چمران خبر داد: تشکیل جلسات وحدت با حضور رئیسی، قالیباف و جلیلی

گروه سیاسی الف،   3971012127 ۶ نظر، ۱۷ در صف انتشار و ۱۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
تشکیل جلسات وحدت با حضور رئیسی، قالیباف و جلیلی

نائب رئیس جبهه مردمی نیروهای انقلاب با بیان اینکه جلسات شورای وحدت اصولگرایان به شکل مرتب برگزار می‌شود، گفت: تصمیمات این شورا جنبه راهبردی دارد و قرار نیست جایگزین جبهه مردمی شود.

«مهدی چمران» چهره شناخته‌شده‌ای برای مردم تهران است چرا که وی حدود ۱۴ سال رئیس شورای شهر تهران بود و مدیریت شورای پایتخت را برعهده داشت.

وی درباره جبهه مردمی و نقدهای وارد به آن و برنامه اصولگرایان برای انتخابات سال آینده و... گفتگویی با خبرگزاری تسنیم داشته است که در ادامه میخوانید:

با توجه به اینکه حدود یک سال به موعد برگزاری انتخابات دوره یازدهم مجلس باقی مانده، عملکرد مجلس دهم را چطور ارزیابی می‌کنید؟

چمران: مجلس دهم به گونه‌ای عمل کرده که مردم زیاد از عملکرد آن راضی نیستند و به طور کلی مجلس ایده‌آلی به حساب نمی‌آید. عدم رضایت مردم نیز علل مختلف دارد. به طور مثال در این حدود سه سال شاهد بودیم که چندین وزیر به دلایل مختلف از سوی نمایندگان استیضاح شدند ولی علی‌رغم هزینه و زمانی که برای این استیضاح‌ها می‌شد، اغلب آنها به سرانجام نمی‌رسید و بعضاً با دستور یک شخص یا یک گروه خاص از دستور کار مجلس خارج می‌شد.

متاسفانه بارها دیده شد که بیش از صد امضا برای استیضاح وزیری در مجلس جمع شد ولی پس از چند روز با پس گرفته شدن امضاها، استیضاح به نتیجه نمی‌رسید. ممکن است جناح‌های سیاسی این روند را یک خط مشی یا تاکتیک سیاسی بدانند ولی اینگونه اقدامات موجب بی اعتمادی مردم به مجلس شده است.

در ساختار و گفتمان گروه‌های سیاسی اصولگرا چه نواقص و مشکلاتی وجود دارد که این گروه‌ها آنطور که باید و شاید قادر به جذب آرای عمومی نیستند؟ آیا این مشکلات آسیب‌شناسی شده است؟

چمران: انتخابات مجلس در هر شهر اقتضائات خاص خود را دارد. این موضوع که شما به آن اشاره کردید بیشتر در شهرهای بزرگ دیده می‌شود که از یک سو تراکم جمعیتی بالاتری دارند و از سوی دیگر جنبه سیاسی انتخابات برای مردم از اهمیتی بالاتری برخوردار است. در انتخابات مجلس دهم مردم در شهرهای بزرگ به شکل دستوری و اعتماد کردن به یک منبع، رای خود را به یک لیست خاص دادند اما دیدیم که در شهرهای کوچک جنبه قومیتی انتخابات پررنگ‌تر بود و مردم به نظر احزاب و چهره‌های سیاسی اهمیتی زیادی قائل نشدند. بنابراین در تحلیل وزن‌کشی احزاب سیاسی در مجلس باید به اینگونه مسائل توجه کرد.

شما فرمودید که در شهرهای بزرگ با اعتماد کردن به یک توصیه رای مردم به سمت یک جریان سوق پیدا می‌کند.

چمران: البته منظور من این نبود که تنها با یک توصیه نتیجه انتخابات به نفع یک جریان رقم خورد چراکه رای مردم در انتخابات مجلس دهم به عوامل زیادی از جمله عملکرد دولت گذشته، فضاسازی‌های رسانه‌ای جناح رقیب، وعده‌ها و امیدهایی که از سوی یک جریان داده می‌شد و همچنین فشار فضای مجازی که از خارج به مردم وارد می‌شد، بستگی پیدا کرد.

