پدر یکی از دانشجویان جان‌باخته ر سانحه دانشگاه آزاد: پسرم در امن‌ترین مکان ممکن جانش را از دست داد/ مسئولان مسئولیت‌پذیر باشند

گروه اجتماعی الف،   3971017027 ۲۲ نظر، ۱۷ در صف انتشار و ۶ تکراری یا غیرقابل انتشار

با چشمانی اشک‌بار و قلبی پر از غم، از آرزوها و خوبی‌های پسر رشیدش می‌گفت. از اینکه پسر دانشجویش یک هفته قبل از فوت پیامکی برای پدر می‌فرستد و می‌گوید"حلالم کن پدر اگر صبوری نکردم". از اینکه پسرش نذر کرده بود در اولین پروژه مهندسی‌اش برای یک عروس و داماد نیازمند سقف نو بسازد. از اینکه ...

ایسنا نوشت: با چشمانی اشک‌بار و قلبی پر از غم، از آرزوها و خوبی‌های پسر رشیدش می‌گفت. از اینکه نتایج زحمات ۳۰ساله‌اش به ثمر نشسته بود و منتظر بود ۱۲بهمن امسال فرزندش را در روز دفاع همراهی کند. از اینکه پسر دانشجویش یک هفته قبل از فوت پیامکی برای پدر می‌فرستد و می‌گوید"حلالم کن پدر اگر صبوری نکردم". از اینکه پسرش نذر کرده بود در اولین پروژه مهندسی‌اش برای یک عروس و داماد نیازمند سقف نو بسازد. از اینکه پول تو جیبی خودش را صرف نیازمندان و محرومان می‌کرده و پدر داغدار چند روز بعد از آن روز شوم حادثه متوجه می‌شود جگرگوشه‌اش با پرداخت دیه، زندانی نیازمندی را آزاد کرده است.

این پدر دلشکسته با بغضی که قلب هر انسانی را به درد می آورد گفت: "پسرم سجاد همانند جوان‌های دیگر آرزوهای زیادی داشت. اصلا مگر می‌شود جوانی برای خود آرزویی نداشته باشد، اما آرزوهای سجاد من هیچ وقت در حوزه مادیات نبود. با توجه به این که در رشته معماری تحصیل می‌کرد و به این رشته نیز علاقمند بود، همواره  می‌گفت "بابا؛ دعا کنید در این رشته موفق شوم، نیتم این است که در اولین پروژه مهندسی، ساختمانی بسازم که یکی از واحدهای آن را در اختیار عروس و داماد نیازمندی قرار دهم که امکان خانه‌دار شدن برای آنها وجود ندارد".

اینها بخشی از دردهای فراق دردناک پدری است که صبح یک روز معمولی تنها پسر و امید زندگیش را راهی دانشگاه می‌کند، اما...!

روز سه‌شنبه ۴ دیماه، قلب میلیون‌ها ایرانی با آسمانی و بستری شدن تعدادی از دانشجویان واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد در پی تصادف یک دستگاه اتوبوس این دانشگاه داغدار شد.

"سجاد پور احسان"، "علی حسین زاده"، "احسان صفایی"، "رحمان عقلمند"، "نیلوفر رادمهر"، "محمدجواد هوشنگی"، "محمدعلی و سارا ابوالفتحی"، "محمدرضا فضیلتی نیا" و "سارا رادمنش" ۱۰ سرنشین اتوبوس دانشگاه آزاد بودند که جانشان را در این حادثه از دست دادند و آسمانی شدند.

پدر سجاد پوراحسان جانباز ۴۵ درصدی است که در این حادثه پسر ۳۰ ساله خود را از دست داده و علی رغم اینکه با گذشت ۱۰ روز از این واقعه تلخ در شرایط روحی و روانی بسیار نامناسبی قرار دارد، حاضر به مصاحبه با خبرنگار ایسنا شد و در گفت وگویی به تشریح جزییات این حادثه، بیان خصوصیات فرزند از دست رفته و انتقاد از بی مسئولیتی مسئولانی پرداخت که به گفته این پدر کارهایشان نوش دارو بعد از مرگ سهراب است و هیچ گاه در دوران مسئولیت،‌ دلسوزانه کار نمی‌کنند.

سانحه علوم و تحقیقات تصادفی نبود/پسرم در امن‌ترین مکان ممکن جانش را از دست داد

وی با بیان اینکه سانحه دانشگاه آزاد یک اتفاق تصادفی نبود که پذیرش آن راحت باشد؛ بلکه این اتفاق ناگوار در نتیجه‌ خطا و اشتباه سهوی عده‌ای از مسئولان اتفاق افتاده است، می گوید: در اتفاقات تصادفی وقتی فردی از منزل خارج می‌شود و در سطح شهر تردد می‌کند ممکن است در هر لحظه اتفاق ناگواری مثل تصادف، درگیری، و غیره پیش بیاید؛ اما فوت فرزند من در جایی اتفاق افتاد که باید امن‌ترین محیط برای فرزندان مردم باشد و درصد خطا و بروز اتفاق در محیط‌های علمی و دانشجویی باید بسیار کمتر از محیط‌های بیرون باشد برای همین تحمل و باور این سانحه سخت‌تر و آزار دهنده‌تر است.

