جنگ تجاری آمریکا با چین به بهانه ایران

گروه جهان الف،   3970929026 ۰ نظر، ۱ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
جنگ تجاری آمریکا با چین به بهانه ایران

سومین شهروند کانادایی هم در چین بازداشت شد تا پکن خشم خود را نسبت به دستگیری «منگ وانژو» یکی از مدیران ارشد شرکت «هوآوی» به اوتاوا نشان دهد.

روزنامه «نشنال ‌پست» کانادا روز چهارشنبه به نقل از وزارت امور خارجه این کشور اعلام کرد، سومین شهروند کانادا در چین بازداشت شده است.

دولت کانادا دهم مهرماه، دختر موسس شرکت هوآوی را به درخواست آمریکا و در هنگام تعویض پرواز خود در فرودگاه «ونکوور» بازداشت کردند. منگ متهم است که تحریم‌های آمریکا علیه ایران را نقض کرده است. اعتراض تند چین به کانادا باعث شد چند روز بعد، منگ با وثیقه‌ای 7.5میلیون دلاری و چند شرط دیگر (از جمله پوشیدن پابند الکترونیک)، به صورت مشروط آزاد شود تا دولت کانادا نهایتا درباره استرداد وی به آمریکا تصمیم بگیرد.

در واکنش به این اقدام، چین دو شهروند کانادایی مایکل کوریگ دیپلمات سابق و مایکل اسپیور تاجر کانادایی را دستگیر کردند. دیروز نیز چینی‌ها سومین شهروند کانادا را بازداشت کردند تا مانع از استرداد منگ به آمریکا شوند. در حال حاضر دستگیری منگ وانژو، روابط آمریکا- چین، چین-کانادا و آمریکا-کانادا را با مشکل روبه‌رو کرده است. چین دستگیری منگ وانژو، مدیر ارشد مالی غول فناوری هوآوی را نقض حقوق بشر قلمداد کرد و آزادی او را از آمریکا و کانادا خواستار شده است. دولت کانادا که در حال حاضر درگیر تنش ‌های تجاری با دولت ترامپ است، نمی‌خواهد به روابط خود با چین (همتای اصلی دیگر در تجارت) خاتمه دهد. بر همین اساس نیز وزیر امور خارجه کانادا از رئیس‌جمهور آمریکا که گفته بود احتمال دارد از بازداشت مدیر ارشد هوآوی به نفع توافق تجاری با چین استفاده کند، انتقاد کرد و از واشنگتن خواست که از سیاسی کردن موضوع خودداری کند.

** جنگ تجاری به بهانه ایران
در این منازعه چین، کانادا و آمریکا، ایران چه نقشی دارد؟

منگ متهم است که از یک شرکت صوری برای دسترسی به بازار ایران استفاده کرده که این موضوع تحریم‌های آمریکا را نقض می‌کنند. او درست در روزی دستگیر شد که دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا و «شی جین پینگ» رئیس‌ جمهور چین در نشست جی 20 در «بوئنوس‌آیرس» توافق کردند درباره جنگ تجاری کنونی که منجر به تشدید تعرفه‌ها شده آتش‌بس کنند. در بخشی از این توافق، چین متعهد شد مقدار قابل‌توجهی از محصولات کشاورزی، صنعتی و انرژی آمریکا را خریداری کند تا فاصله کسری تجاری دوطرفه کمتر شود. مهم‌تر اینکه دوطرف توافق کردند فرصت 90 روزه‌ای برای مذاکرات فراهم آورند تا به مسائل ساختاری اساسی در روابط اقتصادی چین و آمریکا بپردازند که بنابر گفته کاخ سفید شامل «انتقال تکنولوژی، محافظت از حق مالکیت معنوی، موانع غیرتعرفه‌ای، نفوذ و دزدی سایبری، خدمات و کشاورزی می‌شود.» چیزی که ترامپ و شی در زمان مذاکره نمی‌دانستند این بود که کانادا بر اساس درخواست آمریکا، «منگ وانژو»، را بازداشت کرد.

