جنگ تجاری آمریکا با چین به بهانه ایران

گروه جهان الف،   3970929026 ۰ نظر، ۱ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
جنگ تجاری آمریکا با چین به بهانه ایران

سومین شهروند کانادایی هم در چین بازداشت شد تا پکن خشم خود را نسبت به دستگیری «منگ وانژو» یکی از مدیران ارشد شرکت «هوآوی» به اوتاوا نشان دهد.

روزنامه «نشنال ‌پست» کانادا روز چهارشنبه به نقل از وزارت امور خارجه این کشور اعلام کرد، سومین شهروند کانادا در چین بازداشت شده است.

دولت کانادا دهم مهرماه، دختر موسس شرکت هوآوی را به درخواست آمریکا و در هنگام تعویض پرواز خود در فرودگاه «ونکوور» بازداشت کردند. منگ متهم است که تحریم‌های آمریکا علیه ایران را نقض کرده است. اعتراض تند چین به کانادا باعث شد چند روز بعد، منگ با وثیقه‌ای 7.5میلیون دلاری و چند شرط دیگر (از جمله پوشیدن پابند الکترونیک)، به صورت مشروط آزاد شود تا دولت کانادا نهایتا درباره استرداد وی به آمریکا تصمیم بگیرد.

در واکنش به این اقدام، چین دو شهروند کانادایی مایکل کوریگ دیپلمات سابق و مایکل اسپیور تاجر کانادایی را دستگیر کردند. دیروز نیز چینی‌ها سومین شهروند کانادا را بازداشت کردند تا مانع از استرداد منگ به آمریکا شوند. در حال حاضر دستگیری منگ وانژو، روابط آمریکا- چین، چین-کانادا و آمریکا-کانادا را با مشکل روبه‌رو کرده است. چین دستگیری منگ وانژو، مدیر ارشد مالی غول فناوری هوآوی را نقض حقوق بشر قلمداد کرد و آزادی او را از آمریکا و کانادا خواستار شده است. دولت کانادا که در حال حاضر درگیر تنش ‌های تجاری با دولت ترامپ است، نمی‌خواهد به روابط خود با چین (همتای اصلی دیگر در تجارت) خاتمه دهد. بر همین اساس نیز وزیر امور خارجه کانادا از رئیس‌جمهور آمریکا که گفته بود احتمال دارد از بازداشت مدیر ارشد هوآوی به نفع توافق تجاری با چین استفاده کند، انتقاد کرد و از واشنگتن خواست که از سیاسی کردن موضوع خودداری کند.

** جنگ تجاری به بهانه ایران
در این منازعه چین، کانادا و آمریکا، ایران چه نقشی دارد؟

منگ متهم است که از یک شرکت صوری برای دسترسی به بازار ایران استفاده کرده که این موضوع تحریم‌های آمریکا را نقض می‌کنند. او درست در روزی دستگیر شد که دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا و «شی جین پینگ» رئیس‌ جمهور چین در نشست جی 20 در «بوئنوس‌آیرس» توافق کردند درباره جنگ تجاری کنونی که منجر به تشدید تعرفه‌ها شده آتش‌بس کنند. در بخشی از این توافق، چین متعهد شد مقدار قابل‌توجهی از محصولات کشاورزی، صنعتی و انرژی آمریکا را خریداری کند تا فاصله کسری تجاری دوطرفه کمتر شود. مهم‌تر اینکه دوطرف توافق کردند فرصت 90 روزه‌ای برای مذاکرات فراهم آورند تا به مسائل ساختاری اساسی در روابط اقتصادی چین و آمریکا بپردازند که بنابر گفته کاخ سفید شامل «انتقال تکنولوژی، محافظت از حق مالکیت معنوی، موانع غیرتعرفه‌ای، نفوذ و دزدی سایبری، خدمات و کشاورزی می‌شود.» چیزی که ترامپ و شی در زمان مذاکره نمی‌دانستند این بود که کانادا بر اساس درخواست آمریکا، «منگ وانژو»، را بازداشت کرد.