در انتخابات ۹۶ اصولگرایان از سازوکار جبهه مردمی تمکین کردند و دستاورد این جبهه نیز تجمیع آرای آنها در یک سبد و کسب ۱۶ میلیون رای بود. برای اینکه این ۱۶ میلیون رای تبدیل به ۲۰ میلیون شود، از بعد از انتخابات ۹۶ چه آسیب‌شناسی صورت گرفته است؟

چمران: نه فقط صرف نتیجه گرفتن در انتخابات آتی، بلکه به موجب کسب اطلاعات بیشتر و رسیدن به شرایط بهتر، پس از انتخابات ریاست جمهوری اقداماتی برای بررسی عملکرد جبهه مردمی و آسیب شناسی این جبهه صورت گرفته است. در همین راستا علاوه بر بررسی نظرسنجی‌های کشوری در بحث انتخابات، جبهه مردمی نیز به شکل جداگانه دو نظرسنجی اختصاصی در شهرهای مختلف انجام داد تا ارزیابی دقیقی از آرای مردمی و آسیب‌شناسی عملکرد این جبهه به دست آید.

بررسی این نظرسنجی‌ها و تجمیع راهبرها و پیشنهادات، نتایج قابل قبولی را در اختیار ما قرار داد. تلاش ما این است که نتایج این بررسی‌ها را در ادامه مسیر مورد توجه ویژه قرار دهیم. البته نتایج بررسی‌ها همیشه پایدار نیستند. چراکه اجتماع همواره در حالت دگرگونی و تغییر وضعیت است. بنابراین بررسی شرایط روز جامعه باید مرتباً مورد نظر قرار گیرد تا بتوان در بزنگاه انتخابات بهترین تصمیمات را اتخاذ کرد.

حزب موتلفه به عنوان یکی از احزاب جریان اصولگرا اعلام کرده است که فعالیت‌های خود را برای شناسایی افراد دارای صلاحیت برای حضور در انتخابات سال آینده مجلس شروع کرده. آیا کمیته اقشار و استان‌های جبهه مردمی نیز تاکنون فعالیت مشابهی داشته است؟

چمران: احزاب قاعدتاً در زمینه شناسایی افراد باید فعالیت داشته باشند. جبهه مردمی نیز درباره اینگونه فعالیت‌های انتخاباتی با مسئولان احزاب صحبت کرده است و نظر ما نیز این است که اینگونه فعالیت‌ها در نهایت به نفع جریان انقلاب خواهد بود. استدلال احزاب این است که اگر قرار شد برای انتخابات مجلس ائتلافی میان جریان‌های انقلابی صورت گیرد ما نیز چهره‌های منتخب خود را در معرض ارزیابی مسئولان ائتلاف قرار می‌دهیم تا بهترین نفرات در نهایت انتخاب شوند. بنابراین این اقدام احزاب هیچ مغایرتی با وحدت گروه‌های انقلابی ندارد.

جبهه مردمی فعالیت مشخصی به معنای شناسایی افراد دارای صلاحیت در استان‌ها نداشته و ممکن است به طور کلی چنین فعالیتی نیز تا زمان انتخابات نداشته باشد. اما این امکان وجود دارد که افراد منتخبی از سوی کمیته‌های اقشار سراسر کشور به شورای مرکزی به عنوان کاندیدای حضور در انتخابات معرفی شوند.

برخی از گروه‌های سیاسی جریان انقلاب از جمله جمعیت پیشرفت و عدالت که نزدیک به آقای قالیباف هستند معتقدند جبهه مردمی از چهره‌های تکراری جریان اصولگرایی پر شده که همین موضوع موجب شده تا مردم آنچنان که باید و شاید اقبالی به این جبهه نشان ندهند.

چمران: در ارتباط با این موضوع که برخی چهره‌های باسابقه و به تعبیر شما تکراری در شورای مرکزی جبهه مردمی حضور دارند، بعضی وقت‌ها چاره‌ای نیست ولی راهی که ما به دنبال آن هستیم این است که همه چهره‌های تصمیم‌ساز از اشخاص باسابقه نباشند و نیروهای جوان و نخبه نیز بتوانند قدم به عرصه نقش‌آفرینی بگذارند. به همین خاطر بود که در سازوکار جدید جبهه مردمی تصمیم بر این شد که حداقل ۲۰ درصد از اعضای شورای مرکزی اقشار در شهرستان‌ها به جوانان و ۲۰ درصد به خانم‌ها اختصاص پیدا کند. یعنی اگر جوانان و بانوان حتی حائز رای کمتری در انتخابات شوند، به دلیل این تبصره باید در میان اعضای شورای مرکزی گنجانده شوند.

