چمران خبر داد: تشکیل جلسات وحدت با حضور رئیسی، قالیباف و جلیلی

گروه سیاسی الف،   3971012127 ۶ نظر، ۱۷ در صف انتشار و ۱۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
تشکیل جلسات وحدت با حضور رئیسی، قالیباف و جلیلی

نائب رئیس جبهه مردمی نیروهای انقلاب با بیان اینکه جلسات شورای وحدت اصولگرایان به شکل مرتب برگزار می‌شود، گفت: تصمیمات این شورا جنبه راهبردی دارد و قرار نیست جایگزین جبهه مردمی شود.

«مهدی چمران» چهره شناخته‌شده‌ای برای مردم تهران است چرا که وی حدود ۱۴ سال رئیس شورای شهر تهران بود و مدیریت شورای پایتخت را برعهده داشت.

وی درباره جبهه مردمی و نقدهای وارد به آن و برنامه اصولگرایان برای انتخابات سال آینده و... گفتگویی با خبرگزاری تسنیم داشته است که در ادامه میخوانید:

با توجه به اینکه حدود یک سال به موعد برگزاری انتخابات دوره یازدهم مجلس باقی مانده، عملکرد مجلس دهم را چطور ارزیابی می‌کنید؟

چمران: مجلس دهم به گونه‌ای عمل کرده که مردم زیاد از عملکرد آن راضی نیستند و به طور کلی مجلس ایده‌آلی به حساب نمی‌آید. عدم رضایت مردم نیز علل مختلف دارد. به طور مثال در این حدود سه سال شاهد بودیم که چندین وزیر به دلایل مختلف از سوی نمایندگان استیضاح شدند ولی علی‌رغم هزینه و زمانی که برای این استیضاح‌ها می‌شد، اغلب آنها به سرانجام نمی‌رسید و بعضاً با دستور یک شخص یا یک گروه خاص از دستور کار مجلس خارج می‌شد.

متاسفانه بارها دیده شد که بیش از صد امضا برای استیضاح وزیری در مجلس جمع شد ولی پس از چند روز با پس گرفته شدن امضاها، استیضاح به نتیجه نمی‌رسید. ممکن است جناح‌های سیاسی این روند را یک خط مشی یا تاکتیک سیاسی بدانند ولی اینگونه اقدامات موجب بی اعتمادی مردم به مجلس شده است.

در ساختار و گفتمان گروه‌های سیاسی اصولگرا چه نواقص و مشکلاتی وجود دارد که این گروه‌ها آنطور که باید و شاید قادر به جذب آرای عمومی نیستند؟ آیا این مشکلات آسیب‌شناسی شده است؟

چمران: انتخابات مجلس در هر شهر اقتضائات خاص خود را دارد. این موضوع که شما به آن اشاره کردید بیشتر در شهرهای بزرگ دیده می‌شود که از یک سو تراکم جمعیتی بالاتری دارند و از سوی دیگر جنبه سیاسی انتخابات برای مردم از اهمیتی بالاتری برخوردار است. در انتخابات مجلس دهم مردم در شهرهای بزرگ به شکل دستوری و اعتماد کردن به یک منبع، رای خود را به یک لیست خاص دادند اما دیدیم که در شهرهای کوچک جنبه قومیتی انتخابات پررنگ‌تر بود و مردم به نظر احزاب و چهره‌های سیاسی اهمیتی زیادی قائل نشدند. بنابراین در تحلیل وزن‌کشی احزاب سیاسی در مجلس باید به اینگونه مسائل توجه کرد.

شما فرمودید که در شهرهای بزرگ با اعتماد کردن به یک توصیه رای مردم به سمت یک جریان سوق پیدا می‌کند.

چمران: البته منظور من این نبود که تنها با یک توصیه نتیجه انتخابات به نفع یک جریان رقم خورد چراکه رای مردم در انتخابات مجلس دهم به عوامل زیادی از جمله عملکرد دولت گذشته، فضاسازی‌های رسانه‌ای جناح رقیب، وعده‌ها و امیدهایی که از سوی یک جریان داده می‌شد و همچنین فشار فضای مجازی که از خارج به مردم وارد می‌شد، بستگی پیدا کرد.

