نظر پرفسور کردوانی درباره بوی نامطبوع اخیر در تهران

گروه اجتماعی الف،   3971015060 ۱۳ نظر، ۳ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار

به گزارش الف، روزنامه آرمان در مصاحبه با دکتر پرویز کردوانی نظر او را در باره بوی نامطبوع روزهای اخیر تهران جویا شده است.
 
 ‌انتشار بوی نامطبوع و فراگیر در تهران باعث گمانه‌زنی‌های زیای در این زمینه شده است. به نظر شما منشا این بوی نامطبوع چه بوده است؟

بو به دلیل اینکه فراگیر بوده و بخش اعظمی از شهر تهران را آلوده کرده قطعا از طرف غرب تهران بوده و احتمالا از یک کارخانه بزرگ آغاز شده که تا به این اندازه گسترش پیدا کرده است. در برخی خبرها آمده که این بو ممکن است از فاضلاب باشد که چنین چیزی امکان ندارد و عقلایی نیست.

‌از نظر طبیعی چطور ممکن است بو در بخش اعظمی از شهر استشمام شود؟

منشا این بو در دوردست و احتمالا از سمت کرج بوده است. اگر این منشا بو در نزدیکی تهران بود، قطعا تا به این اندازه فراگیر نمی‌شد و بخش اعظم شهر تهران را در بر نمی‌گرفت. به همین دلیل مسئولان باید مسیر غرب به شرق تهران را بررسی کنند که چرا چنین بویی در سطح شهر تهران استشمام شده است.

‌آیا در گذشته موارد مشابهی از این مساله در شهرهای دیگر جهان و حتی ایران مشاهده شده است؟

خیر؛ به این شکل که در تهران وجود داشته تاکنون در هیچ کجا مشاهده نشده است. البته احتمال تعمدی بودن این مساله نیز وجود دارد. برخی مقامات در این زمینه با بنده تماس می‌گیرند که آیا احتمال اینکه کشورهایی مانند آمریکا بتوانند در اکوسیستم ایران تاثیر منفی بگذارند وجود دارد یا خیر؟ به نظر می‌رسد در این زمینه چنین اتفاقی رخ نداده و این مساله ریشه داخلی دارد و باید پاسخ آن را در محیط پیرامون خود پیدا کرد. حتی برخی از مقامات از بنده سوال می‌کردند که آیا احتمال اینکه زلزله توسط آمریکا در ایران اتفاق بیفتد وجود دارد که بنده پاسخ منفی می‌دادم و عنوان می‌کردم زلزله ریشه در محیط طبیعی ایران و مناطقزلزله زده دارد و نمی‌تواند عامل بیرونی در آن دخالت داشته باشد. در مورد اخیر و انتشار بوی نامطبوع استدلال بنده این است که به دلیل اینکه مسیر وزش باد در تهران از غرب به شرق است، باید در غرب تهران دنبال منشا بوی منتشر شده بود. در کشورهای صنعتی دلیل اصلی آلودگی هوا کارخانه‌ها و مراکز صنعتی هستند این در حالی است که در ایران دلیل اصلی شهرهای آلوده خودروهایی هستند که در درون شهر تردد می‌کنند. منشا این بو قطعا در دوردست و در شعاع چهل یا پنجاه کیلومتری غرب تهران بوده که موفق شده به بخش اعظم شهر سرایت کند. احتمال دیگری که این بو توانسته بخش اعظمی از شهر را درگیر خود کند، این است که فرض کنیم منشا آن از سمت شمال به سمت جنوب تهران در حال حرکت بوده است. در این شرایط بو می‌توانسته بخش اعظم شهر را درگیر کند.