علت این تصمیم استفاده از انگیزه و استعداد جوانان است. از سوی دیگر لازم است که تغییر و تحولاتی در میان افراد تصمیم‌گیر در جریان انقلابی ایجاد شود تا مردم حس نکنند که در این جریان تنها گروهی محدود در تصمیم‌سازی‌ها نقش دارند. بنابراین بر اساس سازوکار جدید جبهه مردمی باید حداقل ۴۰ درصد از کرسی‌های شورای مرکزی اقشار به جوانان و خانم‌ها اختصاص پیدا کند.

در انتخابات ریاست جمهوری به دلیل اینکه تنها چند ماهی از شروع به کار جبهه مردمی گذشته بود، فرصتی برای اینگونه اقداماتی اصولی نبود ولی خوشبختانه پس از انتخابات فرصت مناسبی در اختیار داشتیم تا با تدوین سازوکار جدید در استان‌ها، کمیته‌های اقشار ساماندهی شوند تا در نهایت زمینه برگزاری مجمع ملی جبهه مردمی در تهران، فراهم شود.

وحدت گروه‌های سیاسی اصولگرا در گذشته به منظور شرکت در انتخابات، حول محور جامعه مدرسین و جامعه روحانیت شکل می‌گرفت ولی در سال ۹۶ این وحدت با محوریت جبهه مردمی نیروهای انقلاب شکل گرفت. با این تفاسیر آیا شما جلساتی با بزرگان اصولگرایی مانند آیت الله یزدی برای ایجاد سازوکار وحدت جریان انقلاب داشته‌اید؟

چمران: اعضای جبهه مردمی نیروهای انقلاب احترام خاصی برای علما و بزرگان قائل هستند و ما همچنان به فلسفه شیخوخیت احترام می‌گذاریم و به شکل مرتب گزارش کار نیز خدمت بزرگان از جمله آیات یزدی و موحدی کرمانی داده می‌شود و از آنها نیز مشورت و ایده می‌گیریم ولی علما و بزرگانی چون آیت الله یزدی هیچگاه به شکل مستقیم در امور دخالتی نداشته‌اند و تنها در شرایطی به کارها ورود می‌کنند که اشتباه یا خطایی در حال انجام باشد. به طور کلی حضور علما و بزرگان موجب تحکیم وحدت گروه‌های ذیل جریان انقلاب می‌شود.

رابطه جبهه مردمی با چهره‌های تاثیرگذار جریان انقلاب از جمله آقایان رئیسی، قالیباف و جلیلی چگونه است؟

چمران: رابطه ما با این دوستان نیز برقرار است و حتی در جلساتی که فراتر از جبهه مردمی به شکل مرتب برگزار می‌شود، درباره شرایط کنونی کشور و همچنین وحدت جریان انقلاب بحث و تبادل نظر صورت می‌گیرد. همانطور که در بیانیه اقتصادی جبهه مردمی خطاب به سران قوا پیشنهاد شده بود که برای حل مشکلات کشور تلاش کنند تا از ظرفیت تمامی نیروهای کارآمد صرف نظر از مشی سیاسی آنها استفاده کنند، بیشتر زمان جلسات شورای وحدت صرف بررسی شرایط کنونی کشور و بیان راهکارها به منظور برون رفت از مشکلات بویژه مشکلات اقتصادی می‌شود.

برخی‌ها می‌گویند که قرار است شورای وحدت در جریان اصولگرایی، جایگزین جبهه مردمی شود؟

چمران: خیر. جلسات مشترکی که تحت عنوان شورای وحدت در حال انجام است دارای هیچ تشکیلات و چارت سازمانی نیست. البته تصمیماتی که در این شورای گرفته می‌شود، جنبه راهبردی دارد و احزاب مختلف جریان انقلاب می‌توانند با روش‌های مورد نظر تشکل متبوعشان این راهبردها را پیاده کنند.

آیا در جلسات شورای وحدت هنوز بحث‌های انتخاباتی صورت نگرفته است؟

چمران: خیر، هنوز بحثی در این رابطه مطرح نشده است.

آیا از آقای لاریجانی نیز برای حضور در جلسات شورای وحدت دعوت شده است؟

چمران: دیدارهایی به طور پراکنده و غیر تشکیلاتی با آقای لاریجانی داشتیم ولی اینکه در قالب شورای وحدت دعوتی از ایشان صورت گرفته باشد، خیر تاکنون چنین موضوعی مطرح نشده است.

