بازار مسکن در انتظار مصونیت از دستبرد سوداگران

گروه اقتصادی الف،   3971002113 ۱۵ نظر، ۴ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
بازار مسکن در انتظار مصونیت از دستبرد سوداگران

رشد قیمت مسکن در یک سال باعث شد، تا مالیات بر عایدی مسکن بیش از پیش ضروری به نظر برسد، اما سنگ‌اندازی‌ها در بررسی این طرح در مجلس و عدم راه‌اندازی سامانه ملی املاک و اسکان در وزارت راه اجرای این طرح را سخت و دشوار کرده است. 

اکثر کارشناسان بر این باور هستند که تصویب و اجرای طرح مالیات بر عایدی سرمایه در بخش املاک (CGT) می‌تواند از ورود سفته بازان و سوداگران به بخش مسکن بکاهد و منجر به کاهش و واقعی شدن قیمت مسکن شود، بنابراین آنان معتقدند، در صورت تصویب و اجرای این طرح، می‌توان بازار مسکن را از دستبرد سوداگران و سودجویان در امان نگه داشت. 

براساس این طرح که هنوز در میان بررسی دو کمیسیون عمران و اقتصاد در رفت و آمد است و به تصویب مجلس شورای اسلامی نرسیده هر نوع نقل و انتقال قطعی زمین، املاک و مستغلات با کاربری‌های مسکونی، اداری و تجاری که پس از تاریخ اجرای این قانون خریداری (به انتقال گرفته) شوند، مشمول «مالیات بر عائدی سرمایه» خواهد شد و نرخ این مالیات در سال اول اجرا ۵ درصد، در سال دوم ۱۰ درصد، در سال سوم ۱۵ درصد و از سال چهارم به بعد ۲۰ درصد عائدی ملک یعنی مابه‌التفاوت قیمت خرید و فروش خواهد بود. البته در این طرح تولیدکنندگان و مصرف کنندگان واقعی مسکن از پرداخت مالیات معاف شده‌اند. 

در گزارش منتشر شده مرکز آمار ایران مشخص شده است که در فاصله زمانی ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۵ حدود ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار واحد مسکونی در کشور تولید شده اما تنها ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار خانوار صاحب مسکن ملکی شده‌اند، یعنی به عبارتی ۷۷ درصد (سه چهارم) مسکن تولید شده در این بازه زمانی برای فعالیت‌های سوداگرانه بوده است. این در حالی است که در فاصله زمانی ۱۳۵۵ تا ۱۳۶۵ حدود ۸۰ درصد مسکن تولید شده را خانوارها با هدف مصرف واقعی خریداری کرده‌اند. 

به عبارتی این آمار نشان می‌دهد که علاوه بر آنکه با کمبود مسکن در سراسر کشور مواجه هستیم، به دلیل نبود سازوکار مناسب مالیاتی به ویژه مالیات بر عایدی سرمایه و همچنین عدم پایه‌ریزی سامانه ملی املاک و اسکان کشور موضوع تبصره ۷ ماده ۱۶۹ مکرر اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم مصوب ۱۳۹۴ مجلس شورای اسلامی از سوی وزارت راه و شهرسازی برای اجرای مالیات بر خانه‌های خالی، ۲.۶ میلیون خانه خالی در کشور، توازن را در این بخش بر هم زده است. 

بررسی‌های آماری نشان می‌دهد، حمایت از تولید مسکن به تنهایی کافی نبوده و نیازمند سازوکار مالیاتی برای حذف سوداگری از بازار مسکن نیز هستیم. 

به گفته محمدرضا رضایی کوچی رئیس کمیسیون عمران مجلس، کشور در حال حاضر با کمبود ۴ میلیون واحد مسکونی مواجه است، بنابراین کمبود مسکن از یک‌سو و نبود ساز و کارهای مالیاتی برای جلوگیری از ورود نکردن سوداگران به بخش مسکن دست به دست هم داده، تا بخش مسکن به یک بخش کاملا آسیب پذیر تبدیل شود. 

بنابراین گزارش، بسیاری از کارشناسان و سیاست‌گذاران مسکن معتقدند یکی از مشکلات فعلی بخش مسکن، کمبود واحد مسکونی مصرفی است، با این حال برخی دیگر با اشاره به آمار منتشره از سوی مرکز آمار ایران در مورد تعداد واحدهای مسکونی موجود در کشور، مشکل فعلی این بازار را علاوه بر کمبود واحد مسکونی، عدم مدیریت واحدهای موجود در باره نحوه تخصیص آن به متقاضیان می‌دانند؛ به گونه‌ای که بخش عمده‌ای از مالکان، خانوارهایی هستند که یک واحد مسکونی مصرفی دارند و درصد بسیار محدودی نیز مالکانی هستند که تعداد زیادی واحد مسکونی با هدف انجام معاملات سرمایه‌ای در اختیار دارند. 

