راه‌هایی برای افزایش یارانه و نرخ بنزین در بودجه ۹۸

مجتبی توانگر*،   3971016058 ۱۷ نظر، ۵ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
راه‌هایی برای افزایش یارانه و نرخ بنزین در بودجه ۹۸

در همین ابتدای بحث خیال شمارا راحت کنم؛ لایحه بودجه سال ۹۸ همچون سنوات گذشته هیچ برنامه‌ای برای یارانه، نرخ بنزین، وضعیت طرح‌های عمرانی و... ندارد.

حال چند موضوع لایحه که مستقیم با معیشت مردم مرتبط است:

۱- اگر بودجه سال۹۷ را در مقابل داشته باشید، مانند مغازه‌های خواروبارفروشی، درصدی بر ردیف بودجه‌های سال گذشته کشیده شده و نام خود را «لایحه بودجه ۹۸» نهاده و هیچ اقدام جدیدی انجام نگرفته است. دولت، بودجه‌ای که بایستی برنامه یک‌ساله اداره اقتصاد کشور باشد را بدون هیچ طرح و بدون توجه به تحریم‌ها مجلد کرده و در اختیار خانه ملت قرار داده است.

۲- خوش‌بینی بیش ‌ازحدی در مورد تحقق درآمدهای مالیاتی مشاهده می‌شود. درحالی‌که دولتِ آقای روحانی هیچ تحرکی در عرصه اقتصادی ندارد و رکود بی‌سابقه‌ای را در اقتصاد کشور شاهد هستیم، افزایش درآمدهای پیش‌بینی‌شده مالیاتی چه وجهی دارد؟

افزایش فشار مالیاتی بر معدود کارآفرینان بخش خصوصی در اقتصادی که در رکود به‌سر می‌برد تهدیدی جدی برای اقتصاد ایران تلقی می‌شود و می‌تواند رکود را دامن زده و مشکلات عمیق‌تری را برای معیشت مردم به وجود آورد. در حال حاضر که اقتصاد کشور با رشد منفی روبه‌روست و مالیات گریزان نیز سهامدار دولت دوازدهم هستند، انتظار افزایش 14 درصدی درآمدهای مالیاتی به معنای اعمال فشار سنگین بر تولید، نیروی کار و حقوق‌بگیران تلقی می‌شود.

مجلس محترم می‌تواند اشکال دولت درزمینه درآمدهای مالیاتی و مالیات گریزان را در قالب مالیات بر تراکنش‌های بانکی بالا (مثلاً بالای یک میلیارد) قرار دهد. استفاده از ظرفیت تراکنش‌های بانکی به معنای فضولی در حساب‌های مالی و بانکی مردم تلقی نمی‌شود.

هدف از این اقدام شفافیت مبادلات‌مالی در اقتصاد و جلوگیری از رانت‌خواری مالیات گریزان است؛ این پیشنهاد درنهایت منجر به حذف مودی مالیاتی شده (که بخشی از آن فسادهایی را موجب شده است) و به کاهش فساد کمک ‌می‌کند.

۳- خوش‌بینی دیگر درزمینه فروش نفت است. سال ۹۶ سالی سخت‌تر ازنظر تحریم نسبت به سال جاری خواهد بود، اما دولت محترم صادرات ۱.۵میلیون بشکه نفت را پیش‌بینی کرده است. محاسبات کارشناسی نشان می‌دهد در بهترین حالت با حذف معافیت تعدادی از کشورهای خریدار نفت ایران، حداکثر صادرات نفت ایران در سال ۱۳۹۸ به یک‌میلیون و ۱۴۰ هزار بشکه خواهد رسید.

توجه به این نکته هم مهم است که اگر دولت سقف درآمدهای نفتی خود را زیر یک‌میلیون بشکه اعلام می‌کرد، عملاً خود را برای شرایط سخت آماده کرده و بدخواهان ملت ایران در یک موقعیت انفعالی در مورد قیمت نفت و میزان فروش نفت قرار می‌گرفتند.

دولت بایستی تهدید به وجود آمده را به فرصتی طلایی برای اجرای اصلاحات ساختاری در اقتصاد و بودجه تبدیل نماید.

