خروج آمریکا از سوریه؛ چرایی و پیامدها/ هدف ترامپ چیست؟

علیرضا علیپور*،   3971014024 ۳۷ نظر، ۷ در صف انتشار و ۱۵ تکراری یا غیرقابل انتشار
خروج آمریکا از سوریه؛ چرایی و پیامدها/ هدف ترامپ چیست؟

حضور نیروهای ایالات متحده آمریکا در سوریه و اشغال بخش‌هایی از سرزمین این کشور به بهانه مقابله با داعش از سال ۲۰۱۴ میلادی که در قالب ائتلاف بین‌المللی آغاز شد، محصول دوران ریاست جمهوری باراک اوباما است. دونالد ترامپ که خود را مخالف سرسخت سیاست‌های اوباما معرفی می‌کرد، با انتقاد از این حضور نظامی، بازگرداندن سربازان آمریکایی به وطن‌شان را جز شعارهای خود در انتخابات ریاست جمهوری خود قرار داد.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا که به اتخاذ تصمیمات جنجالی و پیش‌بینی نشده مشهور است، ۱۹ دسامبر ۲۰۱۸ به طور ناگهانی اعلام کرد که نیروهای آمریکایی را از سوریه خارج می‌کند. رئیس جمهور آمریکا با اعلام پیروزی در برابر گروه تروریستی داعش، مدعی شد که دیگر دلیلی برای باقی ماندن در سوریه نمی‌بیند.

با توجه به گفته‌های ترامپ، منطق وی درباره خروج از سوریه به این ترتیب است: داعش شکست خورده است، متحدان آمریکا در منطقه می‌توانند بقایای داعش را نابود کنند، اعزام نیرو به سوریه از ابتدا موقت بود، زمان بازگشت نیروهای آمریکایی درپی نابودی داعش در سوریه از راه رسیده است، سربازان باید به خانه برگردند، زمان بازسازی خانه فرارسیده است، آمریکا نباید پلیس جهان باشد، نبایستی سرمایه و جان با ارزش آمریکایی‌ها را برای کسانی فدا کرد که کمک‌های آمریکا را قدر نمی‌دانند، وقت آن است که دیگران بجنگند، بار مسوولیت جنگ با داعش بر دوش ایران، روسیه و سوریه خواهد بود و این کشورها از رفتن امریکایی ها از سوریه خوشحال نخواهند شد، اگر داعش اقدامی علیه آمریکا انجام دهد، محکوم به فنا خواهد بود. متحدان بسیار مهم هستند اما نه زمانی که از آمریکا سوء‌استفاده می‌کنند.

زمانی که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که وی نیروهای آمریکایی را از سوریه خارج می‌کند، این خبر شوک بزرگی در ساختار سیاسی هیئت حاکمه ایالات متحده ایجاد کرد که منجر به شکل گیری موجی از انتقادات به این مواضع ترامپ شد. انتقادتی که از اسرائیل تا برخی از کشورهای اروپایی و نمایندگان کنگره آمریکا را در بر می‌گرفت. در ادامه نیز جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا و «برت مک‌گورک»، فرستاده ویژه دولت آمریکا در ائتلاف ضد داعش از سمت خود استعفا دادند.

مخالفان ترامپ بر مسائلی همچون احتمال ظهور مجدد داعش و لزوم حضور آمریکا در سوریه برای محدود کردن نفوذ ایران تمرکز کردند. در این راستا رنج علاالدین در بروکینگز نوشت: «خروج نیروها از نظر استراتژیک به ایران کمک می کند و فضای بیشتری برای پیشبرد هدف دیرینه آن در زدن پلی زمینی از تهران تا بیروت فراهم می آورد.» در جبهه دیگر، استفن والت در فارن پالسی تصمیم ترامپ را «اقدامی درست به شیوه ای اشتباه» خواند و به این مساله اشاره کرد که سوریه ارزش استراتژیک زیادی برای ایالات متحده نداشته و در اصل یک مسئولیت اقتصادی برای ائتلاف پیروز از جمله روسیه و ایران است.

