مزایا و معایب استانی شدن انتخابات مجلس چیست؟

دکتر جعفر قادری*،   3971017097 ۶ نظر، ۷ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

طبق طرحی که اخیرا کلیات آن در شور اول صحن علنی مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده و برای بررسی جزئیات به کمیسیون‌ شوراها و امور داخلی مجلس ارجاع شده و کلیات و جزییات آن در این کمیسیون به تصویب رسیده است، مقرر شده تا با حفظ ساختار حوزه‌های انتخابیه شهرستانی، از بین افرادی که حد نصاب تعیین شده در حوزه فرعی (شهرستان) را داشته باشند، هر فردی که رای بیشتری در استان داشته باشد به عنوان نماینده آن حوزه انتخاب شود. این مدل در حقیقت حفظ ساختار نظام انتخاباتی اکثریتی ولی گسترش محدوده حوزه انتخاباتی از شهرستانی به استانی است.

این اصلاح ساختار انتخاباتی که نوعی اصلاح در نظام انتخاباتی اکثریتی است و در جهت انتخاب افراد کلان‌نگر‌تر و توانمندتر مطرح شده، ممکن است نسبت به نظام انتخاباتی اکثریتی فعلی مزایایی داشته باشد، ولی در کل اشکالات زیادی دارد که در اینجا به اختصار به بخشی از این مشکلات تیتروار اشاره می‌شود:

۱- انتخاب نصاب بیست و یا ده درصدی برای رای حوزه فرعی (شهرستانی) جهت ورود به مرحله رقابت‌های استانی مبنای قابل دفاعی ندارد و این نصاب می‌تواند کمتر یا بیشتر باشد. با تغییر در این نصاب، وزن حوزه‌های فرعی در انتخاب افراد بیشتر و یا کمتر خواهد شد.

۲- اگر نصاب در حوزه‌های فرعی پایین باشد، نمایندگان انتخاب شده اهمیت کمتری برای حوزه‌های فرعی قائل شده و بیشتر وقت خود را صرف حل مشکلات شهرها و مناطق پر جمعیت استان می‌نمایند. در این صورت بیشترین ضرر و زیان متوجه مناطق کم‌جمعیت و محروم استان خواهد شد.

۳- تبلیغ در حوزه انتخابیه بزرگتر استانی نسبت به حوزه کوچکتر شهرستانی مستلزم صرف هزینه‌های مالی بیشتر است که کاندیداها را وادار به استفاده از اسپانسرهای مالی و مدیون شدن به باندهای ثروت و مکنت خواهد کرد.

۴- چون ساختارهای تعریف شده‌ای برای انتخاب کاندیداها در سطح حوزه‌های فرعی (شهرستانی) وجود ندارد، با دخالت پدرسالاران جریان‌های سیاسی در مرکز استان، شانس ورود افراد تامین‌کننده مالی لیست‌ها و آقازاده‌ها بیشتر خواهد شد.

۵- اگر در گذشته نگرانی ازحاکمیت اقلیت منسجم بر اکثریت غیر منسجم فقط در برخی از حوزه‌های فرعی وجود داشت، با افزایش محدوده حوزه‌های فرعی به حوزه‌های استانی، این نگرانی به مراتب بیشتر است. در استان‌هایی که اقلیت‌های مذهبی در مقابل اکثریت مذهبی یا اقلیت قومی در مقابل اکثریت‌های قومی وجود دارد و احتمال اجماع اقلیت و تفرق اکثریت هم دور از ذهن نیست، این مشکل جدی‌تر است.

۶- هرچند اکثریت مجلس در شور اول به کلیات این طرح رای مثبت داده است ولی تضمینی برای تایید جزییات طرح در شور دوم در صحن مجلس وجود ندارد. قطعا در شور دوم نمایندگانی که فضا و بستری برای انتخاب شدن خود در صورت اصلاح نظام انتخاباتی نمی‌بینند به این طرح رای نخواهند داد.

۷- این طرح اگرچه تکلیف انتخابات را در یک مرحله روشن می‌کند و نیازی به برگزاری مرحله دوم انتخابات نیست ولی هزینه‌های تبلیغات استانی در این نظام انتخاباتی به‌مراتب بیشتر از برگزاری انتخابات در دور دوم در برخی از حوزه‌های انتخاباتی است.

