راه‌هایی برای افزایش یارانه و نرخ بنزین در بودجه ۹۸

مجتبی توانگر*،   3971016058 ۱۷ نظر، ۵ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
راه‌هایی برای افزایش یارانه و نرخ بنزین در بودجه ۹۸

در همین ابتدای بحث خیال شمارا راحت کنم؛ لایحه بودجه سال ۹۸ همچون سنوات گذشته هیچ برنامه‌ای برای یارانه، نرخ بنزین، وضعیت طرح‌های عمرانی و... ندارد.

حال چند موضوع لایحه که مستقیم با معیشت مردم مرتبط است:

۱- اگر بودجه سال۹۷ را در مقابل داشته باشید، مانند مغازه‌های خواروبارفروشی، درصدی بر ردیف بودجه‌های سال گذشته کشیده شده و نام خود را «لایحه بودجه ۹۸» نهاده و هیچ اقدام جدیدی انجام نگرفته است. دولت، بودجه‌ای که بایستی برنامه یک‌ساله اداره اقتصاد کشور باشد را بدون هیچ طرح و بدون توجه به تحریم‌ها مجلد کرده و در اختیار خانه ملت قرار داده است.

۲- خوش‌بینی بیش ‌ازحدی در مورد تحقق درآمدهای مالیاتی مشاهده می‌شود. درحالی‌که دولتِ آقای روحانی هیچ تحرکی در عرصه اقتصادی ندارد و رکود بی‌سابقه‌ای را در اقتصاد کشور شاهد هستیم، افزایش درآمدهای پیش‌بینی‌شده مالیاتی چه وجهی دارد؟

افزایش فشار مالیاتی بر معدود کارآفرینان بخش خصوصی در اقتصادی که در رکود به‌سر می‌برد تهدیدی جدی برای اقتصاد ایران تلقی می‌شود و می‌تواند رکود را دامن زده و مشکلات عمیق‌تری را برای معیشت مردم به وجود آورد. در حال حاضر که اقتصاد کشور با رشد منفی روبه‌روست و مالیات گریزان نیز سهامدار دولت دوازدهم هستند، انتظار افزایش 14 درصدی درآمدهای مالیاتی به معنای اعمال فشار سنگین بر تولید، نیروی کار و حقوق‌بگیران تلقی می‌شود.

مجلس محترم می‌تواند اشکال دولت درزمینه درآمدهای مالیاتی و مالیات گریزان را در قالب مالیات بر تراکنش‌های بانکی بالا (مثلاً بالای یک میلیارد) قرار دهد. استفاده از ظرفیت تراکنش‌های بانکی به معنای فضولی در حساب‌های مالی و بانکی مردم تلقی نمی‌شود.

هدف از این اقدام شفافیت مبادلات‌مالی در اقتصاد و جلوگیری از رانت‌خواری مالیات گریزان است؛ این پیشنهاد درنهایت منجر به حذف مودی مالیاتی شده (که بخشی از آن فسادهایی را موجب شده است) و به کاهش فساد کمک ‌می‌کند.

۳- خوش‌بینی دیگر درزمینه فروش نفت است. سال ۹۶ سالی سخت‌تر ازنظر تحریم نسبت به سال جاری خواهد بود، اما دولت محترم صادرات ۱.۵میلیون بشکه نفت را پیش‌بینی کرده است. محاسبات کارشناسی نشان می‌دهد در بهترین حالت با حذف معافیت تعدادی از کشورهای خریدار نفت ایران، حداکثر صادرات نفت ایران در سال ۱۳۹۸ به یک‌میلیون و ۱۴۰ هزار بشکه خواهد رسید.

توجه به این نکته هم مهم است که اگر دولت سقف درآمدهای نفتی خود را زیر یک‌میلیون بشکه اعلام می‌کرد، عملاً خود را برای شرایط سخت آماده کرده و بدخواهان ملت ایران در یک موقعیت انفعالی در مورد قیمت نفت و میزان فروش نفت قرار می‌گرفتند.