هوآوی به ‌عنوان «قهرمان ملی» چین در عرصه تکنولوژی بزرگ ‌ترین تولید‌ کننده برج‌ های مخابراتی و تجهیزات اینترنتی در جهان است و همچنین دومین تولید‌کننده بزرگ تلفن همراه در دنیا محسوب می‌شود. با توجه به حساسیت زمانی بازداشت «منگ» قطعا او باید به دلیل یکی از مشکلات عمده در روابط اقتصادی چین و آمریکا ازجمله دزدی از مالکیت معنوی و شاید هم جاسوسی سایبری بازداشت می‌شد؛ اما در واقع این‌گونه نبود، دلیل بازداشت منگ، ایران بود. هر چند مساله ایران نسبت به چالش‌ های بنیادین در روابط چین و آمریکا حاشیه محسوب می‌شود، این اتفاق افتاد. بسیاری از تحلیلگران غربی همواره درباره رویکرد حداکثری دولت ترامپ درباره ایران و سود چین از این موضوع به ترامپ هشدار داده بودند.

در ماه اکتبر (مهر و آبان) تمایل اتحادیه اروپا برای توسعه ابزار ویژه مالی با هدف دور زدن تحریم‌های آمریکا، فرصتی برای پکن ایجاد کرد تا با قدرت ‌های اصلی اروپایی آهسته از اهرم کلیدی قدرت آمریکا، یعنی سلطه دلار بر سیستم مالی بین‌ المللی فاصله بگیرند. به‌ طور حتم بازداشت منگ به نفع چین نیست اما این موضوع نشان می‌دهد چگونه حساسیت بیش از اندازه دولت ترامپ به ایران باعث می‌شود تلاش‌ها برای دستیابی به اهداف مهم استراتژیکی و اقتصادی و پرداختن به مسائل ساختاری روابط اقتصادی چین و آمریکا آسیب ببینند.

** نگرانی چند ساله آمریکا از هوآوی
اما به نظر می‌رسد بازداشت منگ به دلیل نقض تحریم ‌های ایران، بهانه‌ای برای هدفی بزرگ‌تر بوده است. روزنامه «تایمز» رژیم صهیونیستی در گزارشی به چرایی بازداشت مدیر ارشد شرکت هوآوی پرداخته است. به نوشته این روزنامه، این شرکت سال‌هاست که یکی از موارد نگرانی امنیت ملی آمریکاست و پرونده منگ هم بازتابی فراتر از تعرفه‌ها یا دسترسی به بازار دارد. واشنگتن و پکن در جنگ بین دو قدرت برتر اقتصادی درگیر شده‌اند تا اینکه تسلط اقتصادی و سیاسی برای دهه‌ های آینده را حفظ کنند. آماندا دبوسک، رئیس بخش تجارت بین ‌الملل در ال ‌ال‌ پی، می‌گوید: «این موضوعی بسیار گسترده‌تر از یک منازعه تجاری صرف است. مساله بر سر این است که چه کسی اساسا رهبر جهان خواهد بود... این وضعیت جنگ سرد است.» منگ در همان روزی بازداشت شد که ترامپ و شی در اجلاس گروه 20 در آرژانتین با یکدیگر ملاقات می‌کردند و برای یک آتش‌بس در جنگ تجاری ‌شان توافق کردند.

لری کودلو، مشاور اقتصادی کاخ سفید، به برنامه وارنی و کمپانی در شبکه اقتصادی فاکس اعلام کرد که هوآوی تحریم‌های آمریکا علیه ایران را نقض و اعلام کرد که به این شرکت هشدار داده‌ شده بود و درنهایت، ما باید این موضوع را تحت پیگرد قانونی قرار می‌دادیم. او این موضوع را رد کرد که بازداشت منگ یک اقدام عمدی برای داشتن اهرمی علیه چین در مذاکرات تجاری باشد و گفت ترامپ نمی‌دانست این بازداشت در دست اجراست. هوآوی که بزرگ‌ترین تولیدکننده ادوات شبکه مورداستفاده شرکت ‌های تلفن و اینترنتی است، از سوی آمریکا متهم به جاسوسی برای ارتش چین یا سرویس‌های جاسوسی این کشور شده است.

گریگوری یگر، وکیل ویژه در شرکت حقوق استروک و وکیل مدافع پیشین وزارت دادگستری، می‌گوید: «چیزی که در این آشفتگی اولیه نادیده گرفته‌شده این است که هوآوی برای مدت‌ها تحت‌نظر مراجع آمریکایی بوده و حالا به اوج ماجرا رسیده که می‌تواند تحقیقات به نسبت طولانی را در پی داشته باشد.»