دلائل خروج آمریکا از سوریه

در مورد خروج نیروهای آمریکا از سوریه دیدگاه و نقطه نظرات متفاوتی مطرح شده اند که در ذیل به برخی از این موارد اشاره می کنیم:

۱- یکی از دلائل این اقدام وجود نوعی نوعی توافق و معامله میان دو قدرت بزرگ یعنی روسیه و آمریکا می‌دانند، یعنی معامله بر سر تبادل مناطق نفوذ، به عبارتی دیگر آمریکا سوریه را به روسیه واگذار می‌کند تا دست بالا را در آن داشته باشد در مقابل روسیه نیز درباره حضور آمریکا در عراق یا دیگر کشورهای منطقه سکوت می کند.

۲- نظر به اینکه این تصمیم در اوج فشارهای ترکیه بر ایالات متحده برای توقف حمایت از نیروهای کرد یگان های مدافع خلق (ی.پ.گ) و نیز در سایه احتمال حمله نظامی ترکیه به مناطق کردنشین شرق فرات صورت گرفته است، بسیاری دلیل اصلی اتخاذ چنین تصمیمی را ناشی از همین فشارها و تهدیدها و زد و بندهای احتمالی میان رئیس‌جمهور ترکیه و همتای آمریکایی‌اش می‌دانند.

۳- دلیل دیگر در مورد « تجاری سازی امنیت» است؛ یعنی مخالفت با ادامه حضور نظامی آمریکا در نقاطی از منطقه و جهان است که منافع مادی برای آمریکا نداشته و صرفا متضمن هزینه‌های مالی و انسانی باشد. از دیدگاه ترامپ این اقدام به معنای تعهدات بی‌حاصل برای آمریکا و در واقع ادامه سیاست "سواری مجانی" به متحدان این کشور در منطقه است. لذا رئیس جمهور آمریکا خواهان این است که متحدانش تعهدات منطقه‌ای این کشور را برعهده بگیرند و هزینه آن را نیز بپردازند

در یک نگاه کلی می توان اقدام پرزیدنت ترامپ در خروج نیروهای آمریکا از سوریه را مبتنی بر راهبرد «موازنه از راه دور» دانست. نگاهی به هزینه‌های نظامی – امنیتی که ایالات متحده آمریکا در دهه های اخیر در غرب آسیا صرف کرده، گویای بی سابقه بودن آن در تاریخ این کشور است. این کشور مبالغ هنگفتی در جنگ های افغانستان و عراق هزینه کرد و تلفات سنگینی نیز متحمل شد. مجموع این عوامل چالش جدی پیش روی سیاستگذاران آمریکایی قرار داد و آن ها را مجبور کرد تا در سیاست های غرب آسیا خود بازنگری جدی انجام دهند.

یکی از گزینه‌های تغییر سیاست‌های غرب آسیایی آمریکا، استفاده از راهبرد «موازنه از راه دور» بود. از منظر این راهبرد؛ غیر از نیمکره غربی که تحت تسلط آمریکا است، سه منطقه مهم دیگر در جهان وجود دارند: اروپا، شرق آسیا و غرب آسیا. در اروپا و غرب آسیا تهدید جدی برای هژمونی آمریکا در جهان در دهه‌های آتی وجود نداشت؛ اما در شرق آسیا تحولاتی در حال رخ دادن بود که هژمونی آمریکا را با تهدید مواجه می کرد. در این منطقه، چین با سرعت قابل توجهی در حال رشد و توسعه بود و تحلیلگران آمریکایی احتمال می دادند که این کشور به قدرت هژمون آسیا و در مرحله بعد جهان تبدیل شود.

بنابراین طبق راهبرد «موازنه از راه دور» آمریکا از طریق هم‌پیمانان منطقه‌ای به مدیریت تحولات غرب آسیا می‌پردازد. بدین صورت علاوه بر این که هزینه‌های ناشی از بحران توسط متحدان منطقه ای صرف می‌شود ، به اعتبار سیاسی این کشور نیز لطمه ای وارد نمی‌شود. از طرف دیگر این فرصت برای آمریکا به وجود می‌آید که تمرکز خود را معطوف مهار چین کند. به تعبیر دیگر آمریکا با واگذاری مسئولیت به دیگران، آن‌ها را درگیر منازعات کرده و خود از دور آن ها را کنترل می‌کنند.

