راه‌هایی برای افزایش یارانه و نرخ بنزین در بودجه ۹۸

مجتبی توانگر*،   3971016058 ۱۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
راه‌هایی برای افزایش یارانه و نرخ بنزین در بودجه ۹۸

در همین ابتدای بحث خیال شمارا راحت کنم؛ لایحه بودجه سال ۹۸ همچون سنوات گذشته هیچ برنامه‌ای برای یارانه، نرخ بنزین، وضعیت طرح‌های عمرانی و... ندارد.

حال چند موضوع لایحه که مستقیم با معیشت مردم مرتبط است:

۱- اگر بودجه سال۹۷ را در مقابل داشته باشید، مانند مغازه‌های خواروبارفروشی، درصدی بر ردیف بودجه‌های سال گذشته کشیده شده و نام خود را «لایحه بودجه ۹۸» نهاده و هیچ اقدام جدیدی انجام نگرفته است. دولت، بودجه‌ای که بایستی برنامه یک‌ساله اداره اقتصاد کشور باشد را بدون هیچ طرح و بدون توجه به تحریم‌ها مجلد کرده و در اختیار خانه ملت قرار داده است.

۲- خوش‌بینی بیش ‌ازحدی در مورد تحقق درآمدهای مالیاتی مشاهده می‌شود. درحالی‌که دولتِ آقای روحانی هیچ تحرکی در عرصه اقتصادی ندارد و رکود بی‌سابقه‌ای را در اقتصاد کشور شاهد هستیم، افزایش درآمدهای پیش‌بینی‌شده مالیاتی چه وجهی دارد؟

افزایش فشار مالیاتی بر معدود کارآفرینان بخش خصوصی در اقتصادی که در رکود به‌سر می‌برد تهدیدی جدی برای اقتصاد ایران تلقی می‌شود و می‌تواند رکود را دامن زده و مشکلات عمیق‌تری را برای معیشت مردم به وجود آورد. در حال حاضر که اقتصاد کشور با رشد منفی روبه‌روست و مالیات گریزان نیز سهامدار دولت دوازدهم هستند، انتظار افزایش 14 درصدی درآمدهای مالیاتی به معنای اعمال فشار سنگین بر تولید، نیروی کار و حقوق‌بگیران تلقی می‌شود.

مجلس محترم می‌تواند اشکال دولت درزمینه درآمدهای مالیاتی و مالیات گریزان را در قالب مالیات بر تراکنش‌های بانکی بالا (مثلاً بالای یک میلیارد) قرار دهد. استفاده از ظرفیت تراکنش‌های بانکی به معنای فضولی در حساب‌های مالی و بانکی مردم تلقی نمی‌شود.

هدف از این اقدام شفافیت مبادلات‌مالی در اقتصاد و جلوگیری از رانت‌خواری مالیات گریزان است؛ این پیشنهاد درنهایت منجر به حذف مودی مالیاتی شده (که بخشی از آن فسادهایی را موجب شده است) و به کاهش فساد کمک ‌می‌کند.

۳- خوش‌بینی دیگر درزمینه فروش نفت است. سال ۹۶ سالی سخت‌تر ازنظر تحریم نسبت به سال جاری خواهد بود، اما دولت محترم صادرات ۱.۵میلیون بشکه نفت را پیش‌بینی کرده است. محاسبات کارشناسی نشان می‌دهد در بهترین حالت با حذف معافیت تعدادی از کشورهای خریدار نفت ایران، حداکثر صادرات نفت ایران در سال ۱۳۹۸ به یک‌میلیون و ۱۴۰ هزار بشکه خواهد رسید.

توجه به این نکته هم مهم است که اگر دولت سقف درآمدهای نفتی خود را زیر یک‌میلیون بشکه اعلام می‌کرد، عملاً خود را برای شرایط سخت آماده کرده و بدخواهان ملت ایران در یک موقعیت انفعالی در مورد قیمت نفت و میزان فروش نفت قرار می‌گرفتند.

