یمن، حق به حقدار می‌رسد

سعدالله زارعی،   3970926075
یمن، حق به حقدار می‌رسد

حدیده هفت ماه پس از درگیری شدید و مداوم با نیروهای «ائتلاف متجاوز» از فردا به «آرامش نسبی» می‌رسد و این به آن معناست که برنامه پرهزینه و پرطمطراق غربی- عربی علیه یک ملت غیور به شکست انجامیده است. در واقع در مذاکرات هفته پیش استکهلم مردم یمن به یک پیروزی بزرگ سیاسی دست پیدا کردند که برخاسته از پیروزی آنان در میدان‌های سخت نبرد بود. در این خصوص گفتنی‌هایی وجود دارد:

1- ائتلاف غربی- عربی از اوایل ماه رمضان گذشته با شعار «تصرف حدیده آغاز تغییر معادلات» به صحنه آمد و به گمان آنکه می‌تواند در یک زمان کوتاه- یک ماهه- این هدف را محقق کند با صراحت از تغییر حتمی معادله سخن گفت. ولیعهد امارات در خرداد ماه از زمانی یک ماهه سخن گفت و در شهریورماه، وزیر دفاع آمریکا جیمز متیس نیز به‌طور ضمنی به نیروهای نظامی غربی- عربی یک ماه وقت داد تا کار را به سرانجام برسانند، اما این نیز به جایی نرسید و به موازات آن موج انتقادات به سمت دولت‌های آمریکا، انگلیس، فرانسه، عربستان و امارات سرازیر گردید تا جایی که آمریکایی‌ها که در طول 4 سال گذشته نقش اساسی به‌عهده داشتند وانمود کردند که با ادامه این جنگ مخالف بوده و سوخت‌رسانی به هواپیماهای جنگی سعودی بر فراز یمن را متوقف می‌نمایند:

در این میان سازمان ملل و دبیر کل نقش مزورانه‌ای را به‌عهده گرفتند.

به موازات مهلت یک ماهه‌ای که آمریکایی‌ها برای پایان دادن به مقاومت مردم در الحدیده تعیین کرده بودند، نماینده دبیر کل سازمان ملل طرح اداره بین‌المللی حدیده را روی میز گذاشت تا انصارالله از ترس توسعه و تشدید جنگ، این استان را تحویل شورای امنیت سازمان ملل دهد و از این طریق در اختیار منصور هادی و در واقع در اختیار سعودی قرار بگیرد و زمانی که با مخالفت انصارالله مواجه گردید وانمود کرد که مذاکرات را برای مدتی طولانی به تعلیق درمی‌آورد اما این ترفند مدت زیادی دوام نیاورد و گریفیس شروع به سفر به صنعا، عدن، ریاض و ابوظبی کرده و اعلام نمود طرفین به گفت‌وگوهایی برای رسیدن به آزادی جمع زیادی از اسیران و انتقال ده‌ها مجروح به خارج از یمن و ترتیباتی درباره اداره بندر حدیده تن داده‌اند. براساس متن مذاکرات نماینده دبیرکل با طرفین گفت‌وگو در سوئد در واقع نماینده دبیرکل روی خروج کامل نیروهای انصارالله از حدیده تمرکز کرده بود و حال آنکه خروج این نیروها به معنای تسلیم آسان شهر به ائتلاف سعودی- امارات بود.

2- براساس آنچه در مذاکرات میان طرف‌های یمنی و غیریمنی گذشته، انتظار می‌رود شهر حدیده طی دو هفته آینده از نیروهای شبه نظامی خالی شود. این نیروها شامل همه نیروهای غیرارتشی می‌شود که تعداد آنان از سوی دو طرف به ده‌ها هزار نفر می‌رسد. براین منوال، نیروهای بسیجی موسوم به کمیته‌های مردمی باید شهر را ترک کنند و این در حالی است که این‌ها عمدتاً ساکنان شهر حدیده بوده و به‌طور طبیعی مسلح هستند چرا که اساساً حمل سلاح در بین یمنی‌ها یک «سنت» به‌حساب می‌آید.

