آیا حذف صفرهای ریال، حال اقتصاد را خوب می‌کند؟

دکتر محسن زنگنه،   3971017059 ۶۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۹ تکراری یا غیرقابل انتشار

حذف صفر از پول ملی کشور، اقدامی است که برخی کشورها در جهان در برهه‌هایی به آن متوسل شده‌اند و حداقل یک بار آن را تجربه نموده‌اند. از سال ۱۹۲۳ که آلمان و فرانسه برای اولین بار اقدام به حذف صفرهای پول ملی خود نمودند تا به امروز کشورهای زیادی از جمله عربستان، ترکیه، کره جنوبی، افغانستان و برخی کشورهای آمریکای لاتین، اقدام به این کار نموده‌اند. عموما این اتفاق زمانی رخ داده است که به جهت افزایش حجم نقدینگی (که اغلب به جهت چاپ اسکناس برای تامین نیازهای جنگ و یا فراهم نمودن بازسازی کشور بعد از جنگ بوده است)‌،‌ ارزش پول ملی آن کشور به شدت افت نموده، قیمت کالا و خدمات در کشور، از نظر پول ملی به ارقام درشتی میل نموده است.

در ایران نیز که طی دهه های اخیر با شوک های متعدد ارزی و نیز تورم های عموما دو رقمی مواجه بوده، ارزش ریال به شدت افت نموده است به‌گونه‌ای که دیگر رقم های زیر ۱۰۰۰۰ و یا ۵۰۰۰ ریال ، چندان معنی و مفهومی در زندگی اقتصادی مردم ندارد و ۱۰۰۰۰ ریال به یک تومان ، مرسوم و شناخته شده است. بنابراین شاید در نگاه نخست، شرایط ایران شباهت زیادی با کشورهایی که اقدام به حذف صفر نموده اند،‌ داشته باشد و لذا این نسخه ، نسخه‌ای ناگزیر تلقی گردد.

حامیان این طرح، مزایایی از جمله سادگی معاملات و ثبت رویدادهای اقتصادی، سهولت در نقل و انتقال پول، کاهش هزینه‌های حسابداری و نگاه‌داری حساب‌ها، کاهش هزینه چاپ پول و نیز کاهش تورمی انتظاری را برای آن می‌شمارند.

در این خصوص چند نکته است که به اختصار بیان می شود:

۱- مزایای فوق در صورتی است که حذف صفرها به‌گونه‌ای باشد که بتواند تاثیرات مورد انتظار را جامه عمل بپوشاند و این امر با برداشتن یک یا دو صفر محقق نخواهد شد. به نظر می‌رسد در صورتی‌که دولت، الزاماتی را که در زیر می‌آید،‌ رعایت کند، بایستی حداقل بر روی حذف سه و یا حتی چهار صفر،‌ برنامه‌ریزی نماید. حذف یک یا دو صفر و حتی شاید سه صفر، هزینه‌هایی را بر کشور مترتب می‌سازد و در نهایت اهداف مدنظر را محقق نمی‌سازد.

۲- ثبات اقتصادی از الزامات انجام این طرح است. این طرح بایستی زمانی صورت گیرد که قیمت ارزهای عمده از یک ثبات محکمی برخوردار باشد و علاوه بر آن، تورم نیز به زیر ۱۰ و حتی بسیار کمتر از ۱۰ رسیده باشد. بی‌ثباتی در قیمت ارز و یا قیمت کاذب ارز، موجب ایجاد انتظارات کاذب شده و به جهت جو روانی و سازگاری ذهنی بازار و مردم با ارقام گذشته، شرایط برای جهش "قیمت حقیقی ارز " فراهم می‌آید.

بدین معنی که به جهت حذف صفرها،‌ فضای روانی "کاهش قیمت ارز" و یا کاهش "نوسانات قیمت ارز" ایجاد شده،‌ جامعه در برابر افزایش اسمی اندک ارز،‌ مقاومت نمی‌کند و دچار "توهم پولی" در زمینه قیمت واقعی ارز می‌شود و در چنین شرایطی، قیمت ارز افزایش می‌یابد که در این میان، با به میدان آمدن بازار غیر رسمی ارز و دلالان، این افزایش، بیشتر هم خواهد شد.

۳- از سوی دیگر، عدم ثبات قیمت‌های عمومی کالا و خدمات و وجود تورم‌های بالای ۱۰ درصد، از دیگر عواملی است که مانند پادزهر عمل کرده و تاثیر حذف صفرها را برای غلبه بر تورم، خنثی می‌نماید. در اینجا،‌ مصرف‌کنندگان و خریداران کالاهای واسطه‌ای هستند که نمی‌توانند تورم حقیقی را بر اساس "واحد پول جدید" درک نمایند و مکانیسم انتظارات عقلایی دچار اخلال شده، مقاومت جامعه در برابر افزایش آرام و خفی سطح قیمت‌ها، کاهش می‌یابد در حالی‌که، تورم حقیقی نه تنها کاهش نیافته، بلکه افزایش هم یافته است و این یعنی بی‌اعتمادی جامعه به این سیاست و خنثی شدن آثار ضد تورمی آن.