۸- در این نظام انتخاباتی در هر استان یک جریان سیاسی، مذهبی و یا قومی برنده انتخابات است و جریان مقابل هیچ سهمی از کرسی‌های مجلس نخواهد داشت. در این صورت جریان غایب چون نماینده‌ای در مجلس ندارد، عملا سهمی در موضوعات و مسائل شهرستانی، استانی و حتی ملی نخواهد داشت و این موضوع برای امنیت ملی ایجاد مشکل می‌کند.

در صورتیکه اصرار بر توسعه حوزه‌های انتخابیه از محدوده شهرستانی به استانی با حفظ حوزه‌های شهرستانی باشد، نظام انتخاباتی اکثریتی نظام مناسبی نیست و این نظام باید به نظام انتخابات تناسبی استانی- شهرستانی تغییر کند. در این صورت نظام انتخاباتی تناسبی استانی- شهرستانی هم امکان انتخاب نمایندگان توانمندتر  و هم منطبق با عدالت را فرهم می‌کند. به عبارت بهتر با تغییر نظام انتخاباتی هم کارایی و هم عدالت مورد توجه قرار می‌گیرد.

ویژگی‌های نظام انتخاباتی تناسبی استانی- شهرستانی

۱- حوزه های فرعی شهرستانی مثل گذشته حفظ شود و شرط لازم برای ورود نامزد به رقابت استانی، داشتن نصاب تعریف شده در حوزه فرعی (شهرستانی) باشد.

۲- حوزه انتخاباتی اصلی استان است و از بین افرادی که در حوزه انتخاباتی فرعی نصاب لازم را داشته باشند، فردی نماینده حوزه فرعی است که در استان نسبت به رقیب رای بیشتری داشته باشد.

۳- در استان حوزه های انتخابیه تک نماینده‌ای و چند نماینده‌ای وجود دارد.

۴- نظام انتخاباتی از اکثریتی به تناسبی تغییر یابد.

۵- انتخابات در یک مرحله انجام شود.

۶- نامزدها یا بصورت مستقل و یا در قالب ائتلاف‌های تخصصی، سیاسی، مذهبی و قومی امکان ثبت نام داشته باشند.

۷- نظام رای گیری از نوع باز باشد و رای دهندگان امکان انتخاب نامزدها از بین افراد مستقل، یک لیست و یا لیستهای مختلف را داشته باشند.

۸- برای اینکه ائتلافهای متعددی شکل نگیرد حدنصاب رای برای دادن سهم به هر ائتلاف کف رای 5 درصد درنظر گرفته شود.

۹- برای جلوگیری از اجحاف به کاندیداهای مستقل، در هر حوزه انتخابیه فرعی که نامزد و یا نامزدهای مستقل رای بیشتری از نامزدهای ائتلافی در آن حوزه داشته باشند، کرسی آن حوزه به نماینده مستقل اختصاص داده شده و کرسی‌های باقیمانده به نسبت سهم، بین ائتلافها توزیع شود.

۱۰- پس از اختصاص کرسی به نامزدهای مستقلی که در حوزه‌های فرعی، آراء آنها بیشتر از آراء نامزدهای ائتلافی در آن حوزه است، باقیمانده کرسی‌ها به نامزدهای هر ائتلاف براساس سهم آن ائتلاف از کرسی‌های باقیمانده و به ترتیب بیشترین درصد رای و با اولویت حوزه‌های چند نماینده‌ای در درون هر ائتلاف اختصاص یابد.

مزایای نظام انتخاباتی تناسبی استانی- شهرستانی

۱- امکان ثبت نام نامزدها هم به صورت مستقل و هم در قالب ائتلاف وجود دارد. نامزد ائتلافی نمی‌تواند در بیش از یک ائتلاف حضور داشته باشد.

۲- امکان معرفی بیشتر از یک ائتلاف در درون یک جناح وجود دارد.

۳- اگرچه محدودیتی برای شکل‌گیری ائتلاف در درون هر جریان وجود ندارد ولی نصاب 5 درصدی باعث میشود تا درون هر جریان ائتلاف‌های متعددی شکل نگیرد.

۴- این نظام انتخاباتی به شکل‌گیری احزاب و تقویت آن بدون وابستگی به کمکهای مالی دولتها کمک میکند.

