موسوی چه چیزی را از رهبر انقلاب پذیرفت؟

گروه سیاسی الف،   3971016019 ۲۰ نظر، ۱۶ در صف انتشار و ۱۶ تکراری یا غیرقابل انتشار

رهبر انقلاب در سال 88 اقدامات متعددی به منظور اقناع مردم و نامزدهای انتخابات انجام دادند، اما در مقابل کاندیداهایی که مدعی تقلب در انتخابات بودند، هیچ‌گاه سندی ارائه نکردند.

فارس نوشت: جریان از یک توئیت شروع شد که در آن آمده بود: «پیشنهاد #میرحسین_موسوی پس از پخش کلیپ منتشر شده توسط دفتر آثار آیت الله خامنه‌ای؛ نوار گفت و گو با رهبری پس از انتخابات 88 را هم پخش کنید.» پس از انتشار این توئیت حامیان آقای موسوی مطالبی را با هشتگ #مذاکره_۸۸ منتشر کرده و خواستار انتشار فیلم دیدار رهبر انقلاب با وی در تاریخ 24 خرداد شدند. از محتوای برخی توئیت‌های منتشرشده می‌توان این موضوع را دریافت که آقای موسوی مدعی تقلب گسترده و ابطال انتخابات بوده و رهبر انقلاب نیز خواهان ارائه اسناد از سوی ایشان بوده‌اند.

در پی انتشار این توئیت، مصطفی غفاری، نویسنده کتاب فتنه تغلب با انتشار توئیتی بخشی از بیانات رهبر انقلاب پیرامون صحبت‌هایشان با موسوی را به اشتراک گذاشت و نوشت:

«آقای موسوی که خواستار انتشار نوار دیدار خود با رهبری است چرا از ۲۴ خرداد ۸۸ تاکنون درباره خبری که همان وقت منتشر شد چیزی نگفته؟

#فرافکنی

چرا مهندس موسوی به توافق برای پیگیری قانونی ادعایش پایبند نماند؟ ابطال براساس کدام دلیل؟

‎#فتنه_تغلب»

آن بخش از بیانات رهبر انقلاب که در توئیت غفاری آمده، به شرح زیر است: «من به آقای مهندس موسوی هم گفتم؛ ایشان هم قبول کرد از من که راه، راه قانونی است؛ از همان طریق قانونی مشی کنند، من هم قرص محکم پشتش می‌ایستم. شما بدانید من با آقایان شورای نگهبان و آقایان وزارت کشور رودربایستی ندارم؛ می‌ایستم پایش تا اینکه این قضیه حل بشود.»

 

اما پس از آن دیدار، مقام معظم رهبری اقدامات متعددی را برای حل این معضل انجام دادند، اما آقای موسوی به تعهدات خود وفادار نماند.

پیگیری شورای نگهبان و بازشماری 10 درصدی آرا

در صبح روز سه‌شنبه 25 خرداد 1388 و درست یک روز پس از دیدار رهبر انقلاب با آقای موسوی شورای نگهبان با دعوت از نامزدهای معترض، آمادگی خود را برای استماع اظهارات و دریافت اسناد و مدارک آن‌ها جهت فراهم آمدن امکان بررسی و رسیدگی بهتر و بیشتر اعلام نمود. این جلسه در شورای نگهبان، با حضور نمایندگان نامزدهای انتخابات، تشکیل و پیرامون نحوه رسیدگی به شکایت‌ها بحث و گفت‌وگو شد.

آقایان محتشمی‌پور، آخوندی و هاشمی به نمایندگی از سوی آقای میرحسین موسوی، آقای کرباسچی به نمایندگی از سوی آقای کروبی، آقای دانش جعفری به نمایندگی از سوی آقای محسن رضایی در شورای نگهبان حضور یافتند و به بیان نقطه‌نظرات خود پرداختند. این افراد همچنین خواستار حضور در جلسه عمومی شورای نگهبان نیز شدند.

در روز شنبه 30/3/1388، در پی دعوت از نامزدهای معترض جهت حضور در جلسه عمومی شورای نگهبان، فقط آقای محسن رضایی از این امکان استفاده کرد و در جلسه عمومی شورای نگهبان حاضر شد و نقطه‌نظرات خود را به صورت مستقیم با اعضای محترم شورای نگهبان در میان گذاشت و در این جلسه مقرر شد با در اختیار قرار دادن فرم‌های 28، بازشماری ده درصد صندوق‌ها در شش استان با حضور نمایندگان ایشان انجام بگیرد.