در ماه‌های اخیر که بسیاری از کالاها با افزایش قیمت روبرو شده و مردم از عملکرد اقتصادی دولت ناراضی هستند، بسیاری از اصلاح طلبان که در رقابت‌های انتخاباتی حامیان اصلی آقای روحانی بودند، انتقادات تندی را نسبت به عملکرد دولت داشته‌اند. موضع اصولگرایان درقبال عملکرد دولت بخصوص در ماه‌های اخیر چیست؟

چمران: ما باید صادقانه با مردم رفتار کنیم. دولت پس از خروج ترامپ از برجام تحت فشار فزاینده‌ای قرار گرفت که این فشار طبعاً به همه دستگاه‌ها و افراد فعال در جناح‌های مختلف و مردم وارد می‌شد. در بیانیه جبهه مردمی نیز صرفاً از دولت حمایت نشده است بلکه از تمامی فعالیت‌هایی که فشارها بر روی زندگی مردم را کاهش می‌دهد حمایت شده است. بنابراین حمایت ما جناحی و سیاسی نبوده است.

شاید ما به بسیاری از مواضع دولت انتقاد داشته باشیم ولی نباید مواضع و اقدامات مثبت دولت را نیز به بهانه اختلافات سیاسی نادیده گرفت. به طور مثال مواضع اخیر رئیس جمهور درباره معاهده پاریس و همچنین اظهارات وزیر امور خارجه درباره آمریکا واقعاً ارزشمند بود و باید از این مواضع دفاع کرد. البته برخی دیگر از اظهارات از جمله سخنانی که درباره پولشویی گسترده در کشور مطرح شد نیز نسنجیده بود که بیان این سخنان از مسئولان نظام انتظار نمی‌رفت ولی جایی که مقامات کشورمان اذعان می‌کنند که باید از آمریکا دل بکنیم به شرطی که از اروپایی‌ها هم دل بکنیم، این اظهارات قطعاً مورد تایید و حمایت ما قرار می‌گیرد.

اصولاً ما باید دل به خودمان ببندید. کلام امام که فرمودند "نه شرقی نه غربی" همیشه باید پیش روی ما باشد، به هیچ‌کس نمی‌توانیم دل ببندیم مگر به انقلاب و انقلابیون. انتظار ما از دولت این است که بجای دل بستن به وعده کشورهای اروپایی، به پتانسیل‌های داخلی و همچنین برقراری روابط با کشورهای همسایه که بیشترین حجم تبادلات تجاری را با آنها داریم، توجه ویژه داشته باشد.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

حسین۷۰۴۸۱۸۱۷:۵۱:۱۷ ۱۳۹۷/۱۰/۱۲
باز سر انتخابات با هم دعوا نکنید الان معلوم کنید کی باید کنار بکشه...
ناشناس۷۰۵۰۴۲۲۰:۴۲:۰۸ ۱۳۹۷/۱۰/۱۲
فقط دکتر قالیباف مدیر جهادی .
مراد زاده۷۰۵۱۴۵۲۲:۱۳:۰۳ ۱۳۹۷/۱۰/۱۲
جناب چمران ، خیلی از درددل و مشکلات مردم عقبی. خیلی. افسوس.
ناشناس۷۰۵۲۷۹۰۰:۴۷:۱۲ ۱۳۹۷/۱۰/۱۳
واقعا مردم از چهره وعملکرد تکراری شما چه اصولگرا و چه اصلاح طلب خسته و ناامید شده اند
ناشناس۷۰۵۳۲۷۰۵:۱۵:۱۳ ۱۳۹۷/۱۰/۱۳
سر کی ریس جمهور شه اختلاف دارن ؟
ناشناس۷۰۵۳۴۱۰۶:۵۳:۳۹ ۱۳۹۷/۱۰/۱۳
برای مردم دیگه فرقی بین شما و آقای اصلاح طلب و اصول گرا... نیست. نقطه مشترک همه شما فقط به فکر منافع خودتون بودنه .