‌تاکنون فاضلاب میدان انقلاب، متروی ملت و فاضلاب ساختمان پلاسکو به‌عنوان منشا بو مطرح شده است. آیا منشا بوی فراگیر منتشر شده، می‌توانسته چنین مکان‌هایی باشد؟

خیر؛ به هیچ وجه چنین امکانی ندارد که منشا بو از چنین مکان‌هایی باشد. اگر منشا بو از چنین مکان‌هایی بود تنها به بخش محدودی از شهر خلاصه می‌شد و بخش اعظم شهر تهران را دربر نمی‌گرفت. از سوی دیگر اگر چنین اتفاقی رخ می‌داد باید بوی نامطبوع به سمت جنوب حرکت می‌کرد نه اینکه در بخش اعظمی از شهر گسترش پیدا کند. البته احتمال خرابکاری نیز وجود دارد. با این وجود این فرضیه باید دنبال شود و سپس به نتیجه قطعی برسد. در شرایط کنونی و بدون تحقیقات لازم نمی‌توان به صورت قطعی اظهار نظر کرد. یکی از احتمالات منطقه غرب تهران، بزرگراه آزادگان است که از شمال به جنوب امتداد دارد. تصور اینکه در شب، ماشین یا ماشین‌هایی در بزرگراه آزادگان از شمال به جنوب در حال حرکت و منشا این بو بوده‌اند، وجود دارد.

‌به چه میزان احتمال این مساله وجود دارد که منشا این بو در شبکه فاضلاب تهران باشد؟