۴- حقوق و دستمزد در سال۱۳۹۸، حداکثر ۲۰ درصد افزایش می‌یابد این رقم حدود ۲۱۰ هزار میلیارد تومان خواهد بود. پیش‌بینی‌های دولتی نشان می‌دهد نرخ تورم سال ۹۷ فراتر از ۲۰  درصد است که همین رویه در سال آینده نیز تداوم می‌یابد. لذا با افزایش ۲۰ درصدی حقوق، دستمزد و مستمری، شاغلین و بازنشستگان بازهم نخواهند توانست قدرت خرید در سال ۹۸ را حفظ نمایند.

حال اگر بخواهیم به افزایش ۳۰درصدی حقوق و دستمزد بیندیشیم به مبلغی حدود ۱۸ هزار میلیارد تومان احتیاج داریم. محاسبات سازمان برنامه‌وبودجه نشان می‌دهد که از محل مابه‌التفاوت حاصل از افزایش نرخ ارز خوراک پتروشیمی‌ها از ۳۸۰۰ به ۸۰۰۰تومان، ۱۱.۳ هزار میلیارد تومان درآمد حاصل خواهد شد که می‌تواند منبع مناسبی برای توجه به اقشار محروم جامعه باشد.

۵- نکته مهم دیگر در لایحه بودجه سال 98، تهیه اقلام و کالاهای اساسی، استراتژیک و حیاتی مردم (گندم، برنج، جو، ذرت، کنجاله سویا، حبوبات، انواع روغن، انواع گوشت، تخم‌مرغ، انواع دانه‌های روغنی و انواع دارو‌های انسانی و حیوانی) است.

دولت در یک بی‌تدبیری تمام در این لایحه اعلام کرده است ۱۴ میلیارد دلار از درآمد نفتی را با نرخ ۴۲۰۰ تومان برای واردات این نوع کالاها اختصاص داده است در این خصوص به نکات ذیل دقت بیشتری داشته باشیم:

الف- اگر دولت برای واردات کالاهای اساسی ارز را به‌جای ۴۲۰۰ تومان، ۸۰۰۰تومان در نظر می‌گرفت، عملاً حدود ۵۴ هزار میلیارد تومان درآمد به دست می‌آورد.

ب- ارزیابی کارشناسان درون و بیرون دولت نشان می‌دهد، ارائه هر نوع کالایی با نرخ ارزان عملاً سیاستی محکوم‌به شکست است چنانچه این روزها چه در مورد کالاهای اساسی (مانند گوشت، مرغ و تخم‌مرغ) و چه غیر آن (مانند تلفن همراه و ...) شاهد هستیم که تفاوت ارز ۴۲۰۰ تومانی و نرخ نیمایی ۸۰۰۰ تومان، رانت سنگین و سرشاری را عاید حلقه بسته‌ای از واردکنندگان و شبکه نامناسب توزیع کرده است و عملاً عموم مردم مخصوصاً اقشار مستضعف بدون هیچ بهره‌ای از ارز ارزان، دچار آسیب جدی نیز شده‌اند.

ج- بنابراین لازم است دولت قدری تحرک داشته باشد و سیاست تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی را از برنامه‌های خود کنار گذاشته و با این اقدام، بخشی از منابع ریالی آزادشده را در اختیار مصرف‌کننده نهایی قرار دهد. این موضوع می‌تواند در قالب افزایش یارانه برخی دهک‌های پایین موردتوجه قرار گیرد.

۶- موضوع مهم دیگر در بودجه سال آینده، نرخ بنزین و حامل‌های انرژی است. این اقدام که نرخ بنزین برای کمک به اقشار محروم بایستی پایین نگه‌داشته شود در کوتاه‌مدت مناسب است، ولی در بلند‌مدت قدری باید در مورد سازوکارهای آن تامل کرد. حال که برای بودجه به‌عنوان برنامه یک‌ساله و کوتاه‌مدت می‌خواهیم تصمیم بگیریم مناسب است نرخ پایین بنزین، صرفاً برای حد مشخصی از مصرف تعیین شود و با افزایش مصرف، قیمت پلکانی افزایش یابد.

همچنین مجلس می‌تواند برای هر فرد ایرانی سهمیه مشخصی از بنزین و حامل‌های انرژی مشخص نماید تا تفاوت خانواده‌ای که سه خودرو در اختیار دارند و خانواده‌ای که حتی در استفاده از وسیله نقلیه عمومی دچار مشکل هستند، قدری به عدالت توزیعی نزدیک شویم. در این روش افرادی که درآمد پایینی دارند می‌توانند سهمیه خود را در قالب حساب بانکی به فروش برسانند. با این روش عملاً درآمدی دائمی برای اقشار محروم حاصل‌شده و بخشی از هزینه تصمیمات غلط دولت در سال‌های اخیر جبران می‌شود.