۴- بخش اعظم نقدینگی ۱۷۲۵ هزار میلیارد تومانی کشور، ناشی از عملکرد نظام بانکی کشور و سیاست‌های پولی بانک مرکزی است. این رقم به سادگی و بدون توجه به رشد اقتصادی کشور و سایر شاخص‌های کلان، سالانه بین ۲۰ تا ۲۵ درصد رشد می‌نماید و عدم برنامه ریزی صحیح و ترمیم ساختارهای پولی و بانکی برای هدایت این نقدینگی و یا حداقل کاهش نرخ رشد آن،‌ موجب کم‌اثر شدن سیاست حذف صفر،‌ خواهد بود و اثرات انتظاری آن خیلی زود از بین خواهد رفت.

۵- دولت یازدهم که عمده انرژی خود را صرف کاهش نرخ تورم و کنترل آن نموده بود و از آن به‌عنوان اصلی‌ترین اقدام اقتصادی خود یاد می‌نمود؛ اکنون و در ابتدای راه دولت دوازدهم به یکباره با نرخ تورم بالای ۴۰ درصد (‌و حتی بیشتر )‌ و جهش چند صددرصدی قیمت ارز و طلا مواجه شده است، لذا بدنبال آرامش جو روانی جامعه و مدیریت انتظارات تورمی جامعه است.

همان انتظاراتی که به گفته رییس بانک مرکزی، عمده‌ترین دلیل عدم کاهش سطح عمومی قیمت‌ها علی رغم کاهش نرخ ارز است. از این رو به نظر می‌رسد اتاق فکر اقتصادی دولت به این تصمیم رسیده است که با کاهش صفرهای ریال، جو روانی جامعه را نسبت به سیاست های خود،‌ بهبود بخشد بیش از آنکه این سیاست یک سیاست اقتصادی باشد بیشتر یک استراتژی سیاسی است برای بهبود وجهه سیاسی دولت.

۶- نهایت آنکه، به جهت وضعیت اقتصادی کشور در حال حاضر،‌ سیاست حذف صفر از پول ملی، نه تنها، نمی‌تواند اهداف مدنظر را تحقق بخشد، بلکه جامعه را با هزینه‌های هنگفت مادی و حتی معنوی مواجه می‌سازد.

هزینه مادی به جهت هزینه‌های چاپ اسکناس‌های جدید، جمع‌آوری اسکناس‌های قدیمی و نیز لزوم تغییر در نرم افزارهای اقتصادی کلان و خرد کشور و هزینه‌های معنوی به جهت اعمال فشار بر محیط‌های کسب و کار و بنگاه‌های اقتصادی و حتی خانوارها به جهت تطبیق آنها با شرایط موجود آن هم در شرایطی که حال بنگاه‌های اقتصادی و اغلب کسب و کارها چندان حال مطلوبی نیست و خانواده‌ها هم زیر بار گرانی و عدم ثبات اقتصادی و نیز فشار حاصل از تحریم‌های خارجی‌، تحمل فشار روانی جدید را ندارند.