از آن طرف نیروهای شبه نظامی «ائتلاف متجاوز عربی- عربی» باید اطراف حدیده را خالی کنند و به خارج از آن منتقل گردند و این در حالی است که عدد کل نیروهایی که ذیل عنوان ارتشی- اعم از ارتشی سعودی یا اماراتی و یا نیروهای تحت فرمان ژنرال محسن الاحمر فعالیت می‌نمایند- از شش هزار نفر فراتر نمی‌روند به عبارت دیگر با توافق حدیده باید دستکم 60/000 نیروی مزدور خارجی و داخلی وابسته به عربستان و امارات، اطراف حدیده را ترک گویند.

براین اساس منازعه آینده در زمین از شکل «پرحجم» به منازعه کم‌شدت تبدیل می‌شود و از این رهگذر از آنجا که قرار نیست انصارالله، شهر را تحویل دهد و نیروی بسیجی حدیده را نمی‌توان از شهر خود اخراج کرد، دست برتر در نبرد زمینی با انصارالله خواهد بود.

با این حال در این میان یک سوال اساسی هم وجود دارد آیا عربستان و امارات به فرمول کاهش تنش و در نهایت آتش‌بس تن خواهند داد؟ پاسخ این سوال آری و نه است. آنچه از روال کنونی و رفتار این دو کشور متجاوز برمی‌آید این است که آنان به گمان اینکه فرصتی بدست آورده‌اند، طی هفته‌های آینده؛ حملات را تشدید خواهند کرد اما این تصور با مقاومت مردمی که دفاعشان از شهرشان قطعنامه‌پذیر نیست، مواجه شده و به شکست خواهد انجامید اما در عین حال این نکته را هم باید اضافه کرد که روند کلی تحولات یمن، روند تشدید جنگ نیست همه قرائن و شواهد می‌گوید این جنگ در ماه‌های آخر خود قرار گرفته و این به آن معناست که ائتلاف متجاوزان ناگزیرند شکست را در جنگی پرهزینه بپذیرند.

3- پیامد دیگر توافقات استکهلم این است که بنادر و سواحل غربی یمن روی ورود کالاها و مواد غذایی باز می‌شود. در این میان ائتلاف عربی ‌ غربی به گمان اینکه این توافق به کاهش بنیه دفاعی و نظامی انصارالله منجر خواهد شد، از آن ابراز رضایت می‌کند ولی واقعیت این است که انصارالله در تولید سلاح، حتی سلاح‌های با برد 400 و 500 کیلومتر خودکفا بوده و به تولید انبوه آن دست یافته است.

بنابراین پذیرش بازرسی محموله‌ها از سوی انصارالله آسیبی به توانایی دفاعی آن نمی‌زند این در حالی است که پذیرش این شرط سبب قطع ارتباط ناوها با نیروهای نظامی متجاوز مستقر در جنوب استان حدیده خواهد شد. باز شدن بنادر و سواحل حدیده روی ورود مواد غذایی، دارویی و ... تا حد زیادی به مشکلات کنونی یمنی‌ها پایان داده و بر مقاومت آنان در برابر متجاوزان خواهد افزود. این نکته را هم باید اضافه کرد که حدیده فعال‌ترین و موثرترین بندر یمنی برای کل یمن است چرا که از یک سو بخش اعظم جمعیت یمن در همین بخش شمالی است و از سوی دیگر سایر بنادر نظیر عدن به دلیل شرایط امنیتی و آسیب دیدن جاده‌های ترانزیتی جنوب، عملا فاقد فعالیت می‌باشند.

