خروج آمریکا از سوریه؛ چرایی و پیامدها/ هدف ترامپ چیست؟

علیرضا علیپور*،   3971014024 ۳۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۵ تکراری یا غیرقابل انتشار
خروج آمریکا از سوریه؛ چرایی و پیامدها/ هدف ترامپ چیست؟

حضور نیروهای ایالات متحده آمریکا در سوریه و اشغال بخش‌هایی از سرزمین این کشور به بهانه مقابله با داعش از سال ۲۰۱۴ میلادی که در قالب ائتلاف بین‌المللی آغاز شد، محصول دوران ریاست جمهوری باراک اوباما است. دونالد ترامپ که خود را مخالف سرسخت سیاست‌های اوباما معرفی می‌کرد، با انتقاد از این حضور نظامی، بازگرداندن سربازان آمریکایی به وطن‌شان را جز شعارهای خود در انتخابات ریاست جمهوری خود قرار داد.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا که به اتخاذ تصمیمات جنجالی و پیش‌بینی نشده مشهور است، ۱۹ دسامبر ۲۰۱۸ به طور ناگهانی اعلام کرد که نیروهای آمریکایی را از سوریه خارج می‌کند. رئیس جمهور آمریکا با اعلام پیروزی در برابر گروه تروریستی داعش، مدعی شد که دیگر دلیلی برای باقی ماندن در سوریه نمی‌بیند.

با توجه به گفته‌های ترامپ، منطق وی درباره خروج از سوریه به این ترتیب است: داعش شکست خورده است، متحدان آمریکا در منطقه می‌توانند بقایای داعش را نابود کنند، اعزام نیرو به سوریه از ابتدا موقت بود، زمان بازگشت نیروهای آمریکایی درپی نابودی داعش در سوریه از راه رسیده است، سربازان باید به خانه برگردند، زمان بازسازی خانه فرارسیده است، آمریکا نباید پلیس جهان باشد، نبایستی سرمایه و جان با ارزش آمریکایی‌ها را برای کسانی فدا کرد که کمک‌های آمریکا را قدر نمی‌دانند، وقت آن است که دیگران بجنگند، بار مسوولیت جنگ با داعش بر دوش ایران، روسیه و سوریه خواهد بود و این کشورها از رفتن امریکایی ها از سوریه خوشحال نخواهند شد، اگر داعش اقدامی علیه آمریکا انجام دهد، محکوم به فنا خواهد بود. متحدان بسیار مهم هستند اما نه زمانی که از آمریکا سوء‌استفاده می‌کنند.

زمانی که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که وی نیروهای آمریکایی را از سوریه خارج می‌کند، این خبر شوک بزرگی در ساختار سیاسی هیئت حاکمه ایالات متحده ایجاد کرد که منجر به شکل گیری موجی از انتقادات به این مواضع ترامپ شد. انتقادتی که از اسرائیل تا برخی از کشورهای اروپایی و نمایندگان کنگره آمریکا را در بر می‌گرفت. در ادامه نیز جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا و «برت مک‌گورک»، فرستاده ویژه دولت آمریکا در ائتلاف ضد داعش از سمت خود استعفا دادند.

مخالفان ترامپ بر مسائلی همچون احتمال ظهور مجدد داعش و لزوم حضور آمریکا در سوریه برای محدود کردن نفوذ ایران تمرکز کردند. در این راستا رنج علاالدین در بروکینگز نوشت: «خروج نیروها از نظر استراتژیک به ایران کمک می کند و فضای بیشتری برای پیشبرد هدف دیرینه آن در زدن پلی زمینی از تهران تا بیروت فراهم می آورد.» در جبهه دیگر، استفن والت در فارن پالسی تصمیم ترامپ را «اقدامی درست به شیوه ای اشتباه» خواند و به این مساله اشاره کرد که سوریه ارزش استراتژیک زیادی برای ایالات متحده نداشته و در اصل یک مسئولیت اقتصادی برای ائتلاف پیروز از جمله روسیه و ایران است.

دلائل خروج آمریکا از سوریه

در مورد خروج نیروهای آمریکا از سوریه دیدگاه و نقطه نظرات متفاوتی مطرح شده اند که در ذیل به برخی از این موارد اشاره می کنیم:

۱- یکی از دلائل این اقدام وجود نوعی نوعی توافق و معامله میان دو قدرت بزرگ یعنی روسیه و آمریکا می‌دانند، یعنی معامله بر سر تبادل مناطق نفوذ، به عبارتی دیگر آمریکا سوریه را به روسیه واگذار می‌کند تا دست بالا را در آن داشته باشد در مقابل روسیه نیز درباره حضور آمریکا در عراق یا دیگر کشورهای منطقه سکوت می کند.

