تومان همتای دلار می‌شود!

گروه اقتصادی الف،   3971019011 ۴۹ نظر، ۶ در صف انتشار و ۶ تکراری یا غیرقابل انتشار
تومان همتای دلار می‌شود!

برای چهارمین بار در تاریخ جمهوری اسلامی ایران بحث رفرم پولی مطرح شده که این بار گویا جدی‌تر از دفعات قبل بوده و بر اساس آن قرار است چهار صفر از پول ملی حذف شود. در این صورت ریال به تومان تبدیل می‌شود و هر ۱۰۰ ریال جدید برابر یک تومان خواهد بود؛ تغییری که به نوعی مدل پول ایران را شبیه به دلار خواهد کرد، چون بر این اساس هر تومان همتای یک دلار و هر ریال همتای یک سنت در نظر گرفته می‌شود.

به گزارش ایسنا، رئیس‌کل بانک مرکزی چند روز پیش باب صحبتی را گشود که نخستین بار ۲۵ سال پیش از آن سخن به میان آمد؛ رفرم یا اصلاح پولی که در واقع با حذف چند صفر از پول ملی کشور انجام می‌شود.

برای نخستین بار در سال ۱۳۷۲ بحث اصلاح پولی و حذف صفر از پول ملی کشور در مرحله بررسی قرار گرفت که خیلی زود این موضوع به دست فراموشی سپرده شد و پس از آن نیز بار دیگر در سال ۱۳۸۶، حذف یک صفر از پول ملی در سال دوم ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد به میان آمد، اما آن هم در نهایت به جایی نرسید.

دو سال پیش در آذرماه سال ۱۳۹۵ بود که با پیشنهاد بانک مرکزی و تصویب هیات وزیران، واحد پول ایران از ریال به تومان تغییر یافت و این بار این تصور به وجود آمد که بانک مرکزی به دنبال حذف صفر از پول ملی است که ولی‌الله سیف، رئیس‌کل بانک مرکزی وقت، خیلی زود این موضوع را به تغییر واحد پول بی ارتباط دانست و گفت که در عین حال دولت و بانک مرکزی در حال تهیه لایحه‌ای مجزا برای حذف سه صفر از پول ملی هستند، اما نه تنها لایحه مربوط به حذف پول به جایی نرسید، بلکه تغییر واحد پول از ریال به تومان نیز به مجلس نرفت و مسکوت ماند.

این بار اما در هفته‌های گذشته بانک مرکزی با رونمایی از اسکناس ۵۰ هزار تومانی جدید خود، نشانه‌هایی از تلاش برای حذف صفر از پول ملی را از خود نشان و چند روز پس از آن همتی، رئیس‌کل بانک مرکزی خبر از تدوین لایحه حذف چهار صفر از پول ملی به دولت خبر داد و ابراز امیدواری کرد که این موضوع در دولت و مجلس تصویب شده و اقدامات اجرایی آن به زودی آغاز شود.

وی جزئیات این لایحه را نیز بیان کرد که بر اساس طرح جدید بانک مرکزی قرار است که چهار صفر از پول ملی حذف شود و در عین حال، واحد پول ایران از ریال به تومان تغییر کند؛ در واقع با اجرایی شدن این طرح هر ۱۰ هزار ریال معادل یک تومان خواهد شد.

از سوی دیگر، همتی عنوان کرده که در نظام پولی جدید، هر تومان برابر با ۱۰۰ ریال خواهد بود، در واقع پس از حذف چهار صفر از پول ملی، ریال تبدیل به تومان شده و در عین حال هر تومان برابر ۱۰۰ ریال جدید خواهد بود.

در صورتی که این تغییر واحد انجام شود، به نوعی مدل پول ایران شبیه به دلار خواهد بود و این در صورتی است که هر تومان را مانند یک دلار و هر ریال را مانند یک سنت در نظر بگیریم.

اما صحبت از حذف چهار صفر از پول ملی در حالی مطرح شده که هرچند نمایندگان مجلس تاکنون اکثرا موافق این طرح بوده‌اند، اما کارشناسان اقتصادی تقریبا بر این باورند که حذف صفر بر شاخص‌های اصلی اقتصاد تاثیری نخواهد داشت و صرفا مساله حساب‌رسی را ساده‌تر می‌کند و بانک مرکزی همزمان با این طرح باید بر کنترل سایر شاخص‌های اقتصادی نیز مسلط شود.

البته به گفته رئیس‌کل بانک مرکزی، لازمه اجرایی شدن تصویب دولت و تایید مجلس بوده و البته این طرح، یک فرآیند زمان‌بر به لحاظ حقوقی و فنی دارد و بر مبنای برآورد کارشناسان بانک مرکزی، اجرای آن نزدیک به دو سال طول می‌کشد.