دولت بایستی تهدید به وجود آمده را به فرصتی طلایی برای اجرای اصلاحات ساختاری در اقتصاد و بودجه تبدیل نماید.

۴- حقوق و دستمزد در سال۱۳۹۸، حداکثر ۲۰ درصد افزایش می‌یابد این رقم حدود ۲۱۰ هزار میلیارد تومان خواهد بود. پیش‌بینی‌های دولتی نشان می‌دهد نرخ تورم سال ۹۷ فراتر از ۲۰  درصد است که همین رویه در سال آینده نیز تداوم می‌یابد. لذا با افزایش ۲۰ درصدی حقوق، دستمزد و مستمری، شاغلین و بازنشستگان بازهم نخواهند توانست قدرت خرید در سال ۹۸ را حفظ نمایند.

حال اگر بخواهیم به افزایش ۳۰درصدی حقوق و دستمزد بیندیشیم به مبلغی حدود ۱۸ هزار میلیارد تومان احتیاج داریم. محاسبات سازمان برنامه‌وبودجه نشان می‌دهد که از محل مابه‌التفاوت حاصل از افزایش نرخ ارز خوراک پتروشیمی‌ها از ۳۸۰۰ به ۸۰۰۰تومان، ۱۱.۳ هزار میلیارد تومان درآمد حاصل خواهد شد که می‌تواند منبع مناسبی برای توجه به اقشار محروم جامعه باشد.

۵- نکته مهم دیگر در لایحه بودجه سال 98، تهیه اقلام و کالاهای اساسی، استراتژیک و حیاتی مردم (گندم، برنج، جو، ذرت، کنجاله سویا، حبوبات، انواع روغن، انواع گوشت، تخم‌مرغ، انواع دانه‌های روغنی و انواع دارو‌های انسانی و حیوانی) است.

دولت در یک بی‌تدبیری تمام در این لایحه اعلام کرده است ۱۴ میلیارد دلار از درآمد نفتی را با نرخ ۴۲۰۰ تومان برای واردات این نوع کالاها اختصاص داده است در این خصوص به نکات ذیل دقت بیشتری داشته باشیم:

الف- اگر دولت برای واردات کالاهای اساسی ارز را به‌جای ۴۲۰۰ تومان، ۸۰۰۰تومان در نظر می‌گرفت، عملاً حدود ۵۴ هزار میلیارد تومان درآمد به دست می‌آورد.

ب- ارزیابی کارشناسان درون و بیرون دولت نشان می‌دهد، ارائه هر نوع کالایی با نرخ ارزان عملاً سیاستی محکوم‌به شکست است چنانچه این روزها چه در مورد کالاهای اساسی (مانند گوشت، مرغ و تخم‌مرغ) و چه غیر آن (مانند تلفن همراه و ...) شاهد هستیم که تفاوت ارز ۴۲۰۰ تومانی و نرخ نیمایی ۸۰۰۰ تومان، رانت سنگین و سرشاری را عاید حلقه بسته‌ای از واردکنندگان و شبکه نامناسب توزیع کرده است و عملاً عموم مردم مخصوصاً اقشار مستضعف بدون هیچ بهره‌ای از ارز ارزان، دچار آسیب جدی نیز شده‌اند.

ج- بنابراین لازم است دولت قدری تحرک داشته باشد و سیاست تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی را از برنامه‌های خود کنار گذاشته و با این اقدام، بخشی از منابع ریالی آزادشده را در اختیار مصرف‌کننده نهایی قرار دهد. این موضوع می‌تواند در قالب افزایش یارانه برخی دهک‌های پایین موردتوجه قرار گیرد.

۶- موضوع مهم دیگر در بودجه سال آینده، نرخ بنزین و حامل‌های انرژی است. این اقدام که نرخ بنزین برای کمک به اقشار محروم بایستی پایین نگه‌داشته شود در کوتاه‌مدت مناسب است، ولی در بلند‌مدت قدری باید در مورد سازوکارهای آن تامل کرد. حال که برای بودجه به‌عنوان برنامه یک‌ساله و کوتاه‌مدت می‌خواهیم تصمیم بگیریم مناسب است نرخ پایین بنزین، صرفاً برای حد مشخصی از مصرف تعیین شود و با افزایش مصرف، قیمت پلکانی افزایش یابد.

