پاسخ عباس عبدی و بیژن مقدم به یک پرسش / آیا حریم خصوصی آقازاده‌ها را باید حفظ کرد؟

گروه فرهنگی الف،   3971017099 ۲۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۷ تکراری یا غیرقابل انتشار
پاسخ عباس عبدی و بیژن مقدم به یک پرسش / آیا حریم خصوصی آقازاده‌ها را باید حفظ کرد؟

مردم می‌پرسند که پسر فلان مسوول سابق یا فعلی به چه دلیل در خارج از کشور تحصیل می‌کند؟ چرا حجاب و سبک زندگی‌اش شباهتی با آنچه در کشور اعمال می‌شود ندارد؟ از چه راهی متمول شده است؟ آیا از رانتی استفاده کرده است؟

اما سوال اینجاست که آیا مردم و ما به عنوان رسانه برای یافتن پاسخ این سوالات حق کنکاش در زندگی شخصی فرزندان مسوولان را داریم؟ مرز حریم خصوصی افراد و شفافیت کجاست؟

عباس عبدی، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی اصلاح طلب و بیژن مقدم، سردبیر سایت الف در گفت‌وگو با انصاف نیوز به این مسائل پرداخته‌اند. متن کامل این گفت‌وگو‌ها را در ادامه می‌خوانید:

عباس عبدی: این حق را برای فرزندان دیگران هم قائل باشند

 در بازه‌های زمانی مختلف از سوی رسانه‌ها بحث فرزندان مسوولان فعلی یا سابق جمهوری اسلامی پررنگ شده است که سبک زندگی متفاوتی از والدین‌شان را در پیش گرفته‌اند. دلیل اصلی این پرداختن‌ها چیست؟

عباس عبدی: دلیل اصلی این موضوع، ادعاهایی است که به والدین این افراد منتسب می‌شود. در واقع در این نوع افشاگری‌ها کاری به آن فرزندان ندارند؛ فرزندان بسیاری از افراد همینطور زندگی می‌کنند؛ پدران و مادران‌شان هم ممکن است به شیوه‌‌ی آنها زندگی کنند و یا اینکه اصلا سبکی کاملا متفاوت با آنها برای زندگی داشته باشند. اما می‌بینیم که به اینها کاری ندارند؛ دلیلش این است که این افراد داعیه‌ای ندارند و اقدامی برای اجبار سبک زندگی خود به دیگران نمی‌کنند.

فرض کنید کسی‌ در شورایی نشسته است که دارد سیر تا پیاز سبک زندگی را برای همه تعیین می‌کند، و می‌خواهد مهندسی فرهنگی کند و باید و نبایدهایی برای مردم تعریف می‌کند، اگر فرزند خودش به نحو خیلی متفاوتی رفتار کند این پذیرفتنی نیست. درواقع این اتفاق نوعی رفتار غیرمسوولانه را نشان می‌دهد؛ اگر این فرد نمی‌تواند راجع به فرزند خودش چنین کاری را انجام دهد، به چه دلیل در مورد دیگران امر و نهی می‌کند؟! و مهمتر اینکه علیه فرزندش هم چیزی نمی‌گوید و میان خودش با او مرزبندی نمی‌کند.

 

بنابراین اگر چنانچه این شعارها با رفتارهای برخی افراد همخوانی نداشته باشد، ایجاد ابهام می‌کند. درست مثل کسی که داعیه‌ی طرفداری از مستضعفین را دارد درحالیکه خودش بسیار پولدار است، ریالی هم به کسی کمکی نمی‌کند و یا فرزندانش بسیار شیک هستند و سبک زندگی‌شان بسیار تجمل‌گرایانه است؛ و از همه بدتر اینکه سر در آخور رانت دارد، اینها باهم همخوانی ندارند.

از همه‌ی اینها گذشته فرض کنیم که سبک زندگی فرزندان این افراد را رسانه‌ای کنند و نمایش دهند، آنها بیایند و بگویند اینها بچه‌های ما هستند، هیچ اشکالی ندارد و حقشان است که این‌گونه باشند؛ اگر بگویند حق‍شان است که اینگونه باشند در آن‌صورت باید این حق را برای فرزندان دیگران هم قائل باشند. اما اگر گفتند فرزند من حق ندارد، باید نشان دهند که در مورد این گزاره‌شان چگونه برخورد می‌کنند؛ آیا همانطور که در مورد فرزندان دیگران عمل می‌کنند مانع فرزند خودشان هم شده‌اند؟ نه آنکه بگویند اینها فتوشاپ است. این مسخره است.

 مرز اخلاقی رسانه‌ها و مرز حیطه‌ی شخصی افراد برای پرداختن به این مسایل کجاست؟ آیا انتساب به یک مسوول این حق را به رسانه می‌دهد تا برای یافتن این سوال که رانت و فسادی در زندگی اطرافیان او هست یا نه، در زندگی شخصی فرزندان و اطرافیان مسوولان کنکاش کنند؟ 

این مرزها را نمی‌توان به‌صورت دقیقی مشخص کرد. این موضوعی است که باید در تجربه‌ی عملی آن را مورد بحث قرار دهیم. اینکه در زندگی فرزندان و اطرافیان یک مسوول کنکاش کنند، اگر زندگی فرزندان و نزدیکان متاثر از زندگی آن فرد نیست، این موضوع مطلقا غیر اخلاقی است؛ اما اگر زندگی اینها متاثر از موقعیت زندگی پدر و مادرشان است و درواقع به‌واسطه‌ی موقعیت آنها به یک جایگاهی رسیده‌اند یا عرفا چنین فهمیده می‌شود، خب طبیعی است که آنها باید هزینه‌اش را بدهند.

یک نفر که به زندان می‌رود زن و بچه‌اش متاثر می‌شوند، آیا می‌توانیم بگوییم زن و بچه‌اش چه گناهی کرده‌اند؟! نه، نمی‌توانیم بگوییم؛ او مرتکب جرمی شده، به زندان می‌اندازندش و یا اعدامش می‌کنند. خانواده‌اش نابود می‌شوند. آیا ما می‌توانیم بگوییم که چرا به خانواده‌اش ظلم شده است؟! کسی به خانواده‌اش ظلم نمی‌کند بلکه به تبع رفتار مجرمانه با آن فرد است که با وی برخوردی می‌شود و رفتارهای آن مجرم است که ظلم را به خانواده‌اش منتقل می‌کند.

بنابراین به‌نظرم بخشی از این تعیین حدود در حین گفت‌وگو و در بحث‌های مصداقی بهتر به نتیجه می‌رسد.