۲- نظر به اینکه این تصمیم در اوج فشارهای ترکیه بر ایالات متحده برای توقف حمایت از نیروهای کرد یگان های مدافع خلق (ی.پ.گ) و نیز در سایه احتمال حمله نظامی ترکیه به مناطق کردنشین شرق فرات صورت گرفته است، بسیاری دلیل اصلی اتخاذ چنین تصمیمی را ناشی از همین فشارها و تهدیدها و زد و بندهای احتمالی میان رئیس‌جمهور ترکیه و همتای آمریکایی‌اش می‌دانند.

۳- دلیل دیگر در مورد « تجاری سازی امنیت» است؛ یعنی مخالفت با ادامه حضور نظامی آمریکا در نقاطی از منطقه و جهان است که منافع مادی برای آمریکا نداشته و صرفا متضمن هزینه‌های مالی و انسانی باشد. از دیدگاه ترامپ این اقدام به معنای تعهدات بی‌حاصل برای آمریکا و در واقع ادامه سیاست "سواری مجانی" به متحدان این کشور در منطقه است. لذا رئیس جمهور آمریکا خواهان این است که متحدانش تعهدات منطقه‌ای این کشور را برعهده بگیرند و هزینه آن را نیز بپردازند

در یک نگاه کلی می توان اقدام پرزیدنت ترامپ در خروج نیروهای آمریکا از سوریه را مبتنی بر راهبرد «موازنه از راه دور» دانست. نگاهی به هزینه‌های نظامی – امنیتی که ایالات متحده آمریکا در دهه های اخیر در غرب آسیا صرف کرده، گویای بی سابقه بودن آن در تاریخ این کشور است. این کشور مبالغ هنگفتی در جنگ های افغانستان و عراق هزینه کرد و تلفات سنگینی نیز متحمل شد. مجموع این عوامل چالش جدی پیش روی سیاستگذاران آمریکایی قرار داد و آن ها را مجبور کرد تا در سیاست های غرب آسیا خود بازنگری جدی انجام دهند.

یکی از گزینه‌های تغییر سیاست‌های غرب آسیایی آمریکا، استفاده از راهبرد «موازنه از راه دور» بود. از منظر این راهبرد؛ غیر از نیمکره غربی که تحت تسلط آمریکا است، سه منطقه مهم دیگر در جهان وجود دارند: اروپا، شرق آسیا و غرب آسیا. در اروپا و غرب آسیا تهدید جدی برای هژمونی آمریکا در جهان در دهه‌های آتی وجود نداشت؛ اما در شرق آسیا تحولاتی در حال رخ دادن بود که هژمونی آمریکا را با تهدید مواجه می کرد. در این منطقه، چین با سرعت قابل توجهی در حال رشد و توسعه بود و تحلیلگران آمریکایی احتمال می دادند که این کشور به قدرت هژمون آسیا و در مرحله بعد جهان تبدیل شود.

بنابراین طبق راهبرد «موازنه از راه دور» آمریکا از طریق هم‌پیمانان منطقه‌ای به مدیریت تحولات غرب آسیا می‌پردازد. بدین صورت علاوه بر این که هزینه‌های ناشی از بحران توسط متحدان منطقه ای صرف می‌شود ، به اعتبار سیاسی این کشور نیز لطمه ای وارد نمی‌شود. از طرف دیگر این فرصت برای آمریکا به وجود می‌آید که تمرکز خود را معطوف مهار چین کند. به تعبیر دیگر آمریکا با واگذاری مسئولیت به دیگران، آن‌ها را درگیر منازعات کرده و خود از دور آن ها را کنترل می‌کنند.

عنصر اصلی راهبرد موازنه از راه دور، بازدارندگی دو مرحله‌ای است. بازدارندگی دو مرحله از دو بازدارندگی منطقه‌ای و تعمیم یافته تشکیل شده است. در بازدارندگی منطقه‌ای مکانیزم‌های بازدارندگی توسط قدرت‌های منطقه‌ای همسو با آمریکا در مناطق جغرافیایی نزدیک به تهدید تقویت می‌شود. به این ترتیب در خاورمیانه در لایه اول ساختاری از بازدارندگی منطقه‌ای در مقابل روسیه و ایران با حمایت از عربستان، اسرائیل و ترکیه شکل می‌گیرد. حمایت‌هایی که به اشکال مختلف از جمله فروش سلاح، ارائه خدمات مستشاری، طراحی الگوهای مشترک سازماندهی نیرو و دیگر تغییرات فنی و تکنیکی در نیروهای مسلح این کشورها صورت می‌گیرد تا قابلیت عملیات مشترک میان آنها ایجاد شود.

در لایه‌ دوم، بازدارندگی تعمیم‌یافته قرار دارد که وابسته به تسلیحات و زیرساخت‌های استراتژیک اتمی آمریکا است. به کمک بازدارندگی تعمیم‌یافته، آمریکا نقش ضامن نظام‌های بازدارندگی منطقه‌ای را بازی می‌کند. به این معنی که شرکا و هم‌پیمانان راهبردی‌ خود را زیر چتر تسلیحات اتمی‌اش قرار می‌دهد تا تلاش‌های احیانا نامتعارف برای تغییر در بازدارندگی منطقه‌ای را خنثی کند.