۵- افراد حاضر در ائتلاف‌ها از تبلیغات انفرادی و توصیه به تک‌رای خودداری میکنند. توصیه نامزد به طرفداران برای رای به افراد هم ائتلافی باعث افزایش سهم ائتلاف از کرسی‌ها و افزایش شانس انتخاب شدن آن نامزد خواهد شد.

۶- از تلون سیاسی نمایندگان انتخاب شده جلوگیری میکند، چراکه فرد از ابتدا با پرچم یک ائتلاف مشخص، انتخاب می‌شود ودر طول دوران نمایندگی با همین شناسنامه و هویت ادامه کار می‌دهد.

۷- چون افراد هر ائتلاف براساس بیشترین رای انتخاب می‌شوند، افراد توانمند هر ائتلاف انتخاب و افراد پایین جدول حذف می‌شوند.

۸- هر جریانی در هر دوره‌ای در حوزه انتخابیه استانی حضور دارد ولی سهمش در هر دوره نسبت به دوره دیگر کم و زیاد می‌شود.

۹- چون وابستگی نمایندگان به هر ائتلاف مشخص است، دولت های مستقر در ارزیابی رای نمایندگان دچار اشتباه نمی‌شوند.

۱۰- از حاکمیت اقلیت بر اکثریت بدلیل تشکیل ائتلافهای مختلف در جناح اکثریت و تفرق آراء اکثریت جلوگیری می‌کند.

۱۱- نقش پدر سالاران جناحی در انتخاب لیست‌های انتخاباتی کمرنگ‌تر می‌شود.

۱۲- رقابت بین لیست‌ها باعث می‌شود تا جناحها، افراد توانمند را معرفی نمایند.

۱۳- تاثیر عملکرد نامناسب نمایندگان یک لیست در کاهش سهم آن لیست در دور بعد، باعث می‌شود تا لیست‌ها در دوران نمایندگی بر عملکرد نمایندگان معرفی شده خود، کنترل و نظارت بیشتری داشته باشند.

۱۴- دوران ماندگاری نمایندگان توانمند از جناحهای مختلف در مجلس بیشتر می‌شود.

۱۵- رای‌دهندگان تحت هر شرایطی مطمئن هستند که جناح آنها در حوزه انتخابیه استانی نماینده دارد، اگرچه تعداد این نمایندگان در هر دوره نسبت به دوره‌های دیگر ممکن است کم و زیاد شود. براین اساس مردم از ابتدا روی جناح و جریان مورد علاقه خود حساب باز کرده و منتظر روشن شدن فضای انتخاباتی در روزهای نزدیک به انتخابات نخواهند ماند.

۱۶- چون همه جریانهای مطرح کشور در همه دوره‌ها حضور دارند تعامل جریانها برای پیشبرد کار کشور بیشتر می‌شود.

۱۷- حق و حقوق نامزدهای مستقل تضییع نمی‌شود.

۱۸- درصد مشارکت مردم در این نظام انتخاباتی بیشتر از انتخابات اکثریتی است.

۱۹- در این مدل برخلاف مدل استانی اکثریتی مد نظر کمیسیون شوراها، نیازی به مستثنی کردن استانهای دارای تنوع قومی و قبیله‌ای و یا تنوع مذهبی وجود ندارد و در همه استانها قابلیت اجرا دارد.

۲۰- در این مدل انگیزه برای اجتناب نمایندگان از کارهای روزمره و واگذاری آنها به شوراهای استان‌ها بیشتر از سایر مدلها است.

۲۱- در این مدل همکاری بین نمایندگان انتخاب شده در درون هر ائتلاف بیشتر از سایر مدل‌های انتخاباتی است.

برای اینکه با مکانیزم انتخاب نمایندگان در یک حوزه استانی شناخت بیشتری ایجاد شود، در یک نمونه استانی  یعنی استان فارس که دارای تعدادی حوزه تک نماینده‌ای و یک حوزه چند نماینده‌ای است، این مدل را توضیح می‌دهیم.

*مثالی از مدل انتخاباتی پیشنهادی در حوزه انتخابیه اصلی (استان فارس) و حوزه های فرعی آن

 

توضیحات:

۱- در دو حوزه‌ای که رای یک نامزد مستقل از رای نامزدهای ائتلافی در هر کدام از این حوزه‌ها بیشتر است، یعنی در حوزه سپیدان تنها کرسی آن حوزه و در حوزه شیراز یک کرسی از 4 کرسی به نامزدهای مستقل اختصاص داده شده و در حوزه اصلی (استان فارس) تکلیف 2 نماینده از 18 نماینده مشخص خواهد شد.