دولت بایستی تهدید به وجود آمده را به فرصتی طلایی برای اجرای اصلاحات ساختاری در اقتصاد و بودجه تبدیل نماید.

۴- حقوق و دستمزد در سال۱۳۹۸، حداکثر ۲۰ درصد افزایش می‌یابد این رقم حدود ۲۱۰ هزار میلیارد تومان خواهد بود. پیش‌بینی‌های دولتی نشان می‌دهد نرخ تورم سال ۹۷ فراتر از ۲۰  درصد است که همین رویه در سال آینده نیز تداوم می‌یابد. لذا با افزایش ۲۰ درصدی حقوق، دستمزد و مستمری، شاغلین و بازنشستگان بازهم نخواهند توانست قدرت خرید در سال ۹۸ را حفظ نمایند.

حال اگر بخواهیم به افزایش ۳۰درصدی حقوق و دستمزد بیندیشیم به مبلغی حدود ۱۸ هزار میلیارد تومان احتیاج داریم. محاسبات سازمان برنامه‌وبودجه نشان می‌دهد که از محل مابه‌التفاوت حاصل از افزایش نرخ ارز خوراک پتروشیمی‌ها از ۳۸۰۰ به ۸۰۰۰تومان، ۱۱.۳ هزار میلیارد تومان درآمد حاصل خواهد شد که می‌تواند منبع مناسبی برای توجه به اقشار محروم جامعه باشد.

۵- نکته مهم دیگر در لایحه بودجه سال 98، تهیه اقلام و کالاهای اساسی، استراتژیک و حیاتی مردم (گندم، برنج، جو، ذرت، کنجاله سویا، حبوبات، انواع روغن، انواع گوشت، تخم‌مرغ، انواع دانه‌های روغنی و انواع دارو‌های انسانی و حیوانی) است.

دولت در یک بی‌تدبیری تمام در این لایحه اعلام کرده است ۱۴ میلیارد دلار از درآمد نفتی را با نرخ ۴۲۰۰ تومان برای واردات این نوع کالاها اختصاص داده است در این خصوص به نکات ذیل دقت بیشتری داشته باشیم:

الف- اگر دولت برای واردات کالاهای اساسی ارز را به‌جای ۴۲۰۰ تومان، ۸۰۰۰تومان در نظر می‌گرفت، عملاً حدود ۵۴ هزار میلیارد تومان درآمد به دست می‌آورد.

ب- ارزیابی کارشناسان درون و بیرون دولت نشان می‌دهد، ارائه هر نوع کالایی با نرخ ارزان عملاً سیاستی محکوم‌به شکست است چنانچه این روزها چه در مورد کالاهای اساسی (مانند گوشت، مرغ و تخم‌مرغ) و چه غیر آن (مانند تلفن همراه و ...) شاهد هستیم که تفاوت ارز ۴۲۰۰ تومانی و نرخ نیمایی ۸۰۰۰ تومان، رانت سنگین و سرشاری را عاید حلقه بسته‌ای از واردکنندگان و شبکه نامناسب توزیع کرده است و عملاً عموم مردم مخصوصاً اقشار مستضعف بدون هیچ بهره‌ای از ارز ارزان، دچار آسیب جدی نیز شده‌اند.

ج- بنابراین لازم است دولت قدری تحرک داشته باشد و سیاست تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی را از برنامه‌های خود کنار گذاشته و با این اقدام، بخشی از منابع ریالی آزادشده را در اختیار مصرف‌کننده نهایی قرار دهد. این موضوع می‌تواند در قالب افزایش یارانه برخی دهک‌های پایین موردتوجه قرار گیرد.

