واردات ۱۵۷۰ میلیارد تومان کالای غیرضروری با ارز ۴۲۰۰ تومانی/ رانت ۹۲۸میلیارد تومانی برای واردات ظروف ملامین، مربا و ژله، رخت‌آویز، دفترچه مشق و...

گروه اقتصادی الف،   3971001052 ۲۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
واردات ۱۵۷۰ میلیارد تومان کالای غیرضروری با ارز ۴۲۰۰ تومانی/ رانت ۹۲۸میلیارد تومانی برای واردات ظروف ملامین، مربا و ژله، رخت‌آویز، دفترچه مشق و...

با وجود مصوبه دولت کالاهای غیرضروری عجیبی با ارز دولتی وارد کشور شده است، غذای سگ و گربه، آدامس، مربا و ژله، پتک و چکش و رخت‌آویز از جمله این اقلام است؛ بررسی‌های نشان می‌دهد در هشت‌ماهه سال 97 حدود 29 قلم کالای لوکس یا دارای مشابه داخلی به ارزش 157 میلیون دلار وارد کشور شده‌ که ارزش این اقلام به بیش از هزار و ۵۷۰ میلیارد تومان می‌رسد.

در ۴۰ سال اخیر که کشور با تحریم ظالمانه آمریکا روبه‌رو بوده، یکی از الزامات سیاستگذاری واردات، کاهش یا قطع واردات اقلام لوکس یا اقلام دارای مشابه داخلی بوده است. بر این اساس با محدودیت ارزی ناشی از کاهش صادرات نفت و صادرات اقلام غیرنفتی، دولت‌ها نیز تصمیماتی برای محدودیت واردات این اقلام گرفته‌اند که در سال جاری نیز با وقوع التهابات ارزی، براساس مصوبه دولت در اوایل تیرماه، مقرر شد واردات 1339 قلم کالا با اولویت چهار ممنوع شود.

این مصوبه از همان ابتدای تصویب گویا با هدف فریب افکارعمومی تهیه شده بود، زیرا از مجموع 1339 قلم کالای واردات ‌ممنوع، 510 قلم کالا (اقلامی همچون تریاک و انواع مشروبات الکی) از ابتدای انقلاب تا سال 97 در هیچ دولتی وارد کشور نشده بودند. در مقابل این اقلام، واردات بسیاری از اقلام دارای مشابه داخلی یا لوکس همچنان آزاد بود.

در گزارش حاضر از مجموع بیش از 5200 تعرفه وارداتی به کشور، فقط جزئیات واردات 29 قلم کالا که عمدتا یا لوکس یا دارای مشابه داخلی هستند، بررسی شده است که نشان‌دهنده عدم اراده دولت به قطع یا کاهش رانت برخی واردکنندگان دارد. بر این اساس، بررسی‌های نشان می‌دهد در هشت‌ماهه سال 97 حدود 29 قلم کالای لوکس یا دارای مشابه داخلی به ارزش 157 میلیون دلار وارد کشور شده‌ که با دلار 10 هزارتومانی فعلی، ارزش این اقلام به بیش از هزار و ۵۷۰ میلیارد تومان می‌رسد.

نکته قابل‌تامل این است از آنجایی که این اقلام با دلار 4200 تومانی وارد کشور شده، مابه‌التفاوت واردات این 29 قلم کالا با دلار 4200 تومانی به دلار 10 هزار تومانی، رانتی بیش از 928 میلیارد تومان برای واردکنندگان ایجاد می‌کند که رقم بسیار قابل‌توجهی است. همچنین در میان اقلام وارداتی لوکس یا دارای مشابه داخلی، نام برخی اقلام همچون ظروف ملامین، مربا و ژله، چکش و پتک، رخت‌آویز، دفترچه مشق و سس سویا بسیار خودنمایی می‌کند، همان اقلامی که در تیرماه واردات آنها ممنوع شده بود اما حالا جزء اقلام وارداتی هستند.

رانت ۹۲۸ میلیاردی 29 کالای غیرضرور

برمبنای محاسبات، از 29 قلم کالای وارداتی لوکس یا دارای مشابه داخلی، واردات این اقلام در هشت‌ماهه سال جاری از لحاظ وزنی به بیش از 25.5 هزار تن و از لحاظ ارزش ارزی نیز به 157 میلیون دلار می‌رسد. بر این اساس ارزش واردات این محصولات با دلار 10هزار تومانی بیش از هزار و ۵۷۰ میلیارد تومان می‌رسد. همچنین از آنجاکه این اقلام با دلار 4200 تومانی وارد کشور شده‌اند، مابه‌التفاوت واردات این 29 قلم کالا با دلار 4200 به دلار 10 هزار تومانی، رانتی بیش از 928 میلیارد تومان برای واردکنندگان ایجاد می‌کند که رقم چشمگیری است.