۲- در حوزه شیراز که حوزه ای چند نماینده‌ای است و یک کرسی آن به نامزد مستقل دارای رای بالاتر از یکی از نامزدهای ائتلافی تعلق گرفته است، رقابت بر سر 3 کرسی باقیمانده می‌باشد. چون سهم ائتلاف آفتاب از کل آراء ائتلافها در این حوزه 1.73  کرسی از 3 کرسی است و  بخش اعشار این عدد بزرگتر از نیم و قابل گرد کردن است به این ائتلاف 2 کرسی و به ائتلاف مهتاب 1 کرسی باقیمانده اختصاص داده می‌شود.

۳- چون سهم ائتلاف آفتاب از کل آراء ائتلاف‌ها در استان 0.64 است از 16 کرسی قابل اختصاص به ائتلاف‌ها 10 کرسی آن به ائتلاف افتاب و 6 کرسی آن به ائتلاف مهتاب اختصاص می‌یابد.

۴- از ۱۰کرسی ائتلاف آفتاب دو کرسی به نامزدهای با رای بالاتر این ائتلاف در شیراز  و 8 کرسی باقیمانده به ترتیب به نامزدهای این ائتلاف در حوزه‌های فرعی فسا، جهرم، استهبان، لار، کازرون، آباده، لامرد و خرامه اختصاص داده خواهد شد.

۵- از ۶ کرسی ائتلاف مهتاب یک کرسی به نامزد با رای بالاتر این ائتلاف در شیراز و 5 کرسی دیگر به نامزدهای این ائتلاف در حوزه‌های فرعی اقلید، مرودشت، داراب، فیروزآباد و ممسنی اختصاص داده خواهد شد.

 

*نماینده ادوار هشتم و نهم شیراز

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۷۱۱۸۱۰۱۴:۵۸:۳۹ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
نمایندگان فعلی دنبال این هستن که رقبا را از گود خارج کنن
ناشناس۷۱۱۸۱۲۱۴:۵۹:۲۶ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
هیچ فایده ای نداره از نمایندگان نباید انتظار داشت برای مردم کار کنند
ناشناس۷۱۱۸۳۸۱۵:۱۱:۰۸ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
نه نتها انتخابات بلکه باید کشور به صورت ایالتی اداره شود در اینصورت نود درصد مشکلات فعلی حل خواهد شد
محمد عوام۷۱۱۹۰۶۱۵:۵۷:۱۷ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
نمایندگانی که فضا و بستری برای انتخاب شدن خود در صورت اصلاح نظام انتخاباتی نمی‌بینند به این طرح رای نخواهند داد
ناشناس۷۱۲۰۹۷۱۸:۴۲:۱۳ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
تا زمانی که حزب نداشته باشیم همینه
شهاب۷۱۲۱۱۵۱۸:۵۷:۲۹ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
نمایندگان شهرستان ها باید باشن درکنار این مجلس باید مجلس اولیایی تشکیل بشه که نمایندگانش استانی باشند

پربحث‌های امروز

 1. رئیس جمهور بجای دستور تلفنی در مناطق سیل زده حضور یابد

 2. پیام روحانی درباره سیل اخیر: تسلیت به خانواده قربانیان بویژه در شیراز/ دستور به وزیر کشور برای رسیدگی سریع حادثه شیراز

 3. اوج مهمان‌نوازی شیرازی‌ها از مسافران؛ کمپین «مهمان من» راه‌اندازی شد

 4. رقبای ترامپ در انتخابات آینده ریاست جمهوری آمریکا/ پیروز نهایی چه کسی خواهد بود؟

 5. روحانی: قدم اول تخلیه آب از شهرها است/تشکر از ارتش، سپاه و وزیر کشور

 6. سیل در ایران/ تهران در وضعیت هشدار/ جاری‌شدن دوباره سیلاب در شیراز/ سطح آب کارون بالا آمده است

