۸ ماه بعد از غلط دسته جمعی ارزی چه کنیم؟

مهران ابراهیمیان،   3971012039 ۱۸ نظر، ۱۲ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
۸ ماه بعد از غلط دسته جمعی ارزی چه کنیم؟

اواخر فروردین بود که با یک تصمیم شتابزده و جمعی در هیئت دولت قیمت دلار ۴۲۰۰ تومان اعلام شد و واردکنندگان تا خاک گربه و قاشق و چنگال را ثبت سفارش کردند، آن‌هایی که زرنگ‌تر بودند به طور کلی ارز را گرفتند و اصلاً چیزی به ایران نیاوردند؛ شرکت‌های بی‌هویتی که برخی از آن‌ها حتی چند ماه پیش ثبت شده بودند. برای جبران این خطای تکراری نیز دستورالعمل‌هایی متعدد صادر شد و تقریباً هر هفته یک بخشنامه و یک دستورالعمل جدید صادر شد تا هر روز بخشی از دایره دریافت دلار ۴۲۰۰ تومانی کم شود و از طرفی دولت بازار ارز فیزیکی را نیز به رسمیت بشناسد. با این حال با عقب‌نشینی‌های آهسته و پیوسته و تصمیم‌گیری‌های غلط برای سرپوش‌گذاشتن بر اشتباه بزرگ ارز ۴۲۰۰ تومانی آنقدر پیش رفت تا در نهایت دلار از مرز ۱۸ هزار تومان نیز گذشت.

به علاوه این تمام خسارتی نبود که مردم در قالب افزایش قیمت‌های روزانه با آن مواجه بودند، بلکه این تصمیم باعث شد حدود ۱۸ میلیارد دلار در شرایط سخت تحریمی به باد برود و عده‌ای با تحمیل هزینه‌های گرانی به تمام مردم هزاران میلیارد تومان به جیب بزنند. صد‌ها پرونده تعزیراتی و غیرتعزیراتی تشکیل شد تا تصمیم جمعی به یک غلط دست‌جمعی بدل شود؛ غلطی که هنوز هم بسیاری به دنبال فرار از آن هستند!

با این حال روز گذشته با تصمیم جدید دولت، بالاخره بعد از هشت ماه از عمر این تصمیم و توزیع هزاران میلیارد تومان رانت برای ثروتمندان اولویت‌بندی‌های کالایی لغو شد و کالا‌های مجاز برای واردات، در دو گروه کالا‌های اساسی و سایر طبقه‌بندی شدند و مکانیزم تخصیص ارز یک گام دیگر به شفاف‌سازی نزدیک شد.

هرچند که حتی هنوز تخصیص ارز به کالا‌های اساسی نیز با شائبه زیادی مواجه است و کالا‌های اساسی نیز با نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی به دست آن‌ها نمی‌رسد، اما می‌توان امیدوار بود که از محل اختلاف نرخ ارز‌های تخصیصی دیگر کمتر افرادی بتوانند از این نمد کلاهی بدوزند. اکنون بانک مرکزی به عنوان مرجع و مامور حفظ قدرت پول ملی تصمیم گرفته اولویت‌بندی‌های کالایی در تامین ارز را لغو و کالا‌ها را به دو گروه کالا‌های اساسی (مشمول دریافت دلار ۴۲۰۰ تومانی) و سایر کالا‌ها تقسیم‌بندی کند تا امکان تخصیص ارز حاصل از صادرات برای واردات کالاها، با تسهیل بیشتری فراهم شود. این اقدام را که به مثابه بالاکشیدن سنگی بود که دولت در چاه انداخته بود، باید به فال نیک گرفت، اما در عین حال نباید از یاد برد که:

۱- تجربه چند نرخی و توزیع رانت‌های کلان در دوره دولت مرحوم رفسنجانی باعث ظهور طبقه‌ای شد که اصول عدالت در فضای اقتصادی و امکان دسترسی به شرایط پیشرفت را برای همه محدود کرد؛ تجربه‌ای بسیار مشابه با فضای کنونی که می‌توانست با بهره‌گیری از آن در این چند ماهه ده‌ها هزار میلیارد تومان را به جیب اغنیا روانه نکند. حتی این دولت اگر تمام دولت قبلش را انکار نمی‌کرد، می‌توانست از تجربه دور اول تحریم‌ها نیز استفاده کند،، اما غرور و خطای ادراک دسته‌جمعی کارشناسان دولت اجازه چنین کاری به آن‌ها نداد.