هوآوی به ‌عنوان «قهرمان ملی» چین در عرصه تکنولوژی بزرگ ‌ترین تولید‌ کننده برج‌ های مخابراتی و تجهیزات اینترنتی در جهان است و همچنین دومین تولید‌کننده بزرگ تلفن همراه در دنیا محسوب می‌شود. با توجه به حساسیت زمانی بازداشت «منگ» قطعا او باید به دلیل یکی از مشکلات عمده در روابط اقتصادی چین و آمریکا ازجمله دزدی از مالکیت معنوی و شاید هم جاسوسی سایبری بازداشت می‌شد؛ اما در واقع این‌گونه نبود، دلیل بازداشت منگ، ایران بود. هر چند مساله ایران نسبت به چالش‌ های بنیادین در روابط چین و آمریکا حاشیه محسوب می‌شود، این اتفاق افتاد. بسیاری از تحلیلگران غربی همواره درباره رویکرد حداکثری دولت ترامپ درباره ایران و سود چین از این موضوع به ترامپ هشدار داده بودند.

در ماه اکتبر (مهر و آبان) تمایل اتحادیه اروپا برای توسعه ابزار ویژه مالی با هدف دور زدن تحریم‌های آمریکا، فرصتی برای پکن ایجاد کرد تا با قدرت ‌های اصلی اروپایی آهسته از اهرم کلیدی قدرت آمریکا، یعنی سلطه دلار بر سیستم مالی بین‌ المللی فاصله بگیرند. به‌ طور حتم بازداشت منگ به نفع چین نیست اما این موضوع نشان می‌دهد چگونه حساسیت بیش از اندازه دولت ترامپ به ایران باعث می‌شود تلاش‌ها برای دستیابی به اهداف مهم استراتژیکی و اقتصادی و پرداختن به مسائل ساختاری روابط اقتصادی چین و آمریکا آسیب ببینند.

** نگرانی چند ساله آمریکا از هوآوی
اما به نظر می‌رسد بازداشت منگ به دلیل نقض تحریم ‌های ایران، بهانه‌ای برای هدفی بزرگ‌تر بوده است. روزنامه «تایمز» رژیم صهیونیستی در گزارشی به چرایی بازداشت مدیر ارشد شرکت هوآوی پرداخته است. به نوشته این روزنامه، این شرکت سال‌هاست که یکی از موارد نگرانی امنیت ملی آمریکاست و پرونده منگ هم بازتابی فراتر از تعرفه‌ها یا دسترسی به بازار دارد. واشنگتن و پکن در جنگ بین دو قدرت برتر اقتصادی درگیر شده‌اند تا اینکه تسلط اقتصادی و سیاسی برای دهه‌ های آینده را حفظ کنند. آماندا دبوسک، رئیس بخش تجارت بین ‌الملل در ال ‌ال‌ پی، می‌گوید: «این موضوعی بسیار گسترده‌تر از یک منازعه تجاری صرف است. مساله بر سر این است که چه کسی اساسا رهبر جهان خواهد بود... این وضعیت جنگ سرد است.» منگ در همان روزی بازداشت شد که ترامپ و شی در اجلاس گروه 20 در آرژانتین با یکدیگر ملاقات می‌کردند و برای یک آتش‌بس در جنگ تجاری ‌شان توافق کردند.

لری کودلو، مشاور اقتصادی کاخ سفید، به برنامه وارنی و کمپانی در شبکه اقتصادی فاکس اعلام کرد که هوآوی تحریم‌های آمریکا علیه ایران را نقض و اعلام کرد که به این شرکت هشدار داده‌ شده بود و درنهایت، ما باید این موضوع را تحت پیگرد قانونی قرار می‌دادیم. او این موضوع را رد کرد که بازداشت منگ یک اقدام عمدی برای داشتن اهرمی علیه چین در مذاکرات تجاری باشد و گفت ترامپ نمی‌دانست این بازداشت در دست اجراست. هوآوی که بزرگ‌ترین تولیدکننده ادوات شبکه مورداستفاده شرکت ‌های تلفن و اینترنتی است، از سوی آمریکا متهم به جاسوسی برای ارتش چین یا سرویس‌های جاسوسی این کشور شده است.

گریگوری یگر، وکیل ویژه در شرکت حقوق استروک و وکیل مدافع پیشین وزارت دادگستری، می‌گوید: «چیزی که در این آشفتگی اولیه نادیده گرفته‌شده این است که هوآوی برای مدت‌ها تحت‌نظر مراجع آمریکایی بوده و حالا به اوج ماجرا رسیده که می‌تواند تحقیقات به نسبت طولانی را در پی داشته باشد.»