 7. تهران در وضعیت هشدار

 8. می‌توانیم گوشت را کیلویی ۵۰ هزار تومان به دست مردم برسانیم

 9. تعطیلی ۴۸ ساعته واحدهای صنفی در شمال تهران

 10. یگان‌های ارتش در دروازه قرآن شیراز مستقر شدند/ همه امکانات نزاجا در شیراز آماده کمک‌رسانی هستند

 11. چرا حوادث جاده‌ای برای مسئولانمان عادی شده است؟

 12. دستور پیگیری رئیس قوه قضاییه به سازمان بازرسی کل کشور و مسئولان قضایی استان‌های سیل زده

 13. نوبخت و نمکی به شیراز سفر کردند

 14. آثار تاریخی شیراز پس از سیل + تصاویر

 15. امدادرسانی نفربرهای ارتش به مردم سیل‌زده  

 16. چرا ترامپ بازنده قضیه جولان خواهد بود؟

 17. انتقال پیکر ۱۸ هم‌وطن جان باخته در حادثه سیل شیراز به پزشکی قانونی + اسامی

 18. بالا آمدن سطح آب کارون  

 19. آمادگی هلال‌احمر و آتش‌نشانی تهران برای امدادرسانی در صورت بروز سیلاب

 20. آخرین اخبار سیلاب در خوزستان/ از تعطیلی ادارات در ایذه تا خالی کردن 3 روستا در اندیمشک

 21. اعزام نفربرهای ارتش به منطقه سعدیه شیراز/ اسکان بیش از ۱۱۰۰ نفر از مردم در مراکز ارتش

 22. خیال "محال" در حوادث طبیعی

 23. سیلاب دوباره به شیراز رسید  

 24. پیام رهبر انقلاب در پی حادثه سیل در شیراز

 25. مسدود شدن دروازه قرآن تا اطلاع ثانوی/انسداد انشعابات میدان ابوالکلام، چهل مقام و بلوار دلشگا

پربحث‌های دیروز

 1. استاندار سابق گلستان: سرباز نظام هستم و به دستورات دولت عمل می‌کنم

 2. برایان هوک: کارمان با ایران تازه شروع شده!

 3. سیل در ایران/ سیلاب به شیراز و لرستان هم رسید/ احتمال سیلابی‌شدن رودخانه‌های استان تهران/ بیش از ۹۰ درصد منازل آق‌قلا از آب تخلیه شد

 4. روایت محسن رضایی از «انفجار امید» در آق‌قلا  

 5. طغیان مسیل در دروازه قرآن شیراز بیش از ۲۰۰ خودرو را با خود برد/ تکمیلی: شمار کشته‌ها به ۱۸ تن رسید/ اسامی مصدومان و کشته‌شدگان