 

مساله امنیت دانشگاه آزاد از ریشه مشکل دارد

پوراحسان تاکید می‌کند: اگرچه فرزندم اهل هیچ درگیری، دعوا و نزاعی نبود، اما با این وجود اگر پسرم به خاطر هر اتفاق دیگری مثل نزاع از دنیا می‌رفت برای من قابل درک‌تر از این بود که اتوبوسی که قرار است او را به مقصد برساند جان او را بگیرد.

بنابراین بروز چنین حوادثی نشان می‌دهد که مساله امنیت در این دانشگاه از ریشه مشکل دارد. چرا که به هیچ عنوان نباید دانشگاهی در ارتفاع و حدود هزار و ۸۰۰ متر از سطح زمین ساخته شود، در صورت ساخت نیز باید پیش بینی‌های لازم برای ایمنی آن نیز در نظر گرفته می‌شد که نشد.

چرا تمهیدات لازم برای پیشگیری از بروز سوانح اعمال نشد؟!

این پدر داغدار ادامه می‌دهد: دانشگاه علوم و تحقیقات حدود ۲۰ سال پیش در مکانی ناایمن ساخته و در این مدت چندین زمستان و تابستان را پشت سر گذاشته است و حال سئوال این است که آیا نباید در این مدت تدابیر لازم برای ایجاد ایمنی در این دانشگاه فراهم می‌شد؟! آیا مسئولین دانشگاه (هدف من فرد خاصی نیست)، نباید متوجه مشکلاتی که ممکن بود اتفاق بیفتد، می‌شدند و تمهیداتی نظیر کاهش شیب، نصب گاردریل و غیره را اتخاذ می‌کردند؟

عده‌ای حادثه دانشگاه‌آزاد را به قضا و قدر مرتبط کردند

پدر سجاد که غم چهره وی را فرا گرفته است، اضافه می‌کند: این تمهیدات باید قبل از وقوع حادثه‌ اندیشیده می‌شد نه اینکه بعد از بروز این سانحه‌ حُزن انگیز، همه به تکاپو بیفتند و دم از بررسی کارشناسی آن بزنند. البته در این میان عده‌ای این حادثه و فوت عزیزان ما را به قضا و قدر و غیره مرتبط کردند که این گفته از همه درد آورتر است.

پدر این دانشجوی فوت شده تاکید دارد که یقیناً سانحه دانشجوی دانشگاه آزاد مصداق بارز سهل‌انگاری مسئولین این دانشگاه است، باید قبل از بروز آن پیش‌بینی‌های لازم برای جلوگیری از بروز چنین سوانحی انجام می‌شد و حتی اگر لازم بود باید از همان ابتدا اتوبوس‌های نو و استاندارد در اختیار دانشجویان قرار می‌دادند.

رونمایی از نوش دارو

وی همانند همه ما می‌داند که درصد خطر اتوبوس‌ها در چنین مکانی با چنین شیب زیادی بسیار بیشتر از اتوبوس‌های شهری است، این در حالیست که تنها یک روز بعد از پرواز ۱۰ دانشجوی دانشگاه علوم و تحقیقات، خبر از رونمایی ناوگان جدید اتوبوس این دانشگاه منتشر می‌شود  پور احسان‌ این اقدام را "نوش دارو پس از مرگ سهراب" می‌داند و یادآور می‌شود: متاسفانه بعد از بروز این اتفاق و به خاک و خون کشاندن فرزاندانمان، اعلام می‌کنند ۵۰ اتوبوس جدید به ناوگان دانشگاه اضافه شده است. جمع همه این واقعیت‌ها است که به ما می‌قبولاند که این اتفاق جز به دلیل سهل انگاری و خطای عمدی چیز دیگری نبوده است.


حادثه‌ای که جامعه‌ای را متاثر کرد

پور احسان‌، "اتوبوس‌مرگ" و واقعه واژگونی اتوبوس را به یاد می‌آورد. او به یاد می‌آورد که پسرش در روز حادثه همانند روزهای قبل خواهرش را تا مدرسه همراهی می‌کند و بعد از آن برای اشکال‌گیری پایان نامه‌اش که قرار بود در ۱۲ بهمن‌ماه جاری دفاع کند، به دانشگاه می‌رود.

خاطره یک روز تلخ

این پدر داغدار خاطرات آن روز تلخ را چنین بازگو می‌کند: سجاد در آن روز بر خلاف روزهای دیگر تاکید کرد که برای بازگرداندن خواهرش امکان به موقع رسیدن به منزل را ندارد و اصرار داشت که ما به دنبال خواهرش برویم. غافل از اینکه او برای همیشه از پیش ما رفت و دیگر بازنگشت.

در ظهر روز حادثه در سر سفره ناهار از طریق صدا و سیما متوجه واقعه دانشگاه آزاد شدیم و بلافاصله با تلفن همراه پسرم تماس گرفتم و بر خلاف همیشه که هیج تماسی را بدون پاسخ نمی‌گذاشت، پاسخی دریافت نکردم. وقتی خبری از سجاد نیامد فهمیدم ممکن است اتفاق ناگواری برایش پیش آمده باشد.