فاضلاب تهران در جنوب این شهر واقع شده و به همین دلیل چنین احتمالی وجود ندارد. همه فاضلاب تهران در نهایت به جنوب تهران می‌رود و وزش باد از سمت جنوب به شمال نیست و برعکس است. جهت وزش باد معمولا صبح‌ها از کوهستان به دشت است و در شب‌ها از سمت دشت به کوهستان است. به همین دلیل نیز آلودگی هوا ممکن است از شهرری از کوه بی‌بی شهربانو دور بزند و به سمت شمیرانات حرکت کند. البته این اتفاق درشرایط کنونی که در فصل زمستان قرار داریم به سختی رخ می‌دهد. دلیل آن نیز این است که زمین سرد و سخت است و به همین دلیل گردش هوا به راحتی جریان پیدا نمی‌کند. در تمام طول سال منشا گرما در تهران زمین است و هنگامی که خورشید به زمین می‌تابد انعکاس پیدا می‌کند و مردم احساس گرما می‌کنند. با این وجود در اواخر پاییز ممکن است هوای معکوس در تهران جریان پیدا کند. دلیل این مساله نیز این است که زمین سردتر است و هوای آلوده نمی‌تواند به سمت بالا حرکت کند. در تابستان آلودگی هوا به خوبی در سطح شهر مشهود است، اما در فصل سرما آلودگی هوا در دماغ شهروندان است. این وضعیت مانند چتری است که آن را برعکس کرده‌اند. در چنین شرایطی تنها باد و باران می‌تواند سبب جابه‌جایی معمولی هوا شود و باید توجه داشت که بارندگی در این فصل ممکن است هوا را اسیدی کند.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۷۰۸۶۲۰۱۱:۱۳:۱۶ ۱۳۹۷/۱۰/۱۵
اعلام کردند فاضلاب پلاسکو بوده ...گمانه زنی؟! گمانه زنی برای ساعات اول است نه چند روز ادامه بو
ناشناس۷۰۹۶۰۶۲۲:۲۰:۲۸ ۱۳۹۷/۱۰/۱۵
بایستی در جهت ارزیابی امکان حرکت ماگما در گستره زیر زمینی دماوند از سفره های آب زیر زمینی نمونه برداری و اسیدیته آب و سایر ترکیبات سنجیده شود ضمنا میزان گاز رادون نیز ارزیابی گردد
ناشناس۷۰۸۶۶۸۱۱:۳۴:۴۶ ۱۳۹۷/۱۰/۱۵
بحث فاضلاب و اینها مسخره ست . چطور ممکنه فاضلاب یک ساختمون ، شهری به وسعت تهران رو درگیر کنه ؟اینکه منشا این موضوع در غرب بوده که با وزش باد به همه جا کشیده شده ، درسته اما ممکنه اصولا و همزمان در نقاط مختلف شهر این اتفاق افتاده باشه و عمدا در تمام سطح شهر پخش شده باشه !
ناشناس۷۰۸۶۹۸۱۱:۵۳:۴۶ ۱۳۹۷/۱۰/۱۵
تشریف ببرید جاده قدیم کرج و در آنجا از بوی گند کارخانه شیر پاستوریزه لذت ببرید که قطع به یقین یکی از عوامل اصلی این بوی تعفن است.مساله دیگر 45%جمعیت کشور در تهران زیست می کند.هر کس مدرک می گیرد میاید تهران.به ما در شهرستان کلر نمی دهند می گویند بومی نیستید.اما انگار تهران جزیره امنی است...امکانات پارکها مراکز پزشکی دانشگاهها صنعت....بالغ بر 45درصدر کشور در تهران و کرج هستند. 4تا اتوبان از تهران تا کرج همیشه قفله. کل مردم شمال تهران هستن و آخر هفته میرن شمال. واقعیت اینه که مردم با این طرز زندگی خودشونو تطبیق دادند و کیفیت زندگی رو در امکانات و نه سلامتی می دونن.
ناشناس۷۰۸۷۶۹۱۲:۲۷:۳۲ ۱۳۹۷/۱۰/۱۵
ببخشید اقای دکتر اگر چه مسیر نرمال وزش باد در تهران غرب -شرقی است اما مطابق گزارش هواشناسی در روز های توسعه بو ی نامطبوع ،جهت وزش باد شمال شرقی-جنوب غربی بوده است پس باید در شرق بدنبال آن گشت نه غرب تهران ،الان هم اگر جهت باد را ببینید جنوب شرقی است نه غرب به شرق
ناشناس۷۰۸۷۷۶۱۲:۳۰:۳۵ ۱۳۹۷/۱۰/۱۵
نظر به اینکه یک کارخانه تولید مرکاپتان جهت اضافه کردن به گاز طبیعی توسط شرکت گاز در عسلویه در حال را اندازی است اما در مراحل اولیه است و شاید مرکاپتان را بصورت آزمایشی با تانکر درون شهر حمل کرده اند یا بشکه ها غیر استاندارد بوده و منتشر شده زیرا مرکاپتان معمولا توسط بشکه قبلا حمل می شد
ناشناس۷۰۸۷۸۵۱۲:۳۲:۴۱ ۱۳۹۷/۱۰/۱۵
در شرکت گاز استان تهران مناطقی وجود دارد که به شبکه گاز ماده مرکاپتان تزریق می شود اگر اتفاقی نظیر خروج مرکاپتان یا سانحه رخ داده باشد می‌تواند توسعه پیدا کند بینند در چه مناطقی و می مرماپتاه در حال اضافه کردن به شبکه گاز بوده است
ناشناس۷۰۸۷۹۵۱۲:۳۷:۳۶ ۱۳۹۷/۱۰/۱۵
منابع بوی گوگرد می‌تواند یا گازسولفید هیدروژن از فعالیتهای اتش فشانی نظیر جابجایی ماگما ها در زیر زمین و انتشار گاز از زیر زمین از مناطق گسلی مستعد یا سفره های تخلیه شده آب هوای زیر زمینی ،پالایشگاه گاز یا از ایستگاه های اضافه کردن مرکاپتان در ورودی شهرها توسط شرکت گاز باشد
ناشناس۷۰۹۰۱۸۱۴:۰۶:۱۱ ۱۳۹۷/۱۰/۱۵
یکی از منابع می‌تواند انتشار گازهای اسیدی از پالایشگاه باشد
زنجبیل خردل زاده۷۰۹۰۰۴۱۳:۵۹:۵۸ ۱۳۹۷/۱۰/۱۵
این بوی شدید مدتیست (حدود چند ماه) که هر از گاهی منطقه جنوبی کرج را در بر میگیرد. اول فکر میکردیم بوی کودیه که شهرداری پای درختا داده و باعث زیاد شدن مگس در زمستان در شهر کرج شده ! ولی در زمان نبودن کود هم هست. امروز هوا صاف و بدون آلودگیه و از این بو خبری نیست ، ولی دو سه روز پیش نمیشد نفس کشید. بو فراگیر ، از بالا و گاهی قبل از شروع بارندگیست. همزمان مه قهوه ای کم رنگ هم در هوا مشاهد میشه.
ناشناس۷۰۹۰۲۰۱۴:۰۷:۵۳ ۱۳۹۷/۱۰/۱۵
امکان خروج گاز سولفور هیدروژن از طریق ماگما و تخلیه از طریق فاضلابها و قناتها هست.که قابل آنالیز و غلظت گیری و دمای آب و زمین هم قابل اندازه گیری است.سکوت سازمان زمین شناسی و ...برای من عجیبه. احتمال وقوع آتشفشان هست
ناشناس۷۰۹۱۳۶۱۵:۱۲:۱۰ ۱۳۹۷/۱۰/۱۵
دکتر عکاشه پدر علم زلزله شناسی ایران :ببینید، هارپ پدیده ای است که از لحاظ علمی هنوز برای بسیاری از مردم دنیا حل نشده و دارای شک و شبهه است. بعید نیست در ماجرای زلزله ها، هارپ هم نقش داشته باشد؛ چرا که هارپ اساسا پدیده ای است که در لایه های بالای اتمسفر بر عوامل طبیعی اثر می‌گذارد و قدرت ایجاد زلزله را دارد، با وجودی که هنوز این موضوع اثبات نشده اما بعید نیست که در این زلزله ها هم هارپ نقش داشته باشد.
ناشناس۷۰۹۲۰۵۱۵:۵۲:۳۰ ۱۳۹۷/۱۰/۱۵
من نمیدونم. ولی فکر کنم چون حالت بوی آتش و سوختن چیزی بوده و آلودگی هم سریع رفت بالا، احتمال زیاد از روی عمد چیزی سوزوندن. بخصوص که هواشناسی گفته بود شب بارون میاد. بنابراین میدونستن اتفاق خاصی نمیوفته