به هر سوی این اتفاق به دلیل عدم وجود بانک اطلاعاتی و عدم راه‌اندازی سامانه ملی املاک و اسکان کشور از سوی وزارت راه و شهرسازی در حدود ۳ سال گذشته (تبصره ۷ ماده ۱۶۹ مکرر اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم مصوب ۱۳۹۴) رخ داده است. 

سامانه‌ای که با استفاده از آن، علاوه بر امکان اخذ مالیات بر خانه‌های خالی، امکان اخذ مالیات بر عایدی مسکن و حذف سوداگران از این بخش وجود داشت؛ نتیجه اجرای اخذ این دو نوع مالیات به خصوص مالیات بر عایدی سرمایه در بخش املاک، امکان بازارپذیر کردن این تعداد واحد مسکونی و تبدیل آن به بخش مصرفی را هم فراهم می‌کرد. 

پس با این حساب اگر دولت و وزارت راه و شهرسازی از عرضه مسکن حمایت کنند و ساخت و ساز در کشور بار دیگر رشد پیدا کند تا زمانی که بازار سوداگرانه مسکن کنترل نشود، امکان توانمند شدن خانوارها برای خرید مسکن مصرفی و کاهش قیمت‌ها در این بازار وجود ندارد. 

مرکز پژوهش‌های مجلس نیز در گزارشی کارشناسی به بررسی طرح الحاق یک ماده (ماده واحده) به قانون مالیات‌های مستقیم متشکل بر ۱۰ تبصره پرداخته که از سوی نمایندگان مجلس به هیئت رئیس تقدیم و به صورت عادی در دستور کار کمیسیون‌های اقتصادی به عنوان کمیسیون فرعی (که به تصویب رسید) و کمیسیون عمران به عنوان کمیسیون اصلی قرار گرفته است. در صورت تصویب این طرح در کمیسیون عمران، به زودی در صحن مجلس بررسی خواهد شد. 

این گزارش، مالیات بر عایدی املاک و مسکن را جزئی از مالیات بر عایدی سرمایه می‌داند که در بسیاری از کشورهای پیشرفته در حال اجراست. براساس اعلام مرکز پژوهش‌های مجلس، مالیات بر عایدی مسکن به مالیاتی گفته می‌شود که به رشد مسکن تفاضل قیمت خرید و فروش ملک اخذ می‌شود. 

در این گزارش ادعا شده که درآمد مالیات بر عایدی مسکن از مالیاتی که از بخش‌های تولیدی حتی تولید مسکن گرفته می‌شود، بسیار بیشتر خواهد بود، به عبارت دیگر به دلیل ریسک پایین سوداگری در بخش مسکن و از سوی دیگر ریسک بالای سرمایه‌گذاری در بخش‌های تولیدی، سرمایه‌ها به سمت فعالیت‌های سوداگرانه در بخش املاک سوق داده می‌شود. بنابراین اخذ مالیات از این عایدی، می‌تواند از گسیل سرمایه‌ها و نقدینگی در بازارهای سوداگرانه املاک و در نتیجه افزایش قیمت‌ها جلوگیری کند. 

گزارش کارشناسی مرکز پژوهش‌های مجلس می‌گوید: از سال ۱۳۷۱ تا ۱۳۹۴ قیمت زمین در تهران ۱۲۸ برابر، قیمت مسکن ۸۸ برابر و اجاره بها ۱۰۶ برابر رشد داشته است. این در حالی است که طی همین بازه زمانی ارزش کالاهای مصرفی رشد ۶۷ برابری داشته است. به بیان دیگر عایدی زمین در این مدت ۲ برابر عایدی کالاهای مصرفی و عایدی مسکن ۱.۴ برابر این کالاهاست. 

مالیات قیمت مسکن را کاهش می‌دهد 

افشین پروین‌پور کارشناس سیاست‌گذاری مسکن در مورد تاثیر اجرای مالیات بر عایدی بر قیمت مسکن گفت: اجرای مالیات بر عایدی مسکن در کوتاه‌مدت هم می‌تواند موثر باشد، چراکه هر سیاست اعلامی در حوزه اقتصاد یک اثر روانی دارد. 
وی افزود: وقتی این موضوع در دولت نهم مطرح شد که قرار است چنین کاری اجرا شود، ۱۰ درصد قیمت مسکن کاهش یافت؛ هر چند در همان سال‌ها هم اجرا نشد، اما اثر روانی آن باعث شد که قیمت مسکن ۱۰ درصد کاهش یابد. 