در انتخابات ۹۶ اصولگرایان از سازوکار جبهه مردمی تمکین کردند و دستاورد این جبهه نیز تجمیع آرای آنها در یک سبد و کسب ۱۶ میلیون رای بود. برای اینکه این ۱۶ میلیون رای تبدیل به ۲۰ میلیون شود، از بعد از انتخابات ۹۶ چه آسیب‌شناسی صورت گرفته است؟

چمران: نه فقط صرف نتیجه گرفتن در انتخابات آتی، بلکه به موجب کسب اطلاعات بیشتر و رسیدن به شرایط بهتر، پس از انتخابات ریاست جمهوری اقداماتی برای بررسی عملکرد جبهه مردمی و آسیب شناسی این جبهه صورت گرفته است. در همین راستا علاوه بر بررسی نظرسنجی‌های کشوری در بحث انتخابات، جبهه مردمی نیز به شکل جداگانه دو نظرسنجی اختصاصی در شهرهای مختلف انجام داد تا ارزیابی دقیقی از آرای مردمی و آسیب‌شناسی عملکرد این جبهه به دست آید.

بررسی این نظرسنجی‌ها و تجمیع راهبرها و پیشنهادات، نتایج قابل قبولی را در اختیار ما قرار داد. تلاش ما این است که نتایج این بررسی‌ها را در ادامه مسیر مورد توجه ویژه قرار دهیم. البته نتایج بررسی‌ها همیشه پایدار نیستند. چراکه اجتماع همواره در حالت دگرگونی و تغییر وضعیت است. بنابراین بررسی شرایط روز جامعه باید مرتباً مورد نظر قرار گیرد تا بتوان در بزنگاه انتخابات بهترین تصمیمات را اتخاذ کرد.

حزب موتلفه به عنوان یکی از احزاب جریان اصولگرا اعلام کرده است که فعالیت‌های خود را برای شناسایی افراد دارای صلاحیت برای حضور در انتخابات سال آینده مجلس شروع کرده. آیا کمیته اقشار و استان‌های جبهه مردمی نیز تاکنون فعالیت مشابهی داشته است؟

چمران: احزاب قاعدتاً در زمینه شناسایی افراد باید فعالیت داشته باشند. جبهه مردمی نیز درباره اینگونه فعالیت‌های انتخاباتی با مسئولان احزاب صحبت کرده است و نظر ما نیز این است که اینگونه فعالیت‌ها در نهایت به نفع جریان انقلاب خواهد بود. استدلال احزاب این است که اگر قرار شد برای انتخابات مجلس ائتلافی میان جریان‌های انقلابی صورت گیرد ما نیز چهره‌های منتخب خود را در معرض ارزیابی مسئولان ائتلاف قرار می‌دهیم تا بهترین نفرات در نهایت انتخاب شوند. بنابراین این اقدام احزاب هیچ مغایرتی با وحدت گروه‌های انقلابی ندارد.

جبهه مردمی فعالیت مشخصی به معنای شناسایی افراد دارای صلاحیت در استان‌ها نداشته و ممکن است به طور کلی چنین فعالیتی نیز تا زمان انتخابات نداشته باشد. اما این امکان وجود دارد که افراد منتخبی از سوی کمیته‌های اقشار سراسر کشور به شورای مرکزی به عنوان کاندیدای حضور در انتخابات معرفی شوند.

برخی از گروه‌های سیاسی جریان انقلاب از جمله جمعیت پیشرفت و عدالت که نزدیک به آقای قالیباف هستند معتقدند جبهه مردمی از چهره‌های تکراری جریان اصولگرایی پر شده که همین موضوع موجب شده تا مردم آنچنان که باید و شاید اقبالی به این جبهه نشان ندهند.

چمران: در ارتباط با این موضوع که برخی چهره‌های باسابقه و به تعبیر شما تکراری در شورای مرکزی جبهه مردمی حضور دارند، بعضی وقت‌ها چاره‌ای نیست ولی راهی که ما به دنبال آن هستیم این است که همه چهره‌های تصمیم‌ساز از اشخاص باسابقه نباشند و نیروهای جوان و نخبه نیز بتوانند قدم به عرصه نقش‌آفرینی بگذارند. به همین خاطر بود که در سازوکار جدید جبهه مردمی تصمیم بر این شد که حداقل ۲۰ درصد از اعضای شورای مرکزی اقشار در شهرستان‌ها به جوانان و ۲۰ درصد به خانم‌ها اختصاص پیدا کند. یعنی اگر جوانان و بانوان حتی حائز رای کمتری در انتخابات شوند، به دلیل این تبصره باید در میان اعضای شورای مرکزی گنجانده شوند.