 6. سیل به دروازه قرآن شیراز رسید  

 7. رئیس‌جمهور قشم را به مقصد تهران ترک کرد

 8. جهانگیری: مردم ۷۲ ساعت همکاری کنند/ وضعیت همه سدهای کشور مطلوب است

 9. با آغاز پنجمین سال حمله عربستان؛ یمنی‌ها چگونه مقابل سعودی‌ها ایستادند؟

 10. کنایه جناب‌خان به روحانی  

 11. حضور امام جمعه سابق خرمشهر در میان سیل زدگان خرمشهر + تصویر

 12. سیل گلستان و سیل شایعات + تصاویر

 13. پول کثیف در سینما چه می‌کند؟

 14. نفربرهای آبی-خاکی نیروی زمینی ارتش به کمک سیل‌زدگان آمد  

 15. چرا نمی گذارند گوشت ارزان شود؟/قیمت واقعی زیر 70 تومن  

 16. چرا پیاز در نوروز گران شد؟

 17. خسارات سیل در شیراز

 18. رتبه سوم گرانترین اثر حراج «کریستیز خاورمیانه» یه یک ایرانی رسید + تصاویر

 19. دولت درگیر زدوبند سیاسی است/مطالبات مردم توسط اصلاح‌طلبان محقق نشد

 20. طغیان رودخانه الوند در سرپل ذهاب  

 21. سران عرب با تصمیم ترامپ در مورد جولان موافق هستند

 22. هشدار هواشناسی: احتمال وقوع سیل در ۱۲ استان کشور

 23. برادرم شهید شد! +تصاویر

 24. زندگی ایلیاتی قرقیزها در وان ترکیه  

 25. گرانی سال ۹۷ کدام خوردنی‌ها را از مردم گرفت؟

پربحث‌های هفته

 1. رئیس‌جمهور در قشم، مردم در سیل

 2. رئیس جمهور بجای دستور تلفنی در مناطق سیل زده حضور یابد

 3. درنگی بر برنامه‌ی نود و حذف عادل فردوسی‌پور

 4. نظر شما درباره این عکس چیست؟  

 5. علی ربیعی: هرکس غیر روحانی رئیس‌جمهور بود، شرایط بدتری داشتیم

 6. واکنش کاربران توییتر به ماجرای عادل فردوسی پور/ از حذف سلبریتی سالاری تا کج سلیقگی و ذبح فرزند/ باید قدر سرمایه‌ها را بدانیم/ چرا یک برنامه تلویزیونی باید کانون قدرت فرد خاصی شود؟

 7. استاندار گلستان برکنار شد/دستور فرمانده معظم کل قوا به رئیس ستاد کل نیروهای مسلح/خطر درکمین گلستان،سدبندها پرشدند/ آق‌قلا زیر آب رفت

 8. استاندار سابق گلستان: سرباز نظام هستم و به دستورات دولت عمل می‌کنم

 9. برایان هوک: کارمان با ایران تازه شروع شده!

 10. سیل در ایران/ سیلاب به شیراز و لرستان هم رسید/ احتمال سیلابی‌شدن رودخانه‌های استان تهران/ بیش از ۹۰ درصد منازل آق‌قلا از آب تخلیه شد

 11. روایت محسن رضایی از «انفجار امید» در آق‌قلا  

 12. توضیح وزیر کشور در مورد سفر خارجی استاندار گلستان/ از یک ماه پیش درخواست داده بودند  

 13. مخفی کاری دولت در واگذاری جزیره کیش به چینی ها؟/ سکوت مدیران ارشد

 14. طغیان مسیل در دروازه قرآن شیراز بیش از ۲۰۰ خودرو را با خود برد/ تکمیلی: شمار کشته‌ها به ۱۸ تن رسید/ اسامی مصدومان و کشته‌شدگان

 15. احمدی نژاد: اصلاح طلبان بر سر ریاست جمهوری علی لاریجانی معامله سیاسی کرده‌اند

 16. جهانگیری: مدیری که نمی تواند از خود بگذرد نباید مسئولیت قبول کند

 17. مسئولیت پذیرش اینس‌تکس و FATF با کدام نهاد است؟

 18. سیل به دروازه قرآن شیراز رسید  

 19. استاندار گلستان: برای درمان جراحات ناشی از بمب شیمیایی به خارج رفته بودم

 20. واعظ آشتیانی: اصلاح‌طلبان با دست پس می‌زنند و با پا پیش می‌کشند و در شرایط اقتصادی به وجود آمده شریک دولت هستند/ مردم به دنبال افرادی هستند که حافظ منافع ملی و انقلابی باشند

 21. درباره سال رونق تولید

 22. ظهره‌وند در گفتگو با الف: دولتمردان متوجه شدند که نگاه به غرب به کشور لطمه می‌زند/ چرا از ظرفیت ایران در منطقه استفاده نمی‌کنیم؟/ درسی که امضای جان کری و اوباما به برخی از سیاسیون داد

 23. رئیس‌جمهور قشم را به مقصد تهران ترک کرد

 24. نقوی‌حسینی در گفتگو با الف: متاسفانه برخی از نمایندگان در مجلس حافظ منافع دولت هستند نه مردم/ مجلس در سال گذشته موثر عمل نکرد و وظیفه خود را انجام نداد/ ویژگی یک نماینده خوب چیست؟

 25. پاسخ به سه سوال درباره رابطه رونق تولید و معیشت مردم

پربحث‌های امروز

 1. رئیس جمهور بجای دستور تلفنی در مناطق سیل زده حضور یابد

 2. پیام روحانی درباره سیل اخیر: تسلیت به خانواده قربانیان بویژه در شیراز/ دستور به وزیر کشور برای رسیدگی سریع حادثه شیراز

 3. روحانی: قدم اول تخلیه آب از شهرها است/تشکر از ارتش، سپاه و وزیر کشور

 4. سیل در ایران/ تهران در وضعیت هشدار/ جاری‌شدن دوباره سیلاب در شیراز/ سطح آب کارون بالا آمده است

