مزایا و معایب استانی شدن انتخابات مجلس چیست؟

دکتر جعفر قادری*،   3971017097 ۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

طبق طرحی که اخیرا کلیات آن در شور اول صحن علنی مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده و برای بررسی جزئیات به کمیسیون‌ شوراها و امور داخلی مجلس ارجاع شده و کلیات و جزییات آن در این کمیسیون به تصویب رسیده است، مقرر شده تا با حفظ ساختار حوزه‌های انتخابیه شهرستانی، از بین افرادی که حد نصاب تعیین شده در حوزه فرعی (شهرستان) را داشته باشند، هر فردی که رای بیشتری در استان داشته باشد به عنوان نماینده آن حوزه انتخاب شود. این مدل در حقیقت حفظ ساختار نظام انتخاباتی اکثریتی ولی گسترش محدوده حوزه انتخاباتی از شهرستانی به استانی است.

این اصلاح ساختار انتخاباتی که نوعی اصلاح در نظام انتخاباتی اکثریتی است و در جهت انتخاب افراد کلان‌نگر‌تر و توانمندتر مطرح شده، ممکن است نسبت به نظام انتخاباتی اکثریتی فعلی مزایایی داشته باشد، ولی در کل اشکالات زیادی دارد که در اینجا به اختصار به بخشی از این مشکلات تیتروار اشاره می‌شود:

۱- انتخاب نصاب بیست و یا ده درصدی برای رای حوزه فرعی (شهرستانی) جهت ورود به مرحله رقابت‌های استانی مبنای قابل دفاعی ندارد و این نصاب می‌تواند کمتر یا بیشتر باشد. با تغییر در این نصاب، وزن حوزه‌های فرعی در انتخاب افراد بیشتر و یا کمتر خواهد شد.

۲- اگر نصاب در حوزه‌های فرعی پایین باشد، نمایندگان انتخاب شده اهمیت کمتری برای حوزه‌های فرعی قائل شده و بیشتر وقت خود را صرف حل مشکلات شهرها و مناطق پر جمعیت استان می‌نمایند. در این صورت بیشترین ضرر و زیان متوجه مناطق کم‌جمعیت و محروم استان خواهد شد.

۳- تبلیغ در حوزه انتخابیه بزرگتر استانی نسبت به حوزه کوچکتر شهرستانی مستلزم صرف هزینه‌های مالی بیشتر است که کاندیداها را وادار به استفاده از اسپانسرهای مالی و مدیون شدن به باندهای ثروت و مکنت خواهد کرد.

۴- چون ساختارهای تعریف شده‌ای برای انتخاب کاندیداها در سطح حوزه‌های فرعی (شهرستانی) وجود ندارد، با دخالت پدرسالاران جریان‌های سیاسی در مرکز استان، شانس ورود افراد تامین‌کننده مالی لیست‌ها و آقازاده‌ها بیشتر خواهد شد.

۵- اگر در گذشته نگرانی ازحاکمیت اقلیت منسجم بر اکثریت غیر منسجم فقط در برخی از حوزه‌های فرعی وجود داشت، با افزایش محدوده حوزه‌های فرعی به حوزه‌های استانی، این نگرانی به مراتب بیشتر است. در استان‌هایی که اقلیت‌های مذهبی در مقابل اکثریت مذهبی یا اقلیت قومی در مقابل اکثریت‌های قومی وجود دارد و احتمال اجماع اقلیت و تفرق اکثریت هم دور از ذهن نیست، این مشکل جدی‌تر است.

۶- هرچند اکثریت مجلس در شور اول به کلیات این طرح رای مثبت داده است ولی تضمینی برای تایید جزییات طرح در شور دوم در صحن مجلس وجود ندارد. قطعا در شور دوم نمایندگانی که فضا و بستری برای انتخاب شدن خود در صورت اصلاح نظام انتخاباتی نمی‌بینند به این طرح رای نخواهند داد.

۷- این طرح اگرچه تکلیف انتخابات را در یک مرحله روشن می‌کند و نیازی به برگزاری مرحله دوم انتخابات نیست ولی هزینه‌های تبلیغات استانی در این نظام انتخاباتی به‌مراتب بیشتر از برگزاری انتخابات در دور دوم در برخی از حوزه‌های انتخاباتی است.