عنصر اصلی راهبرد موازنه از راه دور، بازدارندگی دو مرحله‌ای است. بازدارندگی دو مرحله از دو بازدارندگی منطقه‌ای و تعمیم یافته تشکیل شده است. در بازدارندگی منطقه‌ای مکانیزم‌های بازدارندگی توسط قدرت‌های منطقه‌ای همسو با آمریکا در مناطق جغرافیایی نزدیک به تهدید تقویت می‌شود. به این ترتیب در خاورمیانه در لایه اول ساختاری از بازدارندگی منطقه‌ای در مقابل روسیه و ایران با حمایت از عربستان، اسرائیل و ترکیه شکل می‌گیرد. حمایت‌هایی که به اشکال مختلف از جمله فروش سلاح، ارائه خدمات مستشاری، طراحی الگوهای مشترک سازماندهی نیرو و دیگر تغییرات فنی و تکنیکی در نیروهای مسلح این کشورها صورت می‌گیرد تا قابلیت عملیات مشترک میان آنها ایجاد شود.

در لایه‌ دوم، بازدارندگی تعمیم‌یافته قرار دارد که وابسته به تسلیحات و زیرساخت‌های استراتژیک اتمی آمریکا است. به کمک بازدارندگی تعمیم‌یافته، آمریکا نقش ضامن نظام‌های بازدارندگی منطقه‌ای را بازی می‌کند. به این معنی که شرکا و هم‌پیمانان راهبردی‌ خود را زیر چتر تسلیحات اتمی‌اش قرار می‌دهد تا تلاش‌های احیانا نامتعارف برای تغییر در بازدارندگی منطقه‌ای را خنثی کند.

پیامدهای آشکار خروج آمریکا از سوریه

۱- گروه‌های کرد سوریه که در دو سال گذشته همکاری‌های نزدیکی با سربازان آمریکایی داشته‌اند، در وضعیت خلا و ابهام امنیتی قرار می‌گیرند. از همه مهم‌تر آنکه در چنین شرایطی زمینه‌های جدیدی از تلاش برای پر کردن خلا امنیتی توسط سایر نیروها و بازیگران در سوریه ایجاد خواهد شد. چنین روندی به‌گونه اجتناب‌ناپذیر نه‌تنها ثبات سیاسی منطقه را دچار تغییر و دگرگونی می‌کند بلکه نشانه‌هایی از رویارویی گروه‌های جدید در منطقه را اجتناب‌ناپذیر می‌سازد.

۲- این اتفاق نگرانی ترک‌ها از ایجاد یک ساختار کردی در شرق سوریه را از بین می‌برد و این امکان را برای دولت سوریه و حامیانش فراهم می‌کند که با هزینه کمتر، دولت را بر شرق سوریه حاکم کنند. به‌علاوه کردها درمی‌یابند بازیچه دست آمریکایی‌ها بوده‌اند و حمایت آن‌ها استراتژیک نبوده است و ناچار به گفت‌و‌گو با دولت می‌شوند تا در معرض خطر نیروهای ترکیه برای سرکوب قرار نگیرند.

۳- با خروج آمریکا از سوریه و شکل گیری خلا قدرت، زمینه ناامنی منطقه‌ای را فراهم می‌کند و این امر خود منجر به افزایش خرید تسلیحات از آمریکا توسط کشورهای منطقه می‌گردد.

جمع بندی

بنابراین بر اساس راهبرد موازنه از راه دور، خروج آمریکا از سوریه این پیام را به ایران و روسیه به عنوان بازیگر تعیین کننده در بحران سوریه مخابره می‌کند تا بر گسترده عملیاتی خود در این کشور بی‌فزایند. اما تلاش دو کشور برای پر کردن این خلاء، باعث می‌شود تا تحریم‌هایی که آمریکا علیه ایران تحمیل کرده از کارایی بیشتری برخوردار شوند.

در ارتباط با تصمیم ترامپ به خارج کردن نیروهای آمریکایی از سوریه و تاثیر آن بر ایران، دو سناریو- یکی مثبت و یکی منفی- وجود دارد. در سناریوی مثبت، معلوم می‌شود که تصمیم خروج آمریکا از سوریه مقدمه‌ای برای بازنگری جدی در سیاست خصمانه و یکجانبه علیه ایران در حمایت از مذاکره و مصالحه از طریق تمرکز بر توافقنامه‌هایی همچون آتش بس در یمن، ثبات در افغانستان و عملیات علیه داعش است.