نشانه‌ای هست مبنی ‌بر اینکه پرونده منگ احتمالا منجر به نقض آتش ‌بس ترامپ و شی نشود، چراکه پکن با وجود اعتراض به بازداشت منگ اعلام کرده که مذاکرات با دولت ترامپ پیش خواهد رفت. ژائو فنگ، سخنگوی وزارت بازرگانی چین اعلام کرد مطمئن است می‌توان طی 90 روز به معاهده ‌ای دست‌ یافت که ترامپ با تعلیق افزایش مالیات بر واردات محصولات چینی به آمریکا به میزان 200 میلیارد دلار موافقت می‌کند. با این وجود دبوسک گفت: «من انتظار دارم چین این اقدام آمریکا را با هدف قرار دادن شرکت‌های آمریکایی در چین تلافی کند.»

بزرگ‌ترین اقتصاد‌های دنیا به ‌واسطه اتهاماتی از سوی واشنگتن درگیر نزاع شده‌اند و پژواک این اتهامات را می‌توان توسط گروه‌های صنعتی و تحلیلگران آمریکایی شنید که به گفته آنها چین از تاکتیک‌ های مخرب برای سبقت گرفتن از سلطه آمریکا بر رهبری تکنولوژی و اقتصاد جهان استفاده می‌کند. این ادعاها شامل فشاری است که از سوی چین بر شرکت‌ های آمریکایی و دیگر شرکت‌های خارجی وارد می‌شود تا در ازای دسترسی به بازار چین دست از اسرار تجاری خود بردارند و همچنین، شامل سرقت سایبری هم می‌شود. واشنگتن همچنین نگران برنامه توسعه بلندپروازانه چین است که به نام «ساخت چین 2025» و طرحی برای سلطه بر حوزه‌هایی مثل رباتیک و وسایل نقلیه الکترونیکی است. پریسیلا موریوچی، کارشناس سابق آسیای شرقی در آژانس امنیت ملی و کارشناس فعلی در شرکت امنیت سایبری رکورد فیوچر، می‌گوید که هوآوی و بزرگ‌ترین رقیب چینی آن، شرکت «زد‌تی‌ایی»، به رهبری نظامی و سیاسی چین چسبیده هستند و «تهدید از سوی این شرکت‌ها در دسترسی آنها به زیرساخت اساسی اینترنت است.»

دولت ترامپ مقررات شدیدی را برای صادرات تکنولوژی پیشرفته به چین وضع کرده و کار را برای شرکت‌های چینی سخت کرده تا آنان بتوانند در شرکت‌ های آمریکایی سرمایه‌گذاری کنند یا اینکه بتوانند تکنولوژی آمریکایی را در زمینه‌‌ های پیشرفته مثل رباتیک، هوش مصنوعی و واقعیت مجازی را بخرند.

در اوایل سال جاری بود که آمریکا به دلیل فروش تجهیزات به کره‌شمالی و ایران و نقض تحریم‌ها تقریبا از معامله کردن با «زد‌تی‌ایی» صرف‌نظر کرد، اما ترامپ مهلتی داد احتمالا به دلیل شرکت‌ های تکنولوژی آمریکایی که تامین‌کنندگان اصلی زد‌تی‌ایی هستند و آنها هم صدمه می‌دیدند. زد‌تی‌ایی با پرداخت یک میلیارد دلار جریمه، تغییر هیات‌مدیره و مدیران و اجازه به ناظران آمریکایی برای زیر نظر گرفتن فعالیتش موافقت کرد. آدام سگال، تحلیلگر امنیت سایبری در شورای روابط خارجی، می‌گوید صنایع تکنولوژی آمریکایی و چینی به آن اندازه زیاد به هم وابسته‌اند که «بسیار سخت است این دو را از یکدیگر جدا کرد بدون اینکه شرکت ‌های آمریکایی مجازات بشوند، بدون اینکه به ‌پای خودمان شلیک کنیم.»