۸- در این نظام انتخاباتی در هر استان یک جریان سیاسی، مذهبی و یا قومی برنده انتخابات است و جریان مقابل هیچ سهمی از کرسی‌های مجلس نخواهد داشت. در این صورت جریان غایب چون نماینده‌ای در مجلس ندارد، عملا سهمی در موضوعات و مسائل شهرستانی، استانی و حتی ملی نخواهد داشت و این موضوع برای امنیت ملی ایجاد مشکل می‌کند.

در صورتیکه اصرار بر توسعه حوزه‌های انتخابیه از محدوده شهرستانی به استانی با حفظ حوزه‌های شهرستانی باشد، نظام انتخاباتی اکثریتی نظام مناسبی نیست و این نظام باید به نظام انتخابات تناسبی استانی- شهرستانی تغییر کند. در این صورت نظام انتخاباتی تناسبی استانی- شهرستانی هم امکان انتخاب نمایندگان توانمندتر  و هم منطبق با عدالت را فرهم می‌کند. به عبارت بهتر با تغییر نظام انتخاباتی هم کارایی و هم عدالت مورد توجه قرار می‌گیرد.

ویژگی‌های نظام انتخاباتی تناسبی استانی- شهرستانی

۱- حوزه های فرعی شهرستانی مثل گذشته حفظ شود و شرط لازم برای ورود نامزد به رقابت استانی، داشتن نصاب تعریف شده در حوزه فرعی (شهرستانی) باشد.

۲- حوزه انتخاباتی اصلی استان است و از بین افرادی که در حوزه انتخاباتی فرعی نصاب لازم را داشته باشند، فردی نماینده حوزه فرعی است که در استان نسبت به رقیب رای بیشتری داشته باشد.

۳- در استان حوزه های انتخابیه تک نماینده‌ای و چند نماینده‌ای وجود دارد.

۴- نظام انتخاباتی از اکثریتی به تناسبی تغییر یابد.

۵- انتخابات در یک مرحله انجام شود.

۶- نامزدها یا بصورت مستقل و یا در قالب ائتلاف‌های تخصصی، سیاسی، مذهبی و قومی امکان ثبت نام داشته باشند.

۷- نظام رای گیری از نوع باز باشد و رای دهندگان امکان انتخاب نامزدها از بین افراد مستقل، یک لیست و یا لیستهای مختلف را داشته باشند.

۸- برای اینکه ائتلافهای متعددی شکل نگیرد حدنصاب رای برای دادن سهم به هر ائتلاف کف رای 5 درصد درنظر گرفته شود.

۹- برای جلوگیری از اجحاف به کاندیداهای مستقل، در هر حوزه انتخابیه فرعی که نامزد و یا نامزدهای مستقل رای بیشتری از نامزدهای ائتلافی در آن حوزه داشته باشند، کرسی آن حوزه به نماینده مستقل اختصاص داده شده و کرسی‌های باقیمانده به نسبت سهم، بین ائتلافها توزیع شود.

۱۰- پس از اختصاص کرسی به نامزدهای مستقلی که در حوزه‌های فرعی، آراء آنها بیشتر از آراء نامزدهای ائتلافی در آن حوزه است، باقیمانده کرسی‌ها به نامزدهای هر ائتلاف براساس سهم آن ائتلاف از کرسی‌های باقیمانده و به ترتیب بیشترین درصد رای و با اولویت حوزه‌های چند نماینده‌ای در درون هر ائتلاف اختصاص یابد.

مزایای نظام انتخاباتی تناسبی استانی- شهرستانی

۱- امکان ثبت نام نامزدها هم به صورت مستقل و هم در قالب ائتلاف وجود دارد. نامزد ائتلافی نمی‌تواند در بیش از یک ائتلاف حضور داشته باشد.

۲- امکان معرفی بیشتر از یک ائتلاف در درون یک جناح وجود دارد.

۳- اگرچه محدودیتی برای شکل‌گیری ائتلاف در درون هر جریان وجود ندارد ولی نصاب 5 درصدی باعث میشود تا درون هر جریان ائتلاف‌های متعددی شکل نگیرد.