به هر حال، اگر ترامپ حقیقتا به دنبال طراحی مجدد سیاست خارجی ایالات متحده باشد، باید فرصت‌هایی برای کاهش تنش‌ها با ایران بیابد. البته با توجه به مشاوران کاخ سفید و همچنین بی اعتمادی ایران به آمریکا، چنین اقدامی نمی‌تواند ساده باشد و به نشانه‌هایی مثبت نیاز خواهد بود. در سناریوی منفی، خروج سوریه تاکتیکی پیچیده است تا ترکیه را در برابر ایران قرار دهد و امکان متمرکز شدن ایالات متحده روی ایران را فراهم آورد. ترامپ در چنین شرایطی احتمالا درصدد معامله با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه بر سر حضور ایران در سوریه بر خواهد آمد تا ایران را خارج کند، آنگاه مواجهه‌ نظامی با ایران ترتیب خواهد داد. اینکه در نهایت کدام سناریو به حقیقت می‌پیوندد را فقط زمان می تواند معلوم کند.

*دانشجوی دکترای روابط بین الملل

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۷۰۷۰۹۳۰۹:۰۰:۵۹ ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
امریکا می بینه که دیگه داعش با کمک امریکا هم بجای نخواهد رسید لذا بهتر است از آنجا خارج شود وداعش را در افغانستان تقویت کند در هر صورت داعش را حمایت خواهند کرد
ناشناس۷۰۷۱۳۳۰۹:۳۳:۴۶ ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
آره تو راس میگی ! پس با این حساب برای اینکه داعش از افغانستان به یزد و کرمان حمله نکنه و ما فردا نخواهیم در خراسان جنوبی با داعش بجنگیم الان باید بریم افغانستان و کابل ! بریم دیگه خوب
؟؟؟؟۷۰۷۱۴۲۰۹:۴۵:۰۸ ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
راستی چرا نمیرینم افغانستان برای جنگ با داعش ؟!!!!
ناشناس۷۰۷۵۶۴۱۶:۱۰:۲۱ ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
برای اینکه اون طرف افغانستان چین و هند هستن و روابط خوبی با ایران دارن اما اون طرف سوریه اسرائیله. فکر کنم خودت هم فکر میکردی اینو میفهمیدی.
ناشناس۷۰۷۷۸۳۱۹:۱۷:۵۰ ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
ما چی کار به اونطرف افغانستان داریم !؟؟؟ ما با داعش کار داریم که میاد کرمان و یزد اگه ما نریم باهاش بجنگیم توی افعانستان
ناشناس۷۰۷۵۷۳۱۶:۱۵:۰۸ ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
شماها چرا دوست دارین همه چی رو باهم مقایسه کنین!!؟؟ داعش نصف عراق و سوریه رو گرفته بود هدفش هم مقابله با ایران برای اسرائیل بود. اما الان داعش توی افغانستان عددی نیست. بله اگر یه روزی مثل سوریه قدرت بگیره ممکنه اونجا هم بریم.
ناشناس۷۰۷۸۳۶۱۹:۵۵:۳۳ ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
4 تا داعشی هم که حمله کردن مجلس عددی نبودن !!!
ناشناس۷۰۷۹۲۷۲۱:۲۷:۲۵ ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
داعش هدفش همه جا بود نه فقط ایران ! چند فقره بمب گذاری در ترکیه دوحمله بزرگ در فرانسه حمله به مردم در انگلیس وآلمان وچند کشوردیگر اروپایی حتی آمریکا وکانادا پس سعی نکنید داعش رو فقط دشمن ایران جابیندازید !
مطلع به امور جاریه و متنفر از آدمای ساده لوح۷۰۷۱۳۵۰۹:۳۷:۴۱ ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
اگه آمریکا به داعش کمک میکرد ، داعش ظرف 1 سال کل اروپا و آسیا رو فتح میکرد
ناشناس۷۰۷۵۷۷۱۶:۱۸:۳۷ ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
ترامپ که گفت آمریکا داعش رو ایجاد کرده حالا شما نظر دیگه ای داری نمیدونم. ضمنا آمریکا از عربستان که تجهیزاتش چند برابر داعشه همه جوره حمایت کرده اما عربستان نتونست یمن رو بگیره حالا داعش کل اروپا رو بگیره یه کم .....
منتظر جواب هستم 40 ساله از رشت۷۰۷۱۳۸۰۹:۴۰:۳۰ ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
پس چرا ما نمیریم توی افغانستان با داعش بجنگیم ؟؟؟!!!!! اگه نریم اونجا باهاشون بجنگیم ، احتمالش نیست فردا توی یزد بخواهیم باشون بجنگیم ؟!!!!!!!!!!!!!
ناشناس۷۰۷۱۵۷۰۹:۵۵:۳۳ ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
جناب رشتی حق با شماست
ناشناس۷۰۷۱۷۶۱۰:۱۱:۲۹ ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
اشرف غنی احمد زی هم درخواست کتبی بده اونجا هم میریم و داعش رو 3 ماهه از کره خاکی محو میکنیم
ناشناس۷۰۷۴۶۶۱۴:۱۳:۱۱ ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
مگه هنوز داعش داریم ؟ مگه میشه ؟ مگه داریم مگه از کره خاکی محو نشده هنوز ؟