علت این تصمیم استفاده از انگیزه و استعداد جوانان است. از سوی دیگر لازم است که تغییر و تحولاتی در میان افراد تصمیم‌گیر در جریان انقلابی ایجاد شود تا مردم حس نکنند که در این جریان تنها گروهی محدود در تصمیم‌سازی‌ها نقش دارند. بنابراین بر اساس سازوکار جدید جبهه مردمی باید حداقل ۴۰ درصد از کرسی‌های شورای مرکزی اقشار به جوانان و خانم‌ها اختصاص پیدا کند.

در انتخابات ریاست جمهوری به دلیل اینکه تنها چند ماهی از شروع به کار جبهه مردمی گذشته بود، فرصتی برای اینگونه اقداماتی اصولی نبود ولی خوشبختانه پس از انتخابات فرصت مناسبی در اختیار داشتیم تا با تدوین سازوکار جدید در استان‌ها، کمیته‌های اقشار ساماندهی شوند تا در نهایت زمینه برگزاری مجمع ملی جبهه مردمی در تهران، فراهم شود.

وحدت گروه‌های سیاسی اصولگرا در گذشته به منظور شرکت در انتخابات، حول محور جامعه مدرسین و جامعه روحانیت شکل می‌گرفت ولی در سال ۹۶ این وحدت با محوریت جبهه مردمی نیروهای انقلاب شکل گرفت. با این تفاسیر آیا شما جلساتی با بزرگان اصولگرایی مانند آیت الله یزدی برای ایجاد سازوکار وحدت جریان انقلاب داشته‌اید؟

چمران: اعضای جبهه مردمی نیروهای انقلاب احترام خاصی برای علما و بزرگان قائل هستند و ما همچنان به فلسفه شیخوخیت احترام می‌گذاریم و به شکل مرتب گزارش کار نیز خدمت بزرگان از جمله آیات یزدی و موحدی کرمانی داده می‌شود و از آنها نیز مشورت و ایده می‌گیریم ولی علما و بزرگانی چون آیت الله یزدی هیچگاه به شکل مستقیم در امور دخالتی نداشته‌اند و تنها در شرایطی به کارها ورود می‌کنند که اشتباه یا خطایی در حال انجام باشد. به طور کلی حضور علما و بزرگان موجب تحکیم وحدت گروه‌های ذیل جریان انقلاب می‌شود.

رابطه جبهه مردمی با چهره‌های تاثیرگذار جریان انقلاب از جمله آقایان رئیسی، قالیباف و جلیلی چگونه است؟

چمران: رابطه ما با این دوستان نیز برقرار است و حتی در جلساتی که فراتر از جبهه مردمی به شکل مرتب برگزار می‌شود، درباره شرایط کنونی کشور و همچنین وحدت جریان انقلاب بحث و تبادل نظر صورت می‌گیرد. همانطور که در بیانیه اقتصادی جبهه مردمی خطاب به سران قوا پیشنهاد شده بود که برای حل مشکلات کشور تلاش کنند تا از ظرفیت تمامی نیروهای کارآمد صرف نظر از مشی سیاسی آنها استفاده کنند، بیشتر زمان جلسات شورای وحدت صرف بررسی شرایط کنونی کشور و بیان راهکارها به منظور برون رفت از مشکلات بویژه مشکلات اقتصادی می‌شود.

برخی‌ها می‌گویند که قرار است شورای وحدت در جریان اصولگرایی، جایگزین جبهه مردمی شود؟

چمران: خیر. جلسات مشترکی که تحت عنوان شورای وحدت در حال انجام است دارای هیچ تشکیلات و چارت سازمانی نیست. البته تصمیماتی که در این شورای گرفته می‌شود، جنبه راهبردی دارد و احزاب مختلف جریان انقلاب می‌توانند با روش‌های مورد نظر تشکل متبوعشان این راهبردها را پیاده کنند.

آیا در جلسات شورای وحدت هنوز بحث‌های انتخاباتی صورت نگرفته است؟

چمران: خیر، هنوز بحثی در این رابطه مطرح نشده است.

آیا از آقای لاریجانی نیز برای حضور در جلسات شورای وحدت دعوت شده است؟

چمران: دیدارهایی به طور پراکنده و غیر تشکیلاتی با آقای لاریجانی داشتیم ولی اینکه در قالب شورای وحدت دعوتی از ایشان صورت گرفته باشد، خیر تاکنون چنین موضوعی مطرح نشده است.