نشانه‌ای هست مبنی ‌بر اینکه پرونده منگ احتمالا منجر به نقض آتش ‌بس ترامپ و شی نشود، چراکه پکن با وجود اعتراض به بازداشت منگ اعلام کرده که مذاکرات با دولت ترامپ پیش خواهد رفت. ژائو فنگ، سخنگوی وزارت بازرگانی چین اعلام کرد مطمئن است می‌توان طی 90 روز به معاهده ‌ای دست‌ یافت که ترامپ با تعلیق افزایش مالیات بر واردات محصولات چینی به آمریکا به میزان 200 میلیارد دلار موافقت می‌کند. با این وجود دبوسک گفت: «من انتظار دارم چین این اقدام آمریکا را با هدف قرار دادن شرکت‌های آمریکایی در چین تلافی کند.»

بزرگ‌ترین اقتصاد‌های دنیا به ‌واسطه اتهاماتی از سوی واشنگتن درگیر نزاع شده‌اند و پژواک این اتهامات را می‌توان توسط گروه‌های صنعتی و تحلیلگران آمریکایی شنید که به گفته آنها چین از تاکتیک‌ های مخرب برای سبقت گرفتن از سلطه آمریکا بر رهبری تکنولوژی و اقتصاد جهان استفاده می‌کند. این ادعاها شامل فشاری است که از سوی چین بر شرکت‌ های آمریکایی و دیگر شرکت‌های خارجی وارد می‌شود تا در ازای دسترسی به بازار چین دست از اسرار تجاری خود بردارند و همچنین، شامل سرقت سایبری هم می‌شود. واشنگتن همچنین نگران برنامه توسعه بلندپروازانه چین است که به نام «ساخت چین 2025» و طرحی برای سلطه بر حوزه‌هایی مثل رباتیک و وسایل نقلیه الکترونیکی است. پریسیلا موریوچی، کارشناس سابق آسیای شرقی در آژانس امنیت ملی و کارشناس فعلی در شرکت امنیت سایبری رکورد فیوچر، می‌گوید که هوآوی و بزرگ‌ترین رقیب چینی آن، شرکت «زد‌تی‌ایی»، به رهبری نظامی و سیاسی چین چسبیده هستند و «تهدید از سوی این شرکت‌ها در دسترسی آنها به زیرساخت اساسی اینترنت است.»

دولت ترامپ مقررات شدیدی را برای صادرات تکنولوژی پیشرفته به چین وضع کرده و کار را برای شرکت‌های چینی سخت کرده تا آنان بتوانند در شرکت‌ های آمریکایی سرمایه‌گذاری کنند یا اینکه بتوانند تکنولوژی آمریکایی را در زمینه‌‌ های پیشرفته مثل رباتیک، هوش مصنوعی و واقعیت مجازی را بخرند.

در اوایل سال جاری بود که آمریکا به دلیل فروش تجهیزات به کره‌شمالی و ایران و نقض تحریم‌ها تقریبا از معامله کردن با «زد‌تی‌ایی» صرف‌نظر کرد، اما ترامپ مهلتی داد احتمالا به دلیل شرکت‌ های تکنولوژی آمریکایی که تامین‌کنندگان اصلی زد‌تی‌ایی هستند و آنها هم صدمه می‌دیدند. زد‌تی‌ایی با پرداخت یک میلیارد دلار جریمه، تغییر هیات‌مدیره و مدیران و اجازه به ناظران آمریکایی برای زیر نظر گرفتن فعالیتش موافقت کرد. آدام سگال، تحلیلگر امنیت سایبری در شورای روابط خارجی، می‌گوید صنایع تکنولوژی آمریکایی و چینی به آن اندازه زیاد به هم وابسته‌اند که «بسیار سخت است این دو را از یکدیگر جدا کرد بدون اینکه شرکت ‌های آمریکایی مجازات بشوند، بدون اینکه به ‌پای خودمان شلیک کنیم.»