به محض معرفی نماینده آقای محسن رضایی، بازشماری در حوزه‌های موردنظر آغاز شد که آرای استان کرمانشاه و نزدیک به نیمی از آرای شهرستان‌های استان فارس و بعضی از شهرستان‌های استان اصفهان و استان خوزستان با حضور نمایندگان آقای محسن رضایی، اعضای هیئت اجرایی و ناظرین شورای نگهبان مورد بازشماری قرار گرفت.

پس از پایان بازشماری آرا و عدم وجود مغایرت محسوس بین آرای اعلامی و نتایج بازشماری، آقای محسن رضایی در تاریخ 2/4/1388 با ارسال نامه‌ رسماً انصراف خود را از پی‌گیری شکایت‌هایش اعلام کرد.

دیدار با نمایندگان کاندیداها با رهبر انقلاب

26 خرداد 88 رهبر معظم انقلاب در دیداری با نمایندگان کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری از آنها خواستند هیچ تقیّه و ملاحظه‌ای نکنند و همان که در ذهنشان هست بیان کنند و فرمودند «هر کدام‌تان در آنچه خواهید گفت، نیّت کنید که برای خدا و به‌قصد جلب رضای الهی حرف می‌زنید.»

مرتضی الویری از ستاد کروبی به‌عنوان اولین‌ نفر نظراتش را بیان می‌کند و با ادعای صلاحیت نداشتن احمدی‌نژاد، می‌گوید: «گزارش‌های متعددی به‌وسیله تلفن به ما داده می‌شد که در زمان رای‌گیری جمعیت زیادی پشت صندوق‌های رای جمع می‌شدند ولی اجازه داده نشد که اینها حضور پیدا کنند، رای بدهند.»

محمدرضا بهشتی نماینده ستاد میرحسین موسوی نیز بدون ارائه هیچ‌گونه سندی می‌گوید: «تخلف‌های قابل ملاحظه‌ای صورت گرفته و درخواست آقای مهندس میرحسین موسوی هم یک درخواست روشنی است، ایشان خواستار ابطال و تجدید انتخابات است!»

نفر بعدی داود دانش‌جعفری نماینده ستاد رضایی است. وی خطاب به رهبر انقلاب می‌گوید: «این تلقی وجود داشت که خود حضرت‌عالی هم شاید علاقه‌مند نباشید که در جهت خلاف رای به دولت اقدام بشود و صحبت کردستان حضرت‌عالی را در یک مثالی می‌گرفتند که به این دلیل بیان شده بود.» که رهبر انقلاب در جواب می‌فرمایند که من ملاک‌های همیشگی برای انتخاب رئیس‌جمهور را بیان کردم و حتی برخی از کاندیداها از جمله آقایان کروبی و موسوی گفته‌اند که این شاخص‌ها بر ما تطبیق می‌کند.

مجتبی ثمره هاشمی نماینده ستاد احمدی‌نژاد نیز در این دیدار گفت: «آیا این درست بود که قبل از اینکه نتیجه آراء مشخص بشود، جناب آقای موسوی بروند مصاحبه بکنند، خبرنگاران را جمع بکنند و اعلام پیروزی بکنند؟ آقایانی که در شورای نگهبان هستند می‌توانند بگویند که چه اتفاقاتی وقت شمردن آراء افتاد و چطور آقایان القا می‌کردند که «زودتر پیروزی را اعلام بکنیم.»

رهبر انقلاب در این جلسه با اشاره به راه‌های قانونی برای بررسی اشکالات در برخی از صندوق‌ها می‌فرمایند: «ممکن است کسانی – همان طور که حالا آقایان هم ذکر کردید – اشکالاتی و اعتراضاتی را بر مجاری گوناگون امور در انتخابات ثبت کرده باشند و اعتراض داشته باشند. خب راه‌های قانونی وجود دارد. رسیدگی به اینها حتماً باید انجام بگیرد. مواردی را آقایان ذکر کردید؛ من درخواست می‌کنم از آقایان مسئول در وزارت کشور و همچنین در شورای نگهبان که به این موارد دقیقاً رسیدگی کنند. اگر چنانچه بعضی از اشکالات، مقتضی این است که پاره‌ای از صندوق‌ها باز شماری بشود، اشکالی ندارد. حالا، مثلا یک مورد را آقایان ذکر کردند که آن شخص گفته که رای فلان نامزد این تعداد است، بعد در شمارش تعداد دیگری معرفی شده؛ خیلی خب، کاری ندارد، صندوق‌های مورد اشکال را، یا به طور تصادفی تعدادی از صندوق‌ها را بازشماری کنند، خود نمایندگان ستادها هم حضور داشته باشند.  آنها هم باشند ببینند تا اطمینان کامل برای همه حاصل بشود.»