پربحث‌های امروز

 1. رئیس جمهور بجای دستور تلفنی در مناطق سیل زده حضور یابد

 2. پیام روحانی درباره سیل اخیر: تسلیت به خانواده قربانیان بویژه در شیراز/ دستور به وزیر کشور برای رسیدگی سریع حادثه شیراز

 3. رقبای ترامپ در انتخابات آینده ریاست جمهوری آمریکا/ پیروز نهایی چه کسی خواهد بود؟

 4. اوج مهمان‌نوازی شیرازی‌ها از مسافران؛ کمپین «مهمان من» راه‌اندازی شد

 5. روحانی: قدم اول تخلیه آب از شهرها است/تشکر از ارتش، سپاه و وزیر کشور

 6. می‌توانیم گوشت را کیلویی ۵۰ هزار تومان به دست مردم برسانیم

 7. سیل در ایران/ تهران در وضعیت هشدار/ جاری‌شدن دوباره سیلاب در شیراز/ سطح آب کارون بالا آمده است

 8. انتقال پیکر ۱۸ هم‌وطن جان باخته در حادثه سیل شیراز به پزشکی قانونی + اسامی

 9. تعطیلی ۴۸ ساعته واحدهای صنفی در شمال تهران

 10. تهران در وضعیت هشدار

 11. یگان‌های ارتش در دروازه قرآن شیراز مستقر شدند/ همه امکانات نزاجا در شیراز آماده کمک‌رسانی هستند

 12. چرا حوادث جاده‌ای برای مسئولانمان عادی شده است؟

 13. دستور پیگیری رئیس قوه قضاییه به سازمان بازرسی کل کشور و مسئولان قضایی استان‌های سیل زده

 14. نوبخت و نمکی به شیراز سفر کردند

 15. آثار تاریخی شیراز پس از سیل + تصاویر

 16. امدادرسانی نفربرهای ارتش به مردم سیل‌زده  

 17. چرا ترامپ بازنده قضیه جولان خواهد بود؟

 18. بالا آمدن سطح آب کارون  

 19. آمادگی هلال‌احمر و آتش‌نشانی تهران برای امدادرسانی در صورت بروز سیلاب

 20. درخواست وزیر کشور از مراجع قضایی درباره حواشی سیل

 21. آخرین اخبار سیلاب در خوزستان/ از تعطیلی ادارات در ایذه تا خالی کردن 3 روستا در اندیمشک

 22. سیل در محله سعدیه شیراز  

 23. اعزام نفربرهای ارتش به منطقه سعدیه شیراز/ اسکان بیش از ۱۱۰۰ نفر از مردم در مراکز ارتش

 24. خیال "محال" در حوادث طبیعی

 25. سیلاب دوباره به شیراز رسید  

پربحث‌های دیروز

 1. استاندار سابق گلستان: سرباز نظام هستم و به دستورات دولت عمل می‌کنم

 2. برایان هوک: کارمان با ایران تازه شروع شده!

 3. سیل در ایران/ سیلاب به شیراز و لرستان هم رسید/ احتمال سیلابی‌شدن رودخانه‌های استان تهران/ بیش از ۹۰ درصد منازل آق‌قلا از آب تخلیه شد

 4. روایت محسن رضایی از «انفجار امید» در آق‌قلا  

 5. طغیان مسیل در دروازه قرآن شیراز بیش از ۲۰۰ خودرو را با خود برد/ تکمیلی: شمار کشته‌ها به ۱۸ تن رسید/ اسامی مصدومان و کشته‌شدگان