ای کاش در آن روز غم انگیز تلویزیون را نمی‌دیدم

"هیچ وقت و حتی در آن ظهر غم‌انگیز تلویزیون را نمی‌دیدم حداقل در این شرایط می‌توانستم تا غروب منتظر فرزندم باشم و امیدوارم باشم که شب به منزل بر می‌گردد اما نشنیدن پاسخ از سوی سجاد موجی از نگرانی را وارد خانه کرد."

این را پدر سجاد می‌گوید و ادامه می‌دهد: تلاش برای تماس گرفتن با سجاد ادامه داشت تا اینکه تماس برقرار شد و صدای ناآشنایی به ما گفت که پسرم حالش خوب است و جزو دو نفر فوتی دانشگاه نیست و من بر این اساس تصور می‌کردم که سجاد یکی از زخمی‌های این سانحه باشد.

پدر اما به دنبال فرزند گمشده‌اش راهی بیمارستان‌ها می‌شود ولی به گفته وی در آن زمان درمی‌یابد که اسم فرزندش در میان دانشجویان بستری شده در بیمارستان نیست تا اینکه در ساعت ۱۹ روز ۴ دی‌ماه نام فرزندش را از طریق سایت‌ها و شبکه‌های مجازی در میان فوت شدگان علوم و تحقیقات می‌یابد.

وی با ناراحتی بیان می‌کند که مسئولان دانشگاه آزاد بعد از بروز این حادثه ناگوار به تکافو افتادند و هیچ کدام مسئولیت بروز چنین سانحه‌ای را نمی‌پذیرند و حتی در اظهار نظرهای خود نمی‌پذیرند که مسئول این حادثه بودند اما من معتقدم این یک حادثه‌ای است که پیش آمده و مسبب آن، مسئولانی هستند که در این زمینه کم کاری و کوتاهی کردند و تمامی افرادی که در این زمینه دخیل هستند مقصران اصلی فوت پسر من و دانشجویان دیگر هستند.

دلجویی از خانواده‌های داغدار به روش دانشگاه آزاد

وی حوادث ناگوار دیگری مانند آتش‌سوزی اخیر یکی از مدارس زاهدان و فوت دانش آموزان را به یاد می‌آورند که عزیزان این مرز و بوم در آن پرپر شدند و می‌گوید: این نوع وقایع نشان می‌دهد مسئولان ما به مسئولیت خود به خوبی عمل نمی‌کنند و پیش بینی‌های لازم را برای پیشگیری از حوادث ندارند.


دلگیری داغداران اتوبوس مرگ از برخوردهای غیر مسولانه

پس از حادثه سقوط اتوبوس، رئیس دانشگاه آزاد به همراه چند نفر از مسئولان برای دلجویی به منزل خانواده‌های داغدار رفتند.

از پدر خانواده پور احسان در این‌باره می‌پرسیم که می‌گوید: آنها آمدند و به ما گفتند که دو روز قبل از بروز این اتفاق اتوبوس‌های جدید باید وارد دانشگاه می‌شد و با اتفاقی که پیش آمد دیگر نتوانستیم ناوگان حمل و نقل دانشگاه را نوسازی کنیم اما ما در نظر داشتیم که اتوبوس‌ها را نوسازی کنیم.

پور احسان ادامه می‌دهد: این گفته چه دردی را از ما درمان می‌کند. نوشدارویی بعد از مرگ سهراب است. آنها باید سال‌ها پیش اقدام می‌کردند.

وی اضافه می‌کند: من در بحث حادثه‌ای که برای پسرمم رخداده، هرگز نمی‌خواهم وارد مسائل سیاسی شوم، اصلا نیازی به عذرخواهی مسئولان دانشگاه در پی بروز این حادثه ندارم و حتی نمی‌خواهم برای من کار مثبتی انجام شود اما این را می‌گویم که فوت پسرمان به خاطر اهمال افرادی است که در بروز این اتفاق ناگوار دخیل هستند.

یادگاری که در گنبد دوار بماند

پدر پوراحسان اقدام نیک فرزندش را به یاد می‌آورد که با پرداخت دیه یک زندانی درست چند روز قبل از فوت، او را از قید زندان آزاد می‌کند. پدر این دانشجو با تاکید بر اینکه من به هیچ عنوان در جریان این اقدام پسرم نبودم، می‌افزاید: کسی از این موضوع اطلاع نداشت که با پول پس‌انداز خود کارهای خیرخواهانه انجام می‌داد در حالی که پسرم دانشجو بوده و هیچ شغل و یا درآمدی نداشت.

وی می‌گوید: اقدامات خیرخواهانه پسرم چند روز بعد از فوتش از طریق تماسی که ستاد دیه با ما گرفته شد، علنی شد ضمن آنکه چند روز پیش وقتی برای بردن ماشینم از دانشگاه آزاد مراجعه کرده بودم مدارک پرداخت دیه آن زندانی را از طریق پاکتی که در داشبورد خودرو بود متوجه شدیم که پسرم اول دی برای آزادی یک زندانی به ستاد دیه مراجعه کرده و آن فرد نیازمند را به آغوش خانواده‌اش بازگردانده است.

سجادم را خیلی دیر شناختم

این پدر داغدار اضافه می‌کند: در این زمان بوده که فهمیدیم هنوز سجادمان را نشناختیم. ما حتی نمی‌دانستیم چندین سال است که پسرمان فرد نیازمندی را تحت پوشش خود قرار داده بود و ماهیانه در حد توان خود کمک‌هایی برای این فرد ارسال می‌کرد.

