از این دانشمندان در سال‌های آینده بیشتر خواهید شنید+تصاویر

گروه اجتماعی الف،   3971005026 ۱۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

جوانان در سراسر جهان به موفقیت‌های عظیمی دست یافته‌اند و با اختراعات و اکتشافات خود تا حد زیادی باعث دگرگونی ساختار زندگی در قرن ۲۱ گشته‌اند.

از این دانشمندان در سال‌های آینده بیشتر خواهید شنید+تصاویر

به گزارش ایسنا و به نقل از فوربس، مجله نامی آمریکایی "فوربس" اخیراً لیست ۳۰ جوان آمریکایی و کانادایی کارآفرین، مخترع و نخبه زیر ۳۰ سال خوش‌آتیه در سال ۲۰۱۸ را که با کارهای خود رنگ جدیدی به زندگی جهانیان بخشیده‌اند را معرفی کرد که در میان این لیست نام یک جوان ایرانی نیز می‌درخشد.

در این خبر ۱۵ فرد برجسته این لیست را معرفی کرده‌ایم.

۱- "نسرین مصطفی‌زاده"(Nasrin Mostafazadeh)

"نسرین مصطفی زاده"(Nasrin Mostafazadeh) ۲۸ ساله است. او فارغ التحصیل رشته ریاضی فیزیک مدرسه "فرزانگان دانش" است. مصطفی زاده در دوران مدرسه مطالعه خود در زمینه هوش مصنوعی و برنامه‌ریزی عصبی زبانی را آغاز کرد. برنامه‌ریزی عصبی زبانی(Neuro-linguistic programming) یک رویکرد ارتباطی، رشد فردی و یک روش روان‌درمانگری است.

وی مدرک کارشناسی مهندسی رایانه خود را سال ۲۰۱۲ از "دانشگاه صنعتی شریف"(Sharif University of Technology) دریافت نمود. مصطفی زاده مدرک کارشناسی ارشد و دکترای خود را در رشته علوم رایانه از "دانشگاه راچستر" (University of Rochester) آمریکا اخذ کرده است. او به مدت حدود یک سال در "موسسه تحقیقاتی مایکروسافت"(Microsoft Research) کار می‌کرد. پس از آن نیز، وی مدتی در شرکت بریتانیایی فعال در زمینه هوش مصنوعی به نام" BenevolentAI " مشغول بود. در حال حاضر "نسرین مصطفی زاده" دانشمند ارشد بخش پژوهش موسسه "Elemental Cognition" است.

تحقیقات مصطفی زاده در به کارگیری هوش مصنوعی در درک زبان از طریق قصه‌گویی متمرکز شده است، به طوری که برنامه‌ها نه تنها خود داستان را بلکه ساختار و استدلال آنها را نیز درک می‌کنند. به همین دلیل وی توانست برنامه‌های هوش مصنوعی که قادر به درک زبان و همکاری با انسان هستند را توسعه دهد.

۲. "جی ام محمود آریف پاول"(G M Mahmud Arif Pavel)

"جی ام محمود آریف پاول"(G M Mahmud Arif Pavel) ۲۹ ساله است و دارای مدرک کارشناسی از "دانشگاه داکا"(University of Dhaka) بنگلادش است و مدرک کارشناسی ارشد و دکترای خود را نیز از "دانشگاه سنت جانز" (St. John's University) در نیویورک اخذ کرده است.

وی اکنون دانشیار دانشگاه و یکی از پژوهشگران "موسسه تحقیقات اسکریپس " یکی از بزرگ‌ترین و معتبرترین موسسات تحقیقاتی خصوصی در ایالات متحده آمریکا است.