در ماه‌های اخیر که بسیاری از کالاها با افزایش قیمت روبرو شده و مردم از عملکرد اقتصادی دولت ناراضی هستند، بسیاری از اصلاح طلبان که در رقابت‌های انتخاباتی حامیان اصلی آقای روحانی بودند، انتقادات تندی را نسبت به عملکرد دولت داشته‌اند. موضع اصولگرایان درقبال عملکرد دولت بخصوص در ماه‌های اخیر چیست؟

چمران: ما باید صادقانه با مردم رفتار کنیم. دولت پس از خروج ترامپ از برجام تحت فشار فزاینده‌ای قرار گرفت که این فشار طبعاً به همه دستگاه‌ها و افراد فعال در جناح‌های مختلف و مردم وارد می‌شد. در بیانیه جبهه مردمی نیز صرفاً از دولت حمایت نشده است بلکه از تمامی فعالیت‌هایی که فشارها بر روی زندگی مردم را کاهش می‌دهد حمایت شده است. بنابراین حمایت ما جناحی و سیاسی نبوده است.

شاید ما به بسیاری از مواضع دولت انتقاد داشته باشیم ولی نباید مواضع و اقدامات مثبت دولت را نیز به بهانه اختلافات سیاسی نادیده گرفت. به طور مثال مواضع اخیر رئیس جمهور درباره معاهده پاریس و همچنین اظهارات وزیر امور خارجه درباره آمریکا واقعاً ارزشمند بود و باید از این مواضع دفاع کرد. البته برخی دیگر از اظهارات از جمله سخنانی که درباره پولشویی گسترده در کشور مطرح شد نیز نسنجیده بود که بیان این سخنان از مسئولان نظام انتظار نمی‌رفت ولی جایی که مقامات کشورمان اذعان می‌کنند که باید از آمریکا دل بکنیم به شرطی که از اروپایی‌ها هم دل بکنیم، این اظهارات قطعاً مورد تایید و حمایت ما قرار می‌گیرد.

اصولاً ما باید دل به خودمان ببندید. کلام امام که فرمودند "نه شرقی نه غربی" همیشه باید پیش روی ما باشد، به هیچ‌کس نمی‌توانیم دل ببندیم مگر به انقلاب و انقلابیون. انتظار ما از دولت این است که بجای دل بستن به وعده کشورهای اروپایی، به پتانسیل‌های داخلی و همچنین برقراری روابط با کشورهای همسایه که بیشترین حجم تبادلات تجاری را با آنها داریم، توجه ویژه داشته باشد.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

حسین۷۰۴۸۱۸۱۷:۵۱:۱۷ ۱۳۹۷/۱۰/۱۲
باز سر انتخابات با هم دعوا نکنید الان معلوم کنید کی باید کنار بکشه...
ناشناس۷۰۵۰۴۲۲۰:۴۲:۰۸ ۱۳۹۷/۱۰/۱۲
فقط دکتر قالیباف مدیر جهادی .
مراد زاده۷۰۵۱۴۵۲۲:۱۳:۰۳ ۱۳۹۷/۱۰/۱۲
جناب چمران ، خیلی از درددل و مشکلات مردم عقبی. خیلی. افسوس.
ناشناس۷۰۵۲۷۹۰۰:۴۷:۱۲ ۱۳۹۷/۱۰/۱۳
واقعا مردم از چهره وعملکرد تکراری شما چه اصولگرا و چه اصلاح طلب خسته و ناامید شده اند
ناشناس۷۰۵۳۲۷۰۵:۱۵:۱۳ ۱۳۹۷/۱۰/۱۳
سر کی ریس جمهور شه اختلاف دارن ؟
ناشناس۷۰۵۳۴۱۰۶:۵۳:۳۹ ۱۳۹۷/۱۰/۱۳
برای مردم دیگه فرقی بین شما و آقای اصلاح طلب و اصول گرا... نیست. نقطه مشترک همه شما فقط به فکر منافع خودتون بودنه .