همتی این را هم گفته که این اقدام در کنار سایر اقدامات اساسی بانک مرکزی برای اصلاح نظام بانکی و به کارگیری ابزارهای نوین سیاست‌های پولی و شیوه‌های جدید و کارآمد نظارت بر بانک‌ها خواهد بود و عملیاتی شدن آن عملا متاخر بر اصلاحات بانکی خواهد بود.

وی تصریح کرده که بعد از قانونی شدن، پول‌های جدید به تدریج و با جایگزینی آن‌ها با اسکناس‌های فرسوده قبلی وارد چرخه می‌شوند و هزینه آن قابل مقایسه با هزینه چاپ حجم زیاد اسکناس‌های فعلی نخواهد بود و از سوی دیگر اصلاح نرخ برآوری پول ملی از طریق حذف صفرها وجهه پول ملی را در صحنه بین‌المللی ارتقا می‌بخشد و اقدامی است که در بسیاری از کشورها در کنار سایر اقدامات، سرآغازی برای اصلاحات جدی اقتصادی است.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۷۱۴۳۳۲۰۷:۱۴:۲۲ ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
متاسفانه این کار قطعا تورم زاست !! حالا چرا : مثلا فکر کنید که یه کالایی که الان قیمتش 1450 تومن باشه با برداشتن شدن 4 صفر ، فروشنده با انصاف کالا اون رو به قیمت 1.5 تومان و فروشنده بی انصاف اون رو دو تومان خواهد فروخت !!!
ناشناس۷۱۴۴۲۵۰۸:۳۶:۲۲ ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
اینطور بشه ریشه خودشون از ته کنده میشه. حذف کنید بعد نتونید قیمت هارو کنترل و نظارت کنید(مثل همین حالا که ول کردید تاکسی و ....هر چی دلش میخواد میگیره)
ناشناس۷۱۴۴۳۵۰۸:۳۹:۲۹ ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
1.5 تومان جدید برابر است با 150 ریال جدید پس مشکلی به وجود نمی آید در واقع ما پولهایی با مبنای ریال جدید هم خواهیم داشت مانند سنت در آمریکا
تمر۷۱۴۵۲۰۰۹:۳۶:۴۹ ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
عزیزم الان چنین کالایی با این قیمت داری؟
ناشناس۷۱۵۰۳۲۱۴:۱۸:۰۳ ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
اینکار مجددا راه ..... را باز و نجومی گیران مجلس و دولتیان با این بهانه راه را برای ایجاد تورم جدید باز خواهند نمود .
ناشناس۷۱۵۴۰۳۱۸:۲۸:۱۴ ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
چون صفرهای اختلاس زیاد بودن یکم ساده تر میشن
ناشناس۷۱۵۶۷۳۲۳:۴۳:۲۳ ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
وقتی بی سوادان می شوند مدیر اقتصادی همین می شود !
عوام۷۱۴۳۵۳۰۷:۴۳:۴۶ ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
آدم نمیدونه بخنده یا گریه کنه که پس فردا از افتخارات دولت که با منت به مردم اعلام میکنه، این هست که دلار رو کردیم یک تومان، برید حاش رو بیرید مردم!
ناشناس۷۱۴۳۶۷۰۸:۰۱:۴۱ ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
دیگه تا عمل نشه فقط حال آدم از حرفها و دروغهاتون بد میشه. دلار که امروز زیاد شده خجالت بکشید قیمتشو کم کنید
پیمان۷۱۴۳۷۷۰۸:۰۷:۰۱ ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
تا زمانی که حقوق های نجومی. اختلاس. قماربازی ها و شرکت های کاذب پول جمع کن وجود داشته باشن 1000 تا صفر هم که حذف کنی باز پول هر روز بی ارزشتر و بی ارزشتر میشه.
بیگی29۷۱۴۷۱۱۱۱:۳۴:۰۲ ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
حد اقل رقم اختلاس ها ازحالت نجومی خارج میشود.شاید اعصاب مردم آرام تر شود.
ناشناس۷۱۴۳۸۱۰۸:۱۰:۱۴ ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
اونوقت حقوق سر برج میشه ۱۰۰۰ تومان و وجه ملی ارتقا خواهد یافت!!
ناشناس۷۱۴۳۸۳۰۸:۱۲:۴۱ ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
متعجم که چرا ""ژاپن"" با اون اقتصاد عالی و بی نظیرش اقدام به حذف صفر از پول ملی نمیکند .... این هم یک اقدام عوام فریبانه است و در این اوضاع بد اقتصادی موجب تورم بسیار بیشتری خواهد شد ....
ناشناس۷۱۴۴۱۹۰۸:۳۴:۱۵ ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
چرا فکر می کنید که هزینه چاپ پول کاهش خواهد یافت؟ بانک مرکزی ناچار است سکه یا اسکناس یک تومانی (معادل 10000 ریال فعلی) و خردتر از آن را تا حد یک ریال (معادل 100 ریال فعلی) نشر دهد یعنی همین تنوعی که فعلا داریم بعلاوه 2، 5، 10، 20، 50 و احیانا 100 تومانی (معادل چک پول 100 هزار تومانی فعلی)
ناشناس۷۱۴۴۳۳۰۸:۳۹:۱۴ ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