۷- پیشنهاد می‌گردد اکنون که مجلس و دولت در حال تنظیم و تصویب قانون بودجه سال آینده کشور هستند،‌ تمام همت و توان خود را در سال آینده بکار بندند تا ثبات اقتصادی را در کشور حاکم،‌ نرخ ارز را تعدیل و تورم را به نرخ مطلوب و منطقی و نیز پایدار کاهش دهند و علاوه بر آن،‌ سواد مالی بنگاه‌های اقتصادی و خانواده‌ها را در این زمینه افزایش و زیر ساخت های لازم را مهیا سازند تا انشاالله در سال‌‌های آینده در صورت فراهم شدن شرایط به این امر اقدام گردد.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۷۱۱۳۰۵۱۰:۱۵:۴۲ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
بله حذف یک صفر که نه ولی چهار صفر . مشت محکمی بر دهان امریکا است که دلارش میشود ده تومان
ناشناس۷۱۱۳۸۰۱۱:۰۱:۴۷ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
عملیات صوری که نفعی برلی اقتصاد نداره پسرم
ناشناس۷۱۱۴۶۷۱۱:۴۴:۳۶ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
تنها راه مذاکره و حل مشکل با دلار است
ناشناس۷۱۱۸۸۹۱۵:۴۱:۰۵ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
کشورهای چین و هند و ترکیه و روسیه با حذف دلار از مبادلات شون موفق شده اند اقتصاد شون را سرو سامان بدهند.
ناشناس۷۱۲۱۵۷۱۹:۳۲:۲۰ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
تنها با حذف صفرها اقتصاد این ممالک جور نشده آنها در زمینه اقتصادی گام هایبزرگی همچون افزایش تولید و افزایش گردشگری و حدف فساد انجام دادن
ناشناس۷۱۲۹۸۲۱۲:۲۷:۰۶ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
ترکیه سال ها قبل این طرح را اجرا کرده و موفق بوده است .
ناشناس۷۱۲۴۰۲۰۰:۲۰:۰۷ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
بر فرض محال اگه مذاکره راه حل باشه باز این دولت و مجلس لیاقت مذاکره هم ندارند! مذاکره قبلی کشور رو ده ها سال عقب انداخت و بدبخت کرد!
ناشناس۷۱۱۹۱۸۱۶:۱۳:۰۲ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
تا دزدی مقامات و عناصر آنها در بیت المال هست هزار صفر هم برچیده شود فرقی نخواهد کرد
ناشناس۷۱۲۱۳۵۱۹:۱۶:۵۲ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
بخاطر همین احتمالا دارن صفر کم میکنن دیگه رقم اعلامی اختلاسها زیاد به نظر نیاد :)
ناشناس۷۱۱۴۶۹۱۱:۴۵:۰۲ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
پس از سیف تیر خلاص را هم نعمتی به اقتصاد خواهد زد رفت
ناشناس۷۱۲۳۴۰۲۲:۴۹:۲۱ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
ببخشید عزیز اون نعمتی نیست . همتی است
ناشناس۷۱۱۵۰۲۱۲:۰۰:۰۱ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
با این حرکت هوشمندانه دلار امریکا سقوط میکنه و امریکا در معرض فروپاشی قرار میگیره
ناشناس۷۱۲۵۰۶۰۶:۵۵:۰۴ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
و انشالله با تدابیر بانک مرکزی نرخ تورم هم به تدریج کاهش پیدا میکنه و دلار میشه 7 تومان !!!
ناشناس۷۱۲۵۱۹۰۷:۲۲:۱۰ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
بعدش هم پیش به سوی دلار 7 تومنی.
ناشناس۷۱۱۳۱۱۱۰:۲۱:۵۲ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
ارزو هاش را انشا نوشته از این حرف ها گذشته
ناشناس۷۱۱۳۹۳۱۱:۰۷:۲۲ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
تنها راه نجات اقتصاد کشور اجرای انقلاب قانون از کجا اورده ای به این ثروت افسانه ای رسیده ای می باشد
ناشناس۷۱۱۳۴۴۱۰:۴۱:۲۳ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
خوبه که صفرها را برداریم شاید اقتصاد سامان گرفت
اقتصاد ندان۷۱۱۶۸۶۱۳:۵۲:۲۲ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
اینها صفر اضافه نکنند، نمیخواد بردارند.
ناشناس۷۱۱۳۴۹۱۰:۴۲:۵۶ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
حال اقتصاد مهم نیست مهم حال جیب بعضی هاست که عالیه
ناشناس۷۱۱۳۵۲۱۰:۴۳:۵۱ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
برید شغل و رونق اقتصادی ایجاد کنید تا همه خوب شود با برجام بازی ، حالا هم با بازی باصفر هیچ چیزی درست نمی شود
ناشناس۷۱۱۶۸۹۱۳:۵۳:۵۳ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
آفرین، بهترین عبارت برای وضع واقعی پیشنهاد حذف سه یا چهار صفر: بازی با صفر بازی با صفر بازی بی ثمر با صفرها
ف.خ۷۱۱۹۲۸۱۶:۱۹:۰۵ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
لطفا بفرمایید با کدام پول و سرمایه کار و رونق اقتصادی برقرار شود؟
ناشناس۷۱۱۳۶۵۱۰:۵۱:۴۷ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
آقای همتی وقتی راننده تاکسی می گوید کرایه شما هزار و هشتصد تومان می شود چقدر باید بهش بدیم؟
ناشناس۷۱۱۵۵۰۱۲:۳۱:۵۵ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
در این گونه مواقع باید به راننده 2 تومان بدهیم بعدش بگیم حالا دویست بقیشو رد کن و اگه راننده گفت آقا این که نمیشه شما هم فقط بگو زنونابین بقیشو بده
رضا۷۱۱۶۳۹۱۳:۲۴:۵۲ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
یک ریال و 80 دینار که رند کنیم میشه 2 ریال
ناشناس۷۱۱۸۴۹۱۵:۱۵:۰۶ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