 5. یگان‌های ارتش در دروازه قرآن شیراز مستقر شدند/ همه امکانات نزاجا در شیراز آماده کمک‌رسانی هستند

 6. دستور پیگیری رئیس قوه قضاییه به سازمان بازرسی کل کشور و مسئولان قضایی استان‌های سیل زده

 7. نوبخت و نمکی به شیراز سفر کردند

 8. اعزام نفربرهای ارتش به منطقه سعدیه شیراز/ اسکان بیش از ۱۱۰۰ نفر از مردم در مراکز ارتش

 9. پیام رهبر انقلاب در پی حادثه سیل در شیراز

 10. درخواست وزیر کشور از مراجع قضایی درباره حواشی سیل

 11. آغاز روند بازسازی منازل مردم گنبدکاووس از صبح امروز/ تسریع روند پاکسازی با دستور ویژه به شهرداری و آتش‌نشانی

 12. روحانی: تصمیم ترامپ در بخشیدن یکجانبه جولان به صهیونیست‌های غاصب، استعماری است و معنا ندارد/ دولت با تمام توان برای جبران خسارات ناشی از سیل اخیر تلاش می‌کند

 13. سردار جعفری: همه امکانات برای مناطق سیل‌زده ارسال شده/ اولویت اصلی خروج و تخلیه آب است

 14. سیلاب در سرپل‌ذهاب خسارت هنگفتی به زیرساخت‌ها وارد کرد/ جابجایی 50 خانوار زلزله‌زده

 15. آمادگی تهران در برابر سیل احتمالی/ جای نگرانی نیست

 16. تعطیلی تمامی مراکز تفریحی رفاهی در بستر رودخانه‌های شمیرانات و آماده باش در برابر سیل احتمالی

 17. سد کرج ۹۰ میلیون متر مکعب ظرفیت خالی دارد/روستاهای اطراف چالوس را خطری تهدید نمی کند

 18. ترخیص 69 تن از مصدومان سیل شیراز/ 41 تن همچنان تحت درمان

 19. آخرین وضعیت مازندران 10 روز پس از سیل

 20. حکایت آشنایی و همکاری آیت الله خامنه‌ای با اهل سنت/ تجدید دیدار با دوستان در تبعیدگاه

 21. شرایط گمیشان کاملا عادی است/ اخبار رسانه‌ها مبنی بر ورود سیلاب به شهر خلاف واقع است

 22. جهانگیری:مدیران استان تهران برای سیل احتمالی آماده باشند

 23. سیل 7 پل و یک روستا در چهارمحال و بختیاری را با خود برد

 24. فرمان تخلیه شهر گمیشان صادر شد/سرازیر شدن آب گرگانرود

 25. شرایط اروندکنار به ماشین‌آلات بیشتری نیاز دارد/ برخی از منازل اروندکنار تخلیه شدند

پربحث‌های دیروز

 1. استاندار سابق گلستان: سرباز نظام هستم و به دستورات دولت عمل می‌کنم

 2. برایان هوک: کارمان با ایران تازه شروع شده!

 3. روایت محسن رضایی از «انفجار امید» در آق‌قلا  

 4. رئیس‌جمهور قشم را به مقصد تهران ترک کرد

 5. جهانگیری: مردم ۷۲ ساعت همکاری کنند/ وضعیت همه سدهای کشور مطلوب است

 6. حضور امام جمعه سابق خرمشهر در میان سیل زدگان خرمشهر + تصویر

 7. سیل گلستان و سیل شایعات + تصاویر

 8. دولت درگیر زدوبند سیاسی است/مطالبات مردم توسط اصلاح‌طلبان محقق نشد

 9. وزیر کشور: دولت موظف به پرداخت خسارت سیل زدگان است

 10. علوی برای بررسی ابعاد خسارات سیل عازم شیراز شد

 11. استاندار فارس: سیل شیراز کنترل شده و امداد رسانی در حال انجام است

 12. رئیس جمهوری به صورت مستمر پیگیر اقدامات انجام شده برای سیل زدگان است

 13. جلسه ستاد مدیریت بحران کشور به ریاست جهانگیری آغاز شد

 14. بخشنامه معاون اول رییس جمهور: کلیه استانداران و فرمانداران به طور تمام وقت در محل کار خود حضور داشته باشند