ناشناس۷۰۷۵۸۶۱۶:۲۱:۴۸ ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
به نظر شما داعشی که توی افغانستان هست قابل مقایسه با داعشی که نصف عراق و افغانستان رو گرفته بود هست؟ خود افغانیها از پسش بر میان.
ناشناس۷۰۷۱۷۳۱۰:۱۰:۰۸ ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
ذهن تک بعدی!
ناشناس۷۰۷۴۵۵۱۴:۰۰:۱۷ ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
آقای ذهن 3 بعدی ! خوب جوابش رو بده شما که روشنفکری با اون ذهن چند بعدی ات
ناشناس۷۰۷۱۱۸۰۹:۲۰:۲۸ ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
ترامپ به 100% وعده های انتخاباتی اش جامع عمل پوشاند . ترامپ باید رئیس جمهور مادام العمر ایالات متحده باشد که این برای مردم آمریکا بهتر است
ناشناس۷۰۷۹۶۷۲۲:۰۰:۲۳ ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
لطفا بدون سرچ توی گوگل سه تا از وعده های ترامپ رو نام ببر!! البته یکیش دیوار مقابل مکزیک بود که به قفس بچه ها تبدیل شد!#
ناشناس۷۰۷۱۱۹۰۹:۲۰:۵۰ ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
خیلی ساده اید . ایران در سوریه امریکا را شکست داد .آنها هم در حال فرار هستند .این تمام ماجرا است
ناشناس۷۰۷۱۴۸۰۹:۴۷:۱۵ ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
ایران در کره شمالی هم باید امریکا رو شکست بده
ناشناس۷۰۷۱۷۲۱۰:۰۸:۴۲ ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
و ایضا" در یمن و ونزوئلا و بحرین و عراق و قطر و کوبا و عربستان و ایضا" کوبا نیز هم !
ناشناس۷۰۷۱۶۸۱۰:۰۳:۳۳ ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
این چه جور فراری است که به ما نزدیکتر شدند ؟! از ترس دارن فرار میکنن به سمت مرزای ما !!!
ناشناس۷۰۷۱۷۰۱۰:۰۵:۱۹ ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
تو خیلی ساده ای چون از سوریه اومدن عراق به ما نزدیکتر شدن و این همه ماجراس !
ناشناس۷۰۷۱۲۳۰۹:۲۴:۳۲ ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
آمریکا با غلبه بر داعش و از بین بردن این گروه تروریستی لزومی نداشت که در سوریه لنگر بیاندازد و صرف هزینه غیر ضرور نماید . آمریکا ، روسیه نیست که سوریه را همچون شبه جزیره کریمه را اشغال نماید
ناشناس۷۰۷۱۵۲۰۹:۵۱:۱۳ ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
بازسازی رو هم گذاشت برای مااااااااااا
پازوکی۷۰۷۱۸۷۱۰:۲۰:۰۴ ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
روسیه در سوریه نقش سیاهی لشکر را بازی میکندو هیچ خاصیتی ندارد . همه جا ؛ جا میمونه ! ارتش روسیه رو در سوریه شناختم !
ناشناس۷۰۷۴۱۱۱۳:۱۸:۰۰ ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
راست میگی . چقدر این امریکاییها خوبن . الان ببین کابل شده پاریس از صدقه سر امریکاییها .
ناشناس۷۰۷۴۶۰۱۴:۰۴:۳۴ ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
کابل پاریس نشده ولی ارزش پول افغانستان از پول ایران بیشتر شده . منطقی باش
ناشناس۷۰۷۶۰۰۱۶:۳۱:۳۴ ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
تهران پاریس شد از صدقه سر شما؟
ناشناس۷۰۷۱۳۲۰۹:۳۳:۱۴ ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
هنوز که هیچ خروجی صورت نگرفته و ان اعلام با اعتراض جمهوری خواهان سنا لغو شد.
ناشناس۷۰۷۱۶۳۰۹:۵۸:۳۱ ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
البته اگه آمریکا توی سوریه نباشه ، بازسازی سوریه برای ما راحت تر خواهد بود
ناشناس۷۰۷۱۹۰۱۰:۲۳:۴۱ ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
در امریکا رئیس جمهور باید در قبال همه کاره بودنش در تمام مسائل جوابگوی مردم اش باشد .
ناشناس۷۰۷۳۰۹۱۱:۵۰:۰۶ ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
نقشه خاورمیانه بزرگ، جواب ساده است،
ناشناس۷۰۷۵۱۵۱۵:۱۹:۱۷ ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
مرگ بر آمریکا و آمریکا پرستان
ناشناس۷۰۷۶۱۸۱۶:۴۴:۳۴ ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
مهم اینه که به وعده ی انتخاباتیش عمل کرده مثل کشور خودمون که انچنان رونق اقتصادی ایجاد کردند.....
ناشناس۷۰۸۰۵۲۲۳:۰۵:۲۹ ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
آفرین مقاله درستی بود. ترامپ گفت سوریه فقط شن و مرگ است یعنی منافعی ندارد.