پروین‌پور ادامه داد: این سیاست هم اثر کوتاه‌مدت و هم میان‌مدت و بلندمدت خواهد داشت و کاملاً هم می‌تواند موثر باشد، چون یک دورنمایی برای اقتصادی ترسیم می‌کند که سوداگری در بخش املاک و مستغلات سودی نخواهد داشت و این باعث می‌شود، عده زیادی سرمایه‌های خود را از این بازار خارج می‌کنند.وی افزود: این برنامه می‌تواند یک سیاست موثر و راهگشایی برای مهار حباب‌های قیمت مسکن و سوداگری‌ها باشد. 

کنترل قیمت‌ها در بازار مسکن 

مهدی غلامی کارشناس مسکن تصویب طرح مالیات بر عایدی سرمایه را گام مهمی برای تنظیم بازار مسکن دانست و گفت: در حالی که امیدوار به تغییر سیاست‌های کلان وزارت راه و شهرسازی در راستای افزایش تولید و عرضه مسکن هستیم، تصویب و اجرای این طرح نیز می‌تواند با کاهش انگیزه‌های سوداگرانه در بازار مسکن، افزایش شدید قیمت‌ها در بازار مسکن را کنترل کند. 

این کارشناس اقتصادی در پاسخ به این سوال که آیا اجرای مالیات بر عایدی املاک مانع ورود نقدینگی به سمت تولید مسکن نخواهد شد،گفت: ماجرا از این قرار است که در شرایط کنونی، به دلیل عدم اجرام مالیات‌های تنظیمی، خرید و فروش مسکن، سود بسیار بیشتری از تولید مسکن دارد. بنابراین افراد ترجیح می‌دهند سرمایه‌های خود را به جای تولید مسکن به سمت خرید و فروش و بعضا سفته بازی و سوداگری در این بازار سوق دهند. در نتیجه تولید و عرضه مسکن در پایین ترین حد خود در سال‌های اخیر رسیده است. 

غلامی با اشاره به اینکه آمارها از کاهش ۵۰ درصدی تولید مسکن در سال‌های ۹۲ تا ۹۶ نسبت به سال‌های قبل از خود حکایت دارد، افزود: این رکود تولید مسکن تاثیر خود را در کل اقتصاد کشور گذاشته است، زیرا رونق تولید مسکن می‌تواند بسیاری از صنایع دیگر را به حرکت در آورد. بنابراین رکودی که بعضی از نمایندگان مجلس آن را نتیجه اجرای مالیات بر عایدی سرمایه می‌دانند، اکنون اتفاق افتاده است و اگر این مالیات اجرا نشود، این رکود سنگین‌تر هم خواهد شد. 
یا این تفاسیر میتوان گفت مالیات بر عایدی مسکن نوعی حرکت بر لبه تیغ است.