برنامه‌هایی که سجاد در نیمه راه رها کرد

پوراحسان، تاریخ تولد سجاد را اول فروردین سال ۶۷ ذکر کرده و ادامه می‌دهد: پسرم همانند جوانان دیگر برای زندگی خود آرزوهای زیادی داشت اما آرزوهایش مادیات نبود. با توجه به این که در رشته معماری تحصیل می‌کرد، همیشه به من می‌گفت دعا کنید در این رشته موفق شوم و اولین نیتم این است با اولین پروژه خود ساختمانی بسازم که یکی از واحدهای آن را در اختیار زوجینی قرار بدهم که امکان خانه‌دار شدن را ندارد.

کمک به نیازمندان اولین آرزوی او بود. فرزندمان نسبت به سنش روح بسیار بزرگی داشت و اینکه سجاد من در چنین سنی به این مسائل اهمیت می‌داد قابل توجه بود. سجاد من در دوره جوانی و در سن ۳۰ سالگی به این مسائل فکر می‌کرد و فعالیت‌های خیرخواهانه خوبی نیز با پول توجیبی خودش انجام می‌داد.

حلالم کنید

وی خاطره دیگری را به یادآوردو می‌گوید: وقتی زندگی سجاد را مرور می‌کنم به این فکر می‌کنم که شاید به او الهام شده بود که جای او در این دنیا نیست. یک هفته قبل از این حادثه پیامکی برای من فرستاد با این مضون که "پدر اگر زمانی بی‌حوصلگی و ناصبوری کردم حلالم کنید" و از من طلب حلالیت خواست. ارسال این پیامک در حالی اتفاق افتاد که هیچ اختلافی بین من و پسرم وجود نداشت.

بعضی شب‌ها سجاد با دوستان خود در یکی از مدارس جمع می‌شدند و خود را برای آزمون نظام مهندسی آماده می‌کردند و من نگران دور شدن او از خانواده بودم غافل از این که او در این شب‌ها نیز به فکر فعالیت‌های خیرخواهانه خود بود. ذهن او به مسائل غیر از این موارد فکر نمی‌کرد. برای همین است که از پسرم می‌خواهم حلالم کند و دستم را بگیرد.

۳۰ سال است با کمک سجاد برمی‌خیزم

این پدر ۵۷ ساله که جانباز ۴۵ درصد جنگ تحمیلی نیز هست، می‌گوید: ۳۰ سال است که برای بلند شدن از روی زمین سجاد دستم را می گرفت. الان چه کسی باید عصای دستم باشد؟ من حتی توانایی رانندگی ندارم. و همیشه پسرم همراه و در کنارم بود اما بر اثر این اهمال کاری عده‌ای، زندگی ما نابود شد و تک پسر نازنینم از دست رفت.

این پدر با رفتن فرزندش همه امیدها و همه آینده و زندگی خود را از دست رفته می‌داند و اضافه می‌کند: ما نیز مثل همه پدران و مادران دیگر آرزوهای زیادی برای فرزندمان داشتم ولی نمی‌توانیم غم‌مان را فریاد بزنیم.

هنوز رفتن سجاد را باور ندارم

پدر سجاد پوراحسان این سئوال را مطرح می‌کند که چرا باید این اتفاقات در آن دانشگاه برای افرادی که می‌توانستند آینده‌سازان کشور باشند رخ دهد؟ هنوز باور نمی‌کنم سجاد رفته است. هنوز ما دوری سجاد را باور نمی‌کنیم و این تصور را دارم که در کنار دوستانش است و روزی برمی‌گردد.

مسئولان مسئولیت‌پذیر باشند

وی همچنین یادآور می‌شود: فرقی نمی‌کند کدام دستگاه، دانشگاه، ارگان و یا مسئول باشد. حرف من این است که مسئولان ما مسئولیت‌پذیر باشند و یادشان باشد که قبل از وقوع حادثه پیش‌بینی‌های لازم را انجام دهند تا شاهد بروز این چنین حوادث تلخ نباشیم و هیچ خانواده‌ای از چنین حوادثی داغدار نشوند.

وی همچنین دلسوزانه خاطر نشان می‌کند: به هیچ عنوان نمی‌گویم که مسئولان آنها فرزندان خود را هم در این اتوبوس‌ها سوار کنند، بلکه از تک تک مسولین می‌خواهم مسئولانه فکر کنند و مردمی را که برای آنها خدمت می‌کنند، خانواده خود بدانند و تصور کنند که ممکن بود اقوام یا فرزندان خود می‌توانست در این اتوبوس باشند. هرکسی در هرجایگاهی که قرار دارد اگر فقط به خاطر خدا و در راه او کار کند شاهد این وقایع تلخ نخواهیم بود.

شعری برای سنگ قبر

در پایان این گفت و گو به همراه پدر و مادر سجاد به اتاق او رفتم. در این اتاق دست خطی مشتمل بر دو بیت شعر بر روی میز وی دیدیم و در خصوص آن از پدر سجاد سوال کرد که وی گفت: پسرم چند روز قبل از فوتش خواب می‌بیند که یک روحانی برای او شعری را با این مضمون می‌سراید:

 من از روز ازل دیوانه بودم             دریغا، اندرین میخانه بودم

رفیقانم همه از اهل دنیا                منو دیوانه، چون بیگانه بودم

بعد از بیدار شدن این شعر را یادداشت می‌کند و در تماسی که با دوست خود داشت از وی می‌خواهد این شعر بر روی سنگ قبرش حک شود.