پربحث‌های امروز

 1. رئیس جمهور بجای دستور تلفنی در مناطق سیل زده حضور یابد

 2. پیام روحانی درباره سیل اخیر: تسلیت به خانواده قربانیان بویژه در شیراز/ دستور به وزیر کشور برای رسیدگی سریع حادثه شیراز

 3. اوج مهمان‌نوازی شیرازی‌ها از مسافران؛ کمپین «مهمان من» راه‌اندازی شد

 4. رقبای ترامپ در انتخابات آینده ریاست جمهوری آمریکا/ پیروز نهایی چه کسی خواهد بود؟

 5. روحانی: قدم اول تخلیه آب از شهرها است/تشکر از ارتش، سپاه و وزیر کشور

 6. سیل در ایران/ تهران در وضعیت هشدار/ جاری‌شدن دوباره سیلاب در شیراز/ سطح آب کارون بالا آمده است

 7. تهران در وضعیت هشدار

 8. می‌توانیم گوشت را کیلویی ۵۰ هزار تومان به دست مردم برسانیم

 9. تعطیلی ۴۸ ساعته واحدهای صنفی در شمال تهران

 10. یگان‌های ارتش در دروازه قرآن شیراز مستقر شدند/ همه امکانات نزاجا در شیراز آماده کمک‌رسانی هستند

 11. چرا حوادث جاده‌ای برای مسئولانمان عادی شده است؟

 12. دستور پیگیری رئیس قوه قضاییه به سازمان بازرسی کل کشور و مسئولان قضایی استان‌های سیل زده

 13. نوبخت و نمکی به شیراز سفر کردند

 14. آثار تاریخی شیراز پس از سیل + تصاویر

 15. امدادرسانی نفربرهای ارتش به مردم سیل‌زده  

 16. چرا ترامپ بازنده قضیه جولان خواهد بود؟

 17. انتقال پیکر ۱۸ هم‌وطن جان باخته در حادثه سیل شیراز به پزشکی قانونی + اسامی

 18. بالا آمدن سطح آب کارون  

 19. آمادگی هلال‌احمر و آتش‌نشانی تهران برای امدادرسانی در صورت بروز سیلاب

 20. آخرین اخبار سیلاب در خوزستان/ از تعطیلی ادارات در ایذه تا خالی کردن 3 روستا در اندیمشک

 21. اعزام نفربرهای ارتش به منطقه سعدیه شیراز/ اسکان بیش از ۱۱۰۰ نفر از مردم در مراکز ارتش

 22. خیال "محال" در حوادث طبیعی

 23. سیلاب دوباره به شیراز رسید  

 24. پیام رهبر انقلاب در پی حادثه سیل در شیراز

 25. مسدود شدن دروازه قرآن تا اطلاع ثانوی/انسداد انشعابات میدان ابوالکلام، چهل مقام و بلوار دلشگا

پربحث‌های دیروز

 1. استاندار سابق گلستان: سرباز نظام هستم و به دستورات دولت عمل می‌کنم

 2. برایان هوک: کارمان با ایران تازه شروع شده!