4- ورود بالنسبه فعال سازمان ملل در پرونده یمن پس از چهار سال مماشات، ضمن آنکه نشانه نزدیک بودن زمان پایان جنگ یمن می‌باشد،  نشانه واضحی از تن دادن این سازمان و شورای امنیت آن به واقعیت بزرگ «استقلال یمن» و «استقامت مردم یمن» است. اینکه هیئت انصارالله به عنوان «هیئت صنعا» پذیرفته می‌شود و نماینده انگلیسی دبیر کل سازمان ملل از «مسئولیت‌پذیری» انصارالله سخن گفته  و در جزء جزء پرونده با آنان به تبادل‌نظر می‌پردازد و ناگزیر می‌شود در هر بار طرح خود را مطابق با خواسته‌های انصارالله اصلاح نماید و در نهایت بپذیرد که حدیده نه تحت سیطره سعودی و نه تحت اداره سازمان ملل درآید و  همان مسئولین  محلی انصارالله اداره آن را برعهده داشته باشند، از اهمیت زیادی برخوردار است.

و این همه در حالی است که اساسا اعزام گریفیتس و جایگزینی آن با «ولد شیخ‌احمد» برای آن بود که روند جنگ و نتایج آن به نفع سعودی تغییر کند. او در واقع پشتوانه مذاکراتی جنگی بود که از زمان مسئولیت پذیرفتن او تشدید می‌شد کما اینکه تعداد شهدای مردم یمن در دوره کوتاه مسئولیت او نزدیک به دو برابر تعداد شهدای این مردم در دوره نسبتا طولانی ولد شیخ‌احمد بوده است جنگ در دوره مسئولیت گریفیتس در غرب یمن و شرق صنعا تشدید شد اما در نهایت او و سعودی‌ها ناگزیر دست‌های خود را بالا بردند.

5- همزمان با مذاکرات سیاسی پیرامون شرایط آینده سیاسی و امنیتی الحدیده، عملیات نظامی نیروهای ائتلاف سعودی با محوریت حزب وهابی- اخوانی اصلاح در فرمانداری «نهم» واقع در شرق استان صنعا تشدید شد. در این بین عملیات در القرن، العظیمه، الصبوعه، البرک، السلطاء و الحیادره شدت بسیار زیادی داشت و البته این حملات نتوانست نهم را از کنترل انصارالله خارج کند در این میان دو فرضیه وجود دارد.

یک فرضیه این است که سعودی‌ها و اماراتی‌ها با هدف گرفتن امتیازات بیشتر از انصار در میز مذاکرات سوئد، جنگ نهم را نیز تشدید کرده‌اند یک فرض دیگر این است که سعودی‌ها و اماراتی‌ها با تکرار شرایط حدیده در بقیه استان‌های یمن و به خصوص پایتخت درصددند تا از سیطره نظامی انصارالله بر شهرهای شمالی بکاهند.

انصارالله برای این دو فرضیه راهکارهایی دارد که از جمله آن شکل دادن به مقاومت عشایر و قبایل زیدی در استان‌های شمالی است مقاومت سنگین مردمی در فرمانداری نهم نشان داد که این آمادگی در بین آنان وجود دارد.

6- به هر روی پرونده جنگ یمن با مذاکرات استکهلم بسته نشده و بسته نمی‌شود اما این مذاکرات و تن دادن سعودی‌ها و اماراتی‌ها به آن در حالی است که تا پیش از این در برابر آن مقاومت می‌کردند، نشان‌دهنده اعتراف به شکست گزینه نظامی از سوی آنان است. شکستی که می‌تواند در گزینه‌ سیاسی هم تکرار شود.