۶- موضوع مهم دیگر در بودجه سال آینده، نرخ بنزین و حامل‌های انرژی است. این اقدام که نرخ بنزین برای کمک به اقشار محروم بایستی پایین نگه‌داشته شود در کوتاه‌مدت مناسب است، ولی در بلند‌مدت قدری باید در مورد سازوکارهای آن تامل کرد. حال که برای بودجه به‌عنوان برنامه یک‌ساله و کوتاه‌مدت می‌خواهیم تصمیم بگیریم مناسب است نرخ پایین بنزین، صرفاً برای حد مشخصی از مصرف تعیین شود و با افزایش مصرف، قیمت پلکانی افزایش یابد.

همچنین مجلس می‌تواند برای هر فرد ایرانی سهمیه مشخصی از بنزین و حامل‌های انرژی مشخص نماید تا تفاوت خانواده‌ای که سه خودرو در اختیار دارند و خانواده‌ای که حتی در استفاده از وسیله نقلیه عمومی دچار مشکل هستند، قدری به عدالت توزیعی نزدیک شویم. در این روش افرادی که درآمد پایینی دارند می‌توانند سهمیه خود را در قالب حساب بانکی به فروش برسانند. با این روش عملاً درآمدی دائمی برای اقشار محروم حاصل‌شده و بخشی از هزینه تصمیمات غلط دولت در سال‌های اخیر جبران می‌شود.