*پژوهشگر اقتصادی

منبع: رسالت

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۷۱۰۰۷۵۱۱:۳۶:۱۲ ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
جناب پژوهشگر اقتصادی، توجه نکرده اند که توصیه ایشان به حذف دلار 4200 تومنی و آزادسازی نرخ بنزین چه فشاری را به مردم ضعیف جامعه (کارمندان،‌کارگران، معلمان و حقوق بگیران) وارد می کند
ناشناس۷۱۰۳۲۵۱۴:۱۶:۳۶ ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
قیمت کالاهای اساسی که با ارز 4200 تومانی وارد می شوند حداقل 70 درصد افزایش یافته اند این یعنی سود این ارز به جیب مردم نمی رود و در جیب وارد کنندگان می رود.
ناشناس۷۱۰۳۵۲۱۴:۳۱:۴۶ ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
نوبخت باید دستگیر و محاکمه شود
ناشناس۷۱۰۱۲۰۱۲:۱۴:۵۳ ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
اقا ما نه افزایش یارانه میخوهیم نه افزایش بنزین همان یک بار که یارانه به ما دادید برای هفت پشت ما بس است ده برابرش را از ما پس گرفتید خدا رحم کنه این بار چه نقشه ای دوباره برای مردم کشیدید و درس عبرت هم نمیشه برای شما
ناشناس۷۱۰۳۳۳۱۴:۱۸:۴۶ ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
با اجرای طرح هدفمندی یارانه برای اولین بار بعد از انقلاب ضریب جینی کاهش یافت اما با افزایش نرخ حامل های انرژی در 6 سال گذشته و ثابت ماندن یارانه ها سفره های مردم مجددا"کوچک شد.
ناشناس۷۱۰۱۳۹۱۲:۳۲:۱۷ ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
سهم فقرا از بنزین و گازوئیل و گاز هر ماه 900 هزار تومان به جیب طبقه ی متوسط و بالا می رود. آیا به بهانه ی تورم فقرا باید از حق خود بگذرند؟ پس چرا سود بانکی که علت العلل تورم است صفر نمیشه؟
ناشناس۷۱۰۲۲۷۱۳:۲۰:۰۱ ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
تو این مملکت به اسم فقرا بیشترین فشار رو به قشر فقیر و متوسط میارند. برای کسی که ماشین یک میلیاردی سوار میشه قیمت بنزین 10 هزار تومن هم بشه فرقی نمیکنه چون میکشه رو قیمت جنسش فقط این افزایش قیمت ها قشر ضعیف و متوسط رو نابود میکنه و لا غیر
ناشناس۷۱۰۲۳۳۱۳:۲۶:۳۱ ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
یارانه ،همان پول لازم برای اشتغالزایی مردم است که با دادن یارانه نقدی به هدر میرود و در نتیجه فقرا فقیرتر میشوند.
ناشناس۷۱۰۴۶۷۱۵:۴۰:۰۷ ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
اولا که دلیل بیکاری نداشتن تولید است دوما تامین زندگی فقرا از طریق یارانه‌ها روشی است که آلمان، آمریکا... انجام میشه سوما دولت می تواند همین یارانه ها به مسیر تولید توسط فقرا هدایت کند.
ناشناس۷۱۰۲۳۸۱۳:۳۰:۰۰ ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
شما گویا سوار خودرو نمیشوید و کرایه هم نمی دهید و در پی گران شدن بنزین باید از نان گرفته تا جان ادمیزاد را بیشتر پرداخت کنید اخوی طبقه متوسط و فقیر ندارد چه بسا دودش بیشتر به اقشار ضعیف خواهد رسید
ناشناس۷۱۰۳۳۶۱۴:۲۰:۵۵ ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
این یعنی افزایش فاصله طبقاتی و فقر و تبعیض .
امیری۷۱۰۳۶۱۱۴:۴۰:۱۰ ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
این بحث عامیانه ای است.مگر فقرا از اتوبوس و مترو استفاده نمی کنند؟ لطفا از شهرداری امار بگیرید که قیمت تمام شده هر بلیط مترو و اتوبوس چقدر است؟
ناشناس۷۱۰۴۹۴۱۵:۵۴:۲۷ ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
خیلی از مردم روستانشین که فقط با یارانه زندگی می کنند اصلا"مترو و اتوبوس ندارند.
ناشناس۷۱۰۳۷۸۱۴:۵۴:۰۲ ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
اگر یارانه به همه نمیدهید حق ندارید گران کنید چرا باید من نوعی بنزین را گرانتر بخرم در حالی که اختلاسهای شما تمامی ندارد یا باید یارانه بدهید به همه یا گران نکنید در ضمن مگر از سود مملکت ما ملت سهیم هستیم که در زیان و ضررش ما ملت اول کسی باشیم که سهم پرداخت میکنیم
ناشناس۷۱۰۶۳۲۱۷:۴۷:۳۶ ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
سلام.. به جای #افزایش_حقوق ما کارمندان و اجبار بخش خصوصی به افزایش دستمزد که به افزایش قیمت و در نهایت مستهلک شدن اضافه حقوق ناچیز میانجامد.. همان پول را بین همه 3یا4یا6 دهک پایین درامدی با حذف دهکهای بالاتر یارانه به همه بدهید... نمیشه؟؟ معلومه که میشه
ناشناس۷۱۰۶۵۳۱۸:۰۴:۵۶ ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
مالیات ی عوارض ماشین کم است قیمت بنزین کم است نان ارزان است
علی۷۱۰۶۷۰۱۸:۲۱:۵۱ ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
اصلا اختصاص ۱۴ میلیارد دلار با نرخ ۴۲۰۰ تومان برای کالاهای اساسی ، عمل بسیار بدی میباشد، مگر امسال، دولت برای کالاهای اساسی ارز ۴۲۰۰ تومانی اختصاص نداده، پس چرا اولین کالاهاییکه افزایش چند صد درصدی یافتند کالاهای اساسی بودند؟ در این خصوص، بایستی براساس طرح و نظر رییس محترم کمیسیون اقتصادی مجلس، اقدام شود تا حق به حقدار برسد.