واردات 700 میلیاردی مکمل‌های غذایی

براساس آمارهای گمرک ایران، در هشت‌ماهه سال جاری بیش از دومیلیون و 600 هزار مکمل‌های غذایی به ارزش بیش از 71 میلیون دلار از کشورهای مختلف عمدتا اروپایی و حتی آمریکا با دلار 4200 تومانی وارد کشور شده است. بر این اساس می‌توان گفت حتی اگر واردکننده این اقلام را با دلار 10 هزار تومانی هم در بازار عرضه کند، ارزش آن به بیش از 710 میلیارد تومان می‌رسد که در این صورت مابه‌التفاوت دلار 4200 تومانی و دلار 10 هزار تومانی چیزی حدود 424 میلیارد تومان خواهد بود. نکته قابل‌تامل این است که با وجود آنکه واردات مکمل‌های غذایی از کشور آمریکا از اردیبهشت 97 ممنوع شده است، با این حال طی ماه‌های اخیر و البته با دلار 4200تومانی حدود 580 تن انواع مکمل‌های غذایی از این کشور وارد شده است.

واردات 190 میلیاردی لوازم آرایشی

بررسی آمارهای گمرک ایران نشان می‌دهد در هشت‌ماهه سال جاری 854 تن انواع لوازم آرایشی زنان به ارزش 19میلیون دلار وارد کشور شده است که ارزش آن با دلار 10 هزار تومانی به بیش از 190 میلیون دلار می‌رسد. بر این اساس ارزش ریالی مابه‌التفاوت دلار 4200 به دلار 10هزار تومانی حدود واردات لوازم آرایشی به 116 میلیارد تومان می‌رسد.

واردات 153 میلیاردی شامپو و صابون

براساس آمارهای گمرک، در هشت‌ماهه سال جاری 6هزارو458 تن انواع شامپو و صابون حمام (به‌جز صابون صنعتی و...) به ارزش 15.3 میلیون دلار وارد کشور شده است که ارزش ریالی آن با دلار 10 هزار تومانی به 153.2 میلیارد تومان می‌رسد. بر این اساس مابه‌التفاوت ارزش ریالی واردات این محصولات از دلار 4200 تومانی به دلار 10 هزار تومانی به 89.6 میلیارد تومان می‌رسد.

 واردات 152 میلیاردی ژیلت

براساس آمار گمرک ایران، در هشت‌ماهه سال جاری هزار و 262 تن انواع ژیلت و خودتراش به ارزش 15.2 میلیون دلار وارد کشور شده است که با دلار 10 هزار تومانی ارزش واردات این محصول به 152.7 میلیارد تومان می‌رسد. بر این اساس از آنجاکه این محصول با ارز 4200 تومانی وارد کشور شده، مابه‌التفاوت ارزش ریالی واردات این محصول با دلار 4200 تومانی به دلار 10 هزارتومانی به 89.3 میلیارد تومان می‌رسد.

واردات 107 میلیاردی مداد و مدادتراش

در هشت‌ماهه سال جاری هزار و 732 تن انواع مداد و مدادتراش به ارزش نزدیک به 11 میلیون دلار وارد کشور شده است که ارزش واردات این محصولات با دلار 10 هزار تومانی نزدیک به 107 هزار میلیارد تومان می‌رسد. بر این اساس مابه‌التفاوت ارزش ریالی واردات این محصول با دلار 4200 تومانی به دلار 10 هزارتومانی به 62 میلیارد تومان می‌رسد.

 واردات 55 میلیاردی غذای سگ و گربه

بررسی آماری نشان می‌دهد در هشت‌ماهه سال جاری دوهزار و 508 تن فرآورده‌های غذایی سگ و گربه به ارزش 5/5 میلیون دلار وارد کشور شده است که ارزش آن با دلار 10 هزار تومانی فعلی به بیش از 55 میلیارد تومان می‌رسد. بر این اساس مابه‌التفاوت ارزش ریالی واردات این محصول با دلار 4200 تومانی به دلار 10 هزارتومانی به حدود 32 میلیارد تومان می‌رسد که در جای خود رانت چشمگیری است.

واردات ممنوع‌ها هم وارد شدند

در حالی که براساس مصوبه دوم تیرماه سال جاری، ثبت سفارش و واردات 1339 قلم کالا به‌دلیل داشتن مشابه داخلی یا لوکس‌بودن، ممنوع اعلام شد که بین آنها ظروف ملامین، مربا و ژله، چکش و پتک، رخت‌آویز، دفترچه مشق، سس سویا و دیگر اقلام دیده می‌شد، با این حال بررسی داده‌های آماری گمرک ایران نشان می‌دهد این اقلام حتی در دوماه اخیر نیز وارد کشور شده‌اند که جزئیات واردات این اقلام در ادامه بررسی شده است.