منبع: روزنامه فرهیختگان

عناوین مرتبط

پربحث‌های امروز

 1. رئیسی: واسطه شب قدر امام زمان(عج) است/ چرا این همه پرونده در دادگستری است؟

 2. یک قطعه‌ساز بزرگ، ایران‌خودرو را گروگان گرفت!

 3. از فعالیت سایبری گروهک منافین چه می‌دانید؟ + فیلم

 4. آیت‌الله مکارم‌شیرازی: پخش سرودهای مبتذل و وادار کردن دختران معصوم به رقاصی ‌پذیرفتنی نیست

 5. دولت؛ ریز و درشت بنگاه‌ها را با یک چوب نزند

 6. آمادگی یک شرکت داخلی برای انتقال پایتخت سیاسی

 7. آقای روحانی! تکلیف وزیر نفتتان را روشن کنید  

 8. حضرت علی(ع) قبل از شهادت به فرزندانشان چه فرمودند؟/ وصیت امام درباره فتنه‌های پس از ایشان

 9. آخرین وضعیت محورهای چالوس، هراز و فیروزکوه

 10. آشنایی با مقاصد محبوب گردشگران

 11. در سال ۹۷ چند دختر و پسر متولد شدند؟

 12. پورابراهیمی: نرخ ارز کاهش می یابد/ بازار متشکل ارزی تا پایان خرداد ایجاد می‌شود

 13. فروش ۲۰۰ میلیون دلاری «علاء‌الدین» در ۳ روز

 14. جزئیات قرارداد کونته با اینتر فاش شد

 15. نجات جان کودک در پی سقوط از طبقه سوم!

 16. وزیر راه: جهش‌های قیمت مسکن متأثر از تورم اقتصادی و خارج از کنترل بوده است

 17. شرط وزیر نیرو برای عبور بدون مشکل از تابستان

 18. احیای شب ۲۱ رمضان در استان‌ها  

 19. شینزو آبه: تنش‌ها حول ایران باید کاهش یابد

 20. از خوانندگی و نوازندگی تا غسالی! / پای صحبت های چند جوان غسال

 21. سارق پس از سرقت گرفتار سیلاب شد

 22. ۵ کشور تاثیرگذار بر قیمت نفت خام + رتبه ایران

 23. میلیاردها اکانت در فیس‌بوک حذف شدند!

 24. ترامپ: به دنبال تغییر نظام در ایران نیستیم

 25. روزه‌داری دور از وطن  

پربحث‌های دیروز

 1. آقای ظریف این هم بجا نبود

 2. در دیدار رییس جمهور چه گفتیم چه شنیدیم؟/ از اختیاراتی که داریم تا اختیارات ویژه‌ای که می‌خواهیم!

 3. توضیحات وزارت اطلاعات درباره کارتخوان‌های دفتر وزیر نفت

 4. لاریجانی برای دوازدهمین سال متوالی رئیس مجلس شد/ مطهری از نایب رئیسی بازماند!

 5. مداح هتاک به بزرگان اهل سنت به دادسرا احضار شد

 6. بازیگرانی که باید پول‌های مشکوک را پس بدهند + جدول اسامی

 7. بازار مسکن و افزایش شدید قیمت اجاره‌ها؛ وعده‌هایی که محقق نشد/ دولت برنامه‌ای برای مسکن ندارد!

 8. وقتی «دختران انقلاب» فراموش می‌شوند و «دخترکان ضدانقلاب» جای آنها را می‌گیرند!

 9. ژست‌های «هادی رضوی» در دادگاه  

 10. فریادهای نمایندگان در حمایت از لاریجانی؛ «شیر است!»

 11. خیز فراکسیون‌ها برای کرسی‌های هیئت رئیسه/ رقابت دوباره عارف و لاریجانی

 12. نحوه ارزیابی شرایط کشور و زندگی مردم توسط روحانی/تحلیلی درباره مجرمان مؤمن‌نما/ چرا علی مطهری از هیئت رئیسه حذف شد؟

 13. چهارمین جلسه محاکمه داماد وزیر کار/ متهم دلاویز:‌ هادی رضوی فردی تندخو، و عصبی‌مزاج است

 14. قاچاق بنزین از اوپک ایران  

 15. تهیه‌کننده و مدیر و ناظر برنامه موهن شبکه پنج اخراج شدند/ مدیر شبکه توبیخ شد

 16. حقایقی که از اقتصاد ونزوئلا نمی‌دانید!

