نمی‌توان در تفسیر اطلاعات ژنتیکی جبرگرایانه عمل کرد وقتی می‌پذیرید ژن خوب ندارید، چه اتفاقی برایتان می‌افتد؟

سارا ژانگ / ترجمه نجمه رمضانی،   3971016153 ۱ نظر، ۳ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
وقتی می‌پذیرید ژن خوب ندارید، چه اتفاقی برایتان می‌افتد؟

نقشه ژنتیکی بدن ما انسان‌ها با هم تفاوت‌هایی دارد. می‌دانیم که بعضی‌ها از نظر ژنتیکی بیشتر مستعد برخی سرطان‌ها هستند یا ممکن است دی.ان.ای ما در چاقی تاثیراتی داشته باشد. به همین دلیل برخی از موسسات تحقیقاتی تلاش کرده‌اند تا بر اساس خصوصیات ژنتیکی هر فرد برنامه‌های غذایی یا ورزشیِ مخصوصی تدوین کنند

پیش از هر چیز باید بدانید که نتایج دی‌.ان‌.ای اعلام‌شده به افرادِ حاضر در این مطالعه نادرست بودند.

این کار هدفمند انجام شد. طی بیش از یک سال، روانشناسان دانشگاه استنفورد روی بیش از ۲۲۳ شرکت‌کننده مطالعه‌ای انجام دادند که به دانشمندان کمک می‌کرد برنامه‌های غذایی و ورزشی اختصاصی برای آن‌ها تهیه کنند؛ در واقع این‌طور به آن‌ها گفته شده بود. دو محقق درگیر در این مطالعه، برد ترنوالد و آلیا کرام، بیش از همه می‌خواستند بدانند که شرکت‌کنندگان پس از آزمایش دی‌.ان.‌ای و شناخت گرایش‌های ژنتیکی خود در زمینه ورزش و تغذیه چه واکنشی نشان می‌دهند.

دیگر محققان به مطالعه این موضوع پرداخته‌اند که آزمایش دی.‌ان.‌ای چطور به افراد انگیزه می‌دهد تا سبک زندگی خود را عوض کنند -یا نکنند- اما ترنوالد و کرام به مسئله عمیق‌تری می‌اندیشیدند. آیا دانستن نتایج آزمون دی‌.ان‌.ای می‌توانست نه تنها رفتار که جسم را هم، در سطح مولکولی، تغییر دهد؟

برای پاسخ به این سوال، به رویکردی رسیدند که تا حدی فریبکارانه بود. به این مقایسه دقت کنید؛ تاثیر روانی در فیزیولوژی ریشه دارد: وقتی کسی قرص قندی می‌خورد و گزارش می‌کند که دردش کم شده، مغز او در عمل مسکن‌هایی طبیعی به نام اندورفین آزاد می‌کند. شاید وقتی ژن‌های خود را می‌شناسیم، اتفاقی مشابه در ما رخ بدهد.

تیم استنفورد دو آزمایش ابداع کردند. حدود نیمی از شرکت‌کنندگان نتیجه آزمایش روی یکی از ژن‌های خود را –نتیجه‌ای تقلبی را- که به ورزش مرتبط بود، دریافت کردند، سپس از آن‌ها خواسته شد روی تردمیل بدوند. نیم دیگر شرکت‌کنندگان نتیجه آزمایش روی ژنی را دریافت کردند که به گرسنگی مرتبط بود، سپس از آن‌ها درخواست شد یک اسموتی بنوشند که ۴۸۰ کالری انرژی داشت. کسانی که فهمیده بودند نسخه «بدتر» ژن را دارند در مقایسه با کسانی که فکر می‌کردند نسخه «بهتر» ژن را دارند، زودتر دویدن را متوقف و اعلام گرسنگی کردند. جالب آنکه حتی عملکرد ریه و سطح هورمون‌های گرسنگی هم در آن‌ها تغییر کرد.