پربحث‌های امروز

 1. کدامیک به برجام محتاج ترند، ایران یا اروپا؟

 2. «یک» بدعت خطرناک در لایحه بودجه/ مورادی که در بودجه مورد توجه نیست/ سونوشت بودجه عمرانی و استان‌ها چیست؟

 3. فیلم اعترافات اسماعیل بخشی و همدستانش   

 4. رییس دادگستری تهران در گفتگو با الف: مرتضوی در زندان است/ به دروغ‌ها توجه نکنید

 5. واکنش‌ها به بازداشت مرضیه هاشمی چگونه بود؟ + تصاویر

 6. بی‌قانونی سایپا در افزایش قیمت محصولات/ تخلف قیمت هر محصول چقدر است؟+ جدول

 7. تعطیلی دولت آمریکا یکماهه شد/ صف غذای رایگان در بزرگترین اقتصاد دنیا+ تصاویر

 8. پورابراهیمی: خودروسازان در ظاهر خصوصی سازی شده‌اند / وزیر صنعت هم پاسخگو نیست

 9. توکلی خطاب به رئیس و نمایندگان مجلس: از اقدام غیرقانونی دولت برای حذف دانشگاه‌های موفق جلوگیری کنید/ مانع ایجاد فرصت برای مقامات دولتی شوید

 10. عروس داعشی که روزگار خانواده همسرش را سیاه کرد+ تصاویر

 11. مدیرعامل سایپا تغییر کرد

 12. حکم قطعی پرونده ۵ صراف صادر شد + جزئیات

 13. گام‌هایی که برای تولید تانک در ایران برداشته شد+ عکس و فیلم

 14. طرح سهمیه‌بندی بنزین اعلام وصول شد

 15. دادگاه بعدی مرضیه هاشمی چهارشنبه آینده برگزار می‌شود

 16. کنفرانس ضد ایرانی ورشو؛ شکستی دیگر که ترامپ می‌خورد

 17. ۴۸ درصد مردم آمریکا در مرز خط فقر زندگی می‌کنند

 18. پوری‌حسینی با دستور بازپرس ممنوع‌الخروج شد

 19. معصومه ابتکار در BRT  

 20. سرقت مسلحانه در رشت  

 21. اصلاح نظام بانکی و دست‌های پشت پرده؛ چه کسی می‌تواند انجام دهد؟/ آقای روحانی‌ ‌ترمز بانک‌ها را می‌کشد!

 22. چرا فتنه ۸۸ عامل وضع مهم‌ترین تحریم‌های اقتصادی شد؟+ جدول

 23. توزیع دو کیلو گوشت یخ‌زده با کارت ملی!/ برای گرفتن گوشت منجمد، منجمد شوید!

 24. سگ گردانی در پارک‌های لواسان ممنوع شد

 25. وزیر نفت: از مهرماه هیچ بنزینی وارد کشور نشده است/ اگر دو ساعت بنزین نباشد، مردم نمی‌توانند آن را تحمل کنند

پربحث‌های دیروز

 1. غیرت برای زنان کجا رفته؟

 2. اروپا به ایران: نمی‌توانیم برنامه موشکی‌تان را تحمل کنیم/ لغزش اروپا به سمت ترامپ

 3. جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور ظریف و احمدی‌نژاد  

 4. چرا پراید ۲۱ میلیون تومانی یک هفته‌ای ۳۶ میلیون تومان شد؟

 5. آذری جهرمی: هزینه ساخت ماهواره پیام ۱.۲ میلیون یورو بود

 6. فرمان قیمت در بازار خودرو و چند ابهام

 7. اعترافات اسماعیل بخشی / گروه کمونیستی گام در هفت تپه چه می‌کرد؟  

 8. بررسی حقوقی واقعه حمله سگ به دختر ده ساله در لواسان/ مجازات صاحب سگ چیست؟

 9. خودروسازی؛ صنعتی که چرخش به نفع خریدار نمی‌چرخد/ چرا شفاف نیستند؟

 10. در جلسه عراقچی با نمایندگان اروپایی چه گذشت؟/ مدافع تحریم‌ها در شورای شهر تهران/ فرزند کروبی یکی از دلایل تداوم حصر است

 11. آیت‌الله مکارم شیرازی: فضای مجازی برای همه تریبون درست کرده است

 12. خوش و بش احمدی‌نژاد و قالیباف در جلسه امروز مجمع تشخیص  

 13. ترامپ به استعفا یا استیضاح نزدیک‌تر می‌شود

 14. تغییر موضع ۱۸۰ درجه‌ای افشین پیروانی درباره کی‌روش

 15. عصبانیت مردم در مواجهه با آقازاده‌ها بخاطر چیست؟

 16. سعید جلیلی: می‌خواهند «آلزایمر سیاسی» را به ملت تحمیل کنند تا حافظه تاریخی‌اش از بین برود

 17. حضور رئیسی در جایگاه سران قوا در جلسه امروز مجمع تشخیص  

 18. نگذاریم «داعش» را بدزدند!