 17. تا زمانی که سعودی‌ها و اماراتی‌ها دوشیده می‌شوند؛ جنگ چرا؟

 18. اگر پول نفت را به مردم بدهند، نفری چقدر می‌رسد؟

 19. عارف: راه خودرااز سوء استفاده کنندگان ازجریان اصلاح طلب جدامی کنیم

 20. اتفاقی عجیب در کشتی آزاد جام ساساری/ گرمکن ورزشی طلای یخکشی را بر باد داد!

 21. ترکیب اعضای هیات رئیسه مجلس؛ ۵ ولایی، ۴ امیدی + جدول

 22. اقدام وحشیانه با دو مرد بی‌خانمان  

 23. ظریف: سخن گفتن کافی نیست، اروپایی‌ها باید اقدام عملی کنند/ توافق هسته‌ای را نقض نکردیم

 24. (تصاویر +16) مردگانی که هرگز دفن نمی‌شوند  

 25. چرا سازمان هواشناسی طوفان تهران را پیش‌بینی نکرده بود؟

پربحث‌های هفته

 1. کشتیم که کشتیم دیه‌شو میدیم! / نظر شما درباره‌ی این فیلم چیست؟!

 2. آقای ظریف این هم بجا نبود

 3. صدای خاموش تجرد قطعی

 4. لفاظی تازه ترامپ علیه ایران: هرگز دوباره آمریکا را تهدید نکنید

 5. در دیدار رییس جمهور چه گفتیم چه شنیدیم؟/ از اختیاراتی که داریم تا اختیارات ویژه‌ای که می‌خواهیم!

 6. چرا خرمشهر، خرّم‌شهر نشد؟! / چه خوب که ممد نیست...

 7. انبارلویی: تعجب می‌کنم آقای ظریف به چه دلیل دوباره مذاکره کرده/برجام را اجرایی نکنند، با آمریکایی‌ها حرفی نداریم

 8. برجام؛ ترامپ و توافق جدید

 9. عابربانک پرسپولیس و وزیر سابق کجا شلاق می‌خورند؟

 10. کشف طلا، دلار و ۳ کارت‌خوان با گردش مالی ده میلیاردی در دفتر زنگنه

 11. توضیحات وزارت اطلاعات درباره کارتخوان‌های دفتر وزیر نفت

 12. واکنش‌ها به درخواست روحانی برای اختیارات ویژه/ تاکتیک دو سر برد رئیس جمهور/ بگوید در چه مواردی محدودیت دارد/ خیری ندیده ایم از این اختیارها

 13. لاریجانی برای دوازدهمین سال متوالی رئیس مجلس شد/ مطهری از نایب رئیسی بازماند!

 14. توضیح نماینده خرمشهر درباره انتشار عکسی افطاری وی در فضای مجازی

 15. اولین زن یهودی در سنای آمریکا و میزبان ظریف کیست؟ + تصاویر

 16. محسنی اژه‌ای: از بی‌عفتی فیلم بگیرید و برای ما بفرستید/ روحانی چه اختیار ویژه‌ای می‌خواهد؟/ رضایت اصحاب رسانه از جلسه با رئیسی

 17. تخریب ویلاهای خاص با قاطعیت دستگاه قضا/ از ویلای داماد شمخانی تا دختر وزیر سابق

 18. علی شمخانی: ۴۰سال است جنگ اقتصادی را با فرهنگ خرمشهر به پیروزی تبدیل کرده‌ایم

 19. چراغ‌های روشن به هنگام سحر  

 20. خدمات یک مدرسه غیرانتفاعی لاکچری در تهران/ ۸۵ میلیون تومان برای اردوی سوئد و فرانسه؛ ۵ میلیون هم اردوی شیراز!