پربحث‌های امروز

 1. کدامیک به برجام محتاج ترند، ایران یا اروپا؟

 2. «یک» بدعت خطرناک در لایحه بودجه/ مورادی که در بودجه مورد توجه نیست/ سونوشت بودجه عمرانی و استان‌ها چیست؟

 3. فیلم اعترافات اسماعیل بخشی و همدستانش   

 4. واکنش‌ها به بازداشت مرضیه هاشمی چگونه بود؟ + تصاویر

 5. بی‌قانونی سایپا در افزایش قیمت محصولات/ تخلف قیمت هر محصول چقدر است؟+ جدول

 6. رییس دادگستری تهران در گفتگو با الف: مرتضوی در زندان است/ به دروغ‌ها توجه نکنید

 7. تعطیلی دولت آمریکا یکماهه شد/ صف غذای رایگان در بزرگترین اقتصاد دنیا+ تصاویر

 8. پورابراهیمی: خودروسازان در ظاهر خصوصی سازی شده‌اند / وزیر صنعت هم پاسخگو نیست

 9. عروس داعشی که روزگار خانواده همسرش را سیاه کرد+ تصاویر

 10. گام‌هایی که برای تولید تانک در ایران برداشته شد+ عکس و فیلم

 11. مدیرعامل سایپا تغییر کرد

 12. توکلی خطاب به رئیس و نمایندگان مجلس: از اقدام غیرقانونی دولت برای حذف دانشگاه‌های موفق جلوگیری کنید/ مانع ایجاد فرصت برای مقامات دولتی شوید

 13. حکم قطعی پرونده ۵ صراف صادر شد + جزئیات

 14. دادگاه بعدی مرضیه هاشمی چهارشنبه آینده برگزار می‌شود

 15. کنفرانس ضد ایرانی ورشو؛ شکستی دیگر که ترامپ می‌خورد

 16. طرح سهمیه‌بندی بنزین اعلام وصول شد

 17. سرقت مسلحانه در رشت  

 18. پوری‌حسینی با دستور بازپرس ممنوع‌الخروج شد

 19. چرا فتنه ۸۸ عامل وضع مهم‌ترین تحریم‌های اقتصادی شد؟+ جدول

 20. سگ گردانی در پارک‌های لواسان ممنوع شد

 21. معصومه ابتکار در BRT  

 22. خرازی: انقلاب تا یمن بینش و آگاهی به مردم داده است/ صفارهرندی: آمریکا هربدلی زدشکست خورد

 23. روسای قوا برای کمک به اشخاص چقدر بودجه می‌گیرند؟

 24. وزیر نفت: از مهرماه هیچ بنزینی وارد کشور نشده است/ اگر دو ساعت بنزین نباشد، مردم نمی‌توانند آن را تحمل کنند

 25. سردار نقدی: هیچ بن‌بستی در کشور ‌نداریم

پربحث‌های دیروز

 1. غیرت برای زنان کجا رفته؟

 2. اروپا به ایران: نمی‌توانیم برنامه موشکی‌تان را تحمل کنیم/ لغزش اروپا به سمت ترامپ