شما باید دو تومان بدید بگید بقیه اش انعام خیرش ببینی دعاش بجان نعمتی کن
ناشناس۷۱۲۴۷۶۰۳:۰۲:۵۸ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
نه عزیز برادر با حذف ۴ صفر نرخ تاکسی از ۲۰۰۰ تومن (۲۰۰۰۰ ریال) به ۲ ریال خواهد رسید. من که دیگه مسافر کشی نخواهم کرد!
ناشناس۷۱۱۳۶۷۱۰:۵۲:۲۱ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
این صفرها نیستند که مشکل اقتصادی برای ملت درست کرده اند . مغزهای زیر صفر تصمیم گیرندگان هستند که حال اقتصاد را خراب میکنند . وگرنه مسئولین عاقل وکاربلد با 50تا صفر اضافه هم مشکلی براشون درست نمیشه .
ناشناس۷۱۱۳۸۴۱۱:۰۳:۰۲ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
حذف صفر از پول ملی یعنی آماده شدن برای فاجعه ای عظیم در کشور
ناشناس۷۱۱۳۹۴۱۱:۰۷:۴۸ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
نمی دانم چطور هر حرکتی و تصمیمی چگونه بر پیکر این اقتصاد ضربه وارد می کند ولی اگر می خواهید اثر مثبتی در پول ایجاد کنید صفر را حدف نکنید و ریال را حذف کنید یعنی پولی که در اختیار مردم است همان تومان است و قیمت ها هم همان تومان مثلا 10000 ریال به 10000 تومان تبدیل کنیم این می شود کاری کرد و گرنه هیج
رضا۷۱۱۶۶۰۱۳:۳۵:۱۶ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
برادر سردی ات نکند توی این اقتصاد داغون می خواهی درامدت 10 برابر شود؟ نه برادر اگر 10000 ریال 10000 تومان شود قیمت همه کالا ها هم با این پول جدید 10 برابر خواهد شد و این فقط بازی با اعداد است
ناشناس۷۱۱۳۹۸۱۱:۱۲:۱۰ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
همش فریب هیچ تاثیری در اقتصاد نداره
علی 671۷۱۱۴۰۰۱۱:۱۲:۳۸ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
حالا ما همه چیز مون آراسته مونده پولمون .دلتون خوشه .چقدر باید هزینه شود تا پول چاپ شود و چفدر هزینه شود تا این پول در بازار جمع شود .با این گرانی و مملکت داغون و مردم گرسنه .خدا وکیلی دست بر دارید از این ساختگی ها .ارزش پول با بر داشتن صفر ها بالا نمی رود .حودتان و مردم ساده را گول می زنید الان موقع این کار نیست .
ناشناس۷۱۱۴۳۱۱۱:۲۷:۵۵ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
روش همیشگی برخورد با مشکلات : پاک کردن صورت مسئله !!!!
ناشناس۷۱۱۴۳۳۱۱:۳۰:۴۷ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
مسئله حذف صفر از پول ملی مدت‌هاست که مطرح است و از سال ۸۷ که برنامه تحول اقتصادی در جنبه‌های مختلف مثل مالیات و غیره مورد بحث قرار گرفت، مسئله حذف صفر از پول ملی نیز یکی از اجزای آن بود اما در سال ۹۲ به دلیل جهش‌های ارزی شرایط مناسب نبود که این کار اتفاق بیفتد اما در سال‌های بعد باز پیگیری شد و بانک مرکزی درباره حذف صفر از پول ملی مظالعاتی انجام داده و تجربیات دیگر کشورها را نیز دیده است.
ناشناس۷۱۱۴۳۵۱۱:۳۰:۵۹ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
همانطور که با جراحی اقتصادی آمدید گفتید 45000 تومان یارانه می دهیم تا مردم خودشان تصمیم بگیرند با این پول یارانه چه کنند و یادمان نرفته احمدی نژاد می گفت مردم با این پول نروند پرده خانه هایشان را عوض کنند و بعد دیدیم که چطور مریض جراحی شده با چنان وضعیتی وحشتناک دار فانی را وداع گفت که قیمت ها چنان صعودی شد و کار از دست در رفت و بعد تازه مدعی شدید و تهدید کردید نباید یارانه بدهیم و قطع می کنیم و چنان..و الان نه تنها نتوانستید قیمتها را کنترل کنید که بلکه همان یارانه اولیه را که قرار هم بود با افزایش قیمتها افزایش پیدا کند را هم ندارید بدهید......حذف صفر خوبه ولی برای اقتصادی مانند ترکیه که حمایت دارد و رانتی نیست و نه برای اقتصاد رانتی و خصوصی سازی های رانتی و دوران تحریم و گرفتاری ما..حذف صفر انجام شود به سال نمی کشد که دوباره صفر ها بر می کردد....
علی حجتی۷۱۱۴۳۸۱۱:۳۱:۲۳ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
آقا خدایی بیخیال هر جا رو دست زدید گندش دراومد.مارا به خیر تو امید نیست شر مرسان.
ناشناس۷۱۱۴۴۱۱۱:۳۲:۱۷ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
حذف چهار صفر از پول ملی بیش از یک دهه است که مطرح شده باید ببینیم که آیا آن موقع که این پیشنهاد مطرح شد شرایط با الان یکی بوده که می‌خواهند دوباره این طرح را اجرایی کنند ما در این یک دهه شاهد رشد منفی بالای پنج درصد و دو موج تورمی بالای 40 درصد بوده‌ایم مسلما شرایط امروز حتی اندکی نیز شبیه آن موقع نیست. در شرایطی که زیرساخت‌هایی مثل کنترل نرخ تورم و ثبات قیمت ارز وجود ندارد. با این کار فقط اقتصاد کشور را دچار هرج و مرج و آشفتگی می‌کنیم.
ناشناس۷۱۱۴۵۳۱۱:۳۷:۳۰ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
واقعا مردمو چی فرض کردین؟
ناشناس۷۱۱۴۵۹۱۱:۳۹:۰۳ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
شاید در نگاه نخست، شرایط ایران شباهت زیادی با کشورهایی که اقدام به حذف صفر نموده اند،‌ داشته باشد ولی سیاستگذاران و مجریان اینگونه طرح ها در ایران شباهت چندانی با مجریان خارج ندارند!
حسین۷۱۱۴۸۲۱۱:۵۱:۰۶ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