همچنین مجلس می‌تواند برای هر فرد ایرانی سهمیه مشخصی از بنزین و حامل‌های انرژی مشخص نماید تا تفاوت خانواده‌ای که سه خودرو در اختیار دارند و خانواده‌ای که حتی در استفاده از وسیله نقلیه عمومی دچار مشکل هستند، قدری به عدالت توزیعی نزدیک شویم. در این روش افرادی که درآمد پایینی دارند می‌توانند سهمیه خود را در قالب حساب بانکی به فروش برسانند. با این روش عملاً درآمدی دائمی برای اقشار محروم حاصل‌شده و بخشی از هزینه تصمیمات غلط دولت در سال‌های اخیر جبران می‌شود.

*پژوهشگر اقتصادی

منبع: رسالت

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۷۱۰۰۷۵۱۱:۳۶:۱۲ ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
جناب پژوهشگر اقتصادی، توجه نکرده اند که توصیه ایشان به حذف دلار 4200 تومنی و آزادسازی نرخ بنزین چه فشاری را به مردم ضعیف جامعه (کارمندان،‌کارگران، معلمان و حقوق بگیران) وارد می کند
ناشناس۷۱۰۳۲۵۱۴:۱۶:۳۶ ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
قیمت کالاهای اساسی که با ارز 4200 تومانی وارد می شوند حداقل 70 درصد افزایش یافته اند این یعنی سود این ارز به جیب مردم نمی رود و در جیب وارد کنندگان می رود.
ناشناس۷۱۰۳۵۲۱۴:۳۱:۴۶ ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
نوبخت باید دستگیر و محاکمه شود
ناشناس۷۱۰۱۲۰۱۲:۱۴:۵۳ ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
اقا ما نه افزایش یارانه میخوهیم نه افزایش بنزین همان یک بار که یارانه به ما دادید برای هفت پشت ما بس است ده برابرش را از ما پس گرفتید خدا رحم کنه این بار چه نقشه ای دوباره برای مردم کشیدید و درس عبرت هم نمیشه برای شما
ناشناس۷۱۰۳۳۳۱۴:۱۸:۴۶ ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
با اجرای طرح هدفمندی یارانه برای اولین بار بعد از انقلاب ضریب جینی کاهش یافت اما با افزایش نرخ حامل های انرژی در 6 سال گذشته و ثابت ماندن یارانه ها سفره های مردم مجددا"کوچک شد.
ناشناس۷۱۰۱۳۹۱۲:۳۲:۱۷ ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
سهم فقرا از بنزین و گازوئیل و گاز هر ماه 900 هزار تومان به جیب طبقه ی متوسط و بالا می رود. آیا به بهانه ی تورم فقرا باید از حق خود بگذرند؟ پس چرا سود بانکی که علت العلل تورم است صفر نمیشه؟
ناشناس۷۱۰۲۲۷۱۳:۲۰:۰۱ ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
تو این مملکت به اسم فقرا بیشترین فشار رو به قشر فقیر و متوسط میارند. برای کسی که ماشین یک میلیاردی سوار میشه قیمت بنزین 10 هزار تومن هم بشه فرقی نمیکنه چون میکشه رو قیمت جنسش فقط این افزایش قیمت ها قشر ضعیف و متوسط رو نابود میکنه و لا غیر
ناشناس۷۱۰۲۳۳۱۳:۲۶:۳۱ ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