پیامدهای آشکار خروج آمریکا از سوریه

۱- گروه‌های کرد سوریه که در دو سال گذشته همکاری‌های نزدیکی با سربازان آمریکایی داشته‌اند، در وضعیت خلا و ابهام امنیتی قرار می‌گیرند. از همه مهم‌تر آنکه در چنین شرایطی زمینه‌های جدیدی از تلاش برای پر کردن خلا امنیتی توسط سایر نیروها و بازیگران در سوریه ایجاد خواهد شد. چنین روندی به‌گونه اجتناب‌ناپذیر نه‌تنها ثبات سیاسی منطقه را دچار تغییر و دگرگونی می‌کند بلکه نشانه‌هایی از رویارویی گروه‌های جدید در منطقه را اجتناب‌ناپذیر می‌سازد.

۲- این اتفاق نگرانی ترک‌ها از ایجاد یک ساختار کردی در شرق سوریه را از بین می‌برد و این امکان را برای دولت سوریه و حامیانش فراهم می‌کند که با هزینه کمتر، دولت را بر شرق سوریه حاکم کنند. به‌علاوه کردها درمی‌یابند بازیچه دست آمریکایی‌ها بوده‌اند و حمایت آن‌ها استراتژیک نبوده است و ناچار به گفت‌و‌گو با دولت می‌شوند تا در معرض خطر نیروهای ترکیه برای سرکوب قرار نگیرند.

۳- با خروج آمریکا از سوریه و شکل گیری خلا قدرت، زمینه ناامنی منطقه‌ای را فراهم می‌کند و این امر خود منجر به افزایش خرید تسلیحات از آمریکا توسط کشورهای منطقه می‌گردد.

جمع بندی

بنابراین بر اساس راهبرد موازنه از راه دور، خروج آمریکا از سوریه این پیام را به ایران و روسیه به عنوان بازیگر تعیین کننده در بحران سوریه مخابره می‌کند تا بر گسترده عملیاتی خود در این کشور بی‌فزایند. اما تلاش دو کشور برای پر کردن این خلاء، باعث می‌شود تا تحریم‌هایی که آمریکا علیه ایران تحمیل کرده از کارایی بیشتری برخوردار شوند.

در ارتباط با تصمیم ترامپ به خارج کردن نیروهای آمریکایی از سوریه و تاثیر آن بر ایران، دو سناریو- یکی مثبت و یکی منفی- وجود دارد. در سناریوی مثبت، معلوم می‌شود که تصمیم خروج آمریکا از سوریه مقدمه‌ای برای بازنگری جدی در سیاست خصمانه و یکجانبه علیه ایران در حمایت از مذاکره و مصالحه از طریق تمرکز بر توافقنامه‌هایی همچون آتش بس در یمن، ثبات در افغانستان و عملیات علیه داعش است.

به هر حال، اگر ترامپ حقیقتا به دنبال طراحی مجدد سیاست خارجی ایالات متحده باشد، باید فرصت‌هایی برای کاهش تنش‌ها با ایران بیابد. البته با توجه به مشاوران کاخ سفید و همچنین بی اعتمادی ایران به آمریکا، چنین اقدامی نمی‌تواند ساده باشد و به نشانه‌هایی مثبت نیاز خواهد بود. در سناریوی منفی، خروج سوریه تاکتیکی پیچیده است تا ترکیه را در برابر ایران قرار دهد و امکان متمرکز شدن ایالات متحده روی ایران را فراهم آورد. ترامپ در چنین شرایطی احتمالا درصدد معامله با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه بر سر حضور ایران در سوریه بر خواهد آمد تا ایران را خارج کند، آنگاه مواجهه‌ نظامی با ایران ترتیب خواهد داد. اینکه در نهایت کدام سناریو به حقیقت می‌پیوندد را فقط زمان می تواند معلوم کند.