چقدر نظرات مردم عوامانست. انگار تو صف نونوایی و بحث های اقتصادی و سیاسی. هر کاری میخاد بشه مردم ما غر میزنن و به اختلاس و فلان چیز بی ربط رای میدن یکی نوشته حقوقم میشه ۱۰۰۰ تومن آخه مرد مومن تو آمریکا هم ۲۵۰۰ دلار میگیرن ماهی اون ارزش بیشتره یا مثلن ۲۰م ایران؟ چه ربطی به نجومی گیرا داره؟ این کار فقط محاسباتو آسون می کنه و نیازه. الان برای یک ماست ۱۲ تومنی یه ۶ رقم باید عدد بزنی. این کار لازمه چون محاسبات و واقعن مشکل کرده
ناشناس۷۱۴۴۴۱۰۸:۴۱:۴۲ ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
مهم صفرهای جلوی ریال نیست، مهم میزان دریافتی کارمندان و کارگران است، آیا دریافتی یک کارگر در ایران برابر با یک کارگر در ترکیه می شود یعنی حدود 500 دلار در ماه، حالا برابری دلار با ریال هرچقدر که می خواهد باشد!
ناشناس۷۱۴۴۴۶۰۸:۴۳:۳۵ ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
الان بانک ملی برای انتقال داخل بانکی 25 تومن کارمزد میگیره. اگه واحد پول عوض بشه باید معادل 100 تومن الان بگیره.
ناشناس۷۱۴۴۵۶۰۸:۵۱:۴۰ ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
بعد از حذف صفر هم بعد از مدتی ادعا خواهد شد قبل از انقلاب دلار بوده هفت تومان ولی با تدبیر دولتمردان شده یک تومان
ناشناس۷۱۴۴۷۷۰۹:۰۸:۲۵ ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
من کاملا موافقم چون واقعا پول ما کم ارزش شده و نه تنها واحد پول (یک ریال) معنی ندارد، بلکه حتی 50 تا 100 ریال هم عملا از رده خارج شده. تا این طرح تصویب شود، پول های کمتر از هزار تومان هم معنی خود را از دست خواهند داد و از جریان خارج می شوند و موضوع 100 ریال برابر یک تومان هم خود بخود منتفی می شود. واحد پول می شود هزار تومانی و پول خرد تر از آن عملا نخواهیم داشت.
ناشناس۷۱۴۴۸۰۰۹:۱۱:۴۹ ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
البته این درصورتی به نفع مردم بویژه کارگران و کارمندان حقوق بگیر است هیچ صفری از حقوق کارکنان و کارگران حذف نشود و مانع از افزایش قیمت ها بر اساس واحد پول جدید بشوند در این صورت است که قدرت خرید مردم متعادل و تاحدی قابل نفس کشیدن میشود و براحتی قیمت ارز برای مردم عامی پایین می آید .
ناشناس۷۱۵۶۵۵۲۳:۱۷:۱۸ ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
یعنی نمیدونم شما شوخی کردی یا واقعن تفکر جدیتونه. چون اگر جدی باشه سطح سوادو میرسونه
ناشناس۷۱۴۴۸۱۰۹:۱۲:۲۷ ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
باید چهار تا از مسئولین(مسئول) حذف شوند تا مشکل حل شود
ناشناس۷۱۴۴۹۸۰۹:۲۱:۱۱ ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
مشکل رقم دزدی واختلاس های بزرگ که رقم هاش خیلی زیاده
بیگی29۷۱۴۵۱۳۰۹:۳۱:۱۷ ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
حقوق بازنشسته۱۹۰ دلار
ناشناس۷۱۴۷۷۳۱۲:۱۶:۴۵ ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
فلاکت
ناشناس۷۱۴۵۲۴۰۹:۴۰:۲۱ ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
معیار قدرت خرید مردم باید باشه نه تعداد صفر قدرت خرید ما از سال قبل تا حالا یک سوم شده ، حالا شما برو صفر کم کن !!!!
ناشناس۷۱۴۵۴۸۰۹:۵۳:۱۶ ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
اون نامردی که 3.000.000.000 ملیارد تومان دزدیده و فرار کرده با دادن 300.000 تومان خلاص میشه و کیف میکنه و به ریش من شما میخنده . علی برکت الله
ناشناس۷۱۴۶۱۳۱۰:۲۸:۳۰ ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
نمیدونم شوخی کردی یا جدیه اگر جدیه واقعن باید برای سطح سواد مردم گریه کرد
ققنوس۷۱۴۵۶۶۱۰:۰۲:۲۳ ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
از دستاورد های بانک مرکزی همین بس که بگم چند روز پیش در بازار تهران مغازه لوازم خانگی قیمت یخچالی را 1200 دلار اعلام کرده بود و خیلی از مغازهای دیگه که عملا دارن با برچسب قیمت دلار جنس میفروشن و یا شایعه ایی که شده بود که در بعضی مناطق اجاره خانه را بر اساس تعداد سکه طلا تعیین میکنند!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ناشناس۷۱۴۵۷۱۱۰:۰۴:۳۱ ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
به همین سادگی مشکل نجومی بگیرها هم حل میشه!
ناشناس۷۱۴۶۲۷۱۰:۳۵:۵۲ ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
خونه یک میلیاردی میشه صد هزار تومان میشود دولت توان کنترل قیمت تخم مرغ نداره بیچاره بیچاره تر و ملک و املاک و اجناس دار غنیتر .
ناشناس۷۱۴۶۳۴۱۰:۳۹:۴۲ ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
آیا در حذف صفرها دقیق نظارت خواهد شد؟ نکند صفرهای حساب‌های مردم را کم کنند اما از صفرهای موجودی ژن خوب‌ها در بانک‌ها کم نکنند، چون آنها از ما بهتران هستند.