یارانه ،همان پول لازم برای اشتغالزایی مردم است که با دادن یارانه نقدی به هدر میرود و در نتیجه فقرا فقیرتر میشوند.
ناشناس۷۱۰۴۶۷۱۵:۴۰:۰۷ ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
اولا که دلیل بیکاری نداشتن تولید است دوما تامین زندگی فقرا از طریق یارانه‌ها روشی است که آلمان، آمریکا... انجام میشه سوما دولت می تواند همین یارانه ها به مسیر تولید توسط فقرا هدایت کند.
ناشناس۷۱۰۲۳۸۱۳:۳۰:۰۰ ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
شما گویا سوار خودرو نمیشوید و کرایه هم نمی دهید و در پی گران شدن بنزین باید از نان گرفته تا جان ادمیزاد را بیشتر پرداخت کنید اخوی طبقه متوسط و فقیر ندارد چه بسا دودش بیشتر به اقشار ضعیف خواهد رسید
ناشناس۷۱۰۳۳۶۱۴:۲۰:۵۵ ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
این یعنی افزایش فاصله طبقاتی و فقر و تبعیض .
امیری۷۱۰۳۶۱۱۴:۴۰:۱۰ ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
این بحث عامیانه ای است.مگر فقرا از اتوبوس و مترو استفاده نمی کنند؟ لطفا از شهرداری امار بگیرید که قیمت تمام شده هر بلیط مترو و اتوبوس چقدر است؟
ناشناس۷۱۰۴۹۴۱۵:۵۴:۲۷ ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
خیلی از مردم روستانشین که فقط با یارانه زندگی می کنند اصلا"مترو و اتوبوس ندارند.
ناشناس۷۱۰۳۷۸۱۴:۵۴:۰۲ ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
اگر یارانه به همه نمیدهید حق ندارید گران کنید چرا باید من نوعی بنزین را گرانتر بخرم در حالی که اختلاسهای شما تمامی ندارد یا باید یارانه بدهید به همه یا گران نکنید در ضمن مگر از سود مملکت ما ملت سهیم هستیم که در زیان و ضررش ما ملت اول کسی باشیم که سهم پرداخت میکنیم
ناشناس۷۱۰۶۳۲۱۷:۴۷:۳۶ ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
سلام.. به جای #افزایش_حقوق ما کارمندان و اجبار بخش خصوصی به افزایش دستمزد که به افزایش قیمت و در نهایت مستهلک شدن اضافه حقوق ناچیز میانجامد.. همان پول را بین همه 3یا4یا6 دهک پایین درامدی با حذف دهکهای بالاتر یارانه به همه بدهید... نمیشه؟؟ معلومه که میشه
ناشناس۷۱۰۶۵۳۱۸:۰۴:۵۶ ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
مالیات ی عوارض ماشین کم است قیمت بنزین کم است نان ارزان است
علی۷۱۰۶۷۰۱۸:۲۱:۵۱ ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
اصلا اختصاص ۱۴ میلیارد دلار با نرخ ۴۲۰۰ تومان برای کالاهای اساسی ، عمل بسیار بدی میباشد، مگر امسال، دولت برای کالاهای اساسی ارز ۴۲۰۰ تومانی اختصاص نداده، پس چرا اولین کالاهاییکه افزایش چند صد درصدی یافتند کالاهای اساسی بودند؟ در این خصوص، بایستی براساس طرح و نظر رییس محترم کمیسیون اقتصادی مجلس، اقدام شود تا حق به حقدار برسد.