منبع:سیاست‌روز

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۶۸۸۷۸۵۱۴:۰۱:۲۸ ۱۳۹۷/۱۰/۲
تورم و اقتصاد را هرگز هیچ دولتی نمی تواند درست کند. دولت باید مدیریت ومساعدت نماید تا مردم افتصاد را بسازند.
ناشناس۶۸۹۵۸۷۰۰:۱۶:۳۱ ۱۳۹۷/۱۰/۳
خرید بیش از دو واحد مسکونی به نام یک فرد را ممنوع کنید . اگر واقعا میخواهید احتمار مسکن از بین برود
ناشناس۶۸۸۸۵۹۱۴:۳۸:۴۹ ۱۳۹۷/۱۰/۲
فکر می کنید که مالیاتها را فروشنده از جییش می پردازد؟؟ نه خیر، این مالیاتها را بر روی قیمت ملکش می کشد که این امر باعث گرانتر شدن قیمت مستغلات می شود. در کشور ما این یک اصل است که غنی، روز به روز غنی تر می شود و فقیر روز به روز فقیر تر.
مستاجر۶۸۸۸۶۱۱۴:۳۹:۱۰ ۱۳۹۷/۱۰/۲
ما باید خواب خونه دار شدنو ببینیم خیلی از همین مسئولین که باید قانونی چیزی تصویب کنن که خونه گرون نشه خودشون سوداگر و بساز بفروشن و گرون شدن خونه براشون از عسل شیرین تره ...خودشون خونه خالی دارن وایستادن گرونتر بشه بفروشن حالشو ببرن
محمد۶۸۸۸۹۲۱۴:۵۳:۴۲ ۱۳۹۷/۱۰/۲
سلام آقای وزیر که گفتند وام مسکن افزایش نمی یاید اوناییکه یکسال پول گذاشتن الان وامشون رسیده و با قیمت مسکن افزایش یافته و با این وام نمیشه خرید مسکن کرد تکلیفشون چی میشه؟
ناشناس۶۸۹۸۱۵۰۹:۰۳:۳۰ ۱۳۹۷/۱۰/۳
اگر افزایش وام قیمت خونه رو ببره بالا چی؟
ناشناس۶۸۸۹۰۸۱۵:۰۲:۵۵ ۱۳۹۷/۱۰/۲
تجربه نشان داده است که هرگز چنین طرحهایی نتیجه بخش نبوده و خود باعث افزایش قیمت میشود و تنها اثرش عقب افتادن افراد ضعیف تر جامعه از حق برخورداری مسکن شده و البته سود سرشاری عاید دولتها میگردد . بهتر است هرچند درصدکمتری از مردم عادی با همین منوال فعلی صاحبخونه میشوند ادامه پیدا کند تا که حسرت به دل نباشند و بیخودی باعث افزایش هزینه های ساخت نشده و در ضمن از فراری دادن سرمایه گذاران ساختمانساز هم جلوگیری کرد. بنابراین باید از مطرح شدن چنین طرحهایی که مضر هستند پرهیز کرد.
ناشناس۶۸۹۶۷۵۰۶:۴۰:۳۵ ۱۳۹۷/۱۰/۳
تجربه ی کی اینو میگه . تو اروپا داره اجرا میشه و خیلی جواب داده
ناشناس۶۸۸۹۱۳۱۵:۰۵:۱۴ ۱۳۹۷/۱۰/۲
کارشناس اینها هم کلاه برداره مرد حسابی افزایش مالیات را مگر به جز خریدار میده مالک میکشه روی ملک اینها قصدشان نابودی کل کشور است برای اثبات کارشان دوتا کارشناس م میارن تایید کنه مثل کارشناس بانک
ناشناس۶۸۸۹۳۵۱۵:۱۶:۵۹ ۱۳۹۷/۱۰/۲
بهتون اطمینان میدم که قیمت مسکن افزایش پیدا میکنه
ناشناس۶۸۹۰۵۳۱۶:۰۹:۰۵ ۱۳۹۷/۱۰/۲
کلا ساخت و ساز کسی نمیکنه و دیگر به صرفه نیست برای سرمایه دار همه دنبال دلالی میرن با صرفه تر است شما هم مالیات را بیشتر کنید که کلا تیر خلاص باشه برای مسکن
ناشناس۶۸۹۰۸۳۱۶:۲۵:۴۶ ۱۳۹۷/۱۰/۲
به به چه کارشناسایی داریم ما.دولت میخواد از ساخت و ساز هم مالیات یگیره جیبشو پر کنه کارشناس شما هم داره آسمون ریسمون میکنه که این کار باعث کاهش قیمت مسکن میشه.هم نویسنده هم کارشناس و هم خواننده و هر آدم با سواد و بیسوادی میدونه که سازنده مالیات رو میکشه رو قیمت ملک و میفروشه و باعث افزایش قیمت ملک میشه و نتیجتا باعث رکود و بیکاری میلیونها آدم خواهد شد.با تشکر از کارشناستون
ناشناس۶۸۹۱۵۷۱۷:۱۲:۱۱ ۱۳۹۷/۱۰/۲
هیچ قانونی در این مجالس وضع نشد که نفعی برای عامه مردم داشته باشد و مفید واقع شود واگر هم مفید بود در اجرا به اشکال برخورد و مجریان آن طوری قانون را اجرا کردند که مردم متضرر شدند! نگاهی به قانون مالیات بر ارزش افزوده بیاندازید. نه نام آن مناسب است ( در اصل نام آن باید مالیات بر مصرف باشد ) و طوری اجرا می شود که در چرخه تولید تا مصرف چندین بار ارزش افزوده محاسبه و در آخر مصرف کننده دو یا سه برابر قیمت اصلی باید بپردازد و فروشندگان نیز باید مالیات مضاعفی بابت این اجرای ناقص قانون بپردازند.
ناشناس۶۸۹۶۰۴۰۰:۲۶:۳۸ ۱۳۹۷/۱۰/۳
خیلی راحت میتوان با مالیات جلو دلالی مسکن گرفت کسانی که مخالفن ذینفع هستند..کافیه بر خونه های خالی مالیات سنگین بست...نه تنها مسکن به حسابهایی ک ده میلیارد پول دارند باید مالیات گرفت..با این کار سرمایه دار مجبور میشن سرمایه های خودشان به بورس یا تولیدی ببرند با این کارچرخه تولید میچرخه هم اشتغالزایی درست ومهمتر اینا تکلیف پولها مشخص میشه...
فقط در مورد عکس خبر۶۸۹۶۵۸۰۲:۵۰:۰۰ ۱۳۹۷/۱۰/۳
یادش بخیر فرشته چقدر قشنگ بود و چقدر پردرخت، الان حداقل نصف درخت های عکس فوق بریده شده و ساختمان شده متاسفانه...فکرکنم عکس 10-15 سال پیش است..این شهر برای ادامه حیات نیازمند افزایش فضای سبز است نه کاهش آن!!