محمود پاول کانال‌های یونی بدن را بررسی کرده و و آن را "حسگرهای اساسی زندگی" نامیده است. چندی پیش نیز او توانست یک مکانیزم پایه در بیهوشی را کشف کند که این عمل می‌تواند منجر به ایجاد ایمنی بیشتر در انجام بیهوشی شود. وی همچنین یک کانال یونی را که می‌تواند منجر به درمان‌های جدید بیماری "کلیوی پلی کیستیک اتوزومال"(autosomal polycystic kidney) شود کشف کرد. کانال یونی(Ion channel) گروهی از پروتئین تراپوسته‌ای غشای سلول هستند که معمولا نسبت به بعضی یون‌ها مثل +Na، +K، +Ca و -Cl بسیار گزینشی رفتار می‌کنند. این کانال‌ها نقش مهمی در ایجاد پتانسیل عمل وپتانسیل استراحت غشای سلول دارد.

 

۳. "جولی بلیس مالن"(Julie Bliss Mullen)

"جولی بلیس مالن"(Julie Bliss Mullen) ۲۹ ساله است و دارای مدرک کارشناسی از "موسسه پلی‌تکنیک ووستر"(Worcester Polytechnic Institute) ایالات متحده آمریکا و دارای مدرک دکترا از "دانشگاه  ماساچوست در امهرست" (University of Massachusetts, Amherst) است.

جولی بلیس مالن موسس و مدیر عامل شرکت"Aclarity" است. براساس تحقیقاتی که مالن در هنگام دوره دکترای خود انجام داد، توانست در شرکت خود دستگاهی تولید کند که دستگاه مذکور از سطح پایین الکتریسیته برای پاک کردن و ضد عفونی کردن آب استفاده می‌کنند. این دستگاه حتی قادر به حذف فلزات از آب بدون استفاده از فیلتر یا مواد شیمیایی است.

 

۴. "کریس بویس"(Chris Boyce)

"کریس بویس "(Chris Boyce) ۲۹ ساله است و مدرک کارشناسی خود را از "موسسه فناوری ماساچوست"(Massachusetts Institute of Technology) و دکترا را از "دانشگاه کمبریج"(University of Cambridge) گرفته است.

بویس در حال حاضر استادیار "دانشگاه کلمبیا"(Columbia University) است.

کریس بویس جریان‌های دانه‌ای چند فازی را بررسی می‌کند. جریان‌های دانه‌ای چند فازی یک ویژگی در علم فیزیک است که در بلایای طبیعی، مانند جریان گِل یا گِل‌شار و سونامی کاربرد دارد.

 بویس از یک رویکرد میان‌رشته‌ای و غیر معمول مانند ام.آر.آی برای بررسی راکتورهای شیمیایی استفاده کرد. وی پس از بررسی‌هایی که انجام داد، دریافت می‌توان از این روش در معدن، آمادگی برای بلایای طبیعی و داروها استفاده کرد.

 

۵. "کوین چن"(Kevin Chen)

"کوین چن" (Kevin Chen) ۲۹ ساله و دارای مدرک کارشناسی از "دانشگاه کرنل"(Cornell University) ایالات متحده آمریکا است. وی مدرک کارشناسی ارشد و دکترای خود را از "دانشگاه هاروارد"(Harvard University) اخذ کرده است. چن در حال حاضر دانشجوی مقطع فوق دکترا دانشگاه هاروارد است.

کوین چن ربات‌هایی به اندازه حشرات را طراحی کرده است. در میان پروژه‌های او، یک ربات کوچک است که می‌تواند بر روی زمین و در آب راه برود و به آب بیافتد و سپس دوباره از آب بیرون آید. اکنون نیز او بر روی ربات‌های کوچکی کار می‌کند که بتوانند پرواز کنند تا بتوان از آنها برای انجام عملیاتی مانند جستجو و نجات در یک فاجعه طبیعی استفاده نمود.

 

۶. "لورین کرافورد"(Lorin Crawford)

"لورین کرافورد" (Lorin Crawford) ۲۸ ساله و دارای مدرک کارشناسی از "دانشگاه کلارک آتلانتا"(Clark Atlanta University) است. وی مدرک کارشناسی ارشد و دکترای خود را از "دانشگاه دوک"(Duke University) اخذ کرده است. در حال حاضر وی استایار "دانشگاه براون"(Brown University) ایالت متحده آمریکا است.