۲- همان‌طور که ذکر شد آنچه اتفاق افتاده نتیجه تصمیمات غلط و تکرار اشتباهات دولت‌های قبل و پی‌در‌پی است که می‌توانست رخ ندهد و شاهد ذوب‌شدن درآمد مردم به یک سوم قدرت خرید خود در یک سال گذشته نباشیم؛ بنابراین لازم است دولت به معنای قوه مجریه در این‌باره از مردم عذر‌خواهی کند و با قبول مسئولیت اشتباهات، امید را به جامعه بازگرداند.

۳- ضروری است که این تصمیمات در بازار پولی کشور و حفظ قدرت خرید به عنوان یک پدیده علمی بررسی و ثبت شود تا اگر دوباره کشور دچار چنین حوادث مشابهی شد، به جای به سخره گرفتن علم اقتصاد و تصمیم‌گیری‌های سریع و پی‌درپی در آن مانع تحمیل فشار به مردم و افزایش فاصله طبقاتی شویم.

۴- پرونده‌های متعددی در این‌باره در قوه قضا‌ئیه شکل گرفته است که رسیدگی سریع به آن توسط این نهاد و دستگاه‌های نظارتی و احقاق بخشی از حقوق حقه مردم شایسته تقدیر است، با این حال آنچه باعث شده فرصت‌طلبان متصل به جریان قدرت و زیاده‌خواهان در چنین فضای حساسی سوء‌استفاده کنند و حداکثر بهره را ببرند، محیط فراهم شده در نتیجه تصمیمات تکراری و غلط‌های بزرگ است؛ لذا مدعی‌العموم باید در مقام پرسشگری جدی با ورود به این بخش از موضوع نیز پدید‌آورندگان این فضا را بازخواست و مسئولیت‌پذیری را به آن‌ها گوشزد کند وگرنه امکان تکرار چنین پدیده‌هایی و انداختن همه تقصیر بر گردن عوامل خارجی به رویه‌ای نامیمون بدل خواهد شد.