*دانشجوی دکترای روابط بین الملل

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۷۰۷۰۹۳۰۹:۰۰:۵۹ ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
امریکا می بینه که دیگه داعش با کمک امریکا هم بجای نخواهد رسید لذا بهتر است از آنجا خارج شود وداعش را در افغانستان تقویت کند در هر صورت داعش را حمایت خواهند کرد
ناشناس۷۰۷۱۳۳۰۹:۳۳:۴۶ ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
آره تو راس میگی ! پس با این حساب برای اینکه داعش از افغانستان به یزد و کرمان حمله نکنه و ما فردا نخواهیم در خراسان جنوبی با داعش بجنگیم الان باید بریم افغانستان و کابل ! بریم دیگه خوب
؟؟؟؟۷۰۷۱۴۲۰۹:۴۵:۰۸ ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
راستی چرا نمیرینم افغانستان برای جنگ با داعش ؟!!!!
ناشناس۷۰۷۵۶۴۱۶:۱۰:۲۱ ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
برای اینکه اون طرف افغانستان چین و هند هستن و روابط خوبی با ایران دارن اما اون طرف سوریه اسرائیله. فکر کنم خودت هم فکر میکردی اینو میفهمیدی.
ناشناس۷۰۷۷۸۳۱۹:۱۷:۵۰ ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
ما چی کار به اونطرف افغانستان داریم !؟؟؟ ما با داعش کار داریم که میاد کرمان و یزد اگه ما نریم باهاش بجنگیم توی افعانستان
ناشناس۷۰۷۵۷۳۱۶:۱۵:۰۸ ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
شماها چرا دوست دارین همه چی رو باهم مقایسه کنین!!؟؟ داعش نصف عراق و سوریه رو گرفته بود هدفش هم مقابله با ایران برای اسرائیل بود. اما الان داعش توی افغانستان عددی نیست. بله اگر یه روزی مثل سوریه قدرت بگیره ممکنه اونجا هم بریم.
ناشناس۷۰۷۸۳۶۱۹:۵۵:۳۳ ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
4 تا داعشی هم که حمله کردن مجلس عددی نبودن !!!
ناشناس۷۰۷۹۲۷۲۱:۲۷:۲۵ ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
داعش هدفش همه جا بود نه فقط ایران ! چند فقره بمب گذاری در ترکیه دوحمله بزرگ در فرانسه حمله به مردم در انگلیس وآلمان وچند کشوردیگر اروپایی حتی آمریکا وکانادا پس سعی نکنید داعش رو فقط دشمن ایران جابیندازید !
مطلع به امور جاریه و متنفر از آدمای ساده لوح۷۰۷۱۳۵۰۹:۳۷:۴۱ ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
اگه آمریکا به داعش کمک میکرد ، داعش ظرف 1 سال کل اروپا و آسیا رو فتح میکرد
ناشناس۷۰۷۵۷۷۱۶:۱۸:۳۷ ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
ترامپ که گفت آمریکا داعش رو ایجاد کرده حالا شما نظر دیگه ای داری نمیدونم. ضمنا آمریکا از عربستان که تجهیزاتش چند برابر داعشه همه جوره حمایت کرده اما عربستان نتونست یمن رو بگیره حالا داعش کل اروپا رو بگیره یه کم .....
منتظر جواب هستم 40 ساله از رشت۷۰۷۱۳۸۰۹:۴۰:۳۰ ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
پس چرا ما نمیریم توی افغانستان با داعش بجنگیم ؟؟؟!!!!! اگه نریم اونجا باهاشون بجنگیم ، احتمالش نیست فردا توی یزد بخواهیم باشون بجنگیم ؟!!!!!!!!!!!!!
ناشناس۷۰۷۱۵۷۰۹:۵۵:۳۳ ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
جناب رشتی حق با شماست
ناشناس۷۰۷۱۷۶۱۰:۱۱:۲۹ ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
اشرف غنی احمد زی هم درخواست کتبی بده اونجا هم میریم و داعش رو 3 ماهه از کره خاکی محو میکنیم
ناشناس۷۰۷۴۶۶۱۴:۱۳:۱۱ ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
مگه هنوز داعش داریم ؟ مگه میشه ؟ مگه داریم مگه از کره خاکی محو نشده هنوز ؟
ناشناس۷۰۷۵۸۶۱۶:۲۱:۴۸ ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
به نظر شما داعشی که توی افغانستان هست قابل مقایسه با داعشی که نصف عراق و افغانستان رو گرفته بود هست؟ خود افغانیها از پسش بر میان.
ناشناس۷۰۷۱۷۳۱۰:۱۰:۰۸ ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
ذهن تک بعدی!
ناشناس۷۰۷۴۵۵۱۴:۰۰:۱۷ ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
آقای ذهن 3 بعدی ! خوب جوابش رو بده شما که روشنفکری با اون ذهن چند بعدی ات
ناشناس۷۰۷۱۱۸۰۹:۲۰:۲۸ ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
ترامپ به 100% وعده های انتخاباتی اش جامع عمل پوشاند . ترامپ باید رئیس جمهور مادام العمر ایالات متحده باشد که این برای مردم آمریکا بهتر است
ناشناس۷۰۷۹۶۷۲۲:۰۰:۲۳ ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
لطفا بدون سرچ توی گوگل سه تا از وعده های ترامپ رو نام ببر!! البته یکیش دیوار مقابل مکزیک بود که به قفس بچه ها تبدیل شد!#
ناشناس۷۰۷۱۱۹۰۹:۲۰:۵۰ ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
خیلی ساده اید . ایران در سوریه امریکا را شکست داد .آنها هم در حال فرار هستند .این تمام ماجرا است
ناشناس۷۰۷۱۴۸۰۹:۴۷:۱۵ ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
ایران در کره شمالی هم باید امریکا رو شکست بده
ناشناس۷۰۷۱۷۲۱۰:۰۸:۴۲ ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
و ایضا" در یمن و ونزوئلا و بحرین و عراق و قطر و کوبا و عربستان و ایضا" کوبا نیز هم !
ناشناس۷۰۷۱۶۸۱۰:۰۳:۳۳ ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
این چه جور فراری است که به ما نزدیکتر شدند ؟! از ترس دارن فرار میکنن به سمت مرزای ما !!!
ناشناس۷۰۷۱۷۰۱۰:۰۵:۱۹ ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
تو خیلی ساده ای چون از سوریه اومدن عراق به ما نزدیکتر شدن و این همه ماجراس !
ناشناس۷۰۷۱۲۳۰۹:۲۴:۳۲ ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
آمریکا با غلبه بر داعش و از بین بردن این گروه تروریستی لزومی نداشت که در سوریه لنگر بیاندازد و صرف هزینه غیر ضرور نماید . آمریکا ، روسیه نیست که سوریه را همچون شبه جزیره کریمه را اشغال نماید
ناشناس۷۰۷۱۵۲۰۹:۵۱:۱۳ ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
بازسازی رو هم گذاشت برای مااااااااااا
پازوکی۷۰۷۱۸۷۱۰:۲۰:۰۴ ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
روسیه در سوریه نقش سیاهی لشکر را بازی میکندو هیچ خاصیتی ندارد . همه جا ؛ جا میمونه ! ارتش روسیه رو در سوریه شناختم !
ناشناس۷۰۷۴۱۱۱۳:۱۸:۰۰ ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
راست میگی . چقدر این امریکاییها خوبن . الان ببین کابل شده پاریس از صدقه سر امریکاییها .
ناشناس۷۰۷۴۶۰۱۴:۰۴:۳۴ ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
کابل پاریس نشده ولی ارزش پول افغانستان از پول ایران بیشتر شده . منطقی باش
ناشناس۷۰۷۶۰۰۱۶:۳۱:۳۴ ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
تهران پاریس شد از صدقه سر شما؟
ناشناس۷۰۷۱۳۲۰۹:۳۳:۱۴ ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
هنوز که هیچ خروجی صورت نگرفته و ان اعلام با اعتراض جمهوری خواهان سنا لغو شد.
ناشناس۷۰۷۱۶۳۰۹:۵۸:۳۱ ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
البته اگه آمریکا توی سوریه نباشه ، بازسازی سوریه برای ما راحت تر خواهد بود
ناشناس۷۰۷۱۹۰۱۰:۲۳:۴۱ ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
در امریکا رئیس جمهور باید در قبال همه کاره بودنش در تمام مسائل جوابگوی مردم اش باشد .
ناشناس۷۰۷۳۰۹۱۱:۵۰:۰۶ ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
نقشه خاورمیانه بزرگ، جواب ساده است،
ناشناس۷۰۷۵۱۵۱۵:۱۹:۱۷ ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
مرگ بر آمریکا و آمریکا پرستان
ناشناس۷۰۷۶۱۸۱۶:۴۴:۳۴ ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
مهم اینه که به وعده ی انتخاباتیش عمل کرده مثل کشور خودمون که انچنان رونق اقتصادی ایجاد کردند.....
ناشناس۷۰۸۰۵۲۲۳:۰۵:۲۹ ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
آفرین مقاله درستی بود. ترامپ گفت سوریه فقط شن و مرگ است یعنی منافعی ندارد.