واردات 527 تن قیچی خیاطی

براساس آمارهای گمرک ایران، در هشت‌ماهه سال جاری 527 تن قیچی خیاطی به ارزش 2.1 میلیون دلار وارد کشور شده است که ارزش آن با دلار 10 هزار تومانی فعلی به بیش از 21 میلیارد تومان می‌رسد. به‌عبارت دیگر، مابه‌التفاوت حاصل از دلار 4200 تومانی و 10 هزارتومانی بازار، فقط در واردات قیچی حدود 12.3 میلیارد تومان رانت برای واردکنندگان ایجاد می‌کند.

واردات 1500 تن ظروف ملامین

براساس آمارهای گمرک ایران، در هشت‌ماهه سال جاری 1500 تن ظروف ملامین به ارزش 1.8 میلیون دلار وارد کشور شده است که ارزش آن با دلار 10 هزار تومانی فعلی به 18.6 میلیارد تومان می‌رسد. بر این اساس، از مابه‌التفاوت حاصل از دلار 4200 تومانی و 10 هزارتومانی، رانتی در حدود 11 میلیارد تومان برای واردکنندگان ظروف ملامین ایجاد می‌شود.

واردات 4500 تن مربا و ژله

براساس آمارهای گمرک ایران، در هشت‌ماهه سال جاری 4500 تن مربا و ژله به ارزش 1.8 میلیون دلار وارد کشور شده است که ارزش آن با دلار 10 هزار تومانی فعلی به 18.3 میلیارد تومان می‌رسد. بر این اساس، از مابه‌التفاوت حاصل از دلار 4200 تومانی و دلار 10 هزارتومانی، رانتی حدود 10.7 میلیارد تومان برای واردکنندگان مربا و ژله ایجاد می‌شود.

واردات 366 تن آدامس

 براساس آمارهای گمرک ایران، در هشت‌ماهه سال جاری 366 تن مربا و ژله به ارزش بیش از 1.5 میلیون دلار وارد کشور شده است که ارزش آن با دلار 10 هزار تومانی فعلی به 15.5 میلیارد تومان می‌رسد. بر این اساس، از مابه‌التفاوت حاصل از دلار 4200 تومانی و 10 هزارتومانی، رانتی حدود 9.5 میلیارد تومان برای واردکنندگان آدامس ایجاد می‌شود.

واردات 35 تن رخت‌آویز

در هشت‌ماهه سال جاری حدود 35 تن رخت‌آویز به ارزش نزدیک به 120 هزار دلار وارد کشور شده است که رانت حاصل از مابه‌التفاوت با دلار 4200 تومانی و 10 هزارتومانی، رانتی حدود 698 میلیون تومان برای واردکنندگان این اقلام است.

واردات 29 تن چکش و پتک

در حالی که واردات چکش و پتک براساس مصوبه دولت در اول تیرماه سال جاری ممنوع شده بود، اما در هشت‌ماهه سال جاری و عمدتا در ماه‌های اخیر 29 تن چکش و پتک از گمرکات کشور وارد شده است که ارزش آن با دلار 10 هزار تومانی به بیش از 927 میلیون تومان می‌رسد.

واردات 8 تن دفترچه مشق

در هشت‌ماهه سال جاری حدود هشت تن دفترچه مشق وارد کشور شده است که این امر نیز نشان می‌دهد هیچ توافق و اراده‌ای بر این موضوع که باید از محصولات و تولید داخلی حمایت کرد، وجود ندارد.

منبع: فرهیختگان

 