پربحث‌های امروز

 1. کدامیک به برجام محتاج ترند، ایران یا اروپا؟

 2. «یک» بدعت خطرناک در لایحه بودجه/ مورادی که در بودجه مورد توجه نیست/ سونوشت بودجه عمرانی و استان‌ها چیست؟

 3. فیلم اعترافات اسماعیل بخشی و همدستانش   

 4. رییس دادگستری تهران در گفتگو با الف: مرتضوی در زندان است/ به دروغ‌ها توجه نکنید

 5. واکنش‌ها به بازداشت مرضیه هاشمی چگونه بود؟ + تصاویر

 6. بی‌قانونی سایپا در افزایش قیمت محصولات/ تخلف قیمت هر محصول چقدر است؟+ جدول

 7. تعطیلی دولت آمریکا یکماهه شد/ صف غذای رایگان در بزرگترین اقتصاد دنیا+ تصاویر

 8. پورابراهیمی: خودروسازان در ظاهر خصوصی سازی شده‌اند / وزیر صنعت هم پاسخگو نیست

 9. عروس داعشی که روزگار خانواده همسرش را سیاه کرد+ تصاویر

 10. مدیرعامل سایپا تغییر کرد

 11. حکم قطعی پرونده ۵ صراف صادر شد + جزئیات

 12. گام‌هایی که برای تولید تانک در ایران برداشته شد+ عکس و فیلم

 13. توکلی خطاب به رئیس و نمایندگان مجلس: از اقدام غیرقانونی دولت برای حذف دانشگاه‌های موفق جلوگیری کنید/ مانع ایجاد فرصت برای مقامات دولتی شوید

 14. طرح سهمیه‌بندی بنزین اعلام وصول شد

 15. دادگاه بعدی مرضیه هاشمی چهارشنبه آینده برگزار می‌شود

 16. کنفرانس ضد ایرانی ورشو؛ شکستی دیگر که ترامپ می‌خورد

 17. پوری‌حسینی با دستور بازپرس ممنوع‌الخروج شد

 18. معصومه ابتکار در BRT  

 19. سرقت مسلحانه در رشت  

 20. اصلاح نظام بانکی و دست‌های پشت پرده؛ چه کسی می‌تواند انجام دهد؟/ آقای روحانی‌ ‌ترمز بانک‌ها را می‌کشد!

 21. چرا فتنه ۸۸ عامل وضع مهم‌ترین تحریم‌های اقتصادی شد؟+ جدول

 22. توزیع دو کیلو گوشت یخ‌زده با کارت ملی!/ برای گرفتن گوشت منجمد، منجمد شوید!

 23. سگ گردانی در پارک‌های لواسان ممنوع شد

 24. وزیر نفت: از مهرماه هیچ بنزینی وارد کشور نشده است/ اگر دو ساعت بنزین نباشد، مردم نمی‌توانند آن را تحمل کنند

 25. سردار نقدی: هیچ بن‌بستی در کشور ‌نداریم

پربحث‌های دیروز

 1. غیرت برای زنان کجا رفته؟

 2. اروپا به ایران: نمی‌توانیم برنامه موشکی‌تان را تحمل کنیم/ لغزش اروپا به سمت ترامپ

 3. جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور ظریف و احمدی‌نژاد  

 4. چرا پراید ۲۱ میلیون تومانی یک هفته‌ای ۳۶ میلیون تومان شد؟

 5. آذری جهرمی: هزینه ساخت ماهواره پیام ۱.۲ میلیون یورو بود

 6. فرمان قیمت در بازار خودرو و چند ابهام

 7. اعترافات اسماعیل بخشی / گروه کمونیستی گام در هفت تپه چه می‌کرد؟  

 8. بررسی حقوقی واقعه حمله سگ به دختر ده ساله در لواسان/ مجازات صاحب سگ چیست؟

 9. خودروسازی؛ صنعتی که چرخش به نفع خریدار نمی‌چرخد/ چرا شفاف نیستند؟

 10. در جلسه عراقچی با نمایندگان اروپایی چه گذشت؟/ مدافع تحریم‌ها در شورای شهر تهران/ فرزند کروبی یکی از دلایل تداوم حصر است

 11. آیت‌الله مکارم شیرازی: فضای مجازی برای همه تریبون درست کرده است

 12. خوش و بش احمدی‌نژاد و قالیباف در جلسه امروز مجمع تشخیص  

 13. ترامپ به استعفا یا استیضاح نزدیک‌تر می‌شود

 14. تغییر موضع ۱۸۰ درجه‌ای افشین پیروانی درباره کی‌روش

 15. عصبانیت مردم در مواجهه با آقازاده‌ها بخاطر چیست؟

 16. سعید جلیلی: می‌خواهند «آلزایمر سیاسی» را به ملت تحمیل کنند تا حافظه تاریخی‌اش از بین برود

 17. حضور رئیسی در جایگاه سران قوا در جلسه امروز مجمع تشخیص  

 18. نگذاریم «داعش» را بدزدند!