ناشناس۷۱۴۶۴۱۱۰:۴۴:۵۸ ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
در ممالکی همچون روسیه و ترکیه ابتدا بستر سازی برای ترمیم اقتصاد انجام شد و بعد ازتثبیت شروع به حذف صفرها نمودن ولی دولت تدبیر و امید صرفا برای لاپوشانی نرخ بالای تورم این کار رو انجام میده .خدا به دادمون برسه
سعادتی۷۱۴۶۴۶۱۰:۴۷:۴۳ ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
جرا باید صفرها رو کم کنیم؟؟...اگر ضرورت داره ... که نداره چرا 4 صفر ؟ .....اگر در بانک مرکزی با این شیوه مدیریت یک همتی بکنند می شود به جای چهار صفر شش صفر را از پول ملی حذف کنیم....!!!! الان ارزش یک دلار با یک میلون ریال (با شش صفر) تقریبا معادل 9 دلاره....!!!
راستگوی۷۱۴۶۸۷۱۱:۱۷:۱۶ ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
تنها راه بازگشتن اعتماد عموم مردم به دولت، پرداخت حقوق کارمندان و کارگران بصورت "دلار" است. حالا هر چی دلتون می خواد هی صفر کم و زیاد کنید و هی کالاها رو چند برابر کنید اشکالی نداره.
ناشناس۷۱۵۶۵۲۲۳:۱۳:۳۲ ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
آخه بابا نمیشه‌واحد پول یه کشور دیگرو استفاده کرد که. اجازه اون کشورو نیخاد. بعدشم تورو خدا قضیه های بزرگ اقتصاد کلانو با تئوری های اقتصادی صف نانوایی قاطی نکنید
حسین۷۱۴۷۲۸۱۱:۴۷:۴۷ ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
بر این اساس هر تومان همتای یک دلار و هر ریال همتای یک سنت در نظر گرفته می‌شود به نظر این مطلب یک اشتباه محاسباتی دارد زیرا با حذف 4 صفر و فرض هر دلار ده هزار ریال ، یک دلار برابر یک تومان خواهد بود درصورتیکه ارزش برابری دلار نسبت به ریال بسیار بیشتر است و احتمالا هر 10 تومان معادل یک دلار خواهد بود
ناشناس۷۱۴۷۵۹۱۲:۰۵:۴۷ ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
ساعت قدیم جدید داشتیم حالا ریال جدید و قدیمم اضافه شد
ناشناس۷۱۴۷۶۸۱۲:۱۵:۵۳ ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
پس لطفا حقوق کارمندان و وزارت کاری را به هم به نرخ جدید پرداخت کنید!
ناشناس۷۱۴۸۶۲۱۳:۰۳:۵۹ ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
پاک کردن صورت مساله تا مقیاسی برای مقایسه تورم در دولت بی تدبیر وناامیدی وجود نداشته باشد
ناشناس۷۱۴۸۶۶۱۳:۰۶:۵۶ ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
با تورم 20% در سال، باید حدود هر 14 سال یک صفر را حذف کرد تا ارزش پول تقریبا ثابت بماند. زیرا با این تورم هر چهارسال ارزش پول نصف میشود و در حدود 14 سال ارزش پول به یک دهم میرسد.
ناشناس۷۱۴۸۷۶۱۳:۱۰:۱۸ ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
خوبه دیگه مشکل اختلاس های هزار میلیاردی حل میشه ؛ اختلاس های جدید میلیونی میشه قابل قبول تره ..
ناشناس۷۱۵۰۰۸۱۴:۰۴:۵۷ ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
شما همان جراحی اقتصادی که توش مانده اید و اسمش را یارانه گذاشتید را دامه بدهید .این پیشکش..
ناشناس۷۱۵۰۳۱۱۴:۱۷:۲۸ ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
نمیدونم چرا تلویزیون این روزها همش از اولین و از دست آوردها صحبت میکنه چرا سراغ ارزش برابری دلار و ریال از ابتدا انقلاب تا الان نمیره
محسن۷۱۵۰۶۵۱۴:۳۱:۳۵ ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
اینکه با برداشتن صفر، جنسها ارزون می شند خیلی خوبه. فقط بدیش اینه که حقوق ها هم چهار تا صفرش می پره میشه آش همون آش و کاسه همون کاسه!
ناشناس۷۱۵۱۹۵۱۵:۲۷:۲۲ ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
عالیه. اصلا میتونن یه کار بهتر بکنن. مثلا قیمت یک دلار رو برسونن به ۱ میلیون تومان. بعد ۶ تا صفر حذف کنن و با افتخار اعلام کنن یک تومان ایرانی معادل است با یک دلار آمریکا. قشنگ نیست واقعا؟
حسن زاده۷۱۵۲۷۸۱۶:۲۷:۲۷ ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
اینکار مثل این میماند که بخواهیم برای اینکه بچه تنبل ما هم قد بچه زرنگ دیگران شود جفت پاهایش را قطع کنیم آیا بعد خیلی بهتر میشود
امید۷۱۵۳۷۲۱۷:۵۷:۱۷ ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
این کار مثل اینه که گنجشک رو رنگ کنی بگی این قناریه
ناشناس۷۱۵۳۸۰۱۸:۱۰:۰۷ ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
این هم شیوه ای جدید برای غارت دارایی مردم می باشد آنوقت کارگر وکارمند فقیر تر از این خواهد شد فرقی ندارد می خواهند دوباره از نو برای ایجاد تورم جدید 1000درصدی درسال نمایند