منبع:جوان

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۷۰۳۸۳۰۰۹:۰۴:۲۰ ۱۳۹۷/۱۰/۱۲
مردم ایران خاطرشون هست اون شب که آقای جهانگیری خبر این دستاورد عظیم دولت رو اعلام کردند نمی دونم ایشون هم هنوز خاطرشون هست!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ناشناس۷۰۴۹۴۲۱۹:۱۱:۴۱ ۱۳۹۷/۱۰/۱۲
تمام اینها بازی بود برای اینکه باقیمونده ارز رو هم بدن به ژنها و رفقای خودشون و اونها هم از ایران خارج کنن ، تا به عنوان پاداش ، اقامت بگیرن در کانادا و استرالیا و اروپا و امریکا
ناشناس۷۰۳۸۸۱۰۹:۳۱:۳۷ ۱۳۹۷/۱۰/۱۲
دولت تکراری، اشتباهات را پیاپی تکرار میکند... بیچاره ملت که 18 میلیارد از خزانه اش بواسطه بی لیاقتی آقایان، غارت شد
ناشناس۷۰۴۰۹۴۱۱:۳۱:۲۳ ۱۳۹۷/۱۰/۱۲
۱۸ میلیارد؟ برو بالاتر این عدد را برای رد گم کنیه
مهري ميري۷۰۳۹۰۷۰۹:۴۸:۲۲ ۱۳۹۷/۱۰/۱۲
ضروری است تصمیم سازان و تصمیم گیرندگانی که باعث افزایش سرسام آور قیمت ارز شدند بطور علنی و منصفانه محاکمه شوند تا اینگونه خطاهای استراتژیک و فاحش که تمامی 95% افراد جامعه را متضرر میسازد تکرار نشود.
ناشناس۷۰۳۹۱۸۰۹:۵۵:۰۰ ۱۳۹۷/۱۰/۱۲
همه اشان بیایند عذرخواهی تمام پول ها را هم پس بگیرند باز ذره ای از گرانی بوجود آمده کم نمی‌شود. چون مسوولان دغدغه خودشون و باندشون را دارند. مردم این وسط چکاره اند
ناشناس۷۰۳۹۵۳۱۰:۱۲:۳۸ ۱۳۹۷/۱۰/۱۲
منابع کشور غارت شد . ملت بیچاره شدند . سیاسیون ککشان هم نگزید .
ناشناس۷۰۳۹۸۶۱۰:۳۲:۳۳ ۱۳۹۷/۱۰/۱۲
مگر تجهیزات پزشکی شامل قیمتگذاری و تخصیص ارز 4200 تومانی نیست؟چند ماه است ثبت سفارش انجام شده ولی بانکی ارز تخصیص نمیدهد و بعلت نبود تجهیزات بیماران را جواب میکنیم انهم بخاطر 100 هزار دلار.
علی 671۷۰۴۰۰۱۱۰:۴۰:۰۸ ۱۳۹۷/۱۰/۱۲
نتیجه اینکه تمام بد بختی ها و گرفتاری هایی که برای مردم پیش آمده اشتباه های دولت بوده و تصمیم گیری های غلط .کی باید دولت را محاکمه کند .که این اراده در ایران وجود ندارد .باید هر که خلاف کرد در پیشگاه عدل محاکمه شود .تا عبرت شود ولی در ایران اجرا کنند گان را محاکمه می کنند نه مجریان را .
ناشناس۷۰۴۰۴۲۱۰:۵۸:۱۸ ۱۳۹۷/۱۰/۱۲
موضوع ارز ۴۲۰۰ تومانی یک غلط یا خطای مدیریتی نیست بلکه یک مدیر در سطح کلان به عواقب نیز فکر میکند این یک حرکت آگاهانه بوده است ندانم کاری یا باور غلط نبوده آن هم در شرایطی که کشور در محاصره اقتصادی است
ناشناس۷۰۴۰۴۳۱۰:۵۸:۴۲ ۱۳۹۷/۱۰/۱۲
این تصمیم به اصطلاح شتاب زده نفعش فقط برای آقایون و اطرافیانش بوده و دردسر و بدبختی تورم برای مردم
حشمت۷۰۴۰۴۷۱۱:۰۲:۱۲ ۱۳۹۷/۱۰/۱۲
آیا زمان محاکمه متولیان این وضعیت فرا نرسیده؟
ناشناس۷۰۴۰۶۴۱۱:۱۱:۵۶ ۱۳۹۷/۱۰/۱۲
اینها همه برنامه از قبل تعیین شده است. باز هم تکرار خواهد شد تا هزینه های دولت و صندوقها رو از قبال حقوق بازنشستگی و دستمزد در دهه های آینده به حداقل ممکن برسونن تا ورشکستگی کامل اتفاق نیوفتد. مثلا حقوق بازنشستگی یک کارمن رو برسونن به 50 دلار در ماه
العبد۷۰۴۱۶۵۱۲:۰۸:۳۰ ۱۳۹۷/۱۰/۱۲
رهبری فرمودند با توزیع کنندگن این رانت باید برخورد شود. مردم هم به شدت خواهان برخورد با اینها هستند. چرا برخورد نمیشود؟ اعدام سلطان سکه و قیر و پوشک و ... هیچ فایده ای نداره
ناشناس۷۰۴۲۳۰۱۲:۴۵:۴۴ ۱۳۹۷/۱۰/۱۲
جالبه که در دوران آقای احمدی نژاد 24 ماه ارز 1226 تومانی برای کالای های اساسی تقسیم شد ولی کالاها 200 درصد رشد قیمت داشتند مثلا گوشت از 10 هزار تومان به سی هزار تومان رسید ولی در مقاله شما دوران هاشمی آمده ولی آن دوران نیامده تنها دوره موفق تک نرخی شدن ارز در دوران خاتمی را هم نگفتید
ناشناس۷۰۴۳۸۵۱۴:۰۰:۲۳ ۱۳۹۷/۱۰/۱۲
چرا استیضاح نمی کنید دولت رو
ناشناس۷۰۵۰۸۳۲۱:۲۸:۴۵ ۱۳۹۷/۱۰/۱۲
چون همه در یک تیم و هماهنگ عمل میکنند.
ناشناس۷۰۴۹۶۳۱۹:۳۲:۵۶ ۱۳۹۷/۱۰/۱۲
قبلا یک سلطان داشتیم. حالا صدها سلطان درست شده است.