 

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

احد۷۱۱۱۱۶۰۷:۱۰:۱۸ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
قرین رحمت الهی باد و به خانواده های انان صبر بدهد واقعا سخته هیچ توجیهی ندارد که صبح فرزندت را بفرستی دانشگاه و ظهر تماس بگیرن بیا جنازه اش را تحویل بگیر !! فاجعه هست
ناشناس۷۱۱۱۳۶۰۷:۴۶:۵۴ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
خدا به این خانواده صبر بدهد
ناشناس۷۱۱۱۷۹۰۸:۳۰:۴۰ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
دل انسان به درد می آید وقتی چنین مطالبی را می خواند. مسولینی که با گرفتن قدرت به وظیفه خود عمل نکردید بخوانید.آقایان ولایتی، طهرانچی، مسعودی و.........
ناشناس۷۱۱۵۹۶۱۳:۰۲:۱۵ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
محسن هاشمی را که سالها معاونت عمرانی این دانشگاه را عهده دار بود از قلم انداختید
ناشناس۷۱۱۱۹۰۰۸:۳۷:۳۴ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
یا الله. خداوند آرامش و صبر نصیب این خانواده عزیز کند . روحت شاد احسان عزیز.
یک ایرانی۷۱۱۱۹۹۰۸:۴۴:۳۶ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
خدایش بیامرزد
ناشناس۷۱۱۲۱۵۰۸:۵۷:۰۴ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
آدم میمونه چی بگه فقط میشه گفت روحش شاد
اكبر۷۱۱۲۴۱۰۹:۱۹:۴۰ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
وقتی شمع ها جای نور افکن ها ، پرژکتور هاو چراغ های مه شکن قرار گیرد جز این نمیشود که شد.
ناشناس۷۱۱۳۰۲۱۰:۱۳:۲۸ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
عجببببب خدا رحمت کنه این انسان شریف فوق العاده رو...اینجور انسانا برای جامعه نعمتند..
ناشناس۷۱۱۳۵۱۱۰:۴۳:۳۰ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
خدا رحمتش کند، داغ فرزند سخته خدا به خانواده ایشان صبر دهد.
ناشناس۷۱۱۳۶۳۱۰:۵۰:۵۲ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
کمترین اتفاقی که باید بیافتند تعطیلی این واحد و انتقال آن به یک زمین صاف در جنوب تهران است
ناشناس۷۱۱۳۷۱۱۰:۵۶:۱۵ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
تعجبم همه احساس غربت در زندگی و در سرزمین مادر در ایران میکنند
rassharif۷۱۱۴۲۶۱۱:۲۶:۱۴ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
دانشگاه آزاد نجف آباد، من 10/15 سال قبل یکی از ساختمان هایش را دیده ام. تعجب می کردم که چرا این ساختمان نمی ریزد.
ناشناس۷۱۱۴۳۲۱۱:۳۰:۳۲ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
خدا به این خانواده صبر دهد و انشاءالله که جای این بزرگوار که در جوار حضرت حق عالی است متعالی گردد. و کاشکی قدری هم پوست این مسئولین نامرد هم کمی نازک شده و دردشان بی آید؟
ناشناس۷۱۱۴۳۹۱۱:۳۱:۲۸ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
خدا به خانواده ش صبری زیبا بده و همه رفتگان این حادثه رو مشمول رحمت خودش کنه. و شکی نیست خداوند از باعث و بانی اینجور اتفاقات تلخ نمیگذره
ناشناس۷۱۱۴۵۷۱۱:۳۸:۵۷ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
خداوند لعنت دو دنیا رو به مسببان این حادثه عنایت کند
ناشناس۷۱۱۴۸۰۱۱:۵۰:۰۶ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
این پدر دردمند هرچی بگه کمه چون داغ بسیار سنگینی رو تحمل میکنه تا سرت نیاد نمیتونی درکش کنی
ناشناس۷۱۱۵۰۴۱۲:۰۰:۵۱ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
خدا خوبا رو میبره.ارزو صبر برای پدر ومادر این نازنین که چنین فرزندی تربیت کردن
دانشجوی سراسری۷۱۱۵۱۰۱۲:۰۴:۲۲ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
با اینکه خودم دانشجوی دانشگاه سراسری هستم ولی فوت این دانشجوی دانشگاه آزاد رو به خانواده محترمش تسلیت عرض می کنم.
11111۷۱۱۷۱۹۱۴:۱۲:۲۲ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
ازاین اتفاقا تواین مملکت زیادافتاده کدوم یکی ازاین مسئولین عذرخواهی کردن .
فارغ التحصیل۷۱۱۸۳۷۱۵:۱۰:۳۷ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
سلام دلم به درد اومد این نوشته ها رو خوندم دقیقا یادمه پام شکسته بود باید این شیب زیاد رو میرفتم بالای دانشگاه خیلی سخت بود خدا به خانوادشون صبر بده
ف.خ۷۱۱۹۱۷۱۶:۱۲:۰۵ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
با عرض تسلیت به این خانواده داغدار، سوانح رانندگی همه ساله باعث فوت بسیاری از هموطنان ما می شود که اغلب هم از جوانان هستند.