پربحث‌های امروز

 1. آیا به افراد مشهور و سلبریتی‌ها بدهکاریم؟

 2. خانه‌های خالی بلای بازار مسکن/ قانونی که اجرا نمی‌شود!

 3. جزئیات تغییر ساعت کاری ادارات

 4. مبلغ قرارداد برانکو با الاهلی عربستان فاش شد

 5. به جای کره‌ای‌ها، از تولیدکننده ایرانی حمایت کنید

 6. واکنش سرخپوشان به خبر جدایی برانکو از پرسپولیس

 7. حمله شدید اللحن اردوغان به مکرون

 8. چرا در کوچه‌ها و پارک‌ها درخت میوه نمی‌کاریم؟   

 9. مقتدی صدر: برق مسؤولان را قطع کنید تا رنج مردم را بفهمند!

 10. شمارش معکوس برای تصمیم مهم ارزی سران قوا

 11. بیشترین سلاح و کلاهک‌های اتمی در اختیار کدام کشورها است؟

 12. آخرین پیام برانکو قبل از جدایی چه بود؟

 13. محاکمه مأمور پلیس به اتهام شلیک مرگبار به پسر ۱۷ ساله/ مامور: او قاچاقچی بود

 14. ناراحتی استقلالی‌ها از دو دستیار ایرانی استراماچونی

 15. اولین مراسم عبادت پس از آتش سوزی در کلیسای نوتردام  

 16. کهکشانی‌ها طوفان به پا کردند/ ولخرجی‌های رئال‌مادرید، پاریسن ژرمن و یوونتوس را وسوسه می‌کند؟

 17. پمپئو از پاسخ دادن به سوالی درباره کره شمالی طفره رفت

 18. قانونی که رییس بنیاد شهید را به میز محاکمه می‌کشاند

 19. ۶۰ درصد اتوبوس های پایتخت فرسوده است

 20. افتتاح پلتفرم ارتباط مشتریان و آهن فروشان در ایران

 21. عرب: درخواست برانکو برای فسخ قانونی نیست/ اصرار داریم او در پرسپولیس بماند!