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۶۸۶۷۱۰۰۹:۰۰:۲۸ ۱۳۹۷/۱۰/۱
ما جنگنده رادار گریز نسل چهارم میسازیم
ناشناس۶۸۶۷۳۷۰۹:۲۱:۱۴ ۱۳۹۷/۱۰/۱
باید به تولید انبوه برسونیم و صادر کنیم تا رقیبی جدی برای F35 باشیم
ناشناس۶۸۶۹۷۴۱۱:۵۳:۲۸ ۱۳۹۷/۱۰/۱
سلطان بیل و سلطان دسته بیل و سلطان کلنگ و سلطان دسته کلنگ را که بررسی کنیم می بینیم که هر کدام ثروت های افسانه ای دارند
ناشناس۶۸۶۷۳۸۰۹:۲۲:۱۹ ۱۳۹۷/۱۰/۱
تحریم ها ما رو به یک وارد کننده تمام عیار تبدیل کرده
ناشناس۶۸۶۹۹۰۱۲:۰۶:۳۲ ۱۳۹۷/۱۰/۱
افزایش واردات کالاهای مصرفی که در داخل هم تولید می شوند نتیجه بی تدبیری است و به تحریمها مربوط نیست .
ناشناس۶۸۶۷۶۲۰۹:۳۷:۲۶ ۱۳۹۷/۱۰/۱
رادار گریزا نسل پنجمن
ناشناس۶۸۶۸۰۹۱۰:۱۰:۳۴ ۱۳۹۷/۱۰/۱
با این نگرش دولت باید مسولان بازرگانی کشور را اعدام انقلابی کرد
ناشناس۶۸۶۷۱۷۰۹:۰۴:۴۵ ۱۳۹۷/۱۰/۱
دولت بی در و پیکر که شیرازه کار از دستش در رفته و واره اش را اب برده و تشت رسوایش برملا گشته
mostafa.kamali95@yahoo.com۶۸۶۷۲۱۰۹:۰۸:۰۸ ۱۳۹۷/۱۰/۱
از بس که سلطان واردات داریم هر کالایی برای خود سلطان و مافیایی دارد از برنج و موز گرفته تا سلطان بیل و سلطان دسته بیل و سلطان کلنگ و سلطان دسته کلنگ و سلطان تکمه و سلطان سوزن و نخ وووووووووووووووو الی ماشاالله
ناشناس۶۸۶۹۳۳۱۱:۳۴:۲۸ ۱۳۹۷/۱۰/۱
سلطان قیر و ...!؟
ناشناس۶۸۶۷۲۲۰۹:۰۹:۳۸ ۱۳۹۷/۱۰/۱
وطنم ای شکوه واردات !
هموطن۶۸۶۷۲۹۰۹:۱۵:۲۴ ۱۳۹۷/۱۰/۱
بابا اگه عقلانیتی تو کارهای دولت فخیمه تحقیر و ناامیدی بود که وضع و حالمون این نبود ...
ناشناس۶۸۶۷۳۳۰۹:۱۸:۰۲ ۱۳۹۷/۱۰/۱
366 تن آدامس وارد کردیم که الان یه بسته آدامس 12 تایی رو داریم میخریم 8000 تومن ! لابد اگه واردات آدامس نداشتیم ؛ یه بسته آدامس خروس میشد 45000 تومن !
ناشناس۶۸۶۷۶۳۰۹:۳۸:۴۱ ۱۳۹۷/۱۰/۱
دزدی در روز روشن .ایا اگر این اقلام وارد نشود چه مشکلی پیش میاید
ناشناس۶۸۶۸۳۱۱۰:۳۳:۱۴ ۱۳۹۷/۱۰/۱
دسته بیل 2 برابر میشود
ناشناس۶۸۶۷۶۵۰۹:۳۹:۳۶ ۱۳۹۷/۱۰/۱
علت: تصمیم گیران اصلی صادرات وواردات طرفدار اقتصاد حجره ای هستند ونه تولید واشتغال. آنها به گفته خودشان از صفر شروع کرده وبه ثروت های افسانه ای رسیده اند و این سیاست را به کرسی می نشانند.
محمد۶۸۶۷۷۱۰۹:۴۲:۲۲ ۱۳۹۷/۱۰/۱
دولت برای اقلام بسیار مهمتر از اقلام نامبرده شده ارز 4200 تومانی نمی دهد. قطعا واردکنندگان ویژه بودند. مهم نوشتن این اقلام نیست چرا که همه مردم می دانند ارز دولتی برای ویژه هاست. وام های میلیاردی با سود 2 تا 4 درصدی مال آقازاده ها و نزدیکان است. اگر واقعا قصد افشاگری و فشار برای از بین بردن رانت دارید اسامی شرکت های وارد کننده و اعضای هیات مدیره آنها را بنویسید. کسی که با ارز دولتی غذای سگ وارد می کند و اینجا با چندین برابر سود می فروشد مردم عادی نیستند.
ناشناس۶۸۶۷۹۰۰۹:۵۶:۲۶ ۱۳۹۷/۱۰/۱
ما مردم از مسولین معذرت میخوام که کوتاهی میکنیم
علی 671۶۸۶۸۲۳۱۰:۲۶:۲۳ ۱۳۹۷/۱۰/۱
باید به دولت تدبیر و امید آفرین گفت که اینقدر به فکر مردم بوده که آب توی دلشان تکان نخورد و دغدغه داشته باشند .روحانی مچکریم .
ناشناس۶۸۷۲۰۴۱۳:۵۸:۱۹ ۱۳۹۷/۱۰/۱
وظیفه رسانه ها در اصل دادن اطلاعات درست وقابل پیگیری از اتفاقات جهت روشنگری به مردم است .این اطلاعات را با کمی وقت میتوان از سایت گمرک و وزارت صمت دریافت کرد اگر جرعت دارید وراست میگین اسم وارد کنندها را اعلام کنید.
ناشناس۶۸۷۵۴۲۱۶:۴۴:۳۵ ۱۳۹۷/۱۰/۱
با کسی که مجوز این واردات را داده برخورد شود تا معلوم بشه در قبال چه رشوه ای ان مجوزهارا صادر کرده است
ناشناس۶۸۸۰۱۸۲۳:۰۶:۰۴ ۱۳۹۷/۱۰/۱
خوب کسی که واردات این کالاها رو با ارز4200 تومانی امضا میکنه ودر برابر آقا زاده ها و نورچشمیها و خواص مسئول اونها باید پول کلان در بیارن بنده های خدا ،سفره ای باز و مسیولین یه نوت و بوقلمون دورهمی میزنن
ناشناس۶۸۸۰۵۶۲۳:۵۱:۲۱ ۱۳۹۷/۱۰/۱
بنزین، سکه و دلار، چاپ اسکناس بی پشتوانه، نرخ سود بانکی یا .... الان نوبت کدام است؟ مسئله این است و به نظر جواب بنزین و لبنیات و نان است
ناشناس۶۸۸۲۰۵۰۷:۲۴:۵۲ ۱۳۹۷/۱۰/۲
با تبلیغات ذهن مردم را آشفته میکنند بله چوب بستنی و دسته بیل هم وارد میشود چون ما نباید به جنگل ها ی مان فشار بیاوریم و این محصولات مثلا چوب بستنی در آلمان که از ضایعات چوب بری بدست میاید قیمتی ندارد .
ناشناس۶۸۸۲۱۰۰۷:۲۹:۴۶ ۱۳۹۷/۱۰/۲
همه این بخور و بپاش ها توسط شخص شخیص معاون اول عامدانه انجام شد-
تازه مسلمان۶۸۸۳۰۳۰۸:۴۹:۳۳ ۱۳۹۷/۱۰/۲
دولت هزار فامیل تولید که ندارد وازهمین رانت دارند زندگی میکنند . عاقبت همه ما بخیر باشد .روزگار این سلطان ها هم تمام میشود .