۴- این نظام انتخاباتی به شکل‌گیری احزاب و تقویت آن بدون وابستگی به کمکهای مالی دولتها کمک میکند.

۵- افراد حاضر در ائتلاف‌ها از تبلیغات انفرادی و توصیه به تک‌رای خودداری میکنند. توصیه نامزد به طرفداران برای رای به افراد هم ائتلافی باعث افزایش سهم ائتلاف از کرسی‌ها و افزایش شانس انتخاب شدن آن نامزد خواهد شد.

۶- از تلون سیاسی نمایندگان انتخاب شده جلوگیری میکند، چراکه فرد از ابتدا با پرچم یک ائتلاف مشخص، انتخاب می‌شود ودر طول دوران نمایندگی با همین شناسنامه و هویت ادامه کار می‌دهد.

۷- چون افراد هر ائتلاف براساس بیشترین رای انتخاب می‌شوند، افراد توانمند هر ائتلاف انتخاب و افراد پایین جدول حذف می‌شوند.

۸- هر جریانی در هر دوره‌ای در حوزه انتخابیه استانی حضور دارد ولی سهمش در هر دوره نسبت به دوره دیگر کم و زیاد می‌شود.

۹- چون وابستگی نمایندگان به هر ائتلاف مشخص است، دولت های مستقر در ارزیابی رای نمایندگان دچار اشتباه نمی‌شوند.

۱۰- از حاکمیت اقلیت بر اکثریت بدلیل تشکیل ائتلافهای مختلف در جناح اکثریت و تفرق آراء اکثریت جلوگیری می‌کند.

۱۱- نقش پدر سالاران جناحی در انتخاب لیست‌های انتخاباتی کمرنگ‌تر می‌شود.

۱۲- رقابت بین لیست‌ها باعث می‌شود تا جناحها، افراد توانمند را معرفی نمایند.

۱۳- تاثیر عملکرد نامناسب نمایندگان یک لیست در کاهش سهم آن لیست در دور بعد، باعث می‌شود تا لیست‌ها در دوران نمایندگی بر عملکرد نمایندگان معرفی شده خود، کنترل و نظارت بیشتری داشته باشند.

۱۴- دوران ماندگاری نمایندگان توانمند از جناحهای مختلف در مجلس بیشتر می‌شود.

۱۵- رای‌دهندگان تحت هر شرایطی مطمئن هستند که جناح آنها در حوزه انتخابیه استانی نماینده دارد، اگرچه تعداد این نمایندگان در هر دوره نسبت به دوره‌های دیگر ممکن است کم و زیاد شود. براین اساس مردم از ابتدا روی جناح و جریان مورد علاقه خود حساب باز کرده و منتظر روشن شدن فضای انتخاباتی در روزهای نزدیک به انتخابات نخواهند ماند.

۱۶- چون همه جریانهای مطرح کشور در همه دوره‌ها حضور دارند تعامل جریانها برای پیشبرد کار کشور بیشتر می‌شود.

۱۷- حق و حقوق نامزدهای مستقل تضییع نمی‌شود.

۱۸- درصد مشارکت مردم در این نظام انتخاباتی بیشتر از انتخابات اکثریتی است.

۱۹- در این مدل برخلاف مدل استانی اکثریتی مد نظر کمیسیون شوراها، نیازی به مستثنی کردن استانهای دارای تنوع قومی و قبیله‌ای و یا تنوع مذهبی وجود ندارد و در همه استانها قابلیت اجرا دارد.

۲۰- در این مدل انگیزه برای اجتناب نمایندگان از کارهای روزمره و واگذاری آنها به شوراهای استان‌ها بیشتر از سایر مدلها است.

۲۱- در این مدل همکاری بین نمایندگان انتخاب شده در درون هر ائتلاف بیشتر از سایر مدل‌های انتخاباتی است.

برای اینکه با مکانیزم انتخاب نمایندگان در یک حوزه استانی شناخت بیشتری ایجاد شود، در یک نمونه استانی  یعنی استان فارس که دارای تعدادی حوزه تک نماینده‌ای و یک حوزه چند نماینده‌ای است، این مدل را توضیح می‌دهیم.