*پژوهشگر اقتصادی

منبع: رسالت

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۷۱۰۰۷۵۱۱:۳۶:۱۲ ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
جناب پژوهشگر اقتصادی، توجه نکرده اند که توصیه ایشان به حذف دلار 4200 تومنی و آزادسازی نرخ بنزین چه فشاری را به مردم ضعیف جامعه (کارمندان،‌کارگران، معلمان و حقوق بگیران) وارد می کند
ناشناس۷۱۰۳۲۵۱۴:۱۶:۳۶ ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
قیمت کالاهای اساسی که با ارز 4200 تومانی وارد می شوند حداقل 70 درصد افزایش یافته اند این یعنی سود این ارز به جیب مردم نمی رود و در جیب وارد کنندگان می رود.
ناشناس۷۱۰۳۵۲۱۴:۳۱:۴۶ ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
نوبخت باید دستگیر و محاکمه شود
ناشناس۷۱۰۱۲۰۱۲:۱۴:۵۳ ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
اقا ما نه افزایش یارانه میخوهیم نه افزایش بنزین همان یک بار که یارانه به ما دادید برای هفت پشت ما بس است ده برابرش را از ما پس گرفتید خدا رحم کنه این بار چه نقشه ای دوباره برای مردم کشیدید و درس عبرت هم نمیشه برای شما
ناشناس۷۱۰۳۳۳۱۴:۱۸:۴۶ ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
با اجرای طرح هدفمندی یارانه برای اولین بار بعد از انقلاب ضریب جینی کاهش یافت اما با افزایش نرخ حامل های انرژی در 6 سال گذشته و ثابت ماندن یارانه ها سفره های مردم مجددا"کوچک شد.
ناشناس۷۱۰۱۳۹۱۲:۳۲:۱۷ ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
سهم فقرا از بنزین و گازوئیل و گاز هر ماه 900 هزار تومان به جیب طبقه ی متوسط و بالا می رود. آیا به بهانه ی تورم فقرا باید از حق خود بگذرند؟ پس چرا سود بانکی که علت العلل تورم است صفر نمیشه؟
ناشناس۷۱۰۲۲۷۱۳:۲۰:۰۱ ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
تو این مملکت به اسم فقرا بیشترین فشار رو به قشر فقیر و متوسط میارند. برای کسی که ماشین یک میلیاردی سوار میشه قیمت بنزین 10 هزار تومن هم بشه فرقی نمیکنه چون میکشه رو قیمت جنسش فقط این افزایش قیمت ها قشر ضعیف و متوسط رو نابود میکنه و لا غیر
ناشناس۷۱۰۲۳۳۱۳:۲۶:۳۱ ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
یارانه ،همان پول لازم برای اشتغالزایی مردم است که با دادن یارانه نقدی به هدر میرود و در نتیجه فقرا فقیرتر میشوند.
ناشناس۷۱۰۴۶۷۱۵:۴۰:۰۷ ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
اولا که دلیل بیکاری نداشتن تولید است دوما تامین زندگی فقرا از طریق یارانه‌ها روشی است که آلمان، آمریکا... انجام میشه سوما دولت می تواند همین یارانه ها به مسیر تولید توسط فقرا هدایت کند.
ناشناس۷۱۰۲۳۸۱۳:۳۰:۰۰ ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
شما گویا سوار خودرو نمیشوید و کرایه هم نمی دهید و در پی گران شدن بنزین باید از نان گرفته تا جان ادمیزاد را بیشتر پرداخت کنید اخوی طبقه متوسط و فقیر ندارد چه بسا دودش بیشتر به اقشار ضعیف خواهد رسید
ناشناس۷۱۰۳۳۶۱۴:۲۰:۵۵ ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
این یعنی افزایش فاصله طبقاتی و فقر و تبعیض .
امیری۷۱۰۳۶۱۱۴:۴۰:۱۰ ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
این بحث عامیانه ای است.مگر فقرا از اتوبوس و مترو استفاده نمی کنند؟ لطفا از شهرداری امار بگیرید که قیمت تمام شده هر بلیط مترو و اتوبوس چقدر است؟
ناشناس۷۱۰۴۹۴۱۵:۵۴:۲۷ ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
خیلی از مردم روستانشین که فقط با یارانه زندگی می کنند اصلا"مترو و اتوبوس ندارند.
ناشناس۷۱۰۳۷۸۱۴:۵۴:۰۲ ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
اگر یارانه به همه نمیدهید حق ندارید گران کنید چرا باید من نوعی بنزین را گرانتر بخرم در حالی که اختلاسهای شما تمامی ندارد یا باید یارانه بدهید به همه یا گران نکنید در ضمن مگر از سود مملکت ما ملت سهیم هستیم که در زیان و ضررش ما ملت اول کسی باشیم که سهم پرداخت میکنیم
ناشناس۷۱۰۶۳۲۱۷:۴۷:۳۶ ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
سلام.. به جای #افزایش_حقوق ما کارمندان و اجبار بخش خصوصی به افزایش دستمزد که به افزایش قیمت و در نهایت مستهلک شدن اضافه حقوق ناچیز میانجامد.. همان پول را بین همه 3یا4یا6 دهک پایین درامدی با حذف دهکهای بالاتر یارانه به همه بدهید... نمیشه؟؟ معلومه که میشه
ناشناس۷۱۰۶۵۳۱۸:۰۴:۵۶ ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
مالیات ی عوارض ماشین کم است قیمت بنزین کم است نان ارزان است
علی۷۱۰۶۷۰۱۸:۲۱:۵۱ ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
اصلا اختصاص ۱۴ میلیارد دلار با نرخ ۴۲۰۰ تومان برای کالاهای اساسی ، عمل بسیار بدی میباشد، مگر امسال، دولت برای کالاهای اساسی ارز ۴۲۰۰ تومانی اختصاص نداده، پس چرا اولین کالاهاییکه افزایش چند صد درصدی یافتند کالاهای اساسی بودند؟ در این خصوص، بایستی براساس طرح و نظر رییس محترم کمیسیون اقتصادی مجلس، اقدام شود تا حق به حقدار برسد.

پربحث‌های امروز

 1. آیا به افراد مشهور و سلبریتی‌ها بدهکاریم؟

 2. خانه‌های خالی بلای بازار مسکن/ قانونی که اجرا نمی‌شود!