بعد از سخنان مقام معظم رهبری، مرتضی الویری و بیژن نامدار زنگنه درخواست‌هایی از رهبر انقلاب مطرح می‌کنند. همچنین عباس آخوندی خاطره‌ای از انتخابات سال 76 نقل می‌کند و خطاب به رهبر انقلاب می‌گوید: «من با نظر حضرتعالی موافقم که صندوقها را بیست بار هم که بشمارند، نتیجه آراء عوض نخواهد شد.»[1]

تمدید مهلت رسیدگی به اعتراضات و تشکیل کمیته شش‌نفره در عرض شورای نگهبان

پس از پایان بازشماری آرا و عدم وجود مغایرت محسوس بین آرای اعلامی آقای رضایی و نتایج بازشماری، شورای نگهبان آمادگی خود را برای بررسی موضوع با حضور دو نامزد دیگر (آقایان: مهدی کروبی و میرحسین موسوی) تکرار نمود و این امکان را مجدداً برای آنان فراهم ساخت تا چنانچه موارد مستند و یا قانونی و قابل طرح دارند و به هر دلیلی نتوانسته‌اند به صورت مکتوب یا از طریق نمایندگان خود مطرح سازند، بدین شیوه بتوانند نقطه‌نظرات خود را بیان نمایند.

در همین زمان و با توجه به پایان یافتن مهلت ده روزه و قانونی بررسی اعتراضات، آیت‌الله جنتی به عنوان دبیر شورای نگهبان از رهبر انقلاب درخواست تمدید 5 روزه این مهلت را کرد که مقام معظم رهبری با این درخواست موافقت کردند.

متعاقب تجدید مهلت بررسی شکایت‌ها و اعتراض‌ها، شورای نگهبان «هیئتی ویژه» مرکب از شخصیت‌های صاحب نام نظام و نخبگان سیاسی_ اجتماعی کشور تشکیل داد. این هئیت متشکل بود از: حجج اسلام ابوترابی، دری نجف‌آبادی و رحیمیان و آقایان دکتر حداد عادل، دکتر ولایتی و دکتر افتخار‌ جهرمی.

این هیئت پس از تشکیل اولین جلسه، از دو نامزد معترض درخواست نمود تا جهت بررسی روند برگزاری انتخابات و بازشماری حداقل ده درصد از صندوق‌ها نماینده خود را به این هیئت معرفی نمایند که این امر طی دو نامه از سوی شورای نگهبان به این نامزدها اعلام شد، اما آقای موسوی از اعزام نماینده خود برای این امر در وقت مقرر خودداری و به صدور بیانیه‌ای اکتفا کرد. آقای کروبی نیز ابتدائا خواستار تغییر در ترکیب هیئت بود، لیکن مجدداً با صدور بیانیه‌ای دیگر، بحث ابطال انتخابات را مطرح کرد.

در ساعات پایانی یکشنبه 7/4/1388، یک نفر از شخصیت‌های سیاسی ضمن تماس با شورای نگهبان اظهار می‌دارد که طی مذاکره با آقای موسوی و نمایندگان وی، آنان خواسته‌های جدیدی را مطرح کرده‌اند و از شورای نگهبان درخواست می‌کند که این خواسته‌های جدید را مورد بررسی قرار دهد. شورای نگهبان با این امر موافقت نمود و به همین جهت جلسه‌ای با حضور دو نفر از اعضای هیئت ویژه و دو نفر از اعضای شورای نگهبان تشکیل و موارد چهارگانه‌ درخواست شده جدید به شرح زیر مطرح شد:

1) بازشماری آراء در چهار استان؛

2) تطبیق سریال (شماره مسلسل) شناسنامه‌ها با ته برگ تعرفه‌ها؛

3) بررسی میزان چاپ تعرفه‌ها و تعرفه‌های موجود؛

4) بررسی خطوط نوشته شده بر روی اوراق تعرفه و اطمینان از اینکه یک خط نباشد.

علی‌رغم دشواری‌های خاص این خواسته‌ها و محدودیت زمانی (فقط یک روز به پایان مهلت قانونی)، جهت ایجاد اعتماد و اطمینان بیشتر، این درخواست‌ها مورد موافقت اعضای حاضر قرار گرفت، اما مقرر شد موضوع کتباً از سوی آقای موسوی به شورای نگهبان اعلام گردد که پس از انجام ملاقات دو نفر از نمایندگان هیئت با آقای موسوی و نمایندگان ایشان (آقایان محتشمی‌پور و موسوی لاری) در یکشنبه شب، نتیجه‌گیری به جلسه‌ای در روز دوشنبه مورخ 8/4/1388 موکول شد و سرانجام آقای موسوی از اعلام کتبی و رسمی موارد فوق خودداری کرد و موضوع بدون نتیجه پایان یافت. این در حالی است که روز دوشنبه، آقایان محتشمی پور و موسوی لاری، متن مکتوبی را به هیئت ویژه ارائه کردند که علاوه بر موارد چهارگانه یادشده، خواسته‌های غیرمتعارف دیگری را هم شامل می‌شد و به نظر می‌رسید بیشتر اتلاف وقت و زمان موردنظر است تا اهتمام به رسیدگی از طریق مراجع قانونی.