پربحث‌های امروز

 1. کدامیک به برجام محتاج ترند، ایران یا اروپا؟

 2. «یک» بدعت خطرناک در لایحه بودجه/ مورادی که در بودجه مورد توجه نیست/ سونوشت بودجه عمرانی و استان‌ها چیست؟

 3. فیلم اعترافات اسماعیل بخشی و همدستانش   

 4. واکنش‌ها به بازداشت مرضیه هاشمی چگونه بود؟ + تصاویر

 5. بی‌قانونی سایپا در افزایش قیمت محصولات/ تخلف قیمت هر محصول چقدر است؟+ جدول

 6. تعطیلی دولت آمریکا یکماهه شد/ صف غذای رایگان در بزرگترین اقتصاد دنیا+ تصاویر

 7. رییس دادگستری تهران در گفتگو با الف: مرتضوی در زندان است/ به دروغ‌ها توجه نکنید

 8. پورابراهیمی: خودروسازان در ظاهر خصوصی سازی شده‌اند / وزیر صنعت هم پاسخگو نیست

 9. عروس داعشی که روزگار خانواده همسرش را سیاه کرد+ تصاویر

 10. مدیرعامل سایپا تغییر کرد

 11. حکم قطعی پرونده ۵ صراف صادر شد + جزئیات

 12. گام‌هایی که برای تولید تانک در ایران برداشته شد+ عکس و فیلم

 13. توکلی خطاب به رئیس و نمایندگان مجلس: از اقدام غیرقانونی دولت برای حذف دانشگاه‌های موفق جلوگیری کنید/ مانع ایجاد فرصت برای مقامات دولتی شوید

 14. طرح سهمیه‌بندی بنزین اعلام وصول شد

 15. دادگاه بعدی مرضیه هاشمی چهارشنبه آینده برگزار می‌شود

 16. کنفرانس ضد ایرانی ورشو؛ شکستی دیگر که ترامپ می‌خورد

 17. پوری‌حسینی با دستور بازپرس ممنوع‌الخروج شد

 18. معصومه ابتکار در BRT  

 19. سرقت مسلحانه در رشت  

 20. اصلاح نظام بانکی و دست‌های پشت پرده؛ چه کسی می‌تواند انجام دهد؟/ آقای روحانی‌ ‌ترمز بانک‌ها را می‌کشد!

 21. چرا فتنه ۸۸ عامل وضع مهم‌ترین تحریم‌های اقتصادی شد؟+ جدول

 22. توزیع دو کیلو گوشت یخ‌زده با کارت ملی!/ برای گرفتن گوشت منجمد، منجمد شوید!