واقعا هم تواین شرایط صفر بازی دردهای بزرگی رو درمان میکنه؟؟؟!!!! هزینه هاش رو هم مردم مثل هزینه همه نابخردی ها میدن مسولین فقط فکر سرگرم کردن مردم باشن چون قطعا عرضه رفع مشکلات رو ندارن
ناشناس۷۱۱۴۹۶۱۱:۵۶:۵۱ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
با اینکار تمام اجناس وخدمات خرد که قیمتی زیر هزار تومان دارند لاجرم به قیمت حداقل یک ریال نرخ گذاری خواهند شد که همان هزار تومان فعلی است.به همان نسبت اقلام دیگر هم شاهد صعود فزاینده قیمت خواهند بود.با اینکار جو روانی خودبخود به سرعت به سمت تورم فاجعه بار خواهد رفت
عدالت۷۱۱۴۹۹۱۱:۵۸:۱۱ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
سناریو دیگری در ادامه سناریوها و اتفاقات قبلی مانند انتشار بوی نامطبوع و تصادف اتوبوس و امثالهم برای فریب و انحراف افکار عمومی از وضعیف است
محمد۷۱۱۵۰۱۱۱:۵۹:۵۲ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
با نظر نویسنده موافقم. هرگاه چشم انداز ثبات اقتصادی مثبت بود می شود با حذف چند صفر علاوه بر بحث روانی قضیه، کاهش حجم نقدینگی و سهولت حمل نقل خواهد داشت. اما متاسفانه بدلیل تحریم ها چشم انداز سال آینده مثبت نیست. بهتر است این طرح بعد از تحریم ها و ثبات اقتصادی انجام شود
شهروند راضی۷۱۱۵۲۱۱۲:۱۵:۲۴ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
آقا دیر جنبیدین.الان مردم به یک ملیون تومان میگن.یک تومن
ناشناس۷۱۱۵۸۳۱۲:۵۴:۲۲ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
الف گزارشی تهیه کنید که با حذف صفر چه تغییراتی رخ میده
ناشناس۷۱۱۶۱۲۱۳:۰۹:۴۴ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
اخه بعنی اقتصاد کشور با حذف چهار صفر درست میشه که فقط بگیم به ده هزارریال یک تومان !؟
ناشناس۷۱۱۶۵۶۱۳:۳۳:۳۸ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
بعضی هم به یک میلیارد می گن یک تومن
ناشناس۷۱۱۶۷۸۱۳:۴۷:۵۶ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
خداوند متعال سیف رسوا دو عالم کند که هر ضربه ای به. اقتصاد زد
ناشناس۷۱۱۷۰۷۱۴:۰۶:۰۴ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
اگه بیان کردن فاصله بین مبدا و مقصد با واحد کیلومتر بجای واحد متر باعث میشه سریعتر به مقصد برسیم، حذف کردن صفر هم حال اقتصاد رو خوب خواهد کرد!
ناشناس۷۱۱۷۳۰۱۴:۱۷:۰۶ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
به جای صرف هزینه زیاد میتوان یک کار خیلی ساده انجام داد که نیاز به قانون هم ندارد: دسی ریال کیلو ریال هکتا ریال و ......
11111۷۱۱۷۴۶۱۴:۳۰:۳۸ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
بایدمنتظرفاجعه اقتصادی بود
ناشناس۷۱۱۷۸۷۱۴:۴۸:۵۶ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
تا زمانی که وضعیت بانکها درست نشه 10 تا صفر هم از پول برداشته شود باز اش همین اش و کاسه هم همین کاسه
رضا۷۱۱۸۲۵۱۵:۰۶:۳۲ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
تصور کنید با هزاران بدبختی در ایام بازنشتگی با 30 میلیون تومان پول سود بانکی مرهمی به هزاران زخم میزنم ان هم تحویل دولت
رضامیرزایی۷۱۱۸۵۶۱۵:۱۹:۴۱ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
رده بالا تصمیم را اجراکنند بعد رده میانی آنرا اتخاذ کنند .مزایا ومعایب وحوادث احتمالی وشناخت مشکل و راه حل برتر حل مشکل با مردم.مترجم جدید سازمان مدیریت
ناشناس۷۱۱۹۲۲۱۶:۱۵:۰۴ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
این تصمیم تنها زمانی کارآیی مثبت خواهد داشت که اقتصاد ایران هم درست شود که با توجه به اوضاع و احوال در احتضار اقتصاد ایران به خود زحمت ندهید
م فلاح۷۱۱۹۹۰۱۷:۱۰:۲۲ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
بانک مرکزی و دولت ابتدا باید گام های ثبات اقتصادی را بردارند بعد در گام اخر حذف صفر پول را در دستور کار خود قرار دهند با وجود تورم افسار گسیخته این سالها خصوصا سال ۹۷ حذف صفر اثرات تورمی به مراتب بیشتری دارد تا اثرات ضد تورمی
fhfh۷۱۲۰۲۰۱۷:۲۸:۴۵ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
لا اقل ارقام اختلاس کمتر میشه
بانکدار۷۱۲۱۷۶۱۹:۴۸:۰۰ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
بجای کم کردن چهار صفر پیشنهاد میشود چهار صفر به آن اضافه کنید تا به دنیا بگیم ما به مردم ماهیانه ( 4550000000) چهار میلیارد و پانصد و پنجاه میلیون ریال یارانه میدهیم.
ناشناس۷۱۲۳۳۹۲۲:۴۹:۱۱ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
حذف صفر بزرگنمایی فساها رو کم می کنه اون کجا بگی 3000 میلیارد اون کجا بگی 300 میلیون ناقابل
ناشناس۷۱۲۴۶۶۰۲:۴۱:۰۱ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
فکر خیلی خوبیه! گوشت رو دوباره با قیمت کیلویی ۱۰ تومن خرید. فقط نمیدونم چرا زودتر اینکارو نکردن؟
سیدناصر۷۱۲۸۳۷۱۱:۰۰:۴۴ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
حذف صفرهای پول ملی / افزایش گرانی و نابسامانی مالی
ناشناس۷۱۲۸۹۴۱۱:۳۹:۵۱ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
خودشون صفر گذاشتن بعد برش میدارن دوباره هم میزارن دوباره بر میدارن و ووو.