پس از اطمینان از عدم همکاری نامزد محترم معترض، دستور بازشماری ده درصد از کل صندوق‌های اخذ رای صادر شد که این امر در مقابل دوربین‌های صدا و سیما و با حضور معتمدین هر شهر و روسای شورای اسلامی شهر و حتی‌الامکان نمایندگانی از نامزدها که در روز انتخابات در پای صندوق‌های اخذ رای حضور داشتند، انجام پذیرفت. در این مرحله بیش از سیصد نفر از نمایندگان نامزدها در بازشماری حضور داشتند.[2] 

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۷۰۹۸۲۷۰۸:۲۶:۱۰ ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
موسوی و کروبی باید اعدام شوند
ناشناس۷۰۹۹۵۱۰۹:۵۲:۰۱ ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
در تفکرات جنابعالی جان انسانها اینقدر بی ارزش است که صرفاچون مخالف نظرات شما هستن باید اعدام و از روی زمین محو شوند ؟!!
علی۷۱۰۰۶۴۱۱:۲۹:۱۷ ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
نتیجه اقدامات موسوی و کروبی تحریم ایران ضربه به جایگاه ایران در جهان امیدواری دشمن به براندازی نظام خیانت به رای مردم . . متحجرتر از اصلاحطلبان غربزده نداریم!
ناشناس۷۱۰۱۴۶۱۲:۳۵:۰۹ ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
اینا که شمردین فکر نمی کنین نتیجه عملکرد غلط محمود و دوستان بود؟
کاظم۷۱۰۴۰۸۱۵:۰۹:۳۵ ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
تحریمها در تیجه بی تدبیریهای آقای احمدی نزاد بود.
ناشناس۷۰۹۹۸۸۱۰:۱۸:۲۱ ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
طبق کدوم حکم ، اگه راست میگید اول محاکمه علنی بشن بعد اگه محکوم شدن اعدامشان کنید
فرناز۷۱۰۰۲۴۱۰:۴۹:۰۷ ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
اول دادگاه علنی
ناشناس۷۱۰۱۵۰۱۲:۳۸:۴۲ ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
که باز کشور رو به آشوب بکشن. مومن دو بار از یه سوراخ گزیده نمیشه.
ناشناس۷۱۰۱۴۰۱۲:۳۲:۴۰ ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
جنابعالی بی شک یک عنصر نفوذی هستی که با این کامنت ها سعی در تحریک طرف مقابل داری خدا ازت نگذره .
ناشناس۷۰۹۹۱۳۰۹:۲۳:۰۵ ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
خب نوار را پخش کنید
ناشناس۷۰۹۹۳۲۰۹:۳۶:۴۹ ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
تا زمانی که یک طرفه حرف می زنید، هیچ کس (به غیر از هوادارن خودتون) ازتون قبول نمی کنه؟
ناشناس۷۰۹۹۸۱۱۰:۱۴:۴۴ ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
فیلم را پخش کنید
نجم۷۱۰۰۰۲۱۰:۲۷:۱۱ ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
احمدی نژاد اگه ۲۵ میلیون رای داشت حال و روزش این نبود.
ناشناس۷۱۰۰۷۴۱۱:۳۵:۲۵ ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
کمر انسان زیر این نوع استدلال میشکنه
سجاد۷۱۰۰۰۵۱۰:۳۰:۲۲ ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
توهم زده بودند آخه تقلب اون هم هشت میلیون نفر ... مگه داریم مگه میشه براتون شاید جالب باشه من خودم از هیچکدام از نامزدها خوشم نمیومد اما در شهر ما که در لرستان واقع شده وقتی ارا رو اعلام کردند گفتم تقلب شده مگه میشه موسوی اینجا انقدر رای داشته باشه آخه وقتی یه پرسش و پاسخ عادی میکردی بالای نود درصد مردم به احمدی رای دادن
ناشناس۷۱۰۰۴۸۱۱:۰۸:۴۴ ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
تا زمانی که مطالب یک طرفه گفته شود، هیچ کس قانع نمی شود
ناشناس۷۱۰۰۷۰۱۱:۳۱:۵۰ ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
ابهامات انتخابات88 باید توسط افراد بی طرف بررسی شود
ناشناس۷۱۰۶۶۸۱۸:۱۹:۲۴ ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
باید رجوع بشه به قانون اساسی اگه قرار باشه هر کس رای نیاورد بریزن تو خیابون که سنگ رو سنگ بند نمیشه آقای رئیسی یک درصد کمتر رای آوردن اعتراضیم نکردن
ناشناس۷۱۰۹۱۸۲۲:۲۴:۴۲ ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
حالا مردم ول کردند، شما ول نمی کنید؟
ناشناس۷۱۰۹۵۴۲۳:۰۳:۴۰ ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
آقای موسوی اگر لجبازی نمی کرد خیلی از جوانان با شور جوانی به خیابان نمی آمدند و کشته هم نمی شدند ۴ سال بعد کاندید میشد رای هم میاورد رئیس جمهور هم میشد بیشتر هم احترام داشت