*مثالی از مدل انتخاباتی پیشنهادی در حوزه انتخابیه اصلی (استان فارس) و حوزه های فرعی آن

 

توضیحات:

۱- در دو حوزه‌ای که رای یک نامزد مستقل از رای نامزدهای ائتلافی در هر کدام از این حوزه‌ها بیشتر است، یعنی در حوزه سپیدان تنها کرسی آن حوزه و در حوزه شیراز یک کرسی از 4 کرسی به نامزدهای مستقل اختصاص داده شده و در حوزه اصلی (استان فارس) تکلیف 2 نماینده از 18 نماینده مشخص خواهد شد.

۲- در حوزه شیراز که حوزه ای چند نماینده‌ای است و یک کرسی آن به نامزد مستقل دارای رای بالاتر از یکی از نامزدهای ائتلافی تعلق گرفته است، رقابت بر سر 3 کرسی باقیمانده می‌باشد. چون سهم ائتلاف آفتاب از کل آراء ائتلافها در این حوزه 1.73  کرسی از 3 کرسی است و  بخش اعشار این عدد بزرگتر از نیم و قابل گرد کردن است به این ائتلاف 2 کرسی و به ائتلاف مهتاب 1 کرسی باقیمانده اختصاص داده می‌شود.

۳- چون سهم ائتلاف آفتاب از کل آراء ائتلاف‌ها در استان 0.64 است از 16 کرسی قابل اختصاص به ائتلاف‌ها 10 کرسی آن به ائتلاف افتاب و 6 کرسی آن به ائتلاف مهتاب اختصاص می‌یابد.

۴- از ۱۰کرسی ائتلاف آفتاب دو کرسی به نامزدهای با رای بالاتر این ائتلاف در شیراز  و 8 کرسی باقیمانده به ترتیب به نامزدهای این ائتلاف در حوزه‌های فرعی فسا، جهرم، استهبان، لار، کازرون، آباده، لامرد و خرامه اختصاص داده خواهد شد.

۵- از ۶ کرسی ائتلاف مهتاب یک کرسی به نامزد با رای بالاتر این ائتلاف در شیراز و 5 کرسی دیگر به نامزدهای این ائتلاف در حوزه‌های فرعی اقلید، مرودشت، داراب، فیروزآباد و ممسنی اختصاص داده خواهد شد.

 

*نماینده ادوار هشتم و نهم شیراز

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۷۱۱۸۱۰۱۴:۵۸:۳۹ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
نمایندگان فعلی دنبال این هستن که رقبا را از گود خارج کنن
ناشناس۷۱۱۸۱۲۱۴:۵۹:۲۶ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
هیچ فایده ای نداره از نمایندگان نباید انتظار داشت برای مردم کار کنند
ناشناس۷۱۱۸۳۸۱۵:۱۱:۰۸ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
نه نتها انتخابات بلکه باید کشور به صورت ایالتی اداره شود در اینصورت نود درصد مشکلات فعلی حل خواهد شد
محمد عوام۷۱۱۹۰۶۱۵:۵۷:۱۷ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
نمایندگانی که فضا و بستری برای انتخاب شدن خود در صورت اصلاح نظام انتخاباتی نمی‌بینند به این طرح رای نخواهند داد
ناشناس۷۱۲۰۹۷۱۸:۴۲:۱۳ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
تا زمانی که حزب نداشته باشیم همینه
شهاب۷۱۲۱۱۵۱۸:۵۷:۲۹ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
نمایندگان شهرستان ها باید باشن درکنار این مجلس باید مجلس اولیایی تشکیل بشه که نمایندگانش استانی باشند

پربحث‌های امروز

 1. هزينه‌هاي يك دروغ!

 2. روایت واقعی از گودال جنجالی رآکتور اراک

 3. سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکا در سواحل هرمزگان

 4. سرنگونی پهپاد جاسوسی «گلوبال هاوک» آمریکا در هرمزگان/ واکنش متناقض واشنگتن

 5. مشخصات و تصاویر پهپاد جاسوسی آمریکا که سپاه سرنگون کرد+ عکس

 6. اجماع نظر بر سر تخلف در افزایش حقوق کارمندان

 7. موگرینی: برجام عنصر اصلی حفظ امنیت و ثبات در منطقه است

 8. اقدام به موقع وزارت نفت در شناسایی وجوه ارزی راکد نزد یکی از صرافی‌ها

 9. دستور ترامپ به مشاورانش برای عقب‌نشینی از اظهارات تند علیه ایران

 10. پشت‌پرده چادرنشینی در کرمان!   