منبع:کیهان

عناوین مرتبط

پربحث‌های امروز

 1. می‌شود برجام را با روسیه و چین ادامه داد؟

 2. شبهات امنیتی قانون اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی و مردان خارجی

 3. نفس مستاجران به شماره افتاد/ آیا دست دولت برای تنظیم بازار اجاره بسته است؟

 4. ناگفته‌های مداح مشهور از نوحه جنجالی‌اش/ خانمی در کانادا آغازگر این ماجرا بود

 5. پاسخ الف به جوابیه علی مطهری با ارجاع به مشروح مذاکرات مجلس/ ادعای غلط خود را اصلاح کنید+ سند

 6. نوبخت: اگر نمایندگان مجلس فرمول بهتری برای افزایش حقوق کارمندان ارائه کنند اجرا می کنیم

 7. قراردادهای مالی خانگی را ثبت کنید تا جرائم کمتر شود

 8. جدیدترین صحنه‌سازی آمریکا علیه ایران در حادثه نفتکش‌ها

 9. تاج: لیگ برتر را برگزار نمی‎‌کنیم

 10. آلمان به پیروی از آمریکا ایران را در حادثه دریای عمان متهم کرد

 11. ترامپ: ببینیم درباره ایران چه پیش می‌آید

 12. چرا عقب‌نشینی؟ چرخش موضع بن‌سلمان مقابل ایران؛ از ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹

 13. حاشیه‌های مناظره زاکانی و تاجزاده/فردی که قرار بود جانشین زنگنه شود/چرا دادگاه محمدرضا خاتمی به صورت کامل از تلویزیون پخش نمی شود؟

 14. دادستان: مردم از قوه قضائیه انتظار اجرای عدالت دارند/ از ماه آینده شاهد تحولات بزرگی در فضای مجازی خواهیم بود

 15. سازمان امور مالیاتی: فقط خریداران سکه از بانک مرکزی مالیات می‌دهند

 16. سخنان مادر و وکیل علیرضا شیرمحمدعلی درباره مرگ این زندانی

 17. اسلامی خبر داد: طرح دولت برای خانه‌دار کردن کارمندان جوان

 18. افزایش چراغ خاموش قیمت فرآوده‌های لبنی/ تولیدکنندگان باز گران کردند

 19. «همسرکُشی» و «آقازاده‌ها» حال مردم را بد می‌کنند یا امر به معروف؟

 20. ترامپ: می‌دانم حملات ۱۱ سپتامبر کار چه کسی بود/حضور نظامی در خاورمیانه وحشتناک بود

 21. احتمال سفر وزرای خارجه سه کشور اروپایی به ایران برای نجات برجام

 22. پرواز مخترع سوئیسی با «جت بال» برفراز کوه‌های شرق ایتالیا  

 23. چین: روابط تجاری معمول ما با ایران نباید مخدوش شود

 24. روحانی: توقف برخی اقدامات در برجام، حداقل اقدام است/ توسعه روابط بانکی با دنیا بدون تصویب دو لایحه‌ در مجمع تشخیص، حاصل نمی‌شود/ دعوت به مذاکره با اعمال فشار به معنای تسلیم است

 25. تغییر نام یکی از خیابان‌های تهران به نام مرحوم حجازی

پربحث‌های دیروز

 1. مجلسی این‌چنینم آرزوست

 2. نگاهی به مرگ محمد مرسی

 3. مرکل: عدم پایبندی به برجام برای ایران پیامدهائی را دارد

 4. جایگاه «پرستو» در فقه اسلامی چیست؟

 5. جهانگیری: دولت برای مقاومت در برابر فشارها برنامه دارد

 6. علی علیزاده: اگر نابغه‌ای همچون امام خمینی نبود انقلاب اسلامی یکساله نمی‌شد

 7. کاهش تعهدات برجامی از سوی ایران، ادامه تحریم آمریکا و انفعال اروپا/ سرانجام برجام چه خواهد شد؟

 8. مسکن در یک قدمی دلار قرار گرفت

 9. در سومین مناظره با تاجزاده/ زاکانی: هرگاه آمریکا به انسداد خورده، دوستان تاج‌زاده راه را باز کرده‌اند/ برادران خاتمی اول به توافق برسند، بعد سر مردم کلاه بگذارند

 10. سردار سلیمانی: شما آمریکایی‌ها ریاض و عربستان را زیر آتش قرار دادید+ فیلم

 11. دم خروس ماجرای نفتکش‌ها

 12. واکنش اصلاح‌طلبان به فراخوان قالیباف/ برکناری ۶۰ قاضی و یک پرسش از محسنی اژه‌ای/ نمره مردودی اصلاح‌طلبان در ماجرای نجفی