پربحث‌های امروز

 1. رئیس جمهور بجای دستور تلفنی در مناطق سیل زده حضور یابد

 2. پیام روحانی درباره سیل اخیر: تسلیت به خانواده قربانیان بویژه در شیراز/ دستور به وزیر کشور برای رسیدگی سریع حادثه شیراز

 3. اوج مهمان‌نوازی شیرازی‌ها از مسافران؛ کمپین «مهمان من» راه‌اندازی شد

 4. رقبای ترامپ در انتخابات آینده ریاست جمهوری آمریکا/ پیروز نهایی چه کسی خواهد بود؟

 5. روحانی: قدم اول تخلیه آب از شهرها است/تشکر از ارتش، سپاه و وزیر کشور

 6. سیل در ایران/ تهران در وضعیت هشدار/ جاری‌شدن دوباره سیلاب در شیراز/ سطح آب کارون بالا آمده است

 7. تهران در وضعیت هشدار

 8. می‌توانیم گوشت را کیلویی ۵۰ هزار تومان به دست مردم برسانیم

 9. تعطیلی ۴۸ ساعته واحدهای صنفی در شمال تهران

 10. یگان‌های ارتش در دروازه قرآن شیراز مستقر شدند/ همه امکانات نزاجا در شیراز آماده کمک‌رسانی هستند

 11. چرا حوادث جاده‌ای برای مسئولانمان عادی شده است؟

 12. دستور پیگیری رئیس قوه قضاییه به سازمان بازرسی کل کشور و مسئولان قضایی استان‌های سیل زده

 13. نوبخت و نمکی به شیراز سفر کردند

 14. آثار تاریخی شیراز پس از سیل + تصاویر

 15. امدادرسانی نفربرهای ارتش به مردم سیل‌زده  

 16. چرا ترامپ بازنده قضیه جولان خواهد بود؟

 17. انتقال پیکر ۱۸ هم‌وطن جان باخته در حادثه سیل شیراز به پزشکی قانونی + اسامی

 18. بالا آمدن سطح آب کارون  

 19. آمادگی هلال‌احمر و آتش‌نشانی تهران برای امدادرسانی در صورت بروز سیلاب

 20. آخرین اخبار سیلاب در خوزستان/ از تعطیلی ادارات در ایذه تا خالی کردن 3 روستا در اندیمشک

 21. اعزام نفربرهای ارتش به منطقه سعدیه شیراز/ اسکان بیش از ۱۱۰۰ نفر از مردم در مراکز ارتش

 22. خیال "محال" در حوادث طبیعی

 23. سیلاب دوباره به شیراز رسید  

 24. پیام رهبر انقلاب در پی حادثه سیل در شیراز

 25. مسدود شدن دروازه قرآن تا اطلاع ثانوی/انسداد انشعابات میدان ابوالکلام، چهل مقام و بلوار دلشگا

پربحث‌های دیروز

 1. استاندار سابق گلستان: سرباز نظام هستم و به دستورات دولت عمل می‌کنم

 2. برایان هوک: کارمان با ایران تازه شروع شده!