پربحث‌های امروز

 1. کدامیک به برجام محتاج ترند، ایران یا اروپا؟

 2. «یک» بدعت خطرناک در لایحه بودجه/ مورادی که در بودجه مورد توجه نیست/ سونوشت بودجه عمرانی و استان‌ها چیست؟

 3. فیلم اعترافات اسماعیل بخشی و همدستانش   

 4. واکنش‌ها به بازداشت مرضیه هاشمی چگونه بود؟ + تصاویر

 5. بی‌قانونی سایپا در افزایش قیمت محصولات/ تخلف قیمت هر محصول چقدر است؟+ جدول

 6. رییس دادگستری تهران در گفتگو با الف: مرتضوی در زندان است/ به دروغ‌ها توجه نکنید

 7. تعطیلی دولت آمریکا یکماهه شد/ صف غذای رایگان در بزرگترین اقتصاد دنیا+ تصاویر

 8. پورابراهیمی: خودروسازان در ظاهر خصوصی سازی شده‌اند / وزیر صنعت هم پاسخگو نیست

 9. عروس داعشی که روزگار خانواده همسرش را سیاه کرد+ تصاویر

 10. گام‌هایی که برای تولید تانک در ایران برداشته شد+ عکس و فیلم

 11. مدیرعامل سایپا تغییر کرد

 12. توکلی خطاب به رئیس و نمایندگان مجلس: از اقدام غیرقانونی دولت برای حذف دانشگاه‌های موفق جلوگیری کنید/ مانع ایجاد فرصت برای مقامات دولتی شوید

 13. حکم قطعی پرونده ۵ صراف صادر شد + جزئیات

 14. دادگاه بعدی مرضیه هاشمی چهارشنبه آینده برگزار می‌شود

 15. کنفرانس ضد ایرانی ورشو؛ شکستی دیگر که ترامپ می‌خورد

 16. طرح سهمیه‌بندی بنزین اعلام وصول شد

 17. سرقت مسلحانه در رشت  

 18. پوری‌حسینی با دستور بازپرس ممنوع‌الخروج شد

 19. چرا فتنه ۸۸ عامل وضع مهم‌ترین تحریم‌های اقتصادی شد؟+ جدول

 20. سگ گردانی در پارک‌های لواسان ممنوع شد

 21. معصومه ابتکار در BRT  

 22. خرازی: انقلاب تا یمن بینش و آگاهی به مردم داده است/ صفارهرندی: آمریکا هربدلی زدشکست خورد

 23. روسای قوا برای کمک به اشخاص چقدر بودجه می‌گیرند؟

 24. وزیر نفت: از مهرماه هیچ بنزینی وارد کشور نشده است/ اگر دو ساعت بنزین نباشد، مردم نمی‌توانند آن را تحمل کنند

 25. سردار نقدی: هیچ بن‌بستی در کشور ‌نداریم

پربحث‌های دیروز

 1. غیرت برای زنان کجا رفته؟

 2. اروپا به ایران: نمی‌توانیم برنامه موشکی‌تان را تحمل کنیم/ لغزش اروپا به سمت ترامپ

 3. جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور ظریف و احمدی‌نژاد  

 4. چرا پراید ۲۱ میلیون تومانی یک هفته‌ای ۳۶ میلیون تومان شد؟

 5. آذری جهرمی: هزینه ساخت ماهواره پیام ۱.۲ میلیون یورو بود

 6. فرمان قیمت در بازار خودرو و چند ابهام

 7. اعترافات اسماعیل بخشی / گروه کمونیستی گام در هفت تپه چه می‌کرد؟  

 8. بررسی حقوقی واقعه حمله سگ به دختر ده ساله در لواسان/ مجازات صاحب سگ چیست؟

 9. خودروسازی؛ صنعتی که چرخش به نفع خریدار نمی‌چرخد/ چرا شفاف نیستند؟

 10. در جلسه عراقچی با نمایندگان اروپایی چه گذشت؟/ مدافع تحریم‌ها در شورای شهر تهران/ فرزند کروبی یکی از دلایل تداوم حصر است

 11. آیت‌الله مکارم شیرازی: فضای مجازی برای همه تریبون درست کرده است

 12. خوش و بش احمدی‌نژاد و قالیباف در جلسه امروز مجمع تشخیص  

 13. ترامپ به استعفا یا استیضاح نزدیک‌تر می‌شود

 14. تغییر موضع ۱۸۰ درجه‌ای افشین پیروانی درباره کی‌روش

 15. عصبانیت مردم در مواجهه با آقازاده‌ها بخاطر چیست؟

 16. سعید جلیلی: می‌خواهند «آلزایمر سیاسی» را به ملت تحمیل کنند تا حافظه تاریخی‌اش از بین برود

 17. حضور رئیسی در جایگاه سران قوا در جلسه امروز مجمع تشخیص  

 18. نگذاریم «داعش» را بدزدند!

 19. توضیحات نماینده ماهشهر برای انتشار عکس سوار شدن بر ماشین برقی

 20. اولتیماتوم وزیر صنعت به خودروسازان

 21. طرح «خرید خدمات آموزشی»، ذبح کیفیت برای کاهش هزینه

 22. دستمزد ۲میلیاردی بازیگر در دولتی که سرمایه وزیرش ۱۰۰۰ میلیارد است، عجیب نیست!   