 19. توضیحات نماینده ماهشهر برای انتشار عکس سوار شدن بر ماشین برقی

 20. اولتیماتوم وزیر صنعت به خودروسازان

 21. طرح «خرید خدمات آموزشی»، ذبح کیفیت برای کاهش هزینه

 22. دستمزد ۲میلیاردی بازیگر در دولتی که سرمایه وزیرش ۱۰۰۰ میلیارد است، عجیب نیست!   

 23. بیم ها و امیدهای SPV

 24. آیت‌الله نوری همدانی: کنوانسیون پالرمو برای کشور مفید نیست/ ما نمی‌توانیم سکوت کنیم

 25. حاجی‌بابایی: نرخ ارز هنوز حباب دارد

پربحث‌های هفته

 1. همسر شهید حججی ازدواج کرد؟

 2. درباره زائری‌ها و آقامیری‌ها

 3. غیرت برای زنان کجا رفته؟

 4. اروپا به ایران: نمی‌توانیم برنامه موشکی‌تان را تحمل کنیم/ لغزش اروپا به سمت ترامپ

 5. بازداشت خبرنگار پرس‌تی‌وی در آمریکا

 6. موشک ماهواره‌بر حامل «پیام» نشد!

 7. سقوط هواپیما حوالی صفادشت تهران/بوئینگ ۷۰۷ باری ارتش در فرودگاه فتح دچار سانحه شد/هواپیما 16 سرنشین داشت/15 کشته و یک مصدوم تا این لحظه/ اسامی کامل جانباختگان+تصاویر  

 8. تاج و داورزنی کنارخواننده معروف لس آنجلسی   

 9. قبول کنیم خودروساز کامل نشدیم؛ مونتاژکار خوبی هستیم/ کمک ۱۵ هزار میلیارد تومانی دولت به خودروسازان/ آغز فروش فوری و نقدی سایپا از امروز

 10. مدیرعامل ایران خودرو: اگر قیمت خودرو زودتر گران می‎شد، به تعهدات عمل می‎کردیم

 11. جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور ظریف و احمدی‌نژاد  

 12. آیا ایراد از مسلمانی ما است؟

 13. چرا پراید ۲۱ میلیون تومانی یک هفته‌ای ۳۶ میلیون تومان شد؟

 14. کدامیک به برجام محتاج ترند، ایران یا اروپا؟

 15. ویدئو/ آقای مترجم کار دست کی‌روش و خیابانی داد  

 16. جدال اصلاح طلبان و دولت اعتدال/ خبری از حال و روز مردم دارند؟

 17. توکلی: سه قوه با تبانی برخورد با حقوق‌های نجومی را بر زمین گذاشتند

 18. فرشته نجات تنها سرنشین زنده مانده حادثه بوئینگ ۷۰۷

 19. آذری جهرمی: هزینه ساخت ماهواره پیام ۱.۲ میلیون یورو بود

 20. اصلاح‌طلبان برای انتخابات ۹۸ چه خواهند کرد؟/ روحانی و بهره‌برداری سیاسی از هاشمی/ CFT به مجمع می‌رود

 21. عسگراولادی: بعد از ۶۴سال، دو ماه است صادراتم را متوقف کردم

 22. واکنش پزشکیان به حاشیه‌های پیش آمده برای یکی از نمایندگان مجلس/ اتهام نماینده ملکان آشکار شود، غیرقابل گذشت است

 23. رییس کل بانک مرکزی: مردم هشیار باشند/ آغاز دور جدیدی از جنگ روانی آمریکا علیه ایران/ تامین ارز از طریق هند، کره جنوبی و چین شتاب گرفته است

 24. یارانه نقدی ۳۳۰ هزار میلیارد تومان را بلعید!

 25. امام جمعه اسالم؛ تلگرام را رفع فیلتر کنید

پربحث‌های امروز

 1. رییس دادگستری تهران در گفتگو با الف: مرتضوی در زندان است/ به دروغ‌ها توجه نکنید

 2. واکنش‌ها به بازداشت مرضیه هاشمی چگونه بود؟ + تصاویر

 3. گام‌هایی که برای تولید تانک در ایران برداشته شد+ عکس و فیلم

 4. توکلی خطاب به رئیس و نمایندگان مجلس: از اقدام غیرقانونی دولت برای حذف دانشگاه‌های موفق جلوگیری کنید/ مانع ایجاد فرصت برای مقامات دولتی شوید