 13. ادامه «دورهمی» با مهران مدیری منتفی شد

 14. روحانی: طرف مقابل ما یک عده سیاستمدار کم‌تجربه هستند/ باید در برابر بدخواهان‌ ایستادگی کنیم

 15. وزیر نفت: شرایط امروز از دوران جنگ سخت‌تر است

 16. علت نجومی شدن دستمزد پزشکان، وکلا و دندانپزشکان چیست؟  

 17. واکنش سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به تصمیم برجامی ایران

 18. توقیف اکران «ماهمه باهم هستیم» در کرمان

 19. پیکر محمد مرسی در شرق قاهره به خاک سپرده شد

 20. واریز ارقام نجومی از سوی متهمان بانک سرمایه به حساب زنان خانه‌دار

 21. تصاویر خشن ترین ورزش جهان  

 22. مکرون: تا 8 جولای فرصت داریم تا برای حفظ توافق هسته‌ای مذاکره کنیم

 23. توافق دولت انگلیس و یک بانک ایرانی برای حل مناقشه ۱۰ ساله

 24. همسان‌سازی حقوق کارکنان قراردادی و پیمانی در دستور کار دولت قرار دارد

 25. عیادت محمدرضا عارف از سلطان/عکس  

پربحث‌های هفته

 1. شناسايي ضاربان بانوي آمر به معروف در رشت  

 2. روزی که ژاپنی‌ها به ایرانی‌ها حسرت زیادی خوردند!

 3. ادعای وطن‌دوستی رامبد با سفر به کانادا برای تولد فرزند!

 4. رئیس انجمن خودروسازان: قیمت تمام شده پراید ۳۹ میلیون‌تومان است

 5. پرستو یا آشیانه!؟

 6. می‌شود برجام را با روسیه و چین ادامه داد؟

 7. آمريكا ديگر چيز چنداني در چنته ندارد كه تاكنون نشان نداده باشد

 8. آقای روحانی، حالا وقت تعویض طلایی است

 9. آیا به افراد مشهور و سلبریتی‌ها بدهکاریم؟

 10. روحانی: فشار آمریکا علیه ملت ایران، تخلیه خواهد شد/ ملت نسبت به یکسال گذشته آرامش بیشتری دارد/ بدخواهان را مجبور می‌کنیم اشتباه خود را بپذیرند

 11. رهبر انقلاب: ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم و با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد/ ترامپ بعد از بازگشت از ژاپن، پتروشیمی ایران را تحریم کرد آیا این پیام صداقت است؟

 12. آلمان: سقوط برجام به منزله بازگشت همه تحریم‎ها است

 13. قالیباف در پیامی به جوانان: اگر به میدان انتخابات نیایید، در برهمان پاشنه خواهد چرخید/ نباید منتظر دستور از بالا به پایین باشیم

 14. مسافر جنجالی اسنپ : با میل خودم توییت عذرخواهی را زدم

 15. شبهات امنیتی قانون اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی و مردان خارجی

 16. قوه قضائیه درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی شفاف سازی کند+ اطلاعیه سازمان زندان‌ها

 17. مجلسی این‌چنینم آرزوست

 18. چرا برخی فکر می‌کنند زبان دیپلماتیک یعنی انفعال ؟ / آقای ظریف مچکریم!

 19. آگهی هم‌خانه خانم مجرد!  