 23. سگ گردانی در پارک‌های لواسان ممنوع شد

 24. وزیر نفت: از مهرماه هیچ بنزینی وارد کشور نشده است/ اگر دو ساعت بنزین نباشد، مردم نمی‌توانند آن را تحمل کنند

 25. سردار نقدی: هیچ بن‌بستی در کشور ‌نداریم

پربحث‌های دیروز

 1. غیرت برای زنان کجا رفته؟

 2. اروپا به ایران: نمی‌توانیم برنامه موشکی‌تان را تحمل کنیم/ لغزش اروپا به سمت ترامپ

 3. جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور ظریف و احمدی‌نژاد  

 4. چرا پراید ۲۱ میلیون تومانی یک هفته‌ای ۳۶ میلیون تومان شد؟

 5. آذری جهرمی: هزینه ساخت ماهواره پیام ۱.۲ میلیون یورو بود

 6. فرمان قیمت در بازار خودرو و چند ابهام

 7. اعترافات اسماعیل بخشی / گروه کمونیستی گام در هفت تپه چه می‌کرد؟  

 8. بررسی حقوقی واقعه حمله سگ به دختر ده ساله در لواسان/ مجازات صاحب سگ چیست؟

 9. خودروسازی؛ صنعتی که چرخش به نفع خریدار نمی‌چرخد/ چرا شفاف نیستند؟

 10. در جلسه عراقچی با نمایندگان اروپایی چه گذشت؟/ مدافع تحریم‌ها در شورای شهر تهران/ فرزند کروبی یکی از دلایل تداوم حصر است

 11. آیت‌الله مکارم شیرازی: فضای مجازی برای همه تریبون درست کرده است

 12. خوش و بش احمدی‌نژاد و قالیباف در جلسه امروز مجمع تشخیص  

 13. ترامپ به استعفا یا استیضاح نزدیک‌تر می‌شود

 14. تغییر موضع ۱۸۰ درجه‌ای افشین پیروانی درباره کی‌روش

 15. عصبانیت مردم در مواجهه با آقازاده‌ها بخاطر چیست؟

 16. سعید جلیلی: می‌خواهند «آلزایمر سیاسی» را به ملت تحمیل کنند تا حافظه تاریخی‌اش از بین برود

 17. حضور رئیسی در جایگاه سران قوا در جلسه امروز مجمع تشخیص  

 18. نگذاریم «داعش» را بدزدند!

 19. توضیحات نماینده ماهشهر برای انتشار عکس سوار شدن بر ماشین برقی

 20. اولتیماتوم وزیر صنعت به خودروسازان

 21. طرح «خرید خدمات آموزشی»، ذبح کیفیت برای کاهش هزینه

 22. دستمزد ۲میلیاردی بازیگر در دولتی که سرمایه وزیرش ۱۰۰۰ میلیارد است، عجیب نیست!   

 23. بیم ها و امیدهای SPV

 24. آیت‌الله نوری همدانی: کنوانسیون پالرمو برای کشور مفید نیست/ ما نمی‌توانیم سکوت کنیم

 25. حاجی‌بابایی: نرخ ارز هنوز حباب دارد

پربحث‌های هفته

 1. همسر شهید حججی ازدواج کرد؟

 2. درباره زائری‌ها و آقامیری‌ها

 3. غیرت برای زنان کجا رفته؟

 4. اروپا به ایران: نمی‌توانیم برنامه موشکی‌تان را تحمل کنیم/ لغزش اروپا به سمت ترامپ

 5. بازداشت خبرنگار پرس‌تی‌وی در آمریکا

 6. موشک ماهواره‌بر حامل «پیام» نشد!

 7. سقوط هواپیما حوالی صفادشت تهران/بوئینگ ۷۰۷ باری ارتش در فرودگاه فتح دچار سانحه شد/هواپیما 16 سرنشین داشت/15 کشته و یک مصدوم تا این لحظه/ اسامی کامل جانباختگان+تصاویر  

 8. تاج و داورزنی کنارخواننده معروف لس آنجلسی   

 9. قبول کنیم خودروساز کامل نشدیم؛ مونتاژکار خوبی هستیم/ کمک ۱۵ هزار میلیارد تومانی دولت به خودروسازان/ آغز فروش فوری و نقدی سایپا از امروز

 10. مدیرعامل ایران خودرو: اگر قیمت خودرو زودتر گران می‎شد، به تعهدات عمل می‎کردیم