 5. دادگاه بعدی مرضیه هاشمی چهارشنبه آینده برگزار می‌شود

 6. چرا فتنه ۸۸ عامل وضع مهم‌ترین تحریم‌های اقتصادی شد؟+ جدول

 7. سردار نقدی: هیچ بن‌بستی در کشور ‌نداریم

 8. خرازی: انقلاب تا یمن بینش و آگاهی به مردم داده است/ صفارهرندی: آمریکا هربدلی زدشکست خورد

 9. روسای قوا برای کمک به اشخاص چقدر بودجه می‌گیرند؟

 10. حکم حبس حسین دهباشی قطعی شد  

 11. «حاج قاسم» چگونه قدرت نظامی ایران را چند برابر کرد + عکس و فیلم

 12. فلاحت‌پیشه: مخالفان حق شرط‌های صیانتی قوی برای «CFT» ایجاد کردند/ از مخالفان تشکر می‌کنم

 13. انتقاد لاریجانی از برخورد غیرقانونی با خبرنگار پرس‌تی‌وی: آمریکا حقوق بشر را برای دیگران می‌سراید

 14. طرف تعمد دارد در جهل بماند اما نقد کند...  

 15. نقوی‌حسینی: اجلاس ضد ایرانی لهستان پروژه شکست خورده آمریکاست

 16. صالحی در واکنش به اظهارات بولتون: مگر آقای بولتون حرف راست هم می‌زند؟

 17. لایحه CFT به مجمع تشخیص مصلحت رفت + جزئیات

 18. دهباشی: دولت فعلی بی‌جنبه است/ از نوشتن نطق روحانی پشیمان شدم

 19. آیت‌الله علم‌الهدی: تلاش دشمن قرار دادن مردم مقابل ولایت است

 20. تجمع دانشجویان مقابل سفارت سوئیس در تهران

 21. ۱۱ نماینده‌ای که با تاخیر در مجلس حاضر شدند

 22. ۳۰ دی ۱۳۵۷؛ شروط امام برای ملاقات با رئیس شورای سلطنت+ عکس

 23. سرلشکر باقری: دشمن می خواهد رویکرد انقلابی جامعه ما را تغییر دهد

 24. جزئیات بازداشت همدست اسماعیل بخشی/ ضرب و شتم ضابطان زن قضایی توسط مهدی قلیان

 25. پرویز فتاح: جانمان را فدای انقلاب می‌کنیم

پربحث‌های دیروز

 1. در جلسه عراقچی با نمایندگان اروپایی چه گذشت؟/ مدافع تحریم‌ها در شورای شهر تهران/ فرزند کروبی یکی از دلایل تداوم حصر است

 2. خوش و بش احمدی‌نژاد و قالیباف در جلسه امروز مجمع تشخیص  

 3. عصبانیت مردم در مواجهه با آقازاده‌ها بخاطر چیست؟

 4. سعید جلیلی: می‌خواهند «آلزایمر سیاسی» را به ملت تحمیل کنند تا حافظه تاریخی‌اش از بین برود

 5. حضور رئیسی در جایگاه سران قوا در جلسه امروز مجمع تشخیص  

 6. نگذاریم «داعش» را بدزدند!

 7. توضیحات نماینده ماهشهر برای انتشار عکس سوار شدن بر ماشین برقی

 8. بیم ها و امیدهای SPV

 9. آیت‌الله نوری همدانی: کنوانسیون پالرمو برای کشور مفید نیست/ ما نمی‌توانیم سکوت کنیم

 10. سایه جنگ را توان دفاعی دور کرد نه برجام/ زیاد توییت کردن نشانه فقدان پشتوانه سیاسی است

 11. غایبان جشن ۴۰ سالگی انقلاب

 12. احمد توکلی: برای بررسی «پالرمو» جلسه فوق‌العاده تشکیل خواهد شد

 13. سعید مرتضوی کجاست؟ نجف یا زندان؟

 14. سرلشکر رحیم صفوی درگذشت احمد فضائلی را تسلیت گفت

 15. واکنش مهدی چمران به اظهارات اخیر موسوی خوئینی‌ها علیه شهید چمران و امام موسی صدر

 16. مجید توکلی مجرم امنیتی در جلسه شورای شهر چه می‌کند!