 20. نگاهی به مرگ محمد مرسی

 21. دیدار رهبری و نخست‌وزیر ژاپن؛ ۶ درخواست و ۶ پاسخ

 22. تجمع دانشجویان مقابل سفارت انگلیس   

 23. چگونگی عملکرد پلیس راهور در مواجهه با کشف حجاب در خودرو

 24. شعار انتخاباتی قالیباف/ علی مطهری و فریب مردم/ روایت باهنر از افطاری با حضور احمدی نژاد و ناطق نوری

 25. آقای نخست‌وزیر! چطور به جنایتکار جنگی اعتماد می‌کنید؟

پربحث‌های امروز

 1. جدیدترین صحنه‌سازی آمریکا علیه ایران در حادثه نفتکش‌ها

 2. آلمان به پیروی از آمریکا ایران را در حادثه دریای عمان متهم کرد

 3. ترامپ: ببینیم درباره ایران چه پیش می‌آید

 4. چرا عقب‌نشینی؟ چرخش موضع بن‌سلمان مقابل ایران؛ از ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹

 5. ترامپ: می‌دانم حملات ۱۱ سپتامبر کار چه کسی بود/حضور نظامی در خاورمیانه وحشتناک بود

 6. چین: روابط تجاری معمول ما با ایران نباید مخدوش شود

 7. ترامپ شعار انتخاباتی خود را تغییر داد

 8. پامپئو: دائما به ایران پیام می‌فرستیم

 9. امیرعبداللهیان: مرگ مشکوک مرسی متأثر کننده و درخور توجه است

 10. مصر درخواست سازمان ملل برای انجام تحقیقات مستقل درباره مرگ مرسی را محکوم کرد

 11. روایت سی‌ان‌ان از توان نظامی ایران در مقابله با آمریکا

 12. ترامپ از اردوغان انتقام ‌می‌گیرد

 13. شهادت مرد ۶۰ ساله فلسطینی به دلیل ضرب و شتم یگان «مستعربین»+ فیلم

 14. پیام رئیس رژیم صهیونیستی برای حزب‌الله

 15. سوییس خواستار توقف حکم اعدام دو جوان شیعه بحرینی شد

 16. روایت پمپئو از دیدار با موگرینی درباره ایران

 17. ممانعت دولت مصر از برگزاری مراسم عزاداری برای مرسی

 18. هوک هدف افزایش حضور نظامی آمریکا در منطقه را «حفاظت از خود» خواند

 19. مشاور موگرینی: تلاش می‌کنیم پیش از ۲ هفته آینده نشستی را با ایران برگزار کنیم

 20. امیر موسوی: مصمم هستیم جدیت خود را برای به زیر کشیدن استکبار نشان دهیم

 21. رژیم صهونیستی: در جنگ بعد، خدا باید به فریادمان برسد

 22. رئیس مجلس نمایندگان آمریکا: نباید ایران را تحریک کرد

 23. درخواست برای آزادی سه گروگان ایرانی از پاکستان

 24. واکنش عربستان به گزارش دخالت بن سلمان در قتل خاشقجی

 25. لودریان: می‌خواهیم فرایند تنش‌زدایی در منطقه آغاز شود

پربحث‌های دیروز

 1. نگاهی به مرگ محمد مرسی

 2. مرکل: عدم پایبندی به برجام برای ایران پیامدهائی را دارد

 3. کاهش تعهدات برجامی از سوی ایران، ادامه تحریم آمریکا و انفعال اروپا/ سرانجام برجام چه خواهد شد؟

 4. واکنش سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به تصمیم برجامی ایران

 5. پیکر محمد مرسی در شرق قاهره به خاک سپرده شد

 6. مکرون: تا 8 جولای فرصت داریم تا برای حفظ توافق هسته‌ای مذاکره کنیم

 7. آلمان: همه باید اثبات کنند که خواستار جنگ نیستند

 8. سرلشکر سلامی: پشت سر منطق مذاکره، تسلیم نهفته است

 9. منابع مصری: تماس‌هایی بین ایران و مصر درباره تحولات منطقه در جریان است

 10. سازمان‌ملل: یمن در بدترین فاجعه انسانی تاریخ به سر می‌برد

 11. اصابت موشک به پادگان نیروهای آمریکایی در بغداد

 12. سناتور روس: روسیه نمیگذارد سناریوی بدی برای تهران به وقوع بپیوندد

 13. واكنش سازمان ملل به اعزام نظامیان جدید آمریکا به خلیج فارس

 14. اردوغان: به مرگ طبیعی «مرُسی» معتقد نیستم

 15. همزمان با مرگ «مرسی»، ریاض دوباره اخوان‌المسلمین را تروریستی خواند

 16. ترامپ حادثه دریای عمان را «بسیار جزئی» خواند/ دنبال اقدام نظامی علیه ایران نیستیم