برخی از این افراد در داخل کشور هستند و حضورشان در مکان‌های مختلف و در موقعیت‌های مختلف بصورت کاملا شفاف بواسطه‌ی موقعیت پدران یا مادران صاحب سمتشان است، اما برخی دیگر که رویه‌ای دیگر را انتخاب کرده‌اند و با کیلومترها فاصله از والدین‌شان زندگی متفاوتی را می‌گذرانند، از کجا می‌توان فهمید که موقعیت فعلی آنها نتیجه‌ی استفاده‌ای نامشروع از موقعیت خانوادگی‌شان است؟ آیا اصلا چنین شفاف‌سازی‌هایی در رسانه‌ها در راستای مبارزه با رانت و فسادزدایی و ویژه‌خواری است؟

پاسخ این پرسش را نمی‌توانیم به سادگی بفهمیم. سوال ابهام درستی را مطرح کره است، شاید یک نفر خودش انتخاب کرده و رفته است، از موقعیت پدر و مادرش هم استفاده یا سوء استفاده‌ای نکرده است؛ ضمن اینکه ممکن است حتی مخالف پدر ومادرش هم باشد. البته ما هم حق نداریم که از والدین و فرزندان بخواهیم که باهم درگیر شوند، شاید علیرغم اینکه مخالف یکدیگرند روابط عاطفی باهم دارند، دلیلی ندارد این الزام وجود داشته باشد که اینها کاملا شبیه به هم فکر کنند.

بنابراین این سوال، سوال کاملا بجایی است؛ این موضوع را همانطور که عرض کردم باید در عمل اجتماعی ملاحظه کرد. اصل را باید بر رعایت ملاحظات حقوق فرزندان و افراد گذاشت، مگر اینکه اطمینان نسبی در وجود تخلفی حاصل شود.

مشکل این است که اکنون میدان‌دار ماجرا شبکه‌های مجازی هستند و رسانه‌های رسمی مرجعیت ندارند. این شبکه‌ها پاسخگو نیستند، دروغ و راست با  هم خلط می‌شود و این برای جامعه کلا خطرناک است. دلیل اصلی‌اش هم این است که رسانه‌های رسمی ما فاقد اعتبار و جایگاه و منزلت هستند.

راه حل برای نظام‌مند کردن شفافیت بدون شکسته شدن حریم شخصی افراد چیست؟

یک بخشی از این راهکار قانون است، قوانین باید در این قضیه صریح و روشن باشند. البته به شرطی که قانون فقط روی کاغذ نباشد، بلکه اجرای درست و بی‌طرفانه‌ی آن هم وجود داشته باشد.

یک بخش دیگری از آن هم در تجربه است، در اینکه همیشه عده‌ای در این قضیه ضرر می‌کنند تردیدی نیست ولی به‌صورت عملی اگر رسانه‌های رسمی ما جایگاه بهتری پیدا کنند، آنها حتما مسولانه‌تر رفتار خواهند کرد، تا یک شبکه‌ی اجتماعی که یک نفر می‌آید معلوم نیست چه می‌گوید و خبر را از کجا می‌آورد و به قول معروف دوغ و دوشاب را قاطی می‌کند و اعلام می‌کند.

بنابراین راه حل، این دو موضوعی است که عرض کردم.

بیژن مقدم: رییس جمهور حتی نمی‌تواند برود کنار رودخانه بنشیند

بیژن مقدم، مدیر مسوول سایت الف نیز درباره‌ی دلایل پرداختن به سبک زندگی فرزندان مسوولان در رسانه‌ها و افکار عمومی، به خبرنگار انصاف نیوز گفت: «به نظر من اتفاقی که در حقیقت افتاده این است که ما از شعارهای اولیه‌ی انقلاب فاصله گرفته‌ایم. مسولین رفته رفته رفتار و منش و سبک زندگی‌شان از شعارها و آرمان‌های انقلاب دور شده است و این یک واقعیت است، هرچند در مورد همه‌ی مسوولین صدق نمی‌کند اما این موارد تعداد اندکش هم زیاد است.

البته اینگونه نیست که قبلا چنین مسایلی نبوده است؛ بوده اما احتمالا محدودتر بوده و به رخ کشیده نمی‌شده. بعد از تحولات در حوزه‌ی ارتباطات و رسانه این موارد برجسته‌سازی شده‌اند؛ بنابراین طبیعی است که الان حساسیت مردم نسبت به این مواردی که قبلا ممکن بود حداکثر فقط بشنوند و در بیشتر موارد مطلع هم نمی‌شدند، بیشتر شده است.

نکته‌ی بعدی واقعیت‌هایی است که در این بخش‌ها وجود دارد و آن استفاده‌ی رانتی از موقعیت و مسوولیت و قدرت است؛ این موضوع هم در بخش‌هایی واقعیت دارد، پیش از این پنهان بوده اما در حال حاضر آشکارتر شده است. مطالبات مردم هم تغییر کرده، نه تنها مطالبات مردم بلکه مطالبات خود حاکمیت هم تغییر کرده، یعنی در بخش‌هایی از حاکمیت هم با مطالبات مردم  همراهی دارند. ما اگر کمی به عقب بازگردیم می‌بینیم که بحث‌هایی با عنوان شفافیت و… مطرح نبوده است، الان بحث شفافیت را در همه‌ی عرصه‌ها داریم که این هم چیز بد و منفی نیست، منتها نکته‌ای که وجود دارد این است که در این طرح مطالبات معمولا دچار افراط و تفریط‌های زیادی می‌شویم چون باب‌اش قبلا بسته بوده و اخیرا این باب باز شده است. فضای موجود رسانه‌ای یا فضای مجازی هم فرصت‌هایی را برای طرح مطالب راست و دروغ فراهم کرده است و این‌گونه نیست که هرچه آنجا منتشر می‌شود مطالب راست و واقعی باشد.

اینها بخشی از مقدماتی است که در مورد این موضوع می‌توان مطرح کرد. شرایط اجتماعی، بیکاری، مشکلات اقتصادی و فاصله‌ای که بین مردم و مسوولین از این حیث به‌وجود آمده، تمامی این موارد دامنه‌ی حساسیت‌ها را بالا برده است. بنابراین مردم نسبت به استفاده از رانت‌ها و… این حساسیت‌ها را دارند.»

مقدم درباره‌ی روش‌های برخورد و جلوگیری از رانت که موجب بی‌اعتمادی شده است گفت: «بهترین روش این است که این مسایل در قوانین ما مورد بازنگری قرار بگیرد و در آن مواردی که خلاف حق است راه این نوع کارها بسته شود. شاید شما ۱۰-۱۵ سال قبل مساله‌ای به نام تعارض منافع نداشتید؛ به این معنا که مثلا یک مدیری در بخش دولتی مشغول به کار باشد ضمن اینکه در بخش غیردولتی هم منافعی دارد و از آن بخش دولتی-مستقیم یا غیر مستقیم- به منافع بخش خصوصی خودش هم کمک می‌کند.

مثلا مدیری داشتیم که در حوزه‌ی دارویی مسوولیت داشت در حالی که خودش یا اقوام درجه یک او در حوزه‌ی دارو صاحب شرکت هستند. در قیمت‌گذاری‌ها، تفاوت‌ها و رانت‌هایی را می‌توانستیم ببینیم. بنابراین چنین مسایلی به‌طور طبیعی رخ داده است.»