پربحث‌های امروز

 1. کدامیک به برجام محتاج ترند، ایران یا اروپا؟

 2. «یک» بدعت خطرناک در لایحه بودجه/ مورادی که در بودجه مورد توجه نیست/ سونوشت بودجه عمرانی و استان‌ها چیست؟

 3. فیلم اعترافات اسماعیل بخشی و همدستانش   

 4. واکنش‌ها به بازداشت مرضیه هاشمی چگونه بود؟ + تصاویر

 5. بی‌قانونی سایپا در افزایش قیمت محصولات/ تخلف قیمت هر محصول چقدر است؟+ جدول

 6. رییس دادگستری تهران در گفتگو با الف: مرتضوی در زندان است/ به دروغ‌ها توجه نکنید

 7. تعطیلی دولت آمریکا یکماهه شد/ صف غذای رایگان در بزرگترین اقتصاد دنیا+ تصاویر

 8. پورابراهیمی: خودروسازان در ظاهر خصوصی سازی شده‌اند / وزیر صنعت هم پاسخگو نیست

 9. عروس داعشی که روزگار خانواده همسرش را سیاه کرد+ تصاویر

 10. گام‌هایی که برای تولید تانک در ایران برداشته شد+ عکس و فیلم

 11. مدیرعامل سایپا تغییر کرد

 12. توکلی خطاب به رئیس و نمایندگان مجلس: از اقدام غیرقانونی دولت برای حذف دانشگاه‌های موفق جلوگیری کنید/ مانع ایجاد فرصت برای مقامات دولتی شوید

 13. حکم قطعی پرونده ۵ صراف صادر شد + جزئیات

 14. دادگاه بعدی مرضیه هاشمی چهارشنبه آینده برگزار می‌شود

 15. کنفرانس ضد ایرانی ورشو؛ شکستی دیگر که ترامپ می‌خورد

 16. طرح سهمیه‌بندی بنزین اعلام وصول شد

 17. سرقت مسلحانه در رشت  

 18. پوری‌حسینی با دستور بازپرس ممنوع‌الخروج شد

 19. چرا فتنه ۸۸ عامل وضع مهم‌ترین تحریم‌های اقتصادی شد؟+ جدول

 20. سگ گردانی در پارک‌های لواسان ممنوع شد

 21. معصومه ابتکار در BRT  

 22. خرازی: انقلاب تا یمن بینش و آگاهی به مردم داده است/ صفارهرندی: آمریکا هربدلی زدشکست خورد

 23. روسای قوا برای کمک به اشخاص چقدر بودجه می‌گیرند؟

 24. اصلاح نظام بانکی و دست‌های پشت پرده؛ چه کسی می‌تواند انجام دهد؟/ آقای روحانی‌ ‌ترمز بانک‌ها را می‌کشد!

 25. وزیر نفت: از مهرماه هیچ بنزینی وارد کشور نشده است/ اگر دو ساعت بنزین نباشد، مردم نمی‌توانند آن را تحمل کنند

پربحث‌های دیروز

 1. غیرت برای زنان کجا رفته؟

 2. اروپا به ایران: نمی‌توانیم برنامه موشکی‌تان را تحمل کنیم/ لغزش اروپا به سمت ترامپ

 3. جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور ظریف و احمدی‌نژاد  

 4. چرا پراید ۲۱ میلیون تومانی یک هفته‌ای ۳۶ میلیون تومان شد؟

 5. آذری جهرمی: هزینه ساخت ماهواره پیام ۱.۲ میلیون یورو بود

 6. فرمان قیمت در بازار خودرو و چند ابهام

 7. اعترافات اسماعیل بخشی / گروه کمونیستی گام در هفت تپه چه می‌کرد؟  

 8. بررسی حقوقی واقعه حمله سگ به دختر ده ساله در لواسان/ مجازات صاحب سگ چیست؟

 9. خودروسازی؛ صنعتی که چرخش به نفع خریدار نمی‌چرخد/ چرا شفاف نیستند؟

 10. در جلسه عراقچی با نمایندگان اروپایی چه گذشت؟/ مدافع تحریم‌ها در شورای شهر تهران/ فرزند کروبی یکی از دلایل تداوم حصر است