استیون هاینه، روانشناسی در دانشگاه بریتیش کلمبیا که در این مطالعه حضور نداشته است، می‌گوید: «از نتایج به دست‌آمده چندان تعجب نکردم.» هاینه به مطالعه چگونگی واکنش افراد به نتایج آزمایش‌های دی.‌ان.‌ای می‌پردازد و می‌گوید افراد اغلب اطلاعات ژنتیکی را «به گونه‌ای بسیار جبرباورانه» تحلیل می‌کنند.

در عین حال، خرید کیت دی.‌ان.‌ای به صورت آنلاین روز به روز آسان‌تر می‌شود. سازمان غذا و دارو مثلِ شرکت ۲۳اَندمی۱ آزمایش‌هایی را طراحی می‌کند که درباره خطرات بیماری‌های خاص اطلاعاتی ارائه می‌دهند، اما آزمایش‌های «سلامت» دی.‌ان.‌ای مبهم‌اند و قاعده‌مندی بسیار کمی دارند. شاید این آزمایش‌ها رژیم یا برنامه ورزشی مناسب با ژن‌های شما را معرفی کنند، اما شواهد زیادی در دست نیست که نشان دهد برنامه‌های مبتنی بر دی‌.ان.‌ای برای کاهش وزن مناسب‌تر هستند، زیرا ژن‌ها تنها مبینِ تفاوت‌هایی بسیار کوچک در توده بدنی افراد هستند.

ترنوالد و کرام در این مطالعه تصمیم گرفتند که نتایج ژنتیکیِ تصادفی‌ای را به شرکت‌کنندگان بدهند. به گفته ترنوالد، با در نظر گرفتن فریبی که در این کار بود، نمی‌خواستند خطر ژنتیکیِ دروغینی درباره بیماری‌هایی مانند آلزایمر یا سرطان را به شرکت‌کنندگان منتقل کنند، اما دوست داشتند به چیزی معنادار دست یابند. در نتیجه روی چاقی تمرکز کردند و دو ژن را برگزیدند: CREB1 که به ظرفیت تمرینات ایروبیک ربط دارد و FTO که به نشانه‌های گرسنگی مرتبط است. 

این تیم همچنین درباره مسائل اخلاقی برنامه تحقیقاتی خود با گروه ارزیابی سازمانی استنفورد مشورت کرد، گروهی که بر تحقیقات انجام‌شده روی نمونه‌های انسانی نظارت دارد. در نهایت لازم بود شرکت‌کنندگان سه بار مراجعه کنند: برای دادن تست دی‌.ان‌.ای، برای آزمایش اولیه تردمیل یا اسموتی و سپس برای گرفتن نتایج تقلبی دی‌.ان.‌ای خود و بلافاصله تکرار آزمایش تردمیل یا اسموتی. در پایان سومین ملاقات، تیم محققان حقیقت مطالعه را برای این شرکت‌کنندگان فاش می‌کرند و به آن‌ها این امکان را می‌دادند که در صورت تمایل نتایج واقعی آزمایش دی‌.ان.‌ای خود را دریافت کنند.

در مقایسه با آزمایش‌های پایه اولیه، افرادی که به آن‌ها گفته شده بود خطر بالای CREB1 دارند زمان کمتری دویدند و افرادی که به آن‌ها گفته شده بود نسخه ایمنی از FTO را دارند کمتر از قبل بیان کردند که احساس گرسنگی می‌کنند. تیم تنها روی این معیارهای مبتنی بر گزارش شخصی تکیه نکردند. افرادی که روی تردمیل می‌دویدند ماسک‌هایی داشتند که اکسیژن و کربن‌دی‌اکسید موجود در بازدم آن‌ها را اندازه‌گیری می‌کرد. از افرادی که اسموتی نوشیدند نمونه خون گرفته شد تا سطح هورمون گرسنگی در آن‌ها آزمایش شود. جسم شرکت‌کنندگان با برداشت آن‌ها درباره خستگی و گرسنگی خود هماهنگ عمل می‌کرد.