 3. سیل در ایران/ سیلاب به شیراز و لرستان هم رسید/ احتمال سیلابی‌شدن رودخانه‌های استان تهران/ بیش از ۹۰ درصد منازل آق‌قلا از آب تخلیه شد

 4. روایت محسن رضایی از «انفجار امید» در آق‌قلا  

 5. طغیان مسیل در دروازه قرآن شیراز بیش از ۲۰۰ خودرو را با خود برد/ تکمیلی: شمار کشته‌ها به ۱۸ تن رسید/ اسامی مصدومان و کشته‌شدگان

 6. سیل به دروازه قرآن شیراز رسید  

 7. رئیس‌جمهور قشم را به مقصد تهران ترک کرد

 8. جهانگیری: مردم ۷۲ ساعت همکاری کنند/ وضعیت همه سدهای کشور مطلوب است

 9. با آغاز پنجمین سال حمله عربستان؛ یمنی‌ها چگونه مقابل سعودی‌ها ایستادند؟

 10. کنایه جناب‌خان به روحانی  

 11. حضور امام جمعه سابق خرمشهر در میان سیل زدگان خرمشهر + تصویر

 12. سیل گلستان و سیل شایعات + تصاویر

 13. پول کثیف در سینما چه می‌کند؟

 14. نفربرهای آبی-خاکی نیروی زمینی ارتش به کمک سیل‌زدگان آمد  

 15. چرا نمی گذارند گوشت ارزان شود؟/قیمت واقعی زیر 70 تومن  

 16. چرا پیاز در نوروز گران شد؟

 17. خسارات سیل در شیراز

 18. رتبه سوم گرانترین اثر حراج «کریستیز خاورمیانه» یه یک ایرانی رسید + تصاویر

 19. دولت درگیر زدوبند سیاسی است/مطالبات مردم توسط اصلاح‌طلبان محقق نشد

 20. طغیان رودخانه الوند در سرپل ذهاب  

 21. سران عرب با تصمیم ترامپ در مورد جولان موافق هستند

 22. هشدار هواشناسی: احتمال وقوع سیل در ۱۲ استان کشور

 23. برادرم شهید شد! +تصاویر

 24. زندگی ایلیاتی قرقیزها در وان ترکیه  

 25. گرانی سال ۹۷ کدام خوردنی‌ها را از مردم گرفت؟

پربحث‌های هفته

 1. رئیس‌جمهور در قشم، مردم در سیل

 2. رئیس جمهور بجای دستور تلفنی در مناطق سیل زده حضور یابد

 3. درنگی بر برنامه‌ی نود و حذف عادل فردوسی‌پور

 4. نظر شما درباره این عکس چیست؟  

 5. علی ربیعی: هرکس غیر روحانی رئیس‌جمهور بود، شرایط بدتری داشتیم

 6. واکنش کاربران توییتر به ماجرای عادل فردوسی پور/ از حذف سلبریتی سالاری تا کج سلیقگی و ذبح فرزند/ باید قدر سرمایه‌ها را بدانیم/ چرا یک برنامه تلویزیونی باید کانون قدرت فرد خاصی شود؟

 7. استاندار گلستان برکنار شد/دستور فرمانده معظم کل قوا به رئیس ستاد کل نیروهای مسلح/خطر درکمین گلستان،سدبندها پرشدند/ آق‌قلا زیر آب رفت

 8. استاندار سابق گلستان: سرباز نظام هستم و به دستورات دولت عمل می‌کنم

 9. برایان هوک: کارمان با ایران تازه شروع شده!