 3. جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور ظریف و احمدی‌نژاد  

 4. چرا پراید ۲۱ میلیون تومانی یک هفته‌ای ۳۶ میلیون تومان شد؟

 5. آذری جهرمی: هزینه ساخت ماهواره پیام ۱.۲ میلیون یورو بود

 6. فرمان قیمت در بازار خودرو و چند ابهام

 7. اعترافات اسماعیل بخشی / گروه کمونیستی گام در هفت تپه چه می‌کرد؟  

 8. بررسی حقوقی واقعه حمله سگ به دختر ده ساله در لواسان/ مجازات صاحب سگ چیست؟

 9. خودروسازی؛ صنعتی که چرخش به نفع خریدار نمی‌چرخد/ چرا شفاف نیستند؟

 10. در جلسه عراقچی با نمایندگان اروپایی چه گذشت؟/ مدافع تحریم‌ها در شورای شهر تهران/ فرزند کروبی یکی از دلایل تداوم حصر است

 11. آیت‌الله مکارم شیرازی: فضای مجازی برای همه تریبون درست کرده است

 12. خوش و بش احمدی‌نژاد و قالیباف در جلسه امروز مجمع تشخیص  

 13. ترامپ به استعفا یا استیضاح نزدیک‌تر می‌شود

 14. تغییر موضع ۱۸۰ درجه‌ای افشین پیروانی درباره کی‌روش

 15. عصبانیت مردم در مواجهه با آقازاده‌ها بخاطر چیست؟

 16. سعید جلیلی: می‌خواهند «آلزایمر سیاسی» را به ملت تحمیل کنند تا حافظه تاریخی‌اش از بین برود

 17. حضور رئیسی در جایگاه سران قوا در جلسه امروز مجمع تشخیص  

 18. نگذاریم «داعش» را بدزدند!

 19. توضیحات نماینده ماهشهر برای انتشار عکس سوار شدن بر ماشین برقی

 20. اولتیماتوم وزیر صنعت به خودروسازان

 21. طرح «خرید خدمات آموزشی»، ذبح کیفیت برای کاهش هزینه

 22. دستمزد ۲میلیاردی بازیگر در دولتی که سرمایه وزیرش ۱۰۰۰ میلیارد است، عجیب نیست!   

 23. بیم ها و امیدهای SPV

 24. آیت‌الله نوری همدانی: کنوانسیون پالرمو برای کشور مفید نیست/ ما نمی‌توانیم سکوت کنیم

 25. حاجی‌بابایی: نرخ ارز هنوز حباب دارد

پربحث‌های هفته

 1. همسر شهید حججی ازدواج کرد؟

 2. درباره زائری‌ها و آقامیری‌ها

 3. غیرت برای زنان کجا رفته؟

 4. اروپا به ایران: نمی‌توانیم برنامه موشکی‌تان را تحمل کنیم/ لغزش اروپا به سمت ترامپ

 5. بازداشت خبرنگار پرس‌تی‌وی در آمریکا

 6. موشک ماهواره‌بر حامل «پیام» نشد!

 7. سقوط هواپیما حوالی صفادشت تهران/بوئینگ ۷۰۷ باری ارتش در فرودگاه فتح دچار سانحه شد/هواپیما 16 سرنشین داشت/15 کشته و یک مصدوم تا این لحظه/ اسامی کامل جانباختگان+تصاویر  

 8. تاج و داورزنی کنارخواننده معروف لس آنجلسی   

 9. قبول کنیم خودروساز کامل نشدیم؛ مونتاژکار خوبی هستیم/ کمک ۱۵ هزار میلیارد تومانی دولت به خودروسازان/ آغز فروش فوری و نقدی سایپا از امروز

 10. مدیرعامل ایران خودرو: اگر قیمت خودرو زودتر گران می‎شد، به تعهدات عمل می‎کردیم