واکنش مردم به کمپین فرزندت کجاست

این فعال رسانه‌ای با اشاره به کمپین فرزندت کجاست و واکنش افکار عمومی به آن اضافه کرد: «آن افراط و تفریط، چه طبیعی و چه غیر طبیعی، حاصل چنین شرایطی است؛ مثلا از مسوولی سوال می‌کنند و حتی کمپینی براه افتاد که «فرزندت کجاست؟»؛ پاسخ‌های متعددی به این پرسش داده شد، مثلا فلان آقای مسوول در پاسخ این سوال به جدی یا طنز می‌گفت: «فرزندم بیکار است» واکنشی که در فضای مجازی و افکار عمومی ایجاد می‌شد این بود که این مسوول یا دروغ می‌گوید و یا خیلی بی‌عرضه است! پدری که نتواند برای  فرزندش شغل درست کند به چه دردی می‌خورد؟!

از سوی دیگر اگر پدر می‌گفت که فرزند من در بخش خصوصی کار می‌کند، نه در بخش دولتی؛ می‌گفتند که بخش خصوصی پول و سرمایه می‌خواهد و این پول از کجا آمده؟ یعنی باز هم نمی‌پذیرفتند.

اگر مسوول می‌گفت که فرزند من رفته درس خوانده است و تحصیلاتش را کامل کرده و در جایی دولتی مشغول است، پاسخ می‌آمد که این همان رانتی است که ما می‌گوییم!

این پاسخ‌ها و واکنش‌ها نشان دهنده‌ی این بود که مردم نسبت به مسوولین‌ هم بی‌اعتمادند و هم رفتارهایی از سر افراط و تفریط دارند. بالاخره فرزندان مسوولین هم فرزندان همین کشور هستند و باید جایی کار بکنند.

اختلاف منش و روش فرزندان با والدین را بپذیریم 

گروهی دیگر از فرزندان مسوولین هم هستند که اینها در حال حاضر دارند به رخ کشیده می‌شوند. ممکن است زوایای فکری و اعتقادی با والدین خود داشته باشند، که این موضوع در مسوولین کم نیست، یعنی بالاخره فرزندی رشد کرده و بزرگ شده و راه و سبک دیگری را برای زندگی خودش انتخاب کرده است. حالا این پدر ممکن است بیاید و بگوید که من کلا از فرزندم برائت می‌جویم و هیچ ارتباطی به من ندارد، که نمونه‌اش را در ماجرای آقای رامین و فرزندش دیدید؛ یا فرض کنید که دختر خانمی ازدواج می‌کند، چند سال بعد همسرش تصمیم می‌گیرد که به خارج از کشور برود و آنجا زندگی کند، این دیگر تحت اراده‌ی پدر آن دختر نبوده است، هم از نظر شرعی و هم از نظر قانونی.

بخشی از عکس‌هایی که دارد منتشر می‌شود از همین جنس است که آقای مسوول چرا فرزند شما خارج از کشور است؟ خب آن فرزند ازدواج کرده و چنین تصمیمی به دلایل مختلف گرفته است و رفته، اگر از رانتی استفاده کرده، اگر از بیت‌المالی استفاده می‌کند یا فرصت طلبی کرده است اینها همه‌اش غیرقانونی است؛ اما یک وقتی هم هست که این‌طور نیست و دارد زندگی‌اش را می‌کند، در آن صورت دیگر ما چگونه می‌توانیم وارد این حوزه شویم؟! اتفاقا ما مطالبی از این دست هم داریم.»

وی درباره‌ی اینکه رسانه و افکار عمومی چگونه می‌توانند تشخیص دهند که کدام‌یک از فرزندان مسوولین از رانتی استفاده کرده است یا نه، گفت: «در حال حاضر با توجه به اینکه هرفردی که گوشی هوشمندی در دست دارد و دسترسی به شبکه‌های مجازی دارد، خود را یک رسانه می‌داند، می‌توانیم رسانه‌ها را به دو گروه تقسیم کنیم: رسانه‌های حرفه‌ای متعهد شناسنامه‌دار و دسته‌ی دوم رسانه‌های غیر حرفه‌ای غیر متعهد پنهان. الان در فضای مجازی ترکیب همین‌ها است که به یک خبری ضریبی می‌دهد.

وقتی تعهد نباشد طبعا پیگیری و راستی آزمایی یک خبر هم سخت می‌شود. مسوولین هم باید واکنش نشان دهند و توضیح دهند. الان شرایط، شرایط سختی شده که توضیحات آنها را می‌طلبد. اشکالی ندارد اگر کسی بیاید و بگوید که من نسبتم با فرزندم اینگونه است و توضیحاتی دهد و بحث را ببندد. بالاخره این موضوع هم جا می‌افتد و ما باید از این مرحله‌ی تفریطی که در آن قرار داریم عبور کنیم.

بخشی از این مسایل هم حتما واقعیت دارد، به این بخش هم پاسخ دهند؛ اگر رانتی بوده است توضیح دهند. در همه‌ی موارد ادعای رانت نمی‌شود، بعضی هم می‌گویند که اصلا چرا فرزند فلانی رفته است خارج؟! خب آن مسوول بیاید و توضیح دهد. هیچ اشکالی پیش نمی‌آید و موضوع هم برای مردم روشن می‌شود. اتفاقا همین‌ها را هم باید توضیح دهند.»

پیامبران و ائمه و بزرگان نیز  فرزندان ناخلف داشته‌اند

 مقدم افزود: «نکته‌ی‌ دیگر این است که آن فرزند نوعی هم آدمی است عاقل و بالغ که تصمیم می‌گیرد سبک دیگری زندگی کند که آن سبک ممکن است الزاما در مسیر روش زندگی پدر نباشد. ما نمی‌توانیم پدر را نابود کنیم که فرزندت فلان سبک زندگی را انتخاب کرده است. بحث این است که می‌آیند و می‌گویند که «آقای پدر که شما می‌خواهی در جمهوری اسلامی فرهنگ مردم را درست کنی، ببینید که فرزندتان در غرب چگونه لباس می‌پوشد یا چگونه زندگی می‌کند؟!» اینهاهمیشه بوده است. از پیامبران و ائمه و بزرگان فرزندان ناخلف داشته‌اند تا روحانیونی که امروز هستند و دیروز هم بوده‌اند. مگر ما کم داریم روحانیون بزرگی که فرزندانشان از گروه منافقین بودند و اعدام شدند؟!اینها آن بحث‌هایی است که باید تمرین شود.»