کراوفورد بیشتر به مطالعه در زمینه ژنتیک و آمار می‌پردازد. وی در آزمایشگاه خود الگوریتم‌های یادگیری ماشینی را توسعه می‌دهد. این الگوریتم‌ها دانشمندان را قادر می‌سازد تا تعاملات پیچیده ژنتیکی و اختلالات ژنتیکی را بهتر درک کنند.

 

۷. "مارک گرودن"(Mark Groden)

"مارک گرودن"(Mark Groden) ۲۸ ساله است. وی موفق به اخذ مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا از "دانشگاه میشیگان"(University of Michigan)  شده است.

هنگامی که مارک گرودن ۱۶ ساله بود، به آزمایشگاه نیروی هوایی ایالات متحده در کیس وسترن پیوست و در آنجا موفق به توسعه یک پهپاد شد. اکنون او مدیر عامل شرکت "SkyRyse" است و در حال حاضر نیز بر روی توسعه بالگردهای خودران کار می‌کند. به گفته‌ وی این بالگرد می‌تواند وسیله حمل و نقل خوبی برای موارد اضطراری و حتی انتقال مسافران باشد.

 

۸. "هسینی جایاتیلاکا"(Hasini Jayatilaka)

"هسینی جایاتیلاکا"(Hasini Jayatilaka) ۲۸ ساله است و مدرک کارشناسی و دکترای مهندسی شیمی و مهندسی زیست ملکولی  از "دانشگاه جانز هاپکینز" (Johns Hopkins University) آمریکا دارد. وی در حال حاضر دانشجوی مقطع فوق دکترا در "دانشگاه استنفورد" است.

جایاتیلاکا یک "مسیر نشانه‌گذاری"(signaling pathway) را کشف کرد که سلول‌های سرطانی درون بدن را که متاستاز می‌کنند، کنترل کرده و مسیر آنها را مسدود می‌کند. این امر به توسعه درمان‌های جدیدی که در آن از رشد و متاستاز تومور جلوگیری می‌شود، منجر خواهد شد. متاستاز(Metastasis)، دگرنشینی یا فراگُستری، به گسترش و مهاجرت سلول‌های سرطانی از یک بافت به بافت‌های دیگر، گفته می‌شود. به این نوع تومورها، تومورهای دگرنشین نیز گفته می‌شود.

 

۹. "جاکلین کیمی"(Jacqueline Kimmey)

 "جاکلین کیمی"(Jacqueline Kimmey) ۲۹ ساله است. وی دارای مدرک کارشناسی رشته میکروبیولوژی، ایمنی‌شناسی و ژنتیک ملکولی از "دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس"(University of California) و مدرک دکترا از "دانشگاه واشنگتن در سن‌لوئیس"(Washington University in St. Louis) است. در حال حاضر نیز کیمی دانشجوی مقطع فوق دکترا "دانشگاه کالیفرنیا، سن دیه‌گو"(University of California, San Diego) است. در مقطع فوق دکترا وی به مطالعه درباره پاسخ نوتروفیل و ماکروفاژها به پاتوژن‌های باکتری و اینکه چگونه این پاسخ‌ها بر پیشرفت بیماری تاثیر می‌گذارد، میپردازد. 

ژاکلین کیمی به مطالعه این موضوع که چرا پاسخ‌های ایمنی بدن افراد مختلف برای انواع مختلف عفونت‌ها متفاوت است، می‌پرداخت و این امر منجر به کشف مکانیسم‌های جدیدی در درک عملکرد التهاب و نحوه انتقال سل به بدن شد.

 

۱۰. "دنیل نویس"(Daniel Nevius)

"دنیل نویس"(Daniel Nevius) ۲۹ ساله است. وی دارای مدرک کارشناسی و دکترا از "دانشگاه هاروارد"(Harvard University) و مدرک کارشناسی ارشد از "دانشگاه کمبریج"(University of Cambridge) است.

"دنیل نویس" یکی از بنیانگذران شرکت فضایی(Analytical Space) است.