 11. بورس نفت با کاهش قیمت نفت تحریمی، رونق می‌گیرد/ بعضی‌­ها از بورس انتظار معجزه دارند

 12. چرا نفت در بورس به فروش نمی‌رسد؟

 13. واکنش پنتاگون به سرنگونی پهپاد آمریکایی بر فراز آسمان ایران

 14. ادعای تقلب ۷ میلیونی محمدرضا خاتمی در انتخابات ۸۸ چقدر درست است؟

 15. شمشیر‌ زن عصر جدید: نمی‌دانم پشت صحنه چه بود که من حذف شدم

 16. انتقاد نماینده مجلس از استخدام افراد خاص در وزارت نفت

 17. شمخانی: مرز هوایی ما خط قرمز است/ به متجاوز همواره پاسخ سخت داده و خواهیم داد

 18. سود ساخت و ساز مسکن چند درصد است؟

 19. ایران به دنبال ۳ پیروزی دیگر در اردبیل + برنامه و جدول

 20. پمپئو: به دنبال جنگ نیستیم

 21. زیباترین تصاویر ثبت شده از آسمان در سال ۲۰۱۹  

 22. ماست بخورید تا سرطان نگیرید

 23. سرلشکر سلامی: مرزهای کشور خط قرمز است/ مقابله قاطع و سریع با هرگونه تعرضی

 24. اروپایی ها برای کشیدن فتیله بحران بین واشنگتن و تهران چه می توانند بکنند؟

 25. هدف کمپین «فشار حداکثری» علیه ایران

پربحث‌های دیروز

 1. می‌شود برجام را با روسیه و چین ادامه داد؟

 2. مدیر مالی وزارت نفت در حین خروج از کشور دستگیر شد

 3. شبهات امنیتی قانون اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی و مردان خارجی

 4. حاشیه‌های مناظره زاکانی و تاجزاده/فردی که قرار بود جانشین زنگنه شود/چرا دادگاه محمدرضا خاتمی به صورت کامل از تلویزیون پخش نمی شود؟

 5. جدیدترین صحنه‌سازی آمریکا علیه ایران در حادثه نفتکش‌ها

 6. نفس مستاجران به شماره افتاد/ آیا دست دولت برای تنظیم بازار اجاره بسته است؟

 7. آیت‌الله علوی گرگانی خطاب به ناجا: نگذارید نعمت حجاب از دست برود

 8. ناگفته‌های مداح مشهور از نوحه جنجالی‌اش/ خانمی در کانادا آغازگر این ماجرا بود

 9. پاسخ الف به جوابیه علی مطهری با ارجاع به مشروح مذاکرات مجلس/ ادعای غلط خود را اصلاح کنید+ سند

 10. نوبخت: اگر نمایندگان مجلس فرمول بهتری برای افزایش حقوق کارمندان ارائه کنند اجرا می کنیم

 11. قراردادهای مالی خانگی را ثبت کنید تا جرائم کمتر شود

 12. تهدید نماینده آمل در صورت واردات برنج در فصل برداشت/با وزرا بی حساب و کتاب نمی مانیم

 13. تاج: لیگ برتر را برگزار نمی‎‌کنیم

 14. اعترافات دختر هنجارشکن/ نیم لیتر مشروب خورده بودم!  