این مسایل  از عوارض طبیعی شفافیت و مقابله با رانت و فساد است

وی با ذکر مثالی ادامه داد: «نگاه کنید که در آمریکا روسیه با همه‌ی ضوابطی که وجود دارد اعلام می‌کنند که مثلا آقای پوتین ۲۰ روز تشریف می‌برند تعطیلات زمستانی. همه‌ی عکس‌هایش هم منتشر می‌شود؛ اسکی رفته، شکار رفته، ورزش و تفریح و… رفته و همه‌ی اینها را منتشر می‌کند. یعنی افکار عمومی می‌پذیرد و می‌گوید این حق رییس جمهور ما است که مثلا ۲۰ روز برای استراحت برود. آنجا این مساله را پذیرفته‌اند. الان رییس جمهور ما جایی بخواهد برود باید پنهان کند. این شرایط ما نتیجه‌ی همان افراط و تفریطی است که عرض کردم، شاید هم خودمان این را دامن زدیم، الان رییس جمهور نمی‌تواند برود کنار یک رودخانه بنشیند، کمااینکه شما توچال را یادتان هست دیگر! این افراط و تفریط‌ها حتی ممکن است مسوولان را به پنهان‌کاری‌های بیشتر هم مجبور کند تا آنجا که حتی اگر حقی دارند هم نمی‌توانند از حقشان استفاده کنند.

البته مردم هم شرایط‌شان سخت  است و می‌گویند مثلا چرا در این شرایط ما رییس جمهور از این پایین رفته است بالای کوه. می‌خواهم بگویم که اینها محصول همین بحث‌ها و افراط و تفریط‌هایی است که خودمان هم گرفتارش هستیم و بری از این مسایل نیستیم. ما که داریم حرف می‌زنیم نمی‌گوییم دیگران دچارند و ما نیستیم، نه! خود ما هم متاسفانه در همین داستان هستیم.»

باید با عبور از افراط و تفریط به نقطه تعادل برسیم 

مقدم در ادامه توضیح داد: «بنابراین باید تمرین شود و این بحث‌ها مطرح شود. شاید بعضی بگویند که این مسایل  از عوارض طبیعی شفافیت و مقابله با رانت و فساد است و ابتدائا ممکن است که دچار چنین سوءتعبیرها، افراط‌ها و تفریط‌هایی هم بشویم تا تعادلی برقرار شود، ممکن است اینگونه باشد، اما به هر صورت برای رسیدن به این تعادل باید کمک کرد و در موردش حرف زد. کارشناس‌ها باید حرف بزنند تا مردم و ما رسانه‌ها به نقطه‌ی تعادلی برسیم. در غیر این‌صورت انتها ندارد و جز اینکه مردم از نظر روحی دچار فرسایش شوند هم حاصلی ندارد.»

این فعال رسانه‌ای در پاسخ به اینکه «مواجهه‌ی رسانه‌ها با آقازاده‌هایی که در داخل کشور هستند و روابطی نزدیک با والدین‌شان دارند و بروز و ظهورشان در جامعه به واسطه‌ی نسبت‌های فامیلی‌شان است را چگونه تحلیل می‌کند؟»، گفت: «به نظر من اینها تفاوتی با آن مواردی که قبلا صحبت کردیم ندارند. همه‌ی اینها به دلیل نسبتی که با بزرگان خود دارند زیر ذره‌بین هستند، آنچه می‌ماند این است که اینها باید ملاحظاتی داشته باشند.

چون ما فاقد معیارها ی سنجش لازم هستیم می‌توانیم همه‌ی این فرزندان را (چه ساکن داخل و چه خارج) باهم ببینیم و مردم هم همه‌ی اینها را باهم می‌بینند. یعنی اساسا این مرزها از بین رفته و تفکیک دقیقی بین اینها قایل نیستند. او به یک شکل دیگری در داخل کشور خود را بروز می‌دهد که شما به آن می‌گویید رانت، و برخی دیگر به شکل دیگری در خارج بروز می‌دهند که می‌گویند این از رانت استفاده کرده و رفته آنجا و ضمن اینکه به فرهنگ داخلی و ایدئولوژی و راه و روش پدرش هم پشت پا زده است. تفاوتی میان اینها نیست.

البته بخش‌هایی از این مسایل هم ممکن است درست نباشد و حتما از این موارد داریم که درست نبوده. من مصداقی بحث نمی‌کنم، اما موضوع این است که شرایط و فضای موجود ما برای پذیرفتن این بحث‌ها محیا است.»

برای تخریبها بودجه گذاشته‌اند 

مدیر مسوول سایت الف، درباره‌ی نقش رسانه‌ها و سیاست‌های اعمالی خارج از کشور در این مورد گفت: «به این نکته هم توجه کنید که در طرح اقدام علیه ایران در کاخ سفید اصلا تیم رسانه‌ای و پول گذاشته‌اند تا کل انقلاب را با استفاده از روش‌های این‌چنینی زیر سوال ببرند، این موارد منتشر شده و چیز محرمانه‌ای نیست. آنجا تیم گذاشته‌اند که بروید بگردید و هرکدام از فرزندان مسوولین را که اینجا هستند (بدون توجه به جزییات) اعلام کنید که اینها اینجا دارند درس می‌خوانند و چه پولی از کجا آورده‌اند و اینگونه شبهاتی ایجاد می‌کنند. حالا این تیم یا دروغ منتشر می‌کند یا راستش را منتشر می‌کند، چون به واقعیت این مسایل هم دسترسی دارند و اینگونه نیست که همه‌اش دروغ باشد.»

او همچنین دربار‌ه‌ی آسیبی که رفتارهای فرزندان برخی از مسوولین می‌زند، گفت: «موضوع دیگر رفتارهای برخی فرزندان مسوولین است که کاملا غیر متعهدانه چیزی را به رخ می‌کشند. قبلا دیدیم که فرزند کسی که جایی سفیر بوده چه کرد، چه خودنمایی‌های جلفی انجام می‌شود و چه تصاویری منتشر می‌شود. اینها هم هست و به این پازلی که دیگران در قالب دشمنی‌هاشان با انقلاب ساخته‌اند کمک می‌کند.

ما الان با همه‌ی این مدل‌ها روبرو هستیم، هم رسانه‌هایی که مرزها را درست نمی‌شناسند، هم رسانه‌هایی که ماموریت دارند در مردم انزجار و تنفر نسبت به مسوولین و خانواده‌هاشان ایجاد ‌کنند.

پس هم یک بخش خارجی دارد و کاملا مسلم است، در داخل هم دو جریان هست که این کار را انجام می‌دهد؛ هم آن جریان بی‌تعهد و بی‌شناسنامه، بعلاوه‌ی آن چیزی که در قالب رقابت‌های سیاسی اتفاق می‌افتد و در همه‌ی جریان‌ها هم وجود دارد. یک برگ این جریان رو می‌کند و یک برگ هم آن یکی.»

اصل شفافیت را باید بپذیریم

مقدم در پایان درباره‌ی راهکار برای حل این معضلات، گفت: «جلوی این موضوع را که نمی‌توان گرفت، شفافیت و مقابله با رانت و فساد را هم که می‌گوییم خوب است، اما اینها زاییده‌هایی دارند که وقتی دقت نشود تبدیل خواهد شد به این معضلاتی که در حال حاضر داریم. بنابراین اصل شفافیت را باید بپذیریم، اگر هم مردم پرسشی داشتند پاسخ دهیم و رسانه‌ها هم کمی دقیق‌تر عمل کنند، بحث‌های کارشناسی شکل بگیرد و حریم خصوصی تعریف شود.