 11. جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور ظریف و احمدی‌نژاد  

 12. آیا ایراد از مسلمانی ما است؟

 13. چرا پراید ۲۱ میلیون تومانی یک هفته‌ای ۳۶ میلیون تومان شد؟

 14. کدامیک به برجام محتاج ترند، ایران یا اروپا؟

 15. ویدئو/ آقای مترجم کار دست کی‌روش و خیابانی داد  

 16. جدال اصلاح طلبان و دولت اعتدال/ خبری از حال و روز مردم دارند؟

 17. توکلی: سه قوه با تبانی برخورد با حقوق‌های نجومی را بر زمین گذاشتند

 18. فرشته نجات تنها سرنشین زنده مانده حادثه بوئینگ ۷۰۷

 19. آذری جهرمی: هزینه ساخت ماهواره پیام ۱.۲ میلیون یورو بود

 20. اصلاح‌طلبان برای انتخابات ۹۸ چه خواهند کرد؟/ روحانی و بهره‌برداری سیاسی از هاشمی/ CFT به مجمع می‌رود

 21. عسگراولادی: بعد از ۶۴سال، دو ماه است صادراتم را متوقف کردم

 22. واکنش پزشکیان به حاشیه‌های پیش آمده برای یکی از نمایندگان مجلس/ اتهام نماینده ملکان آشکار شود، غیرقابل گذشت است

 23. رییس کل بانک مرکزی: مردم هشیار باشند/ آغاز دور جدیدی از جنگ روانی آمریکا علیه ایران/ تامین ارز از طریق هند، کره جنوبی و چین شتاب گرفته است

 24. یارانه نقدی ۳۳۰ هزار میلیارد تومان را بلعید!

 25. امام جمعه اسالم؛ تلگرام را رفع فیلتر کنید

پربحث‌های اخیر

 1. توکلی خطاب به رئیس و نمایندگان مجلس: از اقدام غیرقانونی دولت برای حذف دانشگاه‌های موفق جلوگیری کنید/ مانع ایجاد فرصت برای مقامات دولتی شوید

 2. حکم قطعی پرونده ۵ صراف صادر شد + جزئیات

 3. سگ گردانی در پارک‌های لواسان ممنوع شد

 4. چه کسی شهیدان بهشتی و رجایی را غسل داد؟

 5. سریال آزمون‌های استخدامی؛ پایانی خوش برای اشتغال جوانان وجود دارد؟

 6. آخرین اخبار از پرونده واردات خودرو/ بازداشت ۱۰ دلال و ۴ کارمند وزارت صمت

 7. «آتش نشانی» به مشاغل سخت و زیان آور پیوست

 8. سردار کمالی: تکلیف قطعی جریمه ریالی سربازی برای سال آینده مشخص شد

 9. مدیریت بحران قبل و بعد از «پلاسکو»

 10. انتقال خاک به خارج از کشور ممنوع است

 11. عامل اصلی ناهنجاری‌های کشور از دید رحمانی فضلی

 12. منوی باز قلیان‌سرا‌ها از دو سیب تا افزودنی غیرمجاز!