 21. زاکانی:‌ کسی که دو رئیس قوه را بیچاره کرده و دچار مشکل و مایه بدنامی قوه قضائیه شده را باید کنار گذاشت

 22. ساختمان های کره شمالی‎  

 23. پراید ۱۸.۵ میلیونی در صورت مالی سالیانه شرکت سایپا

 24. اژه‌ای:‌ دشمن به دنبال رواج بی‌عفتی و بی‌اخلاقی در جامعه است/ چرا فیلم قانون‌گریزی‌ها را برای مقامات قضایی نمی‌فرستید؟

 25. روحانی: قیمت ارز ۱۳ هزار تومان و حتی ۸ هزار تومان نیست / بنگاه‌های دولتی باید واگذار شود

پربحث‌های اخیر

 1. شینزو آبه: تنش‌ها حول ایران باید کاهش یابد

 2. ترامپ: به دنبال تغییر نظام در ایران نیستیم

 3. نتیجه سفر ترامپ به توکیو؛ ژاپن ۱۰۵ جنگنده می‌خرد

 4. «حزب برگزیت» پیروز انتخابات پارلمان اروپا در انگلیس شد

 5. کاخ سفید: اون و ترامپ درباره بایدن با هم عقیده‌اند

 6. جریمه راننده به خاطر خاراندن صورتش! + عکس

 7. استقبال ترامپ از میانجی‌گری ژاپن میان ایران و آمریکا

 8. گوآیدو دولت ونزوئلا را متهم کرد

 9. محمدعلی الحوثی: انصارالله مستقل عمل می‌کند/ حملات پهپادی واکنشی به بی‌اعتنایی به روند صلح است

 10. قایق جنگی رژیم صهیونیستی آب‌های منطقه‌ای لبنان را نقض کرد

 11. دعوتنامه رسمی ملک سلمان برای امیر قطر جهت حضور در ۲ اجلاس مکه

 12. زلزله 8 ریشتری در پرو/ یک نفر کشته و ده‌ها خانه تخریب شده است

 13. سرقت اطلاعات بمب افکن راهبردی روسیه با استفاده از چای کیسه‌ای

 14. نبض اقتصاد جهان میان امواج تنگه هرمز/ پروژه عربستان و امارات برای دور زدن شاهراه انتقال نفت در ایران به کجا رسید؟

 15. زنگ خطری که با ۵ هشدار «سید حسن نصرالله» به صدا درآمد/ بوی خطر به مشام می‌رسد!

 16. عراقچی: آماده مذاکره با کشورهای حوزه خلیج فارس بر پایه احترام و منافع متقابل هستیم

 17. کارشناس‌آمریکایی: جنگ اقتصادی آمریکا، مردم ایران را هدف گرفته است

 18. انتخابات اروپا؛ ملی‌گرایان بر فهرست مورد حمایت ماکرون پیروز شدند

 19. آمریکا مدعی حمله به مواضع «الشباب» شد

 20. بالگردهای مصری به کمک صهیونیست‌ها شتافتند  

 21. چرا آمریکا سفر عبدالمهدی به واشنگتن را لغو کرد؟

 22. احتمال مشارکت نتانیاهو در کنفرانس منامه

 23. حمله به یک کلیسا در بورکینافاسو/ ۳ نفر کشته شدند

 24. یک مقام دیگر دولت ترامپ کناره‌گیری کرد

 25. ترکیه: برای دفاع از خود به «اس-۴۰۰» نیاز داریم

پربحث‌های دیروز

 1. حقایقی که از اقتصاد ونزوئلا نمی‌دانید!

 2. تا زمانی که سعودی‌ها و اماراتی‌ها دوشیده می‌شوند؛ جنگ چرا؟

 3. برنی سندرز: نمی‌گذارم ترامپ و بولتون با ایران بجنگند

 4. چرا بولتون حتی دونالد ترامپ را نگران کرده است؟

 5. عراقچی: آماده مذاکره با کشورهای حوزه خلیج فارس بر پایه احترام و منافع متقابل هستیم