کدام حریم خصوصی ؟

مثلا کسی که خودش می‌آید در اینستاگرامش عکس می‌گذارد، بعد چطور می‌تواند ادعا کند که این عکس خصوصی من بوده است؟! اصلا این حرف معنی ندارد. فرد می‌گوید که من در پیج خودم گذاشتم، خب هزار نفر می‌بینند و یک نفر هم منتشر می‌کند، حالا بگوید که نامردی کرده‌اند. بالاخره معنی ندارد که آلبوم شخصی را بگذارید آنجا و بعد بگویید که در فضای خصوصی گذاشته‌اید، فضای خصوصی یعنی آلبوم یا کامپیوتر شما در خانه. اما می‌بینیم که خود اینها هم دارند به این موضوع دامن می‌زنند و ذهن مردم را هم آشفته می‌کنند.»

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۷۱۱۶۵۲۱۳:۳۰:۱۸ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
تو مراسم عمامه گذاری یادگارِ یادگارِ یادگارِ ...سلبریتی و خواننده دعوت کرده بودن !!! احتمالا می خواستند به سلبریتی ها بگن که زین پس باید با « تکرار» این شاه پسر به خط شید !!
ناشناس۷۱۱۸۰۱۱۴:۵۴:۴۷ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
جالبترین قسمت حرفهای مقامات انجاست که بسیاری از انها بعد از دهها سال زندگی و کار در پستهای مدیریتی و نمایندگی و ...عموما می فرمایند خود و همه فرزندان مستاجر هستند و از خود خانه ای ندارند و یا یک معلم ساده هستند و فرزندان انها فقط با بورس دولتی یا هزینه شخصی در گرانترین دانشگاههای دنیا تحصیل می کنند و از این کشور به ان کشور می روند! باید گفت اگر مقامی بعد از دهها سال کار در رده های مدیریتی و فرزندان او بعد از دهها سال کار به عنوان استاد و معلم و .... هنوز نتوانستند مدیریت کنند و یک خانه و اپارتمان ملکی داشته باشند نه تنها مزیت و فضیلتی نیست بلکه نشان می دهد اصلا نتوانستند زندگی خود را مدیریت کنند چه رسد بخواهند زندگی مردم را مدیریت کنند و یا نه ! ظن غالب این را به ما می دهد که این امکان ندارد پس موضوع چیز دیگری است که همان تظاهر است. کاش این مقامات بدانند که ایران و مردم ان سالهاست عوض شدند. کاش این مقامات بیایند بگویند ما خانه در حد استاد دانشگاه یا خانه مطابق درامد مدیر و مدرس و وزیر داریم ولی در عین حال مدیریت ما هم این بوده و شفاف میزان درامد و مالیات مربوطه را با این سند و اسناد پرداخت کردیم . کاش.....
ناشناس۷۱۱۸۸۵۱۵:۳۸:۳۰ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
مدیر و مسئولیکه بواسطه ی جایگاهش از حد متوسط جامعه بالاتر رفته باشه ، قطعا مرتکب جرم شده __________ امکان نداره آدم سالم و سلیم النفس و پرهیزکار و درستکار بتونه خودشو تا جایی بالا بکشه که از طبقه متوسط جامعه فاصله بگیره.
ناشناس۷۱۱۹۰۷۱۵:۵۷:۳۲ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
اخیرا یکی از نمایندگان مجلس فرمودند که اقای روحانی در سالهای اخیر 79 بار به انگلیس احتمالا به خاطر تحصیل در انگلیس سفر داشتند. انشالله که همه ان با درامد شخصی و حقوق نمایندگی مجلس بوده است.
ناشناس۷۱۱۹۶۶۱۶:۵۰:۰۲ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
جالبتر از همه اینه که فرزندان همه مقامات ما جزو نخبگان هستند و همشونم با تلاش و جهد و صد البته نبوغ وافر نهفته در ژنهایشان بورسیه گرفتند و به مراتب بالا رسیدند
ناشناس۷۱۲۰۳۸۱۷:۴۹:۱۱ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
حرف حساب دو نفر در این گفتگو پرهیز از افراط و تفرطه با تو کامنتها همین افراط و تفریط رو می بینیم
ناشناس۷۱۱۶۶۲۱۳:۳۵:۴۴ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
چه بسا انسانهایی شریف و بی ادعا و نخبه ایی که بخاطر این اقای دبیر شورای عالی فرهنگی (کی نژاد) به دلایلی مثل حجاب پوشش دین مذهب سبک زندگی جدایی زن و مرد و غیره از رسیدن به کرسی استادی دانشگاه و پیشرفت منع شدن. و چه نسخه ها که این فرد برای بچه های مردم پیچید ولی نگاه کنید به فرزند خودش....!
ناشناس۷۱۱۷۹۶۱۴:۵۳:۳۹ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
اصلا فردی با این سطح از تفکر عامیانه ( که براش ادا درآوردن و تقلید از کریسمس ، مایه تفاخر و شخصیته ) ، چطور و با چه مجوزی در شورای عالی انقلاب فرهنگی حضور داره ؟؟؟ چطور میشه چنین فردی، تصمیم گیرنده برای فرهنگ مملکتی با هفت هزار سال تمدن باشه ؟؟؟
ناشناس۷۱۱۸۰۹۱۴:۵۷:۴۱ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
عزیز . اگر ایشان و نوعی ایشان حق ان جوانان مستعد و درسخوان را تحت این بهانه ها سلب نکرده بود که دیگر پست و مدیریت و بورس خارج و داخل کشور که به او و همفکران او و فرزندان انها نمی رسید!
ناشناس۷۱۱۸۵۰۱۵:۱۶:۳۸ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
امام خمینی کجایی؟ اگه بودی چه میکردی با نوه ، نتیجه ها؟
ناشناس۷۱۱۸۹۲۱۵:۴۳:۵۱ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
البته شکل و شمایل مرقد امام با سطح زندگی نوه نتیجه هاش سازگاری داره!!
ناشناس۷۱۱۷۲۳۱۴:۱۵:۳۵ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
ضد انقلاب و رسانه هایشان ، همیشه در انتخابات ها ،به صورت تاکتیکی ، از این جریان اشرافی ژن سالار حمایت می کنند ، چون اینها ماشین تولید نارضایتی عمومی اند ...بعد با استناد به همین روحیه اشرافی این ها ، علیه انقلاب سیاه نمایی می کنند...
ناشناس۷۱۱۸۰۲۱۴:۵۴:۵۳ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
کل مملکت رو برای چندتا ویزا و اقامت برای خودشون و ژنهای ...شون فروختن ، فرهنگ دیگه کدومه
ناشناس۷۱۱۹۳۴۱۶:۲۶:۰۳ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
سیاه نمایی شما سفید نمایی کن یه مثال بزن کدوم مسول جنوب شهر میشنه کدوم مسول کارهای شهید رجایی میکنه یا مثل شهید باکریه
ناشناس۷۱۲۴۰۹۰۰:۲۵:۳۷ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
احمدی نژاد
ناشناس۷۱۱۷۸۶۱۴:۴۸:۴۰ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
حریم خصوصی همه از نظر اسلام محترم و غیر قابل افشاء است
ناشناس۷۱۱۹۱۵۱۶:۰۵:۵۵ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
البته مدیران کشور باید برای تک تک رفتار خودشان و خانواده اشان مسئول و پاسخگو باشند
ناشناس۷۱۱۷۹۴۱۴:۵۲:۵۵ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
همه هم اسلاحتلبن. چرا؟
ناشناس۷۱۱۸۶۶۱۵:۲۶:۳۹ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
حریم آقازاده ها حفظ بشه هرکاری خواستن بکنن ولی مردم از کوچکترین حقی حتی برای خصوصی ترین مسایل خودشون برخوردار نباشن رطب خورده کی منع رطب تواند کرد
ناشناس۷۱۲۰۶۰۱۸:۱۰:۱۸ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
مردم کاری به زندگی خصوصی کسی ندارن مردم حقشون رو میخوان که بیت الماله که چجوری یه کوخ نشین یوهو کاخ نشین میشه و هر روز هم چپاول بیشتر از بیت المال میشه
ناشناس۷۱۲۰۶۷۱۸:۲۱:۴۸ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
گناه ما اینه که توایران بدنیا اومدیم
ناشناس۷۱۲۱۳۱۱۹:۱۳:۴۶ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
خاوری با آن سبک زندگی که بدون وضو کسی را به حضور نمی پذیرفت! ... چه شد؟ با پولها فرار کرد و به ریش مردم و و پایه گذار اختلاسهای بزرگتر بعد از خودش شد.
ناشناس۷۱۲۱۷۸۱۹:۴۹:۱۱ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
بچه های مسئولان باید همه در ایران زندگی کنند یعنی جایی که پدرهاشون دارن مدیریتش می کنن
ناشناس۷۱۲۱۸۸۲۰:۰۷:۱۹ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
آقای کی نژاد ایشون از فرزندشون دفاع کردند , عملکردو رفتار ایشان نسبت به بانوان در زمانی که دبیر شورای انقلاب فرهنگی بودند بسیار توهین آمیز وسخت گیرانه بود .
ناشناس۷۱۲۲۶۸۲۱:۳۳:۲۵ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
خواب مومن هم عبادت است. چه برسد به تفریحات به هزینه بیت المال!!
ناشناس۷۱۲۴۰۳۰۰:۲۰:۱۸ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
آقازاده اگر بچه های هاشمی رفسنجانی و نوه های امام خمینی باشندکسی حق اعتراض نداره