اگر این اثرات در طول زمان تداوم یابند، شاید اطلاعات ژنتیکی در نهایت به نوعی پیشگویی کام‌بخش بدل شوند. البته شرکت‌کنندگان حداکثر برای یک ساعت فریب داده شدند، که این مسئله نتایج تحقیق را محدود می‌کند. اریک توپول۲، متخصص قلب و ژنتیک در موسسه تحقیقاتی اسکریپس می‌گوید: «زمان این آزمایش خیلی کوتاه بود.» و می‌افزاید که این حوزه آرام‌آرام از تحلیل‌های تک‌ژنی دور می‌شود و به سوی درجه خطرهای چندژنی می‌رود که تاثیر هزاران ژن مختلف را ارزیابی می‌کنند. یک مطالعه بزرگ که در فنلاند انجام می‌شود دارد کم‌کم به این نتیجه می‌رسد که درجه خطر چندژنی در خصوص بیماری قلبی در واقعیت افراد را ترغیب می‌کند که وزنشان را کم و سیگارکشیدن را ترک کنند.

ترنوالد و کرام هر دو پیش از آغاز این مطالعه آزمایش دی‌.ان.‌ای دادند تا ابتدا خودشان را بیازمایند. کرام دریافت که نوع ایمنی ژن ورزش و نوع پرخطر ژن گرسنگی را دارد. «از هیچ کدام از این نتایج تعجب نکردم و تقریباً حالم این بود که بگویم 'آره، من این ژن رو دارم، پس یه قهرمانم، یه دونده‌ام' و 'آهان، پس به این خاطره که همه‌اش گرسنه‌ام'».

ولی اضافه کرد «آیا این اطلاعات واقعاً برایم معنادارند یا من هستم که به آن‌ها معنا می‌بخشم؟» 


پی‌نوشت‌ها:
• این مطلب را سارا ژانگ نوشته است و در تاریخ ۱۳ دسامبر ۲۰۱۸ و با عنوان «What Happens When You’re Convinced You Have Bad Genes» در وب‌سایت آتلانتیک شده است. وب‌سایت ترجمان آن را در تاریخ ۱۶ دی ۱۳۹۷ با عنوان «وقتی می‌پذیرید ژن خوب ندارید، چه اتفاقی برایتان می‌افتد» و ترجمه نجمه رمضانی منتشر کرده است.
•• سارا ژانگ (Sara Zhang) در دانشگاه هاروارد نوروبیولوژی خوانده است و پس از دوره‌ای از کار تحقیقاتی درباره حشرات، به روزنامه‌نگاری روی آورده است. ژانگ در آتلانتیک در زمینه علم و سلامت می‌نویسد.

[۱] 23andMe: شرکتی آنلاین که اطلاعات ژنتیک مشتریان خود را با استفاده از نمونه بزاق آنها به دست آورده و برای آنها ارسال می‌کند [مترجم].
[۲] Eric Topol

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۷۱۰۸۲۰۲۰:۵۷:۴۶ ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
من ژن خوب ندارم چون علیرغم زحمت زیادی که کشیده ام الان بیکار و بی آینده و افسرده و نگرانم

پربحث‌های اخیر

 1. ویدئو/ آقای مترجم کار دست کی‌روش و خیابانی داد  

 2. امام جمعه اسالم؛ تلگرام را رفع فیلتر کنید

 3. پیروانی خطاب به کی‌روش: وقتی اسم ملت ایران را می آوری حواست را جمع کن

 4. کور هستید؛ برجام را هنوز اجرا می‌کنیم؛ دم از مذاکره می‌زنید/ نه سانتریفوژ می‌چرخد و نه چرخ زندگی مردم/ خودروی که تماما در ایران تولیدمی‌شود، نیازی به ارز ندارد!/معنی موفقیت را نفهمیدیم