 3. جزئیات تغییر ساعت کاری ادارات

 4. مبلغ قرارداد برانکو با الاهلی عربستان فاش شد

 5. به جای کره‌ای‌ها، از تولیدکننده ایرانی حمایت کنید

 6. واکنش سرخپوشان به خبر جدایی برانکو از پرسپولیس

 7. حمله شدید اللحن اردوغان به مکرون

 8. چرا در کوچه‌ها و پارک‌ها درخت میوه نمی‌کاریم؟   

 9. نیویورک تایمز: کار ترامپ در متهم کردن مطبوعات به خیانت خطرناک است

 10. افزایش ازن و ذرات معلق در هوای پایتخت

 11. چشم‌ها را باید شست/ کودکان کار، نان‌آوران کوچک

 12. واکنش انصارالله به اظهارات اخیر بن‌سلمان درباره یمن

 13. ترامپ: اوباما باید از توطئه علیه من در انتخابات مطلع می‌بود

 14. مشایی به اوین بازگشت

 15. رادوشوویچ: شرم‌آور است بعد از دبل قهرمانی می‌گویند پول نداریم

 16. ادامه رسیدگی به پرونده متهمان بانک سرمایه/ مدیرعامل پیشین بانک: فعالیتم در چارچوب قانون بانکداری بدون ربا بوده است

 17. نظرسنجی فاکس‌نیوز: ترامپ از تمامی نامزدهای دموکرات عقب‌‌ افتاد

 18. دزدیده شدن مرموز یک نوزاد در بیمارستان

 19. عکس کافه جوجه تیغی در ژاپن  

 20. جنگنده‌های سعودی و آمریکایی بر فراز خلیج فارس به پرواز درآمدند

 21. مقتدی صدر: برق مسؤولان را قطع کنید تا رنج مردم را بفهمند!

 22. شمارش معکوس برای تصمیم مهم ارزی سران قوا

 23. بیشترین سلاح و کلاهک‌های اتمی در اختیار کدام کشورها است؟

 24. آخرین پیام برانکو قبل از جدایی چه بود؟

 25. محاکمه مأمور پلیس به اتهام شلیک مرگبار به پسر ۱۷ ساله/ مامور: او قاچاقچی بود

پربحث‌های دیروز

 1. رئیس انجمن خودروسازان: قیمت تمام شده پراید ۳۹ میلیون‌تومان است

 2. آقای روحانی، حالا وقت تعویض طلایی است

 3. قالیباف در پیامی به جوانان: اگر به میدان انتخابات نیایید، در برهمان پاشنه خواهد چرخید/ نباید منتظر دستور از بالا به پایین باشیم

 4. شعار انتخاباتی قالیباف/ علی مطهری و فریب مردم/ روایت باهنر از افطاری با حضور احمدی نژاد و ناطق نوری

 5. ادعای بن‌سلمان: دست عربستان برای صلح با ایران گشوده است/ از برجام حمایت کردیم

 6. نشریه آلمانی دی ولت‌ آلمان :جنگ با ایران، دیوانگی خواهد بود/ ترامپ فردی لاف زن است

 7. راز یک شعف

 8. اهداف«گروه بی» از تنش آفرینی در بزرگترین آبراهه جهان

 9. سیداحمد خمینی به عیادت علی پروین رفت/ عکس  

 10. عملیات روانی، آخرین گزینه آمریکا/ بانک جهانی: آثار تحریم بر اقتصاد ایران در سال ۲۰۲۰ به پایان می‌رسد