 6. سیل به دروازه قرآن شیراز رسید  

 7. رئیس‌جمهور قشم را به مقصد تهران ترک کرد

 8. جهانگیری: مردم ۷۲ ساعت همکاری کنند/ وضعیت همه سدهای کشور مطلوب است

 9. با آغاز پنجمین سال حمله عربستان؛ یمنی‌ها چگونه مقابل سعودی‌ها ایستادند؟

 10. کنایه جناب‌خان به روحانی  

 11. حضور امام جمعه سابق خرمشهر در میان سیل زدگان خرمشهر + تصویر

 12. سیل گلستان و سیل شایعات + تصاویر

 13. پول کثیف در سینما چه می‌کند؟

 14. نفربرهای آبی-خاکی نیروی زمینی ارتش به کمک سیل‌زدگان آمد  

 15. چرا نمی گذارند گوشت ارزان شود؟/قیمت واقعی زیر 70 تومن  

 16. چرا پیاز در نوروز گران شد؟

 17. خسارات سیل در شیراز

 18. رتبه سوم گرانترین اثر حراج «کریستیز خاورمیانه» یه یک ایرانی رسید + تصاویر

 19. دولت درگیر زدوبند سیاسی است/مطالبات مردم توسط اصلاح‌طلبان محقق نشد

 20. طغیان رودخانه الوند در سرپل ذهاب  

 21. سران عرب با تصمیم ترامپ در مورد جولان موافق هستند

 22. هشدار هواشناسی: احتمال وقوع سیل در ۱۲ استان کشور

 23. برادرم شهید شد! +تصاویر

 24. زندگی ایلیاتی قرقیزها در وان ترکیه  

 25. گرانی سال ۹۷ کدام خوردنی‌ها را از مردم گرفت؟

پربحث‌های هفته

 1. رئیس‌جمهور در قشم، مردم در سیل

 2. رئیس جمهور بجای دستور تلفنی در مناطق سیل زده حضور یابد

 3. درنگی بر برنامه‌ی نود و حذف عادل فردوسی‌پور

 4. نظر شما درباره این عکس چیست؟  

 5. علی ربیعی: هرکس غیر روحانی رئیس‌جمهور بود، شرایط بدتری داشتیم

 6. واکنش کاربران توییتر به ماجرای عادل فردوسی پور/ از حذف سلبریتی سالاری تا کج سلیقگی و ذبح فرزند/ باید قدر سرمایه‌ها را بدانیم/ چرا یک برنامه تلویزیونی باید کانون قدرت فرد خاصی شود؟

 7. استاندار گلستان برکنار شد/دستور فرمانده معظم کل قوا به رئیس ستاد کل نیروهای مسلح/خطر درکمین گلستان،سدبندها پرشدند/ آق‌قلا زیر آب رفت

 8. استاندار سابق گلستان: سرباز نظام هستم و به دستورات دولت عمل می‌کنم

 9. برایان هوک: کارمان با ایران تازه شروع شده!

 10. سیل در ایران/ سیلاب به شیراز و لرستان هم رسید/ احتمال سیلابی‌شدن رودخانه‌های استان تهران/ بیش از ۹۰ درصد منازل آق‌قلا از آب تخلیه شد

 11. روایت محسن رضایی از «انفجار امید» در آق‌قلا  

 12. توضیح وزیر کشور در مورد سفر خارجی استاندار گلستان/ از یک ماه پیش درخواست داده بودند  

 13. مخفی کاری دولت در واگذاری جزیره کیش به چینی ها؟/ سکوت مدیران ارشد

 14. طغیان مسیل در دروازه قرآن شیراز بیش از ۲۰۰ خودرو را با خود برد/ تکمیلی: شمار کشته‌ها به ۱۸ تن رسید/ اسامی مصدومان و کشته‌شدگان

 15. احمدی نژاد: اصلاح طلبان بر سر ریاست جمهوری علی لاریجانی معامله سیاسی کرده‌اند

 16. جهانگیری: مدیری که نمی تواند از خود بگذرد نباید مسئولیت قبول کند

 17. مسئولیت پذیرش اینس‌تکس و FATF با کدام نهاد است؟

 18. سیل به دروازه قرآن شیراز رسید  

 19. استاندار گلستان: برای درمان جراحات ناشی از بمب شیمیایی به خارج رفته بودم

 20. واعظ آشتیانی: اصلاح‌طلبان با دست پس می‌زنند و با پا پیش می‌کشند و در شرایط اقتصادی به وجود آمده شریک دولت هستند/ مردم به دنبال افرادی هستند که حافظ منافع ملی و انقلابی باشند

 21. درباره سال رونق تولید

 22. ظهره‌وند در گفتگو با الف: دولتمردان متوجه شدند که نگاه به غرب به کشور لطمه می‌زند/ چرا از ظرفیت ایران در منطقه استفاده نمی‌کنیم؟/ درسی که امضای جان کری و اوباما به برخی از سیاسیون داد

 23. رئیس‌جمهور قشم را به مقصد تهران ترک کرد

 24. نقوی‌حسینی در گفتگو با الف: متاسفانه برخی از نمایندگان در مجلس حافظ منافع دولت هستند نه مردم/ مجلس در سال گذشته موثر عمل نکرد و وظیفه خود را انجام نداد/ ویژگی یک نماینده خوب چیست؟

 25. پاسخ به سه سوال درباره رابطه رونق تولید و معیشت مردم

پربحث‌های امروز

 1. رئیس جمهور بجای دستور تلفنی در مناطق سیل زده حضور یابد

 2. پیام روحانی درباره سیل اخیر: تسلیت به خانواده قربانیان بویژه در شیراز/ دستور به وزیر کشور برای رسیدگی سریع حادثه شیراز