 15. آلمان به پیروی از آمریکا ایران را در حادثه دریای عمان متهم کرد

 16. ترامپ: ببینیم درباره ایران چه پیش می‌آید

 17. آیت‌الله رئیسی: همه دستگاه‌ها در کشور ماموریت پیشگیری از وقوع جرم را برعهده دارند

 18. چرا عقب‌نشینی؟ چرخش موضع بن‌سلمان مقابل ایران؛ از ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹

 19. ابهام جدید در ماجرای افزایش حقوق ۹۸/ تایید مصوبه دولت از طرف هیئت تطبیق قوانین مجلس

 20. دادستان: مردم از قوه قضائیه انتظار اجرای عدالت دارند/ از ماه آینده شاهد تحولات بزرگی در فضای مجازی خواهیم بود

 21. سازمان امور مالیاتی: فقط خریداران سکه از بانک مرکزی مالیات می‌دهند

 22. چهره زشت پایتخت طبیعت ایران  

 23. لوازم خانگی ایرانی جایگزین کره‌ای‌ها می‌شود

 24. سخنان مادر و وکیل علیرضا شیرمحمدعلی درباره مرگ این زندانی

 25. اسلامی خبر داد: طرح دولت برای خانه‌دار کردن کارمندان جوان

پربحث‌های هفته

 1. شناسايي ضاربان بانوي آمر به معروف در رشت  

 2. روزی که ژاپنی‌ها به ایرانی‌ها حسرت زیادی خوردند!

 3. رئیس انجمن خودروسازان: قیمت تمام شده پراید ۳۹ میلیون‌تومان است

 4. می‌شود برجام را با روسیه و چین ادامه داد؟

 5. آمريكا ديگر چيز چنداني در چنته ندارد كه تاكنون نشان نداده باشد

 6. آقای روحانی، حالا وقت تعویض طلایی است

 7. آیا به افراد مشهور و سلبریتی‌ها بدهکاریم؟

 8. رهبر انقلاب: ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم و با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد/ ترامپ بعد از بازگشت از ژاپن، پتروشیمی ایران را تحریم کرد آیا این پیام صداقت است؟

 9. مدیر مالی وزارت نفت در حین خروج از کشور دستگیر شد

 10. قالیباف در پیامی به جوانان: اگر به میدان انتخابات نیایید، در برهمان پاشنه خواهد چرخید/ نباید منتظر دستور از بالا به پایین باشیم

 11. مسافر جنجالی اسنپ : با میل خودم توییت عذرخواهی را زدم

 12. شبهات امنیتی قانون اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی و مردان خارجی

 13. قوه قضائیه درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی شفاف سازی کند+ اطلاعیه سازمان زندان‌ها

 14. مجلسی این‌چنینم آرزوست

 15. هزينه‌هاي يك دروغ!

 16. نگاهی به مرگ محمد مرسی

 17. دیدار رهبری و نخست‌وزیر ژاپن؛ ۶ درخواست و ۶ پاسخ

 18. تجمع دانشجویان مقابل سفارت انگلیس   

 19. چگونگی عملکرد پلیس راهور در مواجهه با کشف حجاب در خودرو

 20. شعار انتخاباتی قالیباف/ علی مطهری و فریب مردم/ روایت باهنر از افطاری با حضور احمدی نژاد و ناطق نوری

 21. تصویری دیده نشده از بشار اسد  

 22. نشریه آلمانی دی ولت‌ آلمان :جنگ با ایران، دیوانگی خواهد بود/ ترامپ فردی لاف زن است

 23. اقدام جالب شهردار ارومیه/ لهستانی ها شهروند افتخاری شدند!+ عکس

 24. روایت واقعی از گودال جنجالی رآکتور اراک

 25. حضور بانوان در تماشای مسابقات والیبال ایران و کانادا  

پربحث‌های اخیر

 1. هزينه‌هاي يك دروغ!

 2. روایت واقعی از گودال جنجالی رآکتور اراک

 3. حاشیه‌های مناظره زاکانی و تاجزاده/فردی که قرار بود جانشین زنگنه شود/چرا دادگاه محمدرضا خاتمی به صورت کامل از تلویزیون پخش نمی شود؟

 4. سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکا در سواحل هرمزگان

 5. سرنگونی پهپاد جاسوسی «گلوبال هاوک» آمریکا در هرمزگان/ واکنش متناقض واشنگتن

 6. مشخصات و تصاویر پهپاد جاسوسی آمریکا که سپاه سرنگون کرد+ عکس

 7. تهدید نماینده آمل در صورت واردات برنج در فصل برداشت/با وزرا بی حساب و کتاب نمی مانیم