 11. درخواست بانک‌های خارجی برای پیوستن به جایگزین روسی سوئیفت

 12. توضیحات ربیعی درباره تغییر در دولت و استیضاح‌ زنگنه

 13. شکست آرژانتین پس از ۴۰ سال توسط تیم کی‌روش

 14. قتل نوعروس به همراه مادر و خواهرش

 15. آیا باید از شهرداری تهران متشکر بود؟

 16. اولتیماتوم یک هفته‌ای مجلس به دولت برای اعمال افزایش حقوق‌ها

 17. وزیر صنعت: مجلس در صورت لزوم ازخودروسازان تحقیق و تفحص کند

 18. پمپئو: خواهان جنگ با ایران نیستیم

 19. شخصیت نجفی از نگاه عباس عبدی/ او ۳ اشتباه کرد

 20. وجود ۹۱ میلیارد دلار خانه بی‌استفاده در ایران!/ وعده دولت محقق می‌شود؟

 21. خشونت جنسی در فضای آموزشی  

 22. بیت‌المال در خدمت بازنشستگان!/ بازنشسته‌ها دل نمی‌کَنند

 23. ایران 3 – روسیه صفر؛ تسخیر صدر با شکار خرس‌ها/ هت تریک در سرزمین دورناها

 24. موافقت ۵۰ درصدی پایتخت‌نشینان با لغو طرح زوج و فرد

 25. پوتین: موفقیت در سوریه به لطف ایران، ترکیه و روسیه به دست آمده/ روابط اقتصادی روسیه و ایران در حال توسعه است

پربحث‌های هفته

 1. less for less چیست و چرا ظریف عصبانی شد؟

 2. بررسی ابعاد حقوقی تذکر راننده اسنپ و اقدام مسافر در هتک حیثیت راننده/ خودرو حریم شخصی و خصوصی نیست

 3. به آبه امیدی نیست

 4. شناسايي ضاربان بانوي آمر به معروف در رشت  

 5. روزی که ژاپنی‌ها به ایرانی‌ها حسرت زیادی خوردند!

 6. برنامه واقعی ترامپ در ماه‌های آینده برای ایران چیست؟

 7. ادعای وطن‌دوستی رامبد با سفر به کانادا برای تولد فرزند!

 8. رئیس انجمن خودروسازان: قیمت تمام شده پراید ۳۹ میلیون‌تومان است

 9. پرستو یا آشیانه!؟

 10. راننده اسنپ جنجالی تعطیلات نوروز کجا بود؟!  

 11. واکنش کاربران توییتر به اظهارات جنجالی وزیر نیرو درباره مردم ایران و چین/ از فیش حقوقی مدیران تا مبارزه با فساد مسئولان نالایق به سبک چینی‌ها

 12. ادعا‌های برادر میترا استاد علیه نجفی: او سابقه عقد موقت با زنان دیگر هم داشته/ خواهرم با پی بردن به خیانت‌ها با او درگیری داشت/ میترا را به مرگ تهدید کرده بود

 13. آمريكا ديگر چيز چنداني در چنته ندارد كه تاكنون نشان نداده باشد

 14. روحانی: فشار آمریکا علیه ملت ایران، تخلیه خواهد شد/ ملت نسبت به یکسال گذشته آرامش بیشتری دارد/ بدخواهان را مجبور می‌کنیم اشتباه خود را بپذیرند

 15. رهبر انقلاب: ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم و با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد/ ترامپ بعد از بازگشت از ژاپن، پتروشیمی ایران را تحریم کرد آیا این پیام صداقت است؟

 16. آلمان: سقوط برجام به منزله بازگشت همه تحریم‎ها است

 17. مسافر جنجالی اسنپ : با میل خودم توییت عذرخواهی را زدم

 18. آقای روحانی، حالا وقت تعویض طلایی است

 19. قالیباف در پیامی به جوانان: اگر به میدان انتخابات نیایید، در برهمان پاشنه خواهد چرخید/ نباید منتظر دستور از بالا به پایین باشیم

 20. سفر نوبخت به آمریکا برای دیدار با فرزندانش، انتخابات کمیسیون بهداشت را به تعویق انداخت/ پیام آقای نماینده از آن‌سوی دنیا

 21. چرا برخی فکر می‌کنند زبان دیپلماتیک یعنی انفعال ؟ / آقای ظریف مچکریم!

 22. وقتی نه قصد جنگ باشد و نه میل به تسلیم...

 23. واکنش برادر میترا استاد به یادداشت علی مطهری  

 24. حضور بسیجیان در منزل راننده اسنپ  

 25. آگهی هم‌خانه خانم مجرد!  

پربحث‌های اخیر

 1. وزیر صنعت: مجلس در صورت لزوم ازخودروسازان تحقیق و تفحص کند

 2. خانه‌های خالی بلای بازار مسکن/ قانونی که اجرا نمی‌شود!