در این شرکت فضایی شبکه‌های کوچک مبتنی بر ماهواره‌های لیزری برای ساخت زیرساخت‌های بهتر و سریع‌تر برای ارتباطات ماهواره‌ای توسعه داده می‌شوند. این شرکت نخستین ماهواره آزمایشی خود را به مدار فرستاده است.

 

۱۱. "گیتانجالی رائو"(Gitanjali Rao)

"گیتانجالی رائو"(Gitanjali Rao) یک دانش آموز ۱۲ ساله است. وی جوان‌ترین دانشمند ایالت کلرادو آمریکا است. خانواده او سهم عظیمی در پیشرفت علمی وی دارند و همیشه از او حمایت می‌کنند. او در مدرسه STEM School Highlands Ranch آمریکا به تحصیل می‌پردازد. وی علاقه دارد در آینده در رشته ژنتیک و همه‌گیرشناسی "موسسه فناوری ماساچوست" تحصیل کند.

"گیتانجالی رائو" دوازده ساله در سال ۲۰۱۷ موفق به دریافت جایزه "چالش جوانترین دانشمند"(Young Scientist Challenge) و جایزه نقدی به مبلغ ۲۵ هزار دلار برای دستگاه تشخیص سرب شد. دستگاه مذکور با کمک یک برنامه تلفن همراه، قادر به تشخیص سرب در آب است. او در حال حاضر برای تجاری کردن دستگاه خود تلاش می‌کند. ایده این اختراع زمانی که اخبار مربوط به "بحران آب شهر فلینت" را مشاهده می‌کرد، به ذهن او خطور کرد.  وی همچنین در سپتامبر سال ۲۰۱۸ موفق به دریافت جایزه "سازمان حفاظت از محیط زیست ایالات متحده آمریکا"(Environmental Protection Agency) شد. پایگاه خبری "گیزمودو" وی را به عنوان "تنها فرد قهرمان ساکن زمین"(most heroic earthlings) معرفی کرد. رائو ایده خود را در کنفرانس"۲۰۱۸ MAKERS" ارائه کرد و در آن کنفرانس نیز موفق به دریافت جایزه ۲۵ هزار دلاری شد. گفتنی است رائو سال ۲۰۱۸ طی همایش جهانی تد نیز کنفرانس داشته است. تِد(TED) مخفف Technology, Entertainment, Design یک مجموعه همایش جهانی است که توسط بنیاد Sapling که سازمانی غیرانتفاعی خصوصی است، با شعار «ایده‌ها ارزش گسترش دارند»، برگزار می‌شود.

 

۱۲. "اسکات تن" (Scott Tan)

"اسکات تن"(Scott Tan) ۲۵ ساله است. وی دارای مدرک کارشناسی از "دانشگاه پومونا"(Pomona College) است. او مدرک کارشناسی ارشد و دکترای خود را از "موسسهٔ فناوری ماساچوست"(Massachusetts Institute of Technology) است.

اسکات تن یک سیناپس مصنوعی ساخته شده از مواد تک بلورین را برای توسعه "رایانه‌های نرومورفیک"(neuromorphic computers) ساخته است. رایانه مذکور دارای سیستم سخت افزاری است که ساختار مغز انسان را تقلید می‌کند. هدف او ساخت یک سیستم کامپیوتری الهام گرفته از مغز است.

 

۱۳. "اوین تنگ"(Ewin Tang)

"اوین تنگ"(Ewin Tang) ۱۸ ساله است. وی دارای مدرک کارشناسی از "دانشگاه تگزاس در آستین"(University of Texas at Austin) است. در حال حاضر نیز وی دانشجو مقطع دکترا "دانشگاه واشنگتن"(University of Washington) است.