 19. توضیحات نماینده ماهشهر برای انتشار عکس سوار شدن بر ماشین برقی

 20. اولتیماتوم وزیر صنعت به خودروسازان

 21. طرح «خرید خدمات آموزشی»، ذبح کیفیت برای کاهش هزینه

 22. دستمزد ۲میلیاردی بازیگر در دولتی که سرمایه وزیرش ۱۰۰۰ میلیارد است، عجیب نیست!   

 23. بیم ها و امیدهای SPV

 24. آیت‌الله نوری همدانی: کنوانسیون پالرمو برای کشور مفید نیست/ ما نمی‌توانیم سکوت کنیم

 25. حاجی‌بابایی: نرخ ارز هنوز حباب دارد

پربحث‌های هفته

 1. همسر شهید حججی ازدواج کرد؟

 2. درباره زائری‌ها و آقامیری‌ها

 3. غیرت برای زنان کجا رفته؟

 4. اروپا به ایران: نمی‌توانیم برنامه موشکی‌تان را تحمل کنیم/ لغزش اروپا به سمت ترامپ

 5. بازداشت خبرنگار پرس‌تی‌وی در آمریکا

 6. موشک ماهواره‌بر حامل «پیام» نشد!

 7. سقوط هواپیما حوالی صفادشت تهران/بوئینگ ۷۰۷ باری ارتش در فرودگاه فتح دچار سانحه شد/هواپیما 16 سرنشین داشت/15 کشته و یک مصدوم تا این لحظه/ اسامی کامل جانباختگان+تصاویر  

 8. تاج و داورزنی کنارخواننده معروف لس آنجلسی   

 9. قبول کنیم خودروساز کامل نشدیم؛ مونتاژکار خوبی هستیم/ کمک ۱۵ هزار میلیارد تومانی دولت به خودروسازان/ آغز فروش فوری و نقدی سایپا از امروز

 10. مدیرعامل ایران خودرو: اگر قیمت خودرو زودتر گران می‎شد، به تعهدات عمل می‎کردیم

 11. جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور ظریف و احمدی‌نژاد  

 12. آیا ایراد از مسلمانی ما است؟

 13. چرا پراید ۲۱ میلیون تومانی یک هفته‌ای ۳۶ میلیون تومان شد؟

 14. کدامیک به برجام محتاج ترند، ایران یا اروپا؟

 15. ویدئو/ آقای مترجم کار دست کی‌روش و خیابانی داد  

 16. جدال اصلاح طلبان و دولت اعتدال/ خبری از حال و روز مردم دارند؟

 17. توکلی: سه قوه با تبانی برخورد با حقوق‌های نجومی را بر زمین گذاشتند

 18. فرشته نجات تنها سرنشین زنده مانده حادثه بوئینگ ۷۰۷

 19. آذری جهرمی: هزینه ساخت ماهواره پیام ۱.۲ میلیون یورو بود

 20. اصلاح‌طلبان برای انتخابات ۹۸ چه خواهند کرد؟/ روحانی و بهره‌برداری سیاسی از هاشمی/ CFT به مجمع می‌رود

 21. عسگراولادی: بعد از ۶۴سال، دو ماه است صادراتم را متوقف کردم

 22. واکنش پزشکیان به حاشیه‌های پیش آمده برای یکی از نمایندگان مجلس/ اتهام نماینده ملکان آشکار شود، غیرقابل گذشت است

 23. رییس کل بانک مرکزی: مردم هشیار باشند/ آغاز دور جدیدی از جنگ روانی آمریکا علیه ایران/ تامین ارز از طریق هند، کره جنوبی و چین شتاب گرفته است

 24. یارانه نقدی ۳۳۰ هزار میلیارد تومان را بلعید!