پربحث‌های امروز

 1. کدامیک به برجام محتاج ترند، ایران یا اروپا؟

 2. «یک» بدعت خطرناک در لایحه بودجه/ مورادی که در بودجه مورد توجه نیست/ سونوشت بودجه عمرانی و استان‌ها چیست؟

 3. فیلم اعترافات اسماعیل بخشی و همدستانش   

 4. واکنش‌ها به بازداشت مرضیه هاشمی چگونه بود؟ + تصاویر

 5. بی‌قانونی سایپا در افزایش قیمت محصولات/ تخلف قیمت هر محصول چقدر است؟+ جدول

 6. رییس دادگستری تهران در گفتگو با الف: مرتضوی در زندان است/ به دروغ‌ها توجه نکنید

 7. تعطیلی دولت آمریکا یکماهه شد/ صف غذای رایگان در بزرگترین اقتصاد دنیا+ تصاویر

 8. پورابراهیمی: خودروسازان در ظاهر خصوصی سازی شده‌اند / وزیر صنعت هم پاسخگو نیست

 9. عروس داعشی که روزگار خانواده همسرش را سیاه کرد+ تصاویر

 10. گام‌هایی که برای تولید تانک در ایران برداشته شد+ عکس و فیلم

 11. مدیرعامل سایپا تغییر کرد

 12. توکلی خطاب به رئیس و نمایندگان مجلس: از اقدام غیرقانونی دولت برای حذف دانشگاه‌های موفق جلوگیری کنید/ مانع ایجاد فرصت برای مقامات دولتی شوید

 13. حکم قطعی پرونده ۵ صراف صادر شد + جزئیات

 14. دادگاه بعدی مرضیه هاشمی چهارشنبه آینده برگزار می‌شود

 15. کنفرانس ضد ایرانی ورشو؛ شکستی دیگر که ترامپ می‌خورد

 16. طرح سهمیه‌بندی بنزین اعلام وصول شد

 17. سرقت مسلحانه در رشت  

 18. پوری‌حسینی با دستور بازپرس ممنوع‌الخروج شد

 19. چرا فتنه ۸۸ عامل وضع مهم‌ترین تحریم‌های اقتصادی شد؟+ جدول

 20. سگ گردانی در پارک‌های لواسان ممنوع شد

 21. معصومه ابتکار در BRT  

 22. خرازی: انقلاب تا یمن بینش و آگاهی به مردم داده است/ صفارهرندی: آمریکا هربدلی زدشکست خورد

 23. روسای قوا برای کمک به اشخاص چقدر بودجه می‌گیرند؟

 24. وزیر نفت: از مهرماه هیچ بنزینی وارد کشور نشده است/ اگر دو ساعت بنزین نباشد، مردم نمی‌توانند آن را تحمل کنند

 25. سردار نقدی: هیچ بن‌بستی در کشور ‌نداریم

پربحث‌های دیروز

 1. غیرت برای زنان کجا رفته؟

 2. اروپا به ایران: نمی‌توانیم برنامه موشکی‌تان را تحمل کنیم/ لغزش اروپا به سمت ترامپ

 3. جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور ظریف و احمدی‌نژاد  

 4. چرا پراید ۲۱ میلیون تومانی یک هفته‌ای ۳۶ میلیون تومان شد؟

 5. آذری جهرمی: هزینه ساخت ماهواره پیام ۱.۲ میلیون یورو بود

 6. فرمان قیمت در بازار خودرو و چند ابهام

 7. اعترافات اسماعیل بخشی / گروه کمونیستی گام در هفت تپه چه می‌کرد؟  

 8. بررسی حقوقی واقعه حمله سگ به دختر ده ساله در لواسان/ مجازات صاحب سگ چیست؟

 9. خودروسازی؛ صنعتی که چرخش به نفع خریدار نمی‌چرخد/ چرا شفاف نیستند؟

 10. در جلسه عراقچی با نمایندگان اروپایی چه گذشت؟/ مدافع تحریم‌ها در شورای شهر تهران/ فرزند کروبی یکی از دلایل تداوم حصر است