 10. سیل در ایران/ سیلاب به شیراز و لرستان هم رسید/ احتمال سیلابی‌شدن رودخانه‌های استان تهران/ بیش از ۹۰ درصد منازل آق‌قلا از آب تخلیه شد

 11. روایت محسن رضایی از «انفجار امید» در آق‌قلا  

 12. توضیح وزیر کشور در مورد سفر خارجی استاندار گلستان/ از یک ماه پیش درخواست داده بودند  

 13. مخفی کاری دولت در واگذاری جزیره کیش به چینی ها؟/ سکوت مدیران ارشد

 14. طغیان مسیل در دروازه قرآن شیراز بیش از ۲۰۰ خودرو را با خود برد/ تکمیلی: شمار کشته‌ها به ۱۸ تن رسید/ اسامی مصدومان و کشته‌شدگان

 15. احمدی نژاد: اصلاح طلبان بر سر ریاست جمهوری علی لاریجانی معامله سیاسی کرده‌اند

 16. جهانگیری: مدیری که نمی تواند از خود بگذرد نباید مسئولیت قبول کند

 17. مسئولیت پذیرش اینس‌تکس و FATF با کدام نهاد است؟

 18. سیل به دروازه قرآن شیراز رسید  

 19. استاندار گلستان: برای درمان جراحات ناشی از بمب شیمیایی به خارج رفته بودم

 20. واعظ آشتیانی: اصلاح‌طلبان با دست پس می‌زنند و با پا پیش می‌کشند و در شرایط اقتصادی به وجود آمده شریک دولت هستند/ مردم به دنبال افرادی هستند که حافظ منافع ملی و انقلابی باشند

 21. درباره سال رونق تولید

 22. ظهره‌وند در گفتگو با الف: دولتمردان متوجه شدند که نگاه به غرب به کشور لطمه می‌زند/ چرا از ظرفیت ایران در منطقه استفاده نمی‌کنیم؟/ درسی که امضای جان کری و اوباما به برخی از سیاسیون داد

 23. رئیس‌جمهور قشم را به مقصد تهران ترک کرد

 24. نقوی‌حسینی در گفتگو با الف: متاسفانه برخی از نمایندگان در مجلس حافظ منافع دولت هستند نه مردم/ مجلس در سال گذشته موثر عمل نکرد و وظیفه خود را انجام نداد/ ویژگی یک نماینده خوب چیست؟

 25. پاسخ به سه سوال درباره رابطه رونق تولید و معیشت مردم

پربحث‌های هفته

 1. مخفی کاری دولت در واگذاری جزیره کیش به چینی ها؟/ سکوت مدیران ارشد

 2. درباره سال رونق تولید

 3. پاسخ به سه سوال درباره رابطه رونق تولید و معیشت مردم

 4. کنایه جناب‌خان به روحانی  

 5. آقای همتی گرانی دلار کار خودتان است؟/دغدغه من رفاه مردم است

 6. گرانی های ۹۷ چه غذاهایی را به سفره مردم آورد؟

 7. یک میلیون و 516 هزار تومان تعیین شد/ افزایش حق مسکن، بن و سنوات

 8. اول سفره مردم را تامین کنید بعد فکر صادرات باشید!

 9. تورم سال ۹۷ حدود ۲۷ درصد/ تورم نقطه‌به‌نقطه اسفند ۴۷.۵ درصد شد

 10. دلار جهانگیری و بازار ارز در سال۹۷

 11. مخالفان FATF آرامش مردم در شب عید را برهم می‌زنند یا موافقان FATF؟

 12. یک کارگر در سال ۹۸ چقدر دریافت می کند؟

 13. افق تورمی در سال 98/تورم سال آینده به 36 درصد می رسد

 14. شکستن رکورد تاریخی مصرف بنزین در ایران

 15. بازار آجیل و شیرینی در واپسین روز اسفند/حباب ۲۰ درصدی قیمت پسته به قوت خود باقی است

 16. چرا نمی گذارند گوشت ارزان شود؟/قیمت واقعی زیر 70 تومن  

 17. قیمت‌ مصوب و نجومی ۲۴ قلم میوه‌ شب عید اعلام شد+جدول

 18. چرا پیاز در نوروز گران شد؟

 19. سنگین‌ترین سقوط ارزش حقوق کارگران در سال ۹۷ رقم خورد+نمودار

 20. از چین تا آلمان؛ کدام کشورها مشتری اجناس ایرانی هستند؟

 21. تقصیر صادرات است که مایحتاج مردم گران شد!

 22. کاهش قیمت گوشت در راه است/ قیمت هر کیلو دام زنده

 23. همتی: اگر مردم ارز نخرند به سرعت ارزان می‌شود

 24. فراوانی در بازار میوه با قیمت‌های عجیب و غریب

 25. مسئولیت بانک مرکزی و نظام بانکی مضاعف شد

آخرین عناوین