 23. بیم ها و امیدهای SPV

 24. آیت‌الله نوری همدانی: کنوانسیون پالرمو برای کشور مفید نیست/ ما نمی‌توانیم سکوت کنیم

 25. حاجی‌بابایی: نرخ ارز هنوز حباب دارد

پربحث‌های هفته

 1. همسر شهید حججی ازدواج کرد؟

 2. درباره زائری‌ها و آقامیری‌ها

 3. غیرت برای زنان کجا رفته؟

 4. اروپا به ایران: نمی‌توانیم برنامه موشکی‌تان را تحمل کنیم/ لغزش اروپا به سمت ترامپ

 5. بازداشت خبرنگار پرس‌تی‌وی در آمریکا

 6. موشک ماهواره‌بر حامل «پیام» نشد!

 7. سقوط هواپیما حوالی صفادشت تهران/بوئینگ ۷۰۷ باری ارتش در فرودگاه فتح دچار سانحه شد/هواپیما 16 سرنشین داشت/15 کشته و یک مصدوم تا این لحظه/ اسامی کامل جانباختگان+تصاویر  

 8. تاج و داورزنی کنارخواننده معروف لس آنجلسی   

 9. قبول کنیم خودروساز کامل نشدیم؛ مونتاژکار خوبی هستیم/ کمک ۱۵ هزار میلیارد تومانی دولت به خودروسازان/ آغز فروش فوری و نقدی سایپا از امروز

 10. مدیرعامل ایران خودرو: اگر قیمت خودرو زودتر گران می‎شد، به تعهدات عمل می‎کردیم

 11. جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور ظریف و احمدی‌نژاد  

 12. آیا ایراد از مسلمانی ما است؟

 13. چرا پراید ۲۱ میلیون تومانی یک هفته‌ای ۳۶ میلیون تومان شد؟

 14. کدامیک به برجام محتاج ترند، ایران یا اروپا؟

 15. ویدئو/ آقای مترجم کار دست کی‌روش و خیابانی داد  

 16. جدال اصلاح طلبان و دولت اعتدال/ خبری از حال و روز مردم دارند؟

 17. توکلی: سه قوه با تبانی برخورد با حقوق‌های نجومی را بر زمین گذاشتند

 18. فرشته نجات تنها سرنشین زنده مانده حادثه بوئینگ ۷۰۷

 19. آذری جهرمی: هزینه ساخت ماهواره پیام ۱.۲ میلیون یورو بود

 20. اصلاح‌طلبان برای انتخابات ۹۸ چه خواهند کرد؟/ روحانی و بهره‌برداری سیاسی از هاشمی/ CFT به مجمع می‌رود

 21. عسگراولادی: بعد از ۶۴سال، دو ماه است صادراتم را متوقف کردم

 22. واکنش پزشکیان به حاشیه‌های پیش آمده برای یکی از نمایندگان مجلس/ اتهام نماینده ملکان آشکار شود، غیرقابل گذشت است

 23. رییس کل بانک مرکزی: مردم هشیار باشند/ آغاز دور جدیدی از جنگ روانی آمریکا علیه ایران/ تامین ارز از طریق هند، کره جنوبی و چین شتاب گرفته است

 24. یارانه نقدی ۳۳۰ هزار میلیارد تومان را بلعید!

 25. امام جمعه اسالم؛ تلگرام را رفع فیلتر کنید

پربحث‌های اخیر

 1. توکلی خطاب به رئیس و نمایندگان مجلس: از اقدام غیرقانونی دولت برای حذف دانشگاه‌های موفق جلوگیری کنید/ مانع ایجاد فرصت برای مقامات دولتی شوید

 2. حکم قطعی پرونده ۵ صراف صادر شد + جزئیات

 3. سگ گردانی در پارک‌های لواسان ممنوع شد

 4. چه کسی شهیدان بهشتی و رجایی را غسل داد؟

 5. سریال آزمون‌های استخدامی؛ پایانی خوش برای اشتغال جوانان وجود دارد؟

 6. آخرین اخبار از پرونده واردات خودرو/ بازداشت ۱۰ دلال و ۴ کارمند وزارت صمت

 7. «آتش نشانی» به مشاغل سخت و زیان آور پیوست

 8. سردار کمالی: تکلیف قطعی جریمه ریالی سربازی برای سال آینده مشخص شد

 9. مدیریت بحران قبل و بعد از «پلاسکو»

 10. انتقال خاک به خارج از کشور ممنوع است

 11. عامل اصلی ناهنجاری‌های کشور از دید رحمانی فضلی

 12. منوی باز قلیان‌سرا‌ها از دو سیب تا افزودنی غیرمجاز!