 11. جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور ظریف و احمدی‌نژاد  

 12. آیا ایراد از مسلمانی ما است؟

 13. چرا پراید ۲۱ میلیون تومانی یک هفته‌ای ۳۶ میلیون تومان شد؟

 14. کدامیک به برجام محتاج ترند، ایران یا اروپا؟

 15. ویدئو/ آقای مترجم کار دست کی‌روش و خیابانی داد  

 16. جدال اصلاح طلبان و دولت اعتدال/ خبری از حال و روز مردم دارند؟

 17. توکلی: سه قوه با تبانی برخورد با حقوق‌های نجومی را بر زمین گذاشتند

 18. فرشته نجات تنها سرنشین زنده مانده حادثه بوئینگ ۷۰۷

 19. آذری جهرمی: هزینه ساخت ماهواره پیام ۱.۲ میلیون یورو بود

 20. اصلاح‌طلبان برای انتخابات ۹۸ چه خواهند کرد؟/ روحانی و بهره‌برداری سیاسی از هاشمی/ CFT به مجمع می‌رود

 21. عسگراولادی: بعد از ۶۴سال، دو ماه است صادراتم را متوقف کردم

 22. واکنش پزشکیان به حاشیه‌های پیش آمده برای یکی از نمایندگان مجلس/ اتهام نماینده ملکان آشکار شود، غیرقابل گذشت است

 23. رییس کل بانک مرکزی: مردم هشیار باشند/ آغاز دور جدیدی از جنگ روانی آمریکا علیه ایران/ تامین ارز از طریق هند، کره جنوبی و چین شتاب گرفته است

 24. یارانه نقدی ۳۳۰ هزار میلیارد تومان را بلعید!

 25. امام جمعه اسالم؛ تلگرام را رفع فیلتر کنید

پربحث‌های امروز

 1. «یک» بدعت خطرناک در لایحه بودجه/ مورادی که در بودجه مورد توجه نیست/ سونوشت بودجه عمرانی و استان‌ها چیست؟

 2. بی‌قانونی سایپا در افزایش قیمت محصولات/ تخلف قیمت هر محصول چقدر است؟+ جدول

 3. پورابراهیمی: خودروسازان در ظاهر خصوصی سازی شده‌اند / وزیر صنعت هم پاسخگو نیست

 4. مدیرعامل سایپا تغییر کرد

 5. طرح سهمیه‌بندی بنزین اعلام وصول شد

 6. پوری‌حسینی با دستور بازپرس ممنوع‌الخروج شد

 7. اصلاح نظام بانکی و دست‌های پشت پرده؛ چه کسی می‌تواند انجام دهد؟/ آقای روحانی‌ ‌ترمز بانک‌ها را می‌کشد!

 8. توزیع دو کیلو گوشت یخ‌زده با کارت ملی!/ برای گرفتن گوشت منجمد، منجمد شوید!

 9. وزیر نفت: از مهرماه هیچ بنزینی وارد کشور نشده است/ اگر دو ساعت بنزین نباشد، مردم نمی‌توانند آن را تحمل کنند

 10. واکنش رحمانی به تغییر مدیرعامل سایپا/ اگر پراید صرفه ندارد محصول دیگری تولید کنند

 11. وزیر اقتصاد: پوری حسینی ممنوع‌الخروج نیست

 12. منطقی:زیرساخت‌های تولید هواپیمای 72 نفره در کشور فراهم است

 13. پیش‌فروش خودرو بدون مجوز وزارت صمت غیرقانونی است

 14. بسته حمایتی: فرار از مسئولیت اجتماعی

 15. یارانه نقدی برای قیمت‌های سال ۸۹ است/ بانک مرکزی گرفتار دلالانی است که ارز مملکت را به باد می‌دهند