 22. ادامه درگیری‌ها در هنگ کنگ چین  

 23. بانک مرکزی مسبب ورود ۲۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی به صنعت خودرو/ خودورهای تولید داخل در شان ملت ایران نیست

 24. حاشیه های یک پرواز با هفت ساعت و 45 دقیقه تاخیر/از مریض بدحال و انتقال به بیمارستان تا عدم پرداخت خسارت به مسافران

 25. دلایل حادثه نفتکش‌ها در دریای عمان چیست؟

پربحث‌های دیروز

 1. رئیس انجمن خودروسازان: قیمت تمام شده پراید ۳۹ میلیون‌تومان است

 2. آقای روحانی، حالا وقت تعویض طلایی است

 3. قالیباف در پیامی به جوانان: اگر به میدان انتخابات نیایید، در برهمان پاشنه خواهد چرخید/ نباید منتظر دستور از بالا به پایین باشیم

 4. شعار انتخاباتی قالیباف/ علی مطهری و فریب مردم/ روایت باهنر از افطاری با حضور احمدی نژاد و ناطق نوری

 5. ادعای بن‌سلمان: دست عربستان برای صلح با ایران گشوده است/ از برجام حمایت کردیم

 6. نشریه آلمانی دی ولت‌ آلمان :جنگ با ایران، دیوانگی خواهد بود/ ترامپ فردی لاف زن است

 7. راز یک شعف

 8. اهداف«گروه بی» از تنش آفرینی در بزرگترین آبراهه جهان

 9. سیداحمد خمینی به عیادت علی پروین رفت/ عکس  

 10. عملیات روانی، آخرین گزینه آمریکا/ بانک جهانی: آثار تحریم بر اقتصاد ایران در سال ۲۰۲۰ به پایان می‌رسد

 11. درخواست بانک‌های خارجی برای پیوستن به جایگزین روسی سوئیفت

 12. توضیحات ربیعی درباره تغییر در دولت و استیضاح‌ زنگنه

 13. شکست آرژانتین پس از ۴۰ سال توسط تیم کی‌روش

 14. قتل نوعروس به همراه مادر و خواهرش

 15. آیا باید از شهرداری تهران متشکر بود؟

 16. اولتیماتوم یک هفته‌ای مجلس به دولت برای اعمال افزایش حقوق‌ها

 17. وزیر صنعت: مجلس در صورت لزوم ازخودروسازان تحقیق و تفحص کند

 18. پمپئو: خواهان جنگ با ایران نیستیم

 19. شخصیت نجفی از نگاه عباس عبدی/ او ۳ اشتباه کرد

 20. وجود ۹۱ میلیارد دلار خانه بی‌استفاده در ایران!/ وعده دولت محقق می‌شود؟

 21. خشونت جنسی در فضای آموزشی  

 22. بیت‌المال در خدمت بازنشستگان!/ بازنشسته‌ها دل نمی‌کَنند

 23. ایران 3 – روسیه صفر؛ تسخیر صدر با شکار خرس‌ها/ هت تریک در سرزمین دورناها

 24. موافقت ۵۰ درصدی پایتخت‌نشینان با لغو طرح زوج و فرد

 25. پوتین: موفقیت در سوریه به لطف ایران، ترکیه و روسیه به دست آمده/ روابط اقتصادی روسیه و ایران در حال توسعه است

پربحث‌های هفته

 1. less for less چیست و چرا ظریف عصبانی شد؟

 2. بررسی ابعاد حقوقی تذکر راننده اسنپ و اقدام مسافر در هتک حیثیت راننده/ خودرو حریم شخصی و خصوصی نیست

 3. به آبه امیدی نیست

 4. شناسايي ضاربان بانوي آمر به معروف در رشت  

 5. روزی که ژاپنی‌ها به ایرانی‌ها حسرت زیادی خوردند!

 6. برنامه واقعی ترامپ در ماه‌های آینده برای ایران چیست؟

 7. ادعای وطن‌دوستی رامبد با سفر به کانادا برای تولد فرزند!

 8. پرستو یا آشیانه!؟

 9. راننده اسنپ جنجالی تعطیلات نوروز کجا بود؟!  