پربحث‌های اخیر

 1. کشف طلا، دلار و ۳ کارت‌خوان با گردش مالی ده میلیاردی در دفتر زنگنه

 2. چرا خرمشهر، خرّم‌شهر نشد؟! / چه خوب که ممد نیست...

 3. خدمات یک مدرسه غیرانتفاعی لاکچری در تهران/ ۸۵ میلیون تومان برای اردوی سوئد و فرانسه؛ ۵ میلیون هم اردوی شیراز!

 4. زاکانی:‌ کسی که دو رئیس قوه را بیچاره کرده و دچار مشکل و مایه بدنامی قوه قضائیه شده را باید کنار گذاشت

 5. اولین زن یهودی در سنای آمریکا و میزبان ظریف کیست؟ + تصاویر

 6. علمای شيعه، یکی از پاسداران زبان فارسی

 7. نقوی‌حسینی: ظریف باید درباره محتوای دیدار با سناتور آمریکایی توضیح دهد

 8. چرا مذاکره با آمریکا سم است؟

 9. مراسم افطاری‌ای که هیچ‌گاه از خاطر روحانی پاک نخواهد شد

 10. هنر تغییر محاسبات

 11. «کسی که دو رئیس قوه را بیچاره کرده» کیست؟/ انتصاب معاون دفتر وزیر با مدرک راهنمایی/ نقد عطریانفر بر عملکرد اصلاح‌طلبان در سال ۸۸

 12. راغفر: اگر امروز دلار ۸۰۰۰ تومان شود مردم از ذوق به همین دولت رای می‌دهند!

 13. کشف ۹۶ بسته ۱۰۰ دلاری از خانه یک روستایی!

 14. دولت حزب اللهي و جوان

 15. مرعشی: مسیر انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ از ۹۸ می‌گذرد/ اصلاح‌طلبان از ضعف‌های دولت آسیب دیده‌اند

 16. کوتاه کردن دست دلالان از بازار خودرو موجب کاهش قیمت می‌شود

 17. جانشین فرمانده کل سپاه: ناو‌های آمریکایی کاملا تحت کنترل ما هستند

 18. مانتو، شلوار و لباس تولید خیرآباد ورامین با مارک های خارجی در بازار

 19. رئیس سازمان حمایت: مسئول قیمت گذاری خودرو ما هستیم/ ما به قیمت ۶۰ میلیونی پراید رضایت ندادیم

 20. اسامی نامزدهای ۳فراکسیون سیاسی مجلس برای انتخابات هیئت رئیسه/جدول

 21. طوفان در تهران  

 22. اعتراض شدید به اکران یک فیلم غیراخلاقی در جشنواره کن

 23. ۵۱ میلیون خانوار آمریکایی هزینه غذا و اجاره ندارند

 24. دلیل کسر مبالغ میلیونی از حقوق اردیبهشت فرهنگیان

 25. به بهانه‌ی بیلبورد سازمان فنی‌حرفه‌ای در فرودگاه یزد

پربحث‌های دیروز

 1. انبارلویی: تعجب می‌کنم آقای ظریف به چه دلیل دوباره مذاکره کرده/برجام را اجرایی نکنند، با آمریکایی‌ها حرفی نداریم

 2. کشف طلا، دلار و ۳ کارت‌خوان با گردش مالی ده میلیاردی در دفتر زنگنه

 3. چرا خرمشهر، خرّم‌شهر نشد؟! / چه خوب که ممد نیست...