 3. قیمت پراید باز هم بالا کشید/ پراید از ۵۰ میلیون عبور کرد

 4. جزئیات تغییر ساعت کاری ادارات

 5. به جای کره‌ای‌ها، از تولیدکننده ایرانی حمایت کنید

 6. شمارش معکوس برای تصمیم مهم ارزی سران قوا

 7. افتتاح پلتفرم ارتباط مشتریان و آهن فروشان در ایران

 8. بانک مرکزی مسبب ورود ۲۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی به صنعت خودرو/ خودورهای تولید داخل در شان ملت ایران نیست

 9. پیش از واگذاری ۶۰۰بنگاه دولتی به تخلفات سازمان خصوصی سازی رسیدگی کنید/ چرا اشتباهات را تکرار می‌کنیم؟

 10. آخرین عناوین روزنامه‌های اقتصادی

 11. درآمدسازی هنگفت از دیرکرد

 12. قیمت نفت منتظر تصمیم اوپک پلاس

 13. معجزه افزایش ۴۰ میلیاردی ذخایر ارزی بدون فروش نفت

 14. بانک‌ها ۴۰ درصد سهم تسهیلات بخش صنعت را پرداخت نکرده‌اند

 15. لادای روسیه در راه ایران است؟

 16. وصول ۱۲ هزار میلیارد تومان مالیات از محل تراکنش‌های بانکی

 17. معاون سازمان برنامه و بودجه: برای عبور از سال سخت ۹۸ برنامه داریم

 18. تامین کالاهای اساسی با وزارت جهاد کشاورزی است

 19. تصویب سه موافقت‌نامه همکاری امنیت در دریای خزر/ تأکید رئیس جمهور بر توسعه گردشگری در کشور

 20. یارانه سود تسهیلات مسکن مهر پرداخت می‌شود

 21. ماینرها برق تبریز را به هم زدند/ ارز دیجیتال از شورای شهر تا مدیریت بحران

پربحث‌های دیروز

 1. رئیس انجمن خودروسازان: قیمت تمام شده پراید ۳۹ میلیون‌تومان است

 2. درخواست بانک‌های خارجی برای پیوستن به جایگزین روسی سوئیفت

 3. وزیر صنعت: مجلس در صورت لزوم ازخودروسازان تحقیق و تفحص کند

 4. وجود ۹۱ میلیارد دلار خانه بی‌استفاده در ایران!/ وعده دولت محقق می‌شود؟

 5. طرح اعزام ۸ هزار ایرانی تحصیل‌کرده بیکار به خارج کشور در سال ۹۸

 6. جزئیات جسله بازار متشکل ارزی با رئیس بانک مرکزی

 7. ۷۸میلیون نفر یارانه نقدی می‌گیرند

 8. قیمت پراید باز هم بالا کشید/ پراید از ۵۰ میلیون عبور کرد

 9. ابوترابی مدعی شد: انتقاد روحانی به زنگنه در جلسه هیات دولت/ جایگزین وزیر نفت انتخاب شده است

 10. سکه در بازار امروز به ۴میلیون و ۷۳۰هزار تومان رسید + آخرین قیمت ارز

 11. روایت ۳ نماینده از جلسه غیرعلنی مجلس با حضور وزیر صمت درباره بازار خودرو

 12. آخرین خبرها درباره حمایت مالی از مستاجرها

 13. چرا خودرو گران شد؟

 14. دلایل افزایش قیمت روغن نباتی اعلام شد

 15. آخرین قیمت خرید دلار در بانک‌ها

 16. ارسال ۲۰ پرونده تخلف در عرضه‌ کاغذ به تعزیرات

 17. حفظ اشتغال موجود با واگذاری کارخانه‌ها به کارگران

 18. لادای روسیه در راه ایران است؟

 19. وصول ۱۲ هزار میلیارد تومان مالیات از محل تراکنش‌های بانکی

 20. معاون سازمان برنامه و بودجه: برای عبور از سال سخت ۹۸ برنامه داریم

 21. تامین کالاهای اساسی با وزارت جهاد کشاورزی است

 22. تصویب سه موافقت‌نامه همکاری امنیت در دریای خزر/ تأکید رئیس جمهور بر توسعه گردشگری در کشور