پربحث‌های امروز

 1. مجلسی این‌چنینم آرزوست

 2. جهانگیری: دولت برای مقاومت در برابر فشارها برنامه دارد

 3. علی علیزاده: اگر نابغه‌ای همچون امام خمینی نبود انقلاب اسلامی یکساله نمی‌شد

 4. مسکن در یک قدمی دلار قرار گرفت

 5. کاهش تعهدات برجامی از سوی ایران، ادامه تحریم آمریکا و انفعال اروپا/ سرانجام برجام چه خواهد شد؟

 6. جایگاه «پرستو» در فقه اسلامی چیست؟

 7. توقیف اکران «ماهمه باهم هستیم» در کرمان

 8. مکرون: تا 8 جولای فرصت داریم تا برای حفظ توافق هسته‌ای مذاکره کنیم

 9. همسان‌سازی حقوق کارکنان قراردادی و پیمانی در دستور کار دولت قرار دارد

 10. تصاویر خشن ترین ورزش جهان  

 11. روحانی: طرف مقابل ما یک عده سیاستمدار کم‌تجربه هستند/ باید در برابر بدخواهان‌ ایستادگی کنیم

 12. ادامه «دورهمی» با مهران مدیری منتفی شد

 13. قانونگرایی ساده‌انگارانه؟!

 14. آلمان: همه باید اثبات کنند که خواستار جنگ نیستند

 15. شمخانی: با پدیده‌ای جهانی به اسم ترامپیسم مواجهیم که سلیقه‌ای و شخصی است

 16. سردار سلیمانی: شما آمریکایی‌ها ریاض و عربستان را زیر آتش قرار دادید+ فیلم

 17. اصابت موشک به پادگان نیروهای آمریکایی در بغداد

 18. جلیلی: از بین بردن فشار اقتصادی آمریکا با مقاومت حاصل می‌شود

 19. آیت الله مکارم شیرازی: اعتماد شرط مذاکره است

 20. تعدادی از بازنشستگان مقابل مجلس تجمع کردند

 21. ترامپ حادثه دریای عمان را «بسیار جزئی» خواند

 22. اگر خلافی دارید؛ سریعتر پرداخت کنید

 23. ۵۰۰ هزار واحد ساختمانی بدون سکنه در پایتخت داریم

 24. جمعیت جهان تا سال 2100 به 10.9 میلیارد نفر می رسد

 25. پیکر محمد مرسی در شرق قاهره به خاک سپرده شد

پربحث‌های دیروز

 1. آیا به افراد مشهور و سلبریتی‌ها بدهکاریم؟

 2. قوه قضائیه درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی شفاف سازی کند+ اطلاعیه سازمان زندان‌ها

 3. محمد مُرسی رئیس جمهور برکنارشده مصر فوت کرد

 4. خانه‌های خالی بلای بازار مسکن/ قانونی که اجرا نمی‌شود!