 11. آیت‌الله مکارم شیرازی: فضای مجازی برای همه تریبون درست کرده است

 12. خوش و بش احمدی‌نژاد و قالیباف در جلسه امروز مجمع تشخیص  

 13. ترامپ به استعفا یا استیضاح نزدیک‌تر می‌شود

 14. تغییر موضع ۱۸۰ درجه‌ای افشین پیروانی درباره کی‌روش

 15. عصبانیت مردم در مواجهه با آقازاده‌ها بخاطر چیست؟

 16. سعید جلیلی: می‌خواهند «آلزایمر سیاسی» را به ملت تحمیل کنند تا حافظه تاریخی‌اش از بین برود

 17. حضور رئیسی در جایگاه سران قوا در جلسه امروز مجمع تشخیص  

 18. نگذاریم «داعش» را بدزدند!

 19. توضیحات نماینده ماهشهر برای انتشار عکس سوار شدن بر ماشین برقی

 20. اولتیماتوم وزیر صنعت به خودروسازان

 21. طرح «خرید خدمات آموزشی»، ذبح کیفیت برای کاهش هزینه

 22. دستمزد ۲میلیاردی بازیگر در دولتی که سرمایه وزیرش ۱۰۰۰ میلیارد است، عجیب نیست!   

 23. بیم ها و امیدهای SPV

 24. آیت‌الله نوری همدانی: کنوانسیون پالرمو برای کشور مفید نیست/ ما نمی‌توانیم سکوت کنیم

 25. حاجی‌بابایی: نرخ ارز هنوز حباب دارد

پربحث‌های هفته

 1. همسر شهید حججی ازدواج کرد؟

 2. درباره زائری‌ها و آقامیری‌ها

 3. غیرت برای زنان کجا رفته؟

 4. اروپا به ایران: نمی‌توانیم برنامه موشکی‌تان را تحمل کنیم/ لغزش اروپا به سمت ترامپ

 5. بازداشت خبرنگار پرس‌تی‌وی در آمریکا

 6. موشک ماهواره‌بر حامل «پیام» نشد!

 7. سقوط هواپیما حوالی صفادشت تهران/بوئینگ ۷۰۷ باری ارتش در فرودگاه فتح دچار سانحه شد/هواپیما 16 سرنشین داشت/15 کشته و یک مصدوم تا این لحظه/ اسامی کامل جانباختگان+تصاویر  

 8. تاج و داورزنی کنارخواننده معروف لس آنجلسی   

 9. قبول کنیم خودروساز کامل نشدیم؛ مونتاژکار خوبی هستیم/ کمک ۱۵ هزار میلیارد تومانی دولت به خودروسازان/ آغز فروش فوری و نقدی سایپا از امروز

 10. مدیرعامل ایران خودرو: اگر قیمت خودرو زودتر گران می‎شد، به تعهدات عمل می‎کردیم

 11. جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور ظریف و احمدی‌نژاد  

 12. آیا ایراد از مسلمانی ما است؟

 13. چرا پراید ۲۱ میلیون تومانی یک هفته‌ای ۳۶ میلیون تومان شد؟

 14. کدامیک به برجام محتاج ترند، ایران یا اروپا؟

 15. ویدئو/ آقای مترجم کار دست کی‌روش و خیابانی داد  

 16. جدال اصلاح طلبان و دولت اعتدال/ خبری از حال و روز مردم دارند؟

 17. توکلی: سه قوه با تبانی برخورد با حقوق‌های نجومی را بر زمین گذاشتند

 18. فرشته نجات تنها سرنشین زنده مانده حادثه بوئینگ ۷۰۷

 19. آذری جهرمی: هزینه ساخت ماهواره پیام ۱.۲ میلیون یورو بود

 20. اصلاح‌طلبان برای انتخابات ۹۸ چه خواهند کرد؟/ روحانی و بهره‌برداری سیاسی از هاشمی/ CFT به مجمع می‌رود

 21. عسگراولادی: بعد از ۶۴سال، دو ماه است صادراتم را متوقف کردم

 22. واکنش پزشکیان به حاشیه‌های پیش آمده برای یکی از نمایندگان مجلس/ اتهام نماینده ملکان آشکار شود، غیرقابل گذشت است

 23. رییس کل بانک مرکزی: مردم هشیار باشند/ آغاز دور جدیدی از جنگ روانی آمریکا علیه ایران/ تامین ارز از طریق هند، کره جنوبی و چین شتاب گرفته است

 24. یارانه نقدی ۳۳۰ هزار میلیارد تومان را بلعید!