 13. سرنوشت ۱۴ صیاد ربوده شده اسیر الشباب چه شد؟

 14. ضربه وزارت اطلاعات به باند قاچاق نقره از چین

 15. چه کسانی می‌توانند در آستان قدس رضوی سرباز شوند؟

 16. دادستان کرج: صدور حکم اعدام برای شهردار کرج صحت ندارد

 17. توضیحات رئیس پلیس تهران درباره فرار ۳ اخلالگر بازار کاغذ

 18. ماه گرفتگی یکم بهمن ۹۷ در ایران قابل مشاهده است؟

 19. بارش برف و کاهش دید در جاده‌های کشور

 20. حل مشکل آلودگی با حمل و نقل عمومی

پربحث‌های دیروز

 1. بررسی حقوقی واقعه حمله سگ به دختر ده ساله در لواسان/ مجازات صاحب سگ چیست؟

 2. آیت‌الله مکارم شیرازی: فضای مجازی برای همه تریبون درست کرده است

 3. طرح «خرید خدمات آموزشی»، ذبح کیفیت برای کاهش هزینه

 4. پرونده بوی بد در تهران بدون اعلام نتیجه مختومه شد

 5. سرپرست وزارت بهداشت: قیمت دارو باید اصلاح شود

 6. ۶۱۸ کیلوگرم هروئین پیش از ارسال به اروپا کشف و ضبط شد

 7. فرمانده ناجا: دشمنان امسال را برای ایجاد آشوب‌ انتخاب کردند اما موفق نشدند

 8. راه‌اندازی ۶ کیلومتر از خط ۷ مترو تهران تا پایان امسال

 9. مدارسی که فردا تعطیل است

 10. دادستان تهران: گرانی با گرانفروشی فرق دارد

 11. معاون پژوهشی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی درگذشت

 12. مهلت ثبت‌نام ازدواج دانشجویی تا 30 بهمن تمدید شد

 13. آیت الله سبحانی: کتب دانشگاهی نباید مخالف مفاهیم اسلام باشد

 14. روحانی درگذشت پدر شهیدان کریمی هویه را تسلیت گفت

 15. اول بهمن "ماه" می‌گیرد/شهرهایی که خسوف را می‌بینند

 16. بیمه شخص ثالث همچنان برای خودرو صادر خواهد شد

 17. عیادت نماینده رئیس جمهور از آیت الله مومن

 18. دعوت از داوطلبان امامت جمعه برای شرکت در آزمون

 19. صرف وقت کاربران ایرانی درشبکه‌های اجتماعی ۳۰ برابر مطالعه روزنامه

 20. مراحل تعویض دربهای ساختمانی با درب های ضد سرقت

 21. ساختمانی فاخر به جای پلاسکو ساخته می‌شود

 22. جزئیات ماه گرفتگی دوشنبه

 23. ادامه بارش برف در برخی از محورهای کشور

 24. تجهیز پلیس به لباس دوربین‌دار منوط به تامین اعتبار

 25. زمان تحویل پلاسکو جدید به کسبه مشخص شد

پربحث‌های هفته

 1. همسر شهید حججی ازدواج کرد؟

 2. بررسی حقوقی واقعه حمله سگ به دختر ده ساله در لواسان/ مجازات صاحب سگ چیست؟

 3. جزئیات حادثه حمله دو سگ به دختر ۱۰ ساله در لواسان + عکس

 4. واکنش نظام پزشکی به ۲ مصوبه مالیاتی پزشکان

 5. وام های غیرقانونی بانک سرمایه به حسین هدایتی، مدلل، هادی رضوی، گروه جهانبانی و ...

 6. دادستان کل: ادعای اسماعیل بخشی درباره شکنجه دروغ بوده است

 7. آیت‌الله مکارم شیرازی: فضای مجازی برای همه تریبون درست کرده است

 8. دادستان تهران: ۳ متهم گرانی کاغذ از کشور فرار کردند

 9. سرنوشت محموله گوشت هواپیمای سانحه دیده

 10. مقصر آقای پول است!

 11. کشورهایی که معابر و تونل‌های خود را پولی کردند

 12. توکلی خطاب به رئیس و نمایندگان مجلس: از اقدام غیرقانونی دولت برای حذف دانشگاه‌های موفق جلوگیری کنید/ مانع ایجاد فرصت برای مقامات دولتی شوید

 13. حکم قطعی پرونده ۵ صراف صادر شد + جزئیات

 14. جدیدترین ترفند در سرقت خودرو را بدانید+ عکس

 15. طرح «خرید خدمات آموزشی»، ذبح کیفیت برای کاهش هزینه

 16. بررسی موضوع حمله دو سگ به دختر ۱۰ ساله از زبان یک حقوقدان

 17. چرا برخی جوانان به کلی قید ازدواج را می‌زنند؟

 18. محسن هاشمی: شهرداری موظف به اخذ عوارض تردد خودروها در تونل‌های شهری است

 19. آخرین وضعیت کنکور در گفتگوی الف با دبیر کارگروه آموزش دیده‌بان شفافیت و عدالت

 20. سگ گردانی در پارک‌های لواسان ممنوع شد

 21. افزایش نشاط سربازان در دستور کار نیروهای مسلح

 22. اصفهان تا ۲۰۲۵ خالی از سکنه می‌شود؟

 23. وزیر دولت احمدی‌نژاد و رئیس سابق هیات مدیره بانک سرمایه سه‌شنبه محاکمه می‌شوند

 24. چه حکمی در انتظار پسر ۱۳ ساله متهم به قتل است؟

 25. توضیحات پورسیدآقایی درباره پولی شدن استفاده از تونل‌های تهران

آخرین عناوین