منبع: روزنامه فرهیختگان

عناوین مرتبط

پربحث‌های اخیر

 1. فریب‌های بزرگ برای غارت‌های بزرگ/ اصل ماجرا چیست؟

 2. واکنش کاربران توییتر به سخنان رئیس جمهور در مورد قیمت‌ها/ آقای روحانی در حس مشکلات، همراه مردم باشید/ قصه پر غصه گوشت و کلید گمشده تدبیر

 3. قیمت امروز خودروها در بازار؛ پژو ۲۰۶ صندوق‌دار ۱۰۰ میلیون تومان شد + جدول

 4. پزشکیان: درباره گرانی‌ها حق با مردم است اما در جنگ تمام عیار اقتصادی با آمریکا هستیم

 5. برای حمایت از افشاگران فساد چه باید کرد/ نقاط قوت و ضعف طرح تشویق مطلعین مفاسد اقتصادی

 6. شفافیت حقوق و سفرهای خارجی مدیران شهرداری تهران/ دادگاه برادر رئیس‌جمهور برگزار شد/ آیا طرح استیضاح رئیس‌جمهور عاقلانه است؟

 7. حادثه دلخراش از فرو رفتن میل‌گرد در بدن کارگر  

 8. پراید ارزان شد

 9. آقای جهانگیری دل تولیدکنندگان از سیاست‌های اقتصادی شما خون است/ استعفا شما بزرگ‌ترین خدمت است  

 10. در ماجرای پیش‌فروش پراید، چه کسی مقصر است؟

 11. دلیل افزایش قیمت دلار از نظر محسن رضایی  

 12. ۳۳ درصد مردان دهه شصت ازدواج نکرده‌اند + اینفوگرافیک  

 13. آیت‌الله موسوی جزایری از «امامت جمعه اهواز» استعفا داد

 14. جهانگیری: مردم به دلیل خشکسالی‌های مستمر سختی فراوانی را متحمل شدند

 15. سردار صفوی: پاکستانی ها بدانند که دولت و حکومت سعودی پایدار نیست

 16. برخورد تند جلیقه زردها با یک یهودی  

 17. انتشار جزییات اطلاعات سفرهای خارجی کارکنان شهرداری

 18. حقوق‌های زیر دو میلیون و ۷۵۰ هزار تومان از مالیات معاف می‌شوند

 19. آخرین قیمت دلار و طلا/ سکه ۴ میلیون و ۴۸۵ هزار تومان شد

 20. بازگشت رویایی ذوب آهنی ها با منصوریان در قطر/ حذف الغرافه باوجود گلزنی طارمی

 21. پیشنهاد اردوغان برای نگه داشتن داعشی‌های خارجی در سوریه

 22. ظریف: هیچگونه شکایت و دلخوری از کریمی و غفوری ندارم

 23. شرکت به‌پرداخت ملت؛ حامی استعدادهای ایرانی

 24. نابسامانی بازار خودرو استیضاح وزیر صمت را کلید می‌زند

 25. دانشجو: محتوای انقلاب مانده یا نه؟   

پربحث‌های دیروز

 1. ازدواج موقت؛ چشم‌ها را باید شست...

 2. سخنان جالب ذوالنوری برای طرح عدم کفایت سیاسی رئیس جمهور/ مراجعه به نمایندگان شیعه، سنی، مسیحی، کلیمی، زرتشی، مستقل، اصولگرا، ولایی و امیدی برای امضاء

 3. خودروهای فروش فوری بر مبنای نرخ روز بازار قیمت‌گذاری شد!

 4. تکمیل ظرفیت پیش‌فروش فوری پراید در ۴۵ دقیقه!  

 5. فریب‌های بزرگ برای غارت‌های بزرگ/ اصل ماجرا چیست؟

 6. لجن‌‌پراکنی بی‌‌بی‌‌سی فارسی صدای عطاالله مهاجرانی را هم درآورد  

 7. واکنش کاربران توییتر به سخنان رئیس جمهور در مورد قیمت‌ها/ آقای روحانی در حس مشکلات، همراه مردم باشید/ قصه پر غصه گوشت و کلید گمشده تدبیر

 8. چرا دولت شکایت نمی‌کند؟

 9. قیمت امروز خودروها در بازار؛ پژو ۲۰۶ صندوق‌دار ۱۰۰ میلیون تومان شد + جدول

 10. معاونان شهردار تهران چقدر حقوق می‌گیرند + جدول

 11. رئیس سازمان بسیج مستضعفین: ایران کشور فقیری نیست

 12. سردار نقدی: وقتی ما خودمان اینطور خواسته‌ایم رهبری چه کند؟/ مفسدان دانه‌درشت با چراغ سبز دولت سازندگی به کشور بازگشتند/ یقین دارم که آینده ایران بسیار درخشان است