پربحث‌های امروز

 1. آیا به افراد مشهور و سلبریتی‌ها بدهکاریم؟

 2. خانه‌های خالی بلای بازار مسکن/ قانونی که اجرا نمی‌شود!

 3. جزئیات تغییر ساعت کاری ادارات

 4. مبلغ قرارداد برانکو با الاهلی عربستان فاش شد

 5. به جای کره‌ای‌ها، از تولیدکننده ایرانی حمایت کنید

 6. واکنش سرخپوشان به خبر جدایی برانکو از پرسپولیس

 7. حمله شدید اللحن اردوغان به مکرون

 8. چرا در کوچه‌ها و پارک‌ها درخت میوه نمی‌کاریم؟   

 9. نیویورک تایمز: کار ترامپ در متهم کردن مطبوعات به خیانت خطرناک است

 10. افزایش ازن و ذرات معلق در هوای پایتخت

 11. چشم‌ها را باید شست/ کودکان کار، نان‌آوران کوچک

 12. واکنش انصارالله به اظهارات اخیر بن‌سلمان درباره یمن

 13. ترامپ: اوباما باید از توطئه علیه من در انتخابات مطلع می‌بود

 14. مشایی به اوین بازگشت

 15. رادوشوویچ: شرم‌آور است بعد از دبل قهرمانی می‌گویند پول نداریم

 16. ادامه رسیدگی به پرونده متهمان بانک سرمایه/ مدیرعامل پیشین بانک: فعالیتم در چارچوب قانون بانکداری بدون ربا بوده است

 17. نظرسنجی فاکس‌نیوز: ترامپ از تمامی نامزدهای دموکرات عقب‌‌ افتاد

 18. دزدیده شدن مرموز یک نوزاد در بیمارستان

 19. عکس کافه جوجه تیغی در ژاپن  

 20. جنگنده‌های سعودی و آمریکایی بر فراز خلیج فارس به پرواز درآمدند

 21. مقتدی صدر: برق مسؤولان را قطع کنید تا رنج مردم را بفهمند!

 22. شمارش معکوس برای تصمیم مهم ارزی سران قوا

 23. بیشترین سلاح و کلاهک‌های اتمی در اختیار کدام کشورها است؟

 24. آخرین پیام برانکو قبل از جدایی چه بود؟

 25. محاکمه مأمور پلیس به اتهام شلیک مرگبار به پسر ۱۷ ساله/ مامور: او قاچاقچی بود

پربحث‌های دیروز

 1. رئیس انجمن خودروسازان: قیمت تمام شده پراید ۳۹ میلیون‌تومان است

 2. آقای روحانی، حالا وقت تعویض طلایی است

 3. قالیباف در پیامی به جوانان: اگر به میدان انتخابات نیایید، در برهمان پاشنه خواهد چرخید/ نباید منتظر دستور از بالا به پایین باشیم

 4. شعار انتخاباتی قالیباف/ علی مطهری و فریب مردم/ روایت باهنر از افطاری با حضور احمدی نژاد و ناطق نوری

 5. ادعای بن‌سلمان: دست عربستان برای صلح با ایران گشوده است/ از برجام حمایت کردیم

 6. نشریه آلمانی دی ولت‌ آلمان :جنگ با ایران، دیوانگی خواهد بود/ ترامپ فردی لاف زن است

 7. راز یک شعف

 8. اهداف«گروه بی» از تنش آفرینی در بزرگترین آبراهه جهان

 9. سیداحمد خمینی به عیادت علی پروین رفت/ عکس  

 10. عملیات روانی، آخرین گزینه آمریکا/ بانک جهانی: آثار تحریم بر اقتصاد ایران در سال ۲۰۲۰ به پایان می‌رسد

 11. درخواست بانک‌های خارجی برای پیوستن به جایگزین روسی سوئیفت

 12. توضیحات ربیعی درباره تغییر در دولت و استیضاح‌ زنگنه

 13. شکست آرژانتین پس از ۴۰ سال توسط تیم کی‌روش

 14. قتل نوعروس به همراه مادر و خواهرش

 15. آیا باید از شهرداری تهران متشکر بود؟

 16. اولتیماتوم یک هفته‌ای مجلس به دولت برای اعمال افزایش حقوق‌ها

 17. وزیر صنعت: مجلس در صورت لزوم ازخودروسازان تحقیق و تفحص کند

 18. پمپئو: خواهان جنگ با ایران نیستیم

 19. شخصیت نجفی از نگاه عباس عبدی/ او ۳ اشتباه کرد

 20. وجود ۹۱ میلیارد دلار خانه بی‌استفاده در ایران!/ وعده دولت محقق می‌شود؟

 21. خشونت جنسی در فضای آموزشی  

 22. بیت‌المال در خدمت بازنشستگان!/ بازنشسته‌ها دل نمی‌کَنند

 23. ایران 3 – روسیه صفر؛ تسخیر صدر با شکار خرس‌ها/ هت تریک در سرزمین دورناها

 24. موافقت ۵۰ درصدی پایتخت‌نشینان با لغو طرح زوج و فرد

 25. پوتین: موفقیت در سوریه به لطف ایران، ترکیه و روسیه به دست آمده/ روابط اقتصادی روسیه و ایران در حال توسعه است

پربحث‌های هفته

 1. less for less چیست و چرا ظریف عصبانی شد؟

 2. بررسی ابعاد حقوقی تذکر راننده اسنپ و اقدام مسافر در هتک حیثیت راننده/ خودرو حریم شخصی و خصوصی نیست

 3. به آبه امیدی نیست

 4. شناسايي ضاربان بانوي آمر به معروف در رشت  

 5. روزی که ژاپنی‌ها به ایرانی‌ها حسرت زیادی خوردند!