 3. سیل در ایران/ سیلاب به شیراز و لرستان هم رسید/ احتمال سیلابی‌شدن رودخانه‌های استان تهران/ بیش از ۹۰ درصد منازل آق‌قلا از آب تخلیه شد

 4. روایت محسن رضایی از «انفجار امید» در آق‌قلا  

 5. طغیان مسیل در دروازه قرآن شیراز بیش از ۲۰۰ خودرو را با خود برد/ تکمیلی: شمار کشته‌ها به ۱۸ تن رسید/ اسامی مصدومان و کشته‌شدگان

 6. سیل به دروازه قرآن شیراز رسید  

 7. رئیس‌جمهور قشم را به مقصد تهران ترک کرد

 8. جهانگیری: مردم ۷۲ ساعت همکاری کنند/ وضعیت همه سدهای کشور مطلوب است

 9. با آغاز پنجمین سال حمله عربستان؛ یمنی‌ها چگونه مقابل سعودی‌ها ایستادند؟

 10. کنایه جناب‌خان به روحانی  

 11. حضور امام جمعه سابق خرمشهر در میان سیل زدگان خرمشهر + تصویر

 12. سیل گلستان و سیل شایعات + تصاویر

 13. پول کثیف در سینما چه می‌کند؟

 14. نفربرهای آبی-خاکی نیروی زمینی ارتش به کمک سیل‌زدگان آمد  

 15. چرا نمی گذارند گوشت ارزان شود؟/قیمت واقعی زیر 70 تومن  

 16. چرا پیاز در نوروز گران شد؟

 17. خسارات سیل در شیراز

 18. رتبه سوم گرانترین اثر حراج «کریستیز خاورمیانه» یه یک ایرانی رسید + تصاویر

 19. دولت درگیر زدوبند سیاسی است/مطالبات مردم توسط اصلاح‌طلبان محقق نشد

 20. طغیان رودخانه الوند در سرپل ذهاب  

 21. سران عرب با تصمیم ترامپ در مورد جولان موافق هستند

 22. هشدار هواشناسی: احتمال وقوع سیل در ۱۲ استان کشور

 23. برادرم شهید شد! +تصاویر

 24. زندگی ایلیاتی قرقیزها در وان ترکیه  

 25. گرانی سال ۹۷ کدام خوردنی‌ها را از مردم گرفت؟

پربحث‌های هفته

 1. رئیس‌جمهور در قشم، مردم در سیل

 2. رئیس جمهور بجای دستور تلفنی در مناطق سیل زده حضور یابد

 3. درنگی بر برنامه‌ی نود و حذف عادل فردوسی‌پور

 4. نظر شما درباره این عکس چیست؟  

 5. علی ربیعی: هرکس غیر روحانی رئیس‌جمهور بود، شرایط بدتری داشتیم

 6. واکنش کاربران توییتر به ماجرای عادل فردوسی پور/ از حذف سلبریتی سالاری تا کج سلیقگی و ذبح فرزند/ باید قدر سرمایه‌ها را بدانیم/ چرا یک برنامه تلویزیونی باید کانون قدرت فرد خاصی شود؟

 7. استاندار گلستان برکنار شد/دستور فرمانده معظم کل قوا به رئیس ستاد کل نیروهای مسلح/خطر درکمین گلستان،سدبندها پرشدند/ آق‌قلا زیر آب رفت

 8. استاندار سابق گلستان: سرباز نظام هستم و به دستورات دولت عمل می‌کنم

 9. برایان هوک: کارمان با ایران تازه شروع شده!