 5. معجزه افزایش ۴۰ میلیاردی ذخایر ارزی بدون فروش نفت

 6. ماکرون: ایران در قبال برجام صبور و مسئول باشد

 7. جوابیه علی مطهری به الف/ پیگیری قتل شیرمحمدعلی در قوه قضاییه/ انتقاد از سفر خانوادگی معاون وزیر به آمریکا در پوشش سفر کاری

 8. واکنش دولت آلمان به اظهارات سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران

 9. جزئیات تغییر ساعت کاری ادارات

 10. شمارش معکوس برای تصمیم مهم ارزی سران قوا

 11. تصویری دیده نشده از بشار اسد  

 12. سخنگوی قوه قضاییه خبر داد: دستور رئیسی برای بررسی قصور احتمالی در مورد قتل اخیر در زندان تهران بزرگ

 13. چگونگی عملکرد پلیس راهور در مواجهه با کشف حجاب در خودرو

 14. درخواست از مردم برای مدیریت مصرف برق/افزایش۱۰۰۰مگاواتی مصرف

 15. انگلیس: همه گزینه‌ها را در برابر ایران بررسی می‌کنیم

 16. نمایندگان مجلس از وضعیت مسکن خود در تهران می گویند/ نمایندگان توان اجاره منزل را ندارند

 17. اطلاعیه سازمان زندان‌ها درباره جزئیات قتل شیرمحمدعلی در زندان فشافویه

 18. اردوغان: رحمت خداوند بر برادر شهید ما محمد مرسی باد

 19. واکنش سرخپوشان به خبر جدایی برانکو از پرسپولیس

 20. موگرینی: هدف ما حفظ برجام است/ملاک ارزیابی ما گزارشهای آژانس است

 21. چرا در کوچه‌ها و پارک‌ها درخت میوه نمی‌کاریم؟   

 22. واکنش‌های بین‌المللی به عبور قریب‌الوقوع ایران از سقف 300 کیلویی اورانیوم

 23. ترامپ، چین را به روسیه و ایران نزدیک می‌کند؟

 24. حاشیه های یک پرواز با هفت ساعت و 45 دقیقه تاخیر/از مریض بدحال و انتقال به بیمارستان تا عدم پرداخت خسارت به مسافران

 25. ترامپ به دور جدید غنی‌سازی اورانیوم در ایران واکنش نشان داد/عکس

پربحث‌های هفته

 1. less for less چیست و چرا ظریف عصبانی شد؟

 2. بررسی ابعاد حقوقی تذکر راننده اسنپ و اقدام مسافر در هتک حیثیت راننده/ خودرو حریم شخصی و خصوصی نیست

 3. شناسايي ضاربان بانوي آمر به معروف در رشت  

 4. روزی که ژاپنی‌ها به ایرانی‌ها حسرت زیادی خوردند!

 5. ادعای وطن‌دوستی رامبد با سفر به کانادا برای تولد فرزند!

 6. رئیس انجمن خودروسازان: قیمت تمام شده پراید ۳۹ میلیون‌تومان است

 7. پرستو یا آشیانه!؟

 8. واکنش کاربران توییتر به اظهارات جنجالی وزیر نیرو درباره مردم ایران و چین/ از فیش حقوقی مدیران تا مبارزه با فساد مسئولان نالایق به سبک چینی‌ها

 9. آمريكا ديگر چيز چنداني در چنته ندارد كه تاكنون نشان نداده باشد

 10. آقای روحانی، حالا وقت تعویض طلایی است

 11. روحانی: فشار آمریکا علیه ملت ایران، تخلیه خواهد شد/ ملت نسبت به یکسال گذشته آرامش بیشتری دارد/ بدخواهان را مجبور می‌کنیم اشتباه خود را بپذیرند

 12. رهبر انقلاب: ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم و با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد/ ترامپ بعد از بازگشت از ژاپن، پتروشیمی ایران را تحریم کرد آیا این پیام صداقت است؟

 13. آلمان: سقوط برجام به منزله بازگشت همه تحریم‎ها است

 14. قالیباف در پیامی به جوانان: اگر به میدان انتخابات نیایید، در برهمان پاشنه خواهد چرخید/ نباید منتظر دستور از بالا به پایین باشیم

 15. مسافر جنجالی اسنپ : با میل خودم توییت عذرخواهی را زدم

 16. آیا به افراد مشهور و سلبریتی‌ها بدهکاریم؟

 17. قوه قضائیه درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی شفاف سازی کند+ اطلاعیه سازمان زندان‌ها

 18. سفر نوبخت به آمریکا برای دیدار با فرزندانش، انتخابات کمیسیون بهداشت را به تعویق انداخت/ پیام آقای نماینده از آن‌سوی دنیا

 19. چرا برخی فکر می‌کنند زبان دیپلماتیک یعنی انفعال ؟ / آقای ظریف مچکریم!