 4. خدمات یک مدرسه غیرانتفاعی لاکچری در تهران/ ۸۵ میلیون تومان برای اردوی سوئد و فرانسه؛ ۵ میلیون هم اردوی شیراز!

 5. زاکانی:‌ کسی که دو رئیس قوه را بیچاره کرده و دچار مشکل و مایه بدنامی قوه قضائیه شده را باید کنار گذاشت

 6. انتقاد رییس سازمان نظام پزشکی از تمسخر پزشکان در رسانه ملی

 7. اولین زن یهودی در سنای آمریکا و میزبان ظریف کیست؟ + تصاویر

 8. علمای شيعه، یکی از پاسداران زبان فارسی

 9. نقوی‌حسینی: ظریف باید درباره محتوای دیدار با سناتور آمریکایی توضیح دهد

 10. چرا مذاکره با آمریکا سم است؟

 11. مراسم افطاری‌ای که هیچ‌گاه از خاطر روحانی پاک نخواهد شد

 12. هنر تغییر محاسبات

 13. «کسی که دو رئیس قوه را بیچاره کرده» کیست؟/ انتصاب معاون دفتر وزیر با مدرک راهنمایی/ نقد عطریانفر بر عملکرد اصلاح‌طلبان در سال ۸۸

 14. راغفر: اگر امروز دلار ۸۰۰۰ تومان شود مردم از ذوق به همین دولت رای می‌دهند!

 15. کشف ۹۶ بسته ۱۰۰ دلاری از خانه یک روستایی!

 16. دولت حزب اللهي و جوان

 17. مرعشی: مسیر انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ از ۹۸ می‌گذرد/ اصلاح‌طلبان از ضعف‌های دولت آسیب دیده‌اند

 18. کوتاه کردن دست دلالان از بازار خودرو موجب کاهش قیمت می‌شود

 19. جانشین فرمانده کل سپاه: ناو‌های آمریکایی کاملا تحت کنترل ما هستند

 20. مانتو، شلوار و لباس تولید خیرآباد ورامین با مارک های خارجی در بازار

 21. رئیس سازمان حمایت: مسئول قیمت گذاری خودرو ما هستیم/ ما به قیمت ۶۰ میلیونی پراید رضایت ندادیم

 22. اسامی نامزدهای ۳فراکسیون سیاسی مجلس برای انتخابات هیئت رئیسه/جدول

 23. طوفان در تهران  

 24. اعتراض شدید به اکران یک فیلم غیراخلاقی در جشنواره کن

 25. ۵۱ میلیون خانوار آمریکایی هزینه غذا و اجاره ندارند

پربحث‌های هفته

 1. کشتیم که کشتیم دیه‌شو میدیم! / نظر شما درباره‌ی این فیلم چیست؟!

 2. لفاظی تازه ترامپ علیه ایران: هرگز دوباره آمریکا را تهدید نکنید

 3. محکومیت «یاسین رامین» در پرونده شیرخشک‌های آلوده وارداتی به ۱۷ سال حبس

 4. انبارلویی: تعجب می‌کنم آقای ظریف به چه دلیل دوباره مذاکره کرده/برجام را اجرایی نکنند، با آمریکایی‌ها حرفی نداریم

 5. برجام؛ ترامپ و توافق جدید

 6. عابربانک پرسپولیس و وزیر سابق کجا شلاق می‌خورند؟

 7. کشف طلا، دلار و ۳ کارت‌خوان با گردش مالی ده میلیاردی در دفتر زنگنه

 8. فرار از جنگ صلح به بار نمی‌‌آورد

 9. چرا خرمشهر، خرّم‌شهر نشد؟! / چه خوب که ممد نیست...

 10. واکنش‌ها به درخواست روحانی برای اختیارات ویژه/ تاکتیک دو سر برد رئیس جمهور/ بگوید در چه مواردی محدودیت دارد/ خیری ندیده ایم از این اختیارها

 11. صدای خاموش تجرد قطعی

 12. توضیح نماینده خرمشهر درباره انتشار عکسی افطاری وی در فضای مجازی

 13. محسنی اژه‌ای: از بی‌عفتی فیلم بگیرید و برای ما بفرستید/ روحانی چه اختیار ویژه‌ای می‌خواهد؟/ رضایت اصحاب رسانه از جلسه با رئیسی

 14. تخریب ویلاهای خاص با قاطعیت دستگاه قضا/ از ویلای داماد شمخانی تا دختر وزیر سابق

 15. علی شمخانی: ۴۰سال است جنگ اقتصادی را با فرهنگ خرمشهر به پیروزی تبدیل کرده‌ایم

 16. هشدار شديد دهقان به روسای قوا؛ دستورالعمل چپاول اموال مردم را لغو كنيد

 17. چراغ‌های روشن به هنگام سحر  

 18. خدمات یک مدرسه غیرانتفاعی لاکچری در تهران/ ۸۵ میلیون تومان برای اردوی سوئد و فرانسه؛ ۵ میلیون هم اردوی شیراز!