 23. یارانه سود تسهیلات مسکن مهر پرداخت می‌شود

 24. ماینرها برق تبریز را به هم زدند/ ارز دیجیتال از شورای شهر تا مدیریت بحران

 25. وزارت نفت: در تبصره 1 قانون بودجه 98 هیچ بحثی درباره تهاتر نفت نشده است

پربحث‌های هفته

 1. رئیس انجمن خودروسازان: قیمت تمام شده پراید ۳۹ میلیون‌تومان است

 2. اعتراف صادقانه وزیر صنعت؛ حتی در پراید و سمند هم کامل خودکفا نیستیم

 3. خبر خوب وزیر اقتصاد برای مردم ایران

 4. توکلی: دلار ۴۲۰۰تومانی من‌دَرآوردی بود/ دولت چاره‌ای جز توزیع کالابرگ الکترونیکی ندارد/ قدرت خرید حقوق یک میلیون و ۳۵۰هزار تومانی کارگر در سال۹۷ حدود ۶۵۰هزار تومان شد

 5. خبرخوش درباره افزایش حقوق کارمندان

 6. جهانگیری: می‌توانیم کارهای ماندگاری برای کشور انجام دهیم/ وزیر نفت در خط مقدم مقابله با جنگ اقتصادی دشمن است

 7. خبر حمله به دو نفتکش قیمت نفت را بیش از 2.5 دلار بالا برد

 8. اقتصاد گره خورده ایران به بازی زمان آمریکایی‌ها و «آبه»

 9. تهیه‌کننده شهرزاد، گوشت هم وارد می‌کرد!/ پای هادی رضوی چطور به واردات گوشت باز شد؟

 10. تاثیر سفر شینزو آبه بر بازار ارز و بورس

 11. پاسخ دندان شکن پکن به آمریکا: بدون توجه به شرایط به توسعه روابط خود با ایران ادامه می‌دهیم

 12. درخواست بانک‌های خارجی برای پیوستن به جایگزین روسی سوئیفت

 13. ماجرای حقوق ۹۸ و تبعیض ناروا علیه حداقل بگیران/ پشت‎پرده حمایت از نجومی بگیران چیست؟+سند

 14. ادعای عجیب وزیر کشور درباره ارزانی کالاهای اساسی از کجا آمد؟!

 15. نرخ جدید شیرخام و لبنیات ابلاغ شد

 16. پورابراهیمی: تحریم‌ها بی‌خاصیت شده/ آمریکا توانایی یک روز جنگ با ایران را ندارد

 17. نسخه واقع بینانه برای آرمان اقتصاد بدون نفت

 18. خبر خوش برای بی‌خانمان‎ها/ کاهش ۳۰ درصدی قیمت مسکن در راه است

 19. وزیر صنعت: مجلس در صورت لزوم ازخودروسازان تحقیق و تفحص کند

 20. وجود ۹۱ میلیارد دلار خانه بی‌استفاده در ایران!/ وعده دولت محقق می‌شود؟

 21. نوبخت: طی امسال و سال آینده وابستگی بودجه به درآمدهای نفتی به ۱۰ درصد کاهش می‌یابد

 22. خانه‌های خالی بلای بازار مسکن/ قانونی که اجرا نمی‌شود!

 23. برنامه فوری یا فهرست آرزوها/ چرا باید جامعیت را فدای فوریت کنیم؟

 24. طرح اعزام ۸ هزار ایرانی تحصیل‌کرده بیکار به خارج کشور در سال ۹۸

 25. جزئیات جسله بازار متشکل ارزی با رئیس بانک مرکزی

آخرین عناوین