره ایجاد منطقه امن در سوریه را محکوم کرد

 18. شورای امنیت چهارشنبه درباره استقرار ناظران بین المللی در الحدیده رای گیری می کند

 19. اعتراض آمریکایی‌ها به قرار گرفتن پرچم سعودی نزدیک محل یادبود ۱۱ سپتامبر+ عکس

 20. پارلمان انگلیس توافق «ترزا می» برای خروج از اتحادیه اروپا را رد کرد

 21. بزرگترین شرکت برق و گاز آمریکا اعلام ورشکستگی می‌کند

 22. نتانیاهو: روابط ما اعراب مستحکم‌تر از گذشته است

 23. دموکرات ها دست رد به سینه ترامپ زدند

 24. اعتراض آمریکایی‌ها به قرار گرفتن پرچم سعودی در نزدیکی محل یادبود حادثه ۱۱ سپتامبر  

 25. «آویو کوخای» رئیس ستادکل ارتش رژیم صهیونیستی شد

پربحث‌های دیروز

 1. تکلیف ما و اروپای در حال گذار

 2. ائتلاف شوم عربستان و امارات برای شکست قطر

 3. روسیه: مذاکره درباره برنامه موشکی ایران تحت فشار آمریکا نشدنی است

 4. آمادگی افغانستان برای تامین نیاز کارخانجات ایران

 5. رفتار زیبای پلیس آمریکا با یک گوزن!  

 6. توطئه جدید عربستان علیه ایران

 7. سیاست عجیب ترامپ در قبال ترکیه

 8. چرا طرح ترامپ برای ائتلاف‌سازی علیه ایران عقیم خواهد ماند؟

 9. واکنش ترامپ به خبر طلاق جف بزوس

 10. دونالد ترامپ از چه می‌ترسد

 11. پارلمان انگلیس توافق «ترزا می» برای خروج از اتحادیه اروپا را رد کرد

 12. بزرگترین شرکت برق و گاز آمریکا اعلام ورشکستگی می‌کند

 13. نتانیاهو: روابط ما اعراب مستحکم‌تر از گذشته است

 14. دموکرات ها دست رد به سینه ترامپ زدند

 15. اعتراض آمریکایی‌ها به قرار گرفتن پرچم سعودی در نزدیکی محل یادبود حادثه ۱۱ سپتامبر  

 16. «آویو کوخای» رئیس ستادکل ارتش رژیم صهیونیستی شد

 17. ترامپ درصدد برسمیت شناختن رهبر مخالفان ونزوئلا به عنوان رئیس جمهور

 18. مادورو: رئیس‌جمهوری برزیل، هیتلر مُدرن است

 19. غول‌های خودروسازی خواستار پایان آشفتگی تجاری دولت ترامپ شدند

 20. «اتحادیه میهنی» ورود نیروهای آمریکایی به کرکوک را تایید کرد

 21. کنفرانس لهستان؛ شرم آورترین رخداد تاریخ جهان عرب  

 22. سفر مقام ارشد کره شمالی به آمریکا برای تحویل نامه «کیم جونگ اون»

 23. دیدار ظریف با دبیرکل اتحادیه میهنی کردستان عراق

 24. اردوغان: حق حمله به تروریست‌ها را برای خود محفوظ می‌دانیم

 25. لیبی: قطر و ترکیه حامی گروههای تروریستی در لیبی هستند

پربحث‌های هفته

 1. ناامیدی از اروپا برای حفظ برجام و تجویز دوباره مذاکره با آمریکا

 2. پیام‌ برگزاری نشست ضدایرانی در لهستان

 3. تکلیف ما و اروپای در حال گذار

 4. فرانسه خواهان توقف برنامه موشکی ایران شد

 5. واکنش لهستان به احضار کاردار: حق داریم هر کنفرانسی می‌خواهیم برگزار کنیم

 6. پادشاه در کنار کارگر شهرداری فوتبال دید!  

 7. نظام محاسباتی آمریکایی‌ها در برابر ایران و احمق‌های درجه یک

 8. ظریف: دست دوستی به سوی همسایگان در خلیج‌فارس دراز می‌کنیم

 9. ائتلاف شوم عربستان و امارات برای شکست قطر

 10. ظریف: اجازه نمی‌دهیم کسی در روابط ایران و عراق دخالت کند

 11. موگرینی: اروپا اجازه نمی‌دهد دیگران درباره تجارتش با ایران تصمیم بگیرند

 12. ظریف: هر جا آمریکا دخالت می‌کند هرج و مرج و سرکوب ایجاد می‌شود

 13. روسیه: مذاکره درباره برنامه موشکی ایران تحت فشار آمریکا نشدنی است

 14. آمریکا: تا خروج ایران جلوی کمک‌ها برای بازسازی سوریه را می‌گیریم

 15. دارایی همسر ثروتمندترین مرد جهان پس از طلاق چقدر است؟

 16. گزارش‌هایی از حمله به سفارت ایران در لاهه+فیلم

 17. دانشجویان ایرانی برای رئیس‌جمهور فرانسه بسته حمایتی فرستادند  

 18. قاسمی: فضا سازی در خصوص شرایط بازداشت شهروند آمریکایی در مشهد کذب است

 19. آمادگی افغانستان برای تامین نیاز کارخانجات ایران

 20. رفتار زیبای پلیس آمریکا با یک گوزن!  

 21. وقوع انفجاری مهیب در مرکز پاریس  

 22. درخواست پمپئو از عبدالمهدی در رابطه با ایران

 23. رییس‌جمهور اتریش: برجام باید حفظ شود

 24. یک سوم از کارمندان سازمان ملل می‌گویند آزار جنسی دیده‌اند

 25. توطئه جدید عربستان علیه ایران

آخرین عناوین