 13. اعتراف دولت به ناکارآمدی، سرمایه‌های اجتماعی را افزایش می‌دهد/ در بی‌ثابتی نرخ ارز، برخی انگل وار ثروتمند می‌شوند/ جامعه به ثبات، شفافیت، امنیت اقتصادی و رضایتمندی نیاز دارد

 14. ورود سربازان گمنام به مبارزه با فساد در لواسان  

 15. رئیس اداره اوقاف لواسان بازداشت شد

 16. همه خدعه‌های اروپا

 17. دادگاه رسیدگی به اتهامات حسین فریدون برگزار شد + عکس

 18. صعود چشمگیر ایران در میان قوی‌ترین ارتش‌های جهان

 19. پزشکیان: درباره گرانی‌ها حق با مردم است اما در جنگ تمام عیار اقتصادی با آمریکا هستیم

 20. برای حمایت از افشاگران فساد چه باید کرد/ نقاط قوت و ضعف طرح تشویق مطلعین مفاسد اقتصادی

 21. شفافیت حقوق و سفرهای خارجی مدیران شهرداری تهران/ دادگاه برادر رئیس‌جمهور برگزار شد/ آیا طرح استیضاح رئیس‌جمهور عاقلانه است؟

 22. حادثه دلخراش از فرو رفتن میل‌گرد در بدن کارگر  

 23. مصرف روزانه ۸۷ میلیون لیتر بنزین در کشور

 24. پراید ارزان شد

 25. آقای جهانگیری دل تولیدکنندگان از سیاست‌های اقتصادی شما خون است/ استعفا شما بزرگ‌ترین خدمت است  

پربحث‌های هفته

 1. طرح عدم کفایت و استیضاح روحانی کلید خورد + جزئیات

 2. ازدواج موقت؛ چشم‌ها را باید شست...

 3. خوارج عمانی در کنفرانس ورشو

 4. شاخ‌های محجبه یا وضعیت فکاهی ضد حجاب؟

 5. هرج‌ومرج در بازار خودرو و افزایش شوکه کننده قیمت‌ها/ چرا ترمز افزایش نرخ خودرو کشیده نمی‌شود؟/ عزیزی: آشفتگی بازار به علت سوء مدیریت خودروسازان است

 6. سخنان جالب ذوالنوری برای طرح عدم کفایت سیاسی رئیس جمهور/ مراجعه به نمایندگان شیعه، سنی، مسیحی، کلیمی، زرتشی، مستقل، اصولگرا، ولایی و امیدی برای امضاء

 7. اسامی 16 نماینده امضاء کننده طرح استیضاح و عدم کفایت رئیس جمهور

 8. برای این عکس شما تیتر بزنید   

 9. گردآورنده کتاب «فتنه تغلب» که روایت‌هایی از فتنه ۸۸ است، میهمان ویژه الف می‌شود/ سوالات خود را درباره این کتاب از او بپرسید

 10. شلیک هوایی، درگیری و کنده شدن درب ون گشت ارشاد در تهران

 11. تا کی بجای ازدواج، به جوان بگوئیم: دوغ بخور؟

 12. توکلی: مجمع تشخیص به دنبال کاهش فشار بر مردم است/ FATF، استقلال داخلی را از بین می برد

 13. احمد توکلی خطاب به نمایندگان مجلس و اعضای مجمع تشخیص مصلحت: فرمول تحقیرکننده اینستکس حتی نفت در برابر غذا هم نیست

 14. پراید ما یا پرادو رفیق ها و غرور بیجا

 15. آقای کریمی! برای اظهارنظر سیاسی هم آوایی با سالومه خانم «من و تو» کافی نیست  

 16. قیمت حاشیه بازار محصولات سایپا اعلام شد/ قیمت تندر ۹۳ میلیون تومان+جدول

 17. حمله تروریستی انتحاری به اتوبوس کارکنان سپاه در سیستان و بلوچستان/ تایید شهادت 27 نفر + اطلاعیه سپاه و عکس و فیلم

 18. افتخار نتانیاهو به تاریخ‌سازی و ایستادن در کنار سران کشورهای عربی/ آیا جنگی علیه ایران در راه است؟

 19. «رئیسی» به جای «آملی‌لاریجانی» سکان‌دار قوه قضائیه می‌شود

 20. تازه‌ترین قیمت خودرو/ افزایش ۱۰ میلیونی سمند؛ پراید ۱۱۱ به ۴۵ میلیون تومان رسید