 17. توضیحات رئیسی درباره وضعیت شرکت‌های زیان‌ده آستان قدس  

 18. ناگفته‌های میرسلیم از آخرین جلسه با مرحوم هاشمی در روز آخر حیات/ نامزدی جهانگیری ظاهرسازی بود

 19. آشنا: برجام نه ورسای است نه ویتنام

 20. اطلاعیه‌ وزارت کشور: دخالتی در تعیین محل اقامت اجباری محکومین نداریم

 21. نوباوه: برخورد آمریکا با یک خبرنگار، نشانه موفقیت آرمان ماست

 22. نماینده مجلس: بعضی‌ها با استانی کردن انتخابات به دنبال حذف رقبای انتخاباتی‌شان هستند

 23. شورای عالی انقلاب فرهنگی نهادی فراقوه ای است

 24. عطریانفر: جهانگیری به اندازه دولت یازدهم اختیارات دارد

 25. کمال خرازی: شکست برجام، امنیت اروپا را نیز تحت الشعاع قرار خواهد داد/ اگر اروپایی‌ها نفوذی بر شرکت‌هایشان ندارند چرا با ایران مذاکره کردند؟

پربحث‌های هفته

 1. درباره زائری‌ها و آقامیری‌ها

 2. بازداشت خبرنگار پرس‌تی‌وی در آمریکا

 3. موشک ماهواره‌بر حامل «پیام» نشد!

 4. جدال اصلاح طلبان و دولت اعتدال/ خبری از حال و روز مردم دارند؟

 5. توکلی: سه قوه با تبانی برخورد با حقوق‌های نجومی را بر زمین گذاشتند

 6. اصلاح‌طلبان برای انتخابات ۹۸ چه خواهند کرد؟/ روحانی و بهره‌برداری سیاسی از هاشمی/ CFT به مجمع می‌رود

 7. واکنش پزشکیان به حاشیه‌های پیش آمده برای یکی از نمایندگان مجلس/ اتهام نماینده ملکان آشکار شود، غیرقابل گذشت است

 8. کور هستید؛ برجام را هنوز اجرا می‌کنیم؛ دم از مذاکره می‌زنید/ نه سانتریفوژ می‌چرخد و نه چرخ زندگی مردم/ خودروی که تماما در ایران تولیدمی‌شود، نیازی به ارز ندارد!/معنی موفقیت را نفهمیدیم

 9. جدال دیپلماتیک ایران و آمریکا در عراق/ معنای سفر ظریف و پمپئو به بغداد چیست؟

 10. از خلع لباس تا خلع اعتماد

 11. روحانی: کشور در شرایط سخت قرار دارد/ نمی توان مشکلات را صفر کرد

 12. عارف: اگر مصمم باشیم تحریم‌ها اثری نخواهد داشت

 13. مفتح در نشست خبری: رشد ۲۰ درصدی حقوق و دستمزد‌ها در بودجه ۹۸

 14. اختلاف هاشمی و رهبری درباره مشارکت مردم در انتخابات/ پاسخ داماد روحانی به اصلاح‌طلبان/ تغییر شرایط حصر موسوی و کروبی

 15. رییس دادگستری تهران در گفتگو با الف: مرتضوی در زندان است/ به دروغ‌ها توجه نکنید

 16. واکنش‌ها به بازداشت مرضیه هاشمی چگونه بود؟ + تصاویر

 17. عراقچی: برجام نشان داد آمریکا چقدر غیرقابل اطمینان است

 18. واکنش روزنامه شرق به افشاگری موسوی خویینی‌ها درباره هاشمی رفسنجانی؛ شما هم رادیکال بودید!

 19. اسماعیل کوثری: فساد برخی افراد و مسئولین به معنی فراگیری فساد در جامعه نیست

 20. روحانی: ملّت قدرشناس ایران در ۲۲ بهمن پاسخ قاطعی به دشمنان خواهد داد

 21. سفرهای ظریف و تغییر نگاه در دستگاه دیپلماسی/ همزیستی با همسایگان؛ خوب یا بد؟

 22. در جلسه عراقچی با نمایندگان اروپایی چه گذشت؟/ مدافع تحریم‌ها در شورای شهر تهران/ فرزند کروبی یکی از دلایل تداوم حصر است

 23. برجام سه ساله شد/ خروج آمریکا از توافق و تعلل بی پایان اروپایی‌ها/ احتمال ارائه یک پیشنهاد ضعیف به ایران وجود دارد

 24. چالش اصلاح‌طلبان با روحانی و فرصت طلبی برای انتخابات۹۸ و ۱۴۰۰

 25. افشاگری بی‌سابقه موسوی‌خویینی‌ها/رهبری به‌دنبال مشارکت بیشتر ولی هاشمی به‌دنبال مهندسی انتخابات بود

آخرین عناوین