 10. سیل در ایران/ سیلاب به شیراز و لرستان هم رسید/ احتمال سیلابی‌شدن رودخانه‌های استان تهران/ بیش از ۹۰ درصد منازل آق‌قلا از آب تخلیه شد

 11. روایت محسن رضایی از «انفجار امید» در آق‌قلا  

 12. توضیح وزیر کشور در مورد سفر خارجی استاندار گلستان/ از یک ماه پیش درخواست داده بودند  

 13. مخفی کاری دولت در واگذاری جزیره کیش به چینی ها؟/ سکوت مدیران ارشد

 14. طغیان مسیل در دروازه قرآن شیراز بیش از ۲۰۰ خودرو را با خود برد/ تکمیلی: شمار کشته‌ها به ۱۸ تن رسید/ اسامی مصدومان و کشته‌شدگان

 15. احمدی نژاد: اصلاح طلبان بر سر ریاست جمهوری علی لاریجانی معامله سیاسی کرده‌اند

 16. جهانگیری: مدیری که نمی تواند از خود بگذرد نباید مسئولیت قبول کند

 17. مسئولیت پذیرش اینس‌تکس و FATF با کدام نهاد است؟

 18. سیل به دروازه قرآن شیراز رسید  

 19. استاندار گلستان: برای درمان جراحات ناشی از بمب شیمیایی به خارج رفته بودم

 20. واعظ آشتیانی: اصلاح‌طلبان با دست پس می‌زنند و با پا پیش می‌کشند و در شرایط اقتصادی به وجود آمده شریک دولت هستند/ مردم به دنبال افرادی هستند که حافظ منافع ملی و انقلابی باشند

 21. درباره سال رونق تولید

 22. ظهره‌وند در گفتگو با الف: دولتمردان متوجه شدند که نگاه به غرب به کشور لطمه می‌زند/ چرا از ظرفیت ایران در منطقه استفاده نمی‌کنیم؟/ درسی که امضای جان کری و اوباما به برخی از سیاسیون داد

 23. رئیس‌جمهور قشم را به مقصد تهران ترک کرد

 24. نقوی‌حسینی در گفتگو با الف: متاسفانه برخی از نمایندگان در مجلس حافظ منافع دولت هستند نه مردم/ مجلس در سال گذشته موثر عمل نکرد و وظیفه خود را انجام نداد/ ویژگی یک نماینده خوب چیست؟

 25. پاسخ به سه سوال درباره رابطه رونق تولید و معیشت مردم

پربحث‌های هفته

 1. برایان هوک: کارمان با ایران تازه شروع شده!

 2. چشم انداز تقابل بین ایران و آمریکا در سال 98 /آیا همه گزینه‌ها روی میز است؟

 3. با آغاز پنجمین سال حمله عربستان؛ یمنی‌ها چگونه مقابل سعودی‌ها ایستادند؟

 4. چاپلوسی به سبک مقامات آمریکایی/ ترامپ مامور خداست!

 5. تکرار ادعاهای ترامپ درباره ایران در پیام نوروزی

 6. اظهارات تامل برانگیز پامپئو: فشار حداکثری علیه ایران ادامه دارد

 7. اظهارات مداخله‌جویانه وزیر خارجه فرانسه در دفاع از یک مجرم محکوم‌شده در ایران

 8. رقبای ترامپ در انتخابات آینده ریاست جمهوری آمریکا/ پیروز نهایی چه کسی خواهد بود؟

 9. سفیر روسیه: به اینستکس خوشبین نیستم

 10. نامزدهای دموکرات انتخابات آمریکا: پیروز شویم به برجام بازمی گردیم

 11. سران عرب با تصمیم ترامپ در مورد جولان موافق هستند

 12. نومحافظه‌کاران دولت ترامپ درباره ایران چگونه فکر می کنند؟

 13. حمله موشکی به تل‌آویو/ حداقل ۶ صهیونیست زخمی شدند

 14. برایان هوک: معافیتی برای تحریم‌های ایران صادر نمی‌کنیم

 15. رییس جمهوری سابق برزیل بازداشت شد

 16. واکنش برایان هوک به اظهارات اخیر روحانی

 17. پیام «داعش» به مسئولان جمهوری اسلامی ایران!

 18. چرا ترامپ بازنده قضیه جولان خواهد بود؟

 19. پمپئو از بن سلمان بابت یمن تشکر کرد

 20. وزیر خارجه آمریکا نوروز را به ایرانیان تبریک گفت

 21. نماینده مسلمان آمریکا نوروز را به ایرانی ها تبریک گفت

 22. ترامپ می‌خواهد با یک پیام توئیتری نقشه منطقه را ترسیم کند

 23. ادعای فاکس نیوز درباره توسعه دفاع موشکی ایران به کمک آلمان

 24. مسن‌ترین رییس‌جمهور زنده آمریکا

 25. نخست وزیر کانادا نوروز را تبریک گفت

آخرین عناوین