 11. آیت‌الله مکارم شیرازی: فضای مجازی برای همه تریبون درست کرده است

 12. خوش و بش احمدی‌نژاد و قالیباف در جلسه امروز مجمع تشخیص  

 13. ترامپ به استعفا یا استیضاح نزدیک‌تر می‌شود

 14. تغییر موضع ۱۸۰ درجه‌ای افشین پیروانی درباره کی‌روش

 15. عصبانیت مردم در مواجهه با آقازاده‌ها بخاطر چیست؟

 16. سعید جلیلی: می‌خواهند «آلزایمر سیاسی» را به ملت تحمیل کنند تا حافظه تاریخی‌اش از بین برود

 17. حضور رئیسی در جایگاه سران قوا در جلسه امروز مجمع تشخیص  

 18. نگذاریم «داعش» را بدزدند!

 19. توضیحات نماینده ماهشهر برای انتشار عکس سوار شدن بر ماشین برقی

 20. اولتیماتوم وزیر صنعت به خودروسازان

 21. طرح «خرید خدمات آموزشی»، ذبح کیفیت برای کاهش هزینه

 22. دستمزد ۲میلیاردی بازیگر در دولتی که سرمایه وزیرش ۱۰۰۰ میلیارد است، عجیب نیست!   

 23. بیم ها و امیدهای SPV

 24. آیت‌الله نوری همدانی: کنوانسیون پالرمو برای کشور مفید نیست/ ما نمی‌توانیم سکوت کنیم

 25. حاجی‌بابایی: نرخ ارز هنوز حباب دارد

پربحث‌های هفته

 1. همسر شهید حججی ازدواج کرد؟

 2. درباره زائری‌ها و آقامیری‌ها

 3. غیرت برای زنان کجا رفته؟

 4. اروپا به ایران: نمی‌توانیم برنامه موشکی‌تان را تحمل کنیم/ لغزش اروپا به سمت ترامپ

 5. بازداشت خبرنگار پرس‌تی‌وی در آمریکا

 6. موشک ماهواره‌بر حامل «پیام» نشد!

 7. سقوط هواپیما حوالی صفادشت تهران/بوئینگ ۷۰۷ باری ارتش در فرودگاه فتح دچار سانحه شد/هواپیما 16 سرنشین داشت/15 کشته و یک مصدوم تا این لحظه/ اسامی کامل جانباختگان+تصاویر  

 8. تاج و داورزنی کنارخواننده معروف لس آنجلسی   

 9. قبول کنیم خودروساز کامل نشدیم؛ مونتاژکار خوبی هستیم/ کمک ۱۵ هزار میلیارد تومانی دولت به خودروسازان/ آغز فروش فوری و نقدی سایپا از امروز

 10. مدیرعامل ایران خودرو: اگر قیمت خودرو زودتر گران می‎شد، به تعهدات عمل می‎کردیم

 11. جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور ظریف و احمدی‌نژاد  

 12. آیا ایراد از مسلمانی ما است؟

 13. چرا پراید ۲۱ میلیون تومانی یک هفته‌ای ۳۶ میلیون تومان شد؟

 14. کدامیک به برجام محتاج ترند، ایران یا اروپا؟

 15. ویدئو/ آقای مترجم کار دست کی‌روش و خیابانی داد  

 16. جدال اصلاح طلبان و دولت اعتدال/ خبری از حال و روز مردم دارند؟

 17. توکلی: سه قوه با تبانی برخورد با حقوق‌های نجومی را بر زمین گذاشتند

 18. فرشته نجات تنها سرنشین زنده مانده حادثه بوئینگ ۷۰۷

 19. آذری جهرمی: هزینه ساخت ماهواره پیام ۱.۲ میلیون یورو بود

 20. اصلاح‌طلبان برای انتخابات ۹۸ چه خواهند کرد؟/ روحانی و بهره‌برداری سیاسی از هاشمی/ CFT به مجمع می‌رود

 21. عسگراولادی: بعد از ۶۴سال، دو ماه است صادراتم را متوقف کردم

 22. واکنش پزشکیان به حاشیه‌های پیش آمده برای یکی از نمایندگان مجلس/ اتهام نماینده ملکان آشکار شود، غیرقابل گذشت است

 23. رییس کل بانک مرکزی: مردم هشیار باشند/ آغاز دور جدیدی از جنگ روانی آمریکا علیه ایران/ تامین ارز از طریق هند، کره جنوبی و چین شتاب گرفته است

 24. یارانه نقدی ۳۳۰ هزار میلیارد تومان را بلعید!