 10. واکنش کاربران توییتر به اظهارات جنجالی وزیر نیرو درباره مردم ایران و چین/ از فیش حقوقی مدیران تا مبارزه با فساد مسئولان نالایق به سبک چینی‌ها

 11. ادعا‌های برادر میترا استاد علیه نجفی: او سابقه عقد موقت با زنان دیگر هم داشته/ خواهرم با پی بردن به خیانت‌ها با او درگیری داشت/ میترا را به مرگ تهدید کرده بود

 12. آمريكا ديگر چيز چنداني در چنته ندارد كه تاكنون نشان نداده باشد

 13. رئیس انجمن خودروسازان: قیمت تمام شده پراید ۳۹ میلیون‌تومان است

 14. روحانی: فشار آمریکا علیه ملت ایران، تخلیه خواهد شد/ ملت نسبت به یکسال گذشته آرامش بیشتری دارد/ بدخواهان را مجبور می‌کنیم اشتباه خود را بپذیرند

 15. رهبر انقلاب: ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم و با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد/ ترامپ بعد از بازگشت از ژاپن، پتروشیمی ایران را تحریم کرد آیا این پیام صداقت است؟

 16. آلمان: سقوط برجام به منزله بازگشت همه تحریم‎ها است

 17. مسافر جنجالی اسنپ : با میل خودم توییت عذرخواهی را زدم

 18. آقای روحانی، حالا وقت تعویض طلایی است

 19. قالیباف در پیامی به جوانان: اگر به میدان انتخابات نیایید، در برهمان پاشنه خواهد چرخید/ نباید منتظر دستور از بالا به پایین باشیم

 20. سفر نوبخت به آمریکا برای دیدار با فرزندانش، انتخابات کمیسیون بهداشت را به تعویق انداخت/ پیام آقای نماینده از آن‌سوی دنیا

 21. چرا برخی فکر می‌کنند زبان دیپلماتیک یعنی انفعال ؟ / آقای ظریف مچکریم!

 22. وقتی نه قصد جنگ باشد و نه میل به تسلیم...

 23. واکنش برادر میترا استاد به یادداشت علی مطهری  

 24. حضور بسیجیان در منزل راننده اسنپ  

 25. آگهی هم‌خانه خانم مجرد!  

پربحث‌های اخیر

 1. پمپئو: خواهان جنگ با ایران نیستیم

 2. پلوسی: نه با ایران جنگ داریم و نه می‌خواهیم آنها را تحریک کنیم

 3. حمله شدید اللحن اردوغان به مکرون

 4. یمن: سلاحی داریم که هیچ کشوری در منطقه عربی ندارد

 5. ترکیه: ایران و روسیه جلوی نیروهای بشار اسد را بگیرند

 6. اتهام‌زنی نتانیاهو علیه ایران درباره حادثه دریای عمان

 7. جنگنده‌های سعودی و آمریکایی بر فراز خلیج فارس به پرواز درآمدند

 8. مقتدی صدر: برق مسؤولان را قطع کنید تا رنج مردم را بفهمند!

 9. بیشترین سلاح و کلاهک‌های اتمی در اختیار کدام کشورها است؟

 10. پمپئو از پاسخ دادن به سوالی درباره کره شمالی طفره رفت

 11. دلایل حادثه نفتکش‌ها در دریای عمان چیست؟

 12. تاخیر در اعلام طرح آمریکایی «معامله قرن»

 13. اعتراض اهالی جولان به نامگذاری شهرک صهیونیست نشینی به نام "ترامپ"

 14. فرودگاه سعودی «أبها» دوباره هدف حمله پهپادی یمن قرار گرفت

 15. مقام ژاپنی: توکیو از مدارک آمریکا علیه ایران در حمله به نفتکش‌ها قانع نشده‌ است

 16. نتانیاهو یک منطقه در جولان اشغالی را به اسم ترامپ زد

 17. لندمن: ترامپ از بازگشت جنازه آمریکایی‌ها در صورت جنگ با ایران بیم دارد

 18. بیانیه اتحادیه اروپا درباره سفر هلگا اشمید به ایران: برجام باید حفظ شود

 19. اظهارات «چاووش‌اوغلو» علیه ارتش سوریه

 20. «سنتکام»: ایران پهپاد آمریکائی را در حادثه نفت‌کش‌ها هدف قرار داد!

 21. ترامپ برای نابودی نیویورک‌تایمز و واشنگتن‌پُست زمان تعیین کرد

 22. برگزاری «50 هزار تظاهرات» توسط جلیقه زردها در فرانسه

 23. سفیر ایران در کابل: طالبان می‌تواند در قدرت مشارکت داشته باشد

 24. اولین حضور البشیر در انظار عمومی پس از سرنگونی حکومتش

 25. محاکمه یک شهروند آمریکایی به اتهام دور زدن تحریم‌های ایران

پربحث‌های دیروز

 1. ادعای بن‌سلمان: دست عربستان برای صلح با ایران گشوده است/ از برجام حمایت کردیم

 2. نشریه آلمانی دی ولت‌ آلمان :جنگ با ایران، دیوانگی خواهد بود/ ترامپ فردی لاف زن است

 3. درخواست بانک‌های خارجی برای پیوستن به جایگزین روسی سوئیفت

 4. پمپئو: خواهان جنگ با ایران نیستیم

 5. پوتین: موفقیت در سوریه به لطف ایران، ترکیه و روسیه به دست آمده/ روابط اقتصادی روسیه و ایران در حال توسعه است