 5. برجام سه ساله شد/ خروج آمریکا از توافق و تعلل بی پایان اروپایی‌ها/ احتمال ارائه یک پیشنهاد ضعیف به ایران وجود دارد

 6. دونالد ترامپ و حنایی که دیگر رنگی ندارد/ آیا سال ۲۰۱۸ نقطه اوج سقوط آمریکا بود؟

 7. ترامپ: کاری که با ایران کردم، معجزه‌آسا بود

 8. شرکت تولیدکننده "اسنک پف کرده حیوانی" را معرفی کنید

 9. طارمی: کاری برای تیم ملی نمی‌کنیم اما انتظار قهرمانی داریم

 10. مهم‌ترین مصوبه مالیاتی کمیسیون تلفیق با لابی پزشکان حذف می‌شود؟

 11. نوبخت: در حوزه صادرات نفتی مشکل داریم

 12. بررسی موضوع حمله دو سگ به دختر ۱۰ ساله از زبان یک حقوقدان

 13. موگرینی در نشست ضد ایرانی لهستان شرکت نمی‌کند

 14. سایه‌روشن‌های افزایش ۳۰ تا ۱۴۵ درصدی قیمت خودرو

 15. طعنه فردوسی‌پور به ده‌نمکی

 16. واکنش عادل فردوسی پور به مصاحبه اخیر کارلوس کی‌روش  

 17. افزایش نشاط سربازان در دستور کار نیروهای مسلح

 18. تاج جواب کی‌روش را داد

 19. پیامدهای نبود «کیف پول الکترونیکی» در ایران

 20. نفت سنگین ایران ۸ دلار ارزان شد

 21. دعوای مازندرانی‌ها بر سر منطقه آزاد

 22. امسال تهران فقط 17 روز هوای پاک داشته

 23. مار سرخ در کجا لانه کرده است؟ + تصاویر

 24. افزایش نشاط سربازان در دستور کار نیروهای مسلح

 25. صالحی‌امیری: ادبیات کی‌روش نوعی باج خواهی است

پربحث‌های دیروز

 1. ویدئو/ آقای مترجم کار دست کی‌روش و خیابانی داد  

 2. امام جمعه اسالم؛ تلگرام را رفع فیلتر کنید

 3. پیروانی خطاب به کی‌روش: وقتی اسم ملت ایران را می آوری حواست را جمع کن

 4. کور هستید؛ برجام را هنوز اجرا می‌کنیم؛ دم از مذاکره می‌زنید/ نه سانتریفوژ می‌چرخد و نه چرخ زندگی مردم/ خودروی که تماما در ایران تولیدمی‌شود، نیازی به ارز ندارد!/معنی موفقیت را نفهمیدیم

 5. برجام سه ساله شد/ خروج آمریکا از توافق و تعلل بی پایان اروپایی‌ها/ احتمال ارائه یک پیشنهاد ضعیف به ایران وجود دارد

 6. واکنش تند جواد خیابانی به صحبت‌های کی‌روش   

 7. دونالد ترامپ و حنایی که دیگر رنگی ندارد/ آیا سال ۲۰۱۸ نقطه اوج سقوط آمریکا بود؟