 6. برنامه واقعی ترامپ در ماه‌های آینده برای ایران چیست؟

 7. ادعای وطن‌دوستی رامبد با سفر به کانادا برای تولد فرزند!

 8. پرستو یا آشیانه!؟

 9. راننده اسنپ جنجالی تعطیلات نوروز کجا بود؟!  

 10. رئیس انجمن خودروسازان: قیمت تمام شده پراید ۳۹ میلیون‌تومان است

 11. واکنش کاربران توییتر به اظهارات جنجالی وزیر نیرو درباره مردم ایران و چین/ از فیش حقوقی مدیران تا مبارزه با فساد مسئولان نالایق به سبک چینی‌ها

 12. ادعا‌های برادر میترا استاد علیه نجفی: او سابقه عقد موقت با زنان دیگر هم داشته/ خواهرم با پی بردن به خیانت‌ها با او درگیری داشت/ میترا را به مرگ تهدید کرده بود

 13. آمريكا ديگر چيز چنداني در چنته ندارد كه تاكنون نشان نداده باشد

 14. روحانی: فشار آمریکا علیه ملت ایران، تخلیه خواهد شد/ ملت نسبت به یکسال گذشته آرامش بیشتری دارد/ بدخواهان را مجبور می‌کنیم اشتباه خود را بپذیرند

 15. رهبر انقلاب: ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم و با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد/ ترامپ بعد از بازگشت از ژاپن، پتروشیمی ایران را تحریم کرد آیا این پیام صداقت است؟

 16. آلمان: سقوط برجام به منزله بازگشت همه تحریم‎ها است

 17. مسافر جنجالی اسنپ : با میل خودم توییت عذرخواهی را زدم

 18. آقای روحانی، حالا وقت تعویض طلایی است

 19. قالیباف در پیامی به جوانان: اگر به میدان انتخابات نیایید، در برهمان پاشنه خواهد چرخید/ نباید منتظر دستور از بالا به پایین باشیم

 20. سفر نوبخت به آمریکا برای دیدار با فرزندانش، انتخابات کمیسیون بهداشت را به تعویق انداخت/ پیام آقای نماینده از آن‌سوی دنیا

 21. چرا برخی فکر می‌کنند زبان دیپلماتیک یعنی انفعال ؟ / آقای ظریف مچکریم!

 22. وقتی نه قصد جنگ باشد و نه میل به تسلیم...

 23. واکنش برادر میترا استاد به یادداشت علی مطهری  

 24. حضور بسیجیان در منزل راننده اسنپ  

 25. آگهی هم‌خانه خانم مجرد!  

پربحث‌های اخیر

 1. وزیر صنعت: مجلس در صورت لزوم ازخودروسازان تحقیق و تفحص کند

 2. خانه‌های خالی بلای بازار مسکن/ قانونی که اجرا نمی‌شود!

 3. قیمت پراید باز هم بالا کشید/ پراید از ۵۰ میلیون عبور کرد

 4. جزئیات تغییر ساعت کاری ادارات

 5. به جای کره‌ای‌ها، از تولیدکننده ایرانی حمایت کنید

 6. آخرین خبرها درباره حمایت مالی از مستاجرها

 7. شمارش معکوس برای تصمیم مهم ارزی سران قوا

 8. افتتاح پلتفرم ارتباط مشتریان و آهن فروشان در ایران

 9. بانک مرکزی مسبب ورود ۲۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی به صنعت خودرو/ خودورهای تولید داخل در شان ملت ایران نیست

 10. پیش از واگذاری ۶۰۰بنگاه دولتی به تخلفات سازمان خصوصی سازی رسیدگی کنید/ چرا اشتباهات را تکرار می‌کنیم؟

 11. آخرین عناوین روزنامه‌های اقتصادی

 12. درآمدسازی هنگفت از دیرکرد

 13. قیمت نفت منتظر تصمیم اوپک پلاس

 14. معجزه افزایش ۴۰ میلیاردی ذخایر ارزی بدون فروش نفت

 15. بانک‌ها ۴۰ درصد سهم تسهیلات بخش صنعت را پرداخت نکرده‌اند

 16. لادای روسیه در راه ایران است؟

 17. وصول ۱۲ هزار میلیارد تومان مالیات از محل تراکنش‌های بانکی

 18. معاون سازمان برنامه و بودجه: برای عبور از سال سخت ۹۸ برنامه داریم

 19. تامین کالاهای اساسی با وزارت جهاد کشاورزی است

 20. تصویب سه موافقت‌نامه همکاری امنیت در دریای خزر/ تأکید رئیس جمهور بر توسعه گردشگری در کشور

 21. یارانه سود تسهیلات مسکن مهر پرداخت می‌شود

 22. ماینرها برق تبریز را به هم زدند/ ارز دیجیتال از شورای شهر تا مدیریت بحران

پربحث‌های دیروز

 1. رئیس انجمن خودروسازان: قیمت تمام شده پراید ۳۹ میلیون‌تومان است

 2. درخواست بانک‌های خارجی برای پیوستن به جایگزین روسی سوئیفت

 3. وزیر صنعت: مجلس در صورت لزوم ازخودروسازان تحقیق و تفحص کند

 4. وجود ۹۱ میلیارد دلار خانه بی‌استفاده در ایران!/ وعده دولت محقق می‌شود؟

 5. طرح اعزام ۸ هزار ایرانی تحصیل‌کرده بیکار به خارج کشور در سال ۹۸

 6. جزئیات جسله بازار متشکل ارزی با رئیس بانک مرکزی

 7. ۷۸میلیون نفر یارانه نقدی می‌گیرند

 8. قیمت پراید باز هم بالا کشید/ پراید از ۵۰ میلیون عبور کرد

 9. ابوترابی مدعی شد: انتقاد روحانی به زنگنه در جلسه هیات دولت/ جایگزین وزیر نفت انتخاب شده است