 8. ادعای تقلب ۷ میلیونی محمدرضا خاتمی در انتخابات ۸۸ چقدر درست است؟

 9. انتقاد نماینده مجلس از استخدام افراد خاص در وزارت نفت

 10. شمخانی: مرز هوایی ما خط قرمز است/ به متجاوز همواره پاسخ سخت داده و خواهیم داد

 11. انتقاد ضرغامی از وضعیت زندان‌ها بعد از کشته شدن یک زندانی سیاسی  

 12. سرلشکر سلامی: مرزهای کشور خط قرمز است/ مقابله قاطع و سریع با هرگونه تعرضی

 13. فلاحت‌ پیشه: ایران به دلیل تجاوز پهپاد آمریکایی به سازمان ملل شکایت کند

 14. بازتاب بین‌المللی گسترده سرنگونی پهپاد آمریکایی از سوی سپاه

 15. رهبر انقلاب: شهادت در کردستان با فداکاری و مجاهدت بیشتر توأم بوده است

 16. سکوت جهانگیری درباره خبر اطلاع از فقدان صلاحیت نجفی

 17. باهنر: احتمال دارد یک چهره جدید رئیس‌جمهور شود

 18. «گلوبال‌هاوک»؛ غول ۲۰۰ میلیون دلاری که سپاه آن را ساقط کرد

 19. لاریجانی: در اتاق دربسته نمی توان درباره حقوق مردم تصمیم گیری کرد

 20. آخرین عناوین روزنامه‌های سیاسی

 21. سران قوا روز پنجشنبه جلسه‌ای ندارند

 22. ۵۰ مدیر قید پست دولتی را برای مجلس زدند

 23. تاثیر شهید چمران در صنایع ساخت زیردریایی

 24. آملی لاریجانی: پاسخ عزتمندانه رهبر انقلاب به نخست وزیر ژاپن فصل الخطاب دیپلماسی کشور است

 25. شریعتی سرمایه ای اجتماعی

پربحث‌های دیروز

 1. می‌شود برجام را با روسیه و چین ادامه داد؟

 2. حاشیه‌های مناظره زاکانی و تاجزاده/فردی که قرار بود جانشین زنگنه شود/چرا دادگاه محمدرضا خاتمی به صورت کامل از تلویزیون پخش نمی شود؟

 3. پاسخ الف به جوابیه علی مطهری با ارجاع به مشروح مذاکرات مجلس/ ادعای غلط خود را اصلاح کنید+ سند

 4. تهدید نماینده آمل در صورت واردات برنج در فصل برداشت/با وزرا بی حساب و کتاب نمی مانیم

 5. «همسرکُشی» و «آقازاده‌ها» حال مردم را بد می‌کنند یا امر به معروف؟

 6. احتمال سفر وزرای خارجه سه کشور اروپایی به ایران برای نجات برجام

 7. روحانی: توقف برخی اقدامات در برجام، حداقل اقدام است/ توسعه روابط بانکی با دنیا بدون تصویب دو لایحه‌ در مجمع تشخیص، حاصل نمی‌شود/ دعوت به مذاکره با اعمال فشار به معنای تسلیم است

 8. ربیعی: سفر گردشگران به ایران از این پس بدون ثبت در پاسپورت خواهد بود

 9. جهانگیری: مدیران ارشد باید تا پای عزل مدیری که صرفه جویی نمی کند، پیش بروند

 10. سخنگوی هیأت رئیسه: مجلس اموال و دارایی نمایندگان را شفاف اعلام می‌کند

 11. هدیه‌ رهبر انقلاب به دکتر شریعتی +عکس

 12. بیژن مقدم: شرط پویایی جریان‌های سیاسی بیان سخن نو و عبور از چهر‌ه‌های کهنه است

 13. انتقاد ضرغامی از وضعیت زندان‌ها بعد از کشته شدن یک زندانی سیاسی  

 14. تأکید ایران و ونزوئلا بر تشکیل جبهه سیاسی بین‌المللی برای حمایت از دولت قانونی مادورو

 15. اولتیماتوم به بدعهدان برجام از قلب راکتور آب سنگین اراک

 16. مجلس در نامه‌‌ای اعلام کرد: تخلف دوباره سازمان خصوصی‌‌سازی در واگذاری «کشت‌وصنعت مغان»