 21. دنا ۱۵ میلیون تومان گران شد/ عبور پراید ۱۱۱ از ۴۳ میلیون تومان + جدول قیمت‌ها

 22. واعظی: مجمع لوایح مربوط به FATF را تصویب نکند باید نتیجه آن را بپذیرد/ اجلاس ورشو یک شوی تبلیغاتی است

 23. امام جمعه اهواز چرا به انگلیس سفر کرد؟  

 24. پوشش امنیتی هواپیمای بن سلمان با 6 جنگنده پاکستانی+ فیلم

 25. درباره تهدید مجمع تشخیص مصلحت نظام توسط محمود واعظی/ وقتی آقای رئیس دفتر فرافکنی می‌کند

پربحث‌های اخیر

 1. سردار صفوی: پاکستانی ها بدانند که دولت و حکومت سعودی پایدار نیست

 2. پیشنهاد اردوغان برای نگه داشتن داعشی‌های خارجی در سوریه

 3. مجلس آمریکا فاش کرد: ترامپ انتقال فن‌آوری بسیار حساس هسته‌ای به ریاض را تسریع می‌کند

 4. سوئیس: اتباع داعشی ما در کشور محل بازداشت محاکمه شوند

 5. «برنی سندرز» رسماً نامزد انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا شد

 6. ثروتمندترین رئیس جمهور تاریخ آمریکا اعلام شد

 7. وزیردفاع ونزوئلا: تا پای مرگ به مادورو وفادار خواهیم بود

 8. گانتز: زمانی که من می‌جنگیدم، نتانیاهو در آمریکا خوش‌گذرانی می‌کرد

 9. وال‌استریت ژورنال: رویای تشکیل ناتوی عربی در حال رنگ باختن است

 10. ترامپ فرمان تشکیل نیروی فضایی آمریکا را صادر کرد

 11. سامانه‌های اس-۳۰۰ سوریه احتمالا عملیاتی شده‌اند

 12. سفیر آمریکا: از نقش فزاینده حزب‌الله در دولت لبنان نگرانیم

 13. ترامپ: عجله‌ای برای خلع سلاح هسته‌ای کره‌شمالی نیست

 14. بیانیه اروپا درباره وحدت و حاکمیت یمن

 15. فرمانده نیروی هوافضای سپاه: تلاش برای مذاکره موشکی نشان می دهد دشمن در موضع ضعف است

 16. رئیس مجلس نمایندگان آمریکا: دولت ترامپ در قبال ایران کاملا اشتباه می‌کند

 17. لاوروف: روسای جمهوری ایران، روسیه و ترکیه درباره سوریه توافق کردند

 18. چین سفیر اسپانیا را احضار کرد

 19. وزارت خارجه چین: «برجام» باید به صورت جامع و موثر اجرا شود

 20. گریفیتس: رهبر انصارالله به تعهداتش درباره توافق سوئد پایبند بود

 21. وزیردفاع‌ونزوئلا: ارتش تهدیدات ترامپ را نمی‌پذیرد

 22. عراق 150 تروریست داعشی را تحویل می‌گیرد

 23. واکنش توئیتری ترامپ به شکایت‌ ۱۶ ایالت از وی

 24. ائتلاف سعودی طی 48 ساعت، 231 بار توافق سوئد را نقض کرد

 25. گفت‌وگوی تلفنی ملک سلمان و پوتین

پربحث‌های دیروز

 1. همه خدعه‌های اروپا

 2. صعود چشمگیر ایران در میان قوی‌ترین ارتش‌های جهان

 3. ترامپ خطاب به نظامیان ونزوئلا: یا ترک مادورو یا هیچ چیز!

 4. سردار صفوی: پاکستانی ها بدانند که دولت و حکومت سعودی پایدار نیست

 5. پیشنهاد اردوغان برای نگه داشتن داعشی‌های خارجی در سوریه

 6. مدیرعامل هواوی: آمریکا نمی‌تواند ما را بشکند

 7. قلعه حیوانات؛ وضعیت اردوگاه منافقین در آلبانی به روایت رسانه‌های خارجی

 8. مجلس آمریکا فاش کرد: ترامپ انتقال فن‌آوری بسیار حساس هسته‌ای به ریاض را تسریع می‌کند

 9. سوئیس: اتباع داعشی ما در کشور محل بازداشت محاکمه شوند

 10. «برنی سندرز» رسماً نامزد انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا شد