 13. سرنوشت ۱۴ صیاد ربوده شده اسیر الشباب چه شد؟

 14. ضربه وزارت اطلاعات به باند قاچاق نقره از چین

 15. چه کسانی می‌توانند در آستان قدس رضوی سرباز شوند؟

 16. دادستان کرج: صدور حکم اعدام برای شهردار کرج صحت ندارد

 17. توضیحات رئیس پلیس تهران درباره فرار ۳ اخلالگر بازار کاغذ

 18. ماه گرفتگی یکم بهمن ۹۷ در ایران قابل مشاهده است؟

 19. بارش برف و کاهش دید در جاده‌های کشور

 20. حل مشکل آلودگی با حمل و نقل عمومی

پربحث‌های دیروز

 1. بررسی حقوقی واقعه حمله سگ به دختر ده ساله در لواسان/ مجازات صاحب سگ چیست؟

 2. آیت‌الله مکارم شیرازی: فضای مجازی برای همه تریبون درست کرده است

 3. طرح «خرید خدمات آموزشی»، ذبح کیفیت برای کاهش هزینه

 4. پرونده بوی بد در تهران بدون اعلام نتیجه مختومه شد

 5. سرپرست وزارت بهداشت: قیمت دارو باید اصلاح شود

 6. ۶۱۸ کیلوگرم هروئین پیش از ارسال به اروپا کشف و ضبط شد

 7. فرمانده ناجا: دشمنان امسال را برای ایجاد آشوب‌ انتخاب کردند اما موفق نشدند

 8. راه‌اندازی ۶ کیلومتر از خط ۷ مترو تهران تا پایان امسال

 9. مدارسی که فردا تعطیل است

 10. دادستان تهران: گرانی با گرانفروشی فرق دارد

 11. معاون پژوهشی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی درگذشت

 12. مهلت ثبت‌نام ازدواج دانشجویی تا 30 بهمن تمدید شد

 13. آیت الله سبحانی: کتب دانشگاهی نباید مخالف مفاهیم اسلام باشد

 14. روحانی درگذشت پدر شهیدان کریمی هویه را تسلیت گفت

 15. اول بهمن "ماه" می‌گیرد/شهرهایی که خسوف را می‌بینند

 16. بیمه شخص ثالث همچنان برای خودرو صادر خواهد شد

 17. عیادت نماینده رئیس جمهور از آیت الله مومن

 18. دعوت از داوطلبان امامت جمعه برای شرکت در آزمون

 19. صرف وقت کاربران ایرانی درشبکه‌های اجتماعی ۳۰ برابر مطالعه روزنامه

 20. مراحل تعویض دربهای ساختمانی با درب های ضد سرقت

 21. ساختمانی فاخر به جای پلاسکو ساخته می‌شود

 22. جزئیات ماه گرفتگی دوشنبه

 23. ادامه بارش برف در برخی از محورهای کشور

 24. تجهیز پلیس به لباس دوربین‌دار منوط به تامین اعتبار

 25. زمان تحویل پلاسکو جدید به کسبه مشخص شد

پربحث‌های هفته

 1. همسر شهید حججی ازدواج کرد؟

 2. بررسی حقوقی واقعه حمله سگ به دختر ده ساله در لواسان/ مجازات صاحب سگ چیست؟

 3. جزئیات حادثه حمله دو سگ به دختر ۱۰ ساله در لواسان + عکس

 4. واکنش نظام پزشکی به ۲ مصوبه مالیاتی پزشکان

 5. وام های غیرقانونی بانک سرمایه به حسین هدایتی، مدلل، هادی رضوی، گروه جهانبانی و ...

 6. دادستان کل: ادعای اسماعیل بخشی درباره شکنجه دروغ بوده است

 7. آیت‌الله مکارم شیرازی: فضای مجازی برای همه تریبون درست کرده است

 8. دادستان تهران: ۳ متهم گرانی کاغذ از کشور فرار کردند

 9. سرنوشت محموله گوشت هواپیمای سانحه دیده

 10. مقصر آقای پول است!

 11. کشورهایی که معابر و تونل‌های خود را پولی کردند

 12. توکلی خطاب به رئیس و نمایندگان مجلس: از اقدام غیرقانونی دولت برای حذف دانشگاه‌های موفق جلوگیری کنید/ مانع ایجاد فرصت برای مقامات دولتی شوید

 13. حکم قطعی پرونده ۵ صراف صادر شد + جزئیات

 14. جدیدترین ترفند در سرقت خودرو را بدانید+ عکس

 15. طرح «خرید خدمات آموزشی»، ذبح کیفیت برای کاهش هزینه

 16. بررسی موضوع حمله دو سگ به دختر ۱۰ ساله از زبان یک حقوقدان

 17. چرا برخی جوانان به کلی قید ازدواج را می‌زنند؟

 18. محسن هاشمی: شهرداری موظف به اخذ عوارض تردد خودروها در تونل‌های شهری است

 19. آخرین وضعیت کنکور در گفتگوی الف با دبیر کارگروه آموزش دیده‌بان شفافیت و عدالت

 20. سگ گردانی در پارک‌های لواسان ممنوع شد

 21. افزایش نشاط سربازان در دستور کار نیروهای مسلح

 22. اصفهان تا ۲۰۲۵ خالی از سکنه می‌شود؟

 23. وزیر دولت احمدی‌نژاد و رئیس سابق هیات مدیره بانک سرمایه سه‌شنبه محاکمه می‌شوند

 24. چه حکمی در انتظار پسر ۱۳ ساله متهم به قتل است؟

 25. توضیحات پورسیدآقایی درباره پولی شدن استفاده از تونل‌های تهران

آخرین عناوین