 25. امام جمعه اسالم؛ تلگرام را رفع فیلتر کنید

پربحث‌های امروز

 1. واکنش‌ها به بازداشت مرضیه هاشمی چگونه بود؟ + تصاویر

 2. رییس دادگستری تهران در گفتگو با الف: مرتضوی در زندان است/ به دروغ‌ها توجه نکنید

 3. گام‌هایی که برای تولید تانک در ایران برداشته شد+ عکس و فیلم

 4. توکلی خطاب به رئیس و نمایندگان مجلس: از اقدام غیرقانونی دولت برای حذف دانشگاه‌های موفق جلوگیری کنید/ مانع ایجاد فرصت برای مقامات دولتی شوید

 5. دادگاه بعدی مرضیه هاشمی چهارشنبه آینده برگزار می‌شود

 6. چرا فتنه ۸۸ عامل وضع مهم‌ترین تحریم‌های اقتصادی شد؟+ جدول

 7. خرازی: انقلاب تا یمن بینش و آگاهی به مردم داده است/ صفارهرندی: آمریکا هربدلی زدشکست خورد

 8. روسای قوا برای کمک به اشخاص چقدر بودجه می‌گیرند؟

 9. سردار نقدی: هیچ بن‌بستی در کشور ‌نداریم

 10. حکم حبس حسین دهباشی قطعی شد  

 11. فلاحت‌پیشه: مخالفان حق شرط‌های صیانتی قوی برای «CFT» ایجاد کردند/ از مخالفان تشکر می‌کنم

 12. انتقاد لاریجانی از برخورد غیرقانونی با خبرنگار پرس‌تی‌وی: آمریکا حقوق بشر را برای دیگران می‌سراید

 13. طرف تعمد دارد در جهل بماند اما نقد کند...  

 14. نقوی‌حسینی: اجلاس ضد ایرانی لهستان پروژه شکست خورده آمریکاست

 15. «حاج قاسم» چگونه قدرت نظامی ایران را چند برابر کرد + عکس و فیلم

 16. لایحه CFT به مجمع تشخیص مصلحت رفت + جزئیات

 17. آیت‌الله علم‌الهدی: تلاش دشمن قرار دادن مردم مقابل ولایت است

 18. تجمع دانشجویان مقابل سفارت سوئیس در تهران

 19. ۱۱ نماینده‌ای که با تاخیر در مجلس حاضر شدند

 20. ۳۰ دی ۱۳۵۷؛ شروط امام برای ملاقات با رئیس شورای سلطنت+ عکس

 21. جزئیات بازداشت همدست اسماعیل بخشی/ ضرب و شتم ضابطان زن قضایی توسط مهدی قلیان

 22. پرویز فتاح: جانمان را فدای انقلاب می‌کنیم

 23. دهباشی: دولت فعلی بی‌جنبه است/ از نوشتن نطق روحانی پشیمان شدم

 24. صالحی در واکنش به اظهارات بولتون: مگر آقای بولتون حرف راست هم می‌زند؟

 25. تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان

پربحث‌های دیروز

 1. در جلسه عراقچی با نمایندگان اروپایی چه گذشت؟/ مدافع تحریم‌ها در شورای شهر تهران/ فرزند کروبی یکی از دلایل تداوم حصر است

 2. خوش و بش احمدی‌نژاد و قالیباف در جلسه امروز مجمع تشخیص  

 3. عصبانیت مردم در مواجهه با آقازاده‌ها بخاطر چیست؟

 4. سعید جلیلی: می‌خواهند «آلزایمر سیاسی» را به ملت تحمیل کنند تا حافظه تاریخی‌اش از بین برود

 5. حضور رئیسی در جایگاه سران قوا در جلسه امروز مجمع تشخیص  

 6. نگذاریم «داعش» را بدزدند!

 7. توضیحات نماینده ماهشهر برای انتشار عکس سوار شدن بر ماشین برقی

 8. بیم ها و امیدهای SPV

 9. آیت‌الله نوری همدانی: کنوانسیون پالرمو برای کشور مفید نیست/ ما نمی‌توانیم سکوت کنیم

 10. سایه جنگ را توان دفاعی دور کرد نه برجام/ زیاد توییت کردن نشانه فقدان پشتوانه سیاسی است

 11. غایبان جشن ۴۰ سالگی انقلاب

 12. احمد توکلی: برای بررسی «پالرمو» جلسه فوق‌العاده تشکیل خواهد شد

 13. سعید مرتضوی کجاست؟ نجف یا زندان؟

 14. سرلشکر رحیم صفوی درگذشت احمد فضائلی را تسلیت گفت

 15. واکنش مهدی چمران به اظهارات اخیر موسوی خوئینی‌ها علیه شهید چمران و امام موسی صدر

 16. مجید توکلی مجرم امنیتی در جلسه شورای شهر چه می‌کند!