 25. امام جمعه اسالم؛ تلگرام را رفع فیلتر کنید

پربحث‌های امروز

 1. «یک» بدعت خطرناک در لایحه بودجه/ مورادی که در بودجه مورد توجه نیست/ سونوشت بودجه عمرانی و استان‌ها چیست؟

 2. بی‌قانونی سایپا در افزایش قیمت محصولات/ تخلف قیمت هر محصول چقدر است؟+ جدول

 3. پورابراهیمی: خودروسازان در ظاهر خصوصی سازی شده‌اند / وزیر صنعت هم پاسخگو نیست

 4. مدیرعامل سایپا تغییر کرد

 5. طرح سهمیه‌بندی بنزین اعلام وصول شد

 6. پوری‌حسینی با دستور بازپرس ممنوع‌الخروج شد

 7. اصلاح نظام بانکی و دست‌های پشت پرده؛ چه کسی می‌تواند انجام دهد؟/ آقای روحانی‌ ‌ترمز بانک‌ها را می‌کشد!

 8. توزیع دو کیلو گوشت یخ‌زده با کارت ملی!/ برای گرفتن گوشت منجمد، منجمد شوید!

 9. وزیر نفت: از مهرماه هیچ بنزینی وارد کشور نشده است/ اگر دو ساعت بنزین نباشد، مردم نمی‌توانند آن را تحمل کنند

 10. واکنش رحمانی به تغییر مدیرعامل سایپا/ اگر پراید صرفه ندارد محصول دیگری تولید کنند

 11. وزیر اقتصاد: پوری حسینی ممنوع‌الخروج نیست

 12. منطقی:زیرساخت‌های تولید هواپیمای 72 نفره در کشور فراهم است

 13. پیش‌فروش خودرو بدون مجوز وزارت صمت غیرقانونی است

 14. بسته حمایتی: فرار از مسئولیت اجتماعی

 15. یارانه نقدی برای قیمت‌های سال ۸۹ است/ بانک مرکزی گرفتار دلالانی است که ارز مملکت را به باد می‌دهند