 17. پیکر محمد مرسی در شرق قاهره به خاک سپرده شد

 18. جمعیت جهان تا سال 2100 به 10.9 میلیارد نفر می رسد

 19. حمله لفظی ترامپ به رئیس بانک مرکزی اروپا

 20. عربستان صدور روادید عمره را متوقف کرد

 21. سوال معنادار جهانگیری از آمریکایی‌ها: چه اتفاقی افتاد از برجام کنار کشیدید؟

 22. نامزد انتخابات آمریکا: ترامپ عامل دامن زدن به تنش‌ها علیه ایران است

 23. اروپا: نشست بعدی کمیسیون برجام طی 10 روز آینده برگزار می‌شود

 24. هوک در پاریس با مقام‌‌های اروپایی درباره ایران رایزنی می‌کند

 25. مجلس دومای روسیه پیمان موشکی با آمریکا را لغو کرد

پربحث‌های هفته

 1. آلمان: سقوط برجام به منزله بازگشت همه تحریم‎ها است

 2. نگاهی به مرگ محمد مرسی

 3. آقای نخست‌وزیر! چطور به جنایتکار جنگی اعتماد می‌کنید؟

 4. نشریه آلمانی دی ولت‌ آلمان :جنگ با ایران، دیوانگی خواهد بود/ ترامپ فردی لاف زن است

 5. محمد مُرسی رئیس جمهور برکنارشده مصر فوت کرد

 6. باز هم نتیجه معکوس/ هدف آمریکا از آتش‌سوزی نفتکش‌ها چیست؟

 7. مرکل: عدم پایبندی به برجام برای ایران پیامدهائی را دارد

 8. افشاگری درباره عامل انفجار نفتکش‌ها +تصاویر

 9. ادعای بن‌سلمان: دست عربستان برای صلح با ایران گشوده است/ از برجام حمایت کردیم

 10. ماکرون: ایران در قبال برجام صبور و مسئول باشد

 11. کاهش تعهدات برجامی از سوی ایران، ادامه تحریم آمریکا و انفعال اروپا/ سرانجام برجام چه خواهد شد؟

 12. واکنش دولت آلمان به اظهارات سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران

 13. ترامپ: رئیس‌جمهور نشوم، بازار چنان سقوطی می‌کند که کسی ندیده است!

 14. جدیدترین صحنه‌سازی آمریکا علیه ایران در حادثه نفتکش‌ها

 15. کدام طرف پشت هدف گرفتن نفتکش‌ها ایستاده است؟

 16. درخواست بانک‌های خارجی برای پیوستن به جایگزین روسی سوئیفت

 17. ادعای رویترز مبنی بر اصابت اژدر به نفتکش نروژی

 18. آلمان به پیروی از آمریکا ایران را در حادثه دریای عمان متهم کرد

 19. ترامپ: ببینیم درباره ایران چه پیش می‌آید

 20. واکنش آمریکا به دیدار نخست‌وزیر ژاپن و رئیس‌جمهور ایران

 21. هدیه دانشجویان ایرانی به نخست‌وزیر ژاپن

 22. انگلیس: همه گزینه‌ها را در برابر ایران بررسی می‌کنیم

 23. مرگ زودهنگام نقشه «یا جنگ، یا مذاکره»

 24. خبرهایی درباره حمله به دو نفت‌کش در دریای عمان

 25. چرا عقب‌نشینی؟ چرخش موضع بن‌سلمان مقابل ایران؛ از ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹

آخرین عناوین