 3. روحانی: قدم اول تخلیه آب از شهرها است/تشکر از ارتش، سپاه و وزیر کشور

 4. سیل در ایران/ تهران در وضعیت هشدار/ جاری‌شدن دوباره سیلاب در شیراز/ سطح آب کارون بالا آمده است

 5. یگان‌های ارتش در دروازه قرآن شیراز مستقر شدند/ همه امکانات نزاجا در شیراز آماده کمک‌رسانی هستند

 6. دستور پیگیری رئیس قوه قضاییه به سازمان بازرسی کل کشور و مسئولان قضایی استان‌های سیل زده

 7. نوبخت و نمکی به شیراز سفر کردند

 8. درخواست وزیر کشور از مراجع قضایی درباره حواشی سیل

 9. اعزام نفربرهای ارتش به منطقه سعدیه شیراز/ اسکان بیش از ۱۱۰۰ نفر از مردم در مراکز ارتش

 10. پیام رهبر انقلاب در پی حادثه سیل در شیراز

 11. سد کرج ۹۰ میلیون متر مکعب ظرفیت خالی دارد/روستاهای اطراف چالوس را خطری تهدید نمی کند

 12. آغاز روند بازسازی منازل مردم گنبدکاووس از صبح امروز/ تسریع روند پاکسازی با دستور ویژه به شهرداری و آتش‌نشانی

 13. روحانی: تصمیم ترامپ در بخشیدن یکجانبه جولان به صهیونیست‌های غاصب، استعماری است و معنا ندارد/ دولت با تمام توان برای جبران خسارات ناشی از سیل اخیر تلاش می‌کند

 14. سردار جعفری: همه امکانات برای مناطق سیل‌زده ارسال شده/ اولویت اصلی خروج و تخلیه آب است

 15. سیلاب در سرپل‌ذهاب خسارت هنگفتی به زیرساخت‌ها وارد کرد/ جابجایی 50 خانوار زلزله‌زده

 16. آمادگی تهران در برابر سیل احتمالی/ جای نگرانی نیست

 17. تعطیلی تمامی مراکز تفریحی رفاهی در بستر رودخانه‌های شمیرانات و آماده باش در برابر سیل احتمالی

 18. ترخیص 69 تن از مصدومان سیل شیراز/ 41 تن همچنان تحت درمان

 19. آخرین وضعیت مازندران 10 روز پس از سیل

 20. حکایت آشنایی و همکاری آیت الله خامنه‌ای با اهل سنت/ تجدید دیدار با دوستان در تبعیدگاه

 21. شرایط گمیشان کاملا عادی است/ اخبار رسانه‌ها مبنی بر ورود سیلاب به شهر خلاف واقع است

 22. جهانگیری:مدیران استان تهران برای سیل احتمالی آماده باشند

 23. سیل 7 پل و یک روستا در چهارمحال و بختیاری را با خود برد

 24. فرمان تخلیه شهر گمیشان صادر شد/سرازیر شدن آب گرگانرود

 25. شرایط اروندکنار به ماشین‌آلات بیشتری نیاز دارد/ برخی از منازل اروندکنار تخلیه شدند

پربحث‌های دیروز

 1. استاندار سابق گلستان: سرباز نظام هستم و به دستورات دولت عمل می‌کنم

 2. برایان هوک: کارمان با ایران تازه شروع شده!

 3. روایت محسن رضایی از «انفجار امید» در آق‌قلا  

 4. رئیس‌جمهور قشم را به مقصد تهران ترک کرد

 5. جهانگیری: مردم ۷۲ ساعت همکاری کنند/ وضعیت همه سدهای کشور مطلوب است

 6. حضور امام جمعه سابق خرمشهر در میان سیل زدگان خرمشهر + تصویر

 7. سیل گلستان و سیل شایعات + تصاویر

 8. دولت درگیر زدوبند سیاسی است/مطالبات مردم توسط اصلاح‌طلبان محقق نشد

 9. وزیر کشور: دولت موظف به پرداخت خسارت سیل زدگان است

 10. علوی برای بررسی ابعاد خسارات سیل عازم شیراز شد

 11. استاندار فارس: سیل شیراز کنترل شده و امداد رسانی در حال انجام است

 12. رئیس جمهوری به صورت مستمر پیگیر اقدامات انجام شده برای سیل زدگان است

 13. جلسه ستاد مدیریت بحران کشور به ریاست جهانگیری آغاز شد

 14. بخشنامه معاون اول رییس جمهور: کلیه استانداران و فرمانداران به طور تمام وقت در محل کار خود حضور داشته باشند