پربحث‌های امروز

 1. مجلسی این‌چنینم آرزوست

 2. سردار سلیمانی: شما آمریکایی‌ها ریاض و عربستان را زیر آتش قرار دادید+ فیلم

 3. برانکو زیر توافق با الاهلی مصر زد!/جزئیات جدید از دستمزد پروفسور در عربستان

 4. سخنگوی وزارت امور خارجه درگذشت «مرسی» را تسلیت گفت

 5. دومین سالگرد سردار شهید مدافع حرم شعبان نصیری  

 6. اتوبوس‌های پایتخت مجهز به فیلتر دوده می‌شوند/قفل نوسازی اتوبوس‌ها باز شد

 7. فعالیت ١٣ هزار کارشناس رسمى حقوق در کشور

 8. شمخانی وارد روسیه شد

 9. ادامه «دورهمی» با مهران مدیری منتفی شد

 10. زمان بهره‌برداری از زیرگذر گیشا اعلام شد

 11. پیکر محمد مرسی در شرق قاهره به خاک سپرده شد

 12. مذاکرات زنگنه و وزیر نفت روسیه بدون توافق بر سر تاریخ اجلاس اوپک پایان یافت

 13. آغاز جلسه علنی مجلس/ قرائت گزارش واژگونی اتوبوس دانشگاه آزاد در دستور

 14. توقیف اکران «ماهمه باهم هستیم» در کرمان

 15. سازمان‌ملل: ایران تعهدات خود تحت برجام را ادامه دهد!

 16. بعیدی‌نژاد در گفتگو با CNN: عامل حادثه دریای عمان کسانی هستند که از جنگ و تنش نفع می‌برند

 17. چرا وزیر دادگستری اجرای حکم پرونده ۳۶ هزار کولرگازی‌های قاچاق را متوقف کرد؟

 18. مقتدی صدر برای تکمیل کابینه عراق ضرب‌الاجل تعیین کرد

 19. ادعای روزنامه عربستانی درباره بشار رسن و پرسپولیس

 20. قانونگرایی ساده‌انگارانه؟!

 21. آخرین عناوین روزنامه‌های اقتصادی

 22. آخرین عناوین روزنامه‌های ورزشی

 23. آخرین عناوین روزنامه‌های سیاسی

 24. مسابقه رالی خودروهای قدیمی   

 25. تخصیص ارز دولتی به واردات کاغذ سیگار؛ بی‌اطلاعی یا دست‌های پنهان!؟

پربحث‌های دیروز

 1. آیا به افراد مشهور و سلبریتی‌ها بدهکاریم؟

 2. قوه قضائیه درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی شفاف سازی کند+ اطلاعیه سازمان زندان‌ها

 3. خانه‌های خالی بلای بازار مسکن/ قانونی که اجرا نمی‌شود!

 4. محمد مُرسی رئیس جمهور برکنارشده مصر فوت کرد

 5. معجزه افزایش ۴۰ میلیاردی ذخایر ارزی بدون فروش نفت

 6. ماکرون: ایران در قبال برجام صبور و مسئول باشد

 7. واکنش دولت آلمان به اظهارات سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران

 8. جزئیات تغییر ساعت کاری ادارات

 9. شمارش معکوس برای تصمیم مهم ارزی سران قوا

 10. تصویری دیده نشده از بشار اسد  

 11. جوابیه علی مطهری به الف/ پیگیری قتل شیرمحمدعلی در قوه قضاییه/ انتقاد از سفر خانوادگی معاون وزیر به آمریکا در پوشش سفر کاری

 12. سخنگوی قوه قضاییه خبر داد: دستور رئیسی برای بررسی قصور احتمالی در مورد قتل اخیر در زندان تهران بزرگ

 13. چگونگی عملکرد پلیس راهور در مواجهه با کشف حجاب در خودرو

 14. انگلیس: همه گزینه‌ها را در برابر ایران بررسی می‌کنیم

 15. نمایندگان مجلس از وضعیت مسکن خود در تهران می گویند/ نمایندگان توان اجاره منزل را ندارند

 16. اطلاعیه سازمان زندان‌ها درباره جزئیات قتل شیرمحمدعلی در زندان فشافویه

 17. اردوغان: رحمت خداوند بر برادر شهید ما محمد مرسی باد

 18. واکنش سرخپوشان به خبر جدایی برانکو از پرسپولیس

 19. چرا در کوچه‌ها و پارک‌ها درخت میوه نمی‌کاریم؟   

 20. ترامپ، چین را به روسیه و ایران نزدیک می‌کند؟

 21. حاشیه های یک پرواز با هفت ساعت و 45 دقیقه تاخیر/از مریض بدحال و انتقال به بیمارستان تا عدم پرداخت خسارت به مسافران

 22. در جلسه رییس بانک مرکزی با فعالان اقتصادی تبریز چه گذشت ؟

 23. مبلغ قرارداد برانکو با الاهلی عربستان فاش شد

 24. پیشنهاد عجیب تراکتورسازی به ۳ بازیکن سرباز ذوب‌آهن!