اوین تانگ در سن ۱۸ سالگی یک روش محاسباتی را توسعه داد و در آن درباره "یک الگوریتم کوانتومی" نیز توضیحاتی داد. با روشی که وی توسعه داد می‌توان بعضی مشکلات خاصی که در رایانه‌های معمولی رخ می‌دهد را خیلی سریع همانند رایانهٔ کوانتومی حل کرد. رایانهٔ کوانتومی ماشینی است که از پدیده‌ها و قوانین مکانیک کوانتوم مانند برهم نهی(Superposition) و درهم تنیدگی(Entanglement) برای انجام محاسباتش استفاده می‌کند. کامپیوترهای کوانتومی با کامپیوترهای فعلی که با ترانزیستورها کار می‌کنند تفاوت اساسی دارند. ایده اصلی که در پس کامپیوترهای کوانتومی نهفته این است که می‌توان از خواص و قوانین فیزیک کوانتوم برای ذخیره‌سازی و انجام عملیات روی داده‌ها استفاده کرد.

 

۱۴. "اندی کاه پینگ تای"(Andy Kah Ping Tay)

"اندی کاه پینگ تای"(Andy Kah Ping Tay) ۲۸ ساله است. وی دارای مدرک کارشناسی از "دانشگاه ملی سنگاپور"(National University of Singapore) و مدرک دکترا از "دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس"(University of California, Los Angeles) است. وی در حال حاضر دانشجوی مقطع دکترای "دانشگاه استنفورد" (Stanford University) است.

اندی تای علاقه‌مند به نیروهای بیومکانیکی که سلول‌های بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهند، است. این امر او را به توسعه درمان درد مزمن، که میلیونها نفر از مردم سراسر جهان را تحت تاثیر قرار داده، نزدیک کرد.

در نهایت او توانست یک ژل مغناطیسی را توسعه دهد که ژل مذکور می‌توانست درد را بدون استفاده از دارو یا سایر روش‌های تهاجمی درمان کند.

از "درد مزمن"(Chronic pain) با عناوین دیگری از قبیل درد سوزشی کند، درد مبهم، درد ضربان دار و درد تهوع‌آور نیز یاد می‌شود. درد مزمن پس از یک ثانیه یا بیش از آن حس گردیده و سپس به آهستگی طی چند ثانیه و گاهی حتی تا دقایقی بعد افزایش می‌یابد. منشا درد مزمن می‌تواند نوروژنیک، نوسیسپتیو، روانی یا ناشناخته باشد؛ همچنین این نوع از درد می‌تواند دوره‌ای، مداوم یا حتی ترکیبی از هر دو باشد.

برخلاف درد حاد، درد مزمن معمولا سودمند واقع نمی‌گردد و کاهش کیفیت زندگی، تقلیل توانایی‌های کارکردی و همچنین تضعیف سلامت روح و روان، روابط میان فردی و وضعیت مالی را در پی خواهد داشت. علاوه بر این‌ها، درد مزمن می‌تواند تغییرات اشتهاء، اختلال خواب، کند شدگی روانی–حرکتی، کج خلقی، اجتماع زدگی و همچنین افسردگی را به دنبال داشته باشد.

 

۱۵. "هیونوو یاک"(Hyunwoo Yuk)

"هیونوو یاک"(Hyunwoo Yuk) ۲۹ ساله است. وی دارای مدرک کارشناسی از "موسسه علم و فناوری کره "(Korea Advanced Institute of Science and Technology) و کارشناسی ارشد "موسسه فناوری ماساچوست"(Massachusetts Institute of Technology)

"هیونوو یاک" در مطالعه اخیر بر توسعه هیدروژل و دیگر مواد نرم افزاری برای کاربردهای متمرکز شده است. این مواد رفتار مشابه با بافت حیوانی دارند و این موضوع نیز آنها را یک ماده خوب برای ساخت اندام ساختگی و سایر ابزار پزشکی می‌سازد.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