 6. کارشناس‌آمریکایی: جنگ اقتصادی آمریکا، مردم ایران را هدف گرفته است

 7. انتخابات اروپا؛ ملی‌گرایان بر فهرست مورد حمایت ماکرون پیروز شدند

 8. آمریکا مدعی حمله به مواضع «الشباب» شد

 9. بالگردهای مصری به کمک صهیونیست‌ها شتافتند  

 10. چرا آمریکا سفر عبدالمهدی به واشنگتن را لغو کرد؟

 11. احتمال مشارکت نتانیاهو در کنفرانس منامه

 12. حمله به یک کلیسا در بورکینافاسو/ ۳ نفر کشته شدند

 13. یک مقام دیگر دولت ترامپ کناره‌گیری کرد

 14. ترکیه: برای دفاع از خود به «اس-۴۰۰» نیاز داریم

 15. سندرز: آزمایش‌های موشکی اخیر کره‌شمالی باعث آزار ترامپ نشده است

 16. روحانی به میشل عون: تنها راه مقابله با متجاوزین، ایستادگی و مقاومت است

 17. انفجار در شهر «هالبرشتات» آلمان/ منازل اطراف تخلیه شدند

 18. ترامپ: رسانه‌ها و دموکرات‌ها از من عذرخواهی کنند

 19. گراهام: با فروش سلاح به سعودی‌ها مخالفم

 20. ایاد علاوی در دیدار با ظریف چه گفت؟

 21. انتقاد «پیونگ‌یانگ» از رزمایش‌های اخیر آمریکا و کره جنوبی

 22. ظریف: پیمان منطقه‌ای عدم تجاوز را در عراق پیشنهاد کردم

 23. سخنگوی کاخ سفید: ترامپ و کیم درباره بایدن هم‌نظرند

 24. هیچ کس نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری در الجزایر نشد

 25. موضعگیری عراقچی در مسقط درباره هرگونه گفتگو با آمریکا

پربحث‌های هفته

 1. لفاظی تازه ترامپ علیه ایران: هرگز دوباره آمریکا را تهدید نکنید

 2. ترامپ: کسی نیستم که با ایران وارد جنگ شوم/ جنگ به اقتصاد ضربه می‌زند

 3. هانی‌زاده: آمریکایی‌ها فهمیدند تهدیدات نظامی علیه ایران کارساز نیست/ عربستان به دنبال ائتلاف ضدایرانی در منطقه است/ ترامپ می‌خواهد معامله قرن را تا ماه آینده عملیاتی کند

 4. ترامپ: اگر ایران آماده مذاکره نیست، تماس نگیرد

 5. فرانسه: هیچ ضرب‌الاجلی را برای اجرای برجام نمی‌پذیریم

 6. ادعای ترامپ: ایران هر وقت آماده باشد با ما تماس خواهد گرفت

 7. چند سال دیگر باقی مانده؟!

 8. ترامپ: 1500 نظامی آمریکایی به خاورمیانه اعزام می‌شوند

 9. شلوار ترامپ سوژه رسانه‌ها شد/عکس  

 10. «سهامداران جنگ» و حادثه بغداد

 11. قنادباشی: کشورهای مرتجع عربی دنبال ایجاد صف‌بندی جدیدی علیه ایران هستند/ ایران هیچ‌گاه به دنبال جنگ نبوده و نیست/ پشت چهره برخی مقامات عربی ترس و نگرانی وجود دارد

 12. «ترزا می» استعفا کرد

 13. حقایقی که از اقتصاد ونزوئلا نمی‌دانید!

 14. تا زمانی که سعودی‌ها و اماراتی‌ها دوشیده می‌شوند؛ جنگ چرا؟

 15. تاکيد روسیه، آلمان و فرانسه بر حفظ برجام و همکاری‌های اقتصادی

 16. عربستان و اجماع سازی شکست‌ خورده علیه ایران

 17. ظریف: با عهدشکنان مذاکره نمی‌کنیم  

 18. ظریف: وقت آن است ترامپ لجنزار را بخشکاند

 19. سندرز: باید به رژیم مستبد و قاتل سعودی بگوییم با ایران مذاکره کند

 20. ظریف: لقب «تروریست» فقط برازنده ترامپ است/ ایران پایان او را خواهد دید

 21. شاناهان: حضور نیروهای آمریکایی در منطقه برای جنگ با ایران نیست

 22. ۵۱ میلیون خانوار آمریکایی هزینه غذا و اجاره ندارند

 23. برنی سندرز: نمی‌گذارم ترامپ و بولتون با ایران بجنگند

 24. چرا بولتون حتی دونالد ترامپ را نگران کرده است؟

 25. پامپئو: ایران هیچ‌کدام از خواسته‌های دوازده‌گانه ما را اجرا نکرده است/ اتهام‌زنی در ارتباط با حادثه فجیره

آخرین عناوین