 15. روحانی: برآوردهای نهایی برای جبران خسارت های مناطق سیل زده برای تصویب در جلسه چهارشنبه هیات دولت آماده شود/ آماده باش کامل به استانداران و فرمانداران سراسر کشور

 16. لاریجانی: اقدام ترامپ در به رسمیت شناختن الحاق جولان به رژیم صهیونیستی محکوم است

 17. اردوغان: موضوع جولان سوریه را به سازمان ملل می‌بریم

 18. وزیر کشور: سیلاب آق‌قلا و گمیشان باید به دریا هدایت شود/ گنبدکاووس به حالت عادی برگشت

 19. فرماندار آق‌قلا: وضعیت آق‌قلا همچنان بحرانی است

پربحث‌های هفته

 1. رئیس‌جمهور در قشم، مردم در سیل

 2. رئیس جمهور بجای دستور تلفنی در مناطق سیل زده حضور یابد

 3. علی ربیعی: هرکس غیر روحانی رئیس‌جمهور بود، شرایط بدتری داشتیم

 4. استاندار سابق گلستان: سرباز نظام هستم و به دستورات دولت عمل می‌کنم

 5. برایان هوک: کارمان با ایران تازه شروع شده!

 6. روایت محسن رضایی از «انفجار امید» در آق‌قلا  

 7. احمدی نژاد: اصلاح طلبان بر سر ریاست جمهوری علی لاریجانی معامله سیاسی کرده‌اند

 8. جهانگیری: مدیری که نمی تواند از خود بگذرد نباید مسئولیت قبول کند

 9. مسئولیت پذیرش اینس‌تکس و FATF با کدام نهاد است؟

 10. استاندار گلستان: برای درمان جراحات ناشی از بمب شیمیایی به خارج رفته بودم

 11. واعظ آشتیانی: اصلاح‌طلبان با دست پس می‌زنند و با پا پیش می‌کشند و در شرایط اقتصادی به وجود آمده شریک دولت هستند/ مردم به دنبال افرادی هستند که حافظ منافع ملی و انقلابی باشند

 12. ظهره‌وند در گفتگو با الف: دولتمردان متوجه شدند که نگاه به غرب به کشور لطمه می‌زند/ چرا از ظرفیت ایران در منطقه استفاده نمی‌کنیم؟/ درسی که امضای جان کری و اوباما به برخی از سیاسیون داد

 13. رئیس‌جمهور قشم را به مقصد تهران ترک کرد

 14. نقوی‌حسینی در گفتگو با الف: متاسفانه برخی از نمایندگان در مجلس حافظ منافع دولت هستند نه مردم/ مجلس در سال گذشته موثر عمل نکرد و وظیفه خود را انجام نداد/ ویژگی یک نماینده خوب چیست؟

 15. میرسلیم در گفتگو با الف: متاسفانه دولت خط‌مشی خود را تغییر نداده است/ اشتباه دولت در سیاست ارزی موجب تشدید رکود، تورم و گرانی شد

 16. ضرغامی به روحانی: خودتان چکمه به پا کنید!

 17. روحانی: سال جدید، سال مهار تورم، متعادل کردن قیمت ارز و سال دوستی بیشتر با همه همسایگانمان است/ دولت برنامه‌های جدید خود را در اوایل سال جدید اعلام خواهد کرد

 18. پیام روحانی درباره سیل اخیر: تسلیت به خانواده قربانیان بویژه در شیراز/ دستور به وزیر کشور برای رسیدگی سریع حادثه شیراز

 19. چشم انداز تقابل بین ایران و آمریکا در سال 98 /آیا همه گزینه‌ها روی میز است؟

 20. جهانگیری: مردم ۷۲ ساعت همکاری کنند/ وضعیت همه سدهای کشور مطلوب است

 21. چرا جهانگیری جلوی حکم مناف هاشمی را گرفت؟

 22. حسام‌الدین آشنا، از مشایی روحانی تا سخنگوی مجازی دولتمردان

 23. ۹ نکته در تحلیل سال ۹۷؛ از جنگ تمام عیار اقتصادی تا جریانی که نسخه سازش پیچید/ امروز باید جوابگو باشند

 24. حضور امام جمعه سابق خرمشهر در میان سیل زدگان خرمشهر + تصویر

 25. کی آقای جهانگیری را عزل می‌کند؟!  

آخرین عناوین