 25. با این سوابق حسینی چه کنیم؟

پربحث‌های هفته

 1. less for less چیست و چرا ظریف عصبانی شد؟

 2. بررسی ابعاد حقوقی تذکر راننده اسنپ و اقدام مسافر در هتک حیثیت راننده/ خودرو حریم شخصی و خصوصی نیست

 3. شناسايي ضاربان بانوي آمر به معروف در رشت  

 4. روزی که ژاپنی‌ها به ایرانی‌ها حسرت زیادی خوردند!

 5. ادعای وطن‌دوستی رامبد با سفر به کانادا برای تولد فرزند!

 6. رئیس انجمن خودروسازان: قیمت تمام شده پراید ۳۹ میلیون‌تومان است

 7. پرستو یا آشیانه!؟

 8. واکنش کاربران توییتر به اظهارات جنجالی وزیر نیرو درباره مردم ایران و چین/ از فیش حقوقی مدیران تا مبارزه با فساد مسئولان نالایق به سبک چینی‌ها

 9. آمريكا ديگر چيز چنداني در چنته ندارد كه تاكنون نشان نداده باشد

 10. آقای روحانی، حالا وقت تعویض طلایی است

 11. روحانی: فشار آمریکا علیه ملت ایران، تخلیه خواهد شد/ ملت نسبت به یکسال گذشته آرامش بیشتری دارد/ بدخواهان را مجبور می‌کنیم اشتباه خود را بپذیرند

 12. رهبر انقلاب: ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم و با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد/ ترامپ بعد از بازگشت از ژاپن، پتروشیمی ایران را تحریم کرد آیا این پیام صداقت است؟

 13. آلمان: سقوط برجام به منزله بازگشت همه تحریم‎ها است

 14. قالیباف در پیامی به جوانان: اگر به میدان انتخابات نیایید، در برهمان پاشنه خواهد چرخید/ نباید منتظر دستور از بالا به پایین باشیم

 15. مسافر جنجالی اسنپ : با میل خودم توییت عذرخواهی را زدم

 16. آیا به افراد مشهور و سلبریتی‌ها بدهکاریم؟

 17. سفر نوبخت به آمریکا برای دیدار با فرزندانش، انتخابات کمیسیون بهداشت را به تعویق انداخت/ پیام آقای نماینده از آن‌سوی دنیا

 18. قوه قضائیه درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی شفاف سازی کند+ اطلاعیه سازمان زندان‌ها

 19. چرا برخی فکر می‌کنند زبان دیپلماتیک یعنی انفعال ؟ / آقای ظریف مچکریم!

 20. آگهی هم‌خانه خانم مجرد!  

 21. دیدار رهبری و نخست‌وزیر ژاپن؛ ۶ درخواست و ۶ پاسخ

 22. تجمع دانشجویان مقابل سفارت انگلیس   

 23. شعار انتخاباتی قالیباف/ علی مطهری و فریب مردم/ روایت باهنر از افطاری با حضور احمدی نژاد و ناطق نوری

 24. آقای نخست‌وزیر! چطور به جنایتکار جنگی اعتماد می‌کنید؟

 25. ۹ روز تا حذف طرح «زوج‌ وفرد» در پایتخت/ همه‌ چیز در مورد طرح جایگزین

پربحث‌های اخیر

 1. مجلسی این‌چنینم آرزوست

 2. جوابیه علی مطهری به الف/ پیگیری قتل شیرمحمدعلی در قوه قضاییه/ انتقاد از سفر خانوادگی معاون وزیر به آمریکا در پوشش سفر کاری

 3. نمایندگان مجلس از وضعیت مسکن خود در تهران می گویند/ نمایندگان توان اجاره منزل را ندارند

 4. سردار سلیمانی: شما آمریکایی‌ها ریاض و عربستان را زیر آتش قرار دادید+ فیلم

 5. کواکبیان: مردم ایران حواسشان به پیروی انگلیس از آمریکا است

 6. جهانگیری: دولت برای مقاومت در برابر فشارها برنامه دارد

 7. شمخانی وارد روسیه شد

 8. آغاز جلسه علنی مجلس/ قرائت گزارش واژگونی اتوبوس دانشگاه آزاد در دستور

 9. سازمان‌ملل: ایران تعهدات خود تحت برجام را ادامه دهد!

 10. بعیدی‌نژاد در گفتگو با CNN: عامل حادثه دریای عمان کسانی هستند که از جنگ و تنش نفع می‌برند

 11. چرا وزیر دادگستری اجرای حکم پرونده ۳۶ هزار کولرگازی‌های قاچاق را متوقف کرد؟

 12. قانونگرایی ساده‌انگارانه؟!

 13. آخرین عناوین روزنامه‌های سیاسی

 14. علی علیزاده: اگر نابغه‌ای همچون امام خمینی نبود انقلاب اسلامی یکساله نمی‌شد

 15. جلیلی: از بین بردن فشار اقتصادی آمریکا با مقاومت حاصل می‌شود

 16. انتشار تصاویر دیده نشده از عملیات لیله‌القدر سپاه علیه داعش برای نخستین بار  

 17. روایتی از یک دورهمی سیاسی با حضور چهره های اصولگرا و اصلاح طلب

 18. اعلام زمان برگزاری اجلاسیه خبرگان

 19. فرمانده کل ارتش: توجه به امر آموزش در نیروهای مسلح یک فریضه است

 20. آیا در رآکتور اراک سیمان ریخته‌اند؟  

 21. قدردانی نمایندگان مجلس از مواضع اخیر رهبر انقلاب در برابر آمریکا

 22. شمخانی : بزودی مستندات کشف و نابودی یکی از پیچیده ترین شبکه های سایبری و جاسوسی سازمان سیا را منتشر می‌کنیم

 23. ذوالنور: اروپا در برجام اقدامی نکند، خروج از NPT در دستور کار قرار می‌گیرد

 24. سه فقره شکایت زنگنه از نماینده مجلس/ خادمی: اسناد و مدارک تخلفات زنگنه را منتشر می‌کنم

 25. امیدی‌ها و اصلاح‌طلبان موفق در آبستراکسیون، ناموفق در توجیه افکار عمومی

پربحث‌های دیروز

 1. قوه قضائیه درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی شفاف سازی کند+ اطلاعیه سازمان زندان‌ها