 8. ترامپ: کاری که با ایران کردم، معجزه‌آسا بود

 9. شرکت تولیدکننده "اسنک پف کرده حیوانی" را معرفی کنید

 10. طارمی: کاری برای تیم ملی نمی‌کنیم اما انتظار قهرمانی داریم

 11. مهم‌ترین مصوبه مالیاتی کمیسیون تلفیق با لابی پزشکان حذف می‌شود؟

 12. آیت‌الله منتظری: من هم یکی از مریدان آقای خامنه‌ای هستم

 13. نوبخت: در حوزه صادرات نفتی مشکل داریم

 14. واکنش نظام پزشکی به ۲ مصوبه مالیاتی پزشکان

 15. بررسی موضوع حمله دو سگ به دختر ۱۰ ساله از زبان یک حقوقدان

 16. موگرینی در نشست ضد ایرانی لهستان شرکت نمی‌کند

 17. سایه‌روشن‌های افزایش ۳۰ تا ۱۴۵ درصدی قیمت خودرو

 18. طعنه فردوسی‌پور به ده‌نمکی

 19. واکنش عادل فردوسی پور به مصاحبه اخیر کارلوس کی‌روش  

 20. افزایش نشاط سربازان در دستور کار نیروهای مسلح

 21. تاج جواب کی‌روش را داد

 22. پیامدهای نبود «کیف پول الکترونیکی» در ایران

 23. نفت سنگین ایران ۸ دلار ارزان شد

 24. دعوای مازندرانی‌ها بر سر منطقه آزاد

 25. امسال تهران فقط 17 روز هوای پاک داشته

پربحث‌های هفته

 1. همسر شهید حججی ازدواج کرد؟

 2. درباره زائری‌ها و آقامیری‌ها

 3. بازداشت خبرنگار پرس‌تی‌وی در آمریکا

 4. موشک ماهواره‌بر حامل «پیام» نشد!

 5. سقوط هواپیما حوالی صفادشت تهران/بوئینگ ۷۰۷ باری ارتش در فرودگاه فتح دچار سانحه شد/هواپیما 16 سرنشین داشت/15 کشته و یک مصدوم تا این لحظه/ اسامی کامل جانباختگان+تصاویر  

 6. تاج و داورزنی کنارخواننده معروف لس آنجلسی   

 7. بی حجابی اجباری!

 8. قبول کنیم خودروساز کامل نشدیم؛ مونتاژکار خوبی هستیم/ کمک ۱۵ هزار میلیارد تومانی دولت به خودروسازان/ آغز فروش فوری و نقدی سایپا از امروز

 9. مدیرعامل ایران خودرو: اگر قیمت خودرو زودتر گران می‎شد، به تعهدات عمل می‎کردیم

 10. آیا ایراد از مسلمانی ما است؟

 11. پولی شدن تونلها / طرحی که شهردار تهران از آن بی‌خبر است !

 12. با این شرایط، عقل نمی گوید: ازدواج کن

 13. جدال اصلاح طلبان و دولت اعتدال/ خبری از حال و روز مردم دارند؟

 14. توکلی: سه قوه با تبانی برخورد با حقوق‌های نجومی را بر زمین گذاشتند

 15. فرشته نجات تنها سرنشین زنده مانده حادثه بوئینگ ۷۰۷

 16. اصلاح‌طلبان برای انتخابات ۹۸ چه خواهند کرد؟/ روحانی و بهره‌برداری سیاسی از هاشمی/ CFT به مجمع می‌رود

 17. عسگراولادی: بعد از ۶۴سال، دو ماه است صادراتم را متوقف کردم

 18. واکنش پزشکیان به حاشیه‌های پیش آمده برای یکی از نمایندگان مجلس/ اتهام نماینده ملکان آشکار شود، غیرقابل گذشت است

 19. رییس کل بانک مرکزی: مردم هشیار باشند/ آغاز دور جدیدی از جنگ روانی آمریکا علیه ایران/ تامین ارز از طریق هند، کره جنوبی و چین شتاب گرفته است

 20. آن‌گاه که مرگ فرا رسد...  

 21. قیمت جدید انواع محصولات سایپا اعلام شد/ پراید ۳۰ میلیون تومان

 22. پاسخ وزیر ارتباطات به زیباکلام

 23. سروش: سهم سایپا از فروش هر پراید ۲۰۰۰ دلار است/ پراید تولیدی امروز با پراید قبلی متفاوت است

 24. پیام‌ برگزاری نشست ضدایرانی در لهستان

 25. نامه مهم تیم توسعه دهنده ماهواره پیام امیرکبیر به رییس جمهور

آخرین عناوین