 15. روحانی: برآوردهای نهایی برای جبران خسارت های مناطق سیل زده برای تصویب در جلسه چهارشنبه هیات دولت آماده شود/ آماده باش کامل به استانداران و فرمانداران سراسر کشور

 16. لاریجانی: اقدام ترامپ در به رسمیت شناختن الحاق جولان به رژیم صهیونیستی محکوم است

 17. اردوغان: موضوع جولان سوریه را به سازمان ملل می‌بریم

 18. وزیر کشور: سیلاب آق‌قلا و گمیشان باید به دریا هدایت شود/ گنبدکاووس به حالت عادی برگشت

 19. فرماندار آق‌قلا: وضعیت آق‌قلا همچنان بحرانی است

پربحث‌های هفته

 1. رئیس‌جمهور در قشم، مردم در سیل

 2. رئیس جمهور بجای دستور تلفنی در مناطق سیل زده حضور یابد

 3. علی ربیعی: هرکس غیر روحانی رئیس‌جمهور بود، شرایط بدتری داشتیم

 4. استاندار سابق گلستان: سرباز نظام هستم و به دستورات دولت عمل می‌کنم

 5. برایان هوک: کارمان با ایران تازه شروع شده!

 6. روایت محسن رضایی از «انفجار امید» در آق‌قلا  

 7. احمدی نژاد: اصلاح طلبان بر سر ریاست جمهوری علی لاریجانی معامله سیاسی کرده‌اند

 8. جهانگیری: مدیری که نمی تواند از خود بگذرد نباید مسئولیت قبول کند

 9. مسئولیت پذیرش اینس‌تکس و FATF با کدام نهاد است؟

 10. استاندار گلستان: برای درمان جراحات ناشی از بمب شیمیایی به خارج رفته بودم

 11. واعظ آشتیانی: اصلاح‌طلبان با دست پس می‌زنند و با پا پیش می‌کشند و در شرایط اقتصادی به وجود آمده شریک دولت هستند/ مردم به دنبال افرادی هستند که حافظ منافع ملی و انقلابی باشند

 12. ظهره‌وند در گفتگو با الف: دولتمردان متوجه شدند که نگاه به غرب به کشور لطمه می‌زند/ چرا از ظرفیت ایران در منطقه استفاده نمی‌کنیم؟/ درسی که امضای جان کری و اوباما به برخی از سیاسیون داد

 13. رئیس‌جمهور قشم را به مقصد تهران ترک کرد

 14. نقوی‌حسینی در گفتگو با الف: متاسفانه برخی از نمایندگان در مجلس حافظ منافع دولت هستند نه مردم/ مجلس در سال گذشته موثر عمل نکرد و وظیفه خود را انجام نداد/ ویژگی یک نماینده خوب چیست؟

 15. میرسلیم در گفتگو با الف: متاسفانه دولت خط‌مشی خود را تغییر نداده است/ اشتباه دولت در سیاست ارزی موجب تشدید رکود، تورم و گرانی شد

 16. ضرغامی به روحانی: خودتان چکمه به پا کنید!

 17. روحانی: سال جدید، سال مهار تورم، متعادل کردن قیمت ارز و سال دوستی بیشتر با همه همسایگانمان است/ دولت برنامه‌های جدید خود را در اوایل سال جدید اعلام خواهد کرد

 18. پیام روحانی درباره سیل اخیر: تسلیت به خانواده قربانیان بویژه در شیراز/ دستور به وزیر کشور برای رسیدگی سریع حادثه شیراز

 19. چشم انداز تقابل بین ایران و آمریکا در سال 98 /آیا همه گزینه‌ها روی میز است؟

 20. جهانگیری: مردم ۷۲ ساعت همکاری کنند/ وضعیت همه سدهای کشور مطلوب است

 21. چرا جهانگیری جلوی حکم مناف هاشمی را گرفت؟

 22. حسام‌الدین آشنا، از مشایی روحانی تا سخنگوی مجازی دولتمردان

 23. ۹ نکته در تحلیل سال ۹۷؛ از جنگ تمام عیار اقتصادی تا جریانی که نسخه سازش پیچید/ امروز باید جوابگو باشند

 24. حضور امام جمعه سابق خرمشهر در میان سیل زدگان خرمشهر + تصویر

 25. کی آقای جهانگیری را عزل می‌کند؟!  

آخرین عناوین