 6. پلوسی: نه با ایران جنگ داریم و نه می‌خواهیم آنها را تحریک کنیم

 7. ترامپ، شهردار لندن را "فاجعه" خواند

 8. یمن: سلاحی داریم که هیچ کشوری در منطقه عربی ندارد

 9. ترکیه: ایران و روسیه جلوی نیروهای بشار اسد را بگیرند

 10. اتهام‌زنی نتانیاهو علیه ایران درباره حادثه دریای عمان

 11. آنچه پوتین خطاب به امیر کویت نوشت

 12. پاپ خواستار خویشتنداری در حادثه نفتکش‌ها شد

 13. ادعای دوباره انگلیس درباره نقش ایران در حمله به نفتکش‌های دریای عمان

 14. افت ۳۰ درصدی صنعت خودروسازی در آمریکا

 15. وزیر انرژی عربستان: طرف واحدی در پس حمله به فرودگاه أبها و حادثه دریای عمان است

 16. ترامپ: رسانه‌های خبری فاسد آمریکا دشمن مردم هستند

 17. چرا نتانیاهو این روزها سکوت کرده است؟

 18. گذری بر مناسبات دیپلماتیک ایران و کانادا؛ رابطه‌‌ای که همچنان قطع است

 19. بیانیه اتحادیه اروپا درباره سفر هلگا اشمید به ایران: برجام باید حفظ شود

 20. اظهارات «چاووش‌اوغلو» علیه ارتش سوریه

 21. «سنتکام»: ایران پهپاد آمریکائی را در حادثه نفت‌کش‌ها هدف قرار داد!

 22. ترامپ برای نابودی نیویورک‌تایمز و واشنگتن‌پُست زمان تعیین کرد

 23. برگزاری «50 هزار تظاهرات» توسط جلیقه زردها در فرانسه

 24. سفیر ایران در کابل: طالبان می‌تواند در قدرت مشارکت داشته باشد

 25. اولین حضور البشیر در انظار عمومی پس از سرنگونی حکومتش

پربحث‌های هفته

 1. آلمان: سقوط برجام به منزله بازگشت همه تحریم‎ها است

 2. آقای نخست‌وزیر! چطور به جنایتکار جنگی اعتماد می‌کنید؟

 3. باز هم نتیجه معکوس/ هدف آمریکا از آتش‌سوزی نفتکش‌ها چیست؟

 4. افشاگری درباره عامل انفجار نفتکش‌ها +تصاویر

 5. ادعای بن‌سلمان: دست عربستان برای صلح با ایران گشوده است/ از برجام حمایت کردیم

 6. نشریه آلمانی دی ولت‌ آلمان :جنگ با ایران، دیوانگی خواهد بود/ ترامپ فردی لاف زن است

 7. ترامپ: رئیس‌جمهور نشوم، بازار چنان سقوطی می‌کند که کسی ندیده است!

 8. کدام طرف پشت هدف گرفتن نفتکش‌ها ایستاده است؟

 9. درخواست بانک‌های خارجی برای پیوستن به جایگزین روسی سوئیفت

 10. ادعای رویترز مبنی بر اصابت اژدر به نفتکش نروژی

 11. واکنش آمریکا به دیدار نخست‌وزیر ژاپن و رئیس‌جمهور ایران

 12. هدیه دانشجویان ایرانی به نخست‌وزیر ژاپن

 13. واشنگتن: تنها راه پایان بحران با ایران دستیابی به توافق هسته‌ا‌ی جدید است

 14. مرگ زودهنگام نقشه «یا جنگ، یا مذاکره»

 15. خبرهایی درباره حمله به دو نفت‌کش در دریای عمان

 16. لاوروف: تقصیرات را به گردن ایران می‌اندازند تا مسئله فلسطین فراموش شود

 17. وزیر خارجه آلمان: تلاش می‌کنیم به تعهدات خود در برجام عمل کرده ولی نمی‌توانیم معجزه کنیم

 18. ترامپ: اگر بتوانیم با ایران کنار بیاییم عالی است

 19. روحانی: آمریکا به جای تغییر لحن به دنبال تغییر عمل باشد/آبه: قدردان ایران بخاطر پایبندی به برجام هستیم

 20. سفری پس از چهار دهه؛ تهران میزبان «آبه»

 21. پمپئو: خواهان جنگ با ایران نیستیم

 22. حضور پهپاد جاسوسی آمریکا قبل از وقوع حادثه نفتکش‌ها

 23. هایکو ماس وزیر خارجه آلمان وارد تهران شد

 24. پسر نتانیاهو ترامپ را با کوروش مقایسه کرد!

 25. پوتین: موفقیت در سوریه به لطف ایران، ترکیه و روسیه به دست آمده/ روابط اقتصادی روسیه و ایران در حال توسعه است

آخرین عناوین