علی۶۹۲۶۲۵۰۷:۵۲:۰۳ ۱۳۹۷/۱۰/۵
حیف این افراد که به خاطر خشک مغزی یه عده باید از ایران برن
ناشناس۶۹۲۹۰۷۱۱:۳۴:۴۷ ۱۳۹۷/۱۰/۵
این حالا چه ربطی به خشک مغزی داره. امریکا بهترین فضا و امکانات نرم افزاری وسخت افزاری را داره به همی دلیل این افراد از سراسر جهان به اون کشور جذب میشن.
ناشناس۶۹۳۵۴۵۱۷:۵۶:۳۰ ۱۳۹۷/۱۰/۵
فقط یکیشون ایرانیه. بجای غر زدن متن خبر رو بادقت بخون.
ناشناس۶۹۲۶۴۷۰۸:۱۸:۵۷ ۱۳۹۷/۱۰/۵
رتبه اول تولید علم و ثبت اختراعات در دانشگاههای ماست اینا احتمالا دزدیدن از ما
seyed jazayeri۶۹۲۶۴۹۰۸:۲۰:۲۶ ۱۳۹۷/۱۰/۵
با سلام چه جالب همه تصحیل کرده آمریکا و مقیم این کشور هستند معلوم میوشند نسل این دهه هم در دستان آمریکا میباشد فارغ از نژاد رنگ و یا مذهب و ملیت
ناشناس۶۹۲۷۴۳۰۹:۲۹:۲۶ ۱۳۹۷/۱۰/۵
یکی از سیاستهای امریکاییا جزب نخبه های دنیاست
ناشناس۶۹۲۸۶۲۱۱:۱۰:۰۴ ۱۳۹۷/۱۰/۵
خبر رو یکبار دیگه بخونید: "لیست ۳۰ جوان آمریکایی و کانادایی". انتظار داشتید مقیم کجا باشن؟
لیلا۶۹۲۶۹۶۰۸:۵۷:۵۰ ۱۳۹۷/۱۰/۵
متاسفانه این ها لقمه های خوبی برای امریکا هستند و خوب در خدمت آمریکا دوشیده می شوند.
ناشناس۶۹۲۷۳۹۰۹:۲۸:۰۶ ۱۳۹۷/۱۰/۵
حالا اگه اون ایرانی حجاب می داشت عمرا اگه به این موضوع می پرداختین
ناشناس۶۹۳۳۲۶۱۵:۱۰:۵۳ ۱۳۹۷/۱۰/۵
اون آدم رو همین نوع طرز فکر تو فرستاده اونور آب
ناشناس۶۹۲۷۵۰۰۹:۴۰:۴۲ ۱۳۹۷/۱۰/۵
سلام همه زیر 30 سالن آونها به جوانهاشون چه بهایی میدن ما چه بهایی
دکتر۶۹۲۸۱۴۱۰:۳۴:۴۲ ۱۳۹۷/۱۰/۵
گوگل اسکولار من سایتیشنش کمتر از مصطفی زاده نیست ولی چون داخل ایرانم کسی قدر مارو نمیدونه
ناشناس۶۹۳۳۲۵۱۵:۰۹:۲۴ ۱۳۹۷/۱۰/۵
گوگل اسکولار برای ما جهان سومی‌هاست. گوگل اسکولار مریم میرزاخانی هم احتمالا از شما پایین‌تره. اما مرحوم میرزا خانی یک ستاره جهانی بود.
ناشناس۶۹۳۷۳۳۲۰:۵۲:۴۳ ۱۳۹۷/۱۰/۵
فقط گوگل اسکولار ملاک نیست. شما با اون رتبه بالای گوگل اسکولار و اچ ایندکس و ای10 ایندکس و مقاله های ای اس ای بفرمایید چقدر به رونق کشور کمک کردین؟
ناشناس۶۹۳۰۹۱۱۳:۱۰:۵۸ ۱۳۹۷/۱۰/۵
آنوقت ما دانشجویانمان را بدلیل عدم مدیریت و عدم درک ارزش انسانی و علمی ، در اتوبوس به کشتن میدهیم.
هماد۶۹۳۳۷۸۱۵:۲۸:۴۷ ۱۳۹۷/۱۰/۵
اونوقت ما اسمون و ریسمون را به هم می بافیم
نجیب۶۹۳۶۸۳۱۹:۴۷:۳۲ ۱۳۹۷/۱۰/۵
خدا شفات بده. تو آمریکا سالانه چهل هزار نفر اعم از دانشجو غیر دانشجو فقط بخاطر حمل سلاح دارند کشته میشوند.