 10. سکه در بازار امروز به ۴میلیون و ۷۳۰هزار تومان رسید + آخرین قیمت ارز

 11. روایت ۳ نماینده از جلسه غیرعلنی مجلس با حضور وزیر صمت درباره بازار خودرو

 12. آخرین خبرها درباره حمایت مالی از مستاجرها

 13. چرا خودرو گران شد؟

 14. دلایل افزایش قیمت روغن نباتی اعلام شد

 15. آخرین قیمت خرید دلار در بانک‌ها

 16. ارسال ۲۰ پرونده تخلف در عرضه‌ کاغذ به تعزیرات

 17. حفظ اشتغال موجود با واگذاری کارخانه‌ها به کارگران

 18. لادای روسیه در راه ایران است؟

 19. وصول ۱۲ هزار میلیارد تومان مالیات از محل تراکنش‌های بانکی

 20. معاون سازمان برنامه و بودجه: برای عبور از سال سخت ۹۸ برنامه داریم

 21. تامین کالاهای اساسی با وزارت جهاد کشاورزی است

 22. تصویب سه موافقت‌نامه همکاری امنیت در دریای خزر/ تأکید رئیس جمهور بر توسعه گردشگری در کشور

 23. یارانه سود تسهیلات مسکن مهر پرداخت می‌شود

 24. ماینرها برق تبریز را به هم زدند/ ارز دیجیتال از شورای شهر تا مدیریت بحران

 25. وزارت نفت: در تبصره 1 قانون بودجه 98 هیچ بحثی درباره تهاتر نفت نشده است

پربحث‌های هفته

 1. رئیس انجمن خودروسازان: قیمت تمام شده پراید ۳۹ میلیون‌تومان است

 2. اعتراف صادقانه وزیر صنعت؛ حتی در پراید و سمند هم کامل خودکفا نیستیم

 3. خبر خوب وزیر اقتصاد برای مردم ایران

 4. توکلی: دلار ۴۲۰۰تومانی من‌دَرآوردی بود/ دولت چاره‌ای جز توزیع کالابرگ الکترونیکی ندارد/ قدرت خرید حقوق یک میلیون و ۳۵۰هزار تومانی کارگر در سال۹۷ حدود ۶۵۰هزار تومان شد

 5. خبرخوش درباره افزایش حقوق کارمندان

 6. جهانگیری: می‌توانیم کارهای ماندگاری برای کشور انجام دهیم/ وزیر نفت در خط مقدم مقابله با جنگ اقتصادی دشمن است

 7. خبر حمله به دو نفتکش قیمت نفت را بیش از 2.5 دلار بالا برد

 8. اقتصاد گره خورده ایران به بازی زمان آمریکایی‌ها و «آبه»

 9. تهیه‌کننده شهرزاد، گوشت هم وارد می‌کرد!/ پای هادی رضوی چطور به واردات گوشت باز شد؟

 10. تاثیر سفر شینزو آبه بر بازار ارز و بورس

 11. پاسخ دندان شکن پکن به آمریکا: بدون توجه به شرایط به توسعه روابط خود با ایران ادامه می‌دهیم

 12. درخواست بانک‌های خارجی برای پیوستن به جایگزین روسی سوئیفت

 13. ماجرای حقوق ۹۸ و تبعیض ناروا علیه حداقل بگیران/ پشت‎پرده حمایت از نجومی بگیران چیست؟+سند

 14. ادعای عجیب وزیر کشور درباره ارزانی کالاهای اساسی از کجا آمد؟!

 15. نرخ جدید شیرخام و لبنیات ابلاغ شد

 16. پورابراهیمی: تحریم‌ها بی‌خاصیت شده/ آمریکا توانایی یک روز جنگ با ایران را ندارد

 17. نسخه واقع بینانه برای آرمان اقتصاد بدون نفت

 18. خبر خوش برای بی‌خانمان‎ها/ کاهش ۳۰ درصدی قیمت مسکن در راه است

 19. وزیر صنعت: مجلس در صورت لزوم ازخودروسازان تحقیق و تفحص کند

 20. وجود ۹۱ میلیارد دلار خانه بی‌استفاده در ایران!/ وعده دولت محقق می‌شود؟

 21. نوبخت: طی امسال و سال آینده وابستگی بودجه به درآمدهای نفتی به ۱۰ درصد کاهش می‌یابد

 22. خانه‌های خالی بلای بازار مسکن/ قانونی که اجرا نمی‌شود!

 23. برنامه فوری یا فهرست آرزوها/ چرا باید جامعیت را فدای فوریت کنیم؟

 24. طرح اعزام ۸ هزار ایرانی تحصیل‌کرده بیکار به خارج کشور در سال ۹۸

 25. جزئیات جسله بازار متشکل ارزی با رئیس بانک مرکزی

آخرین عناوین