 17. توضیحات رئیسی درباره وضعیت شرکت‌های زیان‌ده آستان قدس  

 18. ناگفته‌های میرسلیم از آخرین جلسه با مرحوم هاشمی در روز آخر حیات/ نامزدی جهانگیری ظاهرسازی بود

 19. آشنا: برجام نه ورسای است نه ویتنام

 20. اطلاعیه‌ وزارت کشور: دخالتی در تعیین محل اقامت اجباری محکومین نداریم

 21. نوباوه: برخورد آمریکا با یک خبرنگار، نشانه موفقیت آرمان ماست

 22. نماینده مجلس: بعضی‌ها با استانی کردن انتخابات به دنبال حذف رقبای انتخاباتی‌شان هستند

 23. شورای عالی انقلاب فرهنگی نهادی فراقوه ای است

 24. عطریانفر: جهانگیری به اندازه دولت یازدهم اختیارات دارد

 25. کمال خرازی: شکست برجام، امنیت اروپا را نیز تحت الشعاع قرار خواهد داد/ اگر اروپایی‌ها نفوذی بر شرکت‌هایشان ندارند چرا با ایران مذاکره کردند؟

پربحث‌های هفته

 1. درباره زائری‌ها و آقامیری‌ها

 2. بازداشت خبرنگار پرس‌تی‌وی در آمریکا

 3. موشک ماهواره‌بر حامل «پیام» نشد!

 4. جدال اصلاح طلبان و دولت اعتدال/ خبری از حال و روز مردم دارند؟

 5. توکلی: سه قوه با تبانی برخورد با حقوق‌های نجومی را بر زمین گذاشتند

 6. اصلاح‌طلبان برای انتخابات ۹۸ چه خواهند کرد؟/ روحانی و بهره‌برداری سیاسی از هاشمی/ CFT به مجمع می‌رود

 7. واکنش پزشکیان به حاشیه‌های پیش آمده برای یکی از نمایندگان مجلس/ اتهام نماینده ملکان آشکار شود، غیرقابل گذشت است

 8. کور هستید؛ برجام را هنوز اجرا می‌کنیم؛ دم از مذاکره می‌زنید/ نه سانتریفوژ می‌چرخد و نه چرخ زندگی مردم/ خودروی که تماما در ایران تولیدمی‌شود، نیازی به ارز ندارد!/معنی موفقیت را نفهمیدیم

 9. جدال دیپلماتیک ایران و آمریکا در عراق/ معنای سفر ظریف و پمپئو به بغداد چیست؟

 10. از خلع لباس تا خلع اعتماد

 11. روحانی: کشور در شرایط سخت قرار دارد/ نمی توان مشکلات را صفر کرد

 12. عارف: اگر مصمم باشیم تحریم‌ها اثری نخواهد داشت

 13. مفتح در نشست خبری: رشد ۲۰ درصدی حقوق و دستمزد‌ها در بودجه ۹۸

 14. اختلاف هاشمی و رهبری درباره مشارکت مردم در انتخابات/ پاسخ داماد روحانی به اصلاح‌طلبان/ تغییر شرایط حصر موسوی و کروبی

 15. واکنش‌ها به بازداشت مرضیه هاشمی چگونه بود؟ + تصاویر

 16. عراقچی: برجام نشان داد آمریکا چقدر غیرقابل اطمینان است

 17. واکنش روزنامه شرق به افشاگری موسوی خویینی‌ها درباره هاشمی رفسنجانی؛ شما هم رادیکال بودید!

 18. اسماعیل کوثری: فساد برخی افراد و مسئولین به معنی فراگیری فساد در جامعه نیست

 19. رییس دادگستری تهران در گفتگو با الف: مرتضوی در زندان است/ به دروغ‌ها توجه نکنید

 20. روحانی: ملّت قدرشناس ایران در ۲۲ بهمن پاسخ قاطعی به دشمنان خواهد داد

 21. سفرهای ظریف و تغییر نگاه در دستگاه دیپلماسی/ همزیستی با همسایگان؛ خوب یا بد؟

 22. در جلسه عراقچی با نمایندگان اروپایی چه گذشت؟/ مدافع تحریم‌ها در شورای شهر تهران/ فرزند کروبی یکی از دلایل تداوم حصر است

 23. برجام سه ساله شد/ خروج آمریکا از توافق و تعلل بی پایان اروپایی‌ها/ احتمال ارائه یک پیشنهاد ضعیف به ایران وجود دارد

 24. چالش اصلاح‌طلبان با روحانی و فرصت طلبی برای انتخابات۹۸ و ۱۴۰۰

 25. افشاگری بی‌سابقه موسوی‌خویینی‌ها/رهبری به‌دنبال مشارکت بیشتر ولی هاشمی به‌دنبال مهندسی انتخابات بود

آخرین عناوین