 25. امام جمعه اسالم؛ تلگرام را رفع فیلتر کنید

پربحث‌های امروز

 1. «یک» بدعت خطرناک در لایحه بودجه/ مورادی که در بودجه مورد توجه نیست/ سونوشت بودجه عمرانی و استان‌ها چیست؟

 2. بی‌قانونی سایپا در افزایش قیمت محصولات/ تخلف قیمت هر محصول چقدر است؟+ جدول

 3. پورابراهیمی: خودروسازان در ظاهر خصوصی سازی شده‌اند / وزیر صنعت هم پاسخگو نیست

 4. مدیرعامل سایپا تغییر کرد

 5. طرح سهمیه‌بندی بنزین اعلام وصول شد

 6. پوری‌حسینی با دستور بازپرس ممنوع‌الخروج شد

 7. اصلاح نظام بانکی و دست‌های پشت پرده؛ چه کسی می‌تواند انجام دهد؟/ آقای روحانی‌ ‌ترمز بانک‌ها را می‌کشد!

 8. توزیع دو کیلو گوشت یخ‌زده با کارت ملی!/ برای گرفتن گوشت منجمد، منجمد شوید!

 9. وزیر نفت: از مهرماه هیچ بنزینی وارد کشور نشده است/ اگر دو ساعت بنزین نباشد، مردم نمی‌توانند آن را تحمل کنند

 10. واکنش رحمانی به تغییر مدیرعامل سایپا/ اگر پراید صرفه ندارد محصول دیگری تولید کنند

 11. وزیر اقتصاد: پوری حسینی ممنوع‌الخروج نیست

 12. منطقی:زیرساخت‌های تولید هواپیمای 72 نفره در کشور فراهم است

 13. پیش‌فروش خودرو بدون مجوز وزارت صمت غیرقانونی است

 14. بسته حمایتی: فرار از مسئولیت اجتماعی

 15. یارانه نقدی برای قیمت‌های سال ۸۹ است/ بانک مرکزی گرفتار دلالانی است که ارز مملکت را به باد می‌دهند