 19. زاکانی:‌ کسی که دو رئیس قوه را بیچاره کرده و دچار مشکل و مایه بدنامی قوه قضائیه شده را باید کنار گذاشت

 20. ساختمان های کره شمالی‎  

 21. پراید ۱۸.۵ میلیونی در صورت مالی سالیانه شرکت سایپا

 22. اژه‌ای:‌ دشمن به دنبال رواج بی‌عفتی و بی‌اخلاقی در جامعه است/ چرا فیلم قانون‌گریزی‌ها را برای مقامات قضایی نمی‌فرستید؟

 23. روحانی: قیمت ارز ۱۳ هزار تومان و حتی ۸ هزار تومان نیست / بنگاه‌های دولتی باید واگذار شود

 24. آموزش فریب دادن زنان متاهل در سریال نمایش خانگی!

 25. انتقاد رییس سازمان نظام پزشکی از تمسخر پزشکان در رسانه ملی

پربحث‌های اخیر

 1. کشف طلا، دلار و ۳ کارت‌خوان با گردش مالی ده میلیاردی در دفتر زنگنه

 2. مراسم افطاری‌ای که هیچ‌گاه از خاطر روحانی پاک نخواهد شد

 3. راغفر: اگر امروز دلار ۸۰۰۰ تومان شود مردم از ذوق به همین دولت رای می‌دهند!

 4. کوتاه کردن دست دلالان از بازار خودرو موجب کاهش قیمت می‌شود

 5. رئیس سازمان حمایت: مسئول قیمت گذاری خودرو ما هستیم/ ما به قیمت ۶۰ میلیونی پراید رضایت ندادیم

 6. اعتراض شدید به اکران یک فیلم غیراخلاقی در جشنواره کن

 7. دلیل کسر مبالغ میلیونی از حقوق اردیبهشت فرهنگیان

 8. دستیار ویژه وزیر صنعت: ۱۰۰ هزار خودرو به بازار می‌آید

 9. ساخت ۱۶ بند برای مقابله با سیل در شهرستان قلعه گنج

 10. چند نفر از دهه شصتی‌ها بیکارند؟ + جدول

 11. فروش فوری پژو ۲۰۷ و پژو ۲۰۶ توسط ایران خودرو/ جزییات شرایط

 12. کیفیت خودروهای داخلی در فروردین اعلام شد + جدول

 13. معاون وزیر کشاورزی: مردم کالای گران نخرند!

 14. جزییات تازه از ۲۶۴ فقره ثبت سفارش جعلی خودرو/ دستور تعیین ارزش فوری خودروهای وارده با ثبت سفارش فاقد اعتبار+ سند

 15. بودجه کاهش فقر به ۸ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان افزایش داد

 16. ۸۲ میلیارد جریمه یک شرکت پتروشیمی وصول شد

 17. گواهی سپرده طلای آب شده عرضه می‌شود

 18. شکر را بیشتر از 3500 تومان نخرید!

 19. آموزش و پرورش: 400 هزار تومان پس از اعمال افزایش حقوق فرهنگیان کسر شد

 20. جنبش ضدآیفونی چینی ها آغاز شد/ نگرانی اپل از کاهش سود

 21. اعمال تعرفه‌های جدید برق برای تهرانی‌ها

 22. شاخص کل بورس تهران کاهش یافت + جدول

 23. افزایش دوباره قیمت سکه در بازار + آخرین قیمت دلار

 24. قیمت امروز خرید دلار در بانک‌ها

 25. دستورالعمل پرداخت مالیات پزشکان ابلاغ شد

پربحث‌های دیروز

 1. کشف طلا، دلار و ۳ کارت‌خوان با گردش مالی ده میلیاردی در دفتر زنگنه

 2. مراسم افطاری‌ای که هیچ‌گاه از خاطر روحانی پاک نخواهد شد

 3. راغفر: اگر امروز دلار ۸۰۰۰ تومان شود مردم از ذوق به همین دولت رای می‌دهند!