 20. آگهی هم‌خانه خانم مجرد!  

 21. دیدار رهبری و نخست‌وزیر ژاپن؛ ۶ درخواست و ۶ پاسخ

 22. مجلسی این‌چنینم آرزوست

 23. تجمع دانشجویان مقابل سفارت انگلیس   

 24. شعار انتخاباتی قالیباف/ علی مطهری و فریب مردم/ روایت باهنر از افطاری با حضور احمدی نژاد و ناطق نوری

 25. آقای نخست‌وزیر! چطور به جنایتکار جنگی اعتماد می‌کنید؟

پربحث‌های اخیر

 1. مسکن در یک قدمی دلار قرار گرفت

 2. همسان‌سازی حقوق کارکنان قراردادی و پیمانی در دستور کار دولت قرار دارد

 3. صنعت پوشاک کشور مشکل تامین مواد اولیه دارد/ ۹۰ درصد دکمه‌های لباس وارداتی است

 4. پشت‌پرده واردات ۲ماهه کره به اندازه ۱ سال/ واردکنندگان چگونه از حذف ارز ۴۲۰۰ خبر داشتند؟

 5. ‌انبار هزاران خودرو در پارکینگ‌های ‌ایران‌خودرو و سایپا؛ وزیر صنعت تذکر گرفت

 6. قیمت ارز در صرافی ملی/ دلار ۱۰۰ تومان کم شد

 7. یارانه نقدی هر ایرانی با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی چقدر می‌شود؟

 8. زنگنه مطرح کرد: وضع فعلی بازار نفت به نفع هیچکس نیست/ موافقت مشروط ایران با تغییر زمان برگزاری نشست اوپک

 9. حدود ۲۳ میلیون نفر درگیر تنش آبی هستند

 10. دسترسی سریع به منابع مالی با اصلاح نظام یارانه‌ها در کنار تامین حداقل معیشت مردم

 11. پرداخت ارز دولتی برای واردات به ضرر مصرف‌کننده است/ کمک به محرومان با یارانه نقدی

 12. صدور ۵۰ هزار مجوز استخدام در وزارتخانه های آموزش و پرورش و بهداشت و درمان

 13. رئیس اتاق بازرگانی ایران: تولیدمان کوچک شده است/ پولدار بی درد نیستیم

 14. ۱۰ نماینده مجلس عملکرد وزیر نفت را بررسی کردند

 15. سال گذشته 533 هزار میلیارد تومان یارانه سوخت پرداخت شد

 16. مذاکرات زنگنه و وزیر نفت روسیه بدون توافق بر سر تاریخ اجلاس اوپک پایان یافت

 17. چرا وزیر دادگستری اجرای حکم پرونده ۳۶ هزار کولرگازی‌های قاچاق را متوقف کرد؟

 18. آخرین عناوین روزنامه‌های اقتصادی

 19. پورابراهیمی: قیمت دلار با کاهش اثرات روانی واقعی می‌شود

 20. ۱۰۰ میلیون هکتار از اراضی کشور در معرض بیابانی شدن

 21. نیروگاه امیرکبیر وارد مدار شبکه سراسری برق شد

 22. بازگشت امیدواری به بورس

 23. واکنش سخنگوی وزارت خارجه به سخنان اخیر بن سلمان

پربحث‌های دیروز

 1. خانه‌های خالی بلای بازار مسکن/ قانونی که اجرا نمی‌شود!

 2. معجزه افزایش ۴۰ میلیاردی ذخایر ارزی بدون فروش نفت

 3. جزئیات تغییر ساعت کاری ادارات

 4. شمارش معکوس برای تصمیم مهم ارزی سران قوا

 5. درخواست از مردم برای مدیریت مصرف برق/افزایش۱۰۰۰مگاواتی مصرف

 6. در جلسه رییس بانک مرکزی با فعالان اقتصادی تبریز چه گذشت ؟

 7. وزیر ارتباطات در مجلس: ۲۷ هزار و ۸۶ روستا به اینترنت متصل هستند

 8. واکنش آذری جهرمی به دریافت کارت زرد از مجلس+ عکس

 9. جزئیات رشد اقتصادی فصل زمستان 97/ رشد صنعت منفی 12.2 درصد شد

 10. بانک مرکزی مسبب ورود ۲۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی به صنعت خودرو/ خودورهای تولید داخل در شان ملت ایران نیست