 11. ثروتمندترین رئیس جمهور تاریخ آمریکا اعلام شد

 12. جزئیات تازه از ترور یاسر عرفات/ مرگ با خمیردندان آغشته به سم ترور

 13. سفیر پاکستان در تهران: نیروهای خارجی به دنبال تخریب روابط ایران و پاکستان هستند/ عمران خان به ایران خواهد آمد

 14. سفیر آمریکا: از نقش فزاینده حزب‌الله در دولت لبنان نگرانیم

 15. ترامپ: عجله‌ای برای خلع سلاح هسته‌ای کره‌شمالی نیست

 16. بیانیه اروپا درباره وحدت و حاکمیت یمن

 17. فرمانده نیروی هوافضای سپاه: تلاش برای مذاکره موشکی نشان می دهد دشمن در موضع ضعف است

 18. رئیس مجلس نمایندگان آمریکا: دولت ترامپ در قبال ایران کاملا اشتباه می‌کند

 19. لاوروف: روسای جمهوری ایران، روسیه و ترکیه درباره سوریه توافق کردند

 20. چین سفیر اسپانیا را احضار کرد

 21. وزارت خارجه چین: «برجام» باید به صورت جامع و موثر اجرا شود

 22. گریفیتس: رهبر انصارالله به تعهداتش درباره توافق سوئد پایبند بود

 23. وزیردفاع‌ونزوئلا: ارتش تهدیدات ترامپ را نمی‌پذیرد

 24. عراق 150 تروریست داعشی را تحویل می‌گیرد

 25. واکنش توئیتری ترامپ به شکایت‌ ۱۶ ایالت از وی

پربحث‌های هفته

 1. خوارج عمانی در کنفرانس ورشو

 2. افتخار نتانیاهو به تاریخ‌سازی و ایستادن در کنار سران کشورهای عربی/ آیا جنگی علیه ایران در راه است؟

 3. پوشش امنیتی هواپیمای بن سلمان با 6 جنگنده پاکستانی+ فیلم

 4. ظریف: اروپایی‌ها هیچ بخشی از تعهداتشان را اجرایی نکردند/ ۴۰ سال تحریم‌های آمریکا را دور زدیم؛ الان هم همین کار را می‌کنیم

 5. حادثه تروریستی سیستان و بلوچستان و سفر محمد بن سلمان به پاکستان/ پاسخ ایران چه خواهد بود؟

 6. از حمله تروریستی زاهدان تا سیرک ورشو

 7. جبیر و وزرای اماراتی و بحرینی پشت درهای بسته درباره ایران چه گفتند؟  

 8. شگفتی‌های جنگ یمن/ چرا ائتلاف عربستان نمی‌تواند انصارالله را شکست دهد؟

 9. توئیتر نتانیاهو پیام «جنگ با ایران» را حذف کرد

 10. همه خدعه‌های اروپا

 11. مایک پنس: اروپا از برجام خارج شود

 12. روسیه چگونه با تحریم آمریکا مبارزه کرد؟  

 13. صعود چشمگیر ایران در میان قوی‌ترین ارتش‌های جهان

 14. جاسوس آمریکا چگونه جذب ایران شد؟

 15. امضای قرارداد سرمایه‌گذاری ۲۰ میلیارد دلاری میان عربستان و پاکستان

 16. ‏آیا ایران، عراقِ ترامپ خواهد بود؟  

 17. نشست اف‌ای‌تی‌اف به احتمال زیاد ۴ ماه دیگر به ایران فرصت می‌دهد

 18. نقش آمریکایی‌ها و پایان سیطره داعش

 19. همین؟!

 20. نتانیاهو: روزانه علیه ایران اقدام می‌کنیم، حتی همین دیروز

 21. آمریکا چاره‌ای جز خروج از سوریه نداشت، چاره‌ای جز خروج از عراق و افغانستان هم ندارد

 22. پاسخ ایلهان عمر به ترامپ در مورد یهودی‌ستیزی

 23. ترامپ خطاب به نظامیان ونزوئلا: یا ترک مادورو یا هیچ چیز!

 24. تحلیلگر آمریکایی: نشست ورشو یک سیرک فاجعه‌بار بود/ آمریکا منزوی شد نه ایران

 25. پیشنهاد مشاور جان کری به دولت بعدی آمریکا درباره بازگشت به برجام

آخرین عناوین