 4. کوتاه کردن دست دلالان از بازار خودرو موجب کاهش قیمت می‌شود

 5. رئیس سازمان حمایت: مسئول قیمت گذاری خودرو ما هستیم/ ما به قیمت ۶۰ میلیونی پراید رضایت ندادیم

 6. اعتراض شدید به اکران یک فیلم غیراخلاقی در جشنواره کن

 7. دلیل کسر مبالغ میلیونی از حقوق اردیبهشت فرهنگیان

 8. پیش بینی قیمت مسکن در تابستان ۹۸

 9. دستیار ویژه وزیر صنعت: ۱۰۰ هزار خودرو به بازار می‌آید

 10. ساخت ۱۶ بند برای مقابله با سیل در شهرستان قلعه گنج

 11. چند نفر از دهه شصتی‌ها بیکارند؟ + جدول

 12. فروش فوری پژو ۲۰۷ و پژو ۲۰۶ توسط ایران خودرو/ جزییات شرایط

 13. کیفیت خودروهای داخلی در فروردین اعلام شد + جدول

 14. معاون وزیر کشاورزی: مردم کالای گران نخرند!

 15. بودجه کاهش فقر به ۸ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان افزایش داد

 16. ۸۲ میلیارد جریمه یک شرکت پتروشیمی وصول شد

 17. گواهی سپرده طلای آب شده عرضه می‌شود

 18. شکر را بیشتر از 3500 تومان نخرید!

 19. آموزش و پرورش: 400 هزار تومان پس از اعمال افزایش حقوق فرهنگیان کسر شد

 20. جنبش ضدآیفونی چینی ها آغاز شد/ نگرانی اپل از کاهش سود

 21. اعمال تعرفه‌های جدید برق برای تهرانی‌ها

 22. شاخص کل بورس تهران کاهش یافت + جدول

 23. افزایش دوباره قیمت سکه در بازار + آخرین قیمت دلار

 24. قیمت امروز خرید دلار در بانک‌ها

 25. دستورالعمل پرداخت مالیات پزشکان ابلاغ شد

پربحث‌های هفته

 1. کشف طلا، دلار و ۳ کارت‌خوان با گردش مالی ده میلیاردی در دفتر زنگنه

 2. هشدار شديد دهقان به روسای قوا؛ دستورالعمل چپاول اموال مردم را لغو كنيد

 3. پراید ۱۸.۵ میلیونی در صورت مالی سالیانه شرکت سایپا

 4. روحانی: قیمت ارز ۱۳ هزار تومان و حتی ۸ هزار تومان نیست / بنگاه‌های دولتی باید واگذار شود

 5. شریعتمداری: علیرغم تلاش دولت همچنان مردم در شرایط مطلوبی به سر نمی‌برند

 6. ارز ۴۲۰۰ تومانی را حذف کنید، یارانه نقدی بدهید

 7. گرانی و بازار مسکن/ وام‌هایی که دیگر کارایی ندارد!

 8. اختیارات و تصمیمات اقتصادی که معطل اجراست

 9. ارز ۴۲۰۰ تومانی را تمام کنید!

 10. افزایش شدید اجاره بها به نحو عجیبی آغاز شده است

 11. رونق تولید از مسیر فناوری اطلاعات

 12. مراسم افطاری‌ای که هیچ‌گاه از خاطر روحانی پاک نخواهد شد

 13. رئیس کل بانک مرکزی : مردم دربازار ارز سرمایه گذاری نکنند/ کاهش۲هزارتومانی دلار

 14. ادامه کاهش قیمت‌ خودرو در بازار + جدول

 15. دریافت ۸میلیون دلار ارز دولتی توسط یک خیریه/ تحقیق و تفحص از ارز ۴۲۰۰تومانی

 16. بازار مسکن یا تونل وحشت؟!

 17. چه کسانی خودرو را گران کردند؟

 18. خجسته: ما توانستیم «ریگی» را از هواپیما به زمین بیاوریم چگونه نمی‌توانیم اخلالگران بازار را دستگیر کنیم

 19. وزیر راه: با افزایش تولید مسکن، قیمت آن را کاهش می‌دهیم

 20. احتمال تغییر ساعت کاری ادارات

 21. راغفر: اگر امروز دلار ۸۰۰۰ تومان شود مردم از ذوق به همین دولت رای می‌دهند!

 22. واردات خودروی هیبریدی همچنان ممنوع است

 23. شورای رقابت دوباره قیمت‌گذار خودرو شد

 24. قرار جلب پوری حسینی به دادرسی صادر شد

 25. باز هم گرانی خودرو، باز هم سکوت سازمان حمایت/ انفعال در برابر خودروسازان تا کی ادامه دارد!؟

آخرین عناوین