 17. آیت‌الله جنتی: موضع رهبر معظم انقلاب، دولت آمريكا را تحقير كرد

 18. ۵۰ مدیر قید پست دولتی را برای مجلس زدند

 19. تاثیر شهید چمران در صنایع ساخت زیردریایی

 20. آملی لاریجانی: پاسخ عزتمندانه رهبر انقلاب به نخست وزیر ژاپن فصل الخطاب دیپلماسی کشور است

 21. شریعتی سرمایه ای اجتماعی

 22. سخنگوی وزارت خارجه: وزیر خارجه ترکیه پنجشنبه به اصفهان می‌رود

 23. شمخانی: تصمیم برجامی ایران مرحله به مرحله و با جدیت ادامه می‌یابد

 24. شمخانی: ایران به کاهش تعهدات هسته‌ای ادامه می‌دهد/ دومین نشست همسایگان افغانستان در تهران

 25. توضیح بعیدی‌نژاد درباره توافق وزارت خزانه‌داری انگلیس با بانک ملت ایران برای پرداخت جریمه

پربحث‌های هفته

 1. روزی که ژاپنی‌ها به ایرانی‌ها حسرت زیادی خوردند!

 2. می‌شود برجام را با روسیه و چین ادامه داد؟

 3. رهبر انقلاب: ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم و با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد/ ترامپ بعد از بازگشت از ژاپن، پتروشیمی ایران را تحریم کرد آیا این پیام صداقت است؟

 4. قالیباف در پیامی به جوانان: اگر به میدان انتخابات نیایید، در برهمان پاشنه خواهد چرخید/ نباید منتظر دستور از بالا به پایین باشیم

 5. قوه قضائیه درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی شفاف سازی کند+ اطلاعیه سازمان زندان‌ها

 6. مجلسی این‌چنینم آرزوست

 7. هزينه‌هاي يك دروغ!

 8. روایت واقعی از گودال جنجالی رآکتور اراک

 9. دیدار رهبری و نخست‌وزیر ژاپن؛ ۶ درخواست و ۶ پاسخ

 10. شعار انتخاباتی قالیباف/ علی مطهری و فریب مردم/ روایت باهنر از افطاری با حضور احمدی نژاد و ناطق نوری

 11. حاشیه‌های مناظره زاکانی و تاجزاده/فردی که قرار بود جانشین زنگنه شود/چرا دادگاه محمدرضا خاتمی به صورت کامل از تلویزیون پخش نمی شود؟

 12. باز هم نتیجه معکوس/ هدف آمریکا از آتش‌سوزی نفتکش‌ها چیست؟

 13. سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکا در سواحل هرمزگان

 14. درباره معادله دروغینی به اسم «یا جنگ یا مذاکره»

 15. کامنت‌های برتر مخاطبان الف: از راننده اسنپ، سوپرمن نسازید/ تناقض در حرف و عمل رامبد جوان/ آقای وزیر نیرو، نمک به زخم مردم نپاشید

 16. افشاگری درباره عامل انفجار نفتکش‌ها +تصاویر

 17. راز یک شعف

 18. چه کسانی برای ملکه بریتانیا در ایران تولد گرفتند؟ +عکس

 19. جایگاه «پرستو» در فقه اسلامی چیست؟

 20. سرنگونی پهپاد جاسوسی «گلوبال هاوک» آمریکا در هرمزگان/ واکنش متناقض واشنگتن

 21. مشخصات و تصاویر پهپاد جاسوسی آمریکا که سپاه سرنگون کرد+ عکس

 22. جهانگیری: دولت برای مقاومت در برابر فشارها برنامه دارد

 23. سردار سلیمانی: شما آمریکایی‌ها ریاض و عربستان را زیر آتش قرار دادید+ فیلم

 24. علی علیزاده: اگر نابغه‌ای همچون امام خمینی نبود انقلاب اسلامی یکساله نمی‌شد

 25. پاسخ الف به جوابیه علی مطهری با ارجاع به مشروح مذاکرات مجلس/ ادعای غلط خود را اصلاح کنید+ سند

آخرین عناوین