پربحث‌های دیروز

 1. عباس عبدی: دلیل میزان اندک مشارکت، فقط وجود رد صلاحیت‌ها نیست

 2. دست ها یا دستکش ها؛ کدام را باید بشوییم؟!

 3. نظرات برگزیده مخاطبین الف: کاهش مشارکت مردم در انتخابات یک هشدار بود/ باید ببینیم کرونا چه تاثیری بر جنگ آمریکا و چین می‌‌گذارد/ مردم از بازی اصلاح‌طلب و اصولگرا خسته شده‌اند

 4. وزیر بهداشت: هفته آینده با پیک بیماری کرونا مواجه هستیم

 5. ۳۸۸ مبتلا و ۳۴ فوتی کرونا در کشور/ درخواست والدین؛ تعطیلی مدارس است

 6. روسیه: سربازهای کشته شده ترکیه در صفوف تروریست‌ها بودند

 7. تعداد بیماران کرونا در گیلان رو به افزایش است /بیمارستا‌های استان از حداقل امکانات هم برخوردار نیست

 8. اعتراف ترامپ به احتمال وخامت اوضاع ناشی از ویروس کرونا در آمریکا

 9. العربی الجدید خطاب به کشور‌های عربی: اختلافات سیاسی را کنار بگذاریم و به ایران کمک کنیم

 10. چمران: شکست ژنرال‌های اصلاح طلب ناشی از عملکرد این جریان بود

 11. ۲۰ هزار کیت تشخیص کرونا از چین وارد ایران شد

 12. صدور دستورالعمل تعیین نحوه افزایش حقوق و مزایای کارمندان قراردادی + جزئیات

 13. تکذیب خبر درگذشت دختر فوتسالیست براثر کرونا / الهام شیخی: من زنده ام +عکس

 14. اتحادیه میوه و سبزی تهران: قیمت‌ها افسار گسیخته‌اند

پربحث‌های هفته

 1. درباره کاهش مشارکت مردم در انتخابات مجلس

 2. چه کسانی در انتخابات مجلس شرکت نکردند 

 3. نتایج رسمی اولیه از شمارش آرای تهران / صدرنشینی قالیباف؛ با بیش از ۱۱۴۵۳۵۰ رای

 4. چرا می‌گویند ویروس کرونا سلاح بیولوژیک آمریکا است؟!

 5. یک بازنده مطلق و یک برنده با نمره ناپلئونی در تهران

 6. عباس عبدی: دلیل میزان اندک مشارکت، فقط وجود رد صلاحیت‌ها نیست

 7. عصبانیت فتاح از سوال مجری تلویزیون درباره آزادراه تهران-شمال

 8. کمترین میزان مشارکت در انتخابات مجلس مربوط به کدام دولت‌هاست؟

 9. لطفا از پرسش‌های مردم عصبانی نشوید...

 10. رژیم‌های منطقه با کرونا ویروس چه می‌کنند؟!

 11. کرونا و سرانجام اختلاف درباره اعمال محدودیت در بقاع متبرکه

 12. چرا به چنین نامزدهایی رای می‌دهیم؟

 13. اعلام میزان آرای نامزدهای انتخابات مجلس از تهران +جدول

 14. تاجگردون برای سومین بار به مجلس راه یافت

 15. آخرین اخبار از کرونا/گزینه‌های ریاست مجلس یازدهم/ تحلیل فیاض از تفاوت مجلس لاریجانی با قالیباف/ توکلی: نمایندگان هدف دام شبکه‌های سازمان یافته فساد و تباهی‌اند

 16. احمد توکلی خطاب به نمایندگان منتخب: با پیوستن به پویش مجلس ضدفساد و شفاف از بروز فسادهای احتمالی جلوگیری کنید

 17. یک پیشنهاد به وزارت بهداشت درباره آمار فوتی‌های کرونا 

 18. روزنه‌های روابط ایران و غرب و افسانه پتروس فداکار هلندی‌ها !