 11. پیش از واگذاری ۶۰۰بنگاه دولتی به تخلفات سازمان خصوصی سازی رسیدگی کنید/ چرا اشتباهات را تکرار می‌کنیم؟

 12. به جای کره‌ای‌ها، از تولیدکننده ایرانی حمایت کنید

 13. درآمدسازی هنگفت از دیرکرد

 14. نیروگاه امیرکبیر وارد مدار شبکه سراسری برق شد

 15. بازگشت امیدواری به بورس

 16. واکنش سخنگوی وزارت خارجه به سخنان اخیر بن سلمان

 17. سلیمی: جلوی پیش‌فروش بدون تاریخ خودرو گرفته شود

 18. ورود سازمان بازرسی کل کشور به بانک های خصوصی

 19. انتقاد از توسعه فروشگاه‌های زنجیره‌ای در شهرهای کوچک

 20. سه فقره شکایت زنگنه از نماینده مجلس/ خادمی: اسناد و مدارک تخلفات زنگنه را منتشر می‌کنم

 21. احتمال نتیجه‌دهی معکوس با مالیات‌ستانی از سکه‌های پیش‌فروش‌شده

 22. هشدار به مشتریان ارج

 23. قیمت طلا و ارز در بازار امروز

 24. فرهاد نیلی به‌عنوان نماینده ایران در بانک جهانی چه دستاوردی داشته است؟

 25. طرح ادغام خودروسازان از «بذرپاش» تا «ویسه»

پربحث‌های هفته

 1. رئیس انجمن خودروسازان: قیمت تمام شده پراید ۳۹ میلیون‌تومان است

 2. اعتراف صادقانه وزیر صنعت؛ حتی در پراید و سمند هم کامل خودکفا نیستیم

 3. خبر خوب وزیر اقتصاد برای مردم ایران

 4. توکلی: دلار ۴۲۰۰تومانی من‌دَرآوردی بود/ دولت چاره‌ای جز توزیع کالابرگ الکترونیکی ندارد/ قدرت خرید حقوق یک میلیون و ۳۵۰هزار تومانی کارگر در سال۹۷ حدود ۶۵۰هزار تومان شد

 5. خبرخوش درباره افزایش حقوق کارمندان

 6. خانه‌های خالی بلای بازار مسکن/ قانونی که اجرا نمی‌شود!

 7. معجزه افزایش ۴۰ میلیاردی ذخایر ارزی بدون فروش نفت

 8. خبر حمله به دو نفتکش قیمت نفت را بیش از 2.5 دلار بالا برد

 9. تهیه‌کننده شهرزاد، گوشت هم وارد می‌کرد!/ پای هادی رضوی چطور به واردات گوشت باز شد؟

 10. جزئیات تغییر ساعت کاری ادارات

 11. تاثیر سفر شینزو آبه بر بازار ارز و بورس

 12. شمارش معکوس برای تصمیم مهم ارزی سران قوا

 13. پاسخ دندان شکن پکن به آمریکا: بدون توجه به شرایط به توسعه روابط خود با ایران ادامه می‌دهیم

 14. درخواست بانک‌های خارجی برای پیوستن به جایگزین روسی سوئیفت

 15. ماجرای حقوق ۹۸ و تبعیض ناروا علیه حداقل بگیران/ پشت‎پرده حمایت از نجومی بگیران چیست؟+سند

 16. ادعای عجیب وزیر کشور درباره ارزانی کالاهای اساسی از کجا آمد؟!

 17. درخواست از مردم برای مدیریت مصرف برق/افزایش۱۰۰۰مگاواتی مصرف

 18. نرخ جدید شیرخام و لبنیات ابلاغ شد

 19. مسکن در یک قدمی دلار قرار گرفت

 20. پورابراهیمی: تحریم‌ها بی‌خاصیت شده/ آمریکا توانایی یک روز جنگ با ایران را ندارد

 21. خبر خوش برای بی‌خانمان‎ها/ کاهش ۳۰ درصدی قیمت مسکن در راه است

 22. وزیر صنعت: مجلس در صورت لزوم ازخودروسازان تحقیق و تفحص کند

 23. وجود ۹۱ میلیارد دلار خانه بی‌استفاده در ایران!/ وعده دولت محقق می‌شود؟

 24. نوبخت: طی امسال و سال آینده وابستگی بودجه به درآمدهای نفتی به ۱۰ درصد کاهش می‌یابد

 25. برنامه فوری یا فهرست آرزوها/ چرا باید جامعیت را فدای فوریت کنیم؟

آخرین عناوین