 16. امکان افزایش وام مسکن زوجین تا ۳۰۰ میلیون تومان

 17. آخرین تصمیمات مجلس برای تعیین تکلیف قیمت بنزین در سال ۹۸

 18. رسانه‌ها تلاش ۴۰ ساله ملت و دولت را نمایش دهند

 19. چرا بانک مرکزی در ایران مستقل نیست؟

 20. جزئیات ۹۰۰ هزار میلیارد یارانه پنهان/ تدوین بسته اصلاح قیمت حامل‌ها

 21. موافقت رئیس جمهور با واگذاری ماشین سازی تبریز به شستا

 22. کاهش صادرات غیرنفتی

 23. وزیر کار: ۱۴ میلیون خانوار سبد حمایتی گرفتند

 24. کدام خریداران مشمول افزایش ۳۰ درصدی قیمت خودروهای سایپا هستند؟

 25. صادرات میوه و تره‌بار افزایش یافت

پربحث‌های دیروز

 1. چرا پراید ۲۱ میلیون تومانی یک هفته‌ای ۳۶ میلیون تومان شد؟

 2. آذری جهرمی: هزینه ساخت ماهواره پیام ۱.۲ میلیون یورو بود

 3. فرمان قیمت در بازار خودرو و چند ابهام

 4. خودروسازی؛ صنعتی که چرخش به نفع خریدار نمی‌چرخد/ چرا شفاف نیستند؟

 5. اولتیماتوم وزیر صنعت به خودروسازان

 6. حاجی‌بابایی: نرخ ارز هنوز حباب دارد

 7. جزییات بدهی ۷۳ هزار میلیارد تومانی ۲۰ بانک به بانک مرکزی + جدول

 8. قیمت طلا، سکه و نرخ ارز امروز

 9. دلار ارزان شد

 10. مصوبات کمیسیون تلفیق درباره مالیات پزشکان قدمی در راستای عدالت مالیاتی است

 11. واریز بسته حمایتی ۱۳ میلیون کارگر از امروز

 12. رشد 52 درصدی بودجه شرکت‌های دولتی در سال آینده

 13. ۵۰ درصد هواپیماهای کشور فرسوده هستند

 14. سازمان برنامه و بودجه: تنخواه روحانی ۷۰ میلیارد تومان است

 15. قیمت واقعی دلار چقدر است؟

 16. قیمت مرغ به ۱۳۸۰۰ تومان رسید

 17. خصوصی‌‌سازی به دلیل فساد و رانت به اهداف خود نرسیده است

 18. چند طرح عمرانی سال آینده اعتبار می‌گیرند؟

 19. تصمیم جدید گمرک ۵۰۰ هزار نفر را بیکار می کند

 20. ورود دادستانی کل کشور به تخلفات خودرویی‌ها

 21. وضعیت حمل و نقل هوایی ایران از آغاز تا ۹۷ + جدول

 22. بهمنی: مردم را مجبور به خرید خودرو داخلی کرده‌ایم

 23. وصول ۸۹ هزار میلیارد تومان درآمد نفتی با رشد ۳۹ درصدی

 24. جزئیات تازه از اختصاص سبد حمایتی کارگران

 25. قیمت رسمی ارز امروز/ دلار ۱۱۴۵۰ تومان

پربحث‌های هفته

 1. قبول کنیم خودروساز کامل نشدیم؛ مونتاژکار خوبی هستیم/ کمک ۱۵ هزار میلیارد تومانی دولت به خودروسازان/ آغز فروش فوری و نقدی سایپا از امروز

 2. مدیرعامل ایران خودرو: اگر قیمت خودرو زودتر گران می‎شد، به تعهدات عمل می‎کردیم

 3. چرا پراید ۲۱ میلیون تومانی یک هفته‌ای ۳۶ میلیون تومان شد؟

 4. آذری جهرمی: هزینه ساخت ماهواره پیام ۱.۲ میلیون یورو بود

 5. عسگراولادی: بعد از ۶۴سال، دو ماه است صادراتم را متوقف کردم

 6. رییس کل بانک مرکزی: مردم هشیار باشند/ آغاز دور جدیدی از جنگ روانی آمریکا علیه ایران/ تامین ارز از طریق هند، کره جنوبی و چین شتاب گرفته است

 7. یارانه نقدی ۳۳۰ هزار میلیارد تومان را بلعید!

 8. سروش: سهم سایپا از فروش هر پراید ۲۰۰۰ دلار است/ پراید تولیدی امروز با پراید قبلی متفاوت است

 9. فرمان قیمت در بازار خودرو و چند ابهام

 10. «یک» بدعت خطرناک در لایحه بودجه/ مورادی که در بودجه مورد توجه نیست/ سونوشت بودجه عمرانی و استان‌ها چیست؟

 11. اعتیاد اقتصاد ایران به بوی نفت و بازگشت دوباره رشد اقتصادی به زیر صفر/ رکود تورمی تشدید خواهد شد؟

 12. قیمت محصولات سایپا دوباره افزایش یافت

 13. نوبخت: درآمد برخی خانواده ها از محل یارانه هاست/به پرداخت یارانه ها افتخار می کنم

 14. مردم در تنگنا هستند

 15. نوبخت: در حوزه صادرات نفتی مشکل داریم

 16. نگاه برخی مدیران؛ رشد اقتصاد ایران و بزرگ‌ترین خیانت به اقتصاد مقاومتی

 17. افزایش ۳ برابری بودجه نهاد ریاست جمهوری

 18. بی‌قانونی سایپا در افزایش قیمت محصولات/ تخلف قیمت هر محصول چقدر است؟+ جدول

 19. خودروسازی؛ صنعتی که چرخش به نفع خریدار نمی‌چرخد/ چرا شفاف نیستند؟

 20. رئیس کل بانک مرکزی با ترخیص خودروهای وارداتی مخالفت کرد

 21. ۸۵ ‌درصد بودجه برای ۱۵ ‌درصد شاغلان

 22. ۳۰ نکته درباره بودجه ۹۸

 23. ۵ شغل پردرآمد در ایران را بشناسید

 24. رحمانی: مردم از نوسان قیمت‌ها ناراضی هستند/ همه ما باید نظرات سازمان حمایت را بپذیریم

 25. مهم‌ترین مصوبه مالیاتی کمیسیون تلفیق با لابی پزشکان حذف می‌شود؟

آخرین عناوین