 19. پیروزی فهرست وحدت با سرلیستی قالیباف در تهران/ انتقاد تند قوچانی از عارف/كرونا سياسی نيست

 20. عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی: قرنطینه را شروع نکنیم این ویروس سونامی‌وار پیش می‌رود

 21. حریرچی (معاون وزیر بهداشت) کرونا گرفت

 22. وزیر بهداشت: از ۲۸۵ مورد مشکوک به کرونا فقط نتیجه آزمایش ۱۸ نفر مثبت بوده است

 23. علل کاهش مشارکت مردم در انتخابات/ منشا کرونا در ایران مشخص شد/ از اصولگرایان در مجلس چه انتظاری می‌رود؟

 24. سخنگوی وزارت بهداشت: کرونا در کشور در حال مهار و مدیریت است/ افزایش مراکز تشخیص بیماری در کشور

 25. دست ها یا دستکش ها؛ کدام را باید بشوییم؟!

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. کرونا و سرانجام اختلاف درباره اعمال محدودیت در بقاع متبرکه

  2. یک پیشنهاد به وزارت بهداشت درباره آمار فوتی‌های کرونا 

  3. عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی: قرنطینه را شروع نکنیم این ویروس سونامی‌وار پیش می‌رود

  4. حریرچی (معاون وزیر بهداشت) کرونا گرفت

  5. وزیر بهداشت: از ۲۸۵ مورد مشکوک به کرونا فقط نتیجه آزمایش ۱۸ نفر مثبت بوده است

  6. سخنگوی وزارت بهداشت: کرونا در کشور در حال مهار و مدیریت است/ افزایش مراکز تشخیص بیماری در کشور

  7. دست ها یا دستکش ها؛ کدام را باید بشوییم؟!

  8. بوسیدن و لمس ضریح مطهر در شرایط کنونی

  9. طلاب قم لباس سفید پوشیدند/ جهاد در فضایی شبیه جبهه

  10. پیک چرخه کرونا و تلاش های کم اثر وزارت بهداشت/ پیشگیری بهترین راه حل است اما اقدامات کافی نیست

  11. ابتلای ۲۸ نفر به کرونا در کشور/ ۵ نفر جان باختند

  12. ۳۸۸ مبتلا و ۳۴ فوتی کرونا در کشور/ درخواست والدین؛ تعطیلی مدارس است

  13. ابتلای ۹۵ نفر به بیماری کرونا در کشور / فوتی‌ها ۱۵ نفر شدند

  14. واکنش دبیر شورای عالی امنیت ملی به اظهارات امیرآبادی فراهانی

  15. مداح معروف به دلیل ابتلا به کرونا در دوبی بستری شد

  16. تعداد بیماران کرونا در گیلان رو به افزایش است /بیمارستا‌های استان از حداقل امکانات هم برخوردار نیست

  17. تعداد مبتلایان به ویروس کرونا به ۱۳۹ نفر افزایش یافت/ شمار فوت‌شدگان به ۱۹ نفر رسید

  18. ماسک سیاست بر چهره رفتارهای زشت اجتماعی

  19. روح‌الله زم: اعلام زمان و مکان عملیات‌های سوریه به ویژه تردد‌های حاج قاسم جزء ماموریتم بود/ افسر سرویس جاسوسی گفت از جایگاه آمدنیوز لذت می‌برم

  20. افزایش شمار مبتلایان ایرانی ویروس کرونا به ۴۳ نفر / ۸ نفر جان باختند

  21. محسن هاشمی خود را قرنطینه کرد

  22. زاکانی: گمانه‌زنی‌های کرونایی در کشور آسیب‌زاست/ فقط ۹ مورد فوتی‌های قم کرونا مثبت بوده‌اند

  23. وزیر بهداشت: هیچ آمار مثبتی از کرونا را از مردم پنهان نمی‌کنیم

  24. روایت نیویورک تایمز از لجبازی ترامپ با کرونا

  25. نتیجه تست کرونای آیت‌الله شبیری زنجانی اعلام شد

  آخرین عناوین