 16. امکان افزایش وام مسکن زوجین تا ۳۰۰ میلیون تومان

 17. آخرین تصمیمات مجلس برای تعیین تکلیف قیمت بنزین در سال ۹۸

 18. رسانه‌ها تلاش ۴۰ ساله ملت و دولت را نمایش دهند

 19. چرا بانک مرکزی در ایران مستقل نیست؟

 20. جزئیات ۹۰۰ هزار میلیارد یارانه پنهان/ تدوین بسته اصلاح قیمت حامل‌ها

 21. جزئیات طرح نمایندگان برای اختصاص سهمیه بنزین به ازای هر ایرانی

 22. موافقت رئیس جمهور با واگذاری ماشین سازی تبریز به شستا

 23. کاهش صادرات غیرنفتی

 24. وزیر کار: ۱۴ میلیون خانوار سبد حمایتی گرفتند

 25. کدام خریداران مشمول افزایش ۳۰ درصدی قیمت خودروهای سایپا هستند؟

پربحث‌های دیروز

 1. چرا پراید ۲۱ میلیون تومانی یک هفته‌ای ۳۶ میلیون تومان شد؟

 2. آذری جهرمی: هزینه ساخت ماهواره پیام ۱.۲ میلیون یورو بود

 3. فرمان قیمت در بازار خودرو و چند ابهام

 4. خودروسازی؛ صنعتی که چرخش به نفع خریدار نمی‌چرخد/ چرا شفاف نیستند؟

 5. اولتیماتوم وزیر صنعت به خودروسازان

 6. حاجی‌بابایی: نرخ ارز هنوز حباب دارد

 7. جزییات بدهی ۷۳ هزار میلیارد تومانی ۲۰ بانک به بانک مرکزی + جدول

 8. قیمت طلا، سکه و نرخ ارز امروز

 9. دلار ارزان شد

 10. مصوبات کمیسیون تلفیق درباره مالیات پزشکان قدمی در راستای عدالت مالیاتی است

 11. واریز بسته حمایتی ۱۳ میلیون کارگر از امروز

 12. رشد 52 درصدی بودجه شرکت‌های دولتی در سال آینده

 13. ۵۰ درصد هواپیماهای کشور فرسوده هستند

 14. سازمان برنامه و بودجه: تنخواه روحانی ۷۰ میلیارد تومان است

 15. قیمت واقعی دلار چقدر است؟

 16. قیمت مرغ به ۱۳۸۰۰ تومان رسید

 17. خصوصی‌‌سازی به دلیل فساد و رانت به اهداف خود نرسیده است

 18. چند طرح عمرانی سال آینده اعتبار می‌گیرند؟

 19. تصمیم جدید گمرک ۵۰۰ هزار نفر را بیکار می کند

 20. ورود دادستانی کل کشور به تخلفات خودرویی‌ها

 21. وضعیت حمل و نقل هوایی ایران از آغاز تا ۹۷ + جدول

 22. بهمنی: مردم را مجبور به خرید خودرو داخلی کرده‌ایم

 23. وصول ۸۹ هزار میلیارد تومان درآمد نفتی با رشد ۳۹ درصدی

 24. جزئیات تازه از اختصاص سبد حمایتی کارگران

 25. قیمت رسمی ارز امروز/ دلار ۱۱۴۵۰ تومان

پربحث‌های هفته

 1. قبول کنیم خودروساز کامل نشدیم؛ مونتاژکار خوبی هستیم/ کمک ۱۵ هزار میلیارد تومانی دولت به خودروسازان/ آغز فروش فوری و نقدی سایپا از امروز

 2. مدیرعامل ایران خودرو: اگر قیمت خودرو زودتر گران می‎شد، به تعهدات عمل می‎کردیم

 3. چرا پراید ۲۱ میلیون تومانی یک هفته‌ای ۳۶ میلیون تومان شد؟

 4. آذری جهرمی: هزینه ساخت ماهواره پیام ۱.۲ میلیون یورو بود

 5. عسگراولادی: بعد از ۶۴سال، دو ماه است صادراتم را متوقف کردم

 6. رییس کل بانک مرکزی: مردم هشیار باشند/ آغاز دور جدیدی از جنگ روانی آمریکا علیه ایران/ تامین ارز از طریق هند، کره جنوبی و چین شتاب گرفته است

 7. یارانه نقدی ۳۳۰ هزار میلیارد تومان را بلعید!

 8. سروش: سهم سایپا از فروش هر پراید ۲۰۰۰ دلار است/ پراید تولیدی امروز با پراید قبلی متفاوت است

 9. فرمان قیمت در بازار خودرو و چند ابهام

 10. «یک» بدعت خطرناک در لایحه بودجه/ مورادی که در بودجه مورد توجه نیست/ سونوشت بودجه عمرانی و استان‌ها چیست؟

 11. اعتیاد اقتصاد ایران به بوی نفت و بازگشت دوباره رشد اقتصادی به زیر صفر/ رکود تورمی تشدید خواهد شد؟

 12. قیمت محصولات سایپا دوباره افزایش یافت

 13. نوبخت: درآمد برخی خانواده ها از محل یارانه هاست/به پرداخت یارانه ها افتخار می کنم

 14. مردم در تنگنا هستند

 15. نوبخت: در حوزه صادرات نفتی مشکل داریم

 16. نگاه برخی مدیران؛ رشد اقتصاد ایران و بزرگ‌ترین خیانت به اقتصاد مقاومتی

 17. افزایش ۳ برابری بودجه نهاد ریاست جمهوری

 18. بی‌قانونی سایپا در افزایش قیمت محصولات/ تخلف قیمت هر محصول چقدر است؟+ جدول

 19. خودروسازی؛ صنعتی که چرخش به نفع خریدار نمی‌چرخد/ چرا شفاف نیستند؟

 20. رئیس کل بانک مرکزی با ترخیص خودروهای وارداتی مخالفت کرد

 21. ۸۵ ‌درصد بودجه برای ۱۵ ‌درصد شاغلان

 22. ۳۰ نکته درباره بودجه ۹۸

 23. ۵ شغل پردرآمد در ایران را بشناسید

 24. رحمانی: مردم از نوسان قیمت‌ها ناراضی هستند/ همه ما باید نظرات سازمان حمایت را بپذیریم

 25. مهم‌ترین مصوبه مالیاتی کمیسیون تلفیق با لابی پزشکان حذف می‌شود؟

آخرین عناوین