 2. جوابیه علی مطهری به الف/ پیگیری قتل شیرمحمدعلی در قوه قضاییه/ انتقاد از سفر خانوادگی معاون وزیر به آمریکا در پوشش سفر کاری

 3. نمایندگان مجلس از وضعیت مسکن خود در تهران می گویند/ نمایندگان توان اجاره منزل را ندارند

 4. با این سوابق حسینی چه کنیم؟

 5. بیانیه‌ای برای ترامپ! / نسخه ضد ایرانی تسلیم

 6. کمالوندی در پاسخ به الف: اگر لازم باشد غنی سازی بیشتر از ۲۰ درصد را هم انجام می‌دهیم/ تا ۶ تیر از سقف ۳۰۰کیلو اورانیوم غنی‌شده عبور می‌کنیم

 7. اروپا در برجام اقدامی نکند، خروج از NPT در دستور کار قرار می‌گیرد

 8. روحانی: فرصت اروپا برای جبران کوتاه است/ از بین رفتن برجام به نفع منطقه و جهان نیست

 9. کواکبیان: مردم ایران حواسشان به پیروی انگلیس از آمریکا است

 10. واکنش آذری جهرمی به دریافت کارت زرد از مجلس+ عکس

 11. موسوی: انفجار نفتکش‌های ژاپنی می‌تواند کار تیم B باشد/ پس از ۶۰ روز گام بعدی محکم‌تر خواهد بود

 12. انتشار تصاویر دیده نشده از عملیات لیله‌القدر سپاه علیه داعش برای نخستین بار  

 13. روایتی از یک دورهمی سیاسی با حضور چهره های اصولگرا و اصلاح طلب

 14. اعلام زمان برگزاری اجلاسیه خبرگان

 15. فرمانده کل ارتش: توجه به امر آموزش در نیروهای مسلح یک فریضه است

 16. آیا در رآکتور اراک سیمان ریخته‌اند؟  

 17. قدردانی نمایندگان مجلس از مواضع اخیر رهبر انقلاب در برابر آمریکا

 18. شمخانی : بزودی مستندات کشف و نابودی یکی از پیچیده ترین شبکه های سایبری و جاسوسی سازمان سیا را منتشر می‌کنیم

 19. ذوالنور: اروپا در برجام اقدامی نکند، خروج از NPT در دستور کار قرار می‌گیرد

 20. سه فقره شکایت زنگنه از نماینده مجلس/ خادمی: اسناد و مدارک تخلفات زنگنه را منتشر می‌کنم

 21. امیدی‌ها و اصلاح‌طلبان موفق در آبستراکسیون، ناموفق در توجیه افکار عمومی

 22. کانون وکلا یا پیاده‌نظام دشمنان ایران؟!

 23. تکلیف مجلس به دولت برای ارائه گزارش سالیانه به پارلمان

 24. «مقاومت» یا «سازش»؛ کدام‌یک به جنگ منتهی می‌شود؟

 25. واکنش سردار باقری به حادثه اخیر نفتکش‌ها در دریای عمان: اگر کار ایران بود با شجاعت قبول می‌کردیم

پربحث‌های هفته

 1. less for less چیست و چرا ظریف عصبانی شد؟

 2. روزی که ژاپنی‌ها به ایرانی‌ها حسرت زیادی خوردند!

 3. واکنش کاربران توییتر به اظهارات جنجالی وزیر نیرو درباره مردم ایران و چین/ از فیش حقوقی مدیران تا مبارزه با فساد مسئولان نالایق به سبک چینی‌ها

 4. روحانی: فشار آمریکا علیه ملت ایران، تخلیه خواهد شد/ ملت نسبت به یکسال گذشته آرامش بیشتری دارد/ بدخواهان را مجبور می‌کنیم اشتباه خود را بپذیرند

 5. رهبر انقلاب: ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم و با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد/ ترامپ بعد از بازگشت از ژاپن، پتروشیمی ایران را تحریم کرد آیا این پیام صداقت است؟

 6. قالیباف در پیامی به جوانان: اگر به میدان انتخابات نیایید، در برهمان پاشنه خواهد چرخید/ نباید منتظر دستور از بالا به پایین باشیم

 7. سفر نوبخت به آمریکا برای دیدار با فرزندانش، انتخابات کمیسیون بهداشت را به تعویق انداخت/ پیام آقای نماینده از آن‌سوی دنیا

 8. قوه قضائیه درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی شفاف سازی کند+ اطلاعیه سازمان زندان‌ها

 9. چرا برخی فکر می‌کنند زبان دیپلماتیک یعنی انفعال ؟ / آقای ظریف مچکریم!

 10. دیدار رهبری و نخست‌وزیر ژاپن؛ ۶ درخواست و ۶ پاسخ

 11. شعار انتخاباتی قالیباف/ علی مطهری و فریب مردم/ روایت باهنر از افطاری با حضور احمدی نژاد و ناطق نوری

 12. احیای ظرفیت ضدفساد با اجرای قانون «از کجا آورده‌ای؟»

 13. باز هم نتیجه معکوس/ هدف آمریکا از آتش‌سوزی نفتکش‌ها چیست؟

 14. مشکل گزارش مردمی بی‌حجابی به روایت عباس عبدی/ نحوه نظارت مجلس خبرگان بر عملکرد رهبری/ ضرغامی: هیچ وقت با قدم زدن ظریف با کری کنار نمی‌آیم

 15. خبرخوش درباره افزایش حقوق کارمندان

 16. درباره معادله دروغینی به اسم «یا جنگ یا مذاکره»

 17. کامنت‌های برتر مخاطبان الف: از راننده اسنپ، سوپرمن نسازید/ تناقض در حرف و عمل رامبد جوان/ آقای وزیر نیرو، نمک به زخم مردم نپاشید

 18. افشاگری درباره عامل انفجار نفتکش‌ها +تصاویر

 19. ضرغامی: آقای روحانی شما در فرماندهی خودت در دولت مشکل داری/ رئیس جمهور حاضر به استفاده از تجربیات دیگران نیست

 20. توضیحات وزیر نیرو درباره مصاحبه جنجالی‌اش: نگفتم ایرانی‌ها باید روزی یک وعده غذا بخورند

 21. راز یک شعف

 22. چه کسانی برای ملکه بریتانیا در ایران تولد گرفتند؟ +عکس

 23. ناگفته‌هایی جدید از زندگی نجفی؛ میترا استاد همه تماس‌های نجفی را کنترل می‌کرد/ نجفی گفت می‌خواهد برای همیشه کنار استاد زندگی کند!

 24. واکنش کاربران توییتر به سخنان وزیر امور خارجه آلمان در تهران/ ماس؛ ما سیب زمینی هستیم/ آلمان و ژاپن به دنبال میانجیگری نیستند/ ایران ساکت نمی‌ماند

 25. جهانگیری و شعار مبارزه با فساد/ کمیسیون بهداشت، معطل سفر علی نوبخت به آمریکا/ چرا کیفرخواست نجفی چندروزه صادر شد؟

آخرین عناوین