 16. امکان افزایش وام مسکن زوجین تا ۳۰۰ میلیون تومان

 17. آخرین تصمیمات مجلس برای تعیین تکلیف قیمت بنزین در سال ۹۸

 18. رسانه‌ها تلاش ۴۰ ساله ملت و دولت را نمایش دهند

 19. چرا بانک مرکزی در ایران مستقل نیست؟

 20. جزئیات ۹۰۰ هزار میلیارد یارانه پنهان/ تدوین بسته اصلاح قیمت حامل‌ها

 21. موافقت رئیس جمهور با واگذاری ماشین سازی تبریز به شستا

 22. کاهش صادرات غیرنفتی

 23. وزیر کار: ۱۴ میلیون خانوار سبد حمایتی گرفتند

 24. کدام خریداران مشمول افزایش ۳۰ درصدی قیمت خودروهای سایپا هستند؟

 25. صادرات میوه و تره‌بار افزایش یافت

پربحث‌های دیروز

 1. چرا پراید ۲۱ میلیون تومانی یک هفته‌ای ۳۶ میلیون تومان شد؟

 2. آذری جهرمی: هزینه ساخت ماهواره پیام ۱.۲ میلیون یورو بود

 3. فرمان قیمت در بازار خودرو و چند ابهام

 4. خودروسازی؛ صنعتی که چرخش به نفع خریدار نمی‌چرخد/ چرا شفاف نیستند؟

 5. اولتیماتوم وزیر صنعت به خودروسازان

 6. حاجی‌بابایی: نرخ ارز هنوز حباب دارد

 7. جزییات بدهی ۷۳ هزار میلیارد تومانی ۲۰ بانک به بانک مرکزی + جدول

 8. قیمت طلا، سکه و نرخ ارز امروز

 9. دلار ارزان شد

 10. مصوبات کمیسیون تلفیق درباره مالیات پزشکان قدمی در راستای عدالت مالیاتی است

 11. واریز بسته حمایتی ۱۳ میلیون کارگر از امروز

 12. رشد 52 درصدی بودجه شرکت‌های دولتی در سال آینده

 13. ۵۰ درصد هواپیماهای کشور فرسوده هستند

 14. سازمان برنامه و بودجه: تنخواه روحانی ۷۰ میلیارد تومان است

 15. قیمت واقعی دلار چقدر است؟

 16. قیمت مرغ به ۱۳۸۰۰ تومان رسید

 17. خصوصی‌‌سازی به دلیل فساد و رانت به اهداف خود نرسیده است

 18. چند طرح عمرانی سال آینده اعتبار می‌گیرند؟

 19. تصمیم جدید گمرک ۵۰۰ هزار نفر را بیکار می کند

 20. ورود دادستانی کل کشور به تخلفات خودرویی‌ها

 21. وضعیت حمل و نقل هوایی ایران از آغاز تا ۹۷ + جدول

 22. بهمنی: مردم را مجبور به خرید خودرو داخلی کرده‌ایم

 23. وصول ۸۹ هزار میلیارد تومان درآمد نفتی با رشد ۳۹ درصدی

 24. جزئیات تازه از اختصاص سبد حمایتی کارگران

 25. قیمت رسمی ارز امروز/ دلار ۱۱۴۵۰ تومان

پربحث‌های هفته

 1. قبول کنیم خودروساز کامل نشدیم؛ مونتاژکار خوبی هستیم/ کمک ۱۵ هزار میلیارد تومانی دولت به خودروسازان/ آغز فروش فوری و نقدی سایپا از امروز

 2. مدیرعامل ایران خودرو: اگر قیمت خودرو زودتر گران می‎شد، به تعهدات عمل می‎کردیم

 3. چرا پراید ۲۱ میلیون تومانی یک هفته‌ای ۳۶ میلیون تومان شد؟

 4. آذری جهرمی: هزینه ساخت ماهواره پیام ۱.۲ میلیون یورو بود

 5. عسگراولادی: بعد از ۶۴سال، دو ماه است صادراتم را متوقف کردم

 6. رییس کل بانک مرکزی: مردم هشیار باشند/ آغاز دور جدیدی از جنگ روانی آمریکا علیه ایران/ تامین ارز از طریق هند، کره جنوبی و چین شتاب گرفته است

 7. یارانه نقدی ۳۳۰ هزار میلیارد تومان را بلعید!

 8. سروش: سهم سایپا از فروش هر پراید ۲۰۰۰ دلار است/ پراید تولیدی امروز با پراید قبلی متفاوت است

 9. فرمان قیمت در بازار خودرو و چند ابهام

 10. «یک» بدعت خطرناک در لایحه بودجه/ مورادی که در بودجه مورد توجه نیست/ سونوشت بودجه عمرانی و استان‌ها چیست؟

 11. اعتیاد اقتصاد ایران به بوی نفت و بازگشت دوباره رشد اقتصادی به زیر صفر/ رکود تورمی تشدید خواهد شد؟

 12. قیمت محصولات سایپا دوباره افزایش یافت

 13. نوبخت: درآمد برخی خانواده ها از محل یارانه هاست/به پرداخت یارانه ها افتخار می کنم

 14. مردم در تنگنا هستند

 15. نوبخت: در حوزه صادرات نفتی مشکل داریم

 16. نگاه برخی مدیران؛ رشد اقتصاد ایران و بزرگ‌ترین خیانت به اقتصاد مقاومتی

 17. افزایش ۳ برابری بودجه نهاد ریاست جمهوری

 18. بی‌قانونی سایپا در افزایش قیمت محصولات/ تخلف قیمت هر محصول چقدر است؟+ جدول

 19. خودروسازی؛ صنعتی که چرخش به نفع خریدار نمی‌چرخد/ چرا شفاف نیستند؟

 20. رئیس کل بانک مرکزی با ترخیص خودروهای وارداتی مخالفت کرد

 21. ۸۵ ‌درصد بودجه برای ۱۵ ‌درصد شاغلان

 22. ۳۰ نکته درباره بودجه ۹۸

 23. ۵ شغل پردرآمد در ایران را بشناسید

 24. رحمانی: مردم از نوسان قیمت‌ها ناراضی هستند/ همه ما باید نظرات سازمان حمایت را بپذیریم

 25. مهم‌ترین مصوبه مالیاتی کمیسیون تلفیق با لابی پزشکان حذف می‌شود؟

آخرین عناوین